tsjstaeni aise NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOORjjGOUDA EN OMSTREKEN ■o. I3B92 Maandag 10 November 1924 WEHKERK OUDERKERK., OU DEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen middel ïourant. 31 - Gouda J* -u^tLgtr. 84»Jaargang 11 29 A BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, 8T0LWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. E LIEVELING DER GODEN. ligste I et de juiste Een IARKT 31. FEU1LL.ET0B. Anubis! Genade! Verge- „De poorten, die den 'uitwierpen zijn Nnmand kan I' gehebnden arend, of gij Anubis, aan gewor- neer arbeid, >k ig van nschte kaart- iezing, leverd De menschen, waaraan de wereld al leen behoefte heeft, zijn de volkomen be- trouwbare. al en ,Dan moet gij beproeven naar Kaart terug te keeren.” 1 c stervende man fluisterde, na een ;enblik stilte, terwijl zijn hooft! van i oenen kant naar den andoren rol- 'J met et" I oogt dtn de (lOtDSCHE (OIRVVT. ïoopers van 1 heeft men jet het niet, winst is te i middel, dat U in I Ijjke en geestelijke I de delikaatste ge- I diep en verkwik- I 2.—, 6 fl. 11.—, I Den Haag. (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door WESSELINK—VAN ROSSUM. Daar de autoriteiten geen verdere inlich tingen hebben verstrekt betreffende de ar restaties aan de Fransche grens en de on- Een politieke onrust heerscht thans ook in Italië, en de algemeene nervositeit wordt de laatste dagen door allerlei geruchten ver hoogd. 'Reeds verluidde dat tegen morgen een algemeene mobilisatie zou worden gelast, dit bericht is evenwel door de Regeering tegengesproken. Zeker is het echter dat de oppositie in haar houding tegen Mussolini blijft vol harden. geregeldheden te Barcelona, is het niet mo- gelijk uit te maken, of er verband tusschen deze twee zaken bestaat, of het hier dus een separatistische beweging geldt dan w$l een revolutionaire samenzwering, zooals te Saragossa in 1920, toen de communisten de barakken overmeesterden. Het is bekend, dat sinds eenige maanden de leider der Catalaansche separatisten, Macia, in Frankrijk manschappen af richt. Het Directoire had de Fransche regeering hiervan op de hoogte gesteld. In het officieele communiqué over de on geregeldheden wordt geen melding gemaakt van het separatisme. Hoewel algemeen eenige onrust bestaat, blijft het publiek kalm en het bespreekt de kiwestie, alsof het een ander land betrof. Men vertrouwt, dat de regeering een territorische beweging volkomen meester zal blyven, doch een al gemeene staking of een separatistische be weging in Catalonië zou haar in een zeer ernstige positie brengen. De spoorwegstaking in Oostenrijk is Za terdag ingetreden met een nauwgezetheid alsof het een mobilisatie, gekit. Om twaalf uur precies werden de loketten gesloten en het werk neergelegd. Het levensaniddelen- vervoer, in het byzonder de melkvoorzie- nmg^van Weenen, is in overleg met de sta- kingsleiding geregeld, zoodat de voedsel voorziening van Weenen geen gevaar loopt. De staking is uitgebroken op grond van een betrekkelyk klein geschil tusschen de eischen der stakers en de concessies van de regeering. Men was het over alle pun ten reeds eens geworden en het ging ten slotte nog slechts over de vraag, of de ge- pensionneerde ambtenaren ook van de Ba lansverbetering van het personeel zouden genieten. De regeering weigerde dit nadruk- kelijk, hoewel een overeenkomstige verhoo- ging der pensioenen slechts 416.000 goud- kronen geëischt, zou hebben. Verzekerd wondt echter, dat Dr. Seipel op dit punt on verzoenlijk bleef, omdat hij te Genève had beloofd, dat de salarisverbetering voor het personeel niet automatisch ook aan de pen sioenen ten goede zou komen. Het perso neel van de electrische spoorwegen te Pressburg moet zich gisteravond bij de sta king hebben aangesloten. Daarentegen heeft het automobielverkeer naar de grens stations een grooten omvang aangenomen. Ook op de Donau varen vele personen schepen om het verkeer gaande te houden. SNG9LAND. De receptie bij