rr 1 [NOSE ERK ~ty! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berken woude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieii WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 1567 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen tuur ut GOUDA. e i in DE LIEVELING DER GODEN. Vrijdag 24 October 192464» Jaargang en i aan z’n 5 FEUILLETOH, <9 (Wordt vwTOlgd). O le en eerste touwt van «oliede Boekhan- vóór de plaatsing zyn. ver ten. (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P. WESSELINK4-VAN ROSSUM. 1 hun men» S. E- H. J£ IL, N D am; in vacuo. plantaardig mid- le, zenuwzwakte, ng. elijke nevenwer- Het tafereel was hem na- pd, en hij wiet dat noch n hoepelrokken ergens wa- laten, maar van het oogen BV1TENLANDSCH NIEUW8 DUITSCHLAND. Het burgemeesterschap van Duisburg. De Belgische bezettingsautoriteiten heb ben het verzoek van den ryksminister van binnenlandsche zaken dr. Jarres om het burgemeesterschap van Duisburg opnieuw te aanvaarden, van de hand gewezen. De militaire controle. De in September begonnen inter gealli eerde militaire controle wordt met kracht voort gezet In den loop der vorige week bezochten de intergeallieerde commissies 24 troepcn- afdeelingen, 31 militaire inrichtingen en bu reaux, 42 politiebureaux en 30 industrieele bedryven, o.a. de Phönix te Horde, het Stahlwerk Becker, de Mannesmann-Röhren- werke, e.a., terwijl aan een troepenafdee- ling in Dessau een niet aangekondigd be zoek werd gebracht. De teruggaaf der mijnen. De regiemijnen zullen op 27 Oct. door de Fanschen aan de eigenaars worden terug gegeven. Het boechbeheer weder in Duitsche handen. De teruggaaf der staatsbosschen aan de rogeeringen der landen is thans geschied. De bestaande moeilijkheden zijn op bevre digende wijze opgeloet. De Rjjnscheepvaart. De stoomvaart op den Rijn kan, zoo wordt uit Mainz gemeld, in het najaar haar 100- per week 17 cent, met Zondagsblad ir de bezorging perdooper geschiedt. Toelagen. Zoolang een mannelijk ambtenaar een wedde geniet, die minder dan f 2000 bedraagt, wordt hij bij of na het volbrengen van hei 2Be levensjaar indien hij gehuwd is of gehuwd ge weest is en ten minste 2 dienstjaren beeft, in het genot gesteld van een toelage van f 200 of, indien het maxi mum van de schaal, waarin de ambte naar is gerangschikt, een bedrag van f 200 overschrijdt, van f 300. Boven en behalve de wedde en toe lagen, naar de regelen van dit besluit toe te kennen, genieten de ambtena ren, gedurende hei jaar 1925, bij wij ze van tijdelijke toelage, voor hun wet tige of wettelijk (erkende, zoomede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtgenoot gesproten kinderen be neden den leeftijd van 18 jaar, die zij op den len Januari van het jaar be- De Raad van den Volkenbond zal in zijn te Brussel te houden vergadering behalve de quaestie van Irak ook op verzoek van de Grieksche regeering de quaestie onder zoeken van de Grieken te Konstantinopel, tegen wie maatregelen van verbanning zjjn genomen, welke de regeering van Athene in strijd acht met de bepalingen der con ventie nopens de uitwisseling van Turken en Grieken. De Raad zal uitonaken of deze conventie bovenbedoelde maatregelen wet tigt. Een rede, op zijn pas gesproken, is als gouden appelen in zilveren geheelde schalen. in ieder geval op economisch en bescha vingsgebied in Egypte een massa goeds heeft tot stand gebracht? De nationalistische regeering in Egypte waardeert dit alles niet en mist het inzicht in de weikelijke situatie van het land, zoo- als ze hierboven werd geschetst. En als ze op dezen weg blyft voortgaan, dan zal dat onvermijdelijk tot een botsing met Enge land moeten voeren. Immers het is zeer de vraag of Engeland in een zaak van zulk een vitaal belang als de onderhavige niet zelf zal willen beslissen, instede van dit door den Volkenbond U laten doen? In elk geval is he{, onbillijk voor het drei gende verloop der Egyptische kwestie Mac Donald die immers tegenover Zagloei voor de Britsche belangen naar behooren