ilad. s ra idag. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 64" Jaargang No. 15630* Vrijdag 29 Augustus 1924 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 4 reed. cour Wt/ FEUILLETON. ROMANTIEK. /ader huis ndlng van doet, adem, ver- maak i ook irdert rrooasa BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl) WERKERK (UDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. >P >U OERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. in militaire attaché te Praag, het rechter «IGLEYSl sleutelbeen en werd een overste licht ge wond. De spinnekop zuigt gift, De bij haar honingraten, Uit eene zelfde bloem. Oe overeenkomst wan Londen. Voortzetting der behandeling in den Rijksdag. Onthullingen van de 1VWC5WH ITALIË. De moordenaars van Matteotti hebban bekend. Volgons het Romeinsche blad Epoca heb ben zij, die wegens den moord op Matteotti ■zijn gearresteerd, een volledige bekentenis afgefegd. le kla? STAM- aqinas XJRTORICO b and, Gouda. fiOlBSCHE COURANT. r pakje er pakje per week 17 cent, met Zondagsblad u de bezorging per looper geschiedt. >st per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. worden dagelijk» aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, r- en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, r per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waai Franco per post Abonnementen bjj <mze agenten Zaterdag zal de formeele onderteeke- ning van de overeenkomst van Londen door de ambassadeurs en gezanten der verschil lende landen, die aan de conferentie heb ben deelgenomen, plaats hebben in. de be roemde parterre-zaal van den premier in het Foreign Office. Alle ambassadeurs en gezanten hebben thans van hun regierin gen volmacht gekregen om het protocol te onderteekenen. Sir Eyre Crowe, de perma nente onderstaatssecretaris van buitenjftnd- 'sche zaken, zal de plechtigheid presideeren en namens Groot-Bmittannië onderteekenen. Ook de overzeesche Dominions zullen ver tegenwoordigd zijn. Alle details van de overeenkomst zullen Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. Die te Weenen vertoevende delegatie van den Volkenbond, die een enquete over de economische toestanden in Oostenrijk houdt en die begonnen is met de besta- deering der begrooting, is voornemens, met het oog op de a.s. Volkenbondsvergadering haar verNyf te Weenen te bekorten. De „Nationale Zeitung” meldt, dat te Genève de verlenging van den duur van het mandaat van den cqmmissaris-generaal mr. Zimmerman, ter sprake zal komen. In buitenlandsche finaneieele kringen te Weenen verluidt, dat de ambtsduur van mr. Zimmerman met een half jaar zal wor den verlengd, aangezien het evenwicht in de Oostenryksche begroeting nog niet be reikt is« htige exemplaren E MANNEN KA- LIE VOGELS, >ed, welke al aar- ngen, Gloeckstam. ekt van ■s 5—, ÏS 0.75. RSCHUREN, Oudste adres Werklooze onderwijskrachten. Volgens officieele gegevens bedraagt het aantal werklooze leerkrachten by het lager onderwijs in Rusland thans 20.000. Het volkscommissariaat van onderwys legt zich toe op een stelselmatige voorziening in de bestaande onderwysvacatures, teneinde den druk van deze werkloosheid ietwat te ver lichten. RUSLAND. De kosten van levensonderhoud. Blijkens door de afd. statistiek van het volkscommissariaat van binnenlandschen handel gepubliceerde cijfers zyn de kosten van levensonderhoud ui de maand Juli over igeheel Rusland met gemid<leld 6 pet. ge stegen. Deze stijging wordt zoo goed als uitsluitend veroorzaakt door de stijging der levensmiddelenpryzen; de prjjzen van de nyverheidisproducten zyn namelijk op het peil van 1 Juli gebleven. VEREENIGDE STATEN. De moordzaak Franks. Daar de beide jeugdige misdadigers reeds dadelyk by den aanvang „schuldig” heb ben gepleit, is in het strafproces te Chi cago de jury uitgeschakeld. De uitspraak geschiedt <ius direct na requisitoir, plei dooien en eventueele re- en dupliek door den rechter zelf. Deze, hoofdrechter John R. Caverley, geldt voor een streng onver biddelijk man. Na het pleidooi van advocaat Darrow, die zichte van Duitschland reeds is veranderd. Indien wy deze weg verder willen bewan delen, zoo zeide