V LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. toestand en besloten is <le meerderheid zoo veel mogelijk te ondermijnen. De partij verlangt het hereto 1 van alle instellingen, die door het fascisme zijn om vergeworpen, hetgeen indirect de persvrij heid en de vrijheid der vakvercenigingen be teekent. iujltENLANDSCH NIEUWS. DUITSQHLAND. De arrestatie van reglerungsrat Bartel». De arrestatie vau regierungarat BarteL, den leider van de Beriynsche vreemdelin genpolitie, heelt te Berlijn een geweldige opschudding verwekt. Het onderzoek in deze zaak wondt met de grootste geheim zinnigheid voortgezet, zoodat het leer moei lijk is, nadere gegevens te verkrygen over de «ebeuitenisson, die aanleiding tot zijn arrestatie hebben gegeven. Bartel» schynt het slachtoffer te zjjn ge worden van een internationalen avonturier, een Rus Michael HoLzmnnn genaamd, die er een prachtige woning, een auto en een tal rijk personeel op nahield. Het is onbekend op welkn wijze Bartel» in aanruking is ge komen met liolzniann, die het type van den geweterfloozen „schieber", zooals men ze na dun oorlog in DuitschJand heeft Jee- ren kennen, is. Een feit is heit, dat beiden zeer bevriend met elkaar waren en het den 'inteliigenten Rus weinig moeite kostte om Bartels geheel voor zijn doeleinden te win nen. In verband met deze zaak is gisteren nog een medewerker van Bartels in hechtenis genomen. Richter ,de Berlynssche hoofdcom missaris van politie, heeft naar aanleiding van deze aangelegenheid een lang onder houd met Severing, den Pruisischen minis ter van binnenlandsche zaken, gehad. Sport treinen. De Duitsche staatsspoorwegen zullen de zen winter extra sponttreinen laten loopen, heen en terug naar het Reuzengebergte, de Har», Thuringen, Beieren, met aansluiting naar Allgüu, Beaersch Hoogland en Tirol, op dezelfde wyze als de vacantietreinen in den zomer. Op de plaatskaar ten wordt 33 1/3 procent, reductie v< BINNENLAND. EERSTE KAMER. D« installatie van den heer Ossendorp. lil de gisteravond onder voorzitter schap van den heer J J. G. baron Van Voorst tot Voorst gehouden ver- gudering van de Eorpte Kamer, werd het mouw-benoemde lid der Kamer, de heer F. L. Ossendorp geïnstalleerd. Vervroeging der zomervacantie. Naar „Het Vad." verneemt, zijn de adviezen der inspecteur van het On derwijs omtrent de vervroeging der zo mervacantie beslist ongunstig, zoodal de Memorie van Antwoord ook iii cle- zeu ongunstig zal luiden. De heer Ossendorp herkozen als voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers. Naar Het Volk verneemt, is de al tredende voorzitter van den Bond van Nederl. Ouderwijzers, de heer F. L Ossendorp, met een meerderheid van TOO a GOO stemmen herkozen. Mevr. P. J. ten Boschvan der Tak. t Te Leiden is in den ouderdom vun bijna 56 jaar overleden mevrouw P. J. ten BoschVan der Tuk, secreta resse van het hoofdbestuur vun de Ne- derlandsche Vereeniging voor Huis vrouwen. Alweer een uittreden in verband met de ontwapeningskwestie. Br. J. C. Eringaard, oud-wethouder van Deventer, thans in Ben Haag woonachtig,heeft voor het lidmaat- fcchajPi van den Vrijaiinnig-üemocrati- schen Bond bedankt, duar hij zich met uo nieuwe defonsieparagrauf vau) dien bond .niet kan vereenigon. Verblijf van vreemdelingen in Frankrijk. Be Minister van Buitenlandsche Za- jcen brengt ter kennis van belangheb benden, dat de president der Fran- ache republiek bij decreet van 23 Oct. 1924, nieuwe voorschriften heeft vast gesteld