Prijsverlaging WYBERT Kk Beurs van Amstardam. Ult^den Goudachen Raad. LAATSTE BERICHTEN. Depót of allsenvarkoop voor Bouda on Rotterdam Het richt zich ook niet togen hen, die de wet verdraaien en haar bepalingen schenden, doch tegen hen, die de be staande wet strikt toepassen op de voor hen meest voordeelige wijze. Het ontneemt aan de burgers de bevoegd heid met de fiscale gevolgen hunner rechtshandelingen rekening te houdeu, wat op den duur slechts kan prikke len tot veraet tegen den fiscus. Vol gens het ontwerp zou den belasting ambtenaren ©en vrijwel onbeperkte be voegdheid worden geschonken om rechtshandelingen fiscaal-redilelijk als niet bestaande en niet verricht te be schouwen, terwijl diezelfde handelin gen, wat andere gevolgen daarvan be treft, wel degelijk als geldig zullen worden aangemerkt, ook voor wat het belastingrecht betreft. Ken dergelijke buitengewoon vergaande bevoegdheid behoort in een rechtstaat niet thuis en zou tot verwarring en onbillijkheden leiden. He «ctie van het P. T. T.-perwoneel. Ken „zakenman" breekt in de Tel. ten lans voor het l'ost- en Telegraaf personeel. Hij zegt dat het Be zoldig ingsbesluit voor do Host- on i'e- legrualambtenareu met pleit voor een kuufmaniiisohe bedrijisleiding. immers zijn de ambtenaren m dit bedrijf ver deeld in zooveel rangen en rangetjes dal men 43 schalen noodig heelt om de verschillende salarissen te kunnen becijferen Verder moet men rekening houden met de standplaatsen indeelmg in klassen, en wanneer men dit doet komt men tot een weeksalaris dor be stellers Op een le kl. standpl. f 21.94—28.21 2e „21.10-27.13 3e 20.22—20.02 en voor de maaudsularissen der com miezen Op een le kl. standpl. f 149—313 2e 144—300 3e 138—287 W anneer we zoo zegt hij onbevangen een blik werpen op dezo salarissen, en we bedenken dat de posterijen zulk 'n on- misbaren schakel vormeu in ons be drijfsleven wanneer we de woelingen in ons bedrijfsleven gadeslaan, met do kans op lamslaau van ons zakenleven, en we bedenken tevens, dat de storm oogenhlikkelijk te luwen is met in trekking van de laatste korting van dan moeten we ons toch, zoo meent hij afvragen, of het juist gezien is van onze Regeering, dut ze met halsstarrigheid de werkelijk tooh niet overdreven eischon afwijst. He Ministerraad is echter van ande re meening blijkens een bij den alge meen secretaris van den C. B. P. T. T., de heer H. van Giessel, die deel uitmaakte van de deputatie uit de postale commissie van overleg, welke besprekingen heelt geveerd met de re geering over de loonsverlaging van het postpersoneel, ontvangen mededeeling. De Ministerraad tooh heeft in de aangevoerde argumenten geen aanlei ding kunnen vinden, voor het P. T. T.-personeel een uitzondering op de 1 October j.l. ingevoerde salarisverlaging te treffen. Actie onder het postpersoneel. D« directeur van het postkantoor te Amsterdam heeft de volgende dienstor der uitgevaardigd „Het is mij geenszins ontgaan, dat in de laatste dagen onder allen een stemming heersoht, die door anderen op bedenkelijke wijze wordt aangezet, om u tot daden tegen de belangen van den dienst en van het publiek aan te spore». Ik meen daarom goed te doen u te waarschuwen voor de ernstige gevol gen, indien gij u laat verleiden iets te doen in strijd met uw plicht en in strijd met de wet. De grondoorzaak uwer ontstemming is gelegen in den rcgeeringsroaatregel, die onze jaarwed de deed verminderen. Over de noodzakelijkheid daarvan kan men van meendng verschillen doch er is alleszins gelegenheid om dit te uiten zonder daarbij over te gaan tot daden, die de onB toevertrouwde be langen zouden benadeelen. Wil echter niet vergeten, dat er in de particuliere maatschappij zeer velen zijn, die als een gevolg van slechte tijden hun inkomsten belangrijk heb ben zien verminderen, of nog erger, geheel gedaan hebben gekregen, en dat er uitzicht is op betere tijden, die on getwijfeld onze jaarwedden dan ten goede kunnen komen." Het comité van zes en de regeering. Maandag is het comité van zes uit de samenwerkende centrales van over heidspersoneel te 's-Gravenhage in vergadering bijeengekomen, o.m. ter behandeling van de afwijzende beschik king van minister Ruys de Beeren- brouck op een verzoek van het o mité van zes, dit comité in de gelegenheid fe stellen, den noodtoestand van het rijkspersoneel tegenover het hoofd der regeering bloot te leggen en zijn aan dacht te vestigen op het stroeve ver keer tusschen de regeering en haar personeel Besloten werd, de regeering in het t>ezit te brengen van een uitvoerig ant woord, waarin met den meesten na druk het verzoek om een audiëntie wordt herhaald. Wat het op 25 dezer te 's-Gravenha- <re te houden salarisoongree betreft, oen verzoek van de oadeeofficierenver- eeniging Ons Belang om1 voor den duur van dit congres in de samenwerking te mogen worden opgenomen, werd af gewezen, wijl geen overeenstemming kon worden verkregen over de door Ons Belang gestelde beperkende bepa lingen. Wel werd overigens met groote in stemming kennis genomen van den geest vau saamtioorlgheid, welke uit dit verzoek sprak. De Koningin naar Spitsbergen» Volgens „Tidens Tegn" zal Konin gin Wilhelmina, naar verwacht wordt, het volgend jaar ©en bezoek brengen aan Spitsbergen en de NoJerlandsche nederzetting Barentssoburg. Vermoedelijk is H. M. dus voorne mens het volgend juar wederom een tocht naar de Noorsahe fjorden te ma ken. De Kon. familie aaar Mecklenburg. De Koninklijke famdl.e is gisteroch tend 0 uur 41 min te Hamburg aan gekomen en vertrok om 8 u. m. per extra trein van Altona naar Ludwigs- lust. He lieer Kiaes, de NeJeriandsche ooubul-generaai te Hamburg, was op het perron aanwezig. M. M. de Koningin-Moeder nur Arolsen. He Koningin-Moeder gaat hedeo van Wildungen naar Arolsen, waar zij eeui ge dagen zal doorbrengen 'oij haar broer en schoonzuster, den gewezen vorst en vorstin van Waldeck en Pyr- ntont. Van daar gaat H. M. den 2ös:en dezer voor eeuigen tijd naar llet Loo. Haar gevolg zal aldaar bestaan uil de hofdame jonkvrouwe van de