rr TEEK JE ^3 ida ITEIT NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 64* Jaargang No. 15B65 Donderdag 9 October 1924 ir KT ZOOH Gouda IEN ROMANTIEK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks bernlve op Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAFELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ig 10, Gouda Georgië na 1 0.75 itgevers revestigd. FEUILLETON. 1 o i t eerde prijscourant oezending 20 cent 2161 22 moet, wanneer hij een nemen over een vervol- Naar het Duitach van OLGA WOHLBRÜCK. Vertaald door mevr J. P. WESSEL INK—-Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. .ANTEN In Berlijn is thans gepubliceerd het pro gram van Dr. Marx, als grondslag voor i.e verbreedmg der regeeringsbasis. In dit pro gram wordt gezegd dat de partyen, die bereid zijn deel te nemen aan de coalitie, het natuurlijk in de eerste plaats dienen eens te zijn met den tegenwoordigen staats vorm en de grondwet van Weimar. De overeenkomst van Londen zal de hoekstee a van de Duitsche politiek vormen, waaruit vanzelf volgt, dat de wetten van Dawts loyaal dienen te worden uitgevoerd. In binnen!andsche politiek opzicht moet er een rechtvaardige verdeeling van de uil de Londensche overeenkomst voortvloeien de lasten plaats hebben, waarbij in het bij zonder rekening dient te wonden gehouden met de sociaal zwakkere kringen der be volking. Aangestuurdmoet worden op de toetreding tot den Volkenbond in overeen stemming met de in het Duitsche memo randum neergelegde opvatting terwijl de --- -MN wil maken uivertentiën, enen adver- atsen in één m of tijd zonder dat meer kost •echtebneeks, doen door Idvertentie- Gouda, dat oodig heeft, ertentie be- era bladen. en gaarne DU1TSCHLAND. Een groote vervalaohing. De Autoriteiten te Berlijn zijn groote ver duisteringen ten muhiele van de Branden- burgeehe Girocentrale op het spoor geko men. Bij deze instelling waren ais onder pand voor een leemng een groot aantal aandeelen in industrieele ondernemingen gedeponeerd. Deze aandeelen bleken ver valscht te «yn. Van de twee personen, die fiOÜDSCHE COIKANT. zoek geen enkel lid d$r liberale partij zit ting zou krijgen. Na de verklaring van Asquith stelde het oudste lid van het Lagerhuis, O’Oonnor, voor het debat te vendagen, daar men by de thans bestaande atmosfeer niet kon aan nemen, dat deze quaes tie het uitschrijven van nieuwe verkiezingen rechtvaardigd. De leider der conservatieven, Baldwin, verzet te zich echter tegen dit voorstel. Hij ver klaarde dat de quaestie niet werd opge worpen om de regeering ten val te bren gen en nieuwe verkledingen uit te lokken, maar voornamelijk om een onderzoek te doen plaats hebben, en zoo besloot hij, daar om zullen de conservatieven het amende ment der liberalen steunen. De conserva tieve party vreest de verkiezingen en het oordeel van het land niet. Sir John Simon diende daarop het libe rale amendement, waarin de samenstelling van een commissie van onderzoek wordt geëischt. in. Dit amendement werd, zoo- als reeds gezegd, aangenomen met 364 te gen 198 stemmen. na de zitting van het Lagerhuis, de Regeering werd verslagen, plaats gehad, van Te en stramme kingan, spier- jn, lendenpijn, r alle rheuma- en die ontstaan koude geneest rmiddel Wortal- ria Wortelbeer. flacon bfl de Artikelen. De „Daily Telegraph” verneemt uit Ma drid dat men ernstig rekening houdt met het vervangen van het Directorium door een kabinet, eveneens onder Primo de Ri vera, doch steunend op de gematigde coiy stitutioneele party, waartoe ook de socia listen in dit geval zouden zijn te rekenen. Bestiro, de leider der socialisten, die ge- r ui men tijd in Engeland in een soort bal lingschap heeft vertoefd, is in Spanje te ruggekeerd. In San Sebastian zal, naar men verwacht, een proclamatie van Primo de Rivera worden gepubliceerd, waarin de ze zich zal aansluiten by de nationaal-so- cialfetische party als welker leider hjj dan zal optreden om een nieuw kabinet te vormen. EDST en meest jr Uwe Gummi- eesmiddelen en d- en Verple- in Parfumerien ledén, Buik* en kieken Kousen oorraad en naar undige hulp en iLLE Goudsche Een verstandig hoofd rust op elk kus sen, dat de fortuin hem aan biedt. ABONNEMENTSPRIJS: por kwartaal f 245, por weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, don boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—3 uur. Administratie Tol. Int 82; Redactie Tel. 546. voor een, nu ja, wel is waar I Indien een vorst Warjagin in zijn zilveren lijkkist tot ontbinding overging, dan kraaide er geen haan meer naar hem, foei, dat was alschuwelijk. 