betreffende de aanmelding van net verblijf van vreemdelingen in Frankrijk. GEMENGDE BERICHTEN. Droevig ongeval. De 07-jarige schilder A. E. P. te Rotterdam, wilde gisteravond >"j het reeds in bjeweging zijnde wagenveer springen. Hij sproug mis en geraaate te water. Be man kreeg daarbij een 1- lap van de schroot, waardoor de sche del gespleten werd. Nadat hij up het droge was gebracht, kon een spoedig ter pluutse zijnde geneesheer slechts den dood oonstutoeren. De eerste schaatsenrijder*. Be ijsbaan in Raam was gisteren reeds voor het publiek opengesteld, Het ijs was sterk en zeer goed. In de omgeving van Delft werd «do»-r de jeugd op slooten en plassen reeds i ruk schaatsen gereden. De moordgeschiedenis in Melissant. In verband met hetgeen de vorige week (s gameid uit Melissant over den vermoede- lijken moord, welke door een vrouw met haar zoon gepleegd zou zijn op haar man, deelt de Maasbode nog het volgende medt: De man, die verdwenen is, heette D. K., en was 45 jaar oud. Sinds 24 Februari 1920 wordt hy vermist. liet huweiyk was niet zeer gelukkig, thuis had de man weinig te vertellen. In h'-t dorp stond hy echter bekend ah een uitte, yverige werkman. Hoe hy verdween was een raadsel. Eerst drie dagen na de verdwyning werJ door de familie aangifte gedaan, waarby inen het vermoeden uitsprak, dat de ver- dwenene zich verdronken had in het bui tenwater. Overal is daarop gedregd, echter zonder iets te vinden; alle nasporingen bic ven tevergeefsch. Een broeder van den verdwenene, die op dit dorpje postbode is, vond het geval vreemd en trachtte de zaak justitieel aan hangig te maken, wat hem echter niet ge lukt is. Ten slotte is deze man naar een waarzegster te Rotterdam geweest, die hem vertelde, dat zyn broer zich verdron ken had en in een anker aan den grond verward zat. Met deze uitspraak heeft de 'man toen maar genoegen genomen!!! Thans wordt echter in 't ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam een zoon der be trokken familie verpleegd. Deze had het 'n zyn ijlkoortsen steeds over een moord, die hy met zyn moeder gepleegd zou hebben op zyn vader. Het Rjk «ouden *y achter het huis op het erf begraven hebben. Deze meiedeelingen zyn ter kennis van de Jus titie gebracht, waarop de rechter commis saris uit Rotterdam persoonlyk een bezoek aan Melissant ter plaatse gebracht heeft. J>e vorigé week Woensdagmorgen kwam deze met een patket uit Rotterdam, verge zeld van den burgemeester en den heer Ghr. F. Hossen, uit Middelbands, als po- litie-deakundige. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, waarbij opgravingen gedaan zyn. Tot heden is echter niets gevonden. Het onderzoek wordt evenwel voortgezet. Het collectief contract in de havens. Naar de Tel. verneemt, is nog deze week de eerste bespreking in zake de nir^uw te .sluiten collectieve arbeids overeenkomst tusschen de directies der Fch eepvanrtvereenigi ng en en de door deze erkende vakorganisaties te ver wachten. Naur uien weet, werd deze conferentie de vorige week in verband uiet de staking uitgesteld. Dood (lijk mijnongeluk. In de Staatsmijn Emma te Hoens- broek is gisteren de 47-jarige houwer O B., woonachtig te Nuth, door val lende steenen gedood. De ongelukkige was gehuwd. Door de stoomtram gedood, In het hospitaal te Heerlen is een ë-jarig kindje overleden, dat te Mame lis tegen de stoomtram was geloopen en toen weggeslingerd werd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 18 Nov. Staatsbegrooting