ida I Blad CRK ITEIT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, B ERKEN W OUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REE U WIJK, SCHOONÉOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 64*Jaargang Donderdag 14 Augustus 1924 No. 18617 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen r Gouda 3 - Gouda I N ZOON t De Conferentie te Londen, 4e druk, 2.40 gevraagd 0.75 itgevers 1 voor 3 en I ery te Baarn zyn P. ten Cate, Spe ETHODEN, 1.— BEN LICHAME -IJKE ZIEKTEN 1825 10 In de r stak voor, dat de inwilliging ervan zou uitloo- pen op den ondergang hunner nijverheid. 'Er moeten dus nog verschillende moeilijk heden te dezer zake worden opgelost Wel ken weg men zal inslaan om een oplos sing te vinden, daaromtrent zullen nadere berichten ons vermoedelyk binnenkort wel nader inlichten. het dat is en in- FEUILLETOS, ROMANTIEK. Naar het Duitaoh van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINKVan Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. De militaire ontruiming van het Roergebied nog niet opgelost. Alge- ZUID-SLAVIE. Een interview met Raditsj. De Prager Presse ontleent aan het or gaan der Kroatische republikeinsche boe renpartij een en ander uit een interview met den leider der partij van Raditsj, die op 8 dezer uit Moskou te Weenen is terug gekeerd. De nieuwe regeering-Davidowitsj betee- kent volgens hem de eerste poging om de Zuid-Slavisohe volken tot rust te brengen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Des keizers oudste kleinzoon werkt een uitveter-firma. Uit Hamburg wordt aan de „Matin” ge meld, dat prins Wilhelm von Hohenzollern, de 18-jarige oudste zoon van den ex-kroorife prins van Duitschland, een betrekking heeft aanvaard by een exportfirma. wil maken dvertentiën, enen adver- ateen in één m of tyd- zonder dat meer kost •echtst reeks, doen door Adverteatie- Gouda, dat loodig heeft, ertentie be- ere bladen, len gaarne 93 - Zij sprak met zware tong. Zij voelde zich ziek. Na den wijn. De opwinding. Maar inwendig was zij blij. Van den vorst stond in de blaadjes en brieven niets Dat tenminste kon zij voor zich houden. Karl Ebert streek over zijn oogen. Juffrouw Marika, niet alles wordt te duur betaald, niet alles. ,.0ch, jij.” Zij liep naar de deur. Langzaam. Ook niet heel zeker. Zij keerde zich nog eens om „Als ge het goed met Arl meent, vet te! hem dan dit alles spoedig, verdedi gen zal ik mij niet. „Ze verdiende werkelijk klappen”, prevelde Gebhard. Line legde haar hand op zijn mond. Karl Ebert srtak de brieven in dep borstzak van zijn jas. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dageijjka aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dageijjka geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel 546, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot don beaorgkring): 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 1—6 regels 1.65, elke regel meer 0J0. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op do voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingeaonden medadoolingon btf contract tot seer geredueoer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van seliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Marika verliet het vertrek. I open deur van haar slaapkamer Dagmar haar beide handen toe. ,.Kom bij mij Marika, blijf niet al leen ,.Dank je wel. Ik voel mij al ramp zalig genoeg en boven.... Ik zou niet graag zien hoe het daar uitziet 1” Zij viel op een stoel, haar tanden klapperden als van koude. Dagmar kleedde haar uit, trok haar een nachtjapon van zichzelf aan bracht Marika naar haar bed. ,.Ga liggen, Marika.” Marika greep naar heur hand en leg de die onder haar wang. Zij werd met het oogenblik kalmer en een behaaglijke warmte doorstroom- de haar. Dagmar „Ja r De jeugdige oogen keken elkaar aan. „Niets Dagmar, het is zoo goed. En voor het eerst begreep Marika haar broer. En heden was zij voor het laatst naar Charlottenburg gereden. Om Arl te ha len. Want weer was het haar werk ge