LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. HEERENHUIS, zakken van den kapitein gevonden, waarin hy mededeelde, dat hij aan het eind van zijn geldmiddelen was en zich, in over eenstemming met een gemaakte afspraak, zou doodschieten, wijst, naar men meent, op een zelfmoordovereenkomst. Het paar was nog geen jaar gehuwd en hij bevond zich met verlof in Engeland. De reis van den prins van «Wales. De prins van Wales zal op 23 Aug. met de „Berengaria" van de Cunardlijn naar New York vertrekken op weg naar zijn boerderij in Canada. Het portret van Lady Astor. De tragi-comedie met de schilderij, waarop Lady Aster's beeltenis voorkomt ter gelegenheid van haar intrede in het Lagerhuis, en welke in de hall van het Huis is opgehangen tot verontwaardiging van vele leden, is nog niet ten einde. Eergisteren bleek dat e«n geheim-zinnige hand het beschadigd had, waarop werd be sloten het met een zwarte doek te over dekken! Intusschen is, in tegenstelling met vorige berichten, nog niet besloten, of de schilderij inderdaad zal worden verwijderd. DWIT9CHLAWD. Gravin von Brockdorf. t Gravin von Brockdorf, die lange jaren „Oberfiofmeisterin" van de gewezen kei zerin is geweest, is gisterochtend te Pots dam overleden in den ouderdom van 78 jaar. Een treurig einde. In Berlijnsche cabarets trad sinds enkele weken een schutter op, die o.a. een speel kaart, die zijn partner boven het hoofd hield, met een kogel doorboorde. Zondag avond heeft de schutter zijn medewerker op het tooneel den kogel door het hoofd gejaagd. De man was onmiddellijk dood. De schutter werd gearresteerd. Hij be weert, dat zijn partner zich op het oogen- blik, waarop hy vuurde, nog heeft bewo gen. Groote brand. Böj een grooten brand> die eengisteren in het goederenstation Maagdeburg heeft gewoed, is voor ongeveer 1 mdllioen mark haver en rogge een prooi der vlammen ge worden. Ernstig ongeluk bij een automobiel- wedstrijd. Bij de gereden eerste etappe Van een automobielwedstrijd heeft een ernstig in- geluk plaats gehad. De persauto van den sportjournalist Siegfried Dörachlag werd bij Simmern uit de bocht geslingerd en viel ondersteboven. Dörachlag kreeg een schedelbreuk. De redacteur Bock van de „Allgemeine Automobilzeitung" kreeg een ernstige beenbreuk. De auto werd verbrij zeld. Dörachlag verioeert in levensgevaar. FRANKRIJK. Het weer in dienst stellen van de ontslagen onderwijzers. Een delegatie van de (communistische) unitaire federatie van het personeel van het lager onderwijs heeft den minister van onderwijs gevraagd hoe het staat met het weder in dienst stellen van ontalagep onderwijzers, die revolutionaire of anti militaristische propaganda hebben bedre ven. De delegatie sprak haar verwondering er over uit, dat de wederaanstelling nog niet had plaats gehad. De minister verklaarde, dat de minister raad na afloop van de Lomdensche confe rentie de zaak verder zou behandelen. Per soonlijk was hij er voor met 1 Oct. de ont slagen onderwijzers weer aan te stellen, met uitsluiting echter van degenen, die schuldig waren aan daden, onvereenigbaar met hun taak van opvoeders. ITALIË. Ernstig auto-ongeluk. Zondagavond keerden in Milaan negen personen in een grooten auto kort na mid dernacht van een pleiziertocht terug. Op eens gleed de auto op den kant van het Groote Kanaal uit en verdween in het wa ter. Drie inzittenden kwamen weer boven en wisten den wal te breiken. De andere zes verdronken. In den vroegen morgen werden vyf lijken opgehaald. Het zesde slachtoffer heeft men nog niet gevonden. ZWITSERLAND. Venizelos in Bern. VenizeJos, wiens gezondheidstoestand reden tot ongerustheid geeft, is te Qurin- gel nabij Bern aangekomen tot het onder gaan van een kuur. RUSLAND. De archieven der Russische ambassade te Parijs. Volgens het Russische Te leg raafagent schap heeft Tsjitsjerin onlangs een tele gram aan Herriot gezonden, waarin hij de hoop uitsprak, dat de Fransche regeering de noodige maatregelen zou nemen om het onmiddellijijk dreigend gevaar van beroo- ving en wederrechtelijke toeëigening der archieven van de Russische ambassade zou bezighouden. Hy had reeds schikkingen ge troffen om deze quaeetie in overeenstem ming met de regelen van het volkenrecht te onderzoeken en op te lossen. VBREBNIGDE STATEN. De grootste kruitfabriek ter wereld afgebrand. In de nabijheid van Nashville in de Vereen. Staten, is de grootste kruitfa briek der wereld afjgebrand. Twintig duizend ton kruit ter waarde van 13 nillioen dollar en fabrieksgebouwen ter waarde van 3 millioen dollar zijn vernield. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn. BINNENLAND. De nieuwe Tariefwet. IJet voorloopig verslag oer i woede Kamer over hei outweip van wei toi vaststelling van een nieuwe larieiwet. Het volgende woiut ei aan onueeud Verscueiuene teuen proiesieereu le gen de wijze, waarop uit ontwerp (looi de Regeermg it, ingediend en legen de omstaiidigheoen, waaronder nei «-oor ue Kamer lot dusverre is Denauueiu en welliont verder benandeld zal women, ternauwernood Kan men zich eemg denkbeeld vosrmen van de gevolgen, uie de aruüeleu van nek iariei voor nunum, scheepvaart, land- en tuinbouw en nij verheid zullen neboen. Verschillende andere leden kwamen op tegen het betoog ui de ïvi. v. 1'. dat de voorgestelde regeling van nei tariei vooral bestaat 111 een teclinisclie Her ziening. Zij moet in de eerste plants als een liscale voorziening woruen opgevai, ter wijl ook protectionistische bedoelingen oaaraan geenszins vreemd, zijn. ne. j rotectiomstiscai Karakter blijst zeer sterk uit de belasting van versche vruchten. Het fiscale rechl is in een be schermend recht omgezet. Deze leden verklaarden, dat, zoolang dit wetsontwerp een protectionistiscne strekking vertoont, z,j hun stem daar aan niet zullen kunnen geuen. De geschiedenis der laatste öt) jaren bewijst, dat