aise NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enx ■oziBesi 84- Jaargang Dinsdag 28 Ootobar 1924 iourant ■"“Tl 0E LIEVELING DER GODEN. middel Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen et de juiste ARKT 31. FEUILLETON. waa (Wordt vervolgd). zei ik, half boos, half in f ip met ■deelen neer arbeid, jk J. P. 6 kwartaal ƒ2.25, j r week 22 cent, overal waai rartaal ’hilips elkglasX EN. n prijs 'hilips BUTTENLANDSCH NIEUWS DUrrSCHLAND. Een geheel gezin door gasverstikking omgekomen. Ten gevolge van het barsten van een gas buis is in een woning in Halle aan de Saaie, het geheele uit zes personen bestaande ge zin van een spoorwegarbeider omgekomen. Een leening voor Berlijn. Het gemeentebestuur van Berlijn voert onderhandelingen over het plaatsen van een coopers van I heeft men set het niet, winst is te ■L I NEN S I irieken I VEER. 1768. STE I laarde. 12341 Adviea de»- I EKERHEID”, I 4- alle BOVEN- en LEERWIJZE. Zeer Ook voor gehuwden tG 30 OCTOBER ►m „HOLLANDIA”, 2880 20 Ik sprong in een coupetje en een half uur later zat ik weer in het oude museum naast het groote houtvuur, dat vroolijk in den haard brandde. Toen (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door WESSELINK—VAN ROSSUM. dan krachtige maat^ l toestand in de FRANKRIJK. Nieuwe Amerikaansche leening voor Frankrijk. Volgens „l’Oeuvre” zou de Fransche mi nister van Financiën definitief het contract hebben geteekend met de finna J. P. Mor gan, voor een leening van 37.5 millioen pond sterling 150 millioen). OOSTENRIJK. Tragische dood van aes kinderen. In een kinderziekenhuis te Baden by Wee nen zijn in den afgeloopen nacht zes kin deren gestorven. Volgens een mededeel ing van 'het Therapeutisch Instituut werden, na het ziek worden van twee kinderen aan diphterie, als voorzorgsmaatregelen zes zuigelingen, waarbij beamettingsverschün- selen waren waargenomen, tegen diphterie ingeënt, waarna zich by deze kinderen koorts- en .vergiftigingsversch(jn8elen voor deden. Eenige dagen daarna stierven deze kinderen. Het ijtaat vast, dat het betreffen depraeparaat bedorven was. aldus stroom wy hebben op te roeien, doch als de brief echt is dan -kan de natie zeker zyn, dat de regeering met beslist heid zal optreden ter onderdrukking van elke poging van buitenaf om zich in bin- nenlandsche aangelegenheden te mengen. Ter verdediging van het late tijdstip waar op hy deze zaak ter sprake brengt, zeide de premier nog geeneriei voor publicatie geschikte mededeeling te bezitten. Inmiddels vond hij het opmerkelijk dat reeds dagen geleden verschillende conser vatieven hadden gezegd, dat er op den laat- sten dag voor de verkiezingen een verras sing te wachten was, waarin de naam van Zinowjef was gemoeid, terwyl bovendien verschillende conservatieve bladen in het bezit schijnen te zijn geweest van het be wuste stuk. De vraag hoe het stuk in han den van de Daily Mail is gekomen, wist MacDonald niet op te lossen, evenals het voor hem een open vraag blijft waar de brief, als het een vervalsching zou zyn, is ontstaan. Volgens de inlichtingen, die ik heb ont vangen, zoo zei hy, kan het document over al zijn opgesteld. Hoe kan ik als eenvou dig en eerlijk mensch dan anders doen dan wantrouwen koesteren? Ofschoon ik nog geen conclusie wil trekken, moet de verden king wei by my opkomen, dat de geheele affaire een politieke manoeuvre is. Maar wat heeft deze zaak dan met het verdrag met Rusland uit te st^an? Men heeft ook beweerd, dat de socialistische candidaten opdracht hebben ontvangen het verdrag met Rusland niet langer te verdedigen. Al deze beweringen zyn afkomstig van de „fatsoenlijke” menschen, die berichten fa nu ben ik er. Maarv.. 