NIEU’ No. 1561 Dit blad vei BERGAMIL WERKEJ ROM A 1923 Voilk meldt, als Het niets onderbroken groei Overeenstemmi van een FEUIL 90 U- de van den Menschelijke voc naar buiten. OLGA W Vertat mevr J. P. WESS Overnemir art. 15, Naar h Neder- j om- ABONNEMEJ per kwartaal ƒ2 Franco par post Abonnementen by onze agenten Onze bureaux Redactie Tel. 54t 407 445 369 495 538 (max.) 1.164 450 1.343 438 1.454 (max.) om I alles gel den haan. Niet dagen, niet weken maar van te voren moet men er reeds dacht wezen uit te maken, wat men zijn dieren zal verlangen. dus. dien Aan ook aanleiding geven tot vetaanzetting, WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. De oorzaak van den kanker. Betreffende het vinden van de oor zaak vpn den- kanker door dr. Glover te New York heeft dr. Julian London tt Toronto verklaard, overtuigd te zijn, dai dr Glover is geslaagd deze acht exenwel zijn serum nog niet volmaakt. Afgaande op waarnemingen van klini sche gevallen,' gelooft dr. London, dat het serum van Glover echter veel meer effect heeft dan vroeger. Ook dr. Mc Cormack meent stellig, dat Glover den verwekker van kanker heeft gevonden. maanden op be- i van De Rijwielbelasting. Hei hoofdbestuur van den Alg. Ne- ('erlandschen bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft onlangs een brief aan den minister ge zonden met de mededeelinv dat in ver schillende plaatsen de belasting-ambte- naren de bepalingen zoo uitleggen, dat van kostelooze belastingplaatjes alleen gebruik mag worden gemaakt voor het gaan en komen van het werk. Het antwoord van den minister hier- 1901 1906 1911 1916 1918 1922 De fabrieken worden grooter en sommige kleine gaan soms in één groote over. sert mij op luidt, naar volgt „In antwoord op uw brief van 2 Aug. 1924 heb ik de eer u mede te doelen, dal personen, aan welke een kosteloos rijwielmerk is uitgereikt hun van dit merk voorziene r.jwiel mogen berijden, onverschillig met welk doel ditgeschicdt. Het gebruik van dit merk is echter beperkt tot den persoon aan wien dit is uitgereikt.” De minister verzoekt dan verder om opgave van de ambtenaren, die de des betreffende artikelen anders uitleggen, opdat hij dezen de noodige opheldering kan geven. De Londensche tot hedenmorgen voren de Duitsche Commissie van He had onderteekend. In officieele Dai er evenwel den na onderteekening sle, beschouwt van ger Wel is men ree*, schillende punten t kernen en met ree wacht dat nog and? een zeer nabije opgelost, maar h nog onbeslist, er beslissing genomen militaire ontruimd De vraagstukken, tot een accoord k\ vergeleken by de vrywel in het niet zich zelf beschouwt staalt dit probleer van de aandacht d< rende politici. Op d de zaak niet behan de agendapunten t conferentie om wo gewisseld over de De Duitschers at dan dat het Roerg Bange onrust ve: koff en haar twee mevrouw Markoff haar dochter in d< van haar pee! nie dan afwachten Totdat op zekon‘ „Naar het Hoogheid.” Het zilveren bli ^nton trilde. Van zenuwachtij Markoff sneller m; koel, en haar zt heugde haar als keer tot haar oud „Ik zal bellen, Anton. En neem als het aan in ajH je zet vige stokken, die zoodanig geplaatst worden, dat men ze bijna, of in t ge heel niet ziet. Hieraan wordt de plant zoodanig met raffia bevestigd, dat zij haar natuurlijken vorm behoudt. In veel gevallen zal het noodig zijn, om eerst kleine stokken te gebruiken, die,' naarmate de planten groeien, vervan gen worden door groote. Bij forsch groeiende planten, b.v. bij Dahlia’s, plaatst men ook wel direct de groote stokken. Waar zich te veel sdheu ten ontwikkelen, worden de zwaksten gelijkertijd weggesneden. We behouden er slechts zooveel, als voor de vorming eener flinke plant noodig is. Lmar de overgebleven scheuten' flinke Wuiante krijgen, zullen ze krachtiger worden en ook