NIEl NO. 151 Dit blad ROM A BERGAM WER1 i: A. S. bevoegder plaatse kennis KERKNIEUWS. en urr DE PERS. M FEUI1 vrucht nog een dag onder ’t raam na- rijpen Voor ze gebruikt worden is het gewenscht de vrucht eerst in koud wa- tér af te koelen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) voor ae vorige OLGA W Vertai mevr J. P. WESS Overoemk art. 15, 2a ABONNEK per kwartaal Franco per Abonnemen bjj onze agen' Onze burea Redactie Tel. Naar h Di De economisi door de Com Bemint, vergeeft, i Om ’t even in wat De ware kerk is al Waar liefde en de\ doenen rijpen meestal Vegen dien tijd laat Ifeoede krachtige plan ten nog weer eeniget vruchten door groeien, die dan later rijp worden. Bij schrale planten is begieting met ver dunde koemest noodig, om voldoende ontwikkelde vruchten te krijgen. Heb ben de vruchten een zekere grootte, dan legt men ze vaak op een stuk glas om rotting tegen te gaan. Rijpheid der vluchten bespeurt men aan den geur en aan het loslaten der steel van de vrucht. Vaak laat men de af gesneden De rijkste kerk van Amerika. De Trinity Church in New ïork is rykste kerk van Amerika. Haar inkomen was het laatste jaar millioen dollars, meest van rente afkomstig. Haar eigen dommen worden begroot op een waarde van 13 1/3 millioen dollars. De traktemen ten van haar geestelijken klimmen op tot omtrent 90.000 dollar. De kerk heeft er meer, doordien tot haar ook verscheiden kapellen behooren. Een groot bedrag wordt jaarlijks aan liefdadigheid besteed. Toch l>leef dit jaar nog 186,000 dollar over om op nieuwe 'rekening over te schrijven. Zoo Wordt de kerk nog voortdurend rijker. Tri nity Ohurch, gelegen als het is aan Broad way en aan ’t hoofd van Wallstreet, heeft een enormen invloed op het financieele dis trict van d« stad. De geldmannen van New- York kerken voor een groot deel in deze kerk. De vorige predikant was dr. Manning, de tegenwoordige bisschop van New-York. Thans staat aan het hoofd van Trinity Church dr. Stenlow. wegens wangedrag uit den militairen dienst verwijderd en de andere her haalde malen wegens mishandeling ver oordeeld. De zaak wordt voor de rechtbank te Zulphen behandeld. Diefstal. Een boekdrukker te Zand Voort ver miste uit zijn drukkerij voor een waar de van f 200 aan zetmateriaal. Bij het onderzoek door de politie werden aan gehouden twee typografen, in betrek king bij den drukker. Het gestolene werd1 gevonden, ver borgen in een kast, staande op den ge meenschappelijke kamer. h£en der ver dachten heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. RECHTZAKEN. Verduistering door een kapitein. De Krijgsraad te ’s-Heriogenbosch heeft den kapitein der militaire admi nistratie J. K. R., veroordeeld tot een gesangenisstraf van een jaar en zes maanden met ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegd heid. om bij de gewapende macht te dienen, wegens het als ambtenaar op zettelijk geld, dat hij in zijn bediening onder zich had, verduisteren. Zooals men zidh herinneren zal, betrof het een bedrag van ruim f 40.000 de kapitein had de wijk genomen naar het buiten land en werd te Athene gearresteerd. tusschen ’t geribde papier, zijn gevan gen, en gaan zich hier verpoppen. Zoo nu en dan worden de vangban- dcn er afgehaald en met irthoud en al~ vernieitigd (bij voorkeur verbrand). Vangbanden zijn in den handel ver krijgbaar en ook niet duur. Voor de aanschaffing wende men zich tot de Xederlandsohe Pomologische Vereeni- ging te Utrecht of tot den Plantenziek- renkunddgen Dienst te Wageningen wel ke u zeer zeker de gewenschte inlich tingen zullen verstrekken. Aug. 1924. cussie bleek, hoe de afgunst op menschen van betere economische positie, die de S. D. A. P. stelselmatig heeft gekweekt, omdat dat