3d. Koelhuis ITEIT lEN'S rieken VEER. QEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WEK KERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz <VEE e koe, 10 vaarzen «ge ruin). Voorts: driewielde wagen, reedsdhappen, wx>. Mo. IS667 Zaterdag II October 1824 84*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen STOFFENHUIS EERSTE BLAD. keus! iouda N ZOON i STE aarde. I s I ichiiikiriil stterdam garantie. Tol. 2178 ROMANTIEK. ld aan -- ra - erdam. moor 040. Op Dit muumt bestaat uit twee bladen. Markt 16 Gouda. DSOR, 4. 9708 80 HAGENAAR. FEUILLETON. een (Wordt vervolgd). 2667 30 Velen wachten op den ouderdom om deugden te verwerven; doch vruchten rij- pen niet onder de sneeuw. en oogen, PRACHT SORTEKRIRSi GERUITEN en EFFEN STOFFEN GERIST en EFFEN FLUWEELEN Mantels - Kindermantels Pelterijen. "g fewonnen HOOI. ad. óór de verkooping. 2658 32 1765. J. DE MOL EN ZOON Turfmarkt 75 Tel. 411 - Souda Hum* ii DiiuUiidiii aaar maat. filmwerk fiOÜDSCHE COURANT. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door novr J. p. WESSELINK—Van Rossom. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. muntend 5% M., breed 50 EERTSMA te AI- 1 op woensdag orm. 10 uur ten e van den heer 1 D. 48 te ZWAM- i contant geld ver overgroot© deel der aanwezigen absoluut niet bij machte was zich een oordeel te vor- nïen over het vraagstuk. Waarschijnlijk was het daarvoor ook niet ter vergadering opgegaan. Belangrijker dan deze avond zelf leek het ons hier en daar by vooraanstaande perso nen eens ter loops te informeeren, hoe hun oordeel over de kwestie was. Voor inter views over een dergelijk onderwerp voelen wij niet veel. Over het algemeen is de waarde van interviews veel geringer dan men dikwijls meent. Uit gemoedelyke ge sprekken verneemt men veel gemakkelyker het oordeel, al heeft het dan dit tegen, dat de meening niet met naam en toenaam van den oordeelaar kan worden gepubliceerd. Maar dat moet men dan op gezag van den journalist aannemen, dat de oordeelaar tot oordeelen bevoegd was. Over het algemeen werkt de zeer sterk toegenomen en nog steeds toenemende actie voor nationale ontwapening nogal veront rustend in de leidende kringen van ons land. Men ziet daar heel goed, dat de bodem voor het opschieten van het uitgestrooide zaad zeer gunstig is. De bezuinigingen der regee- ring op allerlei posten, die mon nuttig acht en daarnaast het toenemen van den belas tingdruk, wekken een ontevreden stemming. Als antwoord op een eventueele vraag, hoe de regeering dan haar budget sluitend moet maken, ligt haast voor de hand een verwij zing naar de militaire uitgaven. Men acht die nu eenmaal inproductief en men heeft niet het allerminste vertrouwen in de waar de van ons leger. Dus: ruim op die boel, is de gangbare opvatting. Natuurlijk is de kwestie zoo simpel niet, maar wel uit z ijzich in dien simpelen vorm bij de groote massa en daarmede heeft men nu eenmaal rekening te houden, vooral nu deze opvatting parallel loopt met het stand punt door verschillende leiders ingenomen. Hier nu ligt wij ontdekten die opvatting bij vele vooraanstaande personen het ver ontrustende element, dat n.l. erkende be langrijke figuren als Prof. Van Embden een standpunt innemen, dat tenslotte op het zelfde neerkomt, als de groote massa in haar gebrekkige redeneertrant wenscht en voor zich goed oordeelt. Wanneer straks de verkiezingen in het zicht komen, zal die breede massa meeguan met hen, die de ontwapening als leuze voe ren. Voor dit te-hoop-loopen van de massa is men beducht De ervaring fieeft geleerd, dat tenslotte daardoor een overwinning wordt behaald. Het algemeen kiesrecht is veroverd, niettegenstaande in de leiders- kringen, de tot oordeelen bevoegden nog een zeer sterke oppositie daartegen voerden. Men ziet het in Den Haag ook terdege in, dat de misère tijdens de manoeuvres on langs gehouden, de actie steun geeft. De groote massa begrijpt