X LAATSTE BERICHTEN. öeurs van Amsterdam. Augustusmaand enorm gestegen, zóó zelfs dat alle hotels tjokvol zyn met gasten. Vanwaar plotseling die groote stroom komt is natuurlyk onverklaarbaar. Er zijn zeer vele Duitschers gekomen hetgeen niet gemakkelijk is te begrijpen gezien de toe standen daar te lande. Gelukkig voor Sche- veningen dat er nu eens een vleugje van voorspoed ia. Het jaarlijksche carnaval dat Zaterdag jj. in de Kurhaus-zalen is gehouden was dan ook ontzaggelijk druk bezocht en het slaagde voortreffelijk. Natuurlijk was het er in de balzaal zeer vol en men moet een dergelijk feest hebben gezien om zich een denkbeeld te kunnen maken van de gewel dige dans-woede. Er waren drie -orkesten die afwisselend speelden, zoodat er g-een minuut pauze is. Dit heeft natuurlijk dit voor dat een veel grooter aantal personen kan dansen omdat er nu onafgebroken gedanst kan' worden. Men kan zich zelf ruw geven als men wil en steeds weer be ginnen. Er zijn er echter die onafgebro ken blijven dansen en dat £&ntal is mis schien niet gering. Men bedenke dat het niet een ouderwetsch bal is dat om twaalf uur afgeloopen is als het souper begint. O neen. In de eerste plaats duurde het hal tot ongeveer één uur. Toen begon het souper dat tot ongeveer vier uur duurt. Aangeaien men voor het nuttigen van de schotels hoogstens een half uur in totaal noodig heeft, blijft er nog twee en een half uur over, die... al weer aan de dans worden gewijd. In het midden van de sou per-zalen is een kleine ruimte opengelaten waarin de opgepropte darusmenigte zich beweegt. Ook hier spelen vaak meer or kesten zoodat de pauzes hier hoogstens een klein percentage van den tijd in beslag ne men. Tijdens het carnaval bood het vuurwerk afwisseling en werd in zeer keurigen styi het feest van Trianon ten tooneele ge bracht. Bizondere costuums waren er onder de zeer vele carnavals-plunjes niet. Wel aar dige bekende maar over het algemeen richt men de costuums meer op het gemak dan op de fraaiheid in. Het valt ons bij derge lijke gelegenheden altijd op hoe weinig de dames zich rekenschap geven 'van hetgeen haar figuur voor keuze van costuum be- teekent. Zeer corpulente dames persen zich in een pakje dat slankheid als eerste eisch stelt en het gevolg daarvan is natuurlijk dat ze spoedig potsierlijk er uit zien. Zeer ingenieus in het uitvinden van nieuwighe den zijn de tegenwoordige dames niet. On ze duizendmaal vertoonde costuums ziet men altijd weer en alleen een enkele past zich bij dit nieuwe op de wereld aan. Dit maal waren er geen Carmen's meer, het geen maar gelukkig ja. Toet-ank-amen was er echter wel. Waarom zou toch de roode rok voor hee- ren die zoo bizonder decoratief is, niet meer in trek komen? Het zwarte in de kleurschakeering is allerminst fraai. Zou het wellicht de gemakzucht der heeren zijn altyd maar weer naar het oude doel pen. Het feest van Trianon bracht fraaie heerencostuums en daarin was veel dat tot navolging uitlokte. De strakke wit te pantalon, het kleurige vest en de roode rok vormen voor een man een biaonder aardig geheel en op een carnaval zou het een zeer aardig effect geven. Feesten als deze zijn voor hen die voort durend geestelijken arbeid verrichten, een ontspanning, omdat zij de aandacht geheel in beslag nemen en den geest rust geven. Zij zijn daarom misschien nuttiger dan dt buitenstaander veronderstelt. Vooral wan neer zij in zoo buitengewoon goeden stijl en onverdacht keurige stemming blijven als het carnaval van 9 Augustus in het" Kurhaus was. HAGENAAR. De Londensohe conferentie. Het einde naby. Foch wil een Roerbezetting van twee jaar. De ver houding tuschen Engeland en Egypte. Het begint er nu toch veel op te lijken dat het einde der Londensche coiïferentie nabij i» al weten wij momenteel van de voorwaarden nog niet veel af. De drie IXiitsche ministers te Londen hebben gisteren gedurende den geheelen dag hun besprekingen voortgezet op grond van een kont cijfer.-telegram, dat zij uit Berlijn ontvingen en zelf ontcijferden, daar het. gesteld was in een code, die slechts aan hun drieën bekend was. Dit telegram bevatte een voorloopige samenvatting van het' antwoord van Berlijn en diende slechts ter informatie voor de drie ministers. Eeni- ge uren werd het volledige telegrafische antwoord, 7000 woorden omvattend uit Berlijn ontvangen. Dit telegram was in de gewone code gesteld, zoodat de secretaris sen der Duitsche delegatie aan de ontcij fering konden medewerken. Een afschrift van het antwoord werd aan de leiders der Fransche en Belgische delegaties gezon den. De Duitsche delegatie ging onmiddel lijk aan het werk om .overeenkomstig dit antwoord, haar voorstellen aan de gealli eerden vast te stellen. Met het oog op de uitvoerigheid van het antwoord van Berlijn onderstelde men, dat het antwoord niet duidelijk „ja" of „neen" zegt, maar dat het „ja" verbonden was aan een reeks van voorwaarden. Onder het grootste stilzwijgen en zon der dat er iets van den inhoud van het te legram uitlekte werkten de Duitschers door en hun antwoord werd gisteravond om zeven uur aan den Britschen premier over- liandigd door Dr. Marx en Stresemann. Daarna hadden de Duitsche, de Fransche en de Belgische gedelegeerden een samen komst welke twee uur duurde. Overeen stemming werd echter nog niet bereikt, zoodat men heden de onderhandelingen voortzette. Er heerscht in de kringen der conferentie over 't algemeen geen pessi mistische stemming en men verwacht dan ook een gungtig resultaat van de bespre kingen die het einde der conferentie zul len moeten brengen. Intusschen meldt een bericht dat heden nacht om half twee uit Londen kwam, dat na afloop van de avondconferentie met Marx en Stresemann, Herriot uitvoerig de laatste tegenvoorstellen der Duitschers naar Parijs, o.a. aan president Doumergue geseind