CURIOS Had. p ERR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 64*Jaargang Dinsdag 12 Augustus 1924 Mo. 15615 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen sea m 31 - Gouda ROMANTIEK. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. is be- daad na BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. goed 91 *oest, en niet winkeljuffrouw 550 waarlijk.” (Wordt vervolgd). Een mooie vaas komt nooit uit het wiel van een slechten pottenbakker. de van overweging aan de algemeene vergadering der conferentie zal worden voorgelegd. buitenland, zoo ,EN. BÖEDEL- de ian be ult ige ge- nk- LS. 7E- GI, ,LE EL, 'OT IRD Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtena art. 15, 2e lid der Auteurswet. Gisteren was het vyf jaar geleden, dat de Nationale Vergadering te Weimar de grondwet van de Duitsche republiek aan nam. Deze dag werd in het geheele Ryk feestelijk herdacht, terwijl reeds gisteren overal plechtige bijeenkomsten ter herden king van dit lustrum hadden plaats gevon den. Te Berlyn werd de feestelijke herdenking geopend met een parade van de Schupo op het groote plein voor het keizer lijk slot. Honderdduizenden waren in den Lustgarten samengestroomd, om van dit in lang niet geziene schouwspel te genieten. Precies 10 uur verscheen rjjkspresident Ebert op het plein, gevolgd door den Prui- fiOlDSCHE 101 ill\T. De gloeiende zomer spoedde in Ber lijn ten einde. De eerste herfstwind, die door de boomen streek, ontnam1 hun het gele loof, dat als pulver van hen afviel. Koud en grijs warrelden de stof wolken langs den bleeken hemel. Koud len grijs strekten zicth de breede straten uit met hun hooge huizen rijen. Alle kleur scheen verbleekt, alle warmte uit gelooft, alle licht versaagd. Koud en re- kussen „Hij ishij heeft De deur was achter haar opengeble- vrn De directeur van het sanatorium en nog een heer kwamen binnen, zij waren verlegen en zenuwaditig. Het was ook zoo fataal, werkelijk zoo i,ets m een allereerste inrichting... de pa tiënten...., als die het’ vernamen....! of als een van hen toevallig in het park was gaan wandelen.... Als hij het nog in z’n kamer had gedaan.... 1 ,.Ja, wat dan.... wat?” Na/het onderhoud dat Herriot met Mac Donald had, heeft hy langen tyd geconfe reerd met Stresemann, over de ontruiming van het Roergebied. Herriot bood daarby aan in Juli van het volgend jaar tot alge- heele ontruiming over te gaan, de ontrui ming zal 4 dagen duren. Dr. Stresemann wees het tjjdistip van Juli 1925 van de hand en gaf Januari a.s. in overweging. Of Herriot dit voorstel van Stresemann zal aanvaarden is nog niet bekend. Wel neemt men algemeen aan, dat Duitschland Zooals wjj gisteren reeds hebben gemeld onder ons laatste nieuws, is Herriot naar Engeland teruggekeerd met algeheele vol machten zijner Regeering, waaronder dus ook te rekenen valt een beslissing over de ontruiming van het Roergebied. Frankrijk, zoo besloot men reid zijn troepen uit ’t Roergebied terug te trekken een jaar na het in werking stel len van het plan-Dawes, zelfs verwacht men nog verdere concessies. In een onderhoud, dat Herriot gisteren di rect na zyn terurkeer met MacDonald had, verklaarde hij d/t, daar de 'Fransche open bare meening kich uitsluitend bezig houdt met de ontwapening van Duitschland, het van belang is om vóór het eind der confe rentie een gedachtenwisseling te hebben met de Duitsche ministers, opdat de werkzaam heden der intergeallieerde militaire con trolecommissie onverwijld worden hervat. MacDonald sloot zich dadelijk bij dit denkbeeld aan, dat hij, naar hy zeide, zelf voornemens was voor te stellen. Aldus zal het vraagstuk der ontwapening van Duitsch land dat een levensbelang is voor de veilig heid van Frankrijk, te Londen behandeld worden. Herriot stelde generaal Nollet dadelijk in kennis van dit belangrijke besluit, dat in verband moet worden gebracht met het ont werp, te Parijs voorbereid met het oog op later toevertrouwen aan den Volkenbond