T T. GOEDEWAAGEN ZONEN m mm V INBRA A K VERZEKERING. Morgenmiddag Zondag 24 Augustus Thé Dansant van 3-6 uur in Sociëteit ,.0ns Genoegen". m Jf 18 11 m 'm H üf IS Ut H w, PREDIKBEURTEN. LAATSTE BERICHTEN. GOUDA BOSKOOP - SCHOONHOVEN Zwart-met-wit steeds Hoelang heelt men nu al gesputterd tegen de mode, omdat zij zwarte avond- kleeding, zwarte mantels, zwarte rok jes enz. voor jonge méikcnen voor schrijft En hoe weinig heelt het geholpen l Want zwart, hoewel het eveirnnil ais wit tot de kleuren gerekend wordt, zal van den winter over de geheele mode linie domineeren. Er zal strijd zijn, tusschen het elfen- zwart, het zwart-mel~rood en het zwart- met-wit, ;eit zooals de zaken nu staan lijdt het geen twijfel of dit laatste zal overwinnen. Men kan zich geeuen soiree's, geene groote festiviteiten meer denkeu, zon der een groot aantal dames in het zwart gekleed. Zoolang het groote decolleté, dat er sedert den 11a-oorlogstijd eigenilijk niet weer uit is geweest zich nog steeds onverminderd handhaaft, zal de glorie van hot even élégante als* Ilat- teuse zwarte avondtoilet niet weer ta nen. Daarvoor doet het eene blanke huid te goed uitkomen, daarvoor leent het zich Je goed tot kraag- en mouwloos hleedingstuk. Daarvoor is het in zijne gedistiugu- eerde gratie, te veel de toevlucht ge- worden van haar wier teint, haarkleur, of lichaamsbouw geene opvallende kleu ren toelaten. Om de somberheid van zwart tege moet te komen, zijn daar zoovele com binaties met effen- en veelkleurige stof fen, galons en garneeringen in de mo de geweest. Men heeft dit combinatie vermogen tot op den draad uitgeput. Bulgaarsche kleuren in combinatie niet zwart werden mode. OoJerscho kleurenweelde paarde stych voornamelijk aan zwart. Totdat de zoroermode de gelijkmatig heid van het zwart voornamelijk verle vendigde met koningsblauw en vlam- menrood. Nu komt de goede kans voor het smettelooze wit. Rijk en voornaam als de nieuwste mode is, heeft zij het voorden op goud- zilver en alle blanke metalen. DU alles liefst in combinatie met het deftige zwart. Maar ter wille der afwisseling, zoo wel als vanwege de kostbaarheid van feoud houdbare metaaldraden, brengt zij nu de witte toets, ter verluchtiging en begeleiding van het stemmige zwart. Nu wordt dit op eeftó veel lieflijker, veel smaakvoller. Zie slechts de zwarte najaarslioedjeS met een blanken toets van vele dozijn tjes witte garneerknoopjes. Hoe fleurt het de somberheid op en troont het als rechtmatig ook op een zwart dopje, het ivoren lint, zachte nu- anoeering van het wit, dat nu kleur krijgt, zonder zelf tot de kieurenveel- héid te behooren. Hoe levendig en statig, prijkt de wit te vos, die van eérte geweldige moder niteit was en is, op den verfijnden chic van een nauwsluitend zwart tailleur pakje 1 En dau, hoe fijn en teer, staat de garneering van blanke pareltjes, ijl en doorzichtig als schuim, op het doffe zwait van de n.euwste der avondtoilet- ten Hoe coquet, lijnen zich de smalle witte biesjes langs den coutouren en de veelvuldige vakjes van eene zwarte ro- be-manteau. Wat doen ze ook voordeelig op het serge japonnetje, terwijl een,e lange rij van blanke knoopjes dit tot het puikje van modieusheid uitroept 1 Waarlijk, naast al wat kleur is, naast rood voornamelijk, is combinatie niet zwart, speelt het reine wit thans eene groote rol. Mem zegt ook dat de „rage voor zwart openbaar, vervangen zal worden door eene vernieuwde „rage" voor wit openbaar of deszelfs imitatie s. Men verwacht nog, dat onder den drang der groote struisveerenmode, vooral de combinatie zwart-wit, hierbij eer op den voorgrond zal treden. Men verwacht en men hoopt tevens dat de voorliefde voor licht-gekleurd ondergoed, weer plaats -zal maken voor het 'verlangen naar aloude en beproet- de witte onderkleeding. Fn al is er dan onderkleeding als comDinations en blouse-tailles, die, on der zwart gedragen, niet anders dan aan dat zwart geassorteerd kunnen zijn, wentelt men, althans voor de lingeries, lot het sneeuwige ,,wit" terug te kee- ron, zonder welker afglans onze groot moeders zich geene linnenkast denken konden. Kan het anders dan dat deze fyne saam- gehoorigheid die zwart-met-wit is, en die zich voor» oet alt het zwart van een somberen wintemachthemel, met don blanken schijn van zilveren maanlicht, hel succes ten deel valt, dat de mode ervoor komt vragen. GRACE ALLAN. BKDISCHE brieven. Het Trancheren. H I Thans wil ik een oogenblik uw aan dacht vragen voor bovengenoemde func tie. welke moet wordtyi toegeschreven aan de zweeïklieren, 'die hier meer, daar minder rich in onzen huid bevm- d<Het product. dM deze klieren afschei den is het 7.g nwect, dat, zocals u al- lep Denend is, een vloeistot is, die op water gelijkt. Geen wonder ook, want deze vloeistof bevat van alle vloeistot- fen, die door het measchelijit lichaam plegen, afgescheiden als de urine, de iianeu etc., het grootste percentage wa ter Wilt ge 't uever iii een oijler uit- dlukken dan kunnen wij als gemiddel- aangeven, dat het zweet van den mènsoh voor pl.ro. 98,uit water be staat, zoodat slechts ongeveer 1)4 vaste deelen daarin zijn opgelost, Deze laatste bestaan .n hoofdzaak uit zouten, waaronder 't keukenzout wel een voor- initite plaats inneemt, i ai van andere stoffen, wier namen u weinig oelan-g zullen inboezemen, komen tevens hierin in een zeer klein percentage voor. 