ïw BAHLHAHN A Co. -Markt 9 - EOODL Mantels, Japonnen enz. LAATSTE BERIGRTfiN. Beurs van Amsterdam. IEL1IE NliCtlETI! BE BOEI, S. H. VI Loon Kim Ouim de Vrij Laroohe Schitterende sorteeringen m in alle afdeelingen. m „His Master's Voice" Da varkiaxiaBaoaaapagaa ia Engslaad. De rerbreediitg der regeeringabasis in DuitschlandDe salarissen der ambtenaren in Frankrijk. Een betooging in het Ministerie Tan Finan- cien. De ontslagen Fransche spoorweglieden. De veritiwingscampeene in Engeland is by geld de kaas op een conservatieve meer- begonnen, de verschillende politieke lei- dera maken zich gereed hun verkiezings- tocht te openen. De drie partyen zullen in totaal waar schijnlijk ongeveer 1300 candidaten stellen. Tusechen liberalen en conservatieven wordt onderhandeld over een overeenkomst, vol gens welke deae partyen elkaar niet zullen bestreden in districten waar de tegencan- d id aten tooh geen kans op succes zou heb ben. Er zouden dan slechts 320 liberale candidate* worden gesteld. Indien deze overeenkomst tot stand komt, zyn verras singen geenszins uitgesloten, want ofschoon men wel kan aannemen dat de conserva tieve kiezers in dergelijke gevallen aan den liberalen candidaa* de voorkeur zullen geven boven den socialistische, is het vol strekt niet zeker dat de liberale kiezers zich aan de overeenkomst zullen houden, temeer omdat het Engelsche publiek de verkiezingen min of meer als een sport beschouwt en licht geneigd zal zijn de ge handicapte Labourcandidaten te steunen. Het manifest der liberalen zal evenals dat der Labour Party morgen wonden ge publiceerd. Dinsdag heeft de eerste ver kiezingsmeeting der liberalen in Queen s- hall plaats. Lloyd George zal evenals Mac Donald per auto een propagandatocht door het geheele land ondernemen; hij zal over al slechts korte toespraken houden. De Labour Party zal een ongekend aan tal candidaten in het strijdperk brengen. Zij is voornemens niet minder dan 500 ze tels te betwisten van de 815, die het Hui* telt. Twaalf vrouwen zullen als labour- candidate uitkomen, onder wie drie, welke reeds in het jongste parlement zitting had den, n.l. miss Bondfield, miss Susan Law rence en miss Jeoson. Verwacht wordt dat de conservatieven zeven vrouwen candi- daat zullen stellen, oa. Lady Astor en de hertogin van Atholl, terwyl vier vrouwen als liberale candidaten zullen ontreden, o.a. mrs. Wintringham en Lady Torrington. Ben belangwekkende deelneemster aan den verkiezingsstrijd zal miss Isobell Mac Donald zijn» de dochter van den premier, die de campagne voor haar broeder Mal colm zal voeren, die candidaat voor Not tinghamshire is, maar zich naar men weet op het oogenblik in de Ver. Staten be vindt. Het H. N. weet nog te melden dat mevr. Snowden tegenover Lloyd George zal ko men te staan. Hetzelfde bericht zegt dat de meeningen omtrent den algemeenen uit slag sterk uiteenloopen, maar dat men over het algemeene aan de conservatieven de beste kansen geeft. Op de beurs wordt zoo als gewoonlijk gewed of liever worden ver zekeringen afgesloten op den uitslag. Hier- derheid als één tegen één, op een arbel- derameerderheid als één tegen tegen, ter wijl men algemeen gelooft dat de liberalen er slecht zullen afkomen. In Duitschland heeft de Rijkskanselier de besprekingen over d« partyen voortge zet. In de bijeenkomst met de Duitsche Volkspartij, waarbij ook Dr. Stresemann tegenwoordig was, verklaarde Dr. Scholtz nog eens dat zijn fractie vasthoudt aan haar oorspronkelijk plan, dat wil zeggen de opneming van de Duitech-nationalen in de Regeering. Het resultaat van de besprekingen was het besduit, dat de rijkskanselier nog eens met de Duitsch-nationalen zou gaan praten teneinde vast te stellen of zij bezwaren heb ben tegen het aanblijven van de tegen woordige minderheidsregeering. Tot aller verbazing verklaarden de Duitsch-nationa len, geheel uit eigen beweging dat zij be sloten hebben de bekende richtsnoeren van den kanselier te aanvaarden en dat zij die als een goeden grondslag voor de verdere besprekingen over de reorganisatie van de regeering beschouwen. Qpmeikelykerwyze herhaalden zjj hun drie voorwaarden van eergisteren, die de sociaal-democraten be wogen hebben niet verder aan de bespre kingen deel te nemen, ditmaal niet Onmiddellijk na zyn onderhoud met de Duitsch-nationalen ontving de rijkskanse lier opnieuw de vertegenwoordigers van de coalitiepartijen en deelde hun de verras sende verklaring van de Duitsch-nationalen mede. Opnieuw werden daarop besprekingen gehouden die evenwel niet tot een beslis sing leidden en Dinsdag zullen worden voortgezet. De gisteren te Parys gehouden minister raad is tot het besluit gekomen, dat in ver- I band met de financieele omstandigheden geen gevolg kan worden gegeven aan den eisch der ambtenaren om een grondsalaris van 6000 francs vast te stellen. Dit gaf aanleiding tot een betooging voor het Ministerie van Financiën, en zelfs werd er in de hal van het Ministerial een mee ting belegd. Minister Herriot heeft voorts 'n langdurige conferentie gehad met de directeuren der voornaamste Fransche spoorwegmaatschap- Pijen over de quaestie van het weder in dienst nemen der spoorweglieden, die by de staking van 1920 werden ontslagen. De minister van openbare werken en de direc teur-generaal der spoorwegen namen aan het onderhoud deel. BUTTBNLANPBCH NIBUW8 duitschland" De ontruiming van Dortmund en omgeving Naar