'Zij.zou hel sleepend rouwgewaad nooit meer afleg'- gen indieu hij stierf. Want, stoepende ruuwkleeren waren voor haar hel kort begrip van alle voornaamheid. Maar, de wereld, die, zeide „goeden nacht cn vaarwel”, indien de laatste krans was neergelégd. Maar bij Arl begon het pas na zijn dood. De naam Arpad Czaslo '4ou men nog kennen na hon derd, tweehonderd en driehonderd jaar En indien hij nu voor een schilderij twintig duizend mark kreeg, dan zou den de menschen na zijn dood ze voor tweehonderd duazend elkaar 'uit de handen rukken. Ja, dat kon men eiken dag in de courant lezen omdat nu een maal kunst het allerhoogste was. Het was al gebeurd dat koningen afstand moesten doen van den troon gestooten werden I Maar groote kunstenaars Bij hen bestond geen afstand doen, geen wankelen van den troon I Men moest eens probeeren Raffael van zijn exenals Dagmar Muncoff een kleine was. Indien hij het narrenpak niet had aangetrokken dan zou de hand van Arl waarschijnlijk geamputeerd zijn, o! hij zelf zou en de wereld zou een groot kunstenaar armer zijn ge worden. Dagmar Markoff al het geluk van haar leven verloren hebben, en hun oude moeder. Nu, de vorst kaji heel gerust zijn. Hij trouwde in een allereerste familie, bat zou zij hem mettertijd wel duide lijk maken 1 Klets, klats, stapte Marika Czaslo, met haar gescheurde pa ra plu ie over de natte asphalt en .merkte niet eens, dat zij reeds de derde halte van de tram lijn. voorbij was, do regen had opge houden, de zon weer door de grijze wolken brak, de wind het uitspansel schoon veegde en de menschen haar hoofdschuddend nakeken omdat zij door het vergelijken van hun beider stam boom nog steeds haar oude parapluie plechtig boven haar hoofd hield. Maar toen zij bij het oversteken van een kruispunt haar door elkaar warrelende gedachten en haar schreden even tot staan mpest brengen, schrikte zij op, omdat iemand tegen het raampje van een auto tikte, en toen zij ópkeek, werd het raampje neergelaten en een stem riep t „Juffrouw Marika 1 Juf frouw Marika 1 I” Het was Karl Ebert. Hij rukte het portier open en sprong- op den trot- loir. Hij was niet slaperig, zooals ge- als een heer uit. UI - Alles was mogelijk I En weer lachte zij, alsof iets, in haar door midden zou breken. Maar nu gauw naar huis, zich opsluiten in de kleine smalle kamer, zich op bed neerwerpen met geslo ten oogen blijven liggen. Morgen” had hij gezegd. Waarom niet vandaag niet dade lijk Misschien was zij morgen wel dood. Zoo iets gebeurde wel. Uit het sprookjesachtig geluk in de diepte van het ongeluk. Nu zou zij weer hebben kunnen snik ken, luid hebben kurtnen snikken. „Neen, kalmte, kalmte. De wacht werd juist algelost. Twaalf uur. Over een uur kwam moeder om te eten. Zij had niets klaar gemaakt zij moest dus toch alles dadelijk zeggen. En wie zou dan nog wooiJijk. „Waar gaat u heen, juffrouw Mari ka Ik wil u graag naar huis bren gen. Daardoor bespaar ik gelijktijdig Line oen weg naar uw moeder toe. Line komt toch niet voor van avond uit Rununelsburg terug. Onze beste oom is namelijk gisteravond plotseling - heel plotseling gestorven. Marika gaf zich zelf een tik tegen den mond. Bijna had zij gezegd t „Ik feliciteer u.” Zoo ontzettend verstrooid was zij. „Ik betuig u mQn deelneming”zei- do zij en klourde. Karl Ebert nam haar de parapluie uit haar hand. Glimlachte. Nu zou zij voor haar verjaardag ook een nieuwe parapluie krijgen. Met een echten zil veren knop. De oude heer in Rummels- burg had verstandig geleefd en wat wj> gestorven. Een kort gesprek met den executeur had de beste vooruit zichten gegeven. „Stapt u in, juffrouw Marika.” Zij was echt moe. Liet het zich niet tweemaal zeggen. Zij vond, dat hij wat plechtig naast haar plaats nam. Hij hao een dikke winterjas aan, met een bontkraag, die er als sealskin uitzag. Maar Marika wist, dat