voor 1925. Algemeene beschouwingen. Voortgegaan werd met de algemee ne beschouwingen voor de Stuatsbe- g rooting voor 1925. Do heer BRAAT (platt. partij) be toogde dat de Regeering veel te royaal is geweest met de financiën. Minister C'olijn heeft het zich te gemakkelijk gemaakt bij het sluitend maken vun de begrooting. in plaats van te bezui nigen legde hij nieuwe belastingen op. De landbouw leeft niet) op gelijk ue Min. wel schijnt to meoi.en. ue Koningin -zei- do in de Troonrede, dat de verhoudingen met de andere landen goed zijn, maar zij kondigde tevens een vlootwet aan. l at begrijpt spr. niet. Van die ioege- zegde belastingverlagingi gelooit mj niets, want beloften van een rogeering beteefaeneü niet ,,veel. Het aantal ambtenaren moet zeer verminderd worden en alle sociale wetten dienen ingetrokken te worden, om tot bezuiniging te geraken. Op leger en vloot kunnen wij veel bezuinigen. Van ontwapening wil hij niet weten. Het geklets van meneer van Embden in den Dierentuin (De voorzitter hamert). Dt speech van meneer van Embden acht hij overdreven, want wij kunnen niet ontwapenen. Vervolgens wees hij op de goederen in de doode hand, waaruit l.eel wat belasting is te halen. De aandacht dient gevestigd te war den op het arme platteland. Verbetering van de Kieswet achtte hij wel noodig, mits de onderste lagen der bevolking niet langer het kiesrecht zullen behouden. De heer WIJNKOOF (c.-fr.) ziet ab soluut (geen keevpunt in eoonomcscü opzicht. De algemet ne verschijnselen zijn ongunstig de werkeloosheid blijft onveranderd, het cijfer van 10 van het aantal arbeiders blijkt vrijwel sta biel. In andere kapitalistische landen is het ook zoo. In Engeland zijn er constant 1% milkioen werkeloj/on. Wij zijn dus niet verder gekomen. Over den nieuwen koers sprekend, wees hij er op dat de Vrijzinnig-de mocraten de illusionaire politiek zijn gaan volgen die tot nu toe het eigen dom was der S.D.A.P. Deze illusie en samenwerking met kleine burgerlijke groepen is eohter onmogelijk en alleen een partij van den arbeid zal moge lijk zijn. Daiarna behandelde hij de arbeiders beweging in Nederland. Hoe staat men ten opzichte van het probleem1-trimmen. Hoe staat men tegenover het doorbre kende eenheidsfront dat van onder af opkomt? Het wordt tijd dat de S.D. .p. ach eens precies uitlaat over haar houding. De Communistische par tij heeft een program1 van actie, dat als eisch heeft den 8-urondag, een ouderdomspensioen op 55-jarigen leef- m, enz. Ook de middenstand wordt hoo langer hoe meer gekweld door de kapitalistische maötsdiuppij en dient dus spr.'s steun te krijgen. De mid denstand wordt doodgedrukt en be hoort dus iu te ziieu dat alleen de communisten redding kunnen brengen. Rusland moet nu ook spoedig door Nederland erkend worden. Alle lauden coen dit reeds en ons land blijft steeds achterlijk. r Ten slotte besprak hij de ,-ituatie d'r boeren. Van een opleving vin den landbouw is geen sprake. De heer TROELSTRA (s.