wij vernemen, zuilen het dis trict eti de sta<l Dortmund waarschijn lijk op 20 October door de Franschen worden ontruimd, De regiespoorwegen in het district Dortmund zullen in den nacht van 18 op 19 October weer* ter beschikking van de Duitsche spoor wegdirectie worden» gesteld. BELGIE. De eeresabel voor koning Albert. Gisteravond zyn te Brussel aangekomen de burgemeester van Havre, staatssecre taris van de koopvaandy Meyer en zyn medeleden in de delegatie die den koning der Belgen den eere-aabel komen aanbie den dien Le Havre hem aanbiedt. Gister avond was er een diner op Buitenlandsche Zaken en heden vindt de plechtige aanbie ding van het eerablyk plaats. De staking in de Borinage. Ir. d© Borinage hebben ernstige bot singen plaats gehad. Te Flénu heeft zich een troep van eenige honderden stakers nabr de directie van d^ Le- vant-mijn begeven en de deuren en vensters vernield van de woning, wel ke was betrokken door eenige nog werkende arbeiders. De gendarmerie, die tussohenbeid© kwam, werd met steenen en revolverschoten ontvangen. De gendarmen schoten terug, waarbij een staker werd gedood. Te Jemappes hebben eveneens wan ordelijke tooneelen plaats gehad. ENGELAND. De toestand kritiek? Ofschoon men den toestand in Irak niet wil overdrijven, is men in Brit- sche kringen van oordeel, dat hij niet bevredigend is. Er zouden nieuwe Torksobe troepen naar Irak zijn ge zonden Engeland heeft te Konstanti- nopel geprotesteerd. OOSTENRIJK. De onregelmatigheden by de Nautisch- Oesterreichisdie Bank. I)e economische politie heeft in de nftaire van de Nordiach-Oesterreichi- sche Bank een aanklacht ingediend te gen den vioóravaligen OoetenrijkHCben consul-generaal van Royen alsmede te gen de vertegenwoordigers der z.g. Kngelscfae groep Readmen Hoffmann SPANJE. Een infant van Spanje van zijn rechten vervallen verklaard. Koning Alfonso, optredende als hoofd der koninklijke familie, heeft zijn neef, den 36-jarigen prins Louis Ferdinand van OrleantnBourbon, vervallen ver- Waard van al zijn rechten als Infant van Spanje. De reden voor het uitzettingsbesluit moet ffljn, dat de Prum en een zijner vrienden bij een bezoek aan een nacht gelegenheid te Parijs slaags zijn ge raakt met een tweetal dronken lieden, zoodat de politie er aan te pas moest komen. BINNENLAND. Hulp aan Duitschland. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis meklt, dat het in P.erhjn thans nog voedt 475 volwas senen en 110 kinderen, verdeeld over zes keukens. Dezer dagen werden nog afgezonden 2 wagons aardappelen, 1 wagon kool, 1 wagon wortelen en knolrapen; voorts een hoeveelheid gort, macaroni, witte boonen en geconserveerd vleeech. Door deze zending zal het, in ver band met de nog te Berlijn aanwezige voorraden, mogelijk zijn, met de voe ding van deae 585 personen den ge- l'eelen winter door te gaan. Naar Frankfort aan de Main wordt nog een zending planten vet gezonden. De andere talrijke hulpverleeningen in Duitschland zijn geleidelijk stopge zet moeten worden. Nederlaadwfie vorderingen op in moeilijk heden verkeerende Duitsche firma's. De Nederlandsohe Kamer van Koop handel voor Duitschland brengt het volgende ter kennis. De malaise, die thans in Duitschland heersoht en het groote gebrek aan ka pitaal, welke dezen ,oestand nog ver scherpt, noodzaakt talrijke firma's haar betalingen te staken. De Nederlaiidsche Kamer van Koop handel voor Duitschland heeft intus- schen opgemerkt, dat het ia vele ge- vnllen mogelijk blijkt, een schikking te treffen, welke door beide partijen aan vaard wordt, daar men wederzijds in ziet, dat een faillissement voor geen van beide voordeel kan opleveren. Veld! Noderlandsche schuldeischers verkeeren inlusschen niet in de gele genheid, de noodige onderhandelingen zelf ter plaatse te voeren. Bovendien zijn 'e bijzonderheden, die men moet kennen, om in de buitengewone om- standiheden, waarin het Duitsche be drijfsleven thans verkeert, dergelijke onderhandelingen met kans op succes to voeren, hier veelal onvoldoende be kend. Het kantoor van de Noderlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsch land te Frankfort aan de Main, Haus Offenbach, Platz deT Republiek, ver klaart zich bereid, dergelijke onder handelingen voor haar leden te onder steunen en voor alle belanghebbenden in hun opdracht geheel te voeren. De Kamer raadt hun, die van haar diensten gebruik willen maken, daar om aan, zoo volledig mogelijke gege vens, vergezeld vaai een schriftelijke volmacht, zoo spoedig mogelijk aan haar kantoor te Frankfort te zenden, opdat door vertraging geen noodeloo- ze schade ontstaat. STADSNIEUWS. GEMHNftPK BERICHTEN. Jackie Coogan in Budapest. Jackie Coogan is gisteren te Boeda pest aangekomen, waar hij door dui zenden ontvangen werd. Hij zal twee dagen in deze stad blijven, daarna zai hij naar Weenen en vervolgens over Nederland naar Amerika reizen. Tragisch ongeval. Gistermorgen hal! 12 wilde een 45- jarige loopknecht van de Stoomboot Mij. Concordia te Arnhem op een in beweging zijnde vrachtauto springen, doch hij bleef met zijn kleeren haken en viel. Een der wielen ging hem' over de borst, hij was onmiddellijk dood. „TranaU" per radio. Op Woensdag 15 October, aanvang 8 uur 's avonds, zal de Opera „ira- viata" van G. Verdi worden opge voerd in het gebouw Carré onder de Opera-directie De Vos-Pauwels. Mede zullen werrkeh de italiaansone artisten Lavezzari, Nadal en Dragoni, en o.a. de Hollanders Hofman, Idzer- da, Leenders, Van Reen, Leeuwin en Steinmetz. Deze opera w\ door de Hilversum- sche Draadlooze Omroep (N S. draadloos worden uitgezonden, waar toe het gebouw Carré per lijntelefoon roet den N. S. F.