rtsysteeiu s laise NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WER KERK OUDERKERK., OUDEWATËR, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. No. 15695 Donderdag 13 November 1924 64*Jaargang middel Courant. 31 - Gouda op hoekbank (7c DE LIEVELING DER GODEN. i., Westhaven 2908 40 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen iet de juiste MARKT 31. de FEUILLETOO. een 1M1 gevestigd* (Wordt vervolgd). sr pakje >er pakje De spoorwegstaking in Oostenrijk gaëindigd. van meer arbeid, pk koopers van heeft men eet het niet, winst is te Vader huis Inding van doet, adem, i ver smaak s ook jrdert ing van 'enschte kaart- kiezing, geleverd A< delarer aan 1 vol- vor- dat HUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het proctsi-Haarnuinn. 190 getuigen opgeroepen. Lfls/er en kwaadsprekendheid zijn von kt, die, wanneer men ze niet aanblaast, zelf uitgaan >B oogenblik in het ryksdept. van arbeid een wetsontwerp uitgewerkt, dat met inacht neming van de overeenkomst van Washing ton tie quaestie van den arbeidstijd defini tief regelt. Het zal binnenkort by rijks raad en ryksdag worden ingediend. In ver band hiermede zal ook de ratificatie der overeenkomst van Washington plaats heb ben. gewend aan de duisternis wij be merkten, dat wij op een platvorm van graniet stonden, terwijl voor ons een trap naar beneden voerde. Nu en dan diong een smalle lichtstraal van boven door. De lucht was warm en zwaar een Ilauwe, doordringende geur van welriekende kruiden maakte haar zeer drukkend. Ver in het verschiet kon- vindt ge in die èn in een grooten dt. Daarom: De spoorwegstaking in Oostenrijk be hoort reeds weer tot het verleden, te mid dernacht is het verkeer hervat. Men herinnert zich de aanleiding tot het thans bijgelegd conflict Het spoorwegper soneel meende, dat de nood der tyden het stellen van looneischen rechtvaardigen en toen hieraan niet in voldoende mate werd I tegemoetgekomen, legden zy den arbeid I neer. De president van de directie der bonds- I spoorwegen alsmede de bondskanselier zelf legden daarop hun functies neer; beiden motiveerden hun houding door er op Ie wij zen dat zoowel het toestaan van hooger loon als de staking, waarmee werd ge dreigd en die ook inderdaad uitbrak, een gevaar zou bettekenen voor een succes be lovende tenuitvoerlegging van den recon- structiearbeid. De beweegredenen, waardoor de bondskanselier zich liet leiden, waren dus van vaderlands!levenden aard: de be duchtheid zat hy dr. Seipel voor, dat inwil liging van wat het personeel vroeg het eco nomisch en financieel gezond worden van Oostenryk zou tegenhouden. Seipel wilde dus blijkbaar door zyn houding te kennen geven, dat de by stand, dien Oostenryk van de zyde van den Volkenbond geniet, door hem op prijs wordt gesteld en dat hij daar voor dankbaar is. Maar aan den anderen kant kon zyn plotselinge ontslagaanvrage ook worden uitgelegd als een demonstratief gebaar: misschien wilde hy er tevens mee uitdrukken dat het hem welkom zou zijn, wanneer de Volkenbond hem een weinigje meer vryheid liet en de grenzen, binnen welke hy zyn actie moet houden, een wei nig verruimde. De positie toch van het ka binet Seipel behoort niet tot de aangenaam ste: de Geneefsche reconstructieplannen toch vergen dat in Oostepryk een zoo zui nig mogelijk beheer wordt gevoerd en de uitgaven tot het strikt noodige worden be perkt. Besnoeiing in Oostenryk is schering en inslag en op groote schaal zyn ambte naren ontslagen. Het personeel, dat echter gehandhaafd werd, moest zich met een be zoldiging tevreden stellen, die wellicht niet in overeenstemming is met de duurte, waar mee Oostenryk heeft te kampen. Seipel zelf, die misschien loonsverhooging van het spoorwegpersoneel niet onbillijk achtte trouwens den laatsten tyd waren al ver schillende concessies gedaan durfde het echter niet te bestaan zyn goedkeuring te hechten aan het verleenen van verdere ver- hoogingen. Immers: hy zou daardoor te vens een precedent scheppen en wanneer aan de verlangens van het spoorwegper soneel zou zyn voldaan, dan kon het niet missen, of ook andere categoriën