«ers LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. signeerd aan de vrijwilligere. Bij aankomst legde Soen Yat Sen op deze lading beslag, bewerend dat een deel van de wapens was verkregen met vijandelijk geld, er den commandant der vrijwilligers van be schuldigd, het vrijwilligerscorps te gebrui ken om de regeering omver te werpen en „in de voetstappen van Mussolini te tre den." Uit deze inbeslagneming ontstond een vinnig conflict. §oen Y>at Sen bood den vrijwilligers aan „dat gedeelte van de in- beslaggenamen wapens, dat zij gekocht hebben", terug te geven, doch de vrijwil ligers wezen dit aanbod verontwaardigd van de hand. De toestand is thans volgens een bericht aan de „Times" uit Hongkong, waar uitgewekenen uit Kanton zijn aange komen, zoo gespannen, dat de kooplieden vendedigingsbarricades in de straten op werpen, terwijl soldaten in de stad pa- tnouillt FRANKRIJK. Een treinbotsing. Dertig goederenwagens vernield. Gistermorgen heeft op 500 Meter af stand van het station van La Fouillouse een spoorwegongeluk' plaats gehad. Twee goederentreinen zijn met elkander in bot sing gekomen. BJjj de botsing werden niet minder dan 30 wagons vernield. Drie per sonen werden bij het ongehik gewond. J ZWITSERLAND. Een Zwitserscli gehucht bedolven. Uit Genève wordt gemeld dat het ge hucht Cortaccio in de Verzasca-vallei ge heel is bedolven door een aardstorting. Er is veel vee gedood, doch van de bewoners ia niemand getroffen. V VEREENIGDE STATEN. Loc&telli. De vermiste gevonden. De kruiser „Richmond" heeft den Ita- liaansdhen vlieger Locatelli opgepikt 123 mijl ten oosten van Kaap Faerweü. Het toestel is geheel vernield. Een kerk ingestort. Door een hevigen storm is de katholieke kerk te St. Patrick in den staat Louisiana ingestort kort voor het begin van den dienst. Talrijke kerkbezoekers werden on der de puinhopen bedolven. Er zijn 9 doo- den en 9 zwaargewonden. binnenland. Jan ter Laan. Uit Rotterdam meldt men, dat de toe stand van den hoer Jan lor Laan de laatste dagen gunstig is, zoodat op ge heel herstel gehoopt wordt. Waarschijn lijk aal hij echter dit jaar aijn werk zaamheden als Tweede Kamerlid en raadslid niet kunnen hervatten. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. De Ned. Ver. tot bescherming van Dieren bestond heden» zestig jaren. De feestelijke herdenking zal op 6 Sept. a.s plaats vinden. H. van Eeten. t Te Salzburg is, naa^ liet Utr. Dgbl. me lot, in den ouderdom van ed jaar overleden de heer 11- van Eeten, in le ven burgemeester der gemeente Amei- fte en dijkgraaf van het Hoogheemraad schap de Alblasserwaard met Arkel be neden de Gouwe. Een tunnel onder de Maas. De ingenieurs Scholteus en Van Slij- pe bespreken in „De ingenieur" een tunnelplan voor Botterdam. Langs twee wegen kan bet beoogde doel bereikt worden. In de eerste plaats kun de tuimel on der de rivier gelegd worden aan den l.euvehavenmond en van daar liet ver keer langs een oprit in de Leuvehaven naar het straatniveau gevoerd worden. üok is het mogelijk de aansluiting aan den noordelijken oever tot stand te brengen bij het Willemsplein en de op rilten te leiden onder de Zalm haven en den Westzeedijk door naar den Schie- damschesingel. Bij 't ontwerpen van de tunnelver binding is uitgegaan van do gedachte, dat het verkeer zooveel mogelijk ge splitst moet worden gehouden. Tenge volge hiervan is de tunnel geprojec teerd als vier evenwijdige kokers, elk niet een inwendige breedt van 5 M Twee hiervan zijn bestemd voor het vorkeer Noord-Zuid en twee voor dat gaande van den Linker- naar den Rech ter-Maasoever. Voor elke richting is een koker be stemd voor de opneming van een dub bele file snelverkeer. De andere koker kan in zich opne men eon enkele file langzaam verkeer, terwijl aan weerszijden hiervan trot toirs zijn aangebracht, één 'bestemd als fietspad en het andere voor voetgan- Het rijvlak komt te liggen 4.5/ M onder den kop van don tumneikoker, Koodat, waar een gronddekking van 1.43 M. boven den top wenschelijk is, het rijvlak komt te liggen 6 M. onder den rivierbodem. Het tracé Leuvehaven—Parallelweg fcou kosten f 7.140.000, terwijl het tracé .Sch i odainsch esingel—Pa ra 1.1el w eg op f (..457.500 komen zou. De) bovenomschreven! turanelverbin- ding zal rond f 15.000.000 (Parallelweg —leuvehaven), of rond' f 14.000.0 (Parallelweg—Schiedamschesingel) kos ten, terwijl, met inbegrip van de ver betering van de bestaande brugverbin- dirïg, de doelmatige, geheel bevredi gende, oplossing van het oeververtrin- dingsvraagstuk te Rotterdam een bedrag van ruim f 18.000.000 zou vorderen. De rijwielbei ast in g. Naar de Stand, verneemt, overtreft liet aantal rijwielen het oorspronkelijk geschatte aantal van één millioen aan merkelijk en heelt de Rijksmunt op dracht gekregen voor den aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjes. Ontslag onderwijskrachten. De gemeenteraad van Leiden heelt gistermiddag besloten aan de school- ïoofden P. G. Hocks en A. Wisse, 5 gehuwde onderwijzeressen, 3 ongehuw de onderwijzeressen on '2 onderwijzers wegens opheffing van hun betrekking eervol ontslag te vereenen. Advertenties en Journalisten. Het bestuur van den Nederlandscuieii Journalisten-Kring heeft in zijn j-1- Za terdag gehouden vergadering de vol gende motie aangeuoeann Het Kringbestuur, op den voorgrond stellend, dat in het dagbladbedrijf in het algemeen en als regel een volstrek te scheiding bestaat tusschen redact 10- neele en commercieel© leiding, ais ge volg waarvan de journalist nimmer de verantwoording draagt voor of zich be moeit met den inhoud van ue adver tentie-pagina's in de bladen, in het iniduen la lend of en zoo ja in hoeverre het wenschelijk is, dat in de ze practijk wijziging wordt gebracht, is niettemin van oordeel, dat in zeer bijzondere en 'belangrijke gevallen hel op don weg van