LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. zich daaraan hebben schuldig gemaakt, is de eene, de 52-jarige Böck, die directeur der Batavit Export Cy. te Berlyn was, de andere, de 32-jarige Walter baron von Vlu- mentha^ De door hen vervalschte aandee- len zijn op naam van de Vereinigte Glanz- stof ff abriken te Elberfeld, de Magdebur- ger Bergwerkgeeellschaft en de Bremer Wollkammerei A. G. Hat verduisterde be drag ie nog niet vastgesteld, doch een paar millioen gouden marken zal het zeker zyn. Het tweetal is per auto uit Berlijn verdwe- ren, maar alle grensautoriteiten zyn ge waarechuwd. Het vermogen van de koninklijke familie in Pruisen. De betrokken commissie van den Prui sisch en landdag heeft gisteren, na een de bat dat ve ree heidenen uren duurde, met 15 stemmen tegen 10 het principieel besluit genomen het in beslag genomen vermogen van de gewezen koninklijke familie vry te geven. Tegen het voorstel stemden de so ciaal-democraten, de democraten en de communisten. De uitlevering van Scbulz geweigerd. De Minister vaii justitie in Hongarije heeft de uilitvering van Schulz, den moor denaar van Erzberger, geweigerd. Het Internationale Pacifistische Congres Op het internationale pacifistische con gres in Berly'n hebben een aantal politici en hooge militairen het woord gevoerd. Het debat over de ontwapening werd inge leid door dr. Wehberg (Duitschland) die oen historisch overzicht gaf van de ontwik keling van het pacifisme. De ontwapening, meende deze spreker, moet op radicale wij- zeze worden doorgevoerd. Hij pleitte voor afschaffing van alle legers en verbod van elke fabricatie van oorlogs-materiaal. Ieder individu moet bovendien het recht hebben te weigeren «teel te nemen aan den oorlog. Generaal Verraux (Frankrijk) hield over hetzelfde onderwerp een hartstochtelijke toespraak, die luide door de talrijke aan wezigen werd toegejuicht. Generaal Ver raux, die thans 69 jaar oud is, is leeraar geweest aan de Fransche militaire acade mie en heeft in deze functie bijgedragen tot de opleiding van de mannen, die het bevel over de Fransche legers in den we reldoorlog voerden. De gebeurtenissen der laatste jaren hebben een diepen invloed op hem uitgeoefend en zoo weid hy pacifist. Op radicale wijze wil hy alles bestrijden wat tot het uitlokken van nieuwe conflicten zou kunnen bijdragen. Het is misschien pa radoxaal, zeide hij, dat een militair van hoagen rang een dergelijke taal spreekt, maar ik kan niet anderB. Het middel dat de generaal aanbeveelt in den strijd tegen de fabricage van muni tie en tegen het militarisme is... de alge- me ene werkstaking der georganiseerde ar beiders. Deze staking moet worden gepro clameerd zoodra een nieuw oorlogsgevaar de wereld bedreigt. De arbeiders in de fa brieken en de mijnen en de transportarbei ders zullen moeten weigeren elk werk in dienst van den oorlog te verrichten. De al- gemeene werkstaking van de internationale vakvereenigingen is de eenige oplossing. De algemeene werkstaking op elk gebied als middel' tegen den oorlog en als het moet zelfs algemeene werkstaking der generaals. Val halve oplossingen wil spreker niets weten. Van verdragen die tussohen verschil lende landen worden gesloten verwacht hy geen heil. Alleen ontwapening en als het moet de algeheele werkstaking kunnen den oorlog beletten. In de slotzitting van gisteren liep het debat over de quaestie van een „Pan-Euro- pa". In politiek opzicht waren de meenin gen verdeeld. In economisch opzicht werd het denkbeeld van een „Pan-Europa" een hersenschim genoeond en eenigen der aan hangers gaven toe, dat er een zekere vijan digheid ten opzichte van Engeland bestaat. In het slotwoord kwam graaf Couden- hove op tegen het denkbeeld, dat, wanneer men Engeland en Rusland als zelfstandige continenten beschouwt, dit hun uitsluiting uit Europa zou beteekenen. Op voorstel van Buisaon werd bepaald, dat het volgende congres te Parijs zal wor den gehouden. Een drukkerij van valscbe legitimatie papieren ontdekt. Gisteravond heeft de crimineele politie in een der noordelijke arbeiderswijken van Berlijn een werkplaats voor de vervalsching van passen, politrieformulieren en andere legitimatiepapieren ontdekt. Er werden oa drieduizend verschillende stempels gevon den. Men heeft hier te doen met een com munistische drukkerij, die er in hoofdzaak op ingericht was om valsche passen te ver vaardigen. A ITALIË. Een spoorwegongeluk. Gistermiddag is de sneltrein Parijs Rome bij het station Santa Margarita in Ligurië gederailleerd. Verscheidene wagon» werden vernield. Tot dusver zijn zes dooden en vijftien gewonden uit de puirihoopen te voorschijn gehaald. Moord op een afvallig fascist. Het blad „Sereno" meldt, dat de Piacen- za groote opwinding heerscht naar aanlei- -Mng van het feit, dat vier individuen een oorlogsinvalide, die het fascisme den rug had toegekeerd en den fascistlachen afge vaardigd e BarbiUlni had aangegeven, ia zjjn bed hebben vermoord. De politie heeft reeds verschillende arrestaties verricht, waaromtrent men het stilzwegen bewaart. Het gerucht loopt, dat BarbiUlni verdwenen is. i BINNENLAND. Wijziging van de Arbeidswet 1919. De besturen van de Algemeene R.- K. Wergeverevereenigmg, de Christ. Wergeversvereeniging, het R.