haar politiek dienstig voorkwam, zich thans in haar eigen gelederen wreekt. Het feit, dat de diamantbewerkers van een bijzonder goede conjunctuur in hun vak door extra hooge loonen mede hebben ge profiteerd, wordt hun door hun broeders in de sociaal-democratie niet vergeven. De om standigheid, dat aan den bloei der diamant industrie en de organisatie der loonarbei ders in dat vak (geleid door een bekwaam man met een andere opvatting van de taak van den vrijgestelde als thans helaas veelal gangbaar is) de sociaal-democratie in Am sterdam het voor een groot deel te danken heeft, dat zij thans op het regeering^kussen zit, zegt defcen sociaal-democraten niets. Oppositie tegen hun ongemotiveerd verzet, als de loonen van het gemeentepersoneel omlaag moeten, dulden zjj in eigen rijen niet. Die oppositie ontketent de hartstochten in hun rangen en dan komt de naakte af gunst aan den dag. Voor de leiders der S. D. A. P. een lesje. Of ’t baten zal is een ^ndere vraag. Zoolang er menschen zijn, „die meer hebben” doet zich de met zooveel ijver aangekweekte af gunst gelden, ook onder de arbeiders onder ling. De oude historie van den toovenaarsleer- ling, die krachten ontketende, welke hij dan niet meer baas kon worden 1 Wetten en „principes”. Te Gorindhem, meldt de „Voorw.”, deden zich de vorige week twee geval len voor van niet-aangiLe bij geboorte. Het eene gold iemand, die ait tweede maal weigerde. Bij een vorige maal is de vrouw gestraft met hechte- nir. Het geldt hier dan ook een z.g. pnncipieele weigering. Man en vrouw willen in het geheel niet met de Ne- derlandsohe „wettenrommel” te doen hebben. In het andere geval bemerkten de be trokken autoriteiten aan een geplaatste vu; was van jrvan te Het protocol met de uitvoerii Zaterdag in Lon ning had zonder De onderteekenin karakter en er v uitgesproken. Ofi meld, dat de Co: binnenkort zal o' benoeming van d schadevergoeding plan-Dawes. Daai lijk in functie Young zich be voorloopig te aai heeft de C. v. H. agent-generaal d< lingen ad interim Voorts benoemc den hoofdgedelegt tee voor de sp (Italió) tot tnistei gaties en Mac 1 der in pand gegevi land. Delacroix zal zij geerde van België stel blyven ver secretaris-generaa deze functie vaan De C. v. H. bes! ganisatie in studr noodige bezuinigiu verband met de voortvloeien uit d< het plan-Dawes. Een Havas tele ding van het feit, ming van verschil den zal beginnen, de verbintenissen in hun brief aan zal het bevel tot de zone Dortmund den, buiten de Roi Januari 1923 bezei gegeven, tegelijk ruiming der zone, gesteld bjj de acc de economische ont te loopen bjj de richt door de Comr datum van 1 Sept gang dienen, daar c eveneens op heden, gaan tot het offici uitvaardiging der voor de uitvoering Den 9den Septen aan de douanegren de onbezette gebiec Den 20sten Septa meringen in het vei 108 Eensklaps verloc sching en sloeg voor het gelaat. M-Ja, ben ik dan dat zij niet bij m ven Met het ki blijven Och, moeder.... Marika streelde j schouder. Nadat Marika zw iets had gezegd li volkingsbureau om ken zonder te wet Reven. Zij wist wei vrou^ Markoff zich schien was het ook Reval dat de gent De politie-aanranding te Epe, De inspecteur van politie, J. Smit, heeft zich, vergezeld van twee recher cheurs, naar de buurtschap Ernst, Epe, begeven, ten einde de daders van de mishandeling, waaraan hij Zondag bloot gestaan heeft, op te sporen. De heer Smit herkende twee jongens van onge veer 22-jarigen leeftijd pertinent als de daders. Zij waren trouwens nog ge makkelijk te herkennen aan de ver wondingen in hun gezicht. De burgemeester van Epe heeft hen voorloopig in verzekerde bewaring ge steld, omdat het twee ongunstig bekend staande individuen waren. De een was trokken t advertentie, dat bij een familie kindje geboren was, ’t welk niet aangegeven. Door den ambtenaar den Burgerlijken Stand is hiei bevoegder plaatse kennis gegeven. 