WisbruatUffmann MoffeB eg Bonten. BONTVELLEN. Geribd Fluweel LAATSTEBERICHTEN. predikbeurten Beurs van Amsterdam. L HEPPENER, Lange Tiendeweg 20, De motie van de Duitsche Volksparty I betreffende een regeeringswyzigjng, en een opnemen van de Duitsch Nationalen in het RUkskabinet heeft by den Rykskanselier geen slecht onthaal gevonden. Dr. Marx toch heeft ronduit verklaard, dat hy de zaak zelfs zonder het ter ken nis brengen van de motie der D. V. P. aan hangig zou hebben gemaakt en wel voordat de ryksdag weer byeen wordt geroepen. De voorgenomen besprekingen over een regee- ringswyziging achtte hy een plicht, omdat krachtens de overeenkomst van 29 Augustus den Duitsch-nationalen zetels in het kabinet in uitzicht waren gesteld. De vraag biyft inmiddels nog, hoe de Duitsch-nationalen als party op het oogenblik over de aangele genheid denken. Voor het einde der maand zullen wy daarover vermoedeiyk niet vol ledig kunnen worden ingelicht, omdat hun partycongres pas op 30 September plaats heeft. Zooveel is echter wei zeker, dat er in de Duitsch-nationale party zelf nog tal van personen zyn, die niets moeten hebben van een toetreding tot een regeering, die op zich heeft genomen de hun onsympa thieke Dawes-wetten uit te voeren. Afge wacht moet dus worden of het Duitsch-na tionale partybestuur voor de eventueele be zwaren der oppositie zal moeten zwichten. Overigens verluidt, dat de Duitsch-natio nalen, die er blijkbaar niet meer op aandrin gen, zooals een tydje geleden, dat Marx en Stresemann van het politieke tooneel ver- <1 wynen, genoegen zullen nemen met een be perkt aantal zetels, die openkomen, omdat de personen, die ze op het oogenblik beklee- den, eerlang waarschyniyk tot andere func ties worden geroepen. In dit verband worden de departementen genoemd, aan het hoofd waarvan op het oogenblik de ministers Oeser en Jarres staan. Maar, zooals gezegd, pas tegen het einde der maand zal men vermoedelijk meer we ten omtrent de eischen, die de Duitsch-na tionalen stellen. Ondertusschen is hun deel neming aan de regeering zelfs al beloven zy de voortzetting der buitenlandsche politiek, zooals die op 't oogenblik wordt gevoerd, te zullen steunen, nog geenszins verzekerd. Immers: er zyn nog twee belangryke facto ren, die van beslissenden invloed kunnen zyn: te weten de houding dar democraten en die van 't centrum. Daar hangt in laatste instantie alles van af. Het is dan ook nog zeer wel mogeiyk, dat van de uitbreiding der coalitie naar rechte in 't geheel niets komt. Na eenige schommelingen ia het eenheids front ten opzichte van het protocol betref fende de ontwapening ook in de volledige zitting van de beide commissies, bereikt; alleen dreigt op het laatste oogenblik Japan roet in het eten te gooien. In de juridische commissie diende de Japansche gedele geerde een amendement in met betrekking tot het emigratie-probleem. Tegen het amendement bestonden vooral principieel juridische bezwaren, zooals o.a. Mr. Lim burg, de Nederlandsche gedelegeerde, duide- iyk aantoonde. Loucheur en Rolin, de Fran- sche gedelegeerden, dienden een tegemoet komend amendement in, dat Adatci niet wil de aanvaarden. Uitermate geprikkeld over den tegenstand, trok hy plotseling zyn edgen amendement in, onder het dreigement dat de Japansche delegatie zich thans haar houding ten opzichte van het protocol ten volle voor behoudt Met veel moeite is tenslotte Adatci overreed om alsnog te overleggen om een verzoenende formule te vinden. Nog kan worden gemeld ten aanzien van de uitvoering van het vredesverdrag, dat wat de amnestie betreft, van Fransche zyde reeds 1090 hangende processen vervallen zyn verklaard en 880 gevangenen en zich in voorloopige hechtenis bevindende perso nen in vryheid zyn gesteld. In een aan de Fransche regeering over handigde nota verklaarde de Duitsche re geering de heffing van 26 op den Duit- schen uitvoer te aanvaarden gedurende de overgangsperiode, dus tot aan de volledige toepassing van het plan-Dawes, dJ. tot 6 November. Na dien datum, zoo wordt ge zegd, mist de maatregel elke juridische basis. BUITENLAND6CH MBUWB. DUITSCHLAND. De priiqen der Ruhrkqlen nuet ingang van tt October met 10 verlaagd. Vandaag hebben de myneti in het Ruhr- gebied besloten de pryzen voor Ruhrkolen «net ingang van 1 October met gemiddeld 10 te vertegen. FRANKRIJK. Een arbeider gedecoreerd. Voor het eerst is aan een arbeider het Kruis van het Legioen van Eer toegekend, n.1. aan Henri Feuillatre, die op zyn 14e jaar in dienst trad in een metaalfabriek in Saint Florent-sur-Cher by Bourges en daar 61 jaar zonder onderbreking heeft gewerkt. ZUID-AFRIKA. Een peet-epidemie. Er is in Zuid-Afrika eenige vrees voor oen pest-epidqmde. D© Burger f chrijft daarover „Sedert drie jaar komt daar in ons land elke somor pesgevalle voor. Die eerste jaar het die allergevaairlikste siekte hom beperkt tot enkele spora dic»» gevalle in 'n bepaalde streek. Die twede jaar het weer enkele geval le voorgekomen, maar die- slag in meer streke, en die vorige jaar was die aan tal gevalle aansienlik vermeerder en dfle verspreiding onrusberendetr. Dr. Malan, ons Minister van Volksgesond- heid, het erken dat daar 'n nuwe uit breking van die pes hierdie jaar'ge- wees word. Hy het hom nie uitgelaat oor die vraag, of die gevalle dan weer gioter eu die plekke van uitbreiding weer meer in getal sal wees as die vorige jaar nie, maar dié' vrees be staan seker. Hietruit mag af gelei word dat die pes met ons is en »met ons sal bly as daar nie drastieae maatreöls ge- neeni word nie." Het blad heeft de meeniiig gevraagd van prof. Campbell, bacterioloog van üe Universiteit van Kaaipstad. Zijn hooggeleerde is van