■5 LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. wedden voor de sohnjverg en klerken 200 hoog er te stellen, dan zij aanvan kelijk van plan Wila. Het hoogst te be reiken salaris voor deze categorieën zou don f 1700 bedragen. Uit departementale kringen deelde men voorts mede, dat de minimum sa larissen der adjunct-CQOMiuezen haar waarsahijnlijkheid met f 200 zullen wor den verhoogd. Woningbouw. Het Centraal Bureau voör de' Statis tiek deelt de volgende ojjfers mede be treffende den woningbouw in Neder land. Zij geven aan de uetto-vermeer- dering vpn den woningvoorraad (zijnde het verschil tussohen het totaal aanttè gereedgekomen wohlngen en het totaal aantal 'onbewoonbaar verklaarde, ge sloopte en aan haar bestemming ont trokken woningen) in Juni 1924, met ter vergelijking de overeenkomstige cij fers van twaalf vorige maanden. Juni 1924, 3953 (4195 en 242), Juni 1923, 4180 (4406 en 220), Juli 3405 (3060 en 195), Augustus 3659 (3880 en 227), Sep tember '3437 (3621 en 184), October 3922 (4072 én 150), November 2908 (3122 en 21#), December 3006 (3996 en 330), Jaftuari 1924 2352 (2491 en 139), Fe bruari 2306 (2547 en 241), Maart 2279 (2502 en 223), April (4146 en 350) en Mei 3845 (4123 en 278). Bioscop en Tariefwet. De Nederl. Bioscoopbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin zij protesteert tegen net voor stel van de Begeering om van belichte films een invoerrecht te vorderen. Het hoofdbestuur veroorlooft zich niet grooten nadruk mede te deelen, dat het bioscoopbedrijf, voornamelijk door de hoog opgevoerde Personeele Belasting en de Vermakelijkheidsbelasting, nood lijdend is geworden en dat eon nieuwe last, als in het onderhavige ontwerp wordt voorgesteld, Voor vele zaken de absolute vernietiging beteekent. Ten bewijze aat het bioscoopbedrijf wezenlijk noodlijdend is, wordt een op somming gegeven van bioscoop-misluk kingen ln de Residentie. De Bond vreest dat de groote buiten- landsche „filmoorporations" geen zaken meer zullen willen doen met Holland en dat dientengevolge het bioscoopbe- arijt zijn toevlucht zal moeten zoeken tot het slechter genre films, dat m de Nederlandsche bioscooptheaters vrijwel niet meer vertoond wordt. Als tenge volge van het vorderen van eeu invoer recht het goede genre films .doorons land niet meer gekocht zal kunnen wor den,.zal de ontwikkeling en de'verhef fing van de biosoopie in Nederland ern- stig worden bedreigd. Kesumeereaide, komen de bezwaren van h^t hoofdbestuur 'tegen een' invoer recht van films hierop, neer 1. dat het in strijd 'is met de begin selen van liet ontwerp tot vaststelling eener nieuwe tariefwet 2. dat het onmogelijk door het nood lijdend bioscoopbedrijf kan worden-op gebracht 3. dat de hier te lande gevestigde buitenlandsche film-ondernemingen er door zullen verdwijnen en de vestiging van nieuwe, vooral Amerikuansehe nui- zen. zal wordeq gestuit 4 dat het de ontwikkeling en de ver heffing van de bioscopie ernstig zal fnuiken. De Staatsbegroting voor 1825. Volgens de Stand, zal het in het ont werp der Staatsbegroting voor 192) vooi een aanzienlijk deel weggewerkte tekort, wat het óverige deel betreft, ge dekt kunnen worden door de opbrengst van twee reeds bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerpen (nieuwe ta riefwet en verhooging van den tabaks accijns). Het gebatte der Duitsche en Nederlandedhe Verpleegsters. De Nederlandsche niet minder dan de Duitsche. We hebben zoo schrijft de genees kundige medewerker der N. R. Ct. indertijd melding gemaakt van het rap port door Oen commissie tiit den Botid van Ziekenverpleging, over het aantal verplegendeu van vreemde nationaliteit inude zaekeninrichtingen in Nederland. Daarin stohd onder meer dat de Duitsche zusters plichtsgetrou wer zijn dan de Nederlandsche zusters, dat de Duitsche zusters tijdens den werktijd ook inderdaad werkten, alsof de Nederlandsche zusters dat niet doen, dat 10 Duitsdie zusters meer doen dati 12 Nederlandsche zusters, dat de Duitsche zustefs, oip een en kele uitzondering na, boven de Neder land schezusteré staan in ijver, toewij-i ding beèchaving en ontwikkeling. Déze bloemlezing uit de meeningen van dé directies der ziekenhuizen waar over het onderzoek van den bond zich uitstrekte, is minder vleiend voor de Nederliandsche verpleegsters. De vraag: wat is er van waar? wordt thans in Nosokomos, het orgaan van dé Ned Vereeniging tot bevordering dej- belangen van verpleegsters en verpier gers als volgt beantwoord ,.Het is buiten cenigen twijfel», dat de Duitsche zusters door den nood ge drongen, in een tijd, waarin hun ge zondheid door honger bedreigd werd, slecht betaalden en zwaren arbeid in Holland op zich genomen hebben, om Üoor de betere voeding zichzelf en door hun verdiensten de hunnen in het va derland er bovenop te houden." De Duitsche zusters, die hier ia de ziekenhuizen te werk werden gesteld, beseften zeer goea, dat men van haar meer zou verlangen dan men gewoon lijk van verpleegsters eischt. immers, ook haar taal bracht moeilijkheden mee. Uitstekend onderlegde krachten, die reeds jaren lang als gediplomeerd ver pleegster zelfstandig waren geweest en beschikten over groote ervaring, ver droegen stilzwijgend dat men haar hier te werk stelde op het salar.s van leer ling-verplegende. En zelfs met dit sala ris, dat in geenerlei verhouding stond tot haar werk, werkten zij onder hoog druk, met de dreiging van den honger v</or zich en de hunnen thuis als zij dit werk niet voortzetten. De ForensenbeUsting. Het „Weekblad voor Uemeeute'oelan- gen" had dezer dagen een bericht, dat eenige beroering heelt gewekt in de bureaux der gemeentebesturen, ue mi nister van financiën zou aan de admi nistratie der directe belastingen de op dracht vertsrekt hebben, een bepaalae categorie van torensen-aanslageu, wel ke de minister ill strijd aeiit met de wet, niet