1 id NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU VERKERK OUDERKERK, OU DE WATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 16654 Vrijdag 26 September 1924 64* Jaarqang ceding. N. sken, ROMANTIEK. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Nu Berlijn FEUiLLETOt. verlossing neer en sloeg (Wordt vervolgd). met eelen prijs til i ps Een leven zonder vreugde is een verre reis zonder restaurant. het een lilips kglas)l 9460 10 2e hypotheek, am. ITALIË. De MrdNchokken in Genua. Een paniek. Een angstige naoht. Volgena de bladen hebben de xe* vry heftige aardschokken, die Zondagmiddag Genua hebben geteisterd, een zeer ernstige paniek veroorzaakt. De eerste schok werd om half drie gevoeld, de daarop volgende met tusschenpoozen van een kwartier. Het talrijke publiek, dat de straten, de koffie huizen en de plaatsen van vermaak vulde, werd door schrik bevangen en snelde naar open gelogen terreinen. De koffiehuizen op het Piazza Ferrari en de Via XX Septern- bre, die op dat uur geheel gevuld waren, liepen leeg en de bezoekers wierpen in hun haast tafels en stoelen omver. De bewo- eeralachtigheid, hypochondrie, brochure van 78B, Den Haag. aa om*tr4raa (Mworaada tot dan bMorgtariac)i 026. Vaa bulten Gouda «n dan beaorgkriagi AdvortaaWh ia het Zaterdagnummer M ENGELAND. Het Belgische Koningspaar te Londen. D ekoning en koningin van België zijn per vliegmachine te Londen aangekomen. ZÜ reizen streng incognito en hebben hun intrek genomen in een hotel. De bladen vol gen natuurlijk da gangen van het te Londen zeer populaire koningspaar met belangstel ling. De bezoekers hebben gisteren de vol doening gehad, dat zij zonder herkend te worden als gewone toeristen door de stad konden trekken. Zy bevonden zich dan ook op plaatsen, waar men hen het minst zou verwacht hebben, b.v. boven op een omni bus. Het ligt in hun bedoeling Wembley te bezoeken. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. p. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. lidl iMJIE COURANT. Officieus wordt te Londen een verklaring van het ministerie van buitenl andsche zaken te Berlijn bevestigd, volgens welke de be sprekingen aangaande het Engelsch-Duit- sche handels verdrag niet definitief zijn af gebroken. Men verklaart dat van een mis lukking der onderhandelingen geen sprake kan zijn, al ware het slechts omdat de vertegenwoordiger van het Engelsche de partement van handel, Fountain, geen en kele volmacht had tot definitieve onderhan delingen. Verwacht wordt, dat de besprekin gen in den loop van de volgende week zullen worden hervat. Men erkent echter dat de opvattingen der Engelsche en Duitsche ver tegenwoordigers belangrijk uiteen loopen. Engeland wil trachten van Duitschland te verkrijgen, dat het afziet van de hooge in voerrechten, welke volgens het nieuwe douane-tarief van Engelsche producten zou den worden geheven. Men neemt aan dat een basis voor een bevredigende oplossing als nog zal worden gevonden. Vanmorgen om half 8 verwachtte men het luchtschip boven Berlijn. Dr. Scholtz zal dan in het Vox-haus een draadlooze welkomst- rede tot de luchtschippers houden. In het 1 uchtschipstation Staaken bij Berlijn heeft men alles in gereedheid gebracht, voor het geval de Z. R. Hl onverhoopt een tusschen- landing zou moeten doen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wéék 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post par kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT >L GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie Tel Int 82; Redactie Tal 545. De moord op Erzherger. Naar de Rhein Weatf. Ztg. uit Boeda peat verneemt, heeft de rechter von in structie te Offenburg, in Baden, verzocht, om in de zaak tegen den moordenaar van Erzberger, ook de quaestie aanhangig te maken van het schot, gelost op het lid van den Rijksdag Dietz, met wien Erzberger de wandeling maakte, waarop hij werd neergeachoten. Vervalsdhing van Engelsche bankbiljetten. Voor de rechtbank te Charlottenburg is een sensationeel proces begonnen tegen tien Russischen schilder Iwan Grigorlewitsj Miiasaojedow en tegen de Russische danse res Malvine Vemitsji, zijn vrouw. Miasso- jedow wordt ervan beschuldigd in de