Ford-Autobus, Onderlinge Brandverzekering-Maatschappij Herdenking Leiden's ontzet Zaal Kunstmin. LAATSTE BERICHTEN. üsurs van Amsterdam. 0»ld«i bwsctilklMiap w «ow BEBOUWEN, MEUBELEN M KOOPMANSGOEDEREN «en enkel hei stuk Engeland-Amerika niet moest onderweg overgaan in een reserve-vliegtuig. BINNENLAND. De verhooging van den tabaksaccijns. Het ligt in de bedoeling van den min later van Financiën te bevorderen, dat nadere voorwcfarilteu omtrent de veratrekking van zegel* worden vast gesteld, die de tuH*cfceukomat van den ontvanger der accijnzen bij de afleve ring uitsluiten. Daarvan kon het ge volg zijn, dat de zegels spoediger in het bezit van de aanvragers komen, terwijl het voor de fabrikanten, wo nende buiten de gemeenten, waar het ontvangkantoor gevestigd is, het voor deel heeft, dat zij de bestelde zegels op het postkantoor in ontvangst kun nen nemen. De aflevering der zegels zonder tussctienkomst van den ontvan ger maakt het noodig, het vervallen van den orediettermijn afhankelijk te stellen van het tijdstip van aanvraag der zegels. Daarom wordt voorgesteld in art. van het wetsontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns de in het eerste en tweede lid voorkomende woorden „aan hen zijn verstrekt" te vervangen door „door hen zijn aangevraagd." Salarisregeling rijksambtenaren. Do reeds op 21 Aug. aangevraagde bijzondere audiëntie van de veitegen- woordigers van het Comité van Zes (A.C.O.P. en C.N.O.P.) met den mi nister van financiën, die niet eerder kou verleend worden, o.m. wegens 2 vergaderingen van de Centrale com missie voor georganiseerd overleg en de afwezigheid van den minister, is gisteren verleend. Uitvoerig werdi de weqsoheiijkheid bepleit om de voorgenomen salarisver lagingen op 1 Oct. en 1 Jan. niet te doen doorgaan, zulks o m. op groiul van hot ruimer vloeion detr middelen en de snelle stijging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen. De minister antwoordde positief, dat de voorgenomen verlaging op 1 Oct. ten volle zou worden toegepast en dat hij omtrent zijn bedoelingen op 1 Jan. a.s. nog niets kon zeggen, zoolang de verwachtingen die gekoesterd worden ten aanzien van een betereu toestand van 's lands financiën, geen feiten zijn geworden. Hiermede deed de minister dus alle geruohten te niet, die den laatsteo tijd hieromtrent in de pers zijn versahenen speciaal ten aanzien van het bericht in de katholieke pers, betreffende het halveeren per 1 Oct. van de voorgo- v. nomen salarisverlaging. De wijze waarop het overleg van- W*ge de regeering met de commissie voor georganiseerd bverleg is gevoerd werd uitvoerig besproken. De minis ter gaf te kennen, dat hij van dezen, voor het personeel uiterst on bevredi genden gang van zaken niet op de hoogte was. Hij had geen bezwaar dat de delegatie van het Comité van Zes in het openbaar zou mededeelen, dat de ontworpen wijzigingen van de Pen sioenwet 1922 dezer dagen aan de Sta ten Generaal zullen worden aangebo den en dat verschillende voorstellen van de Centrale Commissie ter zake in het ontwerp zijn verwerkt. Speci aal de kwestie van het medezeggen schap in de beslissingen van den Pen sioenraad bleek de volle aandacht van den minister te hebben. Het veiligheidsprotocol van Genève. Met betrekking tot het Veiligheids- protocol van Genève vernemen wij dat, ofschoon het ontwerp in vele opzich- tou een aanbeveling verdient, de Re- gtering nochtans gemeend heeft, met hot oog op enkele punten, zich nog de gelegenheid te moeten voorbehou den van bestudeering en overweging, ohorens zich te verbinden. Ifr. P. Kink. Mr. P. Rink te 's,Graveiüiago, lid der Eerste Kamer, oud-minister van Bmnenlandsche Zaken, en oud-lid der Tweede Kamer, die gisteren den dag herdacht, waarop hij vijftig jaar gele den promoveerde tot meester in de rechten, tieeft zich door uitstedigheid aan huldebetoon onttrokken. Te zijnen huize zijn echter van vele zijden tele grammen en brieven van gelukwensch ontvangen. Aan san Russische verbanning ontkomen. Naar hek „Corr.-bur." verneemt, is de Nederlander F. Schmitt, die aan vankelijk dW de Sovjet-autoriteiten naar Robolok\vgfbannen was, thans, dank zij de vdfltgezette bemoeiingen der regeering, uit Rusland uitgewezen eu te Helsingfors aangekomen. Het Duitsche eeredoctoraat voor Prof. J. H. Schol te. In de met belangstellenden dicht be zette aula van de Amsterdamsche Uni versiteit had gistenniddag de ,yiitrei- king plaats van het diploma van eere doctor van de universiteit te Greifs- wald, aan den Amsterdamschen hoog leeraar prof. J. H. Scholte. Onder de aanwezigen bevonden zich curatoren, rector-magnificus, ledoren en privaat docenten, talrijke leerlingen en oud leerlingen van prof. Scholte en ver scheidene Duitsche persoonlijkheden, onder wie wij den consul-generaal te Amsterdam, prins H. Von Hatrfeldt, A opmerkten. - D« plechtigheid is geopend door dr. van Dam, den voorzitter van het co mité van leerlingen en oud-leerlingen van prof. Scholte. Prof. Glagau, van de Universiteit van Greifswald, heeft hierop, na een warm gestemde rede, prof. Scholte de eeredoctorsbul ter hand gesteld. Hij las eenige zinsneden uit het diploma voor en verklaarde, dat prof. Soholte de onderscheiding te danken heeft aan drie dingen ten eerste aan zijn ijve rige, e. door schitterende resultaten bekroonde, naspeuringen omtrent de litteratuurgeschiedenis van de 17de eeuw ten tweede aan zijn werkzaam heid aan de Amsterdamsche hooge- s)booldoch in de derde en niet de laatste plaats aan zijn liefde voor Duit8chland, het Duitsche volk en de Duïtsche kunst en wetenschap. In de somberste tijden, aldus aeide spr., toen menig vriend ons in den steek liet, ia Scholte ons trouw gebleven. Ook daar voor zijn wij hem dank verschuldigd. Toen spr. tot slot de hoop uitsprak, dat het den nog jongen hoogleeraar gegeven moge zijn veie van zijn plan nen in vervulling te zien gaan, barstte een geestdriftig