ampe) mod.THantel Rotterdam 0 ftemetaterud Vu Gouds. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Nobelprty», o.a. genoémd toen hty In Maart 1922 een telegram aan de Ruwische 8orjet- regeering te Moskou zond, ingevolge een door Maxim Gorki op hem gedaan beroep, waarin hty uit naam van de menecheltyk- heid er op aandrong, dat op de gevangen gehouden Russische revolutionnaire socia listen geen maatregelen van wraak zou den worden genomen. VKBKENIGDE STATEN. Een Britsch en Neondt stoomschip in beslag genomen. Het Britsche stoomschip „Diamantine" en het Noorache stoomschip „Sagatfad", met groote hoeveelheden alcohol aan boord, zijn in de „drooggelegde" zone van Ame rika in beslag genomen. Op het Noorache stoomschip werden schoten gelost, doch het schip deed geen poging te ontsnappen; de geheele bemanning lag half naakt, bewus teloos van het drinken aan dek. Slechts drie personen waren nuchter, doch deze waren ernstig gewond, blijkbaar in een gevecht met d?y>verige opvarenden, die den kapi tein»^ zijn hut hadden opgesloten. Aan boord vond men tal van revolvers en ge weren, benevens een bedrag van 40.000 dol lar. hunnenland. Wijziging Pensioenwet 1922. Ingediend' ia ©en wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. Aan de Memorie van Toelichting is tiet volgende ontleend in de Nota betreffende den toestand van 's Lands financiën ten geleide van de Staatsbegroting voor 1924 vestigde de Kegeering er de aandacht op dat iu de financieeie consequenties van de nieuwe Pensioenwet bezwaarlijk kan worden berust. Keeds thans kan wor den vastgesteld, dat de jaarlijksclie bijdragen, die in het 1'ensiueiiiouds wordeu gestort, niet berekend zijn vooi de risico, zooais die door de nieu we Pensioenwet zijn beipaaid, zoodai handhaving van don tegenwoordig en toestand op groote tekorieu van nel tonde moet uitioopen. Voor het Kijk komt daarbij, dat het stelsel is aan vaard om voor de op 1 Juli 1922 iu dienst zijnde ambtenaren het Kijk voor bijorageu vrij te stellen, doch daarte genover tot uitkeeriug aan het tonde vooi de pensioenen te verplichten, zoo nat de werking uer nieuwe wet zien aun het Kijk rechtstreeks ill een stij genden pensioenlast üoel^ gevoelen, nen en ander moet, vooral onuer de tegenwoordige omstandigheden, tol her nieuwde overweging van de wet no pen. l>e Kegeering steil vow het z.'g. wachtgeld vervangend pensioen te doen vervallen. Aan hen, die wegens yphef- ling hunner betrekking worden ontsla gen, is een beroep op cle Kroon ge geven, indien t© hunnen aanzien geen of, naar hun oordeel, geen voiuoenue maatregelen zijn getroiieii. Den is het 6e lid van art. ge noemden wachttijd van 7 jaren uont de Kegeering van te korteu duuc. Daar om wordt voorgesteld lot deu toestand, welke voorheen gold, terug te keeren en de pensioengerecntigüüeid in vel schillende gevallen afnaukelijk te ma ken van een diensttijd van tien jaar Mede wordt voorgesteld, instede van drie jaar, vijf jaar werkelijken dienst te eischen. Voorgesteld wordt, het pen sioen voor eik jaar in aanmerking se inenden dienst 1.75 te doen bedra gen, zoodat, gelijk voorheen, het maxi mum-percentage na -KNjarigeu dienst kan worden bereikt. Voorts is het mi nimum-pensioen van 30 tot het in- vuiiüiteita- en verhoogdl invaliditeits pensioen beperkt. Een nieuwv ooorgesteld art. betreft de cumulatie van pensioen met inkom sten uit na het ontslag ter hand geno men arbeid. Met betrekking tot deze cumulatie bevat de wet voor het tegen woordige slechts een bepaling voor wat betreft het wachtgeldvervangend pensioen, zoomede het pensioen van den weder als minister optredenden oud-minister. Een verdere beperking schijnt geboden. Blijkt de veronderstelling te falen, nat de betrokkene niet in staat is de inkomsten, die hij tot dusver uit zijn ambt genoot, door voortgezette werk zaamheid te verwerven, dan is er alle aanleiding het pensioen dienovereen komstig te herzien. De Kegeering heeft gemeend het ouderdomspensioen ter zijde te moeteu laten, omdat dit pen sioen voor het bewustzijn ai te zeer hel karfditer draagt eener verzekering voor een vaat bedrag. Intussohen ont komt men er dan bezwaarlijk aan om ook voor de overige pensioenen de cuinulatiebeperking te doen eindigen, zoodra de betrokkene den 05-jarigen leeftijd heeft bereikt. Van korting kan eerst sprake zijn, indien pensioen en nieuwe inkomsten gezamenlijk de laat stelijk genoten wedde overschrijden. Op *t bedrag dier overschrijding wordt echter niet een volledige inhouding voorgesteld, doch deze tot 90 be perkt. Voorgesteld wordt de pensioenen, getij' voorheen, driemaandelijks te vol doen. Moet de vacantietijd gewijzigd worden? Het „Hbld." heeft zich gewend tot een aantal directeuren van hoogere burgerscholen en rectoren van gymna sia in verschillende deelen van ons land roet de vraag, of ze wijziging van den vacantietijd weuedielijk achten en zoo ja, of zo de voorkeur zouden ge ven aan het denkbeeld van dr. Jac. ihijsse Kerstvacantie van 2d Decem ber tot 7 JanuariLentevacuntie van 10—30 Apriide 2 Faaschuageu zon der üaeer 2 Pinksteruagen zonder meer Zomervacantie van pi.m. 2d ouni tot pLftt. 