te vervolgen, ook al is de be roepstermijn reeds lang verstreken of ook al zijn de aanslagen in iiooge in stantie geluindliauld. Ken inspecteur uer directe belastingen, zoo werd aan dit bericht nog toegevoegd, heeft ten be hoeve van die met-vervolgaig réous ue medewerking der gemeentebesturen in geroepen. Naar de „N. R. Ct." nader verneemt, houdt de circulaire van den minister van financiën, die deze materie van zijn ainbtg enoot van binnenlandsche zaken heelt overgenomen, in, dat art. £44a, sub. 3o, eerste gedeelte, der gemeente- wol volgens hetwelk aan de plaatse lijke inkomstenbelasting of opcenten op <le rijksinkomstenbelasting onderwor pen zijn de personen, die in het belas tingjaar, zonder in de gemeente hoofd verblijf te hebben, er op meer dan 90 dagen de beschikking hebben over een vast inrichting tot persoonlijke uitoefe ning van een betrekking, beroop of be drijf naai^ de meening van den mi nister dikwijls verkeerd wordt toege past. „Dit is het geval", zoo wordt daarin verder gezegd, „wanneer iemand als niet in de gemeente zijn hoofdver blijf hebbend, wordt aangesljagen ter zake van een inrichting, die hij voor do uitoefening van een bedrijf of be roep heeft, doch waar uitsluitend on dergeschikten werkten en die dan ook voor hem zelf geen kantoor of andere werkplaats bevat". (M.a.w. er wordt hier gedoeld op de aanslagen van fir manten of directeuren van naamlooze vennootschappen voor het houden van filialen). De ipinistej:verzoekt „in af wachting van een nadere instructie te bevorderen, dat voosJiands geen aansla gen meer worden vastgesteld, die hij blijkens dezen brief niet kan achten overeenkomstig de wet te zijn. Voor reeds vastgestelde aanslagen behoort niet te worden vervolgd of de begon nen vervolging te worden gestaakt." s "-71., mt Nederlandse!» fabrikaat. De Augustus-afieveriug van het tijd schrift der Vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat" heeft als naar gewoonte een veelzijdige^, belangwekkenden inhoud. In de bijdrage „lk is eerste per soon" wordt overtuigend aangetoond, lial het een groot, nationaal economisch belang is een gerechtvaardigde voor keur te geven aan de voortbrengselen van eigen bodem, en met waardeering wordt gewezen op het voorbeeld dat tegenwoordig door de Regeering in de zen wordt gegeven. Het artikel „De Vrouw in de Neder landsche Nijverheid", onderdeel van een serie artikelen over dit onderwerp, bevat ditmaal een bespreking van het vraagstuk betreffende de verhouding tusschen den man en de vrouw als ar beidskrachten. ln de rubriek „ln. en Uitvoercijfers", warden ditmaal belangwekkende cijfers gegeven omtrent den uitvoer van zink- verven en 'van cacaopoeder in de laat ste jaren. De bijdrage „Taylor, Munsterberg en do Psycho-lechniek" is in de eerste plaats van belang voor degenen, welke belang stellen in het zoo belangrijke, doch lastige vraagstuk op welke wijze men do meest daartoe geschikte werk krachten krijgt voor een bepaalde "werk kring, of met andere woorden hoe krijgt men den rechten man op de rechte plaats. In „De Nederlandsche Margarine In dustrie" wordt een aanvang gemaakt met een beschrijving van deze zoo be langrijke tak van vaderlansohe nijver heid. Van de officieele berichten trekken o.a. de aandacht de mededeeling be- ti effende het organiseeren van uidus- trieele filmvoorstellingen door het Be stuur der Vereeniging de opsomming van de verschillende uitgaven der Ver eeniging de rubriek „Arbeidsbemid deling", ten doel hebbend diegenen be hulpzaam te zijn, welke zich nie>t tot de Arbeidsbeurzen kunnen wenden. De Exportrubriek" welke een uitvoerigè lijst bevat van firma's in buitenland, welke in verbinding wenschen te komen met Nederlandsche exporteerepde fa brikanten; en de vermelding van die .Nederlandsche fabrikanten, welke ge rechtigd zijn het wettelijk ingeschreven controlemerk „V.N.F." te voeren, ten bewijze, dat hunne artikelen Neder landseh fabrikaat zijn. Onthulling standbeeld Koning Willem II. Naar gemeld wordt, heeft de Koningin de onthulling van het standbeeld van Ko ning Willem II thans definitief vastgesteld op Dinsdag 16 September a.s. De Nederlandche delegatie bij den Volkenbond. Naar wij vernemen, zal dit jaar jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, Hr. Ms. gezant by het Vaticaan, geen deel uitmaken van de delegatie naar de Volkenbondsvergadering. Zijn plaats zal worden ingenomen door Graaf van Lynden van Sandenburg, lid van de Commissie van advies voor Volkenbond- rechtelijke vraagstukken. De elfde Jaarbeurs. Een voorbode. Ointréüt de elide Nederlandsche Jaar beurs wordt het volgende gemeld Dezen keer, in September, zal het de elfde maal zijn, dat de Jaarbeurs bare poorten opent. Dit feit op zichzelf heeft reeds eenige befeekenis als ae Jaar beurs geen zakelijk nut, geen reoele voordeeleh alwiérp, zou zij niet zoo lang, in de moeilijkste economische cri sis, die de werèld ooit beleefd heeft, stand gehouden hebben. Want dit staat als een paaL boven water in den be ginne moge men'aan de Jaarbeurs deel genomen en alS Koopman de Jaarbeurs bezócht hebben, omddt het een nieuw tje was of omdat men nieuwsgierig was oui te zien wat 'ér 'te koop was de laatste jaarbeurzetl, in crisis- en malai se tijd gehouden, hadden een zuiver zakelijk karakteF eil wie daaraan üeel- namen of wie haar #>ezoehten, deden dat uitsluitend, omdat zij er voordeel van verwachtten en omüat zij van vori ge jaarbeurzen voordeelen, genoten had den. Het voordeel, het economische nut, dat industrie en handel van de Jaar beurs hébben, is Onze beste en ook on ze eenige reclame. Wij kunnen nu wij zen op feiten, wij kunnen nu tegenover de pessimistische, bescliouwmgen van hen, die het nut van de Jaarbeurs ont kennen, eenvoudig zetten de naakte lei- ten En vooral dit feit dat thans de elfde jaarbeurs wordt gehouden en dat de laatste beurzen een toenemend suc ces te zien nebben gegeven. Het aantal deelnemers steeg be denkt wel, wat dit zeggen wil in een tijd van malaise, dat het aantal deelne mers steeg eh bedroeg op de 7de beüfs (najaar 1922) 539, op de 8ste beurs (voorjaar 1923) <dö, op de 9de beurs (najaar 1923) /oö, op de 10de beürs (voorjaar 1924) 827. Dc vooruitzichten voor de elfde beurs zijn zeer bevredigend. Het Jaarbeursge bouw is nagenoeg geheel gevuld en wij kullen weer op het Vredenhgirg een ter rein noodig hebben voor liet opstellen der tijdelijke©, «houten monsterkamers. 