handgeklap los. De tweede spreker, pref. dr. O. Lanz, rector-magnificus, heeft den ©ere doctor, die, als secretaris van den se naat, hem reeds geruimeu tijd ter zij de staat, de gelukweiuchen van de Universiteit van Amsterdam overge bracht eu verzekerd dat het geen en kelen hoogleeraar heeft verbaasd, te zien dat prof. Scholte in het buiten land zulke warme bewonderaars bezit, zoozeer zelfs dat twee universiteiten, die van Greifswald en van Bonn, el kander zelfs de oer hebben betwist, hem tot doctor honoris causa te ver heffen. Prof. Th. Frings, van de universi teit te Bonn, die hierna het woord voerde, bevestigde deze laatste mede- deeling van prof. Lanz. Spr. schetste de groote verdienste van prof. Scholte als germanist en bracht hem de geluk- wcnschou van de hoogeschool van Bonn over. Nadat de heer Henning namens de studenten, vereenigd in den „Deut- schen Veirein", zijn leermeester in van groote sympathie getuigende woorden had toegesproken, deed' de heer Van don Andel hetzelfde namens professor Scliolte's oud-studenten. RECHTZAKEN. Een steen in een consistoriekamer. Voor de Rotterdamsche politierechter had zich gisteren te verantwoordende zoon van dominee S., uit Gouda. De jongeman, die in de medicijnen stu deert, was beklaagd van mishandeling. Het bleek, dat in den avond van Hl Juli een vergadering van den Gerefor meerden kerkeruad was belegd, onder praesidium van den heer V., in de consistoriekamer van de kerk. Juist waren de leden overeengekomen om dei. dominee even de kamer uit te sturen, om zonder hem over een of ander punt te kunnen onderhandelen, toeu oen groot geluid allen verschrikte Een steen werd in de kamer zicht baar, en de glasscherven vlogen hem na en raakten de heer V. Toen stonden er eenige vooraanataan den op en vroegen den predikant ol zij in z'n tuin mochten, om de bron van het kwaad te ontdekken. De do minee stemde toe en de ouderzoekers togen oixier aanvoering van den heer J de R., lid der oommissie van be heer in de Geref. Gem., naar de schut ting, en door de deur, naar den tuin van den dominee, vanwaar men de lichtjes van de consistorie kon waar nemen In den tuin liepen zij denme- dischen student tegen het lijf. Hij vertelde dat hij een mooi boek had zitten lezen in zijn kamer. Door het keffen van een hondje, werd zijn aandacht van de letters afgewend en hij meende mens dien in den tuin te hooren loopen. Hij stond op, liep de gang, door, kwam in den tuin en ontmoette daar dé verzameling ernstige heer en, die hem vroegen wie er een steen gegooid had in de consistorie. De student, die er niets van wist, zei sarcastisch. O, dan hebben wij het zeker gedaan! 'Een woordenwisseling ontstond en de student sloeg den heer de R. vlak in het gezicht. Als getuigen werden gehoord drie heeren, die bij het relletje betrokken waren geweest, n.l. J. de R., S. V. en W. J. D., allen uit Gouda. Zij ver klaarden, dat de ruzie in den Geref. kerkeraad aldaar nog steeds in om vang toeneemt. Mr. J. G. Holsteyn, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, zeide, dal het z.i. vast staat, dat bekl. zich aan mis handeling heeft schuldig gemaakt. Het viel Z.E.A. tegen, dat bekl. zich er tracht af te maken door te zeggen, dat het zijn eigenlijke bedoeling niet is geweest om De R. te slaan. Bedoeling of geen bedoeling bekl. heeft gesla gen en daarvoor moet hij gestraft wor den. En wel, volgens het 0. M., met f 30 boete, te vervangen door 15 da gen hechtenis. De politierechter maakte or van: f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Dertien eenden. Overeenkomstig den eisch van het O. M. van de RaUteiMamsdhe rechtbank werden-T. de B., 36 jaar, landbouwer te Willige Langerak en C. T. van 8., 18 jaar, knecht te Willige Langerak, reep. wegens diefstal en heling van dertien eenden ten nadeel e van A. Monna, aldaar, öeroordeeJd tot t 40 boete of 20 dagen hechtenis en f 80 boete of 15 dagen hechtenis. De officieels feestviering ter gelegenheid van de 850-jarige herdenking van Leiden's Ontzet is gisterenavond onder algemeen klokgelui aangevangen. Reeds vroeg in den avond heerechte er in de stad een ongekende drukte. (Xiizend— menschen bewogen zich in de feestelijk versierde en geïllumineerde straten. Om half acht ving de gedachtenisviering in de Pieterskerk aan, waar prof. dr. P. J. Blok een gedachtenisrede hield. Mevrouw Noordewier zong hierna het: Hoort allegaer, en het G'lyck den grootsten rapsack van Valerius, waarop het koor Myn taal van Leo Mens vertolkte. Vervolgens voerde Joh. Wagenaar op het orgel, bege leid door 2 trompetten en 3 bazuinen, een door hem gecomponeerde fantasie uit over: Dankt, dankt nu allen God, waarna tot slot werden gecongen drie coupletten van het Wilhelmus, het eerste door het koor, het tweede door mevr. Noordewier en bet slot couplet, onder begeleiding van orgel, 2 trompetten en 8 bazuinen, door alle aanwe zigen. Te 9 uur 's avonds, terwijl de herdenking in de Pieterskerk nog in vollen gang was, werd een aanvapg gemaakt met de groote taptoe, waaraan 6 muziekkorpsen, begeleid door flambouwen en Bengaalsch vuur, deel namen. De opstelling bad plaats op de Koren- beursbrug, waarna ieder korps een afzon derlijke route door de stad volgde, daarbij omstuwd door een groote zingende en hos sende menschenmasea. Den geheele avond was er verder feest op het Schuttersveld, dat als feestterrein was ingericht en waar allerlei kermisvermake lijkheden, zooals stoomcarous8el, worstelten- ten, draaimolens, luchtschommele, lachten- ten, enz. enz. gelegenheid boden om zich te amuseeren. Tot diep In den nacht duurde in Leiden de feestvreugde voort Leiden's Ontzet is vandaag luisterrijker herdacht dan wellicht ooit te voren. Het is waar, er gaat geen jaar voorbij, of de Lei- denaars vieren feest ter gelegenheid van den derden October den voor Leiden en eveneens voor geheel ons vaderland zoo historische dagen. Toch was er dit jaar alle aanleiding