LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. dezen laatste waarin de (gestie van de Na- tionalbank wordt gecritiseerd en waardoor het beweerde vertrouwen van het buiten land in Oostenrijk in gevaar wordt ge bracht. Reisch heeft verklaard, dat hjj zich met de inzichten van 'Zimmerman over bankpolitiek volstrekt niet kan vereeni gen. Hy kan en wil ondanks de waarschu wing van Zimmerman de bankpolitiek niet veranderen, en heeft in een schryven mr. Zimmerman uiteengezet, dat de huidi ge dekking 38 %„van de circulatie draagt, terwijl de statuten slechts dekking van 20 vereischen. Indien ver der dat gedeelte der circulatie in aanmer king wordt genomen, dat de schuld van den staat vertegenwoordigt, waarvoor de bank geen dekking aanwezig behoeft te houden, dan is -het huidige dekkingsper centage zelfs 51 Dr. Reisch verklaarde verder, dat de bank in staat is, de stabi liteit van de kroon te handhaven. In een rapport Van de Volkenbondscom- mjssie, benoemd om een onderzoek te doer naar de waarschynlyke gevolgen van che mische ontdekkingen in toekomstige oorlo gen, worden de raogelykheden van het ge bruik van giftig gas en bacteriën als wa pens geschetst. Een afschrift van dit rap port is te Londen ontvangen. Het doel er van is, de verschrikkelijke mogelijkheden van een toekomstlgen oorlog in ruimen kring bekend te makert en de publieke meening der geheele wereld de gevolgen duidelijk te maken, die het -gebruik van de machtigste vernietigingsmiddelen, door de moderne wetenschap ter beschikking ge steld van den modernen oorlog, zou heb ben. Het rapport betoogt dat alle landen ten volle den aard van het gevaar, dat hen bedreigt, dienen te beseffen. De commissie bestaat uit Lord Cecil (Engeland), admi raal Aubrey Smith (Amerika), generaal de Marinis (.Italië) en kolonel Requin (Frankryk). -a BU1TENLANDSCH NIEUW3. DUITSCHLAND. Het Wurtembergsche Ministerie by een boottocht te water geraakt. Zaterdag bracht bovengenoemd ministe rie een bezoek aan Bodensee. Gedurende de vaart nam de motorboot waarop zich het gezelschap bevond 'nte scherpen draad en 't Geheele gezelschap raakte te doch allen konden zich redden be halve minister Hinder die vermoedelijk tengevolge van hartkramp was overleden. Een schip dat in de buurt was, kwam di rect hulp brengen doch" kwam te laat. n Saksen. i werd het te Werda plot seling hoog water. Alle bedrijven welke aan het water lagen moesten terstond ge sloten worden. Het water overstroomde geheel de omgeving van Werda. Om een uur 's middags werd nog staging van het water geméld. Door seinen der fabrieken werd het noodsignaal gegeven. Bijna de geheele stad stond toen reeds onder water, «et water kwam snel op, zoodat de bevol king alles in de steek moest laten. Over bovengenoemde overstrooming meldt men ons nog uit Planen: In Mui- grim is eveneens een doode te betreuren. Udt Zwickau wordt gemeld dat de Moldau in eenige uren 3 meter steeg. De aange richte schade is geweldig. ENGELAND. Locatelli vermist? Uit Reykjavik wordt gemeld, dat er nog steeds geen berichten zijn ingekomen van den Italiaanschen vlieger Locatelli, die tege lyk met de Amerikaansche vliegers naar Frederiksdal (Groenland) is vertrokken, waar de Amerikanen reeds eergisteren zijn aangekomen. Het wordt mogelyk geacht, dat Locatelli op een andere plaats nabij Frederiksdal is geland. Er was een ddkke mist, toen de Ameri kaansche v legers aankwamen, -w^rdoor het moei ly k was de landingsplaats te vin den. Geboorte en sterfte in Engeland en Wales. Uit de statistiek over de geboorte en sterfte in Engeland en Wales over het jaar 1923 blykt er in 1923 758.000 kinderen wer den geboren of 22.000 minder dan in 1922. Het geboortecijfer bedroeg 19.7 per 1000, zijnde het laagste cyfer, de oorlogsjaren 1917 tot 1919 niet meegerekend. Het aantal sterftegevallen bedroeg 444.000 of 42.000 minder dan in 1922 en is het laagste sedert 1862, toen de bevolking iets meer bedroeg dan twintig millioetf en het sterftecijfer 21.4 per 1000. Thans was dit 11.6 per 1000 tegen 12.8 in 1922. Dit is de eerste maal, dat het sterfte cijfer beneden 12 per duizend is gedaald. Het aantal sterftegevallen beneden een jaar was 69 per 1000 geboorten. De natuurlijke vermeerdering van de bevolking door het grooter aantal geboorten boven de sterf- gevallen was gelijk aan 8.1 per 1000. Dit toont een verbetering tegenover 1922 toen de natuurlijke vermeerdering bedroeg 7.6 per 1000. FRANKRIJK. De talrijke auto-ongelukken in Frankrijk. De vele auto-ongelukken in Frankrijk hebben het Kamerlid Ohastenet aanleiding gegeven een brief te schryven aan den mi nister van binnenlandeche zaken waarin hy o.a. wijst op het steeds toenemend aan- tal auto-ongelukken. Onze bladen zien zich, zoo zegt hij, zelfs genoopt daarvan een speciale rubriek aan te leggen. En dan ge- jven zy alleen nog de ongelukken weer met e matigen afloop. Volgens een onderzoek, door mij inge steld, zyn deze ongelukken meer in het bi- zonder te wyten aan de onervarenheid van sommige bestuurders en aan de woeste snelheid van sommige anderen. Ik weet wel, dat, heel gelukkig, deze categorie van bestuurders maar een uitzondering is, maar toch niettemin een betreurenswaardi ge uitzondering. In de dorpen, wagen de - de kin- betreft, is hun op den weg zyn voor de ouders een stellige rede van on gerustheid. Zoo dredgt de weg niet langer 'bruikbaar meer te wordenvoor den voet ganger, den landbouwer met een gespan en zelfs niet meer voor ematigen auto mobilist Om al deze redenen beschouw ik het als myn plicht u te verzoeken den prefecten last te geven orders te verstrekken, opdat de regelen voor den weg beter in acht Maatregelen tegen ethermishruik. Door een aantal Fransche geneesheeren wordt er bij de Fransche regeering op aan gedrongen, maatregelen te nemen tegen het ether-gebruik, dat op het oogenolik, vooral