T op dil M. enz. ERK I IDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 r veg 67. GOUDA. I ROMANTIEK. 3illen. 1 No. 15666 Vrijdag IO October 1624 64* Jaargang bergambacht, berken woude, bodegraven, boskoop, gouderak, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEII WERKERK JUDERKKRK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. z De Regeeringscrisi* in Engeland* ■mlMn 2678 80 D FEUiLLETM, juf- 1 l te rd air Aan- l, Amsterdam, r t randen worden berekend naar plaatsruimte. den inceaonden door tueechenkomst van «oliede Boekhan- K en onsa Agenten en moeten daags vóór de plaatain* men, teneinde van opname veraekerd te agn. NSSLAGERIJ. 2679 20 OUD, «MEREND E- a, L, N Ovememp art. 15, L Heen eetlust id - OUDS leen koorts- loch is óók zeer inder as wijn dat al? Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSEL INK—Van Rossum. ling verboden krachtens 2e lid der Auteurswet. zou het HU11KNLAND&CH NIEUWS* DUlTttCHLANÜ. De militaire controle. Oflioieren der uiveugeail. controle commissie hebben bij een inspectie eener infanteriekazerne in de buurt vim Dresden 20 kanonnen van het ka liber 08, ontdekt, die niet waren aan gegeven. De pogingen van den Duitschen rykskan- selier om een regeering op den grondslag van de volksgemeenschap te vormen, zijn gestrand. Dit was te verwachten toen het bekend wend, dat de Duitsch Nationale fractie een resolutie had aangenomen, waarin zij er op wijst, dat de D.-nat partij Op de vergadering van de Labourparty heeft MacDonald, nadat hem by zyn komst een stormachtige ovatie was gebracht, allen tot den stryd opgeroepen, die naar hy meende de merkwaardigste zal zyn in de Engetsche parlementaire geschiedenis van de laatste dertig jaar. Henderson deelde aan de vergadering me de, dat het party-bestuur van een groot industrieel een chèque van 5000 pd. st. heeft ontvangen1 voor de verkiezingspropaganda in de landbouw-distrieten. Weliswaar heeft de Labour Party tot nu toe weinig propa ganda onder de landbouwers gemaakt, maar ditmaal, nu op haar program punten voor komen, die de landbouwers speciaal kunnen interesseeren, is het mogelyk onder hen een aantal kiezers te winnen. :g io usteerde :o toezending 20 cent Een nieuw verschijnsel van den feilen strijd, die de reactie in Frankryk tegen de tegenwoordige meerderheid wil gaan voe ren, is de aanstaande vorming van een coa litie, waarvan de bedoeling is alle schakee- ringen van het vroeger Nationale Blok op nieuw te vereenigen. Onder het presidium van MiHerand zou de nieuwe bond, die een of anderen vaderlandslievenden naam moet krijgen, de rol gaan spelen, die tijdens den Dreyfuatijd door de Ligue des Patriotes te gen de Ligue des Droits de l’Homme. Bui ten oud-president MiHerand zelf zullen de oud-ministers Francois Marsal en Maginot in den nieuwen bond belangrijke posten be- kleeden. Aanzienlijke geldbedragen wordoft bijeengebracht en een nieuw dagblad zou weldra worden opgericht Een en ander Wijst erop dat men rechts van plan is krachtdadig op te treden, en dat de komende parlementaire periode van een groote combativiteit zal worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onna bureaux rijn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie Tel. Int. 82: Redactie Tel. 545. URIE-PILLEN, wordt n aanbevolen en ig het doendste middel tegen tegen de meest ver een verkrijgbaar ver- .50. By 6 stuks 13,50 2413 15 - GOUDA, prijscourant on ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda eo omstreken (behoorende tot den besorgfcrte«)i 1—6 regels 140, elke nf«l meer ƒ045. Van buiten Gouda en den besorgkrtegi 1—6 regels 1455, elke regel moer 040. Advorteatita in bot Zatardagnummer N bijslag op dan prijs. IJefdadigheida-advartentiMn do helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDKEUNGENi 1—4 ragola ƒ10», elke tegel maar ƒ040. O» de voorpagina M booger. Gowone advertentiln -- daar pr|ja Groote tettert Advartentiin kunnen i dolaren, Advertentiebun aan hot Bureau rijn ing< Waak in de eenzaamheid over uw ge dachten, in den huiselijke kring