'Hoeveel zweet behoort nu de norma le ropnsch af te scheiden zult ge vra gen. Onwillekeurig komen bij het stel len dezer vraag u mensohen voor den geest, die zeer veel last hebben van nel transpireeren of die zonder dit, u deeds een buitengewoon klamme hand ofïreeren of klagen over transpireere.i- de voeten. Uit den aard der zaak zul len wij dus ons tevreden moeten stellen met 't aangeven van een gemiddelde, terwijl wij hierbij tevens dienen in 't oog te houden, dat de mensch, bijwien dit bepaald wordt zich in volkomen rust bevindt, terwijl ook de temperatuur van hel vertrek, waarin deze proef genomen wordt, een gemiddelde is. Onder zulke omstandigheden heeft men nu gevon den, dat de hoeveelheid zweet, die door een mensch van een gemiddeld lichaamsgewicht (pl.m. 150 pond) wordt atgescheidet> per 24 uur ongeveer 750 c.M.3 is. Het spreekt v»n zelf, dat de mensch zich niet ten al.en tijde ouder zulke gunstige oiu-standigheaeii bevindt d. w. z. dat de temperatuur van de buiten lucht een veel lioogere is, de lichame lijke krachten vaak boven matig werk moeten verrichten, kortom tal van fac toren aanwezig zijn, die de afscneiding van het zweet bevorderen, zoodat deze hoeveelheid bijn* altijd (altnans over dag) een veel en veel grootere is dan de zoo even in cijfers aangegevene. Ünorm en verUaamgwekKeuid is de hoe veelheid zweet die afgesoneiden kan v. orden, wanneer de mensch geplaatst woidt onder omstandigheden, die dit doel beoogen. Het komt u.l. voor, dat tiet gewenscht is, om een of andere therapeutische reden, dat de mepsch een zweetkuur ondergaat. Wij zierii(4p,. dat tijdelijk een buitengewoon groote Hoeveelheid wordt afgescheiden eu is t in zoo'u geval nie:s bijzonders dat b.v. in een half uurtje een geheele titer zweet wordt geproduceerd. Den korten tijd in aanmerking nemende is dit een geweldige prestatie. Men heelt dan ook wel eens gemeend, dat de zweetsecre- tie niet geheel en al toegeschreven moest worden aan de werking van de zweetklieren, doch de mensch a. h. w. waterdamp afgaf. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit volkomen onjuist is en de mensch ten allen tijde, ook bij zeer lagen tempetfatuur zweet, hoewei dit voor ons niet zoo zonder meer merk baar is. Wij zullen den volgenden keer nog enkele belangrijke punten aangaande dit probleem naar voren hebben te brengen. Ha de Londensche conferentie. De Duitsch-nationalen houden hun standpunt vast. Geen meerderheid volgens de Vorwarts aanwezig. Kijksdagontbinding noodzakelijk. De Duitsche zakenlieden over de overeenkomst. President Coolidge's oordeel. De houding door de Duitsch-nationalen gisteren tegenover de overeenkomst van Londen aangenomen, waarby' zy zich heb ben uitgesproken onvoorwaardelijk te zul len vasthouden aan het in haar zeven pun ten van 22 Juli en in de rede van Prof. Hotzsch van 26 Juli aangenomen stand punt, maakt de toestand bedenkelijk. War neer het den Duitsch-nationalen dus inder daad ernst is om tegen de wetten met name de spoorwegwet te stemmen, zoo dat in een dergelijk geval de v^reischte twee-derden meerderheid niet kan*\vorde» bereikt, zal er niets anders op zitten dan den ryksdag te ontbinden, verkiezingen uit te schrijven, en het Duitsche volk zelf te laten uitmaken, of het rapport-Dawes «1 dan niet moet worden aanvaard. Het denk beeld van een referendum treedt dan ook hoe langer hoe meer in verband met dt. houding der Duitsch-naitionalen op den voorgrond. De Vorwarts zegt in haar Vrijdagoch- tendbiad ook reeds dat de Duitsch-natio nalen door hun besluit zich zelf en daar mede ook den Rijksdag hebben veroordeeld. De Ryksdag, aldus dit blad, telt 466 leden. Twee-derden meerderheid is dus 311. Voor de wetten zullen stemmen: 100 sociaal democraten, 62 Centrum, 44 Duitsche Volks partij, 28 democraten, 16 Beiersche Volks party, 15 Wirtschaftspartei. Dat Is totaal 265. Tegen zullen stemmen: 105 Duitsch- nationalen, 60 Communisten, 34 Völkischen, 4 Duitsch-nationalen. Totaal 201. Met dezen Ryksdag is dus het verdrag van Londen niet uit te voeren. Daarom zoo schrijft de „Vorwarts" moet vry baan gemaakt worden en zal dus een nieu we verkiezing noodig zijn om een nieuwen ryksdag te doen samenstellen. Ondertusschen valt het te betreuren, dat genoemde rechtsche ryksdaggroep zoo hals starrig vasthoudt aan haar standpunt, om dat door haar koppigheid de resultaten van Londen teniet kunnen worderf gedaan. Overigens schenen de heeren Duitsch-na tionalen gisteren by de besprokingen in de commissie van buitenlandsche zaken nog in den waan te verkeeren, dat wanneer door hun toedoen de Dawos-wetten werden verworpen, er nog nader met de gealli eerden zou kunnen worden onderhandeld H. i. zou door een dergelijke verwerping die aan het onderteekenen van het pact van Londen op 30 Aug. den pas zou af snijden, de Londensche overeenkomst nog niet komen te vervallen. De rijkskanselier heeft echter, in ant woord op deze opmerkingen, duidelijk doen uitkomen, dat men in Duitechland «en ge vaarlijk spel zou spelen, wanneer men re kende op meer successen van een even- tueele nieuwe conferentie. Hij betwijfelde ten zeerste of op een dergelijke conferen tie wel dezelfde voordeelen zouden kunnen worden behaald als ditmaal te Londen het geval is geweest. Om aan zyn woorden kracht by te zetten, herinnerde hij aan het adres, dat epn 1700-tal Britsche industri- eelen tot het Lagerhuis hebben gericht en waarin zy uiteenzetten, dat het volkomen in strijd is met Groot-Britannië's belan gen, wanneer van Brische zijde mede wordt gewerkt tot het verkrijgen, door Duitecn- land, van de internationale leening waar door