HEBT U AL GEBLOOKERD? Cacjut WYBERT LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. De Kamerverkiezingen. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de afdeeling Tiel van den Vrijzianig-D©- mocratischen Bond ul haar krachten aanwenden, om op de oflicieelen lijst van de candidaten voor de Tweede kamer een afzonderlijke plaats voor de ambtenaren te verkrijgen. De heropening ran den postcheque- en De directeur van den poetchèque- en virodienst brengt onder de aandacht a. dat postwissels, postbew ijzen, che ilites enz. welke men op postrekenin gen wenscht te doen bijschrijven, niet aan het centraal girokantoor moeten worden opgezonden, doch dat inzen ding of inlevering daarvan rechtstreeks aan de betrokken postkantoren behoort plaats te vinden. (Zie art. 14 van don Uids voor rekeninghouders) b. dat alle correspondentie, de uit voering van den postchèque- en giro- dient betreffende, portvrij is (zie art. 27 van den Gids voor :eken-nghou- dei>) Dagelijks worden een aantal poststukken ontvangen, welke van fran- Keerzegels zijn voorzien. De postcheque- «n girodienst. Naar aanleiding van het verslag der 1 woede Kamer over het wetsontwerp .ut wijziging van art. 22 van de l'ost- wet (postcheque- eii girodienst) heb- oen do ministers van Waterstaat en van Financiën per nota aan de Kamer alt nog het volgende medegedeeld De afschaffing van de rentevergoe ding voor saldi bij den postchèque- en girodienst steunt op de meening, dat ue postchèque- en girodienst een in- bt.luut van betalingsverkeer en geen beleggingsinstituut is. Natuurlijk zal de afschaffing der (rentevergoeding veran dering brengen in de hoegrootueid vau liet saldo, dat door den dienst rente- gevend kan worden belegd. Tegenover ue vermindering van de deswege ge kweekte rente staat als voordeel het vervallen der renteuitkeering aan de rekeninghouders. Of do resultaten de zer twee factoren voor den dienst gel delijk voordeelig of nadeelig zal zijn, zal alleen do praktijk kunnen leeren. Evenwel meenen de ministers, dat om trent do afschaffing der rentevergoe ding allereerst beslist moet worden op grond van de meening, die men is toegedaan omtrent de taak van het in stituut. Eerst als de ervaring de nood zakelijkheid van eenigo rentevergoe ding mocht aantoonen, zou dezo nader overwogen kunnen worden. In deze gedachtenganc achten de ministers ook een verlaagde rentevergoeding voor het oogenblik niet gewenscht. Rente vergoeding alleen voor bedragen van i 100 en hoog er, zal met den tliuns bestaunden toestand vrijwel overeen komen. Uumers, volgens de thans nog van kracht zijnde oepaluigen wordt ul- leeu rente vergoed over ronde som men van f 100. Nopens het door «eni ge leden gemaakt© voorbehoud, dat de staat zich dient te verplichten tot be taling van een normale rente voor bij don postchèque- en girodienst belegde gelden voor het geval, dat de terugbe taling dier gelden achterwege mocht blijven buiten schuld van den credi teur, wordt ogemedü dat mocht de dienst in de toekomst onverhoopt in een toestand geraken als ten ufgeloo- pen jaro, de eisch, gesteld in art. 27 lid 2 van het girobesluit 1924, dan op ufdoend© wijze de belangen der reke ninghouders beschermt. Aanleiding tot bijzondere wettelijke muatregeleu be staat naar het oordeel der regoering ui dit verband niet. Ten slotte wordt verklaard, dat het niet in de bedoeling ligi. uun do wet terugwerkende kracht te verieenen. Wijziging Ongevallenwet 1921. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet 1921. Uil de Memorie van Toelichting blijkt, dat uit een uitspraak van den t entralen Raad Van Beroep volgt, dat naar de meening van dien Raad de internationale Rijnvaart niet onder de werking der Ongevallenwet 1921 zou vallen, een gevolg, door den wetgever zeker niet bedoeld en waarvan het naar de meening van) den minister twijfelachtig mag heeten, of de be woordingen der wet wel tot zijn aan vaarding dwongen. Aangezien in be doelde uitspraak dit vraagstuk slechts terloops werd behandeld, heeft het be stuur der Rijksverzekeringsbank alsnog een principieel© uitspraak Uitgelokt. De Centrale Raad handhaafde het door hem reeds ingenomen standpunt, tiet Bankbestuur is dus thans verplicht, wil liet de wet, gelijk" de hoogste ad ministratieve rechter deze heeft geïn terpreteerd, handhaven, alle Rijnvaart- ondernemingen niet verzekeringsplich- tig te verklaren. Do minister acht liet noodzakelijk in dit, zeker niet door den wetgever van 1921 gewilde, gevolg zoo spoedig mo gelijk te voorzien. Daarom is het on derhavige wetsontwerp ingediend. De nieuwe redactie van art. 12 der Onge vallenwet 1921 stelt tliana, naar het gevoelen van den minister, onomstoo- tclijk vast, dat elke bedrijfsuitoefening hier te lande niet schepen, welke niet voor do buitenvaart plegen te worden gebezigd, onder bereik der Ongeval lenwet 1921 valt. Aan de Wijzigings wet wordt terugwerkendekracht toe gekend van af den dag van het in werking treden der Ongevallenset 1921 n.l. 1 October 1921. Dit is noodzake lijk, omdat anders nieuw opgerichte ondernemingen een tijdlang niet ver- zekeringspliohtig zullen zijn, hetgeen, gelijk reeds werd opgemerkt, met de bedoeling van don wetgever niet zou slrooken. BouwkapitMl voor woningbouw vereenigin gen en gemeenten. Naar het Vola meiut, heeft de mi nister van arbeid, ïuuwuei en nijver heid dezer dagen, in zaae hel neuwe.i van hypotheek op reeds in exploitatie zijnde woningen teneinde met dit geld nieuwe woiiiingcongpiexe-ni te kunnen bouwen, een br.el gericht tot het be stuur van don Boud van au-beiderswo- niugbouwvereenigingeii en tot den Wa- tionalen Woningraad, waarin als het bezwaar van de rogeernig