-K. Ver bond van Wergeversvakvereenigingen, hel Verbond van Nederlandsche Fabri- k&utenveieeaigiugen en de Vereeui- ging van Nederlandsche Werkgevers hebben aan de Tweéde Kamer een adres gericht inzake het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 22, 25, 74, 75 en 83 der Arbeidswet 1919 en de over diit ontwerp tusschen den mi nister van arbeid, handel en nijver heid en de Kamer gewisselde stukken. In dit adres verklaren adressanten, dat zij de overtuiging hebben gekre gen, dat de minister, blijkens dit ont werp, de onvermijdelijke economische noodzakelijkheid inziet, voor de vol- coutinuwerkende bedrijven de mogelijk heid te openen, in een drie-ploegen- stelsel arbeid te doen verrichten. Zij kunnen zich geheel vereenigen met de in de memorie van antwoord door den minister van arbeid, handel en nijver heid uitgesproken meening, dat net vaststellen van een nieuwe tijdelijke regeling voor een paar jaren geen zin heeft en deze ook moeilijk meer te vereenigen is met den eisoh, dat aan onze nijverheid zooveel mogelijk be staanszekerheid verschaft wordt. Ook achten zij het een verbetering, dat in dit ontwerp de desbetreffende bepalin gen van de internationale arbeidscon- ferentio van Washington als norm be schouwd worden, aangezien zij van oordeel zijn, dat een beperking van den arbeidsduur, die verder gaat, dan deze internationale regeling, aan het concurrentievermogen van! de Neder- lanldsohe nijverheid! ernstfee (Schade zou berokkenen. Even zoo geeft het voorontwerp van een algemeenen. maatregel van bestuur tot wijziging van het werktijdenbesluit Voor fabrieken of werkplaatsen 1928, voor zoover dit voorontwerp bepalin gen inhoudt, om genoemd werktijden besluit in overeenstemming te brengen met bovenvermeld wetsontwerp, aan de besturen van bovengenoemde vereeni- gingen in het algemeèn geen aanlei ding tot bijzondere opmerkingen. Ook deze wijziging immers brengt, zoo schrijven zij, geen verandering in den tot dusver bestaanden toestand en strekt slechts om een tijdelijke rege ling in een definitieve om te zetten. Alleen vestigen zij de aandacht der Kamer er op, dat met name in de re geling van den Zondagsarbeid, welke arbeid krachtens de Arbeidswet 1919 reeds verder beperkt is, dan met de minimum-eischen der industrie is over een te brengen, ten aanzien van de vol-oontinubedrijven geen wijziging wordt voorgesteld. Het komt hun ge- Wenscht voor, hierop nadruk te leggen aangezien blijkens onderscheidene uit latingen in de pers en anderszins ten aanzien van dit punt misverstand heerscht. Evenmin als de minister van arbeid, handel en nijverheid in de me morie van antwoord, doelen zij in de vrees, dat de voorgestelde wetswijzi ging een uitbreiding van den Zondags- arbeid tengevolge zal hebben. Werkgelegenheid in Frankrijk. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling (departement van ar beid, handel en nijverheid) vestigt er de aandacht op dat voor Frankrijk worden gevraagd bankwerkers, draai*- ers, ketelmakere, vormers en Klinkers in den scheepsbouw. Voorts i dat voor NoordVFiraiikfctfjk voortdurend worden gevraagd mel kers-veeverzorgers (loon 250—BOO fres. per maand, met kost en huisvesting), en voerlieden, vertrouwd met akkerar- beid met ^paarden (loon hetzelfde). Inlichtingen bij de '(arbeidsbeurzen en de oorresipondenten der arbeidsbe middeling, en voor zoover deze inlich tingen ter plaatse niet kunnen worden verkregen, bij voormelden Rijksdienst, doch dan aljeen schriftelijk. Onder wy zerssalsxissen Het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Genootschap heeft een bezwaarschrift gezonden aan den minister van onder wijs in zake de ontwerp-salarisregehng voor onderwijzers. Het bezwaarschrift bespreekt achtereen volgens het voor- get telde aanvangsalaris, het maximum salaris, de hoofdenmarge, de bijaktem, het u. 1. o., de ongehuwden en de 15 procent in de overgangsbepaling en er wordt aangedrongen op handhaving der cijfers uit "het Bezoldigingsbesluit 1L20, en indien hetinderdaad onmo gelijk zou zijn de bedragen onvermin derd uit te keeren, dan toepassing van ©en tijdelijke gelijkmatige korting van eenzelfde percent, bij de vaststel ling waarvan rekening zou dienen te worden gehouden met het feit, dat de onderwijzers èn bij de vaststelling van het salaris 1920 èn bij de heffing der pensioenpremie reeds als het ware een korting in salaris hebben ondergaan. Ten slotte wordt in het adres ver zocht eveneens bij de salarisregeling van de inspecteurs op het 1. o. te be- dat bij de salarisverlaging de in zijnde het oude salaris zullen blijven behouden. De salarissen der Burgemeesters en Secretarissen in Drente. Ged. Staten van Drente hebben ter kennis van Prov. Staten gebracht, dat zij het oogenblik aangebroken achten 001 over te gaai» tot een algemeene veilagjing van de wedden der burge meesters, secretarissen en ontvangers, in dier voege, dat die verlaging zal ingaan met 1 Januari 1925. D» pootchèque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de 3de groep, bedoeld in lid III, onder b. van de beschikking van den Minis ter van Waterstaat d.d. 24 September (de nummers 20.000 t m, 29.999), de postchèque- en girodienst weer wordt opengesteld met ingang van 18 Oct. Gemeenteraadsleden in den Vrijheidsbond. Op Zaterdag 25 4<«er zal te Aj-iihem een algemeene vergadering van de ver- eeniging van gemeenteraadsleden in den Vrijheidsbond worden gehouden. Als eerste punt vermeldt de agenda de vaststelling-van een nieuw regle ment, waarvoor een commissie, bestaan de uit de heereu dr. W. W. van der Meulen, C. G. Roos en W. J. Basti- aan, een ontwerp heeft opgemaakt. Als tweede punt vermeld de agenda een inleiding van- mr. P. Droogleever Fortyu te 's-Gravenhage over de finan- cieele vooruitzichten van de gemeen ten. Provinciale Utrechtsere Verkeersinspectie. Op initiatief van de heeren dr. A. Bcron Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoevelaken en W. H. de Beaufort, beiden lid van de Provinciale Staten, is in een Woensdagnamiddag in het gebouw der Provinciale Griffie gehou den vergadering opgericht de Provin ciale Utrechtsch© Verkeersinspectie", die zich ten doel stelt te waken voor de riohtige naleving der wettelijk vast gesteld verkeersvoorsohriften, op alle wegen in de provincie buiten bebouw de kommen van gemeenten, meer in het bijzonder op de provinciale wegen. Ned. Middenstandsbond. In de bovenzalen van, café-restaurant Riche te 's-Gravenhage heeft de eerste vergadering plaats gehad van de bei- do groepsbesturen van den kortgele den opg©richten „Nederlandsphen Mid denstandsbond", ©n welke een voort zetting is van de in 1902 gestichte or ganisatie „De Middenstandbond". In eene vereeihgde ^vergadering dezer groepsbesturen werd allereerst overge gaan tot benoeming van een algemeen voorzitter, als hoedanig met algemeene stemmen werd aangewezen de heer Ed. G. Schünnann te Rotterdam, dfie ook voorzitten, was van den ouden bond. Vervolgens gingen de beide groeps besturen elk Uitzonderlijk in vergade ring, teneinde uit hun midden een voorzitter en eëh secretaris, benevens drie leden voor 'het algemeen bestuur aan te wijzen. Tot voorzitter van het Groepsbestuur 'ty, ({te stands-, handels- en winkejioravereenigingeni) werd even eens de lieer Ed. G. Schilrmann be noemd terwijl tot secretaris daarvan de heer J. K. W. 