de' organisatorische ertegenwoordiging der journalisten kan liggen, een oordeel uit te spreken over het opnemen van bepaalde advertenties acht zich verplicht thans, en vooral na de bekende gebeurtenissen van het vo rig laar met de toenmalige aankondi ging van het dagblad „De Dag", zijn teleurstelling te kennen te geven over hel feit, dat in verschillende bladen wederom advertenties van Broekhuys worden opgenomen, Mistateert met groote voldoening, dat door verscheidene andere bladen deze advertenties zijn geweigerd. Congres Nederland'» volkskracht. Het congres inzake Neeriumis volks kracht, dat op Vrijdag 2u en Zaterdag September dooi de aideenng s-Gra- venhage van hel Algem. Nederlandsen Verbond in de Ridderzaal te 's-Gravon- hagc zal worden gehouden, ondervindt, naar gemeld wordt, o j de uitwerking van de plannen veel sympathie. De bur gemeester van Den Haag heelt 't eere- voorzittersoimp van liet congres aan vaard, en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heelt zien bereid verklaard le spreken bij de ope ning van het congres, welke opening eenige plechtigheid, o.a. met koor zang, zal geschieden. Over do volgende onderwerpen, onze volkskracht betreffende, zullen de daar bij) genoemde sprekers optreden Ne- hefland als koloniale mogendheid, G. «J.'Staal, oud-gouverneur van Suriname; Nederlands plaats onder de zeevarende mogendheden, J. W. J. 'baron v. Haers- olte, directeur van het scheepvaartkun dig Museum te Rotterdam wat Neder land beteek ent voor de toonkunst, drs. Hugo Nolthenius Nederland op het ge bied der weten chap, mr. G. Scholten; de bet eek en is der Neder landsehe bouw kunst, Jan Wils weerbaar of weer loos G. K. filout, redacteur van het Algemeen Handelsblad de taak van Nederland op internationaal gebied, H. C'h. G. J. v. d. Mandere de Neder- Landsohe of Dietsche stam, dr. N. B. Ten hoef f. Het congres zal worden besloten met een kunstavond in het Kprhaus, waar toe reeds de heeren Albert Vogel en Thom Denijs hun medewerking hebben toegezegd. De bedoeling van het congres is, in deze tijden van druk en zorgen, eens stemmen van opwekkenden klank te la ten hooren. Van de redevoeringen zal een g«- drunt verslag verschijnen, en er zal een conpresgids worden uitgegeven, ver lucht met portretten van mannen, die den Nedorlandsehen i\aam in het bui tenland hebben hooggehouden, en met aanhalingen uit verschillende buiten- Undsche bladen en tijdschriften over de beteekenis van ons volk onder de noties. Nederlandse he Jaarbeurs. Ter gelegenheid van de Xle Neder- landsdhe Jaarbeurs zal de Nieuwe Ne- derlandsche Grossiers'bond op 10 Sep tember a.s. zijn jaarvergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht houden. A. C. Volker. t Te Scheveningen is gisteren op 03- jarigen leeftijd overleden de heer A. C. Volker Aan., sinds 1919 lid van de 'Provinciale Staten' van Zukt-Holland, 'behoorende tot dén Vrijheidsbond. GEMENGDE BERICHTEN. De verduisteringen aan de Boaz Bank te Zeist. Het politie-onderzoek in zake de ver duisteringen aan de Boazbank in Zeist is geëindigd. Zaterdag zijn de drie arrestanten, de directeur, mr. D. de bankbediende van K en diens schoonvader Z. uit IJsel- liiuiden,overgebracht naar Utrecht, waar zij ter beschikking werden ge steld van den officier van justitie. Een jaar lang heeft de bankbediende van K. de gebruikelijke controle van hel hoofdkantoor weten te ontsnappen, hoe dit met een steeds aangroeiende tekort kon worden volgehouden blfjft intusschen een raadsel. Ter vverklaring van ue groote uitga ven die van K. zifih veroor looide, heet te het, dat zijn verloofde in iJseimui- üen niet onbemiddeld was terwijl wordt beweerd,'dat in Kampen, en IJseimui- den, waar het geld eveneens op ruime schaal werd uitgegeven, gemeend werd dat de aanstaande van mej. Z. kapitaal krachtig was. Afgezien van de ld-jari ge echlgenoote van v. K. moet in veder geval de tegenwoordige schoonvader wel van de herkomst van het geld heb ben afgeweten en hel gerechtelijk on derzoek zal dan ook wel uitmatten hoe veel van hot verduisterde in de handen van de* soli oonveder is overgegaan, die althans als verdacht van heling werd aangehouden. Gelijk reeds werd medegedeeld is de 21-jarige van K. een paar weken gele den te Kampen in 't huwelija getre den. Schroomde hij niet daarbij veel vertoon te maken wat tot de ontknoo ping van het weeldeleven zou leiden, omdat een Zeister politieman daar toe vallig van de deïtige trouwpartij van den rijken kantoorbediende uil Zeist vernam men moet wel, ondanks zijn geraffineerdheid een buitengewone duin ueld bij van K. onderstellen, waar hij er evenmin tegen opzag in Zeisl een lueuw gebouwd huis te huren, waar voor f 800 jaarlijks moest worden vol daan, terwijl zijn inkomen slechts oO in de maand moet hebben bedragen 1 Dat de Boazbaifk dezer dagen liet on derwerp van gespreti is in Zeist laat Zich begrijpen. Algemeen wordt be weerd, dat de eveneens nog jonge di recteur, die een gering salaris genoot, een sober leven le.dde. Benaive de di recteur en van (C. beneorde nog sleeuw een jongste bediende tot het bankper soneel. De boeuven, waarin van K. ge knoeid heeft, werden dadelijk na de arrestatie in .beslag genomen, maar verschillende papieren moeten zijn ver dwenen. Het bans bedrijf worui met Utrechtsch personeel voortgezet. Mel den wij ten slotte nog dat van K. ver moedelijk wel geweten heelt dat hij door de politie werd gezocht, daar hij reèds een week langer weg bleef dan in verband met zijn huwelijk was toe gestaan. Ten slotte nad de bekende ar restatie van hem en zijn schoonvader plaats. Met groote belangstelling wordt natuurlijk in Zeist het verdere verloop tegemoet gezien. Weer een kind uit een sneltrein gevallen. Zondagavond te half negen is ter hoogte van den overweg Ketnel nabij Leiden een meisje van vijf jaar uit den sneltrein 