4 Wat hij niet ten uitvoer kon brengen, tab ik reeds bijna ten uitvoer ge bracht. Geef mij twee jaar, oude jon gen, en de wereld zal gapend, in spra- kelooze verbazing staan kijken, als ze den sluier van haar eigen onwetend heid weggescheurd1 ziet, weggetrokken van haar oog en door mij en mijn va der „den krankzinnigen Tankervilla” noemden zij hem Dan zal ze buigen fan mijn voeten en lauwerkransen leg gen op het graf mijns vaders, en al eerbewijzen, die ze maar kan aan «jn herinnering wijdenen ik.....” >,Je zult dan zelf ook maar al te zeer lauwerkransen noodig hebben Girlie”, zei ik, half boos, half in onwillige be- Wees vroolijkl Vroolijkheid is kracht, Is kracht tot arbeid, kracht tot deugd. Daar wordt niet goeds, niet groots volbracht, Dan bij een innerlijke vreugd. ken aan elkaar te voegen evenals oen kind zich met een legkaart zou amu- seerenmaar gaandeweg waren de geheimen, welke deze fragmenten aan het licht brachten, zoo belangrijk on toch nog zoo onvolkomen dat, onafge broken, bij dag en bij nacht, met bc- hulp van de sterkste vergrootglazen, die voor gekt te krijgen waren, hij het werk voortzette, om uit dat handje vol stof, een bladzijde geschiedenis te ontvouwen, welke gedurende eeuwen een ondoorgrondelijke mysterie gebleven.” Hij zweeg een oogenblik, terwijl zijn hand, die van koorts trilde, liefkoo zend over het glas ging, hetwelk bet kostbare perkament bedekte. „Ziekte en dood overvielen hem te midden van een fnaaf halfvoltooide taak, maar voordat hij stierf, wijdde hij mij in de geheimen van zijn werk in hel was niet noodig, dat hij mij verzocht het te vervolgen. Een blik op het perkament, toen nog in een zeer fragmentarischcn toestand was, vol doende om in mij. voor de geheimen, welke het openbaarde dezelfde krank zinnige geestdrift te ontsteken, die hem had aanievuurd en daarna uitgeput. Ik ,was jong, mijn gezicht in zijn eer ste stadium. mijn geduld grenzeloos. Hij had mij zijn geheele leven gehol pen een even groote kennis der hiwo izhefen te krijgen, ais hij zelf bezat. Da geheime instructie» uit Moskou. MacDonaM twijfelt aan de echtheid. De a.s. verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag. De strjjd in China. Onzekerheid te Peking. briceeren. De zaak is nog lang niet opge- helderd en zoolang dit niet het geval is, doet men het beste haar aan de Regeering over te laten. De premier protesteerde te gen de aantijgingen der laatste dagen, die hoegenaamd niets tegen de Labourregeering bewijzen. Wy willen Rusland fair play ge ven. Wat er ook gebeurt, Rusland blyft be staan en het is noodizakelyk het Russische volk van paria’s te maken tot een natie, die met de andere samenwerkt. Lloyd Geor ge is de vatler der werkloosheid. De libe ralen hebben daarom niet het recht veront waardigd te zyn, want de werkioosiheid is de vrucht van hun dwaasheid en men kan van ons niet verwachten, dat wy wonderen zullen doen. Het weigeren van een leening aan Rusland zou de roode revolutie meer in de hand werken dan het toestaan dezer leening en ik ben ook meer bevreesd voor een blauwe dan voor een roode revolutie. Na de rede van MacDonald twijfelt wel niemand in Engeland er meer aan, dat de zoogenaamde brief van Zinowjew een mys tificatie is geweest en men verwacht dan ook, dat de premier onmiddellyk na afloop van het officieele onderzode zyn veront schuldigingen aan Moskou zal aanbieden. De verklaring van MacDonald schijnt ook het gerucht te bevestigen, dat sedert lang de ronde deed, n.l. dat de conservatieve ambtenaren op het departement van bui- tenlandsche zaken een soort lijdelijk verzet plegen en dat zy, wanneer ze slechts for meel gedekt zyn, gaarne doen alsof zij de instructies van den premier verkeerd heb ben begrepen. Ook de houding van de „Daily Mail”, die in plaats van den brief van Zinowjew als primeur te publiceeren, afschrifen aan an dere bladen toezond, is in dit verband merk waardig; Verder gelooft men dat wel niet de leiders der conservatieve party, maar dan toch de propagandisten van den twee den rang in deze affaire een bedenkelyke rol hebben gespeeld. Het is echter de vraag of deze manoeuvres tot het succes der con servatieve partij by de verkiezingen zlullen bijdragen. Op het oogenblik verwacht men, evenals bij het begin der campagne, dat zoowel de Labour Party als de