'F. vani Bommel aiob zag aangewezen. Als leden van het al gemeen bestuur werden voor deze groep benoemd de heeren J. C. Bian- Kera te Utrecht, L. B. J. Gorris te Loenen a. d'. Vecht en H. J. Peletier te Leeuwarden. Tot voorzitter van het Groepsbestuur B (de vakvereenigingen op het gebied van nijverheid) werd benoemd de heer L. de Groot te Rot terdam (Nederl. Bond van Slagerspa troons) en tot secretaris de heer D. Carree te Rotterdam (Ned. Bond van Behangers- en Meubelmakerspatroons) Tot leden van het algemeen bestuur werden door deze 'groep aangewezen de heeren L. de Groot, Rotterdam, S. P. Kips, 's-Gravenhage (Bond v. Wasch industrieel©») en Herre Feitsma, Dor drecht (H. O. R. E. C. A. F.) Na beëindiging dezer vergaderingen kwam onder leiding van den heer Scliürmann het algemeen bestuur bij een ter afdoening van verschillende zaken, die volgens de statuten en het huishoudelijk reglement allereerst ge regeld moesten worden. In deze ver gadering werden benoemd tot onder voorzitter de heer L. B. J. Gorris; tot secretaris de heer L. de Groot en tot penningmeester de heer J. C.. Blankert. Voorts werd met algemeene stemmen benoemd tot directeur van het bonds- bureau te 's-Gravenhage, de heer A. Ingenool Jr., die gelijke positie ook bii den oudeh bond bekleedde. Bepaald werd tenslotte dat alle ver bintenissen, die voor den ouden bond zijn aangegaan, ook door het nieuwe bestuur erkend zullen worden. De Nooit-m«er-aorkrg-beweging- De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, die van oordeel is dat de Nooit-meer-oorlog-beweging nooit den indruk kan maken van ernstig en oprecht te zijn wanneer hij zich uit op de wijze, waarop de pacifisten in den Dierentuin in Den Haag tijdens het debat tüssohen prof. Van Embden en generaal Snijders, gemeend hebben van hun vredelievende gezindheid te moe ten getuigen heeft een oproep ver spreid, waarin alle organisaties die me dewerking wenscheu te verleenen in het binnenkort op te richten comité, of personen die vereenigingen kunnen noemen, welke zij meenen, dat daar voor iö aanmerking komen, worden uitgenoodigd zich te wenden tot het secretariaat der Nederlandsche afdee- ling, Daniël de Langestraat 14 UI, Amsterdam'. Tegen het militairiame. Gisteren is te Utrecht de vergade ring van predikanten, evangelisten en godsdienstonderwijzers gehouden, bij een geroepen door da. J. B. Th. Hu- genholtz, hervormd predikant te Am- nieretol, om te komen tot een boud van godsdienstige voorgangers tegen 't mi litairisme. Een, dertig personen hadden aan den oproep gehoof gegeven, o.w. prof. Heering uit Leiden, ds. Her reus de Haas uit Zwolle, ds. Van Mourik Broekman, ds. Van Wijngaarden en de heeren Boeke uit Biithoven, Kempers, burgemeester van Harderwijk en De Jong uit Leeuwarden. Ds. Hugenholtz leidde de bijeen komst. Na voorlezing van Joh. 16 vers 1—15 merkte hij op, dat men in alle kringen der samenleving zich gaat ver zetten tegen den oorlog en het mili tairisme. Zelfs de kerk, die voor kor ten tijd nog blind was voor de groote volkerenzonde, die oorlog heet, ont waakt. De geest van God, zoo zeide spi., is bezig de oogen van ons ge slacht te openen. Het verzet tegen het militairisme vindt men niet meer in een bepaalde partij, ook in andere gioepen kan men het waarnemen, en vooral de jeugd gaat zich al meer ver zetten. De kerken sanctionneeren de bewapening nog., Aan mis, voorgan gers, de taak, de leuze ontwapening te verkondigen. Het volk moet worden geleerd en bijgebracht, dat ontwape ning is een zedelijke eisch. Verwezenlijking van die leuze, al dus spr., zal echter offers vragen, in de eerste plaats van het individu en ook wellicht in den vorm' van het tij delijk prijs geven van-onze nationale onafhankelijkheid. Echter, geeft men zich rekenschap van de groote moei lijkheden, die de verwezenlijking van de leus ontwapening zullen medebren gen, dan zal men eerder geneigd zijn te staan aan de zijde van generaal Snijders dan aan die van prof. van Embden. De strijd tegen het militairisme is zwaar, zwaarder dan de strijd tegen welken volksramp ook, omdat het mi litairisme niet slechts het monopolie van het kapitalisme is, doch diep ligt vei scholen in de menschelijke natuur. Naar het beginsel van het Evangelie moet de strijd tegen het militairisme worden ongebonden. Na eenige besprekingen, hoofdzake lijk loopend© over de vraag of men al clan niet een beginselverklaring zal aanvaarden, werd tenslotte op vflbretel van ds. van Wijngaarden opgericht een groep van godsdienstige, voorgangers tegen oorlog en oorlogstoerusting, waar bij het beginsel van deze groep neer gelegd werdi in de volgende, met al gemeene stemmen aangenomen motie van prof Heering. „De groep, overwegende dat slechts van het doorwerken der Christelijke beginselen heil te wachten is voor men- schen, volken en volkeogemeenschap dat deze doorwerking niet alleen te gengehouden wordt door den invloed der zonde, maar ook door het in stand houden van zondige gebruiken, waar van het verderfelijkste de oorlog is dat niet alleen de oorlog met alle recht spot, maar ook het Karakter der moderne oorlogvoering het godsdien stig zedelijk bewustzijn krenkt op een met meer te verdragen wijze; dat het elk offer waard is, om tegenover de zen misdaad, ernst te maken met de zedelijke waarheid, dat het beter is, onrecht te lijden dan onrecht te doen; bindt den strijd' aan tegen oorlog en oorlogstoerusting en roept alle chris tenen binnen en buiten de kerken op om dezen strijd mede te strijden op dat de namen van Jezus Christus en Zijne Hemelschen Vader niet meer op die