is opgekomen verantwoordelijk te stel len. gegeven. Maar wie hem daarna volgde zeide Curzon zou het terrein onbegaan baar vinden door moeilijkheden in Ierland, Egypte, Arabië, Indië en Turkije. Dit verwijt van Curzon is met zeer bil lijk, bij een nader onderzoek zou het wel eens voor een groot deel teruggekaatst kun nen worden naar MacDonalds voorganger of voetgangers. Dat Je gebeurtenissen in het Verre Oosten zich ontwikkeld hebben op een voor Engeland ongunstige wijze kan toch niet het gevolg zijn van het op treden van één persoon of kabinet, doch het gevolg van een reeks van oonzakeai die met het geheele wereldgebeuren ten nauwste same nli ang en. Wat toch in Egypte wel geschiedt is een omniddelljjk uitvloeisel van de nationalisti sche beweging onder de Egyptenaren, waarvan thans Zagloei Pasja de energieke vertegenwoordiger is. Maar het is óók een uitvloeisel van Engeland’s eigen politiek in Egypte. De opheffing van het protectoraat over en het verleenen van zelfbestuur aan Egypte zijn een schoon gebaar geweest, doch Groot-Brittannië vindt nu aan zichzelf het spreekwoord bewaarheid dat betrekking heeft op degenen wien men een pink toe reikt, doch die de geheele hand nemen. Zagloei Pasja, die van zijn Londensche on- derhandelingen teruggekeerd is, heeft te Alexandrië een rede gehouden, waarin hij nog even onverzoenlijk jegens de Engel- 6chen bleek te zijn ais vóór zijn reis naar Londen, al was hy nog zoo ingenomen met de „hartelijke” ontvangst aldaar. Zagloei zal niet tevreden zijn vóór de laatste En- gelsche soldaat uit Egypte en den Soedan verdwenen ia. Zonder dit wordt de onafhan kelijkheid van Egypte niet volmaakt ge acht. Wat den status van het Suezkanaal aan gaat, wenschte Zagloei neutraliseering van dit kanaal onder toezicht van den Volken bond, een denkbeeld dat merkwaardig ge noeg, al drie maanden voordat de Egypti sche premier er te Londen mee aankwam, door de Parijsche pers, waar het de buiten- landsche politiek aangaat, getrouw d« vin gerwijzingen van de Quai d'Oraay volgt. Voortdurend heeft de Parijsche pers dezen eisch der Egyptenaren gesteund. Wanneer Engeland zich uit Egypte zou terugtrekken, dan zou zoo goed als zeker de hegemonie van Frankrijk daarvoor in de plaats treden. Egypte heeft nu eenmaal het ongelukkige voorrecht een der gewichtigste verkeers wegen der aarde te bezitten en slechts een zeer sterke mogendheid kan die permanent gehouden. Een zwak land als Egypte moet een wereldmogendheid ondergeschikt zyn. ’t Allerbeste zou zulk een land 'zelf heerscher kunnen kiezen en op welk land zou voor Egypte dan beter de keus kunnen vallen dan op Groot-Britannië, dat ten eetlepel is in voldoende. net gebruiksaan- I. 11.—, 12 fl. alle Apothekers sten. R NAMAAK. Co., /4, Den Haag. 37B4 so a Duidelijk was de plaats verwaar loosd, althans uit het oogpunt van tuin aanleg, maar ik sloeg er geen acht op. Ik zag alleen de groote, hooge boo- «en, rook den heerlijken geur va® de vochtige, gevallen bladeren en bleef een oogenblik staan, angstig en ‘met ontzag vervuld, elk oogenblik verwicb- tend, dat door de koele laan, een rid- oor met pluim en zwaard, arm in arm “‘et zijn dame in hoepelrok, zou ko- Hugh Tankerville had geen acht op •ni] geslagen. Hij liep vooruit naar het bun, dat ver van den weg moet heb ben gelegenwant het was bij het hek riet te zie- -- - tuurlijn b pluimen, ren achtei anderen met menschelijke hoofden op fantastische lichamen maar wat mij hel vreemdst toescheen en mij met ont zag vervuld aan de deur deed blijven staan, was, dat langs de geheele leng te van twee muren een rij mummies stond, zooals ik eens in het Brilsch museum had gezienenkele in kisten, maar anderen, die hun scltelijke gedaanten, duidelijk door de linnen windselen lieten zien donker en verkleurd door den ouderdom die hen bedekte. Hugh’s stem wekte mij. „Vader dit is Mark”, zeide hij, en aan het vérste eind der kamer, achter een reusachti- gen lessenaar, bedekt met zware boe ken en stapels papier, kwam een hoofd te