over uw humeur, en in gezelschap over uw tong. En dadelijk had hij wel vermoed, dat jHet klonk haar als hemelsdhe muziek er een lichte buitenlandsohe tint aan 1 moest wezen. Het Hongaarsohe tempe rament verloochent zich nu éénmaal nooit en vereonigde zich met ’l Noord- duitsche, hoe zei hij het ook weer O ja, met de Noordduitsciie „strengheid” tot een heel bizomder bekoorlijk.... ja, dat heeft hij woordelijk gezegd, „be koorlijk geheel.” Maar dat alles staat in de voorrede, juffrouw Marika. En het titelblad met den omslag heb ik hier in mijn portefeuille, omdat ik juist bij hem was om het hem te la ten zien. En als u mij wilt beteren, juffrouw Marika, dat u zich op uw ver jaardag precies zoo zult verheugen, als of u nog niets had gezien, wil ik het u laten kijken.” Hij schoof met aenuwachtige vingers De zitting in het Britsche Lagerhuis was gisteren slechts van korten duur. De Pre mier MacDonald zeide het te betreuren, dat door de houding, die de oppositie heeft aan genomen, nieuwe verkiezingen onvermijde lijk zyn, en deelde mede, dat de Koning hem machtigde om te verklaren, dat hy zyn toestemming geeft tot ontbinding van het Parlement. Voorts deelde hy mede, dat de nieuwe verkiezingen reeds zeer spoedig gehouden zullen worden en wel op Zaterdag 29 Oc tober en verklaarde voorts nog, dat de zit ting van het nieuwe Parlement reeds één of twee weken na de verkiezingen zal worden bijeengeroepen. Op de vraag van kapitein Elliot of het protocol van Genève ondanks de minister crisis kan worden bestudeerd, antwoordde de premier dat dit een quaestie is, die het Foreign Office aangaat en dat het vraag stuk ook met de regeeringen der Dominions dient te worden besproken. Sir Edward Grigig vroeg nog welke maatregelen de mi nister van koloniën heeft genomen, ten aan zien van de Ryksconfeirentie. Minister Tho mas van verklaarde hierop, dat er niets is geschied dat de regeering zou kunnen ver hinderen deze conferentie te doen plaats hebben. Zoo zal dus de verkiezingscampagne reeds onmiddellijk aanvangen en zelfs wordt reeds bericht, dat verscheidene lagerhuisleden reeds vandaag naar hun kiesdistricten zyn vertrokken. De verkiezingsprograms van de liberalen en conservatieven zullen onmiddel- lyk door Asquith en Baldwin worden gepu bliceerd. De laatste spreekt hedenavond reeds in Albert Hall in Londen. Henderson opent Zondag de campagne der Labour Party met een rede te Burnley. MacDonald zal Maandag te Glasgow spreken en daarna een bezoek brengen aan de industrie-centra. Austin Chamberlain zal de reeds voorberei de campagne der conservatieven openen met een rede te Liverpool. Asquith spreekt mor gen voor het congres der liberalen in Schot land en Lloyd George vertrekt naar Noord- Schotland. Het schynt dat verscheidene Lagerhuis leden der oppositie slechts met tegenzin en alleen ter wille van de party-discipline te gen de regeering hebben gestemd. Het con servatieve Lagerhuislid, Pickham, verklaart openlijk in de bladen dat hy het als zyn plicht heeft beschouwd vóór de regeering te stemmen, daar de verklaring, die de At torney-General in het Lagerhuis heeft af- geleigd, volkomen fair en duidelijk was en alle gewenschte ophelderingen verstrekte. Ook de liberale „Daily News” noemt de ver klaring van den Attorney-General volkomen bevredigend en zegt dat het absurd was onder een dergelijk voorwendsel een motie van wantrouwen aan te nemen. het slot van zijn portefeuille terug en haalde plechtig een bedrukt blad en een holrooden omslag te voorschijn. Het was voor hem iets feestelijks, dat hij voor het eerst alléén mocht genie ten van den straleuden glans barer oogen. Nu het bedenken van zoo’n verjaar- dagsgeschenk moest iemand hem eens nadoen I Dat moest iemand eens zien te overtreffen. De handen van Marika, die het blad vast hielden beefden een weinig. Brieven aan éénen dien men lief heeft van Marika Cmslo. Zij las het fluisterend in zich zelf. BELGIS. Voor ©en zelfstandig Vlaanderen. Te Gent is het eerste nummer uit gekomen van een nieuw Vlaamsch blad getiteld „De