Herfst en Winter. Regenmantels Mantels Mantel Costuums Japonnen - Blouses Kloosterb&lsem LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Meisjes en Bakvisch Mantels voor nera ia de volksbuurten renden de straat op; vrouwen vleien op haar knieën en richt ten gebeden ten hemel. Nauwelijks was men eenigermate van den eersten schrik bekomen of de tweede schok deed zich gevoelen, die de opwinding weer deed toenemen. 's Avonds om acht en negen uur her haalden zich de schokken, waarop de pa niek haar hoogtepunt bereikte. De schok ken echter waren hevig maar hadden een golvende beweging, zonder heftige rukken, aoodat er nergens huizen zijn ingestort. Doch zij waren voldoende om de half mil- lioen Genueezem dermate te verschrikken, dat bü het ochtendgloren de straten en pleinen nog met een angstige menigte wa ren gevuld. RUSLAND. De overstrooiming te St. Petersburg. Met betrekking tot de overstrooming in Petersburg wordt nog nader gemeld dat door den was van het water van d« Newa de stand in St. Petersburg drie voet boven het gewone peil kwam. Het telefoon- en telegraaf verkeer en ook de eiectriciteits- voorziening zijn niettegenstaande de aan zienlijke schade, die was aangericht, weer in orde. Een deel van het tramverkeer is weer aan den gang gebracht. De treinen Voopen geregeld. Voor de onder water staande stadswijken is voedselverstrekking georganiseerd. Blijkens het ingestelde on derzoek zijn er 19 personen omgekomen. De bevolking was bijtijds door den waar schuwingsdienst gealarmeerd, zoodat de benedenverdiepingen nog bijtijds konden worden ontruimd. Het ergst werden d® fabrieken op het Wasilefski-ei la Ad geteisterd, waar de der de electrische centrale, dg hoofdwaterlei- ding, een deel van de telegraafleiding, de diergaarde, een paar schouwburgen en ook een deel van de in de pakhuizen opgesla gen goederen waterschade kregen. Van de zestig buitenlandsche schepen in de haven kreeg slechts het Duitsche as. Merk Fi scher schade, doordien het op den oever liep. Dg bevolking bewaart ^zijn kalmte. BINNENLAND. Minister van Karnebeek. De fflinister van Buitenlandsche Za ken. is uit Öeoèv© teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden aan het de partement hervat. De ontwapenings-actie. Een initiatief-voorstel van de soc.-dem. Kamerfractie. In de vergadering van de soc.-demo- oratisohe Kamerfractie is, naar „Het Volk" meldt, gistermiddag besloten om lex voortzetting van de anti-^jirlogsac- tie een initiatief-vioorstel tot ontwape ning in te dienen. Het Nat. MMdenstandscongres. De Arbeidswet in de praktijk. Mr. A L. Josephus Jittu, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, heeft gisteren op het Middenslaudscon- gres een inleiding over de Arbeidswet gehouden. Zijn beloog kwam1 in 't kort op het volgeiulet neer. Wie de beteekeu.s van de geldende Arbeidswet in den tegenwoorüigen tijd voor ons vobc wil begrijpen, moet zich in de eerste plaats rottenscivap geven van de ontwiKkelmg der denabeelden en nraatsonappelijke oowtundigueden gedurende de vorige eeuw ui liet al gemeen en gedurende de laatste jaren meer in het bijzonder. Hij dient er in de tweede plaats re kening mede te houden, dat wat op dit gebied wensohelijk meet worden (geacht, niet alleen wordt beïnvloed door overwegingen van eoououiischen, maar ook door overwegingen van ethi- achen aard. Hij moet aan den anderen kant echter bedenkeu, dat hetgeen ethisch gewensoht is, altijd moet blij ven binnen de grenzen van wat eco nomisch mogelijk is. Onder den invloed van de bijzoude- re omstandigheden, die zich over de geheele wereld onmiddellijk na den oorlog hebbeu doen geiden, is de ont wikkeling der arbeidsbescherming aan zienlijk versneld. Terwijl men er meer dan 20 jaren over gedaan heeft, om van eet» 11-urigen arbeidsdag voor vrouwen en jeugdige personen te ko men tot een 10-urige arbeidsdag, heeft men in 1910 piqteeiing een 8-urige» arbeidsdag en een vrijen Zaterdagmid dag ingevoerd, heeft men de bescher ming ook uitgestrekt tot volwassen mannen en in groote trekken regelin gen ontworpen niet alleen voor fabrie ken of werkplaatsen, maar ook voor winkels, kantoren, apotheken, hotels, ziokeninriditingen en alle andere on dernemingen. Het belangrijkste deel van de Ar beidswet 1910, althans h<* gedeelte dat het meest de aandacht trekt, heeft tengevolge van de zeer versnelde ont wikkeling der denkbeelden en feiten ui de laatste jaren niet meer het ka rakter behouden van het afsnijden van misstanden, maar het is meer e«n meer geworden tot een regeling van den ar beid door d® overheid. Toch geeft men een onjuist beeld van de voorschriften van de Arbeids wet, wanneer meo zegt, dat die wet een uniformen 8-urendag invoert. Ook voor fabrieken of werkplaatsen zijn er, nog afgezien van de overgangsbe palingen en de ruime gelegenheid tot het toestaan van overwerk, tal van voorschriften, die beoogen de algemee- ne normen van de wet aan te passen aan de eischen van de verschillende bedrijven. Een zeer gewichtige uitzon dering op den „uniformen 8-urendag" vormt de 56-urige werkweek voor het coutinubennjt, uie sinus net in wer king treden van de wet ais overgangs bepaling heeft gegolden en die de re geering thans voornemens is duurzaam I in de wet op te nemen. Ken van ue grootste moeilijkheden voor den wetgever en voor de over heid, die met de uitvoering is belast, is