1923 D. uda s lad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15628 Woensdag 27 Augustus 1824 64* Jaargang denstand I in 10 ROMANTIEK. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen te/ Te I 0.75 Uitgevers - Gouda FEUILLETON. Marika I haar LEYV van tail en stukken van g 97V/« pakje Slechts wat hol en leeg is, kan opge blazen zijn. De Overeenkomst van Londen. Een compromisvoorstel der D. V. I’ilrtij. Poincaré contra Herriot. De overeenkomst in den Senaat. De benoeming van den agent voor de «ovengenoemde 2279 40 aak ook lert »en iSWH ABONNEMENTSPRIJS: per kw»rta»l ƒ2.26, r kwartaal j 2.90, per week 22 cent, overal waai iet I Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. der mis ing van oet. em, /er- Russische bestelling op automobielen. De Russische regeering heeft 1000 Ford- uutomobielen voor landbouwkundige doel einden besteld, die te Novorossisk aan de «Zwarte Zee moeten worden afgelevenl. De waarde dezer bestelling wordt op ruim 1 millioen dollar geraamd. FRANKRIJK. De Zwarte Hand in actie. Ren geheimzinig schakingsgeval houdt Parys bezig. Giséle Mathieu, een 17-jarige mannequin is verdwenen, en haar vader, een eenvoudige blikslager, heeft een brief breke bleef ten aanzien zijner verbintenis sen nopens de ontwapening, geen enkelen schuldige uitleverde en dat de controle op de ontwapening ophield. Poincaré besloot met te zeggen: Wij wil len den vrede, maar er is geen waarlijke vrede mogelijk als niet de uitvoering van het verdrag verkregen wordt. De woorden en critiek van Poincaré kon den evenwel niet verhinderen dat ook de Senaat een motie van vertrouwen in de Regeering aannam. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentittn en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingokomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. -- - kelyke meerderheid vóór de wetten zal worden verkregen en dat daardoor een ont binding van den rijksdag voorkomen zal kunnen worden. Dagmar”. (Wordt vervolgd). 601IlStHE COURANT. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEL WER KERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enz. nep de kamer uil. In de gang kwam ze pas lol het besef, dat moeder niet thuis was maar in den winkel. Zij liep wan- Kelend naar de grijze kamer terug en opende den brief. „Mijn lieve, goede Marika Schrik niet. Ik bon niets van plan, dat u nog meer leed zou ktuinen berokkenen. Maar ik weet, dat ik u nu moot verla ten terwille van Arl terwille van hel kind. Zeg Ari, datgene wat je nood- gekregen van de Zwarte Hand,waarin hem wend gevraagd 10.000 frs. op een bepaalde plaats te brengen; deed hij het niet, of mengde hij politie in de zaak, dan zou Gi- sèle worden verbrand, „zooals Landru dat deed”. De vader kwam met geld èn poli tie, maar de brandbriefschryvers wisten te .ontsnappen en men heeft niets meer van Gisèle gehoord. Het meisje was eenige maanden met een Ltaliaanschen kellner uit Parijs, Rafael Ga lante genaamd, op reis geweest in Italië en daarna naar Brussel. Galante kwam den ouders zeggen, dat hy haar daar kwyt was geraakt. Hij hielp mee zoeken, maar de politie vertrouwde hém niet en heeft hem maar vast gearresteerd. Hij bleek al eens voor diefstal veroordeeld te zijn. Merk waardig is wel, dat Galante in zijn voor arrest lederen dag brieven, geschenken en geld gestuurd krijgt van vele vrouwen. Zijn fraai uiterlijk moet die populariteit ver klaren! schadevergoedingsbetalingen. Bezwaren der Britsche steenkolen industrie. De overeenkomst te Londen heeft ook gisteren den geheelen dag de sprekers in den Ryksdag bezig gehouden; onafgebro ken hebben de debatten voortgeduurd. In den loop van den dag hadden er ook ver schillende niet-officieele besprekingen tusschen de burgerlyke partijen plaats, die allen ten doel hadden, de Duitsch-nationa- len tot inkeer te brengen en zoodoende de aanvaarding der drie wetten, in het bij zonder van de