te Parys, ernstig in omvang toeneemt Daar de beperkende maatregelen voor den ver koop van andere bedwelmende middelen zooals morphium en cocaïne steeds moeilij ker zyn te ontduiken, heeft de groote schare der de aan deze middelen verslaagden zich op den ether geworpen, welke een ieder in de apotheek en drogisterij tot elke hoeveel heid kan bekomen. Bovendien heeft ether nog het voordeel goedkoop te zyn. Zy ademen den etherdamp bij kleine hoeveelheden in en ondervinden dan bijna eenzelfde gewaarwording als by het gebruik van de andere bedwelmingsmid delen. Anderen weer slikken er enkele drup pels van in. In Montmartre is al dadelijk een handel ontstaan in kleine zak-fleschjes met ether, die in de nachtlokalen worden ver kocht tegen 20 francs, een prys waarop ze ker 15 francs winst is. Ook kan men in som mige inrichtingen reeds „ether-cocktails" bestellen, glazen champagne met enkele druppels ether erin. De dokters wijzen thans op de groote ge varen welke ook aan het vrye gebruik van ether zyn verbonden en verzoeken voor deze stof ook een strengere controle bij den, ver koop. DENEMARKEN. De ontwapeningsplafrnen. „Berlingske Tidende" verneemt, dat in een gisteren gehouden bijeenkomst van het 'Deensche kabinet de formeele goed keuring is gehecht aan de ontwapenings voorstellen, welke de minister van Defen sie, Rasmussen, in de eerstvoLgende 'zit tingsperiode aan den Rijksdag zal voorleg gen. De hoofdlijnen hiervan zijn de Ver vanging van het bestaande leger door een speciale grenspolitie en van de he-sibaande loot door een kleine vloot van schepen der visschery-inspectie en kustwachtsche pen. Er zal een kleine luchtvloot gehand haafd worden en het geheel zal resortee- ren onder het ministerie van Buitenland- sche Zaken, terwijl het ministerie van De fensie zal worden opgeheven. De jaarlyksche kosten worden op 11 millioen kronen geschat, plus ~het wacht geld voor de ontslagen manschappen vain eger en vloot. HONGARIJE. De vermoedelijke moordenaars van Erzberger. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boeda pest verneemt, werd Förster met de beide naar Boedapest gezonden criminalisten ge confronteerd. Daarbij werd vastgesteld, dat hij inderdaad de moordenaar van Erz berger, namelijk Schulz is. De plaatsvervangende minister-presi dent verklaarde aan de journalisten, dat het nog heelemaal niet zeker is, dat För ster zal worden uitgeleverd. In Hongaar- sche regeeringskringen wil men Schulz asylrecht verleenen. Er is echter ook een strooming, die hem wel wil uitleveren, ir de Duitsche regeering als com pensatie de moordenaars van graaf Tisza uitlevert, die, zooals men weet, naar Duitschland zyn gevlucht. De Duitsche criminalisten zullen aan de Hongaarsche politie verzoeken, ook met de beide andere verdachte Duitschers te wor den geconfronteerd, die naar men zich her innert, na door de politie te Boedapest te zyn verhoord, weer op vrije voeten zyn ge laten, omdat ze zich behoorlijk konden le- gitimeeren. Men gelooft, dat een van bei den, die rich Schneider noemt, in werke lijkheid Tjllessen heet. binnenland. De toepkssimg van de arbeidswet 1919 Di besturen vau het Bureau voor de K.-K. Vakorganisatie, het Christelijk Vakverbond en het Alg. Nederl. Vak verbond hebben rich tot den minister van arbeid gewend met een brief, waur in ij o.a. verklaren Gedurende de vier jaar, waarin straks (24 October a.s.) de Arbeidswet 1919 voor fabrieken oiK werkplaatsen van toepassing is, is uiteraard ook door an dere groepen van werknemers met stij gend verlangen uitgezien naar 't oogen- blik, waarop ook voor hen de bescher mende maatregelen in werking zouden treden. L)e besturen voornoemd hebben in den gang van zalven aanleiding gevon- de.i do vraag onder het oog to zien, of de vakorganisatie op zich zou kunnen nemen, aan de controle op de naleving van de Arbeidswet haar medewerking te verleenen. Na ernstig beraad mee- nen ziij die vraag in beginqpl bevesti gend te kunnen beantwoorden, zich daarbij stellend op hot stèeds meer be pleite standpunt, dat de geïntereeseer- Jveel mogelijk bij de uitvoering soanle wetten dienen te wor den van den De Centrale van Rijkspersoneel heeft het lidmaatschap van het N.V. opgezegd. In verband miet tusschen de Centrale va Vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst en het Comité van Neu traal Overheidspersoneel gerezen ern stige meeningsversehillen over de wijze van actie voeren, heeft de Centrale, die reeds vroeger Itaar lidmaatschap van hel Algemeen Nederlandsch Vakver- bon (door welk lidmaatschap zevan rechtswege lid was van het C.N.O.P.) tegen 1 Januari 1925 had opgezegd, be sloten deze opzegging reeas thans in werking te laten treden, mede om- vrij te zijn in hare actie ten aanzien van de aanhangige sahriw-veflag.ng. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale heeft de vertegenwoordigers der bij haai aangesloten organisaties bijeenge roepen. om van zijne handelingen ver- slatT to doen en de verdere actie te be- spi eken. De salarisherziening van het Rijkspersoneel. Het Comité van neutraal overheids personeel (C.N.O.P.) en het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heelt een manifest aa-n de Nederlandsche bur gerij gericht, waarin rij schrijven Terwijl sinds t September 1922 het duurtopeil zich met groote hardnekkig heid handhaaft, beefi het overheidsper soneel aderlating op aderlating moeten ondergaan. Zij werden de slathloiters eener stelselmatige sluittpostpolitiek. Zoover heeft met durven gaan, out mi nister Colijn ui de Kamer en in zijn bellende Bilthovensohe rede moest er kennen, dat de salarissen reeds bene den het behoeitepeil waren neergedrukt en eerder voor verhooging dan voor veilaging in aanmerking moesten ko men. Zijn do ambtenaren dam paria's on zer samenleving, dat een dergelijke po litiek mag en kan worden