het afwegen .van de verschillende belangen, die dom- een zoo ingrijpen de regeling van den arbeid met eikaar in botsing komen. Daarvan is de rege ling van den bükkersarbeul wel het meest typésdUMj .voorbeeld. Daarbij staan niet alleen werkgevers en werk nemers tegenover elkaar, maar ook het grootbedrijf tegenover het midden- en hel kleinoedrijf, het platteland tegen over de stad en ten slotte moeten al die bijzondere belangen nog getoetst worden aan de wenechen van het pu bliek en het algemeen belang. Wat de werking van de Arbeidswet in het aannemersbedrijf aangaat, liet hoofdbestuur vun den Nederi. Aau- nemerabond heelt daartoe aangezocht, een rapport laten opmaken oveT de werking van de Arbeidswet 1919, door een oommissie, bestaande uit de hee- ren B. van Eesteren, G. Elfferich en H. A. Looyen, met mr. Ph. J. v. Vliet tot secretaris. Deze' oommissie zegt in haar rapport, dot de Arbeidswet 1019 in haar werking ten zeerste nadeelig is voor de aannemersbedrijven, voor namelijk doordat zij een vermindering van den productieprijs tegenhoudt, het geen een van de voornaamste redenen is van het gebrek aan werk in de laat ste jaren. Dok de nadeelige werking van deze wet over de geheele Nederlandsche in dustrie doet in de aannemersbedrijven haar terugslag gevoelen. De grootere intensiteit van den ar beid, bij de invoering van deze wet in uitzicht gesteld, is een illusie geble ken. De arbeidsprestatie is integen deel in het algemeen verminderd, me de tengevolge van de wijze, waarop da arbeiders van hun vrije uren gebruik maken. Zelfs is h.erdoor een concur rentie ontstaan tussolien patroons en de arbeiders, die in hun vrijen tijd aan genomen werken uitvoeren, tot schade van de bedrijven der patroons. De door de wet toegelaten vergun ningen tot langer werken blijken in de praktijk liaar waarde te verliezen en kunnen nauwelijks gelden als eenige compensatie voor het nadeel, door de wet veroorzaakt. Om eeii beteren toestand in de aan nemersbedrijven te verkrijgen, zal het in de allereerste plaats noodzakelijk zijn, dat (desnoods tijdelijk, en dan voor eenige jaren) else beperking van den arbeidstijd voor allo bedrijven wordt opgeiieven. Slechts door dezen maatregel kan er ndeuwe «pbloei van de bedrijven worden ingeluid. De erkenning door de overheid, dat slechts door een langeren arbeidsdag kan worden gekomen tot verlaging van Vieu productieprijs, brengt als eerste consequentie mede, dat de gelegenheid tot langer werken onbeperkt wbrdo opengesteld. Het verdient de aandacht, dat de in den loop van 3D jaren geleidelijk ver sterkte wettelijke voorschriften betref fende do veiligheid en de gezondheid van de arbeiders, diie voornamelijk op de Vo.iigheidswet en de Arbeidswet berusten, geheel ingeburgerd zijn, even als trouwens de daarmede samenhan gende verplichte verzekering legen on gevallen. Naarmate de ervaring, die men met de Arbeidswet opdoet, zich uitbreidt, zal men er naar moeten streven de bemoeienis van de overheid op het ge bied van de beperking van den ar beidsduur terug te brengen tot het af snijden van misstanden. Binnen de be trekkelijk ruim, getrokken westelijke grenzen zal de nadere regeling van don arbeid zooveel mogelijk moetien worden overgelaten aan het collectief overleg van werkgeyers en werkne mers. De overheid daarbij geen ande re taak dan het beecherven van de economisch zwakkeren, voorzoover de ze daartoe zelf niet in staat zijn, en bovendien het toetsen van de in col lectie. overleg getroffen regelingen aan hel algemeen belang. Wat in dit opzicht thans reeds mo gelijk is, zal in het bijzonder beoor deeld kunnen worden naar de erva ring, die met de uitvoering van het zevende lid van artikel '28 wordt op gedaan. GEMENGDE BERICHTEN. Brand bij de Haagadte Schouw. Gisteravond omstreeks 10 uur is te Oegstgeest aan de Haagsch© Schouw ecu ernstige brand uitgebroken op het terrein der steenfabriek van de firma He Ridder. Twee loodsen zijn geheel uitgebrand. Ook de fabriek vatte vlam, doch door het krachtig optreden van de brandweer wist men deze zonder eenige noemenswaardige schade te be houden. Moord te Hoeven. Bij een huiselijke twist te Hoeven bij Etten, ia gisteren een 60-jarige man vermoord door zijn schoonzoon zekere B. Dekker. Poetduiven en papegaaien. Een onzer regimenten infanterie had een dezer dagen, zoo vertelt de Tel., een belangrijke oefening, waarbij de poetduiven «eu gewichtige rol speel den. Na afloop van de oefeningen gaf de kapitein een uiteenzetting over het gebruik van poetduiven en het nut van dit pluimvee voor overbrengen van be richten in oorlogstijd. Aandachtig ge hoor van kader en manschappen. Na afloop vraagt een der minderen mei een onschuldig gezicht „Kapitein zouwe ze nou geen kruising kanne krij gen van postduiven en papegaaien, dan kenne die heeste mondelinge berichten overbreng©.'