toe, om het feest grootscher dan anders op te zetten. Immers gold het heden de 350- jarige herdenking van Leiden's Ontzet en bovendien was er vreugde over het verschij nen va nons Vorstenhuis te midden van de feestvierende Leidenaars. Reeds heel vroeg in den morgen waren de bestuursleden van de 3-October vereeni- ging in den weer, om de laatste hand te leg gen aan de voorbereidende werkzaamheden. Ook de Leidenaars hadden zich reeds in het vroegere morgenuur op straat begeven, om van het begin tot het einde van de fees telijkheden gteuige te zijn. Het was bekend, dat ook Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Haar Gemaal reeds om acht uur in Leiden zou arriveereni En velen waren naar den omtrek van het Stationsplein ge wandeld, om daar de komst van onze Lands vrouwe af te wachten. Om 8.10 uur arriveerde het Koninklijk salonrijtuig aan het station, waar ter be groeting aanwezig was de Burgemeester van Leiden, Jbr, Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. Toen de Vorstelijke personen buiten het stationsgebouw kwamen, stond daar op het Stationsplein opgeateld een «erewacht yan Burgers en Studenten. De eerewacht van de Studentenvereeniging „Pro Patria", waarvan de deelnemers gekleed waren in het speciale Btudentencostuum, dat ook bij de schietoefening#» gedragen wordt, had zich voor den ingang van het Stationsgebouw ge schaard, terwijl de eerewacht van Blirgfrs te paard zich opgesteld had aan beide zijden van den Koninklijken Stoet Toen de Ko ningin het stationsgebouw verliet, speelde het Leideche politiemuziekgezelschap de Ko- nlngin-Wilhelmina-Marsch. Hare Majesteit en Z. K. H. bestegen daar op het Koninklijk djtwjg, waarna de stoet, begeleid door de eerewacht te paard, zich in beweging zette. Voor het gebopw vap f)e Nederlandsche Baalt brachten de daar op gestelde manschappen y»n de militaire kust wacht Hare Majesteit de militaire eerbewij zen. Daarop vervolgde de stoet zijn wég langs Boommarkt en Aalmarkt, naar het Waaggebouw, waar de officieel» ontvangst door het Bestuur van de 3-0ctober Vereeul- ging plaats vond. Bij aankomst in het Waaggebouw stelde de Burgemeester aan Hare Majesteit voor den heer W. van der Laan, voorzitter van de 3-October Vereenlging, die op zijn beurt de andere leden yan zijn bestuur aan de Hooge Gast voorstelde. I» het Waaggebouw ston den in een U-vorm lange tafels waarop de traditioneel© 3-October broeden wpre» peer- gelegd. Langs dl# tafels hadden zich yele Commissie-leden opgesteld, die aan het bin nenkomend publie ktegen inlevering van de te voren afgegeven bonnetjes de brooden uit reikten. Er waren ditmaal ongeveer driedui zend menschen, die voor de uitdeeling in aanmerking kwamen. Na ontvangst van hun brood gingen de menschen het restant van de feestgave in ontvangst nemen aan den anderen kant van de zaal, waar groote kui pen met haringen waren geplaatst. Dames Comité-leden deelden de haringen uit. En alvorens de gelukkigen met hun feestgave het Waaggebouw verlieten, kregen zij nog, voor zoover het vrouwen waren een pakje thee en voor zoover het mannen waren een pakje tabak ten geschenke, welwillend door de firma van Nelle ter beschikking gesteld. De Koningin sloeg met groote belangstel ling de uitreiking der feestgave gade en Zij vergenoegde zich erin de tevreden gezichten te zien van al die lieden, die zich met hun brood en haring zoo ingenomen betoonden. Tijdens de uitreiking der feestgave werd vanaf het Waaghoofd een groote duiven- sportdemonstratie gehouden, onder leiding van de Leidsche Poatduivenclub. Terwijl Hare Majesteit zich in het Waag gebouw ophield, werd Haar door de firma Levy te Leiden een historisch zijden doek aangeboden, voorstellende een aantal oude gebouwen uit de Sleutelstad. Om kwart over tien verlieten de Konink lijke Gasten het Waaggebouw en begaven zü zich te voet, kruisende de Breestraat door de Pieterkerkkoorsteeg naar de Pie terskerk. Op hun wandeling werd Hare Ma jesteit door den Burgemeester en Z. K. H. door den Voorzitter van de 3-October Ver- eeniging begeleid. Bij de binnenkomst van de Landsvrouwe zong de gemeente Gezang 8 1, en nadat Hare Majesteit Haar plaats had ingenomen, wend door Ds. Riemens voorgelezen Psalm 124. Het kerkkoor, onder leiding van den heer Smink zong daarop een oud lied uit „Valerius' Gedenck-Clanck", betrekking hebbende op den inquisitietijd. Na een voorgebed door den predikant, werd door de gemeente vervolgens gezongen Psalm 9 vz. 1, 2 en 3, de traditioneele psalm, die in 1574 bij het binnentreden, van het volk in de Pieterskerk, ook is gezongen. Da. Rie mens ving daarop zijn preek aan naar aan leiding van Psalm 146 9 (de Heer, die den Verdrukte recht doet, die den Hongerige brood geeft, de Heer maakt de Gevangenen loa). Na afloop van den kerkdienst had in het plantsoen de onthullingsplechtigheid plaats van een monument, staande op de histori sche plek, waar eens de oude walmuur stond. Prof. Dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Lei den hield voor de onthulling een rede, waar in hij aanving met zijn vreugde erover te uiten, dat hij hier Hare Majesteit de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik mocht begroeten als de nazaten van den grooten Oranjevorst, aan wien Leiden voor 850 jaar het lang, te lang verwachte ontzet had té danken, dat het redde uit de wreede handen van den Spaanschen landvoogd en zijne tra wanten*. Prof. Blok riep aan het slot van zijn rede uit: Leve de Vrijheid, Leve het Vaderland, Leve de Koningin. Hare Majesteit, voldoende aan het tot Haar gericht verzoek, begaf zich daarop naar het monument, om het te onthullen. Toen deze plechtigheid was geëindigd, droeg Prof. Blok het monument aan de gemeente Leiden over, namens welks de Burgemeester met een toepasselijk woord het gedenkte ken in dank aanvaardde. De Koningin hechtte aan het monument een fraaie krans. De plechtigheid, welke werd opgeluisterd