Blad. p )UDA DE NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEIJ WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. 15624 Vrijdag 22 Augustus 1824 64*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ROMANTIEK. mis- BINNSNLAND. FEUILLETON. 'er- de dan be- tult tige ge- nk- iza. ge- een t55O kkif. Naar het Duitsoh van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtena art. 15, 2e lid der Auteurswet. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2426, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2410, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux z$n dagelijks geopend van 8—uur. Administratie Tel. Int 82: Redactie Tel 646. zoowel uit vroegeren en buiten den tekst -M uit de beroemde Goudsche Handel en' land; De bedreven der rting te Gouda; Kun- a Gouda; De lichame- e voornaamste monu- 60IIDSCHE ÜII IU VT. ITALIË. De moord op Mstterfti. Volgens de „Messagero” namen de Ka merleden van de oppositie niet deel aan de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van Matteotti om aldus te protestee- ren egen de bemoeienis van de regeering met de teraardebestelling. De salariaaen van het OvertveHspertraneel. Naar „Het Volk” verneemt heeft de regeering het plan, de maximum jaar- De Tariefwet. Op het bureau van de Kamer van .Koophandel en rFabrieken voor Rijn land te Leiden is Woensdag een confe rentie gehouden over de voorgestelde herziening van de Tariefwet. Namens hel departement van financiën werden besprekingen gevoerd door den lieer J. J. Okkerse, controleur der invoer- Hfehten en accijnzen, thans lid van de commissie inzake een technische her ziening van de Tariefwet. Naar men weet heeft einde Juli ge noemde Kjamer van Koophandel een adres aan den minister van financiën gezonden waarin o.tn. in het bijzonder erop aangedrongen werd, verschillende artikelen, die bij de bestaande wet be schermd waren, onder de huidige om standigheden niet vrij te stellen. Van hen, die hun 'bewaren bij de Kamer van Koophandel aanhangig ge maakt hadden, waren enkelen op ver- zoek van den heer tlkkerse uitgenoo- digd, hun beswaren nader toe te lich ten. In het bijzonder betroffen deze de kleine ijzerwaren- en de wollengarens- •udustrie. De besprekingen hadden een zeer vlot beloop en menverwacht dat aan de geopperde bezwaren zoo goed als geheel tegemoet zal worden gekomen. Tcegezega werd dat indien bij de Ka- BUITENLANDSCH NIBUW8. AMERIKA. Spoorwegongeluk t« Cramford. Twee personen werden gedood ert 15 ge wond twen een trein van Philidelphia naar Neiy-York te Cramford (New-Yersey) een lorriewagen welke op de rails stond, ver nielde Al laat ge maar één lichtstraal vallen op het duister van een enkele, dan reeds zijt 8V een zegen. het je eerlijk, dat zij mij de som geeft, die mijn schilderij kost. Want aan deze onkosten heb ik niet gedacht, toen ik er mee begon. Mocht er niet aan den ken, het atelier is te kleinveel te Klein, Marika, de modellen.... je weet bet nu ;.die welke niet betaald worden zijn het duurste. Maar ook de andere, ik heb lichamen noodig, reusachtige, volmaakte gestalten. Een athleet heb ik ontdekt. jSchaamtelpos, brutaal, prach tig 1 Voor elke zitting vijftig mark. En na een half uur wordt hij moe Hij moe -- hij die met Koch heeft geworsteld en met Pactubny. Begint te grienen als een hysterische vrouw. Bekijkt zijn ar men, zijn beenen, masseert zijn spie ren. Moet plotseling naar de stad om dat hij een das heeft gezien, die anders een ander hem voor de neus kan weg kapen 1 O! brengt een stuk ondergoed Mede van hemelsblauwe zijde en ik moet raden wat het kost. Een ander, een teer kereltje, verlangt voorschot honderd twihtig mark. Anders komt hij niet. Maar ik heb hem noodig. Zijn romp is als van ivoor, zijn armen en beenen zijn heel teer en daarbij is zajn hoofd klein ert als gebeeldhouwd, met een harde, wreede flikkering in de Gogen een fabelachtige tegenstelling! Tanden als van een roofdier, spits, van elkaar staand en hagelwit. Elke zitting dertig mark honderd twintig