ABDIJSIROOP mG EOPENDa Lederhandel L. v. ESCH Wzn. IS OOK AL VERKOUDEN? AMSTEL SCHOEUCREAM DON KOZAKKEN KOOR MEK INT« 2 DDD2EK EK HIULI El ttK. üTFïïen omtrek. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. DEN HAAG - LEIDEN - UTRECHT ONS 6de FILIAAL Lange Tiendeweg 33, Góuda Prima grondstoffen, uiterst lage prijzen. 2de groote doos No. 12. het element „overmatige rijkdom als ver zachtende omstandigheid" in het geding bracht is nu ook de ambtenaar van het O. M. met zijn eisch gekomen. De ambtenaar was verschrikkelijk in zyn betoog. Hy was beurtelings sarcastisch en toornig, maar steeds onmeedoogend. Leopold, die op hinderlijk wyze al maar door aan het poseeren was geweest als „Uebermensch" en godloochenaar werd in het bijzonder aangepakt. „Je ontkent dat er een Voorzienigheid bestaat; maar denk je dan soms, dat het achterlaten van je lorgnet by het' lijk, een toeval en niet het ingrijpen van de Voorzienigheid is ge weest? Neen dat was de Voorzienigheid. die gewild heeft dat de wetten van Illu- nois en de toorn God's zouden worden ten uitvoer gelegd aan jullie ellendige karkas- kassen." De ambtenaar bespotte het denkbeeld, dat er genade moest worden betoond aan de daders. Geen wetsovertreders hebben tiaar recht op. En, voort-fulmineerende, be- toode de ambtenaar van het O. M. dat Leo pold en Loeb net zoo weinig recht hadden om gespaard te worden als een adder of een dolle hond. Nadat Crowe, de ambtenaar van het O. M. had uitgesproken viel er een incident voor. De rechter liet het resultaat van de gerechtelijke lijkschouwing voorlezen. Voor hy daartoe overging, verzocht hy den aan wezigen vrouwen uit de zaal te verwijde ren. Slechts enkelen voldeden aan dat ver zoek. Maai toen werd hy woedend en zei- de: wie niet vrijwillig gaat zal ik er met geweld laten uitgooien. Daarop verlieten alle vrouwen de zaaL BINNENLAND. De Rywielmerken. Officioele erkenning van de onveilige aanhechting. Op spiiriïtelfjke vragen van het lid er Kersle Kamer De Jonge, heeft de minister van Finanoiü'm het volgende geantwoord Aan de met het toeaioht op de uit voering der Rijwielbelastingwet belaste airtbtenaren oer accijnzen is opdracht gegeven, gedurende de eerste vier we ken na het in werking treden der wet zich te onthouden vjin het instellen van bekeuringen en zich in dien tijd te be palen tot het geven van waarschuwin gen Het ligt voor de hand, dat hieraan is gevolg gegeven, terwijl ook de amb tenaren der „Rijks- en gemeentepolitie zich dienovereenkomstig zullen hebben le gedragen, aangezien de instructie, waarin die opdracht voorkomt, in het Aig. Politieblad is afgedrukt. Het is aannemelijk^ dat een aantal der gewaairsohuwde ffersonen reeds in het bezit was van een rijwielnterk en derhalve de belasting, had betaald, wat dan echter niet te zien was, doordat zij nalieten, het merk aap het door hen beneden rijwiel aan tefbrengen. De aangegeven oorzaken zullen waar schijnlijk menigeen er toe gebracht hebben, het. rijwiplmerk nog niet aan het rijwiel te bevestigen of dit laatste van het merk te ontdoen. Dat de prompte betalers geschaad en de nalatigen bevoordeeld worden, zou slechts waar zijn, indien ook verder ■met waarschuwen werd voortgegaan, zonder die waarschuwing kracht bij te zotten, wat intussehen allerminst in de bedoeling ligt. Pat met een krachtige toepassing; van de wet enkele woken is gewacht, vond niet alleen zijn oorzaak in den wensch, het publiek gelegenheid te geven, zich met de wet vertrouwd te maken, maar ook hierin, dat omtrent de aantallen rijwielen, die in de verschillende plaat sen worden gehouden, geen betrouwba re gegevens ten dienste stonden. Pit was ^oorzaak, dat ernstig rekening gehouden moest worden met de moge- lijkheid van stagnatie, als gevolg van het tijdelijk u.tgeput raken van den voorraad rijwielmerken in t bepaalde plaatsen, hetgeen er toe zou hebben ge lt id, dat bekeurden zich ryet zonder recht op overmacht hadden kunnen be roepen. Aan hen, die aanspraak hadden op een kosteloos rijwielmerk, moestr tijd gelaten worden om dit aan,te vragen v en de beslissing op die -aanvragen, waarmede enkele dagen gemoeid zijn, af te wachten. Peb handel wilde men eenige gele genheid laten, houders te bolénken en I aan te maken, waarmede de merken op een gemakkelijke en veilige manier aan (ie rijwielen konden worden be vestigd. Aan de ambtenaren is bij circulaire van Augustus j.l. opgeJragen, van den 29en Augustus 1924 af, dus nadat de wet vier weken zal hebben gewerkt, over bet geheele land met de controle daadwerkelijk te beginnen en overtre- deis te bekeuren. Sneltreinverbinding met den Rijn en Zwitserland. Met ingang van Maandag 1 Sept. a.s. zp: dagelijks een doorgaande dag-snel- trein rijden van Amsterdam' C.S. V.8.6 voorm Den Haag H.SM. V. 7.22 v.m. en (Hoek van Holland) Rotterdam 1). f'. V. 7.57 voorm., over NijmegenCraj- nenburg—Keulen en verder langs de Rijnroute naar Zwitserlèhd Wiesbaden A 4.35 nam., Mainz A 5.2 nam., Karls ruhe A 7.54 nam., Basel Bad. Bf. A 11 22 nam., Genève A 6.7 voorm., en in omgekeerde richting. In deze treinen loepen doorgaande rijtuigen le en 2e klasse naar en van i Frankfurt a.M., Manniheim, Basel en Genève, zoomede restauratierijtuigen naar en van Mannheim. Koninklijk bezoek