'Belangrijke industrieel© ondernemingen die aan de vorige beurzen niet nebben dee] genomen, nebben zich thans, weer voor deelneming laten inschrijven en algemeen» y ooruitzichten zijn zeer gunstig. Zoowel van binnejüandsche- aja van buitenlandsche zijde is de be langstelling toenemende, ook van koo- perszijde, hetgeen blijkt uit de inlich tingen, die ten onzent ingewonnen wor- deu omtrent speciale excursies, die uit het buitenland de Jaarbeurs zullen be zoeken. Het Jaarbeursgebouw heeft van de diiectie der Nederlandsche Spoorwegen vederom de faciliteit verkregen, waar door ook aan houders van ééndaagsche toegangsbewijzen 50 reductie op den prijs van hei terugreisbiljet wordt ver leend. Wij vestigen er de aandacht op, dat men met een <jênd»ögs©h toegangsbe wijs niet op den dag van afstempeling zelf behoeft terug te reizen, maar dat men de terugreis pa» binnen drie dagen behoeft te makqKft Dit in verband met het verschijnsel", dat verschillende za- kenmenschen langer dan één dag te Utrecht zullen blijven. Nie( xoó bedoeld! Het ,dli)ld.,'',ie^ft van bevoegde zij de bericht gekregen dat de minister' president, jhr.' Buys de Beerenbrouek in zijn rede op den katholiekendag te Maastricht slechts historische gebeurte nissen heeft willen belichten, waarin 'n herinrierihg-tfan de annexionnistische aelii in België én dfe spontane uitingen onzer landgenöDten in die dagen niet kon ontbreken. Wel heeft de heer-Ruys de lijn der jongste historie volgend, ten slotte gewaagd van de waakzaamheid, die altijd geboden is en van de hoop, die iedereen koestert, dat een dergelij ke actie niet meer herleven en onze zuidelijke landstreken 'bedreigen zal, maai aan deste zinsnede m«ag geen bij zondere beteekenis worden gehecht. Zij vloeiden allerminst voort uit bekend heid met feiten, die op een nieuwe annexionistische bedreiging -zouden wij zen. Den heer Ruys moeten dergelijke feilen althans niet bekend zjjn-. En het bericht van de „Residentiebode", mist dan ook eiken grond. Het „Hbid." merkt naar aanleiding van deze geruststelling nog op Men ziet liet, de bedoelingen zijn al- leizijds uitnemend. Dat dit evenwel met name voor iemand in. de positie van den heer Ruys de Beerenbrpuck niet voldoende is, zal wel niet met zoovele woorden behoeven te worden betoogd. In den kring zijner eigen naaste pqli- tieke yrienden is men dan ook ten ge volge yan zjjn woorden aan het gissen gegaan. Men weet nu dat de gissing onjuist is. Voor den minister is 't evenwel 'n au'delijke aanwijzing le meer, dat de materie zoo doornig is, dat men ze hoogst voorzichtig dient te behandelen. Anders wekt iemand in zoo verantwoor delijke positie als de zijne licht den indruk, dat hij, naar het recept .van het tsaristische Rusland, interne eenheid en nog wel in een partij f tracht te herstellen, door buitenlandseh gevaar overdreven voor te stellen. Dien Indruk heeft de Minister bijv. bij „Het VoLk"t gewekt, dat de moge lijkheid onderstelt van een poging „an ti-militaristische katholieken met nieu we militaire uitgaven te verzoenen en dat het Liiwburgsche spook daartoe weer eens te voorschijn moest worden gehaald." Wat het blad een spook noemt, is een reëiele mogelijkheid, waarmede bij voortduring rekening moet worden ge houden. De neiging daartoe verslapt men wanneer men met welke goede be doeling dan ook, alarmeert zonder dat daarvoor zeer gegronde redenen zijn. Het verwijt, dat de minister noode- loos gealarmeerd heeft, kan hem, meent het „Hbid." niet worden bespaard. GEMENGDE BERICHTEN. Het weer van de laatste dagen. Geen abnormale regenval. Het Utr. Ubld. heeft op het Meteoro logisch Instituut te de Biit de vraag ge steld aan dr. (Jannegieier ls het ab normaal dat het de laaitste dagen zoo regent Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over „Heelemaal niet. Dit gebeurt zioo vaak in het einde van de maand'Augustus. Verleden jaar hebben wij het toch net zoo gehad 1 Augustus is over het algemeen de maand, waaTin de meeste regen valt zelfs 1/10 gedeelte van den totaairegen- val over een heel jaar, 80 mM. is de normale regenval. Verleden jaar was net de eerste 14 dagen van Augustus ook uitstekend weer, maar in de twee de helft van de maand werd het weer ook telkens beïnvloed door voorbijtrek kende depressies,, mét den daarmee sa mengaand en regenval. Met is het begin van den herfst, niet waar?" De volgende vraag was Maar hoe staat het nu met den regenval in deze maand Augustus Is die al niet heel groot Dr. Cannegieter deelde mede, «dat van 1—10 Aug. de regenval 22.7 mM. had bedragen. Dat is iets minder dan »/8 gedeelte van 80 mM., dus vrijwel normaal. Van den lOen Aug. tot gister mui gen 8 uur is er 36.5 mM. gevallen, samen dus 59.2 m.M. Rekent men nu den regen, die gis ter én viel, en die ge schat kan worden op pl.m. 12—12 mM. dan overschrijden wij de 70 mM. Dat is mei te ver meer van de 80 af, dus er bestaat wel kans, dat het normale over schreden wordt. Maar nog lang niet zooveel, dat men van „abnormaal" kan spieken. Zoolang men nog niet 20 mM. onder of boven den normalen regenval is, gaat men aan abnormaal nog niet denken. Aan de hand van. de weerkaartjes van de laatste dagen toonde dr. Canne gieter het verloop van den weerstoe- stand. Den 15en Augustus 'bevond zich het centrum van een