Prima Zoolleer f? Ni Tkïïtïr Bdeoi HEBTUALGEBLOOKERD? Ca&ur Uit den Goudsehen Raad. L. VAN ESCH, «j. Groiti SMiri D WS1KIMDI E ooo nrr den omtrek LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. «f BINNENLAND. Initiatief voorn tel van Mej. ran Dorp. blijken» het verslag naar aanleiding van de overweging in de afdelingen van het gewijzigd voorstel van wet van mej. van uorp tot nadere rege ling van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Geoeraal door de daartoe bevoegde kiezers en de toe pussing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegen woordiging, brachten eeuige leden aan de voorsteister hulde voor de wijze, waarop door haar getracht is tegemoet te komen aan de betiwaren, in hel eerste Voorloopig Verslag tegen den vorm van het oorspronkelijke voorstel geopperd. Leze leden zouden gaarne hebben gezien dat het aan de ontwerp ster gelukt ware een nauwer verband le leggen tuaachen de kit «dist» loten en de gekozenen. Zij zouden het een we zenlijke verbetering achten, indien het voorstel meer aan dat doel' diemtbiar kon worden gemaakt. Zooals het voor stel nu luidt stonden naar hun mee ning tegenover de geringe verbeterin gen, welke het biedt, zoovele nadoe len, dat zij hun stem niet aan het oor* tel /ouden kunnen geven. Verreweg de moeste loden moesten, mot alle waardeering voor don arbeid, aan dit voorstel besteed, verklaren, dat ernstig© bezwaren tegen het voorge dragen kiesstelsel, volstrekt niet zijn weerlegd, al moge het wetsvoorstel, wat den vorm betreft, thans aanneme lijker zijn geworden. Zij achten het overbodig, thans opnieuw op deze be zweren in te gaan. Dm salarissen van het Rijkspersoneel. Adres van het Comité van Zes. Het „Comité vai. Zes" heeft bij de Tweede Kamer een breed gemotiveerd adres ingediend, waarbij met grooten aandrang wordt verzocht te willen be vorderen le. dat het Georganiseerd Overleg grondig wordt herzien en dat maatregelen worden genomen, waar door de moeilijkheden, die zich in den loop van dit jaar hebben voorgedaan, zooveel mogelijk worden voorkomén 2e. een gedetailleerde ambtenaren-en salarissenstatistiek wordt samengesteld 8e. een serieus onderzoek wordt inge steld naar de salarisvoorziening van het rijkspersoneel, mede in verband met het verloop van de indexcijfers ten aanzien waarvan, naar het oordeel van adressant, de regeering van een verkeerde prea misse blijft uitgaan, waardoor oen groote verwarring nt- staan en ernstige misstanden gewekt zouden zijn. De ingehouden 10 pet. van het spoorweg personeel. Onlangs werd voor den kantonrech ter, Mr. C. J. Carsten, in Amsterdam, gepleit In zake een eisoh van eeli leer- Unginaehinist der Ned. .Spoorwegen be treilende de 10 vermindering van het loon mei 1 Januari 1924 ingegaan. De leerling-machinist vorderde uitbeta ling van hot volledige loon, dus ook van de ingehouden 10 Hij steunde zijn vordering in hoofdzaak op art. 36 van het R. d. V. De kantonrechter uitspraak doende, wees den eisch af. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is in de resi dentie teruggekeerd na haar verblijf in Duitschland, dat gevolgd werd door een verblijf op Het Loo. Zij werd ver welkomd op het perron door generaal- majoor Benteyn, gouverneur der resi dentie en burgemeester Patijo. TWEEDE KAMER. \ergadering van Woensdag 29 Oct. Wljaiging Artikel 26 Arbeidswet. Een voorstel om1 art. 26 der Ar beidswet te wijzigen (Verlenging van den termijn voor 10-urigen arbeidsdag voor 14- en 15-jarigen) werd na be strijding door den heer SCHAPER (s.- d goedgekeurd met 61 tegen 19 st. Nieuwe Tariefwet. Voortgegaan werd met de behande ling van de nieuwe Tariefwet. Mevr. BAKKER-NORT achtte het on billijk 8 te heffen op mangels en waschmachines. Dit werd ondersteund door me juf! Meijer en den heer van Gijn. De Minister van Financiën, de heer COLIJN, verklaarde zich k/ereid het amendement-Bakker Nort over te ne men omdat daarvoor van alle kanten steun komt. flhet artikel werd goedgekeurd met 51 tegen 81 stemmen. Art. 85. (Manufacturen, weefsels stoffen, enz.) De heer VAN Q1JN (v.-b.) wenscht allereerst het percentage voor manu facturen van 8 op 5 te brengen In de tweede plaats wenscht hij onder de bizonder© bepalingen ook op te nemen het ongebloekte ka then ten dienste van katoendrukkcrijen, ververijen en blee- kerijen en het wollenflanel .jen gebrui- ko bij de katoensterkerijen. De MINISTER zeide, dat verlaging van het percentage zou beteek enen ©en vermindering van opbrengst met 3 rail- lioen, 3 ton. Feitelijk is dat punt bij de algemeen© beschouwingen afgedaan. Van protectie is hier geen sprake, want de voorsprong die Nederland heeft, wordt niet noemenswaard ver kleind. Het betrekken van de bleeke- rijen in de bijzondere bepalingen moet spr. afwijzen. Drukkerijen en verve rijen blijven vrijstelling genieten, om dat zij daarop reeds vele jaren zijn ingericht. Het gaat echter niet aan die vrijstelling uit te huiden tot de blee- kerijen, Ware liet met dat de drukke rijen en ververijen reeds jarenlang de vrijstelling hadden, dan zou spr. er voor zijn ze net toe te staan. Het derde ameudement wil spr. wei overnemen. Het eerste en tweede amendement- van Gijn werden verworpen mei zitten en opstaan. Art. üt). (Muziekinstrumenten). Een amendement van den heer ter Hall om deze vrij te atehen, werd verworpen. Mevr. BAKKER-NORT (v.-d.) verde digde een amendement om de naaima chines voor huishoudelijk gebruik op 5 te laten. Een amendement-IJzerman om naal den en spelden niet te belasten werd vei worpen. Verworpen, werden voorts amende menten om nadelkokers vrij te laten, opgezette dieren, oliën en vetten niet hooger te belasten, alle papier, dat buiten de algemeene omschrijving valt rij te laten, rookersbenoodigdheden niet hooger te betasten. Bij het artikel schoenen en laarzen betreffende stelde de heer B1EREMA vooi de 5 daarvoor te handhaven. De heer FLEHK.