door de Christelijke Zangvereeniging L. E. D. A. G. O. H. en het muziekgezelschap „Orpheus", was ten einde, nadat door het Bestuur der 3-October Vereemiging een krans was gelegd. De Koningin besteeg weer Haar rijtuig tot het maken van een rijtoer naar het Stadhuis. In de straten, waardoor zij reed werd Hare Majesteit hartelijk door het pu bliek begroet. Omstreeks kwart over twaalf arriveerde de Koninklijke stoet in de Bree- straat voor het Stadhuis. Daar werd de Koningin door den Rftad der gemeente ont vangen. In de Raadzaal werd H. M. toegesproken door den Burgemeester Jhr. Mr. Dr. de Gij selaar, wiens rede door H. M. werd beant woord ,en waarin H. W. wees op de ge schiedkundige banden, waarmee de stad Leiden zich aam het Oranjehuis verbonden heeft. H. M .schetste de dagen, waarin de burgers yftp Leiden met heldenmoed de stad verdedigden, offsrg noch ontberingen |el<|en, waar het hun hoogste goederen gold, zij in God hun vertrouwen stelde. H. M. wees er nog op hoe Leiden ook vrijheid en bescher ming betreft ,zich wereldberoemd heeft gemaakt. H. M. spoorde ten slotte aan er op hfldacht te zijp, dat het dur# plicht is dat erfdeel ontwellend en »np 9ns nggeslapht over te dragen. Met blijde erkentenis had H. M. ervaren, dat de Burgemeester, de Raad en de geheele bevolking van Leiden dit volkomen begrijpen. De Koninklijke Bezoekers verlieten om één uur het Stadhuis en begaven zich naar het Station, alwaar in den Koninklijken Hqftrpin dp lunsH Wérd gebruikt. Na de lunch ving 4e fcminfclijbe omstreeks half drie pen rijtper aap met be stemming paar bet Openluchtspel, dat pp het teri-ei» aan 4& Zpeterwoudschen Singel nabij dp vpn Disselbnw wprd gegeven. Dit openluchtspel stelde voor do „Vrede van Rijswijk". De Koningin gaf na aflbop Hare groote voldoening te kennen over het geen door allen, die aan dit spel hadden deel genomen, was gepresteerd. Daarop werd om streeks kwart voor vijf den terugtocht naar het Station aanvaard. Langs de wegen stond het zwart van menschen, die Hare Majes teit hartelijk toewuifden. Om kwart over vijf arriveerde het Ko- pjpklijk gezelschap aan het station, daar nppi Harp Majesteit afscheid van het Be stuur dpr 3rOctpb#r Verppniging, aan het welk Zij Hare hulde betuigd# vppr het pr- ganiseeren dezer gropteche f pesten, Ook dankt* onze Landsvrouwe bij het afschud nemen den Burgemeester voor de hartelijke ontvangst, welke Haar van de zijde der Leid—aren bb Haar bezoek was ten deel ge vallen. 5^K. H. de Prins, die in Leiden bleef om aaiflen feestmaaltijd van de 8-October Ver- eemgïng deel te nemen, drukte tenslotte Hare Majesteit vöor Haar vertrék de hand. Om kwart over vijf werd het sein tot ver trek gegeven, en verliet de Koninklijke trein het feestvierend Leiden. LUCHTVAART. De HollandIndië-vlucfet. De svisteura uit Praag vartrokkea. D« Holland -Indië-vlieger» zijn gister morgen te 8-50 bb mooi eenigozins ne velig weer van Praag vertrokken, om hun luchtreis voont te zetten. De volgende landing is te Belgrado. De Zeppelin voer Amerika. De kapitein der Z. IH heeft medege deeld, dat de reis naar Amerika misschien over Hamburg en Cuxhaven, maar waar schijnlijker over Rotterdam zal gaan. GEMENGDE BERICHTEN. Schandelijk ondankbaar. Een fabriek *ar be id er lei Boedapest, wiens dochtertje bij een geziene Hol- landscbe familie in een dorp nabij Utrecht eenige maanden opgenomen was, heeft bij de weidoeuers van zijr. kind chantage trachten te plegen. Hij schreef, nadat zijn kind uit Hol land was teruggekeerd, aan de pleeg ouders een brief, waarin het heette, dat de pleegvader met het kind on tuchtige! handelingen had/ geploegd, waardoor het kind ernstig z.ek in een ziekenhuis te Boedapest lag. liet kuu Z(.u kreugel blij»eu en de vaaer was reeds materieel geruïneerd door de ziekte van het meisje, door den pleeg vader veroorzaakt. Hij wat- goaeigo, zoo heette hetverder, een schandaal te vermijden. De Hollandsoiiu pleeg ouders waren liun onschuld bewust, doch schrikten toch niet weinig van Ueze ongehoorde ondankbare daad, waarvan zij het doei al te goed door zagen. Zij deelden het geval aan hei Hollandsche gezantschap te Boouapest mede. Dit wendde zich tot de iion- gaarscihe KindersokuizJiga. die onmid dellijk bij de politie aaugilte deed. De vader van het kind werd aan een verhoor onderworpen. De Liga liet het kind door een arts onderzoekeu, die vaststelde, dut van de bewering van den vader geen woord waar was. De Liga stelde van dit resultaat ook do Hollandsche pleegouders in konnis, ten einde hen gerust te stellen. De recht bank zal dit geval van chantage in be handeling nemen. Hilversumsche draadlooze omroep. Programma voor hedeuavond 9 uur. cpreker Dr. M. M. oen Hertog te s-Gravenhage. Duuerwerp „Wre is Jezus". Programma voor Zondag 5 October a.s. des avonds te ti uur. Meoewerkennen: de dames Di Moor- lag, Amsterdam, sopraanMarie du- nette Walen,, Hilversum, piano, en ue heeren Louis Zimmerman, ie concert meester van het Concer ig eoouw-oruest viool, en Frans ie Couture (oud-leer ling van Louis Zimnienuami) viool. Programma 1. bchottiacho Fantasie (Op 4b) Max Bruch, (Louis Zuumer- rnunn en M. Janette Walen), viool en fiano2. a. Ave Maria, Luzzy b. Aria uit1 l'hyiiunt pgopagtio, Uavecrux \8il, Aria uit Dieu d'israöt, Gaveaux 1811 c. Helas, Héias, c'est prés de vous, Paer 1798 (Di Moorlag en M. J. Walen) sopraan ©a piano. 3. a. Ro mance, WUhelny b. tilaviaehe Tan*- weise No. 2, DvorakKreiaier c. Ma zurka, Louis Zimmermanu (Louis Zim- mermann en M. J. Walen). 4. Aria uit de Opera Butterfly, Puc cini (Di Moorlag on M. J. Walen), a.' Aria b. Aria der Errea aus der Oper Enrico LeoneAgostino Steltani. e Arip des Aiidoro a us dec Oper La Donna Ancora fedele (Di Moorlag en F. Ie Couitre en M. J. Waieu), zang, viool en piano. Duet in D. mineur, L. bpohr (alleen voor 2 vio len, Louis Zimmermann on F. ie Coui- Programma voor Maandag October a.s., des avonds uur Mevrouw An toinette van Dijk, Kinderuur. De Witte Stad. Uit Amsterdam meldi men ons Een keurige rijdende reo.ame witte huisjes uiters^ Gosiorscu aandoend, vestigden er Zondag al de aandacht op da( Maandag 2 uur hi Bette vu© oe N.