voorschijn, dat ik in mijn opgewon den verbeelding dacht van een der mummies te zijn, die tijdelijk tot het leven was teruggekeerd. Het was geel en gerimpeld en een leeslamp, die on danks het daglicht op de tafel stond te branden, wierp een spookachtig blauw licht op magere, scherpe trek ken. De oog en echter waren helder en klein en keken ons vriendelijk aan en een stem zeide. „Wel jongens, jelui deed beter eerst thee te gaan drinken, daarna kunnen jelui komen en mag Mark het museum zien.” Ik was verrukt ik vermoedde niet, dat dit het onthaal was, dat mijn pas gevonden vriend voor mij had bedacht Zelfs tegenover mij was hij zonderling achterhoudend geweest ten opzichte G(ll IN IIE Ifll k m het en er lijd voor had gehad maar ik herin nerde mij, dat wij na de thee het museum moesten zien, daarom eindig de ik na mijn derde kopje en mijn zevende sneed je cake. O, de heerlijkheden van het muse um Een echt museum, geheel voor uzelf, waar geen afschuwelijke oppas ser achter u is, om te zeggen niets aan te raken, maar waar elk voor werp u werke’ijk in handen wordt ge geven en gij het moogt omkeeren en van alle kanten bekijken, precies zoo als gij wilt. Ik zal nooit het gevoel van aangrijpenden afschuwtvergeten dat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) '1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 16 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 l yslag op den prjjs. Liefdadigheid*-advertentiën de helft van den prjj«. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel» ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingebonden door tusachenkc delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te De verkiezingscampagne in Engeland. Rustverstoringen in verkiezingsvergaderingen. De vergadering van den Raad van den Volkenbond. De verkieaingsatryd in Engeland en de actie die door de verschillende partyen wordt gevoerd heeft op enkele plaatsen tot rustverstoringen aanleiding gegeven. Naar aanleiding daarvan is thans door de liberalen en de conservatieve partij een manifest gepubliceerd. In het manifest der conservatieven wordt gezegd dat de ob structie heviger en verbitterder is dan by vroegere gelegenheden. Onze sprekers, al dus wordt in het manifest verklaard, wil len echter het onrecht om ongehinderd te spreken, handhaven. Hetgeen thans ge schiedt bewyst duidelijk, dat de Labour- Party voor een verloren zaak strijdt. De conservatieven zijn nu, zoo zeggen zij, ge noodzaakt hunne campagne te voeren onder de leuze: „Vrijheid van spreken en zuiver heid in de politiek”. In het manifest der liberalen wordt ver klaard: „De berichten omtrent de verkie zingsvergaderingen maken melding van in terventies en van georganiseerde rustver storingen, die, naar onze agenten mededee- len, niet slechts van personen uit de kies districten maar ook van buitenstaanders afkomstig zijn. De Labour Party heeft wel iswaar verzekerd, dat zy hoegenaamd niet verantwoordelijk is voor deze incidenten, maar zy heeft haar agenten geen instruc ties gegeven de vrijheid van spreken te handhaven. Van haar kant verklaart de Labour Par ty, dat zy iedere verantwoordelijkheid voor de rustverstoringen van de hand moet wij zen en den wensch koestert, dat alle spre kers overal hun program ongehinderd kun nen verdedigen. Egerton Wake, de alge- meene organisator van de verkiezingscam pagne van Labour, protesteert met kracht tegen de bewering van Sir Alfred Mond, den liberalen candidaat, dat georganiseer de benden door de Labour Party naar de vergaderingen wonden gezonden om ob structie te voeren. Inmiddels duurt de obstructie voort Te tapping kon Winston Churchill, „de on weerstaanbare”, van wien werd gezegd, dat hy ook zyn tegenstanders steeds weet te boeien, gisterenavond onmogelyk aan het woord komen, terwijl Hogbin anderhalf uur lang in een openluchtmeeting vergeefsche pogingen deed om zich verstaanbaar te ma ken. Van de redevoeringen zelf leest men niet veel, trouwens in hoofdzaak gaat het daar bij om binnenlandsche