Poll en den kamerheer graaf van Limburg Stirum. GEMENGDE liKlUCiTA'KN. Overleden. Gisteren is te Ment mej. H. overle den, een van de alaouioiiers van hei traniougeluk van ue vorige ween op den Haagweg. Gok de toestand van ue iiuagsche verpleegster is zeer zorgwen- kead. Z'n vrouw uit huis gejaagd. Maandagavond om lion uur werd de hulp van een poutie-ugout ingeroepen dooi mej. S. in de Keggestraut inden iJaag Zij was in nachtgewaad door haar man op straat gejaagd. He agent deed een vruchteloos poging om net huis binnen te dringen. He vrouw, die auu een hartkwaal lijdt, was m zoo n overspannen toestand geraakt, dat zij uoor den agent eerst gedragen moest worden. Lateir bracht hij haar per tram naar 't politiebureau en vandaar is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Keu kindje van 10 maanden was achterge bleven bij den man, die onder den in vloed van sterkedrank verkeerde eu zich woest aanstelde. Om half één be gaven twee inspecteurs van politie en eenigo rechercheurs zich naar de wo ning. Op specialen last werd de deur opengebroken en de man, de dl-jarige houtbewerker L. S. aangehouden, het kindje is naar de moeder in het zie kenhuis gebracht. Typhusgevallen in tuindorp Oostzaan. Naar wij vernemen zijn er in de laatste dagen in tuindorp üostzaau bij Amsterdam meerdere gevallen van ty phus geconstateerd. Het meer dan ge woonlijk in het dorp verschijnen van 'n auto van den geneeskundigen dienst ter overbrenging naar het gasthuis van door deze* besmettelijke ziekte aange taste personen heeft onder de bewo ners ongerustheid teweeg gebracht, in verband met bovenstaande heeft het persbureau Vas Hias zich gewend tot den directeur van den geneeskundigen dienst, dr. L. Heyermans, die mede deelde dat de ziekte niet van ernsti- gen omvang is. Ook in de Jordaau zijn enkele gevallen geconstateerd. Men kan spraken van kleine plaatselijke epidemiën. Dr. Heyermans zeide dat de bron van het kwaad reeds is gevonden en men hoopt de ziekte spoedig meester te zijn. Een levensmiddelen betlrij f gedupeerd. Bij het levensmiddelenbedrijf van Amsterdam heeft de klerk-kassier ge durende een tijdsverloop van een paar jaar 12 mille verduisterd. He man B. I is uit den gemeentedienst ontslagen terwijl de „aak bij de justitie aauhan- gig is gemaakt. Tussdieu de buffers doodgedrukt. He rangeerder Koets, in dienst bij dc Nederlands oho Spoorwegen, is gis termiddag bij het Havenstation te Vlis- singeo tusschen de buffers doodgedrukt He man, ongeveer 50 jaar oud, woon de te Souburg hij laat eeu vrouw met drie kinderen achter. Zondagavond reed de heer A. L. Seeuwen uit Diemen met zijn vrouw en zes kinderen in zijn auto op den Amsterdamschen weg in de richting Kde. Ter hoogste van het pompstation der Arnhemsoh© waterleiding kwam een herdershond, die een kat nazat, voor den wagen. He heer S. week uit, overreed den hond on kwam toen te gen een boom terecht. Het voor- en achterwiel van dfe auto braken, het voorstuk werd vernield. Twee kinde ren van 4% en 0 jaar werden uit den wagen geslingerd het eerste bekwam een hersenschudding, het tweede een schedelbreuk. Beidefe^jn in het Eli- sabets Gasthuis te Afflnem opgenomen. De overige inzittenden kregen lichte verwondingen. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland India. De noodlanding te Philippopel. He volgende brief van Van der Hoop gedateerd 4 October 1924, is afkomstig uit Piiilippopel en heeft betrekking op de gemaakte noodlanding. Wij laten hieronder den volledigen inhoud vol gen Zooals u naar ik hocy uit mijn te legram van den avond van 3 October vernomen hebt, zoo schrijft hij, is het geluk den derden vliegdag n.et met ons geweest. Ik laat hier volgen een uittreksel uit mijn dagboek Vertrokken uit Belgrado 0 uur 25 ü.M.T. met 1050 L. benzine tamelijk sterke Z -O. wind, zwaar bewolkt tot betrokken. Op advies van chef vliegveld Belgra do vliegen wij niet langs den Honau dooi de IJzeren Poort, maar via Sofia, i hilippopel, Adrianopet naar Constan- tmopel. Kaarten voor deze atwijking ui de route had ik bij mij. He motor werkt evenals ue vorige dagen uitstekend toerental geduren de de vlucht 1700—1800 benzinever bruik 93—94 Liter per uur tempera tuur witter 71-J-74 graden tempera tuur olie 50 gradenoliedruk üoog 40 oliedruk laag 7. Bij de beide vorige vluchten is het waterverlies beperkt gebleven tot een halve liter gedurende den geheelen dag. ue start van het toestel te Praag en Belgrado was zeer goed. Sofia gepas seerd 10 uur 25 G.M.T., het vliegveld aioaar wuakj( een Igoeuen morula ruim, groote steeueu naiigars. 20 K.M. voor Piiilippopel loopt plot seling de waterteuiperatuur op tot 100 graden. Oliedruk en olietemperatuur blijven normaal. Onmiddellijk na deze waarneming begint de miotor terug te loo pen van 1800 tot 1600 toeren, om daarna nog verder terug te gaan, en binnen een miüuut geheel te stoppen. Ik had nog juist tijd om een S-oocht te maken en het toestel met zoo wei nig mogelijk snelheid te landen in wat er uitzag als ©en weilandje. 11.20 G.M.T. Hit terrein was echter bestemd voor rijstbouw en evenals bij een Indische sawh waren er kleine walletjes op ge maakt, ongeveer 20—30 c.M. hoog, met gras begroeid eu vanuit de lucht on zichtbaar. Deze walletjes zijn aange bracht voor inundatie-doeleJiden Bij de landing, die overigens geheel normaal zou ziju verloopen, voeide ik een hevigen klap tegen ue wielen, doordat/ ik een van deze walletjes raakte. Het toestel ging niet over den kop en de schroef werd niet bescha digd, doch naarmate het toestel zwaar der op de wielen begon te rusten, be zweek het rechter wiel meer en meer; toen het geheel in elkander was ge- diaaid, raakte de poot van het lan dingsgestel den grond met het gevolg, dat de rechter helft daarvan bezweek. Alle buizen, tyahaive de lange buis, die boven den vleugel loopt, werden verbogen of braken. He potjes aan de fuselage scheurden uit. Het toestel kwam op den rechter vleugeltip te rus ten, die waarschijnlijk aan de ender zijde beschadigd is. He rechter aileron werd verbogen. He