ËNS (r.-k.) wildode vrijstelling van de kLompen laten ver vallen. De klompen zijn geen gebruiks middel, meende hij. Op het platteland draagt men klömpdn en in de steden schoenen. De kiomipen-iiutystrie hier te lbnde heeft het hard te verantwoorden en daarom wil spr. den invoer wat be perken. De heer v. d. HEUVEL (a.-r.) be- gieep de verdediging van den heer Fles kens niet. Hoe kunnen de klom- genmakers er mee gediend zijn, als de De MINISTER wees er op, dat klom pen vrij waren in het oude tarief. Er is geen reden om' daarvan af te wij ken. Hij laat de beslissing aan de Ka njer over. Het amendemeni-Bierema kan spr. niet aanvaarden. De heer DKESSELHUYS (v.-b.) wees er op, dat volgens den heer Fleskens de klompen goedkooper, volgens den heer v. d. Heuvel duurder worden. Het is toch van belang dat wij eens weten waar wij aan toe zijn. Wat denkt de Minister er van De MINISTER zeide, geen stellige uitspraak te kunnen geven en daarom luoet ieder lid zelf beslissen. Hij heeft het voorstel niet gedaan. De mogelijk heid van duurder worden heeft spr. niet ontkend en daarom heeft hij tal van voedingsmiddelen vrijgesteld. Beide amendementen werden verwor- pen. GEMBNGPB BERICHTEN. Geen elect riache stroom. Kampen is gisteren van 12 tot 8 uur verstoken geweest van electrischeu stroom. Oorzaak een defect onder 's-Heerenbroek in de ondergrondsche kabel, welke den stroom aanvoert van de iJsselcentrale nabij ZHolle. In vele bedrijven werd ernstige stoornis ondervonden en des avonds moesten schemerlampen, fietslantaarns en kaarsen dienst doen als verlioh- ting8bronnen van winkels en cafés. Do inbraak in oen juwelienwuüs te Leiden. Naar de politie in Leuden de stelli ge overtuiging had gekregen, dat er bii den juwelier der R. voorheen Kod- bard, niet kon zijn ingebroken, en de verdenking tegen diens broeder niet kon worden bevestigd, kwam meer en meer vast te staan, dat er valsche aau- gifte uoor De R. was gedaan. In die richting werd verder onderzocht. Gistermorgen ontdekte de recherche onder een kast in de huiskamer een geheime kluis, waarin de honderden voorwerpen, als vernist opgegeven netjes in 'n trommel gepakt werden gevonden. Het is nu duidelijk, dat de juwelier een valsche aangifte heeft ge daan om op deze wijze de gelden waar voor de voorwerpen -waren verzekerd, in bezit te krijgen. Daar de man we gens valsche aangifte niet in hechte nis kon worden genomen, overweegt men dit te doen, wegéns poging tot oplichting van de Verzekeringsmaat schappij. waarbij de goederen waren verzekerd. Procesverbaal tegen een onderwijzer. Tegen een onderwijzer, zekeren G. te Ouderkerd a. d. Ametel, is proces verbaal opgemaakt wegens mishande ling van een scholier op klaoht van de ouders. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland-IndU. Naar het comité Vliegtocht Neder- land-Indië meedeelt, zijn, nadat, dank zij de medewerking van het departe ment van buitenlandsdie zaken, het oponthoud aan de Servisdh-Bulgaarsche grens slechts kort geduurd heeft, de nieuwe motor en de benoodigde on derdoelen voor de herstelling van het vliegtuig te Philippopel aangriiomen, waarna de monteurs onmiddellijk aan de werkzaamheden begonnen zijn. Indien geen bijzondere tegenslagen door weersomstandigheden optreden, waardoor drassigheid van den bodem het vertrek onmogelijk zou kunnen mj- ken, zal Zaterdag 1 November de toent hervat kunnen worden. Op dien dag zal dan de étappe naar Cons tantin o- pel. ongeveer 400 K.M., worden afge legd. Ven der Hoop hoopt dan onmid dellijk de vlucht op regelmatige wijze \e kunnen voortzetten. IK BLOOKER ELKEN DAGI RECHTZAKEN. Slavenburg contra Scheurleer. Het getuigenverhoor is gisteren weder om vooi-tgezet. Gehoord werd D. Dercksen, zonder be- roep, wonenile te Gouda, vroeger kassier by liet bijkantoor van Scheurleer en Zoo- nene's bank te Gouda. Deze heelt van Ga len gekend als cliënt van dit kantoor. Leni ge maanden lang, aan 5 December 1923 vooraigaamte, is hetzij Lokhorst, hetzy ge tuige naar Rotterdam gegaan. Daar in het Gouden Hooid moest get. geld van Van Galen ontvangen en chèques van zyn bij kantoor aan hem geven. Vóór 5 December 192a heeft «et, nxmmer geweten, dat van Galen by Scheurleer-Gouda een eendags- crediet genoot. In het begin heeft rar. van der Hoeven, directeur van Scheurleer Gou da, get. geaegid, dat hy eerst het geld van Van Galen moest ontvangen en pas daarna de chèques aan hem mocht afgeven. Later heeft mr. van der Hoeven get. eens gezegd, dat van Galen hem gevraagd had of hy de chèques even ter inzage mocht hebben, vóórdat hy betaalde. Mr. van der Hoeven heeft in dit verband tot get. gezegd: „Als u er eenigazins buiten kunt doet u het dan niet." Herhaaldelijk heeft van Galen, er bij zeggend, dat hy de zaken dan vlugger kon afdoen, get. gevraagd, de chèques even ter inzage te mogen hebben en get. heeft dat herhaaldelijk goedgevonden en gedaan. Get. weet zeker, dat hy eens, heel in het begin van de periode, waarin hy aan Van Galen de chèques ter inzage gaf vóórdat van Galen heem betaalde, aan mr. van der Hoeven heeft verteld, dat hij dit gedaan had. Mr. van der Hoeven heeft get. toen niet gezegd, dat ddt niet meer mocht ge beuren. Wat mr. van der Hoeven precies hierop geantwoord heeft weet get. niet meer; mr. Aan der Hoeven heeft op dit punt altijd een weifelende houding tegenover get. aange nomen. Nooitheeft hjj get. nadrukkelijk gelast het niet te doen. Op een keer, vóór dat get als gewoonly'k naar Rotterdam ging, begon rar,van der Hoeven uit eigen beweging er over en zeide hy tot get.: „Het is beter, dat u het niet doet, dan kan ik net zoo goed u hier laten en hier de chè ques aan van Gelen geven." Voor get -was het steeds een moeilijk ,punt. Get. kende van Galen als een goede cliënt van het kantoor en vreesde, dat wan neer hy hem de chèques niet ter inzage gaf voordat hy ze betaald had, het kan toor van