van amb tenaren en beambten zouden om herziening i hunner salarissen verzoeken. Van Oosten- rijksche arbeiderszyde is men echter niet geneigd vorenaangeduide motieven van den I GOUDSUHE COURANT. eischen dat het parlement zich daarover eenst zal uitspreken alvorens tot de beraad slaging over de salarissen dei‘ magistraten, onderwyzers en geesteiykheid over te gaan. Worden de belastingvoorstellen niet aange nomen, dan zul de regeering den koning om machtiging tot ontbinding der Kamers verzoeken, zoodat dan juist dë eischen van de magistraten, onderwyzers, en vooral van de geestelykheid niet zouden kunnen wor den ingewilligd tengevolge van de houding eener kleine groep katholieken in het par lement. ten. Advies au „ZEKERHEID”, TSJ ECHO-SLOWAKIJE, De uitlevering van Tilleaen. Volgens een bericht uit Draag zou Tsjocho-Slowaaksche regeering hebben be sloten den in Tsjecho- Slowakije gear- reaeerden moordenaar van Erzberger, Til- lesen, op vrye voeten te stellen, omdat van Duitsche zyde zyn uitlevering tot dusver niet is gevraagd. Van welingelichte zijde vernemen wy, dat de Duitsche regeering reeds eenigen tyd geleden een politieambtenaar naar Praag heeft gezonden om by het vaststel len van de identiteit van den gearresteer de behulpzaam te zyn. Tegelijkertijd heeft de Duitsche regeering «yn uitlevering ge vraagd, voor het geval mocht biyken, dat hy inderdaad met Tillesen identiek ia. zeide hij. „Ik zal hot met de linker opnetm», Girlie, jij met de rechter,antwoord de ik, „en laat on» hopen, dat er be neden niet meer zijn.” Zooala Hugh gezegd had, he< wa» een questie van snel handelen Onze burnus waren gelukkig groot en zwaar en met kracht wierpen wij ze over de vergiftigde kruipende dieren, en «moor den hun gesis in de ruime plooien van het kleed, daarna, zcxi Ier om te zien, snelden wij de treden af. Spoedig werd de trap breeder, en wij bemerkten een zonderling blauw licht. Wij konden aan beide zijden de muren van zwart gepolijst graniet on derscheiden, evenals de treden, waar op onze voeten uitgleden, terwijl wij voortmelden. Wij naderden klaarblij kelijk den bodem, want wij konden een breede poort voor ons zien, die omhuld was door een stroom van on heilspellend blauw licht, en dadelijk daurop bevonden wij ons op een cir kel vormig bordes, in t rond zware, massieve kolommen dragend van het zelfde zwarte, gladde en sombere gra niet, zonder eenig beeldhouwwerk of vei? lering. kabinet”, hiermee te kennen gevende, dat ’t aan prelaat Seipels beleid is te danken, dat Oostenryk, door het verdrag van St. Germain zoo geducht gemutileerd, weer een levenskans heeft gekregen. Inmiddels is thans de spoorwegstaking opgeheven en men kan er zeker van zyn dat de bondskanselier en zyn ministers op nieuw het bewind zullen aanvaarden. ondernemende en zegevierende Britten regelrecht binnen het gebied vap het naijverig bewaakte land. Wij waren er in geslaagd vasten voet op de brug te krijgen en uit den gordel vrij te komen, juist voordat de ze met een ruk werd weg getrqkken in de duisternis, door dezelfde onzicht bare handen, die< de terechtstelling luidden volvoerd. Voor ons gaapte iets dat op een duisteren, reusachtigeh tun nel geleek. Er was geen tijd tot aar zelen noch bij een onzer de wensch om te dralen. Wij liepen snel over de brug, die reeds omhoog werd gehaald. Spoedig werd het licht van buiten steeds smeller en verdween daarna ge heel. Geen geluid werd vernomen zelfs niet toen de zware poort werd geslo ten, alles bleef even stil als het uit gestrekte graf er adder, maar wij wa ren voor goed, oï voor kwaad waar schijnlijk voor kwaad gevangen in oud Kamt I In het begin konden wij niets zien, maai wij schenen in een tunnel of graf te zijn, zoo donker was het en pas na eenige oogenblikken werden onze oogen (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door P. WESSEL INK—VAN ROSSUM. totdat ze boven ons hoofd bleef han gen als een reusachtige, stralende troonhemel Het gezang stierf weg, het geluid omfloerste trommels had opgehou- ADVERTENT1EPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoo rende tot den bexorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie© in het Zaterdagnununer 20 lyslag op den prys. Liefdadigheida-advertentièn de helft van den pry». INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededelingen by contract tot teer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusscheaikomst van soliede Boeklian- ren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. van omfloerste trommels had opgehou den maar van de plaats waar wij ston den, konden wij schuilenden voetstap pen op den brug zien, en iets zwaars dat er over werd getrokken; ook hoor den wij het geluid van zwaar metaal en dadelijk daarop zagen wij, over den kant het lichaam van een man, dat langzaam in de ruimte werd neergela ten. Hij werd rondom het middel ge steund door een broeden, metalen gor del hij was geblindoekt. Zijn armen en beenen hingen omlaag, strak en bewegingloos alsof hij dood of bewus teloos was. Langzaam werd het lichaam tot den grond omlaag gelaten totdat zijn voe ten dien raakten, vlak bij de plek, waar wij, ademloos en ontsteld deze zwijgende en onverbiddelijke daad der v, rekende gerechtigheid stonden te be spieden. Daarna werd aan een der koorden van boven gerukt de misda diger viel, nog steeds bewusteloos in het zand aan onze voeten. .Gereed, Mark fluisterde Hugh. Ik wist, wat hij bedoelde. Met een sprong waren wij over het lichaam van den veroordeelden man gespron gen, hadden onze armen door den me talen gordel gestoken en toen deze omhoog werd getrokken d^eg hij twee ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. alleeij voorteelten, maar ook zooveel mo- gelyk uitbreiden. Do handel tüsschen de twee landen, neemt dan ook ateeda toe. Na den oorlog ia Frankryk de grootste bezitter van Ijzererts geworden en zyn in dustrie ontwikkelt zich met oen ongekende snelheid. Wanneer het den Fran.schen m- dustrieelen en bankiers gelukt «Ie Duitsche industrie in hot Rijnland en het Ruhrgebied volkomen aan zich te onderwerpen, dan zul len de imluatrieele mogelijkheden van Frankryk zeer groot wonden en dan zal Frankryk den stryd met Engeland aanbin den. Rusland zal vee! in Frankryk kunnen koopen, n.l.: automobielen, tractors, land bouwmachines enz., maar het zal ook veel aan dat land verkoopen, vooral graan en olie. Hiermee zyn wy beland by bet kern punt van de verklaring van do erkenning. Krassin zei o.a. het volgende: „Het Is een paradoxale toestand, dat een groot land als Frankryk, welks leger en vloot zooveel olie noodig heeft, afhankelijk is van den aan voer van over de zee en wel uit zeer ver af gelegen landen. Hot is dus duidelijk dal zdn levensbelangen Frankryk dwingen naar een middel uit te zien om de noodige olie dichter by huis te kunnen krijgen. Msschten zou het zelfs de exploitatie van olievelden in eigen beheer kunnen krygen." Rusland kan overigens aan Frankryk ook andere goederen leveren: hout voor de ver woeste gebieden, vla», pelswaren, enz. Bovendien zou de Fransche ondernemer zich by verschillende takken van de Russi sche industrie kunnen intereaseeren. Ten slotte zou Frankryk Rusland credieten kun nen verleenen. Er zijn veel twijfelaar*, die zeggen dat Frankrijk geen geld hiervoor bezit, maar dat is volgens Kraaain een dwaling. Frankrijk is nu nog een van de rijkste landen van de wereld en de bewe ring, dat Europa verarmd is geworden, Is volgens den bolsjewistischen gezant een sprookje, getuige de geweldige belangstel ling voor de laatste Duitsche loening. Europa heeft nog geld genoeg* en zou het op een voordeelige wyze kunnen gebruiken door zich in do Russische industrie te in- teresseeren. In de zitting van gisteren is allereerst Minister Hijmans aan het woord gekomen die een breedvoerig overzicht gaf van de conferentie te Londen en het protocol van Genèye. Hy constateerde in het byzonder dat het stelsel, te Londen vastgesteld, op een sterken waarborg berust. Otver de zone van Keulen sprekende, vericlaarde hy, dat zy op 10 Januari zou worden ontruimd, in dien Duitschiand loyaal alle verplichtingen nakomt, die voortvloeien uit 4pt verdrag, in het byzonder de clausules betreffende de