hei'oooni onderaan dien aileron eveneens. He motor bleek sterk warmgeloopen te zijn. He verf van de cylinderkop- pen was geheel zwart gebrand, en ver schillende kleppen zaten vast. Het water is blijkbaar zeer snel weg geloopen, aangezien oliedruk en -tem- [■eratuur normaal bleven, en de radia- teur bijna terstond leeg was, toen wij op den grond stonden. ik vrees, dat het onmogelijk zal zijn, ijet toestel,1 naar Holland1 terug te trans- porteereu, aangezien het ongeveer 3 K.M. van, de naaste spoorweghalte ligt, en de wegen daarheen vrijwel onbe rijdbaar zijn voor een gewone auto, laat staan voor een stel wagens met romp en vleugel erop. Wel zal het waarschijnlijk mogelijk tblijken, den motor uit te bouwen en te transpor- teereo. Morgen, Zondag, ga ik naar den heer de Brauw, Consul te Sofia, die blijken gaf van groote belangstel ling. Ik zal daar tevens nagaan, wat voor hulp van den daar gevestigden Bulgaarschen Militairen Vliegdienst te krijgen is. Helaas ligt Sofia hier nog minstens 0 uur sporens van af. He bevolking hier is niet arbeids- schuw, maar weet eenvoudig niet wat werk en haast beteekent. Overigens zijn de menschen niet onwelwillend. Het geeft echter weinig hoop voor eventueel transport. Ik hoef u niet te zeggen, hoe ons 'deze afloop aan het hart gaat, maar ik kan u verzekeren, dat wij alles zul len doen om' de zaak verder zoo goed mogelijk af te wikkelen. Onze geldmiddelen! ziju volkomen toereikend. De voorzetting van den tocht. Een beroep op de offervaardigheid van Nederland. Het Comité voor den vliegtocht is thans de propaganda begonnen voor de vc-rdere finanrieering van den tocht, die zij in het voorjaar opnieuw wil doen ondernemen. Het Comité schat het benoodigde be drag, boven en behalve de middelen, waarover het thans nog beschikt op circa f 75.000 waarvan het hoopt ook ('opdeel uit Indië te zullen ontvangen Wanneer dit bedrag verkregen mocht worden, zou het Comité in staat zijn, 2 vliegtuigen geheel uit te rusten en desvereischt uit te zenden, terwijl een reservemotor, hetzij gereed gehouden, Afctzij op eenig punt der route gedepo neerd zou kunnen worden. Minstens één dezer vliegtuigen, en wellicht beide, wanneer het reeds ge bruikte niet hersteld mocht kunnen worden, moet nog gebouwd, uitgerust en grondig in den vliegdienst beproefd worden. Het is daarom, om het her- vutten van den tocht in het aanstaand© voorjaar mogelijk te maken, dringend noodig, dat het Comité (dut zijn zetel heeit Heerengracht 13 te den Haag) ten spoedigste zekerhety verkrijg© over welk eindbedrag het zal kunnen be schikken. RECHTZAKEN. He (jieiMiHJ van een postiruniineJ niet 22.000. Voor de Vierde Kamer van de Amsun- damscht: Rechtbank hebben ©enige perso nen terecht gestaan, die betrokken zyn ge weest bu een dieislal van een aantal ïoi- len kleedingstof, op 20 Novemberr 1923 by een ïuzna in de iteadhuisetraat te Atastei- dam gepleegd en by den bekenden dietstai van een posttrommel, welke in den avond van 4 December 1923 by het Amsterdam- sche hoofdpostkantoor heeft plaats gehad. AU daders van dezen diefstal en ook van anderen diefstal hebben terechtgestaan J. C., oud 20 jaar, cartonnagewerker, on langs door de rechtbank tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld lif verband met een berooving van een Huit- scher voor 10.500, en F. J. M. Ooud 20 jaar, bankwerker, üei<d© beklaagden beken den. fiet O. M., waargenomen door mr. Hei- lingh, eiechte tegen C 2 jaar en tegen O. 3 jaar gevangenieettaf. Concurreerende autobusdiensten. Voor de itotterdamscne Kechtbank heelt tereent gestaan ue zo-jaiuge chauixeui M. v. W., te Krimjien, in appèl van een vonnis van den kantonrechter te Schoon hoven, waarby hy wegens overtreding van de motor en rywielwet was veroordeeld tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis en ontzegging van het recht om een motor rijtuig te besturen voor 1 maand. Beklaag de zou s avonde om half elf ter hoogte van het veer by Krimpen een autobus van getuige de Koos hebben aangereden. Beklaagde beweende cbat hij had raoeteh Uitwijken voor het publiek te Krimpen, dat de Koos wilde afdrogen omdat hy on rechtvaardig tegen zijn chauffeur was ge weest Hy was verblind door de lichten van de auto van de Roos. Er was zeer veei publiek. 'De president: Ja, dat publiek was ge komen om te zien, wat jij tegen de auto van de Koos zou uitvoeren. Getuige J. A. van Schalk was op den bewusten avond chauffeur geweest op de auto van B. de Roos. Getuige had fel licht op en beklaagde was met volle vaart op zyn wagen komen aanryden, doch had op het Laatste oogen- buk zyn stuur opgegooid. Hij had zijn bus echter nog even geraakt. Getuige beweer de nu te denken, dat beklaagde door zyn felle licht was verblind. De president vond het nogal dwaas, dat getuige met zulke gevaarlijke lichten ging ryden. Als beklaagde er den heeten avond mee gereden heeft, zooals hy nu zegt, zal het wel niet zoo erg zijn geweest. De president: U hebt vroeger verklaard, dat u dacht, dat de aanrijding aan moed wil van beklaagde was toe te schrijven. Beklaagde draaide er nog een oogenblik omheen, doch omdat de president hem op het gewicht van den eed had gewezen, gaf hy toe voor de politie aldus te hebben verklaard. Op een vraag van den verdediger, mr. Petit, verklaarde getuige dat de weg slecht verlicht was en dat het publiek in Krim pen zich had gekeerd tegen B. de Roos in verband met een ontslag aan een chauf feur gegeven. De aanrijding had daar ech ter niet mee te maken. Als die aanrijding met opzet geschied is, is dat uit concur- rentJenyd gedaan, zoo althans dacht men in Lekkerkerk. Getuige B. de Roos is op den bewusten avond met de wagen van zyn zoon meege reden, in verband met de bedreigingen, die hy gehoord had. Getuige heeft beklaagde met zyn bus zien aankomen, zooals getui ge v. Schaik heeft verklaard. Bij de aan rijding was de wagen opgetild en het spat bord beschadigd. Getuige v. Schaik kwam tegen dit laat ste op. 1 Getuige de Roos had van een bedreiging gehoord van beklaagde, die zyn wagen