Scheurleer en Zoonen's Bank te Gouda van Galen als cliënt zou verliezen. Wanneer get. aan van Galen eenmaal de chèques had ter hand gesteld, kreeg hij ze niet meer van hem terug, h(j zag echter dan wel als van Galen hem betaalde een pakje papier in zyn handen, en van Galen «zeide dan: „lk heb ze nog." Get. kan zeker niet verklaren, dat dit pakje bestond uit de chèques, die hy even tevoren aan van Galen ter inzage had gegeven. Aan get. is nooit gezegd, wat dit „ter inzage geven" eigenlijk beteekende, mr. van der Hoeven heeft get. ook nimmer meer om die chè ques gevraagd. Telkens, wanneer get. naar Rotterdam ging, kreeg hy tevoren van mr. van der Hoeven een opgave van het bedrag, dat van Galen moest storten. De dagen, dat get. het geld van Van Galen ontving al- vorens hem de chèques ter inzage te geven waren uitzonderingen. Get. zat altijd in het Gouden Hoofd te Rotterdam beneden in het café aan de straatzijde. Als van Galen de chèques ter inzage had gekregen, bleef hy soms een paar minuten, soms langer, soma ongeveer een kwartier weg. Voor 6 Dec. heeft get. nimmer geweten, dat van Galen aan Scheurleer-Gouda on derpand had jpgéven. Tusschen 5 Decem ber en KerStmis is aan get. verzocht in Den Haag te komen ten kantore van de firma Scheurleer en Zoonen. Aan get. werd gevraagd of rar. van der Hoeven het goedgevonden had,' dat hy aan van Galen de chèques ter inzage gaf alvo rens het geld ontvangen te hebben. Get. heeft hierop geantwoord, dat bij het ver teld had aan mr. van der Hoeven en dat deze gezegd had, dat get. wanneer hy er eenigszins van buiten kon, het niet doen moest. Toen noch later zyn aan get. hier over verwyten gemaakt. Bij deze bespre kingen waren oa. tegenwoordig de heeren W. M. Scheurleer, de Meester, Diemer Kool en mr. R. V. Bakker. Tot einde Februari 1924 heeft get. te dezer zake niets meer vernomen, toen heeft mr. van der Hoeven hem gezegd„U ziet zelf hoe de gang van zaken hier is". Die en die fiima's zyn weg gegaan, het is zoo slap, wy kunnen u eigenlyk best missen". Mr. van der Hoeven heeft get. toen ontslag aangezegd tegen 1 Mei 1924. Van personeel van het bijkan toor heeft get. later gehoond, dat hy op het kantoor niet vervangen was. Get. heeft van mr. van der Hoeven een getuigschrift ontvangen, waarin staat, dat hij de hem opgedragen werkzaamheden op het kan toor yverig en eerlyk heeft ten uitvoer gebracht. Eenpaar dagen nadat get. in September BLOOKEREN 18 AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOPj- DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN I j.l. was gedagvaard om voor den rechter commissaris als getuige te verschynen, heeft hy te zynen huize te Gouda bezoek gekregen van een heer, zich noemende in specteur van politie, die get. zeide uit naain van mr. Bakker te komen. Naar get.'s beste wften heeft deze heer tegen over hem zyn naaim niet genoemd, later heeft get. gehooid, dat hy Nittel heet. Get. wees hem onder het publiek in de zaal aan. Deze heer heeft met get. gesproken over de zaak van Galen en get. heeft hem ge antwoord, dat hy wel begrypen kon, dat get. niet alles meer in de kleinste finesses wist, waarop de ander zeide, dat hy dan get.'s geheugen wel eens zou opfrisschen en aan get. o.a. de verklaring voorlas, die get. in de strafzaak tegen van Galen heeft afgelegd. Hy zeide voorts: „Het is toch altyd zóó gegaan, dat u altijd eerst het geld van Van Galen kreeg en hem eeret daarna de chèques geeft". Get. antwoord de: „Zoo is hjet niet gegaan en dat weet get. van der Hoeven ook". Get. heeft hem gezegd, dat hy in Den Haag een eed als getuige zou moeten doen en dan niet anders zou verklaren en zou kunnen verklaren als het werkelyk gegaan was. Aan get. was de veridaring voorge lezen, welke hy in de strafzaak tegen van Galen heeft afgelegd voor den rechter commissaris te Rotterdam. Hy erkent, dat hy toen heeft verklaard, wel aan van Ge len te hebben meegedeeld, dat zyn instruc tie luidde geen nieuiwe chèques af te Ke ven voor hy het geld had ontvangen en biyft by die verklaring volharden. Te Rot terdam is dit punt niet in byzonderheden aan get. gevraagd en get. heeft ook niet zoo uitvoerig als 'ïeden een en ander mee gedeeld. Te Rotterdam ter strafzitting heeft get. verklaard, dat het feit, dat hy aan van Galen de nieuwe chèques wel eene overhandigde voordat hy de oude betaald had, niet strookte met de hem gegeven op dracht. iDSt i* ook juist en get. volhardt by die verklaring. Toch biyft get. ook by alles wat hy veder over dit punt verklaart heeft. Get. heeft steeds in de veronderstelling geleefd, dat het pakje, hetwelk van Galen hem by de uitbetaling toonde, de chèques waren, die get. hem een oogenblik te voren had ter inzage gegeven. (Wordt vervolgd). Agitatie om der volksgunst wille. „Veel geschreeuw en weinig wol" gaven we als onzen indruk van de jongste raads zitting weer. Dit geldt zoowel ten aanzien van hetgeen dien avond is afgedaan nie mendal als wel ten aanzien van het lang durig betoog van den heer Van Staal over de belastingvoorstellen der soc.-dem. raads fractie. Wanneer we uit het twee uren lange be toog van den heer Van Staal de feitelyke be teekenis halen, dan is het deze dat de heer Van Staal, onder den schoonen schijn van voor de economisch zwakkeren verlich ting te willen brengen in de belastingaan slagen door deze, voor zoover de wet dit toelaat, te leggen op een klein aantal beter gesitueerden, in werkelykheid speelt met de belangen van de gansche bewolking, welk spel hoogst gevaarlijke gevolgen hebben kon. Er is door meerdere leden van den Raad, van verschillende richtingen, met nadruk de aandacht gevestigd op het niet te weer spreken feit, dat de progressie hier is op gevoerd tot een zoodanige hoogte, dot de belastingbedragen voor het luttele aantal inkomens boven 6000.