weest, dat hij daar tot zijn volkomen herstel had mogen blijven. Voor den tweeden keer had zij voor den profes sor gestaan. Dezen keer, niet hartstoch telijk verlangend. Maar in de diepste wanhoop en zelf vernedering. Door haar trots zou Arl niet te gronde gaan Zij had gebedeld. Ebert omtrent het Heinrich Sclarz aangehouden. Tegen den Berljjnschen koopman Hein rich Sclarz heeft de rechbtank van Baut zen een bevel tot aanhouding uitgevaar digd. Heinrich Sclarz is een van de vyf broeders van dien naam, die ook in buiten- landsche commercieele kringen bekend zijn gewonden, doordat ze in de janen na de re volutie bij alle mogelijke financiee’le on dernemingen waren betrokken. Heinrich Sclarz is er eenigen tyd gele den in geslaagd de gewezen Oostenrijksche staatsfabrieken aan te koopen, die- thans voortbestaan onder den naam Möllersdor- fer Werke. De wijze waarop hij deze on derneming beheerd heeft, was een paar maanden geleden een voorwerp van scher pe critiek in de Oosten rij ksche pers. Hein rich .Sclarz, die zich den laatsten tijd ook als rechtskundig adviseur aanbeval, wordt thans beschuldigd een firma uit Schirges- walde in Saksen te hebben geholpen frau duleus bankroet ie plegen. Een bekend journalist overleden. In een Berlijnsch sanatorium is gistenen de bekende Duitsche journalist Max Theo dor Behrmann overleden. Gedurende 30 jaren heeft hij als buitenlandsch corres pondent in dienst van groote Duitsche bla den gestaan. Behrmann is o. a. als oorlogs correspondent aan het Russisch-Japansche front werkzaam geweest. Een tiental jaar geleden trad hij in dienst van de firma Ull stein, die hij eerst te St. Petersburg en na het uitbreken van den oorlog te Stock holm bediende. Na den vrede werkte hij als correspondent voor Ullstein te Warschau. Hij is 63 jaar oud geworden. BELG IE. Een Engelsche kerk te Yperen? Bij de onthulling van een Engelsch oor logsmonument te Yperen heeft maarschalk French, volgens het „Handelsblad van Antwerpen”, den wensch uitgesproken, dat er te Yperen, waar zoo veel Engelschen gesneuveld zyn, een Engelsche kerk, hoe nederig ook, zal opgericht worden. Deze wensch zal binnenkort in den mi nisterraad ter sprake komen, waarschijn lijk zal België den noodigen grond aan Engeland afstaan. ENGELAND. Twintigduizend mijlen ondhr zee. De onderzeeër K 26 is Dinsdag te Ports mouth aan gekomen (zoo meldt de „Ti mes”) na een kruistocht van 20.000 mijlen, de langste ooit door een onderzeeër ge maakt. Gedurende de heele reds leefden officieren en manschappen aan boord van hun boot zonder eenigen bijstand van een moederschip; de onderzeeër vervoerde al het benoodigde zelf. De K 26 is de grootste van zyn klasse en wordt evenals alle vaartuigen dier klas se, door stoom gedreven, zoodat het er veel warmer is dan in die met Diesel-mo- toren. Het langdurige verblijf in tropische jong alleen door haar beide kinderen van vier en vijf jaren. Het was zijn tweede vrouw. Hij had haar geroepen terwijl hij voor den schilder poseerde omdat hij haar pörtret aan Arpad wil de bestellen. Maar dadelijk bij de eer ste toespeling sloeg deze het niet heel beleefd af. „Niet ieder is mijn genre, professor, het zou jammer zijn van den tijd,en de moeite, voor mevrouw” voegde hij er aao toe. Hij zou met de goedgekapte, Uit Spaansch Marokko komen de laatste dagen ernstige berichten. Een officieel communiqué van gisteren meldt thans weer dat in de oostelijke zone de vijand, die de hoogten bezet heeft, welke de posi ties van Ifartan en Hoy beheerschen en de approviandeering verhindert, gisteren een aanval deed op Ifartan, waarvan het gar nizoen zeven gewonden had. De telefoon lijn, welke Hoy met post 3 verbindt, döongesneden evenals die van Xeruta Arkola. Het dorp Xeiuta is door de verlaten, die naar den vijand over- meene opstand in Marokko. De onlusten in Soedan. De stellige verzekering-der Britsche bla den, dat de conferentie reeds tot een over eenkomst met betrekking tot de ontrui ming van het Roergebied zou zjjn gekomen, is onjuist