depressie boven IJsland, de sècundaire vormingen er omheen bezorgden liet vasteland van Europa regen. Langzamerhand verplaat ste zich dit centrum naar het Zuid-Oos- len, en den 17en is het Ierland en üpst- 'Engeland reeds genaderd. Den 18en lag hel op de Noordzee, endaar ligt het nu nog. En zoolang het er ligt heb ben wij regen, Het mag eens voor enkele uurtjes opklaren, tussohen hot overtrekken van twee jsobaren in, het ^veei zal constant slecht blijven zoolang het centrum van die depressie boven de Noordzee gelegen is. „Kan dat nog lang duren „Op het oogeublik is er nog geener lei indicatie, die op vérplaatsing wijst Het is natuurlijk mogelijk, dat die spoe dig komt, het is evenmin onmogelijk, dat die nog geruimen tijd uitblijft. Maar zoo lang die uitblijft, is het overal re gen 1 De temperatuur en de regenval, ever het algemeen genomen, zijn inde landen om de Noordzee vrijwel con stant. Abnormaal uThet dus geenszins te noemen. Met evenveel recht mogen van een paar dagen zonneschijn gezegd wor den, dat zij „abnormaal" zijn. Het is een heel gewoon verschijnsel, dat het in Augustus eens een paar dagen re gent en men doet het beste af te wach ten. dat de depressie zoo vriéndelijk is, te verdwijnen van de Noordzee". Pon»©grafische films. De Haagsche politie heeft Dinsdag avond tien pornografische filijiB in be- shg genomen. Twee it drie weken ge leden verscheen in het weekblad „Pan" een advertentie, waarin bijzondere films „voor heeren" werden aangebo den. Belangstellenden konden zich hier voor tot een adres in de Geleenstraat wenden. Onder deze belangstellenden f.ehoorde ook een inspecteur der Haag sche recherche, die den film-exploitant uit Amsterdam schriftelijk oh» nadere inlichtingen vroeg. Naar aanleiding van dit schrijven ontwikkelde zich 'n brief wisseling, die er ten slotte toe leidde, Bat Dinsdagavond j.\. ten huiae van den exploitant jegens vergoeding van f 30 ©en filmvoorstelling zou gegeven worden. Op het afgesproken uur ver voegden zich drié inspecteur dor Haag sche en een Inspecteur der Amsterdam- J 1 11 1 gggg sehe recherche aan het bewuste perceel in de Geleenstraat. Het programma bleek uit tien zeer aanstootelijke films to bestaan, waarvan er zeven voor de bezoekers vertoond werden. Toen gre pen de politiemannen m, met het ge volg, dat zij de tien films, twee film toestellen, een projectiedoek en verde re benoodigdheden in beslag konden nemen. Tegen den, exploitant is proces- verbaai opgemaakt, terwijl ten huize van eenige lieden, die de eigenaars van ide films zouden zijn, huiszoekingen zijn gedaan. Kwakzalver gearresteerd. De 31-jarige natuurgeneeskundige B. pit Rotterdam, die iwas aangehouden omdat een vrouw uit Vlissingen, die aan zijn raadgevingen gevolg gaf, is oveileden, is naar het Huis van Bewa ring te Middelburg overgebracht, ver dacht van oplichtingen gepleegt in de jaren 1923 en 1924. Men schijnt hem dus geen dood door schuld te zullen ten laste leggen, maar liet aannemen van geld onder voorge ven, dat hij de betrokkenen kon gene zen. Int, Poatzegeltentoepistelling. Te 's-Gravenhage Zal van 6—17 Sep tember een groote internationale Post zegeltentoonstelling worden gehouden. Dinsdagsmiddags 9 Sepit. wordt een internationaal Plnlatelistisoh Congres ui tie Twee Steden gehouden. Zaterdag 13 en Zondag 14 Sept. wordt in hetzelfde hotel het Bondscongres gehouden. Op al de dagen, dat de tentoonstel ling duurt zijn, tusschen de verschillen de vergaderingen door, allerlei Koste lijkheden georganiseerd. Zoo brengen leden en genoodigden Woensdag lü Sept. ook een beaoek aan Amsterdam. Een autotocht door de stad, een bezoek aan de diamantslijperij der lirma As- boher, het Rijksmuseum en Wijnand Fockink, een watertocht door de Am- sterdamsche grach ten en een bezoek aan de havens. Amstel en IJ staan dan op het programma. Het jubileum van de A'damsohe Brandweer „The Dutch Film Co." te Haarlem deelt mede, dat haar is opgedragen de film te vervaardigen ter gelegenheid van het jubileum der Amsterdamsetie brandweer. Het scenario is van den commandant der brandweer, den heer Gordijn en den heer Zelden thuis. De regie is in handen van den heer Theo Frenzel Jr. De fill» zal in alle Amster- damsche theaters vertoond worden. De bliksem in een gerechtsgebouw. Woensdagavond ontlastte zich een he vig onweeT boven Zwolle. De bliksem sloeg in het gerechtsgebouw, maar ver oorzaakte geen andere schade, dan dat een schoorsteen vernield werd. Gevaarlijke strooipoeders. Strooipoeder wordt meer en meer gebruikt by de verzorging van zuigelingen. Meestal bestaat het uit talk, soms wordt er aan toe gevoegd zinkoxyde. In den laatsten tyd zyn poeders in den handel, die uit zinkstearaat bestaan. Deze poeders hebben volgens een medische commissie in Amerika geen voor deelen boven de gewone poeders, maar wel groote nadeelen. Het komt n.l. af en toe voor, dat het deksel van de poederdoos er af schiet en een wolkje poeder in het ver trek komt en gedeeltelijk wordt ingeademd. Een talkwolkje is onschuldig, een wolkje van zinkstearaat kan echter zeer gevaarlijk voor den zuigeling zyn. In Amerika zijn 34 ziektegevallen met vyf doodsgevallen ter kennis gekomen, die door de inademing van zinkstearaat waren veroorzaakt. In Amerika vertelt het „J. of the Am. Med. Ass." wordt binnenkort een bepaal de verpakking voorgeschreven van strooi poeders, die zinkstearaat bevatten; de strooibussen moeten vaste deksels hebben, zoodat niet plotseling een groote hoeveel heid in het lokaal kan komen, bovendien moeten de gaatjes door een veersluiting dichtgehouden worden, zoodat het poeder er niet uit kan, als het niet gewenscht wordt. Daar ook het in den mond krijgen van het poeder door zuigen aan de poederbus scha delijk is, moeten de bussen van zulk een vorm zyn, dat zij door het kind niet in den mond genomen kunnen worden. En eindelijk moet op het etiket de inhoud met de volle dige waarschuwing tegen het gevaar ver meld staan. Als men dit alles leest, lijkt het eenvou diger strooipoeder met zinkstearaat geheel te verbieden, tenzy op medisch voorschrift afgeleverd. In ieder geval zjj men hier op zijn hoede voor dergelijke poeders. 