aan Tilburg en den Achterhoek. Naar de Nieuwe Tilb. Ct. meldt, heeft het gemeentehof tuur van Tilburg giste ren bericht ontvangen, dat de Koningin op Vrijdag 26 September vermoedelijk in den middag Tilburg zal bezoeken om het standbeeld van Koning Willem II te onthullen. De Koningin zal op Maandag 8 Sept. een bezoek brengen aan Voorst, Zut- phen, Warms veld, Vorden, Htengclo (Gld.)Humimelo, Doesburg en Dieren. Internationale Radio-Tentoonstelling. De internationale radio-tentoonstel ling te Amsterdam zal Dinsdag a.s. ge- opend worden. GEMENGDE BERICHTEN. Het auto-ongeluk bij Heino. Omtrent deze vreeselijke gebeurtenis deelt de Pr«v. Zwolsche en Overijssel- sche Courant nog mede dat Maandag- in tadag de beide keurmeesters voo» de autobussen in Overijssel, vergezeld van den inspecteur van 'I vervoer, het thans verbrande voertuig in oogenschouw na men Volgens verklaringen van deze alles zins deskundigen moet het ongeluk zijn 'e wijten aan de omstandigheid, dat, of bij het instorten van benzine, of bij het zien naar den imoud van het resefvoir gebruik zou zijn gemaakt van vuur, in dit geval waaisi.iijnlijk van een lucifer. Door warmioopen van den motor kou geen brand ontstaan in den wagen bij den chauffeursplaats, waar het benzine- reservoir zich bevindt. Het reservoir, de beazinebussen mei de verschillende afsluit.ngen en de ben zineleiding zijn uit den wagen geno men, naar Zwolle gebracht en ter be schikking van den Oflioier van Justitie gesteld. Velen vragen zich af, waarom dan toch die deur gesloten was, waardoor ja et ongeluk zurzef erusfttye gevodgen hao. De reden hiervan moet zijn, dat de nieuwe autobus nog niet getieel was afgewerkt. In lie' achterportier was nog geen kruk aangeoraeht, waarom tijde lijk gebruik werd gemaakt van een steeksleutel, welke, zooals later bleek, voor in de auto lag op het oogenblik dat de vlammen voortwoekerden. Gistermorgen om elf uuF is het laat ste lijk gekist. Zaterdagmiddag om drie uur zullen de. lijsen der slachtoffers,, in Kaalte ter aarde worden besteld. De zes lijkstoeten 'Ai 11 en zich gezamen lijk van de Ned. Luitsch Herv. Kerk naar den doodenakker begeven. Van de beide paükinlen, welke in het Sophia-Ziekenhuis in Zwolle werdeij opgenomen, bevindt de dochter van llageman zich in vrij gun tigen toe stand. Het andere slants.offer, Willem Pannink is' er zeer slecht aan toe. Van de overige passagiers bekwam G. J. Brouwer aan beide handen won den, werd Jan Doevelaar ernstig in het gelakt gewond, Dina ten Dam ernstig aan beide been en, en A. ten Dam, G. J. Kemiper en J. W. Nijenkamp minder ernstig. Alleen Herman Doevefóar kwam er /onder eenige verwonding af. Hun aller toesland i. gunstig. Botsing tusschm tram en autobus. Gistermiddag kwam de autobus van J. Sinke uit Vlissingèn met 12 dames tn heeren, allen 'Lngelsciie badgasten, u't de Belgische bad pica Isen, die den marktdag te Middelburg gingen bezoe ken. Juist bij de tramhalte te Westsou burg, waair de autobus kalm reed, brak de viseepen en waardoor het rechter voorwiel afliep. Dientengevolge reed de hus recht op de tramrails. Hier bevond zich juist de ook van Vlissingèn komen de electrische train, die reeds bijna stil stond. De bus kreeg een niet harden duw en viel zeer langzaam op zijde. Dooi spoedig optreJen van den gemeen teveldwachter Hendriks en andere per sonen, die hel,ongeluk zagen gebeuren, waren passagiers en chauffeur spoedig Hut de bus. Het ongeluk bleek goed te zijn afgeloopen. Leri dame was aan den bovenarm gewond, een andere had een viij ernstigewonde aan een hand en een heer had een gezwollen bovenlip. Dei overige pa sagiers kwamen er met schrammen af. Alle-n kondon later hun reis vervolgen. Van schuld is bij dit ongeluk geen sprake. Een Nederlandsche praam gezonken. Vijf dooden. JU it Luik wordt gemeld dat de Ne derlandsche praam Noordster door een plotselinge zwenking uit den koers is ge.-aakt en op een andere boot geloo- per». De praam werd middendoor ge sneden. Vijf personen zijn verdronken. De Barneveldsche eieren. In overeenstemming met den zich steeds nog enorm uitbreidenden pluim veestapel, nemen ook de eier- en kip- penmarkt in £arneveld nog geregeld in omvang toe. Reeds om drie uur den afgeloopen nac.il was laatsgenoemde markt in vollen gang. Door auto ampen en electrische za.ilantaarjis verlicht, le verde een nachtelijke pluimveehandel Uen fantastische aanblik op. En hoe meer de morgenstond naakte, des te drukker werd het, totdat tusschen acht en negen uur, toen.de honderdduizende eitjes'per voertuigen marktwaarts wer den gebracht, het verkeer door de po litie bijna niét meer in goede banen te houden was. Toch liep deze overweldi gende drukte, dank zij het taktvol op treden der politie, zonder een ongeluk af STADSNIEUWS. GOUDA, 29 Augustus 1924. Rijks H.B.S. Ten gevolge van enkele toelatingsexa mens, die gehouden zullen worden op 2, 3 en 4 September, beginnen de lessen Vrijdag 5 September, des morgens te 8 uur 50 min. Benoeming. De heer Dr. J. G. v. d. Putte alhier, is be noemd tot leeraar in de Wis- en Natuur kunde aan het Chr. Lyceum te Harderwijk. Vijftig jaren in den echt verbonden. Op 9 September a.s. herdenkt het echt paar Vermey-;Bouman, wonende Achter de Vischmarkt 54, den dag waarop zy voor 50 jaren in den echt werden verbonden. Het postkantoor gesloten. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier, brengt ter algemeene ken nis, dat op 1 September a.s. in verband met de feestviering ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, het kantoor voor 4 zoover betreft de postdienst, gesloten zal worden te 2 uur n.m. Voorts worden dien dag de 3e briefpost bestelling, de 2e pakketpostbestelling en de «laatste lichting der bijbussen niet uitge voerd. f Schietwedstrijd Volksweerbaarheid. De vereeniging Volkweerbaarheid af dee ling Gouda, houdt Zaterdag en Zondag nam. telkens van 36 uur een schietwedstrijd op het terrein aan den Rotterdamschen Dijk voor hare leden en stadgenooten. Met scherp op 100 Meter en marge op 12 meter. Buurtvereeniging „Eensgezindheid.". De bewoners van Achter de Vischmarkt hebben opgericht een buurtvereeniging, die den naam heeft gekregen van „Eensgezind heid" en voornemens is telken jare op Ko- ninginneverjaardig een verlichting of ver-1 siering aan te brengen. Reeds Maandag a.s. zal de Vereeniging voor een straatverlichting zorgen. Straatversiering op Koninginneverjaardag. Hoewel er verscheiden buurtcommissies zyn, die het om de een of andere reden be ter oordeelden by gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, dit jaar de door hen bewoonde straten niet te versieren of illumineeren, zyn er weer andere, die ac tief zullen optreden, f Zoo is men op den Kleiweg, Groenendaal, Doelestraat en Tuinstraat druk in den weer om op dien dag luister bij te zetten, terwijl nog andere, zoo men ons mededeelt, zullen volgen. Een gemoderniseerde zaak. Dank zij een grondige verbouwing en uit breiding van het perceel Groenendaal 62 is de heer C. Noordegraaf, die aldaar sinds 5 jaren zijn kruidenierszaak heeft gevestigd, er in geslaagd zyn zaak geheel te moderni- seeren. De vooruitgang dezer zaak deed telken male eentekort aan ruimte nijpend gevoe- Jen en daarom besloot de heer Noorde graaf tot aankoop van een vijftal huisjes in het Looierspoortje, waarvan er drie vlak achter zyn eigen perceel zyn gelegen, die hij daarbij deed trekken, zoodat daardoor zijn gebouw een grondoppervlakte verkreeg van niet minder dan 182 M2., met een zol derruimte van 105 M2. De verbouwing, waarbij aan het huis aan de zijde van de Groenendaal ook een nieuwe voorpui is gegeven, en welke binnen 3 maan den is uitgevoerd door den aannemer B. van Leeuwen met den metselaar J. Boot en den schilder K. Amermans, was heden gereed en tip-top in órde. Er is nu een mooie zaak gekomen met kolossale ruimte ;het bene dengedeelte is ia tweeën verdeeld, winkel en grossierderij, waartusschen een glazen kan toor is aangebracht, zoodat van daaruit alles kan worden overzien. De aanwezige belang rijke voorraden deden ons zien, dat er in deze zaak heel wat omgaat. En het is na tuurlijk de bedoeling van den heer Noorde graaf om door deze belangrijke uitbreiding en verbetering van zyn bedrijf zyn cliëntèle en zijn omzet te zien vermeerderen. Het aanzien van de Groenendaal gaat met dit hernieuwde pand vooruit. Concert van het Zuid-Bevelandsche A Capella koor. Ten bate van de Vereeniging Nederland sche Landkolonisatie en inwendinge zending zal het Zuid-Bevelandsche A Capella koor op Donderdagmiddag 18 September in de St. Janskerk een concert geven. Voor de visschersramp van 18 Juli. Het hulpcomité voor de nagelaten betrek kingen van de visschers van Arnemuiden en Vlissingèn, die op 18 Juli by den hevigen storm op de Weterschelde het leven verlo ren, organiseert in verschillende plaatsen van ons land liefdadigheidsvoorstellingen, teneinde uit de opbrengst daarvan hen die door den dood hunne mannen, vaders of broeders in nood verkeeren, eenige hulp te verschaffen. Het Comité heeft besloten ook hier in den Schouwburg een uitvoering te geven en ver trouwt dat velen zullen opkomen om by te dragen voor de ongelukkige gezinned in Zeeland. Voor dezen avond, die op 19 September zal plaats hebben, hebben medewerking toe gezegd de dames Gusta Scheepmaker, alt, onze oud-^tadgenoote, en Eugène Buziau, violist, terwijl het Ballet Ensemble van Lili Green en Margaret Walker verschillende dansacten zullen vertoonen. Na afloop is er Soirée Artistique in de zaal Kuntmin. Danscursus C. Willems. De heer C: Willems te 's-Gravenhage is voornemens in het a.s. seizoen een cursus te openen in modern dansen. De inschrijvingen voor clezen cursus zul len in begin September worden gehouden. De juiste datums zullen nader worden be kend gemaakt. Veroordeeld. De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren J. J. B., wegens zedenmisdrijf tot een jaar gevangenisstraf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Denk er om 'n dikke keel ia 't begin, maar 'n bronchitis kan 't eind zijn van Uw gewone verkoudheid. Genees U da. rom in't begin, koop vandaag nog De Don-Kozakken. Over het Don-Kozakkenkoor dat Dins dag in den Schouwburg een concert komt geven, schrijft Mr. C. L. T. D. in de N. Crt.: Het Kozakkenkoor heeft een merkwaardi ge geschiedenis. Wellicht interesseert het de lezers iets daaromtrent te vernemen. De kozakken bestonden in Rusland uit elf groepen, welke hun woonplaats hadden in de volgende gewesten: Don, Koeban, Tjerik, Astrakan, Orenburg, Oeral, Oessoer, Semi- redsjenak, Siberië, Zabaikal, Amoer. Tot de meest talrijke en krachtigste behooren, ge- lyk bekend, de Donkozakken. Het hier aan wezige kozakkenkoor bestaat voor het grootste gedeelte uit militairen van het le ger van generaal Wrangel, wiens troepen voor tweq derden kozakken waren. In dë allereerste plaats hebben zy aan den Kjve nog talrijke herinneringen aan den „Duit- schen" oorlog, terwyl velen hunner de gou den eere-sabel bezitten. Na het 'uitbreken der revolutie huiswaarts getogen, konden zij zich echter niet met de bolsjewistische beginselen vereenigen en trachtten zich door opnieuw fronten te vormen tegen het bol sjewisme te verdedigen. De behendige pro paganda der sovjets alsook de groote af standen, soms van duizenden kilometers, die de kozakken onderling scheidden, deed het onmogelijk worden deze fronten staande te houden. De Donkozakken ipet een deel der Tjerikkozakken en Koebankozakken trokken zich terug naar de Krim. Gedurende tien maanden, onder leiding van generaal Wran ge!, hielden zij daar tegenover een uitmun tend uitgeruste overmacht der róoden stand. Van hun eigen manschappen kan zonder overdryvipg gezegd worden, dat ieder van 5 tot 10 wonden had. Toen ten slotte de stryd opgegeven moest worden, werden de troepen ingescheept op de Zwarte-Zee-vloot en naar Constantinopel gebracht. De Don-kozakken werden vandaar getransporteerd naar de Tchataldja-linie. Door een merkwaardig toeval werden zy in dezelfde barakken gelegerd, waar 8 jaar ge leden vyftig duizend Bulgaarsche soldaten aan cholera omkwamen en zoo het einde van den'Balkanoorlog verhaastten. Zy be hoefden niet lang te wachten, of dezelfde ziekte brak onder de kozakken uit. Zulks ten gevolge van gebrek aan levensmiddelen en hygiëne. Iedereen wachtte geduldig zyn stervensuur. Immers was er geen mogelijk heid uit dit kamp te ontsnappeh. Zy lieten echter den moed niet zinken en ofn hun manschappen bezig te houden, gaven de of ficieren onder leiding van den generaal Goeseltchikoff, die het regiment, waartoe onze mannen behoorden, commandeerde, het voorbeeld. Zoo werd daar vier jaar geleden onder dergelijke omstandigheden in het „Goundourovski Georgevski regiment" aan de Tchataldja het koor gevormd. Deze naam verdient nog eenige verkla ring. Het district, dat de kozakken van dit regiment opleverde, heet Goundour. We gens de bizondere onderscheiding ontving het regiment een '•St. George vaandel. Van daar de naam. Na het verblyf aan de Tchataldja, dat ondraaglijk was geworden en waarvan wy den lezers de details sparen, werden zy ge transporteerd naar het eiland Lemnos. De lente was aangebroken en men voelde door de warmte den honger minder. Groot heim wee, den kozakken eigen, kwelde hen. Des avonds kwam het koor bijeen en werd op een hoogte opgesteld én zong dan vpor de anderen. Soms dansten jonge kozakken de „kazatsjok". Een half jaar bleven zy daar. Ook dit verblyf verlieten zij zonder wee moed. Het feit dat zy aldaar in daklooze barakken waren ondergebracht illustreert ook in zekere mate de ^omstandigheden. Zij werden vandaar naar Bulgarije overge bracht. In Sofia werd het koor uitgenoodigd te zingen in de kerken. Zij gaven ook ver schillende concerten in de schouwburgen van Sofia. Een en ander vereischte meerdere studie. In de eerste plaats moest men een goed dirigent hebben. Daarvoor werd de jonge kozakkenofficier Serge Alexewitsj Jarow uitgezocht. Deze, oud 28 jaar, staat ook thans aan het hoofd. Serge Alexewitsj had eerst het conservatorium in Moskou be ëindigd en had daarna de militaire school doorloopen en werd in 1917 op 21-jarigen leeftijd naar het front gezondeft. Geduren- d,e den burgeroorlog onderscheidde hy zich als een bekwaam artillerie-commandant. De jonge Jarow had zich reeds by zyn makkers bemind gemaakt, daar hij geen moeite ge spaard had reeds in de Tehataldja met pot lood en met de vodjes papier die men had, Aen te schrijven en kleine composities te rralcen. Dank zij zyn energie werd te Sofia het koor ingewerkt zooals wij het nu ken nen. De roep van het koor begon te groeien en uit Europa begonnen uitnoodigingen te komen. Den 26 Juni 1923 vertrok het koor naar Frankrijk. Dank zy de hulp van brave lie den werden zij te Weenen uitgenoodigd te zingen in de groote zaal van den „Hofburg". Het succes was zoodanig dat zy in Weenen nog vijfentwintig concerten moesten geven. Zy lieten zich uitnoodigen een uitstapje naar Tsjecho-Slowakije te maken. Van daar door Zwitserland reizende, gaven zij dertig concerten aldaar. In de Fransche Riviera ontvingen *ij het verzoek in het conservato rium te Milaan te komen zingen. Aan dit conservatorium gaven zy vyf concerten, brachten daarna een seizoen in Duitschland door. Vermoedelijk zullen zij na hun verblyf in Nederland naar Amerika vertrekken. Dit alles lijkt zeer banaal. Immers iedere min of meer goede troep kan een dergelijk verhaal opdissen. Er zit echter een groote ethische zyde vast aan het geheele geval. Wij hebben hier voor ons een groep van mannen, die met het leven worstelt onder zeer moeilijke omstandigheden. Immers ve len onder hen hebben vrouw en kinderen in sovjet-Rusland. Allen dragen de sporen van den oqrlog en hebben alle