gebleken. Inderdaad wordt eerst heden de beslis sing verwacht. De conferentie van gisteren tusschen de Fransche, Belgische en Duitsche gedele geerden in Downingstreet 10, waar nog nooit een politieke conferentie had plaats gehad, waaraan geen Britsche vertegen woordigers deelnamen, leverde geen resul taat op. De oorzaak hiervan schijnt wed te lig gen in de houding van de Duitschers, die al hebben de Franschen den duur der ver dere bezetting blijkens hun voorstellen van twee tot één jaar beperkt, deze laatste pe riode toch nog te lang achten en zouden wenschen te zien gereduceerd tot b.v. een half jaar of korter,ongeveer samenvallend met of althans niet in belangrijke mate overschrijdend het tijdstip, waarop de En gelschen de Keulsche zone moeten ontrui men, n.l. 10 Januari 1925. Daar de Britten blijkbaar in elk geval voornemens zijn om krachtens bepalingen van ’t verdrag van Versailles zich op genoemden datum uit de Keulsche zon© terug te trekken en dit den Franschen te kennen hebben gegeven op ’n wijze, die niets aan duidelijkheid te wen schen overlaat, is het nog mogelijk, dat de Engelschen een moreele pressie op de Franschen uitoefenen om de bezettingspe riode verder in te krimpen. Herriot per soonlijk schjjnt geen overwegende bezwa ren te hebben tegen een dergeljjke ver vroeging van het einde der bezetting, maar hij zal vanzelfsprekend in dezen tot een vergelijk moeten komen met de Fransche militairen en de Fransche nationalisten. Deze laatsten zullen natuurlijk alleen toe geven, wanneer Frankrijk afdoende garan ties worden geboden met betrekking tot het veiligheidsvraagstuk en wanneer Frankrijk economische voordeelen van be- teekenis erlangt in ruil voor de eventueele Fransche toegeeflijkheid. Wel wordt gemeld dat de beslissingen op een beslissend punt zyn gekomen, maar er kan nog niet voorspeld worden of men al dan niet tot overeenstemming zal ko men. Verwacht wordt, dat de Duitsche ge delegeerden morgen een definitief ant woord zullen geven op de door Herriot op- gesomde punten. Volgens een Itauter-telegram bezocht Rykskanselier Mar* den Britschen Pre mier MacDonald om hem nog eens het standpunt van Duitschland, inzake de ont ruiming van het Roergebied, mede te deelen. Voorts zou Dr. Marx President uitvoerig hebben ingelicht Arpaa Czaslo zweeg. Een bios kwam op zijn gelaat. Het was anders niet zijn gewoonte over zijn kunst te spreken. Dat kwam zeker door de lange dagen die hij stil had gelegen, de lange we ken, waarin hij geheel alleen in den mijuarsachtige tuin had rondgeloopen, door de vele uren waarin hij in de ge meenschappelijke lijdenszaal van de kliniek op zijn bed had gezeten met gespalkten arm, zijn oogen hadden slechts al deze gepijnigde bleeke en van koorts verhitte gloeiende gezich ten, die wanhopig en gelaten beschul digend en hoopvol in hun kussens la gen, tot een reusachtige groep van men schel, jk lijden saamgedrongen. Maar ips een koortsnacht, toen hét gift door zjjn af'er®n kroop, half onder het ijlen, zag Lij zijn schilderij voor zich. In de zwar te lijst. En zoo reusachtig groot dat een heele lunge muur er door bedekt was. Op een gouden schild stond zijn naam en de naam dien hij het schilderij gegeven had ,,De Smart.” Zielesmart, lichaamssmart. Pijnlijk vertrokken «lichamen. Oogen waaruit liefdeleed en het leed van den haat spraken. Bloed dat over blanke borsten stroomde en lippen die elkaar vonden in de laatste kramp van een smartelijk sterven. Bovenmatig groöte menschen elkaar met reuzen kracht afwerend. J.eedbrengers en leeddragers. Tusschen puinhoopen van wegzinkende tempels. (Wordt vervolgd). Wanneer mannen goede bezigheden hebben, komt hun vermaak voort uit hun werk. Ruskin. 