-zeuder zal worden verbonden. Kind-martelaar. Omstreeks April kregen de eohteüe- I den Buurom te Princenhage het drie- jurig kereltje van eene ongehuwde dienstbode ter verzorging. Eene maand daarna hoorden de buurvrouwen voortdurend, dat 't kind uitgescholden,, gedreigd en geranseld werd door de pleegmoeder. Kwam de man thuis, dan begon hij te bulderen en klonk opnieuw het smartelijk ge- I weeklaag. Toch grepen de omwonenden niet I in, zelfs niet, toen het gemartelde I kleintje ontkleed in de gang in een I emmer koud water moest staan, even- I n-in toen Buuron aan haar Liet zien, I hoe hij zijn eigen handen had toege- I takeld bij het staan van zijn slachtof- I fer. Eindelijk kwam het geval de politie I ter oore. Het arme kereltje werd ter I verpleging in eene inrichting opgeno- I men. Het ondervoede kleintje, dat voor I zichtig zijne pijnlijke ledematen be- I woog en bangelijk enl schuiw voor I ieder wegkroop, was overdekt met lit- I teekens, veroorzaakt door slaan en stompen met epn hard voorwerp. De liefdeloosheid van de omwonende vrou wen, die in koelen bloede het kind hoorden rantselen, werd èn door den President èn door den Officier van Justitie bij de rechtbank te Breda duchtig gelaakt. iEisch acht maanden gevangenisstraf. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worde® ingewacht by den Secretarie, Steynkade 27, of hat lokaal dar club, Miaxfat 40. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 21 October. De oploaaing zal worden vermeld Zater dag 25 October. Probleem no. 183. Zwart schijven op: 1, 3, 8, 10/18, 15, 17, 18, 19, 21, 22, 27. Wit schijven op: 25, 28/31, 33, 34, 36/39, 48, 50. Probleem no. 184. Zwart schijven op: 82 en 42. Wit dammen op: 1, 2 en 18. De oplossing van probleem no. 179 is: wit speelt: 37—31, 88-38, 48—39, 84 14, 49:7. De oplossing van probleem no. 180 ia: wit speelt: 86—81, 42-38, 40—34, 85 18, 31—27, 26 19. I GOUDA, 11 October 1924. Gemeenteraad. I Vergadering van den Raad der gemeente I Gouda op Dinsdag 14 October 1924 des na- I middags te 1% uur. Aan de orde: Het voorstel tot continuatie van den heer I L. van Liempt als tijdelijk conrector van het I gymnasium voor het schooljaar 1924/1925. I Het voorstel tot benoeming van een tijde- I lijk leeraar in het handalsrekenen aan den I Gemeentelijken Handelscursus. I Het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 13.250.— ten behoeve I van den Gemeentelijken Reiniging»- Ont- I smettingsdienst. I Het voorstel tot beschikbaarstelling van I de bovenlokalen van het Waaggebouw voor I Openbare Leeszaal. J Het voorstel betreffende de ophooging I van de Algemeene Begraafplaats. I Het voorstel terzake den aanleg van de straat langs de noordzijde van den Burge- I meester Martenwsingel. Het voorstel betreffende de herstelling van de straten bij de Mallegatsluis. Het voorstel tot verhuur van de gemeen- I tewoning Gouwe no. 105. Het voorstel betreffende de verlenging van de tolgeldheffing op het Amsterdam- sche en Goudsche Rypad. "Het voorstel tot aanvulling van het sa- I lkriabeaiuit 1920 en het werkliedenregle ment. Het voorstel tot overname van een ge- I Jee Re van de Dykstraat van den heer C. W. den Hoed. Af- en overschrijvingen op de Gemeente- I begrooting voor het dienstjaar 1924. Vaststelling 2e suppletoir kohier Honden- I belasting 1924. En verder voorkomende zaken. üphooging algemeene begraafplaats. I In verband met een mededeeling van den I directeur der algemeene begraafplaats, dat I op de begraafplaats op 1.70 M. diepte reeds I grondwater wordt aangetroffen, zoodat by I het begraven van lyke® niet meer voldaan I kan worden aan de daarvoor gestelde wet- I telyke bepalingen, hebben B. en W. den di- I recteur van gemeentewerken opgedragen I een onderzoek in te stellen naar de terrein- I gesteldheid en de hoogteligging van de al- 1 gemeene begraafplaats. By schrijven van 20 September 1.1. no. I 663 deelde laatstgenoemde ambtenaar aan I B. en W. mede, dat bij waterpassing is ge- I bleken, dat de verschillende punten 1.73 Meter boven polderpeil zyn gelegen, terwyl de hoogte minstens 2.10 M. moet zyn, op dat het grondwater tot het polderpeil kan Waar voorts om de begraafplaats een kleidyk is aangelegd, kan het hemelwater niet voldoende geloost worden, waardoor de waterstand van het grondwater immer bo ven polderpeil zal staan. Wil de begraafplaats aan de gestelde eischen voldoen, dan moet ophooging tot 2.50 M. plaats hebben. Een andere wijze van verbetering, b.v. door het loozen van het overtollige grondwater naar de omge ving, wordt ten sterkste ontraden. De totale kosten zullen ƒ7660.47 bedra gen. I De commissie van bijstand in het beheer I der gemeentewerken adviseerde B. en W. I over te gaan tot de hiervoren bedoelde I werkzaamheden, terwyl de commissie van I bijstand in het beheer der gemeente-finan- ciën geen bezwaren heeft tegen het verlee- I nen van ene crediet van 7660.47 en in over- I weging geeft deze uitgave te dekken door I geldleening. B. e® W. stellen den Raad I voor thans aldus te besluiten. Beschikbaaretelling bovenlokalen Waaggebouw voor Openbare Leeszaal. Door B. en W. is van het bestuur der Openbare