Rakowsky. De Sovjet-gezant in Engeland Rakowsky heeft Zaterdag in het gebouw der Russi sche legatie ter herdenking van den zeven den verjaardag der Sovjetrepubliek, een receptie gehouden die ook werd bygewoond door Gregory, die de scherpe nota inzake den brief van Zmowjew onderteekende; voorts waren er vertegenwoordigers van staten, die Sovjet-dlusland erkend hebben en socialistische politici en literatoren als Shaw en Wells. Ook vertegenwoordigers van staten, die Sovjet-Rusland niet hebben erkend, waren uitgenoodigd, wat op de be trokken legaties en, ambassades eenige ver warring veroorzaakte. De pers werd streng geweerd. Boach branden. Verscheidene steden bedreigd. In de bergdistricten van Massachussets. New York, New Jersey en andere staten van de Canadeesche grens tot Mary lam! en tot Kentucky in het Weeten woeden tal van boschbranden. Na de langdurige droog- Do krankriiuuge keek op, misschien verbaasd, dat een gojl nog zulke vra gen moest doen. Ik kon zien aan do uitdrukking zijner oogen, dat hij een vindt ge in die èn in een grooten It. Daarom De spoorwegstaking in Oostenrijk. stand of een staatsgreep of een Putsch tot stand komen. Het artikel besluit met de vaststelling, dat weliswaar het aankweeken van de ko- ningsidee behoort tot de taak van een Beiersche politiek, welke streeft naar de versterking van den Beierschen staat, maar dat zulk een politiek ook tot plicht heeft om de koningsidee in het volk te behoeden voor politieke dwalingen. «Blijkbaar dus is het blad er op uit te waarschuwen voor een herhaling van een nationaal-soc. Putsch, welke de monarchis tische zaak voor later zou bederven. Intusschen duren de bezoeken van beken de en vooraanstaande personen bij ex-kroon- prins Rupprecht voort. In de vergaderingen op het platteland is het weer gebruikelijk geworden om aan den kroonprins en zijn ge malin telegrammn van hukle te zenden. Het feit, dat Seiszer, een overtuigd mo narchist, tot landcommandant is benoemd, welke functie door hem is aanvaard, duidt duidelijk aan, in welke richting de politieke strooming in Beieren gaat. In Spanje schijnt in het departement Perpignan een sterke agitatie gaande te gen het Spaansche directorium. Zelfs werd in de laatste dagen van de vorige week openlijk gesproken over een complot tegen de Regeering te Madrid. Reeds meldde het Journal Intépendant des Pyrénées Orientales dat er sinds Zon dag 1.1. in grooten getale Spanjaarden >jn Perpignan waren aangekomen, die zich naar Parys, Marseille, Bordeaux, St. Etienne, enz. begaven, terwyl anderen zich groeps gewijze in auto’s naar de grens lieten bren gen. Thans komt het bericht dat er ge vechten hebben plaats gehad en een groep Spaansche revolutionairen of anarchisten, is gearresteerd. De revolutionairen waren met verschil lende treinen naar St. Jean de Luz gegaan en verzamelden zich te Ascain. Zij trokken bij groepjes van 2 of 3 man over de grens en kwamen omstreeks 2 uur in den nacht te Vera by een. De nachtwacht aldaar wek te de gendarmerie. Een korporaal en een gendarme, die de nachtelyke bezoekers kwamen ondervragen, werden met revol verschoten ontvangen en gedood. De gehee- le wacht snelde daarop toe en vfervolgde de revolutionairen in de bergen. De in Frankrijk gevangen genomen per sonen verklaarden, dat zy uit Parys kwa men, zij zullen naar Bavonne vervoerd worden voor het gerechtelyk onderzoek. Het lijk van een der Spanjaarden werd gis termorgen op de spoorlyn by St. Jean de Luz gevonden. Blykbaar werd hij by een poging tot ontvluchting door den trein ge grepen. Het nou onmenschelijk zijn te be proeven de ontvliedend© ziel terug te houden op aarde en in het lijden. Ik vond zelfs, dat het wreed wan té trach ‘en door brandewijn en versterkende middelen zijn leven te verlengen. Ik huiverde, toen ik de ontzettende wil dernis ron izag, en de overtuiging zich met geweld' aan nrij opdrong, dat deze geraamten en resten van mensohelijke schepselen de bewijzen warenvan dui zenden van zulke eenzame