denkbare men- schelijk lijden doorgemaakt. Zij hebben noch in den oorlog noch daarna den moed opgegeven. Zij bezwaren hun idealen diep in hun hart en zingen het uit voor ons, die nauwelijks begrijpen wat hun weemoed be- teekent. Zij behouden het geloof aan hun vaderland en alles wat hun van ouds dier baar is. Onder die omstandigheden eerlijk door het leven te gaan is een les, ook voor ons Ben aanbeveling om deze concertgevers te gaan hooren lijkt ons byna overbodig. Mogen zij even geestdriftig worden ont vangen als het Balalaika Orkest .voor eenige maanden. Onderzoek der autobussen. Sinds enkele dagen wordt bij de hier sta- tionneerende autobussen die op de verschil lende gemeente in den omtrek ryden, een nauwkeurig onderzoek ingesteld, omtrent den toestand dezer bussen, met het oog op de veiligheid van de passagiers. Ook hedennamiddag werden de bussen aan een onderzoek onderworpen, waarbij de inspecteur van politie, de heer J. B. van Hoorn werd bijgestaan door den heer Ze venhoven als deskundige. Indien by het onderzoekbLijkt dat de toe stand en inrichting van een autobus niet voldoet aan de eischen, die voor een rich- tig en veilig vervoer moeten worden ge steld, wordt (len 'bestuurders het vervoev -van personen in zyn wagen verboden. Dat deze voorzorgsmaatregelen naast de ge wone beuring 'der wagens, die reeds van gemeentewege geschiedt, worden getrof fen^ zal voor veleri, die van deze vervoer middelen gebruik maken, een geruststel ling zijn. Het verschrikkelijk ongeluk met de autobus te Heino naby Zwolle, clat zoo vele slachtoffers heeft gemaakt, toont aan, dat nauwlettend toezicht op deze voor het verkeer zeer belangrijke vervoermiddelen noodzakelijk "is. Brandblusch-démonstratie. Hedennaflliddag had op de Markt een be proeving plaats van de motorspuit voor het onderzoek der materialen. Er was nog al wat belangstelling voor. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 61, de lucht was eveneens 61. Agenda. 29 Aug., 7 u. n.m. „Het Schaakbord". Le denvergadering Holl. Mij. van Landb. 2 September. 8 uur. Groote Schouwburg. Concert Don Kozakkenkoor. 8 Sept. 8 uur. Soc. „Ons Genoegen". Le denvergadering. 18 September .Middagconcert door het Zuid- Bevelandsche A capellakoor. 19 Sept. 8 uur. Grootg Schouwburg, Lief dadigheidsconcert. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrij dag 29 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). GOUDERAK. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Te genwoordig waren met den voopitter de Burgemeester, den heer H. Bergman, alle leden. Die voorzitter opende de Vergadering met gebed, waarna de notulen werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter steld<» voor een blijk van waardeering te schenken aan .dein heer Tom voor zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Wetfi goedgekeurd. Hierna werd medgedeeld dat op verzoek van den heer Vleggeeit een onderzode is gedaan naar het straatwerk. Dit is gebeurd en door de gemeenteopzichter in orde be vonden. Medegedteeld werd dat tegen 16 Septem ber de nieuwe rijksveldwachter is benoemd. Voorts dat de 'buitengewone dienst een bata gsaldo oplevert van 2375.— en de buitengewone dienst ƒ,14.000.—. Wat betreft het schilderwerk, dit is ge gund aan den heer M. Rook voor 138.— Door Ged .Staten zyn goedgekeurd vêr- schillende raadsbesluiten. Ingekomen was voorts een schrijven van den Inspecteur der directe belastingen, waarin hp zegt dat het huis van den heer Smalbil is aangeslagen op 325.—. De heer Vleggeert stelde voor van het salaris van den heer Smalbil 16 in te houden voor huishuur. GROOTE SCHOUWBURG - Directie: FRITS KLEINBLOESEM. DINSDAG 2 SEPTEMBER, 's avonds 8 uur, slechts door het wereldl Groot GOUDA één enkel Concert Dirigent: SERGE JAROFF. (3(j ZANGERS.) jgl?1 OVERAL OVERWELDIGEND SUCCES. C^J \Had vorig seizoen het Balalaika Orkest succes, dit Don Kozakken Koor zal èen overweldigend succes hebben en ieders bewondering wegdragen. WegenV verbintenissen in 't buitenland kan hier slechts een enkele uitvoe ring pia^s vinden. Nieinapd verzuime dan ook dat byzondere concert .op a.s. Dinsdag 2 September by te wonen. Voorziet U tijdig van plaatsbewijzen. Entreeprijzen: Stalles en Loge 2.— (Leden 1.50), Balcon 1.50 (Leden 1.—). Galerij 0.90 plus rechten. Plaatsbespreking vttmaf heden a 10 ct. per plaats. De heer de Jong stelde voor het te lat^n zoo het is. De heer de Bruyn wilde het op 400.— brengen en achtte 8.per week voor zulk een woning niets te hoog. Naar spr. imeening behoeft de Raad toch geen mede lijden te hebben, <liaar de heer Smalbil toch 5000.