conservatieve party zetels zullen winnen ten koste van de libe ralen. Wel wordt aangenomen, dat de con servatieven het grootste aandeel in de winst zullen krygen,' maar een conservatieve meerderheid in het Lagerhuis wordt toch niet waarschyniyk geacht. Uit den tekst van het Russische ant woord in de Engelsche bladen blijkt, dat in den aanhef er van gezegd wondt, dat de sovjetregeering blyft bij de herhaalde ver klaringen nopens haar niet verantwoorde lijk zijn voor de .daden der communistische Internationale. ste gericht een bruin vod toeeoheen, aan de hoeken gerafeld en ongeiijk en vol gaten. Weer schoot de verschrik kelijke gedachte door mijn geest, dat Hugh Tankerville had geleden door ■zenuwoverspanning en dal rijn ver stand was bezweken onder de inspan ning. „Je riet niet, wat dit is?” zeide hij verwijtend en verbaasd. Ik keek opnieuw, terwijl hij het sterke licht van de leeslamp op de doos liet vallen, toen werd het mij duidelijk, dat ik een stuk perkament voor mij had, dat bruin was gewordec o oor ouderdom, samengesteld uit een oneindig aantal kleine stukjes, enkele zelf? te klein om met het bloot© oog waar te nemen en bedekt met die zon derlinge Egyptische hiërogliefen, met welke de goede, oude mijnheer Tan kerville mij, het eerst bekend had ge maakt. Vragend keek ik Hugh aan. „Toen m jn vader voor het eerst dit perkament vond”, zeide hij, terwijl hevige ontroering de woorden in rijn keel scheen tegen te houden, „was het niet veel anders dan een handvol stof, met een paar grootere stukken er on der, belangwekkend genoeg om rijn wens oh aan te wakkeren, den inhoud te leeren kennen en rijn geestdrift op te wekken. In het begin, want toen was hij nog maar een jongeman, of schoon hij reeds als een beroemd Egyptoloog werd beschouwd, amuseer- 'de hij er zich mede, de grootste stuk- vindt ge in die èn in :en grooten t. Daarom Volgens het „Acht Uhr Ahendblatt” tul len er binnen eenige dagen in Berlijn be sprekingen tuseehen het Centrum, de de- gnocraten en de sociaal-tjamocraten worden geopend over het sameijwerken in de ver kiezingen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de republikeinsche vereeniging, die de drie partyen in een officieel schrijven heeft uitgenoodigd om door het afkondigen van den godsvrede tusschen deze drie partijen en het coinbinateeren der kieslijsten den grondslag te leggen voor een republikein sche unie, teneinde te verhinderen, dat er republikeinsche stemmen door versnippe ring verloren gaan. Het is niet uitgesloten, dat deze repuiblikeinsche unie tot stand komt. Er wend besloten tot het opstellen van t-epublikeinsche candidatenlysten, waarop dan de namen van vertegenwoordi gers van de drie aangesloten partijen zul len staan. De berichten uit China zijn thans weer heel wonderlijk. Had het den schijn of Woe tJei Foe had afgedaan, thans wordt be weerd dat hij zijn tydelyk hoofdkwartier in Tientsjin heeft gevestigd, en daar een mededeeling tot het diplomatieke corps riohtte, waarin hij Feng Yoe Slang als een verrader ontmaskerd. Hij zal, zoo zegt hij, een leger van 100.000 man bijeenbrengen om Feng Yoe Slang uit den weg te rui men en de orde te herstellen. Hieruit zou bl ijken dat het met den stryd heelemaal nog niet gedaan is en dat Woe er in geslaagd is met bevriende pro vincies verbinding te krijgen en aanhan gers om zich heen te scharen. Slaagt Woe er in stand te houden, is te verwachten, dat hy h regelen zal nemen om. jen hoofdstad te herstellen. Andere berichten uit Peking melden, dat generaal Feng Yoe Slang met bijna zjjn geheele troepenmacht, bestaande uit 40.000 man, Peking heeft verlaten, met achterlating van kleine wachtposten bij het paleis van den president en by het tele graafkantoor Het is nog niet bekend wanneer Tsjang Tso Lin naar Peking zal komen, doch wel wordt bericht dat de dictator van Mantsjoe- rjje een groot aantal leiders der Tsjili- partij heeft uitgenoodigd om aan een con ferentie te Moekelen deel te nemen. Het heeft er veel van of de