hij, mogen wy niet aarze len, de besluiten van Londen goed te keu ren. Dr. Luther, de ryksminister van finan ciën, verstrekte eenige inlichtingen over de artikelen van het protocol van Londen be treffende de controle, die voor Duitschland een verbetering van den toestand beteeke- nen. De te benoemen commissaris zal, zoo lang het bedrijfsleven zich normaal ont wikkelt, uitsluitend het recht hebben, in lichtingen te verstrekken. Ook in dit op zicht moet men zich niet ongerust maken voor de toekomst. Uit naam van het ‘centrum las de gewe zen rijkskanselier Fahrenbach een lange verklaring voor, waarin gezegd wondt, dat indien door het verwerpen van de Dawes- wetten nieuwe ellende in Duitschland ont staat, alleen zij er verantwoordelijk voor zyn, die door hun verkeerde opvatting van dén internationalen toestand de uitvoering van het rapport der deskundigen onmoge- lijk hebben gemaakt. Nog tal van andere sprekers voerden het woord en het was voortdurend een loven en bieden tasschén de Duitsch-nationalen en de regeering. Men praatte over compro misvoorstellen, over aan te bieden regee- ringszetels en nog veel meer, te veel om Kier in het bijzonder op te sommen. Van belang is, dat men de omderhandeUngen toch zoo hoopvol vond, dat men de stem mingen, die eigenlijk wel hadden kunnen plaats vinden, er nog een volle dag voor heeft uitgesteld. Dat beteekent dus stellig dat de Duitsch-nationalen elke aannemelij ke kans om de ontbinding van den Rijks dag te voorkomen, willen aangrijpen en daardoor een aanneming van alle wetten met de vereischte meerderheid op heden nog mogelyk en zelfs waarschijnlijk is. Te tien uur zou de Ryksdag bijeenko men en vermoedelijk zal dan alleen de stemming plaats vinden. de onderteekening van kracht worden, doch indien de Ryksdag vandaag de spoorwegwetten niet aanneemt, zal dit een uitstel van het in werking tre den der overeenkomst tot aan de definitie ve ratificatie door Duitschland tén gevol ge hebben. In 'dit geval zou de ontruiming van de Keulsche zone door de Britsche troepen ook vertraging ondervinden. Dit verklaart, dat de Britsche regeering een Reuterbericht tegenspreekt, volgens het welk reeds last zou zyn gegeven om maat regelen te treffen met het oog op de aan’ staande ontruiming van de eerste Ryn- zone. De ontruiming van de Roer is voor het Fransche blad Eclair aanleiding om een felle campagne te beginnen tegen Her riot. In zyn nummer van Dinsdag heeft het op uitdagendbn toon een paar vragen aan den eerste-minister gesteld. De eerste betreft de ontruiming van het Roergebied. Andere bladen hebben er reeds op gezinspeeld, dat Herriot een geheime overeenkomst zou gesloten hebben met de Duitsche gedelegeerden, volgens welke het indsutrieele gebied zou wonden ontruimd, nog vóór het jaar om is. De Eclair vraagt nu op den man af, of er een geheime af spraak bestaat. Het blad beweert stellig van ja- Het is waar, dat de eerste-minister één jaar heeft vaakgesteld als maximum- termyn, doch zich de vnyheid heeft voor behouden om zich edelmoedig te toonen. De Eclair echter beweert, dat hy een posi tieve belofte gedaan heeft, die bindend is. Het eerste gedeelte van.de Roer zal, vol gens het blad, worden ontruimd op het tijd stip, dat te Londen is vastgesteld, doch er zal binnen zeer korten tyd een verdere ont ruiming plaats hebben. Imdien Marx en Stresemann in den Ryksdag niets hierover hebben medegdeeld, in de conferentie van «le vorige week met de leiders dej Duit sche partijen zijn zij niet zoo voorzichtig geweest. Zal Herriot dit tegenspreken? vraagt de Eclair. „Spoedig genoeg, spoediger misschien dan wij graag zouden hebben, zullen de gebeurtenissen het belang van onze inlich tingen bewijzen, evenals het belang, dat gehecht moet worden aan de plechtige ont kenning van Herriot” De tweede vraag betreft de intergeal- lieerde schulden. Het blad vraagt den eer ste-minister of hy precies inlichtingen heeft over de voornemens der Aunerikaansche en Engelsche schuldeischers betreffende de-iti-. itergeallieerde schulden. De Eclair bqweert, dat Herriot en Clémente! reeds een onder houd gehad hebben met belangrijke Ame- rikaansche persoonlijkheden. Zy