\. Algemeen© Bquw- OU Exploitatie Mij. De WitUj Stad zou debuleeren als »n 't publiek trekkend® premie-obliga tie Mij. Wij hebben het debuut bijgewoond en moeten verklaren, dat het zeer ge lukkig was. Eerstens door de groote bolangstelling. Een der zalen yail kol feestgebouw was bijna geheel gevuld en onder het publiek heersoato een buitengewoon opgewekte geest, in do openingsrede zette de president van den Raad van Commissarissen lui» kol. J H. G. Vermeer het doel van ,.De Witte Stad" het bouwen van een tuinstad tegen den grens van Amntr- dara uiteen. -Alvorens tot de trekking werd wei- gegaan werd aan bevoegde autoritei ten, waaronder de commissaris van po litie die van regeeringswege een on derzoek instelde, het bewijs overlegd dat de benoodigde sommen ter uitbe taling van de premiën aanwezig wa ren. Gevolgd werd het bussensysteem: een bus met serienummers, een met volgnummers en een met preoMes. Die bussen waren gevuld onder toezicht en verantwoordelijkheid van notaris J. H. F. M. de Hoog, die de geheele trek king controleerde evenals de accoun tants De WoUf en van der Velde, dié alle faits et gestes volgden. Alle maatregelen zijn dan ook zoo danig geqomen dat, mochten door WeUwijriging ®lla premifrohligtfl» vetdwliw» 4» tam «O 't ««luk fi» de Witte Stad eo de te .erieeoeo hulp tot bestrijding van den woningnood zal blijven bestaan. De volgende trekking die Maandag ti Oct. a.s. plaats zal hebben wordt weer in het openbaar gehouden in het feestgebouw Bollevue t© Amsterdam. Jackie Coogan by den Paus. Jackie Coogan ia op zijn tocht dbor Europa ook door den Paus ontvangen. Al5 herinnering aan deze particuliere audiëntie heeft Pius XI hem een gou den medaille geschonken mi zijn zegen vei leend. Toen Jackie den Kerkvader vertel de, dat hij binnenkort naar Grieken land zou afreizen, heeft deze hem' in overweging gegeven, in Athene een liefdadigheidsvoorstelling te geven ten bate der Armeensche kinderen in het Katholieke Tehuis aldaar. De „kid" antwoordde, dat hij gelukkig zou zijn dezen raad op te volgen. Jackie werd later door Mussolini ont vangen. Tegen de pagekopjes. De segeering van Bulgarije heeft krachtig stelling genomen tegen de „pagekopjeB". Zoo heeft het Ministe rie van Onderwijs gelast, dat meisjes, die „bobbed-hair" dragen niet meer tot de openbare scholen zullen worden toegelaten en ook geen betrekking in openbaren dienst mogen bekleed eu. Oo1' tal van particuliere zaken, ban ken, groote industrie- en handelson dernemingen, zullen in het vervolg geen vrouwelijk personeel dat „bob- beb-hair" draagt, aanstellen. Ernstige vechtpartij op een kermis. Gisteravond is het op d,e kermis te Nieuw Schoonebeek bij Coevorden, tot ernstige onregelmatigheden gekomen. Een aantal burgers werd door de ma rechaussee gesommeerd uit elkaar te gaan. De personen, blijkbaar beschon ken, wilden hieraan geen gevolg ge ven. Een marechaussee maakte daarop gebruik van zijn sabel, om de men- sct.eu uit elkaar te jagen. Hij werd aangevallen en men ontrukte hem de schede van zijn wapen. Daarmede gin gen de kerels een anderen mareohau- see te lijf, die zijn makker te hulp kwam. De aangevallene werd1 ernstig aan het hoofd en den bovenarm ge wond. Yan een verstandig paard en onverstandige menschen. Een landbouwer uit Gaasterland had op de terugreis van Jouster Merke bier en daair wat te diep in 't glaasje gekeken. Tussehen Kippenburg eft Ri js wilde hij zijn metgezel eens toonen, hoe hard zijn paard wel loopen kon en met vliegende v'uart ging het in de duisternis huiswaarts. Het paard, dat echter beter zag dan zijn meester, ont dekte plotseling een voor, hou uit rij denden melkwagen. Het dier zocht ruimte voor zich, zonder ziel» te be kommeren om de sjees met den dollen bestuurder. Een hevige botsing volgde. De boer met zijn vriend slingerden uit hot rijtuig en werden bewusteloos op genomen. Het paard liep door en werd den volgenden morgen in een weiland aangetroffen, rustig grazend, met een gedeelte van de sjees nog achter zich. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Het IJ naar Brussel. De loting voor het internationale wa- tei polotournooi te Brussel, om de coup de Crawhez, op 4 en 5 dezer, hebben het volgende resultaat gehad Zater dagavond A. Los enfants de Neptune (Tourcoing) tegen Royal Brussels Swim ming Club B. Cercle royal de nata tion Brnxelles—Zwemvereeniging Het IJ, Amsterdam Zondagavond verlie zer A tegen verliezer B winnaar A tegen winnaar B. ATHLETIEK. Nurmi verbetert een wereldrecord. Volgens een bericht uit Helsingfors heeft Nurmi het wereldrecord1 over 5000 Meter verbeterd door den afstand af te leggen in 24 min. en 6 sec. KERKNIEUWS. Pret eat an ten bood. Do algemeenen vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond wordt dit jaar op 20 en 21 October te Rotter dam gehouden. Op 20 October is er een wAjdings- stonde, waar ds. H. G. van Wijngaar den, predikant van de Vrije Gemeente te Amsterdam', zal spreken. Daaroq ont vangst van afgevaardigden en leden. Den daarop volgenden morgen begint de behandeling van zaken. Alle tijd blijft beschikbaar voor de bespreking van de belangen van den Bond, daar ei geen referaten gehouden worden. De voornaamste voorstellen zijn Voorstel, ingediend door de Bijbel- oommissie De algemeen© vergadering van den Ned er lands chen Protestantenbond, ver gaderd te Rotterdam, 21 October 1924, draagt aan het hoofdbestuur op de Bij belcommissie te reoiganiseeren tot een stichting. Voorstel van de afdeding Vaneveld: Het hoofdbestuur neme maatregelen om een nauwer verband te bewerkstel ligen tusschen die ofdeetingen van den Bond, welker werkzaamheden mode uit prediking en (of) godsdienstonderwijs t>«ta«n. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 October 1924. Jubileum Mejuffrouw J. F. de Jong. Op 1 October was het 40 jaar geleden dat Mejuffrouw J. F. de Jong, hoofd dei- Se openbare bewaarschool aan de Leih- maetstraat, bij de gemeentebewaarecholen in dienst trad aanvankelijk als kweekeling, later als hoofd van de bewaarschool in de Patersteeg, nadien hoofd van de bewaar school aan de Lethmaetetraat. De school was voor deze heugelijke ge beurteed» mooi versierd, en personeel en collega's kwamen al vroeg Mejuffrouw de Jong gelukwenschen. Namens het Gemeentebestuur werd de jubüareese gecomplimenteerd door Burge meester Mjje en den wethouder van onder w(js de hoer Lafeber, die Mejuffrouw de Jong namens het Gemeentebestuur een gouden armbandhorloge met inscriptie aanbood. Mej. de Jong werd later nog gelukge- wenscht door de heer A. H. Teepe, voor zitter van de Commieeie van het toezicht op het L. O. en de heer de Vos, directeur der Opleidingecuraueu van Bewaarschool- houderessen. Een bietenschip gezonken. Gisterenavond omstreeks half acht Is het met bieten geladen schip „Roelofje" van scnipper Koekoek, komende van Waddinx- veen en op weg naar Puttershoek, nabij de Fabriek van Vuurvaste Producten van Nachtegaal in de Gouwe op de steenen ge- loopen, tengevolge waarvan het is gezon ken. De schipper en zijn gezin konden zich redden, zoodat persoonlijke ongevallen niet plaats hadden. De schuit steekt voor een deel boven water uit Spaar- en Hulpbank. Gedurende de maand September 1924 zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 865 posten 27122.74 Bijgeschreven rente 102.86 27225.10 Terugbetaling in 91 posten 33890.56 Meer terugbetaald dan jngel. 6665.46 Aan het einde der maand Augustus was ten name der Inleggers ingeschreven 962679.59'A zooflat hun tegoed uit Septem ber bedroeg 956014.18% In den loop der maand September zijn 18 nieuwe boekjes afgegeven, 5 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 12 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand September 3008 boekjes in omloop waren. Steunt het reddingswezen! In aansluiting op de reeds gedane mede- deelingen betreffende het Huldeblijk dat der Nederlandsche Reddingmaatschappyen ter gelege»h«id yan haar 1Q0-jarig bestaan zal worden aangeboden en waarvoor mor gen, Zaterdag 4 Oct., ook hier ter stede een inzameling zal plaats hebben, vermei den wy neg het volgende: Zaterdagnamiddag te 2 uur zullen drie muziekkorpsen, begeleid door padvinders door d« stad trekken, teneinde de collecte busjes aan de huizen aan te bieden en we mogen hopen, met succes. Eik der muziek korpsen ia een bepaald stadsdeel aangewe zen. Het muziekgezelschap Wdhelmina van de Plateelbaftkery Zuid-Holland, directeur de heer Geoaink, trekt met de padvinders uit vanaf de openbare school aan de Prins Hendrikstraat en zal op de meest gunstig gelogen punten van het stadsdeel ten Wes ten van de Weethaven, de Hooge Gouwe en de Nieuwe Vaart, waartoe dus behooren de Korte Akkeren, het Oude Veerafcal, de Vest, de Raam, de Peperstraat, de Keizer straat, de Wachtel straat, Onder de Boompjes en het Jaagpad, met de zijstra ten enz. vroolyke muziek doen hooren. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer Joh. Fabriaan trekt met een afdee- limg padvinders vanaf het Stadserf door het stadsgedeelte dat begrensd wordt door Westhaven, Hooge Gouwe, Regentesee- plantsoen, Houtmansgracht, Houtmans- planteoen, Punt en Nieuwe Vee ratal, bene - vens de Katteneingel, Van Beverninghlaan, van Bergen IJzendoornpark, Crabeth- straat en de aan de Nieuwe Vaart gele gen straten, terwijl de Harmonie St. Gae- cilia, directeur de heer Kleiman, vanaf de verzamelplaats het z.g. Amerika, met een af deeling padvinders door het stadsgedeel te ten 'Oosten van den Fluweelen en Blee- kerseingel, de Stationsstraat en den Ridder van Catsweg zal trekken. Dat belooft dus in de geheele stad op alle goede punten muziek van onze Good- sehe korpsen, die zich voor dit philantro- pische doel gaarne beschikbaar hebben ge steld. Na het einde van den rondgang mar ches ren deze muziekkorpsen met de pad vinders naar het Stadthuis, waar door het Goudsche comité de collecte-bussen in ont vangst worden genomen. Teneinde den ingezetenen het doel van de inzameling duidelijk voor oogen te stel len zal Zaterdag een op een auto geplaatste reddingssloep met gracieuae bemanning door de straten rijden, waarby een deel der bemanning, die in zee-aitrusttog is gekleed, den wandelaars qyat vriendelyken drang zal vragen te offeren tot steun van het reddingswezen en van de dapperen, die zoovalen uit doodenood redden. Dat ieder voor dot nobele doel dan bij drage; elke gift ia welkom en wordt dank baar aanvaard! Jan van Rleaudyk en Antoinette van Dtfk. Hedenavond zal Jan An Riemsdijk, de bekende zanger van Veluwsche boerenlied jet, in de taal „Kunstmin" van „Ons Ge- weffa" optraden, waarbij hy door sffs Ieder beaoske HEDENAVOND JAN VAN RIEMSDIJK. Hollandsche en Hoerenliedjes. ANTOINETTE VAN DUK, Liedjes by de Luit en Piano. Na dé Pauw: BÓEREN-DUETTEN en SAMENZANGEN. Oud-Holland by Harmonica m Luit. Ie Rang L— (Niet-Leden 1.50), 2e Rang 0.75 (Niet-Leden 1.-), plus rechten. 