Leeszaal, alhier, die in 1919 als rechtspersoon werd erkend, een verzoek ont vangen, hem ten gehruike te willen afstaan de ongebruikte bovenlokalen van het Waag gebouw der gemeente, teneinde op beschei den voet een aanvang te kunnen maken met de verwezenlijking van het door hem voor gestane doel „bevordering der volksontwik keling". Doel en strekking dezer vereeniging is B. en W. zeer sympathiek en gaarne ver- leenen zy hunne medewerking haar te schragen in de bereiking daarvan. Zij geven den Raad dan ook in ernstige overweging aan het zeer bescheiden j verzoek der vereeniging te voldoen en haar tot wederopzeg-gens toe om niet de beschik- i king te geven over de bovenlokalen van het Waaggebouw, benevens vrij vuur en licht in Je lokalen, een en ander onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Gemeente-eigendommen. Verhuur woning Gouwe 105. By schrijven van 13 September 1.1. ver zoekt de heer A. Groenendijk, huurder van de bovenwoning (gelegen boven den ingang der Da Costaschool, plaatselijk gemerkt Gouwe 105, op de thans geldende voorwaar- I den wederom te mogen inhuren. De directeur van gemeentewerken advi seerde B. en W. op het verzoek gunstig te beslissen, dooh de huur van ƒ280.op te voeren tot 800— per jaar, terwijl de com mune van bijstand fn het beheer der ge meentewerken zich met dit advies kan ver eenigen. B. en W. verzoeken den Raad aldus te besluiten. De verbeteringen aan de brug van de Mallegatsluis. In verband met de door het Rijk uitge voerde werken by de Mallegatsluis alhier, hebben B. en W. den directeur van gemeen tewerken opgedragen een gedeelte der daar ter plaatse gelegen gemeente-eigendommen I op te hoogen en langs een van ryio^Z opgehoogden weg een tegeltrottoir aan te leggen ter lengte van ongeveer 50 M. De werkzaamheden worden in hoofdzaak uitgevoerd door te werk gestelden bh <fe werkverschaffing, terwyl voor den aankoop van materialen een bedrag van 374.10 be- noodigd is. Daar de toestand van dien weg het nood zakelijk maakt zonder uitstel tot uitvoering der bovengenoemde werkzaamheden over te gaan, stellen B. en W. voor een bedrag van 400— daarvoor Jïeschikbaar te stellen. Geldleening. By besluit van 18 Maart jJ. weid door den Raad besloten over te gaan tot aan schaffing van een auto-veeg- en sproei- machine en de hiervoor benoodigde gelden ad 18.250— door leening te dekken. Het bestuur der gemeentelijke Spaaihank te Huissen is genegen dit bedrag te ver strekken op een eenvoudige schuldbekente nis tege® pari-koers en een rente van 6 terwyl de aflossing overeenkomstig boven genoemd besluit in zes jaren moet plaats hebben. De commissie van bijstand voor de finan- I ciëo geeft B. en W. in overweging het aan bod te aanvaarden, daar het biliyk geacht kan worden en B. en W. stellen thans den Raad voor het aanbod te aanvaarden en voortsonder de bepaling 1. dat op 31 December 1925 2250— en de volgende vyf jaren telkens 2200— zal worden afgelost; 2. dat de datum van storting der gelden door B. en W. nader zal worden bepaald. Overname straat. De heer C. W. den Hoed verzoekt B. en W. een perceeltje grond (openbare straat) gelegen voor de in aanbouw zynde wonin gen aan de Dykstraat, om niet over te ne men. De directeur van gemeentewei-ken advi seerde B. en W. het aanbod te aanvaarden pnder voorwaarde, dat het terrein op kosten van den schenker door den dienst van Ge meentewerken in een behoorlijken staat wordt gebracht, met welk advies de com missie van by stand in het beheer der ge meentewerken zich kan vereenigen. B. en W. stellen voor overeenkomstig het advies van den directeur van gemeentewer ken te besluiten. Bericht aan de scheepvaart. Burgemeester en Wethouders van Gou da maken bekend dat de „Ki/eiwegsbrug gelegen over d© Kattensmgelgraclu, aldaar, op werkdagen tot nadere aankondigang op de volgende tijdstippen, ten behoeve van de scheepvaart geopend kan worden: VoormiddagsNamiddags van 6.04 tot 6.17 van 12.30 tot 12.86 van 6.38 tot 7.05 van 1.49 tot 1.69 van 7.20 tot 7.29 van 2.81 tot 2.69 van 8.07 tot 8.35 van 3.30 tot 3-67 van 9.11 tot 9.14 van 5.17 tot 5.20 van 10.10 tot 10.18 van 6.01 tot 6.16 van 11.07 tot 11.26 van 6.30 tot dfcu van 11.69 tot 12.10 van 6M tot 7.03 Die Kleiwegsbrug hlyft gesloten van éen kwartier vóór tot het vertrek van iederen personentrein van het station Gouda der Nederlandsche Spoorwegen. Tydens de werking van Ryniandsch atoomgemaal moet soms op een volgende (latere) opening worden gewacht, om door gelaten te kunnen worden. Uit Gouda's verleden. In het vorige nummer dezer rubriek, Za- terdag jJ. geplaatst, is een fout blyven I staan, die verbetering behoeft. By het be- I noodigde voor den feestmaaltijd waar blijk baar nog al heel wat genuttigd werd, staat o.a. 3 bonnekens onschovflBch, terwijl daar had moeten staan 3 tonnekens anchovisch. Ansjovis was dus toen ook al een lekkernij, j Wiy vermelden hierby tevens dat de fo to's van de in het nummer van hedien ge-* reproduceerde gedenkpenning (zie Tweede Blad) in de etalage van den heer Hekker, firma Van Zonen, zyn geëxposeerd. De Reddingsboiot geëxposeerd. Van de reddingsboot, welke Zaterdag j.l. I door Gouda'® straten is gereden om gelden in te zaanelen voor het Nederlandsche red dingswezen aan onze kust, is met de lief tallige bemanning een aardige kiek ge maakt. Deze mooie foto is vanaf heden by den heer Hekker (firma Van Zanen) ge ëxposeerd. Uitslag aanbesteding. By de Donderdag gehouden aanbeste ding voor de levering van 37 uniformen en petten voor leden van het stedelijk muziek korps, werd volgens de N. Z.