:rk TEIT som. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, N1EL WEHKERK HJDERKERK., OUDEWATER, REEL’WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. lEN’S I rieken 'EER. No. I587B Woensdag 22 October 1924 64» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ZOON L er )S 1TE ■arde. RO M A N T I E K. Thais 2406 94 ‘1 samen de .4 er FEU1LLETOS. L naam van Arpad Czaslo zou in kan viel zij htwn lachend in zouden hem waa, De duurt Een grafkelder van Stuyveaant. In New York is op 6 October Miss Ca therine E. S. Stuyvesant, een afstamme linge in rechte lyn van Pieter Stuyvesant, den laatsten gouverneur van Nieuw Am sterdam, begraven. Het lijk werd bijgezet JD, END (iOlBSUIE fflilHVT. Itijd Uw glas bij onze Onze l Redactie 765. - I oersoonlijkheid. PINDE Laster is als een sneeuwbal; hij ver- tijk haar voeten wel mocht kussen, groot aanhoudend onder het voortrollen. Naar het Duitach van OLQA WOHLBRUCK. Vertaald door ®evr J. p. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. In Frankryk wordt de ontbinding van den Rijksdag algemeen met voldoening begroet. De bladen der linkerzijde wijzen er op, dat de Duitsche verkiezingen van 4 Mei j.l. sterk werden beïnvloed door en een protest waren tegen de Roerbezetting. Sindsdien is veel veranderd in de politieke situatie. Poincaré is door Herriot opgevolgd. De overeenkomst van Londen heeft de inter nationale atmosfeer gezuiverd en heden verkiezingscampagne in Engeland natuurlijk nog steeds voort. Werd aanvankelijk een absolute meerderheid voor de Labourparty uitgesloten geacht, sinds gisteren zijn de kansen van de La Hevige »torm boven Cuba. Een hevige storm heeft gisteravond ge woed boven Arroyos-de-Mantua in Cubaansche provincie Pinar-del-Rio, Reeds staat vast, dat 8 personep zijn gedood en 50 gewond. Bijna elk gebouw in de stad werd beschadigd. De tabaksoogst heeft ten zeerste geleden. Een vaste dienst voor den nieuwen Zeppelin? Naar de bladen melden is het Ameri- kaansche ministerie van marine van plan den nieuwen Zeppelin voor een geregelden passagier- en postdienst naar Panama over Havanna te bestemmen. wordt een aanvang gemaakt met de aan- gekondigde ontruiming van het Roergebied. In de rede, welke hy te Boulogne heeft gehouden, heeft Herriot nog uitdrukking gegeven aan zijn twijfel aangaande de rich ting, welke Duitschland zal inslaan. Thans is het woond aan de Duitsche kieoers, al dus de regeeringsgezinde Fransche bladen om te kennen te geven, of zjj werkelijk vrede wenschen. De rechtsche bladen in Frankrijk spotten eenigszins met de zoogenaamde nieuwe Fransche politiek en haar beroep op de Duitsche democraten. Zij wijzen er op, dat de Duitsche verkiezingen een maand na de Engelsche verkiezingen plaats zullen heb ben, en dat een versterking der Engelsche conservatieven als wachtwoord zal kunnen dienen tot versterking van het Duitsche nationalisme. vil maken verten tien., etn adver- aen in één of tjjd- onder dat tneetr kost shtatneeks, doen door Ivertentie- rouda, dat ►dig heeft, tentie be- e bladen. i gaarne VEREENIGDE STATEN. Een geschutstoren ontploft. Volgens een Exchange-telegram uit New York, is de lichte kruiser „Trenton’ te Norfolk (Virginia) binnengekomen met vier dooden en achttien zwaargewonde le den van de bemanning aan boord. Tijdens de schietoefeningen was de voorste ge- schuttoren van het schip ontploft met bo vengemeld noodlottig gevolg. Aan de „Mississippi” overkwam verle den jaar een dergeljjk ongeluk. De „Tren ton" is nog slechts een jaar oud.. Arbeid in een drieploegenatelitei. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heelt aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, waarin de in art. 80 onder A of B, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1028 genoemde arbeid wordt verricht, in alle gemeenten de» Rijks vergund, dat in hun ondernemin gen gedurende liet tijdvak van 24 de zer tot en niet 81 December mannelij ke arbeiders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrichten ingevolge het bepaal de bij art. 80 van genoemd Werktij denbesluit, voor zoover zulks noodig is, om in een continu werkende fa briek of werkplaats of in een continu werkend gedeelte van een fabriek of werkplaats arbeid in een drieploegeu- stclsel mogelljk te maken, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Ar beidswet 1010, aldaar arbeid verrich ten a gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in de drie achtereenvolgende weken b. in drie achtereenvolgende weken gedurende 56 uren, tusschen 10 u. dea namiddags en 6 u. des voormiddag». Poatchèque- en girodienst. De nummers 50.00969.999 op 27 Oct. as., in verkeer. De directeur-generaat der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de be en 7e groep, bedoeld in lid 3 on der b van de beschikking van den mi- ii-nrler van Waterstaat van 24 Septem ber 1924 (de nummers 50.000 tot en met 60.000) de postciièque en giro dienst weder zal worden geopend mei ingang van 27 Oct. De aalariaverlaging van het Rdkaperaoneel. Naar de Tel. verneemii uit goed in gelichte bron heeft het departement van Financiën aan alle andere depar tementen verzocht op te geven, wat de hosten zouden bedragen, als de aan- gekondigde salarisverlaging voor het Rijkspersoneel voor de gehuwden tot 10 beperkt zou blijven. 152 De „,r enkele weken beroemd zijn geworden, ook zonder de uitgezóchte ontvangda gen die vorst en vorstin Warjagin in «et hotel Adlon inrichten ter eere van den jongen schilder en zijn lieftallige jonge vrouw, die uit de hoogste Rus sische aristocratie voortsproot, zooals de bladen het zoo mooi schreven. w* zonder Frossary, die-dblken dag, omringd door een zwerm vereerders op de tentoonstelling kwam en die zoo luid als zij maar kon aan wie er maar naar wilde luisteren, vertelde van Ar- Pfld Czaslo die haar „dood geërgerd h»d onder het poseeren en die werke- in den grafkelder der familie Stuyvesant, die in de kerk van St.-Mariu in the Bou- werie is gelegen, en waarin behalve de oude gouverneur nog 82 andere leden van zyn familie rusten. Aanvankelijk stond op de plaats waar nu de kerk gebouwd is, Stuyvesant’» boerderij, waar hy woonde nadat Nieuw Amsterdam New York was geworden en tot zijn dood in 1672 bleef. Naderhand maakte de hoeve plaats voor de „Dutch Reformed Church”, die een en een I kwart eeuw geleden afbrandde en door de tegenwoordige kerk werd vervangen. In den tuin der kerk staat nu ook Stuyvesant’s borstbeeld, dat door Koningin Wilhelmina aan New-York werd geschonken en vlak bij het graf van den gouverneur werd op gesteld. dear zij zoo braaf stil had gezeten, alleen omdat zij voelde, dat hij een genie was, een heel groot genie zoo als er maar eens in de honderd jaar een op de wereld komt I” Men zag op het schilderij niet Fros sary ofschoon zij in het midden stond mei den onbegrijpelijke!!, ontroerenden adel van de meest volkomen lichame lijke schoonheid, niet den reusachtigen grooten athleet, niet het lenige, op een roofdier gelijkende liohaam van den jongeling, niet de mooie, lokkende en toch door verdriet verteerde vrouw met haar beide kinderen, die zij naar zich toetrok, als had zij een voorge voel van een dreigend gevaar, niet de vele gezichten, verwrongen door smart en genot, niet de aanklagend nitge- strekte armen, en vertreden gestalten, men zag de ineenstorting van een we reld, voelde de grootheid van ’n smart, die saamgevlochten scheen uit huive ringwekkende, droomachtige*- herinne ringen, en schrikaanjagende voorge voelens. Zoo iets dergelijks voelden ook ze ker de beide vrouwen, die op 'n bank tegenover het schilderij hadden plaats genomen. „Indien men bedenkt, dat al deze menschen. ook de meest afschuwwev- RUSLAND. Rusland schorst de ratificatie van het Russisch-En gelsch verdrag. 