(historisch) Ecu agent van politie aangehouden. Te 's-üruvenhage is aangehouden een agent van politie, omdat iiij zich aan niet nader te noemen handelingen te genover meisjes en vrouwen in het Haagsche Bosch, ook tijdens het ver richten van aam dienst, zou hebben schuldig gemaakt. De gearresteerde is gehuwd, vader van drie kinderen en 34 jaar oud. De aangehoudene wordt ter beschik king van den Officier van Justitie ge steld en is in het Huis van Bewaring opftrioita. i De venijnige steken van Spit in den rug ov.rv.5Un U oavcrwichta. Gn)p dadelijk, naar Akker'Kloosterbalseni, welke tot diep in de weefsels doordringt, de ptja «tilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, «nel en grondig geoeeat wr drijft d* pijn 2543 16 Brand in een wasscherij. Hedenmorgen is brand ontstaan in de wasscherij van de firma Essen aan den AmsteWeenscheo weg in de ge meente Nieuwer Amstel. Dei motor- spuit van de gemeente Nieuwer Am- stel heeft de brand geblusoht. De moord te Muaselkanaal. Te Wifwouoten is gevankeiijK bin nengebracht de lb-jarige H. van Musaelkanaal die Zondagnacht ue lï- jarige v. d. Laan van Buinetrmond, doodstak. Het parket is gisteren naar Buinermond geweest, alwaar een seciie op het lijk werd verricht. Ongeluk by de manoeuvres. Wederom is te Breda bij de herha lingsoefeningen een ernstig ongeluk ge beurd. iBij ue brigade-oefening op de Molenscholscite heide sloegen eenige paarden, vermoedelijk geschrikt van schoten, op hol. 't Was de bespanning van een stuac van het 3e regiment veldartillerie. Een stukrijder, de mili cien Maatjes uit Üudenbosoh, kwam te vallen en raalèe onder de wielen die hem over het 'lichaam1 gingen. De jon ge man werd in ernstigen toestand naar het militaire hospitaal overge bracht. Gisteravond was hij buiten ge vaar. F1NANCIEELE BERICHTEN. Rotterdamsche Bankvereeniging, Naar vernomen wordt, zfjn er by de di rectie van de Rotterdamsche Bankvereeni ging plannen in overweging, om te komen tot veranderingen in de kapitalisatie der bank. Stellige berichten dienaangaande zfjn er nog niet mee te deelen, daar alles zicb nog in een stadium van voorbereiding be vindt. Vast staat echter, dat er geen afstem peling op de aandeelen zai plaats vinden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De Goudsche Hermandad als voetballer. Het zai weinigen bekend zijn, dat de Goudsche politie-agenten in 'en laatsten tijd de voetbalsport beoeteueu. Hoewel nu niet juist alle steun onder vindende toonen deze mannen 'n groo te ambitie voor dit spel. Een of twee maal in de week komen zij oefenen op tvet welwillend daartoe afgestane Sportterrein. En wat dan na zoo'u paar oefenin gen wel het méést verlangd wordt, een wedstrijd, ook die is nu gespeeld. Ja, gistermiddag speelde ©en elftal van agenten, v er at elk t met eenige Olyrapi- anen, een oefeófartijtje legen een com binatie van Olympia. Allee wat maar een beetje lie«ebberij gevoelde deed mee, stijf of lehig, dik of dun, met of zonder voetbalschoenen, in tenue ot maar gewoon ia dagelijkschekleedij. En met vuur werd er door de Her mandad gespeeld. Niet dat alle nu di rect „first-class4' spelers zijn, o neen, er werd braaf gelachen om1 de flaters, die nog al eens gemaakt worden. Maar toch wat er tegenwoordig bij zoo vele wedstrijden ontbreekt, het enthousias me, dat was aanwezig. En dat zegt veel t Na eerst met 10 achtergestaan te hebben, maakt© Olympia gelijk, met welken stand ook de rust intrad. Na rust nam Olympia de leiding, spoedig gevolgd door den gelijkmaker der agen ten, waarna Olympia nog eens doel punt©, zoodoende met 3—2 winnende. Bij de agenten speelden de Bok en Webster een goede partij, terwijl ook Swankhuizen toonde er wel iets van te keimen. Dat deze oefeningen leiden tot de oprichting van een agen ten-ver ©enig ing zooals in de meeete groote steden van ons land I STADSNIEUWS. GOUDA, 26 September 1924. Examen vrije en orde-oefeningen. Te VGravenhoge ie geslaagd voor het examen vrije en orde-oefeningen de heer J. van Djjk alhier. Bevordering. Bjj verschillende benoemingen by de Ned. Spoorwegen vinden w0 o.a. vermeld de be vordering van den klerk by de S.S. alhier, de heer S. H. A. Bovenkamp tot commies. Statutenwijziging N. V. de Goudsche Siroopfabriek. In de bijvoegsels tot de St. Crt. no. 187 zijn opgenomen wijziging in de Statuten van de Goudsche Siroopfabriek. De cursussen voor de Volksuniversiteit. Op verzoek van het bestuur van de Volksuniversiteit maken w0 belangstellen den er gaarne nog eens op attent dat Mor gen Zaterdag 27 September de laatste dag Ls waarop men zich voor de cursussen van dc Volksuniversiteit kan doen inachryven. De cursuasec voor letterkunde worden izoo men weet gegeven door Mej. Annie Salomons, voor muziek door Frans Vink, toonkunstenaar te 's-Gravenhage, waarbij men tevens van een viertal concerten zal kunnen genieten, en ten slotte de cursus ,Jn radio-telegmfie door Ir. Max Polak te Den Haag. Voor de inschrijving houdt het Bestuur zitting van 36 uur in Soc. de Réunie. Succes van stadgenooten op een bak wed strijd in Rotterdam. Op een bakwedatryd uitgeschreven door de N.V. Industrieele en Handelsvereenigijig Diederich en Zoon te Rotterdam behaal de de heer S. in 't Hout alhier een eerste prijs, zilveren beker, en de firma G. J. Goedwaagen een derde prijs, een zilveren medaille. Bovendien ontvingen beiden een speciale gelukwensch van de jury. De verbindingsweg AmsterdamGouda. Het binnenscheepvaartcongres, dat, zooals men gisteren heeft kunnen lezen, in den fereede heeft behandeld de praeadviezen van de heeren Mr. Knibbe en J. A. Brouwer over den verbindingsweg Amsterdam—Gouda heeft in haar bijeenkomst gisteren in over leg met de praeadviseurs besloten op advies van het dag. bestuur te aanvaarden de con clusies van den heer Brouwer, met dien ver stande, dat in de conclusie nader de door- vaarthoogte wordt