weten, dat de Vereenigde Staten hun schuld met geen dollar zullen verminderen, dat niet enkel het kapitaal, doch ook de volle rente zal worden gevorderd en zy weten ook welke de maximum- ©n de miniimunnannuïteiten zullen zyn, die aan Frankrijk zullen wor den opgelegd. Zy kennen ook den duur van BELGIE. De toeristen keeren huiswaarts. Het aantal in België vertoevende Neder- landsche en Engelsche toeristen is de laat ste «lagen aanzienlijk afgenomen. Zelfs de stoutste optimisten hielden het niet meer vol tegen de aanhoudende regenbuien en «laarmede gepaard gaande koude. Te Spa en elders in de Ardennen hebben vele ho telhouders de centrale verwarming weer aangemaakt. Ook in het groothertogdom Luxemburg, waar omstreeks 15 Augustus alle hotels stampvol waren, wordt thans bitter geklaagd Met het binnenhalen van de veldvruchten is het, zoowel in Vlaanderen als in de hon ger gelegen Waalsche provinciën, treurig gesteld. De aardappelen beginnen te rot ten, appelen en peren vallen in groote hoe veelheid van de boomen* de haver loopt ge vaar en «ie rogge is nog niet overal van het veld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (.beboorande tot den bezorgkring): 1—6 regels ƒ1.84), elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den becorgkring» 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertantiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liafdadigheüls-advertentiën de helft van den pry». INGEZONDEN MEDEDELINGEN: 1—4 regel* ƒ2.05, elke regel meer f OM. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentibn en ingezonden mededeelingan bij contract tot zeer gereduceer- den pry». Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tus*chenkom«t van «oliede B«»ekhan- delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekoanen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De geheime afdeelmg der ipoht.e ken de de kleine sierlijke letters van den generaal met de onleesbare met krul len versierde handteekening, de vellen papier waarop slechts een naam stond en daaronder het woord „afstraffen” met een Romeinseh cijfer, dat de graad van de voor het meereadeel lichamelij ke straffen aangaf. Or.der hen, die afgestraft moesten worden kwajnen niet zelden «rouwen vcoi Vrouwen uil de eerste- kringent die generaal Markoff den avond te vo ren nog de hand had gekust in een der aristocratische salons. De toedracht der zaak was eenvoudig genopg De door hem aangeduide vrouwen werden uit- genoQdigd tot een vertrouwelijk onder houd. Een commissaris ontving haar met buitengewone beleefdheid, stelde Jwir op de hoogte van hem1, „door een eerde” gedane „mededeelingen.” Meest at betrof het de verspreiding van ver boden politieke geschriften, geheime samenkomsten met het doel de uitwis seling van politieke overtuigingen te bespreken, het verschaffen van wape nen aan een voortvluchtigen anarchist of de ondersteuning van noodlijdende studenten, die in ongenade waren ge vallen door hun „politieke intriges”. Na eenige beleefde raadgevingen „voor zichtig te zijn” stond de commissaris op en liep de dame voor naar de deur. Op het oogenblik, dat zij verlicht adem halend over den drempel wilde gaan, van de gevreesde kamer, verloor ij den grond onder haar voeten. Haar lokken sloegen over haar hoofd, terwijl naar lichaam tot aan haar schouders in de d.epte weg zonk. De commissaris was door de deur verdwenen, de kreten \an de ongelukkige^ werden niet gehoord lussöhen de opgevulde bekleede muren. Maar de beul vervulde zijn ambt in de benedenverdieping in het bijzijn van een aria en een officieel persoon. Een half uur later wankelde ’I slacnl- Oner van een „goedhartige gerechtig heid” diehtgeshiierd aap den arm van een geheimen ambtenaar doir Lronke lende gangen, naar den u.tgmg, waar ee.i rijtuig gereed stond. Generaal Markoff was ’n groet vriend van deze „korte en onschuldige r< h?t- p'.eping”, die hij weer deed herleven uit het midden der 19e eeuw. .ndien er enkele gevallen slecht ein digden, was dat niet zijn schuld, naar die van hysterische vrouwen. leestal trokken de „slachtoffers” zidi gedurende 'n paar weken op hun land- '2,oeu terug of wendden een