het nut van de ma noeuvres niet en nu ze zoo zonderling zijn verloopen, heeft men alle vertrouwen in het mogelijke nut verloren. De duizenden, die Overheidspersoneel. Reeds geruimen tijd staat de salarieering van het overheidspersoneel in het teeken der publieke belangstelling. Nu de eerste loonsverlaging van het Rijkspersoneel (gehuwden) met 1 Oct. is in gevoerd, staan de kolommen der dagbladen vol van betoogingen, vooral door het per soneel van het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie gehouden. Onder het zingen, van de „Internationale" wandelen zy ©enige malen langs „hun” post kantoor en trachten het publiek van de schromelijke bejegening, hen aangedaan te overtuigen, ook door strooibiljetten tydens de betooging uitgereikt. Doch dat niet alleen: het overheidsper soneel ontziet zich niet om met sabotage te dreigen. Zoo heeft de groepsraad uit den Centra- len Ambtenaarsbond scherpe afkeuring uit gesproken over de wijze, waarop zij mee nen dat de Regeering met de belangen, vooral van het lagere personeel omspringt. In het communiqué dat bovengenoemde groepsraad uitgaf dromen de volgende zin sneden voor: (zie de Vrijheid van 8 Oct.): „De groepsraad meende, dat een ernstig woord van waarschuwing aan- de Regiering en aan het publiek tegen dit het gemeen schapsbelang schadende optreden niet mocht achterwege blijven en dat met alle kracht daartegen moest worden opgetreden.” Dit is nog in zeker opzicht orakeltaal. Waarom moet het publiek gewaarschuwd worden, vraagt men zich verwonderd af. Welk gemeenschapsbelang wordt door deze bezuiniging geschaad? Waarin zal dat op treden uit alle kracht bestaan? vraagt Joh. J. B. in „de Vrijheid”. Het antwoord geeft het slot van het com muniqué de klap op de vuurpijl! „Verder voortgaan op dien weg zal naar zijn (des groepsraads) meening, tot fu neste gevolgen voor ’s Ryks schatkist leiden”. Hier wordt dus alweder in tamelijk door zichtige termen gedreigd met of geadvi seerd tot sabotage door het lager belastings- personeel. In al dergelyke uitwassen heeft men een gevolg te zien van de methoden der „de mocraten” van allerlei slag, waarbij het overheidspersoneel evenzeer als andere werknemers werd voorgehouden „arbei ders aller landen vereenigt u" en dat dit de eenige sleutel zou zijn om de Nu de nood aan don man komt, beroepen de verantwoordelijke personen uit de S.D.A.P. zich zelf op deze economische stelling. Juist het streven van do 8. D. A. P. en andere z.g. democraten om steeds meer overheidszorg en dus steeds meer ambtenaren, heeft tot gevolg, dat mede volgens flOciaal-democratisch- recept, die ambtenaren in Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden „zich een macht vormen” en daarmede het recht meenen te verkrijgen om de overige belas tingbetalende staatsburgers te brandschat ten. Mocht de overheid het bestaan om tegen over die proletarische macht stelling te ne men, dan weet het overheidspersoneel lee ring te trekken uit hetgeen hun belangen vertegenwoordigers in Raad en Staten ook zoo dikwijls hebben, toegepast; dan wordt er obstructie gevoerd of gedreigd met sa botage. Blijkens de brochure van den Amster- damschen Wethouder de Miranda, zien de sociaal-democratische overheidspersonen dit zeer wel in, doch het zal hun moeilijk vallen om de arbeiders, die zy zoo langen tijd heb ben voorgepraat dat machtsvorming het eenig noodige was, weer tot liberaal-econo- mische stellingen terug te brengen: de eenig juiste waarop onze samenleving kan berus ten. wil maken advertentiën, tenen adver- .atsen in één en of tijd zonder dat J meer kost rechtstreeks, doen door Advertentie- Gouda, dat Loodig heeft, ertentie be tere bladen, ten gaarne genese», die <J last maakt Die en dat branded* erdwQnee. Vele nde raad Waren, feeds gewmte aat bqviodem ling van Snijders. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ246, per week 17 cent, met Zondagsblad Mr kwartaal 240, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco par poot per kwartaal ƒ8,16, met Zondagsblad ƒ840. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan one Buroam MARKT 11, GOUDA, bjj oDM agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Oase bureaux zjjn dagelijks geopend van 0-4 uur. Administratie Tel Int 88; aan de manoeuvres deelnamen, komen naar huis met verhalen, die zeer geschikt zijn om de stemming voor ontwapening te verster ken. Alles werkt dus op dit oogenblik samen en het verweer der tegenstanders van de ontwapening heeft geen vat op het publiek. Dat publiek wil graag van de leger-kosten af en nu uit de rijen der vooraanstaande personen de verdediging van ontwapening is gekomen, nu aanvaardt men die gaarne. Zóó is de situatie geworden en het is te begrijpen, dat die de tegenstanders met be zorgdheid vervult, vooral met het oog op de politieke beteekenis, die er in het gevaar schuilt, nu juist binnen enkele maanden de verkiezingscampagne gaat beginnen. Wan neer die wordt ingezet met de ontwape- "’Hingsleuze voorop, en de kans, dat dat geschiedt is niet gering dan paart zich daaraan de verwachting, dat langs dezen weg onmiddellijk vermindering van den be lastingdruk is te verkrijgen. Het psycholo gisch oogenblik om met ©en dergelijke leuze den steun van het publiek te winnen is zeer gunstig en juist dat wekt een gevoel van on gerustheid. Waarschijnlijk zal bij de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting het vraagstuk een belangrijke plaats innemen en de regeering zal dan haar standpunt moeten uiteenzetten. Wie de politiek volgt, zal al weten, dat in den boezem der regee ring geen volledige eensgezindheid bestaat en dus moet het uitdraaien op een compro mis. Dit is het eenige, dat nog tijdelijk red ding kan brengen, want vast staat, dat een te strak doorzetten van de oude richting de actie tegen de defensie zou versterken. Nu zit men in regeeringskringen in de klem en men weet er niet goed uit te ko men. De politiek spreekt krachtig mede en juist daarom is voorzichtigheid geboden. De eerstvolgende maanden zullen voor het vraagstuk van gewicht zijn. De belangstel ling ervoor is allerwege zeer groot en zij wordt gaande gehouden. De hernieuwde Vlootwet, de manoeuvres en het debat Van Embden-Snijders hebben de beweging aan den gang geholpen en de regeering staat hier tegenover een zeer zware en netelige taak. Dit hebben wy wel ervaren, dat men zich van de beteekenis der gebeurtenissen bewust ie, maar tevens, dat men niet weet, hoe men hier zal hebben te handelen om niet eenerzyds te verliezen, wat men anderzijds meent nog te kunnen winnen. De actie is acuut en hevig: slechts tijdige hulp voorkomt misschien de chronische uit breiding. Zij streek sussend over zijn jas. „Neen, mijnheer Ebert. Ik heb niets togen u. Maar om te trouwen.... ik bedoel Zij haperde. Dacht aan. het witte haar bij de slapen van vorst Warja- gin Indien iKarl Ebert hoorde dat zij een „ouden man” trouwde, dan zou hi; slecht over haar denken. En het was toch in het geheel niets slechts. Do aanzienlijke vreemdeling stond het arme meisje, hoe vreemd het mocht schijnen, innerlijk veel nader dan de jonge ijzerige, haar aanbiddende Karl Ebert, die zoo lang aan de tafel van haar moeder Jmd gezeten. Hoe kon zij hem dat ooit duidelijk maken? „Mijnheer Ebert het gaat in het leven nog dikwijls veel romantischer toe dan in de brieven, die u drukt. Het is mijn deel steeds geweest dat men mij alleen geloofde wanneer ik loog maar nooit als ik de waarheid sprak. Er moeten zeker menschen zijn, b'j wie dat zoo gaat. Misschien omdat zij niet op de plek staan, waar zij eigenlijk hoeren te staan. Men gelooft immers ook niet, dat Arl de Tsarin- moeder heeft geschilderd. Indien hij een villa in de Tiergaten had, zou men het aannemen. En welke vreemde zou gelooven, dat Dagmar Markoff de tt arin tot peet heeft en een