1 -3= Te weinig kerkelijke huwelijken. In het Vlissingscn Freduloeortenblad schrijf ds. Wa. b. ten ttaile, uat net hem opgevallen is, uat er m ue ge meente zoo petresKeiijn weinig Huwe lijken woruen lugeztgenu. verjeuen jaar hadden er 84 huwelijksinzegenin gen plaats, uat is van hei geneei toon een alejn percentage en as. ten naie noem,, dit een zeer droevig feit. Uit het geringe getal van huwenden, die over hun huwelijk Gods zegen aanroepen, die hun huwelijk willen doen wijden in de kerk, spreekt een grooie ouverscau- ligheid tegenover ae eeuwige uingen. Een nieuwe inrichting voor ’t bewaren van aardappelen gedurende den winter. De heer J. L. Groeneweg en uit St. Maartensdijk besprak op den Aardap- peldag te Wagen.ngen een nieuwe inrichting voor 't bewaren van aardap pelen gedurende den winter. De pootaardappelenr zoowel als die voor de consumptie, moeten in den win ter bewaard worden voor verschillende nadeelige invloeden. Als deze zijn te noemen vorst, vocht door grondwater oi regen en te vlugge kieming. Is de bewaarplaats te yochtig dan zullen allerlei schadelijke organismen groote schade aan de aardappelen kun nen doen. De gevaarlijke periode voor het be waren is van November tot Februari. Om ze in dien tijd goed te bewaren, heeft de inleider een inrichting bedacht die in hoofdzaak bestaat uit "ben’ lang werpige hut (25 a 30 M. lang) van stroo, aarde en kaf, die van voren en van achteren open is, ais er geen vorstge- vaar te duchten is. De hut rust op dennenpalen van 8 c.M. dikte, die op 1 M. afstand van el kaar in den grond staan. De grond daar tusschen is 30 c.M. diep uitgegraven. D< geheele hoogte van de hut is 3 M. 80 c.M. De aardappels komen in de hut tot een hoogte van 1 M. tot 1 M. 10 hoog te liggen. Lager mag deaardap- pelhoop niet zijn. Anders blijft er te veel lucht in de ruimte en vorstgevaar is te vreezen. Hel schuine dak bestaat vooreerst uit platen geperst stroo van 30 c.M. dikte. Hierover ligt asphaltpapier. Dit is be slist noodig. Anders gaat de wind door lie bedekkingslaag en 'bevriezen de (aardappelen nog. Over het asphaltpa- pier komt een laag aarde, verkregen door het uitgraven van de 30 c.M. die pe kuil binnenin. Over de aardljaag komt 30 c.M. kaf en daaroverheen een raamwerk van latten, om alles bij el kaar te houden. Voor de afwatering komt tusschen het raamwerk recht stroo Bij vorst sluit men voor- en achter kant af met twee rijen geperst stroo en kaf. Na de vorst komt de eene kant, n.l die naar ’t Z. of W. weer open. De aaidappels liggen in de hut zoo opge stapeld, dat alle werkzaamheden daar binnen nog kunnen gebeuren en de hoo- fcn geregeld, behalve bij strenge vorst, geïnspecteerd kunnen worden. De bouwkosten van de hut, die in 1922 gebouwd is, hebben f 450 bedra gen. Ze kan 800 H.L. aardappelen be vatten, voor tijdelijk opslaan wel 1000 H.L. Rente, onderhoud en afschrijving vragen niet meer dan 10 cent per H.L. In den zomer dient de hut voor het bpbergen van allerlei machines werktuigen, die anders vaak te lang buiten staan. De ervaringen, die spreker met deze manier van bewaren heeft, zijn zeer gunstig. LAND- EN TUINBOUW. Voor kleine tuinen. De eerste bloei der Delhpiniums is afge lopen en de uitgebloeide stengels worden zoo spoedig moelyk by den grond afge- sneden. Op eenigszins gunstige standplaats zullen zich weer krachtige stengels ont wikkelen, die straks, zy het ook met min der groote bloemen, opnieuw zullen boeien. Dengelyke uitgebloeide Delphiniums kan men nu ook heel goed verplanten, en des- •gewenscht scheuren. Ook andere