naar de Mzou rijden. Op een vraag van den verdediger ver klaarde getuige de Roos, dat de aangere den wagen niet aan den verkeerden kant van den weg heeft gestaan. Getuige E. de Roos was op dea bewusten avond gaan kyken, omdat hy gewaar schuwd was door getuige van Schaik, dat er iets gebeuren zou. Getuige A. J. v. d. Laan heeft den in druk gekregen, dat beklaagde den auto van de Roos, bestuurd door van Schaik, met opzet heeft aangereden. Nadat nog getuige A. B. Verwaal en twee getuigen décharge waren gehoord, nam het O. M. zyn requisitoir. Mr. Holsteyn achtte het ten laste geleg de bewezen. Beklaagde heeft het nu trach ten voor te stellen, alsof h(j niet met opzet de bus van de Roos heeft aangereden. Spr. is het echter daarmede niet eens. In Mei was er groote ruzie tusschen de onderne mers KJeyman en de Roos te Krimpen, er groote doozen f» m» TJUUTTM Mttü M is een oogenblik stilte geweest en op het oogenblJk is het weer hommeles. In Me was het zoo sterk, dat van te voren ge waarschuwd werd, dat er iets gebeuren zou. Deze chauffeur v. W. ging tot geweldda digheden over voor zyn ondernemer. Na het verweer van bekl., het uitwijken voor dron ken personen, is hy plotseling in hooger beroep gaan voeren. Deze beklaagde heeft al reeds eens terecht gestaan, omdat hy de Roos al eens heeft aangevallen en binnen kort moeit hy weer terecht staan. De straf is ernstig, de ontzegging van de bevoegd heid is natuurlijk de zwaarste straf. En de meest juiste straf. Het O. M. heeft al met verschillende burgemeesters geconfereerd en gezegd, dat, als aan de onaangenaam heden tusschen ondernemers geen emd komt, de bussen ten slotte in beslag moe ten worden genomen; dit is In het belang van het publiek. Eisch: bevestiging van het vonnis. iDe verdediger, mr. Petit, meende, dat verschillende incidenten tusschen de 'twee ondernemers zijn uitgegaan van de partü de Rloos. Deze laatste heeft nu weer kans gezien deze aanrijding uit te leggen, als opzettelijk geschied. Natuurlijk heeft hy er belang bij, dat v. W. de bevoegdheid tot rijden voor een tijd verliest. De auto van de Roos stond links van den weg, er liepen vele dronken menschen, deze zaak was geen uiting van de gewone con currentie. Er was een heele verwarring op den weg en in 't donker was beklaagde toen komen aanrijden. Het is zeer aanne melijk dat beklaagde verblind is geweest door.de felle lichten. Hfet gaat hier ook nog tusschen Krimpenaars en Lekkerkerkers. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair een voorwaar delijke straf. Uitspraak 21 October. In de zaak tegen P. J. v. d. W., 23 jaar, gedetineerd en recidivist, kermisreiziger, wonende te Delft, die terecht heeft gestaan wegens verduistering op 23 Juni van een fiets, die hij in bruikleen had gekregen van N. D. Gravesteyn, rijwielhandelaar te Gou da, heeft het O. M. geëischt 6 maanden ge vangenisstraf. Getuige N. D. Gravesteyn had aan v. d. W. de fiets geleend, omdat hy hem kende als bediende van den kermisreiziger Ver molen. De logementhouder M. L. J. Drak-^ ker had de fiets gekocht. De verdediger, mr. J. A. L. M. Loeff, pleitte clementie. Vrijgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren in de zaak tegen I. v. W., 51 jaar, pypenfabrikant te Gouda, door den kanton rechter te Gouda vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de arbeidswet, het vrijsprekende vonnis be vestigd. Slavenburg contra Scheurleer Het getuigenverhoor in deze zaak is gis teren voortgezet. Gehoord werl thans de leer L. Joost»:», cominissionnair in effecten, te Gouda, tot 1 Augustus 1924 directeur van het bijkantoor van Slavenburg te Gouda. Deze verklaarde, dat hy op 15 December .1920 by de opening van het bijkantoor di recteur was geworden. Korten tyd had hij 'heen en weer gereisd tusschen Amsterdam >en Gouda; in Mei of Juni 1921 had hy zich te Gouda gevestigd, waar hy kwam te wo nen naast van Galen. Omstreeks December, 1921 lowam deze eens by get mat een assu rantieportefeuille en vroeg hem, of hy in die richting iets wilde doen. Hier is echter niets van gekomen. Get. wist, dat van Ga len directeur was geweest van de Handels- en Landbouwbank te Gouda, maar niet waarom hy was weggegaan; later heeft van Galen get. eens gezegd, dat hy kwestie had gehad met zyn hoofddirectie. Van Ga len ging naar aan get. bekend was, te Gou da met verscheidene groote zakenmenschen om; via hem zocht get. introducties voor zijn bank. Na ongeveer een jaar is van Ga len by get. begonnen met zaken doen; dat waren contante zaken. Van Galen's eerste valuta-transactie met getuige's bank heeft »laats gevonden omstreeks December 1921. /an Galen vroeg toen aan get. een paar duizend gulden, waarvoor, naar zfo'n zeggen, by Scheurleer ft Zoonen's Bank te Gouda een aanwyzing gereed lag. Hy zei: „Heb je een paar mille, dan kan ik je een chèque bezorgen en die wil ik dan by jou verkoo- Aldus is geschied, Get had van Van Salen den indruk gekregen, dat hy iemand was, die deels eigen zaken deed, deels tus- schenpersoon was van groote zakenlui en altyd het volste vertrouwen in hem gehad. Van Galen had het altyd druk. Aanvankelijk vond zoo'n transactie eens per week plaats; zy liep dan over 30 A 40.000. In het voor jaar van 1923, omstreeks April kwam van Galen by get. en vroeg dezen of hy dage- lyks zaken met hem wilde doen. Hy deelde toen aan get mede, dat hy leider was ge worden van een financieele combinatie, die ;oederen leverde naar de verwoeste gebie- en in Noord-Frankrijk. De betalingen ge schiedden, naar hy zeide, op zyn naam by correspondenten van Hollandeche instellin gen In het buitenland. O.a. noemde hy de N.V. Scheurleer Zoonen's Bank en de Ne- derlandsche Handel maatschappy en zeide, dat hy de bedragen ten behoeve van de combinatie kon wegtrekken tegen storting van ronde bedragen in Hollandaeh geld. Zoodoende kreeg hy o.a. van de Ned. Han- delmaatechappy, naar hy zeide, bericht hoe veel geld er voor hem gereed lag, waarte gen h0 dan »m ronde som moest storten. CL had dMtild. P** «htate «den geven- den om dit alles, wat