LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. De uoiid zal gaarne aan de tiinueiij- ke middenetandsvereeniguigen en den liandel de verdere princtpieeie bestrij ding van deze nieuwe staatsooticurren- tie overlaten, doch verwijst ton decue naar zijn strijd tegen liet «ijKswikeop- bureau, waartegen inmiddels tal vaii Kamers van Koopnandel evenzeer zijn opgekomen ornoat ook deze staatsbe moeiing te ver gaat. Het leit dat nog dezer dagen gempid werd dat meubelen \oor liet nieuwe te- legraajk&ntoor te ttoiteruam ui gevange nissen zijn gemaaKt, uoet uen bond vra gen ol de regeering bij al ueze maatre gelen met liaiiueit in liet nadeel van uonaliae industriezo. Het onderwijs op een kritiek punt. lil het „Haagsch Maandblad scorijlt dr. J. H. Gunning Wz. over „ue ouuers en de school'' en merKt op dat wij met ons geneeie onderwijs op een Kruien punt, een Keerpunt, zijn genomen ten aanzien van de vernouuing tusscnen de ouders en de son ooi. Do eigenlijke taan der schooi is, opleiding geven voor net maatschappelijk leven en ais zoouanig is zij, zegt dr. Gunning, aoooluut 011- utis'baar, maar dat beemit niet weg, dat de zelfstandigheid, die de stf liooi gaan- ueweg heelt weten te veroveren, naar „Selbstherriionkeii en levensvervreein ding, een onrecnt en een aanmatiging zijn, waarmee de school ook zioti zeil schaadt. - He schrijver bespreekt ook dos*vraag, wat de ouders van de school verwaai en. Hij neemt aan, dat zij zelve nei net, maar dan scurijver zeil net wei eet „Wat de moderne ouuer van ue schooi verwacht, aai is u?uelijn met an ti ers dan rapporten en eeii Uipioma A, ae rest is bijzaak.' He scurijver a^et de eenige goede verhouding tusscnen huisgezin en souooi aldus de soiiooi moet ue ouuers hel pen hun kinueron op te voeden. Uit voerig en uitdrukkelijk betoogt ue schrijver, dat liet niet aankomt op schoolkennis. Hij zegt „Hen mensen, die aanspraak mag maken op den eere naam van „persoonlijkneid eu „karak ter", heuscih dat is heel iets anders dan een wezen met een diploma op zak en een goede cijierlijst. Wie zijn levens kansen op die kaarleu zet, heelt veei kans het spel te verliezen, dat loert de ervaring van iederen dag om ons neen. Lile-efliciency is zoo iets geneei anuers uan een sohool-eliiciency en uitmunten m het leven 1 Schoolwijsheid is nog geen levenswijsheid, evenals schooi- uomheid nog geen bewijs en prognose li van levensdomheid." Aan het slot van zijn artikel zegt de schrijver Ook de maatschappij zal er dus slechts bij winnen, wanneer de school weder leert het e&sentieele te laten zijn en het) bijkomstige het bijkomstige. Aluar tfog eens en telkens weder de school is daartoe alleen in staat wan neer de ouders haar daartoe in staat stellen of haar duartoe dwingen, tvn dit moeten de ouders doen, door zulks van de school te verwachten. Van de tegenwoordige ouders hangt liet dus al, wat de moderne school vuil woruen. En daarmee voor een groot gedeelte ook, wat er van onze maatschappij nu nog terecht zal komen. He Fiscus en de N. V. Het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der direcle belastin gen, dat dezer dagen werd ingediend, i.eert in de kringen der belanghebben den begrijpelijkerwijze groote ongerust heid gewekt. Van de best ingelichte zijde verneemt de „Tel." thans, dal de belastingontdui king een dusdanig en omvang aanneemt, dat krachtig ingrijpen noodzakelijk werd liet wetsontwerp is daarom met opzet zoo ruim gesteld, dat men alle mogelij ke handelingen daaronder kan doen vallen. Niet alijben reahjtshaiiidelijngen, na het in werkingtreden van deze wet verricht, maar ook die welke voor d.en tijd werden gedaan, zulten bij aanne ming van het ontwerp als niet bestaand worden beschouwd. Famulie-naunilooze- vennootschappen, die reeds vele jaren bestaan, zullen dus eveneens onder de ze bepaling vallen en door den fiscus voor de inkomsten e. a. belastingen ais niet bestaand worden aangemerkt, in dien zij indertijd werden opgericht, met tiet doel vermindering van belasting te verkrijgen. Wel zal men daarnaast op don gewonen voet dividend- en tantiè- jMebelasHing ook voor dezei vennoot schappen blijven heffen, zoodat .zij dub bei belast zullen zijn. 'Men is er van overtuigd, dat de con sequenties van de aanneming van dit ontwerp van zoo verre strekking moe ten worden geacht, dat men deze op dit (-ogenblik niet kan overzien. Desalniet temin meent men, dat de maatregel in het belang van 's Rijks schatkist nood zakelijk is. Verlenging van de arbeidstijden in het Heeren kleed in gbedr ij f Met betrekking tot het bepaalde bij •»rt. 28, 5e lid, en art. 97, 4é lid, der Arbeidswet 1919, heeft de Minister van Arbeid aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin het heerenklee- dtngbedrijf wordt uitgeoefetjjUglh alle gemeenten des Rijks vergund^dat in hun ondernemingen in de tijdvakken van 18 October tot en met 29 November en van 30 Maart tot en met 6 Juni 1925 door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde bij de srtt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, gedu rende 9% uur per dag ©n 53 uren per week arbeid wordf verricht, onder voor- waurue uai, oeaouaens nel bepaalde in art. 22, eerste lid, van het Werktij denbesluit voor tabriekon of werkplaat sen 1923, betreliende het werken op Zaterdag tot 9 uur ues namiddags, ire arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschon 7 uur des voor middags en i uur des .taimddags, hetzij tusschen uur des voormiddags en o uur des namiddags dat de betrokken ar Deniers in ue week, waarin zij arbeid verrichten op zater dag na 1 uur ues namiddags, geen ar beid verrichten netzij op ien minste ééu anderen wemuag na een uur des namiddags, hetzij op maandag voor 12/a uur des namiduags. Hooiden of bestuurders van de hier boven bedoelde onderneming en woruen er aan herinnerd, dat zoolang van de vergunning gebruik worut gemaakt, o\ ereenkomstig het bepaalde bij ar., ld derde U$i, van het Kust tijden- en Ar- beidsiijsWnbesluu Voor labrieken oi werkplaatsen Ibzó uit een naast ue ar beidslijst opgeiiangen geschrltt op dui- ueiijke Wijze de