thans uit gebloeide planten als Iris germanica, Iris pumila, Papaver oriëntale, Lupinus poly- phyllus, Primula veris, Doronicum en vele anderen, kan men thans verplanten, f By droog, scherp weer worden aldus behan delde planten geschermd en gegoten. Het aanbinden der hoogere vaste planten als Herfstasters, Helemum, Helianthus, SolL. dago, en.a., vordert veel werk. Voorloopig brachten we reeds korte stokken aan. Deze worden zooveel mogelyk tusschen de stengels geplaatst, zoodat ze weinig zicht baar zyn. Aan elke stok bindt men een of meer stengels zoodanig, dat de planten een lossen, bevalligen vortii behouden. *Een onzer mooiste snijbloemen is wel La thyrus, die thans in vollen bloei is. Wil men van Lathyrus lang pleizier hebben, dan pluke men vooral de geheel open bloe men er af, voordat zaad gevormd kan’ wdhlen. Voor zaadvornung is veel voedsel noodig en als gevolg daarvan eindigt de bloei vroegtijdig. De afgesneden bloemen leveren prachtig materiaal voor het vul len van kleine vaasjes. Ook Dahlia’s leve ren one prachtige snijbloemen. We moeten deze geregeld snijden teneinde een lang- durigen bloei te verzekeren. Wil men van Dahlia’s groote bloemen snijden, dan ver wijdert men vroegtijdig de aan de bloem stengels voorkomende zyknoppen. Door dit b.v. wekelijks nauwkeurig te doen, worden de bloemen (xelhngryk groter. De lager voorkomende zyscheuten blyven be houden, daar deze straks op hun beurt zullen uitgroeien tot bloemstengels, die weer op gelyke wyze behandeld worden. De meloen. De meloen (Cucumis Melo) kan bij ons alleen onder glas geteeld worden. Misschien zou op warme zeer beschutte plaatsen de vollegrondcultuur wat suc ces kunnen hebben}\doch meestal is het te koud. Het zaad) (dat bij voorkeur 4 jaar oud moet zijn) legt men even als bij komkommers in kleine potjes o! iets dergelijks en zet deze in den broei bak, zoodat verplanting mogelijk is zon der dat de planten daarbij lijden. Ook de verdere cóltuur der meloen komt veel met die van de komkommers over een. De meloen vraagt een zeer warmen bak of’kas, om de cultuur te doen ge lukken. Dit kan men verkrijgen bij een bak door paardenmest en bladeren, bij een kas door warmwaterleiding. Onder elk raam zet men op een kleine verhe venheid 2 a 3 planten bijeen, waarvan men later alleen het sterkste behoudt. De planten moeten in ’t begin zeer warm gehouden en de snoeiing heeft als volgt plaats. De ranken- van de eer ste orue worden nigekort, zoodra de jonge plant 'pas eenige bladeren heeft (inkorten van den top). Daardoor ont slaan 2 nieuwe ranken, die naar boven en onderen geleid worden deze wor den zoodra ze een bepaalde lengte heb ben gekregen, opnieuw afgenepen en' uit de nu gevormd hordende ranken ontstaan de bloemen- en vruchtdragen de. Heeft zich dan aan een rank een vrucht gezet, dan nijpt men deze rank een paar bladeren hooger af, om zoo veel mogelijk alle groe. op de vrucht over te brengen. Heeft een meloenplant eenige vruch ten aangezet, dau worden alle afgesne den, alsmede veel ranken en takken. De plahten vragen vpel warmte en moe ten geregeld vochtig gehouden worden daar anders het z.g. „spin” optreedt. Met koud water gieten mag niet even min mag het water d.rect bij den voet der plant gebracht worden daar deze Uan gaat rotten de wortels, die er van moeten profiteeren, zitten verder den bak in, dus moeten we daar gieten. Bij al te scherpe zon is schermen met den nen- of berkenrijs of gaas, dat men op de ram«n legt gewenscht. Bij koud win derig weer lucht men weinig, bij mooi zonnig weer eèhter veel meer. De ra men zet men steeds apen tegenover den windkant. De eerste n pLm. half Juli men vaak aan De Burg. Martensaingel. M. de Red., Gisterenavond vanuit de stad, huis