heeft. De voornaamste eisch betreft de on middellijk ontruiming, behalve van de gis teren reeds door de Franachen aangebo den steden, van Dortmund en Ruhrort, Feitelijk is dit bericht het eenigste dat zij het maar weinig, dan tqph iets zegt van de Duitsche condities, die van dien aard zijn dat men hedennacht in Fransche delegatiekringen de conferentie feitelijk geëindigd achte. Toch Hjkt ons dit bericht wel wat te optimistisch want het schynt dat door de militaire leden der Fransche delegatie, zeer ernstige bezwaren geuit zyn tegen de be zetting van de Ruhr gedurende den tijd y|&,éen jaar. De militairen en vooral maar schalk Foch persoonlijk, staan het standpunt dat een bezetting gedurende een termijn van twee jaar reden van bestaan heeft, maar dat een jaar eer nadeelig dan gunstig zou werken en dat het zeer moei lijk zal vallen bij een zoo korten bezet- tingstermyn, waarvan - het einde reeds vooraf is vastgesteld, de discipline onder de bezettingstroepen te handhaven. Wij wachten met spanning nadere be richten. Hedenochtend is een bijeenkomst belegd tusschen Clémentel, Luther en Kin- dersley ter bespreking van den thans ont- stanen boeetand, waarvan men wel eenig succes verwachtte. Hoewel over de finesses daarvan nog niets bekend is, bevestigt een draadloos telegram dat hedenmorgen uit Londen kwam dat het vrij zeker is dat de confe rentie vandaag zal eindigen nadat heden morgen overeenstemming zal zijn verkre gen over de ontruiming van het Roerge bied. Er zal in dat geval nog een plenaire zit ting der conferentie worden gehouden. De Soedaneesche troebelen duren nog steeds voort. In Alavahr werd in de moskee een ver gadering gehouden waarin ten sterkste ge protesteerd werd tegen de Engelsche ma chinaties in Soedan. Besloten werd een telegram te zenden aan Koning Foead, waarin wordt verzocht het parlement bijeen te roepen ter bespre king van den boestand. De Egyptische re geering heeft haar gezant te Londen op gedragen bij de Britsche regeering te pro testeeren tegen de maatregelen die door de autoriteiten in Soedan zijn genomen in ver band met de jongste troebelen. Zij stelt voor een Egyptisch-Soedaneesche comi sie bijeen te roepen ter bespreking van den toestand, het vaststellen der verantwoor delijkheid ,en het nemen van maatregelen om de bevolking gerust te stellen. BUITBNLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLANÏ). Rechtsradicale woede tegen generaal v. Deimling. Op den gedenkdag van de republiek te Weimar heeft de bekende generaal v. Deim ling zich moedig vóór de republiek ver klaard. Hetgeen hem de razende woede van het rechtsradicale kamp op den hak heeft gehaald, dat den vroegeren Straats burgschen korpscommandant dood heeft verklaard. Dé „D. Tagesz." vergelijkt v Deimling met een slang, die van huid ver wisselt. Van de groote hoogheid van ka rakter van mannen als een v. Deimling en v. Schoenaich heeft het blad geen begrip „dat ligt alleen daaraan, 9chryft de ,,D. Tagesz.", omdat wij ons niet kunnen in denken in de ziel van een slang, omdat wij niet tot dat soort behooren". Indien, voegt de „Frankf. Z." hier aan toe, indien na de ineenstorting van het oude regiem meer „slangen" van huid veranderd waren, in plaats van uit een verborgen hoekje hun giftadem tegen de republiek te blazen, dan zou het er in Duitschland beter uitzien. Evenmin echter als dit gif een man als v. Deimling kan bezwadderen, kan het in vloed oefenen op den indruk, dien de hou ding van zulk een persoonlijkheid moet oefenen op ieder eerlijk mensch, van wel ke partij ook. ENGELAND. De vrouw als politieagent. Een vier maanden geleden door minister Henderson ingestelde commissie om- de er varing na te gaan, opgedaan met betrek king tot de tewerkstelling van vrouwelijke politieagenten, en zoo noodig advies uit te brengen, heeft rapport uitgebracht. De commissie heeft vijfentwintig vertegen woordigers van voorname plaatsen, zooate Londen, Liverpool, Birmingham en Brighton gehoord, evenals vertegenwoordigers van belangrijke gemeentelijke organisaties en vrouwelijke politieagenten. Het rapport ad viseert, dat de politieautoriteiten het ver hoor van vrouwen 'en kinderen bij bepaalde overtredingen zullen doen afnemen doror vrouwelijke politieagenten. Verder wordt in het rapport de meening geuit, dat de doel treffendheid van het politiecorps door het tewerkstellen van vrouwelijke agenten is verbeterd en in overweging gegeven orfi in Londen het aantal vrouwelijke agenten te brengen minstens op dezelfde hoogte als waarop hat stond vóór de vermindering van 1922. De commissie is verder tot de con clusie gekomen, dat de beste leeftijd voor indiensttreding van de vrouwelijke agenten 26 k 30 jaar is en meent dat zij niet alleen of hoofdzakelijk uit de betere klassen moe ten worden gerecruteerd. HONGARIJE. De moordenaar van Erzberger ontdekt. Het Boedapester blad „Esti Kurir" bevat het opzienbarende bericht, dat de moorde naars van Erzberger, Schulz en Tillesen, op het landgoed van den rechtsradicalen afge vaardigde Goemboes als tuinlieden arbeiden. De redactie van het blad heeft op eigen stateerd, dat de verdachte tuinliedeil ontwij felbaar de moordenaars van Erzberger zijn. Het landgoed van Goemboes ligt,nabij Boedapest in Tetenny: Een Wolff-telegram uit Boedapest meldt d.d. 15 Augustus: De politie-autoriteiten al hier hebben in Boedapest en omstreken een onderzoek ingesteld naar de moordenaars van Erzberger. Bij dit onderzoek heeft men in Budafok bij Boedapest een man van Duitsche natio naliteit gearresteerd, die zich niet voldoende kon legitimeeren. Hij werd ter beschikking van de justitie gesteld. NOORWEGEN. De burgemeester van Kristiania verongelukt. De burgemeester van Kristiania Arztan- der is in het Noorsche hooggebergte ver ongelukt. De politie en 100 soldaten zoeken naar