wordt ge noemd, dat door liet vorstreKKen van hypotheek op reeds in exploitatie zijn de woningen geld aan de markt wordt onttrokken, en waarin gezegd wordt, dal het de wensuh is van de regee ring dat dit geld besciiiabaar blijft ten behoeve van. den paitikulierefl won.ng- bouw. Tegen de Ziektewet -Aalberse. Zaterdagmiddag worut in Veritas in den liaag een vergadering van net Ne- derlandsch Verboiwi van Ziekenkassen en -Fondsen gehouden. De hoeren J- li. Snoeok Henkemans,l lid vau de Tweede Kamer en '1'. D. Gaastra en J F. Kuyer, resp. voorzitter en secre taris van het N. V. Z., zullen spieken over het voor-ontwerp Ziektewet-Aal- beise. lil den door liet V erbond tot de Be sturen van aangesloten en met-aange sloten Ziekenkassen en -bondoen go- rit hten brief zegt het bestuur o.a. nat nu de tijd is gekomen dot alle laks heid lAoet worden afgeworpen dat nu de tijd is gekomen dat de houding van afwachten en do kat uit den boom kijken noodlottig zou worden voor de Vereenigingen dut nu de tijd is ge komen dat duidelijk en kraolitig moet gezegd worden dat men wil medewer ken aan de uitvoering der Ziektewet en dat alleen dan waiuieer medezeg- gingsohap een leit is, er sprake van kuil zijn dat er ©en behoorlijke, een goede en een goedkoope Ziekteverze kering zal zijn voor allen, ongeacht ol n.en in loondienst, loose arbeider, eigenwerker, neringdoende, kleine werk gever enz. is. Het voor-ontwerp Ziekte<wet-Aalberse brengt dit alles niet, wordt in dien oproepingsbrief gezegd. Het brengt slechts een onzekere verzekering voor een klein deel van ons volk. Het ontneemt den vereenigingen de mogelijkheid om te kunnen voortbe staan, tot ontzaggelijke schade voor een zeer groot deel van ons volk. De Commissaris der Koningin in Overijssel. Nuur do Zwolsche Crt. nader van den Commissaris der Koningin in üverijsel vei nam, heeft deze reeds tegen 1 Me. 1925 zijn ontslag gevraagd. Uit het Boekdrukkers bed rijf. lil aansluiting op ons bericht van gisteren over het bereikte resultaat tusuchen de vertegenwoordigers der l ederatie en die der G^feellenorgani- Hutièu in het drukkersbed'rij vernemen wi; dat in het nieuwe contract voor het machinale bedrijf de mogelijkhe.d is geopend om den arbeidstijd in plaats vau tussohen 7 uur v.m. tot 6 u. n.m. te doen vallen tusschen 0 uur v.m. en 7 uur n.m., om do zetmachines, per sen enz. productiever te kunnen ma- keil. Verder zijn de overwerkpercenta- ges op deu morgen na een Zondag of een feestdag veranderd. Do arbeids- loonen zijn zoo geregeld, dat de uur- loonen van de volslagen werknemers met twee cents worden verlaagd. Het u-inimiun uurloon voor de zetters en drukkers wordt daardoor 73 cents te Amsterdam, 5ü cents in de laagste ge- meenteklasse. In de loonen der leer lingen en jonggezellen is een veel ge leidelijker opklimming gebracht. De reserve-machinezetters zullen, als zij dienst doen als handizetters, geen ex- Ira belooning van drie resp. twee resp één cents meer ontvangen. De Looncommiasie welke, wannen de tijdsomstandigheden daartoe aanlei ding geven, de loonen kan verhoogen of verlagen, is weder opgenomen. In de ontslagregeling is geen veran dering aangebracht. Verder stelt do Onderhandelingsoom- mifcsie voor, dat voor den tijd van éón iaar geen nieuwe leerlingen van 14 jaai worden aangenomen, opdat de werkelooze leerlingen eerBt kunnen worden geplaatst. De duur van het contract is bepaald op twee jaar en drie maanden. De besturen der Patroons- en Ge- ze 11 en bond en bereiden de algemeen© vergaderingen voor, waarin het con cept zal worden behandeld. De verga dering van de Patroonsorganisatie zal omstreeks midden December wortien geli ouden. Anti-revolutionaire politiek. Dinsdagavond spraken in de nieuwe Zuiderkerk in den Haag voor de cen trale auti-revolutionnaire kiervereeni- ging .Nederland en Oranje" de leden der Tweede Kamer, mr. V. H. Rutgers en J. Schouten. Mr. Rutgers betoogde dat voor den Christen de politiek behoort tot het geheele leven. De roeping der anti- revolutionnaire partij in deze dagen is in het bijzonder, zeide spr., dat zij in de eerste plaats moet opkomen voor i haar beginselen, iri weik opkomen de BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP IK BLOOKER ELKEN OAG! DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN t reden van bestaan ligt van de a. r. partij, welke woedt betwist. De onte vredenen in de a. r. partij moeten be- deuken, dat er wel is een Christelijk Kabinet, doch dat dit geen a. r. Ka binet Is, zelfs geen Kabinet met een a. r. meerderheid. In het vervolg van zijn rede zeide spr. nog, er trotsch op te zijn, dat Colijn aan ons land weer een stuiten de begrooting heeft bezorgd, ondanks veel tegenstand, die niet alleen kwam van links ook reoht^che^ gelukkig geen a. r. bladen, hebben Colijn aan gevallen. Maar hij heeft stand gehou den en het werk volbracht. Nog niet het geheele werk, want wel sluit nu do begrooting, maar de belastingdruk is nog hoog. De bevolking neemt toe, en de kapitaalvorming houdt met deze toeneming geen gelijken tred. Noch wordt een veel te groot deeL van het volk8inikomen besteed aan overheidsin stellingen en daarom klink© daar bij voortduriug de eisch van bezuiniging. Ken ander punt ten aanzien waarvan de a. r. partij een roeping te vervul len heeft, is de defensie. Om haar hou- d.ng daartegenover noemt men haar een militairistische partij, welke kwa lificatie spr. afwees, omdat zij geen oorlog nastreeft, omdat in haar een militaire „kaste"of „kliek" niet ver tegenwoordigd is, omdat zij geen in ternationale politiek van de gewapen de vuist, maar een reclüspolitiek na streeft Wel bindt de a. r. partij den strijd aan tegen