vooruit. En elk kwartier vraagt hij wat I Wijn of druiven of een rauwe biefstuk uit het restaurant aan. den overkant. Ik kan hem niet wegzenden. Bediening heb ik niet. Dan loop ik er zelf heen. Betaald moet er ook eens in het restau rant worden. En als ik tegen hem uit val dan wordt hij moe, geeuwt of doet alsof hij in slaag valt. Nu zijn het maar schetsen. Maar ik moet hem voor mij behouden als ik aan het schilderen ga. Ik moet hem houden. En de ande renIndien je hen. hoordeJa, wanneer En hoe dikwijls En mis schien zijn zij dan niet vrij. Professor A en professor B. en professor C, twis ten om 'hen I En deze betaalt zooveel, en die zooveel. Het is altijd een gunst als zij bij mij komen. Want zij zijn het schilderij. Zij zijn het succes en indien ik hun het dubbele, het drievoudige gaf, het zou nog niets zijn, vergeleken bij dat wat deze groote heeren geven, eazoovoort.Nu weet je het, Marika Laat mij nu gaan, opdat ik mijn ver stand bij elkaar howl, opdikt ik jullie niet ga haten als mijn ergsten, bitter- sten vijand, jullie die mij liefhebben, zooals jullie zeggen. Hij sloeg beide handen voor het ge laat en steunde met zijn ellebogen op de tafel. „Art.... maar Arl....t” Dat was Bela’s toon. Hij hief ’t hoofd op en kerft in de mooie, donkere oogen van Marika, die vol tranen stonden. „Nu moet ik gaan.'* „Wat zal ik aan Dagmér zeggen „Zeg haar (Wordt vervolgd) De bochten, waarin de Duit&ch-nationa- len zich wringen om den schyn van oppo sitie te bewaren en toch de overeenkom sten van Londen onverlet door het parle ment heen te halen, worden steeds stouter. Zu zullen tegen alles en nog wat spreken en stemmen, maar als het er op aankomt, d. w. z. by de spoorwegwet die een meer derheid van 2/8 behoeft, omdat zy een grondwetswijziging inhoudt, gaan zy over stag. De Vorwarts, welk blad de Duitsch- Nationalen al weken lang met spot over laadt en hen afbeeldt als politieke slange- menschen, zal uit dit gedraai wel munt slaan, als later de vorming van een „bur gerlijk blok” nog eens aan de orde mocht komen. De houding die de socialisten aan nemen, steekt inderdaad gunstig af by die der Duitsch-nationalen. Zy hebben zich van meet af op het standpunt gesteld, dat van de Londensche conferentie niet meer dan een compromis te verwachten was, welks haten en lasten men als een geheel moet beoordeelen. In arbeiderskringen is men bijvoorbeeld allerminst opgetogen over de spoorwegwet, die het bedrijf denationali seert en tot op zekere hoogte zelfs onder buitenlandsche controle plaatst, doch daar over stapt men zonder morren heen, om dat er grootere voordeelen tegenover staan. Voor de bewering van de Tag dat de so cialistische Ryksdagroep misschien tegen de spoorwegwet zal stemmen is dan ook niet de minste reden, De eindstemming wordt vandaag over een week verwacht. Morgen spreken alleen de leden der Duitsehe delegatie, Marx, Stresemann en Luther en dan gaat de Rijksdag tot Maandag uiteen om den Rijks raad en de commissie van buitenlandsche zaken in de gelegenheid te stellen intus- schen de ontwerpen te behandelen. In die commissievergadering hebben de Duitsch-nationalen alle aanwezigen verrast door hun bezorgdheid over de vraag, wat er zal gebeuren, als de drie wetten niet wonden aangenomen. De rykskanselier, dr. Marx, herhaalde, hetgeen reeds in een of ficieel communiqué is medegedeeld, dat na melijk de geheele overeenkomst op losse schroeven komt te staan, wanneer ze op 30 Augustus niet wordt onderteekend. De Duitsch-nationalen brachten hiertegen is, dat dit wel zoo’n vaart niet zal loopen, in ieder geval zouden dan nadere ondeihan- delingen met de Entente mogelyk zyn. Dr.' Marx meende dit ernstig te moeten betwijfelen, maar zelfs al kwam het tot een nieuwe conferentie, dan zou het nog zeer de vraag zyn, of Duitschland op deze conferentie dezelfde resultaten zou berei ken, die het te Londen bereikt heeft. Dr Stresemann herinnerde in dit verband aan 100 - Haar lichaam is een openbaring. In haar lichaam, als zij afgewend staat, met