aan de Duitsche nijverheid credieten kunen worden verleend en aan deze indus trie nieuwe, thans ontbrekende exportmo gelijkheden worden gaoden. Bovendien heeft rijkskanselier Marx ook niet ver zuimd er op te wyzen, dat de ontruiming van deelen van het gezette gebied door de verwerping der Dawes-wetten eveneens op de lange baan zou worden geschoven Ver dere motieven voerde Marx ten overvloade aan om de Duitsch-nationalen het beden kelijke onder het oog te brengen van hun voornemen om aan hun Standpunt vast 'te houden. Of zijn pleidooi zal helpen? Het is nog moeilijk te voorspellen, maar al thans is er deze troost, dat pas a.s. Don derdag definitief over het lot der wetten wordt beslist. En in dien tusschentyd kun nen de Duitsch-nationalen misschien nog tot inkeer komen ,al dient men zich niet te veel illusies te vormen. De besturen van het Rijksverbond der Duitsche Industrie en van de „Industrie- und Handel stag" hielden gistermiddag te zamen met de economische commissie i it de bezette gebieden een vergadering ter bespreking van cle overeenkomst van Lon den. Met 100 tegen 3 stemmen werd een mo tie aangenomen, waarin ten zeerste werd betreurd, dat de indertijd door deze drie corporaties geformuleerde voorwaarden be treffende de aanvaarding van het rapport- Dawes niet zijn vervuld. Desondanks zijn d« genoemde lichamen van meening, dafcfcva onder den druk van de ernstige economische en politieke toe standen de verantwoording voor de ver werping der overeenkomst van Londen niet op zich kunnen nemen, en zy advi- seere dus aanvaarding van de overeen- D« president der Vereenigde Staten, Coo- lidge, heeft tegenover Engelsche journa liste^ over het herstel vraagstuk zyn mee ning gezegd. Hij acht deze quaes tie van het hoogste belang voor het welzijn der wereld. Zoolang het plan-Dawes niet in werking is getreden acht hij den tijd niet gekomen voor de bijeeniroeping eener Qieuwe ontwa peningsconferentie. Coolidge staat op het standpunt, dat de vreès voor een invasie of een aanval, welke de Europeesche natiën nog koesteren, uit den weg moet worden geruimd. Hy is voorts van opinie, dat een onderzoek door de verschillende landen nopens hun oor- logs schulden aan de Ver. Staten eerst kan geschieden na een volledige regeling der herstel quaestie. BUITENLANDSCH NIEUWS ENGELAND. De tentoonstelling te Wembly. De ll.OOO.OOOBte bezoeker bezocht giste ren de tentoonstelling van Wembley op den 104den dag. Het geimddeLd aantal bezoekers per dag is dus 106.600. In de laatste dagen is dit gemiddelde cijfer sterk overschreden, daar er alleen i« de laatste 8 dagen meer dan een millioen personen de hekken zyn AMERIKA, te New-York. In den staat New-York, waar den laatsten tyd een paar hittegolven elkaar zyn opge volgd, heerscht thans, tenminste in de berg achtige districten, winterkoude. De tempe ratuur ligt er om het vriespunt. In de steden wijst de thermometer 14 gra den. Een vrouw candidaat voor het gouverneur schap van Texas. De New Yorksche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat vol gens politieke voorspellingen de staat Texas een vrouw tot gouverneur zal kiezen. De candidate is mevrouw Mi riam Ferguson, wier populariteit reeds hieruit blijkt, dat men 3 tegen 1 op haar wedt. ,,Ma" Ferguson, zooals men haar gemeenzaam noemt, heeft beslo ten zich te doen candideeren om haar ^ebtgenoot „Farmer Jim" schoon te wessctien, die als voormalig gouverneur van den staat beschuldigd werd van verkeerde aanwending van staatsfond sen. Haar tegenstander wordt veron dersteld door de Ku Klux Klan te wor den gesteund. ,,Ma" heeft aangekon digd, dat zij pro-echtgenoot en a-nti- Klan' is. In den heelen staat zijn „Me lor Ma" clubs gevormd om haar ver kiezing te bevorderen en aldus Texas lot den eersten staat der Unie te ma ken, door een vrouw bestuurd. RUSLAND.""* Het dreigend voedseltekort in Rusland. Naar de Sovjet-bladen melden worden in tal van Russische steden in verband met het dreigend voedseltekort demonstraties ge- den voor een nieuw rantsoeneeringssys- teem. Waarschynlyk zal met de instelling hiervan in October een begin worden ge- Van vele zyden wordt critiek op Krassin geleverd, omdat deze, voordat het geheele resultaat van den oogst bekend was, reeds had aangekondigd, dat Rusland 2% millioen lion graan zou uitvoeren, hetgeen met het oog op het thans dreigend voedseltekort een zonderlingen indhik moet maken. In twee derden van de graanverbouwen- de streken van Rusland is de oogst slecht uitgevallen, zoodat van een uitvoer van graan in het geheel geen sprake kan zyn wanneer men de bevolking in den aanstaan den winter wil laten verhongeren. POLEN. De strijd tegen de communisten. Donderdag heeft de politie te War schau een inval gedaan in een commu nistische bijeenkomst en 150 personen gearresteerd, van wie er 100 na ver boor en vaststelling hunner identiteit weder werden vrijgelaten. Men houdt de namen dergenen, die in arrest blij ven. geheim. BINNENLAND. Onze delegatie by den Volkenbond. haui wij vernemen zal üe Minister van liuiteiuuiuiscne Z,aaen zien naar tienève begeven, om aluaa: eenigen lijU aan de zitting van de Volkenbonds- vergauering ueei te nemen, ina zijn ver- trèi' zal jhr. Loudon de leiding der de legatie overnemen. )e delegatie zal als volgt zijn samen gesteld jar. inr. dr. ti. A. van Kar- nel;eek, Minister van BuitpnilarKisohe z.ai»en jtir. ar. 