aangegeven, en de con clusies 2, 3 en 4 van den heer Knibbe (zie ons blad van gisteravond). Het congres ver- eenigde zich hiermede. Betreffende het punt: tollen, bruggen en havengelden werd de volgende conclusie aangenomen: Het congres dringt by de re geering aan op wyziging van de wettelijke regeling omtrent heffing van scheepvaart rechten in dien zin, dat in die regeling een heid worde gebracht en tevens aan belang hebbenden, meer dan thans het geval is, ge legenheid wordt geboden hun oordeel om trent iedere heffing te doen kennen, en ver zoekt voorts oni, zoolang zoodanige wette lijke wyziging nog niet tot stand gekomen is, by het verleenen of verlengen van con cessies tot heffing van scheepvaartrechten zooveel mogelijk te onderzoeken of de hef fing op wettel ij ken grondslag is gebaseerd, en by het beoordeelen van de voorwaarden der heffing met de belangen der scheep vaart meer dan tot dusver het geval is, re kening te houden. 8e of laatste Volksconcert. Zondag 28 Sept., des namiddags 4 uur, geeft het Sted. Orkest, directeur de heer Joh. Febriaan het achtste of laatste volks concert in het Houtmansplaaitsoen Het programma luidt aldus: 1. Marche dee Rosea RueliL 2. Ouverture Joyeuse Keler Bela. 3. Les Myrthee, Valse Strauss. 4. Fantaisie Tancrede Rossini. 6. Gavotte Cletnentiene Lecoco. 6. Fantaisie Carmen Bizet. 7. Hulde aan den Vrede, March Abeelen. Met de fiets te water. Hedenmorgen 11 uur reed een achttienja rige jongen, wonende in de Boomgaard straat, met zyn fiets, waarop zich een mand bevond, in het water by het viaduct aan de Steynkade. De 18-jarige Marie R., aan de Steynkade woonachtig, wist de jongen op het droge te brengen. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 69, de lucht was 63. Intercommunale Arbeidsbenuddelmig. Aanbiedingen van werkzoekenden. Ly«t van 24 September 1924. 4 aardewerkers, 11 pypanakers, 1 pla teelschilder, 1 smeltzetter, 1 stanzer, 6 drukkers, 13 letterzetters, 2 boekdrukkers, 10 grondwerkers, 4 heiera, 13 opperlieden, 5 timmerlieden (1 scheeps-), 2 schilders, 1 hulpstraatmaker, 1 werkt, teekenaar, 4 houtdraaiers, 4 kistenmakers, 2 meubel- makera, 1 witwericer, 3 mach. houtbewer kers, 2 stoffeerders, 1 beitser, 1 klompen maker, 1 behanger, 3 kleermakers, 1 kap per, 3 bleefcersknechten, 1 schoenmaker, 3 ■monteurs, 1 scheepstuiger, 1 gieter (me taal), 1 ketelmalqer, 4 scheeusklinkers en yzerwerkera, 2 machinisten, 5 smeden, 4 stokers, 1 kopergieter, 1 framenouwer- amid, 7 blikslagers en lakkers, 1 rywiel- anonteur, 1 instrumentmaker, 3 bankwer kers, 5 electriciens, 1 hulpanonfceur, 1 draaier, 3 touwslagers, 3 textielarbeiera, 2 mattenwevere, 1 hekelaar, 1 stripster, 7 suikerwerkers, 7 brood- en banketbakkers, 61 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 plakker, 1 kellner, 8 tuinlui, 1 zuivelbewerker, 18 pakhuis-, 8 expeditie- en 11 schippers knechts, 3 reizigers, l winkelbediende, 6 koetsiers, 8 kantoorbedienden, 4 boekhou den, 127 transp. en fabrieksarbeiders, 1 tuinman-chauffeur, 3 chauffeurs, 1 ver- stelnaadster. Aanvragen werkgevers: Gouda: 8 jongene 14 k 16 jaar (fabriek); Oudewater: 2 constructiewerkers; 2 ketel- makers; Berkenwoud©: 1 dienstbode (kun nende melken); Gouda: 2 dienstboden; Boskoop: 6 jongens. Agenda. 26 Sept. 8(4 uur. Bovenzaal „Vredebest". Ledenvergadering „de Hanze". 27 Sept., 8 uur, Soc. „Ons Genoegen", Zaal Kunstmin. Goudsche H. B. S.-Vereeniging Causerie over Parys van den heer A. C. Slop. 29 Sept. 8(4 uur. Zaal Kunstmin, Ver. van Vryz. Hervormden. Ds. Westmyse. 80 Sept. 8 uur. Conferentie tot versterking van het geestelyk leven in het Lokaal tot Heil des Volks. 8 uur in de Luthersche Kerk. 30 Sept. 8 uur. Soc. de Réunie. Ledenverga dering afd. Gouda Volksuniversiteit. 1 Oct. Conferentie tot versterking van het geestelyk leven. 3 uur Lokaal tot Heil des Volks. 8 uur in de Kleine Kerk aan de Peper straat. 2 Oct. Conferentie tot versterking van het geestelyk leven. 3 uur en 8 uur in het Lokaal tot Heil des Volks. 1 Oct 8 uur. Gebouw Daniël Cursusoefening E. H. B. O. 2 Oct. 8 uur. Feestelyke opening van de cursus 192426 van de afd. Gouda van de Volksuniversiteit in de Soc. de Réunie. 4 Oct. 8(4 u. Zaal Concordia, Westhaven. Tooneelvereeniging Thalia. 11 Oct. 8 uur. Zaal Concordia, Westhaven. Tooneelvereeniging Harmonie. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. Ai Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrijdag 26 September, benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter koor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. In de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop, op Woensdag 24 September waren met den Voorzitter, den heer P. A. Colyn, Burgemeester, tegen woordig, alle leden. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld en mededeeling werd gedaan van de ingekomen stukken, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. B. en W. deelden voorts mede, dat het maken van een vaste brug aan de Zuidkade, uit te voeren in metselsteen, is gegund aan den heer A. G. Vreebrug voor de som van 5487.en dat het dempen v^ slooten met grond en arbeidsloon aan denzelfden persoon is opgedragen voor de som van 2.per M3. en het uitrooien van de hout akkers, het opruimen van nesten en vuil, het maken van schoeiing, het leggen van een nieuwen dam voor de som van 1115.