ontwapening, welke door sociaaldemocraten en vrijzinang- denrocraten verdedigd wordt op zeer zwakke gronden. Spreker eindigde met er op te wijzen, dat als na dezen ver kiezingstijd deiï anti-revolutiKMinarren opnieuw de veraWtwodrdelijkhe.dlwordt opgelegd, zij d!e zullen aanvaarden. Do heer Schouten sprak een slot woord Spr. verwachtte niet, dat de scherpe critiek op de regeering zal eindigen voor do verkiezingen in 1925. Men zal blijven zeggen, dat Colijn het moeilijke werk achterwege liet om zich tot het klein© te bepalen, want zoo beweert men Colijn is de schuld van alles. De dritiek, die is uitgebracht is, gelijk de heer Rutgers reeds opmerkte, niet alleen gekomen van links, maar ook van rechts, spe ciaal van katholieke zijde en het heeft buitengewone moeite gekost de een heid der R.K. Staatspartij te bewaren, terwijl men ook in protestantschen bring niet altijd evenveel eenstemmig heid heeft gehoord. De critiek op het beleid dezer regeering nagaande wees spr. op de ambtenaarssalarissen, die niet onaangetast konden blijven, zoo nven niet de geheele bezuiniging zou willen vinden uit de belastingen. De regeering heeft gedaan wat zij kon, om tegenover de ambtenaren de rechtvaar digheid te betrachten, o. m. door tien millioen te laten vallen van het be drog, dat zij op del salarissen had willen bezuinigen. De heer Bijleveld sloot met oen kort ^oord op de gebruikelijke wijze de vergadering. De Chr. Historische Unie en de ontwapening De propaganda, door den heer Kem- pers, burgemeester van Harderwijk, sedert eenigen tijd voor Nationale ont- w apening gemaakt, heeft het Bestuur der afd. Harderwijk van de Chr. Hist. Unie, aanleiding gegeven, hem te doen mededeelen, dat dit bestuur, voordat hij als lid kan worden toegelaten (zoo aLs hij verzocht had) een verklaring inwacht, waaruit 'blijkt, dat hij instem! met het program van Beginselen, waar in artikel 24 is aangestreept. Daarop heeft de burgemeester, de heer Kempers een antwoord ingezon den, waarin hij zegt aan dit verzoek niet te kunnen voldoen en in het schrij ven een afwijzing ziet van zijn ver zoek om in de plaatselijke afdeeling \an de Chr. Hist. Unie te worden op genomen. Hij zal zich daarbij neerleg gen, daar hij zijn denkbeelden t. a. v. het ontwapenings vraagstuk niet wenscht te verloochenen. trekken der Staatsloterij de handel in deze briefjes zeer gewillig is. De kantoren, waarbij in de verschil lende doelen van Amsterdam! de ver koop plaats heeft van de briefjes van Lotisico, wier affioieele benaming luidt Ned Maatschappij tot Verzekering van Risicoloterijen, kregen bijna alle be zoek van de centrale recherche, die alle voorradige briefjes medenam. Lo tisico is dezelfde onderneming, die in den Haag werkt onder den naam Hftighton en Co. De hoofdagenten en de verschillende agentschappen van het YV itte Kruis moesten het eveneens ont gelden. Ook hier werden briefjes in beslag genomen. Niet minder dan 20 huizen heeft de recherche bezocht en het aantal in beslag genomen briefjes beloopt vele duizenden, misschien wel 40- 50.000. Tegen beide maatschappijen is pro ces-verbaal opgemaakt uit hoofde van overtreding van de Loterijwet van 1905. Door dit onverwachte optreden van de justitie worden de bedrijven van Lotisico en het Witte Kruis zeer ge dupeerd. Het begin der contract soiui er handelingen in de bouwvakken. Naar wij vernemen, zijn in Amster dam in Parkzicht, in een vergadering, welke van 10.30 tot 5 uur duurde, de onderhandelingen in zake de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tus schen de bij het bouwbedrijf in den lande betrakkeu partijen begoiuien Van de verschillende vakbonden der werknemers waren de leden van de dagelijksöhe bestureu aanwezig, naar men weet staat de Federatie van bouw vakarbeiders buiten het o.c. en het desbetreffend overleg. Voorzitter van de eerste conferentie was de heer G. H. Kieviet van den Patroonsbond. Deze bond en de R.K. Fond van bouwpatroons namen elk met 5 vertegenwoordigers aan de bespre kingen deel o.a. waren er patroons- afgevaarddgden van Amsterdam; Den llaag, Winschoten, Leeuwarden, Hil versum, Alkmaar en Nijmegen. Gisteren kregen de afgevaardigden der bouwarbeidouden de gelegen heid, hun voorstellen nader toe te lich ten. De conferentie wordt over 14 dagen GEMBNGDE BERICHTEN. De Loterijwet. Met betrekking tot de vermelde in beslagneming te Amsterdam van Loti sico- en Witte Kruis-obligatiee, wordt nog gemeld, dat het resultaat erg mee viel. doordat thans juist kort voor het Het ongeluk op de Frederik Hendriklaan in den Haag. De chauffeur v. d. H., die met zijn auto eergisteren op de Frederik Hen driklaan in den Haag het 8-jarig meis je M. H- doodgereden heeft, is giste ren door de politie in voorloopige be waring gesteld. Tegen hem wordt proces-verhaal op gemaakt wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Sabotage in een brouwerij. Gistermorgen vroeg, toen het perso neel van de brouwerij „De Gekroonde Valk" aan de Hoogte IKadijk in Am sterdam- de azijnmakerij binnenkwam deed het een onaangename ontdekking Alles was kletsnat. Bij nader onder zoek bleek, dat de kraan van een re servoir, dat 5000 liter azijn inhield, was opengezet, waardoor de inhoud totaal was weggestroomd. De politie werd in het geval gemoeid en stelde een nader onderzoek in. Zij kwam tot de conclusie, dat de kraan des nachts moest zijn opengezet, daar tegen mid dernacht de meesterknecht nog op de azijnafdeeling de ronde had gedaan. Alles wijst er op, dat de dader iemand moet zijn geweest, die op de hoogte van het bedrijf was. Het is niet on mogelijk, dat de daad door een ont slagen werkman is gepleegd. Autobus van den dijk. Dinsdagavond is aan