DE VEB0VERAA8 1874-L.GHBISPIlHSr.1924 Groote Schouwburg LAAfSTE ötRlCHTEN PREDIKBEURTEN. Beurs van Amsterdam. En apropos van figuranten sprekend, denkt men aan den film, en daarbij denkt weer iedereen hier op het oogenblik aan Jackie Googan. Bijna platgedrukt aan het station, gered, £n in een auto naar het hotel Adlon gevlucht, wordt hü den gehee- len dag toegesproken, geïnterviewd, be wierookt. In het hotel Esplanade was een „tea", waarbij de meeste bekende perso nen van Berlijn tegenwoordig waren. De beroemde Afrika-reiziger Schombergk BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. De levering van herstelkolen. Van 21 tot 24 October hebben te lissen tussohen vertegenwoordigers van do Duits olie regeering eu van do Fran sche Belgische en ltaliaansohe regee- ringon onderhandelingen plaats gehad over do leveringen van herstel-kolen, die na het afloepen van de overeen komsten met de Micuin van 28 ücto<ber al weer door de Duitsehe regeering moeten worden gedaan. Do onderhan delingen hadden teil doel het stellen van een voorloapige regeling tot dat de kwestie definitief /al zijn geregeld door de commissie van organisatie, voorzien 'bij de overeenkomst van Lon den, maar zijn ovenals vele malen te voren mislukt. Do vertegenwoordigers van de geallieerde regeeringen willen nu de beslissing van de oommissie van organisatie afwachten, die 3 November voor het eerst te Parijs bijeenkomt. De Fransche heffing van 26 pet. van den DuiUchen invoer. De Kamers van Koophandel in de Roer hebben aan de rijksregeering een •protest gezonden togen de heffing van 26 voor liet herstel door Frankrijk, waarin zij deze een inbreuk op de principes van het plan-Dawes, die de overeenkomst van Londen in gevaar brengt, noemen en dit des te meer, waar andere staten het voorbeeld van Frankrijk denken te volgen. De indus- trieelen in het Roergebied verwachten van de rijksregeering, dat zij al de middelen, die haar ter beschikking slaan zal aanwenden om de principes van het plan-Dawes te handhaven. ENGELAND. De Valera in Ulster gearresteerd. De republikeinsche luider I)e Valera is gearresteerd in de vestibule van het stadhuis van Newry (Ulster) toen hij de verkiezingsvergadering binnentrad om te spreken voor den republikeirt- schen candidaal De overheid van Ul ster had bij voorbaat aangekondigd, dat De Valera, indien hij naar Ulster kwam, bevel zou krijgen om heen te gaan, en gearresteerd zou worden, in dien hij weigerde. bracht hem het jongste Ohimpanseebaby uit de Zoo mode, om te spelen, en Jackie merikte op, dat het diertje waarschijnlijk slechts Afrikaan sch sprak. Gelukkig nog al kinderlijk! De aJgemeene meening was, dat hij weinig spraakzaam en met de ge dachten afwezig was. Waarachtig geen wonder; men moet met het kereltje mede lijden hebben, al beeft hy twee automobie len, veertien kamers in „Adlon" en naar men zegt, tien milllioen op de bank! GEMENGDE BERICHTEN. Het vijftigjarig bestaan van de duin waterleiding. Gistermiddag heeft de directie van de 's-üravenihaagsche duinwaterleiding in haar gebouw aan. den Zuid Binnen singel te den Haag een druk bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het feit, dat do Haagsche waterleiding 50 jaar geleden door de gemeente in exploitatie werd genomen. Gisteravond is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voor per soneel van de Haagsche duinwaterlei ding en genoodigden een feest gege ven. Hilversumsche Draadlooze Omroep (N.S.F.) Zonuag 2b Get. a.s. 's avonds 8 uur: Speciaal programma voor lichte mu ziek, te geven door de Rotlerdam- sche Jaszband, bestaande uit de da mes C. Dieder ik, cello G. Hooger- waard, piano de heeren J. Kesting, 2de viool Maas Geesteranus, le viool. Het programma luidt 1. Husarenattacke, M. Osoheit 2. Honey Love, P. Wenrich 3. Why did I kiss that girl R. King 4. Ay, Ay, Ay, O. Pérez Freire 5. When it 's nighttime in Italy, J. Kendis 6. What '11 1 do?, Irving Berlin 7. Pasadena, H. Warren 8. Hersey, keep your tail up, W. Hirsch 9. Love Tales, v. Ro se 10. A cup of sorrow, E. Xelfino; 11. Easy Melody, L. Couley 12. I lo ve you, H. Archer 13. Sleep, Earl Lebieg 14. Say it with a Ukulele, Art. Conrad 15. Oh, Eva, H: Warren. Verder zal medewerken de heer Winter uit Hilversum, bariton. Maandag 27 October a.s. des avonds 6 uur Mevrouw Antoinette van Dijk, Kinderuur. Blijkens een mededeeling van den secretaris van den H.D.O. zal op 31 Oct, a.s. een Opera in dit seizoen wor den uitgezonden, eveneons vanuit den Sladssc houw burg te Amsterdam, welke is nog niet bekend. Op Vrijdag 31 October (Hervormtngs (V g) te 7 uur 's avonds zal prof. dr. Peering hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, een rede ui'spreken voor den Hilversumschen Draadloozen Om roep ter gelegenheid van den Hervor mingsdag. De rede zal door koorzang worden voorafgegaan en gesloten. s STADSNIEUWS.I GOUDA, 25 October 1924. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is bijeengroepen op Dinsdag 28 October 1924, des namid dags te 7% uur. Aan de orde komt: Het voorstel terzake de heffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting in ver band met het voorstel van den heer K. It s'an Staal. Het voorstel tot progressieve heffing van 80 opcenten op de personeele belasting. Het voorstel tot verhooging van de op centen op de grondbelasting. Het voorstel betreffende de heffing van 100 opcenten op de vermogensbelasting. Het voorstel tot overname van een brug in de Graaf van Bloiastraat. Hot voorstel tot overname van een ge deelte particuliere straat in de Graaf van Bloiastraat Het voorste] betreffende subsidieering van ontwikkelingscursussen. Het voorstel tot wijziging van de veror dening tot vaststelling van de voorwuar- den voor de opneming en verpleging van patiënten in het Van Iterson-Ziekenhuis. Het voorstel tot het verleenen van een extra subsidie voor jjo liquidatie van de Burgerwacht. Het voorstel tot overdracht van terrei nen en schoolgebouwen aan de besturen der bijzondere scholen. Reclame bouwvergunning M. van Vliet. Het standpunt van Burgemeester en Wet houders wordt nader medegedeeld nadat zal zyn behandeld het van de fabric&ge- commissie ontvangen advies. Vragen begrooting 1924 (centrale kop- school -en verder voorkomende zaken. Het Raadslid Van Staal over zyn Belastingvoorstellen. Gisteravond had in „Kunstmin" de aan gekondigde openbare vergadering plaats van de afd. Gouda der S. D. A. P., waar de heer van Staal zou spreken over de Be lastingvoorstellen. De heer Lafeber heette de aanwezigen welkom en gaf een uiteenzetting van de bij zondere reden, waarom deze vergadering is uitgeschreven, n.l. de aankondiging in het Predikbeurtenblad, waaruit niet bleek, dat de vergadering, welke in het gebouw Daniël gehouden zou worden, openbaar of besloten zou zijn. Voor de vergadering van de S. D. waren B. en W. en de raadsleden uitgenoodigd, bericht van verhindering was ingekomen van den burgemeester, den gem.