het konijnen bont was. Line had het haar in ver- im.wen gezegd. Hij droeg zwarte hand schoenen en een rouwband om zijn hoed. Hij was altijd een korte dikke prop geweest, maar nu zag hij er toch -|’ (Wordt vervolgd). Direct waarin heeft een kabinetazitting hedenmorgen had eep. nieuwe zitting het kabinet plaats. Onmiddellyk daarna ie MacDonald door den Koning ontvangen en heeft hy gead viseerd het Parlement te ontbinden. Aan dit voorstel van den Premier heeft de Koning zijn goedkeuring gehecht. Het Hoogerhuis heeft het lersche grens- wetsontwerp in tweede lezing aangenomen met een amendement, waardoor rekening 'wordt gehouden met de verklaringen der onderteekenaars van het verding niet den Vrystaat, dat alleen de grensregeling aan de orde is en de meening wordt uitgespro ken, dat geen andere interpretatie kan wor den aanvaard of toegepast. troon te stooten, of Rubens of Arpad Czaslo. De vorst daar ginds behoefde zich in het geheel niet zooveel te ver beelden. De zuster van een Arpad Czaslo was precies evenveel ais de vrouw van een vorst Warjagin. En Be la was een even groot aristocraat, al» zijne hoogheid. Eu misschien nog meer. Misschien was hij zelfs een „heilige” BUITJCNLAND8CH NIEUWS. RUSLAND, de onderdrukking van dm opstand» De correspondent te Moskou van het Berliner Tageblatt is naar Tiflis gereisd en heeft van daar uit een uitvoerige be schouwing geseind over den nieuwen toe stand in Georgië. Het radicaalste commu nisme is daar nu steriwr dan ooit. Niet alleen hebben vele communisten, die vroe ger nog wel iets voelden voor een gema tigd optreden, zich thans by de ultra’s aan gesloten, maar de meeste leiders der niet communistische partijen zijn nu ook gevan gen of terechtgsteld. Volgens een medadeeling van den bevel hebber van het rootle leger te Tiflis heb ben er in ’t geheel ongeveer 300 executies plaats gehad. Onder de geëxecuteerden be vinden zich verscheiden revolutionairen uit den tüd van het Uaristteche regiem, die teen met de bolsjewisten samen den rtrjjd voerden tegen de autocratie. Onder de documenten van den generalen etaf van den opstand, welke men In een klooster gearresteerd heeft, schijnen zich allerlei stukken te bevinden, waaruit blijkt dat de groote mogendheden van het Wes ten wel eenige schuld liebben aan het uit breken van den opstand. Wel is waar is den opstandelingen nooit beloofd dat men bereid zou zijn direct te intervenieeren, maar de berichten over de goede betrekkingen der Georgische ge&ni- greerden ah Tseretelll en zijn vrienden met Herrlot en MacDonald moeten de van na ture toch al optimistische Georgiër» wel zeer tiangemoedigd hebben. De generaal» van het roode leger beweren daarenboven, dat het plan van den opstand blijkbaar een werk is van den Franschen generalen stuf. De actie van den Geneefschen bond in rake Georgië heeft Rusland» afkeer voor dien bond nog veel grooter gemaakt dan hy al was. Het heet thans in Rusland, dat de Volkenbond zich in dienst heeft gesteld van de internationale petroleum- en man- gaanbelangrn, die graag een onafhankelijk Georgd zouden zien tot stand komen, het welk zy dan makkelijk zouden beheer- eschen. De leiding van den opstand berustte bü een comité, waarin naast de anti-bohje- wiEtische nationalisten ook de oude feodale jonkerpartij vertegenwoordigd was. Deze is ook wel nationalistisch, maar bealist anti liberaal. aan eten denken. Een paar stukjes worst en wat kaas zou er altijd nog wel zijn. In elk geval naar huis. Zij stapte met zware, natte laarzen teiug naar het station. Toen zij voor het loket in haar mantelzak tastte om haar biljet te betalen, vond zij slechts een groschen. Het vijftig pfenningstuk had zij zeker verloren. Daj was een mooie geschiedenis I „Een oogenblik.” Handig maakte zij zich klein tus- schen de doornatte menigte. Weer naar buiten. Naar een elektrische tram en dan zoover, als zij met haar groschen kwam. De Russische millionnair wist veel af van de nooden van een arm Ber- lijnsch meisjeHij had haar niet eens het mooie gouden beursje teruggege ven Dat had zij tenminste in den een of anderen winkel kunnen beleenen, er een paar marken op kunnen krijgen, wasonede zij zich in een auto naar huis had kunnen laten