meening dat er steeds gevaar direigt zoolang er haar den bestaan van pestziekte 't zij on der de mensehen, 't zij onder de die ren, voorna me Kijk knaagdieren. Hij acht het dan ook noodig, dat de over heid ernstig werk maakt van de voor lichting van het publiek over het drei gende gevaar, de imiddelen om het af to weren, de betoekenis der ziekte BINNENLAND. Hertog Adolf van Mecklenburg. Naa>r wij vernemen, zal de broeder van den Priiis, Hertog Adon rriedricu van Mecklenburg, vergozeiu van cuens dochtertje, in liet begin ue^ volgende week, de gast zijn vuil Koningin èn Prins ten paleize hel Loo, ^waarheen de Koningin na atloop vuu de onthul- liugbpleohtigheid te inburg, vertrekt, om daar haar vorder zomerverblijf te houden. Hertog Adoli i-r.ediiui vau Mecslen- buig, die sedert eenige jaren weduw naar is van een prinses van Keu^, zal binnenkort te» JLuawiglusi Hertrou wen met prinses hhsubeih vou ötoi- berg-Kosla, de weduwe vau den liuiï- broeder van Hertog Adon Friedrieü, Hertog Johann Aibroeht van Mecklen burg, die vroeger regent vuu bruus- wijk was. De Grieksche Legatie. Uit Athene wordt gemeld, uat de Ccmmissie voor Stautsbezuimging van liet ministerie van Buitenlandsche Za- keu opheffing verlangt van het (iriok- sche Gezantschap te 's-Uravenhage en vau het tegen het advies van de Ber- lijnsehe Legatie ingestelde Grieksche Consulaat te Rotterdam. Plaatselijke staf. Voor de funetiè van plaatselijk com mandant te Utrecht wordt geen hoofd officier van den plaatselijken stuf meer benoemd. Een te Utrecht garnizoen l'oudend hoofdolticier wordt voortaan met de waarneming van deze functie belast. De plaatselijke stal is daurmee te ruggebracht tot een hooidotiicier plaat selijk eomimandunt te 's-üraveuliage en zes kapiteins of luitenants plautseiijk adjudant, n.l. te Amersfoort, Amster dam, Breda, 's-Gravenliago, Rotterdam en Utrecht. Congres „Neerland» Volkskracht". Ia de Ridderzaal te 'a-Graveahage is gis termiddag hei congres „Neerland» Volks kracht" door Majoor Oudemiyk geopend. Het congres is, zooals bekend, georgani seerd door d« afdeeling 's-tiravenhage en Omstreken van het Algemeen Nederlands Verbond. Nadat een klein gemengd a capella koor onder leiding van den heer J. P. J. Wie its het Wilhelmus ten gehoore had gebracht, hield de minister van Ondcrwys, K. en W., da. D© Visser, een openingsrede, waarin hy begon een parallel te trekken tusschen Wil lem Bilderdyk en Lodewyk van Deyssel, voor wat betreft hunne brandende liefde voor het vaderland. Als het daarop aan komt, treedt hun genie geheel in den dienst hunner passie en werpt het tevens de schit terendste vonken uit. Of is er inniger va derlandsliefde denkbaar, dan die zich uit spreekt in Bildendyk's woord op zyn terug reis naar Nederland „O, Hollahd, Paradys der aarde, Waar buiten heil noch lust bestaat! Zoo eindloos van een heiige waarde Dat niete voor uwe welvaart spaarde, Dat eeuwig, eeuwig voor u slaat." En beluisteren wy niet dezelfde harte- taal in de geestdriftige woorden van den 20-jarigen Van Deyssel: „Wy willen Holland hoog ophouden (midden in de vaart vun volken. Ik zeg dit niet zoo maar „dichterlijk weg, neen, ik zeg het precies zooals ik het bedoel. Zoo als eens Griekenland was, zooals Italië in de 'Renaissance, zooals zy zelf ©enigszins in de zeventiende eeuw, zoo willen wy het kleine land maken. Het grieft ons buitenlanders altijd van En- gela«xd, Frarikryk en Duitschland te hooren spreken, wy willen een schitte ring scheppen, die hun oogen verglgost tot bewondering, wy willen het doen knielen voor de heerlyk^ kleurendam- pen uit het waterige land." Zoo hebben deze beide groote Nederlan ders gedacht, gevoeld, gesproken, gehan deld en duizenden hebben hunne fakkels aan hun vuur ontstoken. Welnu! wy allen willen ons door dien geest laten bezielen. Zal Neerlands volkskracht gesterkt wor den, dan is allereerst noodig den schat der vryheid, dien het voorgeslacht ons schonk, zorgvuldig te bewaren. Laat, zooals Da Costa het zoo prachtig zeide, het volk zich uitspreken als een „reusachtig orgel, dat beurtelings zingend, trillend, bruisend, kweelend, am eekend, smachtend, schaterend en klaterend, on werend en onweerstillend, kermend en wee- nend, stervend en levend in eindelooze me lodieën al d« tonen van menecheiyk gevoel en verbeeldingskracht doorloopt". Die vrfj INGEZONDEN MEPEPEKLINGEN D« nieuwe prijsverlaging by C. ft A. Ueen dure Heerenkleeding meer noodig. Was de firma C. ft A. Breoninkmeyer reeds alom bekend door haar buitengewoon lage pryzen voor Dames-confectie, thans wil zy het afdoende bewys leveren, dat het ook voor Heerenkleeding volstrekt niet noodig is, veel geld uit te geven en men by C. ft A. moderne, solide Heeren- en Kin- derkleeding kan koopen voor dezelfde lage pryzen als waarvoor haar Damesconfectie alom zoo gunstig bekend staat. A1b men bedenkt, dat by C. A. moderne, solide Heeren-Ulsters reeds verkrijgbaar zyn voor 6.76, 8.76, 10.76, 12.76 en zoo oploopend in alle pryzen, zal men grif moeten toe geven, dat hier de duurte werkelyk weg gevaagd is en het beproefde C. 4. A.