2646 20 vrouw op de piano zal worden begeleid. Naast hen komt Antoinette van Dyk, die eveneens hier een goede bekende is, met een aardig repertoire hat programma van den avond aanvullen. Wij verwijzen naar de betreffende adver tentie in dit blad. De Sted. Zweminrichting gesloten. De Commissie van Toezicht op de Ste delijke Zweminrichting maakt bekend, dat de inrichting morgen, 4 October, wordt ge sloten. „Het Christeiyk getuigenis dor Catacomben". Naar wy vernemen zal Pater Hendrich». in dit seizoen, de lozing met ongeveer 200 lichtbeelden over dit onderwerp houden te Rotterdam (23 Nov., Groote Schouwburg)» Den Haag (30 Nov. Gebouw voor K. en W.), Haarlem (7 Dec. sGem. Concertge bouw), Gouda (21 Dec. Concordia), NU- megen (4 Jan. Groote Zaal, Vereeniging), Amsterdam (12 Jan. Concertgebouw), Leiden (18 Jan. Stadsgehoorzaal), Den Bosch, Venlo, Breda, (datum nog niet vastgesteld). Deze lezing is de vrucht van zyn studierede nriar Rome; de licht beelden zijn bijna alle naar oorspronkelij ke foto's uit Rome en voor verre het groot ste gedeelte van schilderwerken, beeld houwwerken en inechriften, die Pater Hen- drichs te Rome zelf aanschouwde. Gevonden voorwerpen. Op eiken dag, des vdórmiddags tusschen 10 en 12 uur, zyn aan het bureau van po litie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevon den voorwerpen: 9 huissleutels, 2 sleuteltjes, 1 hondenpenning, 1 busje met broodzak, 1 horloge met ketting, 1 rozenkrans in étui, 1 ring met 2 sleutels, 1 br. portemonnaie, 1 rozenkrans, 1 koralen ceintuur, 1 armband horloge. Voorts zijn te bevragen: 1 regenjas, Post kantoor, Westhaven; 1 kip, C. Brons, 4e Kade 29; 1 pet, J. Spee, Geuzenatraat 46; 1 schaar, C. Rapis, Pretoriaplein 9; 1 hondje J. Miedema, N. Haven 289; 1 ceintuur met gesp, J. Boeghedm, Snoystr. 17; 1 ceintuur, G. de Keijzer, Vorsfcmanatr. 13; 1 hondje, B. Gerritsen, A. de Vlachmarbt 36; 1 kinder- 8Choentje, Wildschut, Oselestraat 26; 1 kettinkje, A. de Weger, Pr. Hendrikstr. 24; 1 jaar glacé handschoenen, v. d. Kley, Klei- wegstr. 10; 1 ledige porfenionaie, C. v. Eyk, Gouwe 26; 1 huissleutel, H. v. Dyk, Keizer straat 104; 1 kinderbadpak, C. de Jong, Bockenbergstr. 8; 1 raamhor, J. Vink, St. Josephstr. 24; 1 rozenkrans, M. Endenburg, Veerstal 18; 1 dasspeld, B. v. Buuren, Leus den Parkweg 126, Amsterdam; 1 kettinkje met 2 sleutels, G. Verbiest, Pretoriaplein 27; 1 lrinderhandtaschje, D. Goudriaan, L. Wil- lemsteeg 8; 1 eorsetiyfje, Rietveld, L. Dwarsstraat 24; 1 duimstok, P. W. Mul. Spooratr. 31; 1 rozenkrans, J. Burger, Blee- kersrngel 6; 1 R. K. gebedenboekje, A. de Groot, Bleekersingel 47; 1. R. K. medaille m. ketting, J. v. Reeden, v. Stryenstr. 16; ecnig ldein geld, T. v. Hemert, Boekenberg- straat 39; 1 gryze mantelceintuur A. Oos- termeyer, F. W. ReitastTaat 9; 1 insigne postduivenvereeniging, B. Groeneveld, N. Haven 14; 2 autospiegeltjes, Stroefland, Markt 21; 1 mantelceintuur, D. v. d. Kuik, v. Pereynstr. 3; 1 pakje met goed, W. Knecht, Boschweg 4; 1 kakmesje in étui, W. J. Wegenwys, Usaeilaan 64; 1 ledig porte- monnai'tje, P. Jongerius, Vlamingstr. 2; 1 portemonnaie, M. Zuidam, Ketelstra 11; 1 kip, v. d. Horst, Knigerkuw 16; 1 br. porte monnaie, H. Wiezer, L. WIMemsteeg 8; 1 mantelceintuur, C. Wemmers, Heerenstr. 115; 1 étui met Inh. K. v. d. Loo, F. W. Reitozstr. 18; 1 portemonnaie, IJpelaar, R. v. Catsweg 172; 2 ceintuurs, Duhr, Komyn- steeg 8; 1 postduif, H. den Boon, IJssellaan 35; 1 bankbiljet, Stolk, Nobebtr. 14; 1 pot loodhouder, G. Boot, E. J. v. Heusdenstr. 9; 1 beursje, J. Stoleker, Boskoop; 1 geldstuk, J. Dunker, Kattensingel 87; 1 nijptang, A. Vergeer, N- Haven 27; 1 muts, F. Begeer, IJssellaan 73; 1 rok, J. J. Welling, v. Stryeo- straat 3; 1 paar sportkousen, M. Holmer, P. C. Bothstr. 15; 1 portemonnaie, A. B. Leef- lang, Zwarteweg 36; 1 zijden d.handschoen, A. de Keizer, Heerenstr. 161; 1 schaar, L. Rink, Dr. Leydatr. 5; 1 rozenkrans, v. Bruf- gen, Kanaalstr. 4; 1 oorknopje, G. Verdouw, Adrfaanvlackstr. 10; 1 dportemonnaie, Boe man, Walesteeg 10; 1 pet, P. v. Sant, Moordr. Verlaat 12; 1 schoolétui, H. Oos- trom, St. Josephstr. 22; 1 medaillon m. ket ting, W. Hommels, Vlamingstr. 36; l kerk boekje, J. Hageman, Pr. Hendrikstr. 78? 1 rozenkrans in étui, G. Kranendonk, Groene- weg 70; 1 zakmesje, Sibbes, Gouwe 89; 1 glacé handschoen, de Heide, Turfsingel 88; 1 kindermuts, J. MDderwyk, Laseruskade 116; 1 portemonnaie, B. Kalmeyer, L. Wil- lemateeg 9; 1 japon, Keizer, Wyde poort 16; 1 kindermate, G. Verbiest, Pretoriaplein 22; 1 duif, H. Drieeeen, Heerenntr. 171; 1 h. handschoen, J. Gerritsen, A. de Viaehnuurkt 88; 1 vulpenhouder, A. J, Vermeulen, L. Tiendattftg 76; 1 R X. kerkboekje, G. v. Reede, v. Strijenstr. 16; 1 haarkam, B. v. d. Sluis, L. Tiendeweg 88; 2 zilverbons, J. v. d Berg, Heerenstr. 7; 1 rokspeld, B. Zinkhaan, Tuinstr. 21; 1 k-portsanoanaia, v. Dam, Kui pers tr. 2; 1 zw. portemonnaie, G. v. Dam, P. C. Bothatr. 70; 1 parapluis, J. G. Wegnar, Veerstal 20 1 taech m. sleutels van motor fiets, A. F. Jonkheid, Karnemelksloot 9; 1 schoolétui, J. Spee, P. Hendrikstr. 97; 1 br. portemonnaie, F. D. Koolwyk, Bocken bergstr. 20; 1 temt, A. Verbrugge, Kanaal straat 4; 1 k. handtaschje, F. H. Bianendyk, Boelekade 21; 1 vaarboom, P. Verkerk, Kar nemelksloot 49; 1 kinderkousje, J. de Riet, Geuzen*tr. 43; 1 «Lhandechoen, J. de Frank- ryker, R. v. Catsweg 171; 1 reglement v. voetbalclub, W. Tuinman, Tuinstr. 84; 1 d. handschoen, Konings, O. Hoven 16; 1 varken G. Hornis, Boomgaardptr. 27; 1 sak appelen, C. Rook, Boelekade 281; 1 notitieboek, J. J. Holthuysen, J. Kotten*teeg 10; 1 heeren schoen, E. Donk, Zwanenburgsche hofje; 1 kinderschoentje, Blok, Boelekade 147; 1 kin derschoentje, J. Vooys, Ream 126; 1 sweep, W. G. Boekamp, N. Haven 19; 1 kinderarm band, K. v. Klaveren, Boelekaüe 10; 1 man chetknoop, P. Snel, Heerenstr. 110; 1 por- temonnai'tje met 2 sleuteltjes, S. den Edel, liestedelingenhuis; 1 beenkap, P. M. v. Leeuwen, Kaam 282; 1 mutsje, P. Burger, Snoystr. 67; 1 beige ceintuur, F. Cozak, F. W. Iteitzstr. 60; 1 dameshorloge, P. Mounier Pr. Hendrikstr. 10; 1 k.handtaschje, P. v. Adrichem, Moordrecht P 223; 1 étui ra. RJL Penning, M. Jansen, Snoystr. 4; 1 d.horloge- armband, H. M. v. Vliet, Vorstmanstr. 26; 1 mantelceintuur, A. Pentyk, Karnemelk sloot 77; 1 gr. tasehje, B. Kook, Boelekade 231; 1 pakje, C. Boer, Fluw.iiage) 61; 1 kap v. motorrijder, G. J. Heykoop, Turfsingel 7; I ceintuur, G. Tiilemans, Kleiweg 87; 1 handtaschje m. kerkboekje, B. Jaspers, Kar nemelksloot 110; 1 traplooper, Steenwin kel, Groeneweg 57; 1 sigarenpypje in étui, Vergoed, Parkstr. 