gruwelijke wijze door de volken geschonden worden als in de jaren die, achter ons liggen." De voorzitter deelde daarna mede, dat uit verschillende deelen des lands 46 bewijzen van instemming zijn inge komen. Besproken werd daarna de werk wij-» ze en de propaganda. Besloten werd, de ideeën van de groep in de eerste plaats te verbreiden door de pers. De motie van prof. Heering zal aan alle kerkelijke bladen worden gezonden. Verder zal men aanwenden de pre diking, het godsdienstonderwijs, ge meente-avonden, leiding aan de vre- desactie onder de jongeren, internatio naal contact met voorgangers in het buitenland'. De groep zal geen contributie hef fen. Vrijwillige bijdragen en collecten in Godsdienstoefeningen zullen de fi nanciën van de groep op peil houden. Leden - van de groep kunnen zijn voorgangers mannen en vrouwen die met beginselverklaring en doel in stemmen. i 11 i i 11 i i Tot besturende leden werden geko zen prof. dr. G. J. Heering te Leiden, voorloopig voorzitterds. J. B. Th. Hugenholtz te Ammeretol, secretaris ds. N. Padt te ZandvoortF. A. van Hooxer, evangelist te Tilburg en cis. A J. Wartena te Zevenaar. Katharine Tingley. De leidsvrouw der theosofische be weging over de geheel© wereld, mevr. Katherine Tingley, uit Point Loma ver toeft eenige dagen in óns land. Zij heeft gisteravond in de groote zaal van Pulchri Studio, in den Haag waarin geen stoel onbezet bleef en velen nog moesten staan over het occultisme en de theosofie ge sproken. Wie ©enigszins bekend is met de theosofische gedachten, zal niets nieuws van haar hebben gehoord', maai daardoor wellicht dubbel hebben kun nen genieten van haar ongewone wel sprekendheid, waarmede zij meer dan met hetgeen ze eigenlijk zeide, gehoor voortdurend heeft geboeid. Zij is een geboren redenaarster. Mevr. Tingley zal heden, Donderdag avond, van 8 uur af in hotel Paulez allen ontvangen, die belang in haar werk te Point Loma stellen en met haar daarover, of over de theosofie ia het algemeen, van gedachten willen wisselen. Vrijdagavond is er in Pulchri Studio wederom een bijeenkomst, waarop leer lingen van mevr. Tingley een muzikaal piogramma, (piano, viool, harp en ho bo) zullen uitvoeren en plaatjes van het theosofisch centrum' te Point Lorna zullen worden vertoond. De leidsvrouw zal ook dan aanwezig zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Malversaties Hilversum. Nadat de vorige week twee gemeente ambtenaren wegens malversaties on-eervol waren ontslagen, is thans de deurwaarder by de gemeentelijke belastingen, M„ wegens verduistering in dienstbetrekking gepleegd, on-eervol ontslagen. De justitie stelt een uitgebreid onder zoek in. Dood op de stoep. De 89-jarige R. S. te Veendam, com missaris van de Ned. Hypotheekbank en groot vervener, kwam' des avonds in gezelschap van de kegelolub. Na het afscheid moet hij door een beroer te zijn overvallen. Zijn dochters, on gerust over zijn uitblijven, vonden zijn lijk op de stoep. Overboord geraakt. Bij het binnenkomen in de Scheve- njngsche haven is gistermiddag de 62- jarige garnalenvissoher A. T., wonen- do te Scheveningen, bij het binnenha len der netten overboord1 geraakt. Andere visschers brachten hem aan wal, maar de dokter van den genees kundigen dienst kon slechts den dood constateerden. De schilderijendiefstal te DusBeldorff. De politie te Dusseldorp heeft Dins dag, volgons het Hbld., 'in verband met den schilderijendiefstal, in verband waarmee de centrale recherche te Am sterdam twee personen heeft aange houden, den directeur van een groote handelsonderneming gearresteerd. Hij was eveneens in het complot. De man stond goed aangeschreven, d'ooh de ver leiding van het gedane voorstel om de kostbare stukken te bemachtigen en in het buitenland te doen verkoopen en daardoor een goeden slag te slaan, werd hem te machtig. De» centrale recherche van 't hoofd bureau heeft bij het beslagleggen op de geroofde doeken twee kleine stuk ken in een schoorsteen gevonden. Zij Waren, naar de arrestanten meedoeL- den, bestemd als cadeau voor degene die de gestolen doeken zou expediee- ren. De „expediteur" was echter vol komen te goeder trouw. Een zeldzaamheid. Dezer dagen is geslaagd voor het examenr Middelbaar Wiskunde (akte KV) E. R. vian Kampen, een knaap van even 16 jaar oud. Het vorige jaar slaagde hij voor de akte KI. Deze jeugdige wiskunstenaar is leerling in de 5de klasse der Chr. H. B. S. te 's-Gravenhage en heeft in zijn vrijen tijd gewerkt. Privaatlessen heeft hij niet gehad. Hij heeft nu de volledige bevoegdheid! verworven om' als leeraar aan een H. B. S. 5-j. cursus op te tre den. Eigenaardig is, dat hij voor het eind-examen geen vrijstelling van wis kunde kan verkrijgen. Het is ook wel licht niet eerder voorgekomen, dat een examinadus doaelfde onderwijsbevoegd heid bezat als zijn examinator. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 9 Oct. GRANEN. In de bruikbare kwaliteiten pryshoudend. Tarwe 1721, Rogge 14 15; Gerst 14—15, id. chev. 15—16.50, Ha ver 1015, Erwten 1823, Br. booncn 26—32 per 100 K.G. KAAS. Aangevoerd 212 partyen. Handel matig, le kwal. 7174, 2e kw. ƒ6770, Zwaardere Ryk&merk 79, met Pyksmerk f 73—75, 70—72. BOTER. Weinig aanvoer, hanVi flauw. Weiboter 1.151.22%, VEEMARKT. Vette Varkens reJ. aan voer, handel matig. 4346 et per half K.G.; Magere Varkens groote aanvoer handel stug, 3035 ct. per half K.G.; Magere Big gen red. aanvoer, handel matig, 8—12 per stuk; Zuigiammeren red. aanvoer, handel vlug, ƒ3037; Nuchtere Kalveren red. aan voer, handel slecht, 1220. EIEREN. Red. aanvoer, handel red., per 100 stuks 1112. Coop. TuiniersTereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 8 October 1924. Tomaten A 13.60—19.10, id. B 14.20— 1950, id. C 7—14.20, id. CC 3.30—4.10, per 100 pond; Snyboonen 674, Stok- boonen 1448, Stamboonen 84—37, PronJcboonen 0.5023, Uien 2.605, Kroten 2.50—4.70, Wortelen 1.50-4, Postelein 14.6017.40, Spinazie 5-21» Spruiten -le srt. 19.9022.70, 2e srt 3.60, per 100 K.G.; Andijvie le srt, 1.90 —4.10, 2e srt. 0.30—4.90, Kropsla 0.60 2.30, Bloemkool 219, Groene Savoye kool 2.90—6.80, Gele idem 3.40-11, Roode kool 6.80—11, per 100 stuks; Wor telen 2.906, Prei 1.70-6.80, Selderie 0.50-—1.70, per 100 bas; Maagdeperen le srt. 13.40—14.901, 12e srt. 3.60—7.10, Gieser Wildeman le \ét. f 1011, le srt 2.10, Goudreinet 12—-15, Groninger Kroon 14, St Germain 10AO, Troaperen 4.20, per 100 KG. 43ie NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Donderdag 9 Oct. ƒ25.000.