onze economische aiitwik- tkeiiiig alleen te danken is aan den vnjf- handel. Alleen daaruoor hebben enze industrieën zich kunnen aanpassen aan de wereldoouöurrenitie. Eenige leden, die tn liet algemeeii zich tegen de voorgestelde veraooguig van invoerrechten zondert verzetten, doch thans alleen zich daarbij zouden kunnen neerleggen wegens den bijzon deren nood der schatkist, wilden oaar aan hunnerzijds oe voorwaarde verbin den, dat "de hoogere helling als van lijr (ielijken aard zou worden aangemerkt. Vele leden merkten voorts op, dat de. opgeofferde rechten een totaal van 4 millioen vertegenwoordigen, in het bij zonder zullen de aardewerkiiulustrie en de metaalnijverneid hiervan de nadee- leu ondervinden. Van de hierboven ge noemde 4 millioen komt bijna 3 milli oen ten laste van laatstgenoemde indus trie. Sommige der hier aan het wooru zijnde leden verklaarden, dat zij in het wegvallen van bestaande rechten hu:i hoofdbedenking tegen het wetsontwerp zagen. De onderscheiding tusschen toonbank en niet-toonbankartikelen wordt in hel ontwerp allesbehalve juist volgehouden. De kwalificatie van de toonbankarti- kelen is overigens hoogst willekeurig en geeft aanleiding tot lal van inconse quenties. Aannemende dat de nieuw te schep pen vrijstellingen een verlies van 4.3ól millioen voor de schatkist zullen mede brengen op de geraamde' 36 millioen op de begrooting, zou het resteeronde bedrag van ruim 31.5 millioen bij een stijging van het percentage vau 5 tol 8 met 60 moeten siijgen, waaiuii zou volgen, dat de meerdere opbrengst ongeveer 19 millioen zal bedragen, in dien men voorts nog rekening houdt met de extra verhoogden boven 8 en met de belasting van artikelen, wel ke tot dusver vrij waren, dan zou men hieruit kunnen alteiden, dat de meer dere opbrengst op belangrijk meer dan ?0 millioen m eten worden becijferd. Vele leden vroegen hoe het nu staat met de verlaging van de al te drukken de directe belastingen. Zij vroegen welke thans de voorne mens der regeering dienaangaande zijn e, waarom niet een daartoe strekkend wetsontwerp tegelijk met dit webont werp is ingediend. Me., vestigde ook de aandacht op de heers chende malaise in de aardewerk-, jorselein- en glasindustrie. Zij drongen er sterk op aan om deze industrieën de zoo noodige bescherming te verleenen in den vorm van een ta- riefverliooging tot 15 Sommige le den betoogden, dat het in verband met den toestand in de aardewerkindustrie in ieder geval gewensdit zal zijn, do producten dier industrie zonder uitzon dering aan een tarief van 8 te on derwerpen. Het voorgestelde invoerrecht op kaas van 20 maakte, volgens vele leden, een vreemden indruk, vergeleken met de rechten op overeenkomstige artike len. Bij het voorgestelde tarief zal het Nederlandsche volk verstoken worden van de z.g. Zwitsersche groene kaasjes deze nuttige en gezonde voeding, en daarom werd er op aangedrongen dit invoerrecht niet, althans niet tot het voorgestelde bedrag, te vorhoogen. Verscheidene leden kwamen er tegen op. dat ook het rotatiepapier ten dien ste van de dagbladexploitatie met 3 meer zal worden belast. De Tariefwet. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft bij den minister van Financiën adhaesie betuigd aan het adres van de Vereeniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne Inzake de ta riefwet. Salarisregeling onderwijzers en administr. ambtenaren. Naar de N. Crt. verneemt zal voor de onderwijzers de'^larisregeling als volgt zijn Onderwijzer die niet de acte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde f 1200. Maximumwedde voor gehuwden (te bereiken in 22 jaar) f 2600, voor onge- huwden f 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer die niel de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in" het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangs wedde f 1400. Maximum voor gehuwden f 3100 (te bereiken in 22 jaar) en voor ongehuw- den f 2700, te bereiken in 14 jaar. De U. L. O. marge zal f 3UÜ bedra gen, mits de betrokkene in het bezit is van nader vast te stellen ac en. Voor het bezit van bij-aclen zal 1 50 per acte worden betaald, toti qtfli nium van f 200. Wat betrett de administratie, is het volgende vastgesteld Zij die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver f 1000—f 1500, met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 100. Gediplomeerde klerken en adminis tratieve amlotenaren met vak-radicaal, die belast zijn met arbeid, welke ver standelijk oordeel vereischt en waar voor gevorderd wordt de kennis, wal den inhoud betreft van de regelingen, vetten, besluiten enz., waarvan de toe passing behoort tot liet betrokken dienst vak, 1' 1100—f löüU, met 2 jaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 driejaar- iijksche verhoogingen van f 100. Adjunct-commiezen die belast zijn met arbeid gelijk aan die van gediplomeer de klerken en ainotenaren met vak-ra dicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke corres pondentie, tot interpretatie van eenvou dige wetsbepalingen e. d., i 1500—2600 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100. Commiezen die belast zijn met moei lijker redactioneelen arbeid en be kwaam leiding te geven, 1 2400—J 3400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100. Hoofdcommiezen die belast zijn met wetgevende» arbeid en bovendien be kwaam om als hoofd eener oiwler-afdee- li.v; of als plaatsvervangend chef op te treden, f 34UÜ-f 4400, met 3 jaadijk- scbe verhoogingen van f 200 en 4 twee jaarlijksche verhoogingen van i 100. Referendarissen chefs van afdeelingen 4500—f 5400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 300. GEMENGDE BERUSTEN. Een waaghals. Te Leiden is Zaterdagavond de 9-ja- rige Ai SohaaflÜnd op den schoorsteen van de ouderlijke woning in den Rog gebroodshof aldaar, geklommen. De schoorsteen