van Galen hem ver- reide nader te onderzoeken. Zoo deden get. en van Galen dagelijks zaken. Get. kreeg chèques van Van Galen, getrokken door het hiikantoor van Scheurleer ft Zoonen's Bank, t«T Gouda. Omstreeks half Mei 1923 kreeg set bericht van de Incasso-Bank te Am sterdam, dat te Parijs Fransche chèques van Scheurleer-Gouda geprotesteerd en onbe taald teruggekomen waren, wegens het ont breken van fonds. Het waren drie chèques, samen groot c.a. 109.000 francs. Get. heeft deze chèques aan het bykantoor van Scheur leer te Gouda doen aanbieden en dit kantoor heeft ze aan get. terugbetaald met de pro- testkosten. Een brief, hierop doelende, wordt op verzoek van mr. van Houten by het dos sier gevoegd. De Incasso-Bank heeft toen, in verband met het geprotesteerd zyn van de genoemde chèques, geweigerd verder Scheurleer-chèquee te accepteeren en get. van zyn kant heeft hierop geweigerd van Van Galen chèques te koopen, die door Scheurleer-Gouda waren getrokjeen. Van Galen heeft toen andere chèques aangebo den, o.a. van de Nederlandsche Handelmy. Van ongeveer Mei tot ongeveer Juli 1923 heeft get. dan ook geen chèques, door Scheurleer-Gouda getrokken, geaccepteerd. Begin Juli zeide van Galen tot get.: „Neem er nu toch nog eens wat. Ik ben overtuigd, dat ze prompt voldaan worden, u krygt nog den eigen dag uw geld, wanneer u ze by R. Mees Zoonen te Rotterdam aanbiedt." Get. is hierop ingegaan en heeft een ƒ40 50.000 genomen, die hy aan Slavenburg te Rotterdam heeft verkocht; deze verkoch ten ze weer, o.a. by Mees en kregen er nog 's middags geld voor. Zoo is het eeulge we ken gegaan. Toen vroeg van Galen ajin get. grootere bedragen aan Scheurleer-chèque» aan te nemen, hy zeide: „je ziet nu toch zeker wel, dat ze prompt worden betaald." Get. heeft dit geweigerd, maar was wèi van het prompt loopen van de Scheurleer- chèques overtuigd. De reden van de weige- iing was, dat get de Stheurleer-chèques niet by de Incasso-bank kon onderbrengen. Van Galen kwam eenige dagen later op nieuw by get. en vroeg hem chèques van Scheurleer in Rotterdam te nemen. Hy zou deze dan 's middags te Gouda komen in wisselen tegec chèques van de Nationale Bankvereeniging, welke hem hiervoor slechts slechts een matige provisie rekende. Hierop is get. ingegaan. Zoo is get. dan ook van ongeveer Augustus 1928 af dagelyks .naar Rotterdam gereisd, waar hy van Ga len in het bykantoor van de lncassobank aan de Leuvehaven ontmoette. Hetzy den dag tevoren, hetzy 'a ochtends van denzelf den dag gaf van Galen aan get het bepaal de bedrag op, dat hy noodig had. Op de Leuvehaven gaf van Galen aan get. dan de Scheurleer-chèques. Eerst gaf hy de chèques dan ontving hy van get. het geld. De laatste maanden voor 5 December zagen get. en van Galen elkaar op het bykantoor van de lncassobank, aanvankelyk hadden zy elkaar ontmoet in het café Het Gouden Hoofd te Rotterdam. Get. heeft meer dan eens ge zien, dat van Galen dan na afloop ging stor ten by de Uniebaak, zooals get dacht voor rekening van zyn principalen. Meermalen heeft get met den heer Lok horst, hem destyds reeds bekend als pro curatiehouder van Scheurleer-Gouda, naar Rotterdam gereisd. Get. heeft het echte'' niet op zyn weg liggende geacht uit te vor- fcchen, waarheen hy dan ging en hy heeft hem dan ook nooit gevraagd, wat hy te Rotterdam ging doen. Aan het Maasstation gingen get. en Lokhorst uit elkaar. Yun Galen placht 's middags de Scheur- leer-chè<juee by get. te Gouda te halen, waarna hy ze dan omwisselde in chèquee- Natobank. In den middag van 4 December 1928 heeft get, aan Van Galen op diens verzoek ter hand gesteld ƒ30.000 in bank papier, waarvoor van Galen volgens af spraak met get aan dezen zou leveren een ciièque groot c.a. 200.000 francs op Parys. Dm omstreeks zes uur belde Van Galen op, zeide, dat mr. van der Hoeven even naar den Haag was, naar een kliniek en dat dien tengevolge geen handteekening ahnwezig was en verzocht get de chèques dein volgen den morgen te mogen leveren, waarin get. toestemde. In den ochtend van 5 December 1923 is Van Galen ten kantore van get. te Gouda gekomen. Hy zeide, dat hy dien dag .een post van ƒ410.000 wilde „doen". Voorts \aide hy, dat er mogelyk ook een post-Han del maatschappy te „doen" was van 28.000; maar dat was niet zeker. Get. is dien mor gen per trein naar Rotterdam gegaan, heeft zich naar het bykantoor van de lncassobank aan de Leuvehaven begeven en daar een as signatie groot ƒ320.000 van de Incasso- bank op de Nederlandsche Bank gehaald. Plaatsgebrek noopt ons het vervolg van dit verhoor tot morgen te laten wachten. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De voetbalwedstrijd tegen Zuid-Afrik». Naar wij vernemen is in de Maan dagavond gehouden vergadering van de Nederlandsche elftalcommissie het Ne- derlandscfa elftal, dat op 2 November e.k. in het Stadion te Amsterdam te gen het Zuid-Afrikaansche elftal zal spelen als volgt samengesteld DoelVan der Meulen (H. F. C,); achter Denis (H.B.S.) en Tetaner (Be Quick) midden Lefèvre (Kampmig), Van Linge (Be Quick), Horsten (Wil lem II) voor Snouck Hurgronje (H. V.V.), Volkers (Ajax), Pijl (Feijen- oord), Baer v* Slangenburg (H.B.S.), De Natris (AjajQ. MARKTBERICHTEN. Aardappel markt Amsterdam, 15 Oct. 1924. Flakkeeaehe eigenheimers b-5.15, Drentsche eigenheimers 33.10, Friesche borgers 4, Zeeuwsche blauwen 5.60, id. bonten 5.60—5.76, id. qSgenheimers 4.25, id. blauwe eigenheimer» 4.10—4.40. STADSNIEUWS. GOUDA, 15 October 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie zyn gelegd de verzoeken met bij lagen van: H. J. Maree, Turfmarkt te Gouda, om veiigunning tot het uitbreiden zijner sme dery door by plaatsing van een autogenisch laaehapparaat op het terrein gelegen ach ter de werkplaats Turfmarkt no. 44, ka dastraal bekend Sectie B no. 2388; A. J. van der Weyden, Graaf Floriaweg 11 te Gouda, om vergunning te verleenen voor z^'n rytuig en carosaeriefabriek en wel door het plaatsen daarin van 3 electronic toren, resp. 2 van 2 en 1 van 5 P.K., voor het in werking