'J. Loudon, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister ic Parijs, oud-Minister van Buitenland- •>che Zaaen prol. jhr. imr. W. J. M. v. Eytinga, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Le.deu, vertegenwoordigers; mr. dr. F. A. C. graat van Lynden van Sandenburg, oud-(Jommissaris der Ko ningin in de provincie Utreont, ouu-ua V8i de Tweede Kamer mr. J. Lim burg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, oud-lid van de Tweede Kamer prof. mr. dr. J. P. A. Fran cois, referendaris, chef der afdeeling Volkenbondszaken vau het Departement Van Buitenlandsohe. Zaken, buitenge woon hoogleeraar aan de Hanuels-iioo- geschool te Rotterdam, plaatsvervangen de vertegenwoordigers. Opbrengst Post en Telegrafie. Ju de eerste zeven maanden van 1924 hebben de post, telegrafie en telefonie opgebracht onderscheidenlijk f26.005.244 3 919.814 en f 13.828.455. Verleden jaar waren die getaiien f 24.865.747, 3.2/4.015 en f 11.907.998,' terwijl de raming was f 25.258.333, f 3.394.416 en f 10.498.075. De Tariefwet. Wij vernemen, dat men op het De partement van Financiën, om tegemoet te komen aan door belanghebbenden geopperde bezwaren, tegen het ont wei p-Tarieiwet, zoodanige wijzigingen voorbereidt, dat verschillende artike len, die vroeger belast waren, en in het ontwerp vrij zijn gegeven toch weer belast zuilen worden mot 5 q! 3 Overtreding der Loterywet. D« nationale verzekering. Op last van de Justitie heeft de poli tie een einde gemaakt aan de overtre ding van de Loterijwet, die sinds eeni gen tijd door de Nationale V erzekering te 's-Graveuhage, hoofdkantoor Louise de Coügnystraaf 2a, gepleegd wordt. De directeur van de maatschappij, de heer v. D., is meestal afwezig, zoodat de leiding van de zaken berust bij den procuratiehouder, de heer v. d. M. De heer v. d. M. is destijds reeds geverbaliseerd wegens overtreding van de Loterijwet. Hij schijnt toch nog met die overtre dingen voortgegaan te zijn, zoodat de Justitie zich genoodzaakt zag in te grij pen Verscheidene administratieve stukken zijn nu door de politie in beslag geno men op het hoofdkantoor en ten huize van een der hoofdagenten aan de Pavil- joensgjacht. De zaak is nog verder in onderzoek. GEMENGDE BERICHTEN. De inbraak in het agentschap der Ned. Bank te Kampen. Nieuwe arrestaties. Na de vrijspraak van de verdachten van de inbraak te Kampen, waarby een bedrag van pl.m. 60.000 was ontvreemd, heeft de politie niet stilgezeten zoowel te Kampen als te Amsterdam en zyn deze bedden voort durend met elkander in contact gebleven. Een tijd geleden mocht het gelukken een nieuw spoor te*ontdekken, dat geleid heeft ten eerste tot meerdere bewijsvoering tegen de reeds berechte verdachten en bovendien tot nieuwe arrestaties. Gedurende de afge- loopen veertien dagen werd te Kampen en te Amsterdam samen een zestal personen gearresteerd, van wie er hedenmorgen drie van justitie te Zwolle zyn geleid. De overigen zijn na verhoor weer unner hebben bekente- afgelegd, welke de hoop doen koeste ren, dat men thans achter de heele waarheid zal komen. Grootere geldbedragen zyn ech ter niet meer gevonden, wat ook niet te verwonderen is, aangezien de meesten der verdachten er dien tyd maar op los hebben geleefd. Van een dijk gereden. Donderdagmiddag tijdens een hevig on weer is de gebrekkige koopman S. met paard en wagen van den Stryenschen Dyk te Stryen gevallen, bij welk ongeluk de man het leven verloor. Ook het paard is hierbij omgekomen. STADSNIEUWS. 911) 16—11 1.30—3 -7 514 öijzonde GOUDA, 23 Augustus 1924. De Commissie voor Openbare Feesiea heeft voor de vienug van het Konmgimie- feest op Maandag 1 üept. een program ma samengesteld, waaraan we het volgen de ontleenen: Car ïllonbe speling, ünoote V liegerwedstryd en Marsch der deelnemers door de stad. 1112.30 King rijden met motorrijwielen. R/ingryden met paard en sjees. Groot Waterfeest in de Houi- mansgracht. Groote Sportdemonstnatie. Nederl. Estafette-loop van 10U tot 1500 M. de St. Janskei'k Coijsért van het Sted. Muziek- op de Markt, schitterend Vuurwerk, worden nog nader mode- Thalia-Tlveater. Het jwograauma bevat deze week twev hoofdnummers „Dood Verklaard" is de u te* van het eerste, een sensationeel Ame vikaansch filmwerk, spannend en mooi ge speekl. Het tweede hoofdnummer „Uaval leria Rusticana" is de verfilming van de opera. Alle operaliefhebbers kennen de ge schiedenis van Öantuzza, het meisje djit Turrido liefhad en van Turrido, die van Lola hield, omdat die verleidelijker en schooner, zy 't minder braaf was en van liola die met Alfio, den wijnhandelaar trouwde, omdat deze zeer rijk was. De be kende operazangeres Marie Sablairolles zingt verschillende bekende gedeelten uit de Cavalleria met haar fraaie, goed ge schooide stem en boeit het publiek. Haar fraai geluid valt nog meer op by de zang begeleiding van de film „Bloemen". Het „Hollandsch Nieuws" heeft thans het bezoek van H. M, de Koningin aan Hil versum, strijd tegen de Landhaaien (noof- holen) te Amsterdam, wielerwedstrijd te Rijswijk en bezoek van de A. N. W. B. aan Wembley. De Olympiade 1924 geeft athletiek, waar bij de Hollanders geen slecht figuur slaan. De volgende week krijgen we gymnastiek en duiken, waarby opnamen met het lang zaam werkend apparaat. Het orkest geeft veel moois, vooral in het tweede hoofdnummer en de explicatie is prijzenswaard. Geen spreekuur. De Wethouder van Onderwijs is Maan dag a.s. verhinderd zijn gewone spreekuur te 1 In de afgeloopen week is aangifte ge daan van één geval van mond- en klauw zeer. Bijz. Neutrale Schooi. Tot onderwijzeres van de Fröbelklasse