— reusachtig zyn en jroor niet weinigen zeer groote moeilijkhe den baren. Want in ome gemeente zyn nu eenmaal niet aantallen vermogenden, voor wie de belastingbedragen er niet op aan ko men. Het is duidelyk gezegd: vóór enkele jaren was er nog een aanslag van 2 ton, nu is er één van ƒ60.000. Wat zegt dat te genover de massa kleine aanslagen? Een paar hooge aanslagen minder en de be wijzen zyn uit de officieele bescheiden aan te toonen, dat het belastbaar inkomen ook door vertrek van ingezetenen sterk daalt, waartegenover geen nieuwe vestigingen staan en de groote maas* zucht nog zwaarder dan ze dit thans onder de gewel dige lasten reeds doet. Verhooging van de progressie onder de huidige omstandigheden komt practisch neer op vermindering van het belastbaar inkomen en op zwaardere lasten voor eiken belastingplichtige, ook den kleinen man. Ze is een sta-in-den-weg voor den toevoer!van nieuwe bewoners, waarop terecht door den heer Potharst de aandacht is gevestigd. De cyfers uit de gemeente verslagen van de laatste jaren toonen dit duidelyk aan. Met de belastingvoorstellen van den heer Van Staal is voor de economisch zwakkeren voor wie de S. D. A. P. hier heet op te komen, niets te winnen, doch wel te ver liezen. Maar met verlies kan een sprAw ait Van Staal in den Raad niet -ftmnnt. daarom zyn allerlei oratorisch gedruiach sa sensatie wekkende beelden noodig om de harde werkelijkheid te kunnen maakeeiea. Want dit geechiedt Aan het feit van den belastingdruk is niet te ontkomen, wyi de uitgaven te hoog zyn. En nu dient deze financieele maskerade om te kunnen zeg gen: wy van Sta&lache mannen willen het Wel halen waar het zit, maar het „ka pitalisme", lach niet o lezer! zet ons den voet dwars. W,Zoo is Van Staal's betoog: Agitatie om der volksgunst wille! TOONEBL. Jubileumsvoorstelling van Louis Chrispyn Sr. Voor een klein maar dankbaar gestemd publiek heeft Louis Chrispyn Sr. zyn ju- bileumavoorstelïing gegeven in de Stads Doelen, zoo lazen wy gisteren in de bladen die melding maakten van het optreden van Chrispyn in Delft. Zooal* in Delft, verging het den heer Chrispyn ook hier, zy het dan dat in Delft de Senaat van het Delftsche Studentencorps den jubilaris toesprak en hem evenals den pachter van de Stads Doe len met een fraaie krans huldigde, de heer Chrispyn hier alleen namens de directie vta den Schouwburg een mooie groote lauwer krans werd aangeboden. Ander huldebetoon 'was er niet voor den 72-jarige, die met een élan, een zwierigheid en een charme zijn rol van den Veroveraar speelde. Men kent het stuk van Mevrouw Simons Mees natuuriyk algemeen, ook hier is het reeds vroeger door het Nederl. Toonee! met Chrispyn als de jeune premier, als de „Ver overaar" opgevoerd. Het stuk brengt ons in het familieleven van de v. d. Banks. De twee tantes, tante Co en tante Truua, aller liefste oude dames, dwepend met hun flinke brave neef Willem, pas verloofd met Atie, en hun neef Frederik v. d. Bank, de char meur en veroveraar. Is het wonder dat Ati aan den broer de voorkeur gaat geven bo ven haar verloofde. Het knappe stuk, dat op zoo oprechte en voor den tyd van zyn ontstaan, zoo zeer gedurfde wijze het wezen van het jonge meisje doet zien, vond ook thans weer veel byvail. Chrispyn handhaafde al de losheid en de fyne nuances van zyn rol, de jeugdigheid van dezen veroveraar overtrof werkelyk de stoutste verwachtingen. Mien Vermeulen was als Atie heel goed, alleraardigst waren de twee tantes, Mevrouw van Herlaar als tante Co, Mevrouw Ellen Wiarda als tante Truus, een gemoedelijke oom Chris zagen wy van den heer Victor Faassen. De overige artisten voldeden maar matig. Goedkoop zoo ge Uw schoenen zelf maakt. Zoo ge verwacht dat WIJ het voor U doen, betaalt ge voor PRIMA weric: HEEREN ZOLEN EN HAKKEN ƒ2.25 DAMES ZOLEN EN HAKKEN 1.75 LANGE TIENOEWEG 33. '«8153 *T LIXTBKRICHTKN. GOUDA, 30 Oct GRANEN. Alleen de flinkste kwaliteiten prijshoudend. Tarwe 1521, Rogge 13.60 14.60, Gerst 14—14.50, id. chev. 15 16, Haver ƒ11—14, Erwten 17—22.50, Bruine boenen 2631.50 per 100 K.G. KAAS. Aangevoerd 155 partyen, handel flauw, le kw. 7274, 2e kw. 6871, zwaardere Rijksm. 78, met Rijksmerk 73 —76, 70—72. BOTER. Weinig aanvoer, handel vlug. Weiboter 126—132%. VEEMARKT. Melkvee red. aanvoer, han del vlug, ƒ400450; Vette Varkens groote aanvoer, handel matig; 43—45 ct. per half K.G.; Magere Varken»? groote aanvoer, handel matig, 3236 ct per half K.G.; Ma gere Biggen red. aanvoer, handel stug, 6 12, Lammeren red. aanvoer, handel slecht, ƒ30—34, Nuchtere Kalveren red. aanvoer, handel matig. EIEREN. Red. aanvoer, handel flauw, per 100 stuks 12.5018.fc0. A ard appelpr zen. AMSTERDAM, 30 Oct. Drenteche eigen heimers ƒ3.60, Zeeuwsche Eigenheimers 4.75—4.90, Flakkeesche Eigenheimers ƒ4.75—4.90, Zeeuwsche bonten 5.75—6, Zeeuwsche blauwen ƒ5.406.75, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 4.605. Aanvoer 8 ladingen. Ce0p. Tufctftenvmniging „Gouda m Ometreken". Veiling van 29 October 1924- Sprui.en le srt. I 12-20.60, 2ewt 0.80-5.40, Uien f 3.70—6.20, Kroten 3.10-4.90, Spinazie 1 9—25, Wittool le srt. 1 24-32, 2e srt. 1 13-16, per 100 K.G. Andijvie le srt. f 1—2.80, 2e srt. I 0.20-1, Kropsla 1 0.50-1.20, Bloem kool 1 4—27, Gele Savoye kool 1 2.10 —10.50, Groene kool 1 2—4.90, Boode kool f 4.10—9.30, Boerekool f 1.90— 3.50, Knolaelderie f 0.90—5.80, per 100 stuks. Peen I 1.70—8.10, Selderie 1 0 60- 1.80, Prei I 0.103.30, per 100 bos. Oöp. Ver. de Boekoopedie VeUiat. BOSKOOP, 29 Oct Ophelia 1 0.90- I 1.15, Golden Ophelia I 0.701.10, Hodley I 1.40—1.55, Columbia I 185. Butterfly I 1.11, Pemot f 1.5», Poly- antharozeff 1 0.58, Freiburg f 0.93, Pelgrim f 0.79, Dunlop f 1.71. Dahlias I 0.20—0.22, Chrysanthemum f 0.15-0.28, id. (troa) 1 0.60-1 pw bos. Violieren I 0.80, Eikenblad ION- STADSNIEUWS. GOUDA, 30 October 1924. Gemeenteraad. De Raad deoer gemeente is byeengeroe pen op morgen, Vrijdagavond te 7% uur. Aon de orde komt: Voortzetting van de be handeling