brengen. Zij was weer ontzettend boos op zijne hoogheid. Het was maar goed, dat hij morgen kwam om naar het schilderij van Arl te kijken. Het kon geen kwaad indien hij er steeds aan werd herin nerd, met x^ien hij te doen kreeg. Maar indien zij de moeder van óagmar was. NuZij zou ook meer dan woedend op het domme meisje zijn geweest, dat zulk een Croesus liet loopen, zoo’n voornaam persoon, 20 1234 Advies des- ËKERHEID", De Engeleche Regeering verdagen. Het liberale amendement aangenoin en. Ontbinding van het Parlement. Het program van Dr. Marx. Het congres te Berlijn. Het Directorium Het Enigelsche Lagerhuis heeft gisteren den geheelen dag gewyd aan de debatten over de zaak Campbell en het slot is ge weest dat de motie van wantrouwen dooi de conservatieven gesteld, werd verworpen, liet amendement van de liberale partij aangenomen wend met 364 tegen 198 stem men. Men herinnert zich de quaestie, het ging hier om de houding van de Regeering te genover den redacteur van hejt communis tisch blad de Workers Weakly, Campbell, die een artikel had geschreven van op- ruienden aard, waarin min of meer bedekt was te kennen gegeven, dat soldaten, die by arbeidsconflicten werden opgeroepen, tot muiterij moesten overgaan. De meening van de Attorney General, sir Patrick Has tings, dat tot vervolging moest worden be sloten, werd niet gedeeld door de Regee ring en de Attorney Generalfliet den op- ruienden schrijver verder ongemoeid. <De conservatieve party die zich met deze houding niet kon vereenigen, diende haar motie van wantrouwen in, de liberale par ty wenschte een commissie van onderzoek, diende een amendement in dien geest in, welk amendement de Regeering onaanne melijk had verklaard, en waarvan de aan neming thans oorzaak is dat de Regeering zal aftreden. De motie van de conservatieven werd in- geddend door Sir Robert Horne, die er di rect aan toevoegde dat de motie ee< zeer ernstige strekking had, niet met hét oog op haar onmiddellijke gevolgen, maar in verband met de rechtspleging in Engeland. De Attorney-General moet geheel onaf hankelijk blijven van iederen politieken in vloed, meende Sir Robert, daar anders geen vrijheid in een geciviliseerden staat moge- lijk zou zyn; hy - UM - beslissing heeft Te ging, uitsluitend optreden in zyn juridische qualiteit en geen minister of politieke par ty mag daarbij tusschenbeide komen. Horne herinnerde er aan, dat Engeland steeds an dere naties tot voorbeeld is geweest door zyn onafhankelijke rechtspraak. Thans ech ter zeggen Campbell en zijn communisti sche vrienden dat het staken der vervol ging geschied is door politieken druk, die op de regeering en op den Attorney-Gene ral is uitgeoefend. Inkpen, van het politiek bureau der communisten, heeft verklaard, dat de vervolging wend gestaakt onder in vloed van Landsbury, Maxton, Purcel en Scurr. Het Lagerhuis heeft het recht te weten of deze heeren by de ministers stap pen hebben gedaan en met welk resultaat. Heeft Lansbury inderdaad over deze quaes-- tie met leden der regeering gesproken? In ieder jjeval heeft de premier op 6 Aug. vernomen, dat er een vervolging werd in gesteld en gedurende al dien tyd, die sedert ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstrakan (bohooreado tot dm bmorikriagh l—4 mala /1«®, «Noa regal moer ƒ046. Van buiten Gouda an dan beoorgkriagi 1—6 regote flM, aUka rogol meer ƒ030. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ^WE^IwEN^DED^ Z0-50- o» de voorpagina M booger. Gewone advertentiln an ingeaondan mododoelingen btj contract tot soer gwreduoem- dan prik Groote lettere en randen worden berekend naar plaateruinpa. Advertentifa kunnan worden ingoaondan door tuaecbankomjrt van «oliede Boekbaa- deluen, Advertentiebureanx en oase Agenten en moeten daags vóór da plaateiag hot Bureau xfln ingekotnen, teneinde van opname vemakerd te zijn. in Spanje. dien is verloopen, heeft hij geen inlichtin gen verstrekt. Verder zeide Sir Robert Horne, dat er tegensitrydigheden zyn in de verklaringen van den Attorney General en van de Wor kers Weakly, en hy wees er vervolgens op dat in de „Workers Weakly” en in andere communistische bladen tusschen 28 Augus tus en 30 September herhaaldelyk is ge zegd, dat