—s 22175 ƒ1000.—: 1396 2908 6117 11306 17911 19305 23000 400.-: 4006 4274 13036 13416 15773 17710 22303 ƒ200.—: I960 16169 '1001409 2717 3013 4496 6076 7811 7988 8316 11117 13666 14292 14581 16076 16216 1812118823 19116 20063 Prijzen van 70.—: 22 76 562 654 742 780 1169 1421 1631 1638 1661 1729 2115 2131 2166 2365 2404 2732 2740 2824 2938 2946 3342 3380 3631 3595 3669 3982 3996 4012 4054 4179 4319 4231 4368 4399 4460 4460 4478 4633 4644 4712 4796 4962 5021 5245 5275 5276 6293 5530 5588 5734 5774 5777 5800 5846 6899 5939 5992 6327 6890 6896 7007 7241 7427 7528 7503 7669 7760 7799 7834 7948 8003 8139 8599 8616 8778 8836 8905 9023 9060 9337 9847 9855 9874 9950 10012 10081 10264 10304 10340 10366 10523 10583 10590 10629 10669 >10784 10920 10926 10941 10983 11070 11238 11252 11257 11260 11404 11629 11720 11813 11937 12011 12027 12030 12112 12137 12218 12448 12501 12656 12761 12814 12844 12995 12999 13068 13099 13164 13290 13329 13432 13456 13614 13644 13670 13699 13751 13831 13835 14342 14713 14745 14868 14906 15120 15316 15429 15599 15645 15657 15662 15692 15793 15797 15876 15888 15905 16031 16071 16093 16127 16272 16292 16342 16476 16522 16551 16625 16645 16683 16716 16795 16825 16851 17063 17066 17085 17161 17343 17369 17362 17440 17454 17504 17515 17528 17602 17619 17638 17650 17707 J7711 17837 17870 18030 18033 18036 18158 18193 18194 18245 18288 18849 18387 18453 18463 18557 18741 19008 19024 19205 19275 19247 19418 19467 19800 19813 20026 20031 20155 20205 20444 20577 20635 20669 20671 20743 20750 20903 20930 21018 21086 21147 21165 21275 21821 21395 21396 21412 21432 21565 21662 21766 21800 21977 22003 22056 22174 22210 22389 22410 22438 22518 22547 22582 22806 22832 Nieten: 46 102 105 242 243 271 294 360 460 476 487 523 561 598 652 669 693 726 730 741 836 842 861 960 972 060 1012 1020 1029 1076 1078 1111 1134 1221 1236 1269 1271 1288 1315 1317 1366 1389 1411 1413 1438 1476 1507 1529 1601 1616 1620 1628 1647 1676 1771 1887 1842 1891 1893 1924 1927 2000 2007 2013 2047 2055 2136 2137 2157 2177 2244 2260 2301 2310 2343 2849 2363 2360 2378 2408 2495 2626 2548 2685 2610 2629 2631 2674 2723 2726 2733 2760 2764 2770 2804 2860 2917 2979 3024 3025 3101 3105 3108 3176 3542 3589 3606 3668 3662 3526 3773 3795 3901 3909 3912 4007 4016 4064 4077 4099 4173 4184 4207 4215 4226 4235 4254 4261 4326 4336 4339 4385 4402 4403 4431 4456 4516 4522 4656 4664 4695 4696 4700 4713 4747; 4778 4816 4826 4858 4881 4924 4931 4958 4986 4991 5018 5086 5089 5096 5107 5429 5156 5162 5188 5255 5298 5324 5350 5428 5434 5466 5472 5531 5662 5742 5763 5787 5828 5840 5958 5999 6056 6089 6123 6124 6283 6312 6405 6446 6486 6492 6583 6670 6814 6825 6827 6855 6936 7074 7112 7150 7237 7286 7324 7458 7475 7554 7558 7672 7719 7761 7851 7888 7895 7897 7907 8057 8059 8152 8176 8200 8216 8267 8334 8380 8381 8406 8415 8469 8482 8491 8499 8530 8T544 8604 8619 637 8672 8691 8705 8740 8762 8786 8822 8829 8867 8898 8947 8988 9033 9065 9081 9207 9226 9242 9278 9281 9310 9311 9312 9331 9438 9463 9472 9499 9515 9569 9586 9617 9698 9835 9918 9929 9987 10045 10062 10089 10095 10128 10137 '10157 10166 10167 10177 10178 10190 10287 10302 10309 10310 10821 10328 10353 10364 10460 10496 10535 10603 10607 10702 10740 10821 10843 10846 10861 10866 10892 10955 11050 11073 11122 11126 11159 11160 11198 11276 11281 11284 11292 11298 11299 11310 11314 11847 11419 11426 11441 11442 11634 '11546 11570 11607 11634 11640 11652 11663 11729 11742 11808 11812 11881 11915 11986 12034 12040 12104 12187 12236 12321 12385 12421 12430 12609 12520 12630 12560 12574 12604 12617 12633 12666 12727 12751 12778 12871 12903 12994 13004 13020 13023 13071 13116 13140 13142 13143 13154 13267 13309 13339 13363 13379 13413 13526 13528 13562 •13567 13595 13717 13740 13758 18702 13893 13917 13973 14007 14036 14093 14103 14112 14122 14145 14206 14210 14267 14258 14339 14350 14357 14382 14424 14436 14443 14446 14464 14494 14566 14607 14623 14695 14792 14812 14889 14956 16000 16023 15064 16065 15099 15243 15246 16305 15306 15322 15334 15336 15357 15368 15443 15495 15601 15611 15678 15680 15726 15753 15754 16776 15803 15824 15851 15877 15947 15955 15985 15995 15998 16019 16028 16057 16091 16101 10116 16121 lèl46 16190 16195 16198 16233 16236 '16237 16264 16283 16304 16384 16413 16450 16472 16694 16698 16606 16612 16647 16672 16699 16735 16736 16741 16749 16752 16768 16797 16801 16826 16846 16869 16879 16885 16920 16933 16937 16960 17171 17198 17239 17266 17310 17344 17363 17*10 17418 17446 17462 17495 17507 17610 17518 17646 17601 17606 17626 17631 17668 17694 17703 17734 17742 17791 17823 17887 17894 17909 17923 17927 17952 17960 18011 18018 18022 18029 18039 18070 18203 18215 18236 18286 18354 18365 18396 18448 18466 18461 18508 18571 18678 18650 18656 18672 18686 18689 18710 18711 18815 18839 18887 18890 18897 18956 19033 19041 19060 19091 19096 19115 19177 1918* 19226 19288 19240 19269 19273 19291 19386 19409 19437 19446 19526 19637 19571 19677 19680 19696 19742 19748 19787 19889 19851 19902 19943 19949 19955 19969 19965 19980 19991 19995 20056 20067 20109 20218 20237 20259 20201 20307 20338 20848 20364 20367 20863 20394 20402 20417 20419 20501 20616 20530 20553 20663 20620 20648 20661 20667 20687 20694 20730 20746 20794 20633 20836 20853 20870 20928 20939 20955 20967 21062 21098 21104 21167 21177 21202 21210 6 21218 21221 21246 21246 21877 21442 21468 21624 21589 21611 21614 21666 21682 21688 21700 21731 21810 21869 21896 21900 21945 21960 22013 22061 22060 22107 22126 22134 22162 22225 22282 22252 22299 22307 22348 22509 22523 22526 22540 22640 22742 22744 22804 22820 22821 22836 22843 22875 22955 Vorige lijst stond: 809 met 70.