jaren 1919'1922 Engelsche bankbiljetten van 10 en 20 pond nagemaakt te hebben, alsmede ook getracht te hebben Amerikaansche bil jetten van 100 dollars te maken. Malvine Vemitsji zou deze biljetten in omloop heb ben gebracht. Miassojedow was in het tsaristische Rus land een zeer bekend schilder en heeft «en zeer avontuurlijk en bewogen leven achter den rug. Na den val van den Tsaar was hij eerst op. zeer goeden voet met de bols jewisten. Door het vervaardigen, in op dracht van een schilderij waarin de gru weldaden der bolsjewisten wanen weerge geven, werd hij, toen de bolsjewisten de overhand kregen, door de Tsjeka ter dood veroordeeld. Met tien anderen zou hij dood- xrinqs ortorico Marxians d. NEUT, lingel 61, Alhier. nog voor de bjjeenroeping van den Rijks dag de besprekingen over de hervorming van het kabinet openen. Met nadruk wijst men er op, dat de opneming der Duitsch- nationalen in de regeering in geen geval een koersverandering in buitenlandsch politiek opzicht ten gevolge zou mogen hebben. Men gelooft, dat Engeland en Amerika tegen een uitbreiding van het kabinet naar rechts geen bezwaren zullen opperen. Haar hart klop;e hevig en angstig nu in afwachting van nog vreeselijker din gen. Met loome schreden ging zij open doen. Een fietser niet de roode uniformpet stond buiten. „Bent u juffrouw Caaslo ,pa I” „U zelf Wilt u dan-het ontvangbe wijs teek enen.” Hij hield een kle n boekje voor haar open en gaf haar een brief. „Is er iets te betalen „Neen, niets.” De brief voelde alsof er iels hards in zatzij liep naar de huiskamer en opende de enveloppe, een zachte kreet ontsnapte haar. Het was een visitekaar tje van vorst Warjagin. Onder zijn naam stond met inkt geschreven „verzoekt juffrouw Czaslo om een onderhoud tus- sehen elf en twaalf uur in den voor middag op kamer Nummer der kamer en naam van het hotel volgde. Het was alsof het buffet voorover viel, de lamp begon te slingeren. Mari ka raoe t zich aan een stoel vasthouden, de oogen sluiten. Daarna keek zij op de klok, snelde naar haar kamertje. Zij had nog meer dan twee uur den tijd, maar liever stond zij buiten in den piassenden stortregen, dan hier in huis te wachten, totdat de wijzer verder sou zijn gegaan. Zij was haar haat geheel vergeten. lianen vorst Warjagui Kwam, dan rx)u hij zijn woord houden. Dan kwam' hij als redder. En indien hij anders kwam dan zij verwachtte, met uitvluchten in plaats van met hulp, met voorwaarden inpiaats van met gunstbewijzen, met naive beloften inpiaats van met een flinke daad, dan Nu wist zij waarom het ging. Niet al leen om Arl en Dagmar... ook omBjeiu, om moeder, om hen allen, die «iet Kon den leven zonder het beste .n rien te dood en, niet denken konden, zonder het verstand te verliezen. Om hen allen die steeds armer werden door hun ar moede, steeds rampzaliger door hun el lende, die ten onder gingen door hun gaven. Zij trok alle laden open, haalde al haar goed door elkaar. Wat bezat zij? Niets. Afgedragen armelijke lorren, ge maakte handschoenen, een zomerhoed vol deuken, die zij met goedkoop^ zijde had overtrekken, een. perapluie met gaten en op haar bost een leeg gouden beursje. Dat gaf zij iven» weer terug. De vorst moest naar Eberstrasse rijden. Moest zien, waarvoor zij zijn geld be steed had. Voor zichzelf had zij er geen knoopje voor haar handschoen voor ge kocht, geen handschoenknoopje. Sterker dan anders krulde bij haar slapen bet weelderige donkere haar van Marika, in de natte regenlucht en de wind bracht een bios op haar ge bronsd gelaat. i den Heer G. R. jeateed iwen van een UIS. a f3.50 tegen a.8. kkerti te Basra zjjn F. ten Cate. Spo il: 3, 4« drak, LM Wanneer haar moeder merkte dat z.j naast haar stond, zou Marika niets heb ben kunnen zeggen. Zij wist ook niet meer, wat haar moeder nog had ge zegd, wat rij had geantwoord. Zij zag slechts voortdurende de beweging der magere handen, die met de vingertop pen. den groenen bochel aanraakten. „Daarmede heeft hij^het betaald daar mede.” Zij hoorde nog den schorren kreet „En ik duld het niet, Marika, versta je, ik, zijn moeder, dujd het niet ik verbied het hem 1” Marika kende het leven beter dan haar moeder, zij wist, dat, al mocht de oude vrouw hel ook duizendmaal „niet dulden”, anderen een schriftelijk erkend recht hadden op dezen groenen bochel. Alleen geld, ziekte of dood kon den Bela dit narrenpak ontrukken, den bochel waarmede hij Arls kunst en toe komst betaalde. Een bitter lachje gleed over haar ge- KETHODEN, f ÏCHEN LICHAME LIJKE ZIEKTEN. 