- syateem inderdaad gróote voordeel en biedt. Ook voor Kinderkleeddng zyn de pryzen j zoo buitengewoon laag, dat het werkelyk de moeite loont eens een kykje te nemen, hetgeen wy dan ook iedereen in zün*eigen voordeed gerust kunnen aanraden, wf SS76 84 heid alleen waarborgt de openbaring van volkskracht. Spr. geeft hierna een overzicht van wat door het Nederlandsche volk is gepresteerd op cultureel gebied; hy herinnert aan den arbeid van onz« groote geleerden en onze uitnemende kunstenaars. Op het gebied der toonkunst en der bouwkunst staan wy voor een nieuwe renaissance. Ia onze koloniën heeft Neerlandsch volkskracht in de latere jaren mooi werk verricht. Aan ons de taak dien bloei te bevorde ren. Dat eigene, dat oorspronkeiyke heb- ^en WÜ> gevoed en gelouterd tevens door de traditie ,te bewaren en te ontwikkelen. Een kerngezond natiod*aJ leven waar borgt het best goede internatiionale ver houdingen. Energie op ieder gebied is de beste bestrijding van volkszonde. De greep naar het ideëele, naar onze wyze van den ken en gevoelen, verzekert onze natie het meest haar inneriyke kracht en uitwendi- gen bloei. Maar daartoe is warmte, geestdrift in I Jong-Holland noodig. Na de rede van Minister de Visser werd het woord gevoerd door Mr. Gilbert Schol- ten uit den Haag, die een voordracht hield over „Nederland op het gebied der weten schap". Vervolgens sprak de heer Jan Wils over de waarde van de Nederlandsche bouwkunst. I Begrafenis prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn. Up do bcgiuuipiauta uud Ei* eu Hui- I non to 's-G-ravenliage is gisteren ter aardo besteld liet stolfelijk overschot van prof. mr. A. C. Visser van IJaen- I doorn, lid der Próv. Staten van Zuid- Holland, buitengewoon lid van Gedop. Staten, oud-lid der Tweede Kamer en oud-iioogleeraiur van de 'dijksuniveréi- teit te Leiden. Een groote sohare van belangstellen den en vrienden Was op de begraaf plaats om den overledene de laatste eer te bewijzen. He stoet werd voorafgegaan door boden van de Staten van Z.-Holland. Aan de groeve deelde de 20011 van den overledene mede, dat overeenkomstig den wensch va.11 zijn vader slechts dcor een vriend" het woord gevoerd zou worden. Daarna trad do burge- i meester van Leiden, jlir. mr. He Gij- selaar, tevens preaidenl-curntor van de Universiteit, naar voren en schetste de groote verdiensten van den overledene „Wij staan hier, zoo zei hij, aan de groeve van een man, die veel heeft gepresteerd èn voor den lande èn voor zijn gewest èn voor de beide steden, waarvan hij inwoner is geweest. Maar het meest voor zijn vrienden en boven- I al voor zijn vrouw, kinderen en ver- I de re familie. Hie man, met een verle- I den, aan den publieken dienst gewijd, I zou herdacht kunnen worden door vele I grooten in den lande. Zijn nederig- I heid heeft echter gewild, dat slechts één vriend zou spreken. Spr. herdacht den overledene ook als vriend. Hij I had een hart van goud 011 hoewel men I wel eens geaegd heeft, dat hij een ruwe sdiors had, kon spr. getuigen van zijn edel gemoed. Hij wilde ieder I helpeh en ajs hjj kon, deed hij het. Hij was een eeuyondige van harte, een braaf en edel mensch- Veel is hij geweest voor jjn familie. Met haar leefde hij in alles mee. Toen op het laatst zijn lichaam niet meer mee wou, terwijl toch zijn geest helder bleef, was het voor hem verschrikkelijk uit de Kamser te moeten gaan, waar hij in leefde. Het lijden heeft hij met moed en geduld en steeds opgewekt gedra gen, in het vertrouwen, dat hetgeen hij gedaan heeft, goed geweest is. Ve ler leven heeft hij veraangenaamd. Moge God hem dp fust schenken, die bij zoo verdiend heeft. De zoon dankte voor de eer, den overledene bewezen. De oQthulÜBK ren bet Standbeeld van Koning Willem II, H. M. de Koningin heeft gisteren op haar reis van Eindhoven, waar zij bij de manoeuvres is tegenwoordig ge weest, een bezoek gebracht aan Til burg en is daar getuige geweest van de onthulling van het standbeeld van Koning Willem II. Met groote geest drift Is H. M. dooj- de Tüburgsche be volking ontvangen. De Onderwyieraaalariaoen. Naar wij vernemen luidt het ontwerp besluit tot herziening der onderwij zerssalarissen in hoofdzaken als volgt u. onderwijzers met hoofdakte 11400 3100 b. idenu fzonder hooi Jak te f 1200—2600 0. ongehuwden missen de vier laatste verhoogingen d. mar- I ge voor U.L.O. f 400 bij bezit v,an I hoofdacte, 2 bijacten of van 3 bijac ten e. marge hoofd f 300 bij minder dun 145 leerlingen, f 500 bij 145—336 leerlingen, f 700 bij 337 of meer leer lingen f. marge hoofd U.L.O. bij min- alens 2 bijacten f 700 beneden de ül leerlingen, f 900 bij 61 of meer leer lingen (zijn er geen 2 bijacten dan wordt de marge f 400 minder) g. bijacten aan de lagere scholen f 50 tot oen maximum van J h. bijacten aan U.L.O.-scholen I 100 per acte in de vakken, welke aan de school worden onderwezen c. middelbare bevoegd beden dezelfde belooning als de lage re j. jeugdaftrek f 100 per jaar voor hen, die bij d© ouders inwonen f 100 ui totaal voor hen, die bij vreemden inwonen k. kindertoeslag 3 1. gehuwden en kostwinners zullen' in 1925 hoogstens 15 verliezen van wat het bezoldigingsbesluit 1920 hun toekende. GEMENGDE BERICHTEN. Werkverschaffing sigarenmakers. Lenigen tijd goleueu is er aan do werkverschanuig ,voor sigarenmakers te Amsteruam, zooals men weet, een emde gekomen. Naar wij vernemen zijn er thans nieuwe ondernunaeiingeu mei de Spaansche regie gaande, weiite de hoop wettigen, dat eerlang mei deze werkversohuftiug weuer kan worden aangevangen. Een noodlottige vergissing. wc ra uc ,„i,„werker ü0r 116 tjrensoe- ambte- mtuij Vaam (ioottgesoholen. was op w®8 aaai' zijn werk en passeerde een troep smokkelaars. nik 1 hi6ld 6611 der beambten raïrhrelln' dIe hein' op kort™ "Mann uJ! J V001' 6611 smokkelaar, ilii in Hk06!! f™0' op Kle'in en troi Uew in den bals. getrotlene was spoe dig een Ujk. Voor reparatie n««r Rotterdam. "Mal'y Mail" meldt, dat het Brit- scho stoomschip „cnenaü", metende til Van de Ilrma Jamt!s Nourse f „dat «h op thuisreis uit Uombay le Barcelona bevindt, last tieeit gekregen naar Rotterdam te varen om daar te worden nage-iten, aooals dit om de twee jaar pleegt te geschieden daar «™m 6 we,rven «"r Bit werk ltnÏÏenWer b6rek™011 daa