regeling van de ar beid- en rusttijden moet blijken; voorts dat op de dagen, waarop ingevolge ue ze vergunning langer uan uur per dag arbeid wordt verricht, ov ereeiikom- stig het bepaalde bij "art. 3 vjtn voren genoemd Rustlijnen- en Ar xidslijsien- bésiuit, de arbeidstijd van een arbeider niet jna ten hoogste 4J/2 uur arbeid be hoeft te wonden aigewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten muiste een ualf uur, onder voorwaarde, uat zijn arbeidstijd telkens, na ten noogsie 4l/i uur aroeid worut atgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten min ste een kwartier en bovendien na ten hoogste 6% uur na het begin van zijn dagelijkschen werktijd door een outa ge brok en rusttijd van ten minste een hpir uur. De B. A. N. 3. en de pensioenaclié van het spoorë ej> personeel. Het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren in dienst der Neierlandsche Spoorwegen, daartoe door de meerder heid der afdeelingen gemaentig, heelt aan het hoofdbesvüur vanj de Nedetrl. Vereoniging van Spoor- en irumweg- personoel medegedeeld, dat het bereid is thans met de Nederlandsohe Vereenir ging 'en den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel samen te werken inzake de actie voor de herziening der pensi oenregeling voor het spoorwegpersoneel Daarbij heeft de B. A. N. S. nog- naals uitdrukking gegeven aan het door ele afdeelingen kenbaar gemaakte ver langen om in deze samenwerking ook den R.-K. en den Prot. Christ. Bono van Spoorwegpersoneel te betrekken. De verkeersregels op den weg. Opvoeding der jeugd. in het jaarverslag van den A.N.W.B., dat in de algemeene vergadering, wel ke Zondag te Vlissingen werd gehou den, is uitgebracht, wordt medegedeeld dat de schilder B. v. Vlijmen een zes tal platen voor de A.N.W.B. heeft ver- vaaidigd, welke serie wellicht tater nog zal worden uitgebreid, om in de scho len te worden opgehangen en grond slag en aanleiding te worden voor <ie onderwijzers, om de jeugd de verkeers regels bij te brengen en hen te wijzen op de gevaren voor henzeit en anderen, als gevolg van oiet-uaLeven dier regels. De Minister v. C-nderwijs en zijn Se cretaris-Generaal jhr. mr. C. Feith heb ben hun sympathie met dit plan be tuigd en hun steun toegezegd, terwijl verscheidene inspecteurs van het Lager Onderwijs verklaarden, dat ook zij,het initiatief waardeerden en gaarne wilden medewerken om het tot zijn recht te cloen komen. Diploma's Ziekenverpleging. Bij Kon. besl. is het besluit van 15 December 1923, tot aanwijzing van di ploma's, waaraan overeenkomstig het oepaalde in artikel 8 der wet van 2 Mei 1921 (staatsblad no. 702) tot wettelijke bescherming van het diploma voor zie kenverpleging dezelfde rechtskracht is verbonden als aan overeenkomstige di ploma's, bedoeld :n artikel 1 dier wet, aangevuld als volgt Voor diploma A e. de diploma's, erkend door den Gereformeerden Bond van Vereenigingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Nederland f. de di- ploma's, in de jaren 1888 tot 1903 uit gereikt namens het hoofdbestuur van het Nederlandsohe Roode Kruis g. de diploma's, voor 1 Januari 1921 uitge reikt namens de Christelijke Vereeni- giug voor de verpleging van lijders aan ziekte. Voor diploma B d. de diploma's voorkrankzinnigenverpleging, erkend door den Gereformeerden Bond van Vereenigingen en Stichtingen van Barm hartigheid in Nederland e. de diplo ma's voor krankzinnigenverpleging, er kend door de Nederlandschen Bond voor ziekenverpleging. tegen werkschuwheid. In dei vergadering van den gemeente raad vin Leiden stelde het soc.-dem. lid Van Stralen aan het college van B. en W. benige vragen, naar aanleiding van het feit, dat het Burg. Armbestuur werklieden had geprest werk aan te nemen tegen een loon verre beneden bet normale. op straffe dat anders hun ondersteun^ zou worden ingehouden. Hij vroeg B. en W. of ook zij in zoo danige pressie wiet zagen een loondTuk- king, wat een schromelijk gevolg moet hebben voor het welstandspeil. De wethouder, voorzatter van 't Bur gerlijk Armbestuur, de heer Sanders, die niet wilde genera moeren, uocn elk geval op zichzelf wensebte te beschou wen, nam in de bedoelde gevallen de maatregelen van het Burg. Armbestuur volkomen ui beeonermiiig. ilij aciitte pressie niet alleen geoorlootd, maar in vele gevallen ook noouig, om werk- schuwneid tegen te gaan. apreaer wil de niet iemand geregeid met f lo per week ondersteunen ais hij l 14 p. ,week kan verdienen, ook al verdiende hij voor den toestand van werkloosheid meer. Zulk een handelwijze zou de werkschuwheid oevorderen en de ge- meentefinancièn zwaar treffen. XXllste Interparlementaire Conferentie. De tnterparlementa.re Conferentie, jaarlijksche bijeenkomst van de Inter parlementaire Unie, zal dit jaar van 22 tot 28 Augustus m Zwitserland worden gehouden. De eerste vier dagen zullen de deelnemende leden te Bern, de laat ste twee dagen te üenève bijeen' zijn. Nqast onderwerpen van huishoudelijk en aard kojnon de volgende punten op de agenda voor 1. Parlementaire contro le op de buiteniandycne politiek; 2. ue Koloniale mandaten b. Economische en financieel© vraagstukken en 4. Be- per.. ..g der bewapening. Lie deelne mers zullen in de gelegenheid worden gesteld tot hel maken van een geza- entijken tocht naar de Jungfrau waar na te Interlaken een maaltijd zat plaats hebben, aangeboden door den Kaad van het Kanton Bern. De Zwitsersche Groep der interpar lementaire Unie zal de leden der con ferentie eveneens aan een diner ver eenigen, Voorts zullen recepties plaats heboen vanwege het gemeentebestuur van Bern en het Kantonneel en plaat selijk besfuur van Genève. Te Genève zal een bezoek gebracht worden aan het Internationaal Arbeids bureau. Van Nederlandsche zijde zal de con ferentie door een ló-tal parlementsle den eu oud-parlementsleden worden bij gewoond. Onder nen'Dev.nden zien de bestuursleoen van ue Nejerlanasone Groep der Unie Mr. D. A. P. N. Koo- leu, Mr. V. H. Rutgers en Prof. Mr. A. Aiiema en H. H- vaji Kol. De Neder landsche delegatie zal door den secre taris der Groep Mr. L. A. Kesper, wor den vergezeld. Het