der Bijzondere Neutmie School alhier, ia benoemd Mej. H. de Bruin, alhier. Trof. Dr. v. d. Berg van Eysijnga ongesteld Wegens ongesteldheid is Prof. Dr. G. A v. d. Berg van Eysinga verhinderd aan staande Zondagavond op te treden, en zal den dienst gehouden worden door Ds. J. Voor de Waaiersluis in den IJasel nabij Gouda ontdekte schipper Van Schoonhoven, eigenaar van de „Helena", groot dat brand wan uitgebroken in de hooila- ding die hü vervoerde van Gorinflhem naar 'de firma Van de Marei te Bodegraven. Goudsche brandweer werd Slings ontt»" 'den en deze verscheen omniddelliik. snelle vaart kwam de bemande motor*»» aanrijden. Dank zij haar optreden WJ het vaartuig behouden; de hooilading WW niet te redden. Het neg smeulende werd van boord gehaald. Be brand scb»»' ontstaan in de machinekamer. Onder dm trein geraakt bij het **2 Gisterenmiddag wilde de koopman J. Maatkamp, die de frmtvedjM te" Schoonhoven had bezocht en naar OM da wilde vertrekken, bij het station Sch«» r hoven nog op den reeds in bewogirUl1^ den trein springen. Hy miste, ongelukkig gevolg dat fty viel en onder den wagen terecht kwam. Een been werd af gereden, terwijl het andere ernstig werd verwond. Ook had hy verwondingen het hoofd gekregen. Na voorloopig door Dr. Groesbeek plaatse te zyn verbonden, is de man auto naar het Ziekenhuis te Gouda o Twee broers van mede op de veiling. Gesignaleerde aangehouden. Door de politie is alhier aangehoudep C. J. B., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad om nog 3 maanden gevangenis straf en 20 dagen hechtenis te ondergaan wegens door hem gepleegde diefstallen. De aangehoudene is naar het Huis var Bewaring te Rotterdam overgebracht. IntcrcMulimmalc ArbeidshomMdclltiB. Aanbiedingen vafi werkzoekenden. .1- Lijst van 20 Augustus 1924» 2 aardewerkers, 9 pypmakers, 2 plateel - schilders, 1 zetter, 2 schilders, 9 drukkers, 1 halfwas metselaar, 1 metselaar, 18 letter zetters, 1 boekdrukker, 10 grondwerkers 4 heiers, 10 opperildflen, 4 timmerlieden, 1 scheeps, 1 we$t.,teekenaar, 3 draaiers, 3 kistenmakers, 1 mach. houtbewerkers, 2 stoffeerders, beitser, 1 klompenmaker, 5 kleermakers,-1 kapper, 5 bleékersknechten, 1 4 monteurs, 1 scheépstuiger, 1 gieter (me taal), 1 ketelmaker, 4 scheepuklinkers et ijzerwerkers, 2 machinisten, 7 simeden, 1 stokers, 1 kopergieter, 9 blikslagers en lak kers, 1 rywielmoniteur, 1 1 bankwerker, 7 electricians, 1 h teur, 1 draaier, 5 touwslagers, 4 arbeiders, 2 mattenwevers, 1 hekelaar, 1 stripster, 9 suikerwerkers, 7 brood- en ban ketbakkers, 49 sigarenmakers, 6 sorteer ders, 1 plakker, 1 keilner, 3 tuinlui, 16 pakhuis-, 2 expeditie- en 14 schippers knechts, 3 reizigers, 1 winkelbediende, 6 koetsiers, 8 kantoorbedienden, 4 boekhou ders, 142 transport- en fabrieksarbeiders: 1 tuinman-chauffeur, 3 chauffeurs, 1 ad ministrateur, 2 Verstelnaaiaters, 1 dienst bode, 1 werkster. AAnvragen werkgevers. 3 jongens 14 h 16 jaar (fabriek), meis jes 14 k 17 jaar, allen te Gouda; 2 scheeps- kl inkers, 1 scheepstimmerman, allen te Woerden1 kindermeisje te Gouda; 2 aar dewerkers te Schoonhoven; 1 werkvrouw te Gouda. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 26-Aug. Maria Suzanna Phi- lomena, J. M. Peeze Binkhorst en F. D. M. A. van Vlokhoven, Korte Tiende- weg 24. 21 Aug. Theodorus Alphonsus Maria, z. v. J. H. Carlier en E. J. van Wijk, Turfmarkt 35. ONDERTROUWD: J. F. Koppendraaier en K. Blanken. J. G. Verhart en W. M. de Korte. G. vun Lit en C. van F. C. Fortuin en J. M, Henrich. - A. Schilt en S. C. Muijlwyk. OVERLEDEN: 21 Aug. Arij van Bos, 73 j. Jacobus Antonius Reebeen, 19 j. Agenda. Avond- en nachtdienst De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 22 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT PEN OMTREK. WOERDEN. De Woerdensqhe Landbouw-, Handel- en Industrietoutoonstellmg. Over twee weken zal de groote Woer- densch Landbouw-, Handel- en Industrie- tentoonstel ling worden geopend en reeds nu zijn alle beschikbare stands en tafel- ruimten in het ruime tentoonstellingsge bouw verhuurd. De bebouwde oppervlakte van het ten- toanstellingrterrein bedraagt 2500 vierk. Meter. Het aantal deelnemers doet een rijke verscheidenheid van artikelen verwachten. Zoover reeds bekend is zullen de meeste inzenders zich veel moeite getroosten hun stand zoo mooi en aantrekelyk mogelijk Aan het voorloopig vastgesteld pro gramma ontleenen wy het navolgende: De officieele opening zal plaats hebben g 9 September 's avonds acht uur den E.A. heer H. G. van Kempen, burgemeester dezer gemeente en eere voorzitter van het tenboonstellinscomité. Woensdag 10 September zal 's morgens pen groote reclame-optocht worden gehou den. Donderdagmiddag hebben groote races plaats om geldprijzen. Vrijdagavond verlichting van het feest terrein. Zaterdag 13 September worden de groo te nationale schietwedstrijden gehouden door den byzonderen vrijwilligen land 's Middags - gymnastiek uitvoering door de gymraasfcielcvereeniging „Bafco" en een voetbalwedstrijd tusschen twee plaatselijke vereenigingen (Vooruit I en V.E.P. I) om Di door 's Avonds half elf groot schitterend vuurwerk. Woensdag 17 September (de Laatste dag der tentoonstelling) wordt op het terrein van het Araenaal 's morgens een groote veetentoonstel ling gehouden door de afd. Womden en oZtJLn van de Holland- sche Mij. van Landbouw. 's Middags 2 uur op het Sportterrein gecostumeerde ringrijderii (in ouderwetsch of andere verkleeding). Voor de mooiste costuums zijn prijzen be n/20 en 10, daarna ring- rydery voor niet gecostumeerden. Voor bedde ringryderyen worden geld prijzen uitgeloofd. 