B Vl’lEK GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 13 SEPT. 1924. TWEEDE BLAD LLER, Gouda. IEATER ITEIT i wil maken advertentiën, lenen adver- lateen in één en of tyd- zonder dat meer kost rechtetreeka, doen door Adverteatie- Gouda, dat loodig heeft, wtentie be- iere bladen, ten gaarne 1 nplnt N ZOON iuikerziakte eibnochure No. 19 Co., den Haag. ïhadelijk. FImmImI WtekevenioM. o rite: te uibfed itoffige MBDnCHE HKHTMi. U:U:— 2471 120 IEUWS: van de Amater- idweer. GOUDA Verwonding van het hart. I. De medici hebben zich uit den aard der zaak jaren lang bezig gehouden met de 9 Sept, vertoo- filmwerk. Wij n met het we id: II l iU04 6 ,LE en SCHOONE BUSTE PILLEN 5TEWATDR 3X0 KRAjCHTPOEDER E ƒ0.75 per tube, gebruiksaanwijzing 2462 16 G 10 - GOUDA, eerde prijscourant oezending 20 cent rooteche hulde Her. Een film, als wij in lang WM 80 illumineeren van ’s avonds negen uuren tot twaalf uuren toe." Ditzelfde geschiedde ook aan den „Colonel van den Crtfgsraad en aan de Predicanten van de Neder- Duytsche en Walsche gemeente”. Op plechtige wijze werd de brief van de Gecommitteerde Raden vanaf het bordes van het Stadhuis aan de, door het luiden der Stadhuisklok op het Marktplein verzamelde, burgerij door den Secretaris van Burgemeesteren voorgelezen. De geheele Magistraat had zich daarvoor op het bordes geplaatst, „het Orange-vendel door den Vendrich daartoe versogt synde op het Stadthuys gebragt”, werd gedurende deze voorlezing" boven het hoofd van de heeren over de balie leggende, gehouden”. Klokgelui en carillonspel wisselden elkander daarna om het uur, tot des avonds 9 uur, af. Kerkdiensten werden gehouden. Het geschut was op de Punt gebracht en, na de voorle zing, werden hieruit; drie maal negen scho ten gelost, verder van uur tot uur 3 scho ten en „ten negen uren voo- de leste maal drie maa’ negen schoten". De voo» »iide van het Stadhuis werd geïllumineerd en de lan taarns syn uyt de bovenste appe- van de vier syden van den toorn uytgesto Jen”. In den hr ef van de Gecommitteeide Ra den werd vtizocht, „dat U.E.derjfa’vj Gede puteerden «el ie ven herwaarts af te zenden en alhier in den Hage te laten syn op aan staande Dinsdagh dat weesen zhl den 12 dezer loopende maand om, vermits den op Woensdagh tusschenkomende algemeene dank, vast, en beededagh 1), op Donderdagh in de Besoignes te treeden en in deeze soo heuglijke omstandigheden, ten aansien van de solemniteyten by de aanstaande Chris- telyke Doop van den jonggebore Prince als anderszins te helpen reguleeren, en stellen sodanige ordres als U.E. en de verdere lee- den sullen oordeelen te behoren.” In verband met dit verzoek werd op Za terdag 9 Maart oen „stilte” Vroedschap ge houden. Heeren Burgemeesteren gaven in deze vergadering „in bedenken of op het exempel van andere Steden wegens dese Stad aan syn Hoogheyd niet behoorde te werden geoffereerd omme als getuyge te assisteeren den Doop van Hoogh gedagte jonggebore Prince, en daartoe eenige heeren te qualificeeren.” Hiertoe werd besloten en „de Heeren deser Stad Gedep.den ter dag vaart gaande „gelast” omme de vooraz. saeken met de andere Heeren te helpen in- sc hi eken.” In de Vroedschapsbljeenkomst van Woens dag 19 Maart d.a.v. werd daarna door Stads Gedeputeerden ter dagvaart gerapporteerd „dat die offres (om als getuigen bjj den Doop te staanseer gratieus van syn Hoog heyd was aangenomen en geaccepteerd ge- worden.” Bi rgemeesteren