aangelegenheden. Een uitzondering daarop maakt de rede, die een notabele persoonlijkheid als Lord Cur zon, de bekende oudminister van buiten- landsche zaken, gehouden heeft. Diens rede komt hierop neer, dat naar zijn oordeel Mac Donald in den beginnen zoowel wijsheid als zelfbeheersching heeft betoond, waar voor hem de toekomende eer moet worden blik, waarop hij dat groote hek had opengeduwd, scheen zijn geheele we zen veranderd. Hij liep recht op, wierp het hoofd achterover, opende de neus vleugels wijd en scheen als het ware vrijheid te ademen, in elk porie. Ik was toen ter tijd maar een ruwe schooljongen en ongetwijfeld was de indruk door het ouderwetsche huis en den tuin veroorzaakt overdreven, juist door het onverwachte, na het tooneel van een Zaterdagmiddag in Hammer smith. Het huis zelf was even schil- deractitig als de tuin, met een zonder ling terras en steenen stoep, die naar een glazen deur voerde. Sawnie Gir lie voerde mij door een vestibule en dadelijk daarop bevond ik mij op de wonderlijkste plek, welke ik tot nu toe had gezien. De kamer, waarin ik Hugh Tanker ville volgde, was laag eh vierkant, met een groot, rond, uitstekend raam, dat uitzicht gaf op een ander stuk ouder- wetschen tuin maar voor mijn ver rukte verbeelding was zij vervuld met allee, wat de ziel van een jongen met vreugde kon vervullen. Ei waren groote kisten vol met wa pens en schilden, speren en geweer kolven, bijlen en pijlkokers, er waren groote platte steenen, bedekt met een vreemd schrift en versierd met spook achtige, wonderlijke figuren, er waren vreemde beeldjes van mannen en vrou- wen, in grappige kleeren, enkelen met koppen van beesten op de schouders, mij beving toen ik den eersten keer een der mummies werkelijk met mijn hand aanraakte. De heer Tankerville was meer dan vriendelijk. Hij beant woordde elk mijner schooljongensvra- geu met opgewekt geduld, legde alles uit, wees alles aan. Het was ik ge- loof dat ik het veilig mag zeggen, de gelukkigste dag mijns levens. Sinds dien gedenkwaardigen middag werd ik zoolang wij samen school kameraden waren, oen trouw bezoeker van de „Chestnuts”. De heer Tanker ville, die een der grootste oudheid kundigen van zijn tijd was, en vooral kenner van Egyptische antiquiteiten, schiep er een groot behagen in om, ons, jongens, In de half gesluierde mysteries der oude Egyptische geschie denis in te wijden. Het verveelde ons nooit te hoeren over Ra en Horus, over het bouwen der groote pyrami- den, over de graven en wonderen van Thebe en Memphis Maar bovenal bracht hij ons in de verrukking met verhalen over dat geheimzinnig tijd perk, hetwelk onm ddellijk volgde op den dood van koningin Neit-akrit, en het einde der zesde dynastie. Dit is tevens voor zoover de wetenschappe lijke wereld er zich mede bezig houdt, het einde van het oude keizerrijk. van zijn tehuis en zijn vader. Ik wist van beiden niets. Wij kregen heerlijke thee en wer den bediend door een/ lieve, oude vrouw, die blijkbaar meer een vriendin dan een dienstbode was, want zij om helsde en kuste Hugh, alsof hij haar grootste schat was en ofschoon zij mij niet kuste, schudde zij mij de lit.nd en zeide hoe verlangend zij was geweest mij te zien, daar zij zooveel van mdj had gehoord door den jonge heer. Ik bloosde en vroeg irtij af, of Sawnie Girlie ook had verteld van die gedenk w a a rdig e w erv elw i nd-episode genoot daarom niet van mijn cc sneodje brood van Sally Lunn. Maar het was een schitterend thee- uur en ik zou op echte schooljongens- manier er voor gezorgd hebben, grootste deel der heerlijke cakes gebakjes op te bergen indien ik ><wl 1... .1 ..1... ,1 II. u. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, p per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waarrm Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. JftDlNAS 1 PORIORICO I a ichtige exemplaren JE MANNEN KA- R I E V O G E L S, roed, welke al aar- ungen, Gloeckstani eekt van le klas srs STAM- 1ES 0.75. ERSCHUREN, Oudste adres. jarig jubileum vieren. In 1824 is het Ne- derlandsche stoomschip „Zeelander” ala eerste stoomvaartuig den Ryn opgevaren, vooi^het doen van een proeftocht. ENGELAND. Brand in een Londenache filmfabriek. Sobo, du uiditbewoikte West-Lou- dvusoiiü vrcomdolingenwijk tusscheu Uxlord Street on Leicester Square, raakte gistermiddag ui hevige beroe ring door eeu tellen brand, die uitbrak in de atejiers van do Ideal Film Cy. m Waruour Streel, hol liootdkwartier der Engelsche filmindustrie. Veertig nanuen en meisjes waren bij do ver vaardiging van iüms in hot hooge ge bouw werkzaam,, toen eensklaps ver vaarlijke vlammen hoog uit het dak sloegen en dikke rookwolken uil het brandende gbbouw de omliggende nau- we winkelstraten vulden. De brand begon op de eerste verdieping en had in enkeie minuten het dak bereikt. De ItuliaaiUMhe mwoners van de buurt renden door een paniek bevangen hun winkels en woningen uit en maakteii een ontzettend lawaai, dat nog erger werd loen eenige meisjes op de eer ste verdieping, ingesleten door den brand, met opgeheven armen voor de vensters versohenep en luide om hulp schreeuwden. De brandweer en de leddingsbrigade werden snel gewaar schuwd. Met levensgevaar drongen eenige mannen van de reddingsbriga de het gebouw binnen en brachten on der Levendige toejuichingen van het opgewonden publiek de meisjes naar buiten. Enkelen hadden ernstige brand wonden en moesten met brancards naar hel ziekenhuis worden vervoerd. De andere employé'» ontsnapten meeren- deels langs de brandtrappen, enkelen sprongen uit de ramen, waarbij ver- scheidenen werden gewond. Veertig biandspuiten waren noodig om de be lendende perceelen voor brand te vrij waren. En een groote politiemacht was op de been om het publiek op een af stand te houden. De schade wordt geraamd op scheidene honderdduizenden pond» CHINA. De burgeroorlog. In aansluiting op het draadloos bericht van gisteren van de Amerikaanuche ma rine, dat Peking geheel geïsoleerd ia zoo wel wat telegraaf- als de spoorwegverbin ding betreft, wordt gemeld dat Peking in handen ia van den christen-generaal Feng Yoe Hsiang. Van betrouwbare zijde ingelichte perso nen melden, dat de elfde divisie van bet Chineesche nationale leger onder den chrieten-generaal Feng Yoe Haiang te Peking in opstand is gekomen en de poor ten der stad heeft bezet Al eenigen Ujd liep het gerucht dat de verhoudng tus- schen hem en Woe Pei Foe gespannen was. tUNNEMLAND. De «alarisHen der RykaambCenaren. Het houniklijk besluit betreffende de nieuwe regeling vuu de bezoldi ging van burgerlijke rijksambtenareu is verschenen. De bepalingen treden met ingang van 1 Jan. 1925 in werking. Art. 1 bepaalt o.a. dat voor elk jaar of gedeelte van een jaar, dat een amb tenaar, die 18 jaar of ouder,' doch be neden den 21-jarigen leeftijd b, voor de ambten, waarbij periodieke verhoo- gingen worden toegekond, de aanvaugs wedden worden verminderd met f 100. Met ingang van den eersten dag der maand, waarin de 21-jarige leeftijd wordt bereikt, treedt de ambtenaar in het genot van de aan zijn ambt ver bonden aanvangswedde. Diensttijd wel ke voor dien dag is vervuld, telt niet mede voor de periodieke verhoogingen Aftrek voor kost «n inwoning. T Volgens art. 0 wordt voor het genot van kost on inwoning *voor de ambten, uuarbij periodieke verhoogingen zijn voorzien, op de bezoldiging een aftrek toegepast als volgt Bij een aanvangswedde van minder dan f 1300 van f 420 per jaar bil eeu aanvangswedde van f 1300 tot f 1600, van een vast te stellen bedrag, hetwelk ten minste f 420 on ten hoog ste f 540 per jaar zal bedragen bij oen aanvangswedde van f 1600 tot f 2200 ton minste f 540 en ten hoogste I 660 por jaar bij oen aanvangswed- de van f 2200 tot f 2800, van f 840 per jaarbij een aanvangswedde van i 2800 tot f 3400, van f 1026 per jaar; bij een aan vangs wedde van f 3400 of hooger, van f 1200 per jaar. Periodieke verhoogingen. Het genot der bezoldiging vangt aan met den dag, waarop de benoeming ingaat.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1