7 Augustus lieristvacanue van pijn. 10 October tot pl.m. 20 uct. Maar bovenalbegm van den nieu wen cursus op 1 Mei ot aan ons voorstel, gedaan op grond van gege vens van den heer Hartman, directeur der derde aldeeling van het Kon. wed. Meteorologisch Instituut te De iftlt. De groote vacuutie tusscheu l Juli en 15 Augustus. Het blad verzocht, uit deze twee denkbeelden een te kiezen en geen anderen wensch te kennen te geven, gedachtig aan zooveel hooiden, zooveel zinnen". De redactie kreeg roeeuingen uit Zwolle, V Basing eu, Amsterdam, Deu Helder, Arnhem en Assen en trekt daaruit deze conclusie „Vacuiitiewijziging schijnt gewenscht, De groote vacantie zou moeten vullen tusschen 1 Juli en 16 Augustus. Het einde vaii den cursus zou voor^ 1 Juli moeten vallen. Over een herfstvacan- tie zou gedacht kunnen worden, inder daad schijnt een studietraject van lo Augustus tot de Kerstvacantie wai lang. Mocht blijken, dat inderdaad die peri ode voor gezonde intelligente leerlin gen ie vermoeiend is, eerst dan over- wege men, die herfstvacantie in te stellen. Het allereerst noodige schijnt ons evenwel de vervroeging van de zomer vacantie We nemen aan, dat het beter is, een mooie, blijde zomervacantie te hebben, waarin de jeugd kan uitgaan, zonder herfstvacautie, dan een verre gende zomervacantie, die mistroostig heid achterlaat eu een kortere Leerpe riode tusschen deze vacantie en ue Kerstvacantie. Wat het zwaarst is late men het zwaarst wegen. De Mail. De laatste buslichting aan het Post kantoor te Amsterdam voor de ver zending van brievenmalen is Naar Ned. Uost-iiidié. Zeepost via Amsterdam 24 October 12 u. 's n. Zeepest via Rotterdam 17 Oct. 12 u. s n. iioii. uiuii vut Genua 1» Oct. 5 u. sa. idem (nazending) 20 Oct. 1 u. n. lueu» (nazending per luchtpost, alleen brieven eu briefkaar ten) 20 Qct. 12 u. s n. li oil. mail via Marseille 25 Oct. o u. s a. ldem na zending 2d Oct. 12 u. s n. bug. muil via Marseille (i) 15 Oct. 12 u. 's u. Per zeepost te verzenden stuakeu zijn te voorzien van ue aanwijzing „zeepost." Surhuuuepiannen van een Duitsch concern. Naar de Tel. uit zeer goede bron verneemt, zou een belangrijke Duit- sche groep Baron van heemstra, den gouverneur van Suriname, die tnaus mei verlof hier te lunde aanwezig is, gepolst hebben over de mogeiijkneia van het voeren van onderhandelingen betreifende de exploitatie van suiker fabrieken en suiKerpluutages in het district Nickerie in öuriname. Het blad voegt hier nog aan toe dat hei hier waarschijnlijk gaat om het Zuidelijk deel van de in net beaeuue rapport Pyttersen aangeduiue domein gronden in het Nickerie district, waar van, wat het noordeiijs deel betreit, reeds een deel aan eenAmerikaan- sche combinatie vooj het planten van katoen ter onderzoeking in handen is gegeven. Het Gemeentepenojtieiel te Wermerreer. Gedeputeerde Btateu van N.-Holland hebben, naar wij vernemen, goedkeu ring verleend aan het raadsbesluit tot loonsverlaging en verhaal van pensi oensbijdragen op de gemeente-ambte naren te Wormerveer tot een totaal bedrag van ongeveer 10 Bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland. Het te Londen verschijnende week blad The News of the World deelt inee dat thans definitief besloten is, dat de koning en koningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen- brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt de Res.bode dat zij ook een bezoek aan Den Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de musea op het programma staat. De vijfde kruideniersbeurn. In den Dierentuin in den Haag is gisteravond de vijfde k-ruideniersbeurs, georganiseerd door de afdeeling Den Haag en Omstreken van den Neder- lundsoheni Kruideniersbond, geopend. Haar doel is grossier en kleinhande laar tezamen te brengen bovendien beoogt zij reclame ten opzichte van den verbruiker. Evenwel is alle verkoop op den beurs zelf verboden. De beurs is samengesteld uit een reeks van uit stallingen van kruidenierswaren en comestibles en maakt door haar schik, king een keurigen indruk. Zij is mor gen, Donderdag en Vrijdag van 2—6 en van 7.30 u.—11.30 u. geopend. En- tréc* wordt er niet geheven. De malversatie* bij den Kfj ksge bouwen- dienst. Een civiele adtie tegen de beklaagden. Naar de Tel. verneemt heeft de Staat der Nederlanden ook een civiele actie tegen de beklaagden in zake de mal versaties bij den Rijksgebouwendienst ingesteld. De Staat heeft in verband daarmede conservatoir beslag doen leg gen op goederen en het vermogen der beklaagden, blijkbaar roet de bedoe ling, verhaal te krijgen op de vaische declaraties, als onverschuldigd betaaia, en andere verduisteringen, te zijnen nadeele gepleegd. Met verdere actie zal de Staat waarschijnlijk afwachten het resultaat der strafzaken in de uit spraken tegen de verschillende be klaagden. Zooais uit de behandeling der straf zaken is gebleken zijn verschillende beklaagden in enkele jaren zeer ver mogend geworden. LUCHTVAART. De vliegtoebt Nederlandlndië. liet truject Praag—Belgrado. De heer van der Doop heelt het volgen de over zyn start uiit Belgrado geschreven vanuit de lucht aan boord van het vlieg tuig, op weg naar Constantinopei. ,yWy vertrokken uit Praag Donderdag morgen om 7 uur 50 greenwich Main Time, dat is 8 uur 50 plaatselijke rijd. Ik had vroeger willen gaan, doch liet my door den commandant bepraten om te wachten op liet weerbericht, hetgeen achteraf jammer was. Al dadelijk nu den start merkten wy, dat de sterke Zuid-Oosten wind onze snel heid erg vermindert. Wij vlogen over het mooie heuvel lai^i van Behemen, langs de rivier de Saaawa, een zijtak van de Mol- duwa. Het weer was niet zoo mooi als op ons eerste traject; bedekte lucht met een plafond op ongeveer 800 k 1000 M. Het landschap was nogal belangrijk; heuvels van een 6 a 700 M. hoogte. Toen wy de Sagawa verlieten moesten wij over een tameltyk hoogen en diehbbe- boschten heuvelrug, waar de wolken op een 50 lyl- bpven hingen en kwamen zoo in het stroomgebied van de Donau. Ook hier een mooi landschap; een groot aantal riviertjes loopen door deze streek waaiervormig sa men, en vereenigen zich tot de March, die by Pres buig, Ooet van Weenen langs de kleine Karpathen in de Donau vloeit. Ik begon mij zoo langzamerhand onge rust te maken over de sterke tegenwind, die steeds aanhield. Het traject Praag- Pressburg had ons 3% uur gekost en de afstand was slechts 320 KjM. Als het zoo doorging was het de vraag of onze benzine voorraad voldoende zou zijn om Belgrado te halen, en bovendien of wij daar nog vóói het donker zouden aankomen. Gelukkig was op het traject Amsterdam-Praag ons benzineverbruik slechts 93 4 94 liter per uur gebleken, hetgeen