—, Tot leden der Raadscommissie voor on derzoek van rekeningen en begrootingen werden gekozen de heeTen J. Spruyt, A. Ny- hof en J. J. Grootendorst, welke de benoe ming aannemen. Tot leden der Financieele Commissie wer den gekozen de heeren W. C. van Kleef, D. Mesman en A. Brand, allen namen de be noeming aan. Tot gedelegeerden der gemeente in het bestuur van de bouwvereeniging „Onze Woning" werden gekozen de heeren J. Spruyt en C. J. van der Wolf; ook deze ver klaarden zich bereid de benoeming aan te nemen. De rekening van het Burgerlyk Armbe stuur en die der Gasfabriek en Waterleiding werden vastgesteld; die van het Burgerlyk Armbestuur met een batig saldo van ƒ2168.46; die van de gasfabriek met een batig saldo van ƒ22607.445 en die der wa terleiding met een batig saldo van 10054.91. De gemeente-rekening van 1928, welke eveneens werd aangeboden, werd in handen gesteld van de commissie tot nazien der re keningen. Vervolgens had de uitloting plaats van 14 obligaties van een geldleening van oor- spronkelyk groot 225000.en van 4 obli gaties van een geldleening von oorspr. gr. 54000.—. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering door den heer P. Loef gestelde vraag of het niet mogeiyk is Boskoop voor de Personeele Belasting in een hoogere klasse geplaatst te krygen, deelen B. en W. mede, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de kans hiertoe voorloopig nihil is, en zy adviseeren derhalve voorloo pig geen nadere stappen te nemen. Overeenkomstig het advies van B. en W. wend hiertoe besloten. B. en W. adviseeren op het voorstel van de heeren H. A. Boekraad c.s., strekkende tot wijziging van de „Voorwaarden en Ta rieven" voor waterlevering uit de Bronwa- terleiding, hiertoe niet te besluiten. B. en W. zullen echter binnenkort met voorstellen komen tot verlaging van de tarieven over den geheelen iyn. Nadat de heer Boekraad zyn standpunt nogmaalb uiteengezet had, erop «rijzende, dat tengevolge van de opheffing der Huur- commissie de huren zeer onregelmatig *Ün gestegen en de waterleidingprijzen, die naar de huurwaarde worden berekend, ook zeer onregelmatig zyn, werd het advies van B. en W. aangenomen. B. en W. adviseerden overeenkomstig het voorstel van de heeren D. Mesman ex, strekkende tot beschikbaarstelling van warmingagas tegen 7 cent per M8. te be sluiten Over dit «Mm voerden vmmMIiM. sprekers het woord. Allereerst de heer Brand, die van oordeel is, dat eerst een gaa- prijaverlaging over de geheele linie moest plaats vinden. De heer Houdyk vindt het font om op een eenmaal verworpen voorstel terug te komen. Een der onderteekenaara van het adres heeft daartegen indertyd het bardat geageerd. Nu maakt hy zich aan dezelfde fout schuldig. De heer Mesman zette zyn standpunt uit een. Juist nu komt men met dit voorstel, om dat het tyd wordt om kachels aan te schaf fen ,en men dus nog kan beslissen wat men moet nemen: gewone kachels of gaskachels. Voor een volgende vergadering mist dit voorstel dan voorloopig zyn doel. Maar al lereerst zyn onderteekènaars met dit voor stel gekomen, omdat het hier gaat over een groot economisch belang. Immers de finan cieele gevolgen zyn voor niemand in het na deel, doch leveren voor de gemeenschap een groot financieel voordeel op. De heer van Kleef wees erop, dat hem door den heer Houdyk is verweten, dat hy inconsequent was door het adrea te onder teekenen, en hy zelf het meest heeft ge ageerd tegen het weer terugkomen op een pas genomen besluit. Maar dit is hier niet het geval. Hoe zit de zaak in elkaar Eenige vergaderingen geleden is verworpen het voorstel van B. en W. om op de openbare lagere school gasverwarming in te voeren en toen hebben B. en W. hun verdere voor stellen, w.0. dat, om het verwarmingsgas tegen 7 cent per M3. te leveren, teruggeno men- De Voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling (jgt om in een volgende vergade ring met het voorstel te komen tot verlaging van den gasprijs met 1 cent. En voorzeker was het beter geweest alles in een vergade ring af te doen, ware het niet, dat zooals de heer Mesman reeds heeft gezegd, dat het nu de tyd is om het voorstel inzake verwar mingsgas te behandelen. De medoing, dat het beschikbaarstelling van verwarmings gas tegen lagere pryzen een bevoorrechting is van een bepaalde klasse is niet mer dan een gevoelsargument. Naar zyn meening zullen de minder gesitueerden wel degelyk gelegenheid hebben om van het goedkoope gas te profiteeren. En bovendien, en dit is een der voornaamste factoren, geeft het een belangryk financieel voordeel aan het gasbedryf, hetgeen wel mag, wanneer men rekent, dat de a.s. gasprijsverlaging een ver mindering van inkomsten beteekent van een ƒ7000.Verwerping van het voorstel be teekent onttrekking van nieuwe levenssap pen aan het bedryf. Na nog eenige discussie stelde de heer Brand voor het voorstel aaan te houden tot een volgende vergadering. Dit voorstel werd echter verworpen en het voorstel van den heer Mesman c.s. aangenomen. By het debat deelde de Voorzitter nog mede, dat de prys van industriegas eveneens op 7 cent per M3. zal worden gesteld, ook al was dit voor stel verworpen, dan nog was de Directeur met een voorstel gekomen om het gas voor de industrie goedkooper te leveren, aange zien e; adders niet geconcurreerdkan wor den met de ruwoliemotoren. Naar aanleiding van de motie der heeren