tragedies, als waarvan wij nu getuigen waren ge weest, sirds de groote troepen van Egypte een tehuis hadden gevonden in de geheimzinnige oase der woestijn. (Wordt vervolgd). kwartaal ƒ2.25, per waar dt V8RUN18DI VF41W. Groote botuihbrand. Een Exchange-telegram meldt dat ern stige boschbranden in hot district Irvine in Kentucky woeden. Talrijke kleine ste den worden door het vuur bedreigd, ‘lat reeds genaderd is tot op een halve mijl af stand van de groote olietanks van Irvine, waar een half millioen gallons olie liggen opgeslagen. Duizenden personen zyn bezig om het vuur tegen te houden. De schade bedraagt reeds vele millioenen dollars. zijn hem op hot hoofd te slaan deze verlengde doodstrijd is schrikkelijk. Ik vraag mij ai, wie deze ontvettende wij- van strafoefening voor misdadigers uitvond „Wei wij zullen het spoedig genoeg weten. Ik wikle, dat hij one kon zeg gen. hoe hij door die heuvelen kwam en hoe wij het gemakkelijkst onzen weg vinden.** Hij had eenige droppels brandewijn in de keel van den stervende gegoten, bel deed hem oen oogeoblik opleven want hij gaf een snik en fluisterde „Is dit uw vuur, o, Osiris?” „Het is het leven,” zeide Hugh. „Het leven is een vloek, buiten de poorten van Kamt.” De monarchistische plannen in Beieren. Een complot tegen het directoire in Spanje. Politieke onrust in Italië. beste, die er om1 vroeg. De anno rampzalige had zich, een weinig getroost, weer aan zijn walge lijk maal begeven. „Van waar komt ge?” vroeg Hugh. „Ik ben buiten Kamt geworpen, kreunde het ongelukkige schepsel, ter wijl hij zich, waarschijnlijk overvallen door de een of andere ontzettende her innering, weer aan onze voeten wierp en zijn deerniswaardigen kreet her haalde. „Osiris! ving I” Van dezen armen, stervenden krank zinnige vernamen wij met besliste ze kerheid, dat de papyrus niet had ge logen. Blijkbaar was hij, evenals de andere rampzaligen, wier beenderen het woestijnzand bedekten uit *t vrucht bare land verdreven, dat achter de heuvelen lag en oveigelaten als prooi der gieren van de wildernis, om1 lang zaam te sterven, onder ontzettende fol teringen van honger, dorst en verla tenheid. „Het schijnt daar geen zeer aange naam volk te zijn om mede om te gaan,” zeide ik. „Indien dit een voor beeld is zijner gerechtigheid.” Hugh keek neer op den man zijn voeten. „Waarom werd gij buiten pen vroeg hij. BUITEN LANU8CH NIEUWS. FRANKRIJK. Inspectie van Rakofski. De Russische Keizeriyke Ambassade zal zeer spoedig Krassin de nieuwe gezant van de Sovjetrepubliek herbegen. Het personeel van de oude „keizerlijke” legatie, heeft op een avond zyn eigendom men by elkaar gepakt en -is in een taxi verdwenen. Zy namen ,als kostbare souve nirs de archiven, de oude vlag van het kei zerrijk en de portretten van den Tsaar en de Tsaritaa, welke de kamer van den Ge zant hebben gesierd, mede. 'Rakofski, de Sovjet-gezant te Londen, is dezer dagen eens naar de voorbereidin gen komen kyken. Hij kwam per taki aan het ambassadegebouw in de Rue de Gre nelle, vergezeld van twee secretariseen, van wie één de bijzondere correspondent van de „Lzwestija”. Als cicerone hem uit naam der Fransclie regeering toegevoegd, tref hy er een zekeren heer Jeannot, die toevallig uitstekend bekend is met de zege ningen van het Sovpet-bewindhij heeft n.l. door toedoen van de roode regeering in 1919 maandenlang gezucht in het bagno Boetirky bij Moskou. Het bezoek duurde kort. Jeannot was correct in de vervulling van zijn taak •naar hield zich ijskoud op een afstand. Een cigaret van Rakofski wees hy koeltjes van de hand. Wat Rakofski veel belang inboezemde, waren de geheime archieven. „Waar zijn die? ik heb er een duidelijk rapport over; één der kamers moet door tien gezant van Kerenski dichtgemetseld zijn; zij bevat zeer belangrijke, bepaald historische docu menten. Waar is die kamer? „iMynheer Rakofski", antwoordde Jean not, „ik ben hief chef van het personeel, ken de ambassade als myn eigen huis, maar er zyn hier geen historische