1 Groote hoeden. De dameshoed was bij de laatste mode creaties tot zulk een kleinigheid verschrom peld, dat hy menigmaal als een wat groot uitgevallen ei op het hoofd zat. Dat kleine hoedje was de eenige hoofdbedekking, die zich voor de hoofden met kortgeknipte ha-: ren leende. Maar nu is men toch deze mode moe geworden. De groote hoed doet weer zijn intrede in het ryk der mode en ook nu blijkt, dat de uitersten elkaar raken, te oordeelen naar den omvang, dien men hier en daar ziet. Men beleeft de wedergeboorte van de hoeden met breede randen, waarvan borduursel, vruchten en veeren in overdadi ge weelde afhangen. Voor zulk een hoofd deksel is evenwel een vol en groot kapsel noodzakelijk. Op een „pagekop" zit geen groote hoed. Zoodoende zullen de dames goedschiks moeten besluiten, de korte baren er weer aan te geven, maar degenen, die .haar lokkenpracht onder de schaar hebben opgeofferd, kunnen niet zoo snel de voor geschreven lengte van het haar bereiken. Z\j moeten tot de kunstmatige lokken baar toevlucht nemen en de kappen, die da haren naarstig afknippen, zorgen niet minder ijverig voor het surrogaat De nieuwste haarmode brengt dan ook weer alle moge lijke haar rollen en krullen, alsmede de lange „kurketrekkers", die langs de wangen han gen. De inbrekers van tegenwoordig. Hoe de tegenwoordige tijden verschillen van de vroegere kan men het beste nagaan aan het doen en laten derinbrekers Vroeger vond men by het ontdekken van de inbraak de meubels beschadigd, de gordijnen van de ramen gerukt, de karpetten en bed- degoed bevuild en tegenwoordig, nu er we tenschappelijk ingebroken wordt, merkt van vernieling of verwoesting niets, niemen dal. Vroeger zwaaiden de inbrekers met kaarsen .revolvers en ploertendooders; te genwoordig zitten zij aan uw tafel clean shaven en in rok gekleed en gy hebt moeite genoeg er voor te zorgen, dat uw oudste dochter niet gaat dwepen met uw vreem den gast Vroeger sloopen dieven an inbrekers uw huis binnen als ratten langs een trap; te genwoordig houdt er een sjieke auto voor uw deur stil. Vroeger doorzochten de inbre kers uw heele huis, waar dan toch de waar den staken, die zij hebben wilden: tegen woordig ontvangt gij geen inbreker meer, of h(j weet precies waar gij uw waarden bergt en wat de gewoonten en gedragingen van u en al uw huisgenooten zyn. Geslepen, voorzien van de allermodernste en meest feillooze hulpmiddelen, katachtig snel en meedoogenloos: ziedaar het jongste type van menschen, die het noodig achten u een beetje lichter te maken. De verkoop van „Het Vaderland". Men meldt uit Rotterdam aan Hat Volk. Naar wy vernemen, zal in verband met den verkoop der „Vaderland"-aandeelen van den heer Kröller aan den heer Nygh, de al gemeen hoofdredacteur van „Het Vader land de heer A. A. Humme, binnenkort als zoodanig aftreden. De politiek hoofd redacteur, de heer A. Roodhuyzen, biyft aan genoemd orgaan medewerken. Aange kocht is perceel Parkstraat 27 te 's-Graven- hage, welk perceel gelegen is naast de bu reaux van „Het Vaderland". In het nieuw aangekochte perceel zal worden gevestigd de redactie van de eveneens aan den hoer Nygh behoorende, thans aan den Lutitër- scheburgwal te 's-Gravenhage gevestigd zijnde „Nieuwe Courant", welk orgaan voortaan zal worden gezet en gedrukt bij „Het Vaderland". STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Augustus 1924. De Goudsche Padvinders naar "het land van Baden Powell. De Hopman der Goudsche Padvinders deelt ons nog mede in aansluiting op een desbetreffende mededeeling over het Kamp der Padvinders in Engeland (Folkestone) Twee dagen voor het eigenlijke vertrek uit Vlissingen, waren onae Goudsche Pad .vinders ten getale van 10, reeds per vracht boot „Annie I" over Dordrecht (waar de nacht werd doorgebracht) naar Middelburg vertrokken. De Middelbur^che PadvLndera- vereenigmg fungeerde hier als gaatvrouwe en bezorgde ons'een aangenaam nachtver blijf. Of er dien nacht veel geslapen is ik weet het niet, maar een feit is het dat, toen den volgenden namiddag om drie uur de „Mecklenburg" uit Vlissingen vertrok, geen onzer ontbrak. Al vervoerde de Mec klenburg wellicht nog andere passagiers, de 271 deelnemende padvinders beschouw den het vaartuig als hun eigendom. En thousiast werden enkele waterscouta, die op de Schelde voeren, begroet en totdat de boot in volle zee was bleef de stemming opgewekt. Toen gebeurde het, de eerste boog zich over de verschansing... de tweede... en meerderen volgden... Bon entendeur demi mot suffit. Niettemin, na een zeereis van ze® uur, die niet voor allen, even aangenaam was, bereikten wy behouden Folkestone. En toen de groote troep met de Vlissingsche band voorop, door Folkestone's straten marcheerde, keek een ieder weer, alsof er geen Neptunus bestond, die van ieder een maal een offer eischt. Padvinders z(jn gehard. En dat was maar goed ook, want het nachtverblijf in de militaire kazerne eischte wel eenige in schikkelijkheid. Welgemoed marcheerde imen des morgens naar „The Warren" een plaats, die in de omgeving ook wel Klein- Zwitserlaad wordt geheeten en waar het tentenkamp werd opgeslagen. De nu volgende dagen waarin groeps gewijze uitstapjes werden gemaakt door de prachtige landstreek of naar de steden in de buurt, zullen hier niet beschreven worden, eenerzyds niet om der wille van de plaatsruimte, maar anderzijds, omdat men niet bekwaam genoeg v kan zyn de aaneenschakimg van genietingen naar behoorem weer te geven. Veel te spoe- d# kwam de laatste avond, een groot kampvuur werd ontstoken en