M5IE tabak LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. kadio-telkukafisch weekbericht gestoffeerde Kamer soe, een man van de Sjili-pai^y, en maar schalk Loe Yoeng-hsiang van Tsjekiang, een aanhanger van de Anfoe. Be twist appel is het arsenaal van Kit district Sjanghai, dat, ofschoon makend van Kiangsoe, onder het staat van Loe Yoenghsiang. Van hierbij dat Tsjekiang het laatste van de Anfoe is in Midden-China, Woe-Pei-foe verlangt op te nemen algemeene plan van overheersching rens een grooten slag te leveren aan Soen Yat-sen. Uit Nanking werd gemeld, dat vandaar 4000 man troepen in volledige uit rusting naar Soechow zyn vertrokken, ver moedelijk met het doel om uit het Westen een aanval te doen op Tsjekiang, terwyl Soen Tsjoean-fang, een bondgenoot van Tsji-Hsieh-Yoean, uit Foekien een aanval ZUID-AFRIKA. Staking van arbeiders in een goudmijn. De arbeiders onder den grond van de goudmijn Geldenhuis-deep hebben gister morgen het werk gestaakt. In mynkringen wordt verklaard, dat 20 a 30 arbeiders wei gerden af te dalen, doch volgens de arbei ders is er een grooter aantal mijnwerkers by betrokken. De voornaamste grief is naar vernomen wordt de quaestie der con- BINNENLAND. De postcheque- en girodienst. De uitslagen van de proefnemingen zijn, naar de Tel. vernam, zoodanig, dat met grond kan worden verwacht, aut, indien zieh geen stagneerende om- standiigheden voordoen, spoedig lot her opening kan worden overgegaan. Men zal, gelijk bekend eerst beginnen met 10 000 rekeningen, die men zoo vlug als kan zal trachten op te voeren, tot dat alle rekeninghouders woder aan den dienst kunnen deelnemen. De werkwij ze is zoodanig, dat de dagelijksche af rekeningen voor de rekeninghouders als regel tusschen zes en zeven nes avonds voor postverzending gereed zijn. De proeven, welke ook in deze riohting genomen zijn, zijn goed gelukt. Men is reeds zoover, dat men circa 26.000 or ders per dag kan uitvoeren, welk getal men eerlang tot 40.000 z»l opvoeren. Een nieuwe maatregel zal zijn de. in voering van een waarborgsom van f 5 iop iedere rekening. Dit ter voorkoming 'dat rekeningen jaren blijven loopen soms miet minima bedragen van enkele centen, waarvan de saldi steeds weer moeten worden opgesteld, wat noode- looze moeite veroorzaakt. Leze maatre gel is genomen ter bespoediging tot het verkrijgen van bet dagelijksoh totaal saldo van alle afrekeningen. Men beperkt zich thans tot de telma chines evenals in België. De overige machines, die een waarde van 8 ton vertegenwoordigen en niet van millioc- nen, zooala wel gezegd wordt, worden aan rijksinstellingen en particulieren overgedaan Voor controle en statistie ke doeleinden zijn deze machines zeer geschikt. Een misverstand. Het antwoord van mr. Aalberse, Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid, op de vroeger medegedeelde vra gen van het Eerste-Kamer Ld ïr. de Mu- ralt, betreffende de beoordeeling door Zijne Excellentie van handelingen van de directeuren der N.V. Triootfabnek G. J. Willink, te Winterswijk, Juidt als volgt Het standpunt, door de directeuren van de N.V. fricotfabriek G. Wil link, te Winterswijk, ter zake ingeno men, was den Minister bekend uit een aan 'hem door die directeuren gericht adres, onder dagteekening van 8 Mei 1924. De beschuldiging „van het aanzetten lot het plegen van meineed" is in de door den Minister in d^ vergadering van de Tweede Kamer van 11 April 1924 sedan© mededeeling niet geuit, gelijk uit zijn woorden duidelijk blijkt, ter wijl het evenmin zijn bedoeling is ge weest een dergelijke hoogst ernstige beschuldiging uit het door hem gespro kene te doen verstaan. Uit dit antwoord volgt reeds, dat de vermeende beschuldiging niet is geuit, noch direct, noch indirect, en dat der halve de meening van de directeuren te dezen op een misverstand berust. In deze antwoorden ligt reeds opge sloten, dat er geen aanleiding bestaal om een commissie van onderzoek in te tot el ten, aangezien mag worden ver wacht, dat net bestaande misverstand thans uit den weg is geruimd. Ontslag uit den dienst van officieren. Bij Kon.bestuit is nader bepaald, dat tot een verbintenis hij bet reserve- personeel -.'er lundmaehl en mitsdien voor een riitr lag uü den dienst, mei reterve-pl iM, in den zin van het be paalde in -irt. 89, subs lo, der Bevor- deringswet voor de landmacht 1902, niet in aa urne .-king komen officieren, die op gioui van omtrent hen uitge brachte rapporten, niet in alle opzich ten geschikt geacht worden om bij het reserve-personeel der landmacht te die nen, zoorre-le zij, d'.e niet kunnen ge plaatst worden in een met hun rang overeenkomende betrekking van reser ve-officier bij het leger. De officier, die vobr een ontslag uit den dienst, met reserveplicht, in aan merking komt, zal bij zijn, krachtens 'SS bepaalde in art. 45 van de Pensi oenwet voor de landmacht aan de Ko ningin in h» zenden aanvrage om pen sioen, teven; moeten overleggen een verklaring, waarbij hij zich verbindt om onverminderd de verplichtingen, dte op hem, krachtens de wet voor het reser ve-personeel der landmacht 1905, zul len rusten a. bij dat personeel te die nen tot hij den leeftijd van 60 jaar zal hebben bereikt en b. in handen van de door den minister van oorlog aan tg wijzen autoriteit den eed (de belofte) als offidier af te leggen. Lid /ProT. Staten van Zuid-Holland. de heer A. C. Volker wordt als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland ongevolgd door mevrouw M. A. Cohen Tervaert. Uitvoer van groenten en fruit. De uitvoer van groenten en fruit be droeg in .Juli 1924 een geldswaarde van f 13.720.000. In Juli van lie! vorig jaar beliep dit cijfer f 5.640.000. De totale export dezer producten van l Jan. van dit jaar tot t Augustas jl. bedraagt f 43.493.000. In het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar beliep dat cijfer slechts f 14 269.880, alzoo ruim 200 meer. Duitschland nami wederom in Juli verreweg het leeuwenaandeel af, van de bloemkool 92 roode kool 80 sla 95 tomaten 20 °/0, komkommers 90 peen 65 kersen 80 fram bozen 60 aardbeien 75 kruisbes- sén 60 roode en witte bessen 30 De export van vroege aardappelen naar Denemarken'toonde een bedui dende rijzing en steeg van 600.000 kg. in '23 tot 1.250.000 kg. in *24. Tuinbouwexport naar Scandinavië. De Nederlandsche tuinbouworganisa ties interesseeren zich bijzonder voor ue herwinning van Scandinavië als af zetgebied, vooral om' liet feit, dat Ame rika voor zijn producten steeds vaste- ren voet in Scandinavië verkrijgt. Zelfs richtten de Amerikanen reeds te Go thenburg in samenwerking met Spaan- sche exporteurs een veiling op. Daar de vrachttarieven van hier naar Scandinavië een ernstige belemmering vormen voor onzen uitvoer, hebben de Nederlandsche groenteiiveilingen -zich tot de directie der Spoorwegen gewen 1 en de aandacht gevestigd op de belem merenden invloed, welken de spoor wegvrachttarieven op den tuinpouwex port uitoefenen. Ook met de Duilsche Spoorwegen zijn dienaangaande door de groenten vei lin- gen onderhandelingen aangeknoopt. De spoorvraohttarieven van hier naar Gothenburg bedragen thans voor een wagon van 5000 kilo ruim f 330, ter wijl voor dergelijk kwantum'de scheeps vracht slechts f 200 bedraagt. Om prac- tische redenen heeft echter het snelver- voer per spoor de voorkeur. De Duitscho spoorwegdirectie gaf reeds in beginsel een toezegging tot inwilliging van het verzoek. Inzameling van gelden voor het Roode Kruis door frankeerzegels. Bij Kon. besluit is het volgende be paald Aan de Vereeniging „Het Nederland sche Roode Kruis" wordt vergunning verleend voor een inzameling van gel den ten behoeve van briefkaarten, waar op door de afzenders, behalve een of meer frankeerzegels ter verantwoor ding van het verschuldigde port een of meer Nederlandsche irankeerzegels kun lien worden gehecht, waarvan de waar de bestemd is aan genoemde Vereèni- ging ten goede te komen. Door het Staatsbedrijf van de Poste rijen, de Telegrafie en Telefonie wordt &an de in het vorige lid genoemde Ve|r- oeniging uitgekeerd een bedrag, het welk gelijk is aan de totale waarde van de frankeerzegels, gehecht op vorenbe doelde briefkaarten, na aftrek van het voor die kaarten verschuldigde port. Deze uibkeering heelt pjaats enUel ten aanzien van de briefkaarten, welke uiterlijk 1 Januari 1926 bij het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie zijn ingeleverd. De kaarten, waarop de frankeerze gels zijn gehecht, worden door de Ver eeniging ter beschikking gelaten van het tkaatsbedrijf. Als vergoeding voor do administra tiekosten, welke voor het Staatsbedrijf uit deze regeling voortvloeien, betaalt meergenoemde Vereeniging aan dat be drijf een recht ten bedrage van 15 van het in liet tweede lid bedoelde be drag. Tentoonstelling reddingwezen en kust- ver lichting. Van 6 tot 15 Sept. a.s. zal ter gele genheid van het honderdjarig bestaan Ivan de Noord- en Zuid-Hollandsohe Redding-Mij en van de Zuid-Holland- sche Maatschappij tot Redding v. Schip breukelingen in het Kurhaus te Sohe- veningen een tentoonstelling worden gehouden op het gebied van het Red dingwezen en de Kustverlichting. Een borstbeeld van de Koningin. Pangeran Ario Koesoeinojoedo, die de jubileumfeesten 1898—1923 in Ne derland heeft medegemaakt, heeft den beeldhouwer Cris Agterberg te Utrecht opgedragen een borstbeeld' in brons van H. M. de Koningin op marmeren voeUduk te vervaardigen. Het beeld zal aangeboden worden aan den Soesoe- hoenan van Soerakarta, die den wensch te kennen heeft gegeven een borstbeeld van H. M. de Koningin in zijn paleis te kunnen plaatsen. Samenwerking tusschen JL A. N. S. en Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen is in een gister avond gehouden bijeenkomst van ver tegenwoordigers uit de hoofdbesturen van den B.A.N.S. en den neutralen Bond va/n Spoorwegpersoneel, nadat ei aan de bezwaren van den B.A.N.S. was tegemoet gekomen, overeenstemming verkregen inzake samenwerking tus schen beide bonden voor de tot stand koming van een personeelraad voor het spoorwegpersoneel. Een nieuw ontwerp zal in beide hoofdbesturen behandeld worden, waarna in een gecombineerde hoofdbestuursvergadering de definitieve vaststelling van net ontwerp zal plaats hebben, om daarna aan de üireclie der Nederlandsche Spoorwegen te worden gezonden. Voor de slachtoffers van de vissdhersramip. Tot nu toe 55.000.ingekomen. Bij het comité voor steun aan ue na gelaten betrekkingen van ue oij ue visschersrantp op 18 Juli omgekomen visschers uit Vlissingen en, Arueniu.den kwam tot nu toe ongeveer f 29.OU0 in en bij het Provinciaal Zeeuwsoli Wa tersnoodcomité nog ruim f 26.009, sa men dus ruim f öó.OOO-. De petroleumboringen. Nadat de boring te Corie bjj VV inters- w ijk op last van uen Rijksopspormgs- dienst van Delfstoffen een ontijuig ein de gehad heeft, wordt thans, naar de Tel verneemt, door Mijn bouw kundige Werken een nieuwe proefboring ver richt, n.l. tusschen Lichtenvoorde en Groenlo. Binnen enkele dagen zal bovendien begonnen worden met een tweede bo ring, door dezelfde maatschappij uif te voeren. Deze boringen geschieden in een ter rein waarvoor dooi/ genoemde» |maat- Sthnppij concessie lot exploitatie is aan gevraagd. De Forensenbelasting. Een opvatting van den Raad van State door de regeering verworpen. Naar het Va<l. verneemt, is binnen kort op advies van Financiën een Kon. bei-luit te verwachten, waarbij een op vatting aan den Raad' van State in zake de Forensenbelasting wordt verworpen. Het betreft de opvatting van den Raad van State, dat hij of zij ais ïorens kan worden aangeslagen in elke gemeente, ■waarin hij of