buitengewoon laag is. Na veel gereken besloot ik dan ook het te wagen en door te vliegen naar Belgrado. Langs de „Schone blaue Donau" hadden Wij een prachtige vlucht. De breede rivier kronkelt zich door een mooie vlakte, en vertakt zich telkens, zoodat dikwijls twee of meer armen evenwijdig loopen en verder op weer samenvloeien. De eilanden, die zoo gevormd worden zyn meestal dichtbe- boscht. Tusschen haakjes: het tikken ia een vliegtuig valt ni«t mee: alles wiebelt, en ik kan het belletje niet hooren, als ik aan het eind van een'regel ben. Na lang hopen en bidden komt Belgrado in zicht. De lichtjes in de stad branden al. Iets verderop, by het kleine stadje Pan- chowa, ligt het vliegveld, waar een mooi landings licht voor ons ontstoken is. Wy landen er onder een prachtigen violetten uvondihemel om 4.30 uur, na 8 uur 40 mi nuten. Er is nog ongeveer 320 Liter ben zine over, maar wat de duisternis betreft, zijn wy nog maar net btyttyds. Ons telegram van vertrek uit Praag had het vliegveld nog niet bereikt. De gewone tyd voor een telegram schijnt namelijk twee dagen te zijn. Ik sleet eenige kwartiertjes op het postkantoor om mtyn telegrammen weg te krijgen. Mijn pers kaart had niet het minste effect, aangezien de opperste godin van het postkantoor geen Praaech kon lezen, zoodat ik een on- geloofeljjk aantal dynara verspeelde voor een viertal telegrammetjes. Het hotelletje was duur en slecht, maar er speelde een echt üiganenstrykje en het Hongaarsche Landwijntje smaakte na al de vermoeienis sen van den dag beet. Onze motor houdt rich tot nu toe beet. De wind houdt ons nogal op, maar in ieder geval hebben wy de eerste dagen ons pro gram afgewerkt, zoodat wij vol goeden moed zijn. Ik ga nu weer eens achter het stuur zit- ten en neem dus tot morgen afscheid." GEMBNQPK BERICHTEN. De gewezen directeur de Bnwaelscjie Bank. Een Duitsch blad geeft de volgende bijzonderheden over de ontvluchting vun Bridóe uit de gevangenis te Bonn, waar het verblijf van, de gevangenen niet zoo onaangenaam schijnt te rijn, als men dat in een gevangenis zou verwachten. De beide oplichters, Bridée en De Jong, hadden toestemming gekregen, om meermalen in de week de gevan genis te verlaten naar rij zeiden had den rij deze vrijheid noodig om rich door een tandarts te laten behandelen. In werkelijkheid bevochten zij met hun bewakers, die; zonder dat het opviel, toezicht op het tweetal moeeten hou den, allerlei café's in alle mogelijke inrichtingen werden groote verteringen gemaakt. Bewakers en gevangenen stoo den blijkbaar op goeden voet met el kaar. Op Woensdag 8 October had weder om Briedée met een van rijn bewa kers een café in Bonn bezocht. De man had na het café-bezoek nog verschil lende boodschappen te doen —dege vangene zou wel even wachten t Toen de bewaker rijn inkoopen ge daan had was tot rijn verwondering do gevangene gevlogen. Waar hij nu verblijf houdt schijnt men niet té we ten. Als men als gevangene over 'n goed gevuklen geldbuidel beschikt, dan schijnt het verblijf in de Bonnsohe ge vangenis nog niet zoo droevig te rijn. De arrestatie van een spion te Amsterdam. Ter dood veroordeeld wegens boot verraad. in Amsterdam is gisteren aangehou den de 31-jarige Henri Descornez, die onlangs door den Krijgsraad te Brus sel ter zake hoogverraad bij verstek ter dood veroordeeld was. Het bleek, dat de man-sinds vijf ja ren in betrekking was in een café en in dien tijd aldaar getrouwd was. De arrestant werd gehoord, maar moest daar geen uitlevering gevraagd was, op vrije voeten worden gesteld. Volgens de berichten viv de bladen zou Descornez als Duitsohe agent in de Duitsche kampen onder Belgische gedeporteerden en geïnterneerden ge- spionneerd hebben. Door zijn verraad zijn houderden jonge mannen gearres teerd en veroordeeld. Gok zou hij in de affaire van Miss Cavell een rol ge speeld hebben. D« malversaties te Hilversum' Aan een onderzoek, dat het Volk heeft doen instellen naar ue uoor Hii- versumsou» gemeenle-ambieuarbn ge pleegde malversaties, rijn Ue voigenue bijzonderheden ontleend Het eerste ontslag werd verleend aan den eersten Klerk bij den reini gingsdienst, die een beurag van iets meer dan f 4UU moet hebben verduis terd. Het tweede geval betrett een IrauUe tot een beUrag van ongeveer f 175, gepleegd door een klerk bij den uienst van Publ. Werken, wiens handelingen kwamen door een toeval aan het Uont. Ken derde geval betreft een ambte naar van de afdeenng Bevolking. De ze was tijdelijk als uulp-aeurwaarder bij 'Hen gemeente-ontvangen gedeta cheerd. Gedurende ongeveer een jaar it eelt hij bij verschillende personen in do gemeente op eigen initiatief belas tinggeld in ontvangst genomen, meest kleine bedragen van f 10 tot f 25", den belastingschuldige daarmede in den waan brengende, dat de zaak voor hen daarmede uit was. Op deze wijze heelt hi; zich een bedrag van ruim f 500 toegeëigend. Ten slotte is er nog de schorsing van den hoofdopzichter bij den Reini gingsdienst. Deze ambtenaar had ook de leiding van het gemeentelijk land bouwbedrijf en sinds eenigen tijd had hij van B. en W. verlof bekomen om andere gemeenten te adviaeeren in za ke de bemesting van gronden met de door de gemeentereiniging verzamelde vuilnis^ en afvalpFodjuClen. Dit „ad viesbureau" was dus een zuiver parti culiere zaak van dezen hoofdambte naar. Gebleken is ook reeds, dat hij zijn eersten klerk dag en nacht voor zijn particulier adviesbureau liet wer ken. Het spoorwegpersoneel en de duurte. Naar nog vernomen wordJt zullen de hoofdbesturen van den R.-K. Bond1 St. Kaphaöl, den Prot. Christ. Bond en den Neutralen Bond van Spoorwegper soneel gehoor geven aan de uitnoodi- ging van het hoofdbestuur van den B.A.N.S. tot bijwoning eener vergade ring op Zaterdag 18 October a.s. ter bespreking van het gezamenlijk voe ren van een actie tegen de prijsstij ging der levensbehoeften. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 14 October 1924. Aanvoer: 239 paarden, 11 veulens, 1 ezel, 2051 magere runderen, 610 vette runderen, 1097 vette grraskalveren, 348 nuchtere kal veren, 243 schapen om lamineren, 75 var kens, 517 biggen, 3 bokken en geiten. Vette koeien, le kw. 1.151.22%, 2e kw. 1.10—1, 3e kw. 0.95—0.86, Ossen 'le kw. 1.10—1.15, 2e kw. 1.05—1, 3e kw. f 0.95—0.80, Stieren le kw. 1.05— 1.07%, 2e kw. 1—0.190, 3 ekw. 0.80— 0.75, Kalveren le kw. 1.601.76, 2e kw. 1.40—1.20, 3e kw. 1—0.85. Melkkoeien 210—895, Kalfkoeien 225 —400, Stieren 160—390, Pinken 146— 170, Graskalveren 55150, Vaarzen ƒ145 —220, Werkpaarden 100—370, Slacht- paarden 90—160, Hitten 95—185, Nuch tere Kalveren 1222, Fokkalveren 18 —28, Biggen 8—417, Overloopers 19— 38. Aardappelmarkt. Amsterdam, 14 October. Zeeuwsche blauwen 55.50, idem eigen heimers 4.104.40, idem blauwe eigen heimers 480, idem bonten 5.60—6.70, Drentse he eigenheimers 3—3.10, Frie se he borgers 4. Aanvoer 4 ladingen. Kaasmarkt. Bodegraven, 14 October 1924. Aanvoer 803 partijen, waaronder 268 met Rtykwnerk, 11876 stuks, gewicht 95.008 K.G. Prijs Goudsche Kaas le soort 75— 78, 2e srt 7074, zwaardere 80; zonder Rijksmerk 68—7560. Handel matig. KADIO-TELEGKAFISCH WEERBERICHT van 14 October 1923. Hoogste stand 776.6 te Kopenhagen. Laagste stand 748.6 te Veetmaaoer. Verwachting: Meest «wakke wind uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot half be wolkt. Weinig of geen neerslag- Zelfde tem peratuur. Licht op. 14-15 Oct. 5.41 n.m.—0.52 STADSNIEUWS. GOUDA, 13 October 1924. Wetsontwerp wij ai ging gemeentewet betreffende belastingen. B. en W. deelen aan den Raad mede dat door hen het volgende schrijven is gezon den aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. ,/Na bestudeering van het, by konink lijke boodschap van 11 Augustus j.l. aan Uwe vergadering aangeboden, ontwerp van wet tot wijziging van de Gemeentewet, ia ons Ooilege tot <V) conclusie gekomen, dat eene ongewijzigde aanneming van genoemd wetsontwerp aan de arme industrie-ge meenten, waartoe ook de gemeente Gouda behoort, ernstige financieeie nadeelen zal berokkenen. W}j kunnen ons dan ook ge heel vereenigen met het desbetreffend adTes van de gemeente^bestoren van Am sterdam en Schiedam en het adres van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten en betuigen daarmede onze instemming Wij hebben becijferd, dat volgens de nieuwe regeling van de forensen-belasting, «ooals die in genoemd wetsontwerp is om schreven, deze gemeente plus min. 25.000 minder zal ontvangen dan krachtens de be staande regeling, terwijl de gemeente in verband met de vertraagde uitkeering der voorschotten aan rente wegens opgeno men kasgeld 15.000.— meer zal moe ten betalen. In industrie-gemeenten zooals Gouda met een groot aantal werklooeen is het thans reeds uitermate moeilijk een slui tende begrooting te verkrijgen. Verminde ring van inkomsten, resp. meerdere uitga ven zullen zeer moeilyk nieuwe bronnen van inkomsten kunnen worden gevonden Tengevolge van het feit, dat de nieuwe regeling voor de uitbetaling der voorschot ten zal gerekend worden reeds op 1 Mei 1924 te zijn ingegaan, zal aan plaatselijke inkomstenbelasting op den dienst 1924 plusmin, 70.000.— minder kunnen wor den verantwoord dan waarop is gerekend. Het is een open vraag, hoe dit tekort op de loopende begrooting zal ztyn te dekken. Ook de opeet der begrooting voor het dienstjaar 1925 ondervindt hierdoor groo te, zy het niet onoverkomelijke, moeilijk heden. Het komt B. en W. dan ook, by mogelijke invoering der niedwe regeling, beslist noodzakelijk voor, dat aan de ge meenten tijd worde gelaten zich aan den nieuwen toestand aan te paseen. Tenslotte wenschen B. en W., evenals Amsterdam en Schiedam, erop te wijzen, dat door de nieuwe regeling der forensen belasting, de ryke-woongemeenten geheel onnoodig worden bevoordeeld, ten koste van de reeds zwaar belaste industrie-ge meenten. In verband met het vorenstaande ver zoeken B. en W, beleefd dooh dringend, het in den aanhef dezes genoemd wetsont werp niet ongewijzigd aan te nemen en met vorenstaande opmerkingen wel rekening te willen houden." •De nadere gegevens, welke, naar aanlei ding van de behandeling van de motie Var. Staal in de vergadering van 9 September j.l. door den Voorzitter aan den Raad zyn toegezegd en welke in opgemeld schrijven zijn verwerkt, liggen ter visie. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken komt in vergadering bijeen in de Raadzaal ten Stadhui» op Woensdag 22 October a.s. De agenda vermeldt oan.: Rapport van de Commissie voor Kaasexport en begrooting 1925. De aanbesteding voor liet maken van de uniformen van het Sted. Muziekkorps. Zaterdag ontleenden wij aan 'de N. Z.-<H. «en bericht betreffende de aanbesteding van de uniformen voor het Stedelijk Mu ziekkorps. De redactie van genoemd blad deelt ons thans mede dat de door haar ge publiceerde cijfers niet juist waren en alf volgt werd ingeschreven: Voor costuums zonder pet door den heer A. Schoonderwoerd voor 86.— per cos- te urn, firma v. Dantzig en van Aalst voor 6266 per coatuum z. p., en door den heer Moerman voor 505467 per oostuum z. p. 0 Door de volgende firma's werd ingeschre ven voor oostuum met pet: J. de Mol en Zoon 67.50, Gebr. Bisping 6260, J. Vlag 48.50—5465. Voorts schreef in de heer Frans van Camp alleen voor petten, pl.m. 5.