KUITEN Abdijsiroop Winterpantoffels ANTIEK. ■33 FLUWEEL Henri C. J. DE MAN L. VAN E8CH Wzn LANGE TIENDEWEG 33- Genees Uw hoest voordat het te laat is!! H. Weiter, Sloans Liniment en Pain-Expeller, 2'?S in Drogisterij „HET 6B0EHE KRUIS" Anton Coope de groote mode. Dagelijks ontvangst der nieuwste dessins. Velours Duvatine Velours Travers Velours Carreaux Stalen franco. zeer groot, dat zy in 't bezit is van een Hallux valgus. Alvorens wy nu nader hier op ingaan dienen wy allereerst met een enkel woord mede te deelen, waarom 't eigenlyk gaat en twijfel ik niet of menige lezeres en lezer zal tot de onaangename ontdekking komen eveneens de ongelukkige bezitster of bezitter te zyn van zoo'n Hal lux valgus. Welnu,,om uw geduld niet lan ger op de proef te stellen, willen we maar met de deur in huis vallen en mededeelen, dat men spreekt van een Hallux valgus, wanneer de groote teen naar buiten ge trokken is. Men duidt dit aan met een vreemd woord en spreekt van een obduc tie" van den grooten teen. De beentjes n.1. waaruit de groote teen is opgebouwd, lig gen niet, zooals normaal 't geval is, in 't verlengde van 't daarboven gelegen mid denvoetsbeentje, doch maakt er een hoek tmede, die stomp is vanaf de kleine teen be keken. Door deze verandering van den stand der groote toen, komt natuurlijk de 2e teen en soms ook de 3e teen min of meer in 't gedrang, waarover straks nog een enkel woord. Hoe komt men, zoo zult ge vragen, aan dit euvel, dat geenszins een zeldzaamheid is en zonder twijfel bij het vyfde gedeelte van de volwassen menschen wordt aangetroffen, zóodat ik reeds de ver onderstelling waagde, dat er onder mijn lezeressen en lezers velen zijn, die van avond tot een minder aangename ontdek king komen! Aangezien wij by 't kind zeer zelden deze aandoening vinden, kunnen wij het aangeboren zyn van dit euvel vrijwel schrappen, al dienen wy toch de mogelijk heid hiervan niet geheel en al te verwaar- 'loozen. Het spreekt vanzelf dat men, ton men zoover gevorderd was, zyn aandacht ging wyden aan het schoeisel en by nader onderzoek, bleek dan ook weldra, dat dit een buitengemeen gewichtige rol speelde. Immers in de spits toeloopende schoenen, is uit den aard der zaak geen plaats voor onze vijf teenen en worden deze dienten gevolge samengedrukt. De groote teen komt natuurlijk 't meest in de knel of duidelijke» uitgedrukt, zal 't meest den nadeeligen in vloed van een dei^elyken schoen ondervin den. Wanneer nu de groote teen eenigszins uit zijn normalen stand gedrongen is door een voortdurenden drui, die op hem wordt uitgeoefend, dan zal deze hoe langer zoo meer toegeven, hetgeen des te duidelijker wordt wanneer wy bedenken, dat de spie ren een dergelijke stand zullen bevorderen. Door één en ander zal dus de z.g.n. „ab- ductiestand" in de hand gewerkt worden. Reeds uit het feit, dat velen uwer na het lezen van dit artikel hun voeten inspectee- rende, tot de ontdekking komen in 't bezit te zijn van een „hallux valgus", kunt tre de conclusie trekken, dat dit euvel veelal niet veel last veroorzaakt en men dus even goed kan staan en loopen met als zonder een hallux valgus. Dit is maar een geluk kige omstandigheid, vooral wanneer wy be denken, zooaLs ik reeds vermeldde, dat ruim 20 procent der volwassenen behept' zyn met deze afwijking. Wy zullen nu den volgenden keer met elkander zien, dat helaas niet allen zoo vry •uit gaan en er onder deze lyderessen en lyders zyn, die met v ©el moeite en lasten te kampen hebben. Waarin deze bestaan en hoe ze te verhelpen, zullen wy in een vol gend artikel bespreken. MODEPRAATJE. Winterhoeden. De mode verdeelt hare seizoenen weder in verschillende overgangsperioden, welke zy benut voor het in omloop brengen van nieu we artikelen. Met deze nieuwe artikelen tracht zy altyd, deels in eene bestaande be hoefte te voorzien, deels de behoeften aan practische kleeding te prikkelen om den kooplust aan te wakkeren. Zoodoende begon zy reeds by na 3 maan den geleden vilten hoedjes te lanceeren en daar er immer vrouwen zyn, die aanstonds het nieuw-gebodene hebben willen, zyn er ook thans reeds, welke ze alweer ouwe kost vinden. Zoo moet men zich de groote verscheiden heid in hoeden verklaren, welke in één sei- Het verraad van Hopman Maarten Schets. Historische schets van Th. A. BOEREE. Het voorspel. Het was in de maand Juni van het jaar 1572. Nadat op den eersten Aprit den Br.el in handen van de Geuzen was gevallen wa ren geleidelijk veel steden van Holland en Zeeland naar de zyde van den Prins over- gegaaifen nog steeds breidde het gezag van Oranje zich uit Niet alle inwoners dezer landen echter zagen den gang van zaken met welgevallen aan. Lang niet alle stadsbesturen verlangden party te kiezen, zich ten gunste van den Prins uit te spreken en daardoor als het eens mocht misloopen zich de straffen van Alva op den hals te halen. Met den landvoogd toch viel niet te pra ten noch te spotten. Zwaar was zyn vuist neergekomen op de koppen van allen, die hem weerstaan hadden, hy kende toege vendheid noch genade, voor hem bestond slechts zy'n plicht, den wil des Komngs uit te voeren, al zou heel het land er ten slotte door ten gronde gaan. De stedelijke regenten hadden reeds zoo veel mannen met klinkende namen als bal ling zien heengaan, ze hadden reeds zooveel goederen zien verbeurd verklaren en door 'e Konings commissarissen verkoopen, dat