1625 10 ïlïem UE-PILLEN, wordt lanbevolen en is het andste middel tegen egen de meest ver- a verkrijgbaar ver- By 6 stuks 13.50 2413 15 10 -v GOUDA, teerde prijscourant toezending 20 cent familie feestelijk gevierd. Maar kort na het sluiten van den winkel was het dienstmeisje bvven gekomen met dubbel toegevouwen, blad, papier en een brief. Marika had haar open gedaan. „Dit moest ik aan mevrouw Czaslo algeven." En daar Marika juist gebakken aard appelen, die zij niet wilde laten aan branden, op het gaskomfoor had staan, legde zij alles, zonder er eerst naar te kijken, voor haar moeder op de tafel der huiskamer. Maar toen zij gedekt had in de keu ken, zooals altijd als zij alleen waren, en naar voren ging, om1 moeder te roe pen, vond rij de oude vrouw onbewe gelijk zitten voor een groot biljet en hoorde haar maar steeds prevelen „De bultenaar. Bela.... de bultenaar. Bela Marika sloeg den arm om haar heen keek naar het grasgroene portret en zag daar naast een mooie fotografie van Bela, in het met wilden, wingerd be groeide prieel, zag een smal kaartje Waarop met dunne letters stond, dat mevrouw Hormine Bucher mevrouw .Czaslo verzocht geen verdere ontmoe tingen van haar zoon met juffrouw EUy Bucher te bevorderen, daar haar man en zij er niet aan dachten hun dochter aan een „muziekclown”, zooals hethier bijgevoegde biljet, dat overal in Mün chen was aangeplakt bewees, als vrouw te geven. den werd bet voor den tweeden keef luider herhaald. Zij schrikte, strode over haar ver warde, nog niet gekamde haren heen. Da toetreding von Duitophlnnd tot don Volkenbond. Het Duitsche memorandum. Een motie van de Duitsche Volkspartij. Het Engelsch-Duitsche handelsverdrag. Zooals men reeds heeft kunnen'lezen, heeft Duitschland wel in principe besloten een aanvrage in te dienen om tot den Vol kenbond te worden toegelaten, maar is het overigens niet voornemens zich te over haasten, en het zyn vooral een zestal punten, waaromtrent de Duitsche regeering blik baar opheldering en zelfs duidelijke verze keringen wenscht te ontvangen. Allereerst is er de netelige kwestie van de schuld aan den oorlog. Zooals men weet is het verdrag van Versailles gebaseerd op de erkenning van Duitschland, dat het ver antwoordelijk is voor den volkerenkrjjg van 1914. Duitschland verlangt nu, dat het lid worden van den Bond door de wereld niet zal worden beschouwd als een nieuwe erken ning van de formuty, die in het verdrag van Versailles omtrent de schuld van Duitsch land aan den oorlog is opgenomen. Op deze aanvankelijke erkenning, die Duitschland als afgedwongen beschouwt, komt het dus te rug en het levert op deze wijze bijgevolg kritiek uit op het vredestractaat. Komt men op dit stuk van zaken Duitschland tegemoet, dan zou het de voorgenomen verzending der nota nopens de schuldkwestie achterwege laten. Ten tweede staat Duitschland erop, dat het in den Volkenbond als een mondige wordt behandeld en dus aanspraak kan ma ken op dezelfde rechten en voorrechten, die ook de andere groote mogendheden genieten. Naar men te Berlijn van oordeel is, is voor Duitschland zoowel een permanente verte genwoordiging in het secretariaat als in den raad van den Geneefschen Bond, een recht, dat aan Duitschland niet mag worden ont houden. Duitschland beroept zich ten derde op zijn poovere bewapening om vrijgesteld te wot- den van de militaire verplichtingen, die be paalde artikelen van het Volkenbondssta- tuut den Bondsleden voorschrijven. Het schijnt ten vierde, dat Duitschland de houding wenscht te kennen van de betrok ken mogendheden betreffende de bezetting van het' Roergebied. Ook verluidt om een vijfde en belang rijk punt te vermelden dat Duitschland, hetwelk het nog steeds niet kan verkroppen, dat het als koloniale mogendheid door het vredesverdrag is uitgeschakeld, den eiseh zal stellen, dat het zal kunnen optreden als mandaatmogendheid voor koloniën. Om te