s ERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADÜVOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WEB KERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. NSWONING met aanhoorigheden uitinuntend No. 18671 Donderdag IN October 1924 64« Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen GOUDA. TE isrds. ROMANTIEK. EN’S leken EER. s, s- I, E L. irnssca land Tuinland, en groot bijna TIEN gnen- 9 lucht 8 (xn het ons naar FEUILLETON. buitensporige chique 2653 50 noch de Br, in voren (Wordt vervolgd). heen Niemand is verplicht om groot of ge- leerd, maar wel om rechtschapen te zijn. kwartaal ƒ2.90, inco per poet per uit op lachte in zichzelf en „Vier Jahreszeiten” Naar het Duitech van OLOA WOHLBRUCK. Vertaald door »'»ev» J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. 16S. - de ■MU Het bevat yz«r I makkelijk in het I ot voordeel. (Tm- I ■rdt zij voortdu- I ie staal niet ver- I om maakt zich I 2685 40| me verslappings- I ƒ11» 12 fl. ƒ21. I Den Haag, ’dr ■■■■■■■F (iOÜDSCHE 101 HIM. -waren vorst en vor stin Warjagin met bedienden hier uit op wier gestaan a, toen iiwtortte schoonvader begaan te bobben hij de familie van de tyranni deze vrek wilde bevrijden.” De Regeeringscrisis in Duitschland is npg steeds niet opgelost. Thans is weer het be richt gekomen dat de democraten zich te gen een uitbreiding naar rechts hebben uit gesproken. De fractie besloot vast te hou den aan de opvatting, dat de crisis zonder noodzaak is veroorzaakt en dat overwegin gen van buitenlandsch politieleen aard het aanbiyven van de tegenwoordige regeering dringend eischen. De regeering is verplicht, zoo zeggen zy, de toestemming van den rijksdag te vragen voor de voortzetting van den tot dusver gevolgden binnen- en buitenlandschen politiek en mag eerst de- misaioneeren als de rijksdag haar tegen de verwachting in, daartoe dwingt. In over eenstemming met alle vroegere besluiten kan de fractie een eenzijdige uitbreiding van de coalitie naar rechts niet op haar verantwoording nemen. In een bespreking met den rykskanselier en met de leaders van het Centrum ver klaarden de democraten nog, dat de frac tie aan een regeering, waarin de Duitsch- nutionalen zitting hebben, in geen geval wenscht deel te nemen en dat zy dan ook onhenoepeljjk haar minister zou terugne men. Anderzijds heeft de fractie echter verklaard, dat zij tegenover zulk een rechts gerichte regeering voorloopig nog geen op positie zou beginnen, doch eerst de regee- ningiflhandelingen wenschte af te wachten. Het Centrum en de Duitsche Volkspartij hebben hun fractievergaderingen, die aan vankelijk gisteren zouden plaats vinden, tot morgen uitgesteld. Eveneens is de be spreking van den rykakanselier, dr. Marx, met de leiders der coalitiepartijen tot he den verdaagd. In parlementaire kringen beweert men, dat de rijkskanselier ambtsmoed^ zou zijn, in het bijizondef* wegens de oneenigheid in zijn eigen partij. Maar het aftreden van dr. Marx zou die van het geheele kabinet ten gevolge hebben, wat de crisis natuurlijk nog aanzienlijk zou verscherpen en met het oog daarop gelooft men dat deze over weging de rijkskanselier zal bewegen aan te blijven. ■ukkerö te Ba.ni ïjjn 8. F. ten Cate, SM. am: ÏG, 4« druk, hebben het moeilijk den zin te maken.” Dagmar glimlachte. „Niet tobben”, zei BHa altijd. En nu zeg ik ook niet tobben, Ari. Oij hebt zooveel op ons anderen voor.” „Het werk I Ja Goddank.” Hij greep naar zijn glas en dankte mevrouw Markoff, die hem toedronk. Daarna sprak mevrouw weer verder met Bela, die naast haar zat, en klonk met hem, op het welzijn van uw lieve zutter. Zij ia ecu buitengewoon seliep- seltje. Zij beeft do taarin-moeder bè- tcoverd door haar schoonheid en tiaar frnsche natuurlijkheid, zooals de vorst mij verleid beeft. Daarb.j heeft zij niet de rol gespeeld van een vorstin War jagin maar zij was liet in werkelijk heid. Merkwaardig dit aanpassingsver mogen. Mevrouw Markolf glimlachte spottend „Bedenkt u eens goed, waarde Bela, ia er toch misschien in uw familie een of ander gekroond hoofd geweest.” Nu glimiadite Bela ook en schudde het