den Groenen dijk, onder de gemeente IJiselmonde, een motor-omnibus van de Ridderkerk- sche Autobusmaatschappij van den dijk gevallen. Vijf personen werden ge wond zij hebben zich onder genees kundige behandeling gesteld. Tooneelraorotelliivgen met chocolade. Do Londensohe theaters hebben, zoo als overal elders, zwaar te kampen niet de concurrentie der cabarets. Bo vendien wordt van ca baret-voorstellin gen in hotels en restaurants geen be lasting geheven, terwijl die belasting do entrée-prijzen voor de schouwbur gen ter dege drukt. De directeur van het tooneeigeaelschap, dat thans in Shaftesbury theatre optreedt, T. F. Dawe, heeft nu besloten voor de voor stellingen geen plaatsbewijzen meer te verkoopen, maardoozen met choco lade. Op die wijze kan hij den liscus bij den ne«B nemen. K oopere van een doos chocolade van s 3 d. kunnen op de galerij plaats nemen en zij die een doos koopen van lü 8. 6 d. worden tot stalles plaatsen toegelaten. De directeur betoogt, dat hij geen hezWaar heeft tegen het betalen van belasting op zichzeli, maar wel tegen het bevoorrechten van cabarets. Daar aan moet een einde komen. De be staande belastingwetten n jn onrecht vaardig Het middel lijkt doeltreffend. Wat zullen de kinderen er naar hunkeren dat vader en moeder naar de schouw burg gaan Ten minste, als de choco lade eetbaar is, wat misschien betwij feld moet worden, want de qualiteit zal zeker niet in verhouding staan tot den gevraagden prijs. De man met den diamanten glimlach. Elf jaar lang had Samuel H. Lelko- witz van de firma Lefkowitz Pitofg- kv, gevestigd aan een van New Yorks volksboulevards, zich er op beroemd het duurste gebit ter wereld te bezit ten. Immers, drie zijner voortanden waren gevuld of ingelegd of hoe men het noemen wil met kostbare diamanten, vervangend het banale en kleinburgerlijke goud. Zij» breed© glimlach schoot fonke lende stralen door het overigens wat sombere interieur van "zijn winkel in tweede-hands kleeren. Als zijn zaken vrienden zich neerslachtig voelden we- s slapte in het bedrijf, zeiden zij tot elkander „Kom1 mee, dan gaan we Sam zien lachen I" Maar niet altoos zou dit voortduren. Op een avond, nu ongeveer tien da gen geleden mogen wij de Ameri- kaansöh© bladen gelooven tikte een vreemdeling hem bij het naar huia gaan op den schouder. „Je tanden 1" gromde Lij, met een revolver in zijn linker- en een trek tang in zijn rechterhand. Het was een grootsdh moment in 's heeren Lefko witz' leven. Eindelijk dan hadden de New Yorksche juweelendieven hem ont dekt Van nu af aan zou hij lot de klasse dier voornamen worden gere kend, wier portretten bijwijlen in de kianten verschijnen nadat haar paar- leu en colliers of hun brillanten hor logekettingen zijn gerold. Jntusschen verkoos Lefkowitz toch maai het hazenpad te kiezen, zijn dure tanden klapperend maar veilig in zijn mond. Een week later was hij per s.s. „Homeric" op weg naar zijn Farijschen tandarts, die in 1913 zijn diamanten had gecreëerd, om de stee- nen uit te laten breken, zoodat de eigenaar hen kan laten monteeren in een ring die 2500 pond sterling waard zal wezen. Waarna hij desnoods door straatroovers kan worden lastig geval len zonder zijn bijtorganen te verlie- Voor Uw SUCC63 is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frlsschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct nuBUUimimaamma HUW"'» FINANCIEELE BERICHTEN. Rottendamscjie Bankvereeniging. Gistermiddag is de tweede buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Bankvereeniging ge houden, noodig geworden doordat op de vergadering van 27 October het volgens de statuten vereischte aantal aandeelen, om over een voorstel tot statutenwijziging een beslissing te nemen, niet vertegenwoordigd was. Ook deze vergadering wend geleid door jhr. A. R. Schuurbecquer Boeye. Aanwezig waren ditmaal 43 aandeelhou ders, vertegenwoordigende 23.362 aandeelen, uitbrengende 272 stemmen. De voorzitter gaf, alvorens tot stemming te doen overgaan, nogmaals gelegenheid vragen te stellen. Daarvan werd gebruik gemaakt door den heer F. J. Bernard, uit Amsterdam, die de vraag stelde of de 26 millioen aandee len, die het srteunsyndicaat gekocht heeft. door de Rotte rdamsche Bankvereeniging zelf gefinancierd zyn. H(j heeft op de ver gadering van de Aansterdamsche Bank de zelfde vraag gesteld, heeft ook bij de Twentsche Bank en by de Incassobank ge ïnformeerd, doch allen hebben ontkend, iete met het syndicaat te maken te hebben. De voorzitter antwoordde, dat de Rotter- damsche Bank niet de aankoop van aandee len gefinancierd heeft; wie het dan wel heb ben gedaan, zegt hij niet. Een tweede vraag van den heer Bernard had betrekking op den post effecten en d« debetzijde van de balans 1923. Blijkens de specificatie van dezen poet in het jaarver slag bevonden zich daaronder ruim 18 mil lioen aandeelen van financieele instellingen. Bevonden zich daaronder, aldus de vraag, ook aandeelen Rotte rdamsche Bankrvereeni- ging- Ook deze vraag beantwoordde de voor" zitter ontkennend. Zonder hoofdelijke stemming werd daar na de statutenwijziging aangenomen. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 November 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan F. Zandijk en A. de Kroon, bei den te Gouda, en hunne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een blikslagerij, met plaatsing daarin van een geheel van ijzer vervaardigden moffel, in het perceel plaat selijk gemerkt WüheLminastraat 50, kadas traal bekend gemeente Gouda Sectie C No. 998, behoudens het recht van belangheb bende^) tot het instellen van beroep bin nen 14 dagen by H. M. de Koningin, inge volge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (by deurwaardersexploitaan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Bevorderd tot doctor iii de rechtaweten- Aan de Universiteit te Leiden is .bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift, getiteld „Eenige opmerkingen over het Christendom en het Romeinsohe recht", onze oud-stadgenoote mej. Johanna Wessels Boer. De lezing van Dr. van Holk. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal Dr. L. J. van Hoik uit Utrecht Donderdag 20 November in de Remonstrantsche Kerk een lezing houden. Men deelt ons thans mede dait Dr. van Holk zal spreken over „De wordende God". Een geslaagde restauratie. Mioderne tyden, moderne eischen! Deze gedachte heeft ook den heer C. Teekens ge leid toen hy besloot zyn slagery geheel te doen restaureeren teneinde aan alle ver- eischten van comfort en hygiëne te kunnen De nieuwe zaak is de moeite van een be zoek waard. Alles ziet er schoon en frisch uit. De muren zijn geheel betegeld en eenige aardige tegel tableaux trekken de aan dacht. De firma Van Wingerden zorgde voor de uitvoering hiervan. De grootste ver betering is echter wel het aanbrengen van een koelcel, die volgens een nieuw systeem is gemaakt en uitstekend blykt te voldoen. Ernaast 18 een zoutery en een bergplaats voor worst, die eveneens profiteeren van de koude der koelinstallatie. In alle opzichten een uiterst moderne, hy giënisch ingerichte slagery, en een restau ratie waarvan de heer Teekens en zyn zoons nog veel genoegen zullen beleven. Een botsing. Hedenmorgen omstreeks 11 uur zyn op de Turfmarkt de handwagen van den koop man Zeldenryk en een vrachtwagen van de firma Vingerling met elkaar in botsing gekomen en werd als gevolg daarvan de voordeur van den heer F., waartegen de handwagen van Z. met geweld werd aan gedrukt, nogal ernstig beschadigd. Peraoonlyke ongelukken hadden by dit ongeval niet plaats. Een kleine drenkeling. Gisternainiddag is het 5-jarig zoontje van den heer D. spelenderwijs in het wa ter van d© Kattensingel geraakt. De jeug dige van der Steen, die het ongeval zag, inooht er in slagen het ventje behouden aan tien kant te brengen. De inteekening op de soeplysten. De commissie tot bereiding en uitdeeling oer economische soep verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen dat de com missieleden de volgend^ week bij de atad- genooten de inteekenlysten zullen aanbie den. De „Westbound Expresse". In het Thalia Theater vangt morgen het nieuwe weekprogramma aan met het film werk „De Westbound Express®, buitenge woon spoorwegdraraa in 7 acten. in de hoofdrollen zal men zien Ralph Leurs en Ella Hall, bekend uit hun geslaagde crea ties in het „Derde Alarm" en „De Postbode", welke films ook hier ter stede reeds een groot succes oogstten. Verder een prachtig byprogramma. Hol- lamlsch Nieuws o.a. De overstrooming in Limburg, HollandZuid-Afrika 2—1. Herman Poort voor het Contité van Arbeidersontwikkeling. De letterkundige Herman Poort van Groningen zal op de achtste Zondagmorgen bijeenkomst voor het Comité voor Arbei dersontwikkeling spreken over „Humor in de letterkunde". Het muzikale gedeelte wondt ditmaal verzorgd door de dames Okker uit Rotterdam. Het programma luidt: 1. Cavatine-Op 91 No- 3 J. v. Raff, 2. Faust Ballet (Gounod), LUngiarische Tanze No. 2 van Joh. Brahms. De bijeenkomst wordt wederom gehouden in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen", en vangt te kwart over tien W(j vernemen dat de Donderdag ?0 No vember aangekondigde eerste abonnements voorstelling van „De Politierechter" niet door gaan zal, doch dat in de plaats daar van het Schouwtooneel op dien avond zal spelen een der successtukken van zijn re pertoire: „De wedloop met de Schaduw", met Musch in de hoofdrol. is verder nagenoeg zeker dat de tweede voorstelling op Dinsdag 2 Decem ber zal plaats vinden, zeer waarschijnlijk «>°r het tooneelgezelschap „Odeon", direc- Uur Jan Fabricius. De derde voorstelling is bepaald op 19 December, wanneer het gezelschap „Ver- en Verbeek" zal opvoeren het succee- -De zeven sleutels van Baldpate", spannend Engelsch blijspel waarin Con- van Kerckhoven de hoofdrol vervult. n Programma dus dat een druk bezoek k. KUNSTAVOND van het COMITÉ VOOR ARBEIQERSONTWIKKEUNO te GOUDA, op ZATERDAG 15 NOVEMBER 1924, in den GROOTEN SCHOUW BURG", Boelekade. SPREKER: de Heer JAM FABRICIUS letterkundige te 's-Gravenhage. ONDERWERP: „IEIDERAVONO" Dit is een nog niet in druk ver schenen en nog nooit gespeeld nieuw tooneelstuk van den bekenden schrij ver. Het conflict is ten deele ontleend aan den Joodschen roman „Tohuwa- bohu", van Sammy Gronemann Maar deze roman is niet gedramatiseerd: Fabricius heeft heel de vrijheid van een oorspronkelijk auteur behouden en overigens geput uit zyn eigen erva ringen, verkregen op reizen in den Balkan en bij de bezoeken aan de Ghetto's (Jodenwijken) in de steden van Oostenrijk en de Russische grens plaatsen. MUZIKALE MEDEWERKING. Kennis nemende van het werk van het Comité voor Arbeidersontwikke ling. voelde de heer Fabricius hier voor zooveel sympathie, dat hij Gouda de eer en het genot van de kennis making met een zijner nieuwste wer ken aanbood. Het Comité aanvaard de dit dankbaar. Laat het Goudsche publiek toonen dit door een druk be zoek te waarde eren. Toegangsprijs: 20 ct. op alle ran gen. Opening der zaal 7.30. Aanvang 8 u. 3057 60 HET COMITé. Teraardebestelling van het stoffelyk over schot van den heer C. M. Breedyk. Hedenmiddag had op de algemeene be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelyk overschot van, den heer C. M. Breedyk, in leven gepensionneerd onderwijzer van school 3 aan d^ Keizer straat, waar hij gedurende