stortte toen in en de knaap viel van 3 meter hoogte op de straat, waarbij hij een gedeelte van den schoor steen op het lijf kreeg. De jongen was terstond dood. Gistermiddag heeft te Leiderdorp bij de Spanjaard brug een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijwiel en een auto Mevrouw D. Lamanv. d. Post, wonende te Alphen aan den Rijn, die op de duozitting van het motorrijwiel zat, werd er door den schok afgeslin- gerd en is met Oen schedelbreuk en een hersenschudding naar het academisch ziekenhuis te loeiden vervoerd. Haar toestand is ernstig. Zondagnacht is op den Leidpohen straatweg de 29-jarige B. van Essen te Leiden in volle vaart met zijn motor- liets tegen een boom gereden. Met een hersenschudding is hij naar het zieken huis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overgebracht. De he?r P. uit Leiden, die op de duozitting zat, is er met eeni ge lichte ontvellingen afgekomen. Te Delft is Zondagochtend omstreeks 11 uur op den Rotterdamsdien weg nabij de Zweth de auto van den heer lied email uit Rotterdam, waarin behal ve de bestuurder twee dames zaten, aangereden dóór een zeer, snel achterop rijdenden auto van den heer Van der S., mede uit Rotterdam niet gevolg was dat de eerstgenoemde auto van den weg in de 2 meter lager liggende sloot werd geslingerd, twee wielrijdsters meesleu rend. De bestuurder van den verongelukten auto kreeg een diepe wonde in een dijbeen en diens zusier een bloeduit storting in een knie. Allen hadden ont vellingen en kneuzingen bekomen, ge lukkig niet van ernsligen aard. Nadat •een voorloopig verband was gelegd wer den allen per aulo naar (Rotterdam ver voerd. Hel verkeer over den smullen .'weg ondervond door dit ongeval geruimen lijd ernstige stagnatie. Goed afgeloopen. By de Zondagavond plaats gehad heb bende opvoering van Romeo en Julia door de Haghespelers in het Openlucht Theater te Valkenburg, verfoor Mej. Nel Stants, die de rol van Julia vervulde door het loslaten van de balustrade het evenwicht. Daardoor viel zy van het rotsplateau. De heer Ed. Verkade, die de n^'van Ro meo vervulde, kon haar nadat dé)'val door struikgewas was gebroken, opvangen. Aan wezige geneesheeren eonstateerdÉjf geen bij zondere verwondingen, zoodat ^Hej, Stapte er met den schrik afkwam. Na deze kleine onderbreking werd de opvoering voortgezet ONDERWIJS. Ontsla gkwesties. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben gisterenmiddag in openba re vergadering behandeld het onge vraagd eervol ontslag van L. M. van Hoeve—Leijs, onderwijzeres aan de le o.l.s. te Caipelle aan den lJssel, wegens 1 uweli jk De heer van Zadelhoff voor de belan gen der betrowken onderwijzeres opko mend, zeide te vreezeu, dat hij hier mede eigenlijk volkomen nutteloos werk zou doeu, aangez.eni hij den indruk had, dat het college van Gedeputeer den niet, overeenkomstig het Konink lijk besluit van 4 Juni 1922, elk geval op ziohzeli beoordeelt, doch naar de fiaste formule handelt, uat liet huwelijk eener onderwijzeres in den regel scha de oplevert voor liet ouderwijs. Indien ook thans weer deze formule wordt toe gepast, dan is ue zaak reeds bij voor- uaat oesiist. Spr. noopté» echter, (lat Gedeputeerden in liet onderhavige ge val anders zouden handelen en lil deze verwachting heelt hij ue verüedigmg dezer zaak op zich genomen. Hij voud hiertoe te meer aanleiding, omdat B. en W. van Lapedie eeii smet op het karak ter der onderwijzeres hebben gewor pen door de voorstelling, dat deze haar benoeming door middel van verdichtse len zou hebben verkregen. Wat nu het geval zèlt betreft, dat achtte spreker in strijd met het Kon. besluit van 6 Juni 1922, volgens hetwelk het enkele teut van het huwelijk eener onderwijzeres nog goen reden is om haar ontslag te verleenen. Nog valt te wijzen op de in diening van het wetsvoorstel no. 373 lot wijziging der L. O.-wet 192U om voort an ten aanzien van de nuiwende on derwijzeres te bandelen, ais met de rijksambtenaren, uie 111 net huwelijk treedt, geschiedt. Ook uit de inuieumg van dit wetsvoorstel valt at te leiden, dat het niet geoorlootd is om een on derwijzeres, die in het huwelijk treedt, zonder meer ontslag te verleenen. opr. kwam vervolgens op tegen de bescnui- diging, dat de onderwijzeres haar be noeming door verdichtselen verkregen heeft. Daarvoor is geen enkel bewijs aanwezig, intussonen was het geenszans het plan der onderwijzeres om na haar huwelijk in de school te blijven. Dit bewijst haar ontslagaanvrage met in gang van 1 September a.s. Doch B. en W. wilden haar dien tijd n-et laten en gaven haar onmiddellijk ontslag. Spr. deed een beroep op nei college van Ge deputeerden om dit onlslag niet te handhaven. De burgemeester van Capelle a. d. IJssel, de heer J. Verburg, deelde me de, dat de betrokken onderwijzeres op den dag van haar in dienst tredmg als vaste leerkradnt voor dien was zij tijdelijke onderwijzeres geweest me- dedeeling deed van haar trouwplannen. Had zij die voornemens medegedeeld voor haar benoeming, dan zou zij stel lig niet zijn benoemd. Zij verzweeg echter haar huwelijksplannen opzette lijk en dit feit wettigt de onlsiag-ver- leening volkomen. B. en W. van Lapel- le zijn trouwens principieel tegen ue lia.dnaving van een gehuwde onder wijzeres in de school. Na repliek van den heer van Zadel hof! gingen Gedeputeerden over tot de behandeling van het tweede oeroep van J. de Klerk, onderwijzer aan de le c.J.s. te Brietle, ex art. 38, 2e lid junc- ta art. 37, 2e lid van de Lager Onder wijswet 1920. In deze zaak had de in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Schiedam geen aanleiding kun neu vinden om te adviseeren tot ver nietiging van het raadsbesluit. De be langhebbende loeh is de oudste in dienstjaren en nadert reeds de 65 jaar, zoodat z.i. er alle aanleiding was om, nu een onderwijzer moest worden ont