hooM. „Het is misschien, hel vrije Hongaar nehc zigeunerbloed mevrouw Markolf.” Zij knikte. „Het Ie megelijk - er rijn wlke volksstammen. In het Zuiden, in den Kaukasua heb ben wij ieta dergelijks. Herder», aan Koningen gelijk Zij lachte kort. IMETMODEN, JSCHEN LICHAME- *ELUKE EIEKTKN, II FRANKRIJK. De Fruuche jeugd en de militaire carrière. In een hoofdartikel geeft' de „Figa ro” uiting aan zijn bezorgheid o vér hel feit, dat de Franache jongeling schap zich meer en meer van de mi litaire loopbaan afwendt. Het aantal leerlingen aan de Militaire School van Samt-Cyr neemt gestadig af. In 1889 bedroeg het 2 469, in 1914 1866, ter wijl er zich thans nog maar 700 leer lingen bevinden. Bovendien verlaten een groot aantal afgestudeerden spoe dig den militairen dienst om in ande re beroepen hun bestaan te vinden. Hetzelfde is het geval met de Poly technische Schooi het vorig jaar zijn van de 250 leerlingen, die eindexamen hadden gedaan, 13ó, dus meer dan de helft, uit de militaire carrière getre den. Twee jaar geleden was van alle batterij-commandanten in het Fransohe leger, slechts één van de Polytechni sche School afkomstig. Het blad vreest dat de schaarschte aan goed onderlegde jongelieden., die de officiersloopbaail kiezen, zal leiden tot een verlaging van het intellectu- eele peil van het offioierskader, daar men nu de officieren uit de onderoffi- ciersscholen zal j^>eteti recAiteeren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot don bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 1 yslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prija. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 7< hooger. Gewone advertentiëh en ingezonden mededeel ingen bij contract tot zeer gereduceer- den pr(js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomut van «oliede Boekhan delaren, Adverteotiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. van huur en terstond m ander in perceelen, bezichtigen, behalve 2 Januari 1925. Bree zes met kaart, tijdig n kantere der notaris te inlichtingen geven. IBUR8 te Bod, en E te Bergamtecht DAGEN 30 OOCTOBER NOVEMBER d.*.v w e, telkens des mor^ ZALM a. d. Markt te erkoopen: iriiouden uda, onmiddellyk de kom der gemeente chikt BOUWTERREIN N HEKTAREN. Vrij den, de landerijen ter- 1 Mei aa len best Tusschen het Engelsche Rijk en het her boren Turkije schijnt het op het oogenblik erg te spannen. Wy meldden reeds de oor zaak van het geschil, maar willen het hier nog eens herhalen. Zooals men weet, werd in 1923 ter gelegenheid van de vredeson derhandelingen te Lausanne door Turkije eenerzijds, Engeland anderzijds een voor- loopiige grenslijn aangegeven tuaschen het Turksche gebied en de streek van Mosoel, die een betwist terrein vormt, hetgeen niet behoeft te verwonderen, daar er enorme petroleumvoorraden in den grond zitten. Te Lausanne hebben Turkije en Engeland, dat in Irak zijn mandaatsverplichtingen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan óns Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82: Redactie Tel. 545. auditorium van 10.0UO ponuMken, plotseling de sprekerstribune L en de premier met 200 toehoorder» naar beneden viel. Niemknd werd ech ter gewond en MacDonald stond la chend weer op. HONGARUK. De myaterwwM* moordzaak. In Boedapest heeft zioh een myste rieuze moord-affaire algespeeld. Ver moord toch werd de bekenden sport man en groot-g rond bezit ter dr. Ar thus Egyedd. De hcIioorzxmmi -dr. Ernet Fro- reich beeft bekeudi den moord op zijn „omdat lie van Slachtoffers der wetenschap. Uit Alaska wordt via New York be richt, dat de expeditie naar het Wrail- getajland, op Heraldeilaiwl de overblijf selen heeft gevonden van vier leden 5an de expeditie, die in 1913 in op dracht van de Canadeeache regeering ▼BRNENIGDK 8TATBN. De behouden aankomst vaa de Z. R. 111. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld is de Zeppelin gistermiddag te drie uur 11 minuten te Lakehurst geland. Do reis van het schip van Friedrichsha- fen naar Lakehurst heeft 81 uur en 25 mi nuten of 3 dagen, 9 uur en 25 minuten ge duurd. Uit andere berichten uit New York blijkt, dat de Z. R. III v|ftna«l «an !u» boven New York heeft beschreven, alvo rens de reis voort te zetten. Het luchtachïp ging zoo laag «lat het het Woolworth- gebouw scheen te zullen raken. Het weer was uitstekend en het luchtschip bevond zich nog in uitstekenden staat. In de Amerlkaansche hoofdstad was de belangstelling zeer groot. Bjj de redacties van de bladen en In de groote clubs had men den heelen nacht op de aankomst van het luchtschip gewacht. De groote filmondernemlngen hadden hun medewerkers per motorboot uitge stuurd. Ook de redactie* hadden booten met verslaggevers in de richting van Boston uitgezonden. De berichten over den tocht werden met alytrinche letter» van het gebouw van de New York Time» aan de nieuwsgierige» medegedeeld. Radio- omroepers deden hetzelfde. Alle daken wa ren zwa|t van de menschen. Van de gnoo- te kantoren wapperde de vlag. Naast de Amerikaansche vlag zag men hier en daar de zwart-rood gouden vlag van de Duitsche republiek. Op de daken van de gebouwen van een paar groote dagbladen speelde muziekcorpsen. Een twintigtal vliegtuigen vloog de Z. R. III tegemoet. Toen de Zep pelin boven de stad verscheen was de me nigte eerst een oogenblik stil, maar toen gingen honderdduizenden armen de in om de Z. R. III te begroeten. regeering. Het feit, dat zy een minder- heidsregeering is, zal van een en ander wel de oorzaak zijn. Aan de Volkenbond zal thans de taak zyn om door een harer commissies tq la ten uitmaken, aan Wie het bewuste gebied zal worden toegewezen, want beide landen hebben zich tot den Bond gewend om be moeiing en oplossing van het geschil. De Britsche Regeering verzoekt zelfs aan den Bond een buitengewone zitting bijeen te roepen. Zoowel naar den wensch der Britsche als naar dien der 'Turksche regee ring zal thans de Volkenbondsraad al lereerst moeten beslissen wat onder den militairen status quo verstaan moet wor den, die volgens het Raadsbesluit van 30 September gehandhaafd moet worden, tot dat de Raad zijn beslissing omtrent de grensregeling zal hebben gegeven. Het verzoek van Engeland is onmiddel- Ijjk overgebracht aan den tjjdeljjken voor zitter van den Volkenbondsraad Paul Hy mans. Deze zal te beslissen hebben of een buitengewone Raadszitting zal plaats vin den. In kringen van het Volkenbondssecre- tariaat wondt de vraag geopperd of men niet zou kunnen volstaan met het toever trouwen van de beslissing over de inter pretatie aan Bnanting, die immers rappor teur over de Moaoelkwestie is en wiens rapport over de handhaving van den status quo onveranderd door den Volkenbond raad werd goedgekeurd. Uuitsche militairen hij verstek veroordeeld. De krijsraad te Nancy heeft ’n gru welijke episode uit den oorlog behan deld de fusillade door de Duitschers van meer dan honderd burgers in het dorpje Gerbéviller, in de eerste da gen van den oorlog Ongeveer negen tig getuigen zijn gehoord tijdens dp instructie, welke een jaar heeft ge duurd. Afsehuwelijke feiten zijn aan het licht gekomen omtrent het optre den der Duitsohe militairen, die weer- looze burgers zonder vorm van proces doodschoten. De Duitsche mandant eener Branting zijn volledige miaiaterlijst te kunnen publiceeren. BUITENLANUSCH NUEüWs. DU1TSCHLAND. Generaal Degoutte vertrokken. Generaal Degoutte is definitief Mainz naqr Parijs vertrokken, zijn volger zal binnen enkele weken aan- omen. O« politiaka crisis in Ouitsohland. Het Engetech-Turkache conflict-Een buitengewone zitting van den Vol kenbond. Aftreden van de Zweedache regeering. Een aocialutuch- liberale coalitie. zoo gretig nakomt, getracht het onderling over het bewuste gebied eens te worden. Overeengekomen werd door de beide par tijen, dat, mocht het ónmogelijk blijken om tot een accoord te komen, by den Volken bond zou worden aangeklopt om een scheidsrechterlijke uitspraak te vellen. Toen de bepaalde tijd, binnen welken overeen stemming tusschen Angora en Londen zou moeten zyn bereikt, verstreek, zonder dat men het eens werd, werd een Volkenbonds- commissie benoemd, wier taak het zou zijn in de naaste toekomst ter plaatse de toe