van de agenda van de verga dering van 28 Oct. Goud se he Winkeiierailereeniging. Gisteravond hield de Goudeche Winke liersvereniging haar Ie Cursusavond in de bovenzaal van Café „Het Schaakbord" aan de Kleiweg. De waarnemende voorzitter, de heer K. de Jong, opende de byeenkomst met een woord van welkom e«x deelde mede, dat, op verzoek van den spreker, punt' 1 (Ver slag Afgevaardigden Congres) van de agenda wordt afgevoerd. De heer van Burk meende, dat de quaes- tiesMr. Smit toch ter sprake moest wor den gebracht. Hy deed hierna voorlezing van eenige, hierop betrekking hebbende, missiven. Dtoor de Vereeniging werd aan het Bestuur van den Middenstandsbond verzocht zich in deze met een request tot de Tweede Kamer te richten. Het Bonds- best uur heeft hierop medegedeeld, dat een onpartydige commissie zou worden be noemd, om na te gaan wat ter rehabilita tie van Mr. Smit kan worden gedaan. Spr. betreurde het zeer, dat het Bondsbestuur eerst nu hiertoe is overgegaan. Hierna verkreeg de heer P. A. Hilfman, Directeur van het Qentraal Bureau van Advies, het woord' tot 't houden van z'n voordracht over Suriname. Suriname is sinds twee eeuwen, met een kleine tusschenpoos in den Napoleontischen tyd, in ons beizit. Eerst wae 't bezit van de provincie Zeeland en later van verschillen de personen en lichamen voor 'taan den Staat overging. Die oorspronkelyke bevolking bestond uit Indianen, die echter voor landarbeid niet geschikt bléken, waarop een aantal negers, slaven, naar Suriname werden ge bracht om landarbeid te verrichten. Na af schaffing der slaverny weigerden de ne gers op de plantages te werken en moest naar andere werkkrachten worden omge zien. Toen kwamen Chineezen op contract naar Suriname. De Chinees is echter meer koopman dan landbouwer, en na afloopen van het conract vestigden ze zich als han delaar op een van de „stations" of in een der steden. Met toestemming van de Britsch-Indische Regeering kwamen nu Britsch-Indiërs, z.g. „koelies" naar onze kolonie als landarbeiders. Nu dit verbom den is, betrekt men z'n werkkrachten te genwoordig van Java. 't Is zeer moeiiyic deze mengelmoes van rassen te beoordeel en; spreker meende dan ook, dat de journalisten welke gedurende korten tyd de kolonie bezochten, zich hier over geen goeden indruk hebben kunnen vannen, daer hy in de 20. jaar, dat hy er woonde nog geen volkomen juist oordeel lieeft kunnen verkrijgen. Spr. maakte even wel een uitzondex-ing voor het werk van Dr. M. van BlaoJoenstein, die in opdracht van de N. R. Crt. zeven weken in de kolo nie vertoefde en daarover een zeer ernsti ge en scherpzinnige studie schrééf. Behalve het Neger-Engelsch wordt alge meen Nederiandsch gesproken, en, door de vroege invoering van de leerplichtwet, ook geschreven. De neger is over 't algemeen een goedmoedig man met een helder ver stand, en goeden wiskundigen aanleg. Ze spreken gewoonlyk, zeer luid en hebben de gewoonte harop in zichzelf te praten. Ze zyn in t geheel niet lui, maar wel afleeerig \an landarbeid en eenigszins avontuurlijk aangelegd. Aan de hand van een serie keurige pro jecties werden hierop een aantal interes sante bijzonderheden verteld'. Suriname heeft een oppervlakte van 5 x Nederland, en een bevolking van ongeveer 110.000 zie len, waaronder plm. 500 blanken. De hoofdstad Paramaribo heeft een bevolking van 40.000 zielen, Nieuw Nickerie 3000 in woners, terwyi de andere plaatsen, sta tions genoemd, slechts weinige inwoners tellen. De spoorweg is niet loonend; het verkeer heeft plaats op de groote en bree- de rivieren, met stoombarkaasen en in den bovenloop in zg. .ykorealen", kleine smalle bootjes, 't Reizen gaat door de vele wa tervallen met groote moeilykheden ge paard. De heer Hilfman sprak zeer afkeurend over de behandeling der departés in de Fransche kolonie Cayenne, die dan ook dikwyts naar onze kolonie pogen te ont- nappen, maar gewoonlyk moeten worden teruggezonden, ingevolge overeenkomst met de Fransche regeering. Demerara, de aangrenzende Eng'eteche kolonie, is vroe ger in ons bezit geweest Sporen hiervan vindt men nog in de plaatsnamen en in overbiyfselen van Nederlandsche nyver- heid. Doordat in deze kolonie meer men- •chen Wonen don in Suriname, ia se veel welvarender. Spr. wytte de economische toestand van Suriname aan de te geringe bevolking daar het land zeer vrucht baar is. öe godsdienst is zeer verschillend, Hei- <tensch, Protestantsch of Katholiek, maar eigenlyk toch Heidensch! Veel nut is in de «atonie gesticht door de Moravische Broe dergemeente (de Hernhutters). Tot voor ■ort bestond er niet de minste animositeit tusschen de verschillende godsdiensten. De katholieken hebben een eigen hospitaal, terwyi er een uitstekend militair hospitaal waaraan een opleidingsinstituut voor «dandsche artsen is verbonden. Een zeer zeurige ziekte, die in de kolonie voor komt is de melaatschheid, waarvoor een ®*tal inrichtingen bestaan. De huizen in Paramaribo *yn alecht geschikt voor de "open, daar se naar Hollandach model zyn JYJ Ok. FMTS KIEINBLQESEM. W DEN HAAG Dlrsotmir JAN FABMCIUS. MAANDAG 3 NOVEMBER - 8 uur Slechts een enkele opvoering van het geweldig en tot op heden onovertnrf- fen Successtuk Detective-spel in 3 bedryven door D. RAWDE. Regie LOUIS CHR1SPIJN Jr. Schitterende Per «beoordeel in gen. Pryzen: Loge en Stalles 2.60 (Leden 1.76), Balcon 1.75 (Leden 1.25), Galery 0.60, plus rechten. Bespreekt tijdig Uw plaatsen. De voorstellingen in den Haag waren tot dusver avond aan avond uitverkocht. Plaaubaspraking vanaf Vrijdag 31 Oct. dagelijks van 16—12 en 2—4 uur. - Telef. No. 30. - *>16 W gebouwd van duurzaam inland ach hout. Er i3 geen waterleiding, wat met 't oog op de typheuse koortsen, welke in den laatste» tijd voorkomen, dringend verandering be hoeft. De mindergegoede bevolking woont veel in de vroegere slavenwoningen op de erven. Die brandweer wordt bediend door de sol daten van het f<>rt „Zeelandia"; ze is vry modern ingericht. Een gewone verschijning in de straten is de Aasgier, dë „Stinkvogel", die zich ver* dienstelyk maakt met het opruimen van „krengen". In den laatsten tyd wonden ze echter niet meer geduld, daar ze het regen water in de gooten verontreinigen. Van de cultures behandelde spreker de cacao, die weinig beteekent op 't oogenblik, de koffie (coofea arabica), die uitstekend is en welke cultuur goed floreert De bu- nanen gaan voornamelijk naar Amerika. 