-d.) kan de i ritiek bp de Regeering grootendeels beamen. Op één puni wil spr. wijlen, r. .1 op de ontaarding van het parle mentaire stelsel sedert deze regeering aan hel bewind is. De politieke grond slag van de partijformatie geeft één der oorzaken van die ontaarding. Men moet nu en dan deze of gene partij tevreden stellen of aoet houden. De Zondagswet, de Staatsloterij, de Fokkenwet, het Processieverbod zijn allemaal verschilpunten die de partijen rdeelen, maar men tracht ze zoet te houden door het indienen van voor stellen die niet behandeld worden. On danks dut alles is de Regeering er niet in geslaagd de oiitrevredenhoid in groote kringen der rechterzijde te sus sen. Ook volgens den heer Bomans moet het nu eens uit zijn en moeten wij een audere christelijke regeering krijgen. Het» volk verwijder! zich van het Parlement. Het theologische element ter eene zijde, het sociale ter andere geeft uuar spr. meende, steeds botsingen. olgeos mr. Brosselhuys heeft de heer Schaper gehengeld- naar steun van rechts. Spr. begrijpt, dat mr. Dressolhuys de ontaarding van het Parlement minder ter harte gaat, om dat zijn positie van dien aard is, dat /ij weinig invloed heeft. De aanvallen op het Parlement groeien aan, ook in Kapitalistische kringengeti|ige arti kelen in tijdschriften van de hand van hen, die zelf hun zaak niet goed kon den leiden. De vraag waarom- het gaat is deze zal de staat het grootkapitaal beheer- schen of zal het grootkapitaal den staat beheerschen Spr. heeft vroeger al eens een staatje gegeven, waaruit blijkt, dat slechts eem kljïin aantal personen het kapitaal beheerscht. Die macht staat buiten de controle -van het vclk en dat zijn de heeren, die schim pen op het Parlement, op de arbei ders en op het sociale werk. Voor hen is de gave gulden het idool geworden. l)en heer Bomans gaat de malaise zeer ter harte. Hij heeft alle vertrou wen in heli ministerie verloren. Wat wil hii dan eigenlijk De waarheid, de fierheid en de grootheid van de Katholieke partij* moeten hem 't naast liggen. Wat beteek ent dit Wil hij weer een coalitie met moer macht voor do Katholieken wil hij de antirevo lutionairen uitschakelen Moet de Ka tholieke partij alleen de regeering vor men als volkspartij Zoo ja, dan zal zij toch moeten samenwerken met een andere partij en met welke dan en op welken grondslag? Mr. Dreslelhuys wil een nationaal ministerie. Wat kan dat ons geven De diepgaande verschillen zullen dan toch ook tot uiting komen. Spr. meent, dat noodig is een demo cratische regeeriug, los van het kapi talisme, antmiiitairistisch alleen nat kan vrudhfbaar werk leveren. In de avondvergadering kwam de begrooting van arbeid aan de orde. De heer SCHAPER (s.-d.) uilte rijn misnoegen over de uitvoering der Ar beidswet. Hij betreurt het dat geen enkele arbeidersafgevaardigde op dit moment ter rechterzijde aanwezig is om ook eens op strenge toepassing aan te dringen. Mej GROENE WEG (s.-d.) drong aan op opleiding van verpleegsters en achl hel noodig dat een wettelijk minimum aantal verpleegsters in ziekenhuizen wordt vastgesteld. Spr. gaf toe dat met de financiën rekening moet worden ge houden maar het belang der patiënten cischt voor alles een goede verple ging Regeling van con arbeidstijd voor do verpleegsters acht zij zeer noodig. De heer BRAÜTIÖAM (s -d.) be sprak den arbeidsduur in het trans portbedrijf, die ellendig lang is bij af wezigheid van elke wettelijke regeling Spr. moet oen eentonig verhaal geven \an de toestanden in Nederland. Werkweken van 60 uur en dagen van 13 uur zijn niet zeldzaam. In sommige sleden i» de werkduur onbeperkt. Het ergst is het in Dpn Bosch daar is de werkweek 100 uur. In de binnenscliipperij is het al niet b« ter; bij de sleepdiensten is het iets beter, dank zij onderlinge overeenkom sten. Be heer SCHEURER (a.-r.) maakte een opmerking over de invoering van de regeling van den arbeidsduur voor de verpleegsters in do krankzinnigen gestichten. Als mej. \Groenewog een onderzoek had ingesteld zou zij niet zoo gegeneraliseerd hebben. Haar voor stellingen waren gedeeltelijk juist. V Do heer SMEENK (a.