meer en grootere bloemen vóórt brengen. Zoo behouden we bij groot- bloemage Dahlia’s b.v. drie scheuten, bij herfstasters en andere hoog-groeieni- ue vaste planten 5 tot 7 scheuten. Aan den voet der klimrozen, vooral van de Rosa Wichuriana-groep, ontwik kelen zich thans krachtige, jonge scheu ten Deze zijn soms hinderlijk voor de passage, en daarom is men licht geneigd deze weg te snijden. Men bedenke ech ter wel, dat we straks, bij den zomer- snoei, na den bloei, deze krachtige scheuten noodig hebben voor vervang- l-out. Men snijdt dus niet alles weg, maar bindt eenige Xpl.m. 5) der krach tigste scheuten op. De uitgebloeide bloe men in den bloementuin worden gere geld weggenomen. Ze ontsieren het ge heel en verzwakken door aaadvorming, de plant. Als men zelf zaad wil vormen is dit*een andere zaak. Bij struik- en stamrozen snijdt men de uitgebloeide scheuten tevens terug tot op een krach tig oog, dat zich aan den voet van een flink ontwikkeld blad bevindt. Snijbloe men snijden we bij voorkeur ’s avonds. Gedurende den nacht worden ze dan diep in het water geplaatst. Daardoor levens voorwaarden van den fokhaan en zyn hen nen, die zyn het in de allereerste plaats, waar het op aan komt. Dit geldt natuur lijk ook voor de broedwijze met een hen. Een krachtige kiem alleen kan een ge zond kuiken voort brengen en die kracht ontbreekt, zoodra de fokdieren niet volko men gezond zyn en in staat hun levens kracht te vererven. Dieren dus die een of andere ziekte hebben doorgemaakt, die slecht door hun rui heen kwamen, achter lijk in een of ander opzicht, rtulke exem plaren, hoe schijnbaar gezond 'ook, behoo- ren in een foktoom niet thuis. Eveneens zyn te jonge dieren, hetzy haan of hen nen, ongeschikt om krachtige broedeieren te kunnen voortbrengen. Daarmee is ech ter nog niet gezegd, dat hennen beneden het jaar, niet zouden deugen. Deze heb ben in de praktijk zich vaak uitmuntend bewezen en uit haar eieren kwamen le venskrachtige nabroed voort, mits... ze zullen ze langer frisch blijven. Veertigjarig bestaan Kon. Ned. Landbouw- Corrfité. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité houdt op Woensdag 3 en Donder dag 4 September in de vergaderzaal der Eerste Kamer zyn algemeene vergadering ter herdenking van het 40-jarig bestaan. Op deze vergadering worden inleidingen er heel worden, ;n op eenige en scha- BINNENLAND. Het Ryksschooltoezicht. Dc Minister van Onderwijs heeft be paald, dat de hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdin spectie zijn standplaats zal hebben te "Roeimond die in de tweede tot we deropzegging te Utrecht; die in de der de te ’s-Gravenbage die in de vierde lot 1 Nov 1924 te Leiden en daarna te Haarlem, en die in de vijfde hoofdin spectie te Groningen, en dat de inspec teur van het buitengewoon lager onder wijs zijn standplaats zal hebben te Utrecht. seminslag, die blijkens de ervaring uiterst gering is. Den zeiler, die een bul ziet naderen, rij daarom geraden niet den mast te strijken, maar zich te bepalen tot de veiligheidsmaatregelen, die bij opkomenden storm of naderend onweer Uereischt worden, waardoor wellicht dé bui nog te ontloapen is. Af doende is' het strijken Van den mast toch niet op het water blijft het vaar tuig het hoogste puni der omgeving en de mast is gemakkelijk tot bliksemaflei der in te richten, door met de vlagge- lip een metalen spits (z.g. donderpen) omhoog te hijschen, die boven den mast uiisteekt, verbonden aan een kabeltje van gevlochten koperdraad, dat men buiten boord in het water hangt. LAND- EN TUINBOUW. De Groententuin. De vroege aardappeloogst is in vul len gang, en ais gevolg uaarvan aumen we in tiet beril van open terrein, wat benul wordt door de teelt van verscuin- lendt gewassen, welke nu nog gezaaid eu geplant kunmen worden, ue