't Gouddelven gebeurt op zeer eenvou dige wyze; de opbrengst bedraagt echter nauwelyka 1000 K.G. per jaar. Van meer belang is de winning van Aluminiumerts, beauxiet, dat in groote hoeveelheden voor komt. r De bossehen bevatten vele goede hout soorten, wel 40 k 50. Die heer de Jong sprak na afloop der voordracht z'n welgemeenden dank uit aan den spreker, die z'n gehoor gedurende 2% uur zoozeèr had weten te boeien. A.8. Offióieele opening van de verbouwde Gereformeerde school aan de Keizerstraat. Was het een tiental dagen geleden dat het aantal goedgebouwde scholen in Gouila met die der Vereeniging voor Bijzonder Neutraal Onderwy's vermeerderd werd, gis teravond was het de „Vereeniging tot op richting en instandhouding van vrye scho len op geieformeenden grondslag" die bin nen de muren van haaf keurig vernieuwde schoolgebouw verschillende openbare- en ooderwygautoriteiten ontving, benevens een groot aantal belangstellenden. Van het col lege van B. en W. bleek alleen wethouder Lafeber verhinderd te zyn. In het met groen versierde gymnastiek lokaal opende de voorzitter der vereeniging, de heer P. D. Muylwyk de bijeenkomst, na voorlezing van Ps. 126, met gebed. Spr. schetste in 't kort de verhouding van het Christelijk onderwyB en de Schoolwet van 1857, toen, aldus spr., Minister van der Bruggen zyn vrienden verloochende en het Ghristeiyk volksdeel een onhoudbare school wet opdrong. Het schoolbestuur, zoowel van vroeger als van nu, heeft vele zorgen ge had en veel moeten worstelen en het doet spr. onaangenaam aan dat, niettegenstaan de de gelykstelling die er momenteel op onderwysgebied bestaat, men nog spreekt van de christelyke school als een secte- school, een verwyt dat onverdiend is, mits men onder secte niet verstaat: alles wat niet openbaar is, maar dan is, aldus de heer Muylwyk, ook de Byzondere Neutrale school een secteschool. Spr wenschte zyn vereeniging dan geluk met het bezit van de vernieuwde school. Over schrielheid van het Gemeentebestuur hadden wy niet te klagen, zegt spr. B. en W. hebben niet alle eischen ingewilligd, maar wat billijk was, is verkregen. Het schoolbestuur heeft op eigen koeten voor tegeHambrizeeringen, betere meubelen en verlichtingsornamenten gezorgd. Ook gaat spr. dan den aanleg van de centrale ver warming na, die na veel moeite tenslotte fa tot stand gekomen na heel wat confe renties en dank zy de inschikkelijkheid van den heer Den Boer uit Rottendam, die voor zyn nieuwe vinding op het gebied der cen trale verwarming een prijs stelde, zóó schappelyk dat de gemeente ook haar me dewerking kon toezeggen. Spr. dankte B en W. voor de medewerking by de verbou wing verleend en sprak eveneens woorden van dank aan den directeur van Gemeente werken, het Rijksschool toezicht en de Dr. Kuyperstichting te 's-Gravenhage, opge richt nadat alle anti-revolutionnairen een millioen hadden saamgebrftqbL die de waarborgsom, 15 der bouwkosten bedra gende, leende. Daarna betuigde spr. nog de danlk van de vereeniging aan den heer Piets, don architect, aan den opzichter Weyer en aan den aannemer Van Wingerden, die al ten hebben meegewerkt tot het maken van een mooi geheel. De Plateeifabriek Zuid- Holland, die een fraaie collectie van haar aardewerk zond, dankte spr. in den persoon van iiuat directeur, u* lieer W. iloyng, üxe tot zyn spyt niet aanwezig kon zyn, voor u« vorsiexyae gut, alsook de Plateeifabriek tv öchoonnoveu, uwe eernge barer produc ten zond. xuaar bovenal zegd^ *l>r. kiem, ute ixet ai regeert, dank omdat zonder 4yne meuewerkiiig uit alles niet tot stand haii Kuiuien komen. öpr. «iadigde zyn rede u>et woorden: „Sou Deo Gloria". i*urgeni6eaier Mys dankte voor de wel- wuiende woorden aan Jttt Gemeentebestuur gericht. De taan van dat bestuur, zegt spr., is anders dan by de opening der Neutrale school. Dear was van overdracht van een nieuw gebouw sprake, hier alleen van ver nieuwing van een bestaand. Spr. die dn oude, donkere school gekend-'heeft, wenscht het schoolbestuur van harte geluk met het nieuwe gebouw, dat overeenkomstig de eischen des tyd* is m richt nog eernge waardeerende woorden tot het hoofd, den heer Van der Poel, die spr. nog kent uit den tyd toen hy elders schoolopziener was en die heer van der Poel in zyn arrondis sement een school beheerde. Met de hoop dat da heer Van der Poel in deze school, een gebouw waaraaq hopeniyk mettertijd alle Ooudeche scholen geiylnwurdig zullen syn, nog vele jaren zal mogen arbeiden en dut de jeugd de voordeel en zal trekken van het onderwys, besloot de burgemeester zyn toespraak. De heer b. de Blouw sprak dan woorden van dank namens het Rijksschool toezicht. Spr. herhaalt wat hy reeds zei by de ope ning der Neutrale school: deze nieuwe school is een bloem in den tuin van het on derwys, weliswaar vroeger een kwyneflÜe, doch thans een bloeiende. Sjxr. wenschté den voorzitter geluk met het betrekken van dit nieuwe gebouw'en sprak den-hoop uit dat het personeel onder de kundige leiding van het hoofd eveneens een mooi gebouw zal optrekken. De heer Teepe feliciteerde namens de Commissie van Toezicht de vereeniging met het verkrygen van deee mooie school, waar in naar spr. hoopt het onderwys van den meest opvoedenden aard zal zyn en voldoen zal aan oudere en schoolbestuur. v Een oer oudeis, de heer Verb ruggen, dankte de verschillende autoriteiten en uit