zij beschikking nebben tot persoonlijke uitoefening van een be drijf. De Raad vai* State adviseerde na melijk, dat „het beschikking hebben tot" gelijk staat met „het persoonlijk uitoefenen van". Deze opvatting zou tot zeer zonderlinge en verwarrende omstandigheden leiden. Zoo zou b,v, de president der Ned. Bank torensplicntig worden in alle gemeenten, waar een filiaal is gevestigd. Niet minder gek zou het b.v. loopen met firma's als Jamm en haar talrijke filialen. Aangezien nu een forens nooit meer en maar éénmaal kan aangeslagen worden over 2/3 van zijn inkomsten, zouden dus al die ge- nieenten dat 2/3 4eo' onder elkaar moe ten verdoelen. Binnenlandscho Zaken droeg de be slissing over het advies van den Raad van State over aan Financiën, dat, zoo als we reeds opmerkten, de oude op vatting zal handhaven, nl. dat men om forens te zijn in eenige gemeente, daar ook werkelijk persoonlijk eenig bedrijf of ambt moet uitoefenen. GEMENGDE BERICHTEN. De dubbele moord te Culemborg. In het soo.-dem. weekblad Ue Arbeid worden beschuldigingen geuit tegen den commissaris van polite te Culem borg, den heer Blok, in verband met den dubbelen moord aldaar, omstreeks Kerstmis van het vorige jaar. De com missaris van politie zou opzettelijk bet onderzoek in deze moordzaak hebben belemmerd en met opzet het dwaalspoor had gevolgd, dat de moordenaar hem had gewezen. l)e schrijver van liet artikol in De Arbeid is, naar Het Volk meldt, Otto de Beus te Culemlborg. Het Volk dat naar aanleiding van bo venstaand op onderzoek naar Culem borg ging vernam nog nieuwe beschul digingen, die, indien zij juist blijken, de ernstigste aanwijzingen bevatten, dat het politie-onderzoek met ongelooflijke lichtzinnigheid of qrger heeft plaats geil ad. De lichamen der beide vermoorde menschen zijn gevonden door vrouw Vugt en G. Jagers. De oude vrouw Gerrigje van Wiggen leefde toen nog en heeft tegen .lagers gesproken. Deze beide menschen zijn de eenige, die vrouw Van Wiggen nog levend hebben gezien. En deze menschen zijn niet ver hoord I Nog een erger geval vertelde men en dit geval wordt deze week ook in „De Arbeid" behandeld Een ingezetene van Culemborg wilde eenige dagen na den moord een mede deeling doen. Hij meeyde een aanwij zing te hebben tegen ex-rechercheur Haveman. Daartoe begaf hij zich naar de particuliere woning van commissaris Blok, waar hij werd binnengelaten. Zoodra had hij niet het doel van zijn komst verteld, of hem werd duidelijk gemaakt, dat de commissaris daar nu geen tijd voor had. De man moest maar op het bureau komen. De man kwam niet. Maar toen de commissaris hem eenige dagen later op straat ontmoette, vroeg hij hem wat hij eigenlijk wilde. Weer zei de man, dat hij een aanwijzing had. En weer werd hij afgepoeierd. Het Volk wijst er verder op dat noch de burgemeester, noch de commissaris blijkbaar voornemens zijn een aanklacht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. tegen deze beschuldigingen in te bren gen, en acht het in het belang van de rust in Culemborg dat hoogere autori teiten dan die in Culemborg zetelen, deze zaak aanvatten. En dan op door tastende wijze, opdat snel en volledig licht over deze gruwelijk moordzaak komt en de rust in het stadje terug keert. Mislukte redd in gsproeven. Tc Hoek van Holland zijn reldings- pioeven gehouden met het wippertoe- ktel, dat langs een kabel van staaldraad bewogen kan worden. Toen de red- dingsvlet op een bepaalde plaats was gemeerd, begaven vier personen zich in de boei, om naar liet andere einde var» den kabel te gaan. De boei werd als gewoonlijk door een dun staaldraad voortbewogen. Up de hebt brak de draad echter en de boen hing tusschen lucht en water. Met de grootste moeite heefl men de menschen, die in de boei zaten, er uit kunnen halen. Ten slotte heeft men de boei na vele vergeefsche pogingen weer binnengehaald. Een nieuwe visch in onze rivieren. Door de bliekvissciiers op het llol- landsoh Diep zijn exemplaren gevan gen van een houtingsoort, die echter hel Kenmerkende van onze uiheeinsohe hou- ting mist den neus, het over de on derkaak vooruitstekende puntje van de bovenkaak. Het is gebleken te zijn de houting, thuisbehoorende op de Fool- sche rivieren. Aan welke oorzaken de wijziging van den trek dezer soort kan toegeschreven worden is niet bekend, evenmin als den weg, dien zij gevolgd heeft. Practisch ad verteeren! Een advertentie uit de New York Sun .„Ik vervul hieiMjtfie den droeven plicht vrienden en kennissen te verwit tigen, dat mijn geliefde vrouw gestor ven is juist op bet oogenblik, dat zij mij een zoon schonk, voor wien ik nu een min zoek, in afwachting dat ik een nieuwe levensgezellin vind, jong, mooi en in het bezit van 20.000 dollars, om mij te helpen in het leiden van mijn bekende lingeriezaak, waarin ik een uilverkoop ga houden tegen liquidatie- prijzen, alvorens de zaak over te breu ken naar het huis, dat ik heb doen bou wen in de 18e Avenue No. 174, en waarin nog enkele prachtige aparle- menten open zijn, die ik verhuren wil van vijfhonderd dollar af." Waarschuwing. De commissaris van politie, afdeeling D. te 's-Gravenhage, waarschuwt tegen het afleveren van goederen, hoofdzake lijk zuivelproducten (kaas, enz.) aan Dirk Uittenbogaard, geboren te Bode graven 2 December lo83, zich noemen de kaashandelaar, wonende te 's-Ura- venhage, Rijkswijksoheweg 224. Hij reist het platteland af en koopt voorna melijk 'grooto hoeveelheden volvette kaas bij landbouwers. O.a. heeft nij zulks gedaan bij verschillende landbou wers in de omstreken van Zoeterwou- de Betaling blijit, aldus de politie, steeds achterwege. KERKNIEUWS. Een kerkelijke kwestie te Haarlem. De (confess.) Ueref. Kerk deelt me de, dat er te Haarlem een eigenuardige kwestie ontstaan is. Ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikant aldaar, heeft, met bij dragen uit de Gemeente, een nieuw kerkgebouw gesticht, maar hij weigert dal op naam of onder beheer van den kerkeraad of van de kerkvoogden te stellen. De kerkeraad weigerde nu, na' lange onderhandelingenj nog langer van dat gebouw voor zijn godsdienst oefeningen gebruik te maken. En nu noodigt ds. Barbas of een zijner mede bestuursleden (van de vereenig. Noor- derkerkstiohting) zelf predikanten uit om daarin, tegenover de wettige gods dienstoefeningen, op te treden. Ook Confessioneelen en Bondsmannen wor den gevraagd. Predikantstraktementen. Blijkens de Synodale verslagen is het aantal Ned. Herv. Kerkvoogdijen, dat zich aan den Raad van Beheer weigert te onderwerpen, drie a vierhonderd. Daardoor wachten tal van Gemeenten al twee jaren op liandopening voor het beroepingswerk. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. Woerden, 27 Aug. 1924. Aanvoer 391 partyen. Prys Goudsche kaas le srt. 70—74, 2e art. 64—68; le art. met Ryksmerk 6776. Handel matig. Aardappelmarkt. Amsterdam, 27 Aug. Zeeuwsche eigenheimers f 3.253.50 id. blauwe eigenheimers f 3, id. bonten f 4.40, id. blauwe f 4.10, Hillegommer /.andaardappelen f 4.604.80. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Augstus 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met byla- gen van J. C. Duchateau, Cornelia Ketel- ptraat no. 13 te Gouda, om vergunning tot het oprichten van een brood- en ban ketbakkerij met heete lucht- en gasoven en plaatsing daarin van een electromotor van 1% P.K. voor het in beweging bren gen van een amandelwryf-, een kluts- en een deegkneedmachine, op een perceel ge legen aan den Burgemeester Martenssin- gel kadastraal bekend Sectie A No. 5042. Dat op Dinsdag den 9 September 1924, des namiddags ten 1% ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaar tegen de ■gevraagde vergunning in te brengen en 'dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter za ke ingekomen schrifturen kan worden ken nis genomen. 1 De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen ten einde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. Examen handwerken. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men nuttige handwerken Mejuffrouw W. C. Grootendorst alhier. Een aanrijding. Toen hedenmorgen tegen 11 uur de heer V. op zyn rijwiel uit de Stoofsteeg kwam rijden, kwam van de markt de autobus voor Krimpen a. d. IJssel aan, die in de richting Tiendeweg reed. Door het niet tydig geven van signalen bemerkte de wielrijder de autobus niet, wuardoor hy op denhoek Tiendeweg-Markt ijjgt dgfcen auto bus in botsing kwam. Rij wérd neerge- smakt en kwam onder den wagen terecht. Zijn fiets werd verbrijzeld, maar zelf kwam hydoor het onmiddellijk krachtig remmen van den bestuurder, er vrijwel ongedeerd af. Door zyn tegenwoordigheid van geest wist de heer V. zich voor de wielen te ber gen en kon hii, toen de wagen na eenige oogenblikken stond, tusschen het voorwiel en het achterwiel uitkruipen. Met zijn to taal verwrongen karretje op zyn nek ver dween de wielrijder in de richting van het politiebureau. Procesverbaal is tegen den bestuurder opgemaakt. Te water geraakt. Hedenmorgen 12 uur is in het water van de Karnemelksloot terechtgekomen een dei- zijstukken voor de nieuwe brug by de Cor nells Ketelstraat. Het kolossale stuk, dat naar men ons verte-lde c.a. 500 K.G. weegt,, stortte met veel geraas in het water, in zijn vaart meenemend den timmerman de H. Gelukkig slaagde men er spoedig in de H. op het droge te brengen en kwam hy er met de schrik en een nat pak af. Dat het ongeval heel wat kykers trok, laat zich begrijpen. Hedenmiddag was men reeds danig in de weer om ook het gevaarte uit het water 'te krijgen. De Tiendeweg zal niet versierd rijn. In de gisterenavond gehouden vergade ring 'van de feestcommissie uit de bewo ners van de Tiendeweg, is met meerderheid van stemmen besloten uit financieel oogpunt en korten tyd van voorbereiding, dit jaar ter gelegenheid van den jaardag van H. M .de Koningin de Tiendeweg niet zooals gewoonlijk te illumineeren en te ver sieren, doch dit uit te stellen tot een vol gend jaar. Een nieuw bestuur werd gekozen, be staande uit de heeren P. J. Fyn, M. M. Heerkens, S. Dortland, L. Huisman, J. F. W. Turion, L. J. M. Hogendoorn en C. Tee- kens, waaruit in de hedenavond te houden vergadering de feestcommissarissen zullen Den heer L. Erberfeld werd onder luid applaus dank gebracht voor het uitnemen de beheer der financiën. Afd. Gouda van de Holl. My. van Landb. De afdeeling Gouda van de HpIIandsche Mij. van Landbouw houdt op Vrijdag 29 Augustus a.s., des avonds 7 uur in het Schaakbord een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a.: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Punten van beschrijving voor de Algemeene Vergade ring te Hoorn. Benoeming van afgevaar digden. Na afloop is er de gewone verloting. Wedvlucht van duiven. Op Zondag 24 Aug. j.l. hield de Post- fluivenvereeniging ,4e Gevleugelde Vrien den" haar laatste concours met jonge dui den vanuit Noyon (Frankrijk). De prijzen verden behaald als volgt: le, 18e, 22e door T. N. Hooimeyer; 2e, 4e, 5e, 6e, 7e, 9e, 10e, 12e, 14e, 16e, 19e, 21e, 30e, 32e en 36e door C. P. J Boer; 3e, 24e en 39e door C. J. de Bruyn; 8e, 25e pn 28e door C. Nieuwveld; lie door G. M. de Bruin; 13e, 15e, 17e, 23 en 26e door M. Dijkman; 20e, 36e en 38e door P. van Duu ren; 27e en 31e door A. Harreman; 29e en 34e door L. v. Duuren; 33e door L. Steen winkel; 37e door B. Stolk; 40e door S. de Lange;41e door J. v. Loon. De prys der derby-duiven werd behaald doorT. N. Hoomeyer met ster 3.2.4 1600 met de 22e prijs. Kampioen werd M. Dijk man met 101 punten, opvolger daarvan i« C. P. J. Boer met 99 punten. Voorts hield deze vereeniging een af richting met concours vanuit Lage