— per pet. Cursus Volksuniversiteit. De eerste cursusavond over letterkunde van de Volksuniversiteit zal Vrijdag 17 Oc tober a.s. aanvangen te 8 uur in de Soc. „de Réunie". Zooals men weet wordt deze cursus gegeven telkens des Vrijdagavonds tot en met 21 November. De consul vah de A. N. W. B. te water. Wegens de nieuwe brugbouw over de sluis by Gouda, aan den straatweg naar Rotterdam, zijn de daarop betrekking heb bende wegwyzers van den A. N. W. B. door de zorgen van den consul, den heer A. C. Coster van nood latten en planken wegwij zertjes voorzien en zijn dezen met ijzer- draad verbonden aan de Standaard Bonds- wegwijzers. In afwachting, dat iemand van zijn personeel komen zou, wilde de hfier Coster één dezer houten wegwijzertjes ge plaatst op de Westhaven aan standaard wegwijzer No. 2002 met een ruk rechtzet ten. Het draad is daarbij gebroken, met het gevolg, dat de heer C. achterover is ge slagen en in het water van de Haven te recht is gekomen. Gelukkig behield de heer C. zijn tegenwoordigheid van geest en goed zwemmer zijnde, kwam hij al spoedig bo ven en zwom naar de kant, en kon na eenigen tijd met behulp van een ladder op de wal komen. Een paar uur daarna kon men de heer C. in gezelschap van diens chauffeur, den Bolster wederom bij weg wijzer 2002 bezig zien. Vermelding verdiend nog dat deze'chauf feur eveneens een goed zwemmer, dezer dagen, toen hij op een der singels kwam aanrijden, een kind in het water zag. Hij «topte zijn auto onmiddellijk, sprong te wa ter en smaakte het genoegen de jeugdige drenkeling te redden. Bezoekuren van Iterson-Ziekenhuis. De Geneesheer-Directeur van het Van lte raon-Ziekenhuis verzoekt ons mede te deelen, dat de bezoekuren voor derde klas patiënten een uitbreiding zullen ondergaan, en vanaf 15 October zijn vastgesteld op Zondag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, des middags van twee tot drie uur. Een kleine drenkeling. Gistermiddag omstreeks half zes viel het 5-jarig zoontje van den heer Kraan, die op een "hekje stond te leunen, vóórover in de sloot in de Zwarteweg. De heer W. Roe- lofs bracht het kind weder op het droge De Operette-Componist Victor Hollaender in den Schouwburg^ Op verzoek vestigen wij gaarne nog even de aandacht op de Operette gastvooretelling hedenavond in den Schouwburg onder per soonlijke leiding van den Operette-Compo nist Victor Hollaender met zijn gezelschap te geven. Opgevoerd zal worden Der Letzte Karna val, Das Medium, beiden van Victor Hol laender, en voorts zal de componist diri- geeren eepige deelen uit zijn meest bekende operettes Aus ins Metropol, Leibgarde der Venus uit de operette Die Herren von Vertrokkenen en gevestigden uit deze Gemeente. Vertrokken'en: J. van Herk uit C. Ketelstraat 83 naar Hilversum, Chrysanten- straat 62; L. N. C. Brouwer uit Gouwe 70 naar Utrecht, -WilhelmLnapark 33; J. W. Verweij uit Kleiweg 82 naar Maastricht, Groote Gracht 74; A. R. P. A. van Heinin gen uit Burg. Martenssingel 65 naar Soest, Burg. Grohtestraat 24; H. Stokje uit Cra- bethstraat 70 naar Deventer, St. Jurriën- straat 40; M. P. VeLtman üSt Raam 182 naar Amsterdam, Nassaukade 107; A. J van Es^en en gezin uit Pretoriaplein 46 naar Utrecht, Vleutemscheweg 283; W. C. van den Dool uit Westhaven 11 naar Berg ambacht, D. 57; G. B. A. de Jong uit Ach ter de Vischmarkt 86 naar 's-Gravenhage, Casuariiestraat 45; G. van Herk en gezin uit Gouwe 32 naar Rotterdam, Mathenes- serdijk 247; B. Vermaes en gezin uit Kru- gerlaan 22 naar Apeldoorn, Kastanjelaan 4; J. Waale uit K. Noodgodsteeg 1 naar Degstgeest, Ryngeesterstaat 6 D.; C. M. Faase uit Kattensingel 51 naar Reeuw ijk; M. Meijer uit Kleiweg 49 naar Hoek van Holland, Station; I. D. German uit Gouwe 48 naar Dordrecht, Vrieseplein 4; E. Emons uit Oosthaven 54 naar Amsterdam, Tilana- straat 741; M. L. Gerritsen uit Heerenstraat 72 en H. Loenidersloot uit Boelekade 117 naar Voorburg, Koningin Wilhelminalaan 428; M. van Driesten uit Turfmarkt 62 naar Lekkerkerk, Lekdijk. Gevestigden: P. J. Melkert, siga renmaker uit Beverwijk, Bocmrvgaardstraat 91; J. C. Janssen, landbouwer, uit Harme- len, Goejanverwellendyk 13; J. F. de Rooij uit Schoonhoven, Gouwe 26; C. Burger, uit lteeuwijk, G. van Bloisstraat 30; C. W. van Dipten, caféhouder uit Rotterdam, Groenen- daal 1; C. B. Broer, rijwielhandelaar, uit Reeuwyk, Kleiweg 99; J. Miedema uit Gou- clerak, Nieuwehaven 239; A. Dekker uit Gouderak, Vlamingstraat 33; J. Atteveld uit Schoterland, IJssellaan 13; M. M. Tim- bengen, dbe., uit Montfoort, B. Martenssin- gel 111; F. A. Flach, onderwijzeres, uit Niieuwerkek a. d. UAet, Karnemelksloot 30; M. Mulder, huisjuffrouw, uit Rotterdam, Markt 34; E. M. Langeveld, uit Eindhoven, Regentessepiantsoen 24; H. van der Meer, modiste, uit Lematerland, Turfmarkt 12; J. G. Wegner, kapper, uit 's-Gravenhage, Veerstal 20; J. Engelbregt, uit Moordrecht, Burg. Martens singel 134; J. J. Engelbregt, kantoor-bed. P. en T., uit Moordrecht, Burg. Martenesingel 136; P. M. Luk, winkelchef, uit Zoeterwoude, L. Tiendeweg 33; H. Wei ter, koopman, uit Rotterdam, Peperstraat '68; C. de Grauw, trammer gr. v, uit Rot terdam, Raam 151 hrw.; J. M. de Weger uit Stolwijk, Zwarteweg 18; A. H. A. dy Jong, banketbakker, uit Amsterdam, Ach ter de Vischmarkt 86; F. Kahmen, reJi- gieuse, uit Paderborn, Gouwe 31; A. M. C. de Koning, uit Schoonhoven, Hoogstraat 13; P. C. Teek ens, slager, uit Bodegraven, L. Tiendeweg 49; C. Knoop, boerenarbeider, uit Stolwijk, L. Dwarsstraat 36; D. Doe land, uit 's-Gravenhage, Spieringstraat 167. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 11 Oct. Hendrik, z. v. F. Lugthart en M. J. Slijkhuis. 13 Oct. Tryntje, d. v. J. de Jong en M. van Vegten. Agenda. 14 Oct 8% uur. Groote Schouwburg. Ope rette Gast-vooretelling Victor Hollaender. 14 Oct van 810 uur, 16 en 16 Oct. van 710 uur en 15 en 16 Oct ook van 25 uur, Gebouw Daniël, Bazar ten bate der Kleine Kerk. 16 Oct., 7% uur. Lokaal Tot Heil des Volks. Ledenverg. Staatk. Geref. Kieevereeniging 17 Oct., 8 uur. „Central" ingang Zeugstr. Lezing Aid. Gouda Ned. Reisvereenigmg. 17, 24, 31 Oct. en 7, 14 en 21 Nor. Soc. de Réunie. Cursus over Letterkunde voor de afd. Gouda van de Volksuniversiteit. 