CURIUS i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN f Dinsdag 19 Augustus 1924 64*Jaargang No. IS62I ROMANTIEK. ■MUD ver- kk tkj« BUITENLANDSCH NIEUWS. Tl BINNENLAND. stel FEUILLETON. Zij was werkelijk een gans I Papa van het applaus (Wordt vervolgd). '”T Ma de conferentie. De terugkeer der delegaties in Parijs en Berlijn. Offenburg en Appen- Huichelaars zijn de valsche munters van het leven. er een buitenland, zoo- EN. BOEDEL- OOSTENRIJK. Motorongelukken tijdens wedstrijden. Tijdens de internationale motorrennen in Oostenrijk bij Neukirchen is gisteren een Amerikaansch deelnemer gevallen »n later in het ziekenhuis overleden. Twee Oosten- ryksche motorrijders vielen eveneens en werden ernstig gekwetst. ak Dk irt bjjslag V INGE! net ‘I 1 - gebn ming ar is in 8t. m. ir- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ■«nel om iets te zeggen.” „Die heb ik immers als tweemaal ge- ,Wat bedoelt u was zeker heel onschuldig be- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. VEREENIGDE STATEN. Droog Amerika buiten de 15 myls zone. Volgens een bericht in de New-York Tri bune zou er buiten de 15 myls drankwet- zone een Britsche oceaanstoomer liggen, die geheel als een drijvende bar met caba ret en danszaal is ingericht. Een groot aantal particuliere jachten zouden regel matig bezoeken brengen aan dat schip, ten einde zich daar tegen behoorlijke betaling van een „drink” te voorzien. De kustwacht heeft dit schip niet gesig naleerd en een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. DUITSCH LA ND. De delegatie terug. Gisterochtend om acht uur stonden er aan het station Friedrichstrasse heel wat nieuwsgierigen op den terugkeer van de Duitsche delegatie te wachten. Zy werden echter teleurgesteld aangezien de extra- trein aan het Lehrterstation aankwam. De bijzomlerheden van de aankomst zijn reeds bekend. Eenige niet-officeele details mo gen hier volgen. Twee vrachtauto’s waren noodig om de bagage van de Duitsche ge delegeerden van het station naar de Wil- helmstrasse te brengen. Alle mogelyke do cumenten, statistieken en protocollen wa ren verpakt in ontelbare groote kisten Verder waren er dozijnen koffers en een flink aantal schrijfmachines. Overal was een groen etiket opgeplakt met de woor- verzetten tegen de bekrachtiging van het Londensche verdrag in den Rijksdag. De moreele waarde der conferentie wordt van veel meer waarde geacht dan de tast bare voordeelem die bereikt zijn. Het is te hopen dat nu ook alle partyen eerlijk en oprecht aan de uitvoering der overeen ge komen besluiten willen medewerken. Want, de deskundigen hebben dat in den aanvang van hun rapport zelf nadrukkelyk uiteengezet: Hun plan is gebaseerd op het beginsel van goed vertrouwen. „Het is", zoo zeiden ze, „in het belang van alle par tyen om dit plan uit te voeren met de op rechtheid, die aan alle zaken doen ten grondslag liggen.” De eerste stap naar betere verhoudingen is nu gezet. Maar ook slechts een eerste stap en nog vele zeer gewichtige en nete lige vraagstukken wachten op een oplos sing, in aansluiting met de thans verkre- gene. Zoo de quaestie van de onderlinge Schulden der geallieerden, die nu eigenlijk op ’n nieuwe conferentie, welke blijkens de rede van Herriot ter sluitingszitting van de Londensche conferentie, te Parijs zal worden gehouden. Dan de quaestie van de veiligheid j- in het by zonder die van ,,De Berceuse van Chopin Het doeld. Want het was zeer luidruchtig in hel talé. Maar zij waagde het niet om het moeilijke woord nog eens uit tespre- ken. „Traumerei van Schumann” zei zij RUSLAND. De verschrikkingen der Russische gevangenissen. Naar van sociaal-revolutionnaire zijde wordt bekend gemaakt, zyn de toestanden in de Russische gevangenissen aan de Witte Zee ondragelyk. Vijfenveertig procent van de politieke gevangenen heeft tuberculose. Verschillende gevangenen zyn krankzinnig gewonden. Daar de cellen in de gevange nis op de Solowetzki-eilanden meer dan vol zyn, is een nieuw concentratiekamp op nog Noordelyker gelegen eilanden gevestigd, waar de gevangenen zullen zyn blootge steld aan verschrikkingen van den Pool winter. Een delegatie van de soc.