229 gevallen. De vader die het ongeluk zag gebeuren, trok onmiddel lijk aan de noodrem, waarna de trein stilstond. Een in den trein aanwezige geneesheer constateerde alleen een incv ernstige woivue aan liet aoiiternooid! van het kind. tiet ongeval verweate even wel groote consternatie onder de pas sagiers. - Kind aangeraden door een auto. Op den weg MoerdijkBreda, onder Zevenbergen, is Zonuagmiduag hel 4- jai;ig zopptje van den spoorwegueaunbte W D., voor de onderlijn o woning uoor een passeerenden auto aangereden. Het kind werd bewusteloos opgeno men en bleek ernstige Ivooluw onoen te hebben opgeloopen, terwijl het linker been op meerdere plaatsen gebroken wat Door deri bliksem getroffen. Zondag zijn bij den landbouwer L. kvan Harten te barnevold, vijl ui de weide loopende koeien door den blik sem doodgeslagen, terwijl bij den land bouwer D. van Ravenhorst een koe door het hemelvuur werd gedood. Ernstig ongeluk op den Rijn. Zaterdagavond is op den Rj.pi bij Duisburg het scheepje. Nordster, toen hel van een sleep was losgemaakt, door do sterke stoom tegen een ander schip terecht gekomen en doormidden gebro ken. De Nederlandsohe schipper W. Ktiyper, zijn vrouw en drie kinderen, die in de kajuit waren, zijn verdron ken. Twee 'knechts, die op hel Ueu stonden, vielen overboord, doen konden gered wdrden. Dc oorzaak van het ongeluk is nog ni^t geheel duidelijk men zegt dat er een misverstand tusschen den kapitein eu den schipper is geweest over de aanlegplaats. Door den tram overreden. Gisteravond omstreeks 9 uur.heeft er Dep aanrijding mot doodelijke afloop plaats gehad op het Spui in den Haag. Een tot nu* toeonbekend gebleven vróuw van ongeveer 60 jaar wilde de straat oversteken' en word toen door een passeerenden taxi gegrepen. Een, dokter kon slechts den dood constaiee- ren De auto en do bestuurder, <je paai het hoofdbureau van politie ge bracht. Uit een Onderzoek bleek, dat de puto absoluut in orde was. Men meent dat do chauffeur geen schuld aan hel ongeval heeft. Deze is dan ook na het onderzoek vrijgelaten. Het lijk van de vrouw is naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats vervoerd. Verschillende inbraken. Zaterdag- en Zondagnacht zijn te Val- kenswaard en te Leende talrijke inbra ken gepleegd. De dieven vetschaften zich toegang door middel van ontslui ting van eein raam met behulp van een schop. Deze schop is door de politie gevonden en in beslag genomen. Te r L ende is o.m. ingebroken in het raad huis, waar de dieven blijkbaar in hun werk gestoord zijn. Daar is n.ets ge stolen. In winkels en café's worden slechts kleine dingen gemist. Men vermoedt, dat de politie de da der. op het spoor is. Er is beslag ge legd op een rijwiel, dat ipdertijd gesto len is bij een inbraak te Veldhoven. De dader van dezen diefstal is gear resteerd. Vermoedelijk maakt hij deel uil van de bende, die aan de inbraken debet is. Ernstige ontploffing in een wapenhandel. Gisteravond was de ló-jarige J. Vm een kelder van den wapeiwuiweiaur v. in de Oppert in Rotterdam bezig met- tiet leeg halen van 200 patronen. ïoen hij daarvan 180 had leeggehaald, Het hij een der patronen op uen grond val len die juia op het slaghoedje terecnl kwam'. De patroon ontplofte, alsmede de hoeveelheid kruit uit de andere patro-' nen. De ontploffing was zoo hevig, dat een deel van het plafond werd wegge rukt.. Een groot aantal ruiten m de om geving werd gebroken. Door de ont ploffing ontstond ook1 een begin van man<r* De rieten bekleeding van het plafond* vatte vlam, alsmede een groote hoeveelheid emballage. De br una weer kon echter uitbreiding van den brand verhinderen. De jongen bekwam ern stige brandwonden aan armen en ge laat Opname in het ziekenhuis bleek oodzakelijk. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk. Verzekering dekt de chade. Ernstg auto-ongeluk. Een inzittend meisje verdronken. Up de Catharijneoüigel in Utreem ter hoogte van caie ivok neou gisieravonu om ongeveer null twaaii een ernsiig onp getuK plaats genad. hen auto, waarin zich buiten den oesiuuiuer ecu i j-jai ig meisje bevonu, was op üeui ^anuuijne- brug tengevolge van verunnueude ver- Ij chtmg tegen een paal opgeien en. ue des tuur der had toen gestept en zijn wagen onderzocht, maar mets bijzon ders ontdekt, zoouat hij Weer doorge reden was. Hij draaide toen den singel op in de richting van deal Amsterdain- schen straatweg, maar toen hij zijn tstuui weer in den gewonen stanaVwiide brengen, weigarde dat, zoodat de auto door bleef draaien en met een tlinke vaart den hoogen walkant afreed liet water in. De bestuurder wist zwemmen de den oever te bereiken, waar hij door enkele agenten en burgers op het dro ge werd gebraoht van het meisje was geen spoor meer te ontdokken. Hedenmorgen heeft men, na don ge- heelen nacht gedregd te hebben, haar lijk opgehaald. Verduistering door een postbeambte. Voor ongeveer 1000. Men meldt uit Dordrecht aan de Msb. Naar wij vernemen, heeft de politie alhier gearresteerd en aan den reenter- commassaris overgeleverd den postbe ambte M. v. N., werkzaam aan do af- deeling Rijkspostspaarbank. De betrok kene is in voorarrest gesteld ais ver dacht van valschheid in geschrifte en liet plegen van verduisteringen tot een bedrag van ongeveer duizend gulden. Bij informatie oleek ons, dat de ver duistering gepleegd is, terwijl terzelf- der tijd dat de fraude ontdekt werd, v. N. zichzelf bij de politie van het be schuldigde en hij op eigen aangifte is geairesteerd. Een conflict in het Havenbedrijf. Over het uitleenen van arbeiders. Voor eenige weken is bij de firma ISwarttouw te Rotterdam een conflict ontstaan over het z.g. uitleenen van ha venarbeiders. Genoemde firma, die op hol oogenblik geen werk had, liet een gedeelte van haar arbeiders op Thom son's havenbedrijf werk verrichten. Naar aanleiding van deze