klare daad”. (Naar Von dels versregel Geen woorden gelden hier de klare daad moet spreken). Wat het doel van het blad is, blijkt uit de aan den titel toegevoegde toe lichting Program* en inlichtingsor gaan van de Jong-Viaamsohe gedachte voor een zelfstandigen staat Vlaande ren En voor zoover dit nog niet dui delijk genoeg mocht zijn, laten we hier de volgende aanhaling uit het inlei dend hoofdartikel volgen „Wij willen los van België. Wij wil len den zelfstandigen staat Vlaande ren. „Wij zijn Groot-Nederlanders, doch wij achten het vormen van één staats verband met Noord-Nederland voorals nog wensclielijk noch mogelijk. Wel licht, en dat hopen wij, komt de daar toe noodige inniger toenadering van hel geslacht na ons.” De storm. De storm heeft zoowat overal groote schade aangericht en ongelukken ver oorzaakt. Honderden hoornen zijn ont worteld, daken weggeslagen, het tele graaf- en telefoonverkeer ondgrfcrokeu. l'e Evere, bij Brussel, is "Sen nieuw, nog onbewoond huis omgewaaid te Buisingen is een vrouw gedood onder een neerstortenden telefoonpaal te Heusden, bij Gent, werd een voerman veiplelterd onder oen ontwortelden po pulier te Pamel kwam oen boon» op vier kinderen terecht, waarvan twee werden gedood te Oostende bleef de paketboot ,Stad Antwerpen” in hel zand steken, nadat zij tegen de pier was geworpen te Kortrijk zijn drie meisjes doodelijk gekwetst onder een weggeslingerd dak te Chatelineau is een meisje stervend van onder een omgewaaiden muur gehaald. engbland. Raadtelachtige verdwijning. Groote opschudding is ie Londen verwekt door het raadselachtige ver dwijnen van den heer J. C. Cnadwiok een welgestdu uiHibuluoturei||atvikant uit Leeds. Genoemde beer wandelde Zaterdag avond, gekleed in avondtoilet en met slechts weinig geld in zijn zak, uit het „Strand Theatre” de straal op en sindsdien is niets meer van hem ver nemen. Zijn geldzaken zijn geheel in orde. De werkteoehrid. Het aantal werkkielen in Engeland is in de afgeloopen weken met 18.600 geste gen en bedraagt thans 1.198400. altijd vóór de volksgemeenschap is geweest, daaronder verstaat een gemeenschap, die een samenvatting van alle op christelij ker, rationales en socialen grondslag staan de volkskrachten beteekent, en bereid is aan een dergelyke volksgemeenschap deel te ne men, op voorwaarde, dat de christelijke op voeding der jeugd en de christelijke be schaving de grondslagen van het staatswe zen zullen vormen; dat de klassenstrijd zal worden verworpen; dat iedere terreur, wei» ke den vreedzamen arbeid in gevaar brengt, zal worden bestreden en dat de regeering haar actie inzake de quaestie van Duitsch- lands schuld aan den oorlog zal voortzetten. De laatste voorwaarde, waarin de D.-nat. de voortzetting van de actie nopens Duitsch- lands schuld aan den oorlog eischen, maakte hun besluit natuurlijk voor het centrum on aannemelijk, terwijl de verwerping van den klassenstrijd wordt geëischt om de soc. dem. samenwerking ónmogelijk te maken. De „Vorwarts” sprak dan ook reeds van een onverzoenlyke tegenstelling tusschen de D.-nat en de soc.-dem., en in een conferen tie, die Dr. Marx met den leider der soc.- democraten had, hebben deze te kennén gegeven, dat verdere besprekingen ten eenenmale overbodig zyn. De pogingen van den rykskanselier om een regeering op den grondslag van de volksgemeenschap te vormen, zyn alzoo ge strand. De coalitie van Hergt tot Hilfer- ding is daarmee definitief van de baan. Het behoeft wel geen betoog, dat de ver klaringen van de socialisten in rechtsche kringen met gejuich begroet zyn. Noch de Duiteche Volkspartij noch de Duitsch- nationalen hebben van het begin af ook maar iets gevoeld voor een uitbreiding van de regeeringsbasis naar beide zyden. Ze wilden slechts een eenzijdige uitbreiding naar rechts en nu de sociaal-democraten de voorstellen der Duitsch-nationalen onaan nemelijk hebben verklaard, zien de Duitsche Volkspartij en de Duitschnationalen de kansen der burgerlijke partyen ryzen. Onmiddellyk nadat de Duitsch-nationale leiders den rykskanselier