zijn lijk. OOSTENRIJK. De financieele toestand van het land. Vandaag worden in Weenen de heeren Niemayer, Parmentier, Biorchini, Janson, Pospisjil en Dubois verwacht, die in op dracht van den Volkenbond zich komen overtuigen van den financieelen toestand, vooral in verband met de staatsbegrooting en den gang van zaken op economisch ge bied. De commissie zal te dien einde een reeks besprekingen hóuden met de leidende figuren op gebied van handel en industrie, zoomede met de vertegenwoordigers der banken en die van den landbouw. VBREENIGDE STATEN. Een wijs man. Het blijkt dat de onlangs te Stockholm- on-Tees overleden vrederechter E. A. Web ster een vermogen heeft nagelaten van ongeveer 200.000. Het testament, waarin alle formaliteiten behoorlijk in aoht wa ren genomen, waarbij over de nalatenschap werd beschikt, telde nog geen 100 woor den. Dat kon omdat het een zeer eenvou dig geval is: de weduwe erft alles. De bokser „Kid". De eertijds vermaarde bokser „Kid" Mc Goy is te Los Ange.les in hechtenis geno- n in verband m^t een nog niet opgehel- Mc Ooy en een mevr. Mors, de geschei den vrouw Van eên vermogend antiquair, bevonden zich samen in een vertrek, waar in eenogen tijd later mevr. Mors werd dood gevonden met een kogel in het hoofd. Haar genei was uren bij het doode lichaam in de kamer gebleven. Volgens het ver haal van Mc. Ooy, die totaal de kluts kwijt was en allerlei onsamenhangende mede- deelingen deed, zou mevr. Mors zich in een bui van neerslachtigheid voor het hoofd hebben willen schieten en zou hij het haar hebben willen beletten, doch te laat, althans zonder succes. Na een 'wake van eenige uren bij het lijk was hij, altijd nog gewapend met een revplver, er op uitgegaan om den vroege ren echtgenoot van mevr. Mors te zoeken en met dezen af te rekenen. Daarin slaagde hjj niet, doch wel richtte hij onheil aan in een winkel, waar hij, op tredende als een moorddadige gek, drie personen met revolverschoten verwondde. Ten slotte werd de vroegere bokser over mand en opgesloten. Hij heeft niet de min ste verklaring kunnen geven van zijn op treden in den winkel van Schapp, een an tiquair. Niet enkel Schapp zelf, maar ook diens vrouw en een klant waren geraakt. „Kid Mc Coy" ia '«mans boksersnaam; in werkelijkheid heet hij Norühan Selby. De „Kid" ie 50 jaar oud. Hij was op 13-jarigen leeftijd van huis weggeloopen en maakte, 18 jaar oud, zijn debuut in den ring. Voorts is hij zeven maal getrouwd ge weest. BINNENLAND. Vorstelijk bezoek aan de Ned. Vliegtuigen- fabriek. Naar het Hbltl. verneemt zou Prins Karei van Roemenië' heden een bezoek brengen aan de Nederlandsohe vliegtui- genfabriek o.h'. IJ- Emigratie naar Canada. Nu in ons land aangestuurd wordt op 'emigratie naar deze Engelsche Kolonie, zij het dan ook in hoofdzaak voor hand arbeiders, trof ons een bericht in een weekblad van 2 Aug. 1.1. uit de groote Canadeesche staM Toronta dat Engeland de luiheid bevoWerd. Na lezing van de nieuwe bouwwetten van het Britsche Gouvernement staan wij verbaasd, wat de Engelsche metse laars om zoo te zeggen tusschen de steenen uitvoeren. I)e prijzen zijn geba seerd op een gemiddeld verzetten van 273 baksteenen per man per dag van 8 uur en 's Zaterdags half. Wellicht zijn dat metselaars met êen arm, of is het omdat zij in dienst van het Gouvernement zij» Hoe het zij een man als in ons land (Canada) een man maar 273 steenen per dag lei, of zelfs 2 maal dat getal ag hij er dadelijk uit. Aan schrijver weid door deskundigen verzekerd, dat als voor hem een werkman niet van* 800 tot 1000 sternen in recht werk kon verzetten op een dergelijken werkdag men er wel kon uitscheiden, daar zelfs 1500 steenen per dag niet boven de kracht van een goed arbeider gaat. In Engeland is het er blijkbaar om te doen de belastingbetalers te plukken om de luie werklieden aan te moedigen nog luier te worden dan ze ai zijn. Weldadigheidspostzegels 1924. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft besloten, dpi de netto-opbrengst van de omstreeks Kerstmis te vérkoopen weldadigheids- postzegels dit jaar zal worden bestemd voor de kinderbescherming. De Minister, van meening, dat een krachtige en tijdig ingestelde propagan da aan de opbrengst van den verkoop zeer ten goede kan komen, heeft tot den Nederlandsohen Bond tot Kinderbe scherming het verzoek gericht zich met de propaganda te belasten. Bronchitis en andere borstaandoeningen genezen met AKKER'* I Abdijsiroop De postcheque- en girodienst. Het ligt, zooals men weet, in de be doeling den postchèque- en girodienst in de tweede hellt van September te heropenen met de eerste 10.000 reke ningen. Gaat het daarmee goed, dan volgen een paar weken later de volgen- da 10.000 enzoovoorts, tot liet geneele aantal rekeningen, behalve diegene, welke nog niet in t reine gebraoni zajn weer in het verkeer zijn. Le dienst wordt hervat volgens Kfet ste.sel, dat voor de meoaaniaeering gold De machines zijn buiten gebruik ge steld en opgeruimd of zullen opgeruimd worden, met uitzondering van boek houd-ma chines e. d. Er is indertijd sprake van geweest, dat bij hervatting van den dienst vol gen het oude stelsel net aantal ambte naren zou moeten worden uitgebreid, in verband waarmee het gebouw van den dienst te klein zou wezen om het te pjaatsen, zoodat het noodig zou wezen de school die er achter ligt, erbij te trekken. Wanneer de dienst weer tot zijn ouden bloei mocht komen, zal dit waarschijnlijk wel niet kunnen uitblij ven. Voorshands zal men het echter stellig wei met het tegenwoordige aan tal ambtenaren kunnen doen. Het aan tal ambtenaren is door de afschaffing van de machines tot een negenhonderd^ tal gedaald. Wat de „zieae" rekenin gen betreft, er is op t oogenblik nog verschil over een bedrag, dat c.a. millioen beloopt. Loterijen en sneeuwbalsystemen. Bij