slagen, hem in de eerste plaats Itier- vooi in aanmerking te brengen. De belaughoobende, de heer de Klerk Ier vergadering van Gedeputeerde Sta ten verschenen, meende echter, dat de raad allen had tevreden kunnen stellen door de onderwijzeres, mej. van Dijk, op wachtgeld te stellen, die zulks gaar ne wilde. Doordat één der wethouders een antipathie tegen deze juffrouw heeft ging dit edit er niet. Do gemeente-secretaris van Brïelle deelde mede, dat B. en W. den heer de Klerk hadden moeten voordragen ten einde een conflict met den Raad op te heffen. Hel .raadslid v. d. Knoop zeide, dat een andere beslissing oneerlijk zou zijn geweest, omdat de betrokkene de oud ste was. Ten slotte verklaarde wethouder v. d Walle nog, dat hij liever een ande ren onderwijzer had zien ontslaan, met het oog op de grootere bekwaamheden vau den heer de Klerk, waarop de heer v. d. Knoop nog even opkwam voor de gelijkwaardigheid van bedoelden ande ren onderwijzer. De beslissing van Gedeputeerde Sta ten in beide zaken zal later bekend worden gemaakt. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 12 Aug. Hoogste stand 762.9 te Neufiahrwasser Laagstestand 748.0 te Stornoway. \erwachting: Zwakke tot matige zui delijke tot westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Toenemen de kans op regen of onweersbuien. Aanvankelijk nog wanner. Licht op! 12-13 Aug. 9.13 n.m.—5.08 v.m. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Augustus 1924. De feestelijke herdenking van Koninginne verjaardag. In de gisterenavond gehouden vergade ring van de Commissie voor Openbare Feesten is het besluit genomen om den ver jaardag van H. M. de Koningin dit jaar op 30 Augustus te vieren, in afwyking van de officieele herdenking op 1 September. De Commissie was algemeen van oordeel, dat een feestdag op Zaterdag meer kans van slagen zou hebben, zulks met het oog op den vryen Zaterdagmiddag. Een voorloopig program werd opgemaakt, waarop voorkomt een vliegerwedstrijd, door de Commissie voor eenige jaren ook met veel succes georganiseerd; ringryden voor motorrijders en voor paard en tilbury, zwemwedstrijden, sportdemonstraties en natuurlijk concert op de Markt en vuurwerk. Het officieele programma kon nog niet worden opgemaakt, omdat alles, zooals be grijpelijk is, afhankelijk is van de bijdragen, die voor dezen feestdag worden beschik baar gesteld. Internationale Vredesweek. Men schrijft ons: Tot slot van de Vredesweek van de Jeugd zyn in het land verschillende open lucht bijeenkomsten gehouden op Zondag j.l. Zoo ook te Ziwammerdam voor het ge west Zuid-Holland. Om 3 uur opende Mej. Ds. Rappolds uit Ziwammendam met een kort woord er aan herinnerend, dat op deze bijeenkomst ge sproken wordt door predikanten, docji dat deze meeting bedegd is door de jeugdorga nisaties en niet is uitgegaan van de domi- ne's. Het doel der meeting was een mani festatie van de jeugd om oud en "jong op te wekken voor den strijd voor de vrede en het toonen van deze gedachten als uiting van Christenen in vast -geloof op God. Ds. van Lindsohoten sprak over de vre- desgedachten in het algemeen, hoe dit ideaal geen hersenschim is, doch werkelijk heid kan en moet worden. De oorlog, di« achter ons ligt heeft geleerd, dat oorlog geen vrede brengen kan. Het ideaal moet gediend worden en vraagt mogelijk een of fer, maar dan staan wy ook sterk in de kracht van de Vredesideaal. Ds. Hjoutgast leidde daarna in de betee- kenis van den modernen oorlog en vestig de daarbij de aandacht op het goed gedo cumenteerd betoog van Prof. van Embden. Wie de vrede wil, bewapene zich tot den oorlog wordt nog gezegd. Maar daar klinkt toch ook die andere stem: de wa pens neer, de leus van de jongeren Van den memsch, die gelooft in de Kracht en de Liefde Gods. Alles beter dan de oorlog. Te wapen om het wapen. Wat kunnen oud en jong voor den vrede doen? Hierover gaf Ds. Tjalsma zijne ge dachten tien slotte. Tegen den oorlog is weinig, te doen, meent men. Maar bij de pakken neerzitten is nog verderfelijker. Wy moeten opstaan, wy zyn medearbei ders Gods. De vredeauitdng moet werke lijkheid worden. De volkeren verlangen naar de ontwapening. Wy kunnen den oor log tegen -gaan, jong en oud, als wij leven als christenen. Christus, die de vrede wilde en de vrede bracht, met Hom gaan wij dan de wereld in. Mej. Ds. Riappaldis sprak het slotwoord, opwekkend tot bewuster leven, mensch te zijn en de ziel open voor God. Een waarschuwing. Onder de rubriek Stadsnieuws van de Nieuwe Zuid-Hollander kon men gisteren de volgende waarschuwing lezem: Na een groot aantal jaren van verdruk king is, dank zij het ijverig werken van onze voormannen op politiek en sociaal gebied, de tijd aangebroken, dat men ook aan de Roomsch-Katholieken de vrijheid gaf, waar op zy recht hadden, en een enkele nawer king van die onderdrukkery, vooral op het gebied van benoemingen, dan nog uitgeslo ten. Past het ons in eerbiedige hulde aan die heldenschaar te gedenken, hetgeen zy door hun arbeid voor ons hebben verkregen, daarnevens staat, dat op ons de ernstige, plicht rust nauwlettend toe te zien, dat het verkregene blijft behouden en de ons nog toekomende rechten worden opgeëischt. By alle vreugde over de bereiking van het ons toekomende, vergete men niet, dat na de verdrukking nog twee bolwerken door 't liberalisme worden bezet, n.l. de pers en de hooge ambtenarij. Niemand beter dan wy, kunnen de sterkte van die bolwerken be- oordeelen; vooral daartegen is 't een voort durend vechten. Van die hooge ambtenarij in samenwerking met de liberale pers, gaat vaak het initiatief uit tot het vormen van comité's by feestelijke gelegenheden, ten toonstellingen, enz., en dan moet dikwerf geconstateerd, dat men in zulke comité's de Roomsch-Katholieken ófwel negeert, ófwel een bescheiden plaatsje toekent, ofwel voor het zittingnemen van