D suda Had. Wzn. Gouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 25 Augustus 1924 No. 15626 64' FRECHT WERKERS Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen - Gouda FEUILLETON. ren 100 met ”1 3. f2.25 f 1.75 E PRIJZEN. ROMANTIEK. [iddel D.DJ). BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. 2237 gstel f 0.75 j Uitgevers 1940 35 ers, Gummi- gd voor het de die Het misbruik van de tong heeft meer menschen zedelijk vermoord, dan er door het zwaard gevallen zijn. volk het man- ilijnd als de mili- het aan- t in Als zich ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. jchjes. verminderd, het Roergebied inwerkingtnedi ng wes van de pullen De Fransche Kamer heeft het accoord te Londen bereikt aanvaardt, en een motie van vertrouwen, in Herriot met 336 tegen 204 stemmen aangenomen. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WEpSELINK—Van Rossnm. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. J01 gevestigd. Een Havas-telegram maakt voorts nog melding van het feit dat de belasting op den invoer Van Duitsche artikelen, welke Herriot in de Kamer heeft aangekondigd, niet vormt een verhooging van de bestaan de rechten, doch een heffing door de schat kist op rekening der reparatie-betalingen, op de stortingen van particulieren aan Duitsche leveranciers, die 74 zullen ont vangen. De constroleur-generaal voor de reparatie-betalingen zal aan de Duitsche verkoopers de ontvangen sommen terugbe talen, waardoor de tranfers, in het Dawes- plan voorzien, vergemakkelijkt worden. Het heffingsysteem zal op dezelfde wijze functioneeren als zulks in Engeland krach tens de Recovery Act geschiedt. Tusschen den president van de National bank Reisch en Zimmerman is een open baar conflict ontstaan. Reisch heeft tegen Ziimmerman in een open brief een heftige polemiek gevoerd wegens het rapport van ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstrektu (behooranda tot dan besorgkringli 1—6 regel» ƒ1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda «n dan bazorakringi 16 regels 1.66, elke regel meer 0.80. Adverteotiin ia het Zaterdegnummer 20 bijslag op dan pTjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN HEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ246, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 60 booger. Gewone sdvertentiifa en ingeeondsa mededeelingen by contract tot zeer geredueeer- uen prijs. Groote letters en randen worden berekend n—r plaatcraimre. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau xjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. riekte genezen, die U >t een last maakt. Die i jeuken datbranden- aat verdwijnen. Vele ten einde raad Waren, D-D; reeds genezen. It er baai bij vinden, i f2 .80 (proefflMCon eeskrachtlge D.DJJ* - Bij apotheker» luid geaocht trok zij de la van de keu- kenlalcl open. Zij vond een inktftesoh- je met een pen en een begonnen brieï aan Bela. Het witte velletje papier glansde en haar naanr trol haar. Zij strekt haar hand naar den 'brief en haar oogen hechtten zich aan de worden. Het wa ren huiveringwekkende ontzettende woorden. ,,Kun je het gelooven, Bela, dat ik nu angst voor Dagmar heb... huivering- wekkenden, ontzettenden angst Dat ik het dikwijls niet waag haar onder do oogen te komen, omdat ik bang ben, dat zij dezen angst op mijn gelaat leest. Weet je het, Bela, dat Dagmar een kind van mij zal hebben Een kind, dal ik moet liefhebben, en dat ik nu eeds haat, omdat ’t bij al het leed, dat Dagmar om mij reeds verduurt, nog een nieuw leed voegt Omdat het een medelijden in mij wekt, dat mij zwak en krachteloos zou maken, wanneer er «•o. andere instincten in mij leefden dan ibij andere menschen. Instincten die donker en ontzettend zijn, Bela en waarvoor ik bang ben. Toen ik een jongen was heb ik eens een vogel, die bij het vallen uit zijn nest den vleugel had gebroken, de keel dichtgeknepen. Met mijn eigen hand. Met twee vingers van mijn hand. Uit waanzinnig medelij den. Ik heb den dooden vogel gekust en heb gesnikt. Moeder kwam er bij. (Wordt vervolgd). 