-secretaris, Mevr. Riesz en de heeren Oostingh, Hoff man, Kamphuizen en v. d. Brug. Van den heer Verkerk, die uitgenoodigd was met dén heer v. Staal van gedachten te wisselen, was geen bericht ingekomen. Daarna verkreeg de heer van Staal het woord en merkte allereerst op, dat het be stuur van de partij-afdeeling een uitstekend werk heeft verricht door het uitschrijven van deze openbare vergadering, waardoor zij de burgerij in atóat stelt, aan te hooren op welke wijze de yplksvertegenwoordigers in den Raad zich kwijten van de hun op gedragen taak en waarbij zelfs de tegen standers in de gelegenheid worden gesteld, om getuigenis af te leggen van de tegen overgestelde inzichten. Deze openhartige manier van werken, zoo zei de heer van Staal, mag zich echter niet verheugen in de sympathie van allen en wanneer ik deze opmerking maak, verwijst ik naar een op merking, die in een onderschrift in de Goudsche Courant van Woensdagavond werd gemaakt, waarin de Soc. Dem. Raads fractie werd beschuldigd, door het beleggen dezer bijeenkomst hier hedenavond een voor-raadsvergadering te houden, waaraan de redactie van de Markt de conclusie ver bond, dat ondergeteekende in de raadszit ting van Dinsdag a.s. het wel ndet noodig zou oordeelen om nog e enige toelichting op de voorstellen te geven. Het is wel aardig gedacht, maar voorloopig zullen wy, zoo zei de heer Van Staal, de toezegging om a.s. Dinsdag te zwijgen, maar niet doen. Toch zou het niet onmbgelyk kunnen zyn, dat de burgerij verstoken zou moeten blij ven van de voorstellen die wy, zoo ging spr. voort, ook nog in den Raad ten beste hoo- pen te geven. Wanneer wy de taktiek heb ben kunnen gadeslaan van de A.-R. party, die zoo knusjes in een onder-onsje gedacht had binnenskamers de noodige critiek op de Socialistische belastingvoorstellen te doen behandelen, dan zouden wy daaruit afleiden, dat deze heeren van meening zyn, dat deze zaak alleen maar geschikt is om buiten de burgerij om behandeld te worden. Het zou er nu nog maar aan manke^ren dat van de zyde der heeren Jongenburger c.s. een voorstel kwam om deze belangrijke aangelegenheid in comité-generaal te be handelen. Het zal de aanwezigen niet zijn ontgaan, aldus spri, dat door mij Maan dagavond een open brief werd gepubliceerd, waarin ik den heer Verkerk, een bij uitstek deskundige op het gebied van belastingwe zen, wat ik althans aanneem, want het be treft hier niet meen maar ook niet minder dan den inspecteurvan de Registratie en Domeinen, waarin ik hem vroeg, mij toe te willen staan, in de bp Woensdag j,l. aange kondigde bijeenkomst van de A. R. party, waarin deze heer zou spreken tegen de So cialistische belastingvooretellén, mij de ge legenheid te bieden ons standpunt tegen over de door dezen heer te voeren politiek, te mogen verdedigen. Ik meende, waar in een publiek orgaan al is het dan ook het Predikbeurtenblad, wordt aangekondigd, dat een bolleboos, bedreven in het vak, stelling gaat nemen tegenover een serie voorstellen van een broekje op het gebied van belas tingwezen, stellig een antwoord op het ver zoek om te mogen komen debatteeren, zou zijn binnengekomen in bevestigenden zin. Tegen alle verwachting in moest de spreker terugkrabbelen en komt h(j verklaren dat de aangekondigde bijeenkomst bedoeld was als eén onder onsje. W(j vinden dit voor een zoo groot en wijs man op het gebied van de be lastingwetgeving een pijnlijke historie, want het had tóch een vermakelijke avond kunnen worden, om een schreeuwer als ik ben, en die zoowel in als buiten den Raad, maar net doet alsof hjj overal verstand van heeft, zelfs over de belastingpolitiek van Gouda, een» aardig af te drogen. Intusschen bleek het mis te loopen en waar ik er reeds op had gerekend te worden verpletterd, kon ik mij zeer makkelijk op werken tot de royale vraag aan het bestuur van onze partij ^m voor dezen avond uit te noodigen den voornoemden deskundigen in specteur om mij voor het front van rayn eigen troepen hier af te maken. Ik ging daarbij van het standpunt uit, dat niet de inspecteur zelf invloed had gehad op het niet toestaan van mij om in de bij eenkomst der A.-R. te mogen debatteeren en ik rokende er dus wel op, dat de heer Ver kerk het aangeboden debat zou aanvaarden. Het bestuur en ondergeteekende hebben zich misrekend. De groote schreeuwer wordt niet afgemaakt. Men heeft, om de schaapjes van onze bijeenkomst weg te houden, de 'op Woensdag j.l. aangekondigde bijeenkomst vernet tot hedenavond. Ik weet niet of de pers ook op die bijeenkomst vertegenwoor digd zal zyn. Ik hoop echter van wel, omdat ik gaarne kennis zou nemen van de critiek van dezen deskundige, die ik dan wel op de plaats waarvan de Goudsche Courant dacht, dat ik niet moer zou spreken, kan behande len. Thans komende tot het onderwerp, zoo ging spr. voort, wil ik beginnen met op te merken, dat 't belasting-vraagstuk een van de belangrijkste materies is, voortd bezien bin nen het raam van de Gemeentepolitiek. De belasting is de kurk waarop alles drijft en is het een materie die zich buitengewoon leent voor het plegen van onrecht. Ik stel my als eerste vraag waarom be lasting eigenlijk noodig is? Een goede ge meente-huishouding kost eenmaal veel geld, welke gelden voor het grootste deel moeten worden opgebracht door de bewoners zelf. De bevolking heeft recht op goede, wonin gen, behoorlijk onderwijs, in