waarts keerende, ik woon n.l. aan de Krugerlaan, passeerde ik de Burge meester Martensingel. Daar is men be zig met het leggen van een riool in de daar nieuw aangelegde straat, en heeft men daar eenige hoopen koolasch en sintels neergegooid, om de opengemaak te geul te dempen. Nu heeft men aan den kant vanuit de stad komende een lantaarn geplaatst, die eenig licht werpt op de plank, die ter passage is gelegd over die geul, doch aan den anderen kant (Krugerlaan zijde) geeft die lantaarn weinig of geen licht, waardoor men na het passeeren der primitieve brug, dat vuil niet kan zien. Schrijver dezes is op die hoopen lee- lijk gevallen en heeft zich daarbij ta melijk aan handen en knieën bezedïd. Aanbeveling zou het verdienen, dal ’s avonds aan beide zijden een bran dende lantaarn werd geplaatst, op dat niet meerdere evenals ik, een salto moeten maken en bloedend worden/ver wond. U dankend voor de plaatsing, Gouda, 29 Aug, ’24. Uw dnr. „Die Geister die ich rief In het „Wkbld. van den A. N. D. B." is een polemiek gevoerd tusschen de heeren A van Emmerik en L. Zeeman, waarin een en ander aan het licht wordt gebracht over een huishoudelijke vergadering der Amster- damsche Federatie van de S. D. A. P. In die vergadering waren de loonen der Am- sterdamsche gemeentepersoneelen bespro ken en de heer v. E. had den moed gehad daar critiek te oefenen op de wyze van „on derhandelen” in het georganiseerd overleg en het stoute stuk bestaan de verlaging der loonen van gemeentewerklieden „volkomen gemotiveerd” te noemen. Hy had er op gewezen, dat de gemeente werklieden eene bevoorrechte positie inne men, dat hun bestaan gewaarborgd is. „Zy kennen schreef hy gene werk loosheid, genieten een vacantie met bijslag, worden gepensionneerd, iets dat wy prach tig vinden, maar per slot van rekening toch door alle arbeiders moet betaald worden. Waar nu in «Ik ander bedrijf loonsverlaging plaats vindt (ik heb in het bijzonder op ons vak gewezen), daar is het toch geen majes teitsschennis, als men aan de loonen der ge- meente-werklieden raakt. De vraag dient alleen gesteld te worden, of men van zyn loon kan leven, en dan zeg ik, dat honderden arbeiders met hen willen ruilen. Waarop ik uitgefloten werd en door een afdeelingsbe- stuurder der S. D. A. P. voor „verrajer” werd uitgescholden. Nog andere fraaiigheden kreeg de heer v. E. naar zyn hoofd en de vergadering juichte daarbij. De redacteur van het Wkbld., dp heer Henri Polak, toekende by dit schrijven o.a. aan: „Indien v. Emmerik een Juist relaas gege ven heeft van h^geen in de bedoelde Fede- ratievergaderingSvoorgevallen is, dan kan ik het slechts in hooge mate bedroevend vinden, dat vakvereenigingsmannen en so ciaal-democraten eene eerlyke meenings- uiting, met wejke zy het oneens zyn, slechts weten te beantwoorden met venijnigheden en met smadelijke onwaarheden kan ik het slechts betreuren, dat eene vergadering van sociaal-demöcraten zulk een wansma kelijk gedrag toejuicht.” De heer Zeeman is blijkens zyn antwoord zeer in zyn wiek geschoten over de publica tie van het geval en komt met krachttermen van de soort als iemand bezigt, die zich fei- telyk zwak gevoelt Wat buitenstaanders by deze zaak inte- resseeren moet, is dat uit de verdere dis- De verhooging van den Tabaksaccijns. Over de ontvangst bij de Tweede Kamer van het ontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns, schrijft „De Maasbode” (r.