d®Neder- Het debat Snijders—Van Embden. Er worden geluidversterkero aangebracht. j „"S16. re®ds bekend is, zijn voor I deni debata.ond generaal Snijders— 1. V Va" Jimbd6u. voor de zaal geen I kaarten meer 'beechiidhaar. Teneinde tegemoet te komen aan de xeer vele aanvragen, die nc^ dagelijks I binnenkomen, heeft de directie van den llaagschen dierentuin in overleg met tiet bestuur van den Vrijzinnig-üemo- p?]t8r"i11 'bo,ld' zich gewend tot The belt ielephone Manufacturing Cy (Wes tem Electric Cy) en deze verzocht de mogelijkheid te overwegen door mid del van geluidversterkers het gespro kene ook hoorbaar te maken in den tuin van het genootschap. The Bell Telephone) Manufacturing Cy (Western Electric Cy.), die ook de luidspreker-installatie heeft aangebracht in het Stadion te Amsterdam1 ter gele genheid van het Eucharistisch Con gres, heeft dit verzoek aangenomen en zal zorg dragen, dat het debat tus schen generaal Snijders en Prof. van Embden in alle hoeken van het z.g. muzielrterrein van het Genootschap dui delijk verstaanbaar is. Bovendien zul len voor zoover noodig ook in de zaal enkele geluidversterkers worden aan gebracht, voornamelijk ten behoeve van de Rotonde RADIONIEUWS. Radio-nieuws. Ned. Seintoestellenfabriek, Hilversum, 1060 M. Zondag 28 Sept. 8 u. n.m. Mede werkenden Mr. A. W. Kamp, voordrachts- kimstenaar, dep Haag, Antoinette van Dyk (liedjes bij de luit), Het programma luidt: Het bezoek aan de Abd{j, Galipaux; De schoolopziener en de rups, Kamp; Over ge sprek thema's o.a. Operaties, Cobb; Om zes uur eten, dialoog mr. Kamp—Antoinette van Dyk, Chavette. Entre-acte muziek van de „Hawaia Band", onder leiding van den heer „Slot". INGEZONDEN STUKKEN. I (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Nederlandsche Centrale vóór Vacanttekinderpn i»it Dijitschland. Aan belanghebbenden deel jk hierby me de, dat de data voor het vertrek van de eerstvolgende transporten naar Duitschland I -rijn vastgesteld op 7 October, 4 November en 9 December, die voor transporten uit Duitschland op 10 October, 7 November en 12 December. Zy die zich gedurende eenigen I tyd over een ondervoed Duitsch kind wen- schen te ontfermen, gelieven zich daartoe zoo spoedig mogelyk by my op te geven met vermelding van bizondere verlangens wat I betreft geslacht, leeftijd, stand, datum enz. Men verplicht zich tpt eep tegemoetko ming in de reiskosten k ƒ6.—. Mevrouw BIJL, Crabethstraat 10. BERIOHT. Nieuwe Abonné'.s Zij, die zich met ingang van het nieuwe kwartaal op de GOUD8CHE COURANT wenschen te abonneeren kunnen de tot 1 October a.a. ver! schijnende nummers gratis ontvan gen. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 September 1924. Het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Redding-Maatschappy en. Nu de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreuke lingen in November a.s. hun 100-jarig be- ataan herdenken, waarvoor onder bescher ming van Z. K. H. den Prins der Neder landen, een comité van huldiging is opge richt voor het gaasche land, waarin naast de eereplaatsen dde aanvaard zijn door de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Miarine en van Waterstaat en den vice- president van den Raad van State, hebben zitting genomen tal van vooraanstaande Nederlanders, is een speciale organisatie hiervoor in het leven geroepen in de provincie Zuid-Holland en daarnaast weder in de verschillende gemeenten van ome provincie. In het provinciaal comité, waar van Eere-voorzitter is de commissaris der Koningin, E. C. Baron Sweerts de Lamias Wyborgh en voorzitter de burgemeester van Leiden, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gyselaar, is onze gemeente vertegenwoordigd door den burgemeester, dpn heer Ulbo J. Mys en den heer R. U. Jongenburger. Het in de maand Juni opgerichte plaatselyk comité voor Gouda bestaat, zooals reeds eerder gemeld uit: Eere-Voorzitter Burgemeester Mys' Voorzitter R. U. Jongenburger, Secretaris G. J. J. Pot, Penningmeester Dr. B. J G Evers, C. Bakker, P. Bokhoven, I. IJ8sei de Schepper, C. J. M. Kroon, F. de Jong, J Samsom, K. R. van Staal, F. Tieter, H. J. E. v. d. Ven en P. A. Vingerling. De op touw gezette nationale huldiging bedoelt deze reddingnmaatschappyen, die, zonder noemenswaardige hulp van staats wege, langs onze lange en gevaariyke kuat- lyn op 39 plaatsen reddingstations hebben opgericht, in staat te stellen hun mensch- lievend werk voort te zetten. Deze stations zyn: Sluis a. d. Wielingen, Vlissingen, Westkapelle, Burghsluis, Ouddorp, Helle- voetsluis, Hoek van Holland, 's-Gravenzan- de, Ter Heyde, Scheveningen, Katwyk, Noordwyk, Zandvoort, IJmuiden, Wyk aan Zee, Egmond, Petten, Callantsoog, Huisdui nen, Den Helder, Texel (4 stations), Vlie land (2 stations), Terschelling (3 stations), Ameland (3 stations), Schiermonnikoog, Rottum, Moddergat, Harlingen, Gaast, Hin- deloopen, Lemmer. Wanneer op stormachtige Winternachten een schip op een bank loopt trekken onze dappere zeelui er op uit, niet terugdeinzend voor de golven, om mannen, vrouwen en kin deren van het in nood verkeerend schip af te halen. Soms wordt zoo'n boot 6, 6 maal teruggeslagen, komen de mannen met be vroren ledematen thuis en moet een nieuwe equipage opgeroepen om nog een laatste, gelukkig vaak geslaagde, poging te doen. We weten maar al te goed hoeveien in die 100 jaren zyn omgekomen by hun helden werk en het is ook om hun nagedachtenis te eeren, dat een beroep op offervaardigheid wordt gedaan. Een enkel cyfer moge de beteekenis van het werk der maatschappyen naar voren brengen. In die 100 jaren hebben plaats ge had 900 reddingen, waardoor aan den dood zyn ontrukt 8369 personen en 59 geheele