ontwapening. De spreker prèes het pro tocol van Genève. H.y constateerde, dat België nog een defensief accoord met En geland miste en zeide, dat de vlorming van een blok van de drie westelyke mogendhe den België, Frankryk en Engejand sedert den wapenstilstand voor de regiering van België de domineerende gedacht® was. By het debat, dat op deze rede volgde, zei de socialisten-leider, VanderVelde, o.a., er zich over te verheugen, dat Duitschland zyn ouflieming In den volkenbond heeft ge vraagd. Spreker zou ook Ruslahd tot den volkenbond wHlen zien toetreden, omdat Mfl alleenstaand volk van in eer dan hon kend millioen inwoners een blyvqpd gevaar Xs. Hy gaf toe, dat die toetreding voorals nog moeilyk is, doch meent, dat een eerste stap in die richting kan worden gedaan I door officieele erkenning der sovjets. Vandaag zal oud-minister Jéspar in dit debat het woord voeren. 20 Het klinkt als een lijkzang, Mark; voltrokken een vonnis aan een mia- diger.” Ik betrapte mij bijna op de woor- „God geve het I” maar besefte *«t zulk een uitroep al te wreed zou Qjn. Het gezang kwam niet nader, maar eensklaps scheen het, alsof een krach- arm een zware metalen gong sloeg waroa volgde stilte, terwijl wij wacht- len en keken. Keken I en ik zag, dat de massieve “'peren deur langzaam uit haar gra- “;eten omlijsting aakte, ontelbare von- sen van schitterend licht verspreiden de. terwijl zij bewoog langzaam werd k!n.om^a8 gelaten door onaiohtbare "anden, evenals de ophaalbrug van een zer NormandiriOhe kasteelen, Lun gespleten tongen zien glinsteren, als kleine zilveren pijlen. Hugh had snel de burnu van zijn schouder ge trokken ik eveneens. „Spoed is hetgeen kun redden Mark", Overeenstemming bereikt. Minister Hymans over het protocol Genève. De achtuiendag in Duitschland. bondskanselier als juist te erkennen. Men schuift hem heel andere beweegredenen in de schoenen en beweert, dat, toen de on- deibandelingen tüsschen de vakvereenigin- gen en de spoorwegdirectie afsprongen, slechts een verschil bestond tüsschen elsch en aanbod van amper een half millioen vredeskronen. De heele opzet van Seipel was zoo zet de Arbeiterzeitung b.v. uit een om een beslissenden stryd tegen de vakvereeniging der spoorwegarbeiders te beginnen en als hulptroep daarby de opge- hitste openbare meening te gebruiken. Ge noemd blad gewaagde enkele dagen geleden in dit verband dan ook van een „machts- proef der regeering”. Deze kritiek van so cialistische zyde wykt dus aanmerkelyk af van het oordeel der medestanders van Sei pel, welke dezen, op 30 Mei 1922 volg de hij bondskanselier Schober op karak- (eriseeren als den leider van het „reddings- Begin December begint in Hannover het^ proces tegen den massamoordenaar Haar- rnann. De dagvaarding beschuldigt Haar maan va» 27 moorden. Men ws er echter van overtuigd, dat hy er veel meer op z(jn ge weten heeft. Haarmaan, die het proces met groote onverschilligheid tegemoet ziet, heeft bekend «leze 27 moorden te hebben ge pleegd. Er zullen 190 getuigen worde^ ge hoord, voor het meerendeel ouders en fa milie van Haanmanns slachtoffers. BELGIE. De bet oog ing der vrouwen tegen de duurte. Een delegatie van het Vrouwencomitë van actie heeft zich gisteren by het weder- byeenkomen van het parlement naar mi nister Theunis begeven om hem een adres te overhandigen, waarin wordt gepro testeerd togen de hoogo kosten van het le vensonderhoud. De delegatie wend dooi Vandervelde en Senator van Roosbroeck geleid. De minister-president beloofde de grie ven der vrouwen te zullen onderzoeken, doch hy wees op de moeilykheden, die aan deze taak zyn verbonden. De Belgische huishouding, welke hy bestuurt, moot even eens door tal van klippen zeilen. De wissol koers beheerscht het geheele probleem, en niet alle maatregelen, die worden geno men, zyn even doeltreffend. Na afloop van het bezoek trok een stoet, waarin om en naby 10.000 vrouwen deelna men, door de stad. 1 UUSLAND. Krassin over de erkenning door Frankrijk. Krassin, die, zooals bekend, tot gezant van de sovjets te Parys is benoemd, heeft aan de vertegenwoordigers van de bolsje