dagen van werkloosheid op een goede werkloosheids verzekering en werkverschaffing, er is noo dig een behoorlijke reinigingsdienst ter be vordering van de hygiëne, men heeft recht op een behoorlijke verkeerspolitiek, riolee- ring, enz. en we hebben den plicht om 't per soneel der verschillende gemeente-diensten naar behooren te beloonen. Dit alles teza men vormt een belangrijke post van uitga ven die zich moeten dekken door opbreng sten uit verschillende belastingen, welke belastingen geheven moeten worden naar draagkracht, dus de sterken hebben op te komen voor de meest zwakken. Om my te bepalen tot den laatsten zin, dat de sterken moeten betalen voor de zwaksten ,merk ik op dat Gouda jarenlang voor wat de belastingpolitiek betreft, haar taak heeft verwaarloosd. Hier is de politiek gevoerd, die neerkomt op het verleenen van hand- en spandiensten aan de bezittende klasse. Opcenten heffen op de gemeente belasting heeft men al jaren lang verzuimd in te voeren en het recht om opcenten op de grondbelasting te heffen, heeft men steeds onbenut gelaten. De praeadviezen van B. en W. op onze voorstellen houden in de erkentenis van de schromelijke verwaarloozing, daarmee be vestigen de heeren -dat zy vooral in de jaren van hoog-conjunctuur ty'dens de oorlogspe riode de bezittende klasse ongemoeid heb ben gelaten en het grootste deel van de toenmalige extra uitgaven geheel onrecht matig hebben laten opbrengen door de reeds zoo verdrukte arbeidende klasse. Ook hebben de heeren met hun magere praeadviezen hun onmacht bewezen, immers op gedocumenteerde voorstellen van onzen kant, wisten de heeren niets anders naar voren te brengen dan een predikatie vrijwel geheel gespeend van eenig cijfermateriaal. Meer nog getuigt dit gegeven materiaal, dat men zonder studie van de zaken te hebben gemaakt, heeft gehandeld. Ik wil hier wel verklaren dat wanneer ik belast was in het college met de porte feuille van financiën, ik iny schamen zou na een studie van 12 maanden, mijn hand te zetten onder een stuk prulwerk als waartoe ik de praeadviezen beschouw. Komen wy thans tot het praeadvies op het door ons ingediende voorstel betreffen de grondbelasting. Het tegenwoordig tarief van het Rijk is 4.86, dat is 4.86 en voor onbebouwden grond 6 Dit beteekent, om ons te bepalen tot 2 voorbeelden, dat een boer b.v. voor 10 H.A. land, die getaxeerd zyn voor 50 gulden, daarvoor te betalen heeft 50 maal 6 ct. is ƒ3 en men voor een huis wat in huuropbrengst genoteerd staat voor 100 gulden, heeft te betalen 4.86. Te genstanders van de grondbelasting komen het smoesje aandragen dat extra opcenten door de gemeente te heffen, beteekent pacht- en huurverhooging. Laten wy dit eens met de feiten nagaan. Van het genoemde stuk grond ter waarde van ƒ50 wordt drie gulden Rijks grondbe lasting betaald. De provincie heft hierop 50 opcenten en de gemeente tot heden toe 10 opcenten, zoodat diezelfde boer daarvoor betaalt tezamen 4.80, komen er nu 10 op centen bij dan maakt dit uit 30 ct. Dat zelfs 'n boer het niet zou durven wagen 'n pacht- verhooging voor te stellen van 1 cent per 14 dagen, zal wel een ieder willen aanne men. Het tweede voorbeeld betreft het huis met een huurwaarde van 200, daarvan be taalt de eigenaar aan grondlasten 2 maal 4.86 is 9.72. De provincie neemt 50 op centen is ƒ4.86, de gemeente neemt 40 op centen is ƒ3.89 is samen 18.47. Wordt nu het voorstel aangenomen om het te brengen op 80 opcenten, wordt het totaal bedrag 3.89 meer, is 7% ct. per week. Ook dat be drag laat zich niet op de'huur verhalen, tenzij men te doen heeft met een 10-maal doorgehaalde huisjesmelker. B. en W. in meerderheid geven ons ten opzichte van de grondbelasting gelijk en adviseeren den Raad om dit voorstel aan te nemen. Wanneer de meerderheid van den Raad dit advies opvolgt, komt er alleen uit deze nieuwe bron 22000 gulden per jaar Ook de personeele belasting is in de eer ste plaats een Rijksobject De Gemeenten zijn verdeeld in klassen en onze stad valt onder klasse 4. Voor het betalen van per soneele belasting i» een grens gesteld. Te Gouda betaalt men geen personeele als de belastbare huurwaarde minder bedraagt dan 112.60. De belastbare bedragen boven 112.50, genieten een aftrek van 107.50 en \an het overblijvende neemt het Ryk 10 Het meubilair wordt pas belast by een huurwaarde van boven de 180. Het meu bilair wordt getaxeerd en moet betaald worden bij een waarde van: 200300 G. 1.50, 300—400 Gld. ƒ3; 400—500 Gld. ƒ4.50; 1200—1400 Gld. ƒ1650; 2000—2300 Gld. 28.50 40004600 Gld. ƒ48.50; 5000 tild. 73.50 en voor iedere 1000 Gld. meer waarde aan meubilair 15. Bij de personeele belasting bestaat ook een kinderaftrek en wel van 2 tot 14 per kind. Het percentage van aftrek bepaalt zich weer tot de huurwaarde die men ver woont. Voor dienstboden moet worden be taald 6 voor de erste 17 Gld.,Voor de twee de ƒ33, voor de derde en zoo voort, traps gewijze naar boven toe. Met paarden werkt dit ook progressief, terwyl auto's belast worden aan de hand van de waarde. Dit stelsel wil dus zeggen dnt in den regel de menschen die in de grootste huizen wonen ook het meeste betalen en wanneer men dat begrijpt, komt men tot de ervaring, dat de argumenteering van de coalitie in dezen Raad, het driemanschap Jongenburger— BokhovenDonker, die steeds komen bewe ren, dat de personeele belasting zoo schade lijk zou zyn voor de arbeidende klasse, larie is en dat ze alleen deze scheeve argumen ten gebruiken om hun klasse voor meerdere opcenten te beveiligen. Wanneer wy nu nog eens opmerken, dat honderdtallen bewoners van Gouda heele- maaj niet in aanmerking komen voor perso neele belasting, komt deze verdachte vrien delijkheid jegens de arbeidende bevolking, wel ineen aardig licht te staan. Dat de hee- >ren alleen waken voor eigen belangen, moge ,wel blijken uit de volgende berekeningen: Ik neem twee gezinnen ieder met 4 kinde- Een gezin van een kapitalist met een nhuis van 1500 aan huurwaarde. Die betaalt: aan huurwaarde 139.25 meubilair 10000) 148.50 Geen kinderaftrek 2 dienstboden 17.— 1 auto 160.— ƒ464.75 Nu een arbeidersgezin met een huurwo ning van ƒ225, betaalt daarvoor 11.75 meubilair ƒ750 9. 