ver uitgestrekte armen, ligt de adel van zulk een wondervolle smart, dat men tot tranen toe wordt ontroerd. Kijk maar, Marika. Ik zei tien schetsen? Be lachelijk. Elk uur een andere. Wat de herinnering maar voor oogen toovert. Midden onder het eten of ’s nachts als ik wakker word, zie ik een lijn voor mij, een ronding, daar, mijn geheele zak is vol. Hier een stukje van den arm '•aar een voet. Daar, zie maar eens het begin van de borst, het tricot js te s,rak. Ik heb haar gisteren in haar kleedkamer gezien, bij het verkleed en. Ik zou héibben kunnen schreien, op tie knieën voor haar hebben kunnen liggen en bedelen. Zij gelooft, dat het BELGIË. Geheimzinnige misdaad. Te Gent heeft een geheimzinnige daad plaats gehad. Een winkelierster al daar, die sinds eenige dagen niet door haar buren gezien was, werd, gezeten in een stoel en met een gapende wonde boven het rechteroor, dood in haar huis aange- troffen. In haar woning was alles overhoop ge haald. Op de toonbank van haar winkel lag een briefje van den volgenden inhoud: „Terwijl is sliep, heeft zy my bestelen; ik heb haar bedreigd en zij heeft een mes genomen. Toen heb ik haar met een ijzeren staaf geslagen, (w.g.) Een schipper, die hier veel aan huis komt.” De politie meent, dat het briefje schreven is, met het doel, haar op dwaalspoor te brengen. JAPAN. Een nieuwe aardbeving? Een draadloos bericht uit Tokio meldt dat by na dagelijks aldaar en over groote uitgestrektheden van Japan hevige aard bevingen wonden gevoeld. Gemeld wordt dat de vloed aan den ingang van de Tokio drie voet is gevallen, evenals by de groote aardbeving op 1 Sept. 1928. Er heerscht op vele plaatsen groote onrust. al hetgeen daarover reeds is gepubliceerd. Herriot beijverde zich eerst de noodzake lijkheid aan te toonen van internationale samenwerking, indien men het plan-Dawes aanvaardt. Hy betoogde daarna, dat het Fransche arbitrage-voorstel het succes der conferentie had verzekerd. Frankrijk is daarmee trouw gebleven aan de beloften, tijdens den oorlog gedaan. De genomen be slissing is niet in stry'd met het verdrag van Versailles en zoo zy de bevoegdheid der C. v. H. al vermindert, toch is de re geering overtuigd, dat dit ook in Frank- ryks belang is, want arbitrage kan ook door de minderheid in de C. v. H. worden gevraagd, indien de meerderheid weigert een in gebreke blyven te constateeren. Herriot werd tydens de voorlezing der verklaring slechte door de communisten gehinderd. Aan het slot juichte het linker- blok hem aaneengesloten opnieuw luid toe en reeds toen was de eindbeslissing der Kamer niet twyfelachtig meet. Met 320 tegen 209 stemmen werd be sloten de overeenkomst van Londen te be spreken. De houding der regeering werd goedgekeurd. A Eenige incidenten deden zich nog voor. Marty kwam namens de communisten een motie toelichten, waarin de verdaging der Kamer wend voorgesteld tot de Senaat de amnestie zou hebben aangenomen. Hij be zigde zoo heftige taal, dat dit de geheele Kamer in opstand bracht en toen men ten slotte op de tribune alweer begon te zwaaien met het affiche Lemeunier, dat in den aanvang reeds dienst gedaan had, dek te de president Paintevé zich en werd de zitting geschorst. Ook in de Senaat verkreeg Herriot een meerderheid. Daar werd zyn verklaring door de linkerzijde met applaus ontvangen. De voorzitter deelde daarop mede dat bij hem een motie was ingekomen van links, waarin vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken. Een dergelijke motie moet volgens den voorzitter naar de com petente commissie worden verwezen. Daar toe werd met 177 tegen 109 stemmen be sloten. Da Rijksdag an da Fransche Kamer over da Londensche conferentie. De houding der Duitsch-Natkmalen nog steeds twijfelachtig. Herriot voor het parlement. het request van de 1700 Engelsche indus- trieelen, tx>t het Lagerhuis gericht, waarin zy er op wezen, dat het tegen de belan gen van de Engelsche industrie is, de groote internationale leening voor Duitsch land te verwezenlijken, daar deze leening