D. Mesman en J. J. Grootendorst, betreffen de de wederinstelling van het medisch-Ky- giënisflh schooltoezicht,,deelen B. en W. me de, dat zy niet voornemens zy'n om tot we derinstelling van bedoeld toezicht voorstel len te doen, omdat op de vereischte mede werking der geneesheeren niet gerekend kan worden. In verband met de zienswijze van de Fi nancieele Commissie bestaan er hunnerzydB gene bezwaren om deze regeling te maken, dat de arts, belast met de armenpraktyk, dan eenig toezicht houdt, wanneer het schoolhoofd van verdachte gevallen kennis geeft. In deze gevallen zal dus het toezicht in eerste instantie worden verlegd van den arts naar het hoofd der school. De heer Spruyt wenschte dit voorstel aan te houden tot by de behandeling der begroo ting. Velen wenschen immers dit instituut te zien gehandhaafd. Na nog eenige discussie werd het voor stel van B. en W. aangenomen. B. en W. adviseeren op een adres, houden de verzoek de verordening op de winkel sluiting in te trekken, afwijzend te beschik ken. De heer Spruyt zeide, dat het moeiiyk is voor de winkeliers de verordening op de winkelsluiting na te leven. Het onbillijke der verordening is bovendien, dat ingeval van overtreding de winkelier alleen veroordeeld wordt en de kooper niet. In dezen tyd moe ten de winkeliers alle zeiltjes byzetten om zich te kunnen handhaven. De heer Loef is het met den heer Spruyt eens. Hy is van meening, dat de winkeliers de begeerde vrijheid moeten hebben. Vrees, dat deze vryheid tot losbandigheid zal lei den, is er denkelijk wel niet. De heer yan Kleef verklaarde zich ook te gen de beperking van den vrijheid van ver koop. De z.g. overheidssteun aan de winke liers is een strop geworden. De heer Houdyk meende, dat de winke liers niet meer terug zullen willen tot den ouden toestand, dat men in het holst van den nacht voor een enkelen kooper klaar moet staan, gjeheel gedwongen door de groote concurrentiezucht. De beer Braad wilde den middenweg be wandelen en b.v. het sluitingsuur op 10 uur bepalen. De Voorzitter antwoordde, dat hij uit het betoog van de vorige sprekers tweeërlei stemming beluistert, n.1. practische bezwa ren en het provinciale standpunt Men spreekt over vrijheid, doch wat voor de een vryheid beteekent, is voor den ander het leggen van een juk op diens schouders. Er is een vryheid, die zoo dicht aan wille keur grenst Uit een indertyd gehouden «n- quete is gebleken, dat in een groote stad de sluitingsuren teer verschillend waren, de weesten sloten echter pas laat in den avond 1 1 ar beidsdag, enkel en alleen voor de zoo hoog geroemde vrijheid. Het komt spreker voor, dat de in het adres aangehaalde bezwaren hoogst opgeblazen zyn en z.i. komt er bo vendien een tweede motief by, n.1. dit: ver zet tegen de overheid. Hoe vaak hoort men hier in Boskoop niet „roemen" over het ple gen vin overtredingen, in het geniep ge beurt, zonder dat zy er in „geloopen" zyn. En men zal toch wel beseffen, dat men zich niet alleen schuldig maakt aan overtreding, doch men werkt bovendien de oneerlyke concurrentie in de hand. De kooper is in een dergely'k geval nog in meerdere mate schul dig dan den verkooper en juist is dit de grootste fout ia deze verord**ing( dat de kooper niet strafbaar is. Deze bepaling komt haast nergens voor, en een indertyd inge stelde commissie voor het winloelsluitings- vraagstuk heeft er dan ook de aandacht op gevestigd. Deze commissie is van oordeel, dat een dergelyke bepaling wel degelyk in de verordening diende voor te komen. Ook de gemeentelyke rechtskundige meent, dat tegen e.v. opname van het bedoelde artikel geen bezwaren bestaan. De vraag is echter: is er wel een rechts grond, dat de overheid ingrypt in de vry heid van den winkelier. De vraag van ar- beidsbeperking hangt wel samen met de winkelsluiting. Spreker verwerpt echter de zen grond. Immers denkbaar is, dat een be diende arbeid in een winkel verricht na slui tingsuur, zonder evenwel strafbaar te zyn, en omgekeerd kan men dan door een ploe- genstelsel in het bezwaar voorzien. Een an dere grond zou kunnen zyn, moet men den winkelier tegen zich zelve beschermen. Ook dezen grond verwerpt spreker. En toch is er voldoende rechtsgrond voor de overheid om in te grijpen. Dit behoeft geenszins inbreuk te maken op de particu liere vryheidssfeer. De z.g. vryheidsgedach- te is individualistisch. Wethouder Van Genderen heeft indertyd tegen de vaststelling van de verordening op de winkelsluiting gestemd, z.i. moet ieder in het zakenleven vry biyven. Met de Zon dagsrust gaat hy echter mee. Waar over zucht tot ontduiking van de wet gesproken is, wees spr. er èf, dat dit overal voorkomt, en dit zal meerder worden, wanneer er nog meer wetten komen. Niet zoozeer de zucht tot verzet ligt hieraan wel ten grondslag, doch het is meer een kwestie van den strijd om het bestaan. De enquete, waarvan de Voorzitter sprak, betrof de groote stad, waar men het peiteoneelsvraagstuk heeft, en deze de eerste oorzaak tot winkelsluiting was. Dit is hier niet het geval, aangezien Boskoop niet te vergeiyken is met een groote stad. De heer Spruijt dankt de Voorzitter voor de uiteenzetting over het bewuste artikel van strafbedreiging enkel aan den verkoo per. Daardoor verkeert de winkelier in een moeilyke positie. Juist dit is meer het groote bezwaar, dat spreker tegen de win kelsluiting heeft, dat