stelden daarna voor de Heei en aan te wjjeen „die wegens dese Stad de c« remonie van den Doop souden assistee ren" en die Heeren te machtigen” om het ter,'occasie te geven de presenten die on vermijdelijk geoord eelt werden.” Tevens gaven Burgemeesteren in overwe ging „te'fixeeren de somme die tot een Pil- legift of jaarlijkse Lyfrente ten Lyve van den gemelde Jonghgebore Prince, waarmede deceive wegens dese Stad en ten laste van deselve behoort te worden begiftigd". Deze voorstellen hadden ten gevolge dat de Gedeputeerden der Stad ter Statenver gadering 2) werden aangewezen om bij de Doopplechtigheid aanwezig te zjjn, de pre senten te geven die onvermijdelijk waren, terwijl omtrent het fixeeren der pillegift werd besloten alvorens deze vast te stellen „traghten in te nemen wat Momnwbü de an dere Steden zal werden gegeven, omme het- selve alsdan nader te reguleeren.” Ook toen dus reeds het zien naar wat o 1- d e r s geschiedt! Men liet in deze vergade ring ook zijne gedachten gaan over de wijze De eerste week, die er sedert het teelte nen van de tandensche overeenkomst ver hopen is, heeft zich, wat het beur*leven aangaat, gekenmerkt zij het ook niet op alle centra In gelijk mate door een «•-, ker tokkomstvertrouwen, waarbij echter overdreven uitingen van optimisme zijn uitgebleven. Zooals te voorzien was, vallen verschillende details nog te regelen voor dat het verdrag van tanden In zijn vollen omvang tot praktijk zal worden, doch daar tegenover staat, dat in velerlei opzicht de gunstige consequenties reeds merkbaar zijn. Zoo heeft het bedrijfsleven in de bezette gebieden een geheel ander karakter verb re gen, doordat de economische besetting heeft opgehouden te bestaan. De groote kwestie echter aangaande de aan Duitsch- land te verstrekken leaning te -nog niet op- gdoet. Wel valt nauwelijks aan de komst dezer leening te twijfelen, maar het schijnt, dat men in Engeland het verzet tegen de naderende Duitache concurrentie even wil afwachten, alvorens tot definitieve maat- degelen aangaande deze leening over te gaan. De tandensche beurs volhardt daa ook nog altijd te hare terughoudende tandem. ar een tamelijk vaste grond man, doch die voor optimte- geen ruimte laat. keerd wordt de rijke rui ten jurk vaa flu weel, zeer keurig en zoer symmetrisch vaa een diep inzetvest, van kraag- en manchet ten in effen fluweel voorzien. Nu blijft er nog eene categorie schooljurken, zóó ge kleed en zóó beeldig, dat zo slechte bü hoogt gelegenheden aangetrokkén worden. Hot z(jn de gegarneerde fijn serge- en do fijne wollen crêpe-jurken. Deze s(jn heelomaal in het slank- en rechtlijnige dameamodol. Ze kunnen met lange borduursteken van veelkleurig borduurwerk, zakjes op rok on lüfje erlangen. Ze kunnen ook ia donker blauw met vuurroods zijden trosjes groeps gewijze bezet zijn. Ze kunnen de moderne knoopjexgarneering in groote veelvoudig heid dragen of kwistig met randjes van kra len borduurwerk in kreeftenrood voorzien zijn. Ze zien er altijd zoo fijn en élégant uit deze jurken, en ze kosten dan ook zulk een slordig duitje, dat ook de welgestelde moe der nimmer zal toestaan dat ze zonder schoolschort gedragen worden. Voor kleine meisjes is het kleine speelsehortjo met al lerlei grappige dierfiguren of personages heel nieuw. Groote meisjes dragen hot Duitse he model schort, dat uit de twee be kende losse lappen bestaat, één vaa voren, en een van achteren, tenjjde