10; 1 broche, v. Rossum, Spooratr. 19; 1 knipmes je, B. v. Hoorn, Nieuwe Gouwe 2. Omtrent eenige gevonden rywiel-belas- tingplaatjes zyn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie alhier. Agenda. 3 Oct. 8 uur. Soc. „One Genoegen", Zaal Kunstmin. Jan van Riemadyk. 4 Oct. 8% u. Zaal Concordia, Weethaven. Toonealvereeniging Thalia. 10 Oct. 8 uur. Soc. do Réunie. Lezing Prof. Dr. F. H. Quix, voor het Natuurkundig Genootschap. II Oct. 8 uur. Zaal Concordia, Westhaven. Tooneelvereeniging Harmonie. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot an met Vrijdag 3 October, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alben echter voor recepten). iriT"DEN omtrek BKKKKNWOUDK. Donderdagmiddag bemerkte de vrouw van K. van den Heuvel alhier in de voor kamer zynde dat haar 2-jarigzoontje in den sloot was gevallen. Vlug sprong se door het in haaet geopende raam, ea di rect daarna te water, daardoor had ze liet geluk het kind nog levend op den vasten wal te brengen. By de omwonende buren verwekte een en ander een heele opschud ding. OUDEWATER. Burgeriyke Stand van 26 Sept. tot 2 Oct. GEBOREN: Wilhelmina Maria Petronel- la, d. v. P. G, Cleef en B. G. W. de Klein. Cornelia, v. C. H. Verhagen en B. Clad- der. Cornelia,' d. v. M. Woutera en K. Visser. ONDERTROUWD: Theodoras Hoogen- boom, 31 j. en Cornelia de Wit, 80 j. Aout v. d. Mispel en Petronella Bronk. OVERLEDEN: Aletta Huffener, 74 J., Wed. van C. Steenbergen. MAHKTBER1CHTEN. ALFEN a. d. Ryn, 2 Oct Aangervoerd 38 partyen. Ie soort 68—71, 2e soort 64 67, Gestempelde 72—76. Handel matig. (DRAADLOOZE DIENST.) De lersche greaawet in de derde lezing amagenemea. LONDEN, 8 Oct. De wot tot vasts lei- Hug van do leraéhe grenzen is in dor de lezing aangenomen mot 251 togen 99 stemmen. Thomas verklaarde, dat de regeering bij de benoeming van den UUterBcheu greoa-éommiaearis niet al- BSHffff—- I SBSBBBBBB leen aan Ulster, ara ar aas de heele wereld van baar onpartijdigheid zou blijk geven, aoodat Ulster zou toege ven, dat zij al het mogelijke had ge- daai in deu aoor hwtigen au neteligen toestand. Door aaa aardschaivfasg hsdalrsu. QUEBEC, 8 Oct. VJD. William Price, om Canadestch houthakker ea vroeger parle mentslid van Quebec, ward gistermorgen door oen grondverschuiving in ^.anogami bedolven, toen hg met twee ingenieurs da schade inspecteerde, die veroorzaakt was door een kleine aardverschuiving. WlttbKLKOhliitiikN. I Oei. «Ml 8 Oct -■i Londen OIU HM «ra 11.68% Uerlyn 0.61% 0.61% Parys 13.67% 18.62% Brussel 12.60 12.47% Zwitserland 49.36 49.45 Ween— 0.0086% 0.0086% kopenhagen 45.05 44.96 Stockholm 68.86 68.80 Christiania 36.50 86.70 New-York 2.68% 2JM* Niet officieel. Milaan 1L86 1L80 Madrid 84.55 34.30 Praag 7.70 7.79 Beurseverzicht. Ook heden waren het weer de raböerwaar den, dia overwegend op den voorgrond tra den en groote omaetten te aanschouwen ga ven, wsarby da koersen zich niet onbolang- ryk verder wisten te verheffen. Amsterdam rubber waren pre do mi nee read. Voor thee- uaadeelea bwtomi ook flinke belangstelling, maar de kandal in dsae was toch niet om vangrijk. Scheepvaarten weren over h«t el- gemeen niet slecht gestemd. Hoil. boeten eenier asm den zwakken kent, sa de sonde» len in Maatechappyen/ die do wild* vaart openden, werden alten hooger genoteerd, in oiiewaardea ging weinig om. koninklijke konden zich in den van den middag «enigszins naar boven weithm Suikerfoad- *ea hadden een zeer beperkte markt. Ta bakken genoten matige beJaagsteUiag, doch bleven tamelyk goed op peil. Prolongatie 8% Keerasn. BERLIJN, 8 Oct 1 uur. Aarateidam 16219—16801, Brussel 8006—21, Londen 1869—78, Pary* 2206%—18%. LONDEN, 8 Oct 1 uur. N^York 446"/* Parys 8481, Brussel 9250, Berlijn 18760, Amsterdam 1164, Italië 101"/* Zwitserland 2829. NüW-YORK, 3 Oct., 9M tt. Londen 446 1/16, Parijs 627, Brussel 488, ltah» 488, Zwitserland 1912, Amsterdam 8869, Ohlis- tiania 1470, Stockholm 2662. KAMÜ-TULUUKAt'IMJH WUKUUCIUCUT 9 Oct. Hoogrf» «tand 797.8 t« Hwnwaad. Laagate aland 751.8 te K«nim>. Verwachting Aanvankelijk awakka veranderlijk, tater noorden iot ooeleu wind. NeveUg lol hal! o4 awlar be wolkt. Waararhijniijk eenige neeralag. Zeilde temperatuur. Vari—pii «verzicht vaa tat waar ia HapUaitar. - Medegedeeld door luit Kon. Mei. In. atliSWJe de Bilt. GetfiSfadc de geheele maand waren de degenVtache «dionmielhigen van de temperatuur 'I lol 8 graden celrfua ge ringer dan normaal. l)e minima wareu bijna 2 graden boven normaal, de otaxima bijna 1 graad er beneden. De regenval bedroeg gemiddeld 8» mUhne- ler legen 64 normaal. In het tuiden en ooaten waren de verachlllen het grootat. Vrij uitgebreide onwedera von den plaat» 8, 9 en 22 Sept. De Bilt gal 117 uur met aonnearfiijn, legen 14H normaal. ADV BRTBNT1EN. TE KOOP AANGEBODEN «ea voor 16 personen, 6 maand— oud. Adres: A. DE KOK, Baan 89a, Rotterdam. Voor voorschotten (vanaf /ZOO.alsmede voor le en Ze hypotheek. ZUIDER CREDIETBANK, Afd. 80, Mauritsweg 8. Kotteixlam. Uitsluitend voor do Oeaecoto GOUDA •MUIOST ia IOOO. •taatuar: P. BOKHOVEN, voerziltar, A. JONKER Cz. viee-nerzklw, D. A GKOO- TENDORST. G. VAN 8CHENDEREN, J. A. VAN ELK. M. J. OOSTERLING ta C VAN KRIMPEN. AdzdnizltzlMr. Gauwe ML TaL HL TARIEF: Gmnm «zarta leze bzdlgt LTI 4,l..a4 Maatalza la Sta ezUewzn AM Wtakalz zo Bedril vm zamtar (marSJ0 Mznkzlzo za tamuzuzztaz. daarta L— Kaatetaaa lalkhtbiza za twmdlma verkrgtbaar raar ImhaUtaala RtataWa, dia indii uarpae sga aaa bat Tutafaaztagahnzaaa. 1<U 40 VERHUREN. PIANO'S INRUILEN. raat naman „STEINWRG" ee „KMTNER" waarbercaa U bat baata wat er te krijgen ia. Hat baata term d«a bataten priia raitagst U door bij aaa tan ALEX. ftERRMANN PIANO te koopea. Ruime keuz« andere markaa in voorraad. Wij ver gemakkelijken u da aan knop zonder prtjavaaboofiad- >11* t» Fa. J. T. KEMPER Za., Kaaaaaialkaloat IS. STEMMEN. ItEPAREEREN

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2