Buijten Schipperheijn te Am sterdam is in broenure-vorm versohenen „De Ubligutie-zweaidel" door „insiaer De ongenoemde schrijver zegt in ae voorrede zijn uitgevers te machtigen, zijn paam bij de aanbieding van een exemplaar der brochure aan den mi nister van justitie mede te deelen. hij verklaart npeh direct, noch indirect bij eenig loterij- of „obligatie"-bedriji oe- trokkén fe zijn. Zijn doel is aan te too- ueii. „hoe en op welke geralfineerde wijzen gedurende eenige jaren 't goeu- geloqyig publiek uitgekleed werd en wordt, en hoe er gezwendeld en mis leid is": tevens wensciit hij een „hand leiding" te geven aan „eiken ambte naar van het openbaar ministerie om recidive te voorkomen en, zoo noodig, te kunnen ingrijpen.'' De schrijver vertelt dan de geschie denis van de Rotterdamsche Handels- on Landbouiwbank en van zijn oprichter den Rotlterdamscheu practJUsijn Willem Broekhuys.c Daarbij mededeelingen over „wat den rechters niet bekend was", „een administratieve chaos", „een zeer slappe en onvoldoende controle", „hoe )er geitrokken werd 1", „veel beloven eu weinig geven", „hoe er met geld werd "omgesprongen bij andere obliga tie -mahtschappijen" (de N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen), „hoe er bij trekkingen geknoeid werd", „an dere listige en bedriegelijke systemen" „de onfeilbare machines" enz. Dan volgt een hoofdstuk „Het Nationaal Sportpaleis" met aanhalingen uit een brochure van den oprichter der Rot terdamsche Handels- en Landbouwbank „over deze „sdhoone" instelling", zoo als „Insider" schrijft, waarover hij zelf zegt een en ander te kunnen mededee- len, doch den tijd daarvoor thans nog niet gekomen acht. Ten slotte 'n scher pe critiek op „Broekhuys' Sneeuwbal systeem", met betrekking tot hetwelk hij o. m>. de veronderstelling, dat het begin van den stamboom voor een niet onbelangrijk gedeelte fictief is, haast wiskundig zeker acht, zoodat hij ge looft, dat een accountantsonderzoek in deze richting interessante dingen' zou openbaren. Aan het openbaar ministe rie wordt in overweging gegeven, den opzet en de boekhouding van het be drijf te toetsen, aan art. 326 van het Wetboek van Strafrecht („door listige kunstgrepen" of „door een samenweef sel van verdichtsels" iemand bewegen tot de afgifte van eenig goed). De eindconclusie luidt „Indien door hetgeen wij hiervoor omtrent het obligatiewezen in Neder land onthulden de oogen van het gok kend publiek worden geopend, zal de in de In de laai: van den wetgever niet weinig worden vergemakkelijkt. Het ontstaan toch van allerlei obscure obligatiemaat- schappijtjes wordt in de hand gewerkt door de gokzucht van het publiek Wij voor ons geven den raad, wil men dan eer» kansje wagen, dit te doen bij een onderneming, welker eerlijkheid zonder eenig voorbehoud is gewaarborgd en waar de kansen reëel zijn en dat is al lee» de Staatsloterij. Alle instellingen, die zoogenaamde eigen trekkingen hou den en een millioen obligaties uitgeven per leening, waarvan een zeer groot ge deelte in portefeuille blijft, verdienen het vertrouwen niet. Men kan zijn geld beter in 't water gooien, dan 'il kansje te wagen bij een dergelijke particuliere gok-onderneming, onder welke schoone leuzen zij zich ook mochten aandienen. „Indien ten slotte door deze brochu re het parasiteerend obligatiebedrijf ge- tieel of gedeeltelijk wordt onmogelijk gemaakt en zoo deze regelen, het gok lustige gedeelte van pna Nederlanders in de goede richting hebben opgevoed, zal de schrijver zich ruimschoots be loond achten. Het spreekt het vertrou wen uit dat op zijn landgenooten niet toegepast kan worden het klassieke „ooren hebbende, hooren zij niet en oogen hebbende, zien zij niet." Het is naar aanleiding van boven staande brochure dat de heer Broek huys een klacht bij de Justitie heeft in gediend. Onze Hoogescholen. Verdere splitsting? ,Nieuwe Eeuw werd voor „Nieuwe Eeuw werd voor eenige weken de s.ichting bepleit vau een R.-K. Landbouwnoogeschool te mj- megen. 'legen dit plan kiest taans in „De 'l ijd" een medewerker po»itie, dien de redactie de plaats van net hoofdartikel uistond. Het verheugt ons, schrijft hei Handelsblad üat in een gezaghsa. bend roomseh blad dit onzaiige ueua- Ueld wordt bestreden. Dat wil natuur lijk niet zeggen, dat wij ons aouleu willen identiiiceeren met de argumen ten van „De Tijd". Er zijn bedenktngen van anderen aard dan die, welke de medewerker van „De Tijd" te berde brengt. Nationaal-zedelijke en economische Wij blijven het in hooge mate beden- Lelijk achten, de zoons en dochters vau een geloofsovertuiging iu Uuu opvoe ding en opleiding angstvallig afgezon derd te houden van nun landgenooten. Dat is het systeem, dat georen aan be grip voor de drijlveeren van wensohen van andere overtuiging kweekt en ui- dus een al te vruchtbaren voedingsbo dem vormt voor de beginselvastheid uer lei;rompenen van geest, de onverdraag zaamheid. Wie in de jaren van zijn geestelijt»en greei heeft waargenomen, dal en waar om anderen uit anderen ntuatsc.iappc- tijken kring van een andere opvatting omtrent de dingen de» geest es en vaa de ziel, een van de zijne verscmHeinle ov ertuiging dienen, zal in den regel aril weten vrij te maken van de neiging oat dom of slecht te achten dengeen, die anders denkt dan hij zelf. Dat geldt ui zeer bijzonderen zin voor jongeiu., die voorbereid zijn door een studie aau universiteit of hoogescliool. Zij hebben iu betgeen zij lazen onder leiding, an dere opvattingen dan de hunne ontmoet en hebben voldoende elementaire scho ling in onderscheidend denken in den regel, om te begrijpen, uat veel wui hun vreemd voorkomt in anderen een aannemelijke verklaring vindt in de op voeding en de opvatting en overtuiging der opvoerders van die anderen. Wan neer men uit dezen kring het roomsche element verwijdert