spoorwegwet, mogelyk te maken. En het heeft er op het oogenblik allen schijn van, dat dit den regeerings- partyen is gelukt. Zooals de zaken dan ook thans staan, mag men gereede hoop hebben, dat mor gen een vrij groot aantal leden van de Duitsch-nationale fractie vóór de wetten zullen stemmen. In de kringen der regee- ringspartijen gelooft men, dat het aantal groot genoeg zal zyn, om de noodzakelyke meerderheid van tweederde der uitgebrach te stemmen te bereiken. Dit bij uitstek gunstige resultaat is wel in de eerste plaats te danken aan een com promisvoorstel van de Duitsche Volkspartij, waarmee een groot aantal Duitseh-natio- nalen zich konden vereenigen. Dit voorstel is daarna bij den Rijksdag ingediend, en houdt een wijziging in van de zoogenaamde mantelwet voor de drie bewuste wetsontwerpen. Paragraaf 3a van deze mantelwet wordt in dier voege gewij zigd, dat aan den rijksraad wordt opge dragen, er naar te streven: 1. dat de ge bieden, die wederrechtelijk en in strijd met het verdrag van Versailles zijn bezet, zoo spoedig mogelyk, in ieder geval echter ge- ruimen tijd vóór den 15en Augustus 1925 worden ontruimd; 2. dat de Keulsche zone onder alle omstandigheden op 10 Januari 1925 definitief worden ontruimd; 8. dat een garantie worde verkregen, dat in *de toe komst de bezettingsautoriteiten haar be voegdheden, neergelegd in de overeenkomst betreffende de militaire bezetting van het Rijnland dato 20 Juni 1919 niet over schrijden en dat in het bijzonder de bevol king van het Rijnland niet zal worden be snoeid in het genot van haar algemeene menschenrechten en staatsburgerlijke rech ten. Deze nieuwe formuleering van paragraaf 3a zal het, naar men verwacht, zeer vele leden van de Duitsch-nationale fractie mo gelyk maken, vóór de mantelwet te stem men. In parlementaire kringen is de stemming veel optimistischer dan gisteren. Algemeen meent men thans met vrij groote zeker heid te mogen aanneimen, dat de noodza- ganscher narte dank. En dal inij.i dankbaarheid niet beter kan be wijzen, dan dat ik haar bespaarwat zij als schande voelt en voor mij toch het grootste geluk is. Malika, jou ii<*b ik lief als een zuster. Blijf het voor mij in gedachten en in werkelijkheid. Vaarwel, Marika, verspreid zon en blijheid on» je heen, opdat je broer zijn werk kan scheppen. Want slechts dan als hij het niet volbrengt is mijn doodvonnis geveld. BUITEN LANDSCH NIEUWS. DUITSCH LAND. Duitsche douanerechten. De Ryksregeering heeft bij den Ryksdag het reeds door den Rijksraad goedgekeur de wetsontwerp inzake de douanerechten cn de omzetbelasting ingediend. De be langrijkste bepaling is dat voor graan, aardappelen, vee en vleesch weder rechten zullen worden geheven en dat de omzet belasting van 2M» tot 2 wordt verlaagd. zakelijk vindt. Misschien het beste, dat je zegt, dat ik blij ben mijn mama te rug te zien, dat ik een telegram van l aar heb gekregen en zonder afscheid te nemen heen moest gaan. .Jazeg „moest”. Hij mag over niets tobben. Hij mag ook niet door een enkele ge dachte van zijn werk worden afgeleid. Er niet zijn als een levend verwijt, dat is toch alles wat ik voor hem1 kan doen, e« er weer mogen zijn, als hij mij roept, dat is alles wat ik hoop. Zeg je moeder, dat ik haar dank voor al het goede, dal zij mij heeft bewezen. Van ganscher liarte dank. En dat ik haar mij.i dankbaarheid niet beter kan De Commissie van Herstel die blijkbaar er op rekent dat de Duitsche Ryksdag zich geheel met de overeenkomst te Londen zal vereenigen, zal waarschijnlijk reeds heden overgaan tot de benoeming van den agent- generaal voor de schadevengoedingsbetalin- gen, den fidei-commissaris en den comimis- saris voor de panden aanwijizen. Het schijnt dat Owen Young de eerste dezer drie func ties zal bekleeden en dat hem een andere Amerikaan zal worden toegevoegd om hem op te volgen als hij om persoonlijke rede nen zijn werkzaamheden wil beëindigen. Zoowel