20 1234 n. Advies des- u „ZEKERHEID”, rten Gordels, ?rven, Dres- Dr. Marx, de Duitsche Rykskanselaer, heeft in den Rijksdag, we hebben er Zater dag reeds in ’tknrt melding van gemaakt, een Regeer ingsverklaring af gelegd, waar in hy tevens de resultaten van de Londen- sche conferentie aan den Rijksdag heeft voorgelegd, en den Rijksdag verzocht goedkeuring te willen hechten aan de Lon- densche besluiten. Dr. Marx wees er met nadruk op dat de delegatie die namens Duitschland in Lon den de besprekingen heft gevoerd, er zich van bewust is geen groote resultaten te hebben bereikt, maar dat de taak der de legatie slechts hierin bestond, dat zy streefde naar verlichting van de lasten en verhoudingen schiep, om de uitvoering van het rapiport op de dragelykste wyze te ver zekeren. Ik meen te mogen constateeren, zoo zei hy, dat de Duitsche delegatie te Londen in geen geval ’n verslechtering te genover den huldigen toestand, daarentegen in menig opzicht wel ’n verbetering bereikt heeft. Wy hebben geen oogenblik geaar zeld met alle openhartigheid de Duitsche gedachte naar voren te brengen; een groot deel van onze tegenvoorstellen werd door de geallieerden als rechtmatig erkend en als verandering der genomen besluiten aanvaard. Het is mij ’n behoefte, zoo ging hy voort, de objectieve en onpartijdige leiding der conferentie door ’n Engelsche premier te er kennen. Ik stel er prys op, te constateeren, dat het in de pers geuite verwijt, dat de Duitsche delegatie te Londen voor een ul timatum is geplaatst, volstrekt ongegrond is. De besluiten der conferentie 'zijn voor Duitschland ongetwijfeld, een zware last, maar zyn toch niets anders dan uitwerking van den verloren oorlog. Maar desniette min beteekenen zij in vergelijking tot den tot dusver heerschenden toestand een voor uitgang. Gelijk aan het geheele Duitsche 'lag ook aan de Duitsche delegatie naast aan het hart de zorg, om Duitsch land van de bezetting door vreemde troe pen te bevrijden. Wanneer ons streven niet het resultaat heeft opgeleverd, dat wy beoogden, dan is zulks in de eerste plaats aan de omstandigheid toe te schrijven, dat den partyen te Londen in vele richtingen „halt” geboden was. Toch is het de Duit- ■sche delegatie gelukt door te zetten dat te Londen over de militaire ontruiming der bezette gebieden onderhandeld werd en de spoedige militaire ontruiming der bezette gebieden binnen den door het ge heele Duitsche volk verwachten korten termyn te bereiken. Onze ‘rechtsopvatting, zoo zei hy, wordt daarin nog steeds door de Engelsche regeering geteeld. Wanneer wy ons desondanks met door den nood ge- fiOlIBSCHE lOlRAM. uateen. De DuitscH-nationalen zullen dan het debat openen en eerst uit hun redevoe ringen Zal volkomen duidelijk blyken, wel ke houding ten slotte door deze partij te genover het Dawes-plan wordt aangeno men. Verwacht wordt eenerzydis dat zy niet tot een vergelijk met de Regeering zullen komen, integendeel een aftreden van de Regeering zullen eischen. Het officieus© orgaan van de party brengt onder het opschrift: Weg met de regeering, een artikel waarin gezegd wordt, dat het beter zou zyn een nieuwe regeering te vormen, dan om den Ryksdag te ontbinden. Wy vragen aldus het ar tikel een re geerings wijziging om met nieuwe mannen werkelijk succes te beha len. Valt de regeering, dan vervalt ook het werk wat te Londen is gedaan en dan komt de weg vry voor nieuwe mannen en nieuwe onderhandelingen. Deze eisch stellen wy op dit uiterst gewichtig oogenblik. Te oordeel en naar deze uitlating in dit blad, zou men zoo zeggen, dat het zeer onwaarschijnlijk is dat de Duitsch-natio- nalen tot een vergelijk met het tegenwoor dige kabinet zullen komen. Anderzijds blijkt echter, dat by de Duitseh-nationalen geen volkomen eendracht heerscht. Het besluit om de Dawes-wetten te ver werpen, is wel is waar met algemeen*’ stemmen genomen, maar eerst nadat de oppositie de vergadering had verlaten- Merkwaardig 'is, dat zeer invloedrijke le den van de party tot deze opositie be hoorden. Men noemt in de eerste plaats den minister-president van Wurtemberg, Bazille, vender admiraal Von Tirpitz en den Rijksdagvoorzitter, Wallraf. Bazille had in den ryksraad reeds voor aanneming gestemd. Wallraf sprak voornamelijk na mens het Rijnland. Ook Maretzki, die uit de Duitsche volkspartij naar de Duitseh- nationalen is