601BSCI11: COURANT wateren heett de eigenschappen van be woonbaarheid op de proef gesteld; ze ble ken bevredigend te zyn. De K 26 vertrok 22 Januari uit Portsmouth en is naar Port Said, Aden, Bombay, Colombo, Singapore en Malta en in de Middeliandsche Zee ge weest. Een der moeilykste perioden was de doortocht door de Koode Zee, maar de gezondheid der bemanning is voortdurend uitstekend ‘geweest. Vaquier terechtgesteld. Dinsdag is de Franschman Vaquier, ter dood veroordeeld wegens vergiftiging van den hotelhouder Jones, in de gevangenis van Wandsworth opgehangen. Zyn hoop, dat op het allerlaatste oogenblik nog ieta wonderbaar lijks zou gebeuren, waardoor de executie zou worden afgelast, is niet verwez^tdykt. Vaquier heeft tot het laat ste oogenblik zyn onschuld volgehouden. Hij heeft met groote Vertwijfeling tegen de uitvoering van het vonnis opgezien en de laatste uren bepaald in oen paroxysrye van wanhoop doorgebracht. Hy barstte het eene moment in driftbuien los, waarin hy aan zyn haren rukte en iedereen verwen- schte die met het gevai-Jonea iets uit staande had; het andere moment lag hy op zyn knieën, den hemel smeekend, het Wg- ste te verhoeden. De executie had groot belangstelling ge wekt. Een menigte van wel duizend per sonen had zich voor de gevangenis verza meld, en wachtte met ontblooten hoofde de executie at Toen voor Vaquier de noodlottige stonde was aan gebroken en hy zich naar het schavot moest begeven, zakte hij ineen, zoodat hy moest worden ondersteund. Toen hij echter op het schavot was aangekomen, raapte hij al zijn krachten bijeen, herstel de zich en riep uit: „Vive la France!” Daarna geschiedde de executie. RUSLAND. Boerenfamilies naar den Kaukasus. Het gouvernementeel uitvoerend comité van Astrakan heeft aan de centrale auto riteiten verzocht, hun medewerking te ver- leenen voor den overtocht naar den Kau- kasus van ongeveer 18.000 boerenfamilies, die door de achter den rug liggende hon- gersnoodjaren geheel zonder bestaMsmid- del zyn geraakt. Waar in den Kaukasus nog grond voor landbouw beschikbaar is, meent het comité, dat deze menschen daar weer een bestaansmiddel zouden kunnen vinden. standpunt van Herriot en hem hebben hoever hij kan gaan. Herriot schijnt van Loucheur de waar schuwing te hebben gekregen, dat deze en zyn politieke vrienden hem niet langer zullen steunen, indien hy niet aan den termijn van een jaar vasthoudt. Loucheur’s groep beschikt in de Fransche Kamer over 45 stemmen, zoodat Herriot met 14 stem men in de minderheid zou komen, indien deze groep naar de tegenpartij zou over gaan. Het is dus zeer begrijpelijk, dat Her riot ernstig bezorgd scheen te zijn, even eens is het te verklaren dat men zoowel in het Duitsche als in het Fransche hoofd kwartier van een zeeP ernstdgen toestand en van een crisis sprak, hetgeen ook weet ten duidelijkste gisteren uitkwam in koer sen aan de beurs, die gisterenmiddag op eens weer beduidend terugliepen. Men moet echter bedenken, dat beide partijen hij dit soort van onderhandelingen vaak overdrij ven om elkaar te intimideeren, en er wel op letten dat men toch niet zonder hoop i« dat een compromis zal wonden bereikt. Met betrekking tot het handelsverdrag tusschen Duitschland en Frankryk is men ook nog niet tot een accoord gekomen, daar de te sluiten commercieele overeen komst in verband staat met de ontruiming van het Roergebied, zal de evacuatie voor al worden beïnvloed door een regeling der eerstgenoemde aangelegenheid. Naar verluidt zal men er de voorkeur aan geven deze kwestie in Berlijn of Pa- rys verder te behandelen. Het voornemen zou bestaan het bewuste handelsverdrag in October te teekenen. Hetgeen de Franschen erlangen komt vooral hier op neer, dat zij ook in den ver volge, zooals thans reeds krachtens het verdrag van Versailles geschiedt, als meest begunstigste natie door Duitschland *op commercieel gebied zullen worden be handeld. Ook staan zij erop, dat het arti kel van ’t vredestractaat, hetwelk thans vervalt en krachtens hetwelk de industri- eelen van Elzas Lotharingen vyf jaar lang hun producten in Duitschland mochten in voeren, zonder dat hiervan belasting werd geheven, ook na het verstrijken der be treffende periode wordt toegepast. Boven dien hebben de ijzergieterijen van Elzas- Lotharingen groote behoefte aan de cokes, die in, het