-H. als volgt ingeschreven: A. Schoonderwoerd 3182, zonieter petten; fa. v. Danfezig en van Aalst 2296, met petten; fa. Gebr. Bisping 1942.50, met petben; Frans van Camp J 1276.50, alleen petten; J. de Mol 2497.50, met petten; J. Moerman 1998, me* pet ten; J. Vlag 1794.60 met petten. Alle inschrijvers zyn te Gouda woonachtig. De gunning is aangehouden. Waarschuwing. De Comm. v. Politie der gemeente Vel- sen waarschuwt in het algemeen belang tegen het aankoopen van Fortuinbriefjes, uitgegeven door de N. V. Handels Maat schappij Fortuna te Velsen N. Br. „Utile Duld". De nieuw opgerichte vereeniging van Gymnasiasten verzoekt ons onder de aan dacht van belangstellenden te brengen dat zy de naam van „Utile Dulci" in ©ere heeft hersteld. De gekozen naam van „Alpha- Phi-Kappa" is hiermede vervallen, het be kende U. D Js due herleefd. „Eensgezindheid". In de j.l. Woensdagavond gehouden ver gadering van de Buuitvereeniging „Eene gezindheid" (Gouwe) weid besloten de ver eeniging te doen blijven voortbestaan. In verband met het eootributievraagstuk zullen eenige bestuursleden by de leden eerstdaags een bezpek brengen. Aanhouding verzocht. Namens de ouders wondt door den C. v. F. te Bussum aanhouding en overbrenging verzocht van den minderjarige® Adriaan Dupont, geb. te Soerabeya, 21 October 1906, kantoorbediende, wonende te Bussum, Ruys- daekiaan 16. Signalement 1.82 M., ovaal gezicht, brui ne oogen, vrij groote mond, donker blauw haar, zonder baard of knevel, spraak ge woon ^gekleed in blauw costuum, wit over hemd, slap boord, ondergoed gemerkt N 2714, draagt slappe gryze hoed, sportkou sen en lage schoenen. Hij reist gaarne en is erg zenuwachtig. Den 30 Sept. j.l. voormiddags lOVa uur is hij van het kantoor, waar hy werkzaam was, Kokin 80, Amsterdam, gegaan om een bood schap te doen en liet na dien' niets meer van zich hooren. Met het oog op zyn zielkundigen toestand wordt verzocht hem bij aanhouding zacht te behandelen. Het is niet onmogelijk, dat hem een ongeluk is overkomen. Bestrijding van de armoede in onze Gemeente. Voor het Comité bot bestrijding van de armoede in Gouda zal Vrtydjag a.s. in die St. Janskerk optreden Dr. A. n <len Har- tog vèn Amsterdam, met het onaerwerp: „Niebszche's Antichrist". De Bazar voor de Kleine Kerk. Op verzoek van het Comité vestigen wij gaarne de aandacht op de advertentie in dit nummer betreffende de Bazar, die ge durende een drietal dagen van de komende week in het Gebouw Daniël zal gehouden worden, ten bate van de restauratie van de Kleine Kerk. Natuurkundig Genootschap. Voor 't Natuurkundig Genootschap sprak gisteravond Prof. Dr. F. H. Quix, hoog leeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Rijksuniversiteit: „Hoe houden wy ons in evenwicht". 't Behouden van het evenwicht is een der moeilijkste vraagstukken uit de physiologie. Wanneer we den meöech en de dieren na gaan in hun bewegingen, geraken we in bewondering voor de zekerheid, waarmee tijdens die bewegingen het evenwicht wordt bewaard. Voor de reguleering van ons evenwicht moet aan die voorwaarden worden voldaan, al.: lo. een goede voorstelling van de ruimte om om heen; 2o. een juiste voorstelling van de positie, waarin we voor ons bevinden, of we liggen of staan, enz., 3o. we moeten, buiben onzen wil om, aubo- matioch, bewegingen kunnen maken, die het evenwicht heretellen, wanneer dit noodig'is. Een belangrijk zintuig, dat ons hierby helpt, is het oog, dat ons de optische ruimte doet waarnemen. Ook door het gehooror gaan krijgen wy een indruk van de ruimte, waarin wy ons bevinden; met behulp van de tastzin kunnen we eveneens een beeld vor men van de ons omgevende ruimte. Deze voorstellingen kunnen nog worden aange vuld door 't reukorgaan, dat vooral by roof dieren zeer sterk ontwikkeld is. Dit alles is echter niet voldoende; een zesde zintuig, 't evenwichtsorgaan vult 't aan. 't Ligt in 't rotsbeen, evenals het ge hoororgaan. 't Gehoororgaan bestaat uit een uitwendig opvangend gedeelte, waarop een geleidend inwendig gedeelte, en een opne mend gedeelte volgt, dat met vloeistof ge vuld is. In dit laatste bevindt zich t voor naamste deel van ons gehoororgaan, 't slak kenhuis en het evenwichtsorgaan, een zin tuig, dat geheel verschilt van het gehoor orgaan. Wat men dus vroeger beschouwde als slechts één zintuig en wel het gehoorzin buig, blylct nu in werkelijkheid te bestaan uit drie zintuigen, één voor de waarneming van het geluid, één voor de waarneming van de standen van ons lichaam en de ruimte en i?