— salaris per jaar heeft. De belan gen van de gemeente, waarvoor Wy thans hier zitten, zyn er, zoo oordeelde hy, merle gemoeid. Het voorstel-Vleggeert in stemming ge bracht, werd verworpen met 5 tegen 2 st. Een voorstel-de Bruin 400 huur te hef fen, werd aangenomen met 5 tegen 2 st. Aan de orde kwam daarna een voorste! van den heer Vleggeert en mej. Quivooy om 50 opcenten te heffen op de vermogens belasting. De heer Vleggeert verdedigde z(jn voorstel door te zeggen dat hy belas- t ting wenscht naar draagkracht. De heer Boer meende dat de vermogens genoeg belast zijn, de grond, zegt spr., is alreeds zwaar belast en de vermogens be staan hier hoofdzakelijk uit grondbezit. Weten de voorstellers wel, zoo zeide hij, dat de grond reeds met 52 opcenten is be last. De heer de Jong stelde voor dit adres - voor kennisgeving aan te nemen. Dit voor stel werd verworpen met 5 tegen 2 st. Het voorstel-Vieggeert werd daarna mei 4 tegen ingekomen was een beroep van den heer J. C. de Heer te Gouda ingevolge artikel 64 der Bouw- en Woningverordening der ge meente Gouderak. De voorzitter wees er op dat de heer De Heer het B. en W. niet heel gemakki lyk maakt. B. en W. echter zyn homogeen in deze en meenen dat er voor den bouw geheid moet worden. Spr. deelde mede dat de heer De Heer verzocht heeft de zaak te inogen toelichten in openbare raadsverga dering. De Voorzitter meende dat dit ver zoek niet geweigerd kan worden. De heer de Heer werd daarop toegelaten ter verdediging van zyn bezwaren. De hèer De Heer zette daarop uiteen dat 50 c.M. kleilaag aanwezig is en hij meende daar om dat hierop gebouwd kan worden. Het verzoek te bouwen zonder heden werd evenwel verworpen met alg. Daarna had de aanbieding plaats van het huldeblyk aan den heer Tom, ter gelegen heid van diens 25-jarig lidmaatschap van den gemeenteraad. De Voorzitter zeide naar aanleiding van deze gelegenheid het volgende: Geachte heer Tom, By den aanvang van deze zitting is door den Raad besloten U, ter gelegenheid van het door U dezer dagen herdacht 25-jarig lidmaatschap van den Gemeenteraad, aan te bieden een stoi'felyk blyk van waardee ring. We willen vertrouwen, dat U zich zult kunnen vereenigen met de keuze en het ons aangenaam zyn, straks daarover Uw oordeel te vernemen. Wanneer dan aanstonds de dagen nog meer gaan korten, dan nu in Augustus en de avonden lengen; als de natuur, die nu nog hare warmte en licht doet bemerken weldra plaats gaat maken voor de koudere en donkere tyden, wordt het in mtenigen huiselyken kring weer zoo prettig moge lijk ingericht. Wanneer men dan de koffie op het lichtje hoort pruttelen, de lamp de noodige verLichting aanbrengt, de klok haar regelmatig „tik-tak" doet hooren, dan l<an het tegenwoordig al knusjes zyn. Gaat men echter nog verder de nachtschuit in en komen de dagen, dat men elkander op straat toeroept „brr wat is het koud, hè?" dan vereenigt men zich bij den haard en een ieder doet zijn best, om een goed plaatsje bij de kachel te vinden. Vanavond hebben we dan als gast hier uitgenoodigd ome zwarte piet, die gaarne bij U straks zijn intrek zoude willen nemen. We hopen, dat U steeds over hem tevreden suit zijn en dat U nog vele jaren moogt spieken van de gezellige dagen met hem doorgebracht. Mijnheer Tom, zie hierbij Uwen nieuwen huisgenoot! De heer Tom dankte den Voorzitter voor ■Ie vriendelijke woorden tot hem gericht, in het bijzonder dankte hij den Raad »o»r het huldeblijk hem aangeboden. Ik stol dit, zoo zei hij, op hoogen prijs. Van de 250 vergaderingen welke in dit tijdperk «on gehouden, zijn er 11 door mij ver zuimd, én hoewel ik merk dat mijn krach- ton minder worden, en ik hier niet zoo hce] lang meer zal zijn, zoo spreek ik toch uit, dat God my nog lang zal sparen, eo ik het genoegen mag hebben, dat ik «voldoening moge vinden by «e kachel welke ik van den raad ten ge- schenke heb gekregen. Hierna sloot de voorzitter met dankzeg- g>ag d« vergadering en bleef d« raad nog een tydje gezellig byéen, echter zonder de fractie van de S. D. A. P. Hoe gevaatdyk het is voor kinderen ach ter een wagen aan te loopen en zich te laten meetrekken, Week ook gisterenmid dag weer. Achter een van Gouda huis waarts keerende kaasbrik liepen eenige kinderen. Een der kriflxlerem sprong haas tig terzijde, juist toen do auto van Dr. B van tegenovergestelde richting kwam aan ryden en kwam midden voor de auto. Met alle macht remmen kon een aanrijding niet geheel voorkomen, waardoor het kind ter aarde geworpen werd. Het ongeval liep zonder ernstig letsel af, gelukkig voor het kind, gelukkig voor den bestuurder, die in dit geval volkomen vrij uitgaat HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad der gemeente wa ren met den voorzitter, Baron van Hemert tot Dingishof, tegenwoordig alle leden, met uitzondering van den heer v. d. Berg. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde den Raad mede dat er eenige stukken waren ingekomen, welke alle voor kennisgeving werden aangeno men. Aan de orde kwam (Jaarna de wijziging der gemeenschappelijke regeling met de gemeente Gouda betreffende toelating van schoolkinderen. Werd goedgekeurd. Vervolgens de instructie voor het onder wijzerspersoneel. De heer Sch. vond de vacantieregeling niet zoo goed. Spr. zou de vacantie gaarne geregeld zien in denzelfden zin als de an dere gemeenten. De Voorzitter zal een en ander met het hoofd der school bespreken. Op een verzoek der Gewestelijke Land- stormcommissie te Gouda om subsidie voor een te houden Landdag, stelden B. en W. voor 15 subsidie te verleenen. De heer Reneman heeft hiertegen wet geen bezwaar, maar zou wel willen weten, wat die Landstorm ten doel heeft. De v.oorzitter legde het den heer Rene man uit. De héér Scheer het woord verkrijgend, wfees er op dat dit geld bestemd wordt voor militaire zaakjes en spreker kan zich daarmede niet vereenigen. De heer Beheer las