gestrikt. De allergrootsten dragen volgens de nieuwste modeverordenlng slechte luchtige witte schortjes, dio zich door een breeder model van borststuk onderscheiden van de zooge naamde Brusaelsche modellen, welke uit sluitend door kameniers en kellnorinnen ge dragen worden. ihtige e**®***”* f MANNEN EA- ;IB VOGEl» «d, walk. «1 te». SS 0.75. bschuszs* (tart» MOCOWUAW. Terug naar school. II. De schoolgaande vrouwelüke jeugd, gê- lykt, wanneer ze naar school gaat, zooals men uit m(jn vorig praatje kon opmaken, precies op eene élégante modevrouw in het .klein. Evenals hare manteltjes, vertoonen ook hare nieuwste jurken, de strikte mo devorm, de modieuze garneering en zijn ze gemaakt van de nouveauté-stoffen. Ónder deze hebben alweder de ruiten den voor rang. En het zijn niet alleen de kleurrijke maar toch gedempte schoteche ruiten, waar van elke vrouw al een» eene modeperiode heeft meegemaakt, het zijn ook de hel-bonte moderuiten op sterk sprekend fond, die daarvoor gebruikt worden. De rechte ruit, de schuine ruit, de groote blok van het schaakbord, de samengestelde ruit van een rooster of van edel-smeed- werk, ze zijn alle vertegenwoordigd. Het diepe hoe renplastron in een rechtlijnige kiel, is eene alleraardigste garneering, vooral in dien het hagelblank, in een frissche ruiten- jurk pronkt, waarvan de onderkleur helder wit is. Kleine meisjes maken hare jurk schijnbaar niet meer vuil teggenwoordig. Eene boersch-bonte ruit, ook Al op witten ondergrond, kan het met no/'minder gar neering af. Het slappe witte mngensboordje met bijpassende manchetjes,/is behalve do knoopensluiting, de eenige garneering. Verbazingwekkend is het, welk een slag men ervan heeft om op alle soorten jurken, de moderne knoop-gameering zoo maar als ongewild en zeer toevallig, aan te brengen. Koddig is het ruitenjurkje van het aller kleinste scholiertje. Dat hoeft men oen schuingerekt glad lijfje en een popperig- kort plooienrokje gegeven, zoodat de kleu ter in dit jurkje met wit kraagje en zwart lakceintuurtje er Parijsachtig kort- gekleed uitziet. Zeker om niet de jalousie op te wekken, hoeft men ook een dergelijk rui tenjurkje a£ oen kleinen broekman toege dacht. Diens rechte kieltje met eene breeds effen patté-sluiting, is schotech, dus geheel los van vorm en het zeer korte, corRtete broekje komt daar nog geene handb^d onderuit. Zooals er aardige offen-stoffige en éénkleurige meisjesjurken zijn mot lief- afgewerkte Russische sluiting, zoo zijn or ook Russische kielpakjes in denzelfden trant voor de kleine jongens. Voor het zusje met een beetje artistiek opgemaakt haar, hetwelk óf een paar haarlokjes om een kra- lenband geslingerd draagt, of het strenge polkakopje met een rechten band omwonden heeft, is daar het gewild-envoudige jurkje, een effen hanger van traversstof, met eene breede doorgetrokken geborduurde bies ter zijde, die met een grooten kwast afgewerkt is. Het ronde halsje sluit zich met z’n fleurig borduurwerk, bij deze bies en het, eveneens geborduurde zakje aan. Zulk oen artistiek kindje draagt vooral lage lak schoentjes en lange, aan de kleur van den jurk goed geassorteerde kousen. Kousen zjjn in alle kleuren verkrijgbaar! De fluweel- jurkjes die wat losser van vorm zijn, omdat het materiaal op zichzelf al wat stijf 1>, zijn zoowel in genre als in garneering van wjjd- loopende verscheidenheid. Met dit koele herfstweer hult men de kleine scholier zoo