's Woensdagavonds 9 uur groot brillant vuurwerk en om elf uur officieele sluiting. Voorts iederen middag en avond tijdens den duur der tentoonstelling concert, ^waarvoor medewerking wordt verleend door het symphonie orkest onder leiding van den heer Jacob Knaul, het Woerden- eche symphonie orkest onder leiding van den heer J, v. Beek en de muziek ver eeni- ging Crescendo onder leiding van den heer Bern. Verheyen. Zanguitvoeringen zullen worden gegeven door een klein capelie koor onder lei ding van den heer C. J. F. Rothfusz, door een klein h capelie koor onder leiding van den heer J. A. Appeldoorn, de gemengde zangvereeniging Oefening en Stichting (dir. de heer J. Maarschalkerweerd), de 'it.1 K.'gemengde zangvereen. Willen is Kdn- nen (dir. de heer Theo Smit), de Chr. Gem. Zdngve reeni ging Oefening en Stichting (dir. de heer H. van Rheenen) en het Al- phensche Mannenkoor (dir. de heer J. van Beek). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Nederlaagwedstrijd oh 12 u. Gouda' 11—S.M.V. 2 u Gouda 1—V.U.C. 1 4 u. Gouda HIS.V.C. 24 Augustus. „Gouda". (R'dam) (Haag). 1 (Haag). Seriewedstrijden „Haastrecht." 2y% Alphia 1ülyropia lil, 2%-3Bodegravfe» il—G.&V. 11. 4-5 O.N.A. 11—Haastrecht 1. Vriendschappelijk. OJympia II—O.N.A. I, 2 uur. Gouderak 11—Gouda IV, 2 uur. Glympia jun.—Schoonhoven jun. (hedenmiddag hall vier). Nederlaagwedstrijdon O.N.A. te Gouda. Beslissingswedstrijd 2e afdeeling. Alphen IIIG.S.VII, 2 uur. ATHLETIEK. Kampioenschappen voor Voetballers. Morgen uulleu, zooals we roods meld den, de kampioenschappen voor voet ballers verspeeld worden op hot Quick- terrein te Nijmegen. Vertegenwoordigers zijn Westen H.B.S. en OJympia. Oosten Z.A.C. (Zwolle). Zuiden: P.S.V. (Eindhoven). Noorden: G.V.A.V. (Groningen). In de samenstel ling van den Olympia- ftloeg, die wij in het vorige Zaterdag- nuirnier plaatsten is nog een wijziging gekomen. A. van Hulzen zal vervangen worden dooi: verschillende andere athlo- len, WATERPOLO. A. Z.—G. Z. C. 3—5. De laatste wedstrijd voor de competitie heeft de Gouwenaars op de tweede plaat* van de ranglijst gebracht. In een faire en spannende kamp heeft de G. Z. C. weder om over de A. Z. gezegevierd, 't Was ver diend; de score geeft vry wet de verhou ding weer. De groote bewerker van deze victorie was aanvoerder Jan den Boer, die niet minder dan 4 goals voor z'n rekening nam en een keurige party te zien gaf. Bok hoven, uitstekend bewaakt door Goedingü, kreeg by deze A.Z.-man geen gelegenheid om eenige van z'n bekende goals te maken, doch het doelpunt dat hy fabriceerde was geweldig en hij speelde een goede wed strijd. Evenals Zondag j.l. werden er ook nu weer eenige vrye worpen ten onrechte tegen hem gegeven, gevolg van den indruk die hy wekt bij het omdraaien waardoor het lykt alsof hy zich afzet, wat echter beslist niet het geval is. In de achterhoede j deed Smit het weer als vanouds, terwyl Ruijters eveneens uitstekend voldeed op i de plaats die hy nog slechts kort inneemt. Het water was koud, er stonden golfjes t en 't' veld was klein. Speciaal dit laatatè was vaak een handicap voor de G. Z. C.'ers, gewend aan hun 27 Meter tertein en de hooge score is hier natuurlijk ook aan te jen. Maar de goede verstandhouding waarmee odk nu weer gespeeld werd, maak te het toch tot een aangename wedstrijd. Onder leiding van scheidsrechter W. Bohlander stellen de beide teams zich vol ledig op. De A. Z. heeft Teeselingh weer in de achterhoede, by Gouda speelt Den Boer midvoor. G.Z.C. Slop. C. IJsselstyn,...Simit, Ruyter9, v. d. Ree, Den Boer, Bokhoven. Anthonie, Hoogesteyn, Markus, Teeselingh, Goerengel, Goedings A.Z. Breet. De strijd gaat in 't begin gelijk op. Aan >ide kanten gaan schoten naast öf wor- •n gehouden. De A. Z. speelt beter dan Zondag j.l. doch ook de Gouwenaars geven blijk dat de heilige wil om te winnen er is. Het eerste doelpunt komt by de A. Z. Bokhoven naar Den Boer plaatst, die met een hard schot in den bovenhoek de G. Z. C. de leiding geeft (0—1), doch de igde is van korten duur, wamt een linksch onverwacht schot van Markus schuift via Slop's vingertoppen in den be nedenhoek (1—1). Breet redt dan eenige malen gelukkig als een der leden der com- tie Den Boer-Bokhoven schoten lost, maar zwicht tenslotte voor een schot van zich vrijgezwonvmen hebbende Den Boer, die alleen op vier meter voor het doel komt te liggen. Het hoeft geen betoog dat deze goal „z4t". ist gaat in met 2—1. Er wordt dadelijk gedraaid en het begin der tweede periode is Veer voor onze stadgenooten. Den Boer zwoegt er spoedig het derde doelpunt in, door den baJ van het midden van, het veld op te zwemmen en valk voor het doel deze vrywel achter de doetlijn te leggen (3—1). Nauwelijks 15 seconden later krijgt Bok hoven een kans en met een onverwachte armzwaai kogelt hy het rubber in een hoek van het A. Z.