besluiten acht Duitschland het noodzakelijk, dat ook andere mogendheden, die tot nog toe buiten den Bond werden ge houden, zullen worden uitgenoodigd toe te treden. Klaarblijkelijk heeft Berlijn hierbij het oog op Turkije en Rusland. Van dit zestal punten wordt in de Duit sche pers gewag gemaakt, sommige bladen noemen zelfs een verlanglijst, die nog een viertal vragen meer bevat. De juiste inhoud zal wel spoedig bekend geschoten worden, hjj ontkwam echter. Na vele zwerftochten kwam hjj te Berlijn. Hij had toen «enige Engelsche biljetten van 10 pond bjj zich, die hy bij een bank wilde inwisselen. Deze biljetten bleken echter valsch te zijn, hetgeen beklaagde zeide niet te weten. Dit bracht hem op het idee om biljetten na te maken. Het wm niet «yn bedoeling om iemand persoonlijk daarmede schade te berokkenen. Maar hy zou tegen over Engeland een wapen in handen heb ben, dat even machtig zou zijn als oorlogs schepen en kanonnen. Beklaagde vertelde vonder dat hy met een zekeren Manow eerst 80 biljetten van 10 pond heeft nagemaakt en daarna onge veer 20 van 20 pond. Het O. M. ia van meening dat de vier biljetten van 10 pond, die beklaagde uit Rusland mee naar Berlijn bracht, ook door hem zijn gemaakt. Een onderzoek naar den geesteatoeatand van beklaagde ie ingerteld. De doctoren verklaarden beklaagde wel toerekenbaar, maar legden er den nadruk op, dat h(j ont zettende dingen in Rusland heeft beleeft!, waardoor zijn geest zeer geschokt ia. De rechtbank sprak het schuldig uit, maar liet het bewogen leven van beklaag de al" verzachtende omstandigheid gelden. Miaaaojedow wend tot drie Jaar gevange nisstraf veroordeeld met aftrak van i’A Jaar preventief, en tot vijf jaar eerverlies. Malvine Vernltajl kreeg zes maanden met aftrek van vier maanden preventief. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goods 1—5 regoh tlM, elke ragd mMr &2I 1—4 regels ƒ145, elks ragol moer /MOw >>ijalag up den prijs. Uafdadigheids-sdvertentiën do helft van dan prija. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 rogab /LM, elke regel meer /040. Op da voorpagina M booger. Gewone advertontita en ingezonden modadeollngna m oostract tot neer gsrodnooar- <ian prijs. Groote lottere on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentlln kunnen worden ingesonden door tuseebaakomet van eolieda Boekhan delaren, Advertentioburèaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaataiag xan het Bureau zijn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te zijn. Malversaties by het RykHspirituMinanopolie zijn malversaties by den dienst van het rijksspiritusmonopolie aan het licht gekomen. Het rijkebrandewijnmonopolie levert n.l. twee soorten van spiritus, gede natureerde voor induatrieele doeleinden (voor 45 pf. de liter) en niet gedenatureer de spiritus voor verbruik 4 mark de li ter. Dezer dagen is nu aan het licht gekomen dat dr. Kopp, de directeur van een likeur- fabriek, er door omkooping van twee amb tenaren van het douanekantoor te Neu- Köln in geslaagd is, gedurende drie Jaren cunsumptie-apiritus voor den prijs van ge- denatureerden spiritus te betrekken. Toen de politie dr. Kopp wilde arresteeren bleek hij gevlucht. Hy is een broer van den ge wezen prins-biaschop en late ren kardinaal dr. Kopp. De twee ambtenaren zU« in hech tenis genomen en hebben volledig bekend. De schade die door het l>edrog aan den Staat is berokkend wordt geschat op 3% millioen mark. laat. tëlly Bucher! Van dien kant kwam de verlossing niet. De droom van eenun» burgerlijk heid was kort geweest, en aij zelf had dien nooit gedeeld. Zij viel op een stom neer en sloeg de handen voor het gelaat. Er werd buiten gebeld. Daar zij het «ca eersten keer niet had gehoord worden, want volgens de laatste berichten is het Rykskabinet reeds gereedgekomen met de samenstelling van het memorandum, dat waarschijnlijk reeds heden of morgen aan de betrokken regeeringen zal worden overhan digd. Reeds werd het in de gisteren gehou den kabinetszitting goedgekeurd en zou om gaand aan de genoemde vertegenwoordigers worden toegezonden. De Kijkskanselier zal zich na dien hebben bezig te houden met de inlossing van de belofte, afgelegd tegenover de