brengen der verschillende machines, in het peroeel gelegen Nieuw- steeg no. 8, kadastraal bekend Sectie C No. 792. Op Dinsdag den 28 October 1924, des na middags ten lft ure is op het Raadhuis gelegenheid om bezwaren tegen de gevraag de vergunningen in te brengen en geduren de drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schirfturen worden kennis ge nomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zyn, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een óf meer zijner leden zyn verschenen ten einde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. De vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Op verzoek van den heer A. van Wynen wordt aan de agenda van de «p Woensdag 22 October a.s. te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken nog toegevoegd als punt 6: „Wat kunnen de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland doen, om een snellere Recht spraak in Handelszaken te verkrygenT" Liefdadigheidsbazar. in het gebouw „Daniël" heeft gister avond de officieele opening plaats gehad die gehouden wordt ten bate van de res tauratie der Kleine Kerk. De heer W. B. Blommendaal opende de bijeenkomst en verklaarde dit gaarne te doen omdat hy hot voorrecht mag genieten voorzitter van de Restauratiecommissie to zyn. Nadat spr. de eerste 8 verzen van Psalm 103 had gereciteerd, zeide spr. in gedachten terug t« gaan tot de inwydihg der Kleine Kenk en hoe de zegen op het werk is ontvangen van God den Heere; de meeste onzer weten zeer goed hoe die kerk schreide naar verbetering en spr. herdacht de heer F rederiks die door omstandigheden niet langer in het comité zitting kon ne men en betuigde voor diens arbeid. Met de iniwyding wan de Kleine Kerk is een mooi stuk werk verricht, maar zegt spr., het hinkende paard kwam achteraan. Met behulp evenwel van zoovele dames en met Gods h/p beeft men dit weik tot stand kunnwn brengen. Spr. bramit in het bijzonder dank aan bet Dames-comité dat iederen Donderdagavond by elka#r kwaan om de verschillende arti kelen ite vervaardigen en aan den heer Groenendal, die alles fabriceerde wat voor deze bizar noodig was. Spr. meende thans te hebben gezegd datgene wat noodig was en beioot met de hoop uit te spreken dat er nif, alleen veel kykers maar ook veel koop^rs zullen komen en dat om 10 uur de Hing van het te koop gestelde, voor olgenden dag aanvulling zal beboe- Woerden, 15 October 1924. Aanvoer 380 partyen. Prys Goudsche kaas le srt. 73—78, 2e srt. 69—72; le art met Ryksmerk 7078. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERICHT Verwachting Zwakke tot matige wind, uit oostelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen neer slag. Zelfde temperatuur. Daarna nam de heer Jongenburger het woord. Het zy my vergunt, zeide spr., als president kerkvoogd, namens het college van Kerkvoogden een enkel woord te zeg gen en dank te betuigen voor de uitaoodi- ging de opening der bazar te kunnen by- wonen. Spr. stelde er prijs op namens het college geluk te wenschen met het doel tot hiertoe bereikt. Het college, voelende de medewerking uit de gemeente, is dank ver schuldigd aan de dames en heeren die het initiatief genomen hebben tot het houden van de bazar, die financieele en geesteiyke resultaten opleyeren zal. Zoo U weet, vervolgd© spr., zyn de stof felijke belangen der kerk ons toevertrouwd en ook is het bekend da* de kerkvoogdy moeilyke jaren heeft doorgemaakt, het is daarom niet te verwonderen dat wy zoo dankbaar zyn gestemd nu de gemeenteleden het college niet alleen laten staan maar de handen uit de mouw stak om te steunen en te schragen. Onder Gods zegen is al veel be reikt, indien men elkaar verdraagt en geen dingen in den weg legt die verbrokkeling teweeg brengen, ie met Uw steun nog zoo veel te bereiken. Spr. constateerde met vreugd© dat het kerkbezoek aanmerkelijk is verbeterd. Uit dit meende re bezoek is herhaaldeiyk naar voren gekomen het be wijs da* da kerk te klein was; meer en meer gingen er stemmen op tot restaura tie. Men had kunnen beginnen met een ba zar en dan overgaan tot restauratie, doch spr. acht het goed gezien niet eerst te col lecteeren en dan te restaureeren, om de gemeente te toonen wat men kon bereiken en ieder te overtuigen dat men evengoed plaats kan vinden in «ie kleine kerft als in d© St. Jan. Spr. besloot met de hoop uit te sprtken dat in deze 3 dagen de kroon zal gezet worden op het werft van de dames en hee ren van het comité en da* de gemeente met dankbaarheid en blijdschap erkennen zal het werk dat het comité in de®e heeft ge- De heer Biommendmd verklaarde ver volger» de bazar voor geopend. Door alle aanwezigen werd daarop een rondgang ge maakt langs al het tentoonge*elde, waar letterlijk van alles te koop la, te veel om op te noemen. Allee la met veel «maak ge rangschikt en de etnlagès alen er zeer ver lokkend uit. Aan de öoodige kanaapelen ontbreekt het niet. Behalve het rad van avontuur, sjoelbak, draaibord, hoofd van Jut, »yn er nog meerdere attracties. Ken aardig strykje doet zich tijdens de openstelling der bazar hooren. Iteede den eersten avond was de toeloop voor d© tentoonstelling zoo groot, dat ve len que moesten maken om tot de bazar to woralen toesrelaten. Opere*ten-avond van Victor Hollaender. Hoewel niet zoo in one land, i» Victor Hollaender in zijgeboorteland Duitochlanti «Is operette-componist bekend en gewild. Ook als dirigent en reeds sedert tal van jaren heeft hij d© muzikale leiding in het Berlynsche Metropoltheater. Operette-opvoeringen moeten door den muziek-recensent natuurlijk een anderen maatstaf worden aangelegd dan opera-uit- oeringen, immers de behandeling der stof j© aanleg der executanten bij de eerste is een zoo geheel andere dan by dramati sche opera's. Een operette met louter goede zangers zonder speel talent verongelukt veel eerder, dan een opera, waar een goede stem toch altijd hoofdeisch hlyft, hoewel we niet gaarne zouden zeggen, dat speeltalent by een opera ontbeerd kan worden; by zéér, zéér weinigen toch in d© opera vinden we