-democratische arbeiderspartij heeft zich in dezen tot het I. V. V. gewend. CHINA. Dykdoorbraak in Sjantoeng. J50 dorpen overstroomd. Een bericht uit Peking meldt dat tenge volge van de doorbraak, van een grooten kanaaldijk, in Weat-Sjantoeng I China 160 dorpen zyn overstroomd. De heftige stroom van de sterk geawol- len Haiko-nvier schuurde een bedding uit van 40 voet diepte, tengevolge waarvan de bruggen dreigen in te storten. Uit verschillende provincies worden ern stige overstroomingen gemeld, welke enor me schade berokkenen aan den te velde staanden oogst en verschillende eigendom men. Gelukkig worden uit andere streken berichten ontvangen over zeer ryke oog sten, zoodat er geen gevaar voor levens- middeiennooil bestaat. De kwestie van het vervoer van levensmiddelen naar de over stroomde gebieden blykt echter een ernstig probleem. Het eerste was de aanwezigheid van dal jonge meisje in het huis van de Czaslo’s, die juffrouw Markoff. Model, vei loofde, een zeer pijnlijke aangele genheid. Mevrouw Czaslo sprak nood over 'haar Maar zij duldde haar in haar huis. Al was mevrouw Czaslo zelf ook een zeer aehtenswaardige vrouw, over dit merkwaardige en niet zeer duidelij ke punt kon men als fatsoenlijk meusch niet zoo gemakkelijk heenkomen. Er moest in elk geval eerst grondig schoon •chip gemaakt worden voordat men er .«an kon denken Elly in zoo’n familie te laten trouwen. Maar al te lange bezoeken bij mevr. Czaslo zag zij uit maatschappelijke be weegredenen n et graag. Daarom «wam Elly altijd maar eventjes overloopen. En op zekeren dag vroeg zij zoo heel terloops waarbij zij weer over haar woorden viel, of mevrouw Czaslo ook geen kaarten verkocht met portretten van kunstenaars, zij was er een verza meling van begonnen en zou er nu ook graag den zoon van mevrouw bij heb ben Mevrouw Czaslo zocht gedurende twee avonden terwijl alles bij haar al in rust was naar een portret van Bela, slechts een klein kiekje door een zijner "tienden genomen, vond genade in haar oogen. Hij zat in de opening van een door wijnraken omlijst prieel, de schou ders half verborgen door de takken, een sigaret'e tusschen de slanke vin gers, het gelaat eenigszins beschaduwd door een slappen hoed, zijn arm op den ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omitreken (behoorende tot den bexorgkringi 1—4 regel* ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan bewrgkringt 1—6 regel» 1.65, elke regel meer 0.80. Advertentibn in het Xaterdagnummer 20 op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjja. EZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel* ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen bfj contract tot «eer gereduceer- den prjjs. Groote letter* en randen worden berekend naar plaatsruimte. AdvertentiÜn kunnen worden ingezonden door tuaechenkomat van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plantain* aan het Bureau zyn in gek omen, teneinde van opname verzekerd te zyn. den: Deutsche Delegation. German dele gation, registered via Flushing.’’ Een journalist heeft een stenotypiste van de Duitsche delegatie gevraagd naar de indrukken, die zy mee naar het vaderland bracht. Indrukken, vroeg de jonge dame, welke indrukken zouden wy gehad hebben'.’ Wij hebben gewerkt, gewerkt en nogmaals gewerkt. Van nachtrust was nauwelyks sprake. Dikwijls hebben wy tot 4 of 6 uur 's ochtends gewerkt om de documenten klaar te maken, die de delegatie den vol genden dag noodig had. Van Londen zelf hebben wij nauwelyks een schaduw gezien, maar daaraan zyn wy. dames van buiten- 'nndsche zaken, nu eenmaal gewend. Ik heb alle conferenties meegem&akt. Lk ben in Versailles, Spa en Genua geweest en thans voor de tweede maal te Londen, maal' de wereld blijft voor ons verborgen. Wij hebben niet eens de tentoonstelling van Wembley kunnen bewonderen,' hoewel wy daartoe uitgenoodigd waren. met 139^ h rankryk met 136, Nederland met 135, Italië met 111, Ghili met 91 en Luxemburg met 75 punten. Ook de Deensche troepen hadden aan de sportwedstrijden deelgenomen, doch de door hen behaalde punten werden niet be rekend in de competitie. GOIME COURANT. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WER KERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEL WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. AFGHANISTAN. Hen nieuwe opstand? Naar het Russisch Tel. Ag. meldt, zou in ig^anistan een nieuwe opstand zyn uit ten tegen den emir en zijn hervor- politiek. De opstandelingen zonr een nieuwen tnoonspretendent, Abdoel Ke- rimder, op den voorgrond willen schuiven. De verbinding tusschen Kaboel en de re- geeringstroepen moet verbroken zyn. dig zyn om het nog teer» plantje van ver zoening en samenwerking tegen al zulke booze invloeden te beschermen. nie, hardop, Papa. De mooiste vrouwen zijn verliefd op Bela Czaslo.” „Jij misschien ook Dat mankeerde er nog aan.” Maar de heer'Bucher voelde, dal hij maar voor den vorm ten nadeele van hem sprak Indien hij zijn eigen vrij heid niet anders kon knopen, dan zou het meisje... voor den drommel...” Maar don volgenden dag was Bela naan Westerland vertrokken. De heer Pucher troostte zijn dochter met hel vooruitzicht op den herfst. Maar toen de heer Bucher van Karl Eberl ver nam, dat Bela Czaslo wel den geheelen winter op een rondreis zou blijven, be sloot hij elke consideratie voor zijn dochter op zijde te zetten, en vierde een prachtig trouwfeest voor eigen re kening. Het verzoek van Elly om er niets van aan haar stiefmoeder te ver tellen, dat Bela Czaslo in koffiehuizen speelde, willigde hij gaarne in. In beginsel had mevrouw Bucher mets tegen musici. Muziek was de eeni ge kunst, waarvoor zij, al was het ook weinig, voelde, en geregeld bezocht zij ds groote phi[harmonische concerten. Zij vond dus dat men nader kennis kon maken met dezen heer Bela Czaslo iodien hij maar eerst van zijn „tour nee” terug was. Zijn moeder had in elk geval een fat soenlijke naam* betaalde stipt haar huur en was noch bij den slager noch bij den bakker ooit in de schuld geweest. Dat ging. veiligheid j- Frankryk («4 België mogen we er wel by zeggen), welAe eveneens nader zal worden besproken, hëtaij te Genève in aansluiting met <le ontwapen ingsdenkbeelden van den heer MacDonald, hetzij op een zelfstandi ge conferentie. En eindelijk zal nog naar middelen moeten worden gezocht om den Volkenbond te versterken en tot een wer kelijk instrument van den vrede te maken en om het beginsel van de arbitrage in de internationale geschillen ingang te doen vinden. Dat het beginsel van de arbitrage by de overeenkomst inzake de uitvoering van het plan der deskundigen toepassing heeft ge vonden, kan voor de toekomst moed ge ven. En niet in de laatste plaats hierom mag men zeker wel zeggen, dat wat te Londen is geschied, de herziening van het Versailler Verdrag is. Niet naar de letter, maar naar den geest. Wy mogen echter bij alle waardeering voor het Londensche werk niet vergeten, dat de moeilijkheden ook bij alle oprecht heid en eerlijkheid van de verschillende partyen nog geenszins zyn overwonnen. Ook hierop is door den heer MacDonald gewezen. Het herstel van de Midden-Euro- peesche mogendheden zal nog ernstige eco nomische problemen doen opryaen en men zal bij de nieuwe politiek, die thans een begin van toepassing heeft gevonden, re kening hebben te houden met het verzet van invloedrijke nationalistische groepen en machtige belangengroepen. En veel zorg en waakzaamheid zal noo- De Fransche premier Éerriot, die door z’n succesvol optreden in Frankryk reeds een hulde in ontvangst moest nemen zoo- als vroeger dat aan Poincaré te beurt viel, heeft in een interview met een journalist van „Daily Exipress” interessante mededee lingen gedaan. De medewerker vroeg, of de conferentie de overwinning van een be paalde idee beteekende. Herriot antwoord de: Zolder twijfel. Zij beteekent de over- winnjAg\yan de nobele idee der arbitrage. H^t vooAeeld, dat te Londen werd gege ven, zal verstrekkende gevolgen hebben. Herriot holmt een echte, toenadering tus schen Frankryk en Duitschland. Hy zal ook alles doen om die te bevorderen en zou bijvoorbeeld een handelsverdrag tusschen de beide landen zeer toejuichen. De leider van de Fransche delegatie liet ook wel doorschemeren dat een dergelyk verdrag zal worden gesloten .