20.71) Wel kinderaftrek 4 maal 14 is 56 ƒ11.62 blyft 9.13 Dit zijn de uitkomsten van de Rijksrege- ling, dus zonder opcenten. U ziet hieruit dat de klasse met 464.75 het meeste belang er bij heeft, dat er niet méér opcenten in gevoerd worden. Het is dus al weer comedie van de heeren. Intusschen zyn B. en W. slechts te vinden voor 80. Aannemende dat wy ons hiermede tevreden zouden stellen, \Vordt de verdeeling aldus: Tot 225 huur 50 opcenten; van 225—450 56 opc.; van 450—675 62 opc.; van ƒ675—900 68 opc.; van ƒ900—1125 74 opc., boven 1125 huurwaarde 80 opc. De nalatigheid van opcentenheffing kost ons jaarlijks by80 opcenten nog maar 12000. Bekijken we nu eens de inkomstenbelas ting. Zij is op de alleronbillykste wijze ge regeld in Gouda. Het bestaande stelsel drukt de arbeidersklasse en de kleine mid denstand buitengewoon zwaar. Met dat al gaan wij ook nog gebukt onder een niet eer lijke verdeeling van lasten. Wat hebben wij nu voorgesteld Een betere progressie, wel ke vermindering brengt voor alle inkomens beneden de 6100 en een verzwaring der inr komens daarboven. Volgens het voorstel v. Staal c.s. betaalt men bij een inkomen van 7000, slechts 20 meer; bij 60000 '"nko- men slechts 1000 meer; by 80000 inko men slechts 1400 meer, bij 95000 slechts 1700 meer. Menig Raadslid erkent de billijkheid van onzen eisch, maarzullen toch tegen stemmen omdat men bang is dat de heeren wegloopen. Is dat een argument? Wy lezen in het praeadvies van B. en W. dat, met uitzondering van onzen Wethouder Lafeber het geheele college tegen de voorgestelde progressie is. Ook wethouder Muylwijk, de man van de kleine „luyden", die by de be groeiing opmerkte, dót er inderdaad meer dere progressie moest worden ingevoerd» omdat de kleine inkomens te zwaar belast zyn! Wat speelt hier een rol, dat zelfs deze „oprechte Anti-Revolutionair" niet meer de tegenstanders durft te geeselen en nu in eens voor het behoud er van gaat pleiten en in ieder geval steunen zal? Ja, zegt wethouder Mulijwijk, ik weet nu wat pe ters, voer maar een kinderen-premie in, dan worden groote gezinnen ontlast. Ook de heeren Koemans en Potharst vin den wy tegenover ons, de mannen die des tijds door dat deel der R. K. kiezers naar den Raad werden afgevaardigd. Trouwens de geheele R. K. fractie heeft den plicht vóór onze voorstellen* te stemmen, willen zy althans van hun eigen gemeenteprogram geen sinecure maken. Bekijken we 't praeadvies van B. en W. dan bemerken We dat de heeren uitgespro ken willen zien, dat de baten welke door aanneming van de voorgestelde opcenten op vermogens-personeele- en grondbelasting, gebruikt moeten worden om de inkomsten belasting te helpen verminderen. Deze ge- dachtengang is heusch niet nieuw en bewyst dat men mijn voorstel niet met den noodigen ernst heeft gelezen, of dat de heeren zich hier bezig houden met een schijncomedie om ook eens wat te kunnen voorstellen. Allergeluk kigst is het College nu de Regeering uit komst komt brengen met het afrondings systeem. Wy stelden voor het afrondings systeem naar beneden te bepalen op 50. Iemand die een inkomen heeft van 1599 betaalt belasting voor 1550. - Wie een inkomen heeft van 3599, betaalt belasting •voor 3500, iemand die een inkomen geniet van ƒ7199, betaalt voor ƒ7050 en die een inkomen geniet van 8999, betaalt vöor 8800. Daaruit blijkt dat de kleintjes een speling hebben van 50 en de allergrootsten van 200. De wet is er nog niet en het zal •de vraag zyn of de bedoelde bepaling er komt. Tot zoolang heeft de Raad dus mede te werken, dat het bestaande onrecht wordt opgeheven. Ook komen B. en W. met het argument dat onze factor van 2.1 niet goed zou zijn, d.w.z., dat door inkomstenbelasting het to taal bedrag aan belastingen bij een factor van 2.1 op ons progressief stelsel pl.m- 13800 minder aan belasting op zou bren gen. De heeren spreken zichzelf tegen. Ze beginnen met voorop te stellen dat de nieu we baten in de te verkrijgen opcenten benut moeten worden om de inkomstenbelasting te verminderen. Welnu alleen de grondbelas ting zou door vermeerdering der opcenten 22000 opleveren. By onze factor is, om het zelfde belastingbedrag te kunnen krijgen, Gthtiin* instructies uit Moskou usn de Britsche communisten. De credieten voor de Fransche ambassade bfj het Vaticaan. De betrek kingen van Frankrijk met Sovjet-Rusland. De strijd in China. Het Britsche ministerie van buitenland- noch de jure noch feitelyk, welk standpunt ache zaken heeft gisteravond merkwaardi ge documenten gepubliceerd, die van bij zonder gewicht zyn met het oog op de be langrijke plaats aan het Enge lach- Russische verdrag toegekend by de huidige verkie zingscampagne. Zij omvatten een krachtig gestelden brief, namens Ramsay Mac Do nald gezonden aan Rakowsky, den zaakge lastigde der sovjetregeering, waarin om op heldering wordt gevraagd inzake een geschrift, bestaande uit geheime in structies van het uitvoerend comité der derde communistische Internationale aan de Britsche communistische party om een gewelddadige en op omwenteling gerichte propaganda in Groot-Brittannië te voeren. De premier wyst er op, dat de brief, die geteekend is door Zinovjew, den voorzitter van het bestuur der Communistische inter nationale en die gedagteekend is van 15 September, instucties bevat aan Britsche onderdanen om te werken voor de geweld dadige omverwerping van de bestaande in stellingen in Engeland en voor het in op stand brengen van de Britsche gewapende macht als middel om dit doel te bereiken. „Niemand die de samenstelling en de be trekkingen van de communistische Inter nationale begrypt, zal, zoo zegt MacDonald twijfelen aan haar nauw verband en con tact met de sovjetregeering. Geen regee ring zal ooit een regeling met een buiten- landache regeering dulden, waarbij 3e laat ste in officieele diplomatieke betrekkingen van correcten aard met haar verkeert, ter wijl tegelijkertijd een propagandistisch li chaam, organs ch verbonden met die bui- tenlandsche regeering, onderdanen der eer ste aanmoedigt en zelfs gelast om een re volutie voor haar omverwerping te smeden en te beramen. Een dergelijk gedrag is niet