men na het sluitings uur als een dieiM>ehandeld kan worden; een inval van een politie kan plaats hebben. Trouwens spreker gelooft niefc dat wan neer de verordening wordt ingetrokken de winkeliers in de oude banen zullen terugkee- ren en hun zaken tot laat in den avond ge opend houden. Na nog eenige discussie stelde de heer Van Kleef voor om het voorstel te splitsen: le. Op werkdagen algeheele opheffing der winkelsluiting, 2e. Opheffing van de Zon dagssluiting. Dit voorstel werd verworpen. Het adres werd eveneens verworpen, zoodat de verordening op de winkelsluiting voorloopig gehandhaafd biyft, totdat de door den Voorzitter toegezegde technische herziening hoeft plaats gehad. In dit ver band mag nog worden gewezen op de vraag van den heer Nyhof om by de herziening het melk8lyten op Zondagen te verbieden. By de rondvraag werden enkele dingen van ondergeschikten aard gevraagd. MOORDRECHT. Naar wy vernemen zal het onderwerp van Ds. G. Westmyse, die, zooals reeds eer der gemeld a.s. Zondagavond half acht in de Hervormde Kerk spreken zal, zyn: „Zil veren randen om donkere wolken." OUDEWATER. Burgeriyken Stand. Van 17 tot 25 September. GEBOREN: Jannigje, d. v. A. de Ruiter en T. v. d. Vlist. Helena Cornelia, d. v. B. de Wit en P. Bestebroer. Cornelia Bernards Alida, d. v. J. H. Oudendijk en C. van Wels. Jan, z. v, T. de Waal en M. A. v. d. Harst. SCHOONHOVEN. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in wis- en natuurkunde op proefschrift: Over de inwerking van sal peterzuur op salicylzuur, salicylzure esters ^n benzolverbindingen, de heer J. Spuyman, geb. alhier. WOERDEN. By de St. Crt no. 187 zyn gevoegd de Statuten van de N. V. Woerdensche Touw en Zakkenhandel v.h. Firma T. de Vries en Co., alhier. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. ALFEN a. d. RIJN, 26 Sept. Aangevoerd 58 partyen. le soort 7074, 2e soort —69, Gestempelde 75—78, Zwaardere f Handel matig. RECHTZAKEN. Een kerkhof-idylle. Voor de RotterdamBohe politierechter werd gisteren behandeld een aanklacht tegen mej. H. te Haastrecht. Het geval had zich als volgt afge speeld Op het kerkhof te Haastrecht waren in de zomermaand een paar kinder tjes aan het speten. „Zussie" was moe dertje. De anderen1 speelden voor kroost en er was een pannetje, waar ze alle maal i»ee speelden. Toen kwam ei opeens een jongetje aan, die het pannetje uit „auasie'a" handjes trok en triomfantelijk ©r mee den doodengaard overstapte. Het moedertje voelde met dit pannetje haar gezag en haar be- teekenia ontglippen en liep in 'n huil bui den roo.er van haar moedergeluk (achterna. Dit aag de moeder, deae vloog op „zussie" at. Zue verbleekte ©n kreet. Op tiet goede oogenblik ver scheen haar elfjarige broeder Jan, als een beschermer en goede vriend in den nöod. Jan schreed naar de oudere vrouw en trachtte haar af te houden van zijn kusje, docih de tegenstandster was krachtig en voortvarend gelijk een dreadnought, zoodat Jan tiet onderspit moestdelven. Tweemaal werd' hij achterover ge smakt en toen kreeg hij een klap als van een molenwiek tegen zijn hoofd. Twee juffrouwen uit de huurt vonden het gewoon weg allerverschrikkelijkst. De driltige vrouw was niet verschenen Overeenkomstig deit eisdh werd be klaagde veroordeeld tot f 25 boet© of 25 dagen hechtenis. X Reclame in poststempel". Voor den president van de Haagsche rechtbank ia gisteren in kort geding be handeld de actie tegen den Btaat inzake de Blue-Band-recbup© I» poststempels. Mr. de Hnrtog, die optrad namens de Hofstede te Busauni, echtte de handeling onrechtmatig en in stryd met het eigen domsrecht. Mr. Nypels, als advocaat van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, noemde de reclame een in breuk op de rechtsorde en verdedigde de bevoegdheid van den president. De 1 andadvocaat, mr. Telders, bestreed die bevoegdheid en deed een beroep op de opvattingen van het internationaal post verkeer. Bovendien is het maken van recla me in poststempels gesanctioneerd door artikel 9bis der Posteryenbegrooting 1923. Uitspraak 29 dezer il uur. INGEZONDEN. (Ruiten verantwoordttykheui (ter Het Koode Kruis ten dienste de* Menschheid. Zaterdag 27 September as. zal de jaar- lyksche collecte voor het Roode Kruis plaat» hebben. Het zal overbodig zyn deze collecte op nieuw aan te bevelen, daar allen wel reeds weten dat het Roode Kruis niet alleen zyn werk verricht by oorlog, doch dat het in vredestijd een zeer belangrijke plaate in neemt by huipverleenen by watersnood, spoorwegongelukken, gypote branden enz. alsmede versterkende imiddelen verstrekt aan zieken en zwakken ijder ter stede. D© Goudsche Padvinders zyn zoo vrien delijk het Roode Kruis behulpzaam te «yn by het collecteeren en sullen Zaterdag a.s. met een flinke groep Ifcnga de huizen en op straat de gaven van de Goudsche inge zetenen komen vragen. Mag het Roode Kruis op uwe milde ga ven rekenen? 