-doel 41). Er is dan precies -3 minuten gespeeld. Een periode van Amsterdanpeh over wicht volgt. Slop moet er eenige malen aan te pas komen, doch na een reeks van schoten weet Hoogesteyn dan „in extre mis" de stand op 4—.2 te brengen. Even la ter beleeft het Goudsche doel angstige oogenblikken. De bal vliegt van links naar rechte, eenige schoten en een schermutse ling vólgen, maar het fluitje van den scheidsrechter maakt er een eind aan. Hoo- gesteyn" wortlt o.i. niet geheel terecht uit het water gestuurd wegenszich opstellen binnen de 2 M-Itfn. Smit die het met deze beslissing niet eens is, wenseht niet te pro- fiteeren van een kaas om zich uit de, voe ten te maken, maar als data van der Ree ook het water uit moet wegens zwemmen vóór het fluitsignaal zijn de party en weer zes tegen zes. Den Boer maakt dan aan de onzekerheid een einde door wederom met een goedgericht schot het 5e doelpunt te maken (52): De A. Z. geeft het niet op. Weer volgen eenige aanvallen en Slop moet herhaaldelijk z'n heiligdom schoonhouden. Het is weerom Hoogerteyn die in vrfje positie keihard het derde doelpunt voor de Amsterdammers maakt. Spoedig komt dan het einde van een voor spelers en toeschou- jveifs plezierige polomaitoh. De scheidsrechter was goed. De eindstand is als volgt: Hd Y 6 5 0 1 31—11 G.iZ. C. 6 3 0 3- /MS20 Mafas 6 2 13 ,10—13 A Z. 0 114 23 1.67 1.— WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. De planeet Mars. IHeden zal de planeet Mars dichter bij de aèrde zyn dan in 100 jaar het geval is ge weest en in de eerstvolgende 100 jaar het geval zal zyn. Zij is dan 34 millioen myl van de aarde verwyderd. Er worden allerlei gissingen gemaakt omtrent het al of niet aanwezig zyn van eenig leven op deze pla neet. In een peragesprek met de Daily Herald iieeft sir Oliver Lodge, de bekende Engel sche geleerde doen uitkomen, dat, wanneer Mars het dichtst bij de aarde is, de aarde onzichtbaar voor Mars moet zyn, daar beide zich aan dezelfde zyde van de zon bevinden. Hy zegt, dat het zuiver gissen is inake het al of niet bestaan van levende wezens op Mats. Gedurende millioenen jaren waren er geen levende wezens van een hougere orde dan reptielen op de aarde. Eerst in de laat ste vyftig duizend-of honderdduizend jaar is de primitieve mensch vterschenen. Dien overeenkomstig is het zeer onwaarschijnlijk, dat welke planeet men ook neemt, aldaar iets zal worden aangetroffen, dat op het nienschelyke leven gelykt. Dat er echter eenig soort leven op Mars bestaat, acht hy zeer waarschynlyk. Het is mogelyk, dat in de eerstvolgende weken door de waarnemers eenige verdere gegevens worden verkregen, maar hy verwacht niet, dat deze van sensa- tioneelen aard zullen zyn. Lowell van het observatorium te Arizona meldt, dat de gisteren plaats gehad hebben de waarneming van Mars het bestaan heeft uitgewezen van een normale hitte en andere omstandigheden gunstig voor een organisch FINANCIEELE BERICHTEN. De theoretische erkenning der Russische Moet de offeotenbeziitten zich verheu gen over de overeenkomst die to Lon den gesloten is tusschen de Engelsche- eri de Sovjetregeering Ongotwijfekk omdat Jiierdoor een der-groote struikel- blokkejL voot den Wederopbouw van Luropa, n.l. het niet 'Behoorlijk erken nen der vroeger aang^ano schulden, uit den weg is geruimd. Een ieder oeseft, dat Willen al die lan den, dieop dit oogenblik-economisch aan den rand van den afgrond staan, zich herstellen, daarvoor niet ftlleen milli- oenen, doch milliarden1 noodig auIIen zijn. Al dit geld zal door den belegger moeten women opgebracht, en is het begrijpelijk dat deae dat niet zal doen, allbans niet in voldoende mate, tenzij hij de vaste overtuiging heeft dat de belegging solide is. Nu zullen landen', die schulden anu- leeren of de®e afbetalen met waarde- lo(X( papier, er dadelijk op u!>t zijn op nieuw te leenen, liefst zelfs zooveel mo gelijk, om zich don later weer insol vent te verklaren. Steeds zal de beleg- gf r hiervan de dupe zijn, tenzij hij zich als in Engeland, krachtig organiseert, daardoor do beschikking krijg! over een eigen „Counsil of foreign bond' holders" en dan de macht heeft den onwilligen crediteur te dwingen zijn plicht te doen. Zoo heeft de Engelsche bezitter van buitenlandsche fondsen, het plicht ver geten Sovjet gedwongen zijn oorlogs- schulden te erkennen. Wel staat dit al les nog slechts op papier, doch de mo- reele invloed op andere in gebreke ge bleven staten zal zeer groot zijn. Ook deze zullen beseffen, dat het absoluut noodzakelijk is, willen zij nieuwe lee ningen plaatsen., »ich met de crediteu ren te verstaan. Mochten de berichten der dagbladen de, juiste tekst hebben weergegeven van het gesloten verdrag, dan komen er gelijke kunnei twee punten in voor, die onze volle aandacht verdienen, en wel eerstens dat slechts de betalingsplicht wordt er kend van die Staats-, Gemeente- en Stads schulden, die betaalbaar zijn ge steld in vreemde munt, ten tweede dat do Britsche regeering do practische on uitvoerbaarheid erkent derf algeheeke voldoening der vorderingen. Wij Nederlanders zullen met een der- e beperking alleen dan genoegen niven nemen, wanneer wat het eerste betreft, de Sovjet de genaaste particu- 'iere bezittingen en bedrijven dan zelf aan het buitenland vergoedt, wanneer do in Nederland verhandelde obligath allen in vreemde munt zijn aangegaan eu eindelijk wanneer tenminste het be drag vergoed wordt waarvoor de obli gaties zijn ingekocht. Niet de nominale waarde wordt gevraagd, doch wel de pj ijs van de inkoopsomOp welke wij ze dit zal kunnen geschieden hoop ik een volgende keer te mogen mededee- len. Wat ons op dit oogenblik verheugt, is dat het de Engelsche vereenigiri| van buitenlandsche effectenbezitters gesteund dooi hun bankiers gelukt is, zelfs een So% jetregeering te dwingen het recht van den bezitter te erkennen, zij het voorloopig nog slechts op papier.... En de Nodörlandsche bezitter van buiten landsohe effecten, is ook hij in staat, door organisatie, kracht uit te oefenen? Den Haag, Dr. D. J. HULSHOF POL VoorzitH er Effecten beschernring DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda' Oplossingen worden ingewacht bij den Seeretaris, Steynkade 27, of hot lokaal der club. Markt 49. Op/lossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 2 September. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 6 September. Probleem no. 169. ym m- Zwart schijven op: 2, 4, 6, 8/10, 15, 17, 18. Wit schyven op: 16, 20, 24, 27, 28, 33, 37, 38, 40. Probleem no. 170. Zwart schyven op: 1, 6/8, 11, 16, 24, 30, 34. Wit schyven op: 21/23, 27, 28, 33, 39, 43, 44. De oplossing van probleem no. 165 is: wit speelt: 25—20, 34—29, 15—10, 37—32, 104, 4 32 (dus 7 schyven). De oplossing van probleem no. 166 is: wit speelt: 18—12, 37—31, 16—11, 28—22, 40—34, 25 5. Zondag 24 Augustus. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.m. Dr. K. A. v. d. Meuien, Em. pred. t^Jtergen op Zoom. St. Janskerk. 10 u. Melle, pred. te Kralingen. ^9^ 6 u. n,m. Ds. J. Borger. Kleine Kerk. 6 u. n.m. Ds. A. v. Kooten, pred. te Rotterdam. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. W. 'Verhoef. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Katten-singel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 6% u. n.m. Ds. W. Verhoef, pred. te Zeist. Leger des Heils: 7 u. v.m. Bidstond. 7 u. v.m. Bidstond; 10 u. v.m. Heiligings- dienst; n.m. 4 uur: Openluchtmeeting b(j de sluis; 8 u. am.: Groote Verlossingfl- samenkomst. Luit. Nebbeling. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Boer. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Steenbeelc BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 v.m. De. M. v. d. Vegte Jr., Em. pred. uit Den Haag. gouAerak. Ned, Herv. Kerk, 10%. v.m. De heer C. A. de Vriea, Godad.ond^te Stolwijk. 2% u. n.m. Ds. G. Lans te Ouderkerk d. IJasel. A HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 9% u. v.m. Leesdienst MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Nieuw- burg te Boskoop. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v,m. en 7 u. n.m. Ds. H. J. van Schuppen, pred. te Groot- Ammers. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% U. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u'. am. De heer Breedveld, G. O. te R'dam. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Leesdienst. 6% u. am. Ds. Ho.sper.s te Gouda. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst. OUDERKERK a d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 U. n.m. Ds. G. Lans. "NIEUWEBKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. N. Luyen- dtflc. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. P. v. d. Kooy, pred. te Vroomshoofd. GOUDA. Maandag 25 Aug. 7% u. n.m. Zaal Heil des Volks} voor Ver. Calvyn, Ds. P. Zandt te Delft Woendag 27 Aug. St. Janskerk. 12 a Hu welijksinzegening. LAND- EN TUINBOUW, Invoer van gedondenseerde oudermelk naar Engeland. Het officie-el Orgaan van don K. N. 'L. meldt, dat de National Farmers Union in Engelland besloten heeft te ageeren tegen den invoer van gecondenseerde oudermelk, <laar deze ongeschikt zou zij.i voor kinderen en dus gevaar ople vert voor de gezondheid. Nadat roen eerst gedaan neett weten te krijgen, dal op do merken Van dit prbduot de woorden „uniit for infants" moeten) zijn aangebracht, wil men nu den invoer ervan geheel verbieden. Gelijk bek end,"Y voert Nederland zeer veel gecondenseerde oudermelk naar Engeland uit in 1923 bijna 76.000 ton. Ned. Fokvee naar Brazilië. Aangezien ten gevolge vau hier te lpnde heerschende veeziekten de tok- veehandei in ernstige mate was ge stremd, wordt als bewijs voor een we deropleving van dezen handel medege deeld, dat gisteren op de Kernland van den Kon. Holl. Llo^d zijn ingescheept 28 stuks fokvee, alle ingeschreven bij het Ned Rund veestambrek, 10 stieren en 18 vaarzen, met bestenunuig voor Brazilië. (DRAADLOOZE DIENST.) De schade in Italië. BERLIJN, 23 Aug. De Tribune scfUtt de tengevolge van het onweer ontstane schade op 300.000.000 Mre. Regeeringsverklaring van Rijkskanselier Marx. BERLIJN, 23 Aug. In den Ryksdag heeft Rijkskanselier Marx hedenmorgen zyn aan gekondigde regeeringsverklaring afgelegd. Hy sprak waardoerende woorden voorde lei ding der conferentie door den Eng. min.- presirfent. Hy wees er in het byaonder op, dat de Duitsche delegatie te Londen een ul timatum is gesteld en een taak opgelegd. Spr. wees er verder op, dat de besprekingen in volledige gelijkheid waren gevoerd. Verder zeide hij, dat de delegatie zich niet beroemt op het resultaat, dat te Lon den bereikt is. Het geheele Duitsche volk en de Duitsche delegatie heeft in de eerste plaats gedacht het Duitsche gebied van de bezetting te bevrijden. Een. ernstige wil voor een vredelievende regeling van de treurige oorlogsgevolgen is levendig geworden, Dq Duitsche delegatie heeft ingestemd mèt clê voorstellen inzake de ontruiming, daar zy inzag, dat de voordeelen grooter waren dan de nadeelen en dat er teekenen aanwerig waren, dat de ontruiming ook verder zal kunnen plaats vindea RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 Aug. Hoogste stand 764.7 t© Vestmanoer, Laagste stand 749.3 te Lerwick. Verwachting: Meest matige Z.-W. tot Westen wind. Zwaar bewolkt of betrok ken, later opklarende Aanvankelijk re genbuien met kans op onweer. Over dag iets .warmer. Licht op. 23/24 Aug. 8.40 nm.—4.26 vju. 24/25 Aug. 8.38 njm.4.28 v.m. ADV ERTENTIEN

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1