van de uitoefening der controle op de Duit sche bewapeningen. Herriot uitte zijn voldoening over de ont vangst, welke hem te Parijs was ten deel gevallen en over de betoogingen van de zij de der bevolking, waarvan hij het voorwerp was. Er was, naar hy zeide, thans te Lon den geeneriei moeilijkheid ten aanzien der aanvaarding van het napport van het twee de comité. De geest der conferentie is se dert onzen terugkeer uit Parys zoo zeide hy veranderd en Frankrijk heeft er nog meer vrienden dan tevoren, nu men het werklyke aangezicht van Frankrijk heeft gezien en zijn wensch naar vrede heeft begrepen. Hy besloot aldus: „Thans is de zwenking volbracht”. Het succes der con ferentie is verzekerd. sischen minister-president Braun, den Prui- sischen Minister van Binnenlandsche Zaken Severng en den ryksminister van Verkeer Ceser. Nadat de kapel van de Schupo de ouver ture van Beethoven’s „Egmont” ten gehoore had gebracht, hield de Pruisische minister president Braun een toespraak, waarin hij zich tot president Ebert als vertegenwoor diger der Duitsche republiek richtte en ver klaarde, dat de Schupo de grondwet met alle middelen zal verdedigen. Zij is een in strument van den vrede qn sterkt het staats gezag. Rijkspresident Ebert herinnerde er in zijn antwoord aan, dat de Schupo zich groote verdiensten heeft verworven in den strijd ter verdediging van het, staatsgezag. Met dank en waardeering gedenken we heden, zoo zeide Ebert, de talrijke Schupomannen, die in den strijd ter verdediging van het staatsgezag en de grondwet hun bloed en hun leven hebben moeten geven. Ook ryksminister Ceser sprak de Schupo toe en bracht haar in het bijzonder den dank der ryksregeering over. Met ontblooten hoofde zong daarop de menigte het: Deutschland, Deutschland über alles. Onmiddellijk daarop begon de parade van de Schupo. Voorop gingen de bereden af deel ingen, dan kwam het voetvolk, te za- men ongeveer 7000 man. De parade durude ruim een uur. Ze werd geïnspecteerd door den politie-president van Berlijn, den so- ciaal-democraat Richter en den comman dant van de Berlijnsche Schupo, kolonel Kaupisch. Om twaalf uur had in den Rijksdag een plechtige herdenkingszitting plaats. Klokke 12 uur betrad rykspresident Ebert de groote regeeringsloge, achter hem de vader van de nieuwe grondwet Preuss, verder de tegen woordige president van den ryksdag Wall- raff en verschillende te Berlijn aanwezige ryksministers. De feestrede werd gehouden door den burgemeester van Hamburg, dr. Petersen, die er vooral den nadruk op leg de, dat men op den Hen Augustus niet de herdenking vierde van de ineenstorting van het oude Rijk, maar van de geboorte van een nieuw staatswezen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijk» aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelfjks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den besorgkrin»)» 1—5 regel» ƒ1.8©, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en dm benorgkring. 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiin in bet ZatendagmuNmer 2fl bijslag op den prijs. Ihefdadigheide-advertentikn de helft van den prfl*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» ƒ2.06, elke regel meer ƒ050. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertantifa en ingebonden mededeelingen bü contract tot mar gereduceer de» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiln kunnen worden ingesonden door tuMcfaeakomrt van soiled» Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onxe Agenten en moeten daag» vóór de pUattring het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De Conferentie te Londen, De ontruiming van het Roergebied. Eenstemmigheid inzake de am nestie. De GrondiWetsfeesten in Berlijn. zonder discussie de voorwaarde der Fran sche regeering zal aanvaarden voor de mi litaire ontruiming van het Rijnsch-West- faalsche bekken, namelijk het te voren sluiten van een Fnansch-Duitsche handels- overeerikomst. De werkzaamheden