grond wordt daartoe opnieuw bemest en ge spit. Zoo planten we Ijiauo de, in April gezaaide prei uil. Ten einde oen fang, w'l stengeldeel te bekomen, planten we ui opdiepe voortjes, welke op aistan- den van 20 c.M. getrokken worden. Up de rij komen de planten op lo c.M. ai- stand. De voortjes worden door schot elen enz. langzamerhand mei aarde ge vuld Men kan ook nog spruitkool en koolrapen planten, maar dan liefst zoo spoedig mogelijk. Bij droog weer gie ten we de planten Hink aan, opdat ze spoedig doorgroeien. Beide gewassen plant men op een afstand van 60 c.M. «.en einde sterke verdamping tegen te gaan, waardoor het doorgroeien der planten vertraagd kan worden, snijde men de bladeren van koolrapen en prei gewoonlijk half in. Voor late oogst zaaien we nu ook nog zomerwortelen en kropsla. Van kropsla gebruiken we nog de zomersoorten zwart DuitsOh, en bonte Chili vooral eerstgenoemde voldoet daartoe zeer goed. Ook zaaien we, voor opvolging, weer postelein. De grond, waarin gezaaid wordt, moet goed vochtig zijn is dit niet het geval, dan begiet men deze vooraf flink. Na hel zaaien wordt de grond tegen snel uit drogen tAweiligd, daar het zaad slechts even met aarde bedekt wordt en dus zeer spoedig zou verdrogen. We kun nen nu ook weer spinazie zaaien, hel gevaar voor doorschieten is nu niet zoo groot meer. We maken ook een begin met het uitplanten van winter andijvie. Deze groente verlangt vooral een krach- tigen, humusrijken grond waar dit noodig is, zorgen we voor een flinke bemesting. De afstand waarop we plan ten bedraagt pl.m. 30 c.M. Om boven genoemde redenen wordt ook van an dijvie het blad gedeeltelijk ingesneden, wanneer de planten wat groot zijn bij het uitplanten. De eerste erwten zijn nu afgedragen en worden opgeruimd. Waar geen kool tusschen de erwten word uitgeplant, kan het land voor bo vengenoemde gewassen benut worden. De Bloementuin. In den bloementuin moeten tal van planten van een steun voorzien worden. Hiertoe gebruiken we eenvoudige ste- Het Doctoraal handelswetenschappen. Naar wij vernemen overweegt de mi nister van onderwijs een ontwerp tot een wetswijziging om aan hen, die in het bezit zijn van een getuigschrift van met goed gevolg afgelegd doctoraal exa men in de faculteit der handelsweten schappen, de bevoegdheid te verleen en tot het geven van onderwijs in de be ginselen van het boekhouden aan een H B S. met 3-jarigen cursus, en in staat huishoudkunde, statistiek en boekhou den ^ïin een H B S. met 5-jarigen cur sus. leverd oorlogsmateriaal. Een Dyijteher zal een zeer gevaarlijk oorlogswapn uitvin den. Engeland strijdt in Indië, loten ver klaart Duitschland den oorloj en valt Oost-Duitschland binnen. Overstroming in Holland. In 1926 komt reeds de derde werl|door- log. Opstand in Beieren, gevolgd dode een oorlogsverklaring aan Frankrijk. Oosten rijk en Duitschland verbinden zich met Engeland en stryden als bondgenooten to gen Frankryk en Polen. Japan gaat En geland in Indië te lijf. Polen wordt ge deeld en verdwijnt van de kaart! In 1927 breekt in Frankrijk een revolu tie uit, waardoor de republiek ineen stort; de Turken verbinden zich met Oostenrijk, strijden als bondgenooten in den Balkan en worden ten slotte één groote mogendheid. „En ik zie in gedachten’’, aldus de waarzeggende Turk, „de nieuwe landen van Europa, waarvan Duitschland en Rus land de grootste zyn. Ik zie de nieuwe keizers komen in Duitschland, Oostenrijk en Rusland en ze reiken elkaar de hand en vormen den Wereldbond... zelve vroegbroed waren en een zeer voor- spoedigen door niets onderbroken groei doormaakten. Allerlei fouten worden by de behandeling der foktoomen begaan. Vooral heerscht nog het domme denkbeeld dat de foktoom, om goede broedeieren te kunnen leveren, volop gevoerd moet worden met kracht