Duitsch-na- tionalen. Men weet dat de Duitsch-nationa- len voor de Dawes-wetten hebben gestemd op voorwaarde, dat zij zullen worden opge nomen in de Regeering. De Duitsche Volks partij, die beloofde hiervoor te zullen ijve ren, heeft thans, in een bijeenkomst met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het bestuur van de Duitsche Volks partij de opneming van de Duitsch-natlona- len bepleit De Duitsch-nationalen hebben aan de voorwaarden voldaan, zegt het be stuur van de Duitsche Volksparty nu en daarmede is de uitvoering van de Londen- sche overeenkomst een zaak van alle par tijen en van het geheele volk geworden. „We gelooven te mogen aannemen, dat de Duitsch-nationale partij thans ook harer zijds de uitvoering van de wetten-Dawes mede zal garandeeren. Daardoor wordt de baan vry voor een uitbreiding van het ryks- kabinet door opneming van Duitsch-natio nale mannen in overeenstemming met de beteekenis van de sterkte van deze party”. „Ons doel is niet, de vorming van een bur gerlijk bloc”, betoogt het bestuur verder, „maar het tot stand brengen van een vol- kische gemeenschap. We hebben ons inder tijd verklaard, samen te werken met de so- ciaal-democraten, maar dezen hebben aan de samenwerking een einde gemaakt, door dat ze zich tegen de economische maatrege len van het kabinet-Stresemann verzetten. Ze hebben het kabinet van de groote coalitie ten val gebracht en daarmede zichzelf uit geschakeld. De tegenworariige» regeerings- coalitie heeft verschillendWüet onbelangrij ke successen te boeken gehad. Deze succes sen dienen te worden uitgebreid door rusti- gen en gestadigen arbeid. Ze mogen niet worden gestoord door een Ryksdagontbin- ding, die overigens een niet onbelangrijke verschuiving van de parlementaire machts verhoudingen zou brengen. De oplossing is volgens onze overtuiging slechts mogelyk, door de zes millioen Duitsch-nationale kie zers in de volksgemeenschap op te nemen. Slechts op deze wijze is beperking van den onvermijdelijken partypolitieken stryd en de vorming van het absoluut noodzakelyke eenheidsfront in buitenlandsch politiek op zicht te bereiken.” In overeenstemming met het bestuur van de Duitsche Volksparty zal Dr. Marx nu BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De proeftocht vaa de Z. R. III. De Z. R. Ill, het lustschip dat bestemd is voor de overvaart naar Amerika, is giste ren zyn proeftocht over Duitschland begon nen. Na eenige manoeuvres over de Boden see om de werking van de draadlooze tele- praphie te beproeven, verliet de Z. R. III om vyf minuten over half tien Friedrichs- haven, koers zettend in de richting van Hei delberg. Wegens de laaghangende wolken moest men dicht by den grond blyven. Om 11.50 zweefde het luchtschip over Pforz heim, waar de fabrieken ter begroeting hun sirenen lieten hooren en een enthousiaste menigte op straat met zakdoeken en vlag gen wuifde. Om kwart voor 12 werd het luchtschip boven Heidelberg gesignaleerd, vanwaar het den weg naar Frankfort a.d. Main in sloeg, om daar te half een te arri- veeren. De afstand van Marburg naar Kas sei (80 K.M.) werd in 25 minuten, dus met een snelheid van 180 K.M. per uur, af gelegd, waarmede alle snelheidsrecords van luchtschepen werden geslagen. Van Kassei af volgde de Z. R. Ill aanvan kelijk den loop van de rivier de Weser. Om 2.55 zweefde het luchtschip naar Hannover toe. Te Hannover heeft de bemanning by de villa van Hindenburg een groet aan den ouden generaal naar beneden geworpen. 130 - In de tuinkamer waren de jalouziën nog neer gelaten. Moeder was er du» geweest, voordat rij naar den winkel was gegaan. Toen Marika ze omhoog trok viel het grauw gele licht van eet regenaehtigenC wintepnorgeni op een groot, groen aanplakbiljet, dat midden op de ronde tafel lag. De Bultenaar Bela met zijn kikvor- schenkapeï. Marika drukte haar handen tegen de oogen. Aan de overzijde bij de Buchers ston den de ramen van den salon open, brandde het heldere gasgloeilicht onder rose lampekappen, het dienstmeisje bor stelde de kleine Perzische kleedjes uit op het balkon, hield1 vaak geeuwend* den borstel tegen haar mond!. Gisterenavond was de thuiskomst der .Baai

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1