Zw»- luwe. De prijzen hiervan werden behaald als volgt: le, 16e, 16e, 17e, 18e door C. P. J. Boer' 2e, 3e, 6e door L. Steenwinkel; 14e» 36e, 24e door J. van Loon; 5e door J. H. Rietveld; 7e en 31e door L. v. Duuren; 8e, 33e, 34e door A. Harreman; 9e, 25e en 28e door G. M. de Bruin; 10e door C. Nieuw veld; 11e, 29e en 30e door C. Laurier; 12e, 13e en 26© door B. Stolk; 19e, 27e en 32e door J. de Kluiver; 20e en 22e door T. N. Hooimeyer; 23e door S. de Lange. Feestzaal „Central". Markt gelegen Cafe Central, neer L. de Groot, heelt heden op feestelijke wyze aan zyn lokaliteiten een byzomder fraai ingerichte feest- en verga derzaal toegevoegd, waarvoor een aparte royale ingang door een brug aan de Zeuge- siraat is gemaakt, 't Verwondert ons niet dat de heer de Groot deze opening feestelijk heeft doen geschieden, want waarlyk, wie deze mo dem-elegante zaal binnentreedt, moet zich daar terstond genoegelyk en prettig ge voelen. Deze zaal, waarin een keurige par ketvloer is gelegd, is aan alle wanden op de meest aantrekkelijke wyze beschilderd, zooals men dat in de moderne café's en bi oscopen in de grooto steden ziet, animee- rend tot een vrooLyk samenzijn. Een ruim fraai glas-in-lood koepeldak in 't midden der zaal zorgt voor volle toestrooming van het daglicht, terwyl aan de wanden en de zoldering tal van luxe electrische lampén met glas in lood bekleeding hun zacht kleurenschynsel werpen op de zaal, terwyl een groote lamp automatisch diverse zach te lichteffecten dat schijnsel in harmonie van kleuren doet winnen. Deze feestzaal was heden langs de wan den met bloemen getooid, de fraaiste bloemstukken en corbeilJes wisselden elk ander af. Het bracht alles een feeststem ming teweeg. In dit prettige, feestelijke milieu is he- dennttmiddag de opening dezer zaal her dacht door den eigenaar in tegenwoordig heid van tal van genoodigden, die allen hun bewondering over deze luxueuse inrichting ƒ116.600. laagste inschryfeter was de fir ma J. Dienaar en Zn. te den Heider voor ƒ60.600, hoogste de firm W. Visser en Zn. te 's-Gravenhage vooi LAND- KN TUINBOUW. De heer de Groot heeft door de toevoe ging van deze feest- en vergaderzaal, en bovendien nog een aardig zaaltje voor kleine'vergaderingen, zyn inrichting aan zienlijk verbeterd en ongetwijfeld zal van (leze uitbreiding door velen een veelvuldig gebruik worden gemaakt. Wij vermeiden gaarne dat de ontwerper van deze zaal, die 74 M2 oppervlakte heeft, i» de heer J. Peeters alhier, dat de deco rateur die de zaal zoo artistiek heeft ver zorgd is de heer P. den Besten te Botter dam terwyl de keurige eiken parketvloer IS geleg<d door d© firma Bruynzeels te Rot terdam. Aangehouden. I oer de politie is aangehouden en naar Botterdam overgebracht P ,v. O. die in het olitieblad gesignaleerd stond en nog 2X3 dagen hechtenis moest ondergaan. Door de politie werd naar Delft overge bracht de minderjarige M. J. V., die door de Utrechtsche politie tot hier was gebracht, en te Delft thuis behoorde. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Ste delijke zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 61, de lucht was 62. Denemarken en Nederland en boter. Het it bekend, dat Denemarken op zui velgebied voor ons niet onder doet en dat wy zelfs heel wat op technisch en organi satorisch gebied van dat land hebben ge leerd. Ook weet men, dat de lfeensche bo ter op verschillende markten een geduchte concurrent van de onze is. Minder bekend is misschien dat de Deen- sche boter-export den onzen verre over treft. Denemarken exporteerde in 1913 91 mill. K.G., Nederland 37 mill. KG.; in 1922 wa ren deze cyfers 90 en 23 millioen KG. D© Deensche uitvoer was in 1922 dus bijna vier maal zoo groot als d© onze. Dal is verklaarbaar, want Denemarken produ ceert veel meer boter dan wy, (ook het aantal runderen is in Denemarken grooter dan by ons; in 1923 telde dat land nJ. ruim 2.5 millioen runderen en ons land in 1921 ruim 2 millioen. Deze cjjfers zeggen ech ter op zichzelf niet zooveel) vervolgens is het margarineverbruik per hoofd er aan zienlijker dan by ons, terwyl tenslotte het zielental in Denemarken met byna 3.5 mil lioen nog niet de helft van het onze be draagt. De productie van boter was in 1922 in Denmarken 103 millioen KG., in Nederland 65; het verbruik in 1913 25 millioen KG., in ons land 35 en in 1922 13 (ongev.) in Denemarken en by ons 46 millioen K.G. Het boterverbruik hier te lande is i sedert den oorlog belangrijk gestegen, in Denemarken daarentegen gedaald. Voor de eerste 6 maanden van dit jaar ziet de export van beide landen er als volgt uit: Boter-export eerste 510 46.248 1924 KX5.) 1.051 Nederland 2.427 0.6 9.842 662 2.006 47 28 Augustus, 2 Ms u. n.m. Haastrecht. Ge meenteraad. 29 Aug., 7 u. n.m. „Het Schaakbord". Le denvergadering Holl. My. van Landb. 8 Sept. 8 uur. Soc. „Ons Genoegen". Le denvergadering. I'IT 1»ISN OMTKISÜ. ALPHEN AAN DÉN RIJN. Oneerlyk ambtenaaar, 4. W., boekhouder aan de gemeentebe- dryven alhier, heeft zich voor de recht bank te 's-Gravenhage te verantwoorden ■gehad wegens het zich toeeigenen van gel den der gemeente. In 1920, 1921 en 1923 heéjit njj verscheidene malen geld uit de kas genomen. Hy bekende dn thans, l'o- taaal bedroeg de verduisteide som 8000 gulden. Eisch 6 maanaden. Beklaagde hau een erfenis ontvangen eu was daarmede op advies van zyn ban- kier gaan speculeeren. De papieren wa ren gedaald en om nu de tekorten aan te zuiveren, had hy' uit de gemeentekas geld genomen met het plan dit later weder aan te zuiveren. Uitspraken a.s. Dinsdag. BERKENWOUDE. B. en W. maken bekend dat de Achter- hoeksche Kuisweg ten Oosten van de Stol- wijkschekade vanaf 25 Augustus tot en met 12 Sept. a^s. voor het verkeer met voertuigen zal zyn afgesloten. GOL'DERAK. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering byeen geroepen tegen Donder- <b»« 28 Aug. a^., des namiddags ten 7 uur. De agenda luidt als volgt: Mededeelingen; Ingekomen stukken; Be roep J. C. de Heer te Gouda ingevolge ar tikel 64 der Bouw- en Woningverordemng der gemeente Gouderak; Aanbieding hul deblijk aan den heer D. Tom, by gelegen heid van ddens 25-jarig lidmaatschap van den Gemeenteraad. Onze dorpsgenoote mej. L. J. P. Pons is te Rotterdam geslaagd voor de akte Hand werken L. O. Wegens het doen van de noodige herstel- 'ingen is de schutsluis in deze gemeente "aby Stolwijkersluis vanaf 1 tot vermoe delijk 9 Sept. a.s. afgesloten. HAASTRECHT. Te Utrecht werd gisteren van gemeente weg© aanbesteed het maken van riolee- Andere landen Groot-Brittannië Noorwegen en Zweden 383 Duitschl., Zwits. en Tsj,-Sl. 14.131 Frankrijk 184 België 188 V. S. Amerika 2.377 Totaal 63.348 16.124 Uit dit overzicht blykt eveneens, hoevee- meer de boter-export voor Denemarken dan voor ons land te beteekenen heeft en ook hoe die van Denemarken zich hoofdzake lijk richt op de Britsche markt en de onze op de Duitsche, hetgeen trouwens ook de laatste jaren voor den oorlog het geval was. Terloops merken wij nog op, dat onze boteruitvoer naar Duitschland, welke in 1913 ruim 19 millioen KG. bedroeg, in 1922 heelemaal stilstond en in 1923 nog niét eens het eerste millioen KG. kon halen. Wat wy de eerste zes maanden van dit j reeds byna 10 millioen KG. naar onze telij'ke buren konden verzenden, is voor hen zoowel als voor ons dus een reusachtige vooruitgang. INGEZONDEN. (Kuiten vcraiuwoortleUikheid der Red.) Het Roode Krui» ten dienste der menscli- y het terrein nabij de Zuilen. Ingeschreven ««or de fiime N. v T, „Den Daal" Ier anderen »lhier, voor Ongetwijfeld zijn er inillioenen uien- die de zegenrijke werking van het Roode Kruis kennen en bewonde ren. Daarnaast echter zijn er steilig nog zeer velen, die tiet Roode Kruiswerk niet kennen oï daarover onjuist worden voorgelicht en oaardoor dit verkeerd beoordeelen. Dit laatste leidt om hel zacht uit te drukken tot een niet welgezind staan tegenover het edele wer.., dat irt hoofdzaak door den groo- schenvriend, den Zwitsersohen geneesheer Henri Dumant omstreeks het midden der vorige eeuw gegrond vest werd. De oorzaak, die geleid heeft tot zulk een volkomen onjuiste beoordeeling van het Roode Kruiswerk is o.i. gelegen in een noodlottige begripsverwarring van oorzaak en gevolg. Oorlog beteekent ramp, onheil, stelselmatige mensohen- moord en welvaartvernietiging. Dit wordt terecht door de menschen ver foeid Aan het ellendewoord Oorlog zit de klank Roode Kruis zeer nauw verbon den. En.... hoe verbijsterend het ook moge klinken, het onmiddellijk samen- gaar van de oorlogsgruwelen met het heilrijke Roode Kruiswerk, deed het ontzettende wanbegrip geboren worden, dat steun aan het Roode Kruis sleehts beteekent steun aan de oorlogsgedachte. Waardoor bestaat dit heillooze be grip thans nog. Het antwoord ka« zijn, omdat de groote massa der menschheid niets of veel te weinig weet van het Roode Kruiswerk en zijn streven. Daaraan moet een einde komen In naam- der menschheid en in het belang der gansohe menschheid dient dit verantwoordelijk stellen van het Roode Kruis, dit monsterachtig wanbe grip weggevaagd te-worden. Het humanitaire werk, dat het 'Roode Kruis heeft verricht, en dat, wat het zich ten doel stelt, moet ter kennis wor den gebracht van het algemeen. Men weet helaas nog veel te weinig, door welken geest dit werk wordt bezield. Daarvoor vragen wij thans de aan dacht. In het jaar 1921 verscheen een histo risch overzicht „Het Nederlandsche Roode Kruis \un 191 i—1920. Wat in het voorwoord wordt gezegd zal nuttig zijn hier te worden nernaaki. Wij lezen daar „Dat het Roode Kruis is een nevenversciiijnsei van den oor log. maar tegelijkertijd de kiemdrager van den komenden volkenvrede, Toen de mogendheden de noodzakelijkheid erkenden van een verzachting van de ellende van den oorlog jegens vriend en vijand, werd zedelijk het vonnis van den oorlog geveld. Van het inzicht, dat ■ae oorlog barbaarsch en afsohuweliijk is, tot de overtuiging, dat redelijkheid en mensohelijkheiü dit gansch niet meer mogen gedogen, voert ons het beseha vingsprooes onvermijdelijk, zij het dan, dat de weg lang is, en zeer oneffen. Maar, dat het dwaas is en onlogisch) om met alle middelen te pogen elkaar te dooden of te verminken en tegelijker tijd zijn beste krachten van raensohlie- vendheid en wetenschap in dienst te stellen, om ook den getroffen en ver minkten vijand le verplegen en te ge nezen, spreekt vanzelf. De ontwikkeling en groei der Roode Kj uisgedaehteu zijn dus vredesfactoreu en in die opvatting is het Roode Kruis als onderdeel van den Volkenbond ge heel op zijn plaats. Het maakt thans deel uit van liet Vredeeinstiluut." Men ziet, dat zijn geen woorden die gesproken zouden kunnen worden door drager, van oorlogsgedachten, door lei ders van een oorlogswerktuig, immers de kennis en ervaring, van den oorlogs- juniïner, in den loop der tijden door tiet ltoode Kruis verkregen, zijn de aanlei ding waardoor zulke eoiit-mensohelijke uitingen ontstonden. Het Roode Kruis is dan ook 'n stich ting. gedragen en gedreven door gevoe lens van de hoogste menschelijkheid en naastenliefde. Het Roode Kruiswerk geschiedt zóó wel in Oorlogs- als in Vredestijd Zoo lang de Volkeren 't beschavings peil nog niet hebben bereikt, om door Recht en Uode geschillen to beslechten, doch 't r.uw geweld door de Mensch heid nogfzal worden gebruikt om el kander te^bvertuigen(?) of te overwel digen, tot zoolang zal het Roode Kruis de humane taak blijven volvoeren om de smarten die men daardoor elkaar aandoet te lenigen en te verzachten. Hetzelfde gemis aan waarachtige be schaving maakt het noodzakelijk reeds in Vredestijd te zorgen, dat