een 30-tal jaren is werkzaam geweest Rondom de groeve hadden zich vele oud collega's en leerlingen van den overledene geschaard. De heer J. J. Hoogendoorn, die geruimen tyd hoofd is geweest van school 3, en alzoo lange jaren met den thans overledene heeft samengewerkt, sprak woorden van waardeering over het werk en het leven van dezen bescheiden werker, die steeds een goed onderwijzer is geweest, strikt eerlyk en rechtvaardig zyn taak heeft volbracht. Een viertal bloemstukken werd als laat ste hulde en groet aan den doode neerge legd. Nu Isa vond Arnhem's Maiuienkwaj-tet. Nieuwe Schouwburg. Uit de keus der liederen zou men kunuen afleiden, dat de litteratuur voor Mannen- kwart&tzang niet interessant is, althans de gisteren, en ook bij vorige gelegenheden door de zoo langzamerhand hier al inge burgerde en gaarne geziene Arnhemsche zangers gekozen liederen doen voor krach tige mannenkelen wat zoetelyk aan. 't Vo gelkoor zelfs zwygt in 't lommer", ,,'t Bij tje alleen gonst zacht en teer", enz., men zoekt dergelijke liedjes eerder by kinder zang. Wat echter niet wegneemt, dat de liede ren op zichzelf dankbaar geschreven zyn en gelegenheid gaven de goede stemmen te bewonderen. Zy passen zich goed by elkaar aan, waardoor de kwartetzang zeer te ge nieten was. De le tenor was vooral in den pianissimo falsetzang verdienstelijk en zui ver; de baszanger heeft een sonoor en diep geluid en zoowel de 2e tenor als de bariton droegen tot het vormen van een harmonisch geheel by. De mannenzang klonk in de zacht gehouden gedeelten als orgeltonen. 'n Mooi nummer was vooral Paree, Do mme van Christiaans, 'n dankbaar klinkend stuk Room sch en kerkzang. Ook het mooi gezette Salvé Kegina van Schubert viel een keurige vertolking ten deel, evenals o.a. Avondrood van Schüffer en Standchen van Kreutzer, en zeker niet het minst Zondags wijding van Franz Abt. Het Matrozenlied met het leutige re frein „Joho" verwierf luiden bijval en de beide Amerikaansche volksliedjes, het be kende „My old Kentucky home" en vooral het aardige „Polly, Wolly, Doodle" met dat inslaande refrein: „O, I'm of the Louiasan- na for to see my Susianna", hoewel de uit- s-praak van het Engel sch te wenschen liet, was een uitermate verstandig gekozen slot van dezen goed geslaagden avond. Te oordeelen naar den luiden byval na elk der liederen, waren de Nutsleden hun Bestuur voor dezen muzikalen avond dank baar. De aan 't slot aangewende pogingen om een extra nummertje bleken ijdel! Het viertal kome gerust terug! ff Café „Victoria" Boadscafé van de A. N. W. B. Blijkens mededeeling van het Hoofdcon sulaat van den A. N. W. B. is het Café „Victoria" vaa,_ 4gn heer Cattel aan de Markt aangesteld als bondscafé. De Zangvereeniging „Excelsior" direc teur de heer J. P. A. Kriek geeft op Woens dag 19 November een uitvoering in de zaal Kunstmin van „Ons Genoegen". Medewerking zal verieenen de Mannen- Zangvereeniging „KJeinkoor" uit Rotter dam. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 10 Nov.: Geert ruide Cor nelia, d. van G. J. Zyleman en M. Agten, P. C. Both straat 31. 11 Nov.: Toontje Johanna, d. van A. da Kotter en J. M. Boot, R. van Cats wag 218. Petrus Joannes Antonius, c. van L. A. A. van der banden en H. E. M. Kynaart», Peperstraat 100. 12 Nov.: Wvlhelmina Elisabeth, d. van H. Hoogeveen en M. W. Klever, Kui perstraat 7. GETROUWD: 12 Nov.: A. Erberveld en W. bchoonderwoerd. W. T. de Groot en D. van Eijk. D. J. Koppendraaier en F- A. boet. J. Otterspeer en L. Be r kou we r C. Ooms en A. van Dyk. J. C. Dekker en J. C. Leeflang. A. Kappeteyn en A. Wannet. J. Jannes en D. M. Wester waal. OVERLEÜEN: 8 Nov.: Jannigje Corne lia van Dam, 3 w. Christina Burger, Weduwe van P. K. van Maaren. 10 Nov. Cornells Hendrik Breedyk, 53 j. Agenda. 18 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Eerste cur susavond door den heer Vink voor de Volksuniversiteit. 13 Nov., 7V4 u. njn. Lokaal „Tot Heil des Volks". Ledenvergadering Staatik. GereF Kiesvereeniging. 13 Nov. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Kaart en Biljartconcours. 13 en 14 Nov. Groote Schouwburg. Revue „Verdien je wat". 17 Nov. 8 uur. Soc. de Aéunie. Boheemsch Sevcik-KwarteL 15 Nov. 8 uur. Groote Sqhouwburg. Comité voor Arbeidersontwikkeling Jan Fabri cius. 15 Nov. 8(é u. Kunstmin. Vettenbroeksche Club. 16 Nov. 8 uur. Concordia R.K. Goudsch Tooneel: „Mynheer de Senator". 18 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Dr v. Liempt voor de Ned. Keisvereeniging. '19 Nov. 8 uur. Kunstmin. Gem. Zangver Excelsior. Concert. 19 Nov., 8 uur. Gebouw Daniël. Cüftius K. H. b. O. onder leiding van Dr. Montagne. 20 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Ie Abon nementsvoorstelling. 20 Nov., 8 uur. Remonstrantsche Kerk. Ds. L. J. van Holk over „De wordende God.'- Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma P. We(jer, Gou we 131, is deze week tot en met Vrijdag 14 November benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UT DEN OMTKKK ALPHEN AAN DEN RIJN. Zedenmisdrijf. Alhier is een vry ernstig misdrijf tegen de zeden opgespoord, waarbij een 10-tal jongens van 8 tot 19 jaar betrokken zyn. De hoofdpersoon die in zijn woning de ontucht liet plegen en deee ode zelf pleeg de is aangehouden en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het is de 69-jarige Th. de H., die de kinderen in zyn woning lokte. WADDINKVEBN. In de jongste raadsvergadering waren met den voorzitter alle leden tegenwoordig. Na opening en gebed éeed de voorzitter mededeeling van de vdlgende ingekomen stukken: a. schrijven van den heer K. Knde al hier, die accoord gaat met de bepalingen aangaande verkoop van grond