Int. Middenstajulsottiigres. Hel Zwilsersche Telograafagentsotiap meldt Op het van 2 tot 5 September te Bern cu Interlaken plaatsvindende Internati onaal Middenstandacongres zullen de volgende onderwerpen worden behan deld Doel en taak van de int. Midden- standsunie gemeenschapsbedrijf en particulier bodsjjf de bevordering van beroepsbekwaamheid en kwaliteitswerk ui de industrie hervorming van het wezen der aanbesteding uitilorme ra- batregeling het gemeenschappelijk be trekken van waren voorlichting van clientèle oneerlijke concurrentie liet bedrijf van den venter vliegende win kels bescherming van academische gra den middelen ter verhooging van de productie en bevordering van betere belooning van intellectueelen arbeid organisatie van den landbouw eu hei iandbouwvakvereenigingswezen het plaatsen van den lanabouw naast de andere takken van nijverheid de vra gen in hoever behoor en de onzelfstan dig een bedrijf uitoefenenden tot den middenstand Welke is de huidige po sitie van die groe p van middenstan ders Welke beteekcnis heeft ze voor do volkshuishouding en welk middel bestaat er ter voorkoming dat zij wordt geproletariseerd Het woningprobleem; de propaganda voor den middenstand eu zijn problemen de studie der ntid- deustandsproblemen aan de midtien- standsuniversiteiten de middenstand en de jaarbeurzen en tentoonstellingen. Vermoedelijk komt ook de kwestie van den nachtarbeid in het bakkersho ut ijf ter sprake. Alle zittingen, - waarop deze punten behandeld worden, zijn publiek. De a.s. poHtzegeltentoonatelibig te 's-Gravenhage. Voor de van 617 Sept. te 's-Graven- hage in Pulchri Studio te houden post- zegeltentooiistelljng bestaat ook van Ne- derlandsche zijde groote belangstêlling. Verschillende Nederlandsohe verza melaars zullen tot de inzenders behoo- ren. Zoo zal baron van de Capellen te 's-Gravenhage inzenden een zeer zeld zame, wellicht unieke verzameling van ^Albanië, de heer Kaub ifit Utrecht ver zamelingen van China, de heer Joris- sen te Rotterdam' uit Abessinië en de heer Vogel te Goedereede (Zuid-Afri- kaansche republiek), mr. G. G. Ver- burgt te ,'s-Gravenhage ('Voreenigde Staten van Noord-Amerika), dr. Basti- aans te Amsterdam' (Argentinië), de heer Martens te Amsterdam' (Venezue la) en dr. van Cittert te Utrecht (Gua- tamala), prof. dr. Zaayer te Leiden (Nederland voor 1890 w.o. de zeer zeld zame 5 ets-oranje, gebruikt en onge- t ruikt) en de heer H.. Piek te 's-Gra venhage, die Nederland, gebruikt en ongebruikt inzendt, w.o. vele unica, o. m. heele brokstukken van het vel der eerste uitgifte Nederland (ongebruikt). Van de staten, die hun ontstaan aan den wereldoorlog te danken hebben, wordt o.a. een fraaie collectie Memel ingezonden door den heer L. de Raay te Watergraafsmeer en een collectie van het Saargebied door den heer Joh. van den Berg te Ede. De heer vfln Dieten te Rotterdam zendi een collectie Mex.co in; hij draagt ook bij tot opluistering van de overi gens schaars bezeite atdeeling Austra lië, door (builen medeainging) Mijn col lectie Nieuw-Zuid-Wales met de gecon strueerde platen der Sydney Views in zenden. Benalve ueze uizendingen zijn er pog verscneidene van zeldzame zegels te wachten, o.a. de oude ivlolda- vische en de oudste zegels van Mauri tius (w.b. de bekende Post-Utfice) van den Amsterdamsen en verzamelaar den heer H. P. Manus, die als jurylid uui- ieu mededinging is de oudste zegels va a Zwitserland, b pan je enz. enz. in eón woord van allerlei waar den een ten verzamelaar het nart uij open guut. Dr. G. H. Fabius. t Gisteravond is bij net baden in de zweminrichting te Busseui plotseling overleden dr. G. H. f abius, directeur der Gooische H. B. S. Een.ge jongens nadden gemerkt dat ui,het volte zwembad een der zwem- n.ek te lang onderbleef. Zij waarschuw don uen badmeester, die enkele oogen- Llikken later dr. fabius naar boven bralde. Deze had reeds tevoren twee maal gedoken. IJlings ontooden genees- heeren pasten gedurende drie kwartier kunstmatige ademnaiing toe. Hen uer zoons was bij het ongeval aanwezig. GEMENGDE BERUSTEN. Ongeval met een milium vliegtuig. Maandagavond ongeveer hall o kwam een Nederlandsch militair vliegtuig ko mende van Vlissingen, bestemd voor het vliegkamp te ooeaterberg, boven Bergen op Zoom. Wegens een klein delect aan deai motor vonden ue inzit tenden het beter, te dalen dan "aar het vliegkamp door te viiegen. Zij kozen daarvoor het militaire terrein „Kijk in den pot Doordat er veel kinueren op dit terrein aan net spelen waren, wer den zij genqouzaakt, inaoij de gasfa briek te dalen. Bij de landing kwam een der wielen van tiet vliegtuig in aan raking met een ijzeren paal, met het gevolg dat het vliegtuig over den kop sloeg. De propeller en liet heele on derstel van de machine werden totaal vernield, terwijl net voorste gedeelte van den motor ineen gedrukt werd. De inzittenden, de onder-ofiicier Lam- bermond en jle korporaal De Nuil, bei den dienende bij het eskader te boes- terberg, kwamen et wonder boven won der zonder verwondingen at. Zij stel den zich dadelijk in verbinding met Soesterberg, van waar liedeuiiacnt een aulb is vertrokken om het vliegtuig, na dat het gedementeerd was naar boes- terberg over te brengen. Te Silvold© is Dinsdag de 19-jarige T. bij het repareeren van een voetbrug ,ver den ouden lJssel uoor de brug gezakt en verdronken. Groote brand te Zevenaar. Te Zevenaar is hedenmorgen in café Welling, nabij het station, een felle brand uitgebroken. Het vuur deelde zich direct mede aan de belendende perceelen, zoodat een hall uur later 3 huizen geheel afgebrand waren. Gebrek aan water maakte het biusschingswerk zeer moeilijk. De moord in de De Kiemerstraat in Den Haag. Een spoor van den dader? Naar de R»b. verneemt heeft zicheenigen, tijd geleden bij de Haagsöhe politie een dame gemeld, die verklaarde dat zij op den morgen van den moord omstreeks half elf een man zag komen uit de wo ning van den vermoorde. De man, die eenigszins zenuwachtig ueed, was ge kleed in een licht-grijs eostuum, waar op volgens de dame bloedvlekken uan- wezig waren. Verder