overgeloopen, verklaarde zich voor aanneming van de Londensche over eenkomst. Zeer scherp legt de Beiersche regeering den nadruk op de noodzakelijkheid van de aanvaarding. De Beiersche minister-presi dent, Held, verklaarde in een rede, dat de regeering zoowel uit de Palts als uit het Rynland en Westfalen dringende verzoe ken heeft ontvangen, om in ieder geval de pvereenkomst van Londen te teekenen. Hy kon het niet met zijn geweten in overeen- stemmin brengen, neen te zeggen. Het ge heele Beiersche ministerie was voor i neming. Ook de Duitseh-nationalen Beieren stonden op dit standpunt. Duitschland zou weigeren, zou het isoleeren en zich de haat der geheele we reld op den hals halen, hetgeen in het ver leden reeds de oorzaak van Duitschlands zwakheid was. Zoo ziet men dat de hoop niet mag wor den opgegeven, daar althans een deel der Duitseh-nationalen wel geneigd schijnt te zyn hetzy vooraf concessies op weg te wijzen, die het Duitsche volk uit zyn economischen en financieelen nood kan redden en de bevryding der bezette Duit sche gebieden verzekert. Deze weg moet echter, zoo zeide hy, ook dadelyk bewan deld kunnen worden en moet kort zyn, an dere zal hy Duitschland ten verderve voe ren, want de verwerping van het veidrag van Londen beteekent in ieder geval al da delyk de vernietiging van alle hoop, die het Duitsche volk, in het bijzonder onze broeders in het bezette gebied koesteren. Industrie en landbouw zullen meer nog dan tot dusver onder een voortdurend toe nemenden credietnuod te lijden hebben. Of onze bloedelooze huishouding onze tot dusver moeizaam omhoog gehouden valuta, niet een nieuw verval tegemoet gaan, is een bange vraag. Een toenemende werkloosheid, een algemeen© nood van breede massa’s van ons volk echter, zul len zeker het gevolg z||n. Op het bezette igebied zal de vreeselylte militaire druk onverminderd blyven rusten, de afsnoering der bevolking zal verder in stand gehou den worden. Honderden gevangen Duit- schers, die zich voor hun vaderland op de bres hebben gesteld, zullen in de gevange nissen versmachten. Aan vele duizenden uitgewezenen zal de terugkeer naar het vaderland ontzegd blyven. Een vreeselijke verantwoordelijkheid rust thans op den Ryksdag. Zyn beslissing zal nadr mijn vaste overtuiging voor Duitschland zegen of vloek beteekenen. Het geheele Duitsche volk en de geheele wereld richten hun blik op ons. Het be zette gebied echter, waarnaar ons aller vurigste wenschen tytgaan, heeft zyn wil bekend gemaakt en zyn hoop is ontwaakt; deze mag niet bedrogen worden. Na Dr. Marx, voerde Minister Luther het woord, daarna Dr. Stresemann, die zei de niet dikwijls genoeg t© kunnen herhalen dat het verdrag van Londen niet een eindr punt maar slechts een begin beteekent. Hij bestreed de tactiek van de 'Duitsch-natio- nalen, die alle voordeelen* welke te Londen zyn behaald, willen verwerpen alleen om dat zy, wat de ontruiming van de Roer be treft, hun zin niet hebben gekregen. Her- haaldelijk sprak Stresemann met grooten lof van den Franschen minister-president, van wien hjj juist in die bezattingskwestie de grootst mogelyke tegemoetkoming ver wacht. Spreker wees er op, dat Herriot niet langer vasthoudt aan de these, dat de termyn voor het Rynland nog niet begon nen was te loopen. De ontruiming van Dortmund begin September ddor de Belgen, zal, zoo zeide hy, de eerste stap zyn die spoedig wordt gevolgd door nieuw, als het Dawes-plan- ten uitvoer wordt gebracht. Stresemann ontving aan het einde van zijn rede een warme ovatie, die slechts door wat gesis van communisten en VÖ1- kischen werd onderbroken. Na een kort debat over de incidenten van Vrydag ging de Ryksdag tot heden 102 - Marika fluisterde zij.... Mafik^....” Haay hoofd yiej, tegen den arm van Marika. Uren drongen zich samen tot minuten. Het was liaar nog alsof Mari ka haar vroeg „Was je daar lang, zeg, lang „Ik weet het niet.” Marika verstond de woorden ter nau wer nood. Maar het was Dagmar alsof zij het zeer luid had gezegd.... dat.... en al het andere Hoe zij het niet had uitgehouden in de grijze kamer, hoe een onweerstaan baar verlangen haar had aangegrepen en hoe zij naar het atelier van Arl was gereden, omdat zij wist, dat hij in de stad