standen na te gaan en op grond van haar bevindingen advies te geven. De situatie is nadien nog wel gecompli ceerder geworden, omdat beide partijen el kaar voor de voeten werpen, dat zij de grenslyn, welke voorloopig was vastgesteld, niet eerbiedigen, maar in tegendeel door troepen laten overschrijden en gewapende afdeelingen zenden naar de betwiste zone. Engeland heeft zelfs verschillende nota’s naar Angora gezonden, waarin het zyn be vreemding en ontstemming uit in verband met het feit, dat Turkije maling zou hebben aan den status quo. Tenslotte heeft Turkye de Britsche nota’s beantwoord, maar in Engeland achtte men het antwoord onbe vredigend, omdat het, volgens het Britsche inzicht allerlei leugenachtige uitvluchten bevatte. Ónmogelijk is het voorts niet, dat Engelsche en Turksche troepen in Irak slaags zyn geraakt, doch daarover zullen de berichten vermoedelijk weldra nader in lichten. Ondertusschen trekt het de aandacht, dat er Engeland blijkbaar zeer veel aan gele gen is, dat inzake de kwestie-Mosoel een beslissing wordt genomen, die in ’t voor deel van Groot Britannië uitvalt. Wat i» de reden toch, is men geneigd zich af te vra gen, dat Engeland in dezen zoo hardnekkig vasthoudt aan zyn standpunt? Is het al leen om de petroleum, die één der belang rijkste bodemschatten van Mosoel is en waarover Engeland misschien ook nog gaar ne zou beschikken, nadat binnen verloop van enkele jaren Irak zyn onafhankelijk heid zal hebben verkregen? Wil nèt zyn invloed ook in den vervolge in Irak be stendigen.? Wil het zich een veiligen weg verzekeren naar zijn uitgebreid Indisch ko loniaal gebied? Misschien zyn dit alle mo tieven, die ertoe bijdragen, dat Engeland zoo op zijn stuk blijft staan en er b.v. niets voor voelt door een plebisciet te la ten uitmaken, aan wie het betwiste gebied zal worden toegewezen. Overigens is hel merkwaardig, dat een Labourregeering als die van MacDonald, wie imperialisme en onderdrukking van volkeren krachtens haar partij leuzen vreemd moet zijn, niettemin een politiek v^brt, zooals die zou worden ge \oerd door elke willekeurige burgerlijke Cannes aangekomen, &nl hadden de reeks van kamers betrokken onder het „appartement” van mevrouw Markolf die hier aoht dagen geleden voor lan ger verblijf haar intrek liad genomen met haar dochter, een bediende en een kamenier. Dien avond was ook uit St. Peters burg graaf Boris idudnik in hel hotel afgestapt en voor dien tijd bestelde Jack, de kamerdienaar van den vorst, een fanriliediner van lieven couverts, dat in de groote middenzaal van vorstelijke vertrekken gebruikt worden. De ovale tafel was overdekt met zil ver en er hing een geur van rozen en viooltjes, alsof de jonge, sohoone vor stin al de zomersche pracht der Rivie ra uit haar ritselende k loeren had' uit gestort. Ofschoon het hotel zijn beste kellners t,vr beschikking had gesteld, hadden toch de beide kamerdienaars post ge vat Anton tusschen de stoelen van me vrouw Markoff en haar dochter en Jack tusschen het vorstelijk paar. Hun gelaat was ondoorgrondelijk. Hun gehoede persoon was| gedragen door het bewustzijn van diepgevoelde waardigheid, al bestemd die voor het oogenblik slechts uit elke beweging en eiken wensch van hun meesters te vo ren te raden en ten uitvoer te brengen. Jack vond dat zijn jonge vorstin in de paar weken van haar huwelijk zeer generaal Clausz, com- infanteriebrigade, divi- sie-generaal von Berrer, en nog vijl andere Duitsche opperotticieren wer den bij verstek ter dood veroordeeld. Voorts werd een aantal officieren met dwangarbeid gestraft. ENGELAND. Een tribune waarop MaeDanald en 200 toe- hoorders «tanden, ineen gentort. MacDonald hield gisteren te Cieck- 1 heaton een verkiezingsrede voor een was „vooruitgegaan waartoe de Ln- gelsche gezelschapsdame en het Fran- sche kamermeisje die zij in Nizza had aangenomen, niet weinig hadden bij gedragen. De Engelsche matigde de buitensporige chique van de Fransohe en de Duitsche kamenier, komst mevrouw Markolf had en waar van Martha de eer had, haar te hebbeu ontdekt, zorgde er voor, dat Engelsche noch de Fransche van