daarna een artikeltje voor over het Militairisme. De Voorzitter maakte er .den heer Scheer opmerkzaam op dat dit stukje niets te ma ken heeft met de bedoelde subsidie. Het voorstel van B. en W. werd daarna in stemming gebracht en met 2 tegen 4 stemmen verworpen. Voor waren de hee- )en Graveland en van Dyk, tegen de hee ren Reneman, Scheer, Ratel and en Dog- te rom. Verzoek van het bestuur der R. K. Bij zondere school om beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van waterleiding. Werd goedgekeurd. Een verzoek van het bestuur der Byzon dere I-age re School op Gereformeerden grondslag om beschikbaarstelling van gel den voor aanschaffing van nieuwe leermid delen. Werd goedgekeurd. Ingediend werd vervolgens de Gemeente rekening 1923: Zy bedraagt in gewone ontvangsten 68253.01, gewone liitgaven 65^79.71%, batig saldo 2273.29%; buitengewone ont- 4683.69, buitengewone uitgaven 839.48%, batig saldo 3844.20%. sendaal's Armbestuur: Ontvangsten 4810.36, uitgaven 3626.22%, batig sal do 1184.13%. Begrooting Roozendaal's Armbestuur 3827.13% in ontvangsten en uitgaven. De heeren Reneman en v. Dyk adviseer den tot goedkeuring, hetgeen aangenomen rekeningen zullen aan Ged. Staten ter goedkeuring opgezonden wor den. en W. verzoeken voorts den Raad machtiging to,t het voeren van een proces- Bedoeld wordt het volgende: Aan de firma Visser en Smit te Papen- drecht was 250.— verschuldigd voor een ingesteld onderzoek van de Waterleiding in 1921. De Voorzitter zegt dat de gemeen te dat bedrag niet schuldig is, daar zy an ders in stryd handelt met Art. 228 der Ge- De machtiging werd verleend, rondvraag vroeg de keer Rene man het woord of er niets aan te doen erkeer te veranderen op het punt van het Raèdhuis, ter voorkoming van ongelukken. De heer Dogterom stelde voor om by ufcke dagen een veldwachter diaar te plaatsen. Een vooratej van den heer van Dyk om «en bord te Jk>en plaatsen van gevaarlijk kruispunt, werd door den beer Reneman dat dit beslist niet zou helpen. De voorzitter stelde voor dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. De heer van Dyk vroeg wie of de dijk onderhouden moet. De voorzitter antwoord de dat door den aannemer daarvoor moet worden gezorgd. Te 4 uur sloot de voorzitter de vergade ring. Aan de gevolgen overleden. De 20-jarige Nieuwland, die Woensdag avond toen hy per fiets huiswaarts keerde tegen een donschmachine aanbotste, die zonder eenige Verlichting door den laud- bouwer Hofiman uit Waddinxveen op den dyk was achtergelaten ,is hedennacht om streeks 1 uur aan de gevolgen overleden. SCHOONHOVEN. Het tragische ongeval van wylen den heer Maatkamp. In het Veilingsgebouw heeft Woensdag voordat de fruitveiling begon, de veiling- meeter de heer van Ham een woord van waardeering en deelneming gesproken ter nagedachtenis van den zoo tragisch om het leven gekomen heer J. Maatkamp. De heer van Ham heeft er daarby op ge wezen, dat de politie, door den heer van den Berg, die op zich had genomen de treu rige mare aan de echtgenoote van den heer Maatkamp, die te Rotterdam woonachtig is, te zullen mededeelen, te verbieden spoedig te vertrekken, oorzaak is geweest, dat de vrouw, den thans overledene niet meer heeft kunnen weerzien. Even voordat de heer van den Berg naar Rotterdam zou vertrekken, heeft toch de po litieagent de Vries den heer van den Berg verboden te gaan, omdat hy als getuige moest worden gehoord, en heeft den heer van den Berg daarbtf" verzekerd, dat de fa milie van het slachtoffer gewaarschuwd was. Het gevolg hiervan is geweest, dat de heer van den Berg eerst laat in den avond in Rotterdam arriveerde en daar tot zyn groo- ten schrik vernam, dat het gezin van den heer Maatkamp nog niet van het ongeval af wist, de vrouw toen niet meer naar Gou da kon gaan en dus haar echtgenoot, die de andere morgen vroeg aan de bekomen ver wondingen is overleden, niet meer heeft weergezien. By de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer Maatkamp op de begraafplaats Croswyk te Rotterdam heeft de heer v. d. Ham namens de Fruitveiling Schoonhoven en omstreken den overledene een laatsten groet gebracht. De toestand! van Banning blijftiihoogst I ernstig. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Vergadering van G. V. IL-scheidarechters. Hedenavond houdt de vereeniging van U V.B.-scheidsrechters haar jaarverga dering te iy2 uur iu het caié Vroue- best aan de Markt alhier. MARKTHEKlCaTEN. Kaasmarkt. liirecht '-9 Aug. Op do kaasinaral waren heuen uun- gevoerü 153 wagens Kaas, innoudenue OÜ.59Ü K.G. De prijzen waren le kw. f 60—69, 2e kw. f 6469, Rijksmerk f 6671, zwaardere f 74, alles per 50 K.G. Handel vlug Alphen a. cL Ryn, 28 Aug. 1924. Aangevoerd 56 wagens kaas. le soort Ryksmerk 7276, 2e srt. 67—71, Zwa re 80.Handel kalm. draadloozl dienst.) Nog geen beslissing. BERLIJN, 29 Aug. De beslissende stem ming ovèr de Dawes-wetten is eerst heden avond te verwachten. Volgens Persberich ten begaf zich de Duitsch-Nationale Partij leider naar den Rijkskanselier om hem ze kere eischen voor te leggen. In de Rijksdagzitting verklaarde de Kan selier, dat de Regeering hoopt, dat de ont ruiming van het Roergebied voor den afloop van het eenjarig maximum tydvak zal ge schieden. Hy moest evenwel