'Rusland verwacht een gunstige afloop van de onderhandelingen met Japan en een spoedige onvoorwaardelijke erkenning de jure door Frankrijk, aldus een resolutie In Noorwegen hebben de verkiezingen 'n versterking van rechts gebracht. De deel neming aan de stemming was buitengewoon groot. In Christiania hebben 85 der kie zers gestemd. Wel zijn nog slechte weinige resultaten bekend, doch de tot dusver bekende cijfers wijzen op vooruitgang der Conservatieven en van de Boerenparty en op een achter uitgang der Linkerzijde. Op de Communis tische Partij die nog in de Derde Interna tionale georganiseerd is schijnt een tame lijk onbeteekenend aantal stemmen te zijn uitgebracht, terwijl de Onafhankelijke Com munistische Party, welke uit de Derde In ternationale is getreden, zich schijnt te handhaven. De Sociaal-Democraten hebben eenigen vooruitgang te boeken. De candi- daten der partijen, die voor de afschaffing van het drankverbod ^streden hebben, schijnen zeer veel succes te hebben gehad. BUITEN LAND8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een benzineopola,gpiaatB vernield. Te Koblenz is een groote opslagplaats van Amerikaansche benzine en olie in de lucht gevlogen. Er is meer dan 250.000 kilogram olie en benzine verloren gegaan. ENGELAND. Het aantal werkloozen. Het aantal in Groot-Britannië ingeschre ven werkloozen bedroeg op 18 October 1.210.200 of 5875 minder dan op 6 October en 75.423 minder dan op 31 December 1923. Admiraal Sir Percy Scott, t Sir Percy Scott die gisteren is overle den heeft by testament bepaald dat zyn stoffelijk overschot moet wonden verbrand en zyn asch in zee moet worden geworpen. Dit zal Donderdag geschieden. De ad miraliteit stelt een kruiser ter beschikking en zal den overleden admiraal de laatste eer bewijzen. kenden, u.t moeders geboren zijn, uit vrouwen, /jooals gij, mevrouw Czaslo en ik, zou men dan niet gelooven.dat wij het zijn die al het leed over do wereld brengen Mevrouw Czaslo knikte peinzend. „Men mag blij zijn, mevrouw Mar kolf, wanneer onze kinderen niet heb ben te boeten voor onze liefde.1’ Mevrouw Markolf wist, wien de oude vrouw bedoelde en zuchtte diep en bevend. Vele kogels treffen personen, die minder schuldig zijn” zeide zij zacht. Het was toch slechts de laatste aan leiding geweest, de lawtstjy droppel aan den overvollen emmer toen haar ongelukkige zoon in een hartstoohtelijk ridderlijke opwelling tien smaad had willen wreken, dien generaal Markoff een meisje dal Patkul lief was, had aangedaan. Patkul had in den persoon van ge neraal Markoff een heilloos beginsel aan het wankelen gebracht. En wat hij was begonnen, anderen voorteelten en.... voltooien. „Wij hebben zoovele Markoffs in ons mooi duister land, lieve |nevrouw Czas lo, en er zullen nog vele Markof is val len en vele Patkuls te gronde moeten gaan, voordat liet bij ons licht wordt.” Ni' richtte eu4l;e vr uw d"h Wat de menschen over een werk van mij weten te zeggen, dat kan ik des noods aanhooren, als ik een oud man ben en in het geheel niet meer weet, hoeveel leed en hoeveel geluk ik had terwijl ik hel voortbracht. Zoo lang ik echter nog zoekend ga van de eene smart in de andere, van de eene hoog ste vervoering in de andere wil ik van dat geschrijf in het geheel niets hooren of, wel. Kom dadelijk met mij naar -buiten in do Maximiliunslrasse, Sneeuw vrouwtje. Daar zal ik je kussen voor het oog van alle men set ion en dan moeten zij morgen in de couranten schrijven, hoe heerlijk innig, hartstoehteiijk en geni aal Arpad Czaslo .zijn teerbeminde vrouw heeft gekust. Als ik echter tegenspoed heb er iemand komen, die een zwarten bril heeft opgezet, en die zou dan zeggen dat ik den kus op den linker mondhoek eigenlijk zou „Ari, Art! v<-> de rede. Zij sprak er nooit meer met over. Want zoo als hij nu eenmaal moest hij blijven. In de onveranderde kracht van zijn In een