—, m. i. 1809 met 70—, 22649 m. z. met 70.—. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 October 1924. Buslichtingen. Op verzoek laten wij hier gaarne nog eens volgen de tijdstippen van de laatste buslich tingen voor het vertrek der posten. Deze opgave werd ons heden door het postkantoor verstrekt. Richting Rotterdam: 6.35, 8T10, 10.16 v.m., 12.5, 2.$0, 3.20, 4.50, 7.10, 10.85 n.m. Richting Utrecht: 5.20, 9.20 v.m., 12.5, 1.20, 2.20, 3.40, 5.30, 8.20, 10.35 a.m. Richting Amsterdam: 5.20, 8. 9.20, 10.15 v.m., 12.5, 2.20, 3.40, 4.50, 5.30, 8.20, 10.35 n.m. Richting Den Haag: 6.35,8.10,10.15, v.m., 12.5, 2.20, 4.30, 4.60, 7.10, 10.35 n.m. Haastrecht: 6.20 v.m., 2.5.20 n.m. Reeuw ijk: 6.35 v.m., 1.30, 5.20, 6.50 n.m. Stolwijk: 6.35 v.m., 1.20, 5.20, 8.20 n.m. Gouderak en Moordrecht: 6.35 v.m., 3.20, 10.36 n.m. Boskoop en Waddlnxveen: 4.50, 5.56, 9.20 v.m., 112.5, 5.20 n.m. Schoonhoven, Ammerstol en Bergambacht: 6.85, 10.15 v.m., 1.20, 5.20, 8.20 n.m. Uitrukken der bestellingen: 7.—, 10.30 v.m., 2.80, 7.— n.m. Pakket post: 8.45 vjn. en 6.45 n.m. Victor Hollaender. Dinsdag 14 October zal Victor Hollaender, de wereldbekende operette-componist-diri gent in den Grooten Schouwburg met zyn gezelschap een voorstelling geven. O.a. tre den in zyn gezelschap op Helge Troschow- nik van het Metropol Theater te Berlijn en de Kammersanger Rudolf Sulzer van de Weeneche Opera. Opgevoerd worden der Letzte Karnaval en das Medium beiden mu ziek van Victor Hollaender. Verder zal Vic tor Hollaender dirigeeren eenige deelen uit zyn operettes Auf im Metropol en Leibgard der Venus (die Herro von Maxim). Waar, dank zij de bemoeiingen van den heer Kleinbloesem, Gouda, naast den Haag, de eenige stad is waar Victor Hollaender met zijn medewerkenden optreedt, hopen wij, dat door een groot bezoek de waardee ring over dit voorrecht voor onze stad tot uitdrukking komt. Een Abattoir? Nadat de- pogingen, van gemeentewege aangewend om te komen tot oprichting van een abattoir hier ter stede niet zyn ge slaagd en in 1927 krachtens wettelijke ver plichting in Gouda een abattoir gevestigd moet zyn, is thans van slagerazyde de vraag geopperd of een door de slagers te stichten inrichting niet zou kunnen bestaan. In verband hiermede hebben de Goudsche slagers onderling besprekingen gehouden en het resultaat daarvan is geweest, dat een commissie is aangewezen, bestaande uit de heeren C. Jansen, W. A. Kaars en H. H. Verhoeff, die in verschillende plaatsen waar abattoirs gevestigd zijn, een onderzoek zul len instellen naar de stichtings- en exploita tiekosten, waaromtrent dan een rapport zal worden uitgebracht. Kantongerecht. In de zitting van 8 October werden de volgende uitspraken gedaan: Wegens overtr. veiligheidswet: P. S., Moordrecht 40 sube. 10 d. h. Wegens te snel gevaren: L. B., Haastrecht 3 sube. 1 d. h. Wegens gevaren met in werking zijnde machine in boezemwater: C. v. W., A'dam 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. arbeidswet: A. C. S., Gou da 2 maal 1 subs. 2 m. 1 d. h. Wegens openbare dronkenschap: A. B., Reeuwijk 6 suhs. 3 d. h. Wegens rijwiel zonder licht: J. C. K, Haastrecht 4 suhs. 2 d. h.; A. K., Wad- dinxveen, 1 subs. 1 d. h.; L N. B., Zwam- merdam 4 subs. 2 d- h. Wegens auto gereden op verboden weg: M. A. T., R'dam 5 subs. 2 d. h. Wegens te snel auto gereden: H. D., Gou da 10 subs. 5 d. h.; P. J. S., A'dam en D. R., Den Haag 4 subs. 2 d. h. Wegens auto gereden op verboden weg: P. J. v. d. M., Boskoop 4 subs. 2 d. h. Wegens op weiland geloopen: J. S., R'dam 3 subs. 1 d. h. Wegens viaechen zonder vergunning: M. Ii. B., R'dam, J. S., Kralingen en J .de B., R'dam 2 subs. 1 d. h., hengel v. v.; I. A, v. V., Gouda en C. de K., Gouda, ieder 3 sube. 2 d. h. Wegens Zondags gevischt te Reeuwyk: J. B. J., Gouda 50 ct subs. 1 d. h. Wegens visschen zonder vergunning: A. de K. en K. L., Gouda, ieder 8 subs. 2 d. h. Wegens Zondags gevischt te Reeuwyk: W. F. B., Reeuwyk 50 ct subs. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Oct Bastiaan Albertus, z. v. H. A. van Noort en H. A. Bennis. 7 Oct: Theodoras, z. v. J. J. Wildschut en A. Zeverboom. Johannes, s. v. J. L. van Dam en J. C. Ponsioen. Willemina, d. v. E. Woltjee en J. Goudemond. 8 Oct. Fre- derik Wilhelm, z. v. H. M. van der Steen en W. van der Horst. - Barbera Eva Wilhel- mina, d. v. J. Vet en W. Vink. GETROUWD: 8 Oct. K. de Rooij en M. E. van der Klein. E. H. Vogelenzang en J. W. Smit R. van der Kind en S. J. Floe ren. G. J. Stubbe en A. J. Verboom. J. de Mol en F. M. Keij. Een jubileam. Van het Pöatkantuor wupperde heden de vlag, ter eere van het feit, dat heden voor 60 jaren de wereldpoetvereeaiging of we reldpostunie weid opgericht Hoog water. De gevolgen van de gister plaats gehad hebbende hevige stormvlagen deden zich reeds vroeg in den avond kennen door een plotselinge (veel vroeger dan normaal) he vig opkomende vloed, welke later in sterkte afnam, doch het water in den lJseel vóór onze gemeente voortdurend deed opzetten. Een en ander gaf den Havenmeester te half één aanleiding de waterwacht te doen wek ken, welke in dienst kwam. Kistingen be hoefden niet te worden gemaakt, lang vóór het hoogwatergetyde dat af geloopen nacht ongeveer drie uur ïnviel, was het water reeds weer gevallen en de ebbe ingetreden. De hoogst ge registreerden stand was 1.87 -f N. A. P. te half twee. Agenda^ 10 Oct. 8 uur. Soc. de Reünie. Lezing Prof. Dr. F. H. Quix, voor hot Natuurkundig Genootschap. 11 Oct. 8 uur. Zaal Concordia, Westhaven. Tooneelvereeniging Harmonie. 12 Oct. 10 u. v.m. Zaal Kunstmin Soc. „Ons v Genoegen", Comité voof Arbeiders-Ont wikkeling, de heer Th. J. Th ij seen van Amsterdam. 11 Oct., 8 uur, Bovenz. „Hollandia". Feest avond Toeristenclub Gouda. 14 Oct. van 810 uur, 16 en 16 Oct. van 7—10 uur en 15 en 16 Oct ook van 25 uur, Gebouw Daniël, Bazar ten bate der Kleine Kerk. 22 Oct., 8 uur. Cursusavond in het Gebouw Daniël van de afd. Gouda van E. H. b. O. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van.den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrijdag 10 October, benevens den daarop volgenden .nacht, geopend na 8 uür des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). Urr PEN OMTREK. BERGAMBACHT. Met aanvankelijk veertig leden is alhier opgericht een kinderzangkoor, onder leiding \an den heer G. Romeijn, directeur van de zangvereeniging „Nut en Genoegen" alhier. BERKENWOUDE. Door deu heer Commissaris Ier Koni/igin in onoe provincie zijn herbenoemd tot le den van het1 College van Zetters voor 'a Rijks Directe Belastingen de hfeeren G. Oudenes en W. C. vah Erk. Tot directeur van hef; Fanfarekorps „Door Hulp tot Stand Gebracht" ja benoemd de heer C. Korevaar alhier., j GOUDERAK. De af Reeling Gouderak van Volksonder wijs heeft in haar jongste vergadering be noemd een commissie, dié tot taak zou heb ben een bazar te doen holiden ten bate van de kas. Doze commissie nu heeft Dinsdag avond een vergadering gehouden en had voor deze bijeenkomst genoodigd verschil lende vrouwen en meisjes, die allen aan de oproep gehoor hadden gegeven. De vergadering, die gehouden werd in een lokaal der O. School, werd gepresideerd door den heer Jac. de Bruijn, die allen har telijk welkom heette en er zijn vreugde over uitsprak, dat zoo velen aan deze oproep gehoor hadden gegeven. Vervolgens werd door den heer L. Vleggeert doel en streven der bazarcommissie uiteengezet, terwijl hij er de aandacht op vestigde, dat het doel van de vergadering en van den bazar is aan de afd. Gouderak van Volksonderwijs steun te verleenen. Hij riep daartoe aller mede werking in, wydde verder uit over de plan nen der commissie en merkte op dat allen, lid of geen lid der vereeniging, die steun verleenen aan dezen bazar, zullen worden genood gd op een gezelligen avond, die zal volgen. Alle aanwezigen zegden hun medewerking toe, en zullen Dinsdag a.s. weder in de O. L. School aanwezig zyn ter verdere bespre king. OUDERKERK 4. DS8EL. De motorboot „Antonius II" van den ex pediteur Van Zanten te Gouda, zou Maan dagmiddag aan de fabriek van De Rek en Horsman een zware ankerlier laden. Toen de last even boven den wpi zweefde, knapte eensklaps de mast af eu^viel met laadboom en last naar beneden. Het mag een wonder heeten, dat geen persoonlijke ongelukken voorvielen. Nu beperkte het ongeval zich tot materieels schade. M SCHOONHOVEN. Gisteren heeft voor den Kinderrechter te Rotterdam terechtgestaan de 11-jarige A. van P. alhier, terzake van diefstal. De knaap werd aan het ouderlijk toezicht onttrokken en in het Kinderbuis te Rotterdam ge plaatst. College vsn Zetters. Pe heeren H. A. échreiider en Q. J Niekerk zijn opnieuw door den Cora missaris der Koningin in Zuid-Holland benoemd tot leden van het College van Zetter alhier. STOLWIJK. Burgerlijke Stand van September 1924. GEBOREN: Catharine Magdalena, d. v. G. van Hoorn en C. M. v. d. Helm. Marinus Teun is, 1. v. G. J. Scheer en M. Oudenes. Jannie, d. v. J. Molenaar en A. Griebsch. Martinus, z. v. C. Ooms en J. J. Stout. Lijntje, d. v. J. J. Verwaal en C. M. Both. GETROUWD: A Feijt, Woerden en M. Burger. G. J. Baa» en A. Mulder. OVERLEDEN: Jannetje Speksnijder, 67 j., echtgenoofce van W. Verdoold. Morgenavond 6"4 uur zal in de Evange lisatie voorgaan Da. v. 'tZand te Delft. ONDERWIJS. Ir. M. J. Granpre Molière, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afd. der bouw kunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de bouw kunde, zal Woensdag 22 dozer zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie, des n.m. te 8 uur in de groote zaal van de stads Doelen te Delft. De opening van de R. K. Leergangen te Tilburg. Zaterdag zullen dr. De Visser, als mi nister van onderwijs, en de ministers jhr. nor. Ruys de Beerenbrouck en prof. Van Siwaay, beide laatstgenoemden als oud-cu ratoren van na te noemen instelling, de opening bywonen van het nieuwe gebouw, vormende een groot complex van onder wijsinrichtingen der R. K. Leergangen te Tilburg. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland-lndll. Een aanbod van Het Leven. Het weekblad Het Leven heeft aan het Comite Vliegtocht Amsterdam-Batavia aan geboden een Rolla-Royoe-motor, ter waarde van 12.000, voor d« F VII, die te Philip- popel een noodlanding maakte. Voorwaarde voor dit aanbod, dat den vliegtocht waarschijnlijk dus binnenkort mogelijk maken kan, is o.a. dat de reis der F VII binnen één maand zal worden voort gezet. Naar apnleiding van dit aanbod heeft het Persbureau Vaz Dias aan ter zake tot °<>r" deelen bevoegde personen gevraagd o{ hot mogelijk is dat aan de gestelde voorwaar den kan worden voldaan. Men verzekerde, dat, als het toestel by transport goed over komt, ongetwijfeld groote kans bestaat flat de reis bihnen korter tijd dan een maand zou kunnen worden voortgezet. Indien ech ter, wat gevreesd wordt, de vleugel gede monteerd moet worden, duurt het herstel minstens eenige weken langer en zal het veel moeite kosten binnen den geatekien termijn gereed te zijn. KUNST. De Co-Opera-tie te Parijs. De eerste Tristan-opvoering, welke gis teren te Parys plaats had is, is, naar van daar gemeldt wordt, een ongekend succes geworden voor ,/ie Co-Opera-tle". De groote zaal van het théater „Les Champs Elisées" was stampvol en onder de aan- dezigen werden tal van personen van naam en be teekenis opgemerkt, o.a. de ministers Herriot en Barthou. De heer La bo uchè re was aanwezig als vertegenwoor diger van onzen gezant te Parija, jhr. Lou don, die thans te Florence vertoeft. De voor stelling werd verder bijgewoond door de di recteuren van de „Opéra" en van de „Opé ra comique". De solisten^ werden ontelbare malen teruggeroepen en mevr. Poolman Mcisner ontving fraaie bloemen. Den hoer Van Raalte werd na de pauze door een en thousiaste zaal een schitterende ovatie be reid. Ten slotte moesten aan het eind der voorstelling de dirigent Van Raalte en de regisseur Poolman op het tooneel verschij nen. RECHTZAKEN. De moordzaak te Wychen. De behlaugden ii» de moordzaak te Wijchen, Jaoobus vun Munster en Cor nelia