grootvorst ‘Int vader? Men gelooft eerder vaneen millionair dat hij baliekluiver, dan van een baliekluiver dat hij millionair is geweest. En toch is het eeno even BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCXXXHI. Het leven gaat zoo snel en belangrijke ge beurtenissen volgen dikwjjls zoo dicht op elkaar, dat het al iets heel bijzonders is, wanneet een bepaald feit vele dagen het onderwerp van gesprekken blijft. Het debat Snyders-Van Embden verheugt zich echter nog steeds in de algemeene belangstelling. Geen ander evenement is nog in staat ge weest de aandacht af te leiden. Dit bewijst wel, dat het vraagstuk van de ontwapening op het oogenblik een belangrijke plaats heeft verkregen in de geesten der menschen. Over den avond van het debat loopen de meeningen zeer uiteen. Velen zijn ach teraf natuurlijk van oordeel, dat de heer Snyders dit debat niet had moeten aan vaarden op de voorwaarden en onder de om standigheden, waarop het nu heeft plaats gehad. Het gaat hier om een zeer moeilijke kwestie, en dus was het zaak geweest, die-te behandelen in tegenwoordigheid van perso nen, die allen tot oordeelen bevoegd konden worden geacht. Nu is een groot contingent van de hoorders alleen gekomen in de hoop, dat het er wel warmpjes op los zou gaan en dat relletjes niet zouden uitbljjven. Of de sprekers schuld hebben aan het op komen eener rumoerige stemming, bljjve hier buiten beschouwing. Vast staat, dat het ge wat hem duidelijk was geworden uit haar woorden. Daaraan zou hij niet sterven. Maar het was bijzonder onaangenaam. Waar op het overspannen meisje Gerhard had groot gelijk wachtte, dal wist hij niet. Maar zich opdringen neen hoor I Nu was er een eind aan. Uit gever, eigenaar van een drukkerij, eenig dief van de firma gebroeders Ebert te Rummelsburg dat was ook wat En dit was slechts het begin. Hij mompelde ten einde raad „Wat het einde zei zijn, juffrouw Marika, daar komt het op aan.” Zij antwoordde op troostende wijze. „U zult nog lid van de Kamer van Koophandel worden, mijnheer Sbert.” „Waarom niel, juffrouw Marika”, barstte hij uit. „En dan zult u er spijt van hebben! Maar hij zag met opzet langs haar heen. Het was nu lang genoeg, dat zij hem begoocheld had met hare mooie oogen en glinsterend witte tanden. Hij wist nu, waar hij aan toe was 1 Zij verzocht, de auto een straat vroe ger te laten ophouden. Wanneer iemand per auto aankwam, dan stond in de straat iedereen hem* aan te gapen. En aan haar moeder zou rij vertellen, wat er met rijn oom gebeurd was, en bo vendien had zij nog iets dringends met haar te bespreken. En wat het boekje betrof daar was rij uitgelaten blij mede, en daarom zou zij hem nog een Russische ridderorde bezorgen I” „Ja, ja, dat staat reeds gedrukt, juf frouw Marika U hebt veel verbeel dingskracht I De auto hield stil. Hij stapte uit en bood haar de hand aan. Zijn gelaat had weer de oude slaperige uitdruk king en het was slechts wat bleaker dar. anders. „U moet niet boos rijn, mijnheer Ebert.” „Nu, nu, dat is achter den rug”. Hij had rijn berekening gemaakt en de zaak was voor hem afgeloopen. Nu kwam het batig saldo „Brieven aan eenen, dien men liefheeft.” Men moest de tijdsomstandigheden gebruiken. Gedurende een oogenblik keek hij hf'Br na, zootils zij in haar armoedig manteltje trotsch als een prinses, weg wandelde. Toen stapte hij weer in de auto. Haar parapluie stond nog In den hoek. Eerst wilde hij haar achterna loopen. Toen bedacht hij zich. Neen, dat ging nu niet neerEn vooral niet om zulk een oude parapluie. Wanneer hij zijn ergenis te boven zou zijn gekomen, zou hij haar mis schien toch nog een nieuwe met haar verjaardag geven. Het was niet be paald noodig, dat het er eene met een zilveren knop was. ring. f38.- f2O.