Roergebied wordt gedolven en uit hoofde van deze twee feiten dringen de Franschen op een gunstige regeling in dezen aan. Zullen de Duitschers bereid worden gevonden op dit stuk van zaken toeschietelijk te zyn? Voorloopig zullen zy nog wel tegenstribbelen en de berichten dienaangaande luiden niet gunstig. De I Duitschers schijnen de eischen der Fran schen inzake het handelsverdrag niet da- I deljjk aannemelijk te achten en stellen het woners liepen. Het directoire heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de berichten uit Marokko niet bevredigend zijn. De rebellen hebben de nieuwe positie van de linie ElLau geblokkeerd. Het is derhalve noodig onmjddellijk de troepen der westelijke zone te versterken zonder te raken aan die van de oostelijke zone. Met dit doel heeft een reserve-brigade uit Andalusië order gekregen zich in te sche pen naar Marokko. Twee andere brigades worden in gereedheid gebracht. In het communiqué wordt aan toege voegd, dat er een algemeene opstand der stammen %ordt waargenomen en dat deze beweging moet worden onderdrukt door voor het oogenblik af te zien van andere plannen, waarvan het onder de huidige omstandigheden dwaas en nutteloos zou zyn ze te willen verwezenlijken. Hiermede wordt klaarblijkelijk bedoeld de plannen van .den Minister President, Primo de Rivèra, die voorgestekl had, de troepen terug te trekken. In Kaïro ziet men den toestand, die door de gebeurtenissen in den Soedan is ont staan, zeer ernstig in. De Sirdar heeft versterkingen, zoowel van troepen als van vliegtuigen uitgezonden. Men is ervan overtuigd, dat de beweging is aangestookt door extremisten onder de Egyptische na tionalisten. Er zijn in Khartoem een aan tal arrestaties geschied. Het aantal doo- den bedraagt thans vier, dat der gewon den zestien, allen aan Britsche zy'de. Hij zou met de goedgekapte, naar de mode gekleede dame, en die den in druk maakte, dat zij ook ’s nachts ter wijl zij in bed lag, haar corset aan hield niets hebben weten te beginnen. „Van uw zuster heeft u in elk geval een prachtig portret gemaakt,” zei de professor voorziditig. Arpad Czaslo knikte levendig. Ja, maar, altijd portretten. Schilde rijen w?l ik schilderen. Niet ’n mensch, tien, twimtig ^menschen. In de tegen strijdigheid yan uitdrukking. Honderd irmen zou ik willen schilde ren, honderd gelijktijdig opgeheven be zwerende armen. Elke arm anders. El ke arm een wereld, de uitdrukking van een wereld. Honderd monden door vroo üjkheid en smart geopend als tot een enkelen kreet en elke wordt anders. De wereld zou ik op mijn schilderijen villen brengen, de reusachtig groote wereld, niet slechts een zandkorrel er uit zoeken en die onder een vergroot glas leggen Gebazeld van „geestelijke stoornissen, die erfelijk waren in de familie.” Ge logen. Zooals moeder heel juist zeide gelogen. Een keer meer, wat deed dat er toe Het leven verlangde het, leven dat met alles woeker dreef, ook* Arpad Czaslo zijn stempel gaf. „Het spijt mij wel, Czaslo, maar het eerste lid van den pink moet er af” zei de professor.” Arpad Czaslo haalde de schouders op „Voor mijn part. Wij Czaslo’s heb ben dievenvingers wa! overblijft is nog altijd lang genoeg.” En hij beknorde Dagmar omdat zij het zich zoo aantrok. En bleef nog acht dagen langer dan beslist noodig was, alleen om het por tret van den prpfessor te schilderen. Hei verstandige Slowaken-gezicht, dat geheel Berlijn kende, met de breede kifakbeenderen en de doorborende le vendige oogen. „Kerel, het zou jammer van je zijn geweest.” Meer zei de professor niet, toen hij zijn portret zag. Zijn portret, in zijn witte operatie jas, de sonde tusschen de knokige vingers. •Misschien zou hij het prettiger heb ben gevonden, dat Czaslo hem had ge schilderd in rok, met de officieele, wit te das en de vcIq ridderordendert toekomstigen geheimraad. Zijn vrouw hechte daar aan. Zij was de dochter van een rijken groot-industrieel op het land, niet meer in haair eerste jeugd

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1