van den Broek, die de Aruhem- sche rechtbank had veroordeeld tot re$p. levenslange dn zeven jaar ge vangenisstraf, hebben tegeu djl vonnis l.ooger beroep aangeteekend- (DRAADLOÜZE DIENST.). De nederlaag van de regeering. LONl»LN, Uot. Verwaoht wordt dat MacDonald hedenmiddag in het Lager hui een verklaring mi utleggen, naar aanleiding van de nederlaag die de regeering gisteravond heeft geloden. Te 10 uur hedenmorgen werd Mao Donald door deu Koning ontvangen, de conferentie duurde drie kwart uur. Bij zijn terugkomst werd de minister dooi velen luide toegejuicht. Direct bij zijn terugkomst werd een kabioetszitting gehouden waarbij alljl ministers tegenwoordig waren. LONDEN, 9 Oct. Clynes heeft in een rede, welke hij hield voor de labour- oonierentie, verklaard dat de a.s. al gemeene verkiezingen die gehouden moeten worden als gevolg van den ne derlaag In het Parlement dedeurapeut voor een eclatante overwinning van de arbeiderepartij. Hij deelde voorts mede dat de mi nister in de hedenmiddag te houden zitting van het Lagerhuis een verkla ring zal afleggen en daarna de labour- conferenti© zai bijwonen en een rede zal houden. Hevige storm en regenval. LONDEN, 9 Oct. Een hevige storm heeft gisteren op de kust vau Enge land, Frankrijk en boven het Engel- sche Kanaal gewoed. Er zijn verschei dene menschenlevens te betreuren. De reddingsboot is uit Totland Bay vertrokken om de schepen, die in ge- vr-ai verkeeren te helpen. Hevige slag regen» vielen In Engeland. Groote ge deelten van het land zijn veranderd In meren. Cornwall is overstroomd. De bevolking van Ives en Redruth moest de bedden verlaten. Talrijke dieren zijn gedood, achoorateenen zijn afge waaid, duizenden boomen ontworteld. Prof. Keynes. STOCKHOLM, Oct. De Zweedsdie academie van wetenschappen heeft met algemeene stemmen piot. John M. Key- ne.i vau de Cambridge universiteit ge kozen tot buiietilandsch lid. Mr. F. J. V umütfb Ktebort. f UTRECHT, 0 Oct. Ui«r ter stede is gis teravond, na ter griffie onwel te zijn ge worden, plotseling overleden Mr. F. J. Vla- mingh Kiebert, griffier van het kantonge recht hier ter stede. Bij den aanvang der civiele sitting sit ting werd hedenmorgen! door den kanton rechter Mr. du Puy, door Mr. C. i, v. Arkel namens het parket, door Mr. D. Zjjlstra, substituut-griffier namens het personeel der griffie en door Mej. Mr. E. C. Simon na mens de balie eenige woorden ter nage dachtenis van den overledene gesproken. D« directeur van de Uuriateiyke Amster dammer veroordeeld. AMüiERivaM, 9 Oct. Het gerechts- hol ueed heden in hoog er beroep uit- spruHK logen ue ot-uirocleur van ue N.V. tot exploitatie van do Amsterdam mer, Chr. Vo|»*dagbtad, Corn. I»g- wersen, die bij vonnis van 17 Mei J.L dooi de 4e Kamer der rechtbank ver oordeeld werd tot 1 jaar en muan- don gevangenisstraf, ter zake van een voortgezette verduistering, vier ver duisteringen en tweemaui gebruikma king van valschheid in geschrifte. Het Hof veroordeelde ten slotie lngwersen tot l jaar gevangenisstraf met altrek vau 0 maanden preventief, üe eisoh was 1 jaar en 4 maanden, met aftrek van 4 maanden preventief Verdediger was mr. Moerei. I)e ontvluchting van Briedce. AMSTERDAM, 9 Oct. Hedenmiddag is bij de politie hier ter stede uit Bonn de bevestiging ontvangen vau het bericht belrefieud© de ontvluchting van den gewezen directeur van de Urusselsche bank Briedeo uit de hech tenis aldaar. De loonsverlaging vsn het overheidspersoneel. AMSTERDAM, 9 Oct. Bij de C. N. A. B., afd. Amsterdam, zijn van de samenwerkende besturen van C.N.O.P. on A.C.O.P., telegrammen uit tal van plaatsen uit tiet land ingekomen, af komstig van de sümenwerkeyde bestu ren der afd. van bonden van over heidspersoneel, waarin symfmthi© be tuigt wordt met de gevoerde actie te gen de door do regeering doorgevoer de loonsverlaging. Ernstige brand. APELDOORN, 9 Oct. Hedenmiddag om half twee ontstond een uitslaande brand in een dubbel huis aan het Spoorlaantje, bewoond door den heer J. A. Laret on mej- Ed. Arink, die tijdens den brand ufweztg was. De brand ontstond bij het smelten van vet in de keuken. De woning brandde geheel uit. WK8ELK0BR8BN. 8 Oct 9 Oct. Officieel. Londen 11.48 11.49% Berlijn 0.61(4 0.61 Parije 13.45 13.25 Brussel 12.32(4 12.20 Zwitserland 49.22% 49.10 Weenen 0.0036% 0.0036% Kopenhagen 45.— 44.95 Christiania 36.90 36v86 Stockholm 68.60 68.80 New-York 2.57% 2.66% Niet officieel. Madrid 34.27% 34.30 Milaan 11.18 *11.10 Praag 7.66 7.66 Beureoverzicht. Het publiek nam ten opzichte van de ef fectenbeurs weer een gereserveerde hou ding aan en de handel bleef dientengevolge van kleine proporties. Op d« mij nuf deeding ontstond weer beweging in Redjang I^e- bong, die het gisteren geleden verlies ruim schoots inhaalden. Van de oliewaarden be wogen Koninklijke sich voornamelijk om streeks de vorige sJotkoersen. lnaulinde- cultuursyndicaat en Preanger regentschap pen op hooger koersniveau verhandeld. Scheepvaarten waren weinig veranderd, doch eerder tete luier. Rubberwaarden ble ven tamelijk goed op peil, doch hadden een beperkte markt Tabakken werden met ge ringe koersveranderingen genoteerd. Sui kerwaarden ondergingen geen noemens waardige wijzigingen. Van de Ned. industrieelen waren gewone Jurgens iets hooger. Prolongatie 4% Koersen. BURLIJN, 1 uur, 9 Oct. Amsterdam 16359—16441, Braaeel 2000—10, Londen 1878(4—87 Parije 2181—91. PARIJS, l uur, 9 Oct. New-Yoik 1936, Londen 8666, Amsterdam 754(4. IXiNDEN, 1 uur, 9 Oct New-York 447%, Parys 8660, Brussel 9410, Berlijn 18740, Italië 103 21/82, Amsterdam 1149, Zwitserland 2342. NEW-YORK, 10 u. van., 9 Oct. Lon den 447%, Parija 516, Braesei 475(4, Ita lië 433(4, Zwitserland 1916, Amsterdam 3896, Weeoen 14(4. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 9 Oct. Hoogate stand 769.8 te Coruna. Laagste stand 748.2 te 9eydig8!jord. Verwachting Matige, wellicht tijde lijk krachtige zuiden tot zuidwesten wind. Meeet zwaar bewolkt of betrok ken. Waarschijnlijk regenbuien. Over dag Iets zachter.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2