-k.) o. m. „Een even zuiver als forsoh geluid komt uit de Tweede Kamer-afdeeiin- gen, hetwelk voor de plannen van mi nister Colijn in zake verhooging van den tabaksaccijns al heel weinig hoop geeft. Speciaal zal daarbij ook de aandrang waarmee uit den boezem onzer Volks vertegenwoordiging wordt gevraagdA«n een onderzoek in zake wijziging ran ons huidig tabaksbelastingstedsel in rui me kringen van de belanghebbenden op prijs worden gesteld. Eindelijk, mag men wel zeggen, schijnt het dan ook tot de heeren in Den Haag te zijn doorgedreven, dat hol zoo niet la^er gaan mag en een ingrijpende wijziging een einde dient tc maken aan een systeem, dat al veel te lang een belemmering vormde voor een onzer meest op den voorgrond tre dende nationale industrieën. Terwijl men zich zoo goed als alge meen verzet legen het leggen van nieu we lasten op dit veel gepiaagde bedrijf, speciaal voorzoover betreft de sigaren industrie. Voor degenen, die ondanks herhaal de tegenslagen bleven volharden bij het Evangelische „klopt en u zal worden opengedaan” ongetwijfeld een voldoe ning. Met hen hopen we -nu ma r, dat de Kamer ook voet bij stuk zal houden.’ ,.Het Huisgezin” laait zich o.a. ais volgt uit „Zelden, misschien nooit, is ’n wets ontwerp bij het afdeelingsonderzoek der 'Iweede Kamer zoo definitief en onher roepelijk afgemaakt, als dat tot een nieuwe vehhooging van den tabaksac cijns. Het kan in dezen vorm geen wet wor den. Het lijkt uitgesloten, dat de meer derheid op haar meening zal terugko men en dat de minister in het kader van het tegenwoordige ontwerp met wijzigingen kan komen, welke het voor stel aannemelijk zouden maken.” Het artikel eindigt met de zinsnede „Daarom moet wat de nijverheid kan belemmeren worden afgewezen, wat haar kan steunen worden bevorderd.” collega’s ook altijd voorstaan op zijn vriendschap met de Fransche commissa rissen en den toenmaligen prefect Le pine. Dit geuren deed Blok ook in wijder kringen, waanuJoen de autoriteiten vielen, die invltfbd hadden op het be noemen van een commissaris van poli tie. En Blok werd, tot groote verbazing van zijn collega’s, benoemd tot commis saris in Cuiemborg. Voor de tweede maal door protectie. Blok was ongeschikt voor die functie. Dooi zijn goedigheid liet ^hij zich nooit geiden tegenover zijn ondergesenikten. -.toen hij bij den jusutioneelen dienst in de Archimedesstraat was geplaatst, kwam reeds vast te staan, dat hij zelfs geen matig recnercheur was. Als Bios nu zijn onderzoök in zake den moord verknoeid heeft, is dat een groote fout. Maar nog grooter is de fout van de autoriteiten, die gunstige rap porten over hem verstrekten, die hem aanbevalen, die hem protegeerden, waardoor hij commissaris werd. Protectie is de schuldige in het nieu we Culemborgsche politiescnandaal, en Blok is daar de dupe van. Aan die protectie moet een einde ge maakt woruen. Het blijkt toch telkens, dal een commissaris, die niet berekend is voor zijn taak, niet zoo gemakkeliyk weg te werken is. Er was eens een commissaris in hel Zuiden van ons land, die door zijn on tactisch optreden al spoedig op gespan nen voet kwam te staan met zijn perso neel en met de burgerij. De man werd onmogelijk. «tij kreeg een vingerwij zing, dat hij maar moest solliciteeren naar een andere plaats. De man meen de, dat hij dat alleen kon noen naar een betere plaats. En hij heelt ten slot te ook een beter commissariaat in N.- Holland gekregen. Een commissaris in een andere plaats in Noord-JIolland bleek ook ongeschikt te zijn. De man heeft bijna zijn volle traktement als pensioen gekregen, ais hij maar weg wilde gaan. Niet alleen in Blok s tijd regeerde de piotectie, ook nu nog. Het is nog altijd de gewoonte, dat een politieman, die naar een vacature van commissaris sol liciteert, op eigen kosten visites gaat afsteken bij den .Officier van Justitie, den Procureur-Generaal, den Commis- aaiia van de Koningin, den Secretaris- Generaai van het Ministerie van justi tie, en zoo mogelijk bij uen Minister zeli In kleine plaatsen