der conferentie zui len thans schier uitsluitend worden voort gezet door middel van rechtstreeksche ge dachtenwisselingen tusschen de geallieerde en de Duitsche ministers. Zoo had Strese mann ook gistermiddag een langdurig on derhoud met Clétmentel, waarschijnlijk met het doel de diplomatieke onderhandelingen voor te bereiden, noodig voor het sluiten der bedoelde handelsovereenkomst. Een dubbele zelfmoord. Te tanden werd een jong officier uit het Indisch leger, kapitein Geddf^, en zyn vrouw in Piccadilly doodgeschoten in hun woning gevonden.. Een briefje, in een der En Martha, de kalme, die zich z«eLf sleeds zoo meester was, riep gillend Anton heeft zich opgehangen. Aan •een boom in het park. Met zijn bretels. Aan den boom, waaronder mevrouw ge woonlijk zit. Bijna was ik hom voorbij geloopen voorbij geloopen1 Om dat er sneeuw op de takken lag, witte sneeuw. De tuinman riep nrij, de tuin man. O, lieve God in den hemellHl” ...Ia, de tuinman heeft hem dadelijk niet de schaar, de tuinschaarJa.... En toen hebben wij hem in het pavil- jutn gebracht.... ja.... Nu is de dokter bij hem, misschien dat....” De eerst verwijtende stem van den directeur ging over in een onduidelijk geprevel. De vrouw van den Russischen generaal Markoff boezemde hem' plotse ling angst in, met haar strak gelaat, waaruit alle leven scheen geweken. Meer angst dan de- steunende, snik kende kamenier, wier geheele lichaam zich als in kramp wrong. „Ik wil hem zien. Breng mij bij hem beval mevrouw Markoff. »,Zij zou vorstin Warjagin zijn ge weest, en niet winkeljuffrouw in Ber lijnwinkeljuffrouw I Dan zou mijn zoon graaf Rudnik zeker niet verplaatst zijn naar een vuil nest aan de grens, dan behoefde mijn zoon, baron Patkul met van een paar qalmoezen te leven eu ik zelf behoefde niet als een melaat- sche van stad tot stad, van dorp naar dorp te trekken, rusteloos en in angst, dat iemana nog naar zijn kinderen vraagt Alleen toen ik’ je naar Bern zond heb je je gehaast! Hebt mij niet gezegd, dat ik misschien jtpijt zou kun nen hebben van mijn besluit Je hebt een gelukkige hand, dat kan niemand ^twisten. Hij antwoordde niet. Alleen zijn lip pen trilden en zijn oogen keken alp die v^n een stervenden hond. Mevrouw Markolf nam haar bad en ging aan de ontoijttafel zit en, die Mar tha voor haar gereed had gemaakt. Maar noch Martha noch Anton lieten zich zien. Mevrouw Markoff fronste het voor hoofd en trommelde met haar vingers op den rand van haar bord. Zellg de beste dienstboden bleven in gebreke, als men „Anton 1” riep zij luid en streng. Maar het bleef stil. Zij stond op en drukte op den knop van de electrische schel. Toen werd een der dubbele deuren krachtig opengedaan, Daarna de twee de. Martha stond in de kamer met half Iosgeraakt haarwrong en los boord, met koude blauwe handen en grauw gelaat. „Waair zijn.... waar is.... Anton Waar.... die.... is? Die.... Martha zakte ineen, viel met de ar men op de sofa, waar zij juist voor stond en riep dof met het gelaat in het gelmatig stroomde de regen. Zonder vooraf gegane verduistering, zonder dat hel daarna ophelderde. Begon, duurde voort, hield op, en begon weer, gelijk matig, onvermoeid. De vochtigheid kroop in de huizen met de duisternis, welke iederen dag vroeger «(e reusach tige stad omgaf. Dagmiar stond in het kleine atelier van de E berst rasse, welks op heit Noor den gelegen glazen wand uitzicht gaf op een heel klein achtertuintje. Toen zij het met Marika huurde, speelde de zoh nog op het Toodachtig gele gebladerte. Nu zag men nog slecht8 de schrale stammen en daarover heen een breede, leege straat met een een- tuurbaan, waar langs'•p regelmatige af standen lange zwarte ijzeren monsters w egrateldeni, terwijl de nu eens zwavel gele, dan weer roet zwarte rook achter hen wegkronkelde. Dagmar haalde diep en bevend adem. Hoe zou het hem hier bevallen Zou hel grauwe licht woer niet alles doo dmal in hem, die naar kleuren hunker de Zij drukte de hand op