én voor de waarneming van de bewe ging van ons lichaam in de ruimte. Elk zintuig heeft zyn afzonderlijke ze nuw met zijn afzonderlijk verloop in de hermenie» en de afzonderlijke centra. Evenals het gezichte- en gehoorzintuig is het evenwichtszintuig paarsgewijze aange land; in elk binnenoor vinden we een zin tuig; beide te zamen vullen elkaar in hun functie aan en wy vormen zoo een dubbel zintuig. t Evenwichtsorgaan bestaat uit twee deelen, n.1. drie half cirkelvormige kanalen, die by alle dieren en ook by den mensch loodrecht op elkaar staan en twee kleine vliezige zakjes, een ovaal en een rond zakje. Uit 't ronde zakje, de utriculus, ont springen de drie vliezige, halfcirkelvormige kanalen, welke in de beenige kanalen ver scholen liggen. By ©en zintuig komt het aan op de zantuigcellen, (te cellen waardoor de prikkels worden opgenomen; deze bevinden zich in de beide zakjes, en in de halfcirkel vormige kanalen, in de eerste op de plaats, waar de gehoorateentjes, de otolithen, lig gen en in de tweede op een verhevenheid, de kam of crista. Aan de hand van een aantal projecties behandelde spreker uitvoerig de bouw van dit orgaan b{j den mensch, muis, rat, eek hoorn e® kat Buiging of druk werkt als prikkel op de zintuigcallen, welke lange haren bezitten, ingebed in geleiachtige massa; deze prikkel wordt door de zenuw opgenomen en naar de hersenen voortgeleid. In de drie halfcirkel vormige kanalen wordt de prikkel veroor zaakt, door de zich daarin bevindende vloei stof, in de beide blaasjes door de otolithen. Behalve da gewaarwording wekt de prikkel een reflex op; onbewust komen de spieren van het lichaam in actie. Voor al de be wegingen van het oog leenen zich goed voor 'het opsporen van een bepaalde spierbewe ging, ajhankelyk van een bepaalde prikkel in het halfcirkelvormige kanaal. De bewe ging van onze oogen geschiedt in dezelfde richting, waarin de druk in het V»™»"! plaats heeft Het stelsel van de halfcirkel vormige kanalen is een zintuig tot waarne ming van de bewegingen van het hoofd, en behulpzaam by de reguleering van het evenwicht De otholithen nemen waar de standen van het hoofd. Deze otolithen zyn by den mensch en de zoogdieren zeer klein, by vis- schen soms groot» en van belang by 't be palen van hun leeftüd. Met tal van projec ties verduideiyicte spreker dit Na de pauze zette Prof. Quix uiteen wel ke de beteelfenis is van het evenwichtsor gaan in het practische leven en voor de ge neeskunde. By 't springen en zwemmen van men- schen en dieren is het evenwichtsorgaan van het meeste belang. Japanse he Damsmuizen, die doofstom zyn, en ook doofstomme menschen, kunnen dan ook niet zwemmen. De val van katten wordt eveneens geregeld door de gehoor- Bteentjes; deze drukke® niet meer op de zintuigcellen, het lichaam strekt zich, waardoor het zwaartepunt verplaatst wordt en de kat op z'n pooten terecht komt Wanneer we in een modem vervoermid del zitten, kunnen wij in 't donker niet vast stellen in welke richting het zich beweegt, ja zelf® niet of het zich beweegt. Door de voortdurende, regelmatige beweging ervan wordt geen prikkel meer uitgeoefend. By vliegeniers kan dit zeer lastig, ja levens gevaarlijk worden. Het gevoel van duizeligheid krijgen we, wanneer van ons evenwichtsorgaan andere indrukken uitgaan dan van onze andere zin tuigen. Abnormale prikkeling van het even wichtsorgaan, door oorziekten, abcessen in de hersenen ene., brengt afwijkende re flexen' teweeg, waarby 't soms voorkomt, dat menschen het vermogen om te loopen geheel kwijtraken. De gevoelens van duize ligheid en misselijkheid kan men gemakke lijk te voorschijn roepen door een normaal oor te prikkelen, door uitspuiting met koud water. Zeeziekte ontstaat door abnormale prik keling van de gehoorsteenen, door de eigen aardige op- en neergaande beweging van het schip. Wanneer men plat gaat liggen, oefenen de gehoorateentjes geen prikkel uit, en heeft men geen last van de zeeziekte, 't Is gebleken, dat sommige doofstommen, die mankeeringen hebben aan het even wichtsorgaan, geen last hebben van zee ziekte, en ook niet duizelig kunnen worden. Duizeligheid kan 't teeken zyn van ont stekingen en afwijkingen in de hersenen, en uit de waarnemingen van den oorarts, kan soms vrij nauwkeurig de plaats worden afgeleid, waar zich de Btoornis bevindt, en door een 'operatie* ingrijpen de patiënt ge red worden. Een hartelijk applaus van het i® grooten getale aanwezige publiek, weerklonk na af loop van de interessante voordracht. A. S. Hoofdprijzen Staatsloterij van heden 11 October. Pry® van ƒ1500.— met premie van ƒ30.000.— op No. 7514. Premie van 3000.op 9315. Slagerij W. A. Kaars. Blijkens aankondiging in onze adverten tiekolommen heeft de heer W. A. Kaars zyn vleeschfaouwery en spekslagery, die tijdelijk verplaatst was, naar het keurig daarvoor ingericht pand aan den. L. Tiendeweg over gebracht, waarin hy zyn zaak geheel we gens de eischen der hygiëne zal voeren. Deze nieuwe installatie zal zoowel de clientèle als de zaak zeker ten goede ko men. Een nieuw magazijn. De heer Vergroezen, die gedurende gerui- men tijd zyn magazijn „Dodoneus" geves tigd had in de Nieuwsteeg, heeft zijn zaak verplaatst naar de Nieuwe Markt, en heeft zich daar in het nieuwe pand geheel modern ingericht. Per advertentie maakt de heer Vergroe zen bekend, wat men al zoo by hem betrek ken kan. Thalia Theater. „Hollandsch Nieuws" heeft deze week veel interessants en vangt aan met de ont hulling van het standbeeld van Koning Wil lem II in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin in Tilburg; de beeltenissen van Prof. van Embden en generaal Snijders, de vliegtocht naar Ned.