ze er huiverig voor waren, met den nieuwen koers mede te gaan. Ook in Gouda was het zoo gegaan. Een deel der bevolking was prinsgezind, en zou niets liever gezien hebben, dan dat 's Prin sen vlag binnenkort vroolyk zou wapperen van het stadhuis op de markt, maar de re- ff 1 75. zoen gedragen worden eigenlyk nog vóór het goed en wel begonnen is. Uit de verschillende aardige vóórseizoen- hoedjes met vierkante re, hoogere bolletjes en veel garneering van goud- en zilverga lon, zyn de nog strengere vormen ontstaan, welke op het oogenblik gaarne en veelvuldig gedragen worden. In deze vormen werkt het heeren-élément op rechtstreeksche wyze dóór. De koetsiershoed, de heeren-ryhoed, de hooge cylinder, men kan ze in de nieuwe modelletjes met den vinger nawyzen. En, wat men niet verwacht had, deze heerachtige of „boyïsche mode", zoo men wil zy kleedt de moderne vrouwkens ietwat vrouwelyk verzacht, werkelyk om te stelen. Niets is dan ook bekoorlyker dan de strenge gratie van den glimmend-glanzen- den cylinder. Met een weinig terzyde opge wipt randje, met zyn correct boorsel en doffe tegenkant, pypt hy zoo keurig om hoog en weet hy zoo glorieus de modieuse vederbos in top te dragen. Ook de styve koetsiers-cocarde is zoo recht en kantig, zoo uitdagend-coquet in zyn front geplant. Een enkel veertje terzyde, een hoekig ge vouwen stukje, een symetrisch-rechthoekig ornament, het zyn de eenigste sieraden van de moderne wmterdopjes, die er uit zien of men er mede ter steeple-chase moet gaan. In cylinder-pluche is er verder de groote platte en de kleine, hooge matelot. Om hun correct effect zyn ze altyd wel geliefd by de vrouwen van alle tyden. Hoe zouden ze dan niet welkom zyn aan het hyper-moderne meiske, wier golvende polka-bos er zoo to- reador-achtig kranig onderuit bolt! O, deze modelletjes ze zyn er in vele afleidingen. Het nieuwste van het nieuwste", daaronder is de Bchuin en parmantig op het hoofd ge plakte Spaansche matelot, met zyn kanten strik aan den binnenkant, welke zoo sderlyk het rechter oor bedekt en bevallig tot den schouder afhangt. „Het echt vrouwelyk ele ment" in deze heerenmode zoudt ge mee- nen? Mis hoor, al weder op en top van het ronde hoedje eens stierenvechters afgeleid! Kent ge de verdere mannelijke stimulanten in de huidige mode? Ziet dan dat aardige min of meer langwerpige clochevormpje, met de decimeters hooge waaiercocarde, fier ter reinste imitatie va nden strakken tooi, welke de vroegere tamboer-majoor zoo uitdagend op z'n berenmuts gepiekt zag? En zyn niet al die kleurige kleine decora tieve ornamentjes, styf, streng, hoekig, sy- metrisch; precies zooals ze by de militaire hoofdbedekking van alle landen voorkomen? Toch kan een aldus getooid hoedje er zedig en echt vrouwelyk zacht uitzien. Wei is het kranig op het hoofd geplant en is zyn uiter ste randje soms één met wang en neus. Maar, hoe lieflyk verdoezelt het de strak heid van het gargonne-gelaat en hoe beeldig overschaduwt het de menigmaal aangedikte tint van oogomlijsting en gelaatskleur. Ja, ze zyn grappig de nieuwe winterhoedjes en guitig niet minder. Ze zyn pikant en co quet, en alles verder wat men van een een voudig hoedje verwachten kan. Maar... en dat is het vreemde van deze mode.ze heb ben ons zoo volkomen ingepalmd, dat we be zig zyn alle andere winterhoeden, groote gekleede, toque- en baretvormige, zoo onge merkt in den ban te doen. En nu dragen we ze ook al, boven de be doeling uit, met pluimend gevederte, met prachtige kroon- en staalraigrettes, met bontgekleurde vpgelvleugels, met kralenor- namenten waaruit styve harenkwastjes om hoog steken. Dat komt dus, dat wy ze als de winterhoeden van het seizoen beschouwen en dat we alle andere categorieën, voorloo- pig nog als wintersch-zwaar een beetje op den achtergrond willen houden. GRACE ALLAN. genten vreesden voor de gevolgen. Er was nog een andere reden, die de Goudsche vroedschap weerhield om party té kiezen. In deze dagen had de stad in tegen stelling met de andere steden van Holland haar tijdperk van bloei reeds achter zich liggen. De lJssel verzandde, de vaart vanuit zee naar de stad werd steeds moei el ijker, en de schepen komen, niet verder dan Rotterdam, welke stad aanzienlijk in grootte en macht vooruitging, grootendeels ten koste van Gouda. Nog had de stad het privilegie van de Grafelijkheidstol, zoodat geen schepen door Holland naar Haarlem of Amsterdam moch ten varen, zonder hun weg door den IJssel te nemen en te Gouda op de Gouwe over te gaan. Nog had Gouda een vry aanzienlijke bier en lakenhandel, vooral op Vlaanderen en Brabant, doch de vijandelijkheden der laat ste jaren deden dien handel nu ook kwijnen en velen der ryke ingezetenen verlangden naar terugkeer van tyden van vrede en welvaart Met weemoed dachten zy terug aan de dagen van Karei V, toen kende men nog geen nieuwe strooming, toen was er rijkdom en tevredenheid en het is dan ook geen won der, dat zy de party van het gezag aanhin gen en alleen noodgedwongen tot de andere partij zouden overgaan. Dikwyls was onder de regenten reeds de vraag gerezen, in hoe ver zy op de schutterijen zouden kunnen rekenen en ze besloten de proef te nemen en een der vendels op het stadhuis te ontbieden om de zaak te bepraten. Het was den hee- ren niet medegevallen, de schutters sloegen een hoogen toon aan, scholden op Alva en Financieel WMkorarzioIrt. D« merkwaardige