ten doel heeft, de Duitsche industrie en daarmede de Duitsche concurrentie op de been te helpen. Van democratische zyde werd er op ge wezen, dat deze bezorgdheid van de Duitsch-nationalen over wat gebeuren zou wanneer de Rijksdag de wetten mocht ver werpen, toch eigenlijk zeer merkwaardig was. De Duitsch-nationalen moesten juist in hun nopjes zijn, als door hun holding de resultaten van de Londensche conferen tie teniet werden gedaan. Bleek dus in de commissie voor buiten- Landsche Aangelegenheden niet duidelyk, wat de Duitsch-nationaJen eigenlijk van plan zyn ,ook hun fractie, die vandaag heeft vergaderd, schy'nt een slag om den arm te houden. Er wordt omtrent deze fractievergadering een officieel party com muniqué verspreid, waarin wordt medege deeld, dat de fractie, versterkt met vele leden van de Duitech-nationale fractie in en Pruisische® Landdag, na een uitvoerige rede van den partijvoorzitter, dr. Hergt, de houding van het partijbestuur goedkeurt. Z|j stelt eenstemmig vast, dat «ij aan het in haar zeven punten van 22 Juli en in de rede van prof. Höbzsch van 26 Juli vast gelegde standpunt onvoorwaardelyk vast houdt. Ze is zich ten volle bewust van haar verantwoordelijkheid en is er tevens van overtuigd, dat ze met deze houding de be langen van haar partij vrienden in het be zette gebied het beste dient.1 Afgaande op dit communiqué, moet men wel tot de over tuiging komen, dat de Duitsch-nationale fractie besloten heeft, tegen de overeen komst van Londen te stemmen; maar het is opmerkelijk, dat in de geheele verkla ring met geen woord gerept wordt over de stemming inzake de drie wetten, in het bij zonder van de spoorwegwet Ook wordt in het communiqué niet nader gezegd, dat de resultaten van de Londensche conferentie niet in overeenstemming zyn met de ze ven Duitsch-nationale punten. Desondanks was de stemming, naar we vernemen, van daag in d<j fractie nog zoo, dat niemand der talrijke aanwezigen vóór de aanvaar ding der overeenkomst gesproken heeft. a> Het belangrijkste dat in Frankrijk voor viel was ongetwijfeld de Kamerzitting waar Herriot z’n verklaring aflegde. Zyn minutieuze uiteenzetting van het optreden der regeering te Londen bevatte uit den aard der zaak weinig nieuws, na verliefdheid is. Bah I Ik zou haar niet eens een kus kunnen geven. Als zij naai mond opent en haar onkiesche grappen vertelt, draait mij het hart in mij'i lijf om. En nu.... verliefd doen. Den schijn moeten aannemen verliefd te zijn, Ma lika omdat ik het geld niet heb om haar te betalen 1 I” Marika haalde snel en zwaar adem. Zij speelde met het lepeltje en merk te niet, dat de warme drank in haar kopje verdampte. Hij pakte de losse bladen bij elkaar. Zij zag hoe zijn handen beefden, zag hoe de frissche kleur, die hij uit de Bismarcfcstrasse had meegebraclit nu reeds door een loodgrijze tint was ver drongen. „Moet het Frossary zijn Hii hoorde den donkeren ondertoon in haar stem niet, zag niet hoe kramp achtig zij haar handen in elkaar sloeg. ..Stellig, ja, juist Frossary. Dagmar, als zwarte droom, Frossary als leed- draagster. Zoo liegt de kunst, Marika. Zoo lie gen wij allen. W<up waarheid is slechts datgene wat ww anderen doen geloo- ven, niet wat werkelijkheid is.” Hij haXldexlfjn horloge te voorschijn. „Heb jenaast Hij lachte met bijtende ironie. ,.Ik mag haar aan het theater afha len. Zoo maak ik vorderingen I Den bloêmenhandelaar ben ik meer dan tachtig mark schuldig Voor rozen die^rukt, dat zij jajij. zij ander het opknabbelen van haar koekjes uit elkaar plukt. Maar als ik zonder bloemen kwam, zou zij mij mis schien voor iemand aanzien, dien zij zijn verliefdheid voor een paar blauwe muntbiljetten zou kunnen afkoopen. Marika’s lippen triljden. Zij legde haar hand, die koortsachtig heet was op de zijne. „Arl, als je zoo spreekt, jij I” „Leer Marika, leer van het mooie le ven. Slechts wij, bedelaars, weten hoe h«t er uitziet. Vraag het aan Frossary. Voor zulk en als zij, zijn er slechts cou lissen. Mijn afkeer houdt zij goddank