22 Oct., 8 uur. Cursusavond in het Gebouw Daniël van d« afd. Gouda van E. H. b. O. 8 Nov., 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering UoudscRe Mondharmonica-Vereeniging „Excelsior". Avond- m nachtdienst apothekers. D« apotheek vaa de finna Weyer, Gou we 131, is deze week tot en met Vrijdag 17 October benevens den daarop vol gender nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BEKKENWÜUDE. Maandag viel een dochter van Joh. van der( Bas van de stoep in de wijde, en diepe sloot welke langs het erf loopt. Ze ging kopje onder. Haar inmiddels te hulp ge snelde zuster gelukte bet haar weder up het droge tb* brengen, zoodat dit ongeval alleen met een nat pak en de schrik af liep. BOSKOOP. Op de brandweer-demonstratie in deze gemeente zijn de pryzen gewonnen als volgt: Slangenwagen, Achterlcade 4 minuten na het Bignaal le pr. 16; slangenwagens Biezen en Zijde 4% minuut na het signaal samen de 2e en 3e pr. 10 en 16. Deze bedragen zyn onder de spuitgas ten verdeeld. Naar wij vernemen bestaan er hier ter plaatse plannen om een R.-K. meisjes mandolineclub op te richten. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: G. de Bruin en G. Geers. GEBOREN: Cornelia Jannetje, d. v. A. v. d. Neut en 3. 3. Biyieveid; Johanna Eli zabeth. d. van J. Korter en C. Diener; Hendrik, z. v. D. de Degt en L. v. d. Werf; Jacoba, d. v. J. de Bruyn en J. de Kort. OVERLEDEN: Trijntje Rooe, wed. v. G. Jongetvburger, 87 j. RECHTZAKEN. Onderzoek naar een premieleening. Naar de N. Crt. verneemt, is een politioneel onderzoek gaande met be trekking tot de z.g. Apeldoornsche pre mieleening entoj de verloting, door de Apekloornsdie premieleening gehou den. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid dtr Rid y Overheidspersoneel. Gouda, 12 October 1924. Mynheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u plaatsing voor het onderstaande, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. In het hoofdartikel van uw blad van 11 October j.l. wordt behandeld de salarieering van het overheidspersoneel. Vóór een derge lijk onderwefp te behandelen was het dunkt mij noodig geweest zich eerst behoorlijk met een en ander op de hoogte te stellen. In dit artikel wordt nJ. gezegd, dat voor gehuwde rijksambtenaren de eerste loonsverlaging is ingegaan 1 October j.l. Dit is geheel onjuist De eerste looneverla- ging, 8% heeft plaats gehad 1 Januari 1923, De tweede verlaging, 5 voo» gehuwden en 10 voor ongehuwden, geen kostwinner zy'nde, 1 Mei j.l. De derde loonsverlaging is ingegaan 1 October en met ingang van 1925 worden de salarissen nog eens herzien. Wat dit betee- kent is wel bekend. Dat de traktementen van het overheids personeel pas veel later als in de particu liere bedrijven eenigazins op peil zijn ge bracht, wordt niet genoemd, dat is voorbij. Thans moet er kapitaalvorming plaats hebben, het budget sluitend worden ge maakt. Weg met art. 40 van het bezoldi gingsbesluit en de zaak is bijna klaar en dat terwijl Minister Coljjn in de Kamer en in zijn bekende Bilthovensche rede moest er kennen, dot de salarissen reeds beneden het •behoeftepeil waren neergedrukt en eerder voor verhooging dan voor verlaging in aan merking moesten komen. Ik vraag U, is het niet noodig, dat het overheidspersoneel zich een macht vormt door organisatie, nu op dergelijke wijze met aan hyn toegekende rechten wordt omgesprongen EEN ABONNé. Indien de geachte inzender meent, dat werkelijk 't vormen van een macht 't eenige juiate middel is om te ontkomen aan loons verlaging, dan zal hij toch wèl doen de in het bedoelde artikel genoemde brochure van den Amsterdamschen s. d. Wethouder de Miranda „De kip, het ei en het voer"r eens te lezen, waarover ook in de N. R. Crt. van Zaterdag en Zondag j.l. een en ander is vermeld. Het is natuurlijk heel onaangenaam, wanneer de inkomsten dalen. Dat men tracht daaraan te ontkomen is evenzeer be grijpelijk en verklaarbaar. Maar het gaat er hu maar om welk middel het juiste is om het verstoorde evenwicht te herstellen. Dat is naar onze meening niet de versterking van het groepsbelang, zooals de geachte in zender voorstaat, en zeker niet het in door- zichtigen vorm dreigen met sabotage, zoo als dat is geschied! Daartegen was om ar tikel gericht. En om te betoogen, dat in krimping van de overheidszorg noodzake lijk is. Wat het eerste gedeelte van het artikel betreft, inpU&ts van „eerste" had moeten «taan „nieuwe" loonsverlaging. RED. In de hedennamiddag onder voorzitter schap van Burgemeester Mijs gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren tegenwoordig alle leden, behalve de heeren Oostingh, Vingerling, Kamphuizen en Don ker; de drie eerstgenoenaden hadden bericht van verhindering gezonden. De notulen der vergadering van 9 Sep tember werden gearresteerd. Mededelingen: I. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: a. dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 15/19 September j.l. B no. 1413 (2e afd.) G. S. 122 goedgekeurd hebben het raadsbesluit van 9 September j.l. Uft ver lenging van den termijn van ontruiming voor 129 van dp 149 by raadsbesluit van 81 Juli 1923 onbewoonbaar verklaarde wo ningen. b. dat Gedeputeerde Staten by schrij ven vpn 19 September jJ. B no. 6700/56 (3e afd.) hebben medegedeeld een uittrek sel uit het koninklijk besluit van l Septem ber jJ. no. 3, waarbij goedkeuring werd verieend aan de bij raadsbesluit van 1 Juli 1924 vastgestelde verordeningen op de hef fing en invordering van schoolgelden aan de openbare en aan de in art. 88 der L.O. wet 1820 bedoelde bijzondere scholen voor lager onderwijs. II. Burgemeester e« Wethouders deelen den Raad mede: a. het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente-ont vanger (Ld. 18 September 1924. b. het aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal verzonden schrijven betreffen de het wetsontwerp tot wijziging der Ge meentewet op het gebied der belastingen. Voor kennisgeving aangenomen. De heer VAN STAAiL ((s.d.) verheugt zich over dit advies, te meer daar bij de behandeling zijner motte door de heeren Jongenburger en Hoffman en ook