het toch reeds respectabele aantal deelnemers werd nog uitgebreid met Engelsche pedvinderstroe- pefi, die zich gedurende ons geheele ver blijf, de welwillendheid zelve hadden be toond en die wij als geziene en welkome gasten ontvingen in ons kamp. De spee ches over en weer getuigden en van we- derzjjdsche waardeering voor elkanders Vaderland en het verlangen naar interna- Morale verbroedering. Plechtig was het moment, toen „God save the King" gevolgd door het Wilhelmus door de stille avond klonken, geeongen door heldere jongens- 60 mannenstemmen en door den avondwind gedragen, ver over de beemden die ons lief weren geworden. A L Het afscheid deed in hartelijkheid niet onder voor de ontvangst. Het waren dagen, die zij nooit zullen vergeten. De Kaashandel. Naar wy vernemen zullen in de Septem- bervergadering van de Ned. Zuivelbeurs voorstellen aan de orde komen tot invoe ring van algemeene handel&v oorwaarden en arbitrage voor den kaashandel. Het Koninginnefeest. De Commissie voor Openbare Feesten be richt ons, dat in de gisterenavond gehouden vergadering dier Commissie besloten ia, naar analeiding van verschillende tot haar gerichte adressen, terug te komen op haar aanvankelijk besluit om de viering van het Koninginnefeest te doen plaats hebben op Zaterdag 30 Aug. Thans is bepaald dat het Koninginnefeest zal worden gevierd op den daarvoor aangegeven officieelen dag, Maandag 1 September. Naar ons vanwege het bestuur van de Goudsche Zwemclub wordt medegedeeld, ia het gevolg dezer verschuiving van datum, dat de G. Z. C. niet in de gelegenheid is hare medewerking aan dit feest te verlee- nen. Oproeping. De Commissaris van Politie te Gouda verzoekt den reizigers, die gezeten waren in de coupé van den sneltrein Zwolle— Utrecht—Gouda op het oogenblik, dat na- by Gouda een knaapje uit dien trein viel, zich met dit courantenbericht te willen vervoegen op het politiebureau hunner woonplaats, opdat zy dienaangaande kun nen worden gehoond. De betrokken politie dienaren worden dan tevens verzocht» namen en adressen dezer getuigen ten spoedigste aan den Commissaris van Poli tie bovengenoeml te willen opgeven. Overname in andere bladen wordt be leefd verzocht. Het zout-gehalte in RfyiLand's boezem water. Naar Haarlem's Dagblad verneemt, js het voor nemen van den wethouder van openbare werken te Haarlem, den heer Reinalda, om te trachten de besturen van al de gemeenten in Rynland te bewegen tot emeenschappelyk overleg met het be stuur van dat waterschap, om te komen tot vermindering van het zoutgehalte van het water. De aanwezigheid v©n zout in Rynland's boezemwater heeft namelyk een grooten en nadeeligen invloed op de teelt van bloembollen, groenten en haver. Het vraagstuk van het zoutgehalte is dus niet alleen voor de openbare hygiène, maar ook voor den landbouw van groote betee- kenis. De heer Reinalda stelt zich voor, dat uit deze besprekingen zal kunnen volgen de benoeming van een technische commis sie, die daarover rapport uitbrengt en voorstellen doet. Onge jeugd! Aan het bureau van politie zyn een 40- tal jongens van 1011 en 15 jaur ernstig onderhouden over gepleegde baldadigheden en over het wegnemen van penen en knollen uit tuinen. Wie is de eigenaar? In het begin van Juli 1924 is te' Gouda by y. Vliet aan de Zeugestraat alhier ach tergelaten een heerenrywiel. De eigenaar wordt verzocht zich aan het bureau van po litie aan te melden. Op 31 Juli 1924 tydens de kermis te Gouda is in een poort bij een café eveneens achter gelaten een heerenrywiel. Ook hier van wordt de eigenaar verzocht zich aan te melden. Diefstal, Op heeterdaad is door dè politie betrapt b(j het stelen van marktgoedernn Adriana T., een pl.m. 50-jarige vrouw uit Waddinx- L Verschillende weggenomen goederen werden door de marktkooplieden herkend. Procesverbaal wordt wegens diefstal tegen haar opgemaakt. Sted. Zweminrichting. Temperatuur van hedenmiddag 2 uur: water 62, lucht 68. Agenda. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 22 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De Rotterdamsche Rechtbank heeft ver klaard in staat van faillissement: J. Muil wijk, schipper, alhier. Tot curator is benoemd C. Jonker te Gouda. r":iri SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. A. Z.—G. Z. C. De wedstrijd A. Z.—G. Z. C., die heden avond in Obelt geef told wordt, is voor de ompetitie van xeer groot belang. Immers laatste wedstrijd is beslissend voor de plaats die d? Gouwenaars op de rang lijst zullen innemen. Winnen zij, dan plaat sen zjj zich nummer twee onder het Y, spe len zy gelijk dan komen zij nummer drie onder het Y en de Maas, maar verliezen zij... dan staan zë onderaan en moeten tegen de laatste, der andere afdeeling (Neptunus, Zaandam) spelen om te be slissen wie de degradatiewedstrijden tegen den kampioen der 2e klasse (vermoedelijk L. Z. C., Leiden) sal moeten spelen. Iktus- schea laat ons hopen di&.het zoovel niet komt. Wy achten de G. Z. C. sterker dan de A. Z. De wedstrijd Zondag j.l. bewees dat ten volle en wij koeeteren gegronde hoop dat d« kampioenen van Nederland zich tot het uiterste zullen geven om de schande te ontkomen van verliezers- en degradatie wedstrijden te spelen. De stand van de competitie is als volgt Het Y 6 5 0 1 31—10 10 1.67 Maas 6 2 1 3 10—18 6 0.83 G. Z. C. 6 2 0 3 1117 4 0.80 A Z. 5 1 1 3 7—18 3 0.60 Er bestaat een mogelijkheid dat de wed strijd wegens te lage temperatuur van het water (beneden 61 graden Fahrenheit) zal worden uitgesteld, doch tot op heden was daar nog niets van bekend. EINANCKEELS BBEKHEEEN. LUCHTVAART. Vliegproeven in Limburg. Naar uit he«rleii aan de Tel. wordt gemeld, nemen «inde eeuyge dagen een drietal Duitsehers, o.w. een leeraar aan de Teéhnisohe Hoógeeohool te Aken en een Duitsche vlieger, op een stuk land, toebehodremle aan de franje Nassau- miju te