de Bristche mijnwerkers als de eigenaars der kolenmijnen maken zich thans reeds ongerust in het vooruitzicht, dat de Duitsche kolenindustrie in het Ruhrgebied wanneer dit gebied zal zyn ontruimd en het werk weer in vollen gang zal zijn, ern stige concurrentie zal aandoen aan den Engelschen kolenuitvoer. De secretaris van de mijnwerkers-federati?, Cook, heeft daarom een brief gericht tot MacDonald, waarin hij dezen, namens het bestuur der federatie, verzoekt een deputatie te willen ontvangen, die den premier het standpunt der federatie ten aanzien van de werking van het plan-Dawes wenscht uiteen te zet ten .MacDonald heeft zich bereid verklaard deze deputatie voor zijn vertrek naar Ge nève te ontvangen. Cook zegt in zijn brief, dat het bestuur der federatie nauwkeurig wenscht te we ten, welke gevolgen de toepassing van het plan-Dawes voor de Britsche kolen-indus trie zal hebben. Hy deelt verder mede, dat de besturen der verschillende nationale mijnwerkersfederaties van hun respectieve regeeringen zullen verlangen, dat voortaan geen schadevergoedingen van Duitschland in den vorm van kolenleveringen meer zul len worden geëischt. Het bestuur der Britsche federatie is van oordeel, dat deze leveringen een nadeeli- gen invloed uitoefenen op de Engelsche kolenindustrie en dat vooral de mijnwer kers daarvan de dupe worden. Daarom wil de deputatie met MacDonald de quaestie der schadevergoedingen en van het plan,- Dawes in haar geheel bespreken. Het staat vast aldus schrijft Cook dat wy niet geneigd zyn ter wille van eenige politieke overweging of politieke VEREENIGDE STATEN. Een raadsel achtige moord. New-York is een raadselachtige moord ontdekt. Het slachtoffer van dezen moord is een zekeren Aaron Graaf, een ryk fabrikant van radio-installaties. Het lijk van Graaf werd sterk verminkt gevonden in een verzegelde metalen kist in een kel der onder zijn werkplaats. Graaf was ge veld door een slag met een bijl op het hoofd en om den dood zeker te maken geworgd. Graaf werd het laatst gezien op 1 Augus- us. De politie zoekt naar den firmant van het slachtoffer, die verdwenen is. Maar Marika was reeds bij het bed neergeknield, en hield haar armen oin de schouders van Dagmar geslagen als of zij haar wilde beschermen. „Ik weet immers alles.... alles. Beider hoofden lagen naast elkaar op het kussen, haar tranen vloeiden ineen. Totdat Marika het hoofd ophief en met van toorn vlammende oogen prevelde Arl weet nielt eens hoe zeer hij wordt bemind. Zoo blind is hij, zoo blind 1” Nu moest Dagmar glimlachen. Zoo’n onschuldig stil lachje, zooals men van hc'ligen kan verwachten die hun martelaarschap voor zich zien, dat zij bewust, gelaten op zich nemen. „Wij zijn blind Marika, die slechts het na bijliggende kunnen zien. Maar hij ziet daar ver over heen in een verte die voor ons eeuwig onzichtbaar blijft. En zou het ons ook niet zoo gaan, Ma rika Zouden wij de muggen zien, die ons om ons heen dansen, terwijl wij de vlucht eens adelaars volgden dien wij willen neerschieten. Het is Gods gena de. Marika, dat de grooten en uitver- koienen over ons, kleine muggen, heen zien, dat zij de wormen aan hun voe ten vertreden zonder het te bemerken want het zou ontzettend zijn, indien zij het leed kenden dat zij berokkenen vreeselijk, indien zij het leed van ieder persoonlijk mede leden 1 En het is Gods genade, dat zij niets anders zien dan hun verwijderd, hoog doel. Anders gingen zij te gronde aan ons leed en zouden hun zending niet kunnen vervullen die God1 hun heeft toevertrouwd I” Het drijvend cabaret. Het verhaal over het onder Britsche vlag drijvend cabaret waar passagiers zich kon- 'den laven aan sterken drank, blijkt te ko men uit den journalistieken duim van een der medewerkers van de „New York He rald and Tribune”. Het blad verklaart, dat het een gerucht had opgevangen over het bestaan van zulk een schip, waarom het een verslaggever uitzond om een. on derzoek in te stellen. De man keerde en kele dagen later met een opzienbarende ge schiedenis terug, waarin hij schilderde hoe hy aan boord van het schip was gekomen en daar by groote drinkgelagen een nacht had doorgebracht. De douane vond 1» het verhaal aanleiding om op zoek te gaan. De verslaggever moest ten slotte erken nen, dat hy er maar wat op los had ge fantaseerd. Zijn fantasie kostte hem echter zyn baantje. 