hadden verlaten, lieten dr. Scholtz en Curtius van de Duit sche Volkspartij zich by hem aandienen. Zy meenden blijkbaar te mogen aannemen, dat dr. Marx na de mislukking van zyn eigen pogingen wel oor zou hebben naar het oor spronkelijke plan van de Duitsche Volks partij uitbreiding alleen naar rechts en stelden hem daarom andermaal voor, ge zien de weigering van de sociaal-democra ten, maar weer eens met de Duitsch-natio nalen te gaan praten over de vorming van een zuiver burgerlijke regeering. Maar dr. Marx wilde de quaestie blijkbaar nog eens rypelyk overleggen. Spoedig na het bekend worden van de verklaring der sociaal-democraten verga derde de fractie van het centrum ander maal, teneinde de nu ontstane situatie te Bespreken. i t U90S GOÜDSCHÉ CÖURAMT. Nieuwe verkiezingen. De pogingen van Dr. Marx mislukt. Oud-pjesi- dent MiHerand aan het hoofd van een nieuwe coalitiepartij. Ondanks deze uitlatingen valt het moei lijk nu reeds te voorspellen, welke resul taten de nieuwe verkiezingen voor de La bour Party zullen opleveren. Mag men MacDonald en Clynes gelooven, dan zal de arbeiderspartij versterkt uit den verkie zingsstrijd treden. De gunstige uitslag, dien genoemde Britsche ministers verwachten, baseeren zy reeds by voorbaat op de door het kabinet sinds Januari gevoerde politiek, die h*i. de algemeen© instemming van een groot deel van het Engelsche volk heeft ver worven. Inderdaad kunnen aan het kabinet, dat nu heengaat, bepaalde verdiensten niet worden onthouden en het is vooral de En gelsche premier geweest, die door zyn ver zoeningsgezindheid en redelijkheid veel heeft bijgedragen tot prettiger politieke verhoudingen in Europa. In dit verband be hoeven wy slechts aan de Londensche con ferentie, waar het welbekende pact tot stand kwam, en aan de Volkenbondsverga dering te Genève, die in het teeken der ont wapening en de toelating van Duitschland stond, te herinneren. Maar aan den anderen kant heeft de regeering-MacDonald groot misnoegen gewekt door het sluiten van het verdrag met Rusland, dat in uitgebreide kringen als een onnationale daad wordt ge karakteriseerd. Juist dit verdrag is één van de voornaamste oorzaken van haar val ge weest; de kwestie-Campbell was slechts van ondergeschikte beteekenis en niet meer dan een aanleiding om zich tegen de regeering te keeren. Had zy zich wat plooibaar ge toond, dan zou zy op het oogenblik haar po litieke leven er nog niet by hebben inge- schoten. FRANKRIJK. De verkeersregeUng te Partys. To Parijs zijn, dezer dagen ’s avonds op de Place de i’Opéra proeven geno men met een regeling van het verkeer door middel van lichtseinen, die van een centraal punt uil worden bediend. Elf groote electrische seinlampen van voren en van achteren van donkerrood glas voorzien, waren op het plein aan gebracht op zulk e^wijae, dat zij elk een der lijnen van liet verkeer over het plein beheerschlen. Elke lamp is 15 voet boven den grond aange bracht. Door middel van een schakel bord in het centrale punt worden de ze lampen, al naar gelang van de om standigheden, ontstoken oMdtgodraaid. Het glys van iedere lamp aan den kant liet dichtst bij het naderende ver- keei draagt hot opschrift „halte” met groote letters de achterkant der lamp is rood zooals een spoorwegsein. De bedoeling is de verkeersagenten door dezo lichtseinen te vervangen, waardoor tevens bezuiniging wordt be reikt. De pol'tieruitw, die thans op de Place de I’Opéra staat, blijft, wanneer het nieuwe stelsel wordt ingevoerd, gehandhaafd om den man, die de sei nen bedient, op de hoogte te stellen van eventueole ongelukken of andere storende factoren, opdat buitengewone maatregelen kunnen worden genomen. in de ooren. Zoo. Nu moest zij weer schreien. Dal was toch te dwaas. Bovendien was haar zakdoek al heel nat. Maar daar leefde men nu het eene jaar na het andére en niets in het geheel niets moois of vroolijks deed zich voor dan wat men zich zelf nog een weinig voorloog. En toon plotseling open de do hemel zich en het geluk regen de op iemand neer, zooals Ie voren do hagel hem op het hoofd viel, zoodat het scheen alsof het middendoor ging. Niet huilen, juffrouw Marika, niet huilen, lieve juffrouw Marika." (Wordt vervolgd). 