gaat men zelis nog naar den Aantonrecihier. Fluanslrij- kerij en oogendienarij spelen daarbij vaak een rol. Blok’s nanm is weg, de polities tand Leeft, na Batavia,weer een slag in het gezicht gehad, ihen kan straffen, kabaal maken in de pers,, men kan doen wat men wil, het zal er in Nederland niet beter op worden, voordat men bij de benoeming v&n een commissaris uit zal gaan van den regel Den 'besten man op de beste plaats. De man onder het bed. Gisternacht kwam in de omgeving van de Bleekersteeg in Rotterdam een publieke vrouw op een paar agenten toesnellen, hun de inededeeling uoende uat een man, die haar een bezoek had gebracht, haar den/ inhoud van een lleschje chloroform in den mond gego ten had. Een der agenten bracht de vrouw naar het Groote Ziekenhuis en de an deren drongen het bewuste pand bin nen. Daar vonden ze op een kamer drie vechtende mannen, waarvan er een, die de bewoner van het pand 'bleek te zijn, nadat de politie aan het gevecht een einde had gemaakt, een nog gedeelte lijk met chloroform gevuld flescnje loon de en den voerman T. M. aanwees i ls de man, die chloroform in den mond van de vrouw gegoten had. werd toen naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overge bracht. Daair beweerde hij evenwel bij zijn verhoor, dat de vrouw getracht had hem met de chloroform te verdoovci. Hi; had eensklaps een vreemde lucht waargenomen en toen hij vroeg, wat dit beduidde, was er plotseling ’n man oi\der het bed uitgekropen, en op hem aangevallen, terwijl een andere kerel direct daarna de kamer kwam binnen stormen. Met z’n tweeën hadden ze hem toen afgeranseld. Volgens den voerman hebben de mannen hem beroofd, hij was namelijk acht gulden kwijt. M. staal echter bij de politie ongunstig be kend. Aan de waarheid van zijn ver haal werd dan ook ten zeerste getwij feld. Hij is niet wel bij het hoofd en heeft Meds verschillende malen voor ir.braken in de gevangenis gezeten. In het ziekenhuis bleek wat de vrouw betreft, dat de vrouw geen chloroform in de maag heeft gehad. De politie staat dus voor een puzzle wat dit alles be teek ent. GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Cuiemborg. Een slachtoffer van protectie. Naar aanleiding van de beschuldigin gen aan het adres van den Culemborg sche commissaris van politie in het Volk, schrijft men aan het Vaderland Blok, de oudere. Hagenaars zullen het zich herinneren, is inspecteur van poli tie in den Haag geweest. Aanvankelijk als volontair in Delft begonnen, werd hij (en hier begint ’s mans ongeluk), door protectie inspecteur van politie in |ien Haag.i. In die dagen bestond het inspecteurs-examen nog niet. Hij is ingoed, zal geen tt>esl kwaad doen, maar in zijn Maagscnen tijd is reeds gebleken, dat hij ddn moed, dien een politieman pioet hebbek, mist. In den gewonen straatdienst viel dat wel eens op. Wie hem heeft leeren kennen, zal er van overtuigd zijn, dat Blok nooit medeplichtig zou kunnen zijn aan eenig misdrijf, laat staan aan een moord met roof Daarvoor heeft hij een te goedig karakter. Wie hem kent zal over de geuite beschuldigingen dan ook e schouders ophalen. Maar Blok had fou ten, zulke groote fottten dat hij nooit commissaris van politie had moeten worden. En het waren juist weer die fouten, die maakten, dat hij benoemd werd^ Blok geurde graag. Het is algemeen Lekend, dat Blok tijdens het bezoek de Koningin aan Parijs verlof nam, naar Parijs ging, zich daar vertoonde in zijn uniform (destijds droeg de Haag- sche politie bij groot tenue nog den Imponeerenden helm met leeuwekop en nikkelen kam) en Èich fêteeren liet als de vertegenwoordiger van de Neder land sche politie. Hij liet zich bij zijn

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 4