slechts een ernstige afwijking van de re gelen der internationale gemeenschap, maar een schending van een bepaalde en plech tige verbintenis, herhaaldelijk tegenover de Britsche regeering aangegaan." De commissie voor de financiën uit de Fransche Kamer heeft met 20 tegen 12 stemmen besloten de credieten voor de Franlsche ambassade by het Vaticaan te schrappen. Daarmede is d« strijd tegen het clerioaliame, zooals men dat in Frankrijk van links uitdrukt, thans formeel overge bracht naar parlementair terrein. Herriot heeft in de commissie den nadruk erop ge legd, dat hij, toen hy geen credieten voor de ambassade by het Vaticaan aanvroeg, slechts trouw wilde blijven aan zyn regee- ringsverklaring. Vervolgens heeft hij uit voerig uiteengezet, waarom naar zijn mee ning de ambassade by den Heiligen Stoel, behouden blijven. Hy was in deze overtuiging gesterkt, dopr zich te verdiepen in de documenten van het mi nisterie van buitenlandschc zaken en heeft de kwestie reeds eerder aldus geformuleerd dat het herstel van de betrekkingen met het Vaticaan niets tot den buiten- of bin nenland.sche vrede had bijgedragen en dat alléén een volledige scheiding van Kerk en Staat den godsdienstvrede zou verzekeren. In de financiecle commissie heeft Herriot nog medegedeeld dat men in Elzas' en Lo tharingen niet staat tegenover een wette lijk concordaat, doch tegenover een zeer bizonderen toestand. De regeering zal met dezen toestand rekening houden en al de desbetreffende kwesties met de meeste ruimhartigheid onderzoeken. Aldus Her Ln dezelfde zitting der financieele com missie, waarvan hierboven sprake is, is ook het herstel der betrekkingen met Sov jet-Rusland besproken. Herriot heeft ver klaard, dat een erkenning de jure van de Russische regeering nog niet vaan de orde is, alvorens de onderhandelingen omtrent overeenkomsten inzake waarborging van Frankryk's rechten beklonken zijn. Wat voor overeenkomsten hier bedoeld worden is nog net duidelijk gebleken. In ieder ge val is ,als gevolg van een voorstel Blum, het voorstel van den afgevaardigde Boka- nowski om een crediet toe te staan nog niet aangenomen, doch tot het einde der onderhandelingen uitgesteld. De bladen die in Frankryk met kerke lijke kringen relaties onderhouden achten het immoreel dat men een regeering als die der bolsjewisten, wil erkennen, terwijl men de betrekkingen met het Vatcaan afbreekt. In <fe stry'd in Ghina tusechen Wei-poe- foe, Xsjang-tso-lin, Fang yoe Hsiang en andere wonderlijke Ghineesche popentaten is thans een derde zich komen mengen. De Chris tengeneraalFeng-yoe-Siang, die be vel voerde over een deel van het nationale leger dat der Centrale regeering in Pe king heeft deze stad plotseling door z'n troepen laten bezetten en verklaart géén oorlog verder te wenschen omdat het land anders zou worden geruïneerd en er te veel menschenelevens zouden verloren gaan. Dat is nog eens een verstandig generaal en een waar chriaten. Misschien dat er ook nog andere motieven een rol spelen by zy'n dryf- veeren, doch, hoe dan ook, mocht het ge volg er van zyn dat de vredestoestand in China zal terugkeeron, dan kan het Hemel- sche Rijk niet anders dan gelukkig er om geprezen worden. GOUDEN JUBILEUM Dir. FRITS KLEINB10ESEM. WOENSDAG 29 OCTOBER 1924 8 UUR - Spel van stemmingen in 5 be drijven van J. A. SIMONS MEES FRED. VAN DEN BANK - L. CHRISPIJN Sr. - P rijzen Loge-Stalles f 2.50 (Leden f 1.25), Balconf 1.50 (Leden fl.-), Galerij f0.75 plus rechten. Plaatsbespreking vanaf heden. slechts 13800 noodig, dan is het toch in het geheel niet noodig te komen met een factor van 2.14 die onnoodig de lagere inkomens aantast. Staat het dan zoo met deze bur gers, dat zij zich by allerlei feesifcvertoon en in diverse eere-Comité's met hun namen op den voorgrond brengen, by die gelegen heden in groote speechen blijk geven van hun trouw en aanhankelijkheid aan Gouda, eh dat die liefde in eeqf^ophoudt te be staan als zij een paar honderd gulden meer belasting moeten opbrengen? Dat de Vry- heidsbomlsche fractie tegen onze voorstellen zal stemmen is te begrijpen. Het liefst brachten ze ook nog lagere loonen voor het enkel sociaal offer. Dat de heeren Jongen burger en Vingerling den strijd voeren voor het behoud der brandkast, ook dat weten wy. Maar op den heer Muylwyk en de leden der R. K. fractie hebben wy gemeend wel in gunstigen zin te mogen rekenen. Aan die heeren zal het leggen, want de medewer king der afgevaardigden van de Chr. Soc. Party en Vrijz. Democraten is verzekerd. Bekijken we nu eens de vermogensbelas ting. Behalve onze p.g. Lafeber, adviseert het college tegen. Wat wil de door ons voor gestelde 100 opcenten nu feitelijk zeggen? Dit, dait de reeds aangeslagen en in de ver mogensbelasting enkele guldens meer moe ten offeren. Beneden de 16000 betaalt men niets. Voor 16000 betaalt men 2 p. jaar. Voor ƒ17000 ƒ4, voor ƒ20.000 ƒ10; voor ƒ50000 ƒ50; voor ƒ100.000 ƒ100. Zou men nu durven beweren, dat de bezitters van vermogens met het betalen van een paar gulden naar den kelder gaan? Ja, zeggen B. en W., het is onbillijk, men bevordert daarmede kapitaalvernietiging. Wy ver schillen van meening met de heeren. Kapi taalvernietiging is bevorderd door onderne mingen als Jurgens Margarinef abri eken, Rotterdamsche Bank, Marx en Co. Bank en de Kaarsenfabriek te Gouda niét te verge ten! De heer Jongenburger zegt het is ook misdadig tegenover de kleine renteniers met 30.000 tot 50.444 die van de rente moeten leven. Nog een nieuw ar gument van de Coalitie, ditmaal van den heer Bokhoven, die het op kwam nemen bij de begrooting voor de bezitters van effec ten. ATt. 7 Par. C der Wet op Vermogens belasting zegt: dat effecten worden geschat op huDiie geldswaarde, naar den laatst uit gegeven prijscourant, bedoeld in artikel 47 r Successiewet, en zoo zij daarop niet be kend staan, naar de laatst vens. Dat wil dus zeggen, dat men voor waardelooze prullen niets betaalt. Het gaat er dus om wie het geld voor de gemeen schappelijk vastgestelde uitgaven zal beta len? En nu staat 't met B. en W. en de hee ren Potharst-Koemans c.s. zoo, dat zij de veeren willen plukken van de kikvorsch, die