equipages. Rekent men een equipage op pl.m. 7 man, dan kan men zonder overdry- vmg zeggen, dat een kleine 9000 mensehen aan den moed onzer zeehelden het leven danken. De Maatschappyen zouden ook meer wil len doen voor de ouden van dagen, die zich voor het reddingswerk verdienstelyk hebben gemaakt en hulp \jioodig hebben. Voor de nagelaten betrekkingen van omgekomen redders wordt voldoende gezorgd, dank zy de bepalingen van de Zeeongevallenwet en de offervaardigheid van ons Volk. Maar er zyn anderen wien men gaarne een bewijs van waardeering zou willen geven. In erkenteiykheid voor wat door de beide Redding-Maatschappyen in 100 jaren is ver richt, zyn de comité's opgericht om gelden te verzamelen. Deze kunnen haar dan op den jubileumsdatum, 11 November te Am sterdam en 24 November te Rotterdam wor den aangeboden. De bedoeling is aan elk der Maatschappyen de helft te schenken van het kapitaal dat is byeengebracht teneinde haar in staat te stellen uit de renten daarvan de steeds stygende kosten harer stations te bestryden. Nederland is een land van de zee, onze grootheid ,onze bloei, onze rykdom liggen op de zee, onze schepen zyn onze glorie. Met Engeland zyn wy het eerste land ge weest, dat 100 jaar geleden de schippers heeft ontrukt aan de gevaren der zee-, Duitschland, Frankryk, Scandinavië, hebben eerst veel later reddingsstations gevormd. Helpt den Maatschappyen haar nuttig en zegenrijk werk voortzetten, waarop wy na een eeuw arbeid terugzien. Het Goudsche Comité doet in het byzon- der een beroep op alle ingezetenen om mede te helpen dit nobel doel te verwezeniyken. Daartoe zal op Zaterdag 4 October een col lecte worden gehouden langs de huizen, waarvoor reeds vriendeiyke medewerking van velen, ook de Padvinders, is toegezegd. De collecte zal plaats hebben tydens een muzikale tocht door de stad, waarvoor de medewerking van het Stedeiyk Muziekkorps, en de korpsen „Wilhelmina" en „St Caeei- lia" is verkregen. In den stoet gaat mee een reddingsboot met lieftallige bemanning in kauM. inhou dende 48860 K.G. De prifasn waren: Ie kW. 66 tot 69, te kw. ƒ62 tot 66; Ryksmeik ƒ66 tot ƒ78; voor de zwaairiere tot 74, alles per 60 K.U. De handel waa matig. (DRAADI.OOZE DIENST.) Fusie tusschen het A.N.V. en het N.V.V. AMSTERDAM, 27 Sept. In het congres van het A.N.V. heeft de voorzitter medegedeeld, dat het N.V.V. ge antwoord heeft in antwoord op het voorstel van fusie tusschen beide groepen, dat het N.V.V. met de hoofdbesturen heeft verga derd en machtiging heeft gekregen om te onderhandelen, o.a. met het Alg. Ned. Vak verbond om te komen tot een Algemeen Ar- beide reorganisatie. jee-uitrusting, aan wier vriendeiyke uitnoo- digingen niemand kan en mag weerstand Ieder helpe en steune dit werk! Prop. examen Godgeleerdheid. Te Utrecht slaagde voor het propaedeu- tisch examen Godgeleerdheid, de heer J. van Rossum alhier. Cand. examen theologie. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde gisteren voor het candidaats-exa- men theologie de heer A. Dercksen H.Mzn., alhier. Zuid-Afrika-avond in Ons Genoegen. De heer Penning, de bekende schryver over Zuid-Afrika zal Donderdag a.s. in Ons Genoegen een lezing met lichtbeelden hou den over Zuid-Afrika, het land en volk, zyn zeden en gewoonten. Aangehouden. Door de politie zyn aangehouden twee minderjarige woonwagenbewoners, resp. 17 en 19 jaar oud, thuis behoorende by hunne ouders resp. te Maassluis en Arnhem, wier opsporing, aanhouding en terugbrenging door de ouders was verzocht. Beiden zyn op transport naar hunne respectievelyke woon plaatsen gesteld. Thalia Theater. Het programma van deze week staat in het teeken van vroolykheid. Het hoofdnum mer „Tom Mix als commandant" heeft twee episoden, beide even genoegelyk. In de eer ste is Tom Mix zich zelf, hy rydt, rost en vecht en in de tweede doet hy verschillende goed geslaagde pogingen ene komische rol te spelen. Het verhaal is zoo: Een oude man in een herberg vertelt hoe de jonge mannen in zyn jeugd heldhaftig waren en vochten tegen de Indianen, terwyl in de jonge man nen van nu geen fut meer zat. Dat verhaal doet Tom Mix opspringen om te toonen, dat een jongen van thans óók nog wel iets in zijn knuisten heeft. Op die manier speelt Tom eerst de heldenrol in het verhaal van den ouden man en treedt daarna op als mo derne held in een operette-revolutie in een Zuid-Amerikaansche republiek. De eerste acten van de film staan geheel los van de laatsten, maar aangezien er in het verhaal van den ouden man flink ge schoten wordt, het gaat om een aanval van Indianen op een fort, is Tom daarin in zyn element Het tweede is om de belacheiyk- heid der Zuid-Amerikaansche revoluties aan te toonen, waarby duizenden schoten worden gelost zonder één doode te maken. De klucht „een Fyn Merk" is een van de vroolykste kluchten en evenals het hoofd nummer goed gespeeld. „Het leven der vogels" is een heel interes sant nummer en „Het Hollandsch Nieuws" geeft veel moois. De officieele opening der Coenhaven door de Koningin, de opening der Staten-Generaal en demonstraties der Am- sterdamsche brandweer op h«t IJsclubter- rein. Bovendien draait er nog een rolprent gewyd aan de watersport Een hoogst amusant programma met uit muntende explicatie en mooi orkest. Vereeniging van Archivarissen in Nederland Hedenmiddag is ten Stadhuize alhier de algemeene jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van Archivarissen in Neder land, welke is voorafgegaan door de af- deelingsvergaderingen van de afdeelingen gemeente-archivarissen en rijksarchivaris sen, welke hedenmorgen in Hotel „De Zalm" plaats hadden. In de afdeelingsvergadering van de ge meente-ambtenaren heeft de