alle mid delen aanwezig zijn, die tot verzachting der smarten en het redden van men- schenlevens tijdeus den rampvollen krijg kunnen worden aangewend; waar voor het Roode Kruis dan ook nauw keurig zorg draagt. Welk prachtig werk het Nederland sche Roode Kruis deed, tijdens en na den oorlogsramp, hoewel zelf niet in den oorlog betrokken, valt in alle on- derdeelen onmogelijk te vermelden. Uit den geweldigen schalt van] materiaal sommen wij slechts op, 't helpen van verminkten na den oorlog de verzor ging van vluchtelingen naar ojis land het helpen van krijgsgevangenen, gein- terneerden enz. Doch ook in Vredestijd vervult het Roode Kruis hoog menschelijke plich- Bij watersnood, spoorwegongelukken en veenbranden bij het in dienst stel len van nood-ziekenhuizen bij 't stich ten van ziekenhuizen en piarkherstel- lingsoorden het ziekenvervoer aan de stations bij het opleiden van Roode Kruisverpleegsters en helpsters tiet in stand houden der transportcolonnes; bij de pestbestrijding in Ned.-lmdië bij de thyphus-epidemieëm, bij' de malariabe strijding bij zijn werken voor de volks (hygiëne de Reizende Hygiene Tentoon stelling en de voorbereiding om in ons land te komen lot een doeltreffende Voor- en Nazorg voor t. b. c. patiënten is het Roode Kruis zijn eigen geschie denis en verheven doel trouw gebleven. Werden niet Rusland, Frankrijk, Oos tenrijk, Hongarije, Duitschland en Ja pan geholpen in de tijden van nood, ontstaan door de na-oorlogsohe slechte tiomische toestanden en door na tuurrampen Het verdient daa-rom dun ook den steun van alle welmeenenden in ons land. De naaste toekomst vraagt van ons allen groote aandacht en groote offers voor het belang der gunsche mensch heid. Het Roode Kruis werkt daarvoor. Daaraan kan ieder een weinig zijn kracht geven, ongeachi in welken kring I der Maatschappij men leeft. Door men schelijkheid te betrachten en aldus de volkskracht te versterken, dienen wij de Menschheid Wordt daarom lid van 't Roode Kruis. De geringe contributie van minstens 1 per jaar zult gij gaarne offeren aan dit humane werk. VerzokJkt uw faoiil iele Jen, vrienden en kennissen dit eveneens te doen, op dat het Roode Kruiswerk kan worden uitgebreid en voortgezet, gedragen door het heilrijk willen van allen, tot het keeren en lenigen van zoovele levens rampen. In Amerika, Japan, Zweden en ande re landen is practisch iedereen lid van het Roode Kruis. Waarom zou dit in Holland niet kun nen Namens het hoofdbestuur: Jhr. H. Loudon, te onder-voorzitter. Mr. H. C. Dresselhuijs, secretaris-generaal Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, penningmeester (DRAADLOOZÈ DIENST.) E«n aardverschuiving in Zwitserland. biMtLuN, li Aug. uen geweldige aardverschuiving dreigt m het uijuüal in het Zwitserscne kanton St. uuuen, waai tengevolge van wegspoeling van oen ondergrond door den regen een stuk boseh van 1500 Meter lengte en 190 Meter breedte in beweging is. Een conferentie te Praag. BERLIJN, 27 Aug. Volgens een telegram uit Praag vindt heden en morgen te Laiback een Joego-Slavische conferentie plaats tus schen de Ministers van Buitenlandsche Za ken der kleine Entente om tot dezelfde hou- diyg te komen inzake de ontwapeningskwes tie, de betrekkingen tot Sovjet -Rusland en den invloed van de uitvoering van het Da- wes-plan en de overeenkomst van Londen op de kleine Entente. De RynlandscUe industrie voor onder- WISSEL KOKKSEN. BERLIJN, 27 Aug. Het bestuur van ue Rijnlaikisune uuiustrïoelen heeft tot (Jen Rijksdag telegrafisch liet dringend verzoen gerielu tot aanneming van de overeenkomst van Londen. Hetzelfde deden de handelskamer te Keulen het Gemeentebestuur van Alamz. Oou de Beiersc.io ind'ustneelen en de West- lanl&che boereuvereeiugingen zijn voor de aanneming. De Belgische troepen in het Roergebied. BERLIJN, I, Aug. Volgens de Daily Express zal Belgio.de zoogenaamde of- fuicieve troepen, Be tatikgï vliegers eu zware artillerie uil het Roergebied te rugtrekken. Slechts politietroepen zul len achter blijven. BERLIJN, 27 Aug. Volgens een be richt in de bladen zou ter bevoegder Duilsche plaatse oen algemeene amnes tie voor politieke gevangenen tegelij kertijd met de amnestie voor do aan den Roerstrijd deelgenomen heUiêndo ptisonen overwogen worden. D© Mexicaansche minister-president Galles BELU.lJN, 27 Aug. De Mexicauusohe prGfidenl Galles verklaarde in 'n pers- gesprek ten volle te vertrouwen in de 'economische kracht van Duitschland. Hij wil een uitwisseling van artsen tus- schen Duitschland en Mexico en tus schen beide landen goede economische betrekkingen tot stand brengen. Calles veiklaarde dat de toestand in Mexico bevredigend' is. De proeftocht met de Zeppelin. Bh vlriJN, 'li Aug. De proeftocht met de Zeppelin voor Amerika die heden zou plaats vinden is uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Anatoie France ongesteld. i'ARlJrf, It Aug. l)e oenende Frun- laciie auteur Analole France, die 80 jaar oud is, is ziek. Hij ligt in zijn 'buiten verblijf nabij Tours. Gratie verleend aan Caillaux. PARIJS, 27 Aug. De Fransohe Se naatscommissie verleende gratie aan Jo- zei Gaiilaux die tijdens den oorlog werd beschuldigd van het trachten tot stand te brengen van een vroegtijdige vrede. Een vliegdienst FrankrijkEngeland. LONDEN, 27 Aug De 'bladen melden dal Britsche en Fransche deskundigen een plan ontwerpen voor een lucht- dienst over het Kanaal met nieuwe ^ioote Napier Swan vliegbooten tus schen Folkestone en Boulogne. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK. Autobus door een ontploffing in brand. Vijf of zes personen omgekamen. Men seint ons uit Zwolle: In den afgeloopen nacht heeft naby Hei- no een ernstig ongeval met een autobus plaats gehad, waarbij vijf of zes personen het leven hebben verloren. Een nieu/we autobus van den heer Doevelaar uit Heino keerde met 16 of 17 landbouwers uit de omgeving van deze plaats van de kermis te Raalte naar Heino terug. Omstreeks half twee toen de autobus dicht bij Heino was genaderd, vloog het voertuig na een explosie in brand. Naar gemeld wordt zyn 5 of zes personen ver brand, terwijl drie of vier andere ernstige brandwonden opliepen. I)e autobus was voor de eerste keer in gebruik. Naar ons wordt medegedeeld haperde te) Raalte iets aan den motor, doch de chauf feur meende de reis naar Heino wel te kun nen doen. Zooals gezegd, had even voor Heino een ontploffing plaats, walardoor het gehieele voertuig in brand vloog. De inzit tenden konden niet gemakkelijk uiit de auto komen en daaraan is het vermoedelijk te wyten dat er zooveel slachtoffers zijn. Nader vernemen w(j nog: De autobus van den heer Doevelaar was van achter gesloten. Ze is van binnen ge heel uitgebrand. De identiteit van 4 lyken kan niet wórden vastgesteld, doordat zij geheel verkoold zijn. I)e beide anderen zijn Neussink en Wissink. Twee ernstig gewon den, Mej. A. Hageman en W. Bannink, beiden uit Raalte, zijn naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Ook de chauffeur, een zoon van den heer Doeve laar, is licht gewond. De politie stelt een ernstig onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. Het parket uit Zwolle is reeds hedenmorgen vroeg te Heino gearriveerd. De slachtoffers zijn allen jeugdige perso nen van 16 tot 22 jaar. 26 Aug. 27 Aug. Officieel. Londen 11.59 11.59% Berlyn 0.61% 0.61% Parijs 14.— 14.01% Brussel 12.92 Va 12.97% Zwitserland 48.35 48.40 Weenen 0.0036% 0.0030% Stockholm 68.60 68.60 Kopenhagen 41.76 41.80 Ghristiania 35.75 35.60 New-York 2.58 2J>8 Niet officieel. Praag 7.76 7.75 Madrid 34.50 34.50 Milaan 11.42% 11.42% Beursoverzicht. De handel had heden een merkbare uit breiding ondergaan, en daarby was de ten- denz veel verbeterd. Het waren thans de thee-aandeelen die op den voorgrond tra den en die zich onder vrij levendige om zetten, meerendeels op een verhoogd koers- peil wisten te stellen. Oliewaarden waren veel beter gedisponeerd, speciaal Konin klyke, die eenige procenten naar boven kwamen. Oo kgeconsolideerden waren weer aan den vasten kant. Suikerfondsen waren niet veel veranderd, doch waren overigens toch goed pryshoudend, waaraan de thans gestegen suikerprijzen in Amerika wel licht niet vreemd waren. Rubberwaarden hadden een kalme markt, doch waren even- min slecht gestemd, hoewel geen groote koerverschillen voorkwamen. De Scheep vaartmarkt was stil en de koersen weken niet veel af by die van gisteren. Van de Ned. Industrieelen konden de Jungenswaar- den zich vry goed handhaven. Prolongatie 2* NEW-YORK, 27 Aug., 9» u. van. Londen 44914, Parijs 36.43, Brussel 503, Italië 443(4, Zwitserland 1874(4, Amster dam 3876, Ghristiania 1383, Kopenhagen 1619, Stockholm 2669. BERLIJN, 27 Aug. l uur. Amster dam 16239-16321, Brussel 2100—2110, Ghristiania 6761-89, Kopenhagen 6783— 6817, Stockholm 1132—88, Italië 1866—66, Londen 1822(4—81(4, New-York 419—21, Parijs 2276(4—88(4, Zwitserland 7866— 95, Madrid 5546-74. 27 Augustus. Hoogste stand 766.3 te Scilly Laagste stand 766.8 te Lerwick. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Westelyk© richting. Zwaar bewolkt met tydelyke opklaring. Waarschynlyk eenige regenbuien, met kans op onweer. Zelfde De depressie weg, maar Eindelyk is de depressie, die zoolang ■Slecht weer veroorzaakte, weggetrokken. weerbericht van het Meteor. Instituut van Maandagmorgen constateerde dit ver- blydend feit. Intusschen schynt een nieuwe depressie zich ontwikkeld te hebben, zoo dat we niet veel gewonnen hebben. Het buiige weer van gisteren is blijk baar een gevolg van deze nieuwe secudaire (.©pressie boven Schotland en de Noordzee. Een naar hier vooruitdringend gebied van hoog© drukking in het Zuidwesten deed den barometer eerst stygen, maar nu daalt hy weer een beetje. Het ziet er dus opnieuw slecht uit. De groote depressie heeft geen afscheid genomen zonder een laatsten overvloedigen regen. Te Neufahrwasser aan de Oostzee viel in twee etmalen 116 nuM. regen, d. i. ongeveer zooveel als hier in de geheele maand is gevallen. Met den regen van gisteren mee is in ons land in de loopende maand een hoeveel heid gevallen van 136 m.M. Het record, dat op Aug. 1917 stond e* 166.5 m.M. bedraagt, is dus nog niet geslagen. Hoewel de regen dus overv loedig is ge- eest, is hij niet buitengewoon. Volgens waarnemingen in dep Haag verricht, kwamen in de laatste acht jaren de vol gende perioden van regen voor. Augustus 1917 met 166 m.M., October 1917 met 132 m.M., September 1918 met 12 m.4M., een 6-daagsche periode in Augus tus 1920 met 72 m.M. en 1 dag in Juni 1921 met 60 m.M. In eerstgenoemde maand regende het in de eerste drie dagen 84 uren aan één stuk door. Het kan dus wel eens meer flink regenen in Nederland. Er zijn trouwens grootere hoeveelheden bekend, o.a. 1—3 Augustus 1917 met 167 m.M. te Woudenberg. Toch behoort de loopemie maand onder een der natste van de laatste jaren. De reeds ge vallen hoeveelheid is meer dan anderhalf maal de normale en het is mogelyk dat daar nog wat bykomt. Dat het weer nu zoo regenrijk is voor spelt niets voor het vervolg. De regen is wel het' meest wisselvallige metereologische element en op natte perioden kunnen zoo wel droge als andere natte volgen. Na den overvloedigen regen in Augustus 1917 volg den 9 droge dagen in September, waarvan vier met prachtig, warm weer. October en November waren toen weer regenryk. Licht op. 27/28 Aug. 8.32 n.m.—4.32 vjn. ADVERTENTIEN. GEVRAAGD door dame een groote met pension in centrum stad tegen 15 Sep tember as. Brieven onder No. 2284 aan het bureau Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. 10

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2