ze niet heeft, terwijl ze de kip, hiermee be doeld de gegoede burger, laten loopen. Dat wy niet alleen met onze kritiek staan, moge b'.yken uit de mededeeling van wethouder Koemans, die den'Raad weten liet, dat bij onderhandelingen, die hij tevoren heeft ge had met de Regeering, dit hoogste college in den lande, lang niet te spreken is over de slechte Goudsche belastingpolitiek. Er wor den zelfs moeilijkheden in uitzicht gesteld voor het verkrijgen van regeeringssteun voor Socia'e doeleinden. Desondanks zullen de heeren Koemans-PothareteMuijlwyk toch tegenstemmen. Of deze vergadering op de leden van den Raad die hier niet aanwezig sijn, een dusdanigen invloed zal uitoefenen dat zij alsnog gunstig voor onze voorstellen zullen stemmen, betwijfelen wij zeer. Het nu verspelen wil niet zeggen, dat daarom ttooil aan den onrechtvaardigen toestand een einde zal komen. Eens zal de dag des oordeels aanbreken, waarbij de kiezers zul len weten te beoordeelen welke partijen in den Raad plichten hebben vervuld by het willen samenstellen van een goede eerlijke verordening. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Lafeber zei tot slot dat het hem niet verwonderde dat de voorstellen by B. en W. geen meerderheid verkregen en ver moedelijk ook in den Raad niet zullen ver krijgen. Wy moeten, aldus spr., steeds tegen den stroom oproeien, doch dat heeft zyn goede zyde: het staalt de spieren en doet goed aan de ontwikkeling der party. Spr. dankte de aanwezigen voor hun opkomst Uit de Goudsche Geschiedenis. In wekelyksche feuilletons zal in ons blad verschijnen een interessante schets uit de geschiedenis van Gouda, van de hand van den heer Th. A. Boeree, die de weinig of niet bekende historische gegevens daar voor in oude archiefstukken vond uit het jaar 1572. Het verraad van Hopman Maerten Schets is een hoogstbelangryke episode, die de be langstelling der Goudsche ingezetenen van thans zeker verdient. Bazar voor het Zusterhuis van de Wijk verpleging. De Zusters van de Wijkverpleging stel len zich voor om ten behoeve van heit meu bilair voor het verbouwde Zusterhui» en Ziekenhus van de Wy'kverpl^i"!? 6011 zar te houden van 2 tot 7 Februari in het Gebouw Daniël. Een nieuw magazijn in de Stoofsteeg. I>e Stoofsteeg ie weer een nieuw maga zijn rijker geworden. De heer Joh. Alberts toch heeft het pand no. 18 nabij de-Zeug straat een geheel ander aanzien doen ge ven en by zyn reeds bestaande schoenma kerij een schoenmagazijn geopend. Officieele heropening van de verbouwde school van de Ver. tot opr. en inst. van Vrije Scholen op Geref. grondslag. Het verbouwde schoolgebouw van de Ver- eenigng tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op Geref. grondslag, zal op Woensdag 29 October 's avonds te 8 uur officieel worden heropend. De Hervormingsdag. Die afd. Gouda van het Ned. Bijbelge nootschap belegt een samenkomst in de St. Janskerk op den Hervormingsdag Vrij dag 31 October a.s. Als spreker zal optreden Ds. D. den teRjke ziekten. In de afgeloopen week is ten Stadhui ze aangifte gedaan van een geval van besmet telijke ziekte roodvonk. Aandeel der gemeenten in Zuid-Holland in de lichting 1925 voor den Dienstplicht. iDe Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, heeft ingevolge een schrijven van Minister van Oorlog het door de navol gende gemeenten in Zuid-Holland te dra- 1 tot gewoon dienstplichtige be- ingeschreven als volgt vastgesteld: Alblas (Oud) 5 Alblasserdam 12 10 Ammerstol 1 Begambacht Bleiswyk 7 Bleskensgraaf 6 Bo degraven 19 Brandwijk 8 Capelle a. d. IJssel 28 Dubbeldam 10 Giesaen- dam 7 Giessen-Nieuwkerk 2 Gorin- 36 Gouda 75 Gouderak 3 Goudriaan 2 Groot-Amme ra 3 Haas trecht 2 Hardinxveld 17 Hei- en Boeicop 1 Hekendorp 2 Hillegersberg 28 Hoog-Blokland 1 Hoornaar 1 Krmpen a. d. Lek 11 Krimpen a. d. IJs sel 19 Lange rak 2 L. R. Weide 2 Lefckerkerk 1 Lekkerland (Nieuw) 12 Lexmond 2 Meerkerk 3 Moerca- pelle 1 Molenaarsgraaf 1 Moordrecht 6 Nieuwerkerk a. d. IJssel 12 Nieuw- land 3 Niuiwpoort 1 Noordeioos 1 Ottoland 1 Ouderkerk a. d. IJssel 11 Oudewater 11 Peursum 1 Reeu- wyk 117 Schelluinen 1 Schoonhoven 11 Sliedrecht I Stolwijk 4 Streef kerk 5 Tienhoven 1 Vianen 13 Vlist 2 Waddinxveen 26 Zevenhui- i 7. Louis Bouwmeester in Voerman Henschel. In den Schouwburg is gisteravond Louis Bouwmeester ter gelegenheid van zijn 82en verjaardag opgetreden in zyn successtuk .Voermah Henschel", tooneelspel in vjjf bedrijven, reeds meerdere malen ook hier in den Schouwburg door Bouwmeester ge speeld. Van den inhoud van het stuk be hoeven wy onzen lezers zeker wel niets te vertellen, het is bekend genoeg. Louis in de tragische rol van „Voer- is al zoovele malen be- dat het thans wel achterwege kan blijven. De 82-jarige werd uitnemend terzijde ge staan door Mevrouw ErfmanSasbaeh die de rol van Hanna Schal speelde. De overi ge rollen werden naar behooren vervuld. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van Werkzoekenden. Lijst van 22 October 1924. 8 aardewerkera, 11 pypmakers, 1 plateel schilder, 1 smoutzetter, 1 stanzer, 1 boek binder, 9 drukkers, 14 letterzetters, 1 boek drukker, 14 grondwerkers, 6 heiere, 20 opperlieden, 14 timmerlieden (1 en 2 leerlingen), 7 schilders, 1 maker, 1 werkt, teekenaar, 2 houtdraaiers, 5 kistenmakers, 2 meubelmakers, 1 wit- 5 mach. houtbewerkers, 3 stoffeer ders, 2 beitsers, 1 klompenmaker, 1 behan ger, 4 kleermakers, 1 borstelmaker, 1 pet tenmakers, 1 kapper, 3 bleekersknechten, 4 schoenmaker, 3 monteurs, 1 scheepstuiger, 1 gieter (metaal), 1 ketelmaker, 4 scheeps- klinkers en ijzerwerkers, 3 machinisten, 5 smeden, 5 stokers, 1 kopergieter, 1 frame bouwer-smid, 1 waterfitter, 9 blikslagers en lakkers, 1 rijwielmonteur, 1 instrument maker, 3 bankwerkers, 5 electriciens, l hulpmonteur, 1 draaier, 4 touwslagera, 6 textielarbeiders, 1 mattenwever, 1 heke laar, 1 stripster, 10 suikerwerkers, 5 brood- en banketbakkers, 49 sigarenmakers, 1 slager, 2 aorteerders, 1 plakker, 4 tuinlui, 15 pakhuis-, 3 expeditie- en 17 schippers knechts, 3 reizigers, 1 winkel- en 11 kan toorbedienden, 7 koetsieh», 4 boekhouders, 123 transport en fabrieksarbeiders, 1 tuin man-chauffeur, 3 chauffers, 1 verstel- naaister, 1 werkster (kantoor). Gouda: 3 jongens 14 h 16 jaar; Oudewater: 2 constructiewerkers, 2 ke- 24 Oct., 8 u. Gebouw Daniël. Verg. A. R. Kiesvereeniging. Spr. da heer M. J. Ver kerk. 26 Oct. vjn. 10 to u. boven Holland ia, Le denvergadering Touristendub Gouda. 