voer, vaak met prikkelende stoffen als by- voer. Bovendien worden tegenwoordig een groot aantal toornen gehouden, gevoerd en behandeld om maar zooveel mogelyk eieren te leggen en door middel van controle zoekt men de meest produktieve hennen uit, die dan wel in den foktoom geplaatst worden met een haan, die zelf van een extra zwaar leggende moeder afkomstig is. Volgens mijn bescheiden meening deugt voor den foktoom geenszins het menu dat overigens heel geschikt is voor record-leg- sters. Het komt voor broedeieren niet zoo zeer aan op het groote aantal, maar op de innerlijke waarde, op de kwaliteit Veel eerder zal het zyn nut hebben stroom van eieren wat te beperken, den anderen kant mag het voeder, geen wel tot spievontwikkeling. Al meermalen heb ik in ons land doen uitkomen, dat het aanhoudend,'.het dage lijks verschaffen van aangemaakt zacht- voer en ook de methode, waarbij onafge broken gelegenheid bestaat meel-voeder tot zich te nemen, wellicht elders van nut is, maar niet past voor den foktoom, die mijns inziens daardoor tot een zekeren graad van vadsigheid, loomheid en vervet ting aangestuurd wordt. Het komt er hier niet op aan slechts eieren, maar bevruchte, goed bevruchte eieren van den foktoom te rapen. Iedereen voelt wel en zal het niet durven tegenspre ken, dat een tot vervetting neigend dier, hetzij haan of hen, geen volkomen gezon de nakomelingschap kan verwekken. Zoo is ook mijn persoonlijk gevoelen, dat fokdieren of zulke die ervoor bestemd worden om mee te fokken, er in fokwaar de op achteruit gaan als ze op een of meer tentoonstellingen zich gedurende eenige dagen moeten laten bekijken, behandelen en verzenden. Daardoor raken ze uit hun richting. Al behaalt dus zoo’n vogel de hoogste prijzen en onderscheidingen, in fokknacht mindert hy. Dadelyk na terug keer uit de ijzeren kooi niet lettende op de verplaatsingen en tydelyke veranderingen in hun levenswijze komen ze in den fok toom. Vaak keeren dieren verminderd in kwaliteit terug en als ze dan niet eerst behoorlijk in de gelegenheid gesteld wor den geheel en al op hun verhaal te komen dan kan men niet anders dan zwakke be vruchtingen verwachten. Dan wordt de minder goede afloop toegeschreven aan den vroegen broed-datum, aan het weer, aan de machine, maar niet aan de eigen lijke oorzaak nl. aan de conditie van de verschillende samenstellende exemplaren van den foktoom. Het is waar dat voor een deel het heel- vroeg-broeden aansiprakelyk is van even- teelen tegenslag, daar de natuur in Janua ri byv. edgenlyk nog sluimert. De voeder- wijze van den foktoom moet dus gebaseerd zyn op een ryk gehalte aan dierlijk eiwit. Met een rationeele voedering te beginnen even vóór of tijdens het samenstellen van den foktoom, haalt natuurlijk niet uit. Het hoenderiiehaaan toch is geen flesch, waar men maar even wat ingiet om er mee klaar te zijn. Alles moet in het orga nisme ontleed en weer verbonden, ver werkt worden tot het in het bloed komt. Van den bloedstroom gaat alles uit. Lang tevoren moeten al die bouwstoffen toege voerd worden, die noodig zijn om het lichaam te onderhouden niet alleen, maar kiemkrachtige eieren te bekomen. Dit ‘Idt zoowel voor de hennen als voor gehouden door mr. J. T. Linthorst Homan en Th. van Welderen baron Rengers. De heer Rengers zal de vraag behande len of beschermende rechten in het belang van het Nederlandsch land- en tuinbouw bedrijf zijn en of retorsiemaatregelen nut tig kunnen werken. Bij den oproepingsbrief voor de verga dering en een praeadvies van zyn hand ge voegd, waarin hij ernstig waarschuwt te gen protectie en uiteenzet, dat retorsie maatregelen voor onzen landbouw geen voordeel maar nadeel zullen brengen. Aan het slot der bespreking zullen de afgevaardigden hebben te stemmen over de vragen: a. Zyn in