droeg hij een grij zen hoed en had hij een bleek, glad geschoren uiterlijk. I it vage signalement is naar alle po- litiebureaux in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een derge lijk persoon, ter confratie met genoem de dame. Tevens vernam het blad, dat de po litie thans in 't bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een ged eelte van een der bladzijden welke bij den moord uit liet kasboekje van den verslagene zijn gescheurd. De aan- teekeningen, daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den per soon op wien deze aanteekeningeii be trekking zouden hebben. Naar dezen persoon wordt gezocht, maar tot nu toe was hij onvindbaar. Autobus omgeslagen. Nabij Breskens is een Ford-autobus, waarin verschillende passagiers zaten, welke de boot naar Vlissingen moesten halen, bij het nemen van een bocht in gropte vaart omgeslagen. De bus was geheel vernield, terwijl de inzittenden meer of minder ernstige verwondingen aan armen en andere li- chaamsdeelen opliepen. Zij konden ech ter hun reis met de boot voortzetten en w erden aan boord verbonden door een toevallig aanwezigen dokter uit Middel burg. burg. Luguber werkje. De begraafplaats aan den Sluisjesdijk te Charlois, die van 1828 dateert, is door de diaconie der Ned. Herv. ge meente aldaar aan de gemeente Rotter dam verkocht. Een der voorwaarden bij den koop was deze, dat de grond in 1927 aan de gemeente moet worden overgedragen zonder menschelijke over blijfselen. Dientengevolge jmoeten de kerkvoogden alle overblijfselen van de 22.000 mensohen, die er begraven lig gen. en! waarvan de tegenwoordige doodgraver er 11.000 ter aarde heeft besteld, naar de nieuwe begraafplaat» aan den Langendijk aldaar doen over brengen. Voor het opgraven van»de lijken er ijieneche'lfLjkie overblijfselen heeft de diaconie nu acht personen aangesteld uit Oud-Beijerland. Met opzet werden deze mensohen buiten de gemeente ge- en, die verblijven nacht en dag op de oude begraafplaats, waar voor hen een loods is gezet. Het vervoer der mensohelijke overblijfselen heeft des nachts plaats met een speciale auto. Niemand ifcordt meer op het oude kerkhof toegehMen. Ongelukken. Te Woerden is het 4-jarig zoontje van G. v. R. in den Rijn verdronken, In de Nieuwe Heerengracht te Am sterdam is een* schipper verdronken, die door een schok van een zandbak, waar op hij stond/ teger| "den wal, over boord was geslagen. Een 3-jarig jongetje is in het Mollegat te Rotterdam al spelende te water ge raakt en verdronken. LAND- EN TUINBOUW. HoU. Mij. v. De 115e algemeene vergadering van de Hollandsohe Maatschappij v. Land bouw zal gehouden worden op Woens dag 17 September a.s. te Hoorn. Nationaal congres voor de pluimgedierte en konijnenteelt. Van 12—16 Januari van het volgend jaar zal de 's-Gravenhage het derde na tionale congres voor de Pluimgedierte- en Konijnenteelt in ons land gehouden worden. Het eerste congres van dien aard heeft plaats gehad in 1903 op ini tiatief en ter gelegenheid van het 25- jarig' bestaart van,1 de Nederlandsohe Vereeniging Avioujtura, die ""bok het congres van 1925 organiseert. Voor het congres heeft zich 'n eere comité gevormd, wiaarin o.a. zitting heb ben de heeren dr. H. J. Lovink, voor zitter van het eerste wereldpluimge- diertecongres te 's-Gravenhage (voor zitter), F. B. Löhnis, oud-inspecteur viiu den landbouw, voorzitter van de Nederlandsche afdeeling van het eerste wereldplu^mgedierteoongres (onder voorzitter), dr. P. van Hoek, directeur- generaal van den landbouw, baron Sweerts de Landas Wyborgh, commis saris der Koningin in Zpidf Hol land, mr. J. A. N. Patijn, burgenr., van 's-Graven hage, de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-General enz. enz. Het oongresbestuur staat onder voor- zitlerscha-p van den heer G- J- A. A. taron van Heems'.ra, Den Haag, Secre taris ervan is de heer M. J. Visser (Wagenstraat 27, Den Haag), penning meester de heer Joh. H. Warneke (Joh. van OldenbarnevelTaan 30, Denllaag). MARKTBERICHTEN Veemarkt Amsterdam. Amsterdam 13 Aug. 291 vette kalveren le kw. f 1.10—1.15 2c kw. f 0.96—1.10, 3e kw. f 0.84—0.9ö 42 nuchtere kalveren f 8—30 per stuit, 6j3 vette varkens le kw. f 0.99—1.D0 2e kw. f 0.93—0.96, Overz. eu Geld. ie kw. f 0.99—1.00 per K.Q. WOERDEN, 13 Aug. 1924. Aanvoer 4?S partijen. Prijs Goudsche Kaas le soort 66—70, 2e soort ƒ60—63; le soort met Rijkamerk ƒ62—73. Handel matig. Coöp. Tuijiiersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 11 Augustus 1924. Komkommers le srt. 6.30—&50, id. 2e srt. 4.40—5.70, id. 3e srt. 2.60—4.40, id. gele 0.60—7.60; Bloemkool 0.90—30; Roo de kool 6.70—10; Gele Savoye kool 6.10— 12; Spitskool 1.70—3.90; Andijvie le srt. 1.30-3.10, id. 2e srt. 0.^0-1.30; Kropsla 0.401.70, alles per 100 stuks; Snijboo- ncn le srt. 22—31, id. 2e srt. 8—17; Stok- boonen 18—27; Stamboonen 13—18; Spek- boonen 16—18; Wagenaars 12; Pronkboo- nen 6.70—9.30; Wortelen 1—1.60; Doperw ten 16—25; Postelein 7.50—9; Spinazie 6.70—8, alles per 100 KjG.; Tomaten A 8.609.40, id. B 6.608.10; id. C 7.40- 8.50; id CC 1.90—3.10; id. bonken 6—6.90; id. kriel 1.10—2, per 100 pond; Wortelen 3—8.70; Kroten 2.10—3.70; Uien 2.60- 4.90, alles per bos; Zuring per kist 0.21— 0.38; Augurken fijn per K.G. 0.60-0.76, p. mandje 1.94-^2.14; id. fijn basterd, p. K.G. 0.36—0.46, p. m. 1.66—1.78; id. bas terd p. K.G. 0.100.36, p. m. 1.03—1.16; id. grof p. K.G. 0,06—0.16, p. m. 0.25-0.31; id. bommen 0.04—0.06; Witte Uitjes, klein 0.21—0.37; id. middel 0.12--0.16; id. groot 0.03—0.05, alles per K.G.; Meloenen P«r stuk 0.37—0.59; Perziken id. 0.02—0Ü8; Ooinskinderen le srt. 0.14—0.20; id. 2e sii 0.08—0.12; Suikerperen 0.06—0.00; Clapps Favorite 0.23; Diricjes 0.08; GoudbalJen 0.09, alles per K.G.; Kaas per pond 0.50- 0.55. OUDEWATER, 12 Aug. 1924. Veiling van 8 Augustus 1924. Eieren aanvoer 1350, pr. ƒ7—7.10; ter 0.901.13; Oomskinderen le kw. Rb- 22, 2e kw. 46; Suikerperen 1® kw. 4—h 2e kw. 2—3%; Snijboonen 21; Stokprince«' sen 1718; Princesboonen 25; KentegT vers 23; StamsuiJcerboonen 16%; H*0 peren 12; Fransche suikerperen le k*- 2e kw. 