beide kwaliteiten vereenigd en dat is «tan toch ook van de meeaten het bezwaar tegen opera-opvoeringen in het algemeen. We zouden hierover kolommen vol kun- m schrijven, maar thans zou dit natuur- ïyk al heel weinig ter sake doen. Wat d© uitvoering van gisterenavond be treft, zoo vermoeden we, dat velen teleur gesteld zullen geweest zijn over het gebo- dene. Over het geheel genomen, kan van een aan behoorlijke eischen beantwoorden- den kunstavond niet gesproken worden. Waarmee we geenszins willen zeggen, dat de Duitsche artisten niet hun beste beentje hebben voorgezet, maar er was een tekort. Het stemmateriaal, waarover de medewer kenden beschikten, was onvoldoende en bij een der dames wier naam we gelukkig niet kunnen noemen, want programma's werden niet uitgegeven afschuweiyk kt*lijk en banaal. De zanger, omiwien vrijwel de geheele avond draaide, en dl© tevens als conféren cier optrad, had geen geringe taak en ver dient stellig lof. ..Meister" Victor Hollaender accompag neerde uitnemend. Zyn muziek is van een populair, licht genrre. Zyn bekende „Schau kellied", door een der dames heel aardig voorgedragen, verwierf luiden byval. De belangstelling was maar zeer matig, hoewel 't een goed idee is, om kwart over 8 te beginnen, opdat ook winkelier en leenman over 't algemeen tijdig aanwezig kunnen zyn. tt De uniformen voor het Sted. Muziekkorps. Het gisteren geplaatste verbeterd bericht van de aanbesteding *van uniformen voor het Sted. Muziekkorp^VlhS oh» niet, zooals abuaieveiyk is vprmelq, verstrekt door de N. Z.-H., «toch is ons van andere »yde me degedeeld. Cursus voor niet.Kathoüeken. Men meldt ons dat Pater Hendrichs we derom, evenals vorig jaar, een aantal cur sussen zal houden voor niet-katholieken. De eerste cursus zal plaats hebben op 5 November as. Een tweede opvoering van „Boefje" in den Schouwburg. Naar wy vernemen zal op 22 Oct. avs. in den Schouwburg het Ver. Rotterdamsoh en Hofstadtooneel een herhaling geven van „Boefje" met Annie van Ees in den titel rol. Aangehouden. Wegens n.et nader te noemen handelin gen met een 17-jarige jongen is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht J. de B. alhier. (km-BuKfmei» t|fd Je New- Vort heeft bereikt. ten lijn. |)E K. III OM 4 IWH IN LAKKHUR8T. Op de kwaekery 't was «en goddelijk lAKKHURST, 15 0el- H* Hartnaata- dorpegenooten bat aarat oude schulden ver effenden en daarmee ongeveer gereed sul- mooie dag zag alles er even fleurig uit, maar die schat krijgt nog een heel ander aanzien, als men hooit, hoeveel volharding, geduld, studie, overleg en kundè tioodig z\jn om in het kweeken, uitvinden cn verede len van rododendron ©n aaaiea de eerste te blijven. Men praat hier ook van bloem- stamboek; van rododendron-adel, vun edel bloed, bastaards genealogieën, kortom een heraldisch apparaat waarby het den leek duizelen gaat, maar een nieuw© rododen dron van vier jaar brengt dan ook een 36 op, een eenjarige een pond. Men wete, dat we woldra in den herfst bloeiende rododendrons zullen hebben en de heeriykste azalea's, die in den kouden grond kunnen overwinteren, alsmede dat weldra een »«er welriekend© rododendron het geheimzinnige laboratorium zal verla ten. We zien hem of haar hoogst welvarend in de... couveuse. I)le bloemententoonstelling, in het voor jaar te Haarlem te houden, zal nieuwe ver rassingen op het gebied van de beide ge noemde bloemsoorten brengen. 't Spreekt, dat bij zoo'n gelukkige ont wikkeling van het bedryf, de Boskoopers zich wat benauwd gaan voelen in hun dorp, dut voor broodmagere menschen schijnt ge bouwd met de nauwe steegjes en onmoge- lyke verkeerwtoestanden. Inderdaad, het kan zoo niet Wijven en wy hopen met de Boskoopers, dat de grootoche verbreedings- plannem van hoofdstraat en Gouwebrug zoo spoedig mogelijk tot uitvoering zullen ko men. STOLWIJK. De kerfteraad van Stolwyk heeft aan het verlangen van het Cl. Bestuur niet willen voldoen ,n.l. een onvoorwaardelijk en dul- deiyk bericht te zenden, of hy den ligger van het predikantstraktement ten spoedig ste in orde zal brengen, ja dan neen. Want hij heeft geantwoord „nog niet" daartoe te willen overgaan. Schorsing zal nu onvermydeiyk zijn. Abonnement» Tooneelvoorstellingen Ons Genoegen. 1 Naar 't Bestuur van de Sociëteit One Ge noegen ons mededeelt, komen de inteeke- ningen op de abonnemento-voorbtellingen vrij goed binnen. Er zyn echter, willen deze voorstellingen kunnen doorgaan, nog pl.m. 100 abonnementen te weinig. Ten einde misverstand te voorkomen, maakt het Bestour, in 't bizonder de leden, dringend opmerkzaam, dat de iyst 25 Oct. \aa. wordt gesloten, na 25 October zyn er geen abonnementen meer te verkrygen en kunnen losse kaarten slechts tegen ver hoogd tarief b ij gekocht worden. Indien men dus profiteeren wil van de billijke prjjzen, moet men hiervan voor 25 Oct. aan deö héér Kleinbloesem kennis geven. Agenda. 15 en 16 Oct van 7—10 en van 26 uur, Gebouw Daniël, Bazar ten bate der Kleine Kerk. 16 Oet., uur. Lokaal Tot Heil dea Volks. Ledenverg. St&atk. Geref. Kiesvereenigmg UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Een middag in Boakoop. Een medewerker van het Vaderland heeft een bezoek gebracht aan de kweekery te Boskoop van den heer v. Nes. De schitte rende kweekery teelt, zooals men weet, vooral rododendron en azalea. Wat óe ver slaggever bij dat bezoek boord© over den al gemeen en toestand in dit kweeke rij-cen trum, volg© hier. D© stemming ia er vry wel boven de wolken en vele kweekers her inneren zich niet zoo'n goeden tyd als den tegenwoordigen. AUei gaat weg en voor zeer goeden prijs. Amerika, Engeland Duitachland koopen enorm en Zuid-Ameri ka is weder met groote onders aan markt. De kwade jaren zyn, naar de heer v. Nies verzekerde, vrijwel goed ge- n met trote vertelde hy, dat heeft een telegram ontvangen dat dr Z. K. III beden arriveert. Het luektochip tal waarecfeyaiyk te vier uur aankomen. NKW-YOKK, 15 Oet. draadloos. Haden middag te eir min. over drie midden-Euro- pceeohe tijd te Lakehurst geland. Ken Amerikaan sok syndicaat. NEW YOHK, 15 Oct. Nu do Duitecha boralolloouin# mot noovool succes ge lanceerd is, dooien do Amerikaansctoe banken mede dat all aicto vereenigd hebben tot een syndicaat, de Ameri can en Continental Corporation, welke zich ten dool stelt de belegging van Amerikaansoh gold in Kuropoosohe In dustrieën. Het opriohtiugskapitaal van genosanid syndicaat ls op 9 millioen dollar vastgesteld. it- i-- .