het algemeen beschermende rechten in het belang van ons land- en tuinbouwbedrijf b. Is het door de wet mogelyk maken van het nemen van maatregelen van ver weer (zg. represaille maatregelen) te genover die staten, welke aan den invoer van onze meest belangrijke voortbrengse len ernstige bezwaren in den weg leggen, in het belang van ons land- en tuinbouw bedrijf? De Algemeene Nederlandsche 'Zuivelbond (F. N. Z.). Aan het jaarverslag dezer federatie van bonden van zuivelfabrieken ontleenen wy, dat de totale hoeveelheid verwerkte melk van alle by de vereeniging aangesloten fa brieken steeg van 1343 millioen K.G. in 1922 tot 1454 in 1923, een vermeerdering dus van ruim 8 1923 muntte uit door goed gras en hooi en de prijzen der zuivelproducten waren over het algemeen niet onbevredigend. Wel daal den de pryzen van boter en kaas in het voorjaar en het begin van den zomer onrust barend (in sommige weken waren de pryzen gelyk aan die van vóór den oorlog), maar zij herstelden zich spoedig en bleven verder op een hoogte, die, gezien de veevoederpry- zen, veroorloofde bij te voederen om de melkopbrengst op te voeren. De pryzen van gecondenseerde melk en melkpoeder waren in sommige gedeelten van het jaar goed en andere perioden min der bevredigend. Wel zat in de pryzen van deze producten in het algemeen een dalende lijn, welke zich vooral na het eindigen van het verslagjaar sterk heeft afgeteekend. Het gemiddelde prijsniveau voor het ge- heele jaar kan niet onbevredigend genoemd warden, zoodat alles byeen het veehouders- bedryf in 1923 in vrij goede omstandighe den verkeerde. In het verslag vinden we een tabel, welke de ontwikkeling van den F.N.Z. duidelijk aantoont Aant. aangesl. fabriek. Hoev. verw. melk (millioen K.G.) 366 558 762 1.414 SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Een onsportieve vertooning. Bij „Obelt” heeft zich Woensdagavond een onverkwikkelijke geschiedenis af gespeeld tijdens den le klasse compe titiewedstrijd tusschen Dolfijn en D.J. K. om het aldeelingskumpioenschap. Nadat de speler Hottentot de score geopend had voor de Dolfijnen maakte P'.antenga gelijk, 'lot aan de rust ge beurde er niets bijzonders doelpunten werden niet meer gemaakt. Alleen wery'. den Hottentot en Jacooszoon door scheidsrechter F. W. Bulitander t wa ter uitgezonden. Kort na rust begun echter een ver bitterde strijd, die zijn ontstaan scieen le hebben in het uil het water van J. Zegger (L\.J.K.), waardoor 1'. v. d Velden een strafworp te nemen kreeg en deze in een doelpunt omzelle. Dour uitzwemmen van doelwachter Mousse., kon v. d. Velden de leiuing voor i|e Dolfijnen tot 31 vergrooten. uit wa» blijkbaar een teek en voor verzet, ur moest tenminste door den scneiusrecu- ler ingegrepen worden, aangezien J. Zegger een vijandige houding aainam door een bal üemonstratiei naar een w- genstander te gooien. Hij werd t wa ter uitgezonden. 1’. Piantenga schee.i daarover zoo verontwaardigd, dat u.».* hij den bal opnam en het onsportieve voorbeeld van zijn eLubgenomt Zegger vqjgde. üok hij werd hel water uitge zonden, zoodat D.J K. met u man voi der speelde. De Dodijnen hadden toen gemakkelijk werk om de score tol 0—1 op te voeren. Kort voor het einde trad ook doelwachter Moussel (u.J.K.) piu voceerend op, door den bal naar den scheidsrechter te werpen op een wijze, die duidelijk zijn ontstemming verried. Ook hij werd deswege net water uitge zonden. Enkele seconden later was het tijd om te eindigen. Aldus verloor D.J.K. met 6—1. Het spel droeg een uiterst ruw karakter, he’ was geen polo meer uoch water rug by. Naar de Maasb. vernam, zal scheids rechter F. W. Bohtaiiuer bij de l’olu- commissie van den N.Z.B., een ktuetit indienen. Toevalligerwijze was de voorzitter van den Ned. Zwembond, de ’heer W. E. Bredius W.E.zii. bij den wedstrijd tegenwoordig, zoodat deze getuige was van dit polodrama. ATHLETLEK. Paulen in Duisburg. Wij lezen dn ,,Das Sportolatt over de 800 meter van de ontmoeting Wesl- Vui Ischland—Holland 250 M. voor ue eindstreep begint Ufer le spurten en hij is 100 meter voor het einde nog 20 meter voor Paulen, die nog steeds geen poging begint om Ufe,.