4; Honingbekken 4; Transparant le kw. 24—36, 2e kw. 18; Raetperea kw. 5%, 2e kw. 2; Handperen le 2e kw. 15. Hoaingperen 7%; Kerwich 1 Kroosjes 25. I STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Geen De Inspecteur van het L. O., de heer H. de Blouw, zal van Vrijdag 15 tot en met Zaterdag 23 dezer afwezig zyn, en dus ge durende dien tijd geen spreekuur houden. De N. De troep Nederlandsche padvinders, tel lende 271 deelnemers, die Vrijdag jJ. met een der booten van de Maatschappij Zee land waarvan de P. V. vlag wapperde, naar Engeland zyn gegaan en waaronder ook eenige Goudsche padvinders, kwam daar in de beste stemming aan, al hadden ook velen van hen tol aan de zee betaald. In Folkestone, waar zy werden ontvangen door den districtscommissaris, brachten dc jongens den nacht in een kazerne door, om den volgenden dag met muziek naar het kampterrein te marcheeren, dat slechts langs smalle rotswegen is te bereiken. Door de welwillende medewerking van de spoorwegmaatschappij kon echter-dórden gebruik gemaakt van een korteren, mak kelijker weg door een tunnel. "Het kamp is een schitterend terrein aan den voefc van zeer hooge krijtrotsen en vlak by de zee. Het wasch- en drinkwater wordt gehaald uit bronnen vlak by het kamp gelegen. De Nederlandsche jongens trekken veel be langstelling en de bevolking is sympathiek tegenover hen, en toont zich zeer beihulp- Er zyn plannen voor uitstapjes naar Canterbury, en Dover, en waarschijnlijk ook naar Londen, voor een bezoek aan Wembley. De jongens trachten allen Engelsch te spreken, wat by de Emgelschen soms nog al hilariteit verwekt. Vele Nederlanders brachten den jongens reeds een bezoek en deze werden door hen onthaald. In het kamp wordt Hollandsche pot gekookt. Zyn eigen rechter. Naar wy vernemen heeft de 74-jarige ver pleegde van het Bestedelingenhuis v. L., te gen wien dezer dagen door de politie proces verbaal is opgemaakt wegens een misdrijf door hem gepleegd, zich door verdrinking van het leven beroofd, teneinde zich aan de straffende hand der justitie te onttrekken. Een pleizierreisje. Gisteren was het voor de jeugd van de Wachtelstraat, Jaagpad en Prins Hen drikstraat een echt prettige dag. Het Bestuur van de Buurtvereeniging „Pro re- gina" toch, die blijkbaar een spaarpotje heeft gemaakt, heeft met alle kinderen van de bewoners van die straten, die tot deze buurtcommf88ie behooren, een uitstapje ge maakt naar Hoek van Holland. De reis heen en terug werd gemaakt met een der booten van de Producenten HanJëlsvereeniging. daartoe welwillend beschikhliar gesteld. Om kwart voor zeven in derf morgen vertrok de boot van de Wachj/lstraat en keerde eerst om kwart voor Goedkoope tl De Directie van d« gezien het groote treinen naar Niji derdag 21. Augusta doen looi Gouda is Maas, waar de rei tion moeten gaan naar Breda. ■d. Spoorwegen zal, met de goedkoope en Arnhem op Don- goedkoope trein Het vertrek van 7.44 naar Rotterdam •rs van het Maassta- het station Beurs. Het vertrek van Breda is bepaald op 7.42. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie. N.V. Kaashandel Mij. „Gouda". In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Kaashandel-Maatschappij „Gouda", is door commissarissen verslag over het 12e boek jaar uitgebracht. Daaraan ontleenem wy het volgende: De in het vorig jaarverslag uitgespro ken verwachting, dat by een eenigszins behoorlijke exploitatie het verliessaldo in een volgend jaar geheel of gedeeltelijk zou kunnen worden ingehaald, is dit jaar ten voile bewaarheid. De resultaten van het afgeloopen boek jaar, 't welk een winst van 401,629,85% heeft opgeleverd, laat toe, na de gebruike lijke afschrijvingen, het verliessaldo 1921/ 1922 ad 374.386,03% geheel af te boeken. Het dan overblijvende bedrag ad 27.243,82 wordt voorgesteld op nieuwe rekening over te brengen. Op het aandeelen-bezit in andere vennootschappen wordt afgeschreven 30.295y82, waardoor dit bezit thans op de balans voorkomt tot eene bedrag van 326.496,88. De reserve voor dubieuse-debiteuren 162.207,88%) is dit jaar afgeboekt te gen den post Dubieuse-debdteuren. Er res teert dan nog een bedrag van 24.324,69% onder het hoofd Dubieuse-debiteuren als saldo der oude Duitsche vorderingen. De afbetalingen, welke nog geregeld op deze vorderingen worden ontvangen, geven de vaste overtuiging, dat hierin geen risi co meer is. De motorbooten, inventaris kistenfabriek en meubilair is dit jaar, terwille van een beter overzicht, niet meer voor 1, doch voor de werkelijke waarde op de balans gebracht, en hiertegenover het volle be drag als extra-reserve opgenomen. Holland-Gouda" wend voortgezet. De „N. O. Full Creamd Kaasbond" resp. de Maat schappij tot Exploitatie van Kaasfabrie- ken „Oud-Holland" werkten dat jaar niet ongunstig; de behaalde winst werd voor afschrijvingen gebruikt. De verlies- en Winst-rekening per 30 April 1924 geeft de volgende cijfers: Onkosten, salarissen en loonen 616,216,60 (v. j. 463.192,22%), afschrtf- y'Kgen op gebouwen en terreinen ƒ38.202,17 (y. i 40.818,62%), afschrijvingen om aandeelen in andere vennootschappen 30.296,52 (v. j. ƒ100.000). Reserve voor dubieuse-debiteuren I ƒ5.677,16. Hiertegenover staat Exploitatie 1.0715.070,09% (v. j. 796.317,99%), ex ploitatie huizen ƒ8.994,08 (v. j. 7.213,20). Dividend op aandeelen in andere vennoot schappen 7.967,92 (v. j. 10.817,22'). Op de balans komen voor onder activa (na afschrijving): Gebouwen en terreinen ƒ736.000 (v. j. 759.000). Motorboöten ƒ30.000. Inventaris kistenfabriek ƒ5.000. Meubilair ƒ10.000 (v. j. elk ƒ1). Aandeelen in andere vennootschappen ƒ326.496,88 (v. j. ƒ356.792,70). Voorraden 950.102,83 (v. j. 525.151^4)- Dubieuse-debiteuren, verminderd met reserve dubieuse-debiteuren, 24.324.69%. Debiteuren ƒ932.096,64 (v. j. 746.737,26%). Postgiro-, kas- en div. banken ƒ34.483,26 (v. j. 15.061,76%). Onder de passiva zyn opgenomen: aan deelenkapitaal ƒ2.000.000 (aLs vorig jaar), extra-reserve ƒ44.997, onbetaald dividend ƒ600 (als vorig jaar), Deposito crediteu ren 213.634,44% (v. j. 269.153,48% Crediteuren ƒ493.304,04 (v j. 269.153,48%), Kassier 