gaarne in de nieuwe herfsttinten en die zjjn juist zoo geëigend voor het degelijke geribde fluweel. Havana-, kastanje- en beukenbladenbruin z(jn nieuwe kleuren, die zich allemaal met roest- en steenbruin versieren laten om er op z’n mo dernst uit te zien. Dwars-bandjes en dwars- steekjes over de geheele jurklengte aange bracht, is zoo mogeljjk nog nieuwer dan nieuw. Jurkjes van glad velveteen met steekjes in ruiten opgelegd zjjn mede uit gesproken nieuw. De effen fluweelen Jurk kan met geruit fluweel dat er is in prach tige dessins, afgezet worden. En omge- ittyve en stramme tuikingen, spier- rpljn, lendenpijn, dar alle rheuma- Unen die ontstaan ,tte koude geneest rtjfmiddel Wortel- lUria Wortelboer. »r flacon btf de er *s Artikel on. 'BODE moderne regie. LALPH LEWIS, MARTHA stadhouderschap en Kapitein- en Admiraal- Generaalsci^p in het Huis van Oranje erfe- Ijjk werden verklaard in de mannelijke en vrouwelijke linie. De andere provinciën volgden, voor zoover dit nog niet het geval was, het voorbeeld van Holland, zjj het dat hier en daar ook vrjj wat tegenstand werd ondervonden. Dit besluit .was van zeer groot belang. Willem de Vierde had uit zijn huwelijk tot dusverre slechts dochters zien geboren wor den. Slechts één, n.l. Prinses Carolina, was hiervan in leven. Groot was dan ook zoo als gezegd het vreugdebetoon toen Prin ses Anna op den 8sten Maart 1748 haar gemaal een mannelijk opvolger schonk en de Vereenigde Gewesten een toekomstigen Stadhouder. De Algemeene Staten, de Staten van Hol land, Zeeland en Friesland en de Steden Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Delft, Lei den, Amsterdam, Gouda, Rotterdam en Schiedam boden zich tot Peters van den jongen Prins aan en hunne afgevaardigden ter Staten-Generaal woonden den doop van den jong-geborene bjj. Den Prins werden hierbij „pillegiften" in den vorm van Hjfrente-brleven aangeboden. In het bijzonder wat deze door Gouda ge schonken pillegift (doopgeschenk) betreft wil ik in dit bestek eenige mededeelingen uit ons, aan bijzonderheden zoo rijk, stads archief doen. In publicatieboek I staat omtrent „de vreugde bedreven over de geboorte van een prins, waarvan haar Koninglüke Hoogheyd is verlost”, aangeteekend dat, onmiddel- Ijjk nadat in den morgen van den 8sten Maart 1748 van de Gecommitteerde Raden te 's-Gravenhage bericht was ontvangen van dit heuglijk feit, de Magistraat der Stad te half drie in den namiddag vergaderde. De heeren, zitting hebbende in de Stadsregee- ring, werd aangezegd „om haare huysen te Uit Gouda’s verleden. Een Doopsgeschenk. Den 8 Maart 1748 werd ,^op het Hoff” te ’s-Gravenhage, geboren Willem, zoon van „syne Hoogheyd den Heere Willem Karei Hendrik Friso, Prince van Oranje Nassou, etc., etc., Erfstadhouder en Gouverneur, Capiteyn- en Admiraal-Generael over Hol land end* West-Vriesland, etc., etc., mits gaders Hare Koninglüke Hoogheyd Me- vrouwe Anna, Kroon-Princesse van Groot- Brittannien, etc., etc., desselfs Gemalinne”. Groot was de vreugde in den lande, al moge deze ook bjj velen, in ’t bijzonder in vele Regentenfamilies slechts schyn zyn ge weest. In 1747 toch was de vader van den jonggeborene reeds stadhouder van Fries land, Groningen, Drente en Gelderland door de Staten van Zeeland, Holland, Utrecht en Overgssel tot stadhouder van alle Nederlandsche Gewesten verklaard en was hjj de vierde stadhouder Willem tot alle de hooge posten, destijds door