de onervarenheid van haar jeug dige meesteres te veel misbruik maak ten. Jack zou het pijnlijk gevonden lieb- ben, indien Anton van mevrouw Mar koff iets aan te merken had gehad op „zijn vorstin”, stellig pijnlijker dan wanneer de vorst zelf iets af te keu ren had gehad. Jack stelde met voldoening vast ‘lat zijn Hoogheid, ondanks zijn zilver wit te haren aan de slapen, in zijn hoffe lijke verliefdheid niet achterstond bij een jongen main. Vreesde slechts een toename van' al te burgérlijke intimi* teit tusschen de vorstelijke tibtge»voe ten en zag het daarom met genoegen, dat Rudnik de aandacht van Hare Hoogheid eenigszins van haar echtge noot aftrok en op zaïb wist te vestigen De onstuimige hulde die deze voor naamste aller St. Peterburgsche cava liers haar bewees en wiens liefdesavon turen bijna de reed» tot sagen gewor den avonturen van zijn hooggeboren vader evenaarde, deze hulde was voor Het vraagstuk der nationale bewapening is in Zweden oorzaak geworden van het aftreden van de conservatieve Regeering. De conservatieve premier wilde dat Zwe den alvorens een beslissing te nemen in zake de nationale venrtodiging diende af te wachten de in den a.s. zomer te houden conferentie, welke het vraagstuk van de internationale vermindering der bewape ning zal behandelen. De meerderheid van den Ryksdag was evenwel tegen een uitstel van het verde- digingsvraaigstuk en wilde de kwestie m de komende ryksdagzitting aan de orde te stellen. Onder zulke omstandigheden zeide de premier, was het de plicht van do re geering om af te treden. Daarna heeft de koning geconfereerd met de leiders van de verschillende par tyen, nJ. met Branting voor de sociaal democraten, admiraal A. landman en oud- minister A. Pettersen voor de conserva tieven, oud-minister E. Loefgren voor de liberalen en met C. G. Ekman, leider van de radicale prohibit!e-party, welke laatste met de sociaal-democraten wilde samen werken, teneinde het verdediging.svraag stuk op te lossen. Het gevolg van deze conferenties is ge weest dat de Koning aan Branting de vorming van een kabinet heeft opgedra gen, welke opdracht de aoc-democ ratine he leider heeft aanvaard. Reeds dezer dagen verwacht de heer mister Jack als het ware een proef steen voor do rol, die de jpnge vorstin later in het ooncert der mooie vrouwen van Europa be»teavd was te spelen. Dagmar Markoff zat in een van haar wazige witte japonnetje» die haar iet» bcvenaardsch gaven tuoMchen haar moe der on Arpad Cza»lo, in, deze had zijn plaat» gekregen aan het smalle einde der tafel en wisselde va» daar uit dikwijls korten blik met z’n broer Bela. „Ben je blij, Ari?” De kleine slanke kinderhand legde zich naast zijn bord, totdat hij die met de zijne bedekte. „Ja, Sneeuw vrouwtje I” Hij trachtte aan zijn stem al de vast heid te geven, waartoe hij in staat was Hij was blij, dat zij hem niet ge vraagd had of hij gelukkig was. Want hel waren toch slecht» uiterlijke moei-, lijkheden, die door geld in orde ge bracht konden worden, dit geld, dat nog te kort in de handen van Marika w»«, dan dat zij het reed» geheel als haar eigendom zou kunnen beschou wen. En soms als hij Bela’» bleek, ze- nuwaohtig gelaat zag, scheen het hem toe, dat Bela zich hier aan de tafel van zijn tot vorstin gdkorden zuster, niet veel behagelijker voelde dan in hei groene narrenpak van de Kikvor- schenkapel. „Mijn lief Sneeuwvrouwtje, wij arme kerels die kunstenaars zijn, hebben het werkelijk moeilijk, en ook de anderen 147 - Maar de Maecenas liet zich niet meer zien en daar zaten zij vast, de hotel- chef wilde hun instrumenten vasthou den als onderpand voor de onbetaalde verteringen. Wie kwam toen als red der in den nood Lustig I In een oog- wen1- zette hij een paar concerten met de mannetjes in elkaar. Lijfkapel van den Keizer van Samarkand.” Het kostte Lustig verder geen hoofd breken 'Hij verhief wien hij wilde, tot keizer. Op hem maakte noch den Go tha, noch aardrijkskunde, indruk. En dan zou een vorst Warjagin hem imponeeren De heer Lustig hot zich naar de brengen. Daags te

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1