voorzitter dier afdeeling, de heer N. J. M. Dresch, ge meente-archivaris van Alkmaar, een rede gehouden, waarin deze er op wees, dat ter wyl de grondleggers van onzen staat reeds de beteekenis van de archieven voor de ge meenschap inzagen, blykend uit een door den Prins van Oranje op 25 Aug. 1672 in het veldleger te Hellenrade by Roermond, uit gevaardigde ordonnantie, de archieven ten plattelande vaak treurig worden verzorgd, welke verwaarloozing leidt tot verlies van gewichtige archiefstukken, van belang voor de historie van stad en land, maar ook vaak voor de gemeenten- openbare- en private lichamen en personen van groote beteeke nis. Spr. vestigde er de aandacht op dat voor de gemeenten ook financieele belangen en vaak zeer groote, zyn betrokken by een goed geordend, wel verzorgd en deskundig beheerd archief. In gevallen van kwesties over contracten, eigendomsrecht onderhoud en beheer van wegen, dyken en waterwer ken enz., vormen de bewijsstukken, in de ar chieven bewaard machtige factoren. In het vervolg zyner rede betoogde spr. dat hoewel de Archiefwet 1918 de positie van de Gemeente-archivarissen heeft gere geld, er nog vele wenschen onbevredigd zyn gebleven. En in dit verband maakte spr. een vergelyking tusschen de financieele positie van den Gemeente-archivaris en die van andere hoofden van takken van dienst, en sprak hy de hoop uit dat de salarieering zou worden gebracht in overeenstemming met de gestelde hoogere eischen en drong hy aan op een wettelyke regeling. Na te hebben medegedeeld dat verschil lende door de Archiefschool afgeleverde goede krachten op plaatsing aan de Archie ven wachten, gaf spr. een kort overzicht van de vereeniging zelve. Deze bestaat thans 5 jaren, eerst als afzonderlyke organisatie, daarna vanaf 1920 als afdeeling van de „Vereeniging van Archivarissen in Neder land" in welke periode veel en nuttig werk door haar is verricht Lezing Dg. Westmyse. Wjj vestigen nogmaals de aandacht op door de Ver. voor Vryzinnig Godsdienstigen aangekondigde lezing op Maandag a.s., in zaal Kunstmin van Ons Genoegen, waar L_. Weatmijse uit Warfhuizen zal spreken over ..De Godsdienst een cellulaire gevangenis van het verstond". (Multatuli). De driedaagnahe conferentie ter verryking van het geretetyk leven. Zooals wy reeds hebben gemeld zuilen op Dinsdag 31 September en Woensdag t en Donderdag 2 October conferenties plaats hebben tot verdieping en verryking van het geestelyk leven. Maandagavond ia «y in het Gebouw tot Heil des Volks een vrije bidstond ter voor bereiding, Dinsdagmiddag zullen in het Ge bouw „Tot Heil des Volks", Ds. W. D. Lindhout van Dordecht en Ds. ,J J. Simon van Gouda, het woord voeren. 's Avonds 8 uur in de Luthersche Kerk spreken over jrI>e beloften der Godzaligheid voor dit leven" de heer Joh. J. v. Kempen, atadsevangelist te Haarlem en de heer K. L. J. Fernhout, van Haarlem. Woensdag 1 October, in het Gebouw „Tot Heil des Volks", over het onderwerp „Het gemis der Godzaligheid", Ds. J. J.' Simon van Gouda en Db. Joh. E. Byl, van Gouda. 's Avonds 8 uur, in de Kleine Kerk, aan de Peperstraat, Majoor Rawie en zyn echt- genoote, v. h. Leger des Heils wan den Haag, en de heer L. Bodeman, zendeling van Rotterdam. (Donderdag 2 October, 's middags 3 uur, an het Gebouw „Tot Heil des Volks", zullen de heer J. M. de Lange, van Rotterdam en Ensign J. U. C. Staatrat het woord voe- Q. 's Avonds 8 uur, in -het gebouw „Tot Heil des Volks", de heer F. W. Schaikwijk, Am sterdam en de heer E. van Baaien, van Utrecht en Ds. F. W. G. Verheul Gouda, over de volheid der Godzaligheid. De abonnementsvjoorstoUtngen in „Ons Genoegen". Wy vestigen gaarne de aandacht op de dit nummer voorkomende advertentie, waarin het bestuur van de Soc. „Ons Ge noegen" bijzonderheden mededeelt over de abonnements-comedies die in het komende winterseizoen zullen worden gegeven. Zooals men zal kunnen lezen zyn de pry zen zeer laag gesteld, opdat ieder lid van de Sociëteit een abonnement zal nemen en ook anderen daartoe zal opwekken. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 23 September: Jene, z. v. J. Meilof en C. van Asch. 24 Sept.: Johan na Susanna Cornelia, d. v. H. A. Nuvelstyn en J. M. Patings. ONDERTROUWD: 25 September: J. de Mol en F. M. Key. G. J. Stubbe en A. J. Verboom. H. van der Maat en C. D. van Ehrijn. B. van der Kind en S. J. Floe ren. OVERLEDEN: 25 September: Antje Adriaantje van Eeuwen, gehuwd met P. Broer, 77 j. Anthonia Mulder, gehuwd met J. van Dam, 63 j. Agenda. 26 Sept. 8 M, uur. Bovenzaal „Vredebest". Ledenvergadering ,4e Hanze". 27 Sept., 8 uur, Soc. „Ons Genoegen", Zaal Kunstmin. Goudsche H. B. S.-Vereeniging Causerie over Parijs van den heer A, C. Slop. 29 Sept. 814 uur. Zaal Kunstmin, Ver. van Vrijz. Hervormden. Ds. Westmyse. 30 Sept. 3 uur. Conferentie tot versterking van het geestelyk leven in het Lokaal tot Heil des Volks. 8 uur in de Luthersche Kerk. 30 Sept. 8 uur. Soc. de Réunie. Ledenverga dering afd. Gouda Volksuniversiteit. J. Oct. Conferentie tot versterking van het geestelyk leven. 3 uur Lokaal tot Heil des Volks. 8 uur in de Kleine Kerk aan de Peper straat 2 Oct. Conferentie tot versterking van het geestelyk leven. 3 uur en 8 uur in het Lokaal tot Heil des Volks. 1 Oct 8 uur. Gebouw Daniël Cursusoefening E. H. B. O. 2 Oct 8 uur. Feestelyke opening van de cursus 192425 van de afd. Gouda van de Volksuniversiteit in de Soa. de Réunie. 4 Oct. 8Ï4 u. Zaal Concordia, Westhaven. Tooneelvereeniging Thalia. 11 Oct. 8 uur. Zaal Concordia, Westhaven. Tooneelvereeniging Harmonie. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrydag 3 October, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. AMMEKSTOL. Alhier heeft zich uit verschillende ver- eenigingen een commissie gevormd, welke ten doel heeft, het verkrygen van een eigen gebouw, waarin de noodige vergaderingen en dergelyke gehouden kunnen worden. Om dit doel te bereiken, heeft men besloten een verloting te houden, waaraan verschil lende waardevolle pryzen verbonden zullen zyn. De door de commissie aangevraagde Koninklyke goedkeuring is reeds ontvangen zoodat binnen afzienbaren tyd reeds met den verkoop der loten zal kunnen worden begonnen. BODBGBAVBN. Het gemengd koor „Zanglust" van VolkB- onderwys gaf 11. Donderdagavond een openbare uitvoering in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Boskoop, onder leiding van haren Directeur, de heer K. J. de Beun, te Gouda, welke goed is geslaagd. Er waa groote belangstelling. Ter afwisseling wer den alt- en tenor-soli gegeven, en ook 'n paar nummers vioolaoii, met orgelbegelei ding. Naar wy vernemen heeft de Burgemeester le Coultre besloten, om het bedrag aan geld, Z.Ed. aangeboden by zyn vertrek uit de ge meente op 1 Sept. 1.1. door de ingeaetenen, te bestemmen voor het aanbrengen van een flinke klok, naast het Hotel van Kossem, op den hoek, zoodat men kan zien hoe laat het is, van uit de Brugstraat èn komende van i het spoorwegstation in de Prins Hendrik straat. Voorts zal ter secretarie een klok I komen, en een zeer klein klokje in de Raadszaal, alle electrisch. Wy juichen dit besluit zéér toe, want een klok op het druk ste punt van ons dorp vooreiet werkelyk in een behoefte. De Vereeniging van het Onderling Fonds voor Ziekenhuisverpleging alhier heeft met kleine wijziging Statuten en Huish. regle ment aangenomen, zooals een daartoe be noemde commissie heeft voorgesteld. De Kon. goedkeuring op deze statuten zal nu worden aangevraagd. Het Fonds heeft thans ruim 800 leden (gezinnen). SCUOONHOVm Het vertrek van Burgemeester Van Kempen. De Burgemeester zal op Woensdag 1 Oc tober des middags te half vier, in een spe ciaal daartoe belegde Raadsvergadering, af scheid nemen van onze gemeente. Op Zaterdag 11 October a.s., tusschen 11 en 12 uur, zal hy intrede doen in zyn nieu we gemeente Hillegersberg. WADDINXVEEN. In de Woensdag gehouden raadsvergade ring waren met den voorzitter, Burgemees ter TrooBt, met uitzondering van den heer H. Galama, alle leden tegenwoordig. Na het voorlezen der notulen van de vori ge vergadering vroeg de heer Barbier waar om de brief van den directeur van de gas fabriek niet in de notulen is opgenomen. De Voorzitter antwoordde, dat den ver slaggever opdracht is gegeven het verslag zooveel mogelyk te bekorten en brieven en praeadviezen weg te laten. Wordt vastge steld. De Voorzitter stelt den Raad in kennis met een reeks ingekomen stukken, waarvan de voornaamste zyn: een missive van Ged. Staten, houdende mededeeling van vaststel ling van de gemeenterekening 1921, een rap port van de gezondheidscommissie betref fende het ontwerp-uitbreidingsplan, een ver zoek van de directie der Ned. Spoorwegen om vergunning tot het maken van een vaste en een beweegbare brug in den Kerkweg (gesteld in handen van B. en W. en de bouw commissie), een schryven van de Rem. Ge- ref. Gemeente alhier betreffende wateraf voer by het kerkgebouw, en een verzoek van de afd. Waddinxveen van de Holland- sche Maatschappy van Landbouw om ge bruik te mogen maken van de lagere school aan de Brug voor twee landbouwcursussen (ter voldoening gesteld in handen van B. en W.). Van de Raadsleden A. Jonkheid en A. van Nielen is ingekomen een voorstel tot wyzi- ging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen, o.m. door het instellen van een ambtsgebed.. De Voorzitter benoemt een commissie van 3 leden bestaande uit de jieeren Fafianie, van der Hee en Zoethoutm^ar, die rapport zal uitbrengen. i Aanbieding van de gemeentebegroting en de begrootingen der bedryven voor 1926. Gesteld in handen van de finantieele com missie. Voorloopige vaststelling der gemeentebe groting over 1928. De heer van der Hee rapporteerde namens de finantieele commis sie, dat deze een en ander in orde heeft be vonden. Voorloopig vastgesteld. Gemeenschappeiyke regeling met de ge meente Gouda omtrent de toelhting van kin deren uit deze gemeente op de openbare scholen aldaar. B. en W. adviseeren, uange zien zy geen zekerheid van B .en W. van Gouda kónden bekomen betreffende het voorkomen, dat overcompleet personeel aan de openbare scholen verbonden is, niet op het verzoek van Gouda in te gaan. Zonder discussie of hoofdeiyke stemming hiertoé besloten. Adres der Stoatk. Geref. Staatsparty, af deeling Waddinxveen inzake: a. winkelslui ting, b. melkventen, c. spelvermaken en d. toegang by wedstryden, een en ander op Zondag. Werd besloten te berichten, dat het in voeren van het onder a genoemde onder zocht wordt en dat vermoedeiyk spoedig den Raad voorstellen zullen bereiken en dat de onder b, c en d genoemde verzoeken niet door den Raad kunnen worden ingewilligd, omdat dit is geregeld by de Zondagswet 1816 en duB niet behoort tot de competentie van den Raad. Aanvraag om subsidie voor de vakteeken- school van de Patronaatscommissie St. Alo- ysius alhier voor 1925. B. en W. adviseeren, aangezien deze school in een behoefte vooreiet, tot toeken ning van de gevraagde subsidie ad 819.60. Aldus besloten. Benoeming van diverse raadscommissies. Benoemd werden: tot leden van de bedril ven-commissie de heeren van Lange, Vis en Zoethoutmaar (allen aftr.) met resp. 11, 7 en 10 stemmen; tot leden van de finantieele commissie de heeren van der Hee, Fafianie en Galama (allen aftr.) met resp. 10, 10 en 11 stemmen. Tot Voorzitter dezer commissie werd herbenoemd de heer van der