4 Hoogachtend, Voor het Bestuur, Mevr. STEINBACH, le Secret. (DRAADLOOZE DIENST.) Een nieuwe Belgische gezant te Berlijn. BERLIJN, '26 Sept. De Belgische ge zant te Berlijn graaf Leverghem werd tot ambassadeur té Rome benoemd, Hij zal zijn nieuwe funcfie aanvaarden na hot beëindigen van de economische onderhandelingen tussohen Duitsohland en België. Zijn opvolger wordt de gezant t® Peking, Everts, die op 10 October uit China vertrekt. Kan aardbeving. BERLIJN, 20 Sept. Het Italiaansche dorg Semeo in het Moggiadal werd door een ernstige aarbevmg getroffen. Het dorp is gedeeltelijk verwoest. Tot nu toe zijn 15 dooden gemeld. Tege lijkertijd woedde een hevig onweder, dat een groote overstrooming veroor zaakte. Ook uit andere deelen van Noord- 1 talie worden oitweersraanpen gemeld. Dn chnf v. d. Wnst-Europnnackn afd. van het Am. Staatadepartemnnt naar Europa. BERLIJN, 26 Sept. De chef van de West-Europeeschei afdeeling vam het Aiherikuannche Stuatsdeparteroent Cas- tele, begeeft zich tot het inwinnen van inlichtingen naar Europa. Hij zal ook te Berlijn besprekingen voeren, met vooraanstaande personen van het Mi nisterie van buitenlandsche zaken. Eon boordvrij afgebrand. EINDHOVEN, 26 Sept. Gisteravond is de kapitale boerderij van Joh. van Hugten te Mierlo, geheel afgebrand. De schade die door verzekering wordt gedekt is aanzienlijk. Eenig vee kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Afscheidscollege Prof. Dr. A. T. Holleman. AMSTERDAM, 26 Sept. Prof. Dr. A. T. Helleman, hoogleeraar ia de artsenijkunde heeft heden in de aula dor Universiteit zyn afscheidscollege gegeven. De Z. R. III boven Bertyn. Het bestuurbare luchtschip, de Z. R. III, verscheen hedenmorgen tegen 10 uur boven BerRjn. Het werd door de bevolking, die zich o.m. op de daken verzameld had, storm achtig toegejuicht. De Rykspresident en de Ryksregeering zonden een begroetingstele gram, welke onmiddellijk door den bestuur der werden beantwoord. Prins Hendrik uit Zwitserland terug. Z. K. H. Prins Hendrik zal Zondagmorgen te 9.25 uur van zyn Zwitserache reis op hot Loo terugkeeren. 4506 guldon vermist. ROTTERDAM, 26 Sept. De banketbakker J, de J., wonende aan den hoek van de Boe- zemaingel in den Goudschen rijweg heeft gisteren by de politie aangifte gedaan van de vermissing van 4600 uit zyn kantoor, dat achter den winkel gelegen is. Gistermid dag tegen half een had hy uit een geldkistje verschillende betalingen gedaan, waarna in het kistje nog een bedrag van ƒ4600 aan wezig was. Toen de bankbetbakker om half vier terug kwam, was het geld verdwenen. WISSELKOERSEN. 25 Sept. 26 Sept Londen 11.68(4 11.68 Berlyn 0.61(4 0.61(4 Parys 13.67(4 18.63 Brussel 12.40 12.56 Zwitserland 49.22(4 49.27(4 Weenen 0.0036(4 0.0036(4 Kopenhagen 44.65 44.70 Stockholm 69.— 68.95 Christian!» 36.06 86.25 New-York 2.59 2.68% Niet officieel. Madrid 34.40 34.75 Milaan 11.86 11.85 Praag 7.72(4 7.78 Beurooverzicht. De Beurs had heden een lusteloos verloop. Wel was de stemming niet bepaald flauw te noemen, maar by het publiek bestond hoegenaamd geen geneigdheid iets te onder nemen en ook de beroepshandelaren hielden zich grootendeels afzydig, zoodat de handel tot geringe afmetingen was teruggebracht. De affaire in petroleumwaarden was op nieuw ingekrompen. Kon. Hei "olidoerdon worden op ongeveer hot midden niveau van gisteren ingezet, en bewogen zich vervolgens binnen nieuwe grenzen. Voor de thee aandeelen was de belang stelling maar matig, en de koenen onder gingen geen belangrijke wyziging. Rubber fondsen hielden zich vrij goed, maar de om zetten waren tot een minimum gereduceerd. Op de cultuurafdeeling scheen eenig aanbod te bestaan, tenminste kwam in meerdere gevallen eenigzzina lagere noteeringen tot stand. Tabakken waren slechte weinig ver anderd. De Scheepvaartmarkt bleef een ver laten aanzien behouden. Ned. Induetrieelen hadden een stil verloop. Prolongatie 4 BERLIJN, 26 Sept. I uur. Amsterdam 16199—16281, Brussel 2030—40, Christianla M3665, Kopenhagen 7207—43, Stockholm n3793, Italië 1185-45, Londen 1874— 83(4, New-York 419-41, Pary» 2212—24, Zwitserland 7999-8030, Madrid 5576-5604, Weenen 592—94, Praag 1265—61. NEW-YORK, 26 Sept. 9(4 uur. Bertyn 23(4, Londen 447'/*, Parijs 626(4, Brussel 483, Italië 439, Zwitserland 1902, Amster dam 8860, Christianla 1898, Kopenhagen 1724, Stockholm 2662. PAKIJS, 26 Sept 2 uur. Italië 8350, New- York 1900, Londen 8398, Madrid 256(4, Am sterdam 785, Zwitserland 362, Brussel 9200, Prssg 6700. KUNST. Tournee Alex. Matsui. Aan de gastvoorstellingen, die Alexan der Moistë met rijn geselschap in den loop van October ax in Nederland zal geven, sal Else Mauhs medewerken, die Duitsche van geboorte is. Zy zal in de Duitsche taal «pelen. Aan het repertoire is nog toegevoegd Goethe's davlgo. Het volledig tableau de la troupe luidt als volgt: dasnes Crete Back, Claire Fel- ber, Roea Fttrst, Crete lmhoff, Una los sen, Sophie Psgay, Marianne Riedegg, Jo hanna Terwtn; heeren Rudolf Amant, Man fred Fürwt, Raoui Lange, Hans Marton, Dr. Paul Mederow, Lothar MUthel, Ernst Sarneck, Willy Shilling, Frans Schramm- Durvcker, Hans Sternberg, Heinrich von Twardovsky, Else Mauhs als gaat. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Sept. Hoogste stand 768.4 te Lorna. Laagste stand 748.6 te Akureyri. Verwachting Zwakke tot matige, oostelijke tot zuidelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, met waar schijnlijk eenige regenbuien. Iets war mer. ADVERTBNTIEN. De hoor en Mevrouw J. RIJN DE RS RE NEMAN roepen vrienden en kennissen een hartelijk vaarwel en tot weerziens toe by hun vertrek naar Indlë. Amsterdam, 27 September 1924, aan boord zx Prins der Nederlanden. I VlSSCHERSOlJK ®0| 1 NOORDBLAAKÖI^JB Rotterdam Wij brengen een schitterende collectie 1

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2