was met Marika. Al die lange dagen zolder hem wa ren te ontzettend geweest. Als zij zijn ten, sandalen lagen bom uooreen o vor bloeien en op laiels. Borden stonden m het rond met koude resten van vieesen er op, leege bierilcsscihen. Op den grond lagen stompjes van sigaren, asch hoopte zich op in theeglazen. Het was zoo troosteloos, dat Ari in deze omge ving moest werken. Zij ging naar beneden naar de por- tiersvrouw, om haar te vragen waarom zi; alles niet in orde hield, zooals was afgesproken Het. was een beoldsqiioono, jonge vrouw, twee mooie kindferen hingen aan haar boezelaar. „In orde hield De vrouw lachte haar goedhartig bru taal toe. Als zij boven kwam om op te ruimen,, dan verlangde mijnheer dat zij stil ging zitten, met haar jongste op den arm, het oudste kind ‘tegen haar schou der, zoodat hij haar kon uitleek enen. Zoo zou zij op het groote schilderij ko men. Had de juffrouw het dan niet ge zien Op den achtergrond rechts. Deo jongen kon men nu reeds herkennen... Eerst had zij tegengestribbeld. Zij had ook geen tijd voor ,,zco iets”. Maar mijnheer had niet opgehoudeii. En el- nen keer vijf mark. Zij was weduwe, moest alleen voor haar kinderen zor gen. Was blij als zij op „fatsoenlijke manier” wat extra’s kon verdienen. „Dat kon de juffrouw haar niet kwa lijk riemen.” Nu ja.... tot opruimen a .kwam zij niet aUtijd... het huis was toonden vrouwenkleeren, mansschor-groot, drie étages, en met den huisheer viel niet te gekscheren, iuaaz den vol genden Zondag, ja, daar Kon de juf- irouw op rekenen, den volgenden Zon dag zou zij „grondig schoonmaken.” Mijnheer had ook nl gezegd dat erjspoe dig een tooueolspeelsteir zou komen „zoo’n heel mooio en dan moest alles petjes zijn. En de Kacheli moest zij, te beginnen met Zondag, flink stoken op dat de dame geen kon zou vatten. Want „de groot© figuur in het midden, dat •zou zij worden, en veel zou zij niet aan Lebben. Nu ja, daar steekt ook niets in 1” Zij zelf had er wel is waar voor bedankt „zoo naakt te slaan.” Al was ’t alleen „om de kinderen”. Eeu beetje van haar hals liet zij alleen bloot. En la Ier zou zij zoo'n 'bruinroodj^leed aan trekken, met open, lange mouwen, als «oo’n badmantel. Dagmar ging weer naar boven. Ruim de op, waschte de borüen en glazen, veegde den grond, zette de meubels recht, zoodait de kleine kamer er bijna bewoonbaar uitzag. Maakte het rustbed duel sdioone lakens op. Haar ledematen varen geheel verlamd van den onge dwongen arbeid en in de lucht hing de opgewarrelde stof. Zij ging naar het portaal en rekte zich uit om het groote raFm op te schuiven. Ademde met welgevallen de frisehe lucht in. Liep toen weer terug naar de kcukeii om een lucifersdoos te zoeken, daar de avbnd reeds daalde en zij nog bij de lamp stof af wilde nemen. Na dat zij overal vergeefs naar lucifers ©enigerlei gebied te hebben bedongen, het zij on voorwaardelijk zijn stem te geven aan de z.g. Dawes-wertten. Een dergelijke conclusie is des te meer gewettigd, ’wan- Tieer men de motie raadpleegt, die de Duitsche industrieele vereenigingien hebben aangenomen. Daarin komt wel-is-waar veel teleurstelling tot uiting, omdat de industrieelen meenen, dat de bestendiging der militaire bezetting het herstel van Duitschlandis economische en financieele soevereiniteit uitsluit, terwijl zij evenmin goed zyn te spreken over de Fransche zy- de geüischte economische concessaes (het te sluiten handelsverdragl), maar niette min meenen zij niet verantwoordelijk te mogen zyn voor eene afwijzing van net Londensche pact. Van een verwerping hier van verwachten zij noodlottige politieke en economische gevolgen voor Duitschland. Vandaar, dat zy den moed hebben de Lon densche besluiten ondanks hun onvolko menheden aan te bevelen. Van te grooter belang is deze motie, omdat in genoemde economische vereenigingen ook het Duitsch- nationale element sterk is vertegenwoor digd, zoodat de verwachting te meer ge wettigd is, dat de Duitseh-nationalen hun standpunt te elfder ure nog aan een re visie zullen onderwerpen en derhalve stemmen voor ’t Londensche pact en voor al voor de Dawes-wetten. De onderteeke- ning van de overeenkomst van Londen zal ondertusschen in elk geval op 30 Augustus van Duitsche