„Ik ben er zeker van”, voegde hij eraan toe, „dat wij nu een tijd perk van vrede tegemoet gaan, een tyd van opbouw, waarin de Volkenbond een vooraanstaande plaats zal innemen. De ex-burgemeester van Lyon gaf der nog als z’n opinie te kennen dat hy ondanks een vrij sterke oppositie in het Fransche parlement het Londensche ver drag bekrachtigd zal krijgen. Op een vraag van den interviewer of hij een verdrag met de Sovjets voor Frank rijk gewenscht achtte, zeide Herriot: „Dat hangt er van af. Wanneer de Russen ver standig zijn, dan wel; maar ik ben niet vóór een verdrag tot elten prijs. De schul den moeten worden betaald.” Tenslotte verklaarde de Fransche premier zich voorstander van de ontwapeningsidee maar hy voegde er aan toe: „Vooraf dient aan de veiligheid van Frankryk te worden gedacht. Wees er van verzekerd, dat wy dat niet zullen vergeten.” weiler reeds ontruimd. Een interview met Herriot. De beteekenis van het arbitrage-beginsel voor de toekomst. Behalve een Pruisische staatssecretaris, die in Londen met roodvonk moest achter bleven, zyn alle gedelegeerden met hun respectieve medewerkers vertrokken. Mac Donald houdt vacantie ergens in een klein dorpje in Schotland, Herriot is in triomf in Parys binnengehaald, maar de Duitsche delegatie in Berlyn is by na onopgemerkt teruggekeerd. Publieke belangstelling ontbrak geheel en al. Onwillekeurig denkt men er aan, hoe geheel adders het in 1921 was, toen de Duitsche delegatie, onder leiding van den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Simons, uit Londen terugkeer de. Dr. Simons had destijds het Londien- sche ultimatum kortweg voor onaanneme lijk verklaard en hij werd door een gewel dige menigte geestdriftig toegejuicht als de eerste Duitscher, die het gedurfd had, tegen de Entente „neen” te zeggen. Byna tezelfder tijd echter werden Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort bezet. Vandaag zyn Offenburg en Oppenweiler door de Fran sche troepen ontruimd het eerste zicht- l>are resultaat van de Londensche confe rentie maar ter begroeting van de Duit sche delegatie, die dit heeft weten te be reiken, waren geen tienduizenden uitgeloo- pen. De ontvangst was Icoel-officieel; zelfs voorstanders van de tegenwoordige regee- ring zijn immers teleurgesteld, omdat het Ruhngebied nog een jaar lang bezet zal blijven. Intusschen is de ontruiming van Offen- bung en Appenweiler van grooter belang, dan menigeen op het eerste gezicht wel meenen zal. Beide steden zyn namalyk be langrijke spoorwegkruispunten, die aan in ternationale lijnen als Nederland.Bazel, ParysWarschau en ParysPraag liggen. Gistermorgen vroeg heeft de commandant van de Fransche troepen, generaal Boquet, officieel aan het gemeentebestuur mede gedeeld, dat beide plaatsen in den loop van den dag ontruimd zouden worden. Onder geweldige opwinding van de geheele be volking traden de troepen in den loop van den voormiddag in marschtenue aan en spoedig trokken de eerste afdeelingen w»g. Tegen den avond waren de beide steden ge heel ontruimd. 