R. K. in die comité'» dezulken uitnoodigt, die men bestempelt met den naam van liberaal-katholiek. Noch met het een, noch met het ander kunnen wij ge noegen nemen. Zonder een bepaald comité of bepaald persoon of personen op het oog te hebben, doch alleen, omdat voorkomen beter is dan genezen, willen wy, ook ten aanzien van de vorming van comité's hier ter stede, onxe waarschuwende stem doen hooren en onze rechten opvorderen. Evenredige vertegenwoordiging, toege past ook op de samenstelling van comité's geeft ons op 1/3 van het aantal leden daar van recht, eveneens voorbereidende comité's, die dan mogelijk later uitgebreid worden. Het is deze eifch, die wij zoo scherp moge lijk stellen. Ook op dit gebied zullen wij onze rechten handhaven en ons niet laten terugdringen. Deze eisch, de opeischiqg van ons recfat. moge voor hen, die het aangaat, in de te* komst tevens een waarschuwing zyn, negeering van onze rechten zal zyn tot het uitgeven van het parool dat overigens nuttige zaken geheel of ge deeltelijk mislul^ken. Nauwlettend toeziend op te vormen co mité's hopen wy van ganscher harte, dat steeds in vrede en vriendschap zal kunnen worden saamgewerkt en het parool nimmer zal behoeven te worden uitgegeven. Als verdacht van niet nader te noemen handelingen met een meisje van 12 jaar is door de politie aangehouden een 74-jarige verpleegde van het Bestedelingenhuis alhier met name H. v. L. Proces-verbaal is tegen hem oj De Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk" houdt een ledenvergade ring op Donderdag 14 Augustus as. des avonds 8 uur in de bovenzaal van de Har monie. De agenda vermeldt o.m.: Bespreking in nemen van standplaatsen in de Markthal. (Zeer belangrijk). Wat verder ter tafel zal Bij de gisteren door Notaris R. W. H. Pitlo gehouden inzet van de verkooping van een Heerenhuis met fabrieksgebouwen aan den Kattensingel, is het Heerenhuis gebracht op 13300.—, het le fabrieksge bouw op 14600.— en het 2e op 8000.— en het open terrein op ƒ400.De toeslag blijft bepaald op Maandag 18 Augustus a.s. in Hotel de Zalm, des avonds te 7 uur. Diefstal van bankbiljetten. Bij de politie is aangifte gedaan van ver- moedelijken diefstal van een aantal bank biljetten van ƒ10, uit een woning aan de Een vechtpartij in het Paradijs. In het Paradijs kreeg een bewoner he vige twist met zyn huishoudster, gevolgd door een vechtpartij waarbij de vrouw als wapen een kleerhanger gebruikte. Met de haak van dit wapen werd de man zoo aan zjjn hoofd verwond dat medische hulp Demonstratie De Directeur van den Gem. Reinigings dienst deelt ons mede dat morgenmiddag te 3 uur een demonstratie zal worden ge geven met de nieuwe motor-veegmachine, vermoedelijk op de Markt. R.-K. Handels-, Kantoor- en Winkel- Zondag, 10 Augustus, was voor de af deelingen Delft, Gouda, 's-Gravenhage, Rotterdam en Schiedam van den Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Winkelbedienden, e tocht georganiseerd. Onder begunstiging van het mooie zo merweer, nam een flink aantal leden, vooral van de afdeeling Gouda, hieraan deel. Te Ry'swyk was als punt van samen komst gekozen Hotel Leeuwendaal, waar de stoet omstreeks 2% uur arriveerde. Na een uurtje gezellig samenzijn gin gen de deelnemers met den Bondsvoorzit ter naar het Ryswyksche Bosch. Daar werd in dp openlucht een propa- gandaspeech gehouden. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd in de maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd 77010,54 (*1 en terugbetaald ƒ69923,01 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 7087,53 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 48. Hieronder 4 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 135 formu lieren ad 1 in spaarbankzegeis van 1 ct. ((Schoolsparen) Door tusschei ter Directie op staatsschuldboekjea inge schreven nominaal ƒ1300- en afgeschreven ƒ5000.'. Derhalve minder in- dan af«e- Het aantal schuldboekjes bedroeg 2. Gemeenteverslag 1923. Aan het Gemeenteverslag over 1923 ont kenen wy nog het volgende: Vervolgonderwijs, to verband met dn wijziging der Lager- onderwgnwet 1«!0, waarbjj het vervolg- onderwijs geheel voor rekening der ge meente kwam, werd dit onderwijs bij raads besluit van 31 Juli 1923, No. 36-5-61, met ingang van 1 Augustus d. a. v, opgeheven. Het personeel werd eervol ontslag ver leend met recht op wachtgeld. - Kosten van het Lager Onder was. Specificatie der gewone uitgaven van Mr °Sbaar 'ager M Jaarwedden van de onderwijzers en onder- ST— Bo'ootong van Wden en onderwijzerS(essen) v,or het •Si lb"'? yervol^olld<!rWÜs ƒ1.670.—; In- it/i n "«torwil'senswoningen ƒ337.11 aanschaffen schootoeubelen ƒ215. Kosten instandhouden van schoolgebou- t mteST1 2-119-89; GeringTl 0,aferw«s 233.60%. artreioT'^.^^^ bed°dd j" me^h«te VM het on8etoouden van school- 1.037.66; b" SSJteil °^erWÜS ƒ84.50 "^gebreid lager onderwys houden611, VEn kf* aanscIiaffen en onder- en" a f»»»»eken, leermiddelen b uitgebreid"^ o^ofwi's 7.347.26% v- iager onderwys 1.647.54% van verlichting, verw.rnrTng schoonhouden van woon lager onderwys ƒ11.187.66; b. breid lager onderwys 2.281.99. van schoolbibliotheken: a. gewoon lager onderwys ƒ447.20; b. uitgebreid lager on derwijs 128.46. Andere uitgaven ter ver zekering van een goeden gang van het on derwys: a. gew. lager onderwys 111.07%; ;b. uitgebreid lager onderwys 67.60. Kos ten van het vergelijkend onderzoek als be doeld in art. 36 der Lager onderwijswet 19(20 ƒ155.42. Kosten van het plaatselijk schooltoezicht en van de Commissie tot wering van schoolverzuim ƒ756.93. Kostefi van schoolfeestjes en schoolreisjes 707.43. Behalve de hiervoren genoemde uitgaven werd een bedrag van 104.961.48% be steed voor schoolbouw volgens onderstaan de specificatie: 1. stichting school der bij zondere neutrale vereenigdng voor Ijo. pp, u. 1. o. voor Gouda en Omstreken 