ongesteld heid voor, die haar in staat stelde het t*d te houden en een poos onzichtbaar te blijven. En het was regel, dat de mooiste bloemen en de hartelijkste wen- schen voor een „spoedig herstel van gezondheid” van generaal Markoff wer den ontvangen. Ën nu op dit oogenblik betreurde generaal Markoff het van gan- scher harte, dat deze summiere rechts pleging in Duitschland niet was toe te passen. Hij zou spoedig klaar zijn ge- zij fe er niet. 4-i A ut o-on gel itk. Bij Karlsbad ,is de auto van den indus trieel dr. Kaspar, waarin deze gezeten was «net zyn vrouw, de tooneel speel ster Sed- latskowa, tegen een lantaarnpaal gereden. De chauffeur was op slag dood, mevrouw Sedlatskowa bekwam ernstige inwendige kwetsuren, welke een. operatie noodzake- lyk maakten ,terwyl dr. Kaspar er met een diepe snee in den rug nog het beste afkwam. Men hoopt mevr. Sedlatskowa in het leven te behouden. Een ander auto-ongeluk trof de Servi sche militaire misisie, die de Tsjecho-Slo- waksche manoeuvres by woonde te Press- burg. Hierbij brak kolonel Nenadowitsj, de BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Smokkelarij van kaviaar. De Duitsche douane heeft smokkelarij op groote schaal van Russische kaviaar ont dekt. Zy kwam op het spoor door adver tenties van een firma in Straatsburg, die zeer goedkoope aanbiedingen deed. By het onderzoek is gebleken dat de lekkemy, tüe lanjgs omwegen uit Rusland Frankryk be reikte, over het brugigehoofd van Kehl als Lotharingsche voortbrengselen vrij van rechten Duitschland binnenkwam. De im porteur maakte er een zoet winstje mee, daar hy door de ontduiking van het in voerrecht (24 mark per kilo) groote be stellingen kreeg. Éclair. Een enquête over de economische toestanden in Oostenrijk. De ambtsduur van mr. Zimmerman. In den Duitschen Ryksdag is men nog niet tot overeenstemming gekomen en eerst vandaag zullen de eindstemmingen plaats hebben. Ook bij de behandeling in. derde lezing van de verschillende Wetsontwerpen en de goedkeuring van de Londensche over eenkomst, werd door tal vart afgevaardig den het woord gevoerd. Belangstelling was er eigenlyk alleen voor den Duitsch-Nationalen spreker, die thans weer met nieuwe eischen kwam en bleef volhouden dat zyn partij zal tegen stemmen. Hij verlangde onder meer, dat de regeering thans reeds zal eischen, dat de wetten in verband met het plan-Dawes thans nog van kracht worden als „volken- rechtelijk bindend”, dat de ontruimings- datum van 10 Januari 1925 zal wor<len ver vroegd en dat de ryksregeering nog eens officieel het in het vredesverdrag toege- gieven alleen-schuld-hebben aan den oor log zal herroepen. Minister Stresemann hield «laarop op nieuw een indrukwekkend betoog dat met groote aandacht en zonder een enkele in terruptie werd aangehoord. Stresemann waarschuwde nog eens zeer nadrukkelijk tegen de verwerping van de wetten, zonder veel nieuwe argumenten aan te voeren. Hy zette uiteen, dat de sp«|orwegen in weikelykheid in Duitsch bezit blijven. On juist is het, dat de entente op 10 Januari bereids- wil onderzoeken of Duitschland aan zyn verplichtingen heeft voldaan. Onjuist is eveneens, dat de Duitsche delegatie te Londen reeds overeenkomsten van econo- mischen aard met Frankryk heeft gesloten, zooals ook al door de oppositie’i.s beweerd. In zijn overigens uitstekende rede heeft de Fransche stxiialist Blum gezégd, dat zyn ■partij steeds op de ontruiming van het Roergebied heeft aangedrongen. Hy voeg de er echter aan toe, dat de Duitsche na tionalisten zou<len hebben getriomfeerd, in dien Herriot onaniddellyk tot de ontruiming ware overgegaan. 