104 - „JaBela.” Dagaiar drukte haar gelaat in ’t kus sen, om niet luid te steunen. Want weer zag zij de ontzettende woorden staan met mijn handenHoe* groot was de begrijpende goedheid van dezen man als Ari.... haar Ari hem dat kon schrij ven I „Niet huilen, Dagmar, niet huilen.” Marika keek rond naar een zakdoek, greep naar Dagmar *s taschje, deed her open. Een verkreukelde brief viel er uit. Zij herkende het schrift van Ar pad. De laatste woorden hielden haar, als met witgloeiende tangen, gebonden, ik sta niet voor mij zelf in. Ik zou in staat zijn, uit krankzinnig medelijden met haar, met mijn handen, mijn eigen handen....” Een kreet ontsnapte Marika’s lippen, er werd uit het bed geroepen „Wat doe je, Marika? Niet lezen.... niet....” per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco par post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, dan boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. noodzakelijkheid, economische offers te brengen, onverschillig welke party aan liet bewind is. In de gebieden van Zuid-Wales en Northumberland, welke kolen voor den uitvoer produceeren, zyn reeds duizenden mijnwerkers slechts een gedeelte van den dag te werk gesteld, en de toestand geeft reden tot ongerustheid. Het bestuur der fe deratie heeft daarom besloten stappen te doen, opdat de kolenindustrie geen nadee- lige gevolgen zal ondervinden van de uit voering van het plan-Dawes. Inmiddels heeft een der voornaamste mijneigenaars aan een vertegenwoordiger van de „Evening News” verklaard, dat de belangen van de werkgevers in deze vol komen identiek zyn met die der mijnwer kers. Heb plan-Dawes, zeide hy, zal een verlenging van den werktijd in Duitschland tengevolge hebben, de werkkrachten zul len daardoor goedkooper worden en dit maakt dat Duitschland een gevaarlijke con current wordt van den Britschen kolenuit voer. Niet alleen worden alle kolenleverin gen voor het herstel aan twee van onze beste klanten, Frankrijk en België, gezon den, maar Duitschland zal ook in andere landen afzetgebied zoeken en meer voor zyn eigen verbruik gaan produleeren. Het vorig jaar, aldus de zegsman van de „Evening News”, heeft Engeland naar Frankrijk 18 millioen ton kolen uitge voerd, naar België 614 millioen, naar Duitschland 14.8 millioen, naar Italië 7.6 millioen ton. De vraag van deze landen naar Engelsche kolen zal aanmerkelijk ver minderen, wanneer het plan-Dawes in wer king zal zijn getreden. In de Fransche Senaat is gisteren de overeenkomst te Londen eveneens breed voerig besproken en daarby heeft Poin care de resultaten door zyn opvolger be reikt, scherp becritiseerd. Hij toonde zich woedend over de verwijten, hem bij de be handeling in de Kamer gedaan en het groot ste gedeelte van zijn eindelooze rede was dan ook een persoonlijke verdediging en rechtvaardiging van zyn politiek, waarvan Frankryk volgens hem te kwader ure af geweken was. Hij was daarby uiterst scherp tegen de tegenwoordige meerder heid b.v. toen hy Blum qualificeerde als „ministre de la parole” van het kabinet van Herriot, een qualificatie, waartegen laatstgenoemde protesteerde, zeggende dat hy zichzelf voldoende verdedigen kon. De heele strekking van de rede van Poin care was Verder aan te toonen, dat al het geen men thans van Duitschland verkrygt een gevolg is van de Roerbezetting. Zon der dit dwangmiddel had Duitschland het plan-Dawes nooit aanvaard. De bezetting was op ’t laatst voordeelig genoeg gewor den: de eerste vier