zijde geschieden; hiertoe kan worden overgegaan, omdat de rijks- constitutie president Ebert daartoe mach tigt en deze schriftelijk het hem verleen de recht pvendroeg aan de Duitsche af vaardiging ter Londensche conferentie. gciaai mei zag, ziju sienr met hoerde, dan wilde zij tenimneto het vertrek le- rugzien, dat zij met zooveel heide voor hem in gereedheid had gebracht, het \ertrek waarin hij leefde en zijn nieu we werk schiep waaraan zij geen deel mocht hebben. Lang had zij, met ingehouden adem, voor het groote doek gestaan, dat de geheele lengte van den muur besloeg. Duidelijk waren reeds de om trekken van eenige gestalten zichtbaar. Hier en daar waren de grijze vlakken met kleu rige penae&lea verlevendigd. Zij zag mannen en vrouwen naakt en levens groot. Geweldig groote ledematen zag zij die zich uitstrekten. Kinderen op uitgestrekte armen. Borsten van vrou wen onder harde voetzolen van r nen. Gezichten slechts vaag oml smal en teer weer andere dierlijk vooruitstekende breede kinnen, zware nekken als van een stier, halzen slank en gebogen‘als een bloemstengel. Op den voorgrond een vrouwenfiguur aan gegeven. En deze figuur telkens weer in honderdvoudige afwisseling. Dat zou zeker wel een hoofdfiguur worden. Zij kende Ari. Zij wist hoe hij zich dag en nacht slechts met dat eene bezig hield wat hem vervulde. Zij ging de .klein aangrenzende ka mer binnen. De mooie meubeltjes wa ren op elkaar gestapeld. Op het rust bed, verkreukelde lakens en kussens, die het afdruksel van het hoofd nog De Regeeringsverklaring van Dr. Marx. Verdeeldheid onder de Duitsch-Nationalen. Aanvaarding van het ac toord door Duitschland. Een conflict tusschen Reisch en Mr. Zimmer man. Een Rapport over giftgassen en bacteriën. boden concessies hebben accoord verklaard, werden wy daartoe gedwongen, door erkenning, dat wy bij afwijzing van concessies een groot aantal onzer verdruk te landgenooten in hun hoop op spoedige bevryding zouden nebben bedrogen en bo vendien het economisch resultaat der Lon densche conferentie in zyn geheel in ge vaar hadden gebracht. De Rykskanselier wees nog eens op de voordeelen t© Londen 'behaald, hoe in de eerste plaats, al zyn de financieele lasten, die uit de verdragen met de Micum voort voortvloeide zwaar, deze aanmerkelijk zyn zoowel het Ryn- onmiddellijk na van het rapport-Da- economische bezetting worden bevryd, terwijl ook reeds terstond verschillende grensstnooken tair zullen worden ontruimd. Zoodra pian der experts van kracht wordt zal een einde komen aan de douanegrens tusschen het onbezette en het bezette Duitsch ge bied, terwijl ten overvloede aan Duitsch land een leening van 800 millioen goud- mark zal worden verstrekt, terwijl de tij dens het lydelyk verzet gestrafte en ver bannen Dudtschers amnestie krygen en vryelyk naar hun haardsteden kunnen te- rugkeeren. Voorts dat de bezettingskosten voortaan ten laste der bezettende mogend heid komen, zoodat deze laatste er belang by heeft om zoo weinig mogelijk soldaten op de been te houden, terwijl ook niet over het hoofd mag worden gezien, dat het ar- bitrage-principe te Londen is aanvaard, zoodat Duitschland niet langer is overge leverd aan de Fransch-georiënteerde Com missie van HersteL Wel komt niet dadelyk aan de militaire bezetting een einde, aldus Dr. Marx, maar het ia reeds veel gewonnen, dat Herriot bereid werd gevonden de voor genomen Roerbezetting van twee jaar tot één jaar in te krimpen en in uitzicht te stellen, dat een spoediger ontruiming waarschijnlijk was, wanneer Duitschland zich beijverde de verplichtingen krach tens het rapport-Dawes getrouwelyk na te komen. De Kanselier drong er met alle kracht op aan, alle deze voordeelen niet te niet te doan door tegen te stemmen, maar het accoord te teekenen, welke beslissing thans van het hoogste belang is voor Duitsch land, Hjj wees op den grooten ernst die den Ryksdag is opgelegd, daar by een niet aanvaarding van het accoord Duitschlands lot voor jarenlang de uitvoering van het rapport der experts en van de overeen komsten van Londen zou verhinderen, op den ernstigen en heiligen plicht in deze stonde van verantwoording een anderen

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1