2.387.01; 2. kosten van aanloop schooLlokalen aan de Gouwe 39.261.79; 3. inrichting van het schoolgebouw der vereeniging tot stichting en in standhouding van Chr. scholen voor 1. en u. I o. 764.50; 4. verbouwing scho len aan de Groenendaal en Gouwe der ver eeniging voor Christelijk Nationaal On derwijs 29.804.98%; 5. verbouwing school der vereeniging tot stichting en instand houding van vry'e scholen op Gereformeer den grondslag 32.743.20. Totaal 104.961.48%. De onder 1—6 genoemde bedragen zyn slechts een deel der werkelijk te betalen In het afgeloopen jaar kwamen de vol gende mutaties voor: Benoemd werden: met ingang van 15 Januari tot tydelyk onderwijzeres aan school 3, Mej. C. A. Ooms; m. i. v. 16 Jan. tot tijdelijk onderwijzer aan school A, H. de Vries; m. i. v. 1 Maart tot tijdelijk on derwijzer aan school 5, J. M. Kroeze; m. i. v. 19 Maart tot (tijdelijk onderwijzeres aan school A, Mej. P. van der Togt, (verv. H. de Vries, die Mej. Koenraad verving wegens ziekte); m. i. v. 16 Juni tot on derwijzer aan school 3, W. Th. de Boer; m. i. v. 21 Juni tot reserve-onderwijzer, G. Kris; m. 1. v. 15 Juli tot reserve-onderwij- res, Mej. C. M. van 't Hof; m. i. v. 15 Aug. tot onderwijzer aan school 6, J. J. van Her pen; m. i. v. 17 September tot tydelyk on derwijzeres aan school B, Mevr. G. van Dockum—de Koning; m. i. v. 1 September tot reserve-onderwyzer, W de Stigter; m. i. v. 1 November tot tydelyk onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de o. I. scholen, (1 t/m. 6, B, C en centrale kop- schoolRh. J. Bom; m. i. v. 1 November tot tydelyk onderwijzeres in de lichamelij ke oefening aan de o. 1. scholen (1 t/m, 8, B, iC en centrale kopschood), Mej. E. H. Ruys; m. i. v. 7 November tot tijdelijke onderwijzeres aan de o. 1. school no. 4, Mej. C. H. A. A Bach. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 68 de lucht was 70. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 8 Aug. Cornelia, z.'v. C. v. Dyk en E. J. Olfers, Houtra.pl. 10. 9 Aug. Gerard Machiel, z. v. A. Overeynder esn W. Koot, Snoystr. 48. 11. Aug. Geer- truida Catharina, d. v. J. G. van Groningen en J. M. Verby, Boelekade 101. Pieter Michiel, z. v. P. M. Dercksen en H. M. Dercksen, v. Beverninglaan 6. OVERLEDEN: 7 Aug.: Christina Jo hanna Maskamp, geh. met A. J. van der Valk, 49 j. 8 Aug. Cornells Albertus Brem, 63 j. 9 Aug. Johanna Maria Jan sen, wed. A. Moerings 82 j. ..(viiua, 14 Aug. 8 uur. Bovenzaal Harmonie. Leden vergadering Bond van Marktkooplieden. 11 Augustus 1% uur Sted. Zweminrich ting Groote Nationale Zwemwedstrijd. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vry- dag^lö Augustus, benevens den daarop vol- (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DËN^OMTKEiL BODEGRAVEN. In de Raadsvergadering, gehouden op gisteren, Maandag 11 Aug. 1924, waren met den Voorzitter, de Burgemeester en den Secr., de heer R. M. Loman, alle leden aanwezig. Na opening en voorlezing v. h. ge beds formulier, werden de notulen van 2 vergaderingen voorgelezen. Ingekomen was een officieel bericht, dat eervol ontslag is verleend aan den Edpl- Achtbare Heer H. le Couitre, als Burge meester van Bodegraven, ingaande op 1 Sept. a.s. Voorts goedkeuring van Ged. Staten, ter zake van af- en overschrijvin gen op de dienst 1923. Beide stukken voor kennisgeving by accl. aangenomen. Aan de Burgerwacht te Nieuwerburg werd over 1924 76 toegekend. Op een adres van bewoners te Buiten kerk, om waterleiding te hebben, zal na der worden beslist. De heeren Beyen en van Baren verdedigen de aanvraag, als mede de heer Hortensius; de heer Bn. Ba telaan had uitstel bepleit. (De rekening 1923 wordt aangeboden, sluitende met een klein voordeelig saldo. Echter werd veel afgelost in 1923, zoodat het overschot feitelijk veel grooter had kunnen zyn. De rekening weid gesteld in handen van de commissie tot nazien. De begrooting kwam terug van Ged. St onvtet^meerdere posten niet in de juiste orde gebracht worden. Er was ditmaal ook een fout in de optelling van ƒ200. «De rekening 1922 kwam tot heden nog ndet van Ged. Staten terug. I l>e Raad keurde goed een huurwyziging I van woningen aan de Noordzijde waarvoor I de Gemeente voorschot gegeven heeft. Aan G. li. Up 't Landt werd een strookje I grond verkocht met uitpad. De Schietver. Willem Telt vraagt verbe tering de rechietbaan. B. en W. zullen dit nader onderzoeken en advies uitbrengen. Als zetters voor 's Rijksbelastingen wer den gekozen de heeren W. F. Brunt en P. Spldnter met alg. stemmen. Ze waren bei den aftredend. Een sub. comm. van Üe feesten in 1923 vroeg ƒ200 tot dekking van 'tte kort. B. en W. adviseeren tot inwilliging daarvan. De heer Beyen verzet zich er tegen. In stemming gebracht wordt het verzoek toe gestaan met de stemmen van de leden Le- liveld en Beyen tegen. I "Öfe "Vodrfcltter deelt mede, dat Werth. v. d. Marei als zoodanig ontslag aange vraagd heeft, en spreekt waaixleerende woorden jegens den heer v. d. Marei. Weth. v. d. Marei licht toe waarom hy ontslag nam. Veel debat volgde. Gekozen werd by eerste stemming de heer v. d. Marei, welke echter bedankt. Vervolgens kiest de Raad de heer D. Turkenburg als Wethouder. Deze zal 24 uren bedenktijd nemen, volgens de wet daarvoor toegestaan. Besloten wordt de hoofdkabel te leggen naar de Kikkerlaan, en aan Ged. Staten te verzoeken alsnog een speciale deskundige te zenden ter zake van de markt kwestie, of het terrein Hooymans of Turkenburg voorkeur verdiend. Vóór inzending van dit verzoek stemden de leden: C. B. Batelaan, J. Beyen, Bn. Batelaan, A. v. Baren, J. v. d. Marei en D. Turkenburg. By de rondvraag werden enkele zaken besproken, en daarna tegen half twee uur de openbare vérgadering gesloten. Tusschen de buffers. Zaterdag is by het rangeeren zekere R. op het spoorwegemplacement alhier tus schen de buffers van twee