zyn voorva deren bezet, geroepen. Tengevolge van den ontketenden Oostenrijkschen erfopvolgings- oorlog, waarin de Republiek zich aan de zij de van de Oostenryksche Keizerin Maria Theresia had geschaard, hadden de Fran- schen een inval in Staats-VIaanderen gedaan en het volk, gedachtig aan de bange dagen van* 1672, had wederom geroepen om een Oranje, een beëindiging van het Tweede Stadhouderlooze Tüdperk. Vanuit Veere was de beweging begonnen en de Regenten, be vreesd voor herhaling van de bloedige da gen, waarin de de Wjêten het teven lieten, hadden den eisch van het volk ingewilligd. Deze Regenten evenwel, zjj bleven hun stel sel getrouw; zy duldden, alleen door den nood gedwongen, een stadhouder. Den 16en November 1747 werd door de Staten van Holland een besluit genomen, waarby het waarop en waaruit deze uitgaven zouden moeten worden gevonden, want „Heeren Burgemeesteren werden versogt in overwe ging te nemen of niet eenige menage «oude kunnen worden geïntroduceerd om daaruyt die Penningen te vinden." Ter Vroedschap van Maandag 22 April 1748 werd „goedgevonden en verstaan tot eene Dankeiyke Erkentenisee van de voorsx. Eer (het mogen assisteeren bü den Doop van den Erfprins) Hooghgemelde Jonghge bore Prince tot Lasten van deze Stad te begiftigen met een Pillegifte van agt hon- dert gulden tot XL groten 't stuk, JaarlÜk- sche lyf ren ten ten Lyve van meergemelde Jonghgebore Prince". Burgemeesteren werd verzocht de noodige maatregelen te treffea tot het opmaken van den Lyfrente-brief en de Gedeputeerden ter Statenvergadering gemachtigd deze aan zyne Hoogheid te overhandigen. Op 23 April d.a.v. werd doze lüfrente-brief gesloten in een zilveren doos, waarop het stadswapen met tenants (schild houders) en devies was gedreven, ten pa- leize overhandigd. Intuaschen had op 11 April 1748 in de Groote Kerk te 's-Gravenhage de doopplech tigheid plaate gehad. De Stadhouder had zelf zün eerstgeboren zoon ten doop gehou den, jte/ vertegenwoordigers van de Alge meene M Provinciale Staten en van de hiervoreMygfenoenule Steden hadden daarbjj als getuigen gefungeerd. Van de kosten aan een en ander voor Gouda verbonden bevinden zich in het Ge- meente-archief nauwkeurige aantoekénin- gen, welke hierna in axtenso volgen: GfaLStD. 8 Maart. Aan de Staten-bode die de tjjding vaa dio geboorte aan Hm. Burgemeesteren gebracht heeft 11 ApriL Aan twee koetaion, dio den gebulte dag in hot oero- Berlljnsche Brieven. BERLIJN, 10-^24. (Van onzen specialen medewerker). De tocht door de vlammenzee. Het spoorwegongeluk bü den Potsdanunef Eah.ihof voor het gerecht. De „Lautsprecher” op de Dönhoffplatz, enz. Een ongeluk, dat de vorige week op het Tegeler meer plaate had, bewjjst, dat de avontuurlüke films bü de opname niet al- tüd ongevaarljjk afloopen, en dat operateurs en ander personeel waarlük niet voor niets hoog betaald worden. Men had een gedeelte van het meer over eene oppervlakte van c.a. 200 meter, met benzine begoten, die, zooals bekend evenals petroleum op het water drijft, en deze in brand gestoken. Een race- motorboöt, met de hoofdpersonen, o.a. de be kende Lee Parry, en den operateur aan boord, voer in volle vaart tot vlak bü de vlammen en keerde toen om. Bü een tweede opname, die de operateur zeer natuurge trouw wilde opnemen, had deze met den stuurman, een bekend motorboot-racer, af gesproken, dat hü midden door zou varen, erop rekenende, dat zjj in een paar