gevoerd'? Wil men dan met alle geweld dein goeden naam, welken-het Overheidspersoneel geniet, doen plaatsmaken voor de siecm- le reputatie van sommige buitenland se!) e ambtenarencorpsen V De boog kan ook te strak gjjspannen worden, ue re- igeeriiig schijin^door ie willen zetten. Zij heeft den munster van maraie be iast met nieuwe salarisverlagingen voor te bereiden tengevolge waarvan na alle mogelijke andere versieoiueriugen als een aanmerkelijke weirktijd-veirlen- ging etc. voor gehuwden en kostwin ners het loonpeil lager zal moe ten worden, uaii, in Maart 1919, bij ver gelijkbare duurte werd vastgesteld, ter wijl voor de ongehuwden geen enkel limiet in acht gènomieu schijnt te zullen worden. Zoodanige kortijie.itigé politiek van de Nederlanosche regeering moet van onberekenibaran invloed op de dienst* prestatie der ambtenaren zijn, en hel is daarom, dat ondorgetoekenden op tredende namens de twee grootste algef- meene oomité's 't.w. het couiite van Neu traal Overheidspersoneel en het comité tor behartiging van de algemeene be langen van Overheidspersoneel een beroep doen op de Neder landsche bur gerij, om met de ambtenaren samen te wei ken, ter voc^Koming van het onheil, dal den ambtenaarsstand en dus ook den dienst staat te worden toegebracht. Vakverbond van hoofdarbeiders. Naar de l'el.verneemt heeft de Bond van Technici definitief besloten, zich af te schelden van het Vakverbond voor Hoofdarbeiders. Dit besluit moet in hoofdzaak zijn oorzaak vinden in een door het bestuur vau het V.V.H. rondgezonden vertrou welijk schrijven. Een vliegveld bij den Haag. Volgens de Tel. worden op hel oogen- blik tusschen de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag, Delft, de Kamer van Koophandel en de regeeriug on derhandelingen gevoerd over 'n e.v. te stichten vliegveld in den Haag. Vast schijnt reeds te staan, dat het vliegterrein Waalhaven in Rotterdam binnen afzieobaren lijd als centrum van internationaal luchtverkeer zal worden vervangen door een vliegterrein onder den Haag. De Duitsche vliegproevc® in Limburg. De proefnemingen, welke door een orietal Duitsche ingenieurs op een ter rein iu Heerlen zijn genomen werden met een nieuw 'hiodel vliegtuig van bij zondere lichte constructie, zijn afgebro ken. Het terrein werd ongeschikt ver klaard. De proefnemingen zullen thans Ie Münster in liet onbezette gebied wor den voortgezet. Het feit, dat nog steeds geen spoor gevonden is van den moordenaar van den rentenier v. d. S. uit de De Rie- ierstraat, in weerwil van de vrij groo te zekerheid, dat liier geen beroepsmis dadiger, doch naar alle waarschijnlijk heid, een bek wide van den rentenier van den moord verdacht moet worden, neefl aanleiding gegeven tot een scher pe critiek op het politie-onderzoek. De- critiek is in penjge plaatselijke bla den tot uiting gekomen. Een arlikel van mr. J. M. van Stip- riaan Luïscius in de ,,N. Crt." heeft deze critiek1 ingeluid. Hij schrijft o.a.: ,.De politie noemt het een moeilijk geval, maar ik verschil van opvatting. Er zijn hier tal van aanwijzigingen. Uil den duimafdruk, die niet klopt met de hier aanwezige duimafdrukken blijkt, dat het geen bekende misdadi- Uit 't scheuren van bladzijden uit het toel van den vermoorde zou later blij ken dat de moordenaar een kwade be taler was. In het vermoorden met een schaar ligt ook een aanwijzing. Niet iedereen draagt altijd een schaar bij zich Het blijkt, dat de vermoorde geld uitleende tegen rente. Hij heeft het den moordenaar blijkbaar lastig gemaakt. Dat lastig maken geschiedt door deur waarders of advocaten. Wie was de ge wone deurwaarder, van den vermoor de Bij hem kan men hooren, wie de slechte betaler was. Zoeken met de her senen is ook hier de Aldus mr. Stipriaan. De actie van h De actie voor de pensdoenverbetering van het spoorwegpersoneel, uitgaande vau de Neder landsche Vereeiüging, den B.A.N.S. en den Neutralen Bond, is, naar uit Utrecht wordt gemeld, thans ill vollen gang. Hoewel de centrale lei ding van de petitionnementsactie bij de drie hoofdbesturen berust, werkt iede re bond zelfstandig miet de lijsten 011- üer het personeel. Van het plan om in een groot aantal plaatsen gemeenschappelijke propagan- dag-vergaderingen te houden, heeft men afgezien, daar men er van overtuigd is, dal het personeel voldoende op de hoogte is van de bedoeling dezier pen- sioenactie Door het personeel wordt op de lijs ten druk geleek end, ook door leden van den R.-K. Bond St. Raphael en den Prot. Christ. Bond, niettegena'.aande de hoofdbesturen dier bonden hun leden hebben geadviseerd, niet te teekenen. De gemeente-reiniging te Leiden. Naar aanleiding van het groote tekort op den dienst der Leidsche gemeente- reiniging over 1923, n.l. f 370.000, heb ben de raadsleden Sytsma en mevrouw van Itallievan Embden het voorstel ingediend, om B. en W. uit te noodi- gen een onderzoek in te stellen, of de ze exploitatie goedkoo-per kan geschie den GEMENGDE BERICHTEN. De malversaties te Zeist. De drie vernachten van de malversa ties aan de Boazoaus te Z/eisit zuju Zater dagochtend naar Utrecht overgebraent en ter beschikking van de justitie ge steld. Een der gearresteerden, zekere Z. uit IJsselmuiden, wordt ervan verdacht üe verduisterde gelden gebruikt te hebben voor het oprichten van een drukkerij in zijn woonplaats. Voorts zou hij ver schillende personen hebben opgelicht. De justitie heeft dö boeken en bè- schelden van de drukkerij in beslag genomen. Volgens het 11 bid. heelt hel onder zoek door de Zeister politie, nog aan getoond, dat inderdaad de indertijd door den directeur verduisterde gelden reeds weer waren aangezuiverd door familieleden. De directeur moet het geld hebben aangewend voor specula tie met medeweten van zijn bediende. In totaal moet de directeur zich daartoe indertijd een bedrag van pl.m. f 6001) hebben