haar kloppend hart en keek langs zich neer. De lijnen van haar lichaam waren nog onveran- dera, nog wist niemand het.” Niemand, zelfs hij niet. BELGIE. Comjn. Gustave de Lannoy. Men schryft aan de M&b. Toen na den vrede en den terugkeer der Belgen uit de buitenlandsche intemeerings- kampen naar hun vaderland, de handelwij ze van eenige hoogene officieren tydefls den oorlog aan een strenge critiek werd onderworpen, ontstonden er talrijke mili taire processen, waarin deze legerautori- teiten zich te verantwoorden hadden. Een dezer processen gold commandant de Lannoy, die zooals men weet, met zijn soldaten uit de vesting Schooten by Ant werpen, na den val dezer stad, over de Ook aangaande de amnestie heeft men eenstemmigheid bereikt. Het staat thans vas tdat Duitschland zeer spoedig na het einde der conferentie weer het recht zal krijgen om in het bezette gebied nieuwe gevallen van hoogverraad te vervolgen. De Duitschens hadden voongesteld den datum, waarop de Duitsche rechtspraak in het bezette gebied weer souvereiin zal wor den, op 15 Augustus vast te stellen, indien de conferentie nog desze week zou eindi gen en wanneer de conferentie spoedig af loopt is het waarschijnlijk, dat deze datum inderdaad nog in Augustus zal vallen. De commissies hebben gedurende de laatste dagen buitengewoon hard gewerkt. De tweede commissie was Zaterdag reeds met haar werk gereed. De derde commis sie vergaderde Zaterdag en Zondag tot Maandagmorgen 4 uur, om het belangrijk ste gedeelte van haar rapport gereed te hebben vóór de zitting van den Raad van Veertien, die gistermorgen plaats had. De rest van het rapport zou hedenoch tend om 11 uur aan e<en nieuwe fitting van de „Groote Veertien” worden voorge legd. De Raad bracht hulde aan de activiteit van de tweede commissie en in het bijzon der aan den heer Seydoux. In de City verwacht men dat de confe rentie spoedig het gewenschte resultaat zal bereiken en begint men het vraagstuk der leèning ernstig te, bespreken. Wel be weren de financiers nog altijd, dat het moeilyk zal zyn de leening te plaatsen, maar daarmee beoogen zy slechts zich te wreken op de Labour-regeering, die hen te veel buiten de onderhandelingen met Rus land heeft gelaten Feitelyk twijfelt men er niet aan of de leening zal worden volteekend. Als condi ties worden thans genoemd, een rente van 7 een consortiumkoers van 90Vs en een uitgifte-koers van 93. Men verwacht ook dat de leening meer kans op succes in Amerika zal hebben sedert de Federal Reserve Banks den rente-voet op 3 heb ben gebracht. grens trok en in het kamp van Amersfoort werd geïnterneerd. Commandant de Lannoy werd ondanks zijn plechtige verklaring, dat hij in 1914 zijn plicht voor koning en vaderland tot het uiterste had vervuld, den 24sten Maart 1921 tot 10 jaar gevangenisstraf en degra datie veroordeeld, met toepassing echter der amnestiewet Het vonnis trok vooral de aandacht, omdat anderen die op gelijke wyze handeld hadden en zelfs Vroeger hun post hadden verlaten, werden vrijgespro ken. Het vonnis werd geveld door het mili taire gerechtshof, zonder verhoor van den- ■gene, die de order-van-terugtrekken had gegeven, evenmin als van generaal de Gastre de Tersac, chef van den eersten sector, die belast was, deze mededeeling door te zetten. Het proces berustte op de gegevens en de valsche uitlegging der order van 6 Oc tober 1914, tegen welke comm. de Lannoy zich altijd verzet heeft Uit het gerechteflyk onderzoek, ingeleid tegen de commandanten der vestingen Braschat, Ertbrand, Staleweck en de re doute Audaen, blylct, dat in werkelijkheid het bevel van „standhouden tot het einde" waarvan men gesproken had, niet bestond en nog minder een ,J>eyel van 6 Oct. 1914”. Daar men een gedwongen terugtocht voorzag, was de beslissing van het tijdstip van terugtrekken overgelaten aan de be- velvoerenden der verdedingswerken. Deze uitlegging werd bevestigd door generaal Deguise, den 6den Januari 1923 fn zijn boek „De