houdt, dan verarml men dien kring en verengt men dieu, maar nog veel meer vernauwt men den kring dergenen, die men angstvallig ai- gezonderd houdt van de gemeenschap der Piotes tanten en Joden, orthodoxen en ongeloovigen. Men wekt bovendien do voorstelling bij de betrokken jonge lui, dat van d'ie anderen een psychisch» besmetting zou kunnen uitgaan, Van daar tot een minderwaardig achten is maar één stap. Met minderwaardigen voelt men zich •niet één. Ook niet in nationalen zin. Zoo nauw als men zich verbonden ge voel» met den landgenoot, die land en volk op de beste wijze vertegenwoor digt, zoo weinig is men geneigd de volksgemeenschap met iemand over wien men zich eigenlijk njin of meer schaamt te erkennen. Het resultaat van deze dingen is, of men het wil of niet, dat de nationale samenhoorigheidsgedaohte schade lijdt. Dit alles lijkt ons reeds ♦neer dan voldoende reden, om1 althans bij het universitaire onderwijs de onzalige al- scheiding van zonen en dochteren van één volk niet nog verdei- door te voe- n. Daarnaast is er evenwel, en is er vooral in de gegeven omstandigheden) toch waarlijk geen reden om1 het aantal onzei hoogescholen te gaan uitbreiden- Het rapport voor de staatscommissie ,*oor de mogelijkheid eener bezuiniging op de hoogescholen, heeft vrijwel over al teleurgesteld, omdat het niet een radicaal middel aan de hand wist te doen de geweldig gestegen kosten van ons hooger onderwijs te betperken. Wie op dit tijdstip verdeeling van het aan tal studenten onzer landbouwhoge school over twee instellingen bepleit, bewijst reeds daardoor, dat het Vj eenenmale ontbreekt aan eenig besef I van verantwoordelijkheid voor ons eco nomisch herstel. De schrijver in de „Nieuwe Eeuw' had berekend, dat men met twee ton gouds per jaar voor 12 ho-jgleeraren en lectoren een heel ein i zou komen. Dat die raming belachelijk laag is, doet ook de medewerker van „De 'lijd" uit komen. Van iets, dat zelts maar opeen vvetenschappel'jke leiuing lijkt, kan "daarbij geen sprake zijn. ~e la.ui bouw kundige ingenieur F. Eversmann heeft daarop trouwens reeds in de „Nieuwe Eeuw gewezen en de hper Bemelnmns directeur der landbouwwinterschool te Roermond, is hem bijgevallen. Als men een dergelijk instituut op wetenschappelijke basis wenscht, dan kost het vele malen meer dan twee ton gouds per jaar. Ook de financieele bezwaren behoor den dus in de gegeven omstandigheden rreds te beletten, dat men dergelijke plannen ontwerpt. Van meer belang c\ enwel nog, zelfs thans, achten wij de btzwaren van nationalen aard, die wij hierboven vluchtig aanduidden. Geen verdere splitsing I Wonden i Ërzaakt door branden, snijden "1 >ten, bullen enin*ectenbeten I ijk behandelen met AKKER'* I Kloosterbalsem I GEMENGDE BERICHTEN. De „Zwarte Bende" bij de spoorwegen. het „Haarl. Dbi." heelt een onoer- houd gehad met den heer P. J. Araoi^t, chef der treinconlrole der Spoorwegen, meer bekend als „ae Zwarte Bende zooals de 12 conducteurs naar hun Uni term genoemd worden. Ik zou boekdoelen kunnen vullen, bij wijze van spreken, aldus de heer Ar nold I, met verhalen 'betrelfende de ver slui lende manieren waarop men tracht de spoorwegambtenaren te bedotten en kan in het algemeen zeggen, dat onze e»varingen treurig zijn. Het bedrog wordt waarlijk niet aileen door derde klasreizigers gepleegd, maar ook door reizigers eerste en tweede klas. Men- schen uit alle rangen en standen doen er aan mee. Met dames is het soms ergenijk. Meermalen worden die in boogere kras sen dan #a«rop zij biijkens haar plaats bewijs recht hebben, aangetreden en ah zij betrapt worden heboen zij soms allerléi praatjes tegen den conducteur of controleur. Ook schamen sommigen zich niet een valsclien naam op te ge ven. Maar ook advocaten, otfioieren, inge- u'ours... och, u kuut het u niet voor stellen, wie er al niet trachten met een onjuist plaatsbewijs, een vervalsen! abonnement of alleen maar niet een perronkaartje op een goedkoope manier tc reizen t De vernuftigste dingen wor den uitgedraoht. En de treiucorUroie moet maar zorgen, dat zij nog shniater en vernuftiger is dan de sluwste be drieger. Het is ongelooflijk wat er ge- leurt. Toen de werkmanskaarten nog be stonden, werd daar veel mee geknoeid en thans gebeurt dit nog wel met de abonnementen. De vervalsohingen worden soms zoo piachtig aangebracht, dat je er voor slaat. Van een kort traject wordt op ae l kart een veel langer traject gemaakt. Ook wordt geknoeid met wat ueu tijd betreft. Op een abonneai|ent, geldig van Januari tot April, wordt bijv. April in Juli. veranderd. De genoegens van den belastingbetaler. Belasting willen betalen maar niet kunnen? Hef vorige jaar heeft hot gemeentebe stuur van Aalsmeer den Minister van Financiën verzocht meer zitdagen per maand voor het betalen van Sijksbe- lasting te Aalsmeer, te doen houden, daar het soms voorkwam, dat de belas tingbetalers uren in de rij moesten siaan en dan nog onverrichterzake huis waarts keerden. De Minister berichtte niet aan dit verzoek te kunnen voldoen eu bepaalde dat in twee maanderr van hel jaar twee zitdagerf zouden worden gehouden. Dat de Raad het goed heeft ingezien ie weder gisteren ge deken zoo meldt men aan het Hbld. De rijksontvanger uit Nieuwer-Amstel, die zitting moet honden dfen 2en Dinsdag van deze maand van 10 tot 3 uur, kwam 's mor gens 9 uur, versterkt met een amóte- naar, en toen stond al een dichte haag van mensohen te wachten om hun be lasting te vóldoen. Tegen 3 uur, de tijd van sluiting, stond het lokaal nog vol en wachtte een dichte haag van men- schen in het toegangspad. Velen was do moed in de schoenen gezonken en waren zonder te kunnen betalen naar huis afgetrokken. Om 3 uur was do drang zoo hevig, dat de Rijksamb tenaar de hulp van de politie kwam in roepen om de orde te handhaven. Om half vijf uur was het nog even druk. Mopperen niet zoo weinig Maatsch. v. Weldadigheid. Een legaat. 