toegeëigend. De bediende mioet echter ruim f 40.000 hebben verduis terd, welk bedrag niet weer werd te ruggestort, maar aan allerlei werd uit gegeven. De boeken, welke de bedierf de onder zijn berusting had, warden dadelijk na de arrestatie door de poli tie in beslag genomen, doch liet heet, dat ae bediende er tevens een eigen administratie op na hield om' in de of- ticieele bescheiden zijn onrechtmatige handelingen aan de corotrole te kunnen onttrekken. Naar het heet, werden stor tingen deels ten eigen bate aangewend en dan voor het gereduceerde, bedrag geboekt, terwijl betalingen in de boe ken werden genoteerd, verlioogd met het bedrag, dat de bediende in eigen zak deed verdwijnen. Gebleken is, dat hij zijn jonge vrouw wilde ontvangen in een nieuw gebouwd huis, dat hij huurde tegen f 800 's jaars, welke buur- Som ongeveer overeenkwam' met zijn salaris, zoodat hij vermoedelijk ge- dioomd heeft het weeldeleventje onge stoord te kunnen voortzetten. Gisteren werd in de timmermans- schuur van den schoonvader een prach tige nieuwe inboedel in beslag geno men en in een viertal autovraohten n >ar het politiebureau overgebracht. Een nog r.iet betaald) orgel moet door den han delaar zijn weggehapijd. Under de clientèle van de Boazbank 'behoort ook het Chr. Lyoeunv te Zeist en het moeten vooral dé lyoeumg' zijn, die door den bediende ten bate werden aangewend1. Het bankbedrijf wordt met 't Utrecht- scbe personeel voortgezet. eigen Gisternacht hebben ongenoode gasten pogingen in het werk gesteld, om de brandkast, die zich bevindt op het kan toer van den R.K. Boerenbond te Ber gen op Zoom, te forceeren. Nadat zij dooi middel van loopers de gebouwen waren binnengekomen, hebben zij alle ramen zorgvuldig afgesleten met Slee den en kantoorjassen, aoodat men van hui te., de vuurgloed niet zou bemerken die de aortogenische laschapparaten ver oorzaakten. Als voorzorgsmaatregel te gen brand wierpen zij een hoeveelheid Maai gelukte hun de bovenste lagen door te branden. Hierdoor liep het gloeiende staal tusschen het slot. Ziende, dat de brandkast langs dezen weg niet te ope nen was, hebben zij getracht de brand kast naar voor te duikelen. Ook d.t jnocht niet gelukken, daar de brandkast in den muur is gebouwd. Slechts een kléin bedrag aan geld dat in een mis- siebusje was, werd medegenomen. De inbrekers moeten met den liftancieeien toestand goed op de hoogte zijn ge weest, daar Donderdagsavonds t mees te geld in kas is, om Vrijdags uitbeta lingen te kunnen doen. Naar wordt ver nomen was in de brandkas: circa 10.000 gld. aanwezig. Verschillende vingerai- drukken zijn door de politie genomen. Dit is reeds de derde poging tot in braak in den tijd va-n één maand. De tribuje Van de „Stormvogels" afgebrand. Bij het hevig onweer, dat Zondagmor gen te IJmuide-i woedde, is de 'bliKsein ingeslagen in de overdekte tribune op hoi terre.n van Stormvogels. De tribu ne brandde tot den grond toe af. Al leen de zijtribunes bleven gespaaia. De schade wordt door verzekering ge dekt. r-Malth schen Bond. Naar het bestuur der K. K. Artsen- vei een iging, blijkens een mededeenng van het R. k. ten, zal de Ko- p ue statuten hen bona, met worden hernieuwd. Artsenblad, pinklijke Bij den pakhuisknecht J. V. Ie Borne ren nabij Sluis Ai is Donderdagmorgen een V/2 jarig kind in een ketel kokenu varkenseten gevallen, waarbij het zoo danige brandwonden opliep, dat het aan de gevolgen is overleden. Anti-militaristen met revolvers. Zaterdagmorgen had ten huize van den heer Hof te Terwispel een betreu renswaardig ongeluk plaats. Hier ver toefden twee ainti-m'ilitaristisolie spre kers, die te Wijnjelerp het woord zou den voeren. Eén van hen bezat een browning en verklaarde de werking aan den ander. Toen deze laatste, de heer Blaauw, onderwijzer te Schoten, het gc-laden wapen over zou nemen, ging hel schot af. De kogel trof hein in liet onderlijf. Eenige uren later is hij over leden. Lastig* uitzetting. Zaterdagochtend vervoegde zien ee.i deurwaarder m de Buiten brouwers straat te Amsterdam om den oewoner van drie hoog achter, zoueren h., we gens huurschuld uit zijn woning te zei len. Deze uitzetting nep ai ongeveer een jaar. Nu de steun van de gemeente was opgehouden, was H- wederom ge dagvaard. Toen de deurwaarder kwam, was de bewoner afwezig. Toen het nijsontouw ai uithing kwam hij ttiujs en begon nij de deurwaarder en diens helpers te dreigen met ijzeren schoeiumakerslees- ten. Hij ging vervolgens naar den zot- tier sneed het hijschtouw van den deur wrarder aan stukken en bond aan den hijschfaaak een rooden doek. De deur waarder riep toen assistentie van de politie in. Toen deze kwam, smeet de bewoner uit het dakraam met stukken dakpan en alles, wat voor de hand lag. De politie zette de straat af en wachtte de komst van den waarnemenden com- jnissaris van Soest ai. 'toen deze wa» gearriveerd,'werd H. gesomimieerd op te houden met het plegen van verset, maar H. zeide zich tot het uiterste te zullen verzetten. De pQUUe trok toen de re volver en begon het zolderraam met scherp te beschieten. H. week achter uit, maar gooide ijzeren leesten en het kijschblok van den deurwaarder naar beneden. Inmiddels waren ook agenten onder aanvoering van inspecteur Bijlsma naar boven gegaan met de revolver in dy hand. Toen zij op de derde verdieping kwamen stond de vrouw van H. achter een kachel geroed die naar boiveden te werpen. De| inspecteur waarschuwde dat het gooien onmiddellijk zou gevolgd worden door een revolverschot. Do vrouw week toen achteruit. H. zelf had een groot stuk hout in de hand, met de bedoeling, dat van de trap te wer pen Ook hij volvoerde de bedrsigihg niet en hij gaf zich na nog ee^ig veraet over. Hij werd naar het politieposthuis op het Droogbak gebracht en vandaar naar het bureau Warmoestraat ver-, voerd. De uitzetting zelf geschiedde