«n DuÜBckUnd. LONDEN, 15 Oct. De loetting voor i>uitschland was in 4 uren overtee- Keud. Te ze» uur hedenmorgen stoud iceds een qu© voor de bank van hngoland oen de Lnschrijv iugsbiljotten in te lev ©ren. Tegen 9 uur hoüenmor- gen was hot aantal wachtenden goste- t»on tot ruim 2000. WISSKl, KOKHSBN. Louden Beriyn Parys Brussel Zwitserland Woenen Kopenhagen Stockholm Christian»» New-\oik 14 Üctobur 15 October offlclw'. 11.46 11.40% 0.60% 0.60% 18.42% 13.32% 12.32% 12.27% 48.96 48.92% 0.0036 0.0066 44.60 44.— 07.65 67.90 36.40 36.10 2.64% 2.56 Niet officieel. 34.80 84.26 11.16 11.16 7.66 7.60 Ken korte zétting. Pot harst'h klacht. Ken persoonlijk feit by een bouw- quaestie. Een gemeenteleeniiig. De openbare leesMud. Een heel korte utting ditmaal 1 Na een uur was de geheeie agenda afgehandeld en de openbare zitting reeds gesloten. 'lkien ging de Raad in besloten zitting over en daarop drukt het zegel der geheim houding. Was niet onvermakelyk. De heer Pot- hurst klaagde ditmaal z(jn nood dot er zoo weinig raadszittingen worden gehouden. Wy dachten toen zeker den geheelen mid dag onder het gehoor der edelachtbaren te moeten vertoeven, want by een zoodanige klacht mag worden verwacht dat de heeren nog wel het een en ander op het hart heb ben, maar niets daarvan: er was geen ani mo voor eenige discussie. Ergo: de heer Poth&rst mocht willen dat hy zyn mond maar had gehouden, 't Was nu wel wat dwaas. Hy achtte het noodig den Wethouder Bokhoven even een prik te geven door te zeggen dat deze ais party in een bouw- quaestie niet naar behooren had gehandeld. Byval had hy daarby niet, ihtegendeel, de Voorzitter wees op de verordening en de wethouder achtte het dan ook niet noodig op dit ^lersoonlyk feit" ia te gaan. De quaastie zelve komt, nadat B. en W. prae- advies hierover zullen uitbrengen, oVer 14 dagen weer in den Raad. Het is voor d© gemeente tegenwoordig niet gemakkelyk urn aan geld te komen. Toen by het voorstel tot ophooging van.de Alg. Begraafplaats de heer Oosterling er tegen ageerde «iat de gemeente maar leent, 't ging daarby om 7660.en hy voegde daarb(j: ,/lat 's wel heel gemakkelyk" kreeg hy direct te hooren dat dit allesbe halve gemakkelyk is. Trouwens dzt Wykt ook wel uit he* Feit dat tot dekking van een uitgaafspost van 13260.voor de aanschaffing van een auto-veeg- en sproei- mach ine voor den Reinigingsdienst de ge meente by de Gemeentel yke Spaarbank te Huissen moet gaan leenen. De bankiers zyn blijkbaar niet op leeningen van Gouda g«- steld! Er is pl een» meer door den Voor zitter van den Raad ook op gewezen dat het plaatsen van leeningen hoogst moeilijk is. Er is nu een gelegenheid geschapen om tot stichting eener openbare leeszaal te ko men, n.l. boven de Waag, daar de gemeen te deze lokaliteiten ter beschikking heeft gesteld. De r.k. leden hebben, zooals te verwach ten was, tegen dit voorstel gestemd. Hat zal nu moeten blyken of geen der rJt. in gezetenen, wanneer de leeszaal er is, van deze werkeiyk nuttige instelling gebruik zal maken. 't Is te hopen dat de leeszaal de alge meene belangstelling hebben zal. Milaan Praag Do foudfteamarkt hud heden eeu be slist ong©animeert! voorkomen. Bij ma tigen handel vertoonden do koersen achter alierweg© oen inclinatie tot in zinken. Vrij veel bewoging ontatond in Compauia's die aan overwegend aanbod onderhevig waren eo eon ver lies van meerdere procenten leden. Op de olie-atdeeluig waren Koninklijke flauw en reageerden eenige procenten. G ©consolideerden eerder toto lager. De handel in Redjang Lebong wa» inge krompen en het "fond» bewoog rich op het laagste niveau van gister. In ta bakken ging weinig otu en vrijwel over de geheele linie ondergingen de no teerden een verlaging. Van de al- faire in rubberwaarden was niet veel overgebleven, in meerdere gevallen trad een kleine reactie in. Thee-aan- deelen trokken slechts minimale be langstelling en werden eerder iets la ger genoteerd. Scheepvaarten aan den zwakken kant. Suikerfondsen zoo goed als verlaten. Onder de industrieeion ontmoette Holl. kunstzijde vraag. Prolongatie 4% BERLIJN, 16 Oct 1 uur. Amsterdam 16444—16528, Brussel 2017—27, London 1884K— 93 tt, Parijs 2196—2208, Zwitser land 808576. NEW-YORK, 9.80, 16 Oct Londen 449%, Parijs 522%, Brussel 481, Italië 487, Zwitserland 1919, Amsterdam 8928, Chris- tiania 1410, Kopenhagen 1724, Stockholm 2660. LONDEN, 1 nur, 15 Oct. New-York 449%, Parijs 8600, Brussel 9340, Beriyn 1887, Amsterdam 1146, Italië 102 29/82, Zwitserland 2848. TDRAADI.OOZE DIENST.) DE Z. R. II TE NEW-YORK. BERLIJN, 15 Oct. Hedenmiddag te 10 win. voor half 3 midden-EaropeeodM tyd uil New-York verzonden telegram omtrent de Z. R. III meldt: Zooeven vloog het lechtaehip over het Vrijheid sul andheetd. Het vaart thans in de richting ven Hudson, direct naar Ukehnrst. By de vaart over de Hudson werd het mdt uit New-York geestod dat de Z. R. III hedenmiddag te 1.26 mid- AD VERTENTIEN Getrouwd: T. VAN VLIET en E. A. A. P1ERSMA die mede namens wedertijdsche familie hartelijk danken voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Gouda, 14 October 1924. wm ts Zaterdag 18 October a.s. hopen, onze ouders F. L. J. LAFEBER •n N. VAN WILGEN hunne 25-jarige Editvoreenigtog te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkind. GOUDA, 1924. Pretoriapletn 8. Ontvanguren: 4—6 namiddag. was van le klas Firma AANGEBODEN (geen winkel) voor net persoon bekend met w(fk- bediening. Thans verdienste 80.— per week. Voor veel uitbreiding vatbaar. Koop som 1000.—. Brieven aan S. H. CHANS, Alexander N urn an kade 67, Utrechte 2766 20

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2