het staken van de rechtsvervol ging tegen Campbell de eerste overwinning der revolutie op de Engelsche justitie be- teekent, zonder dat de Attorney General of één der ministers ooit daartegen heeft ge protesteerd. Hierop kreeg de Attorney General Pa trick Hastings het woord. Hij zeide dat het votum van wantrouwen der conservatieven tegen hem persoonlijk is gericht en ver klaarde zich bereid het Lagerhuis alle mo- gelijjke inlichtingen te geven, maar hjj wenscht geen verontschuldigingen aan te bieden, want indien Igj morgen voor een zelfde geval zou worden geplaatst, zou hij juist zoo handelen als hij thans heeft ge daan. Het is de plicht van den Attorney General zeide hy, voor het openbaar be lang te waken, wanneer dit in conflict komt met de toepassing van de wet. Hy verklaar de dat hy de bijeenkomst van het kabinet, waarin hij inlichtingen over de zaak-Camp- bell heeft gegeven, heeft verlaten zonder dat er iets aan zijn beslissing was veran derd. Het kabinet was even als hy zelf van oordeel,.dat het belachelijk zou zyn Camp bell als een gevaarlijk communist te ver volgen. Zoowel de Sollicitor General als de premier waren het 'ien Attorney-Ge neral eens, dat een vervolging meer kwaad dan goed zou uitrichten. Op deze uiteenzetting volgden eenige de batten, en legde de premier MacDonald nog eens de duidelijke verklaring af, dat d^ re geering zou aftreden indien de motie van wantrouwen der conservatieven of het amendement der liberalen zou worden aan genomen. De regeering heeft veel gedaan voor de eer en het prestige van het land, zeide MacDonald, ep indien zy zal vallen, zal zij een beroep doen op het land met het gevolg dat ik in myn functie zal te- rugkeeren. Het debat scheen na deae verklaring een gunstige wending voor de regeering te ne men vooral toen Sir Robert Horne nog ver klaarde dat hy er niet op stond dat de motie van wantrouwen zou worden aange nomen, indien maar de zekerheid werd ver kregen dat een dergelyk geval als dat van Campbell zich niet zal herhalen, en As quith verklaarde, dat hij er genoegen mee zou nemen dat in de commissie van onder- regeering er in het byzonder op uit zal zijn verhooging van de productie en van de „efficiency” van den arbeid te bewerkstel ligen, teneinde de internationale crediet- waardigheid en het concurrentievermogen van de Duiltache staathuishouding te her stellen. Uitgaande van het beginsel van economische vrijheid, zal staatsbemoeiing slechts in aanmerking komen, als zy nood- zakelyk mocht zijn om een kneveling van de bedrljfsvrljheid van andere zyde te ver hinderen. Vandaag heeft <Ut program vnn dr. Marx in alle fracties in het middelpunt der debatten gestaan en men mag constatee- ren, dat het onvenleeld een gunstig ont haal heeft gevonden. Dat het Centrum liet er mee eens zou zjjn, was te voorzien, de Centrumfractie heeft in'een motie nogmaals de overtui ging uitgesproken, dat alleen een door een dracht sterk voelend volk Duitechland kan redden en de fractie onderntount daarom met kracht de bemoeiingen van den rijks- kanselier ogi de bestaande coalitie door uit-* breiding naar rechte en naar links te ver- breeden en op deze wijze regeering een hechte basis te verschaffen. In denzelfden geest heeft zich de fractie van de Duiteche Volkspartij uitgesproken. Zij beschouwt de rifchtenoenen van den rjjkskanselier als een zeer bruikbaren grondslag voor verde re besprekingen, keurt eenparig de hou' dd>ng van haar onderhandelaars goed en verzoekt dezen alles te doen om de quaestie van de regeeringsuitbreiding zoo spoedig magelijk tot een oplossing te brengen. De sociaal-democratische fractie heeft eveneens de houding van haar onderhan delaars goedgekeurd en deeen gemachtigd op denzelfden grondslag hun besprekingen voort te zetten. Het minst geestdriftig toonen zich .de democraten. Zy verklaren een verandering van de regeeringsba^is op het huidige oogenblik niet noodzakelijk, zelfs onge- wenscht te achten, maar nu de quaestie tengevolge van de actie van de Duitsche Volkspartij eenma^ aangesneden is, keu ren zij de richtsnoeren van den rjjkslcan- selier als een geschikte basis voor verdere besprekingen goed.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1