-r.i) besprak de veroordeellng dey bakkers. De Ar beidswet wordt nog herhaaldelijk over treden en het kan niet uitblijven of veroordeelingen volgen bij recidive. De wet m-oet geëerbiedigd worden. De moeilijkheden zijn verscherpt door de g-ens tusschen bedrijven met zes en meer arbeiders en de andere aan te brengen. Misschien is die grens niet gelukkig gekozen. Met buitenwerkiiigsteileii van de Ar beidswet gedurende moeilijke lijden kun spr. zich niet veroenigen. Tijde lijke afwijkingen zijn wenscheiijk om \orzet tegen de Arbeidswet te voolho- men Uitbreiding van de wet is eohter nul mogelijk in dose moeilijke om standigheden en spr. miauKt den mi nister daarvan geen verwijt. Hij hoopt alleen dat toepassing op net winkel bedrijf spoedig zat worden voorgesteld De heer BNüEtK HENK-EMANS (c- h is in' tegenstelling met den heer Bn.eenk van oordeel dat hel verbod voor de bakkerijen moet worden op- geheyen. Hij betwistte dat die opliei- liug moeitljkhev,en zal met zich bren gen vóór de aroeideié. lil alle bedrij ven hebben de ondernemers die vrij heid on nadeel voor do arbeiders vloeit daaruit niet voort. De toepassing dec Arbeidswet op hel verplegend personeel moet niet proote vooraichtigneid gesciiieuen en spr sloot zich aan bij dr. Soneurer. In land- en tuinbouw bestaan niet zulke verschrik «el ïjne maaslanden dat het ingrijpen van de overheid onmid dellijk noodig is. De heer HIEMSiRA (s.-d.) klaagde over het optreden van den rijks bemid delaar in het textielconflict. De heer DE GROOT (v.-b.) wensoht herziening van de gansche sociale be moeiing omdat men zich bij de uivoe ring van de Arbeidswet in veel ver giste- in het buitenland komt er ook niets van terecht. Overal geeft men hoog op over den 8-urendag maar men verschuilt zich achter elkaar om een langeren arbeidsdag in te voeren. Overal stuit men op verzet als men in een collectieve overeenkomst een langeren arbeidstijd wil contracteeren. Het zijn de bezoldigde bestuurders die daaraan vasthouden, al zijn er duizen den uFbeideffs die van een andere mee nuig zijn. £r zijn bedrijven waarin geen verleging toelaatbaar is maar elr- ders is dat zeer gewensoht. Na vol- bi achten arbeidsdag wordt allerlei an der werk verricht en dan tegen veel lager loon. De vergadering werd daarop geslo ten. Heden zal de Minister van Arbeid aan het woord komen. RECHTZAKEN. Ondeugdelijk brood. Het O. M. van de Rotterxiamsche Recht bank, waargenomen door mr. J. G. Holsteyn heeft geëischt tegen C. J. A. V., 34 jaar, bakkér te Gouda, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarby hy wegens overtreding van de Warenwet het verkoopen van brood, dat niet vol deed aan de eischen, gesteld in het op de Warenwet steunende broodbesluit was veroordeeld tot 50 boete subs. 10 dagen hechtenis, bevestiging van het vonnis. Beklaagde beweerde, dat het mogelijk was, dat hy misschien uit een baaltje, waarin een gat was, en waaruit dus meel zou gevallen zyn, het aantal brooden ge bakken had, dat uit het volle baaltje ge bakken-kan worden. De ambtenaar van den keuringsdienst A. H. Wdeahaus verklaarde echter, dat bekl. reeds meermalen was gewaarschuwd. Dr. J. G. Thomis, adjunct-directeur van den keuringsdienst, had in het laboratorium geconstateerd, dat de hoeveelheid droge stof in het brood van beklaagxle te gering was. Getuige zeide, dat