secon den met groot snelheid door de vlammen zouden vliegen. Maar natuurlük, toen zü mid<lenin waren, haperde wat aan den mo tor, en de boot kon slechte met halve kracht doorvaren. De hooge vlammen, die door de enorme vaart terug gedrukt werden, sloe gen nu over het vaartuig samen, en de ope rateur werd tevens gevaarlük gewond. De anderen konden zich gelukkig achter den bootwand verbergen, en kwamen er zonder kleerscheuren af. De operateur moest naar het gasthuis gebracht worden, waar hü nog zonder bewustzijn ligt. De Directeur van de Tiemgesellschaft laat mededeelen, dat hü het varen dóór de vlammen verboden had, zoodat hü geen schuld aan het ongeval heeft. De spoorwegbotsing in de nabyheid van den Potsdammer Bahnhof werd dezer dagen door dén rechter behandeld en een „Eisen- bahnsecretar’ ’tot 3 maanden gevangenis straf met uitstel van straf veroordeeld. Om het ongeluk opnieuw te construeeren en op de plaate zelf te kunnen oordeelen, werd het geheele net gedeeltelük stopgezet, ge- deeltelyk omgeleid. De rechter besteeg met de beklaagden eene locomotief, die den trein t van uit Waunsee moest voorstellen, terwül de machinist van den Magdeburger sneltrein op een andere locomotief stond. Nu werd de botsing aanschouwelük voorgesteld, en ter wül de machinist werd vrü gesproken, kwam de andere er nog goed af, daar hü uitstel van straf kreeg, op grond van het feit, dat hü werkelük slechte eene kleinig heid nagelaten had, doordat hü door den „Abban” voor alles alleen stond en het dus meer een ongeluk dan een schuld was. Het schouwspel op het zoo enorm drukke ter rein, trok eene menigte menschen, en uit alle aankomende en vertrekkende treinen hingen hoofden, die weten wilden wat er aan de hand wasl De Wönhoffplatz, het fraaie plein, dat door groote winkels, o.a. het warenhuis Tietz, het lederhuis Rudolph en het bekende galanteriewarenhuis Albert Rosenhain, om ringd wordt, is op het oogenblik tegen 4 uur het middelpunt der belangstelling. Wan neer men rustig de Leipzigerstrasse uit komt, hoort men, niettegenstaande de enor me herrie van trams, auto’s en vrachtwa gens, opeens muziek. Wanneer men stilstaat hoort men „uit den hooge” de mededeeling, dat haring slechts 20 pf., een hoogen hoed 6 mark en een corset 2.50 Mk. kost en dat dit alles en nog veel meer In het bekende warenhuis Tietz te krygen is! De oplossing van deze bovenaardsche stem is een enorme „Lautsprecher” op het dak van het genoem de warenhuis, dat op deze wüze eene prach tige reclame maakt. Mededeelingen over vraag op welke wjj»e men 't beat een pa tiënt, die door een ongeval of bü «en vecht partij een verwonding van hot hart had op- geloopen, te hulp kon komen. Natuurlijk stond men hier voor een buitengemeen moeilük vraagstuk, aangezien het hart een orgaan is, dat oen levensgewichtige functie heeft te verricht^ en zoo’n belangrüke plaate inneemt, dat geen enkel ander or gaan 't in dit opzicht kan evenaren. Niette genstaande dit feit kan Ik u mededeelen, dat men er toch In geslaagd is het leven van een dergelüken patiënt te redden in de laat ste jaren. Was in *t begin van deze eeuw zelfs nog zoo’n patiënt onherroepelijk ver loren en ten doode opgeschreven, zoo kan de chirurgie in dit opzicht op de Jaren, die achter ons liggen met vreugde terugzien, daar men er in geslaagd is zelfs een wond van het hart dicht te maken, terwül na tuurlük het leven behouden bleef. Helaas niet in alle