wagons geraakt. Met ernstige verwondingen is de man naar het ziekenhuis BOSKOOP. In de vergadering der Piuimvee-vereend- ging „Nut en Sport", werd met algemeene stemmen besloten de eierenveiling op te heffen. Tevens werd in beginsel besloten, om dit jaar wederom een tentoonstelling te hou- Mej. Th. V. C. Schaum, onderwijzeres al hier, slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Duitsch L. O. Door de afd. Rozencommissie alhier is een certificaat van verdienste uitgereikt aan den heer G. H. Kersbergen, voor Miss Ed. Oavall. Groeiwijs geen bijzondere afwyking. De kleur is helder donkerrood en is beter te gen de zon bestand, dan verschillende be staande donker® polywdba's;' bloem en kleur ook sterk onder gifts. Mej. B. v. Eyk, alhier, slaagde te Rotter dam voor het examen nuttige handwerken. Zaterdagmiddag geraakte een luxe auto aan het einde van den Zydeweg, doordat de bestuurder in de bocht niet voldoende zyn vaart verminderde, in de sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De auto werd wal De alhier gehouden collecte ten behoeve van het tehuis voor alleenstaande te Wolfhezen heeft 91 opgebracht. GOUDEKAK. Zondag 10 Aug. hield de Postdvereen. De Witpen een onderling concours vanuit Courcelle-motte, 174.6 K.M. De pry zen wer den als volgt behaald: F. Dorst le, 23e, 32e, 37e; H. J. Scholten 2e; J. Baas 3e; W. Boom 4e, 17e, 26e; A. de Groot 5e, 20e, 24e, 30e, le overduif; F. D. Both 6e, 13e, 16e, 26e, 29e, 33e; C. den Braber 7e, 8e, 14e, 16e, 21e, 27e, 28e, 34e, 36e; L. de Bode 9e; G. Palsgraaf 10e, lie; C. van Vliet, 123, 31e; P. Burger 18e, 19e; G. A A Donker 22e; A W. Soet 36e; P. y. d. Linden 2e, 3e overduif. Eerste duif 1.48.22, laatste duif 2.06.24 uur. f HAASTRECHT. «(Zaterdag 9 Aug., hieïó de Steenkolen Vereeniging „Ons Voordeel", een leden vergadering, ten huize van den heer M. J. vaq Zuilen. De vergadering was dpor 43 leden be zocht, er werd voorgezeten door de heer D. Kok. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd, zoowel het jaarverslag en het financieelverslag van de Secretaris-Penningmeester. Uit het Laatste bleek, dat de inkomsten waren geweest 7678.92, de uitgaven 7568,48%, voordeelig saldo 10.53%. Zoowel uit dit verslag, als uit het ver slag omtrent de stand der vereeniging, bleek, dat de vereenigdng in bloei toeneemj. Hierna had de aanbesteding der brand-Ij stoffen plaats. De inschrijving gold 140 Ü150 ton (1000 K.G.), le kwaliteit droge Duitfcche Kachel kolen en 80 8 5ton droge Belgische An- thraciet, afmeting 30-60. Alles franco wal Haastrecht. De pryzen waren als volgt: W. de Jong, Haastrecht, Steenkolen 60/60 grofgehaite ƒ13.—. Anthradiet 30/ 50 34,26. A. Schreuder, Nederhemert, ƒ17.50 en 16.50 voor Steenkolen en 39.75 voor Anthraciet. C. L. Clay en Co. Limited, Rotterdam Dordrecht, alleen Anthraciet ƒ33.26. C. Jongenburger Zoon, Alphen a. d. Ryn, 13.25 en 37.50. H. E. Valkhoff, Rotterdam, ƒ16.36 en 12.60 voor Steenkolen en 32.25, 29.50 en 33.50 voor Anthraciet. D. Vermey en Zonen, Gouda, 50/60 grof 13.50, Anthraciet ƒ36.-. N.V. A. Jonker en Zonen, Gouda, 50/60 grof ƒ14.26, Anthraciet 30.—. N.V. Kolenhandel v. h. Johan With. Klockenberg N. f. (A. de Grauw) Nijme gen 16.50, ƒ16.— en ƒ12.75, Anthraciet 29.-. De vergadering besloot daarop de leve ring te gunnen aan W. de Jong te Haas trecht daar deze aan alle voorwaarden voldeed. By de daarop gehouden verkie zing van 3 bestuursleden werden herkozen de heeren M. C. Dekker, T. d« Graaf en J. Reinhard. Verder werden herkozen als bode, Jac. de Korte, als Secretaris-Penningmeester J. Scheer, en als Commissiefleden voor het nazien der boeken A. C. Kraan en L. Slootjes. De rondvraag leverde niets op. Bij de gratis verloting van 60, 25 en 25 sigaren werden pryswinners de heeren C. Kompier le prijs, Andr. van Delft 2e prys, en J. Scheer 3e prys. Naar we vernemen zal in het laatst van Augustus of begin September as. door de Gytmnastiekvereemgang Olympia alhier een onderlinge wedatrqd Op 22 Juni j.I. werden de van het poldergemaal Stolwijk afgekeurd. Dit is voor de belanghebbende polders een critieke tyd, daar de deuren vernieuwd moeten worden en een IJsefldam moet wor den gelegd. Het gevolg is, dat bij een aan houdende regenval de watermachin© niet kan malen en gevaar bestaat voor onder- loopen van den polder. Dit is gelukkig voorbij. In tegenwoordigheid van betrok ken autoriteiten zyn de nieuwe sluisdeuren en verdere herstellingswerken gekeurd. Alles was in de beste orde en er werd ter stond een begin gemaakt met het weggra ven van de IJseldam. Een ieder kan dus nu weer gerust zyn. Zondag had vanwege de postduiven vereniging De Blauwe Doffer een wed vlucht voor jonge en oude duiven plaats van uit Roozendaal (N.-B.), afstand 56 K.M. Be haald werd door C. J .de Vries de le, 2e, 4e, 8e, 9e en 13e prys, A Anker 3e, 6e en 10e prijs; P. Rongers 6e en 7e pr.; J. H. Verburg 11e en 12e pr. Aankomst le duif 8.49.5 uur, laatste 9.7.6 uur. le overduif J. H. Verburg. Aan de wedvlucht werd door 49 duiven deelgenomen, te 8 uur weiden de dieren Losgelaten. De kaatsclub 0. V. S. S. hield middag een onderlingen wedstrijd op" voetbalterrein. Gespeeld werden 11 partijen. Hiervan werden gewonnen door de party Joh. v. d. Heuvel Dz. 7 partijen, door party G. v. d. Heuvel Lz. 4 partyen. Er was nog al belangstelling van de zyde van het pu- de bijeenkomst van de groote zeven, dat zijn de hoofden van de geallieerde delegatie. Vermoedt wordt, dat het voornaamste doel dezer bijéénkomst was de Britsche minis ters in kennis te stellen van de gisteren ge houden besprekingen, inzake de militaire ontruiming van het Roergebied, tusschen de Fransche, Belgische en Duitsche delegatie. *0* deze bijeenkomst kwam de Raad van Veertien bijeen om zich bezig te houden met het rapport over de leveringen in natura en de andore nog hangende