31/7.825 (v. j. ƒ50.625,43). De balans- en de winst- en verliesrekening zyn goedgekeurd. De aftredende commis saris, de heer C. H. W. Heusdens Jr., is herkozen. Een auto-veegmachine. Hedennamiddag heeft op de Markt een demonstratie plaats gehad van de auto- veegmachine, welke ten behoeve van den Gemeentelijken Reinigingsdienst is aange schaft ter vervanging van de machine met paardentrekkracht. Deze machine, van Fransch fabrikaat, met een motor van 18 P.K. is zoodanig gebouwd, dat zy de straat veegt op een breedte van pl.m. 2 Meter, waarby de straat bevochtigd wordt door water vóór de draaiende bezem het vuil meeneemt en op zij schuift. Daardoor wordt het stof opjagen voorkomen. By de demon stratie heden liet de machine nog al wat rook ^hter zich, ontstaan door vele olie, die voor de nieuwe machine heden nood zakelijk was. Dat euvel verdwijnt. De bedoeling van deze machine is, dat een besparing wordt verkregen in de kosten van de straatreiniging, niet alleen door de auto- in plaats van de paardentractie, maar ook door het vlugger werken. B. en W. dezer genjeente en vele leden van den Raad woonden met vele belangstel lenden deze demonstratie by. De Reinigingsdienst krijgt na deze ma chine nog de beschikking over een auto- sproeimachine, die ook den sproeiwagen met paard entractie zal vervangen. Waarschuwing. De Burgemeester van Grootebroek waar schuwt handelaars en zakenlieden om geen handelsrelaties aan te kmoopen met With. Ant. Venroy, zich ook noemende W. A. VenroijDuin. Voor zoover hem bekend, loopt byna elke transactie uit op teleurstelling voor den leverancier, terwijl betaling in de re gel achterwege blijft. Een firma W. A. Venroy is niet inge schreven in het Handelsregister, zoodat in het belang van den handel, post en spoor terecht aldus geadresseerde goederen aan de afzenders retourneeren. De praktijken van genoemden heer be staan in hoofdzaak 'hierin, dat h\j per briefkaart door het geheele land bestellin gen doet van de meest uiteenloopende ar- tikeleïi op de volgénde conditiën: Zending aan den heer Venroy en disponeeren 8 da gen na factuurdatum of zichtzendingen met dispositie 8 dagen na bericht dat hy de zicht zending wenscht te behouden. De goederen zyn dan over het algemeen reeds verwerkt en betaling bltfft gewoonlijk ach terwege. Postduiven. Op Zondag 10 Aug. hield de Postduiven- vereeniging de Gevleugelde Vrienden een wedvlucht van uit Coursel-Motte. Afstand 173 K.M. De pryzen werden behaald als volgt: le, 2e, 5e, 30e, 36e, 46e, 50e M. Dijkman; 3e, 6e, 23e, 45e, 52e, 54e A. Har reman; 4e, 13e, 15e, 19e, 25e C. J. de Bruyn; 7e, 35e, 48e, 51e, 55e P. Hulleman; 8e, 20e G. M. de Bruin; 9e, 17e, 28e, 29e en 38e L. v. Duuren; 10e, 14e, 16e, 18e, 26e, 27e, 39e, 49e en 53e C. P. J. Boer; 11e, 34e, 37e en 43e C. Nieuwveld; 12e C. Laurier; 21e en 22e T. N. Hooimeyer; 24e en 33e J. de Kluiven; 31e, 41e en 42e L. Steenwinkel; 32e J. v. Loon; 40e en 44e T. Welzenis; 47e B. Stolk. le duif aankomst om 1.44, laat ste 2.11 uur. Gemeenteverslag 1923. Aan het Gemeenteverslag over 1923 ont- leenen wij nog het volgende: Mutaties bij het Lager Onderwijs. Ontslagen werdenmet ingang van 15 Januari, C. M. Lanooy, onderwijzer aan .school 3; m. i. v. 1 Maart, P. F. van Over- beeke, onderwijzer aan schoot 6; m. i. v. 1 Maart, Mej. H. J. Heij, onderwijzeres aan school B; in. i. v. 18 Maart, H. de Vries, tydelijkon derwyzer aan school A; th. i. v. 15 Aipril, A. Piersma, reserve-onderwijzer, wegens benoeming tot onderwijzer aan school 6; m. i. v. 1 Mei, Mevr. J. J. M. Beer-Koeman, reserve-onderwijzeres; m. i. v. 16 Juli, Mej. C. M. van 'tHof, onder wijzeres nuttige en fraaie handwerken aan de u. 1. o. school aan de Turfmarkt; m. I. v. 15 Augustus, J. M. Kroeske, als tijdelijk onderwijzer aan school 5, m. i. v. 1 Sep tember, Mej. F. CL A Bak, hoofd Bchoo] B m. i. v. 1 September, Mej. D. Bik, als on derwijzeres aan school 0; m. i. v. 1 Sep tember, Mej. A. M. Grebe, als onderwijze res aan school B; m. i. v. 1 September, Mej. M. C. van der Kleyn, als onderwijze res aan school 3; m. i. v. 1 September, Mej. M. J. Koen raad, als onderwijzeres aan school A (rechthebbende op wachtgeld); m. i. v. 1 September, Mej. W. C. Ooster ling, als onderwijzeres aan school C; m. i. v. 1 September J. Slop, als hoofd van school A (rechthebbende op wachtgeld); m. i. v. 1 September, Mej. P. v. d. Togt, als 'tijdelijk onderwijzeres aan school A; m. i. v. 1 September, Mej. H. D. Voorstad, als onderwijzeres aan school B; m. i. v. 1 September, A. Wiliers, als re serve-onder- wyzer; m. i. v. 1 September, Mej. M. F. Wijnstok, als onderwijzeres aan school B. O ve r 1 e d e n is op 21 September A. M. EÉrneis, reserve-onderwijzer met ziekte verlof. Overgeplaatst werden: m. i. v. 1 September M. S. Both, van school A naar school B (tevens wn. hoofd dier school); m. i. v. 1 September, R. K. Henkei van school A naar school B; m. i. v. 1 Septem ber, Mevr. T. W. Leode Jong van school A naar school B. Gepensionneerd werden: m. i. v. 15 Januari M. G. Emeds, reserve-onderwij zer; m. i. v. 1 Januari G. N. Kruisheer, hoofd van school 7; m. i. v. 1 Februari, M. den Oudsten, als onderwijzer aan school 4; m. i. v. 1 Maart, Mej. G. van Groos, als onderwijzeres aan school B; m. i. v. 1 April C. H. Breedijk, aLs onderwijzer aan school 6; m. i. v. 15 Juli, H. Ouderkerk, als gym- nastiekonderwy zer. Behalve de bovenstaande mutaties kwa men er nog vele voor, in verband met de afwezigheid van personeel over korte tijd vakken. Bijzondere scholen. Er zyn in deze gemeente tien bijzondere scholen t. w.: een lagere school voor meisjes, van de roomsch- katholieke^Uinrichting van liefda digheid aan de Peperstraat met 7 onder wijzeressen en 2 onderwijzeressen uitslui tend voor nuttige handwerken, waarop on derwijs gegeven wordt in de vakken a--i en k (hoofd mej. L. A. de Roij van Zuide- wyn; een lagere en uJ.o.-school voor meisjes, van de roomsch-katholieke inrichting van liefdadigheid aan de Westhaven, met 9 on derwijzeressen en 2 onderwijzeressen uit sluitend voor nuttige handwerken, waarop onderwijs gegeven wordt in de vakken resp. aj en k en ai, k, 1, m, p, q en u (hoofd van beide scholen mej. C. M. C. Steyger); een roomsch-katholieke parochiale lage re en u.l.o.