aan de Oran jelaan; b. missive van Ged. Staten, waar bij gevoegd afschrift van het Koninklijk besluit houdende goedkeuring raadsbesluit tot opheffing van het openbaar vervolgon derwijs; c. procesverbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 5 November j.l.; d. missive van Ged. Staten, waarby de ontvangst wordt bericht van de vastgestelde verordening tot zes tiende wijziging van de algemeene politie verordening. Allen aangenomen voor ken nisgeving; e. aanbeveling van het burger lijk armbestuur ter benoeming van 3 leden van die instelling wegens periodieke aftre ding van de heeren H. Dijs, E. J. de Jong en J. H. F. Schwartz. Deze heeren zijn we der no. 1 op de aanbeveling geplaatst en BjA no. 2 de heeren G. v. d. Loo, S. Karre- rimn en A. Oud ijk. Deze benoemingen wor den aangehouden tot een volgende verga dering. Op voorstel van B. en W. werden de hui zen plaatselijk gemerkt wijk E nos. 447, 449 en 461, na advies van de gezondheids commissie, onbewoonbaar verklaard. Na goedkeuring van een ontwerp wijzi ging begrooting voor 1924 stelde de voor zitter aan de orde de gemeentebegrooting en de begrootingen van de bedrijven voor het jaar 1925. De heer Fqfianie bracht bij de algemeene beschouwingen een woond van lof aan B en W. voor het samenstellen van de ont- werp-begrootingen. Enkele posten, zooals ontvangsten ter zak? van de burgerwacht, uitgaven voor volksfeesten, zag spr. liever geschrapt, terwijl een post voor schoolvoe- ding, schoolkleding en schoolreisje» door hem worden gemist. By hem is de vraag gerezen of het vermenigvuldigingscyfer (belasting naar het inkomen), thans bedra gende 1.7, niet lager zou kunnen worden gesteld. Spr. verzocht B. en W., in verbami met het onbewoonbaar verklaren van wo ningen en het onbestaanbaar maken van woningbouwverenigingen door de regee ring, te onderzoeken of In dezen iets voor de woningloozen te doen is. De voorzitter antwoordde, dat wat be treft de eerste vier posten het standpunt van het college voldoende bekend mag wor den geacht. Op de begrooting is inderdaad een post voor schoolreisjes aanwezig. De woningnoodtoestand zal onder de oogen wor den gezien. De behandeling van de begrootingen had een vlot verloop. Slechts enkel© posten ga ven aanleiding tot bespreking. Een voorstel van den heer Jonkheid om de gemeenteambtenaren 8V4 pensioens bijdrage op te leggen werd alleen onder steund door den heer van Nielen en kon dus geen punt van beraadslaging uitmaken De jaarlyksche toelage aan don alhier gestationneenlen rijksveldwachter werd ge handhaafd. D© uitgaven inzake de burgerwacht en subsidie voor een schietwedstrijd bleven gehandhaafd met 3 stemmen tegen (Kafia- nie, Tol en Barbier). De tydelyke gemeentewerklieden P. den Boer en J- Möhle kregen een vaste aanstel ling met ingang van 1 Januari a.s. De uitgaven voor d« volksfeesten bleven gehandhaafd (tegen stemden d© heqren v. Lange, Fafianie, Tol en Barbier). De subsidie aan de plaatselijke muziek vereeniging Concordia werd verhoogd van 60.op 76.Concordia zal nu inplaats van 5, 6 ooncorten geven, 3 aan de Brug en 3 aan het Dorp. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselyke inkomstenbelasting werd terug gebracht van 1.7 op 1.6. De begrootingen van het gasbedrijfhot waterleidingbedrijf en het electrisch bedr(jf werden zonder stemming goedgekeurd. Het tractement van den klerk by de bedrijven werd verhoogd tot 1200.dat van den magazynmeoster aan de gasfabriek tot 1000.terwyi aan den volontair ten kantore van den boekhouder-kassier der gemeentebedrijven e®n gratificatie wesd verleend van 200. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland Indlt Te Allahabad geland. Van dor Hoop soiut uit Allahabad n«n hot Haagsche Anota-kantoor d.d- 12 November Na oon good© reis zijn wij hier vlot geland. Alles wol aan t>oord. RECHTZAKEN. Overtreding van de wet op gedistilleerd. Het Gerechtshof t« Den Haag heeft ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf J. v. d. L., koopman en waterstoker alhier, we gens overtreding van de wet op gedistil leerd. De moordaanslag te Vaikenawaard. Het Hof te Amsterdam heeft arrest gewe zen in de zaak van den moordaanslag te Valkenswaard. Het Hof oordeelde het on derzoek nog niet volledig. Deswege deed het nog geen uitspraak tegen Mevr. Desmet, doch gelastte voortzetting er van door als nog te hooren de dienstbode van mevr. Desmet en de moeder van diie dienistbodc. Dit dienstmeisje moest destyds een pak je overbrengen aan Kersemakers. Dit pak je bleek de revolver te bevatten waarmee de moordaanslag plaats had. Dif nader onderzoek zal op 23 December a.s. plaats hebben. SPORT EN WMDMTRIJDEN. voetbal! Wedstrijd Politie-clftaiOlympia-dbmb. De voor a.s. Zaterdag op het Sportterrein vastgestelde wedstryd Politie-elftal tegen een Olympia-vetessnen elftal is uitgesteld. In de plaats hiervan zal een Olympiacom- binatie tegen het Politie-elftal spelen. MARKTBERICHTEN. GOUDA. 13 Nov. KAAS. Aangovoord 158 par tijen. Handel Hauw. te kw. t 70—72, 2e kw. f 6(5—69, zw. rijksni. 74, m. rijksm. f 71—73. BUTKK. Wei boter l 1.15—1.30. Wei nig aanvoer. Handel flauw. VEEMARKT. Melkvee f 300-395. Red aanvber. i|aivd©l matig. Vett© varkens 39 a 44 ot. per half K.ü. («root© aanvoer. Handel nietig. Mugcro varkens 30 a 35 ct. p©r halt K.ü. Red. aanvoer. Handel stug. Magere biggen f 6—12. Weinig aanvoer. Handel stug. Lammeren f 36—40. Red. aanvoer- Hau del matig. Nuchtere kalveren f 16—20. Hed aanvoer Handel red EIEREN. Per 100 stuks f 15—16. Weinig aanvoer. Handel stug. Jongvee van f 250350. 