gunstige uitslag van de emissie der Duitsche steunleening op alle geldcentra waar zy tot nog toe aan geboden werd, is in de aigeloopen week het feit geweest, dat zonder eenigen twy- fel de meeste aandacht verdiende. Er ligt in deze wyze van ontvangst een bewys van toekomstvertrouwen opgesloten, dat duide- iyker dan wat ook aantoont, hoe er over de geheele wereld een geloof in Duitach- land (en daarmede in Europa's solvabili teit) demonstreert. Al zyn er nog altyd mocilykheden genoeg uit den weg te rui men, de Duitsche leening die het sluitstuk is van de Dawesplanncn, betoekent oen nieuwe phase voor de economische wereld geschiedenis, waarin normale verhoudingen de richting zullen aangeven. De gunstige factoren, die aan de huidige situatie ten grondslag liggen, zyn klaarblijkelijk in de beurs tend enz en voor een groot deel reeds verdisconteerd. Tot een bepaald willige .stemming leidden zy althans niet, doch daarnaast dient opgemerkt, dat in alle een tra de grondtoon zeer behagelyk blyft en dat van tyd tot tyd een uitbarsting van kooplust het marktbeeld verlevendigde. Zoo alhans was het karakter van Wall- street. Hier heeft de baisse, rekenende op een inzinking in verband met de presidents- veritiezingen gedurende eenigen tyd een groote activiteit aan den dag gelegd, doch aan het einde der week zag zy zich ge noodzaakt, van stelling te veranderen, mef het gevolg, dat de koersen zich snel verbe terden en dat luidens de New-Yorksche be richten de positie thans overwegend A la hausse is. De beurs van Londen was, wat beleggingswaarden betreft, levendig ge stemd en in het bizonder was het de Duit sche leening, die zeer druk verhandeld werd. Voor speculatieve fondsen echter be stond slechts geringe belangstelling, zoodat byna uitsluitend rubber- en theewaarden een levendig beeld vertoonden en tegen hoogere koerseq verhandeld werden. Op onze markt was de stemming verdeeld doch ook hier viel in het algemeen wel een vaste houding waar te nemen, terwyi in sommige gevallen zelfs zeer willige ten- derazen tot uiting'kwamen. Ook hier waren het in het bizonder rabberfondsen, die, of schoon tamelyk kalm verhandeld, doorloo pend belangstelling ontmoeten, hetgeen in verband met de vaste stemming op de Lon- densche markt van het product alleszins begrijpelijk is. Zonder eenigen twijfel zal aan het eind* dezer maand de restrictie tot 50 worden uitgebreid en blijkbaar houdt men er op de mark van het product reedo rekening mede, dat als gevolg hiervan de prijzen verder zullen monteeren. De alge- meene situatie is van dien aard, dat men \oor 1925 een gemiddelden prijs te Londen verwacht van 1/8 tot 1/6 per pond. Voor de Engelsche maatschappijen is dit een be vredigend niveau, doch voor de Ned. Ind. ondernemingen met hunne zooveel lagere kostprijzen mag een gemiddelde in dezen geest wel schitterend genoemd worden. Er is dan ook wij betoogden het reeds zoo dikwyls alle aanleiding om rubberwaar den een zeer goede speculatieve kans toe te kennen. Ook Theefondsen waren goed gevraagd, doch door winstnemingen van de zyde van den beroepshandef waren koersstygingen van eenigen omvang onmogelijk. Van de Mijnbouwwaarden maakten aan- deelen Redjang Lebong een sensationeele hausse beweging door, die eerstens geba seerd was op gunstige exploitatie berich ten en bovendien gestimuleerd werd door de mededeel ing, dat men omtrent het ne gende niveau met de openlegging waar van men is aangevangen zeer hoopvolle verwachtingen koestert. Cultuurwaarden waren prijshoudend, doch trokken nauwelijks eenige belangstelling, terwijl ook Tabakken wel goed gedispo neerd, doch uiterst kalm gestemd waren. Op de Scheepvaartmarkt viel een scher pe koersdaling voor aandeelen Holland- sche Stoomboot My. op te merken. Dit hield verband met een gerucht, volgens zyn tiende penning, en de regenten wacht ten er zich wel voor, de genomen proef met de andere stedelijke vendels te herhalen. Met angst en vrees zagen zy de naaste toekomst te gemoet. Ze kenden Alva's maatregelen, genomen tegen diegenen, die het waagden hem te dwarsboomen, doch in de laatste maanden waren hun ook verhalen ter oore gekomen van de wijze, waarop Lu- mey en andere geuzenaanvoerders omspron gen met de stadsbesturen, die niet aan hun eischen gehoor gaven, albemet inlichtingen, die een degelijk oud regent de nachtrust bedierven. Steeds naderde het gevaar. Op 18 Juni had heer Adriaan van Swieten met zyn knechten het nabijgelegen Oudewater ver overd en de Goudsche Magistraat was meer dan ooit beducht, dat die mannen spoedig voor de stadswallen zouden verschynen, en dat men binnen enkele dagen voor de moei lijke keus gesteld zou worden. Het is in den vroegen morgen van 21 Juni. i Luid schalt plotseling het alarmsignaal van den torenwachter over de stad, die nog in diepe rust ligt. Dra galmen de sombere tonen van de brandklok van de Sint Jans- kerk over het stadje en jaagt stadsbestuur en burgers de straat op. De vroede vaderen haasten zich naar het stadhuis, terwyi de schutters in hun ge kleurde mantels en met blinkende wapenen uit alle zijstraten ©p het driehoekig markt plein sai lenstroomen. Wat is er aan de hand? Het bericht gaat van mond tot mond: Heer Adriaan van Swieten staat voor de poort Sommige Spaanechgeainde regenten, bevreesd voor hun leven, zetten een angstig gezicht, veel hetwelk een afstempeling der