- te achterhalen. Men meent in Ufer reeds den zekeren V!nner te zien, als Paulen 80 meter voor de eindstreep, een fabetachtige spuit begint en niet 1 meter van Uter wint. Paulen had nog eenige dagen le vu ren in Stockholm en trouwens meerma len elders, getoond, dat hij het anders kan. Hij schijnt er echter genoegen .ti' te hebben, zijn' gevaarlijke capriolen ten beste te geven als de eer van zijn land op het spel staat. Na Parijs was liet Duisburg. WIELRIJDEN. Z.-H. Wielervereenigingen. Le federatie van wielerveueenigingen gevestigd in Zuid-Hoiland, heeft voor- loopige toestemming verkregen om wed strijden te organiseeren voor de geza menlijke vereenigingen. Donderdag 14 Aug. zal de eerste wedstrijd plaats heb ben. De leden der vereenigingen Ex celsior, D.O.S., Hoilandia en Kampioen zullen aan deze wedstrijden deelnemen. GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukken. in de Pijperstraat te Rotterdam heeit V. een kist op nel hoofd gekregen ten gevolge waarvan nij een schedel- Lreuk bekwam en zijn Kaak op drie plaatsen brak. In het ziekenhuis is hij ■lau de gevolgen overleden. Op de gasfabriek le Utrecht is een ernstig ongeluk gebeurd. In verband met den bouw op de terreinen siaal aan hel water eejr havenkraan, die een grijper draagt, opgehangen aan twee snaren. Toen <|eze kolen uit een schip op den wal laadde, braken bij het ledig naar beneden gaan van den grijper, de twee snaren. Het gevaarte kwam op den rand van het schip terecht en kantelde het ruim in, waarin twee werklieden aan den arbeid waren, die niet tijdig hel ongeluk zagen aankomen. Eén hun ner werd door den vallenden grijper getroffen en gevaarlijk aan het noofd verwond. Zijn toestand is i^rgeüjk. Verpletterd. Woensdagmiddag kreeg een van de werklieden bij de Maaswerken te Bel le-ld een betonbak op zijn iicna.jin. Zwaar gewond werd de man naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd, waar hij bij aankomst overleed. Redders beloond. Als blijk van waaraeering voor diensten, beween bij de redding een gedeelte der bemanoing van b.cheveningschen zeiilogger Hubertna Cornelia tóch. 60, die op 4 October 19.23 in de Noordzee is vergaan, heelt de Ne- cierlandsche regeering aan de beman ning van den Engetschen stoomtrawler Lord Allenby Lt. uuö een oodrag i 600 toegekend. Uit het Westland. De enorme uitbreid.ug der glascultuar in de laatste jaren kosi de veiungbestu- ren veel hoofdbrekens ten op/.ictite van de voorziening in de benoouigue ruim te voor gebouwen en terreinen op hun veiling. De veiling Westerlee (de Lier) welkt in 1922 een gebouw van 900 vk. meter voltooid zag, heelt l.imis weer den bouw van een ioojs van bijna bdu vierk M. aanbesteed. Twee ossen en een „cowboy”. Ie Ramsgate (Engeland) sloegen twee '’sseii in een der drukste stralen op hoi randen de conversatiezaal van een hi>*«l binnen. Na een massa glaswerk stuk te neb ben gegooid, zochten zij een goea heen komen. Maar daar oeiue door denzetl- den uitgang naar buiten wnuéu, oteven zij zoo vast als een muur lussenen de deurposten bekneld zitten. )p dit oogenbhk kwam er juist een 4/olitieman, gekleed als cowboy (de malt aud* zich in die dracht gestoken om re clame te maken voor de a.s. poiiltc- scortfeesten) voorbij. Ten einde den ossen van achteren een zetje le kunnen ge\ en, moest hij eerst in het hotel bin nen zien te komen. Heel behend.g klom tnj langs een touw naar hel dak en door een dakraam op een