dewater. Gouda. Ie Groot aciet IG. ICHTIG IGEH- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEl) WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent Ho. 15680 64** Jaargang Maandag 27 October 1924 m. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen r len skens ns. DSTOF kachels: irtikelen ING Co. ANEN’S abrieken ERVEER. DTSTE «waarde. DE LIEVELING DER GODEN. CÏÏS»’’*- SS5. V ■ER WETEN- ?ICIEN VOOR 2876 60 171 40 Hij scheen zoo beslist, 2870 40 FEUILLETON. „ik 2794*0 5 (t>.d. Veerpont) je (Word' vervolgd). F takken. avonds. nachts. am. oorm. am. degd. ein A. OOMS. )F LORGNET SLEPEN OOR BOVEN- ARENLANGE SIDING. zijn oog en 'c vuur, N ZIJN. GOUDA. 3876 60 avonds. i nachts, am. F H.L. I.V. ebt 176S. (Nadruk verboden). Uit het Engelsoh van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P- WESSELINK-VAN ROSSUM. 4 60UDSCHE COURANT. ENGELAND. De Valera weder bi vrijheid gesteld. De lersche republikeinsche leider De Va lera, die vlak voor een vergadering te New ry op last van de Ubrterautoriteiten werd gearresteerd, is teruggebracht naar de grens van den lerschen Vrijstaat en daar in vrijheid gesteld. Er waren geen demon straties en de Valera was om 11 uur '«mor gens te Dublin terug, 's Morgens vroeg werd hij door de politie van Ulster naar een grensstation gebracht en daar in een eerste klas coupé van den trein naar Du blin gezet. Hij beloofde dat hij Ulster rus tig zou verlaten als men hem terstond zich in vrijheid over de grens liet begeven. Feng Kuo Tsjang, de christen-generaal is een eigenaardige persoonlijkheid. Door en door militair, heeft hij zich toch een be kwaam politicus getoond. Jarenlang was Feng militair gouverneur van Nanking, en werd in October 1916 vice-president der Chineesche republiek. Den laatsten tijd beschikte Feng over een IJzeren Brigade van 30 a 40.000 man, allen van Methodistische belijdenis, waar mee hij op snelle wijze in de jongste ge beurtenissen heeft ingegrepen. De jaren vereenigen elkander, De menschen vervangen elkaar, Maar immer en eeuwig zal blijven Wat heilig en goed h en waar. oom stierf spoedig nadat ik de De roodc vloot. Kort geleden hebben d« Russische bladen een uitvoerige beschrijving gegeven van de herfst-manoeuvres van de roede vloot. Het verschijnen /an deao vloot heeft ontegen zeggelijk veel indruk gemaakt op het Ootrt- zeestaten ,daar zy begrepen, dat het een waarschuwing was, een voorspelling van de dingen die kunnen gebeuren, wanneer deze vloot voor hun havens zou verschij nen en het vuur uit al haar monden zou openen. Met het oog op de herleefde belang stelling voor de Russische vloot, is het wel interessant te lezen hoe deze sinds 1922 is gereorganiseerd. By deze reorgani satie van de Oostaeevloot is rekening ge-- houden met de veranderde toestanden, die ontstaan zijn tengevolge van het feit dat vroeger Russisch gebied aan de Oostzee nu aan vreemde mogendheden toebehoorde. De schepen die voor de Oostaeevloot on- noodig werden geacht, werden naar do Noordelijke IJazee en de Stille Zuidzee ge zonden, waar zij als kustwachtachepen dienst zullen doen. In het geheel worden op deze wijze 25—30 schepen verplaatst (grootendeels torpedobooten). Aan de werven te Nikolajew is men be gonnen met het bouwen van eenige krui sers en tevens werden verschillende werken verricht, die bestemd zyn voor de verster king van de kust van de Zwarte Zee, waar bij vooral er naar gestreefd wordt Odessa, Nikolajew, Sebastopol, Kertaj, Batoem in geduchte vestingen te veranderen, terwijl aan de monding van den Dnjestr forten worden gebouwd. In de Oostzee zullen dergelijke verster kingen gebouwd worden, vooral te Kroon stad, evenals in de IJazee en de Atlantische Oceaan, waar Rusland vroeger geen noe- menswaardige bases bezat. Ook hier sullen eenige versterkte punten worden aange bracht .Te Moermansk wordt een basis voor de vloot gebouwd. In de Noordelijke Ijszee zullen drie divisies onderzeeërs en een di visie torpedobooten gestationeerd worden Voor de kustbewaking worden kanonneer- booten en hu lp schepen gebouwd In 1924 leverden de marinescholen 223 nieuwe marine-officieren af. De scholen