- VERPAKT, urant No. 694 idriaankade 12 -GraT«nhat« Jen voorradig 1586 90 143 - De liand van Karl Ebert zocht naar de hare. Zijn arm beproefde haar schouder te pmzatten. Zij trok zich ver schrikt terug in den hoek van de auto. Geheel verbluft trok hij zijn arm te rug hij kreeg een kleur tot onder zijn zware oogleden. Kunt u dan in het geheel niet een klein beetje van mij houden, juffrouw Marika Mij in het geheel niet lx*etje liefhebben?” Zi- schudde langzaam het hoofd met een uitdrukking in haar die om vergiffenis smeekte r.Van houden wel maar niet lief hebben.” Hij was gedwongen te slikken. »»Waeroin dan, jitffroow Marika Heeft u iets tegen mij UWARDEfl- 'J goed mogelijk als het andere, ’t Komt er niet zoozeer op aan, of iet» werke- lijkheid is, dan of men tracht te ge looven dat het werkelijk zoo is.” Zij zweeg. Glimlachte zonder ’t zelf te weten, alsof zij een dame van de groote wereld was. „Misschien schrijf ik over dit thema nog eens een verhaal. En al word ik ook nog zoo beroemd, nooit zal ik ver geten, dat u mij heeft „ontdekt”, nooit. En ik beloof u, dat ik u altijd alles zal geven, wal ik schrijf en ik hoop, dat u heel veel geld met mijn kleine en groote leugens zult verdie nen. Want dan heeft u er toch iets voor ontvangen. Maar trouwen En weer schudde zij het hoofd en glimlachte droomerig en peinzend voor zich heen. 4 Indien rij beroemd werd De mogelijkheid al....! Eu bijna was zij nu beginnen te la chen. ..ii Want als dat zoo doorging, dan zou het voor vorst Alexej Warjagin nog een goede partij rijn en niet voor de Heine Marika Czaslo, van de zesde vordieping. Karl Ebert zat met een boos gericht ineen gedoken in den hoek van de auto. Hij kon niet meer wijs uit Ma rika worden. Niet uit haar lachten, niet uit haar schreien, ternauwernood uit haar woorden. Dat zij niet van hemi hield, beslist niet van hemi hield, dat was het eeni- EHBURnS-1 :rtrwi-|? pooit naar het paradjjs van een mensch- waardig bestaan te openen. Week-in-week uit, ja zelfs dag-in-dag uit wordt den arbeiders voorgepraat „vormt u een macht in uw organisa tie”; dat is het éénig noodige om u een menschwaardig bestaan te verschaffen”. Welnu het gemeente-personeel in Am sterdam b.v. hééft zich een macht gevormd. Verdedigers van de materieel© belangen van het gemeente-personeel zitten in den gemeenteraad en hebben daarin, door mid del van S.D.A.P. en N.V.V. een belangrijken invloed. Doch de sociaal-democratische wethou ders, die verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken weten thans met dien in vloed geen raad. Een hunner, Wethouder de Miranda, heeft dezer dagen een brochure geschre ven „voor sociale politiek en tegen het groepsbelang”. „De kip, het ei en het voer”, zoo luidt de eigenaardige titel van deze brochure, waar in de heer de Miranda aan de arbeiders tracht duidelijk te maken, dat het omvang rijke overheidspersoneel moeilijkheden op levert voor de gemeentefinantiën, die ten slotte moeten worden verschaft door het overigs deel der bevolking, dat niet in over heidsdienst is. Het „vormt u een macht” is dus niet het eenige middel om betere le vensomstandigheden voor de arbeiders te verkrijgen? Dat is door de liberale economisten steeds beweerd, doch als „klasse-bevooroordeeld” door de sociaal-democraten" verworpen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda M omstreken (beboorand© tot da» bmorgkrincli 1-4 ngria ƒ140, alk» ragri maar fOM. Van buiten Gouda en dan baaoïgkringi 1—6 regale ƒ146, elke regel meer ƒ040. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prtja. Uefdwligheide-advertentita de helft van den prtja. INGEZONDEN MEDEDKEL1NGEN: 1—4 regeie ƒ2.06, elke - de voorpagina 50 ft hooger. Gewone advertentiin en Ingnaonden madadeelingen bfl contract tot sear gereduceer de» prtja. Groote letten en randen worden berekend naar plaatandmra. Advertentiën kunnen worden ingebonden door tuaacbenkomft van ©oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau ajjn ingekomen, teneinde van opname verankerd te stfn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1