zaken. Hedennhmiddag zal een plenaire zitting van alle geallieerden worden gehouden, met het doel in tegenwoordigheid van de verte genwoordigers der mogendheden, die niet in den Raad van 14 ajjn vertegenwoordigd, alle documenten in den loop der conferentie op gesteld te bezien. Volgens ae Times wordt verwacht, dat noch Frankrijk, noch België te Londen met Duitschtand zullen onder handelen over handelsverdragen. Een incident in Cairo. CAIROJ 12 Aug. Lea bataijon Egyp tische soldaten dat bezig was met werk- zaamhedeln aan den spoorweg te Atba- ra Soedan viel een Engelsen© cavaieri©- post aan. De Egyptische soldaten wier pen met <iteenen. De Engelsohe cavale rie openae het vuur en doodde 2 en verwondde 9 Egyptische soldaten. Bromjncrt en van 't Reve veroordeeld. ALMEJLO, 12 Aug. De Almolosthq Rechtbank heeft heden veroordeeld Brommert tot 5 maanden gevangenis straf en van 't Reve tot 4 maanden ge vangenisstraf. Beiden met aftrek der preventieve hechtenis. Het verzoek van het M. tot in hechtenis neming werd door de recht bank MARKTBERICHTEN. Rotterdam 12 Aug. Aanvoer 217 paarden, 31 veulens, 947 magere runderen, 680 vette runde ren, 344 vette graskalveren, 235 nuch tere kalveren, 2lt> schapen of lammeren 51 varkens, 247 biggen, 6 bokken en geiten. \ette koeien le kw. f 1.15—1.2'», 2e k-.v. f 1.10—1.05, 3e kw. f 1—0.90; Os sen le kw. i 1.10—1.15, 2e kw. ti.Oc —1.00, 3e kw. f 0.950.85 Stieren le kw. f 1.051.07%2e kw. f 1—0.95, 3e kw. f 0.90—0 80 Kalveren le kw. t 1 60—1.80, 2e kw. f -1.40—1.20, 3e kw. f 1.05—0.9Ó. Melkkoeien f 210—380 Kalfkoeien f 220—395, Stieren t 175- 3Ö5, Finken f 150—170, Graskalvereu f 45—65, Vaarzen f 155—200, Werk paarden f 100—300, Slachtpaarden f 95 —150, Hitten f 95—180, Nuchtere kal veren f 13—22, Fokkalveren f 17—29, Biggen f 7—16, Overloopers f 1728. Vet vee en vette kalveren in alle kwaliteiten matig verhandeld, enkele a prima soorten iets govern noteetrigg^ Melk en kalfkpeien redelijken handel. Nuchtere kalvèren matigen handel. Big gen en overloopers zeer matigen han del'. Paarden handel in slachtpaarden redelijk, werkpaarden matig. Aardappelmarkt. Amsterdam, 12 Aug. Hlllegommer eigenheimers f 4.40 5.20, Zeeuwsche eigenheimers f 2.603 '/eeuwsche blauwe f 2.80—3.30, Lange- dijker muizen f 4.90—2.25, Schoolmees ters f 4.20—4.50. Aanvoer 5 ladingen. Bpdegraven 12 Aug. Aanvoer 3110 partijen, waaronder 294 met RÜjksirerk 15190 stuks, gewicht 106330 K.G. Prijs Goudsohe kaas le soort f 68—712e soort f 60—65, zwaar dere f 76, zonder rijksraerk f 6068. Handel vlug. Purmererid 12 Aug. 15 kt. f. kaas f 62, met r.ro. f 63 57 kt. b kaas f59, met r.m. f62; 4 G. k m.r. f 63. (DRAADLOOZE DIENST.) Opheffing verbod van commun wtincbe vereen igin gen. BERLIJN, 12 Aug. De Joego-Slavisdhe regeering heeft -het verbod voor com munistische vereenigingen. opgeheven. Alle gearresteerde communistische lei ders zijn in vrijheid gesteld. Het s.8. RLpple vergaan. BERLIJN, 12 Aug. Volgens een tele gram uit Washington verdronken bfj het vergaan van het s.s. Ripple 17 ma tt 07011. De conferentie te Londen. LONDEN, 12 Aug. De eerste gebeurtenis van de conferentie van Londen was heden H. M. de Koningin naar het Loo. BAARN, 12 Aug. H. M. de Koningin en Prinses Juliana met gevolg vertrok ken hedenmorgen kwart over elf in 2 t uto's van Soestdijtf via Eembrugge, Mjkerk nqar het Loo. WISSELKOERSEN. 11 Aug. 12 Aug. Londen 11.65% 11.63 Berlyn 0.60% 0.60% Parys 14.67% 14.87 Brussel 13.35 13.20 Zwitserland 48.50 48.25 Weenen 0.0036 0.0036 Kopenhagen 41.70 41.— Stockholm 68.10 68.10 Christiania 35.75 35.60 New-York 2.54% 2.55% Niét officieel. Praag 7.66 7.57% Milaan 11.60 11.60 Madrid 34.50 84.46 Beuraoverzicht. De handel op de beurs was heden van bescheiden proporties en overal legden de koersen een neiging tot in zinking aan den dag, zonder dat daar in groote verliezen werden geleden. Suikerwaarden golden bij zeer kalmen handel meOrendeels wat lager. Op de aandeelen Indische credietbanken leg den Indische banken aanvankelijk een vaste houding aan den dag, doch de hoogste koersen bleven niet gehand haafd. Petroleumaandee/len zakten in den loop van den middag iets in, doch waren in doorsnee niet veel veranderd. Rubberfondsen verkeerden ©enigszins in reactie. Amsterdam rubber kwamen be neden 150 Scheepvaartpapieren la gen over hot algemeen zwakker in de markt. Oude vaarten verloren eenige piooenten. Tabakswjiarden genoten maar zeer pemnge belangstelling, en werden in .sommige gevallen eeoigfczins lager ge doteerd. Vpor Ned. Industrieelen was rde rust teruggekeerd. Groote variaties vielen niet op te merken. Yankeewaar- i'iük warenverlaten. Prjtongallie 2& Koersen. LONDENJ 1S Aug. 2 uur. New-York 4607m, Parijs 8080, Brussel 8787, Berlyn 19200, Italië |1007m, Amsterdam 1162%, Ma drid 3366, Zwitserland 2412, Christiania ?256, Kopenhagen 2822, Stockholm 1710, Praag 154. NEW-YOBlK, 12 Aug. 10 uur. Berlyn 23"/M, Londen 455%, Parys 562, Brussel 516, Italië 4^3, Zwitserland 1887, Amster dam 3915, Christiania 1396, Kopenhagen 2663, Stockholm 1612. BERLIJN, 12 Aug. 1 uur. Amsterdam 16419—16501, Brussel 2194—2206, Christi ania 3856—85, Kopenhagen 67836817, Stockholm 11162—11218, Italië 1900—2206, Londen 1910—20, New-York 41921, Parys 2398—2410, Zwitserland 7920—60, Madrid 563664, Weenen 594596, Praag 1249 —55. APVERTENTIEN. Bij den inzet, gehouden door notaris R. W. H. PITLO, te Gouda, op MAANDAG 11 AUGUSTUS, 1924 van het met Fabrieksgebouwen en open terrein aan den Kattensingel aldaar, is het Heerenhuis gebracht op f 13200, het le fabrieksgebouw ofi f 14600.—, het 2e op f 8000.en het open ter rein op f 4000.—. De toeslag blijft bepaald op Maandag 18 Augustus a.s. in het Hotel „De Zalm" des avonds te 7 uur. Tot den tloeslag kunnen de perceelen worden verhoogd. j®

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2