gevallen werd deze operatieve ingreep met succes bekroond, doch gezien de ernst dezer operatie mogen we tevreden zün met het resultaat, dat men tot op heden bereikte en zelfs bjjna de helft van de genen, die geholpen werden, in leven bleef. Hieraan moet ik nu aanstonds toevoegen, dat niet de chirurg de schuldige is, dat ruim 50 procent dezer ongelukkigen nog bezwij ken. Immers tal van andere factoren plegen hierbü een voorname rol te spelen en moet ik u daarvoor allereerst wüzen op den spoed, waarmede in zulke gevallen dient ingegre pen te worden. Niet altüd zün de omstan digheden van dien aard, dat binnen zoo kor ten tjjd een operatie verricht kan worden. Voegt men hierbü nog dat zeer spoedig de Juiste diagnose gesteld moet worden, het geen in alle gevallen ook niet altüd even gemakkelük is, dan zal het u niet moeilük vallen in te zien, dat de chirurg buitenge meen tevreden kan zün over het resultaat, dat u boven noemde. Het is dus de taak van degene, die de eerste hulp verleent, zoo spoedig mogelük in te grijpen, wanneer zich een verwonding voordoet in de hartstreek zelve of in de na- bijheid van het hart, dat, zooals u bekend is, zich in de linker borsthelft bevindt ter hoogte van de pl.m. 8e tot 5e rib, dus in de nabüheid van de Tepel en daar boven. Rechts vindt men ongeveer de grens in de mediaanlün. Niet altüd behoeft het hart geraakt te zün aan de voorzüde, dus aan den borstkant. Het komt nog al eens voor, dat bü vechtpartüen een messteek wordt toege bracht ter zyde van de wervelkolom en het mes zoo diep in *t lichaam doordringt, dat het hart geraakt wordt. Men kan dys niet volstaan met het onderzoek van de borst- wand alleen en wanneer deze geen sporen van een verwonding draagt meenen, dat het hart intact is. Ook wanneer een messteek is toegebracht in do linker helft van den rug, ter hoogte vag^het hart, dient men, wanneer zich ernstige verschynselen voor doen, steeds te denken aan de mogelükheid dat dit orgaan getroffen is. De ervaring heeft geleerd, dat ook als men uitwendig zou meenen, in verband met de plek waar de verwonding heeft plaats gehad, dat het hart niet geraakt is, dit toch wel ’t geval kan zün, aangezien het niet zelden voorkomt, dat het mes of het voor werp in 't algemeen van richting kan ver anderd zün. Hoe zullen wy' nu weten of het hart te vens gewond is. Wanneer wü bedenken, dat veelal de uitwendige opening zeer klein is, is dit een vraag, die naar ’t u toelijkt, niet gemakkelük te beantwoorden zal zün. Wü zullen beproeven den volgenden keer een op lossing te vinden. zün waren wisselen af met radio-voordrach- ten en -muzieknummers, zoodat men gratis op den Dönkoffplatz een mooi openlucht concert kan genieten en tevens gemakkelük op eene bank gezeten de „B. Z. am Mittag" bestudeeren kan. Hoewel Berlün’s grootste verkeersader, de Leipziger Strasse, aan de eene züde langs het plein stroomt, zün voor drachten en muziek duideljjk te hooren en het is daar eiken middag zwart van de men schen, voor wie dit weer een nieuwtje is. Over het algemeen is de Berlüner min stens even nieuwsgierig als de kleinste kleinstadbewoner. Als een paard omgevallen is, verspert de menigte subiet de heele straat. Eene bruidkoete, die, hier dikwüls prachtig is met een rooden bak en reusach tige wapens op de portieren (zooiets als de glazen koets uit de sprookjes) lokt alle vrouwelüke personen aan, want het brengt geluk, de bruid te zien, al