7 R00r den heer M. C. Boogaard Maart 1924 te 's-Gravenhage overle- deji, ig aan Maatschappij van Welda- 'gheid te Fredriksoord gelegateerd «eu som groot f 5000 vrij van succes- orecht doch onder den last van vrucht gebruik. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Augustus 1924. Examen nuttige handwerken. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men nuttige handwerken Mej. L. J. F. Pons, d. Ver. tot veredeling van het Ambacht. Voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men van de Vereeiuging ter veredel: het Ambacht is geslaagd voor gezel-tim merman de heer N. H. Faay, alhier. Thalia. Het Thalia Theater weet, door afwisseling te brengen, de belangstelh: levendig te houden. Wat'we dan ook deze week zoo al de revue passeert is een aller aardigst gevarieerd programma, 'waarin de meest actueele gebeurtenissen als: de Amerikaansche zwemspecialiteit Johnnie Weiamaller te Amsterdam, de Zegetocht van de Koninklijke Familie door Zeeland met overal dezelfde hartelijke en spontane ontvangst, alsmede eenige momenten uit de mobisatieherdenking, door het publiek zeer worden gewaardeerd. Een komiscl 2-actertjé, getiteld „Sherlock Holmes" waarin een schooljongen Buddy Messen ger de hoofdrol speelt, is een bijzonder leuk nummer waar hartelijk om gelachen wordt. Dan volgt, voor velen de „clou" van dein avond, de Olympiade waarbij we twee on zer bekende stodgenooten in volle actie zien, terwijl by het roeien onze Laga twee het Olympisch Kampioenschap behaalt. eHt hoofdnummer ,J)e Verliefde Cow boy" is een boeiende avonturenfilm uit de „Far West" met Hood Gihson, een nieuw talentvol filmartist in de hoofdrol. Bovendien werd als extra nummer gege ven een boeiende vertelling van Jack Lon don, getiteld „Tusschen 2 Vuren'7 eer schets uit het visschersleven. De muziek en explicatie waren als ge woonlijk, uitstekend verzorgd. Gemeenteverslag 1923. Aan het Gemeenteverslag over 1923 ont leenen wij nog het volgende: Armwezen. Algemeene opmerkingen.- Volgens het verslag van het Burgerlijk Armbestuur was het aantal bedeelden in 1923 iets hooger dan in voorgaande jaren nd. 20 personen, hetgeen zijn oorzaak vond in meerdere aanvragen om ondersteuning, vooral door ziekte van den kostwinner. Redenen van armlastigheid waren: Gemis v^n den kostwinner, I breken, doorloopende en tijdelijke ziekte, De winterbedeeling, die een normaal ver loo]5 had en waarvoor niet meer aanvragen inkwamen dan gewoonlijk, had op de ge wone wijze plaats. Aan de werden per week 3 of meer soepbons ver strekt, benevens 60 of meer turven, mate de temperatuur hoog of laag w Voor de soepverstrekking werd veer 4i60.uitgegeven; door de der turfprijzen beliepen de uitgaven voor de turfbedeeling circa 500.— minder dan het vorig jaar. De aanvragen om klompen voor kinderen namen steeds to«, doordat vele werkloozón met een gezin niet in staat zyn van hun steunbedrag hun kinderen van klompen te voorzien. Aan werkloozensteun keerde het Bur gerlijk Armbestuur een bedrag uit van ƒ58.016.92 of ruim ƒ30.000 meer dan h©t vorig jaar. Oorzaak hiervan was de steeds toenemende werkloosheid. Verpleging van armlastige zieken eisch- te in het afgeloopen jaar een bedrag van ƒ30.362.15; 1922" vroeg hiervoor ƒ22.600.94. Klachten over de kostelooze geneeskundige behandeling kwamen niet voor; van het voorrecht van vrye artsenkeuze werd wei nig gebruik gemaakt. Voor de bedeeling met brood werd uit gegeven ƒ621.05, welk bedrag iets hooger is dan in 1922. Oyer 't algemeen was de toestand der armen gelijk aan die in vorige jaren. Daar entegen nam d$ achteruitgang in de ge zinnen der werkloozen steeds grooter om vang aan. De rekening van het burgerlijk armbe stuur sloot zonder saldo, terwijl van het beschikbaar gesteld subsidie pijn. ƒ300.— niets behoefde te worden opgenomen. Het burgerlijk armbestuur onderging geen wijziging; de heer Sips werd herbe noemd tot Voorzitter, terwijl Mevr. Van Dantzig—Melles het secretariaat bleef Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 13 Augustus 1924. 3 aardewerkers, 10 pypmakers, 3. pla teelschilders, 1 zetter, 1 schilder, 9 druk kers, 1 halfwas metselaar, 13 letterzetters, I boekdrukker, 9 grondwerkers, 6 heiers, II opperlieden, 5 timmerlieden, (1 scheeps-) 1 werkt, teekenaar, 3 houtdraaiers, 3 kis tenmakers, 1 meubelmaker, 1 witwerker, 3 mach. houtbewerkers, 1 stoffeerder, 1 beit- ser, 1 stoelenmaker, 1 klompenmaker, 3 kleermakers, 1 kapper, 4 ger, 1 gieter (metaal), 1 ketelmaker, 3 scheepsklinkers en ijzerwerkers, 2 machi nisten, 8 smeden,»8 stokers, 1 kopergieter, 9 blikslagers en lakkers, 1 rywielmonteur, 1 instrumentmaker, 1 bankwerker, 6 elec- triciens, 1 hulpmonteur, 1 draaier, 4 touw slagers, 4 textiel arbeiders, 3 mattenwe- vers, 1 hekelaar, i stripster, 10 suikerwer kers, 9 brood- en bankettflCkkers, 46 siga renmakers, 5 sorteerders, 1 plakker, 1 kelner, 4 tuinlui, 17 pakhuis-, 2 expeditie-, en 16 schippersknechts, 3 reizigers, 1 win kelbediende, 6 koetsiers, 9 kantoorbedien den, 3 boekhouders, 146 transport- en fa brieksarbeiders, 1 tuinman-chauffeur, 3 chauffeur*, 1 administrateur. Aanvragen werkgevers. 1 ketelmaker te Oudewater, 2 Bcheeps- klinkers, 1 scheepstimmerman" te Woerden. Burgerlijke Stand. GEBODEN: 12 Aug. Nicolaas Willem, z. v. J. J« M .van Velzen en C. P. Oudejans, Crabethstraat 26; 13 Atg. Hendrika Adri- ana, d. van D. Toen en K. S. Wevers, Cra bethstraat 33; 14 Aug. Willem Jannes, i. v. B. Zeelte en H. Vossebeld, Groenendaal 43. ONDERTROUWD: J. Hageman en W. C. Steenwinkel; J. C. Janssen en J. Borét; J. A. Boot en C. J. de Werk; B. Laurier en M. Bekkers; P. Binnedyk en D. van Dam; J. van Immerseel en M. J. van der Draaij; F. Kouwenberg en J. J. Th. C. Diekei. OVERLEDEN: 13 Aug. Hendrikus van Loon, 74 j. 16 Aug. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Soiré Afternoon 17 Aug. 3—6 Vi iï. Zaal Tea met radi. 17 Augustus lVfe uur Sted. Zweminrich ting Groote Nationale Zwemwedstrijd. Avond- en nachtdienst apotheker*. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 22 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). LIT DEN OMTREK. BOSKOOP, De Coöp. Veiling. De Coöperatieve Boskoopsche Veiling, welker dagelyksche publieke verkoop met electrisch veilingbord in het nieuwe doelma tige gebouw aan de Zyde in hoofdzaak be treft getrokken kasrozen, buitenrozen en seizoenbloemen, benevens fruit en groenten voor zoover de kweekeryen deze als bypro duct leveren, heeft nu reeds getracht haar bemoeiingen uit te breiden. vooral bpitenlandschen handelaar op de voorraden te koop by kweekers aan land en op de vraag en te bedingen prys iff 't bui tenland met alle risico en kosten van rei zen en expeditie voor den handelaar, de vei ling nam een proef ,om hoeken planten van diverse kweekers op het bord te brengen, doch waarby de verkooper de geboden prys met zooveel verhoogde, dat ophouden het gevolg was. Of het veilingwezen aan te passen zal zijn aan den Boskoopschen onder- li ngen handel met groot crediet, enorm ver trouwen en goede selectie Van de artikelen, in 't kort met een geheele wijziging van Boskoops internationalen en localen handel, die berust op vrijheid, vraag en aanbod zul len herhaalde proefnemingen moeten bewij zen. 't Zal voor Boskoops kweekerij al veel zyn als de veiling wat trekrozen,betreft, blijvend succes heeft. Een beslist pordeel over de resultaten van de rendabelheid der rozen- trekkery met veiling ter plptse is nog niet uit te spreken. De proef va$ Woensdag als een soort koelhuis in het veilinggebouw wordt heel verschillend beoordeeld, doch al gemeen als liggend buiten het idee veiling. CAPELLE A. D. IJSSEL. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen hoofdakte de heer F. A. Róserveït, alhier. WOERDEN. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging is thans samengesteld als volgt: A. C. Waiha, voorzitter; G. W. v. d. Vli&t, 2de voorzitter, J. J. Ruys, secretaris, H. v. Rooyen, 2de secretaris, A. v. d, Vring, pen ningmeester, G. H. Kelfkens, 2de penning meester. De vacatures van dames bestuurs leden blijven onvervuld tot de e.v. alge meene vergadering. Besloten is tot op richting van een propagandaclub. Het alhier Mei 1.1. opgericht fonds voor ziekenhuisverpleging telt thans 2100 beta lende leden en 1500 kinderen beneden 26 jaar. Tot 1 Augustus zyn reeds 26 personen vanwege het fonds in een ziekenhuis ver- PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Augustus. GOUDA. Kerk. 10% u. v.m. Dr. L. J. van Holk, onderwerp: Ontgoocheling. St. Janskerk. 10 u. v.m. Ds. W. R. Boeren dans te Harmeien. 6 u. mn. Ds. R. C. W. J. Hoek te Vuren en Dalem. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. (Doopbediening). 5% u. n.m. Ds. D. Tom van Hilversum. Kattensingel. 1 Ou. v.m. Ds. D. Tom. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Leger des Heils: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heiligingsdienst. 4 u. n.m. Openluchtmeeting by de sluis. 8 u. n.m. Groote openbare heilssamen- komst. Enseign J. U. C. Stostra. BERKEN W OU|PE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Makkink. BERGAMBACHT. Ned. Herv, Kerk. 10 u .v.m. en 7 u. n.m. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J, N. Pattist van den Haag. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOU1DERAK. Ned. Herv. Kerk. 1 Ou. v.m. De heer De Vries, G. O. te Stolwyk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. T. Drost van Moordrecht MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Rookert van den Haag. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. B. C. W. J. Hoek, pred. te Vuren en Dalen. 7 u. n.m. Ds. H. IJsebrands van Heken dorp. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. vjn. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. de heer v. d. End, G. O. te Rhoon. HEKEN DORP. NecL Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. F. W. G. Verheul van Gouda. 6% u. n.m. Preeklezen. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg, em. pred. te Boskoop. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. en 7 u. n.m. De heer A. Heemskerk, G. O. te Numans- dorp. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer I. C. Baas, G. O. te Hillegom. REEUW1JK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heer De Jong, G. O. te Den Haag. GOUDA. Woensdag. St. Janskerk. 12 uur. Huwelijks inzegening Ds. Hoek te Oudewater. Maandag. Zaal Tot Heil des Volks. 7% u. Ds. Koster van Montfoort. SPORT EN WEDSTRIJDEN. 2 uur 4 uur Als VOETBAL. Programma voor Zondag 17 Augustus 1924 Serie-wedstrijden „Hercules Utrecht. 2—? q. Olympia 1D.O.S. 1 (Utreeft) IIf elsch ildwedstriji.eii ie üudew Eindstrijd 2 li.: Gouderak l—D.C.V. 1 Seriewedstrijden „Ü.N.A.", Gouda. 12%— V/2 A. Waddinxveen II Vriendschap 1. 1%—2B. O.N A. VBodegraven lil. fij'4— 4% Verliezer A—Verliezer B. 4%—5% Winnaar A—Winnaar B. Medaillewedstrijden „Gouda". 