aandeelen tot 10 te wachten zou zyn. Dit gerucht werd later door de Directie tegengespro ken, doch aangezien tegelijkertijd geen po- aitieve mededeelingen omtrent de bestaan de plannen gegeven wenden, bleef de hou ding ook op de lagere koersen ten opzich te van dil fonds hoogst gereserveerd. Petroleumwoaiden hadden een weifelend verhxip. Het hoofdfomds wend voor buiten- landsche rekening nog altyd druk aange boden, met het gevolg, dat de koers oen geleidelijk dalende iyn insloeg. Toch moet geiegd worden, dat dit aanbod good ver werkt werd en boen het dan ook biykbaar .werd ingehouden, rees de koers Hcherp. In Conmls ging weinig om en kwamen slechts matige fluctuaties tot stand. Na het bekend .worden van het ter ver gadering besprokene ondervonden Compa- nia's een overweldigend aanbod, zoodat de noteering scherp reageerde. Later echter brachten baisse dekkingen eenig herstel teweeg, waarmede echter niet gezegd is, dat de sombere zienswijze omtrent de toe komst der maatschappij zich ten gunste gewijzigd heeft. Op de Beleggingsmarkt werd de Duit sche leening direct by het uitbrengen van het prospectus reeds met een niet onbe langrijk agio verhandeld. Het vooruitzicht van het welslagen der leening ook op onze markt wakkerde de kooplust nog aan en het kan dan ook gezegd wordien, dat Am sterdam niet achtergebleven is by haar buitenlandsche zusters ten aanzien van deze leening, waarvan voor de toekomst van Europa zooveel afhangt. Prolongatie 4V6 k 4% Sc. Hoesten ia een verschijnsel van den strfid, dien het lichaam voert tegen •Het wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de slijm- oploaaende en ontsteking genezende BINNENLAND. De nieuwe Fransche gezant. Thans is de benoeming van den heer De Marcilly tot opvolger van den te- genwjooTdJigen Fransehen gezant te 's-Gravenhage, den heer Charles Be- noist, officieel. b.s. Johan de Wit. Het s s. „Johan de -Wit", van de Stoomvaart-Mij. Nederlandi wordt mor gen te ongeveer vier uur van Batavia te IJmuiden en tegen aoht uur te Am sterdam verwacht. Reclame op Rijksgebouwen. Men meldt ons, dat bij de regeer ing schutters, den wapenhandel ontwend voelen zich vreemd te moede, nu ze misschien met het wapen in de hand 's vyands aanval zul len moeten afslaan, anderen die zoo gaarne den heer van Swieten een succes zouden gunnen, wagen het niet zich bloot te geven. Allen voelen, dat zy elkander niet ver trouwen, ze weten maar al te goed, dat zoo wel op het stadhuis onder burgemeesters en schepenen als op de markt onder de by een- gekomen schutters, voor- en tegenstanders schuilen en daardoor is aller houding weife lend. Ieder vraagt zich af, wat er nu zal gebeuren; welke party zal het winnen? Wie zal de moed hebben de eerste te zyn? Plotseling ontstaat er beweging. Zwaar gewapende mannen komen de a Kleiweg af, voorop heer Adriaan van Swie ten, te paard, daarachter een man op een ongezadeld paard, en verder niet meer dan ^ertig of vijftig man te voet, in haast by- fengebracht, in de meest verschillende klee ding en met groote verscheidenheid van wa penen. Men is verrast, dat de tegenstander reeds binnen, de stad is. Een behulpzame hand heeft den heer van Swieten by zün nadering de Kleiwegwpoort geopend en zon der eenigen tegenstand te ondervinden ver- Bchynt hy nu op de markt Een enkele schutter, ziende hoe klein het aantal der indringers is, wil zich te weer Biel'en, anderen beletten hem dit, vele schutters nu openiyk party kiezend loopen naar de mannen van van Swieten over en voordat de verschrikte Magistraat in staat is eend ge maatregel te nemen, staat de aan valler met zyn getrouwen vóór hen in de raadzaal, eischend de overgave van de stad •en van hen afvorderend den eed van trouw aan den Prins. Twee der vier burgemeesters hebben on- h©t voornemen bestaat, voortaan ook op de rijksgebouwen gelegenheid te geven tot hot maken van reclame voor zakelijke doeleinden. m Een adres aan de Koningin. De echtgenoolen van vel© marine officieren hebben aan de Koningin ver zocht, haar invloed aan te wenden om te voorkomen, dat de voorgestelde trak tunenits verlag ing voor de marine-offi cieren wordt ingevoerd. D« nobel pry s aan Prof. Einthoven. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Nobelprijs voor Natuuraunde en Ge neeskunde voor 1924 is toegekend aan proiessor Willem1 E.nthoven te Leiden (Svenska). D« werking van de Arbeidswet 1919. Het hootu'besiuur van den Nederl. Aannemers bond had een commissie be noemd, aan welke was opgedragen het uitbrengen van een rapport inzake de werking der Arbeidswet 1919. De com missie bestaande uit de heeren B. van Eesteren, C. Elffetrich en H. A. Looy- en, met mr. Ph. J. van Vliet tot se cretaris, konvt in haar aan. den Bond uitgebrachte rapport tot de conclusie, dat de Arbeidswet 1919 in hare wer king ten zeerste uadeeiig is voor tie aannemersbedr.jven, v.n.i. doordat zij een vermindering van, de productie prijs tegenhoudt, hetgeen één van de voornaamste redenen is van het georek aan werk in de laatste jaren. Gok de nadeeiige werking van deze wet voor de1 geheeie Ned er lands che industrie ooet in de aannemersbedrijven haar terugslag gevoelen. De grootere intensiteit van den ar- teid, bij de invoering van deze wet in vooruitzicht gesteld, is een illusie gebleken. De arbeidspraesttrtie is in tegendeel in het algemeen verminderd mede tengevolge van de wijze, waaT- op de arbeiders van hun vrije uren gebruik maken. Zelfs is hierdoor een concurrentie ontstaan tuasohen patroons en arbeiueie, die in hun „vrijen tijd" j.