geheimen...” Rakofski gelooft er niet veel van. „Goed* we zullen wel eens zoeken..." De boomen in den tuin boezemen Ra kofski zorg in achter elk er van kan zich een sluipmoordenaar nestelen. „Wees niet bezorgd, mynheer", zegt de Fransche geleider twee agenten staan al tijd voor de deur. De vloottMUda van Singapore. Bruce, de premier van Austalië, heeft te Sydney verklaard, van het bestuur der En- gelsche conservatieve party de verzekering te hebben ontvangen, dat de nieuwe regee ring dadelijk een begin zou maken met het aanleggen der oorlogshaven van Singa pore. Ook de premier van Nieuw-Zeeland, Mas sey, heeft in z(jn parlement zyn voldoening u'tgesproken over de aanstaande construc tie der havenwerken. Nieuw-Zeeland zal daaraan echter geen deel nemen, doch heeft 100.000 bestemd voor een nieuwen krui ser op verzoek van het Britsche ministerie van marine. De leider der oppositie van Nieuw-Zeeland verklaarde zich hiermede accoord en sprak ook zyn voldoening uit over het plan inzake Singapore. BHLG1B. De brug over de Maas bij Dinant in gestort. De brug over do Maas te Dinant in Bel gië, die in het begin van de overatroeming ziwaar geleden had, doordat een aantal zwa re boomstammen met kracht tegen de inid- denpeilers waren aangedreven, is Vrijdag voor een groot gedeelte ingestort. Het mid dengedeelte is m het water verdwenen. Een aantal geniesoldaten, die bezig waren om het wrakke middengedeelte met stalen trossen te verankeren, wend mede in het water getrokken en werden slechts met veel moeite gered. Een hunner dreef op een boomstam tot aan het een half uur stroom afwaarts gelegen Bouv’gnée en werd daar door een bootje opgepikt. OOSTENRIJK. Auto-ongeluk bij Weenen. 4 dooden, 18 gewonden. automobiel waarop zich 22 perso nen bevonden, die zich naar Grasz bega ven, viel gisteren van een 6 meter hooge helling naar beneden en begroef alle inzit tenden onder zich. Het reddingswerk ging met veel moeite gepaard. Van onder den wagen werden, naar thans bekend is, 16 zwaar gewonden en 3 lichtgewonden ge haald; de overigen waren reeds aan de be komen wonden bezweken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentie» in het Zaterdagnununur 20 Ljjslag op den prys. Liefdadigheids-advertestièn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceer- den pr(js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusaclienkomst van soliede Boeklian- delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zyn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te zyn, haar krachtigste uiting in de la van „Heimat- und Königs- lie ijvert voor een oumiddel lijke op- van de z.g. koningsquaestie. De iprins Rupprecht, zoo meldt de Miin- ;che correspondent 'De groote activiteit in den laatsten tyd van de Beiersche monarchisten vindt mis schien wi propagi bund”,/ lossing ki chepsche correspondent van de „Fnankf. Ztr, steunt dit streven niet alleen door zijn verschyning by alle mogelyke festiviteiten, waar hy zich dan als koning laat huldigen, maar ook door een geregeld en nauw con tact met de leiding van dien bond. Een on langs verschenen brochure van een zekeren Freiherr v. Are tin: „Das bayrische Pro blem” propageert eveneens de uitroeping van de monarchie „in de trouwens reeds in verval zy'nde Duitsche republiek”. De met den genoemden bond voeling houdende bla den verlangen van de Beiersche Volkspartij thans haar tot dusver platonische konings- trouw te laten varen en bot handelen over te gaan. De „Regensb. Anz.”, welk blad betrek kingen onderhoudt met den premier Held, behandelt thans uitvoerig de monarchisti sche plannen. Het blad komt in een bespre king van de brochure v. Arestin op tegen „de ötaatsrechtelyke monstruositeit van een Beierschen koning in het Rijk van Ebert" en constateert, dat tenslotte de monarchie en de monarchistische idee de kosten van zulk een experiment zouden moeten beta len. Het herstel van de Beiersche monarchie, zoo constateert het blad, is een Duibsche aangelegenheid en het