voerders van het werk voor de medewer king. waarna tenslotte de heer Ooms, af gevaardigde van de Kerkeraad der Gere formeerde gemeenten de ry van sprekers besloot. Deze laatste spreker bracht ook de beste wenschen van het Bestuur der Groen van Prinsterer school over, dat niet naast, maar met de Geref. schoolvereeniging wil staan en richtte ook nog eeuige woorden tot het personeel. De heer Muylwyk dankte al degenen die het woord hadden gevoerd, waarna de heer Jonkheid (den Maag) ip het gebed voor ging. De plechtigheid was hiermede ten einde. Het nieuwe schoolgebouw bevat, naast een gymnastieklokaal, qèf klaseen, waarvan er vier op de eerste verdieping gelegen zijn. Boven is tevens een flinke ruime kamer voor hoofd en schoolbestuur en een kleine wachtkamer. Beneden vindt men de stook plaats voor d« heete luöhtverwanming, be staande uit een groote met twee kleine binnenketels. De groene tegellambriaeering en de fris- eche tinten waarmede het gebouw geschil derd is, maken deze school tot een pret tige onderwyslocaliteit. Ook de buitenkant is by vroeger vergeleken zeer opgeknapt, terwyl een massief hek het schoolplein van de Keizerstraat afscheidt. Alleen de banken zien nog wat verve loos, doch die krygen nog een beurt. Gouda is dus alweer een uitsteken^ schoolgebouw rijker. „De wrekende god". Het tooneelgezelschap van Fabricios, dat sinds eenigen tyd met veel succes het Odeon Theater op de Heerengracht in den Haag bespeelt en de laatste weken telkens uitver kochte zalen had by de opvoering van „De W rekende God", komt met dit successtuk ook naar Gouda. Zooals uit de advertentie in dit nummer blykt, zal het Fabricius Gezelschap dit kas stuk hier komen vertoonen op Maandag 3 November a.a. Ii^de „Wrekende God" van D. Rawxiè (EduarWVeterman is de eigenlijke schrijver, die zich achter dit pseudoniem verschuilt, maar reeds de hulde in ont vangst had te nemen van zeer vele Hage naars), treden o.a. op Nico de Jong, Louis Chrispyn Jr., Cees Laseur als de nikker prins, Dick van Veen en de bekooriyke Miny ten Hove. Biljart- en kaartccnemira. Voor de leden van-de Soc. „Ons Genoe gen" wordt op Maandag 10 en Donderdag 13 November telken* des avonds 8 uur een biljart en kaartooncours gehouden, in «le zaal van de Sociëteit De leden die aan het biijortooncours wil len deelnemen, moeten hiervan voor 9 No vember kennis geven. 'mi Openbare wydingMuuitenkomHt In de Rem. Kerk. Het bestuur van de Remonstrantoche Gemeente verzoekt on* mede te deelen, dat Zondagmorgen 2 Nov. de kerk wordt af gestaan aan den Jongerengroep voor den Vrede tot het houden van een openbare wydingssamenkomet onder leiding van Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ammemtol. 2 Nov. 's avonds zal Dr. L. J. van Holk, Utrecht, een liturgiachen dienst leiden. Deze dienst vangt aan om half 8. Zond* godhtend-bijeen komst. Voor het C. V. A. spreekt op de 6e Zoo- dagmorgenbijeenikiomet, 2 November a.«„ het Tweede Kamerlid de heer J. v. Zadei- hoff, over het leven van Karl Marx. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door zang van oom oud-stadgenoot* Mejuffrouw Gusta Scheepmaker, die het volgende pro gramma ten gehoore zal brengen: a. Kom, O Zonne (Guido Zeseito), C. v. Hennes; Als de tieie luietert (idem) C» V. Rennee. b. Heidelied (Helène Swarth), li. Zweers, Lied (J. v. Dokkum), Joh. Wagenaar. c. De wiegende mijnwerker (Lanibrecht Lambrechts), E. Hullébrocck; Rommel den trommel (B. Verhoeven), J. Wierta. De pianobegeleiding aal gegeven worden door Mejuffrouw Nellie van Trxet. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 29 October werden de volgende uitspraken gedaan: Wegens overtreding veiligheidswet: D. V. te Gouda 16 subs. 5 d. Wegens te snel varen: J. v. R. te My- drecht, 3 sub*. 2 d. Wegens overtr. warenwet: G. U. te Gou da, 15 subs. 5 d. Wegens voertuig zonder licht laten staan: C. v. d. H. en J. H. v. d. H., beiden te Gouderak, ieder 4 subs. 2 d. Wegens weg versperren met auto: C. v. d. H. e Groot-Ammers 4 subs. 2 d. Wegens autoryden zonder licht en zon der verlichting van nummer met letter: C. B. B. te Gouda 2 m. 6 subs. 2 m. 2 d. Wegens fietsen zonder licht: D. v. d. K. te Terbregge, J. v. P. te Waddiftxveen, ieder 8 sub«. 2 d. Wegens zich bevinden op in beweging zijnde hondenkar: G. de B. te Gouda 3 sub*. 2 d. Wegens in graaperk loopen: C. M. P. M. te Gouda: 8 subs. 2 d. Wegens autorijden In de Doelestroat: W. T. de G. te Gouda 6 subs. 3 d. Wegens visschen zonder vergunning en visch vervoerd onder de maat: J. G. H. v. d. B. te Gouda: 2 m. 2 subs. 2 m. 1 d., hengel verbeurd. Wegens fietsen zonder bel: Th. B. te Woddtnxveen: 2 subs. 1 d. Wegens te snel motoryden: P. S. te Rot terdam: 10 subs. 6 d. Wegens openbare dronkenschap: T. T. te Nveuwe rkerk a. d. IJssel, 8 subz. 8 d. Wegens Waaiersluis versperren, waar door aanvaring weid veroorzaakt: 1. J. Y te Gouda 5 subs. 5 <L Wegens autoryden op verboden weg: T. E. B. te R'dam, 6 subs. 3 d AfuMte. 81 October en 7, 14 en >21 Nov. Sociëteit de Réunie. Cursus over Letterkunde voor de afd. Gouda van de Volksuniversiteit. 31 Oct. 8 uur. St Janskerk. Dg. D. den Breams. 1 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Henri Dekking voor het Comité voor Arbeiders ontwikkeling. 2 Nov. 8 uur. Het Tooneeigezelschap Fa bricius „De Wrekende God". 3 Nov. 8 yur. Zaal Concordia. Uitvoering Goudoche Mondharmonica-Vereeniging „Excelsior". 10 Nkm, (LIS u. Groots Kerk. Dr. F. G. Krop: „Rome doorziehzelf veroordeeld. 10 Nov. en 13 Nov. 8 uur. Soc. Ons Ge noegen Biljart- en Kaartooncours. Avond- en nachtdienst spotbskers. De apotheek van de heer E. Grondel» Tiendeweg, is deze week tot en met Vry dag 81 October benevens «ten daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avojals (des nachts alleen echter voor recepten). BOSKOOP. De uitslag van de door Notaris Mapr- achalk gehouden verkooping is als volgt: Perc. 1. Woon- en winkelhuis Dorpetr., opgehouden. Perc. 2, 3, 4. Tuin met paklooda, Laag Boskoop, kooper de heer Jac. Loef, v6or 7860.