27 Oct., 8.16 u. Groote Kerk. D». Weatmyae. „Is de atryd ttgen Rome een strijd tegen windmolens 28 Oct., 8 uur. Groote Schouwburg. Con cert Symphonia-orkeat van de aid. Gou da van de My. van Toonkunst. 31 Oct. 8 uur. St. Janskerk. Ds. D. den Gouda: 2 dienstboden, 1 ketbakker, 4 sigarenringsters, 4 personen voor den verkoop van kruidenierswaren enz., 1 meisje (16 jaar)) voor fabriek. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Oct.: Maria Petronella, d. v. A. J. Koemans en T. de Knegt, Groe- ae da laai 53. Magilalena, d. v. A. Dijks man en P. Perdyk, F. W. Reitzutraat 40. U 24 Oct. Cornelia Adriana, d. v. C. J. Hertog en D. J. Sanders, Karnemelksloot 68. OVERLEDEN: 22 Oct.: Alberdina Schier bede, gehuwd met A. Dilling, 34 j. Agenda. 24, 81 Oct. «n 7, 14 en 21 Nov. Sociëteit de Réunle. Cursus over Letterkunde voor de afd. Gouda van de Volksuniversiteit. 24 bet., 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Openb- Verg. van de S. D. A. P. 24 Oct. 8 uur. Groote Schouwburg. Louis Bouwmeester in Voerman Henschel. 10 Nov., 8.16 u. Groote Kerk. Dr. F. G. Krop: „Rome doorziohzelf veroordeeld. 8 Nov„ 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Goudsche Mondharmonica-Veree&iging „Excelsior". Avond- en nachtdienst apotheker». De apotheek van de heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrijdag 31 October benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTKEiL 8 Verordening regelende een bouw- verbod als bedoeld in artikel 30 der Woningwet. 9. Verordening tot wijziging der al- geineene politieverordening. 10. Vooretel van B. eu W. om aan den. heer K. Ende een gedeelte van het terrein ten euidooaten van de Oran jelaan te verkoopen. 11. Verzoek van het beetuur van den unideld Hjvn^en middenatandl inzake toepassing van het huurkoop») steen» bij don verkoop van gascomforen. 12. Wijziging der begirootiug van 1924. Burgerlijke Stand van 18 tot en met 22 October 1924. GEBOREN: Cornel is, t. v. P. Metselaar J. Verwaal. Gerrlgje Selia, d. v. B. van Leeuwen en C. C. den Boer. Maria, d. v. L. van der Valk en A. Wensveen. OVERLEDEN: Geen. ONDERTROUWD: Geen. GEHUWD: E van Leeuwe en J. Koetsier. GOUDA Maandag 29 Oct 1% u. non. Gebouw tot Hall de» Volk», Da H. A Lócman» to Delft, voor de Ver. Calvin. ALPHEN AAN DEN RIJN. 1)© gemeenteraad heelt aan den heer Panne vis Sr. vergunning verleend tot het aanleggen van straten, aanslui tend aun de Hooltstiraat. Besloten werd, (een perceel grond langs het Aarkanaal te verkoopen aan een particuliere vereeniging, die zich zal verplichten tot den bouw van een zwem- en badinrichting. Voor de kos ten van den bouw van die inrichting heeft de raad een subsidie toegestaan vun I 12.000 en hij heeft zich garani gesteld voor een leening an I 12.000, rentend 6 Le gas- en electriciteitsprijzen wor den verlaagd. loc hoofboekhouder van de gasfa briek werd benoemd de heer W. H. G. Beek. üe Raad nam verder een voorstel an B. en W. aan, tot het aangaan van leeningen tot een totaalbedrag van 300.500 tegen een koers van 98 en een rente van 6 ■OSKOOP. De Rechtbank te 's-Gravenha^e heeft het faillissement uitgesproken van J. v. d. Velde, loodgieter alhier. Toit curator is be noemd Mr. C. M. Loeff alhier. OUDEWATER. Burgerlijke Stand van 16 tot 23 October. GEBOREN: Agatha Maria, d. v. J. van Dyk en M. A. v. Leeuwen. GETROUWD: Dingeman Gerrit Bartus v. d. Heeden en Neeltje Sille. OVERLEDEN: Theodora Josephine van Reijssen, 70 j. Johanna Maria v. d. Vlist, 69 j., echtgenoote van B. v. d. Vegt. Door het afknappen van een draad der bovengrondsche geleiding van het electrisch licht in de Achterstraat aJhier, viel hot eind er van voor de woning van Van Kluijven. Gelukkg hoorde de vrouw de draad tegen de voordeur slingeren, anders had er al licht een ongeluk kunnen gebeuren, daar de school juist uitging en een groot ge deelte der kinderen door de betrekkelijk nauwe straat aan kwam draven. Onmid dellijk is de opzichter ontboden, die zich haastte den stroom van den draad te men, waardoor het gevaar van met den stroom in aanraking te komen, geweken wae. Door de vorst van deti afgeloopen nacht, hebben de nog te veld staande \ruchten veel geleden. Vooral de bio- ten hebben het moeten ontgelden. Te wenschen is dat nog geen strenge vorst invalt daar de vele kleine verbouwers er door gedupeerd zouden zijn. Zaterdag en Zondag geeft het circus Pilinie, staande op het erf van A. An ker een, drietal voorstellingen. Als ar- tisten treden" op hit. Garter en miss Oorrina, de duidend-kunstenaars. Het vorige jaar hdbben deze artisten twee maal gewerkt in den nieuwen schouw- buig te Gouda. Verder optreden van Alex Arend en miss Kitty de grootste kunstwielrijders. Het geheel een pro gramma om van te genieten. Op Dinsdag 11 Nov. zal door de ijsolub Stolwijk een ledenvergadering worden gehouden in het café van Joh. Noomen. Do agenda vermeldt: Notulen. Rekening penningmeester. Verkiezing 4 bestuursleden en Mededeeling en. Aan het slot verloting van schaat sen en sigaren. WADDIWVEEN. De gemeenteraad komt op Woensdag 29 October a.s., nam. te 6 uur bijeen Onderwerpen ter behandeling l Verslag dor vergadering van 24 September 1924. 2. Mededeeling en, ingekomen stukken enz. om daarop zoo noodig te besluiten 3 Verlies- en winstrekening van de woningbouw vereeniging Waddinxveen' over bet jaar 1928. 4. Voorstel om het houden van toe zicht op de stoombootsteigers tot we- deropneggens toe op te dragen aan den heer A. Kwaak tegen een vergoeding van f 120. I 5. Voorstel vap de heeren A. Jonk- hoid en A. van Nielen tot wijziging van het reglement van orde voor de ra adsvergaderingen 6 Verzoek van de directie der Ne derlandsche spoorwegen om vergun iiing tot het maken van een beweeg bare brug en een vaste brug in 'en Kerkweg. 7. Plan van uitbreiding der gemeente DAMRUBR1EK. Onder re<iactie van de Damclub „Gouda", Secretaris Ste(jnkade 27, lokaal der club Markt 49. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 8 November. Probleem no. 187. MAtlhiilKKlCHTKN. Zwart schijven op 10/18, 17/20, 28, 29. Wit schijven op: 21, 26, 30, 81, 32, 37/41, 43. 47. Probleem no. 188. Zwart schijven op: 3, 6, 8/13, 16, 19, 21, 22, 27. Wit schijven op: 20, 24, 30, 32/34, 36, 38, 41, 46, 46, 50. Oplossing van probleem no. 183. Wit speelt: 29-413, 3^-34, 33 24, 3l 22, 5044, 36 9, 24 2. Oplossing van probleem no. 184. Wit speelt 216 (zw. 3237 gedw.), 16—43 (zw. 87-41), 18—12 (zw. 41—47), 43—48. Boskoop 24 Oct. 1924. Rooen: Ophelia 129—13»-16b—192, Golden Ophelia 141-192-232, Hadley 172 200239287, Columbia 164, Butterfly 129167'166169, Freiburg 90, Pelgrim 81, Chatenay 1.l'emet 2.l'olyantha- rozen 101, Buiten rozen 28; Diversen: Dah lia'» 14—21, Chrysanthemum per stuk 22— 24, idem tak 16, Gladiolen per boe 40, Vio lieren 31, Asparagus 2364, Eikenblad 38. (DKAADLOOZK DIENST.} s De uitvoering van het Daweeplan. BERLIJN, 26 Oct. D« agent voor do f schiKlevergooclingsbetalingen heeft e©u telegram gericht aan den president van de HaudeisKumer te Washington, waar in Lij den nadruk legt op hot gomuk, wuaruiedo tiet Luwee-plau wordt uit gevoerd. Dit ia het gevolg vun deu mouw© geest in Europa welke het lier- stel van den vrede eu vun noruutlu trüouuingeu waurborgd. Een botsing. AMSTERDAM, 25 Oct. Bij de brug over MuuritsKudo bij de Weespercujdo is hedenmorgen een ongeluk gebeurd dat nog good is atgeloopoii. Een tram wagen van lijn 8 kwam uil de richtiug van de W©ebporaijde, daarachter reed ecu Foruwagen, üe eigenaar aan het stuur en zijn moeder als uiedopassu- gier. Bij de brug geaonieu wilde hij ue tram voorbij rijueu, hij deed dit uun de liiiKerkuut ouidat rechts geeii uimte is, kwam daardoor op t tram spoor van de tegenovergestelde rich ting. De bestuurder zag door de bocht niet dat een wagon van lijn 3 snel naderde. Toen hij naast do wagen van lijn 8 rood ontweek hij plotseling de naderende wageü. Hij deed nog een poging om veor de wagon vun lijn 8 te komen. Dit mislukte on toen werd de Ford als het wuro gekraakt tus sohen de beide tramwagens. De 3 wu- gens zaten zoo vast dut zij bijna niet tos te krijgen waren. De dame zat nog in de auto, men sneed toen liet dek van de Ford open eu bdvnjdde haar uit haar onaangename positie. Zij had geen noemenswaardig letsel bekomen, ook de eigenaar kwam met den schrik vrij. Zondag 26 October. GOUDA Remonstr. Kerk. 10Vi u. v.m. De. M. v. d. Vegte Jr., em. pred. te Den Haag. Kleine Kerk. 10 u. van. D». J. Borger. Lutherache Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 6V4 u. n.m. Ds. W. Veder. Kattensingel. 10 u. vjn. Da W. Veder. 5V4 u .n.m. Ds. T. Sap. Leger des Heils: 7 u. v.m. bidstond. 40 u. v.m. hedligingsdienst. 3.30 u. n.m. Muziekfeest. 7.30 u. n.m. groote openbare heilssamen- komst. En stryd voor zielen. AMMERSTOL Ned. Herv. Kerk 9tt u. v.m. Ds. Hugen- holtz, doopen. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9to u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9V4 u. vjn. en 6% u. n.m. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9tt u. vjn. de hssr C. A. de Vries te Stolwijk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. D». J. W. Roobol. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 6V4 n. n.m. De heer J. B. v. Haeien. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v,m. D». D. Boer, em. pred. te Den Haag. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. Ds. H. IJse- brands te Hekeiuiorp. 6 u. n.m. Ds. J. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9)4 u. v.m. en 6)4 u. n.m. De heer v. d. Kolf, G. O. te Dub beldam. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst. 6)4 u. n.m. Ds. H. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. Preeklezen. 6)4 u. n.m. De heer Lyklema. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. en «H u. n.m. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. en 6)4 u. n.m. Ds. N. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. v.m. De heer W. G. de Jonge, G. O. U Boakoop. WIririKLKO UUrittN. 24 Oct. 25 Oct. Officieel. 12 uur. Londen 11.44)4 11.43)4 Berlijn 0.60% 0.6062)4 Farya 13228 13216)4 Brussel 12212% 12210% Zwitserland 48.90 48.92% Weanen 0.0087 0.0036 Stockholm 67.76 67.76 Kopenhagen 43.86 48.76 Christiania 36.36 36.80 New-York 2.64% 2£4% Madrid 34.10 Milaan 11.06 11.02 Praag 7.67 7.68 Beuraov er zicht. Evenals de laatste dagen bepaalde de belangstelling ter beurze zich voor namelijk tot enkele specialiteiten. Op de mijnbouwatdeeling waren het tiiaus algemeen© exploraties die den boven toon voerden eu die zich weer op een verhoogd koerspeil stelden. Rodjang Lebongs waren wat op den achtergrond geraakt. Zeer vastgestenid waren de tabakswuarden. Van de Suinatrawoorten waren speciaal SenefMbal»» gefavori seerd. Op de olie-afdooling namen ge- oonsoiideerdeu de leiding op zich die vrij druk veranderd waren, waarbij de koers geleidelijk aan iets aantrok. Ko ninklijk© waren slecht» weinig veran derd. Eeuige affaire ontwikkelde zich in Jurgenswaarden, die de rijziug ech ter niet voortzotten. Suikerfoudsen ver toonden niets bijzonders. Scheepvaarten waren vorlateu. Omzetten in rubber- aandeelen uiterst gering. Prolongatie 4% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 25 Oct. Hoogste stand 775.2 te Neufarwasser Laagste stand 745.1 te Vestmanoer. Verwachting Matige zuid-oosten tot zuiden wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen neerslag. Iets zachter. Licht op. 26/26 Oct. 6.18 n.m.6.14 vjm. 26/27 Oct. 6.17 njn.—-6.'16 v.m. ADVKRTENTIEN. KOSTELOOS. B\j beschikking van de Arrondissement» Rechtbank t« Rotterdam d.d. 22 October 1924 zijn de faillissementen van de firma L. C. AMMERJAAN Co., gevestigd «n teantoorhoudende te Gou«ta en van <l« leden dier vennootschap, n.l. L. C. AMiMKRLAAN. wonende te Gouda, C. P. DE REUS, wonen de tc Gouda en K. VAN DER HE) wonende te Reeuwijk, opgeheven wegen» gebrek aan haten. Do Curator, Mr. H. P .C. M. DE WITT WIJNEN GOUDA, 24 October 1924. Oosthaven 51. JMU to

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 4