welslagen ervan hangt af van den geheelen gemeenschap- pelyken toestand. Zoo als de stand van za ken in Duitschland thans is zou een geïso leerde Beiersche restauratie terecht of ten onrechte opgevat worden als eeii actie te gen de ryksidee en de tot een tegenslag overgaande omliggende republiek zou niet alleen republikeinen tot bondgenooten heb ben. De strijd van de Beiersche monarchie met het ryk zou reeds daarom onvermijde lijk zijn, omdat uit de weinige souvereini- teitsrechten, waarover Beieren thans be schikt, - geen koninklijke soevereiniteit op te bouwen zou zijn. Men kan toch van een koning van Beieren niet verwachten, dat hij zich tevreden zou stellen met de rol van een staatspresident in een staat, die niet beschikt over een eigenlijke finantieele en militaire souvereiniteit. Dat alles is toch slechts mogeljjk, indien de terugkeerende koning tegelyk ook deze rechten doet te- rugkeeren. De Beiersche koning „in het Rijk van Ebert” zou dus minstens voor Beieren de ryksgrondwet buiten werking moeten stellen. Aangenomen, dat een en ander zonder verzet in Beieren hetgeen onwaarschijnlijk is zou kunnen geschie den, dan zou men toch in elk geval stryd hebben mef het overige ryk; dan toch zou *erst bl ijken, dat het ryk niet alleen op papier bestaat. Maar af gezien daarvan: de monarchie in Beieren mag niet door een op- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: M^RKT 31, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82- Redactie Tel. 545. krachtige pogiiig deed om rich iets uil het verleden te herinneren, daarna Z/ei- do hij „Hoe schoon is uw tempel, o scheppende Ra zoo schoon zoo donker zoo naijverig bewaakt, niemand weet, wat er achter ligt.... ik beproefde het te weten.... uw gehei men te kennen. Nu weet ik het -. de vallei des doods, vanwaar geen men»ch terugkeert de vallei van aarde en uitspansel, waar honger aan het li chaam knaagt en dorst de keel ver brandt waar booae vogels krassen van eeuwige duisternis en lage dieren 's nachts rondsluipen.” Hij beefde van het hoofd tot de voe ten en zijn oogen, woest van ontzet ting, sloegen een zwarte raaf gade, die dichtbij was neergestreken op een schedel en uit de holle oogkassen nog overblijfselen van vleesch wegpikte. „Geel mij slaap, o Anubis I” kreun de hij, „en rust, eeuwigen slaap, en rust, en rust.” „Hij sterft,” zeide ik, terwijl ik naast den krankzinnige neerknielde en zijn hoofd ondersteunde. „Geef mi, wal brandewijn, Girlie.” „Ik vind, dat het vriendelijker zou o, Anubis... Vergeving... Genade... de poorten ?ijn bewaakt... ik kan niet terugkeeren. O, gruol en roemrijk laud ven Kamt waar eeuwige st roemen vloeien tusschen manneren gebouwen en tuinen van lotussen en lelieön, waar nachts Isis glimlachend neer ziet op de schoone dochteron van Kamt met donkere oogen en slank, als de witto gazellen van de velden ik zul uw liefelijkheid niet meer aanschou wen mijn lichaam reedsik voel uw hand o, Anubis I mij lei dend naar dat geheimrinnige land waar Ra woont en waar gij zit ooi te oordeelen, o, ösiris, de Hoogste...” He 'as niet te verwonderen, dat kervih,oen hii of**®*1. Hu«h Tan’ Hii zatnza^ VOOT een ziiner g°den. kend te in één woord> indnikwek- beringef1^1 Selaat dat door de ont- strak wT ^aatste weken mager en plechtig Kewor<*en, leek vreemd, ren zeer -therisch zijn oogen wa- lengte en1 en donker, rijn groote nen nog schouders sche- lanse witf°°ter afmeting door een het liotd van vond ik da voeton omhulde. Toen een geboren verme*ol was voor de gedaante «‘mar, om op eens Egyptisch godte «®n uit te doelen orrado en vergeving den eersten den i boosdoener i voor altijd gesloten. Kamt binnengawi, maar gij, o, Osiris, op uw gehebnden arend, o! gij Anubis, schrijlings op den ge- vleugekfen jakhals Hij was weer ijlende in het rijk der meedoogende vergetelheid rijn oogen. sloten zich gaandeweg, terwijl zijn lippen bleven prevelen Neem gij mijn riol, it 5t 11 in te la

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1