door den Voorzitter opmerkingen zyn gemaakt tot bestrijding zyner motie. De VOORZITTER merkt op dat de ge gevens ter zake door B. en W. z(jn ont vangen na bedoelde bespreking en dat sinds dien het inzicht van B. en W. over dit wets ontwerp is gewijzigd. Behalve de aan de orde gestelde stukken waren ingekomen: Van den heer M. van Vliet een adres van 7 October 1924 houdende bezwaarschrift tegen een door B. en W. verleende voor- waa«Lelijke bouwvergunning. De VOORZITTER stelt voor op dit adres praeadvies van B. en W. te doen uitbren gen. De heer POTHARST (rk.) verzoekt dit bijzondere geval, waar deze zaak alge meen bekend is, dit adres heden aan de or de te stellen. De wintertyd nadert en dan as de tyd voor afdoening verstreken. Spr. betreurt dat er zoo weinig raads zittingen zUn. De VOORZITTER merkt op dat er niet meer raadszittingen worden gehouden dan noodig zyn. Spr. meent dat de leden van den Raad zelfstandig deze zaak willen be zien en daarom is een praeadvies zeker wenscheiyk. De heer HOFWEGEN (s.d) dringt mede aan op spoedige afdoening, daar wederom 15 timmerlieden werkeloos zyn geworden en werk dus noodig is. Spr. is van oordeel dat de omstandigheden ndet veranderd zijn en vertraging dus onnoodig is. Wethouder BOKHOVEN deelt mede, dat deze bouw niet behoeft te wachten op het schuurtje, waarover hier de quaestie loopt Het adres is zoo laat ingekomen dat 8Pr- daarop niet kan antwoorden. De heer POTHiAiRST (rJc.) zegt dat het hier niet alleen betreft de genoemde schuur, die een steenen gebouw is, maar ook het huis. Spr. begrypt niet dat wet houder Bokhoven dat stok nog niet heeft ingezien. m D« heer VAN IXEiR BRUG (c*.) kan zich omtrent deze aangelegenheid niet oriëntee- ren en bepleit niet-directe behandeling. De VOORZITTER zegt dat het adres niet in de vergadering van B. en W. is behandeld en daaromtrent dus ook geen advies kan worden gegeven. Die heer JONGENlBURGEtt (a.r.) her innert er aan dat door alle colleges het oorapronkeiyke plan is goedgekeurd. Het betreft hier enkele kleine afwykingen. Daarom vindt spr. de eenvoudigste oplos sing dat deze aangelegenheid niet door den Raad, wordt behandeld, maar door den wethouder van openbare werken wordt af gedaan. De heer VAN STAAL (s/L) vraagt den wethouder te zeggen hoe de zaak precies is. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat het betreft den bouw vAn een huis aan de Van Swietenatraat, hoek Kattensingel, waarvoor 19 Jan. 1923 verguhaing i« ver leend. Het i« gebleken dat dez® bouw zou komen op de erf scheiding. Op grond van /de verordening is daartegen bezwaar ge maakt. Er was verschil van opvatting tus schen den architect en spr. Als spr. vorig jaar wethouder was geweest had hy het zelfde standpunt ingenomen. Tenslotte heb ben B. en W. vergunning verleend, zooals door spr. is voorgesteld. De heer POTHARST (rk.) is van mee ning dat de wethouder de verordening niet juist uitlegt. Spr. kan uit die veroniening niet halen wat als verbodsbepaling kan gel den in deze. Spr. is van oordeel dat de- wethouder den goeden weg niet heeft be wandeld. Spr. blijft aandringen op directe behan deling. De VOORZITTER vraagt of het voorste 1- Potharst aan de orde komt of niet. Het ligt in de bedoeling de e.d.- raadszitting over 14 dagen te houden. Na (tezc mededeeling trekt de heer Pot- harst zijn voorstel in. Besloten woitft dit B. en W. praeadvies sollen uitbrengen. Van den heer C. van Eijk e«n adres van 13 October 1924, houdende berbep.schrift te gen een besluit van Burgemeester en Wet houders tot weigering eener bouwvergun ning. Gesteld in handen van B. en W. om ad vies. Van den heer J. M. van den Bosch een schriftelijke mededeeling van 22 September 1924, dat h(j ontslag neemt als lid der Com missie van Toezicht op het Stedeiyk Mu seum van Oudheden, tevens libryemeester. - Voor ken ui age ving aangenomen. Van de Patronaataeommiamë» „St. Jo annes de Dooper" en „St. Aleyrtus'* een adres van 10 October j.l., houdende het ver zoek om een subsidie van 200.— voor een avondschool in den winter 1924/1925. Gesteld in handen van B. en W. om prae advies. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs het versjag van de eindexamens van den Gemeentelijken Han- detscureus 1924. Voor kennisgeving aangenomen. AUvoren bat verslag van den toestand van hat Middelbaar Onderwijs over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot coatiaaatie vaa dea beer U van Liempt ale tijdelijk con rector vea het gynmasiun voer bet schooljaar 1924/1925. Aangenomen. Het vooretel tot benoeming van een tij-' delijk leeraar In het handelsrekenea aan den Gemeentelijken Handelscur- •ue. Benoemd wordt de bear W. H. Polet, on derwijzer alhier. Het voorstel tot het aangaan vaa een geldleening groot 13.250.— ten be hoeve vaa den Gemeentelijken Reini ging»- en Ontamettini Het voorstel tot beschikbaarstelling van de bovenlokalen van het Waagge bouw voor Openbare Leeszaal. Na stemming aangenomen met de 4 r. k. stemmen tegen. Het voorstel betreffende de ophooging van de Algemeen® Begraafplaats. De heer OOSTERLING (r.k.) vraagt of het niet mogelijk is de grafrechten te ver- hoogen. Er wordt maar geleend, maar de gemeente komt steeds meer in de schukl. De VOORZITTER zegt, dat gegevens worden verzameld om de grafrechten na te gaan. Het gevraagde is noodzakelijk. De heer HOFFMAN (rdt) wijst er op, dut op hygiënische gronden de ophooging moet geschieden. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Het voorstel terzake den aanleg van de straat langs de noordzijde van den Burgemeester Martenselngel. Aangenomen. Het voorstel betreffende de herstelling van de straten bij de Mallegatsluis. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van de ge- meentewonlng Gouwe no. 105. Aangenomen. Het voorstel betreffende de verlenging vnn de tolgeldheffing op het Amster- damsche en Goudsche Rijpad. Aangenomen. Het voorstel tot aanvulling van het raadsbesluit 1920 en het werklieden reglement. Aangenomen. Het voorstel tot overname van een ge deelte van de DUkstraat van den heer C. W. den Hoed. Aangenomen. Af- en overschrijvingen op de Gemeen te-begrooting voor het dienstjaar 1924. Aangenomen. Vaststelling 2e suppletoir kohier Hon denbelasting 1924. Vastgesteld. Adres Woningbouwvereenigingen. De heer VAN STAAL (ad.) heeft gemist het adres van de Woningbouwvereenigin gen, die besloten hebben tot den bouw van 2 X 52 woningen. Spr. acht het mogelijk, dat dit adres is gericht aan B. en W., maar zou gaarne voorlezing daarvan heb ben. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) deelt me de, dat het advies is gericht tot B. en W. en dat het ia doorgezonden om advies aan de Commissie voor het Woningbedrijf. Met den architect heeft inmiddels een bespre king plaats gehad, zoodat spoed betracht is. De VOORZITTER zegt, dat op de Staats begrooting 1924 nog een bedrag voor wo- ningbouw-voorschotten beschikbaar is ge steld. Wil men daarvan profiteeren, dan moet voor 1 Jan. 1925 de aanvrage zijn In gediend. Wat daarna zal geschieden, is niet bekend. B. en W. geven de verzekering, dat de af doening zoodanig zal wordpn bespoedigd, dat van hoogerhand tijdig een beslissing zal kunnen worden genomen. Klacht van den heer Potharst. De heer POTHARST (r.k.) dringt aan om de reeds b(j de begrooting ingediende kleine vooratellen nu aan de orde te stellen. Met een kleine agenda als deee had spr. ge hoopt, dat ze heden aan de orde zouden ko men. De openbare vergadering wordt gesloten. De Raad gaat daarna te half drie over in besloten zitting. (DRAAOLOOZE DIENST.) De tocht van de Z. R. Hl. NEW YORK, 14 Oct. Het luchtvaart- station t© Lakohurst ving gisteravond om 9 uur 55 Amerikaanöehen tijd d© eerst© draadloos© seinen van 't lucht schip op. De laatste seinen kwamen om 10 u. 25. Om 11 u. 10 ving Lake- hurst het signaal op schip en aan boord alles wel. BERLIJN, 14 Oct. Dé heden over de Z. R. 111 ontvangen berichten luiden gunstig. Men neemt aan dat het lucht schip hedenmiddag de Bermuda-eilan den zal bereiken en Woensdagmorgen vroeg in Lakehurst wil aankomen, in dien het luchtschip door den uit het noorden opatekenden storm niet ge dwongen wordt naar liet zuiden uit te wijken. In Lakehurst staan 300 man schappen gereed oolite helpen bij de landing en 600 matrozen voor de afzet ting. Onder de vele aangekomen vreem delingen aldaar bevindt zich ook de Prins van Wales. De tenting aan Duitaehland. LONDEN, 14^0ct. Het prospectus vau de int. ïeening aan Duitsch land zal hedenavond worden gepubliceerd. De bladen mekten dat er weinig twijfel bestaat of de inschrijvingen zullen het bedrag van 12 miliioeii pond overtref fen De staking ia 6e Borhnage. BRUSSEL, 14 Oct. De hervatting van den arbeid in de Borinage welke op morgen is vastgesteld aai niet alge meen zijn. Er is een groot aantal on tevreden arbeiders, dat zich niet wil neerleggen bij het besluit van de vak- vei eeniging. Verast tegen 6e politie. AJASTERDAM, 14 Oct D, Rechtbank veroordeelde heden tot zee maanden gevan- geniaetraf de varenqpaet die Mj de uitzet ting uit rijn wooing in de Buitenbroufwer- atraat zich daartegen krachtig had verzet. De Baant *fee i De politieagent Hui»man Het Amsterdamsohe gerechtshof beeft hedenochtend arrest gewezen in de zaak van den Ba&rnschen ewefvec men weet dat de Baarnsah© hoofdagent Huisman terecht stond onder beschul diging dat het aan zijn nalatigheid te wijten was dat de zwerver ter in het Baarnsche politiebureau om het le- vou kwam. De officier van justitie vroeg Huis- mun's veroordeeling tot 1 maand hech tenis. De Utrechtstïi© rechtbank sprak Huisman vrij omdat diens nalatigheid door niets bewezen w«r«l geacht. De advocaat-generaal bij het Am- stenlanmolie gerechtshof roq ui roerde e\ oneens vrijspraak van Huisman. Hn>t Hoi, hedenoctOend uitspraak doen de, lieeft, zonder nader» motiveerlu- gen, het vrijsprekend vonnis van de rechtbank' te Utrecht bekrachtigd. WIStUBLKORlUiKN. 16 Oct. 14 Och Officieel. Londen 11.46% 11.46 Berltyn 0.60% 0.60% P&rtye 13.42% 18.42% Brussel 12.80 12.82% Zwitserland 48.96 48.96 Weenen 0.0086 0.0036 Kopenhagen 44.06 44.60 Stockholm 67.90 67.66 Cbrietiania 36.60 36.40 New-York 2.56 2.54% Niet officieel. Madrid 34.66 3430 Milaan 11.20 11.15 Praag 7.68 7.65 Heureo verzicht. De fondsenmarkt had vandaag een traag verloop. Evenals de laatste da gen ontwikkelde zich echter weer een omvangrijken handel ia Redjang Lt>- bong, die sterk gekocht werden, en dientengevolge een verder belangrijk a tan* behaalden. Op de olie-afdeel ing ging iets om in Koninklijke die sich voornamelijk omstreeks 31B bewogen. U©consolideerden waren aan overwe gend aanbod onderhevig en aakten eeuige procenten in. De affaire in rub- berfondsen was Ingekrompen. Op deu voorgrond traden Rotterdam Tapanoeli, die in reactie verkeerden, in verband met geruchte» omtrent afstempeling met 90 Thee-aandeeien waren zon der affaire. Aan Tabakken werd maar weinig aandacht geschonken dooh bl*. veu die goed op peil. Scheepvaart waarden lagen vrijwel geheel verlaten. Suikeraandeelen hadden een beperkt© markt en waren niet noemenswaardig veranderd. Van de Nederl. Indus tri- eden golden gewone Jurgena iets la ger. Prolongatie 4%> PARIJS, 1 uur, 14 Oct. Italië 8291, New-York 1934, LoiuVen 8645, Amsterdam 747, Zwitserland 346, Brussel 9215. BERLIJN, 1 uur, 14 Oct Amsterdam 16444—16628, landen 1883—«k, Par(j» 2199 —2211, Londen 1888—92. LONDEN, 2 uur, 14 Oct. New-Yortt 450%, Party» 8540, Brussel 9300. Berftyn 1890, Italië 102%, Amsterdam 1145%, Zwitserland 2338. ADVERTENTIKN. Mevr. VAN DER VOORT, Vrtybur**traat 8 A, Voodtorg, VRAAGT met November Mf^DIhnhtbodh, voor dag en nacht of vqor den dag. Klein gezin (2 per».). Zich aanmelden avond» na 7 uur. 2793 6 Pr NAloun met dumw AUursft

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2