2 uur Gpuda IV—ülyinpia IV. 4 uui Góuda Vtegenpartij onbekend ,-ieriewedstrijden, „Woerden". A. Gouda 11—Presdo l (Utrecnl). B. Woerden I—S.V.W. (Haag). Verliexer AVerliezer B. Winnaar AWinnaar B. V riendschappoli jk Stolwijk 1—Vriendschap l. Stolwijk 11—Vriendschap lil. WATERPOLO. G. Z. C.A. Z. besluit van den jaarlijksclien gtooten wedstrijd wordt morgen de ooiupetitie-wedstrijd G.Z.C. 1—A.Z. 1 gespeeld die in verbjnd met de plaats op dc ranglijst vau groot belang is. Na de niet al te lraaie wedstrijd te gen Het Y hopen wij ditmaal on/e stad- genooton wat beter voor den dag te zien komen en wij geluoven dat met eenige inspanning dan van de Amster dammers wel gewonnen kaai worden. athljstlek. Athletiek-wedstryden^aftoi^roet balier*. De eindstrijden van OTPstnletiekkam- ^ioeusriiappen voor voetballers zulten 24 Augustus a.s. op het terrein van de voetbalvereeniging Quick te Nijmegen gehouden worden. Aan deze eindstrijden zullen deelne men do nos. 1 en 2 van de voorwed- striiden in elk district. Bij de voorwedslrijden voor het wes telijk district (afdeeling 1 en li), zoo- Is men weet 20 Juni j.l. gehouden op het terrein an Olympia was de rang schikking als volgt 1. H.BA, 2. Sparta, 'A. Olympia. Daar, zooals wij reels meldden, Spar ta niet genoeg mensc.ien bijelkaar kon brengen, zijn Olympia en H.B.S. de ver tegenwoordigers van het Westen. Hieronder volgt een lijstje, waarin vermeld welke Olympianen op de ver schillende nummers zullen uitkomen. Enkele wijzigingen kunnen hierin nog tangebraoht worden, doch van ingrij pende aard zullen deze wel niet zijn. Laat Olympia H.B.S. zoo krachtig mo gelijk bijstaan opdat ue eer van het Westen hoog gehouden wordt. 1C0 M. W. Jaspers, J. C. Hogen- dobrn en A. van Hulzen. 800 M. C. Amesz, J. Amesz en H- Wilier. Discuswerpen H. van Eijk, A. Bruy- nel en J. Amesz. Hoogspringen H. van Eijk, A. van Hulzen en J. C. Hoogendoorn. Verspringen W. Jaspers, A. v. Hu,- zen en H. Wilier- Sneldribbelen m. d. bal A. van Hul zen, H. Wilier en H. Krom Kogelstooteo H. van Eijk, A. Bruy- nel en G. Schuttelaar. Estafette 4 X M. W. Jaspers, A. van Hulzen, J. C. Hogendoorn en H van Eijk. Estafette 4 X 400 M. A. Bruynel, H. Wilier, J. C. Hoogendoorn en H. van Eijk Speerwerpen W. Jaspers, A. Bruy nel en H. Krom. De Estafetteloop te Gouda. Zooals wij gisteren reeds meldden berust het bericht uit de Telegraaf bp een misverstand. Bij genoegzame deel name zal de Nederlandsobe estafette al hier op 30 Aug. a.s. worden gehouden in de stad terwijl de markt als finish zal dienen. (DRAADLOOZE DIENST.) OVEREENSTEMMING .IN LONDEN. LONDEN, 16 Aug. Tiuadhm de F ran ache, Belgfctdhe en Duitache delegatie» ia thans overeenstem ming bereikt inzake de ontruiming van het Roergebied. De DuUnohera hebben de voor waarden van de Franachen aanvaard, waartegenover de Franachen zullen over gaan tot de ontruim mg van Dortmund en Ruhrort. De Amerikaanache wereld vliegen. lo Aug. Uit KoutjaviK wordt gemeld dat de AmerLKauuscue oorlogs schepen alien naar üroeuiand zijn ver- >.roi:*en ter vooroerciuing van een lan- uiiifcspidUis voor ue AuieriKuanscne we- reiuvnescis uie vuurueiiiens zijn Zater- *ab te vertreaaeu. Demonstratie van inlander*. io on xvaunuem wordt 6«'iiieiu uai cwii «nuitu* iuiduuacue ar beiders gewapeuu mei sio**en en ha- Biers in ivtvur»oem beoogde te d-envon- streeren. /.ij'weruen door Britsche troe pen verspreid, nen nieuwe proclamatie aan de bevolking weru m uen nacat aan de teiegrua»palen aangeplakt, i Rusland op de Keuieche Jaarbeurs. KEULlw, ld Aug. „lat Keulen wordt ons gemeld dat de Unie van Socialisti sche Sovjet-ttepubiieiKen zal oxpwseereu of de Kölnor-Messe die van 1419 Sepl. a.s. gehouden zal worden. Aan deze jaarbeurs zal deelnemen in de eer ste plaats ook Rusland met grondstoffen en halffabrikaten doch oaarnaast ook met producten van de Russische volks kunst en boeken. Ontslag secretaris niet goedgekeurd. UTRECHT, 16 Aug. Het besluit van (feit gemeenteraad van Jutphaas tot ont slag van den seeretaris dier gemeente is door de Gedeputeerde aiaten van Utrecht niet goeogekeurd. Dit bestuit werd, evenals het voorafgaande tot schorsing van dezeh functionaris niet genomen op voorstel van B. en W. doch op dat van een raadslid. EerelMmaatschap Jaarbeurs. ITTRECHT, 16 Aug. Dr. Herman Theo Jacob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft het eerelidmaait schap van de vereeniging tot tiet hou den van Jaarbeurzen in Nederland aan vaard. Trambotsing. DOORN, 15 Aug. Hedenavond liepen alhier tengevolge van het drukke ver keer een personen- en een goederen- tfein van de O.S.M. op elkaar. De bal- eoiis der trams werden als 'n harmoni ca in elkaar gedrukt. Een dame en eed kind werden licht gewond. De schade is aanzienlijk. De stagnatie was na eenige uren zoover geregeld dat de trams weder konden passeeren. WISSELKOERSEN. 15 Aug. 16 Aug. Berlijn 0.60% 0.60675 Londen 11.62% 11.61% New-York 2^6% 2.66% Parys 14.67% 14.67% Brussel 13.87% 13.40 Zwitserland 48.32% 48.30 Ohmtiania 35.76 36.80 Kopenhagen 41.55 4L66 Stockholm 68.16 68.60 Weenen 0.0036% 0.0036 Niet officieeL Praag 7.62% 7.64 Madrid 34.65 34.56 Italië 11.56 11.67% Koersan. LONDEN, 16 Aug. New-York 456%, Pa rijs 7956, Brussel 8630, Berlijn 19200, Am- sterdaih 1162, Madrid 3363, Zwitserland 2407, Kopenhagen 2884, Stockholm 1710. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 16 Aug. Hoogste stand 7bÜ.i te Gothenburg. 1 oagste stand 745.8 te Veetmanör. Verwachting Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, half tut zwaar 'bewolkt, vermoedelijk regen buien met kans op onweer. Aanvanke lijk warmer. Licht op. 16/17 Aug. 9.06 n.m.—6.14 v.m. 17/18 Aug. 9.04 n.m.—6.16 v.m. adverTentien. Bij vonnis der Arrondiaeements-Recht- bank te Rotterdam, d.d. 13 Augustus 1924 is de N.V. GOUDSCHE RIJ- en VOER- TULGONiDERNEMLNG (G.R.E.V.O.), ge vestigd en kantoorhoudende te Gouda, ver klaard in staat van faillissement, zulks met benoeming van den E.A. Heer Mr. A. A. F. W. van Romondt tot Rechter-Com- missaris en van ondergeteekende tot cu- rator. ans ie Mr. H. P. C. M. DE WITT WIJNEN. GOUDA, Oosthaven 51. RULME BIJVERDIENSTE. Gevraagd, net gehuwd persoon, by* zich thuis gelegenheid hebbende voor het ver- koqpen van een gemakkelijk verkoopb. ar tikel op termynbet. By gebleken geschikt heid, goede vooruitzichten. Br. m. refer, ond. V. 466 Adv. Bur. Gebre. Gevers, Wijnha ven 42, Rotterdam. 9ast s

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2