-vschool voor jongens aan de( Spieringstraat (18) met resp 4 onderwij zers en 2 onderwijzeressen en 2 onderwij zers (incl uaief hoofd) waarop onderwijs gegeven wordt in de vakken aj en ai, 1, m, n, o en q (hoofd van beide scholen de heer J. H. Carlier) een roomsch-katholieke lagere school voor jongens aan de Spieringstraat (16) met 4 onderwijzers en 2 onderwijzeressen, waarop onderwijs gegeven wordt in de vakken aj (hoofd de heer I. J. Doele- man) een roomsch-katholieke lagere school voor jongens en meisjes aan de Lebhmaet- straat, met 3 onderwijzers, 2 onderwijze ressen en 1 onderwijzeres uitsluitend voor nuttige handwerken, waarop onderwijs ge geven wordt in de vakken a—-j en k (hoofd de heer J. P. J. Ahsman); een lagere school der vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs voor jon gens en meisjes in de Groenendaal, met 7 onderwijzers, 2 onderwijzeressen en 1 onderwijzeres uitsluitend voor nuttige handwerken, waarop onderwijs gegeven wordt in de vakken aj en k (hoofd de heer P. M. Both); een lagere school der vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op gereformeerden grondslag voor jongens en meisjes in de Keizerstraat, met 4 onderwijzers, 2 onderwijzeressen ep 1 on derwijzeres uitsluitend voor nutttige hand werken, waarop onderwys gegeven w. rdt in de vakken aj en k, de beginselen der vormleer, de bybelsche geschiedenis en de beginselen der kerkgeschiedenis (hoofd de heer J. van der Poel); een u.Lo.-school aan den Burgemeester Martenssingel (Julianaschool) van de ver eeniging stichting en instandhouding van christelijke scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwys voor jongens en meisjes, met 5 onderwijzer» en 3 onder wijzeressen, waarop onderwijs gegeven wordt in de vakken a—j, k, 1, m, n, o, p en q (hoofd de heer D. Bylsma); een lagere en u.lxi.-school van de ver eeniging voor neutraal bijzonder onderwijs voor Gouda en omstreken, tijdelijk ge vestigd aan het Regenteaseplantsoen met resp. 2 onderwijzers en 4 onderwijzeres sen en 1 onderwijzer, waarop onderwijs gegeven wordt in de vakken resp. a—k en 1 (alleen in de 5j»en 6e kil.) en ak, 1, in, n, O, q en u (hoofd van beide scholen Mej. F. C. A. Bak). Het aantal leerlingen dezer lagere en u. l.o.-scholen bedroeg op 16 December 1923 resp. 1902 en 127. Gebouwen Bijzonder Onder wijs. Ten behoeve van de in 1923 opgerichte vereeniging voor Bijzonder Neutraal Jn- derwys voor Gouda en Omstreken werd, na verbouwing beschikbaar gesteld de voormalige School A aan den Groeneweg. Tot aan de voltooiing van dien verbouw werd de school voor Bijzonder Neutraal Onderwijs ondergebracht' in het gebouw van school B aan het Regentesseplantsoen. Met de verbouwing der school aan de Groenendaal van de vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs werd Vereeniging voor Christelijk L. en U.L.O. in 1922 aangekocht, werd na verbouwing ter beschikking gesteld van de Vereeniging voor Christelyk Nationaal Onderwys. Het schoolgebouw in de Keizerstraat van de vereeniging tot instandhouding van scholen op Gereformeerden grondslag werd eveneens verbouwd, waartoe reeds in 1922 was besloten. Gedurende de verbouwing dezer bijzon dere scholen, werden de leerlingen in open bare scholen ondergebracht. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 68, de lucht was 79. Agenda. 1 14 Aug. 8 uur. Bovenzaal Harmonie. Leden vergadering Bond van Marktkooplieden. 17 Augustus 1% uur Sted. Zweminrich ting Groote Nationale Zwemwedstrijd. Avond- «n nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 15 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT REN OMTREK. GOUDERAK. Volgens het gemeenteverslag 1923 be- droegde bevolking op 81 December 1923 2108 personen; vorig jaar 2064, vermeer dering dus 24 personen. Er vestigden zich 165, er vertrokken 178 personen. Geboren 61 terwyl 3 levenloos werden aangegeven. 24 sterfgevallen werden geboekt. Aantal leerlingen der o. 1. school op 16 Dec. 177. Die der bijzondere 90. Aantal kiezers voor Kamer 9%, Staten 987, Ge- De veestapel dezer gemeente was 65 veulens en werkpaarden, 6 springstieren, 1240 melkkoeien en vaarzen, 166 kalveren en pinken, 8 mestdieren, 43 geiten en bok ken, 910 varkens. Geen enkel geval van besmettelijke ziek te vermeldt het verslag. OUDEWATER. Zondag jJ. hield de Postduivenvereeni- gmg „De Zwaluw" een wedvlucht met jonge duiven, van uit Courcelle-Mofcte. De eerste duif arriveerde 2,12,14. De prijzen werden verder aLs volgt behaald door Th. Boere 1, 10; P. v. Vliet 2, 3, 5, 7, 8, 9, 12; P. v. d. Horst 4, 6; W. v. Miltenburg 11; J. Delens 13. WADDINXVEEN. Een kind van den heer B. raakte op een onbewaakt oogenbLik in de Gouwe. Het kind werd op het droge gehaald. Na veel moeite mocht het gelukken de levensgees ten weer op te wekken. By den veehouder Van D. in den Bloe- mendaalschen polder heeft zich een geval van miltvuur met doodelyken afloop onder het vee voorgedaan Het cadaver is door verbranding vernietigd. Door Gedeputeerde Staten dezer provin cie is kennis gegeven dat het verkeer met ry- en voertuigen langs het Jaagpad onder deze gemeente vanaf Hectometerpaal 27 tot en met 32 zal gestremd zyn vanaf 11 Augustus tot 17 October a.s. De. Joh. J. W ieldnga, Gereformeerd pre dikant alhier, zal op Zondag 17 Augustus afscheid van zijn gemeente alhier nemen wegens zyn vertrek naar Alblasserdam. WOERDEN. Oudheidkundige vondst te Kamerik. Tydens werkzaamheden aan de kerk te Kamerik, die op een nieuwe tund.eering van heipalen wordt geplaatet, werden tal van mensche'ijke skedetresten gevonden. Dit zou op 'zichzelf het vermelden niet waard zyn en had gewis ook niemand» be vreemding opgewekt, indien niet de werk lui by den achtermuur der kerk en gedeel telijk onder dezen op pl-m. 2.70 M. on der den beganen grond een lykkist had den gevonden van zeer ongewonen vorm en van grooten ouderdom getuigend. Ge noemde lost, van ongeveer 2 M. lengte, was n.1. gemaakt