de Duitsch Na tionale voorstellen inzake de ontruiming van het Roergebied als in stryd met de Londensche overeenkomst afwijzen. Ten aanzien van hunne voorstellen tot vaststel ling van het eindbedrag voor de Duitsche betalingen verklaarde de kanselier, dat de in dezen zin met de Geallieerden De Micum- overeen komst en. BERLIJN, 29 Aug. De nieuwe Micum- onderhandelingen zulle» morgen te Duasel- dorff geopend worden. Amerikaansche marine tree pen, LONDEN, 29 Aug. Naar uit Peking wordt gemeld zijn in Shanghai Ameri kaansche marinetroepen geland, in vel band met de gevaarlijke situatie van de Europeanen. Het auto-ongeluk by Heino. RAALTE, 29 Aug. De burgemeester van Raalte heeft van baron van Geen, den seoretarisi van H. M. de Koningin bet volgende telegram1 ontvangen. H M. de Koningin is zeer getroffen cloor de berichten betreffende het droé- vig ongeval wat zoovele slachtoffers in uwe gemeente heeft veroorzaakt en draagt mij op u- te verzoeken aan de nabestaanden Harer Majesteit deelne ming te willen overbrengen. Hoe is de toestand der zwasar gewonden. w.g. Van Geen, Deburgemeester heeft zich hedenmor gen persoonlijk naar de woningen der nabestaanden van de slachtoffers bi| het autobusongeval bij Heino begeven om zijn deelneming in hun verdriet te betuigen, bovendien heeft hij onmiddel- iijü H. M. ap de hoogte gesteld van den toestand der gew/onden. WISSELKOERSEN. 28 Aug. 29 Aug. Officieel. Londen 11.58% 1159% Berlyn 0.61% 0.61% Parys 13.95 14.02% Brussel 12.90 12.95 Zwitserland 48.50 48.65 Weenen 0.0036% 0.0036% Stockholm 68.65 68.75 Kopenhagen 41.75 42.25 Christiania* 35.60 35.60 New-York 2.68% 2.58% Niet officieel. Praag 7.76 7.77% Madrid 34.20 34.30 Milaan 11.46 11.46 Beursoverzicht. In verband met het wachten op nadere berichten omtrent den politieken toestand in Duitschland en met het uitzicht op drie vrije dagen nam men ten opzichte van de Effectenbeurs een zeer gereserveerde hou ding aan, tengevolge waarvan de handel van geringe afmetingen was. De omzetten in liieeaandeelen waren beduidend ingekrom pen en de meeste soorten bewogen zich op ongeveer de vorige prijzen. Amsterdam thee r.vanceerden enkele procenten. Suikerwaar den hadden een kalme markt. H. V. A. wer den boven het vorige slot afgedaan. Voor oliefondsen was geringe belangstelling. Ko ninklijke en geconsolideerden waren dan ook niet eel veranderd. Tabakken zonder affai e. De Sumatia-soorten gaven geen va riatie van beteekenis te z:*>n. In rubberwaar den ging byna niets om en het koersniveau onderging niet veel wyziging. Scheepvaart papieren waren over het algemeen hetzelf de. Ned. Industrieel eh geringe attentie. Prolongatie 2—2%. New-York, 9.30 u., 29 Aug. Berlijn 23%, Londen 448%, Parys 541%, Brussel 500%, Italië 443, Zwitserland 1882, Am sterdam 3871, Christiania 1382, Kopehha enig 1660. BERLIJN, 1 uur, 29 Aaig. A mater - dam 16234—16316, Brussel 2100—10, Chris tiania 577199, Kopenhagen 683367, Stockholm 11132—88, Italië 1855—65, loon den 1881%—90%, New-York 419—21, Pa rys 2269—81, Zwitserland 7885—7915, Ma drid 553664, Weenen 59193. RADIO-TELEGRAFIStH WEEKBERICHT 29 Aug. Hoogste stand 7^4.3 te München. Laagste stand 747.4 to Tharshavn. Verwachting Meest matige Z. tot Z. W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijko opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets warmer. Licht op. 29/30 Aug. 8.27 njn.4.37 v.m. ADVERTENTIEfL I Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht U kennis te geven dat, na een kortstondige ongesteldheid, is overleden mijn geliefde Vrouw, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA CORNELIA 0E MOL, geboren NIEUWLAND, in den ouderdom van 64 jaar. v GOUDA, 28 Augustus 1924. Regentesseplantsoen 26 J. DE MOL Sr. Rotterdam: P. C. DE MOL. C. DE MOL—BIK. Gouda: J. DE MOL Jz. E. B. DE MOL STROEVE. C. J. MULLER DE MOL. W. A. MULLER. J. DE MOL Jr. W. DE MOL'STEIJL en Kleinkinderen. 2806 88 Geen bezoek. De begrafenis zal plaaits hebben Maandag 1 September a~s. des vjn. om 11 uur vanaf het sterfhuis. Groote voorraad stukken zoolleer, spijkers, veters, Gummi zolen en -hakken, alle fournituren benoodigd voor het repareeren van schoeisel. a'S Riemen, Plaids, Padvinders- en alle andere soorten Gordels, Ceintuurs, Hondenkettingen, Banden, Muilkorven, Dres- seerbanden, enz. Acte Mappen, Schooltassen, Damestaschjes. SCHOENREPARAT1E-INRICHT1NG. Heeren Zolen en Hakkenf 2.25 Dames f 1.75 KINDERWERK NAAR GROOTTE. 2A RUSTEL-BON. 295 100 Iedere kooper van een groote doos No. 12 der bekende prima ontvangt tijdelijk GRATIS een tegen inlevering van deze advertentie bij zijn winkelier. Naam winkelier invullen Woonplaats en adres winkelier invullen KNIP DEZE ADVERTENTIE UIT I MT ZE HEEFT WAARDE II Deze bon is geldig tot 7 September 1924, en inwisselbaar bü alle winkeliers. ,.lu. ALLEEN -INGEVULDE BONS ZIJN GELDIG. Winkeliers kunnen de ontvangen bons van het publiek weer inwisselen voor doozen Amstel No. 12 bij hun eigen grossiers en bij de grossiers J. v. Wijk Azn., Keizerstraat 42, C. Slie- drecht Zn., Oosthaven No. 13, L. v. d. Beek, Wilhelmina- straat 14, L. de Graaf Co., L. Tiendeweg 68, allen te Gouda en H. 'J. Schrijver te Schoonhoven. No. 2 G. C.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2