hebben opdracht gekregen de opleiding der cadetten zooveel mogelijk te bespoedigen. iDit alles wijst er op, dat de tegenwoor dige regeering op alles voorbereid wil *(ja en rekening houdt met de mogelijkheid van verwikkelingen, waarby zij een vloot noo dig zal kunnen hebben. Ik hoopte van harte, dat Hugh het te druk zou hebben om de oordeelvel ling over zijn vader te lezen, ik ver- iMigde naar de vacantie, om hem te kunnen bezoeken. Ik wist, dat hij de oude Chestnuts ongeschonden zou la ten, den ouderwetschen tuin, het mu seum en de mummies, en ik verlang- e er naar, voor het wisselend licht van het groote houtvuur, nog eens in mijne verbeelding de schim: van ko ningin Neit-akirt voor mijn verrukten bhk te zien voorbijgaan. HOOFDSTUK II. ’’WMi De schim van Neit-Akrit. Te Potsdam heeft gisteren een groote republikeinsche demonstratie plaats gehad ter inwijding van het vaandel van de afda ling Potsdam der organisatie RyksbanTer Zwart-rood-goud, waarbij de vroegere pre mier van Mecklenburg Schwerin, de sociaal democraat Stelling er op wees dat de aan staande ryksdagverkiezngen een zoodanig resultaat moeten hebben, dat daardoor aan de monarchie en haar aanhangers den dood steek wondt gegeven, en dat men van dien De door den iBritschen premier gepubli ceerde documenten inzake de geheime in structies uit Moskou aan de Britsche com munisten en het schrijven aan den Russi- achen zaakgelastigde te Londen hebben be grijpelijkerwijze groote opwinding veroor zaakt. Rakofski heeft direct i> antwoord op de nota van MacDonald een schrijven aan het Britsche ministerie y/n Buitenland- sche Zaken doen toekomeiy waarin hy er aan herinnert, dat de Russische vertegen woordiging in Londen erynet Britsche mi nisterie van Buitenlandse Zaken in 1923 overeen zijn gekomen Om te trachten alle conflicten, welke tussèhen de beide regee- ringen mochten ontstaan, bij te leggen door directe, mondelinge besprekingen en dat nota’s alleen zouden worden gewisseld als eerstgenoemde wijze van onderhandelen geen gunstige resultaten vermocht af te werpen. Hij verklaart, dat de nota, welke ongegronde beschuldigingen tegen de Sov- jet-regeering bevat een onverwachte schen ding is van de overeengekomen gedragslijn. In de meest uitdrukkelijke bewoordingen verklaart hy, dat het communistische ma nifest, dat met de nota van het ministerie van Buitenlandsche Zaken is gepubliceerd, een grove vervalsching is en een vermetele poging om de ontwikkeling der vriendschap pelijk betrekkingen tusschen de twee landen te verhinderen. Hij tracht aan te toonen dat de inhoud, de kop en de onderteekening van het document afdoende bewijzen, dat de Labourmannen niet bekend zijn met de organisatie der Communistische Internatio nale en zegt dat de inhoud een weefsel la van ongerijmdheden ten doel hebbende de Britsche publieke opinie tegen de Sovjet- regeering op te hitsen. Rakofski wyst der halve alle verantwoordelijkheid van de zijde der Sovjetregeering af voor propaganda van de Communistische Internationale en verwacht dat de Britsche regeering stap- a pen zal doen om uit te maken, wie de op steller is van het stuk. Deze verklaring van Rakofski maakt de kwestie geenszins eenvoudiger. Rakofski voert nog als bewijs voor zijn ontkenning van de authenticiteit van het document aan, dat in alle geschriften van de Communis tische Internationale, welke herhaaldelijk in de pers gepubliceerd worden, deze nim mer wordt aangeduid als de „Derde Com munistische Internationale”, zooals in dit beweerde schrijven aan de Engelsche com munisten is geschied, om de eenvoudige re den, dat er nooit een Eerste of Tweede Com munistische Internationale is geweest. Ver der luidt de onderteekening „Zinowjef. Pre sident van het presidium van het Execu tief Comité der Communistische Internatio nale”, terwijl Zinowjef inderdaad „Presi dent van het Executief" Comité is en ook altijd als zoodanig onderteekent. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Caisse de Reports et de Dépots heeft de 'Belgische ministerpresident Theunis gis teren een belangwekkende rede gehouden, waaruit bleek, dat hy vastbesloten is ter verhooging van de ambtenaarssalarissen 100 millioen frs. aan nieuwe belastingen door de Kamers te laten aannemen. De premier gaf een uiteenzetting van de krachtsinspanning, waarvan België sinds 4 jaar op fiscaal gebied heeft blijk gege ven, en verklaarde aan het slot van zijn rede wel te 'weten dat de noodzakel(jke be- Lastingverhoogingen niet geschikt zijn om populariteit te verwekken, en dat hij de mogelijkheid voorziet, dat hy zich weldra terug zal trekken. v- De burgeroorlog in China is geëindigd, We meldden reeds dat op verzoek van Feng Kuo Tsiang, den christengeneraal, de vijan delijkheden zij nK gestaakt. Een communiqué uitgegeven door het hoofdkwartier van Tsjang Tso Lin deelt thans mede dat de oorlog met de Chineesche Centrale regee ring geëindigd is, president Tsao Koen een toevlucht heeft gezocht in de buitenwijken van Peking en president Woe Pei Foe op de vlucht is- De verwachting wordt thans uitgespro ken dat Toean Tsji Joei de vroegere pre mier, tot president van de Chineesche repu bliek zal worden benoemd. Toean Tsji Joe' is zyn groote carrière begonnen als minis ter van Oorlog onder Joean Sji Kai, als hoedanig hy in 1913 de door Soen Jat Sen geleide revolutie onderdrukte. In Mei 1916 midden in de periode van uiteenvalling, die gevolgd was op de verdwijning van Joe an, China's „sterken man” weid Toean Tsji Joei zelf premier. Zijn politiek was, als die van Joean, gericht op de vestiging van een krachtig centraal bewind. In 1920 werd hij ervan verdacht Japan vooral in financieele zaken te veeel tege moet te komen en werd hij met de zijnen met geweld uit het bewind ontzet. uu was, bepaalde tante Charlotte hoe- veel bedienden ik mocht houden en welke feestmalen ik zou geven. Zij gaf de bestemming aan mijn voorgenomen vacantiedagen en bepaalde wat ik kon betalen voor mijn nieuwe nachtbroek. Maar met al haar fouten was zij toch een goede ziel, en ik was haar zeer dankbaar, dat zij alle huishoudelijke zopgen van mijn schouders nam. Ik zag gedurende dezen tijd steeds minder van haar. In het begin ging ik, zoo dikwijls ik maar kon, naar de rustige en koele Chestnuts, maar meest al scheen Hugh verdiept in gedachten of in werk zijn geest scheen, terwijl ik babbelde en wij rookten, zoo ver van hetgeen hem omringde, verwij- aerd te zijn, dat ik mijzelf afvroeg of mijn bezoeken hem wel zoo welkom waren, als zij plachten te zijn, en ze daardoor met grootere tusschenruimte bracht. Eens ik herinner mij, dat ik hem in geen twee maanden had be zocht nam ik na een zeer kort en zwijgend bezoek, afscheid hij legde de hand op mijn schouder en zeide met iets van zijn oude hartelijkheid „Ik ben niet zoo ongastvrij als het schijnt, oude kerel, en spoedig, nu heel spoedig, zal je zien, dat ik weer geheel mijzelf ben. Het is altijd pret tig je te zien, maar het werk, waar aan ik bezig ben, is zoo groot en neemt me zoo geheel in beslag, dat ik afsehuwelijk koel tegenover je vrien delijkheid moet lijken. BUITEN LAND8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. Aanzienlijke Vermindering dar werkloosheid Hot aantal ondersteunde weridoozen in het Duitsche Ryk mot inbegrip van de be zette gebieden is in de eerste helft van Oc tober met 40.000 venmindend, nl. van 513.000 u>t 473.000. FRANKRIJK. De Russische vluchtdingen in Frankrijk. De commissie-De Monzie heeft Za terdag in Parijs over het vraagstuk der Russische emigranten beraadslaagd. Zooals bekend, bevinden er zich on geveer 400.000 Russen in Frankrijk, waarvan volgens de „Echo de Paris” 75.000 do polilievoorschrifton hebben opgevolgd. De Fransche regeering is in beginsel gaarne bereid deze vluch telingen op het platte land onder te brengen, ton einde zoodoende hun na turalisatie gemakkelijk te maken. De groote moeilijkheid is echter vast te stellen, welke personen daarvoor in aanmerking komen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) 1—5 regels ƒ130, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer f 0.30. Advertentien in het Zatendagnummer 20 1 ijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentien de helft van den pry». INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels /2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeel ingen bij contract tot zeer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentie» kunnen worden ingezonden door tusschenkomet van soli ede Boekhan delaren, ^jvertentiebureaux en onze Agenten en moeten daag» vóór da plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. dag moet kunnen zegge», dat de Dutsehe republiek daardoor vaat en onwrikbaar is gegrondvest. Voorts spraken nog leiders van het cen trum en de democraten, o.a. prof. Berg- sösser. Deze laatste wees et op, dat het by de Rijksdagverkiezingen er om gaat, of in Frankrijk Herriot of Poincaré de over hand zal hebben. Daarna had de feestelijke overhandiging van het vaandel plaits, ter wijl met het zingen van het Deuwchland- lied de plechtigheid .werd gesloten. Een groote optocht trok vervolgens door de straten, waarna de deelnemers zich ten slotte over verschillende lokaliteiten verdeel den. De optocht werd door de nationalisten op verschillende punten begroet met het lied: Siegreich wolen wir Frankreich schla ger. Andere nationalistische afdeelingen gaven het Ehrhardtlied ten beste. Het kwam tot kleine botsingen en de politie arresteer de een aantal nationalisten. uujversiteit verliet. Er werd gedacht, dal ik mij bezig hield de fundamenten te loggen voor een goede praktijk in Harleystreet, maar i4 werkelijkheid genoot ik het leven en de pas ver worven voorrechten van een flink for tuin, dat mij door een verwijderde bloedverwant was nagelaten. Tante Charlotte bestierde het huis houden voor mij en speelde naar har telust de baas over mij. In haar oog was ik nog niet volwassen ik was nog maar de onervaren schooljongen, geneigd kattekwaad uit te voeren en kou te vatten, een die nog steeds be hoefte had aan goeden raad. Lieve tante CharlotteZij was werkelijk een zeer ach tensw aardige ziel maar zij hield er zeer lastige in zichten op na ten opzichte van plicht, welke volgens haar wetboek daarin bestond, zichzelf tegenover andere men schen onaangenaam te maken. „Voor hun eigen bestwil”. Zij had de twee eigenschappen eigen aan Engelscho vrouwen van een zekeren rang en leef tijd eigengerechtigheid en een be krompen geest. Zij regeerde mijn 'bedienden, mijn een of twee patiënten, en mijzelf met een ijzeren hand en het kwam nooit ernstig in mij op haar de heerschap pij te betwisten. Ik had een aard, die altijd liever volgde dan de leiding in handen nam. Indien ik getrouwd was geweest, zou ik hopeloos onder den pantoffel hebben gezeten zooals het „Ik voroioedde het, oude Girlie”, zeide ik lachend, „dat je met iets ont zettend wetenschappelijks moet bezig zijn Maar”, voegde ik er aan toe, toen ik eensklaps voelde, hoe warm zijn hand was, en zag, hoe koortsach tig zijn oog en gloeiden „het schijnt mij toe dat je je overwerkt, on dat ik als een volkomen bevoegd medicus het recht heb je te raden „Raad niets aan”, zeide hij heel ernstig. „Ik zou den raad toch niet opvolgen. Geef mij nog twee jaar en dan zal mijn werk gereed zijn ..Dan.” „Twee jaar met dit soort werk? Gir lie, als je zoo voortgeat, zal je voor dien tijd dood zijn.” Hij schudde het hoofd. „Neen I er valt geen hoofd te schud den, mijn waarde De maaltijden, die je niet eet, het bed, waarin je niet slaapt, de frissche lucht, die je niet mademt, dat alles zal zich wreken. Luister je zegt dat je nog twee jaar wilt werken, ik zeg je, dat je gezond heid de spanning niet* zal uithouden, indien je het doet Wil je terwille van onze oude vriwidschap tenminste voor een keer in zoover naar mij luisteren, dal je een maand met mij naar aee gaat, het best was Margate ik beloof je, dat ik daarna geen woord ovei je gezondheid zal zeggen, tenmin ste het eerste halfjaar niet.” Weer schudde hij het hoofd. „Ik zou niet kunnen leven, als me nu van mijn werk scheidde.” ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. katerinenburg de personeel en van 36 staatsondernemingen te amen 64.000 man. In 28 ondernemingen werd gestaakt vanwege den achterstand'-.lin de uitbetaling der loonen, terwyl 8 stakingen een politie ke oorzaak hadden, n.l. arrestaties onder de niet-conununistische leden der fabrieks- conrité’s. Aan den hoogen raad van volks- veraorgmg is verzocht, met spoed gelden beschikbaar te stellen voor de delging der loonschulden. RUSLAND. Naar gemeld wondt, kondigt de staatsuitgeverij te Moskou de uitgave aan van nieuwe, opzienbarende documen ten betreffende de laatste periode van de regeering der Romanofs. Stakende arbeiders in het gouvernement Jeka terinenburg. Naar aan de Dni gemeld wordt, staak ten half October in het gouvernement Je- OVUVCT1 IM.TSUSI, B1JU oog en gloeiden van zulk een innerlijk vuur, terwijl er zulk een ontembare wil u.t zijn geheelo persoon sprak, dat ik niet zoo dwahs was, er op door te gaan. „Luister, Hugh,” zeide ik, „ik wensch mij natuurlijk niet in je ge heimen le mengen. Je hebt liet nooit uoodig geoordeeld, mij te vertellen, wa» dit, je zoo zeer in beslag nemend werk is, dat je, op gevaar af je zelf lichamelijk nadeel te bezorgen, na jaagt. Maar ik hoop, dat je er aan zult denken, dat ik vrij Van geldzorgen ben, dat ik over mijn t|jd kan beschik ken naar goedvinden, en dat je vader mij dikwijls placht te vertellen toen ik nog veel jonger was van sommi ge zijner werken eens heb ik hem geholpen, herinner je het je over eenige „Mijn vader sprak te graag over zijn werk,” viel hij mij in de rede. „Ik wil je door deze woorden niet belee- digen, beste vent, maar je den inhoud herinneren van de meeste der oordeel vellingen bij den dood, van een der wetensrtiappelijkste mannen, die ge leefd heeft. Hij zwoegde zijn ganscho leven, haalde zich de ziekte, waaraan hij stierf, op den hals, putte zichzelf uit naar lichaam en ziel, bij het vol gen van een groot doei toen hij stierf, zonder dat dit groote doel be reikt was, haalde de wereld de schou- dera op en noemde hem om zijn moei ten, een dwaas. (Word' vervnl'M'. De Sovjet-Propaganda in Engeland. Republikeinsche betoogingen te Potsdam. De dreigende ministercrisis in België. De strijd in China geëindigd. Door dit bewys voor de onechtheid van het schryven acht Rakofski zich verder ont heven van de noodzakelijkheid om te ant woorden op hetgeen in het schryven van het Foreign Office gezegd wordt over de verantwoordelijkheid van de Sovjetregee- ring voor de handelingen van de Commu nistische Internationale. De Britsche regee ring, by monde van het Foreign Office, heeft volstaan met opnieuw te verklaren, dat zy het document wel authentiek acht. Het hoofdkwartier van de Labourparty publiceerde nadien nog dat MacDonald door de publicatie van het document een einde heeft willen maken aan de opruiende pro paganda, waaruit dan duidelyk zou blijken, dat noch gedurende de onderhandelingen over de Russische verdragen noch op eenig ander tijdstip de Labourregeering onder invloed heeft gestaan van de Communisten. De regeering steeds heeft gewaakt voor de Britsche belangen en vastbesloten geweest is en steeds vastbesloten zal zyn, die be langen te beschermen. Het Uitvoerend Comité van de Engel sche Communistische Party heeft eveneens een officieele verklaring gepubliceerd aan gaande het zeer geheime schrijven van Zi nowjef, en gezegd dat dit schrijven nim mer door de Communistische Partij is ont vangen, en dat het naar zijn inhoud en sa menstelling door de Communistische Party als een vervalsching wordt beschouwd. En kele uitdrukkingen in dit» schrijven, welke wel typisch Russisch zyn, doch nimmer door communisten worden gebruikt, doen, aldus wordt in de verklaring gezegd, ver moeden, dat de oorsprong van de verval sching gezocht moet wonden bij contra-re- volutionnaire Russische organisaties." ’t Is thans de vraag welken invloed de publicatie van dit alles zal hebben op de gestie van Engeland en Frankryk, en of men zal inzien hoe weinig waarde over eenkomsten zullen hebben met een mogend heid, die de positie van de partij ter an dere zyde op de meest perfide manier on dergraaft! Zoo men weet besloot Frankrijk, het land waar het verzet tegen de erkenning van Rusland weleer het hardnekkigst was, reed- binnen zeer korten tijd tot erkenning over- te gaan en nog wel zonder voorwaarden.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1