«ingenomen werken uitvoeren, tot sotia de van de bedrijven der patroons. De door de wet toegelaten vergun- ningen lot langer werden blijken in de praktijk haar waarde te verliezen en kunnen nauwelijks gelden als eeni ge compensatie voor het nadeel door de wet veu-oorzaakt. Om een beteren toestand in de aan nemers bedrijven te krijgen, zal het in de allereerste plaats noodzakelijk zijn, dat (desnoods tijdelijk en dan voor eenige jaren) elke beperking van den arbeidstijd voor alle bedrijven worde opgeheven. Slechts door dezen maatregel kan een nieuwe opbloei der bedrijven worden ingeluid. De erkenning door de overheid, dat slechts door een langoren arbeidsdag kan worden gekomen tot verlaging van den productieprijs, brengt als eerste consequentie mede, dut gelegenheid tot langer werken onbeperkt worde open gesteld. Welke belasting moet het eerst worden verlaagd? Het hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij voor Nijv. en Handel herin nert in het Tijdschrift der Maatschap pij aan de bespreking van de jongste alp. vergadering over „voor het be drijf schadelijke belastingen", uit wel ke bespreking wel een algemeen© con clusie is getrokken maar de Maatschap- oij geen oordeel heeft uitgesproken óver de middelen, waarop de verlang de reorganisatie van het belastingstel sel en de verlaging van den belasting druk bereikt zou moeten worden. Het hoofdbestuur kamt nu op deze laatste qua est ie terug, releveert met aanha lingen uit de Troonrede en de Milli- derwyl beducht voor erger het hazen pad gekozen, en een hunner, het huis eener weduwe binnenvluchtend, vraagt haar, hem te verbergen. Zy stopt hem in een kast en angstig vraagt hy haar: Ben ik hier werke lyk veilig? Ze lacht hem uit en zegt: Ge heel veilig beer burgemeester, hier ver stopte ik ook altyd myn man, als de heeren hem zochten. Wel is de stad nu in handen van van Swieten, maar aan de haven by den IJssel ligt het kasteel, dat nog in handen is van den slotvoogd Cornelis van der Myle. Deze, het alarm hoorend, brengt de burcht met zyn bezetting overhaast in staat van tegen weer. Een man wordt aan de achterzijde te water gelaten met de opdracht, naar Utrecht te gaan en den graaf van Bossu om hulp te verzoeken. Nauweiyks is hy echter buiten het slot of hy wordt door van Swietens mannen ge grepenI. Van der Myle, ziende, dat zyn toeleg mis lukt is, en dat men aan de overzijde van de haven, voor de brouwerij het Ossenhoofd ge schut opstelt, biedt geen verderen tegen stand. Als de avond valt zyn stad en kasteel ir handen van de prinsenparty, de vlag waait van het stadhuis. Van der Myle heeft met vrouw en kinderen het kasteel moeten ver laten tn in de stad zyn intrek gencmen. maarde overwonnen party legt het hoofd niet berustend in den schoot, wel ziet zy van alle openiyk verzet af, maar in het verborgen zal zy gene poging nalaten, om dsn gehuten indringer weder te doen ver- dryven en den ouden toestand te heretellen. (Wordt vervolgd). oei.ennota den wensoh der Regeering om tot verlaging van den belasting druk te geraken, ©n spreekt als zijn meening uit, dat onder da gegeven omstandigheden in de eerste plaats moet worden aangestuurd op afschaf fing van de crisisheffingen en daar naast op verlaging van de successie rechten. Tijdens de moeilijke oorlogsjaren, zoo vervolgt het hoofdbestuur, is men overgegaan tot hef Lug van bijzondere crisisbelastingen en wel de Verdedi gingsbelasting IA ©n B en II. Met het veidwijnen van de omstandigheden die tot deze heffingen aanleiding gaven, moeten deze heffingen' zelf ode zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft en daardoor ook op belastinggebied een terugkeer naar nonmale toestanden voorbereidWaar de Verdedigingsbe- lastingen gedeeltelijk geheven worden als toeslag op de Rijksinkomstenbelas ting, komt afschaffing van deze hef fing practisoh new op vermindering van den druk der Inkomstenbelasting. Voor een ander deel vormen de Ver- dedigingsbelastiflgen, voor zooveel zij met de Vermogensbelasting verband houden, een belangrijke verzwaring van den belastingdruk op inkomen uit vermogen, die daardoor een zoodanige noogte bereikt heeft, dat hij in beden kelijke mate aanleiding geeft tot ver in vermogens naar het bui- remmend werkt op kapi taalvorming. 1)© verlaging van de Suc cessierechten is ook in het belang van Kapitaalvorming ten zeerst© noodig. Het hoofdbestuur is dan ook van mee- nmg, dat verlaging van deze rechten met afschaffing van de Verdedigings belastingen in de eerste plaats moet worden nagestreefd. Over de hier aangeroerde punten verzoekt het H. B. voor 15 Dec. de opinies der departementen te mogen hooren. Het rijkskranzintnigaigeBtidht te Grave. Naar wij vernemen, is thans besto len, het rijkskrankzinnigengesticht te Grave, dat men van plan was als rijks- gesticht op te heffen, als zoodanig te behouden. De rijk spatiealten, die in de gemeente Grave als gezinspatioiiten uitbesteed zijn, <oilijveuL i De rijkspa- tienten, die in het gesticht verpleegd worden zullen naar het rijksgestioht te Woensel overgebracht worden; in hun plaats komen patiënten voor rekening van de provincie Zuid-Holland. RECHTZAKEN. Opruiing. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaken tegen J. Biommert en G. J. van 't Reve, die wegens opruiing in een vergadering van de Communistische Partij te En schedé, tijdens de staking der textiel arbeiders aldaar door de rechtbank te Almelo werden veroordeeld tot resp. 5 en 4 maanden gevangenisstraf. Het Ilol heeft het vonnis bevestigd, doch de opgelegde straffen verminderd tot 4 en 2 maanden. De malversaties by des bouw van het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De Haagsche rechtbank, uitspraak doende in twee zaken, betrekking heb bende op de bij het thans opgeheven bureau van den, Rijksbouwmeester voor onderwijsgebouwen gepleegde onregel matigheden,veroordeelde gisteren den aannemer wegens oplichting tot een gezamenlijk bedrag van honderdtach tig duizend gulden in verband met de levering van heipalen tot 1jaar en den bouwkundige, wegens verduiste ring van elfduizend gulden tot twee jaar gevangenisstraf. Voor beide be klaagden met aftrek van preventieze hechtenis ep met vrijspraak voor wat betreft het meerdere ten laste gelegde. De Apoldro-fraude te Apeldoorn. De commissaris van politie te Apel doorn verzoekt in het Algemeen Poli tieblad aanhouding en voorgeleiding van Izaichas Cornelis Mebiué, geboren te Doetinchem 9 Februari 1876, wonen de te Rijswijk (Z.-H.) en J&n Kraak, geboren te Zwijndrecbt 2 Jan. 1887, wonende te Den Haag, Piet Heinstraat 100. Zij waren verbonden aan de di rectie van de Obfigatieonderaeming .Nationaal Sportpaleis", gevestigd te h«n Haag en zijn thans voortvluchtig. Zij worden verdacht van oplichting, subs, valsohheid in geschrifte, gepleegd '6n nadeele van de Mij. „Apoldro" te Apeldoorn. ONDERWIJS. De Arnhemsdie schoolkwestie. In de Arnhetnsoh© gemeenteraad is opnieuw de kwestie der handteekenin- Rën van het schoolbestuur „St. Willi- brord" aan de orde gekomen, waarbij do burgemeester nadere mededeelingen gedaan heeft over het onderzoek, dat thans door den officier van justitie is gelast. Ur zal een volledig onderzoek wor den ingesteld door de justitie, niet al leen wat de valsche handteekeningen eh*eft, doch ook wat de valsche voor stellingen aangaat en ook met de hand- teekeningen, welke juist blijken te zijn j de beslissing zal de officier van justitie den uitslag van het onderzoek aan het gemeentebestuur mededeelen, aoch inzage van de stukken met be trekking op de feiten, welke niet ver volgd zullen worden, zal alleen wor- ,i' verstrekt na toestemming van den minister van justitie. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETHAL. Plaatsten wy Maandag reeds de stand van de 2e klasse B, hier volgen nog eenige an dere standen, die door plaatsgebrek moes ten blyven staan. Ie klasse. Afd. 1. Feyenoord 8 3 0 0 6 93 2.— Blauw Wit 5 4 0 1 8 20—9 1.60 H. F. C. 4 3 0 T 6 12—4 1.50 yuick 4 2 1 1 6 8—4 1.25 Sparta 4 2 0 2 4 6—7 1.— Z. F. C. 5 2 0 3 4 10—12 0.80 Haarlean 6 1 2 2 4 8—16 0.80 't Gooi 5 1 1 8 3 8—9 0.60 A. S. C. 4 1 0 3 2 6—13 0.60 Unitas 6 1 0 4 2 7—18 0.40 le klasse. Aid. II. E. D. 0. 6 4 0 1 8 12—6 180 R. C. H. 4 3 0 1 6 13—6 1.50 Stormvogels 4 2 2 0 6 8—5 180 Ajax 5 3 1 1 7 128 1.40 U. V. V. 5 3 1 1 7 8—8 1.40 Excelsior 5 2 0 3 4 8—9 0.80 H. V. V. 5 2 0 3 4 10—11 0.80 H. B. S. 4 1 1 2 3 4—8 0.76 D. F. C. 5 0 1 4 1 3—9 0.20 V. O. C. 4 0 Q 4 0 3—13 0.00 4e klasse B. Aid. II. Wesco 2 2 0 0 4 7—4 2.— D. C. L. 1 1 0 0 2 3—2 2.— O. N. A. 3 2 0 1 4 9—6 1.33 D. R. V. 2 0 1 1 1 2—3 0.60 G. S. V. 2 0 1 1 1 3—5 0.60 Fluks 1 0 0 1 0 2—3 0.00 Sliedrecht 1 0 0 1 0 2—5 0.00 Reserve 2e klasse A. Afd. II. A. D. O. II 3 3 0 0 6 14—3 S. V. V. II 2 2 0 0 4 6—2 Quick II 4 3 0 1 6 10—8 A. S. C. II 3 2 0 14 8—9 Olympia II 3 1 0 2 2 45 U. V. V. II 4 1 0 3 2 U—12 H. V. V. III 5 1 0 4 2 9—17 B. M. T. II 2 0 0 2 0 2—6 Competitie»tanden G. V. B. by gewerkt t/n» 19 October 1924. Ie klasse A. In deze afdeelinjg speelt .geen club meer met een gemiddelde van 2.ieder heeft reeds 1 of meer verliespunten gekregen. Het pas gepromoveerde Alphen III, Woe nden I en de Gouda-reserves schynen hier de sterksten. Alphia en O.N.A. II ta kelen at', evenals Olympia III. Een van de zen zal met Bodegraven II, welks spel be slist beneden le klas is, wel de achterhoede Alphen III 3 2 i 6 6—2 1.67 Woerden I 5 4 1 8 8—4 1.60 Gouda II 5 3 1 1 7 12—6 1.40 Alphia I 3 '1 2 2 7—7 0.67 Bodegr. II 5 1 l 3 8 3—9 0.60 O.N.A. II 4 2 2 2 4—6 0.50 Olympia III 8 1 2 1 2—6 0.33 1 e las. e B. :er hetzelfde verschyn- sel als verleden jaar, 4 sterkere vereeni- gingen, die elkaar op den beurt afmaken. We bedoelen hier de eerste elftallen van Gouderak en Moordrecht en' de reserves van Schoonhoven en G. S. V. Haastrecht, dat Zondag j.l. met 20 van Schoonhoven II verloor en niet won, zooals ons werd opgegeven, zal wel tot de middel moot gaan behooren, terwyl momenteel Zwervers en O.N.A. 111 ais hekkensluiters fungeeren. Toch spelen deze Zwervers yiet zoo slecht als hun plaats zal doen vermoe den en zy zullen zeer zeker met de andere baby omruilen. Schoonh. II 5 3 1 G.S.V. II Gouderak I 1 7 8—8 1.40 5 3 117 12—7 1.40 8—5 1.20 5 3—2 Haastrecht 1 6 2 2 1 6 9—9 1.20 Moordrecht 1 4 2 2 4 88 1.20 O.NA.. III 22 3—8 -.— Zwervers I 44 311 -. 2e klasse A.- Het herrezen Oudewater is hier aanstonds overdonderend begonnen en prykt fraai bo venaan, met Olympia IV en Vriendschap I als gevaarlyke tegenstanders. Ook hier staat een O. N. A.