wistische pers zyn meening over de erken ning van de sovjets door Frankryk uiteen- i gezet. Wy ontleenen aan de „Lzwestia” de vol gende byzondertieden uit de verklaringen van de gezant. i Krassin begon met te verklaren, dat de erkenning door Frankryk de grootste over winning der sovjets op diplomatiek gebied I Ï3 geweest. Zij is echter niet onverwacht I gekomen, maar door de handelsvertegen- I woordigers van de sovjets voorbereid. De Fransche kooplieden hebben gezien, dat men met ons zaken kan doen, zei Krassin. en zy willen graag deze betrekkingen niet I Het Belgische Parlement is heropend, zei het slechts voor korten duur, immers over eenige maanden zullen reeds de nieu we verkiezingen worden gehouden. Sedert eenige weken doen tal van ge ruchten de ronde volgens welke een groep katholieken uit de meerderheid voornemen* zou zyn de regeering een echec te bezor gen door te weigeren vóór de 120 millioen nieuwe belastingen te stemmen, welk® het kabinet reeds sedert geruimen tyd heeft! voorgesteld en die zouden worden gebinikt/ om de salarissen der ambtenaren te verhoo/ gen zonder het budgetair evenwicht te ve» storen. De regeering heeft de conclusie aa*- vaand van de commissie, welk® was belast met de opstelling van het ontwerp inzake deze verhooging, en de conclusies onmid- dellyk van kracht doen worden (met terug werkende kracht töt 1 Juli). Zy vraagt daartoe geen aanvullende credieten, daar zy over een voldoende saldo beschikt om tot 31 December a.s. aan de nieuwe finan cieel© eischen te voldoen. Van 1 Januari •1925 af dient zy van het parlement 120 millioen aan nieuwe inkomsten los te kry gen. Terwyl de regeering aldus tegemoet komt aan de eischen der ambtenaren, offi cieren en spoorweg!ieden, Hlyft de salaris- quaestie der magistraten, onderwijzers en geestelykheid, wier honoraria by de wet zyn vastgesteld, nog onopgelost. Theunis heeft echter een handigen zet ge daan door te verklaren dat hy de belas tingvoorstellen zal laten voorgaan en zal uli wij het geluid vnu zicii verwijde- n nde, schuifelende voetstappen hoo- ren, waarschijnlijk van hen ditf hun sombere terechtslelling luidden Bracht en terwijl zij wegstierven, namen wij een sissend geluid, kwam van beneden de plek, waar wij stonden. „Welkom in Kamt, oude jongen," zeide Hugh fluisterend „er valt nu niet meer aan terugkeeren te donken. Hier zijn wij nu I" „Ga vooruit, Girlie," antwoordde ik, ,,het avontuur is beslist belangwek kend geworden.” „Zal je mij volgen, Mark „Tot in den dood, Girlje”, zeide ik4 „Stil dan, tot verdere orders I” Voorzichtig begonnen wij in de duis ternis te dalen. Het sissend geluid werd sterker. Ik gehoorzaamde en volgde Hugh, maar mijn hand rustte op zijn arm, gereed hem terug te trek, ken. want ik had een voorgevoel van hetgeen er komen zou. Wij waren on geveer twintig treden gedaald, toen etin-klaps voor ons, vlak onder liditstraal, die hun glimmend en glad lichaam bestraalde, twee cobras rich, siend en met den kop schuddend, opnchtten. Werktuigelijk waren wij teruggetreden voor de sombere en ver foeilijke wachters der geheimen van Karot, maar aarzeling was gelijk aan den dood. Reeds kropen de reptiHim de granieten treden op, naar ons toe; in het smalle strookje licht konden wij Naar het „Journal de Genève” uit krin gen van het Intern. Arbeidsbureau ver neemt, heeft men daar den indruk, dat <le quaestie van de ratificatie der overeen komst van Washington betreffende den 8-urendag in Duitschland haar beslissing nadert. Men kan niet verwachten, dat Duitschland de overeenkomst zal ratifi- ceeren zonder op verschillende punten voorbehoud te maken. De minister van arbeid, Braunë, is op het oogenblik bezig met de uitwerking van een verordening, bepalende, dat de acht urendag in verschillende nauwkeurig aan gegeven bedryven zal worden ingevoerd, dat hij echter niet algemeen zal worden toegepast, doch dat er zekere uitzonderin gen kunnen worden toegelaten. Van bevoegxle zyde verzekert nien het „Berl. Tageblatt”, dat dit bericht in hoofd zaak juist te. Inderdaad wordt op het

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1