is het maar in de koets. Een uitstalling van een schrüfma- chine-winkel, waar vier Jeugdige leden van het schoone geslacht als reclame vier machi nes behameren, dat het een lust is, wordt den heelen dag belegerd, hoewel er hetzelf de te zien valt als in elk kantoor. En het genot, een ontsnapte tros kinderbal ions in de lucht te zien gaan, is even groot als de ontlading van het circus Krone bü te wonen, dat drie maneges heeft en tien olifanten en veertig tügers en tachtig acrobaten enz., enz. Men kan zich dus voorstellen, wat wü deze week allen in de lucht zullen küken, daar de groote Amerika-Zeppelin beloofd heeft, Zaterdag of Zondag eene tocht over Berlyn te maken. De maansverduistering van de vorige maand viel in het water, ook Mars was bü züne nadering niet gedispo neerd, dus nu hoopt Berlün, dat het met den Zeppelin wat worden zal! Berlün staat op het oogenblik in het tee- ken der buitenlandsche bezoekers, d. w. z. dat er een ongeloof el ük aantal bekende en beroemde personen in züne hotels zün afge stegen. De Amerikaansche bankiers, waar onder Rufus Davies, de broeder van den man van het Dawes-rapport, worden hier aangezien als reddende engelen, daar men hoopt, dat zü geld zullen brengen om Duitschland weer op de been te brengen. Een minder materialistsich doel heeft het bezoek van Pietro Mascagni, die hier in het groote Velodrome aan den Kaiserdamm de „Aïda” zal dirigeeren. Reeds in den trein werd hü geïnterviewd en uitgeteekend, en aan het station werd hü met „Evriva Italia! Evriva Mascagni!" ontvangen, een bloemen regen werd over hem uitgeetort en slechte met moeite kon hü zü® au^° bereiken om naar het hotel Adlon te rijden. De Italiaan- sche kolonie met den gezant, een afgevaar digde van buitenlandsche zaken en van den burgemeester enz. stonden hem op te wach ten en de Maestro dankte geroerd voor de groote hulde, die hem bereid werd, Tevens wordt Berlün met revues over stroomd. Byna de helft der grootere the aters kondigt zoo een ding aan, en zelfs be roemde zangers, zooals Leo Slesak e. a. vin den het niet beneden hunne waardigheid daarin mee te zingen. Het wordt n.l. veel beter betaald dan het zingen in de opera, dn dat is toch tegenwoordig de hoofdvak- d« prü- nc zün, oegrypen, uac voort zooveel büzonders kan gegeuen wor- kwali- Wanneer men dan ook bedenkt, dat zen der zitplaatsen, van z315 ma dan kan mey begrijpen, dat voorj geld ook wat den. Alleen de costumes moeten teit goedmaken, wat zü aan kwantiteit mis sen, de dames hebben n.l. allen Bedroefd weinig aan! waarbü Wel toon bljjjft I tische Wallstted is van tjjd tot tyd vaat ge stemd, al» gevolg van de handeluberichten en het fait, dat uit industrieels kringen oen geringe toename der orders gemeld wondt. Omtrent den uitslag der presidentsverkie zingen bestaat echter nog altjjd genoeg twjjfel om in dit verband tot gepronon ceerde stummiingeu te komen, zoodat de marlot in hot algemeen een besluiteloos voorkomen heeft. Dfe beurs van Amsterdam vertoonde in de achter ons liggende berichtaperiode een merkwaardig vast karakter. In het bizon- der waren het suikerwaarden, die door het publiek levendig gekocht werden en die, vooral wat de courante soorten betreft, een scherp stügende koendün deden zien. Wü hebben in den loop van deeeu zomer her haalde! ük gewezen op het feit, dat de we- reldpositie van het artikel suiker in vele

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1