geschiedenis der z.g. documenten uit Rusland een storm ia een glas water is. Mag men althans de berichten gelooven, dan twijfelt MacDonald zelf aan de echtheid er van. Na twee dagen over den brief van Zinowjew te hebben ge zwegen, heeft MacDonald gisteren te Car diff in een venkiezingsrede nadere inlichtin gen verstrekt. Hy zeide dat het stuk 10 October in han den van het departement van buitenland- sche zaken is gekomen, d.w.z. twee dagen na de nederlaag der regeering op de zaak Campbell, en dat het departement het stuk echt achtte. Zelf heeft hy er 16 October, dus 8 dagen na zjjn nederlaag in het par lement, te Manchester kennis van genomen. Toen heeft hy onmiddellyk gelast dat een onderzoek naar de echtheid zou worden in gesteld. Donderdag ontving hy de ontwerp- nota van het departement, waarin hy eenige veranderingen aanbracht. De nota stuurde hy Vrydag naar Londen terug, waarna de publicatie volgde. Van een achterbaks hou den van het stuk is geen sprake geweest. Als dé brief vervalscht is, bewyst dat, MacDonald, tegen welk een wondering over rijn geestdrift, „want lang, voordat die gelukkige tijd er is, zal je je in je eigen graf hebben ge werkt.” Hij bedwong zich, alsof hij eenigs- zins beschaamd was over rijn uitbar sting en zeide met een vreugdeloozen lach. „Je praat precies als je tante Char lotte, boste Mark. Ik vermoed, dat mijn voorspelling hem pijn had gedaan in zijn hoogst zenuwnchtige stemming. Voordat ik vertrok zeide ik tot herh. „Beloof mij een ding, Girlie.” „Wat is het?” „Wat ben je voorzichtig I Wil je be loven Het is tot bestwil van jezelf en van mij.” „In dat geval zal ik het beloven „Beloof mij, dat, als je de een of andere hulp in je werk noodig hebt, dat je dan om mij zult zenden.” „Ik beloof het.” Twee jaar heb ik hem niet gezien. Ik schreef hij antwoordde niet. Ik bezocht hem hij wilde rijn werk niet verlaten om mij te spreken. Het was nutteloos over rijn handelwijze belee- digd te zijn. Ik wachtte. Toen kreeg ik op zekeren dag een telegram „Kom dadelijk, als je kunt.” Ik sprong in een coupetje en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. buitenlandsche leening, die 40 50 millioen mark groot zou zyn. Het geld zal in de eerste plaats wonden gesteed voor het ver beteren van het Berlynsche verkeerswezen. BELGIE. Een monument te Gent. Zondag had te Gent, onder grooten toe loop van de bevolking, de plechtige inhul diging plaats van een groot monument, op gericht ter eere van de gesneuvelde sol daten op de gemecnteiyke begraafplaats. Koning Albert woonde He plechtigheid b(j. Onder dè autoriteiten, die den Koning ont vingen, bevonden zich baron van Voorst tot Voorst, gouverneur van Noord-Brabant. Na de plechtigheid werd een banket ge houden, waar baron van Voorst tot Voorst een uitstekende rede hield, die zeer werd opgemerkt en gewaardeerd. In den namid<lag is de Gentsche bevol king naar de begraafplaats toegestroomd en op korten tyd was de grondvlakte vóór het monument en waren al de graven van de gesneuvelden met bloemen bedekt. ENGELAND. Een oud-mmhter der provincie Ontario veroordeeld. Peter Smith, de vroegere beheerder der financiën van de provincie Ontario en Aemilius Jarvis Sr., hoofd der finna Aesni- lius Jarvis Co., die beschuldigd waren van samenspanning tot oplichting der pro vincie Ontario voor verscheidene honderd duizenden dollars en van diefstal van 600,000 dollars in verband met den vericoop van obligaties van Ontario in Engeland, zyn schuldig bevonden. Smith is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en Jarvis t«t zes maanden. Elk hunner moet bovendien zoo lang in de gevangenis biyven tot hy een boete hteeft betaald van 600.000 dollar», De zoon van den tweeden beklaagde en de directeur der firma Jarvis werden vrij gesproken. GOÜDSCHE COERANT. liet amuwnuiU.Mbedrijf te Weenen. Het amusementsbedrijf te Weenen staat voor een catastrofe. Vele lokalen zyn ree»Is gesloten, andere staan op het punt om ge sloten te worden, de overige hebben