'Stresemann hoopt, dat de Duitsche sociaal-democraten dat stand punt van hun Franschen partijgenoot niet deelen. (Instemming.) In 1923 heeft Poin care gezegd, dat hy 24 uur na het staken van het lijdelyk verzet met Duitschland zou on«lerhandelen over de kwestie van hex herstel. Toen het verzet werd gestaakt, heeft hy 'zyn wóórd niet gehouden. Hy gaf toen aan het lydelyk verzet een heel an dere beteekenis en beweerde verder, flat dit verzet nog steeds bestond. Terloops verklaarde Stresemann, dat de Duitsche rijksregeering er nooit aan heeft gedacht, haar- toestemming te verleenen tot de af scheiding van het Rijnland. Spreker besloot met de verklaring, dat de weg van Versailles tot Londen wel be wees, hoezeer de openbare meenjng ten op ium stond.... als hij met die naar St. Petersburg kwam, indien hij die bin- nenleidde als de gezelschapsdame van Dagmar of.... het deed er jiiet toe als wal.... als grootvorst M. haar zag.... er «aren diensten, die meer opbrachten Jan een vermogen l En indien Dagmar zich niet naar zijn wil voegde, dan wist hij hoe hij haar tot rede kon brengen. De kloostercel, waaruit hij zijn vrouw had gehaald, was ook bereid de doch ter op te nemen. Hij wilde toch eens zien of er nog recht bestond voor een misleiden echtgenoot, een bedrogen va der I Niet «alleen Dagmar maar ook zijn vrouw kreeg hij weer onder zijn macht. En indien de trots'che mevrouw Markoff het witte huis weer binnentrok, zich aan zijn zijde vertoonde, dan moesten de ophitsers en lasteraars het eent> beproeven hem* ten val te bren gen I Hij die zich dubbel en drievoudig beveiligd had, hij, die de aanziehlijk- slen beschermde, doordat hij zich uitgaf als vriend van de steeds in. macht toe nemende, de antimonarchistisohe bewe ging, hij die een leger geheime speur ders tot zijn beschikking had, die hem de namen van de jong-revolutionaren influü terden, hij die de draden vau in gewikkelde komplotten naging tot in de slaapvertrekken van hen, die het naast tot den troon stonden. Het was voor hem een sport die tot hartstocht groei de. Alsof deze, bijna zestigjarige man nu pas zijn eigenlijk beroep had ont dekt dam en dat zy 106 - Jonge meisjes sluiten vriendschaps banden, die langer duren dan elke ver liefdheid I Dat kan ik begrijpen. Komt u dus mee, juffrouw. Maandelijks hon derd roebel daarbij alles vrij. Eigen rijtuig staat ter uwer beschikking daarbij nog extra het kleedgeld. Als twee zusters, ja. Nu. mevrouw, dat had u niet verwacht, niet waar U dacht, dat er een vijand kwam, een verschrik- «ong, een monster, en nu blijkt het, dat het de beste vriend is. Stapelt gloeien de kolen op uw hoofö, nu wat zegt u?” Steeds dringender werd de klank zij ner stem. Steeds gloeiender zijn blik. Misschien had hij zelfs op dit oogen blik vergeten, waarvoor hij was geko men Dagmar halennu ja, stellig. Dat moest gebeuren. Maar die nu voor het moratorium, dat zal wonlen toegestaan. In woord, zegt de Eclair, zy kennen het Angelsaksisch plan tot in zijn gering ste by zonderheden; zy weten, dat het van Frankryk een vazal maakt, niet alleen van Amerika en Engeland, doch van drie of vier bankgroepen, wier hoofdkwartier ge vestigd is te New-Ycrk, Londen, Amster- Frankfort, Eindelijk weten zy ook deze voorstellen niet verworpen hebben. Zal Herriot dit tegenspreken De Eclair zegt, dat het zyn tegenspaak zal publiceeren, doch tevens zyn beweringen handhaven. komen met de beide vrouwen, zoowel met de oude als met de jonge. Hij begon zich onbehagelijk te voelen “onder den blik van die strakke, donke re oogen. „Nu dan, niemand moet gedwongen worden tot zijn geluk. Indien ge njel wilt mij is het goed. Maar mevrouw, beveelt u uw dochter nu, dat zij Dag mar haalt. Dadelijk I Oogerrblikkelijk! Er was iets kraaiends in zijn stem gekomen en iets bewegelijks in zijn ge stalte toen hij driftig van zijn stoel op sprong. Als uiterlijke macht hem niet steunde verloor hij steeds alle zelfbe- heersching: „Dadelijk, Oogenblikkelijk.” Zijn stem klonk krijschend. „Ga”, zei mevrouw Czaslo dof. Marika keek haar strak aan. V^as het mogelijk, dat moeder, zonder ér Arl >ee.i woord van te zeggen, de deur wijd openzette en Dagmar overleverde aan een vreemdeling alleen omdat hij zich naar de letter van de wet vader noem de Of wsy% het zijn titel waarvoor de pioletariërs vrouw bukte? Of voldoe ning. dat er eindelijk Iemand kwam om -haar weg te halen, die haar steeds In den weg had gestaan Het spijt mij, maar Dagmar is er niet Marika, zei het «oo langzaam, zoo* luid, zoo scherp, dat haar eigen stem haar vreemd leek. Maar zij voelde het als een verlichting, dat zij kon zeggen: (Wordt vervolgd). oiuniddellijk na

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1