—. Perc. 5. Huis met tuin aan den Groene weg, kooper de hew Harmsen voor 4000. Perc. 6, 7, 8, 9, 10, 11. Tuin- en weiland aan den Groenowog, opgehouden. SCHOONHOVEN. Keu autobus te water. Hedenmorgen omstreeks half acht heeft te Zevender, een buurtschap onder déze gemeente een autobusongeluk plaats ge had, dat wonder boven wonder goed is pf- g« loopen. Ben autobus van de ondernemer Van Ieperen was vandaar vertrokken om nPar Utrecht te gaan. Hy had 7 passagiers. By het café St. Helena moest een wagen de bos passeeren. De chauffeur heeft daarop gestopt en wachtte aan den kant van den weg tot de wugen voorbyj zou zyn. Door den enormen regenval was de grond ech ter neer drassig geworden, met het gevolg dat Bet achteratuk van de bus wegzakte en de bus te water geraakte in de Ixtpiker voorwetering. De chauffeur en de poasa- glera hebben zich weten te redden door de ruiten in te slaan. Zy werden met behulp van een ladder op het droge gebracht. De bus wordt gelicht. (DRAADIjOOZB DTENHT.) MACDONALD VERSLAGEN. LONDEN, 30 Oct. In den loop van den ochtend begonnen de uitslagen uit da dis tricten in de provincie binnen te komen. Groote verrassing bracht het resnltaat uit Aberavon. waar de eerets Minister Mac Donald door zyn liberalen tegenstander Williams werd verelegen. De overwinning der conservatieven biykt steed* grooter te worden. De stand was hedenmiddag kalf een als volgt: Conservatieven 215 zetels Lshenrparty 94 Liberalen 27 De liberale leider Aequith heeft verklaard dot hy„ ondanks het feit «lat hy niet her kozen is, niet voornemens is zich uit bet politieke leven terug te trekken. Da deel neming man de verkiesingan was buitenge woon groot. 80 h 90 heeft aan de stem mingen deelgenomen. Vooral de vrouwen hebben druk gestemd. LONDEN, 3 aar, 26 Oct. Volgens de laatst* berichten soa Macponald wel bar koeien zijn. LONDEN 80 OM. De k anno lier van do schutkiat Snowden ia veralageu, Lanebury ia eveneens niet herkozen. LONDEN, 90 Oct. De Parljach© cor respondent van de Tune* meldt, dut aidaur de indruk heeracht dat de po sitie van liprriot door de nederlaag \un de, arbeideraregeerüig zeer ge schokt ia. De Daily News schrijd dat de enor me overwinning van de eonoervalieven het antwoord van Engeland is op den brie! van ZiuowjeU. Met land, doch vooral de vrouwen hebben zich legen do revoiuUo Uitgesproken. De ontbinding van de Micum. DUSSELDORFF, 30 Oct. Algemeen ia wen er zeker van dat de ontbinding van de Micut» a.a. is. Gisteren werd" het autopark en de rest van bet meu bilair verkocht nadat de bureaux reeds voor eenigen tijd gesloten waren. r""' Frauduleuze zlachting. EINDHOVEN, 80 Oet. Door de poli- die Is gisteren oen inval gedaan ui de woning van A. V. Ve Eindhoven, die verdacht werd van frauduleuze slach ting. In beslag genonren werden ver schillende groote stukken vleesch van geslachte kalveren, welke totaal wa ren bederven. Hot vieeoch lag boven dien bij brood dut ook aan menschel» /ou worden verkocht. Door deskundi gen moest het vleesch, dat een verpes tenden stand verspreidde, dadelijk on der politietoezicht worden begraven. De uoodige projceason-verbaal zijn tegen den houder vanwege frauduleu ze slachterij opgemaakt. MshereaHe* san de gasfabriek te Breda- BREDU, 80 Oct. Er hebben aan do stedelijke gasfabriek alhier ernstige malversaties plauts gevonden. Uisterna- luiddug omstreeks b en 7 uur, aldus het officieel politiebericht, zijn door v de politie gearresteerd al» verdacht van fraude met gemeentegelden S. boekhouder-kassier aan de gatfabriek en M. W. G. hoofdklerk aan genoemd bedrijf. Het onderzoek is In vollen gong. Voor zoover het onderzoek der boe ken, dat uog sleede in vollen gang is, tot lieden uitwijst is reeds ontdekt dat het verduisterde bedrag ougev. f 6000 bedraagt. W1HHELKOKRHHN. 29 Oct* 30 Oct. Officieel. Londen* 11.96% 11.47% Beriyn 0.60% 0.60% Parijs 13.86% 1K30 Brussel 12.27% 12.22% Zwitserland 48.92% 48.86 Wesson 0.0036% 0.0036% Kopenhugen 48.90 43.90 Stockholm 67.70 67.62% Christian ia 36.40 36.35 New-York 2.64% 2.68% Niet officieel. Madrid 84.14% 84.17% Milaan 11.— Praag 7.58 7,67% Beurso ver zicht. In het voorkomen van de Beur» was van daag niet veel verandering en was de handel over het algemeen van beschei den afmetingen. De stemming was weinig geprononceerd. Van de Ned. Industrieelen waren de Jurgenawaanien gevraag»!, hoe wel de'koersen niet zooveel veranderd wa ren. In Insulinde olie ging iets om tot eenigszins hooger koers. Op de mijnafdea ling ontwikkelde zich affaire in Redjang l-ebong die zich weinig stabiel betoonde Algemeene exploratie liepen gedurende het beursverioop eenigo procenten omhoog. Van de oliewaarden waren Koninkiyke wat be ter gedisponeerd en wisten die zich dan ook eenlge procenten hooger te stelen. Voor Peudawa'g was de animo wat bekoeld In tabakken ging weinig om, doch deee konden zich handhaven. Schee pvaarte» genoten slechts minimale belangstelling. Holl. booten en Roll Lloyd waren eerder iet* aangeboden. Suikerfond sen hadden een zeer beperkt* mark. Prolongatie 4%. HERLIJN, 2 uur, 30 OeL Amsterdam 1650991, I-onden 194%-r-1908%, New- York 419-21, Pary* 2200—12, Zwitserland 1864—1804. PARIJS, 30 Oct., I uur. New-York 1907, Londen 8620, Italië 8275, Madrid 257%, Amsterdam 760, Brussel 9180. SPORT BN WBD8TRUDBN VOETBAL. Ds wedstrijd Nederland—ZaW-Afrika. Wij vernemen dal de epllplanls In Tel Ned. eU»nl t e 7,ond**e Ingenomen worden zal door Hul uil Feijenoord RADIO-TELEGR A Ff SCH WEERBERICHT Hoogste stand 768.0 te Coruna. Laagste stand 787 7 te Malifhead. Verwachting Matige tot krachtige, zuidwesten wind. Aanvankelijk nog zwaar bewolkt of betrokken. Waar schijnlijk met regenbuien. Zelfde tem peratuur

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2