Hee met 7 stemmen, de heer Fafianie kreeg 4 stem men, 1 blanco. Tot leden van de bouwcommissie de hee ren Jonkheid, Both en Tol (allen aftr.), met resp. 11, 10 en 10 stemmen. Tot Voorzitter dezer commissie werd herbenoemd de heer Jonkheid met 9 stemmen. De heeren Barbier en Both kregen resp. 2 en 1 stom. Tot leden van de verordeningscommissie de heeren Jonkheid, Barbier en van Nielen (allen aftr.) met resp. 11,11 en 8 stemmen. Benoeming van een Voorzitter van het Burgeriyk Armbestuur voor het tydvak September 1924—September 1926. Herbe noemd werd de heer van den Hee met stemmen, de heer Fifianie verkreeg 3 stom men, 2 blanco. Hierna sluiting. OAMRUBR1BK. Onder redactie van de Damolub „Gouda" Qploasingen word» ingwwaeht by óm Secretaris, Strijnkade 27, of bat lokaal der club, Markt 4». Oplossingen moeten worden ingezondea ulteriyk Dinsdag 7 October. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 18 October. Probleem no. 179. Zwart schy'ven op 11, 13, 16, 17, 19, 21, Zwart schy'ven op 11, 13, 15, 17, 19, 21, 28, 26, dam op 3 Wdt schijven op: 28, 32, 34, 37, 38, 40, 43, 48, 49. Probleem no. 180. Zwart schyven op 18, 22, 28, 80, 39, 43. Wit schyven op 24, 26, 35, 36, 40, 42. De oplossing van probleem no. 176 is: Wit speelt 36—81, 32—27, 4641, 42—37, 3934( 34 8, 26 30, 3 20. De oplossing van probleem no. 176 is: Wit speelt 30—48, 29—16, 46—26, 2648, 16-4, 4—81, 31-37, 46:87, 48-43, 43-32. Zondag 28 September. GOUDA. Rcmonstr. Kerk. 10tt u. v.m. Mej. A. C. Günther te Doesburg. St. Janskerk. 10 u. v.m. Ds. J. Börger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 6% u. n.m. Ds. W. Veder. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. W. Veder, extra collecte voor den Kerkdienst. Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Preeklezan. AMMEKSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2V4 u. n.m. De heer J. la Rooy te Rotterdam. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. N. v. d. lleyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. G. Lans van Ouderkerk a. d. IJssel. 7 u. n.m. de'heer van Dyk, G. O. te Har- melen. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10V4 u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. de heer J. Tom, cand. te Hilversum. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. v. Santen te Sliedrecht 7% u. n.m. Ds. G. Westmyse te Warf huizen. Geref. Kerk. 10 u .v.m. en 6 u. n.m. Preek- lezen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. Bouthoorn. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. M. van Grieken van Rotterdam. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 1 Ou. v.m. de heer P. van Dyk, G. O. te Harmeien. 7 u. n.m. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. USSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u: n.m. Ds. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de heer C. A. de Vries, G. O. to Stolwyk. 2% u. n.m. Ds. Hos pers van Gouda. GOUDA. Woensdag 1 October 7% u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks v. d. Ver. Calvyn, de heer M. v. Leeuwen, G. O. te Dordrecht. Beriyn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm WISSELKOERSEN. 26 Sept. 27 Sept. Officieel. 11.66 1LM% 0.61% .061% 13.63 13.64% 12.66 12*9 49.27% 40.30 0*036% 0.0036% 44.70 44.70 68.96 68.90 Ctiristiaiua 36.26 8ft26 New-York 2.66% 2.86% Niet officieel Madrid 84.76 84.86 Milaan 11.36 llJi Praag 7.78 7.78 Beureoverakht. Het waren op de Amsterdamse he effec tenbeurs in de allereerste plaats de rubber- waarden die zich in het middelpunt van de belangstelling bevonden en die over de ge heele linie een flinke koerswinst behaalden. Vervolgens waren het de thec-aandeelen, die een flinke markt hadden en waarvoor wederom koopere kwamen opdagen, met het gevolg dat ook deze zich mee rondeel» op hooger koe rape 11 wisten te stollen. Tabakken waren eveneens gunstig ge disponeerd en de Sumatraaoorten werden meerendeels boven de vorige pryzen afge daan. Suikerwaarden waren niet veel ver anderd, maar goed prijshoudend. De scheep vaartmarkt was stil, doch ook aan den vas ten kant. Petroleumaandeelen bewogen rich binnen nauwe grenzen. Prolongatie 4 ADVERTENT1EN. FAILLISSEMENT VAN D. 8NATBRSÈ EN P. VAN DER LINDEN. Door het verbindend worden van de eenigo uitdeellngsiyat zyn de failliaeemen- ten van D. SNATER&E, timmerman, wo nende te Gouda en P. VAN DER IJMDBN, timmerman, wonende te Moordrecht, te Gouda samen gehandeld hebbende onder de Firma P. VAN DER LINDEN ft Ca, ge ëindigd. «Ml 81 VOORLOOPIG KOSTELOOS. By vonnis van de Arrondissementa-Recht- bank te Rotterdam d.d. 26 September 1924 is J. G. J. VAN DER KIND, siroopwafelen- bakker, Bockenbergst raat 36, Gouda, ver klaard in staat van faillissement, zulks met benoeming van Mr. H. HAGA tot rechter commissaris en van ondergeteekende tot curator. 8Mo u Mr. A. A. J. RIJKBEN, Gouda, 27 Sept. 1924. Markt 46. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. UTRECHT, 26 Sept. Op de Kaasmarkt MARKT 50 s: GOUDA Tri. 520. per vel SEAL ELECTRIC vji. 0.95 SEALSKINS 3.25 AMERIK. OPPOSS. „1.75 BIBRETTE HAAS „1.85 B1BRETTE „2.00 BRUIN KONIJN 1.85 SLINKS „1.50 Aangezien wjj moffen en bonten er niet meer op na houden Me- den wjj de RESTANTEN tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN AAN. alle kleuren 85 CENT p. EL. Groote keuze in de nieuwste GARNEERINGEN, zooala: Ga lons, Volants, Gitten. Kralen, Bont randen. Gekleurde knoopen. Sehotsche lintjes en treenen. Ceintuur». 2670 50 HORLOGER. GOUDA. Magazijn van HORLOGES, KLOKKEN, PENDULES, WEKKERS, enz. Reparatie-inrichting van alle Uurwerken, Goud en Zilver, mi i«

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 4