maanden van 1924 heb ben netto ruim een en een kwart milliard opgeleverd. De bewering, dat het plan-Bo- nar Law vooJ^deeliger was dan het plan- Dawes is onjuist, al was het alleen maar, omdat het eerste begon met een langdurig moratorium, door geen enkel pand gewaar borgd, terwijl het laatste althans behoor lijke waarborgen aanbiedt. Toen Poincaré zinspeelde op eventueele oneenigheid tusschen Duitschers en geal lieerden over het besteden der activa, bij eengebracht in de kas van den agent voor de betalingen, constateerde Herriot, dat by het protocol van Londen voorzorgsmaat regelen zijn genomen om dergelijke con flicten ten voordeele van Frankryk te re gelen. Tenslotte zeide Poincaré van oordeel te jzyn, dat de ontruiming van het Roergebied pas moet geschieden na de plaatsing der obligaties ingevolge het plan-Dawes. Antwoordend op de critiek van Poincare ontkende Herriot, dat MacDonald geëischt had ingelicht te worden nopens de plan nen voor eventueele Fransch-Duitsche re gelingen. Hy herinnerde er aan, dat hij over dit onderwerp te Londen met de Duit- schens onderhandelde en daarvan loyaal de Engelsche regeering in kennis stelde. Poin care constateerde, dat Duitschland in ge- CHINA. Nog meer burgeroorlog verwacht. Volgens den correspondent van de „Ti mes” te Sjanghai bestaat groot gevaar voor het uitbreken van een oorlog tusschen maarschalk Tsji Hsieh-yoean, van Kiang- en boog het hoofd diep over de lafel. Kletterend viel de eerste harde sneeuw tegen de ruiten. Toen Marika den volgenden morgen de melk binnenhaalde, 'bemerkte zij lot haar schrik, dat zij den vorigen avond vi ’peten had de deur te sluiten en den Ketting er op te doen. Goed dat moe der het niet had gemerkt. Marika deed haar huiselijke bezighe den zoo zacht miogelijk om1 Dagmar niet n haar slaap te storen. „Als er iets met haar niet goed is, kom mij dan uit den winkel halen”, be val do moeder. „Het beste is, dat zij blijft liggen, als ze koude heeft gevat. Maar niet ziek, worden. Het is zoo al erf! genoeg.” Marika stond aan het raam en keek haar na, hoe zij de straat overstak. Kaarsrecht met den benedenarm vast legen zich aangedrukt en den elleboog uitgestoken alsof zrij zich voornam ieder op zij te duwen die haar te na kwam. Ja, zoo was moeder. Toen Marika terug (kwam van de markt, was het nog altijd stil in de wo ning Zij klopte zacht aan de deur van Dagmar, en daar er geen antwoord kwam deed zij de deur voorzichtig open De spei lag over het bed en de kamer was leeg. De mooie, bruine handtasch en het heiligenbeeldje waren verdwenen. Maar op de tafel, in het midden van de ka mer. lag een brief van haar. Alles draaide voor de oogen van Ma rika. „Moeder riep zij „moeder I” Dagmar had zich in haar kussens op gericht. Haar oogen hadden een zach- len, bovenaardschen glans. Het was ais of zij over de grauwe kamer heen i i een vèr verwijderd licht keet. Marika voelde, dal Dagmar zich ter nauwernood meer van haar tegenwoor digheid bewust was. Met grootsohe bree- de bewegingen maakte Dagmar het toe ken van het kruis. En haar lippen be- tvogen zich als in gebed. Zij was aan de werkelijkheid ontrukt. Marika stond op. En weer scheen de kamer haar ver vuld van heiligheid, evenals toen Dag mar van den monnik vertelde, die haar had gezegend. Eer poosje bleef Marika nog beslui teloos staan zuchtte diep en verliet toen op de teenen het vertrek. In de huiskamer dekte moeder de ta fel. Nu, hoe gaal het haar.” Fr klonk meer onrust <dan deelneming in haar stem. Het hart klopte Marika tot in keel. ..Laat maar moeder, ik zal het wel doen.” Zij nam de borden uit de-hand haai moeder. „Ik zie niet langer toe, ik heb er ge noog van, weet je, Marika meer dan genoeg l Het zit mij tot boven aan toe. Of denk je dat het nog- erger kan wor den.” Marika ontweek den blik van haar moeder. „Ik weet het niet”, fluisterde zij dof

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1