onderhoud dat de Rykskanselier had met vertegenwoordigers van de pers, heeft hij uitvoerig de motieven uiteengezet die1 hem tegen zjjn zin aanleiding hebben gegeven den Rijksdag te ontbinden. Hy sprak de hoop uit, dat een volksvertegen woordiging zal worden gekozen die in staat en bereid is samen met de ryksregeering de moeilijke problemen op te lossen, die in de eerstvolgende maanden zullen worden gesteld. Tevens hoopt hij, dat de uitslag van de verkiezing Duitschland in staat zal stellen het vertrouwen te behouden, dat het thans weder in het buitenland geniet. Een proclamatie van de Rijksregeering. De verkieziitan vastgesteld op 7 December. Fransche persstemmen. De ontruiming van het Roergebied. De verkiezingscampagne. De verkiezingen in Noorwegen. Het besluit van de Ryksregeering om den Rjjksdag te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven, is gevolgd door een proclamatie van de Regeering tot het Duit sche volk, waarin o.a. wondt gezegd: De met zware offers, maar met zicht baar resultaat gevoerde politiek der regee ring moet consequent worden voortgezet en voor de toekomst verzekerd worden. De economische wederopbouw heeft ook de rus tige ontwikkeling der Duitsche binnen- en buitenlandsche politiek tot voorwaarde. Deze is evenwel eerst dan volkomen ver zekerd, wanneer alle bij de wederopbouw betrokken partijen zich vastbesloten stellen op den grondslag der Grondwet en deze tegen eiken onwettigen aanslag ,van welke zijde deze ook moge komen, verdedigen. In den nieuwen Rijksdag moeten de ver- eenigde krachten sterker zyn dan de ver- deelende. De radicale elementen moeten by de nieuwe verkiezing uitgeschakeld worden. Is het geen schande dat de Duitsche Rijks dag de hulp der politie moet inroepen en dat de uiterste elementen van links en rechts elkaar de hand reiken om het re- geeringswerk te saboteeren. Zal het Duitsche volk innerlijk verder gezond worden en het naar buiten herwon nen prestige behouden en vergrooten, dan moet de regeering op een vaste meerder heid kunnen steunen. Ten slotte keert de proclamatie zich te gen de versnippering der partijen, zooals deze by de vorige verkiezingen tot uiting kwam. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, LS1 agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; 3 Tel. 545. recht op, en over haar hard gelaat lichtte een trotsebe uitdrukking. En zij zeide niet, om de door smart gebogen, aanzienlijke vrouw niet te kwetsen, dat zij nooit en om geen prijs ter wereld haar eenvoudige Duitsche woonkamer zou willen ruilen met het prachtigste, Russische paleis. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bexurgkring: 1—5 regeda 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zatendagnummer 20 1 yslag op dén prys. Liefdadigheids-adverteoitiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot xeer gereduceer- den prijs. Groote letter» en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusaciienkoiiMt van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. van het Centraal Uitvoerend Comité der Russische regeering, welke resolutie was ingediend in de zitting van het Al-Russ^h Parlement. De resolutie wenscht de regeering geluk met het herstel der normale betrekkingen met China en met het verkrijgen van het l«zit der Chineesche Oostelijke spoorwe gen. Met betrekking tot het EngelBch-Kusswch verdrag verklaart <1* resolutie, dat deze voorloopig geteekende overeenkomst de grens beteek'ent der commissie door de sov- jetregeering gedaan. De Sovjetregeering besloot tot deze over eenkomst met Engeland, omdat 3e daar aan het bewind zijnde regeering gesteund werd door de arbeidersmassa's, doch in verband met de regeeringscrisis in Engeland besluit het Centraal Uitvoerend Comité de ratifi catie van het Engelach-Russiache verdrag te schorsen en de overeenkomst te verwij zen naar het presidium van het Centraal