daarop zonder verder verzet. LqterljweKwrt reding. Ingrijpen der politie. Op last van de justitie heeft de poli tie daadwerkelijk een einde gemaakt aan de overtreding van de Loterijwet, die sinds eenigen tijd door de „Natio nale Verzekering", hoofdkantoor Louisa de Colignystraat in den Haag, gepleegd worden. De directeur van de maatschappij, de heer v. D„ is meestal afwezig, zoodat do leiding van de aaken berust hij den procuratiehouder, den heer v- d- Ni- Deze heer v. d. M. is destijds reeds verbaliseerd wegens overtreding van de Loterijwet. Hij schijnt toch nog met het plegen van die overtredingen voort gegaan te zijn, zoodat de justitie zich genoodzaakt zag in te grijpen. Verschil lende administratieve stukken zijn nu. cfoor de politie in beslag genomen op het hoofdkantoor en ten huize van een der hoofdagenten aan de Paviljoens gracht. De zaak is nog verder in onderzoek. Een vermakelijke smokkelgescinedenis. Men schrijft uit Enschede: By Borken aan de Nederlandsche grens heeft zich dezer dagen de volgende,niet onvermakelijke smokkelgeschiedenis afge- STADSNEEUWS. Een Duitsch douanebeambte ontdekte een man, die in het zweet zijns aanschyns op zijn rug een zak vervoerde, welke, blijkens de uit de tallooze gaten stekende deelen van Nederlandsche tabakszakken, een groo te hoeveelheid van dit edele kruid bevatte. De douanebeambte, verheugd over deze vette vangst, transporteerde man en zak naar een boerdery, welker eigenaresse be reid werd gevonden de waren in een fonkel nieuwe gonjezak over te pakken en zoolang by haar te laten staan, tot het in beslag ge- nomene des middags naar de douanepost zou kunnen worden vervoerd. De naam van den tabakssmokkelaar weid genoteerd en ieder ging zy'ns weegs: de be ambte naar zyn post om kennis te geven van zijn vangst, de boerin naar een buur vrouw om deze van de wereldschokkende arrestatie kond te doen en de smokkelaar naar... de boerderij, om daar het in beslag genomene weer op zjjn rug te laden en zich daarna ijlings uit de voeten te maken. Van de opgegeven naam bleek te bevoeg- der plaatse natuurlijk ,Jtein Lied, kein Op het oogenblik breken juristen van naam zich het hoofd over de vraag, wie dei- boerin den nieuwen gonjezak moet vergoe- WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Is contact met Mars bereiktT Marsbewoners op aarde. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat uit Canada bericht is ontvangen, dat de marconisten vau het draadiooze station te Point Gr«y ge heimzinnige teekens hebben gehoord, een vreemde groep geluiden die in geen enkele code voorkomt. Do luisteraars in Engeland berichten ook, dat zij vreemde signalen hebben gehooid. Geleerden van naam hebben echter wei-, nig geloof, dat resultaten zullen worden bereikt. Astronomische deskundigen wyizen er op, dat men in Engeland weinig zal kunnen waarnemen, daar Mars zich aan den Zuidelijken hemel bevindt en dus dóór een ongemakkelyk-dichte atmosfeer moet worden waargenomen. Zij verklaren voorts dat Ze nog nooit oen schijn van bewijs heb ben gevonden, dat er redelijke wezens op Mars wonen. Zij laten het onderzoek dus geheel over uan de deskundigen der draad- looze. Andere geleerden, zooaLs Sir Oliver Lotl- geen prof. Low, verklaren dat, hoewel het misschien mogelyk is verbinding te krij gen met Mars, we waarschijnlijk op die planeet zouden te doen hebben met 'levens vormen, die vofkoaneö van de orize ver schillen en dus niet zouden kunnen ingaan op aardsche mededeelingen. Prof. Low, die j iederen nacht luistert om te trachten tee- kens op te vangen, die dé aarde zouden kunnei# bereiken tijdens de periode van den kortsten afstand tot Mars, zegt dat het niet mogelijk is dat de Marsbewoners I reeds te midden van ons zyn. Hy zegt: I Mars is ouder dan de aarde en de geogra- I fische en atmosferische toestanden zijn zoo I verschillend van de onze dat ze tot een I generatie moeten hebbenigeledd van een I type, dat geheel afwijkt van het aardsche. I Het is mogelijk dat de Marsbewonérs zoo I gevormd zyn, dat het menschelyk oog ze I iriet kan waarnemen. Wjj weten dus niet I of zich niet reeds Mars-bewoners op aar- J de bevinden en of zjj misschien ons „hou- den" zooaLs -wij paarden en koeien houden. I LAND- EN TUINBOUW. De Keujsche Jaarbeurs. Het bestuur van de> Internationalie Jaarbeurs te Keulen heeft een typogra fisch zeer goed verzorgd boekje 't liöht doen zien, waarin wordt verteld waar om Keulen als stad voor het houden van een Internationale Jaarbeurs zoo'n bevoorrechte positie inneemt en waar in» do handel aan Keuloq. den voorkeur geeft boven andere steden voor het be zoeken van Jaarbeuraen. Het bookjei, dat op aanvraag gratis verkrijgbaar is bij dein vertegenwoordi ger van de Jaarbeurs, Mr. J. C. J. Zuy- derhoff, Korte Voorhout 13, don Haag, bevat voorts de noodige inlichtingen toor hen, die de a.s. Jaarbeurs te Keu len, die van 14 tot J9 September en de Landbouw beurs, welke van 30 Augus tus tot 7 September wordt gehouden, w ensoben te bezoeken. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 25 Augustus 1924. Aanvoer 433 vette runderen, 231 vette en graskalveren, 1344 varkens, 1081 scha pen en lammeren. Prijzen: Runderen le kw. ƒ1.161.21%, 2e kw. 1.1O-4.06, 3e kw. 0.9&—0.8Ó; Ossen le kw. 1.12%—1.17%, 2e kw. 0.95, 3e kw. 0.900.80; Kalveren le kw. 1.761.96, 2e kw. 1.501.25, 3e kw. 1.100.96; Schapen 'le kw. 0.80—0.90, 2e kw. 0.75—0.60, 3e kw. 0.600.56; Lammeren le kw. 1.05 L10, 2e kw. 0.820.84; Varkens le kw. 0.80-0.76, 2e kw. 0.74-0.70, 3e kw. 0.75- 0.74 BODEGRAVEN, 25 Aug. 1924. Aanvoer 112 partijen, 6040 stuks, ge wicht 26200 K.G. Prys Goudsche Kaas le soort ƒ64—67, 2e soort 68—64; le soort met Rijksmerk 6728. Handel matig. GOUDA, 25 Augustus 1924. De Directeur van Gemeentewerken. Dè Directeur van Gemeentewerken, do heer H. 1. E. van der Ven, die ko« geleden ernstig in aanmerking kwam voor de functie van Directeur van Bouwtoezicht en Wo- mngvoorziening te Arnhem heeft thans aan B. en W. van Arnhem bericht dat hij voor een benoeming tot die functie niet meer in aanmerking wenscht te komen. BroodprijBverhooging. Van verschillende kanten komen ve rachten op, dat, wegens gedeeltelijke mis oogst der tarwe, zoowel in Amerika als in liusland, de meelprjjzen zeer aanzienlijk eploopen tengevolge waarvan de prijs van het brood 'noodzakelijk zai moeten worden De Sinds februari zijn de meelprjjzen met ongeveer 25 verhoogd en 'het laat zich aanzien dat deze prysstyging nog gerui- men tyd zal aanhouden. Ia veie gemeenten, ook in Amsterdam, zyn dan ook de broodprijzen reeds vei- hoogd en het is te verwachten dat o'ok hier ter stede een verhooging niet zal kunnen uitblijven. Aan de gevolgen overleden. Naar wy vernemen is de Rotterdamsche koopman M., die Vrydag, toen hy by het station Schoonhoven op den in beweging zynde trein sprong, onder den trein ge raakte, waarbij hy ernstige verwondingen bekwam, Zondagmorgen in het van I terse n Ziekenhuis overleden. Remonstr. Geref. Gemeente edikant der Remonstr. Geref. Ge- Dr. L. J. van Hoek zal Zondag 31 Aug. te 10% u. zyn afscheid preeken. Sociëteit „Ons Genoegen". Het bestuur der Sociëteit „Ons Genoe gen" heeft een buitengewone algemeene ledenvergadering uitgeschreven op Maan dag 8 Sept. a.s. In die vergadering komen de volgende punten aan de orde: Verslag der Commissie benoemd in de I-eden vergader ing van 2 Juni j.l.; Voprstel om met ingang van 1 Mei 1924, bóf; bedrag der loopende pacht te verlagen tot op ƒ4000.— per jaar. Voorstel om aan den Pachter, ter zake van reeds betaalde pacht, eene teruggaaf te verleenen van ƒ3500. Voorstel tot het aangaan eener Leening groot ƒ7000.—; Diverse mededeelingen. I Kinderfeest in de Backenbergstraat. I Ter gelegenheid van den a.s. verjaardag I .van H. M. Koningin Wilhelimina, zullen er I in de Bockenbergstraat Kinderspelen wor- I den gehouden op Zaterdag 30 Aug., des namiddags ten 3 ure, die zullen worden op geluisterd door muziek. De spelen zullen bestaan uit: Zakloopen, Touwtrekken en Koekhappenj voor jon gens; MuiltjesLoopen, Eierloopen en ge blinddoekt prysknippen voor meisjes. Maandag 1 Sept. zal er op grootsche wijze worden versierd en geïllumineerd; 's avonds is er muziek in de muziektent. Volks- en Schoolbad. In de afgeloopen week werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 142 kuip baden en 141 sproeibaden. Invoer van kaas in Spanje en Japan. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft den volgenden brief aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden: De Nederlandsche Vereeniging van Kaas- bandelaren veroorlooft zich by dezen de aandacht van uwe excellentie voor de hei de onderstaande feiten te vragen. I. Aan een lid onzer vereeniging wordt bericht uit Spanje gezonden waaruit blykt, dat het voortaan niet meer mogelyk zal zyn verschillende kaasleveringen op ééne douane-factuur te groepeerem, en dat het I dus noodzakelijk is voor iederen afnemer afzonderlijk eene consulaire factuur over te leggen, waarvan de kosten 7 bedra- i gen. Deze nieuwe maatregel doet het ver moeden ontstaan, dat de Spaansche auto riteiten er naar streven den invoer van kaas volstrekt onmogelijk te maken. II. Een onzer leden zendt ons een over druk uit de Japan Cronicle van 8 Juli 1924, waaruit blijkt, dat de Japansche regeering Voornemens ie het invoerrecht op kaas te verhoogen tot 100 ad valorem. Het zal wel geen betoog behoeven, dat zulk een invoerrecht den uitvoer van Nederlandsche kaas naar Japan nagenoeg onmogelijk maakt. Onze vereeniging went zich met deze mededeelingen tot Uwe excellentie in de hoop, dat het haar moge behagen in het belang van het Nederlandsche zuivelpro duct, zoowel in Spanje ale in Japan, die stappen te doen, welke er toe kunnen lei den, dat de invoer van Nederlandsche kaas I in genoemde Staten niet geheel en al on- I mogelijk zal gemaakt worden. Van dezen brief is tevens afschrift ge zonden aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw in de hoop, dat deze het verzoek ten krachtigste zal steu- Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 61, de lucht 61. Agenda. 8 Sept. 8 uur. Soc. „Ons Genoegen". Le denvergadering. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze wede tot en met Vrij dag 29 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. -Bij de gisteren gehouden nationale schietwedstrijden te de Bilt behaalde de heer T- Zaal 8zn. een 5e prys in de perso- neele wedstrijd op buks met 97 punten, de heer T. J. de Vries een 3e prys in de per- soneele wedstrijd op rykscylindergeweer. Op de vrije baan-wedstryd op buks was de heer Zaal no. 11 met 297 punten, op de vrije baan-wedstryd op rykscylinderge weer de heer T. J. de Vries no. 2 met 292 punten. By de eere-wedstrijd op rykscylinderge weer was de heer T. J. de Vries no. 1 met 95—90 punten, by de wedstrijd Meesterflo- bert de heer T. Zaal no. 2 met 93 cartons, 1917 punten. BOSKOOP. By Kon. besluit is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool B. Lemkes, te Alpheti a. d. Rijn. GOUDERAK. De Muziekvereeniging „Caecilia" gaf Zaterdagavond een uitnemend geslaagd concert op het dorp. De nummers ten ge- hoore gebracht hadden heel veel succes en het aantal muziekliefhebbers dat van het concert kwam g<enieten werd steeds grooter. De vlaggetjes ten bate van „Caecilia", verkocht vonden menig 'kooper. zoodat de kas der vereeniging gelijk By de Zaterdag gehouden Atletiekwed strijden, uitgeschreven door de gym- nastiekvereeniging K. D. O. te «Krimpen a d. Ijssel, behaalde de Voetbalvereeniging alhier de le prys, estafetteloop (rechte baan). De Gymnastiekvereeniging T.H.O.R. 2e prys Gymnastiekver. T.H.O.R. Adspi- ranten 4e ptys tweekamp. De uitslag der