verdediging van Antwerpen". Dit had tot resultaat de vrijspraak van verschillende commandanten der vestingen Antwerpen Noord. Toen eerst viel blijkbaar het ware licht op dezaak van commandant de Lannoy en door het gerecht wend dan ook 22 October 1923, naar aanleiding van nieuw© feiten door het genoemde boek aan het licht ge bracht, een onderzoek ingesteld en goed gekeurd door het hof van cassatie, het welk het hof van beroep te Brussel ge lastte, de zaak opnieuw te onderzoeken. Dit hof verklaarde, dat het proces inder daad moest herzien worden en verzocht het Hof van cassatie te Brussel na te gaan, of de beweringen waarlijk gegrond waren. De affair© heeft nu een einde genomen en 23 Juli 1924 heeft het militair gerechts hof te Brussel comm. Gustave Lannoy on schuldig verklaard en in oer hersteld. Tot groote voldoening van al degenen, die In den comm. steeds een man van plicht en eer gekend hebben, is door deze uitspraak een einde gemaakt aan meerdere jaren on rechtvaardig lyden. Daar de quaestie der militaire ontrui ming van het Ruhrgebied in de eerste plaats een zaak is tusschen de Fransche de Belgische en de Duitsche delegate »n technisch buiten het bereik der conferentie ligt, werd er in de gisteren gehouden bij eenkomst van den Raad van Veertien slechts zijdelings gewag van gemaakt. Niettemin had de hoop op spoedige vorde ringen op dit punt een opwekkenden in vloed op de hoofden der delegaties, die al len geneigd zijn een spoedige en welge slaagde beëindiging van hun arbeid te verwezenlijken. De bijeenkomst van den Raad duurde een uur. Behandeld werd het rapport der comanissie over de economi sche ontruiming en aanverwante onder werpen; alle daarin vervatte aanbevelingen werden aangenomen. De Raad van Veertien ontving eveneens een rapport van eenige deskundigen van het comité-Dawes over de quaestie van ar bitrage tusschen het comité van overdracht en de Duitsche regeering voor het geval van geschillen nopens d© overdracht van surplusfondisen, welke eerstgenoemd li chaam te zy’ner beschikking mocht heb ben, van bepaalde Duitsche industrieën. Het doel hiervan zou zyn een ongustige uitwerking op den wisselkoers te voorko men door de overdracht te eeniger tyd van meer gelid dan gemakkelyk geabsor beerd zou kunnen worden. De deskundigen rapporteeren, dat een dergelyke arbitrage een uitstekende en gunstige uitwerking zou hebben en de mogelijkheid van finan cieels manoeuvres van de zijde van Duitsch land tot een minimum zou reduceeren. In dit rapport wordt ook voorgesteld de ooste- lijke douanegrens op 23 Augustus op te heffen en bepaald, dat een burger der V. S. zitting zal hebben in de Commissie van Herstel, telkens wanneer zij een questie behandelt, voortvloeiend uit het rapport van Dawes. Alle rapporten zullen thans samengevoegd worden in een protocol, dat ter definitieve „Nu, als je het maar weet.” Anton legde het fluweelen kleed o. er de tafel. „Mijn boek I” riep mevrouw MarkoF. Martha bracht het haar. Een gjoole druppel was, zonder dat zij het had ge merkt op den omslag gevallen. „Nu, nu, ook dat nog.” Boos veegde mevrouw Markoff over den glinsterenden druppel. Een deur ging langzaam open en dicht. Mevrouw Markoff huiverde. ..Kijk eens of de verwarming openstaat, Martha, ik bevries.” Martha1 betastte de verwarming tiacht een sjaal In den nacht joeg de storm de sneeuw um de bergen af naar beneden, kleine fijne sneeuwvlokken, die bij de eerste zonnestralen wel moesten verdwijnen. Maar ’s morgens lagen zij er nog, te vroeg onbegrijpelijk in dezen tijd van het jaar. Ze lag daar als lichte, witte schuim op daken en boomen éen najaarsgrap van de natuur. „Sneeuw, mevrouw”, zei Martha en schoof de gordijnen in de slaapkamer open „Jawaarlijk.” Mevrouw Markoff richtte zich in bed op en lachte. „De eeipte sneeuw brengt vreugde”, zegt men bij ons. Ik heb goed gesla pen, Martha, em ben voj moed. „God zij dank, mevrouw I”

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1