Uitvoerend Comité. De resolutie geeft het buitenlandsch commissariaat instructie de tot dusver ge voerde politiek voort te zetten en de con- solideering van de vriendschappelijke be trekkingen met de buitenlandsche landen te bevorderen, teneinde den vredé te her stellen en conflicten te vermijden, die de menachiheid bedreigen. De resolutie eindigt met te verklaren, dat onverbiddelijk strijd zal worden gevoerd tegen ieder, die het bolsjewistisch regime omver zal willen werpen. Voorts wordt nog medegedeeld dat de verkiezingen zullen worden gehouden op 7 December. De Pruisische Landdag heeft eveneens besloten de verkiezingen te doen houden op 7 December, zoodat deze zullen vallen. Innig gelukkig keerde Dagmar met haar man weer in München te-rug. „Nu weet je wien ge getrouwd hebt, Sneeuw vrouwtje, is het niet zoo ,.Ik heb liet altijd geweten, maar nu weet de geheele wereld het.” Zij weea op de stapels couranten. Nu werd hij opgewonden en trok haar heel hard aan tiaar kastanje brui ne haar. Met dat couranten gepraat moetrt zij hem niet aankomen. Dat maakte hem maar woedend. In dien een stille, hoogstaande man hem onder vier oogen zijn indruk had mee bedeeld. Ja maar zich aan kritiek te moeten onderwerpen over datgene, wal hij in smart had voortgebrachU „Want ieder werk is een lijden, Sneeuw vrouwtje.” Een heel stil lijden en daarbij uiterst pijnlijk En elke werk is geluk een hoogst onoünnig en diep beschamend bourparty weer gestegen. Een jaar geleden stemden 5% millioen kiezers conservatief, 4 Mi millioen liberaal, 4K millioen op de Labourparty, 6 milliopa kiezers stemden heelemaal niet. Volgenrf de „Star” schat men het aantal zetels dit Labour zal ver overen op 252 (thans 198), dat der con servatieven op 261 (thans 259), en dat der liberalen op niet meer dan 97 (thans 158). In de kringen der Inedpeadent Labeur Par ty wordt bevestigd, dat de kansen voor Labour zyn gestegen, de cyfers die wer den genoemd zyn echter minder gunstig voor deze party dan die welke de „Star” noemt. De noteeringen der verzekeringen van Lloyds zyn thans: 6 tegen 1 tegen een vol strekte meerderheid der conservatieven en 10 tegen 1 t°Ken een volstrekte meerder heid van Labour. Wat de ontruiming van het Roergebied 'betreft, men heeft reeds kunnen lezen van de voorbereidingen tot ontruiming in ver schillende plaatsen. Hedenmorgen 7 uur zouden de in de Rijn haven van Karlsruhe gestationneerde Fran sche troepen over den Rijn naar de Paltz aftrekken, met uitzondering van een deta chement van 15 man. De Franschen hebben eveneens Mann heim in de richting Ludwigshafen verlaten. Het slot van Mannheim werd ontruimd en door de Duitsche politiek bezet. De bevol king onthield zich van elke demonstratie. De sinds Februari 1923 te Mannheim ge- stationneende scheepvaartcontrolecommis- sie van 25 man i» gebleven. Verder zullen heden ontruimd worden de gebieden van Dortmund en Hoerde, voorts Vohwinckel, Remscheid, het station van Limburg en de strooken ten Z.O. en O. van de grens van het bruggehoofd Keulen. Het douanebeheer in Emmerik is weer overgedragen aan de Duitsche overheid, de Belgische ambtenaren zyn reeds vertrok ken. De Belgen hebben voorts Wezel ver laten en trokken over de Lippe en de Rijn brug naar Büderich af .Incidenten vielen niet voor. De plaatsen op den anderen oever der Lippe bleven nog bezet. De Rynlandcognmissie heeft verder de aangekondigxle verordening uitgevaardigd betreffende de overdracht op 28 dezer der door de geallieerden in explditatie genomen onderpanden aan de Duitsche regeering en de teruggaaf aan de eigenaars der door de regie geëxploiteerde ondernemingen met I uitzondering van de spoorwegen. Intusschen zullen de Duitsche autoriteiten bij de dou anen ,de dominiale bosschen en de uitvoer vergunningen reeds heden den dienst her vatten.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1