-Indië, het vertrek van Schiphol op 1 October, en de tocht boven Nederland; de 850-jarigen herdenking van Leidens ontzet met de onthulling van het 3 October monument en de opvoering van het openluchtspel „De Vrede van Ryswyk". Voorts gaat een aardige klucht in 2 acten met nieuwe vondsten, getiteld „Och die Ha rem", alsmede Lucbfcverkenningen door een Oostenrijkse^ vliegerofficier boven bet berggebied. Als hoofdnummer brengt het programma „Verbroken Ketenen", een boeiend en sen sationeel filmwerk in 6 acten. Het is de ge schiedenis van een gefortuneerd en oor spronkelijk lafhartig jongmensch, die door de wreede behandeling een arm meisje aan gedaan, eindelijk zyn lafhartigheid over wint en ten slotte door zijn verzamelden moed, den belager van het meisje in een on gel ijken en hardnekkigen stryd overwint en onschadelijk maakt. Mooi spel en fraaie na tuurtafereel» kenmerken doe GoJdwin- film. Het orkest brengt weer veel moois ten géhoore en voor een goede explicatie wordt zorg gedragen. Ryifsp—f pzarhank. Opgaven uitsluitend betreffende het post kantoor Gouda en zijne by- en hulpkan toren, over September 1924. Aon bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op apaarbankboekjeB ingelegd 118.643)36 (hieronder 7 formu lieren ad 1.in spaarbanksegels van 5 cent 87 formulieren ad 1.in spaar banksegels van 1 cent (schoolsparen), en terugbetaald 74.714.64, derhalve meer in gelegd dan terugbetaald, 48.928.82. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 66. Door tusschenkomt dezer kantoren werd tor Directie op staatsechuklboekjes inge schreven nominaal 2000.en afgeschre ven 300.derhalve meer in- dan afge schreven 1700. Het aantal nieuw uitgegeven staat®- scludboekjes bedroeg 1. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 8 October 1924. 4 aardebewerkers, 10 pyipmakers, 1 pla teelschilder, 1 smeltxetter, 1 sta nier, 1 boekbinder, 8 drukkers, 13 letterzetters, 2 boekdrukkers, 11 grondwerkera, 10 heiers, 20 opperlieden, 16 timmerlieden (1 scheeps- en 2 leerlingen), 1 rtucadoor, 1 metselaar, 1 schilder, 1 hulpstraatmaker, 1 werkt, teekenaar, 1 houtdraaier, 5 kistenmakers, 2 meubelmakers, 1 witwerker, 4 mach. houtbewerkers, 5 stoffeerders, 2 beitsers, 1 klompenmaker, 1 behanger, 3 kleermakers, 1 borstelmaker, 1. pettenmaker, 1 kapper, 3 Uleekersknechten, 1 schoenmaker, 3 mon teurs, 1 scheepstuigcr, 1 gieter (metaal), 1 ketelmaker, 3 scheepsklinkers en ijzer- werkers, 2 machiniste®, 5 smeden, 4 sto kers, 1 kopergieter, 1 framebouwer-smid, 1 waterfitter, 7 blikslagers en lakkers, 1 rijwielmonteur, 1 instrumentmaker, 3 bank werkers, 5 electriciens, 1 hulpmonteur, 1 draaier, 4 touwslagers, 6 textielarbeiders, 2 mattenwevers, 1 hekel aar, 1 stripeter, 10 suikerwerkers, 5 brood- en banketbakkers, 48 sigarenmakers, 1 slager, 2 sorteerders, 1 plakker, 1 kellner, 4 tuinlui, 1 zuivelbe- werker, 14 pakhuis-, 3 expeditie- en 15 schippersknechts, 2 reizigers, 1 winkelbe diende, 6 kotsiere, 9 kantoorbedienden, 4 boekhouders, 122 transport en fabrieksar beiders, 1 tuinman-chauffeur, 3 chauffeurs, I verstel naaister, 1 werkster (kantoor)» Aanvragen werkgevers. 3 jongens 14 16 jaar (fabriek), 2 dienstboden, 1 schilder,, 1 brood- en ban ketbakker, 1 sigarenringster, allen te Gou da; 2 constructiewerkera, 2 ketelmakers, allen te Oudewater, 1 dienstbode (kunnen de melken), te Berkenwoude. Bur gelijke Stand. GH5BÖREN: 5 October: Cornelia Maria, d. v. A. Borst en A. M. Schoonde rwoerd 8 October: Jacoba, d. v. J. J. Korevaar en C. Sc hoonde rwoerd. 10 October: Pe- tronella Maria, d. v. J. P. Lageslag en W. M. van Hofwegen. ONDERTROUW^*» October: J. Ver schuur en R. J. Gndher. T. C. Boot en E. Eickenboom. J. H. van den Heuvel en L. van der Wal. C. G. van Uunen en P. C. Zinkhaan. G. den Houdyker en M. A. de Quant. A. Woordmeijer en M. P. Holithuysen. L. jvan der Kley en J. C. de Gqny.1. A. van der Want en D. W. van der Heiden. B. J. Bakker en W. J. NieuwLand. OVERLEDEN: 9 October: Louise Marie Halewyn, gehuwd met S. J. B. Maier, 53 j. Agenda. II Oct. 8 "uur. Zaal Concogdia, Westhaven. Tooneelvereeniging Harmonie. 12 Oct 10 u. v.m. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Comité voor Arbeiders-Ont wikkeling, de heer 'Ih. J. Thijeaen van Amsterdam. 14 Oct 8)4 uur. Groote Schouwburg. Ope rette Gast-vooratelling Victor Hollaender. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma We/er, Gou we' 131, is deze week tot en met Vrijdag 17 October benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Vrijdagmiddag wierp den bouwman J. Berkouwer, in den Aohterhroek een pak stroo van den zolder naar buiten. Ongelukkig stond daar juist zijn twee jarig zoontje die het pak op zijn been kreeg. Het beentje brak en zoo moest de hulp van dr. T. Beekenkamp wor den ingeroepen. Vrijdagavond trad alhier op voor het departement Berkenwoude, van de Maatschappij tot Nut van 't AJgemeen, den heer J. P. de Ren, te Amsterdam, die eenige voordrachten ten beste gaf die allen zeer in de smaak vielen van het talrijk opgekomen publiek. Tot .bestuursleden van de afdeeling Haastrecht van den protestantenbond zijn gekozen" de heeren Ds. J. W. Roobol en M. Bakker. Tot afgevaardig de naar de te Rotterdam te houden vergadering van den protestantenbond is aangewezen Ds. J. W. Roobojj. Een bedrag van f 100 went beschikbaar gesteld voor de Zondagschool. Burgerlijke Stand. GEBOREN Cornelia, d. v. M. Blonk en van C. A. Sloof. Wilhelmina Maria d. v. A. van den Hoek en van W. Heijneman. GETROUWD H. L. van Vliet en E Peee. OVERLEDEN Johannes Engel Meij er, oud 10 maanden, z. v. C. Meijer on van G. van Dijk. FIULWUk. Uaifwlik. Mtaad. GEBOREN Catharine Magdaleua, d. v. C. Hoorn en C. M. v. d. Helm. Marinua Teunis, z. v. C. J. Scheer en M Oudenes. Janui, d. v. J. Mole naar ep A. Uriebsch- Martinus, i. v. C. Ooms en J. J. Stout. Lijntje, d v. J- J. Verwaal en C. M. Both. GETROUWD A. Feyt, 21 en M. Burger, 20 j. U. J. Baas 25 en A. Mulder 22 j. OVERLEDEN Jannetje Speksnijder 67 j., ochtgen. v. W. Verdoold. VLIET. GEBOREN Jacobus, z. v. K. J. M. van Drunen on van K. van Bergetjk. GETROUWD Th. van Zuilen en C. Blonk. WADD1NXVKEN. In den nacht van Woensdag 8 op Donderdag 0 October is ingebroken in de boerderij van den heer C. alhier. Er wordt vermist Vier kazen, zonder merk, 8/, a I pond zwaar, een gele guiumijas met steek zakken, een li ets- lantaarn, roerk Batavus, een puarbopc- kulfrijgsdioouen met ronde gummihak ken, een blauwe kiel met 3 knoopen. Do burgemeester verzoekt hen, die ïn- iichtirogen kunnen verstreken, zieh tot hem te wenden. PKKOiltnmJKTKM. Zondag 12 October. GOUDA Remonstr. Kerk. 10)4 u. v.m. Dr. H. J. Lente te Leiden. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Lutherache Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Siraon. üeref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.xn. Di. T. Sap (Openb. Bel.). 6)4 u. n.m. Ds. W. Veder. Kattonsimgel. 10 u. v.m. Da. W. Veder. 5)4 u. n.m.' Ds. T. Sap, doopen. Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5)4 u jum. Preeklezen. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 6 u. mm. Dr. P. Glas van Boskoop. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. van. De. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. en 6)4 u. mm. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. N^L Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. B. Th. ftugenlvoltz van 'Ammeratol. 7 u. non. de heer E. D. Spelberg van Leiden, Jeugdkerk. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. Dm v. d. Plas actie te Krimpen a. d. Lek. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. W. Roo bol. Gera». Kerk. 814 u. v.m. Hlg.au. Pwek- MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 0. v.m. cal a n.m. Ds. N. C. Bakker te Benschop. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 6 u. mm. D». Drost. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m.' Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9)4 u. v.m. en 6)4 U. mm. Ds. Bokma te Schiedam. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. De heer Lylde- (DBAADI.OOZK DIENST.) Amiolc Mtervmde. PARIJS, 11 OcT. De Fransche schrij ver Anatoli* France heeft na gemeld wordt het bewustzijn verboren. Het einde wordt hedenavond verwacht. Ben vervolging feageeteM. NEW-YORK, U Oct. Een vervolging la ingesteld tegen de Frederic B., de Britache trawler van 196 ton, het eerste schip dat in beslag is genomen onder het Britech Ame- rikaaneche drankverdrag. Een tragisch ongeval RUSSEN, 11 Oct. Gistermiddag stortte by de zaadgravery aan den grindweg by Markdoo een groot brok naar beneden, met het gevolg, dat de arbeider M. en een 18- jarige jongen onder het zand werden bedol ven. Nadat het sand was weggegraven, bleek dat de jongen weds was overleden, de toestand van den arbeider is levens gevaarlijk. WISSELKOERSEN. 10 Oct. 11 Oct. Officieel. Koen van 12 u. 11.49)4 11.47% 0.60% 0.6066 18.20 18.26 12120 12.21 49.10 49.05 0.0086% <|0O86 46.06 46.— 36.66 86.60 «8.15 <8.06 2.65% 2.66% 34.20 ïi.io 1142% 7.06 7.61 Beuraoverzieht. Dia Beurs toonde hedenochtend' een min der levendig effect Op enkele uitzonde ringen na was de affaire van weinig be- teekenis. Een open hoek vormde zich in aandeelen Rottendam*che Bank, die tus- schen 82 en 83% levendig werden verhan deld en op genoemde koereen uit <le Markt werden genomen. De speculatieve bewoging voor aandeelen Rodjang Lebong gingen vereier voort, waardoor de koers dezer aan deelen meer dan 10 'A stegen. Overigens viel er ook nog eenige belangstelling voor aandeelen Jurgem te constate©ren, die een 20 hooger waren. Oltowaarden daaren tegen handhaafden hare swakke houding. Koninklijke bleven aan het slot 309 laten, het aanbod in dit fonds houdt nog steeds aan. Scheepvaarten aan de zwakke kant. De overige afdeel tegen met gisteren vér- geleken geen verandering. Prolongatie 4% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 Oct. Verwachting Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, licht tot halt bewolkt, waarschijnlijk droog weer Overdag tets warmer. ADVERTENTIBN. Heden overleed onze lieve Zuster 8^4 u. njit. D». R. C. W. J. Hoek t» Vuren, en Dalen, doopen. Remomkr. Kerk. 10 u. v.m. De. Houteeet. OUDERKERK a. A IJSSEL. NeA Herv. Kerk. 1>'4 u. v.m. ÜH e mm. Ds. G. leans. N1EUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. N. Luyen- dyk REEUWIJK. Ned. Herv. Kerft. 2 u. mm. Ds. Hoek, Pred. te Vuren en Dalen. GOUDA. Woensdag 15 October. Gebouw tot Heil des Volks, voor de Ver. Calvijn, Ds. G. H. v. Schuppen te Groot-Ammers. echtgenoot© van den Heer Au. Honio. A. M. WEIJER—de Bom. P. WEIJER. DROGISTERIJ MARKT A 24*2 10 ONZE NIEUWE PRIJZEN VAN DUBBEL BESPEELBARE PLATEN Zoitophone 25 c.M. f 1,95 30 c.M. 12-33 Rood-bruin enz. 25 c.M. f2,25 30 c.M. J3.30 Zwart 25 c.M. (3,30 - 30 c.M. (4,35 Lux rood 25 c.M. (3,75 - 30 c.M. (5.40 1. «tul 25 c.M. (4,50 - 30 c.M. I6J0 Lux 1. «roen 30 c.M. f7,20 - L blauw 30 c.M. f8,40 - Wit 30 c.M. f 9,90. MACHINES f 65.-, I 75.-, I 100.-, I 120.-, I 175.-. eoi. The amarioMM Import Oompany - Don Haag. s Nieuke öoodsche Muziekhandel, Londen Beriyn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Ghristüuua Stookhok® New-York Madrid Milaan Praag

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2