voor zelfbeheersching. Wee, als zij voor de bedeesdheid van een armen drom mel hield I Zulke dames hebben iets over voor vrijers uit de volksklasse I” En weer werden zijn mondhoeken door walging omlaag getrokken. „Nu zul je begrijpen, Marika, waar om ik niet naar jullie toekwam. Jullie moeten er je in schikken, Dagmar ook. Zij kent mij. Zij weet, dat ik terug kom. Na dagen of na welken dat kan ik nu nog niet zeggen. Ik wilde schrijven. Maar het is beter zoo. Ik heb haar altijd pijn gedaan. Eif toch niet genoeg. Terwille van haar heb ik me bedwongen en heb maanden verlo ren laten feaan.... lange maanden, die niet terug te roepen zijn 1 Een paar da gen heb ik gehoopt, dat mevrouw Mar koff zou schrijven kom I Dat zij mij den last zou ontnemen, die mij neer- 'i:“ J2.' „'j..... ja, Marika, ik zeg ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda «a omrtxeiEW (bttooiwte tot (tea bworgtertofji 1-4 ragde /IJf, alka ngd meer /DJ6. Vaa buiten Gouda en den binoxgkringi 1—6 mgtia 1M, elke regd meer MO. Advartortta ia het ZaterdagnumoMr M bttelag op den prtje. Uafdadighe&da«dv«itend*B de helft van den prtyi. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 ragde ƒ2.06, éUto rage! ever 040. Op de voorpagina 60 hocger. Gewone advertontiln «n ingaeonden medededingen contract tot saer gnradneter* den prtja Groote letten en randen worden berekend naar plaataroknto. g Advertentifa kannen worden ingesooden door tuMctantanut van «oliede Boekhan delaren, Advertentieburoeux en ome Agenten en moeten daega vóór de plaateing aan het Bureau xjjn ingekomen, teneinde van opname venekerd te x^n. nier van Koophandel nog meer bezwa ren als van bovengenoenuden aard, mits zoo spoedig mogelijk, worden aange bracht, daarmee nog rekening zal wor den gehouden. In „Econ. Stat. Berichten” betoogt de neer C. F. Stork, dat het velen indus- trieelen moeilijK zal vallen, zidfe met het bij de Iweede Kamer aatuhangige tariefwet-ontwerp te vereenigen. De schrijver concludeert „Altf men de bezwaren, die bij be- studeering van alle kanten zullen ko men, aandachtig het oog heelt gezien, zal waarschijnlijk blijken, dat amendeering van dit voorstel, waaron- over de belanghebbende en deskundige kringen niet vooraf zijn gehoord, onrno- gelijK is. OndanKs al het werk, dat blijkbaar in de bureaux aan het nieu we tarief is besteed', zal men er alleen door algeheele omwerKing iets drage lijks van kunnen maken. En. als vrijhandelaar èn als industri eel acht ik het zeer jammer, dat minis ter Colijn, dien wij tot de vrijhandela- ren rekenden, in een tarielsverhooging zijn heil wil zoeken, terwijl het dubbel to betreuren zoude zijn, alê hij dit zou de doen zonder een onmiddellijke com pensatie in verlaging van andere be lastingen. Wanneer hij echter bij zijn voornemen mocht willen volhardpix, dan zou een geringere, algemeene, uitdruk kelijk als üjdelijk rastgeetelde verhoo- ging van het bestaande tarief verre te verkiezen zijn boven hrf. ontijdig aan hangig gemaakte wetsvoorstel tot een z.g. technische herziening, waarvan de noodige nadeelige gevolgen voorloopig niet zijn te overzien.” De PeragmeelraMl by de Spoorwegea. Naar „Db Msb.” verneemt zijn de ■hoofdbesturen van de vijf samenwer kende spoorwegorganisaties inzake het ontwerp-Personeelraad niet tot overeen stemming kunnen komen. Het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel zal thans zijn eigen ontwerp bij de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen Indienen, welk ontwerp ook steun vindt bij ’t hoofdbestuur van den K.-K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Kaphael”. De hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren en den Neutralen bond van spoorwegpersoneel, welke zich met den inhoud van dat ontwerp niet kunnen vereenigen, zullen geza menlijk of ieder afzonderlijk een ont werp bij de directie indienen. De samenwerking op dit punt tus- schen de vijf hoofdbesturen is dus als verbroken te beschouwen.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1