4 Men kan zich indenken, hoe groot de vreugde in alle kringen der burgerij is, nu men zich eindelijk weder baas in eigen huis weet. 97 - Elly Budher trilde over het geheele lichaam onder den lichten druk van ffijn slanke, blanke vingers. En den toon, waarop hij „juffrouw”, zeide, en hoe glimlachte hij. „U bent heel vriendelijk Juist den moeilijksten zin had zij ge kozen, de 1 en de bleven haar altijd in den mond steken de tranen kwamen haar in de oogen. Het was ontzettend. Geen woord bracht zij meer over de lippen. Zij dorst hem ternauwernood aan te kijken. „Wat zal ik tot troost voor u spelen, juffrouw, opdat u het kleine ongeluk v ergeet Hij scheen haar een vorst toe jian wien zij een gunst mocht vragen. En op dit oogenblik dankte zij haar schepper en de onuitstaanbare oude juffrouw, •He haar had opgevoed, dat zij een eeetje thuis was in de muziek. Nagenoeg alle bladen, zoowel in ’t bui- ten land als in Hólland houden nabeschou wingen over de conferentie en wat daar bereikt is. Over ’t algemeen is men nogal tevreden over de resultaten, behalve dan natuurlijk m de kringen der Duitsch-Na- tionalen, die zich met hand en tand zullen knop van zijn stok, den smallen voel achteloos over het been geslagen. - Mevrouw Czaslo bexeek elke deel van hel portret, het patroon van de dunne kous die onaer de hoog opgescagfven pantalon te voorschijn kwam, den knoop van de das, de plooi van den hoed. In den geest ging zij (Je lijn van zijn lie iaam lusschen de bladeren van en wijnrank na, en zij haalde tevre den adem. Niels verried op dit portret ook maar de geringste afwijking van <len normalen groei Een buitengewoon .<nap man, van bui.engewone elegantie. Mevrouw Czaslo vermoedde niet, hoe zeer zij bezig was te koppelen toen zij met haar harde vingens teer en voor zichtig ’t portretje, dat haar zoo lief was uit het met schelpen bezette lijstje nam. Ik heb toevallig een kiekje van mijn zoon gevonden. Hij heeft er zoo bij do- ziinen. Indien u dit voor uw verzame ling kunt gebruiken, juffrouw Elly....” Hartelijk dank, mevrouw Czaslo haitelijk dank. Donkerrood was het appelronde ge zichtje geworden, en de naam Czaslo kwam niet zonder inspanning over de lippen van Elly Bucher, toen zij het portretje in haar tasch liet verdwijnen. „Tk geef het u graag, juffrouw Elly. Heb ik wel zijn laatsten groet, 4 dagen geleden, overgebracht, niet? Nu ja, men wordt ook oud, men vergeet.” DENEMARKEN. De PadvindersbijeenkoniHt bij Kopenhagen. Het jongenskamp van de Jamboree ein digde Zomdag. De meisjes- en jongenspad- vinders zullen in hotels of particuliere wo ningen in Kopenhagen nog tot de volgende week blyven voor de conferentie. In den morgen inspecteerde de konihg van Denemarken het kamp. Alle 33 naties waren vertegenwoordigd; zy waren in al- phabetische volgorde opgesteld. De konin gin, prins Valdemar, de leden van het corps-diplomatique en de Deensche minis ter van Buitenlandsche Zaken waren mede aanwezig. In den namiddag reikte generaal Baden Powell de prijzen uit, welke op de verschil lende wedstrijden zyn gewonnen. Amerika opende de lijst met 181 punten, daarna volgden Engeland met 172, Honga rije met 166, Noorwegen met 158, Polen met 155, Oostenrijk met 142, Zwitserland ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyka aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopera, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Adminiatratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. De Ned. Gezant te Londen. De Ned ^ezanl te Londen, jhr mr R dt Marees van Swinderen, heelt op eeii aut< t cht l ij Deal een ongeval ge had zijn auto is omgeslagen. De ge speeld.” Hij lachte een beetje spottend, zij maakte een hulpelooze, afwerende be weging met de hand. Het was haar nu alles onverschillig. Zij was werkelijk een gans Papa had gelijk. Maar Bela Ckaslo speelde iets, dat zij niet kende en dat haar hulde in laaiend heete wolken. Iemand aan het naaste tafeltje zeide „Jammer van den man, er zou nog een Sarasate uit hem groeien, als hij zich ernstig aan de studie zette. Die is muzikaal tot in de toppen zijner vin- gere.” Onder het geraas van het applaus verliet zij met den heer Bucher het lo kaal, opdat niemand de zwarte vlek op haar japon zou merken. De heer Bu cher zeide buiten gekomen I „Hij is wel een beetje scheef, scheelt niet veel aan, of het is bochel.” Zij lachte zenuwachtig. „Bela Czaslo een bochel Nu zeg dat

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1