Heerlen, proeyén met 'n nieuw type vliegtuig. Deze pr oei nemingen worden in Ne derland gehouden, omdat dit in het be zette gebied door de bezetting verbo den is. Het door -de Duitsche^ geconstrueer de vliegtuig is van ©en geneel nieuw type en voorzien van teeju 24 P.K. Dou- glas-motor. Het is een fceer "tfTeine een dekker met twee zitplapsen. Gisterenmorgen zou/men voor het eerst opstijgen. Toen liet vliegtuig een tieDtal meters hoog was, werd het door den wind van rienting veranderd en het sioeg neer in een haag. De propel ler en de vleugels braken. De bestuur der 'bleef ongedeerd. Men laat tnans resexve-onderdeelen van de Technische Hoogescliool uit Aken komen, wuarna de proetueimngen zullen worden voortgezet. Proefvlucht vajn een reuzen vliegtuig. Men meldt uit Londen: De groote vliegmachine met één motor, naar men beweert de grootste vlieg phine met een motor ter wereld heeft vandaag een succesvolle vlucht gemaakt van Brough tot Yorkshire. De machine is speciaal gebouwd voor de nieuwe Napier- motor van 1000 P.K. Deze machine heeft 16 cylinders, maar weegt plechts 2200 pond. Het reu zenvliegtuig, de Cubaroo genaamd meet 54 voet van neus tot staart en 80 voet van vleugel- tot vlepgeleind en is 19 voet hoog. Twee trappen leiden naar twee afgescheiden gedeelten V£n de machine. 'Een heeft verbinding met het binnenste van de cabine voor de-'bestuurders en de andere geeft toegang tot'de ruimte achter de vleugels, waar machinegeweren kunnen worden opgesteld. Tydens de vlucht Van heden had men het vliegtuig ondanks zijn grootte volko men in de macht. Het was vandaag natuur lijk zonder wapens. Wanner het voor mili taire doeleinden wordt gebruikt verwacht men, dat het ongeveer drie ton bommen of torpedo's kan dragen. Wanneer er veel van dez« vliegtuigen worden gebouwd, zal het nieüwe type gebruikt ?worden voor de eenheden uit te rusten, welke een deel zullen uitmaken van een landsverdediging, waarvan het ontwerp volgend jaar in wer king streedt. Een noodlanding en haar gevolgen. Gisterenmiddag moest een militair vlieg tuig een noodlanding maken in de duinen naby paal 64. Daar het toestel beschadigd was werd hulp gevraagd uit Soesterberg. Per vliegtuig Werd die hulp verleend, maar terwijl men het' eerste toestel herstelde, sioeg een rukwind beide toestellen om.'Een gebroken vleugel, een kapot hoogtestuur, en nog eenige kleine beschadigingen wa daar het gevolg van. Per auto kwam daarna nog weder hulp uit Soesterberg. Het eene toestel Igoq ^'xy rftis voortzetten, het andere wordt gedemonteerd. De nummers Van de toestellen waren 17Q en 508. Bestuurder van'hët toestel dat de noodlanding maakte was Luit. Van Dorp, met als waarnemer Jansen. Deze laatste liep een lichte verwonding op. ONDERWIJS. Examen akte vrije en orde-oefeningen gymnastiek. Do Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt teir kennis van belanghebbenden, dat het examen Ier verkrijging van de akte van be kwaamheid in de vrije en orde-oefenin- i en der gymnastiek zal aanvangen op September a.s. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich- voor 6 Sept. a.s. aan le melden bij den voor zitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. De voorzitter de oommissi© te 's-Gra- tenhage is F. W. Santman, inspecteur van het lager onderwijs in algemeenen dienst in de derde hoofdinspectie, te s-Gravenhage. r RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Aanvaokelyk krachtige later afnemen de Zuid-West«n tot Westen of Noord westenwind. Afwisselend bewolkt. Aan vankelijk nog regenbuien. Zelfde tempe ratuur. Licht op. 22/23 Aug. 8.42 n.m.4.26 v.m. 4V» Staatsleening 1916. De Minister van Financiën maakt be kend, dat van de uitgelote en aflosbaar gestelde» sahuid'.tlekentent^sen der 4/, Staatsleening 1910 de navolgende uummers op 15 Augustus 1924 nog niet ter aflossing waren aangeboden Stukken van f 1000 *31880, 57101 78750 f 500 134187, 134188, 135200,' 135273. De met aangeduide schuidbekente- uis was 1 November 1922 aflosbaar; de overige nemers op 1 November 1923. De aandacht wordt erop gevertigd, dat houders van schuldbekentenissen dezei leening omtrent de uitloting hun ner stukken inlichtingen kunnen beko men ten kantore van de betaalmeesters en van de ontvangers der directe be lastingen. RECHTZAKEN. Roekeloos rijden. Gisteren werd voor de Baarlamsche Rechtbank behandeld de zaak van de aan rijding op 17 Juni j.l. op den Brouwers vaart alhier. Die dog werd door een vracht auto een meisje, Bertha Bok, aangereden, dat aan schedelbreuk als gevolg van het ongeluk is overleden. Tegen beklaagde, den chauffeur C. J. K., werd een maand hechtenis gevorderd. Het O. M. wees erop dat beklaagde niet bekend ,was met de regels van den weg, nog nooit een vrachtauto had bestuurd en roekeloos had gereden. MARKTBERICHTEN. ALPHEN A/D RIJN, 21 Aug. Kaas. Aangevoerd 84 wagens kaas. le soort 7b73, 2e soort 66—69, zware 75. Handel vlug. Eieren 89.25 per 100 stuks. Aan voer 40.000 stuks. Handel zeer vlug. POST EN VERKEER. Nieuwe verbinding Hoek van HollandZazel. Ingaande 1 September zal dagelijks een trein loepen Hoek van Holland'Bazel en terug via de Rynroute KeulenFrankfurt. Lang gewacht maar toch gekregen. Een op 15 Mei 1919 uit Breskens ver zonden briefkaart, kwam op 20 Augustus j.l. te Vlissingen, op een afstand van 3 K.M. aan haar adres. Brief van een Amerikaansch adelborst naar huls. Aan boord S. S. „Pittsburgh" Aug. '24. Lieve pa en moe, Ik zit hier Lekkertjes ih Amsterdam; En ik zeg u, Holland zet ons, What you call, in vuur en vlam. Wauf^ife menschen zijn zoo gastvrij In dien lieven kleinen staat, Dal je van het één© gastmaal Regelrecht naar 't andere gaat.' Wilt u wel gelooven, daA er Na 't doorloopend snvuifestijn In een week een paar collega's Tien pond aangekomen zijn I Van die brave Nederlanders Zeggen we daarom terecht „Je kan beter