uitleening werd door verscniliecide vakorganisat- ties een referendum' uitgeschreven on der de havenarbeider^, waarvan de uit slag, die Zaterdag bekend werd 2e- Irnaakt, als volgt luidt Bij S. Swart- touw verklaarden 64 arbeiders zich te gen en 12 arbeiders zich voor het uit leenen. Bij de firma Swarttouw waren dezo getallen 29 en 9 en bij Thomspn's havenbedrijf 48 en 86, totaal dus 141 tegen en 107 voor. De verschillende ontslagen blijven gehandhaafd en ande- ron zullen vermoedelijk volgen. Hoender pest in ons land. In de omgeving van Woudenberg en Scberpenzeel, zoo deelt dr. Baudet uit Jiet Instituut voor parasitaire en infec tieziekte der Veeartsenijkulpdige Hoo- geschool (directeur prof. L. de Blieck) mede in het Tijdschrift voor diergenees kunde, heerscht een kippenziekte, waar van de voornaamste verschijnselen be stonden in groote somnolentie, sterke blauwe veilkleuring van de kam en groote sterfte. Ne den dood werden puntvormige bloedingen gevonden in tal van orga nen. Het bacteriologisch onderzoek was steeds negatief. Proefdieren, besmet met emulsie van organen en met bloed en ook met filtraat van dit moteulde door een Chambeirlandkaars (L 23, mo del Martin) stierven na 1 tot 3 dagen onder dezelfde verschijnselen bij de lijkopening. Op deze wijze was de be smetting steeds van dier op dier over te brengen. Qf. Baudet komt tot de gevolgtrek king, dat we hier te doen hebben met hoender pest. Nadere bijzonderheden zullen spoedig gepubliceerd woi-den. Hongaarsohe kinderen naar ons larfd. Woensdag 3 September worden per extra trein te Utrecht veirwacht onge veer 500 R.-K. Hongaarsche kinderen, die door bemiddeling van het comité Jos Macklenberg in Den Bosoh en in verschillende plaatsen van Nederland teu'llen vertoeven. Er komen o.a. 70 kin deren voor Hilversum, 60 voor Leiden en 115 voor Den Haag. Het va telefw Er worden sinas eenigen tijd, naai de Grondwet meldt, tusschen Roosen daal en Bergen op /.oom proeven geiiu- frien met een uitvinding van den ir. der telegrafie, den heer A. H. de Voogu uit den Haag. l>e uitvinumg bestaat hierin, dal door een bijzonder -kruisingssysteem der dra den. welke zich in de telefoonkabel be vinden, het afluisteren van telefoonge sprekken het overspreKen van ue eene ader op de andere, zooals de vu la teral luidt zooveel mogelijk voorko men wordt. Wanneer uit systeem goede resulta ten heeft, zal niet enkel net telefoonge- heim beter gewaaioorgd zijn, doch zal het doornat het plaatsen van con- densatoren vermeden kan worden f aanmerkelijke bezuiniging betook<$fcn. Alleen op het traject Rortsendaat-^ Bergen op Zoom zou deze bezuiniging pl.m. 500 gulden zijn. Een noodmaatregel. Door den nevigeii regenvai van dc laatste dagen waren in icaUordamst.ru- ten ondergetoopen, daar ue rioieerings- buizen de massa s water mei meer aen verwerken. Er was slechts ééai middel om liet Water spoeuig weer kwijl le ratten, m. het aftappen in tie singels. n»e Gemeen tewerken zijn na rijp oeraao lot dezeu noodmaatregel overgegaan. Het gevolg was, oat hei water van de verschillende singels verontreinigd. weid. Nu bevindt zien in uen boeren- singel en deii Noordsingel tieel wat visch, die door het rioolwater bedwelmd geraakte en gemaaKeiijü te grijpen wat.. Zoo dreven b.v,. vette palingen, sommi ge waren een pols dik, aan de opper vlakte. Natuurlijk waren hier heel wat liefhebbers voor an dientengevolge wer den de fraaie plantsoenen van ue sin gels op süMnmiige plaatsen erg bescna- digd. Een bedankje Een schuier te Lemmer vond dezer dagen aan den weg tussenon bloten i-u Balk 'n porteteuille met liefst Jü.üüü er in. De, eerlijke vinder ontving van den eigenaar als belooningeen be dankje. Het mensch geworden flegma. Het U. D. schrijft Zonder overdrijving mag worden ge zegd, dat wat op den Oatharijnesingel te Utrecht bij liet Zwarte Paard is ge beurd, nog nooit is voorgekomen. Daar liep midden op den weg een lieer te lezen. Dat mag eigenlijk in uozen mo dernen tijd niet meer voorttomen, be man Liep te lezen l Wat nu zoozeer zijn aandacht boeide we weten hei niet, maar mj was zoo geabsorbeerd door de lectuur, dat inj nu eens lihks, dan weer rebhts van den weg liep. Hij liep, wat men noemt, te zeilen. Mag in dezeu tijd ook niet voorko- De gevolgen bleven dan ook niet uit; ei kwam een auto aan. En als de auto de.i aandaohtigen lezer links wilde pas- seeren, zwaaide hij naar den Inuter- kant van den weg wilde de chauffeur liet rechts probeeren, ami lecteur ver scheen opnieuw vlak voor den radia- teur. Het tton niet anders, of er moest een aanrijding gebeuren. Al lezende werd de man tegen moeder aarde ge worpen, de auto ging over hem heen. Groot ongeluk. De mensahen stroomden toe. Ze dachten minstens eon bloederige massa te zien. Maar de man stond, alsöf fer niets was gebeurd, kalm op, veegde de stof van zijn kleeren, en wandelde verder, pikte den draad van het verhaal weer op, en vervolgde zijn weg lezend- Men zegt zelfs, dat hij, toen de auto over hem heenging, de vinger gehou den heeft bij de plaats, waar hij geble ven is, maar dat is nu niet meer te controleeren. 1 l,1 i Bovenstaand bericht, voegt het blaa er aan toe, is niet afkomstig van onzen ongeioofwaardigen verslaggever, maar van begin tot einde authentiek l LAND- EN TUINBOUW. De tuberculose onder het rundvee. Een rapport injake de bentrüdingamethode. Op voorstel van de afdeeling Noord-Kol- land droeg de «late algemeene vergadering der Maatschappij voor Diergeneeskunde aan het hoofdbestuur in 1922 te Utrecht op een commissie te benoemen, die een rap port ion samenstellen, waarin aangegeven ftou wonden de beat en meeat praetische methode ter bestrijding van de tuberculose pnder het rundvee. Deze commissie bestond uit prof. dr. Li de Blieck, voorzitter, de heeren Th. Bosma, dr. A. Overboek, P. H. van Kempen, dr. A. J. Winkel en dr. A. i Beyers (secretaris). De commissie heeft getracht door de behandeling van enkele vraagpunten haar opdracht te volbreng®- Het uitvoerige rapport door deze comiw»- missie uitgebracht, komt tot de volgende conclusie: 1 il X. De tuberculosebestrijding onder het vee is noodzakelijk zoowel uit het oogpunt van hygiëne van den mensch als om eco nomische redeüen. De bestrjjding is even eens urgent daar de ziekte in vele streken H. De vrijwillige bestrijding met volle medewerking der belanghebbenden moet op den voorgrond staan. De bestrijding wordt geleid door het veeartsenykundig ^staatstoezicht, dat daartoe in de richting yan het hygiëneconsulentschap behoort te worden ontwikkeld. 