13 Nov. Granen Goed prijshoudend. Tarwe) f 15—21, Rogge f 13 50—14, Gerst f 13.75—14.50, id. chev. f 15— 16, Haver f 11—14, Erwten f 17—22, l'iuine boonon f 26—31.50, p. 100 K G. Coöp. Ver. „de BoskoopMcht* Veiling". P.OSKOOP, 13 Nov Ophelia f 1,58- 1 60-1.75, Golden Ophelia f 1 30-1.55, Hauley f 1 0(5-1 40-2.00. Columbia f 1.60 -2.10, Butterfly f l .46-2.00-239, Por net I 1.70, Freiburg f 1 22, Polyantharo- zen f 0 50, Chrysanthemum f 0.33-0.83- 0 36, id. (tios) f 0.20-1.20. (DRAADLOOZE DIENST.) Een hevige aardbeving bij Wo- noiobo op Java. Aneta meldt uit Weltevreden, 12 Nov.: Te half 2 hedenmiddag ia Wonosobo (gele gen in d» residentie Hagelen op Java) door een hevige aardbeving geteisterd. De Huizen van den assistent-resident, den controleur en den regent zijn ingestort. Vsn het ststion, het postksntoor, de scholen pn overige sternen gebouwen scheurden de muren. De Kali by de kam pong Leksomo werd een groote modder stroom, waarin verscheidene lyken drijven. Vermoedelyk is de kleine berg Bisno, de oorzaak van de bevingen. De Desaa Bandjingan ia geheel in de rivier weggedreven. In het district Leksomo zjjn 45 huizen verdwenen. Het aantal dooden is nog onbe kend. De heer Habraken is zwaar gewond, vele gewonden liggen aan den kant van den wog. Een congres van het Kyksverbond van de Duitsche industrie. BERLIJN, 13 Nov. Op hot congres van de hoofdcommissie van het Ryksverbood der Duitsche industrie en d© groote Oom missie van de Vereeniging van Duitsche Werkgeversbonden, heeft Dr. Sork© be toogd dat voor de Duitsche onderhandelin gen inzake handelsverdragen noodzakelijk als basis aangenomen moot worden, een ge matigd toltarief, gepaard guande met het principe van mwatbegunstigd© natie. Duitachland dat wederom als gelykge- rechtig*!© moet deelnemen aan de Intern, onderhandelingen, moet krachtdadig optre den tegen d© aspiraties ten aantien vuu hooge toltarieven van de landen met welke het in onderhandeling is. De financieel» toestand van Noorwegen CHRIST1ANIA, 13 Nov. De directeur van de bank van Nqcrwegen heeft in een peragebrek erop geweten dat alle pogin gen tot stabiliseering van de Noorsche kroon tegengehouden wortien door de on gunstige positie der openbare financiën. Gedurende de drie fiscale jaren 1920'21. 1921—'22 Cn 1922'23 bedroeg het tekort op de Noorsche Stantsbegrootmg 227 mil lioen kronen. Het nog niet bekend hoe groot het deficit voor het fiscale jaar 1923- '24 zal zyn. Het i» echter waarachyniyk dat ook dit cyfer niet minder belangryk zal zyn. Tevens geven de schulden van den Staat, zoomede van de Gemeente een voort durende aanmerkelyke toeneming te zien. Plannen der Hpaaiiache revolutionairen. BORDEAUX, 13 Nov. In Vera *yn docu menten in beslag genomen di« aantoonen dat de Spaansche revolutionairen opdracht huilden een aunslag te wagen op het leven van Primo <te Rivera en van d© leden van de Spaansche Koninklyke familie. De brief van Zinovieff. LONDEN, 13 Nov. Vernomen wordt dat een subcommissie van het Kabinet nieuw onderzoek instelt inzake Zinovieff's brief. De „Erixon" niet gevonden. LONDEN, 18 Nov. De kapitein van Ue Trenton rapporteerde, dat hu de Erixon niet gevonden hoeft. Verdere pogingen om het schip te zoeken worden opgegeven. De nieuwe Tarief wet aangenomen. De Tweed© Kamer beeft bede» met 57 tegen 39 uteinraen, rcqhtu tegen links de nieuw© Tartefwet aangenomen. Verduiatcruig van JU.UiM). AMSTERDAM,. 13 Nov. Door een be woner van Tiel, Uio vroeger een ven nootschap had aangegaan met iemand die thans in do Moluhberstruut alhier woont, is bij de politie een klacht in gediend dat zijn vroegere compagnon voor f 30.000 aou hebben verduisterd en hom epgelicht zou hebben voor i io.ooor Door do politie is do man gehoord, daar hij van plan was naar het bui tenland to gaan w zijn pa* ingehouden Do zaak is thans bij do Justitie in onderzoek. beurs van Amsterdam. 12 Nov. 13 Nov. Officieel. 11.63 11.6354 0.5967 0.6960 13.27 1320 12.14 -12.07 48.27 Vi 48.17 0.0036 0.0085 k Londen Berlyn Parya Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen 44.10 44.10 Stockholm 6720 67.10 ühriatiania 87.06 *30.90 New-York 2.60 2.50 Niet officieel. Madrid 33.95 83.92 Vk Milaan 10.85 10.87 k Praag 7.47 k 7.46 Beu raover zicht. De affaire Ier beurze wuh heden van bescheiden preport'»*. Geheel onver wacht werd »ie auudacht getrokken dooi aandeelen Paleleh die een plot selinge rijzing medomaakten. De pre ferente aandeelen stijgen tot c.a. 30. Po overige mljnwaarten raakten op den achtergrond. D© ruikerwaardeu volgden het verloop van de Ameri- knanache suikerprijzen, later op deu middag had er 'n inzinking plaats. Van de handel in oUe-auudeeleu was niet veel te zien Koninklijke maar weinig veranderd Peudawa's lagen wat zwak ker in de markt. Hij wt-r kalmeu han del golden enkele rubber fondsen iets lager. Tabakken goed op po^t, doch werden slefhts op zeer bescheiden voet verhandeld. De scheepvaartmarkt had een verlaten aanzien. Prolongatie 4 Buitenlandschr Wiasclkoeravn, BERLIJN, 2 uur, 13 Nov. Amsterdam 1676316837, Brussel 2020- 30, Londen 1932—42 k. Parys 2209-21. LONDEN, 2 uur, 13 Nov. New York 461%, Parys 8765, Brussel 9668. Berlyn 1928, Italië 10625, AmaUuiam 1163k, Ma drid 3397, Zwitserland 2394. NEW-YORK, 13 Nov., 0k u. Londen 462, Pari)8 &28. Brussel 483, Italië 436k. Zwitserland 1927, Amsterdam 4002, Kopen hagen 1762. Stockholm 2685. t PARIJS, 2 uur, 13 Nov. New-York 187!L Londen 8696. f RADIO-TELEGRAFISCH W EER BERICHT Hoogste stand 780.1 te Neufahrwasser Laagste slo»nd 749.8 te Yntminfioi Verwachting Zwakke tot matige O. tot Z. wind, nevelig tot zwaar be wolkt, later opklarend, weinig of geen neerslag, Uchto vowl 'a nachts, «elfde temperatuur overdag. 18/14 Nor. 4.44 a.m.--6.45 v.m.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2