bovenkamer. Daar bevond zich eenter een kamer meisje. dat, toen het den Wild-West- man binnen zag vallen, ijlings de vlucht nam na de kamerdeur achter zien ge sloten te hebben. erwijl de twee ossen intusschen zich uit de deuropening hadden losgewerkt, reeg ook de politieman zijn vrijheid icrug. De menigte voor hel gebouw meende met een werselijken cowboy ie doen te he’bben, aan wiens achte- «oosheid het te wijten zou zijp geweest, lal de ossen ontsnapt waren en nam een vijandige houding legen hem aan. Eerst toen drie’ andere politiebeamb- icn ten tooneele verse lenen waren en huu collega herkend hadden, liet de menigte den vermeenden cowboy gaan- De ossen waren inmiddels een bazar binnengerend, waar zij weldra werden gepakt. Wat een Turk voorspelt. Een Turksche waarzegger, van wien beweerd wordt, dat hij reeds in 1911 den wereldoorlog voorspeld heeft, zet de we reld voor de komende vier jaren ©en keu rig programma voor. Behalve een overstroominkje in onze la ge landen en een aardbeving in 1 landsch-Indië, van welken ramp de vang door den Turkschen waarzegger niet wordt aangegeven, komen we er nog al ge nadig af. De Turk voorspelt dan in 1924 nog een Servisch-Italiaanschen oorlog, een bedrei ging van Engeland door Amerika, een vooruitgang van den toestand in Duitsch land, oneenigheden tusschen Polen en thauen en een aardbeving in Italië. In 1925 zal de tweede wereldoorlog be ginnen. In Rusland breekt een opstand uit, maar de regeering zal den toestand mees ter bly'ven, dank zij door Duitschland ge- ONS PLUIMVEE. Afsterven van kuikens. Het is myn gewoonte nooit geweest de broedmachine voor den kleinen liefhebber te propageeren, vooral ook niet, omdat ik zoo veel schoons en aantrekkelijks zie in de natuurlijke wyze van broeden. Maar nu de machine al meer en meer in handen is gekomen van zeer velen en ook nu weer in de volgende weken wat eierladen zullen vol gelegd wilde ik nog eens extra wijzer n zaken, die wellicht teleurstelling de kunnen voorkomen. Hoe vaak toch schaft A of B vol moed een machine aan en steekt maar dadelyk van wal. By elke machine behoort een ge bruiksaanwijzing, die met alle nauwkeu righeid dient opgevolgd te worden. Koopt men een tweede-hands broedmachine dan ia het noodig nauwkeurig te onderzoeken en na te vragen hoe de behandeling is. Heel dikwijls wordt maar onvoorzichtig begonnen en dan ook heel dikwijls zyn de resultaten zoo bedroevend, dat het bij die ééne poging blyft. Dan ziet men de machi ne van de hand te doen en heeft de lief hebberij een heel gevoeligen klap gekre gen. Was werkelijk de machine de schuldige? Niet altijd, want ik heb wel de ervaring opgedaan, dat deeelfde machine bij A zeer slechte en bij B prima uitkomsten gaf. In zoo’n geval lag de fout in de verkeerde behandeling en de hanteenng. Hoe*dit ook zü, vergeten we dan een andere factor niet, namelijk de al of niet voldoende kwa liteit der eieren. Dat blijft bij mij altijd als een paal boven water staan, dat in de meeste gevallen de kwaliteit der eieren of misschien beter gezegd, de kwaliteit van den foktoom doorslag-gevend is. De levenskracht, de leeftijd, <le gelijk, behalve in tair opzicht wordt motieven, die zy a ging der militair uitvoering van ’t r ongunstig beïnvloe» tig is, of Duitschl standighéden zyn kunnen nakomen. port-Dawes zelf g< een half woord der te kennen, da „richtige” tenuitvo die de deskundiger dat de Fransche so den zoo gauw mog De Franschen di gebied door hunne beschouwen als 'n land terug kan kry lerlei concessies ovi ge hahdelsverdrage: tieve regeling der plaatsen der geden der het bevel der West-Duitschland. rept van een afzon ve i 1 igheidsverdrag dat Frankrijk het i scheidene jaren natie opeischt, waa strieele kringen z kanten.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 5