-elftal onderaan; het is wel opmerkelyk hoe slecht het figuur van deze club in den G. V. B. is. De reactie? Oudewater I 6 5 1 11 141 1.83 Olympia IV 3 2—14 12—7 1.33 Alphia II 4 2 116 12—7 1.25 Vriendschap 13 1113 44 1. Woerden II 3—121 3—10 0.33 O.N.A. IV 55 3—19 2e klaase B. Hier is Krimpen, zooals we reeds voor het begin van de competitie voorspelden, sterk favoriet. 240 voor doelgemiddelde in 4 wedstryden is geen kleinigheid. Wy zyn nu alleen nog nieuwsgierig wat Gouda III tegenover deze vereeniging zal prestee- ren, Gouda III en Waddinxveen staan op de bovenste helft, de 3e elftallen van G. S. V. en Schoonhoven op de onderste helft van de ranglyst, terwyl Moordrecht II als hek kensluiter dienst doet. Krimpen I 4 4 8 240 2. Gouda III 3 2 1 6 9—3 1.67 Waddinxeen 1 5 2 2 1 6 16-16 L— GJ3.V. III 4 1 3 2 4—16 0.60 Schoonh. III 3 1 2 1 2—7 083 Moordrecht II 8 3 316 3e klasse. Het*aloude Stolwyk schynt het toch van plan te zyn. Zondag werd een zeer gevaar lyke klip oimzeid door in Bodegraven met 10 te winnen. Ook Gouda IV en zeer ze ker Vriendschap II behooren'tot de con currenten. Jammer van die 2 verliespunten van laatstgenoemde. Alphia III, dat even slecht speelt al» verleden jaar en wéér,een O.NA.-elftal, n.1. het 5e, aluiten hier de gelederen. Stolwyk 1 4 8—16 14—4 180 Gouda IV 3 2—14 10—6 1.83 Bodegr. III 2 1—12 12—2 1.— Vriendsch. 11 2 2 2* 108 1. Waddinxv. Li 3 1 2 2 5—16 0.67 Alphia III 22 1—6 -.— O.N.A. V 22 1—14 Vriendschap 11 2 winstp. in minde ring wegens staken tegen Bodegraven 111 op 28.9/24. 4e klasse. Hier is nog te weinig gespeeld om nu ai conclusies te trekken. Uouderak 11 en G. S. V. IV doen het het best, terwyl Stol wyk II na 2 jaar zonder winstpunten te hebben gespeeld, zoowaar er reeds 4 heeft. Waddinxveen 111 kan nu al wel inrukken, 26 tegenpunten, 2 vuurpunten en geen winst punten, alles in 4 wedstryden. Haastrecht II 1 1 2 20 2. G.S.V. IV 4 8 1—7 16—2 1.76 Uouderak 11 2 11—3 4-r-l 1.60 Oudewater II 3 2 1 4 98 188 Stolwyk 11 8 2 1 4 6—4 183 Vriendsch. Ill 3 1 2 2 7—6 0.67 Gouda V 22 15 -« Waddinxv. Ill 44 226 Programma voor Zondag 16 October. N. V. B. AfJooliiig 1 le klasse. Amsterdam' Blauw Wit—Quick. Haarlem HFC—'t Gooi. Rotterdam Feijeuoord—Haarlem. Leiden ASC— Unitas. ZaaudaM ZFCSparta. Afdeel ing II le klasse. Rotterdam VUC—HVV. Haarlem RCH—Excelsior. IJmuiden Stormvogels—EDO. Den Haag HBS—UW. Dordrecht DFC— Ajax. 2e klasse B- Gouda GoudaHercules. Rotterdam1 NeptunusVUC. Rotterdam Transvalia—SVV. Den Haag ADO—St. Hooger. Utrecht Kampong—Olympia. 3e klasse A. Leiden LugdunumiLFC. Alphen a.d. Rijn Alphen—RVC. 3e klasse C. Den Haag V1ÜS—Saturnus. Schoonhoven Schoonhoven— Delfia. Dell! Delit—Celeritas. 4e klasse B. Gouda UNA—Fluks. Rotterdam DCLDRV. Rotterdam WESCO—Sliedrecht. Reserve 2e klasse A. Gouda Olympia 11—ADO II. Schiedam -. SVV II—A<SC II. Den haag BMT 11—HVV III. Reserve 3e klasse A. Den Haag VUC 11—Alphen 11. Leiden LFC II—Lugdunum II. Schiedam SVV III—Concordia II. Afdeeling III 1© klasse. Enschedé Ensch. Boy^—Quick. Wageningen Wagenimjeni— UD. Deventer Go Ahead»—Hengelo. Almelo Heracles—Vitesse. Zwolle ZAC—Enschedé. Afdeeling IV 1© klasse. Den Bosch BWl.vindhoven. Breda NACNOAD. 'lilburg Willem 11—Bredania. Eindhoven PSV—Alliance. Maastricht MVVWilhedmina. Afdeeling V le klasse. Groningen Be Quick—GW Winschoten WVV—Veiocitas. Leeuwarden Friesland^Alcides. Leeuwarden FrisiaAchilles. Veendam Veendain— Leeuwarden. G. V. B. le klasse A. Alphia I—Alphen III. Olympia 111—Bodegraven 11, 12 uur. Gouda IIONm II, 12 uur. le klasse B. Haastrecht IONA III. Zwervers I—GSV II. Moordrecht I—Schoonhoven 11. 2e klasse A. Woerden IIOlympia IV. 2e klasse B. Waddinxveen I—Krimpen 1. GSV III—Gouda III, 12 uur. 3e klasse. Stolwijk IVriendschap II. 4e klasse. Gouderak II—Oudewater II. Haastrecht IIGouda V, 12 uur. Overzicht. Het N.V.B.-programma is iederen Zondag wel rijk aan spannende ont moetingen. Zoo voor de le afdeeling Blauw WitQuick in het 9tadion en aan don Dordtschen straatweg Feijen- oord tegen de Haarlemsche roodbroe- ken. In afdeeling II de ontmoetingen in IJmuiden, Den Haag en Dordrecht. In I nog A.S.C.—Unitas tussohen de degradatie-candidaten en in II kunnen we de ontmoeting aan den Schieweg ook wel als zoodanig qualifioeeren. Ook in het voormalige Oostelijke dis trict hebben de ploegen, die een lei dende plaats innemen het niet gemak kelijk. In afdeeling IV krijgen we iedere week andere eandidaten. Zoo ook nu. In Breda wordt n.1. gespeeld N.A.C. N.O.A.D. Beide ploegen verloren een maal, zoodat ook hier de spanning groot zal zijn. Ook B.V.V.—Eindhoven is nie4 van belang ontbloot. In Eind hoven trokken ook al degradatie-klan ten in het veld, n.1. Philips en Alli ance. Voor afdeeling V zal Be Quick haar stadgenoot© G.V.V. wel aan haar ze gekar binden. Wat te zeggen van W.V.V.—Velocitaa. Zouden de Win schoten de degradatie nog ontloopen? wit ia een open vraag, muur dun moet ieder gevut Zondag gewonnen wor den wat nu juist tegen ue groen wil len wel met gemakkelijk zul gaan. In Bloetneudttui outvuugi Gouda Her cules, dat kumpioeus-aspiraties vertoont z,ou ook Hercules ui Gouda struike len Gouua speelt in de laatste we nen beslist goed, zoodat we Hercules «.eker met met den geaeelen buil zul len zien vertrekken. ilet> is muur de viuag of Goudu wint dun gelijk speelt. Olympia is de gust van Kampong. De kansen vun Olympia zijn Zondug j.l. geducht gestegen, zoodat we met gelooven dat Olympia zich die Zondag /oil laten ontnemeu. Alphen speelt tiaar eersten thuis wedstrijd tegen de Residentie V.C., uat wei met leege handen naar de iiofstad zul terug Koeren. Schoonhoven ontvangt de ox-kampi- oeuen Delfia. Gezien het schitterende werk van Schoonhoven Zondag tegen Celeritas geven we haar ook nu de beste kans. O.N.A. ontmoet thuis Fluks. Ook de ze UoudBche vereeniging leverde Zon dug goed werk door D.K.V. in eigen iiol te slaan. Daarom kan ook Zondag gewonnen worden, waardoor O.N.A.'s Kansen weer goed kunnen komen te staan Olympia 11 speelt thuis tegen de A.D.O.