met groote financieele moeilykheden t« kampen. Het bezoek is too gering, dat de ontvangst niet oens toereikend is voor dekking van de kosten van het allernoodzakeiykste dat de regie eischt. Terwyl het „Apollotheater” en „Ronacker” met behulp van buiten- landsch kapitaal in het winterseizoen sul len «pelen, biyven de meeste overige eta blissementen, waaronder „Parisien”, „Fé- minia”, „Tabarin”, „HÖlle” en de „Reiehs- hallen” gesloten. Dientengevolge zyn meer dan 1000 personen werkzaam in hot amu- seunentsbedryf, iceliners en musici, broode- loos geworden. De directies in het bedryf hebben besloten gezamenlijk te trachten een uitweg uit dezen moeiiyken toeetand te vinden, om het mogelyk te maken, dat de lokalen weder geopend zullen wonden. ITALIC. Het stoffelijk overschot van Paus Leo XIII. Het stoffel yk overschot van paus Lee XIII, dat eenige dagen geleden uit den St. Pieter naar dan St. Jan van Lateranen over gebracht was, heeft daar vier dagen te pronk gestaan en ie daarna gisterochtend by gezet In het monument, waarvan hijzelf de oprichting had bevolen. Behalve familie leden van I^eo XIII en de weduwe Tado- lini, den beeldhouwer van het monument, woonden slechts geesteiyken, pauseiyken garden en by het Vatlcaan geaccrediteerde gezanten de plechtigheid by. Binnen een uur was de plechtigheid afgeloopen. RUSLAND. Scheepsramp op de kust van Letland. 21 penwnen omgekomen. Op de kust van I-etlond heeft een ern stige scheepsramp plaats gevonden. Een motorzeilboot met 21 personen aan boord is tydena «en hevigen storm op de kust ge- slagen. AUe opvarenden zijn daarfjy om het leven gekomen. ▼BRBDNJGD9 9TATBN. De groote vermogens in Amerika en de belastingen. Volgens berichten uit New-York puhli- ceeren de Amerikaansche bladen thans, na dat het geheim voor de inkomstenbelasting is opgeheven, lysten met opgaven omtrent de door verschillende bekende persoonlijk heden betaalde inkomstenbelasting. Daarby komen zonderlinge toestanden aan het licht. Zoo betaalt b.v. Morgan 80.000 dollar inkomstenbelasting, terwijl «yn compagnon Homand het 9-voudige daarvan betaalt. Ia Folette, die feiteiyk de vader is van de wet, waardoor dit geheim is opgeheven, beroept zich thans op deze cijfers om aan te toonen, hoe noodzakeiyk het was op dit gebied hervormingen tot stand te brengen. Intusschen heeft de re geering een vervolging van de couranten ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels /1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zatendagnummer 20 1 ij slag op den prys. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceer den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van «oliede Boeklian- delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ik Hugh voor het eerst zag, had ik niets gezegd. Ik was te zeer getroifen door rijn veranderd, vermagerd voor komen hij zag er uit als zijn eigen geest, ronddwalend tusschen de mum mies. Ik zag, dat1 hij ontzettend opge wonden was hij Liep de kamer op en neer, terwijl hij vreemde en onsamen hangende woorden sprak. Een oogen blik meende ik, dat zijn verstand hem had begeven onder de verschrikkelij ke inspanning van ziwaar hersenwerk. „Het is goed, van je, dat je bent gekomen, Mark.” „Ik was maar al te gelukkig, dat je om mij hebj gezonden, Girlie”, zei ik treurig. „Ik heb het werk af.” God rij dank 1 En nu moet ik je hulp hebben. „Nog eens Goddank, Girlie I” ,Wat is er Zwijgend nam hij mij bij de hand en bracht mij door de kamer achter den grooten lessenaar, dien ik mij zoo goed herinnerde bij het leven van zijn vader. „Hier is het werk, het kostte veer tig jaren het geheele leven van mijn vader en mijn eigen jeugd om het te voltooien. Hij wees naar een groote, platte doos, die schuin op den lessenaar was geplaatst, zoodat er het volle licht uit het raam op viel. De deksel van de doos was een groot stuk spiegelglas, daaronder zag ik, wat mij op het eer- Ik ben nog jong. heb ik reeds bijna ten

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1