van een flinken eiken stam, waarin een holte was gehouwen om het lichaam van de(n) doode te ontvangen. De bovenkant was afgesloten geweest door een dergelyke, iets minder diep uitgehol- den stam, derwijze, dat de gesloten kist er als één boomstam moet hebben uitgezien. Voordat men er zich echter rekenschap van gaf, dat men met een kist te doen had, was het deksel onder de slagen van het houweel bezweken. Het hout was door dat het onder den waterspiegel was ge bleven, vry goed bewaard. Dank zij voor al de zorgen van den aannemer Vreeswyk, werd het overige gedeelte der kist voor zichtig boven gebracht. Van het skelet bleef slechts een fragment van den sche de! bewaard. De burgemeester van Kamerik, d* Ti#"*" Talsma, haastte zich het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden van een en ander in kennis te stellen; door den heer A. E. Re- mouthamps werd daarop een bezoek aan de vindplaats gebracht. Het bleek echter voorloopig niet mogelyk eenige nadere ge gevens omtrent den ouderdom van het ontdekte graf te winnen. Waarschynlyk lykt het echter wel, dat men te doen heeft met een vroeg-middeleeuwsch graf, moge lijk uit omstreeks de 10e eeuw na Ohr. aan de an de (DRAADLOOZE DIENST.) Dc conferentie te Londen. LONDEN, 13 Aug..Hedenmiddag zal op nieuw een bijeenkomst van den Raad van veertien plaats hebben. De Commissie inza ke de overdracht der betalingen en de leve ringen in natura heeft in haar gisterenavond gehouden zitting het onderzoek der tech nische punten beëindigd en hedenmiddag zullen waarschijnlijk de bijzonderheden aan den Raad van veertien worden medegedeeld. Intusschen hadden gisteren buiten de eigen lijke conferentie om, tusschen de delegatie besprekingen plaats inzake de militaire ont ruiming van het Roergebied. Heden zal een Fransch-Belgisch-Duitsche bijeenkomst plaats hebben, die een meer officieel karak ter zal dragen, dan tot nu toe het geval is geweest Herriot heeft Dr. Marx schrifte lijk tot deze bijeenkomst uitgenoodigd. uLHLiJN, 13 Aug. Do Rijkaregoering heeft eenige Duitsohe induatrieele doa- 1 undigen naar Londen ontboden, ter bespreking van de Fransolte economi sche eisohen. Een handelsverdrag tusschen Turkije en Bulgarije. BERLIJN, 13 Aug. Volgens een bericht uit Angora is tusschen Bulgarije en Tur- kye overeenstemming bereikt over een toe komstig handelsverdrag. Een fascistisch katholiek verbond. BERLIJN, 13 Aug. Volgens d« bladen is te Rome een fascistisch Katholiek verbond tot stand gekomen. De gevechten om San l'aulo. NEW YORK, 13 Aug. Een bericht uit Santos meldt dat volgens een officieel be richt gedurende de jongste gevechten om San Paulo 1106 personen werden gedood. De Girodienst geopend. Aan de Tel. wordt uit den Haag mede gedeeld dat de Directie van den Girodienst voornemens is den dienet op 16 September a.s. ge<leelitelyk te heropenen. Dan zal be gonnen worden met den dienst weder in te stellen op de eerste 10000 rekeninghou ders, waartoe ojm. alle Rijksontvangers behooren. De dienst bl(jft gecentraliseerd, doch zal weer naar de oude werkwyze, dus niet met de hulp van ingewikkelde machines worden uitgevoerd. Geleidelijk zullen de andere rekeninghouders in den dienst worden opgenomen. Het drama te Baarn. Het proces tegen den politieagent W. Huisman te Baam, den beklaagde in de bekende zaak van den vergeten zwerver in het politiebureau te Baarn, komt 30 Sept. a.s. in hooger beroep voor het Gerechts hof te Amsterdam in behandeling. WISSELKOERSEN. 12 Aug. 13 Aug. Londen 11.63 11.59% Berlijn 0.60% 0.60% Parys 14.37 14.07% Brussel 13.20 13.07% Zwitserland 48.25 48.26 Weenen 0.0036 0.0036% Kopenhagen 41.— 41.15 Stockholm 68.10 68.20 Christiania 85.60 35.60 New-York 2.55% 2.56 Niet officiëel. Praag 7.57% 7.57% Madrid 34.45 34.50 Milaan 11.60 11.55 De effectenbeurs te Amsterdam had he den een onbehagelijk voorkomen. Wederom had de handel weinig te beteekenen, maar toch liepen de koersen overal regelmatig te rug. Het heeft er sterk den schijn van, dat de gunstige Verwachtingen, die omtrent de Londensche conferentie werden gekoesterd, in de nuidige pryzen zyn verdisconteerd, en o'at win.rtnemingen een reactie veroorzaken. Van de aibberwaarden gaven Amsterdam rubber wat affaire te zien. waarby zij op een lager niveau terecht kwamen. Op de petroleum afdeeling verloren Koninklijke en Geconsolideerden meerdere procenten, suikeraandeelen lagen ongennimeerd in de Markt, en moesten vrywel over de geheele linie van hun prys inboeten. Scheepvaart papieren hadden een lusteloos verloop. Oude vaarten golden opnieuw lager. In Ta bakken ging weinig om, maar desnieittemin werden die vrywel zond'er uitzondering be neden de vorige koersen genoteerd. De be langstelling voor Ned. Industiieelen was tot een minimum geslonken. Slechts in de Jur- genswaarden vormden zich hoekjes, waarby zij allen in koers terug vielen Prolongatie 2% LONDEN, 13 Aug. 12 uur. New-York 453%, Parijs 8170, Brussel 8845, Berlijn 18910, Italië 100%, Amsterdam 1160, Ma drid 2400, Zwitserland! 2403, Christiania 3265%, Kopenhagen 2822, Stockholm 1703, Weenen 322. LONDEN, 13 Aug. 2 uur. New-York 45%, Parijs 8235, Brussel 8875, Berlijn 19100, Italië 100%, Amsterdam 1159%, Madrid 3369, Zwitserland 2403, Christiania 3260, Kopenhagen 2820, Stockholm 1704, Praag 153%. NEW-YORK, 13 Aug. 10 uur. Berlijn 24, Londen 452%, Parijs 649%, Brussel 15, Ita lië 450, Zwitserland 1884, Amsterdam 3904, Christiania 1395, Kopenhagen 1606, Stodk- holm 2660. BERLIJN, 13 Aug. 1 uur. Amsterdam 16374—16456, Brussel 2170—80, Christiania 581040, Kopenhagen 673367, Stockholm 11142—11203, Italië 1895—1905, Londen 1901—11, New-York 419—21, Parijs 2324— 56, Zwitserland 791050, Madrid 561654, Weenen 54996, Praag 124955. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 13 Aug. Hoogste stand 762 6 te Memel. Laagste stand 752.3 te Vestmanoer. Verwachting Zwakke tot matige zui delijke tot westelijke wind. Half tot vwaar bewolkt of betrokken. Aanvan- lelijk nog regenbuien. Iets koeler. 1P-14 Aug. 9.11 n.m 5.09 v.m. Licht 091

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2