-reserves. Zou het 2e elftal het kunststuk, Zondug door het le verricht herhalen? We betwijfelen het sterk. Alphen li trekt naar V.U.O. 11, een ontmoeting waarvan weinig te zeggen vult Bodegraven en G.S.V. hebben we derom rust. Als deze nu maar niet na- deolig wordt. Voor den G.V.B. in Alphen een plaatselijke ontmoeting, ©venals op hei üouda-velu. liy B. speeli Zwervers naar eersten thuiswedstrijd, terwijl Moordrecht 1 zal trachten Schoonhoven 11 voor de 2e maal te kloppen. in 2A zal Oudewater toezien hoe Olympia IV en Vriendschap I winnen, terwijl in B Waddinxveen I een flink pak slaag krijgt. Morgenochtend heeft, zooals wij reeds gemeld het»Oen, een buitengewone al gemeen© vergadering van den G.V.B. I plaats in Sociëteit „Ons Genoegen" te half eli. De Goudsche Zwemclub naar Duitsdiland. Zooals wy eenigen tyd geleden reeds be richten ontving de G. Z. C. een uitnoodi- gmg van Sanitus te Rheyidt ota aldaar qp een groot zwemfeest uit te komen. Wy vernemen thans dat het zoo goed ai» zeker is dat de Gouwenaars oun die invi tatie gevolg zullen geven. Het ligt in de bedoeling om op 29 en 30 November a.s. te Rheyt te spelen en 1 December te Keu len tegen een der eerste klussers aldaar. Temde niet al te zeer uit training te ge raken zullen de G-ZX/Vers zich te Rotter dam en e.v. elders wekelyks oefenen. Gis teren zyn er reeds oeiuge zwemmers in het overdekte bad aan de Tuinderatraat te Rot terdam met de leden van de Maas aan 't trainen geweest. INGEZONDEN. (Üiuten vera/uwoordtiykhetd der tied.) De Duitsche leening en de vóóroorlogs- schuiden. Het bealuur der voreeniging „Eflee- tunbesehermiug" verzoekt ons het ou- üti volgend sutirijveu door naar gezon nen aan de Ministerie van Buiteuiand- sche Zaken en van Financiën, te wil len opnemen Wij hebben de eer het ondervolgen- de beleefd onder de aandacht Uwer Excellentie te brengen. Het plan Dawes, ter economische reconstructie van Duitachiand, houdt onder meer in, het verstrekken van een leening aan onzen oosteLjKen buur Uit mededeelingen aan de dagbladen blijkt ons, dut ook door Nodorlandsohe banken aan het tot standKomen dezer leeningen zal worden medegewerkt ea wel tot een bedrag van wellicht 30 miliioen gulden. Hoewel Duitsdhland, evenals trou wens alle „valuta" lauden, zijn voor oorlogs verplichtingen tegenover Ne- derlandsche beleggers niet naar behoo- reu nakouit, ja zelfs zoover gaat, dat het de voor-oorloge hypotheken met goud clausule aan Zwitsers uitbetaalt in goud, doch Nederlanders niet meer dan 15 uitkeert, zal door ons land ook nu weer een enorm bedrag aan het Rijs geleend worden. Wij vermeenen met klem hiertegen protest te moeten aan teekenen, tenzij van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt, de afdoening der voor-oor- logssohulden, met Duitschland behoor lijk te regelen. Te eerder vermeenen wij hierop te moeten aandringen, daar bet slagen vi<n reconstructie leeningen, ook inde toekomst, bijna geheel afhangt van het vertrouwen dat de belegger stelt in buitenlandsche leeningen. Zoolang nu de betaling der voor- oorlogssthulden niet behoorlijk gere geld is, zal de fondsenhouder blijven vreezen, dat niettegenstaande allo fraai© beloften, hij, bij de eerstvolgende Eu- ropeescho crisis, daar toch weer de dupe van worden zal. Een beroep op de hulp Uwer Excel lenties wordt dus hierbij gedaan, opdat van do Dawes-Ieening gebruik gemaakt wordt, de betaling der voor-oorlogs- schulden te regelen. Mocht naar Uwe opvatting in dete door onze Regeering niet met sucoes, zelfstandig kunnen worden opgetredeu, dan ziou deze aangelegenheid op Uw verzoek, Wellicht door den Volkenbond aanhangig kunnen worden gemaakt. W uar dit internationaal lichaam de eco nomische reconstructie van Oostenrijk, Hongarije en Duitschland heeft ter hand genomen, kan het er, naar onze opvatting, ook geen bezwaar tegen hebben, het vraagstuk der voor-oorlogs schulden tot oplossing te brengen. Daar deze aangelegenheid de volle belangstelling hebben zal van den be legger, en deze met vertrouwen en reikhalzend uitziet naar de hulp die hen» door Uwe Excellenties in deze verleend zal worden, vermeenen wtj goed te doen oen afschrift van dit schrijven den dagbladen ter publioee- ring aan te bieden. advertkntien. BUKG. MARTENSSINGEL 115. 1» GOUDA GEDIPLOMEERD uan het Kou. Oonservatorium tc Den Hang. ORGANIST der St. Jui.krrk. LEERAAR «tui de St«d. Muriekn«h«ol. ONDERWIJS in ORGEL- «n PIANOSPEL. In- en verkoop vnn Antlqultaltan. Psparslraat Oouda. Tegen Jicht en Rheumatische pijnen KLEIWEG 91 - Tel 317 - GOUDA DROGIST WIJDSTRAAT 31. 9W1 10 Odol Vademecum Prldkdrloh'd mondwater 't Nieuwst* voor Mantels: modernste dessins. verschillende kwalitei ten, groote sorteerinf in kleuren. VIS5CMERSDUK Rotterdam

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2