met ze eten, Dan je met die lieden vecht 1" Wat een interessante stadjes, Waar ik van de week al kwam 1 Broek in Waterland was éónig, En dan Alkmaar en Schiedam Volendam was o, zoo grappig, Daar draagt elk een pantalon, Waarin 'n whiakey-smokkelaar ginds Een vermogpn bergen kon 1 Ieder huis staat hier op [talen, Maar, toen ik geen ééntje vond, Hoorde ik 't geneim.ze zitten Allemaal onder den grond Amsterdam is ook heel mooi, hoor, 'k Keek daar uit het pradht-paleis Op een zeer oude ruïne, Nooit zag 'k zooiets Very nice 1 En de Nederlandsche meisjes Om er in de silver moon Hollandsoh van te leeren spreken Met zoo af en toe een zoen. Maar ik moet het hierbij laten, Want de baas deelt ons juist mee, Dat 'k me als de maan moet kleeden Voor liet zooveelste dlné. Dus, 't wordt tijd nu, waarde ouders, Dat ik met de vulpen stop, Houdt u haaksch hoor, veel groeten Uit het graat vrij Holland I BOB. (Nleuwsbl. v. h. N (DRAADLOOZE DIENST.) Bezuiniging in Denemarken. KOPENHAGEN, 22 Aug. De Minister van Openb. Werken Kotte heeft in een interview verklaard, dat met het oog op de bezuini ging besloten is verschillende werken van spoorwegconstructie, welke in de provincie noodig zyn, uit te stellen. Het bouwen van de brug over de Kleine Belt zal worden voortgezet volgens de aan genomen plannen. Ryksdagontbinding? BERLIJN, 22 Aug. De Vorwkrts houdt rekening met de mogelijkheid van ontbin ding van den Rijksdag. Nieuwe verkiezingen zullen dan volgens het blad op 21 Septem ber a.s. worden gehouden. Het blad ver wacht daarvan veel, daar voor een 2/8 meerderheid slechts 46 mandaten van de oppositie noodig z(jn. Noorach schip op oen pier geloopen. IJMUIDEN, 22 Aug. Het Noorache stoom schip Corvus van Leningraid op wog naar Amsterdam is hedenmorgen op do Noord- pier geloopen. Het schip kon kort daarna weer vlot gesleept worden en naar Am sterdam opstoomen. De werèldviiegera. LONDEN, 22 Aug. Uit Reikjavik wordt gemeld, dat de Amerikaanse he wereldvlie gers, veigezeld van den Italiaan Locatelü, gisteravond te Frede riksdak op Groenland zyn aangekoman. De daders aan de inbraak te Kampen. AMSTERDAM, 22 Aug. Na de vrij spraak van de verdachten inzake de in braak te Kampen, waarby een bedrag van 'ongeveer 60.000 gulden werd ontvreemd, heeft de politie niet stilgezeten. Zoowei te Kampen als te Amsterdam zijn de politie autoriteiten met elkander in nauw contact 'gebleven. Eenigen tijd geleden mocht het gelukken een nieuw spoor te ontdekken, dat leidde tot meerdere be-wijsaanvoering der reeds berechte verdachten en bovendien (tot nieuwe arrestaties. Gedurende de af- geloopen 14 dagen werden te Kampen en te Amsterdam een zestal personen gearres teerd van wie er hedenmorgen drie voor don Officier van Justitie zijn geleid. De overigen zijn na verhoor weer ontslagen. Enkelen hunner hebben bekentenissen af gelegd welke de hoop doen koesteren dat men thans achter de geheele waarheid zal komen. Grootere geldbedragen zijn echter niet meer gevonden, aangezien de meesten hun ner er al dien tyd maar op los hebben ge leefd. Boschbrmnd. MARSEILLE, 22 Aug. Er is «en bosch- brand uitgebroken, die groote schade aan richt. Australische geluk wenschen. LONDEN, 22 Aug. De Australische pre mier Bruce heeft MacDonald namens de re geering het volgende geseind: Hartelijke ge- lukwenschen bij het tot een succesvol einde brengen van de voortdurende pogingen tot oplossing van het ingewikkelde schadever- goedingsvraagstuk. Wij gelooven en ver trouwen ernstig, dat dit de dageraad betee kent van een nieuw tijdperk in Europa en een beter begrip tusschen de volken der we reld. .tui Het conflict in de bouwvakken. LONDEN, 22 Aug. De voorstellen tot op lossing van het conflict in de bouwvakken komen heden in behandeling bij de besturen der betrokken vakvereenigingen. Het Fransch-Duitche handelsverdrag. LONDEN, 22 Aug. Dé eerste minister, MacDonald, heeft gisteren verklaard naar Aanleiding van de bedreigingen van den Britschen handel door het voorgestelde Fransch-Duitsche handelsverdrag, dat de betrokken Britsdie departementen order hebben gehad rapporten uit te brengen en dat de premier Herriot hem van te voren in kennis zal stellen van de voorstellen die hij aan Duitschland zal doen. WISSELKOERSEN. 21 Aug. 22 Aug. Officieel. Londen 11.68% 11.59% Berlijn 0.61% 0.61% Parijs 13.93 13.92% Brussel 12.86 12.87% Zwitserland 48.47% 48.35 Stockholm 68.60 68.50 Kopenhagen 41.80 41.80 Christiania 36.76 36.76 Weenen 0.0036% 0.0036% New-York 2.67% 2*7% Niet officieel. Praag 7.77% 7.72% Madrid 34.37% 34.46 Milaan 11.40 11.40 Koersen. NEW-YORK, 22 Aug. 9.30 uur. Londen 450)4, Parijs 540, Brussel 498, Italië 442%, Amsterdam 3886, Christiania 1387, Kopen hagen 1624, Stockholm 2666. BERLIJN, 22 Aug. Amsterdam 16279 —16861, Brussel 1096—1097, Christiania 57856875, Kopenhagen 6798—6836, Stock holm 11122—11178, Italië 1860—1070, Lon den 1887%1806%, New-York 419—421, Parijs 1279—1291, Zwitserland 7860- 7900. LONDEN, 22 Aug., 2 uur. New-York 450%, Parijs 832%, Amsterdam 1159%, Zwitserland 2401. Beursoverzicht. De Beurshandel was vandaag ten opzichte van gisteren merkbaar ingekrompen. De omzetten waren van kleine proporties. Op de afdeeling voor Ned. Industrieelen zorg den de Jurgena waarden voor eenige a/wis seling. De gewone aandeelen zoowel als de preferente soorten stelden zich opnieuw op hooger koersniveau. Van de Mynwaarden waren Redjang-Lebong's gevraagd en kon den zich in verband hiermede krachtig van de recente verliezen herstellen. Tabakken wederom kalm, doch vast. Suikeraandeelen op bescheiden voet verhandeld. Het koers- peil ondervond weinig veranderingen. Olie waarden bewogen zich tusschen enge gren zen. Rubberfondsen tamelijk goed gehand haafd. Scheepvaarten geringe belangstel ling. Amerikanen verlaten. Prolongatie 2%

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2