142 „Waar zijn uw handschoenen, frouw Marika vroeg hij bezorgd. „Ze zijn zoo kapot,, dat ik ze maar liever niet heb aangedaan.” Hij voelde zioh geroerd. Hij liefst haar mooie, en nu zoo vochtig klamme handen tusschen de zijne ge nomen hebben, om ze te warmen. Hij voelde zich zoo gelukkig, dat zij in de ratelende auto, waarvan de raampjes rinkelden, naast hem zat. En het lach je dat nu en dan om> haar mond speel de had zoo iets bemoedigends. Nooit ■*as zij zoo dicht bij hem' geweest, nooit had hij haar zoo voor zich al leen gehad. En nooit was de gelegen heid zoo gunstig geweest, om haar al les te zeggen, dan nu. En hij begon over bet verjaardags- yebCheflK uat hij haar wilde geven. Niet over de parapluier dat was een toegift 1 Neen,' hij had iets heel moois voor haar bedacht. Zij lachte zacht. „Och zoo, de groote blijdschap”Ja, ik herinner het mij.” Zijn oogen werden klein van over groot geluk, omdat „zij het zich her innerde.” Maar zij moest nog voider teruggaan met haar gedachten, l’ot dien avond, waarop zij zoo laat was thuis gekomen en haar moeder zoo boos was geweest. Zij had' toen ook een heel nieuw hoedje op gehad blauw met wit.” ,„U zag er buitengewoon lief mee uit, weet u het nog, juffrouw Murika. Marika werd onrustig. „Ja nu en wat zou dat?"' Moeder had toen alles op haar ka mertje doorelkaar gehaaid en had brie ven gevonden. „Brieven, ja." Marika’s mond werd, droog, wat zou dat nu weer geven Zij vertrouwde plotseling de groote blijdschap niet. Maar hij ging door en zeide dat zij toch wist dat hij de brieven bij zich had genomen. „Om ze mij terug te geven, mijn heer Ebert”, viei zij hem eensklaps in de rede. „Ja, goed, juffrouw Marika, u krijgt jze ook terug. Maar in anderen vorm* Ik heb deze brieven namelijk gelezen. uruKKen en uilgov^l|||aau'’ opdat het zou gekocht worden, moWten de een of andere bekeixle schrijver er een voorrede voor geven om de „jonge schrijfster” als het ware in te leiden. Toen heb ik mij tot een schrijver ge wend van wien ik voor veel geld een roman veroverd heb I En die heeft mij eenvoudig op den koop too de voor rede gegeven. Die was ook geheel ver rukt. Vroeg mij waur ik dat prachtige „ongekunstelde talent” had ontdekt, met dio merkwaardige fantasie. Dat heb ik hem niet gezegd, juffrouw Ma rika. Maar den naam heb ik hem ge noemd. Fn hij zei dat die schrijfster nog naam zou makeu, ja, dat zei hij. Niet met slechte bedoeling, daarop geef ik u mijn eerewoord, juffrouw Marika, maar omdat ik graag wilde weten, hoe u denkt en hoe u liet uit drukt.” „Ja, nu, en wat vorder Haar onrust nam toe. „Nu. dat was zoo ongeveer op deu- zelfden tijd, toen ik het plan opvatte die boeken uit te geven. Toen ik die blieven dus las zag ik natuurlijk da delijk, dat het alles maar bedenksels waren. Want niet waar in de werke lijkheid komt zoo iets niet voor.” Hij lachte een beetje verlegen, en vervodgde toen „De liefde wel, juffrouw Murika. .Maar al die romantische l/isoiklerhc- den. Niet waar Deze prins, aan wien de brieven gericht waren, bestaat toch in het geheel niet, en de man, die honden dresseert wel allerminst, om' van vele ahderen in het geheel niet te sprekon. Maar het was zoo, hoe zal ik het zeggen, juffrouw Marika, zoo echt ontroerend dat ik den gehee- leu stapel brieven aan onzen redac teur gaf. U moet weten, dat die een oude snuffelaar is, juffrouw Marika. En die was dadelijk uitgelaten van blijdschap toen hij alles had geleaen, o echt waar I Hij zei, dat hij in lang niet zoo iets frisdi en pittigs in handen had gehad I Er was ter nau- wernood iets aan te verbeteren. Slechts hier en daar een woord of een zin. Ik moest het boekje maar spoedig 'rachtige exempiarea WE MANNEN KA- 4 KIE VOGELS, Broed, welke al aar- zingen, Gloeckstam. weekt van le klas gera 5.—, STAM- »JES 0.75. VERSCHUREN, Oudste adres.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1