voetbalwedstrijd gisteren gehouden op het sportterrein alhier is: Gouderak II—Gouda IV 4—1. In de Zaterdagmiddag gel meeiïteraadsvergadering is de ling met 6 tegen 4 stemmen OUDERKERK a/d. USSEL. In de Vrijdagmorgen gehouden Raads vergadering huldigde de voorzitter de ver- diensten van den jfedr 3. Hoogendijk, die op 5 September &.s. 25 jaren lang lid van den Gemeenteraad zal 'zjjrt en het vorig jaar tot wethouder benoemd Werd. Na .mededeeling der ingekomen stukken werd gesteund werd. steunrege- de gemeenterekening, dienst 195 loopig vastgesteld, met een "voordeelig sjot van 20.431.97. Hierop weid de gemeente- •begrooting voor het dienstjaar 1925 aan geboden, bedragend dn ontvangst en uit gaaf 93.66173%. De ffnancieele toestand der gemeente ia zóó gunstig, dat het mo gelijk blykt het vermepigvuldigingscijfer voor belasting naar het inkomen van 2 op 1 te brengen. Voor het,College van 'zet ters werden 'opnieuw voorgedragen de bei de aftredende leden A. Vonk Noordegraaf en B. Hoogendijk. Bestek en voorwaarden voor de vervanging yan het bestaande steigerhoofd door een nieuw werden vast gesteld; de gelegenheid tot inschrijving naar het werk voor ingezetenen bestaat op 2 Sept. a.s. REEUWIJK. Op voorstel van B. è'n W. zijn door den Raad dezer gemeente c(e héefen G. Vertte, C. van Leeuwen, J. C. 'ttÖgen en A. Ver boom benoemd tot ledën der Commissie, belast met het nazien der Gemeentereke ning over 1923. SCHOONHOVEN. Ds. J. O sin ga. t Na een korte ingesteldheid is alhier overleden ds. J. Osinga, pred. der Geref. Kerk. Vorige week Zaterdagnacht werd hy ongesteld en de ziekte verergerde deze week dermate, dat Donderdag zyn toe stand hoogst ernstig werd. En reeds gis teren werd ds. Osinga, dje as. Maandag zyn 70sten verjaardag noopte te vieren, Ds. i Osinga aanvaardde in 1882 bij de Ned. Herv. Gemeente van Idsegahuizen het predikambt. In 1886 vertrok hy naar Aar- Landerveen en ging daar met de Doleantie mee. In 1889 verbond hy zich aan de Ned. Geref. Kerk (Doleerende) van Gouda. Ver volgens deed hy intrede te Vianen in 1896, te Werkendam in 1897 en sinds 1910 stond hy te Schoonhoven, waar hij de ineensmel ting der Geref. Kerken A en B meemaakte. STOLWIJK. De Postduivenvereniging „De Blauwe Doffer" hield Zondag een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanuit Hal (België), afstand 145 K.M. In concours waren 28 duiven. De le, 3e, 6e en 7e pr. werd be haald door C. J. de Vries, 2e pr. P. Bon- gem, 4e en 5e pr. A. Anker, 8e pr. D. Mastenbroek, 9e en 10e pr. J. H. Verburg. Aankomst le duif 10 u. 33 m. 23 sec., laat ste 11 u. 13 m. 35 sec. le overduif 0. J. de Vries. Als kaspryzen werden uitgereikt aan C. J. de Vries 20 sigaren, P. Bongers 16 sig., A. Anker 10 sig., D. Mastenbroek 5 sig. en aan J. H. Verburg een sierspeld. Tyd van loslaten was 8 uur. WADDINXVEEN. B. en W. boden den Raad de gemeente- rekening aan. De ontvangsten bedragen 271.384.64 en de uitgaven 232.969.19, al- zoo een batig saldo van ƒ38.415.35. De subsidie voor 1926 van het Burg. Armbe stuur werd vastgesteld op ƒ11.900. ZOETERMEER. De gemeenschappelijke nieuwe openbare school van Zegwaart en Zoetermeer wordt op 1 Sept. aai. In gebruik genomen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen vai» Zondag 24 Augustus 1824 V rieucWaiappeli jk Oiympia jun.Schoonhoven jun. 8 (Zaterd gespeeld) Gouderak II—Gouda IV 4—1 A lie andere, in ons Zaterdagnummer gepubliceerde wedstrijden, giugen we gens terreinalkeuring niet door. WATERPOLO. Degradatiewedstrijd le klasse. A Z. 1—Neptunus I l—0 ATHLETIEK. Het Athietiekkampioenschap van den n. v. a Liet het weder zacli aanvankelijk slecht aanzien, de gisteren te Nijmegen gehouden athletiekwedstrijden van den N.V.B. zijn ten slotte toch nog goed ge slaagd. De verschillende uitslagen zijn als volgt 10C M. hard loopen 1. H. A. B?oos (P.S.V.) 10.8, 2. J. C. de Vries (H.B. S 11.6, 8. Ch. Bovens (idem) 11.8, 4. G. J. Remer van Aiphen (Quick). «0C M. hard loopen 1. A. Kwakker- naat (Quick 2.16.2 2. H. Publiekhui- aen (id.) 2.17 3. C. Amesz (Oiympia, Gouda) 2.17.2 4. H. Wilier (idem) 2.17.4. Baldribbelen 1. K. E. Rode (Quick) 48.2 2. A. Pierhagen (H.B.S.) 50.2 3. Th. A. Hannessen (Quick) 4. F. v. d. Venne (Quick). Verspringen m. a. 1. H. A. Broos (P.S.V.) M. 6.34 2. G. J. Reuser van Aiphen (Quick) M. 6.20 3. J. H. vau Kampen (H.B.S.) M. 6.07 4. W. Jas pers (Oiympia) M. 5.77. Hoogspringen m. a. 1. H. Huberts (Quick) M. 1.65 2. O. J. Heuser van Alphen (Quick) 3. O. Thierbaoh (H. B S.) 4. C. van Erp (P.S.V.allen M. 1.60. Discuswerpen 1. G. Schöttelndreier (Quick) M. 31.32 2. H. A. Broos (P.S. V.) M. 29.43; 3. H. van Eijk (Oiym pia) M. 28.85 4. 0. van IRappard (H. B.S.) M. 27.35. Kogeistooten 1. S. Hertzberger (P. S.V.) M. 10.75 2. C. SchöttelndTeier (Quick) M. 10.55 3. H. van Eijk (Oiympia) M. 10.08 4. O. van Rappard ,(H.B.S.) M. 9.65. Speerwerpen 1. O. van Rappard (H.B.S.) M. 39.80 2. A. Doeve (H.B. S M. 39.12 3. S. Hertzbeiger (P.S. V.) M. 34.20 4. H. W. Wierdsma (Quick) M. 33.43. 4 X 100 M. estafette 1. Philips Sport Ver. (Eindhoven) 46 sec.; 2. H. H-S. II (Den Haag) 46.8 sec.; 3. H.B.S. I 47 sec.; 4. Quick 47.8 sec. 4 X 400 M. estafette 1. Quick (Nij megen) 3.45; 2. H.B.S. II (Den. Haag) 3.16.8 3. H.B.S. I, 3.59.3 4. Philips Sport Ver. 3.59.4. Behaalde punten 1. Quick 38 2. H B.S. 33 3. Philips Sport Ver. 25 4. Oiympia 8 p. (DRAADLOOZE DIENST.) BEriLI/N, 25 Aug. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van den Rijksdag heeft Zondag e voor de uihoering van het Dawes-plan noodige spoorwegwet eii de wet inzake de m- strueele obligaties aangenomen. De economische en finantieele com missie van) den» Rijks Econovwsohen Raad heeft zich met 31 tegen 10 stem men uitgesproken voor de aanvaarding van het Dawes-plan. In de commissie van do Beiersche landdag sprak de rni- oii-ter-presideiT Held' eveneens ten gun ste van de aanneming. Een stemming heeft nog niet plaats gehad. Onderhandelingen te Dusseldorff. BERLIJN 25 Aug. l'e Dusseldorff vin den binnenkort Fransoh—Belgische be sprekingen plaats over de maatregelen tot doorvoering van de te Londen be sloten economische ontruiming van het Roergebied. De stemming op de Berlynsche beurs. Dc Berlijnsclie effectenbeurs opende heden in vaste stemming daar men den politieken toestand veel gunstiger acht en men verwacht dat de Rijksdag de conclusie van de Londensche conferen tie zal aanvaarden. Verdacht van moord. BERLIJN, 25 Aug. De 5)-jarige we duwe Krueger uit het Brandenburgsohe dorp Hannover werd gearresteerd on der ernslige verdeakiug drie mannen waarmede zij gehuwd was vennoord te hebben. Door den trein gegrepen en gedood. REILEN 25 Aug. Op den overweg na bij Beilen is hedenmorgen een paard en wrgen door een uit Groningen komen den D-trein gegrepen en vermorzeld. Le landbouwers Koers en Koning uit Zuiggelte werden gedood. Het paard en een der slachtoffers werd' bijna een K.M. vèr medegesleurd'. Een vooraanstaand Bruseelsch bankier verdwenen. LONDEN, 25 Aug. Uit Brussel wordt gemeld dat de politie nasporingen ver richt naar Ernest de Schutter, een voor aanstaand bankier. Men gelooft dat hij miet de noorder- zo i is vertrokken en een millioen francs van de de Schutterbank heeft medege nomen. moord op den mUlionairaaoon. Een draadloos N. T. A.-bericht meldt, dat Zaterdag duizenden mannen en vrou wen verwoed hebben gevochten orn toegang te krygen tot het gerechtsgebouw van Chi cago, waar de beroemde advocaat zyn plei dooi zou houden voor Loeb en Leopold. Dar row was eenmaal genoodzaakt zyn plei dooi te staken wegens het lawaai op straat, toen de menigte het politiecordon verbrak en tevergeefs trachtte het gebouw te be stormen. Groote dijkbreuk in China. Naar wordt gemeld is de dam van het groote kanaal in de buurt van Ench&ie doorgebroken. Honderdvyftig dorpen zyn overstroomd. Duitsche zilveraankoop in Amerika. 4 Men meldt uit New-York dat de Duit sche rogeering 4 millioen voor zilverme- ,taai op de vrye markt gekocht heeft. De- jte aankoop is gedaan om daarvan zilveren munten te ""«ïte" 328.0UU werkloozen in onbezet Duitschland. Het aantal ondersteunde werkloozen steeg in 14 dagen van 277.000 tot 328.000, dus een styging van 18 En dan dient imen hierby nog te vermelden dat vele werkloozen geen ondersteuning ontvangen. Door den trein gedood. IIELMüiN^, 2.j Aug. omstreeks 10 uur is de olievenior iu. ScliijiKlel uit iieluuwiu o<p ujm ovoia/o0 na bij Kooseiuk bij Heimoiki door een uit de richtiiug Deurue komenden treiu verpletterd. Hij was op slag dood. Ook de oliekar en de hond die deri wagen trok werden vermorzeld. De slagboomeu waren niet neergela ten. De politie stolt een onderzioek in. V ergiftigings verschijnselen. ROll'EKuAivi, zo Aug. Bij urie kin deren uit de W andeloorddwarsstraat zijn Zaterdag van leverworst vergüti- gingsverschijnselen waa Igenomen. De kinderen werden naar het zieken huis vervoerd. De toestand was heden middag nietlevensgevaariijk. Door den bliksem- getroffen. VENRAAY, 25 Aug. Gistermiddag bij liet hevige onweer is de 24-jarige Jans sen die onder een paar boomen schuil de door den bliksem getroffen en ge dood. De moord op den landbouwer Naalden. DEN HAAG, 25 Aug. De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatie beroep van T. B. tegen een arrest van het Ge rechtshof te 's-Basch, waarby hy is veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf, met geweldpleging den dood ten gevolge heb bende by den landbouwer Naalden. WISSELKOERSEN. 22 Aug. 26 Aug. Officieel. Loeten 11.69% 11.59% 0.61% 0,61% ,ParÜ* 13.92% 14.06 Brussel 12.87% 13.02% Zwitserland 48.35 48.35 \Weenen 0.0086% 0.0036% .Stockholm 68.50 68.50 (Kopenhagen 41.80 41.76 (Christiania 36.75 35.70 New York 2.57% 2.57% V Niet officieel. Praag 7.72% 7.75 Madrid 34.45 34.50 -Milaan 11.40 11.42% Beursoverzicht. De nieuwe week had weinig verandering in de situatie op de effectenbeurs gebracht. "yVederom waren de omzetten van beschei den afmetingen en de koersen op de mees te afdeel ing-en verschilden niet veel by die Van den vorigen beursdag. Vandaag wa- ïen het geconsolideerden, die voor een af wisseling zorg droegen en onder vrij leven dige^ handel tot boven 160 stegen. Ko- ninklylce lagen vrijwel onbewogen in de piarict en bewogen zich dan ook binnen onze grenzen. Op de Scheepvaartafdeeling ■waren Kon. Holl. Lloyd aan aanbod onder hevig en boekten dien tengevolge een ver- 4ies. Ook de andere scheepvaartpapieren, "Jioewel niet veel veranderd, waren eerder geneigd terug te loopen. In Tabakken ging weinig om en werden die op ongeveer het .vorige koersnaveau veranderd. Van de sui- kerafdeeling zakten H.V.A. een weinig in, terwijl overigens geringe koersverschillen vielen waar te neimen. Van de Ned. Indu- 'strieelen waren de Jurgenswaarden ook /than# weer aan den vasten kant. Prolongatie 2% NEW YORK, 9.30 u. v.m., 25 Augustus. Londen 449%, Parys 541, Brussel 500%, Italië 442%, Zwitserland 1873, Amsterdam 3875, Oiristiania 1382, Kopenhagen 1618, .Stockholm 2661. LONDEN, 1 uur, 25 Augustus. New York 449%, Plarijg 8315, Brussel 9000, Berlyn 18600, Italië 101 9/16, Am- vsterdam 1159, Madrid 33756, Zwitserland 2399. BERLIJN, 1 uur. 25 Aug. Amsterdam 16234r—16316, Brussel 2019—2100, Christia- nia 5785—5815, Kopenhagen 11142—78, Ita lië 1855—65, Londen 1880%—99%, New- York 419—21, Parys 2259—71, Zwitserland 7855-95, Madrid 5566-34. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 25 Aug. Hoogste stand 771.3 to Toulouse. Laagste stand 756.8 te Memel. Verwachting Zwakke tot matige,' westen tot zuidwesten wind. Gedeelte lijk bewolkt. Weinig of geen regen. Warmer. Licht op. 26/26 Aug. 8.36 n.m.—(.29 v.m.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2