3. Onderzoekingen betreffende imanuni- satie tegen tuberculose en andere onder zoekingen, met t t. b. c.-vraagstuk verband houdende moeten krachtdadig worden ge steund. 4. De kosten der bestrijding komen in hoofdzaak voor rekening der belanghebben de veehouders, die zich onderling dienen te organiseeren. De staat subsidieert slechts die vereenigingen, die voldoen aan de be neden te noemen voorwaarden. Het is wen schelijk de gelden van den keuringsdienst voor uitvoer van vleesch en voor invoer, doorvoer en uitvoer vap (vee vopr zoover niet benoodjgd voor dekking fier kosten van dien diepst voor de tuberculosebestrijding beschikbaar te stellen. 5. Het is gewenscht dat krachtens art. 45 der; Veejwet voor open tuberculose van het rund a(augif(eplicht (ar), 17), verplich te afzondering (art. 20 sub a) en maat regelen ten opzichte van melk, merken (art. 20 sub c) en vervoerverbod (art. 35) wor den ingevoerd. 6. Het Mokkeeren of merken der „re- actiedieren" M hoewel gewenscht, voorloo- pig niet aan te bevelen. Z(j kunnen der halve in het vrije verkeer niet geweerd worden en d« kooper moet zichzelf dus vrij waren door garantie te vragen. 7. Vereeuwigen kunnen worden er kend als v^rdeniging tot bestrijding der rundertuberc&hwe als ze voldoen aan de a. Statuten en (of) huishoudelijk regle ment moeten zijn goedgekeurd. b. alle runderen van de leden der ver- eeniging moeten van rijkswege eenmaal per jaar diergeneeskundig worden onder zocht op kosten van de vereeniging of van de leden afzonderlijk. c. De bij dit onderzoek opgespoorde open tuberculoselijders moeten onverwijld van de overige runderen worden afgezon derd, gemerkt en binnen 3 weken geslacht op kosten der vereeniging. (Sectieresulfca- ten moeten aan den inspecteur van den ve- terinairen dienst worden opgezonden). <j. De inspecteur kan herhaald onder zoek eischeh. e. Door bij de vereeniging aangelloten veehouders nieuw aangeschafte runderen worden niet in het aanwezige veebeslag op genomen en in d« register der vereeniging ingeschreven, dan na met gunstig gevolg diergeneeskundig te zijn onderzocht. 8. Van rijkswege worden jaarlijks gel den beschikbaar geateld» waarvan aan dé, erkende vereenigingen tob bestrijding der rundertuberculose op voorstel van den in specteur van den veterinairen dienst sub sidie kan worden verleend, berekend naar het aantal by de vereeniging ingeschreven runderen en eventueel naar het aantal we gens open tuberculose afgemaakt. De sub sidie kan worden verhoogd wanneer de ver eeniging ook maatregelen neemt van den tuberculoaevrijen opfok der kalveren of zij de bij haar leden ingeschreven runderen op gezette tijden doet tuberculineeren en hen verplicht reactiedieren te merken en niet anders op te ruimen dan voor de slacht bank. Bewijzen van tuberculinatie, af te geven door den inspecteur, zyn slechts 1 jaar ge'dig, kunnenechter ook tusschentyds SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Het IJ wint het kampioenschap waterpolo. Ren overwinning op „Dolfijn". Twee volledige zeventallen speelden gis- teravbnd in Amsterdam opder leiding van scheidsrechter Mannes de beslissingswed strijd om het kampioenschap van Neder land. Speelden de vorige week Het IJ-iDolfya gelijk (2—2), ditmaal wist Het IJ een spre kende, en ook welverdiende overwinning te boeken. Alle IJ-spelers hebben zich van het begin tot het eind volkomen gegeven, terwijl het vlug doorgevoerde samenspel door eenige Dolfijn-spelers na rust niet meer kon wor den bijgehouden. Hef duurde eenigen tijd voor G. Bohlan- der voor Het IJ de score opende, nadat Van Olst een hard schot van v. d. Velden had gestopt. Goed samenspel van de U- voorhoede stelt dezelfde speler in staat om Rijk in het Dolfijndoel te passeeren. Met 2—0 voor Het IJ komt de rust. Er na wordt de IJ mid-voor door 2 Dolfjjners gedekt ;hjj plaatst dan ook bij den vrijlig- genden Van Süfhout,, die met een vèr, doch goed gericht schot er 3—0 van maakt. Het vierde en vyfde doelpunt is weer van de hand van G. Bohlander, het laatste prachtig ingezet van de zijlijn. J. Kitler, die zich te luid beklaagd om trent zijn tegenpartij, wordt het water uit gezonden. Met 6 tegen 7 man houdt Het IJ echter stand. Kolkman' zwemt op, doch Van Olst stopt het tamme schot. Wyss krygt dan nog een kans om de score te verhoogen voor Het IJ, doch de bal springt terug van de binnenlftt. Het einde werd gefloten mot een 5—0 overwinning voor Hot IJ, die hierdoor weer voor een jaar kampioen van Nederland is. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Augustus 1924. Kennisgeving. en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis dat, in ver bami met de te houden feestelijkheden ter gelegenheid van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin, de gemeente-secretarie, het kantoor van,' den gemeente-ontvanger en het kantoor van de gemeente-lichtfa- brieken op 1 September 1924 gesloten zul len zijn. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zij vergunning hebben ver leend aan W. Kranendonk, Korte Tiende- weg no. 15 te Gouda, en zyne rechtverkrij genden tot het uitbreiden zijner brood-, be schuit- en banketbakkerij door vergrooting en bijbouw der lokaliteit en verplaatsing van den bestaanden electromotor van 2 P. K., achter de perceelen Korte Tiendeweg nos. 15 t/m 19, kadastraal bekend gemeen te Gouda Sectie C No. 2893; en aan de Continental Petroleum Com pany te Rotterdam, en hare rechtverkry genden tot het uitbreiden hare inrichting tot het bewaren en verhandelen van petro leum, door het aanbrengen van een berg ruimte, bestemd voor den opslag van 3000 Liter benzine, op het stationsemplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Gouda, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie H no. 977. Voor beiden behoudens het recht' van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen bij H. M. de Ko ningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hjj die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebe stuur en (by deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n) aan wie de vergunning i3 verleend. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage -heeft benoemd tot leerares in de Hoogduit- sche taal- en letterkunde aan de H. B. S. voor meisjes, Mejuffrouw H. M. H. le Grom. Verkooping door Notaris Koeman. Gisteravond zou in het Café „Harmonie" plaats hebben de verkooping door Notaris J. Koeman van eenige woonhuizen in de 3e Kade en Boschweg. Het pand 3e Kade 57 werd evenwél uit de hand verkocht. De woonhuizen 3e'Kade 17 en Boschweg 35 en 37 werden opgehouden. Vyf en twintig jaar leeralar gymnastiek. De heer D. van Duuren zal op 1 Septem ber a.s. den dag herdenken waarop hy voor 2i5 jaren werd benoemd tot leeraar in de (gymnastiek aan de Ryks Hoogere Burger school alhier. De feesten op Koninginne-verjaardag. Blijkens mededeeling van de Regelings co^nmissie van de Commissie voor Oenbare feesten zjd de Ringryderjj op Motorrywie- jey voor ^uorijdster om kunstvoorwerpen op Maandag 1 September a.s. worden ge houden te 11 uur op de Markt. Aanmel ding te half elf in Hotel de Zalm. Voor de Ringrydery voor paren, met paard en tweewielige rijtuigen op de Markt, aanvangende te half twe$, worden geld prijzen of kunstvoorwerpen naar keuze be schikbaar gesteld. De aanmelding hiervoor ia te één uur aan Hotel „de Zalm". Te 3 uür worden in den Bleekerssingel groote watersportfeesten gehouden. Het programma vermeldt: Gano-wedstry- den, baanlengte 250 Meter, oengesteld voor liefhebbers in 't bezit van een cano. Tobbenroeien, opengesteld voor abonné's der Zweminrichting en houders van 20 ba- denkaarten, beneden den leeftijd van 16 j. Japansch Lanzen. Tournooi (gecostu- meerd), opengesteld voor abonné's der Zweminrichting en houders van 20 baden- kaaiten. Voor de winnaars worden als prijzen kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. Voorts wordt een prys voor het aardigste costuum uitgeloofd. Sprietloopen. a. Opengesteld voor jon gens beneden 16 jaar, die kosteloos van de Zweminrichting gebruik maken. Geldprij zen: 5, 4, 3, 2 en 5 prijzen van 1. b. Voor hen die kosteloos vap de Zwem inrichting gebruik maken, Leeftijd boven 16 jaar. Geldpryzn: 10, 7.50, 5 en 2.60. Ook voor deze beide nummers wordt een prijs van 5.voor het aardigste costuum uitgeloofd. Verder belooft het programma verschil lende attracties. Orgelbespeling St. Janskerk op 1 September. Den organist, den heer Henri de Man, vragende naar z'n plannen met Koninginne dag, vernamen we, dat hy zich voorstelt, met welwillende medewerking van de da- les van Wijgaarden, viool, uit Amsterdam en Blooker, mezzo-sopraan uit Haarlem, het volgende prégramma te geven: Paraphrase over het „Wilhelmus", Corns. Immig. a. Aria uit „Te Deum", G. F. Handel. b. Die Allmacht, Franz Schubert. Concerto in D-tmol (a. Allegro, b. Gra ve, c. Presto), G. Tartini. Praieludium unefcFuiga, Ad. Hes se. Gebet, Dr. Ferd. (von) Hiller. Melodie, von GluckKreisler. Sonate (le deel), Carl Piutti. a. Heer, mijn hert' is boos en schul dig, Cath. van Hennes. b. Als de Zjele luistert, Cath. van Rennes. 10. Praeludium, Dr. Max Reger. 11. Gebed voor het Vaderland, Arn. Spoel. 12. Offertoire, Feféhure—Wely. Zoo men ziet, een aantrekkelijk en dank- paar programma. Mogelijk zullen de mees ten onzer nog weinig of niets gehoord heh- ben van den componist Piutti, van wien het eerste deel zijner Sonate een der belang rijkste nummers van dit concert vormt. We 'kunnen van dezen Duit sch en componist (geb. 1846 te Elgersburg in Thiiringen en overleden 1902 te Leipzig) zeggen, dat hij een uitmuntend orgelspeler was, vooral als Improvisator bekend, en die als orgelcom ponist niet zonder beteekenis was. De componist van No. 3 is de beroemde Italiaansche vioolvirtuoos Giuseppe Tar tini (18921770); aan wien de vioolspel kunst veel dankt; Tartini's kunst der stok- voering werd maatgevend voor 't heele mo derne vioolspel. Veel virtuozen danken hem hun opleiding en de Italianen noemden hem den „Maestro delle Nationi". Van den Fraüschen organist L. J. A. Le- fèbureWely zyn hier in Gouda meerma len werken vertolkt. Vooral door het be kende „salonstuk" „Les Cloches du Mo- oiastère (de kloosterklokken) heeft hy naam gemaakt. l' -. Mevr. Blooker die zich, waar lijk 30 Augustus als datttm w «teld, op 1 September voorbeen eoneerTte Amsterdam had verbonden, heeft het toch poo kuünen regelCn dat zjf ook haér me dewerking aan hét orgeldftncert hier zal kunnen verleenen. ff Wedvlucht van duiven. De Postduivenvereeniging „de Blauwe Doffer" hield Zondag een wedvlucht van uit Lag€ Zwaluwe. De prijzen werden be haald als volgt: C. M. Holthuysen 1, 2, 3, 10/ 20, 23 en 28; Gebr. de Whal 5, 17, 24; J. Prang 6, 25; G. Roelofs Sr. 7, 16, 22; G. L. Hammer Jr. 8; J. f! Scharlejnen 9; G. Roelofs Jr. 11, 19; A. P. de Jong Sr. 12; P. Leef lang 13; N. J. v. d. Wopden 14, 32; A. M .v. d. Pool 15, 26, 27, 29; 30, 33; M. A. Holthuysen 18; L. Kunst 21; D. Broer 31e prys. De eerste aangewezen duif was van den heer G. Roelofs Sr. Door de politie is aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht H. IJ. S., die in het Politieblad gesignaleerd stond en nog 4. dagen hechte nis moest ondergaan. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmuldag 2 uur 61, de lucht was 64. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Aug. Willem, z. v. K. J. Revet en N. Steehouwer, Wachtelstraat 12. 23 Aug. Balthasar, z. v. H. van Tonger- Loo en M. C. Jansen, Wydstraat 41. Cor nelia, d .v. A. van der Laan en W. van der Kaa, F. W. Reitzstraat 69. OVERLEDEN: 21 Aug. Martina Hendri- ka Grootendorst, 88 j. Agenda. 28 Augustus, 2Mi u. n.m. Haastrecht. Ge meentenaad. lf> 8 Sept. 8 uur. Soc. „Ons Genoegen". Le denvergadering. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. In de vergadering van de vrijwillige bri gade tot redding van drenkelingen zyn tot bestuursleden gekozen d« heeren: H. W. E. Streeve, J. Spruyt, A. Kromhout Kz., J. v. Wyk Azn en de dames Mevr. Beth en pleegzuster Heyzelendoorn. Dr. Kater, arts alliier, heeft zich be reid verklaard den cursus E. H. b. O. te leiden. Mej. A. A. Koster, alhier, slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige hand werken. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: H. Verkade en C. v. GETROUWD: J. A. Boo(j en J. L. Goe- lanis. A. Spek en J. C. v. d. Tooren. Blanken, en L Slappendel GEBOREN: Mynsje, d. v, P. C. Beken amp en H. Hak. Alex Wim, z. v. A. ooy en W. KJjjn. Hendrika Catharina, d. v. A. Pannehakker en C. H. Mr Houdyk. Elisabeth Digema, d. v, C. v. Gorsel en C. Staringa. Cornells Johannes, z, v. A. C. Raateland en M. M. v. Ooi. HAASTRECHT. Een schoolreisje. De kinderen uit d2 drie hoogste klassen vap de openbare lagere school zjjn heden morgen vroeg naar Goudp vertrokken om vandaar naar Rotterdam te gaan en ver volgens met de boot naar Oostvoorne. De reis naar Gouda werd gemaakt met rijtui gen door verschillende landbouwers be schikbaar igesteld. In Rotterdam werd een' bezoek gebracht aan de Diergaarde. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente, is bijeengeroe pen op Donderdag 28 Augustus, des van. half 3. De agenda vermeldt: Wyziging der Gemeenschappelijke regeling met de ge meente Gouda betreffende de toelating van schoolkinderen. Instructie onderwyzers- soneel. Verzoek der Gewestelijke Laiwl- stormcomimissie te Gouda om subsidie voor een te houden Landdag. B. en W. stellen voor 15.subsidie te verleenen. Verzoek van het Bestuur der R K. Bijzondere I>a- Igere school om beschikbaarstelling van gel den voor de aanleg van waterleiding. Een verzoek van het bestuur der Bijzon dere Lagere School op Gereformeerden grondslag om beschikbaarstelling van gel voor aanschaffing van nieuwe leer middelen. B. en W. stellen voor de gevraag de gelden te verstrekken. Gemeenterekening dienst 1923. Machti ging tot het voeren van een proces. SCHOONHOVEN. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men hoofdakte de heer J. Geelkerken al hier. De hfer K. Hensens, opzichter der ge meentewerken, heeft tegen 1 Januari eer vol ontslag uit gemeentedienst gevraagd. Zaterdagmorgen heeft op de algemeene begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer W. C. van der Kop, in leven Wijnhandelaar hier ter plaatse. Op den doodenakker waren velen saam- igekomen om den overledene een laatate hulde te brengen, een schat van bloemen dekte de baar. Woorden van afscheid wer den gesproken door Kolonel van der Moer een zwager van den overledene, de heer Becker, de heer J. A. Brandon, Ds. Mispel blom Beyer, de heer F. A. Hoogendyk en ;de heer Hooykaas, en werd namens de Goudsche Vrijmetselaarsloge „de Ware Broederschap" een krans op d« kist gelegd. By de Ned. Spoorwegen is benoemd tot le haltechef alhier, de stationsambtenaar J. B. Jansen te Amersfoort. WADDINXVEEN. Uitslag der door den architect Dirk Stuurman te Gouda gehouden aanbesteding tot het bouwen van een Boerenwoning met Hooiberg en Schuur voor den heer C. Hou- dy kte Waddinxveen. Ingeschreven werd door de volgende firma's F. Vink, Moor drecht 22460.—; K. Ende Co., Wad- dinxveen 21840.—; C. J. Vermeer en H. Blom, Moordrecht ff 21697.—; fa. E. San ders Co., Gouda f 20257.—; G. N. Boers, Boskoop 19980.—; fa. de Wed. W. v. d. Itecq, Reeuwyk 19900.—; A. J. de Vreugt, Stolwyk 19800.—; C. Bontenbal, Reeu wyk 19600.—; J. v. d. Berg, Waddinx veen 19450.—; C. van Leeuwen, NLeu- werkerk a. d. IJasel 19437.—; Verhoef en Bontenbal, Zevenhuizen 19288.—; J. jteym, Waddinxveen 19095.—; Nieuwveld Co., Gouda 18771.—; A. Nooten, Moor drecht 18696.—; A. de Vos, Waddinx veen 18443.—; F. Compeer, Waddinx veen 17626.—. Aan den heer A. de Vos alhier werd den bouw gegund. De laagste inschrijver, de heer F. Compeer, had verzocht niet meer rking te komen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Aug. Aanvoer 225 paarden, 42 veulens, /I ezel, 1140 magere •runneren, 624 vette runderen, 990 vette graskalveren, 220 nuchtere kalveren, 8/1 schapen ot lam meren, 58 varttüns, 406 biggen, 8 bok ken en geiten. Vette koeten le kw. f 1.15—1.25, 2e Uw. 1.10—l.Oo, 3e kw. f t—0.90 ossen le kw. f 1.10—1.25, 2e*kw. 1 i0.95, 3e kw. f 0.90—0.80 Stieren le kw. t 1.05—1.10, 2e kw. f 0.95—0.85, be kw. f 0.80—0.70 Kalveren le kw. 1.75—2, 2e kw. 1' 1.55—1.25, 3e kw. 1.10—0.95. Melkkoeien 2Ü0— 385, Kalfkoeien I 215—395, Stieren f 170— £85, Pinken F 145—1/5, Grasttalveren 5—65, Vaarzen f 160—200, Werk paarden f 100—300, Slachtpaarden I 95 —150, Hitten f 9o—175, Nuchtere kal veren I 1525, Pottkalveren f 17—29, Biggen f 817, Overlóopers 17—27. Vet vee over 't algemeen redelijken handel. Prima beesten iets boven no- teering. Nuchtere kalveren wegens ge wonen aauvoei» redelijk verhandeld. Melk- en kaillttoeieu zeer matigen hun- Mol Gjraskafyoren) redelijken tiaiuiel en aanvoer. Kaasmarkt. Bodegraven, 26 Aug. 1924. Aanvoer 322 partyen, waaronder 282 met Rykamerk, 14098 stuks, gewicht 98686 K. G. Prys Goudsche Kaas le $oort met Ryka merk 7477, 2e soort 6670; zwaar dere met Rykamerk 80, zonder Ryksmerk 6672. Handel matig. Coop. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling vpn 2a Aug. 1924. Komkommers le soort f 6.709.20, 2e srt. f 2.40a.30, 3e srt. I 0.903.10, gele f 0.20—7 Andijvie le srt. f 1.50 —2.70, 2e srl. I 0.60—1.80 Kropsla 0.502.10, Bloemkool f 129, Gele Savoye kool f 7.20—9, Roode kool f 5.70 —12.10, Witte kool f 3—4.60, per 100 stuks. Snijboonen le srt. f 18—29, 2e srt. 513, Stok boenen t 1628, Stamboo- nen i 1620, Spottboonen 16—17, Pronkboonen f 713.60, Wortelen f 1.50 Uien f 1111^90, Doperwten f 2022, Spinazie f 614, Postelein f 610.90, pel 100 K.G. Wortelen i 1.40% 5.50, Kroten f 3.40 —4.10, Uien.f 3.50—5, Peterselie f 0.40 1,' Selderie f 0 90—1.70 per 100 bos. Tomaten A f 8.50—9.90, id. B 16.90 8.20, id. C f 7—8.90, id. bonken f4.30 —6, id. kriel f 0.60—3, per 100 pond. Augurken, fijn f 1.661.81, id. fijn basterd f 1.31, id. basterd f 0.92, id. grof f 0.390 40, per mandje. Suikerperen le sr'! f 6.407.10, 2e srt. f 2.402.50 Difkjes le srt. f 4.10 t-5.40; 2e srt. f 1.60-1.80; Ciapp's Favorite le srt. f 21—24, 2e srt. f 16 Keswick appelen le srt. f 16, 2e srt. 9, per 100 K.G. Meloenen per stuk f 0.330.80; Per ziken per 100 st. f 1.4018 Kipeie ren per 100 st. f 7.60. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Aug. Hoogste stand 769.0 te lie d'aux. Laagste stand 763.8 te Thorshaven. Verwachting Zwakke tot matige, zuidwesten tot westen wind. Zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring. Wellicht enkele regenbuien. Zelfde temperatuur. Licht op. 26/27 Aug.' 8.84 non.4.81 von. (DRAADLOOZfi DIENST.) DE ONDEKTEEKENING VAN HET PROTOCOL BERLIJN, 26 Aug. Volgens een bericht in de bladen zal de Rykaregeerüng overeen komstig de mededeel ing van den Rijkskan selier in dc gisteren gehouden zitting van iterdag 30 Aug. het pro- unden door Gezant Stahmer Dc leening aan Duitschland. BERLIJN, 26 Aug. De president van de rijksbank, dr. Schacht, maakt zich gereed voor een reis naar Bern, Rome eu Stockholm, teneinde met de bankiers te spreken over de te sluiten leening. Vliegtuig gevallen. BERLIJN, 26 Aug. Een vliegtuig van de Europ. Lloyd is tengevolge van on- veei op weg naar Berlijn nabij Wit tenberg neergestort. De pilot werd ern stig, een paaaagier licht gewond. Het vliegtuig verbrande. Harriot naar Elzas-Lotharingen. PAKIJS, 2b Aug. Naar verluidt, zal Herriot binnenkort een bezoex brengen- aan Elzas-Lotharingen om de beste ma nier te bestudeeren, waarop ue rruu- sche wetten in deze provincies in wor ding zouden kunnen worden gebruc.it. Een tocht van Pelietier d'Ooisy door de Sahara. PAKIJS, 26 Aug. Kapitein Pelietier d'Oisy, die, terug van zijn wereldvlucht Momenteel to Parijs vertoeft, inaak/t zien gereed voor een motortocht van Tunis uit over de Sahara. Te werk VALTHJDRMOND, 26 Aug. Uit Valther- piond en Nieuw-Weerding/fzijn een 20-tal veenarbeiders die in de veenen werkloos naar den Helder vertrokken om by de Zuiderzeewerken tot den ar beid te worden toegelaten. Dc Koninklijke familie naar Den Ruigen Hoek. APELDOORN, 26 Aug. De Koninklij ke familie vertrekt half September van hei Loo naar den Ruigen Hoek, waar zij tot begin octooer zal vertoeven. Hevige brand in Zutfen. ZUTFEN, 26 Aug. Hedenmorgen heeft een hevige brand gewoed in een per ceel, bewoond door de familie Karssen. De bewpner de heer Karssen kreeg zoo danige brandwonden dat men voor zijn leven vreest. Het huis is geheel uitge brand, verzekering dekt de schade. Nader vernemen wij nog dat in het pend een Volkslogement gevestigd is. De bewoner K. die hier nog maar en kele dagen woont was bezig met ben zine het huis boven te zuiveren. De benzine schijnt op de een of andere wijze tot ontbranding te zijn gekomen. Althans K. kwam met brandende klee ren naar beneden hollen. Dezo werden Uoor toegeschoten buren onmiddellijk gedooid doch men kon niet verhinde ren dut K. met zeer ernstige brandwon den near het ziekenhuis moest worden vervoerd en men voor zijn leven vreest. WISSELKOERSEN. 25 Aug. 26 Aug. Officieel. Londen U-69% 11.69 Berlyn 0.61% 0.61% Parys 14.06 14.— Brussel 13.02% 12-92% Zwitserland 48.36 48.36 Weenen 0.0036% 0.0036% Stockholm 68.50 68.60 Kopenhagen 41.76 41.76 Christiania 35.70 36.76 New-York 2.67% 2.68 Niet officieel. Praag 7.76 7.76 Madrid 34.60 34.50 Milaan 11.42% 11.42% Beursoverzicht. De effectenbeurs had heden weer een stil verloop, en de koersen legden meeren- ideels een neiging tot terugloopen aan den dag, hoewel de stemming daardoor nog niet bepaald flauw was. Op de olieafdee ling was de belangstelling voor geconaoli- deerden wat afgenomen, maar legden die toch ook thans "weer een vaste houding aan den dag. Koninklijke daarentegen waren aan den zwakken kant. Suikerwaarden golden over het algemeen iets lager, in verband met de gedaalde prij zen in Amerika. Rubberfondsen in de meeste gevallen iets beneden dc koersen, waarschijnlijk als gevolg van de momenteel zwakkere ten- denz op de rubbermarkt. Scheepvaartafdeeling stil en ongeani meerd .Holl. Lloyd zakte opnieuw in.. Tabakken volgden mee rondeels de alge- eene koersrichting. Van de Ned. Indus- trieelen waren gewone Jurgens niet aan- Prolongatie 2% NEW-YORK, 9.30 u., 26 Aug. - Ber lijn 23%, Londen 449%, Parys 642, Brus sel 600, Italië 449%, Zwitserland 1873, Am sterdam 3876, Chribtiania 1383, Kopenha gen 1619, Stockholm 2661. LONDEN, 2 uur, 26 Aug. New-York 449 1/16, Parijs 8300, Brussel 9000, Ber lijn 18870, Italië 101%, Amsterdam 1148%, 'Madrid 3381, Zwitserland 2396, Christiania 8, Kopenhagen 2776, Stockholm 1689, Weenen 82000.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2