beklaagde reeds meer malen voor een zelfde vergryp was ver oordeeld door den Goudschen kantonrech ter. Getuige H. J. Dol, keurmeester in Den Haag, heeft ook een analyse van het in be slag genomen brood gemaakt. Het O. M. wees er op, dat in de dagvaar ding is ten laste gelegd het verkoopen van brood, niet voldoende aan de eisohen. In derdaad heeft de ambtenaar van den keu ringsdienst het brood gekocht. Beklaagde had bezwaar tegen de hooge straf, maar de straf is, gezien het feit dat beklaagde reeds twee veroordeelingen had gehad, niet te zwaar. Het O. M. heeft voorts geëischt tegen: G. J. G., 23 jaar, zonder vaste woonplaats, gedetineerd wegens diefstal van een tang, een sleutel ten nadeele van N. J. Mokveld te Gouda en van eenige kleedingstukken ten nadeele van C. Streng, eveneens te Gou da, gepleegd in September en October, 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar. 4>e bestolenen werden als getuigen ge hoord. Het O. M. wilde in aanmerking nemen, dat beklaagde nog nooit voor een derge- lyk delict in aanraking was geweest met de justitie. Toch was spreker slechts aar- zt fnd tot meegaan met Ret rapport var het Leger des Heils gekomen. Beklaagde was volgens zyn vorige bazen lui en had een zwervend leven geleid. De verdediger mr. P. D. E. Teixeira de Mat tos meende te moeten opmerken, dat het Leger des Heils dadel yk bereid was het patronaat over beklaagde op zich te nemen. Getuige Streng noemt hier beklaagde wel lui, maar beklaagde was alleen ongeschikt voor het werk hem door Streng opgedra gen. Verder heeft zich te verantwoorden ge had de 32-jarige landbouwer J. H., uit Wad- el inxveen, wien ten laste was gelegd, dat het aan *yn schuld te wyten is. dat B. Nieuwland zoodanig lichamelijk letsel heeft gekregen, dat hy aan de gevolgen is over leden. Beklaagde had op 27 Augustus een ft lan gen disselbcom doen vervoeren door z(jn knecht J. Roubos over den weg langs den iiyk naar Haastrecht; deze Roubos was hem komen waarschuwen, dat er een wiel van den wagen was geloopen, en beklaagde had in den nacht den machine in het donker on verlicht laten staan, met het gevolg dat B. Nieuwland, die per fiets dir-n weg reed tegen den disselboom is aangereden, een scheur in den danmwand opliep, waaruit een ernstige buikvliesontsteking is ontstaan waaraan op 29 Augustus bedoelden Nieuw land Is overleden. Beklaagde verklaarde dat zyn knecht lang weg was gebleven en hy per auto naar de machine gereden. Er was een wiel van den wagen geloopen en samen hadden bekl. en een ander den wagen link» van den weg getrokken. Ze hadden getracht den dissen- boom af te nemen. Br. E. C. v. Ryssel had de sectie verricht en een scheur in den danmwand geconsta teerd, waardoor de inhoud van den darm- wand in de buikholte is terecht gekomen en de ontsteking is ontstaan. Door een ein digen schok van buiten kan dit letsel zyr. veroorzaakt .Getuige verklaarde, dat mo gelijk is, dat Nieuwland 's avonds thuis is gekomen, geen dokter heeft gehaald, zelf den volgenden mg op het spreekuur van den dokter is gekomen en dat zich eerst 's avonds koorts heeft voorgedaan. Beklaagde vroeg, of directe opname in *||n^ ziekenhuis den man niet had kunnen Dr. van Ryssel meende, dat daarvan al leen in geval van directe opname in een ziekenhuis nog sprake zou kunnen zyn. Getuige J. de Korte had het lyk van Nieuwland aan de jxilitie en den deskun digen aangewezen. De agent van ploitie J. A. Smits had ge constateerd, dat het op den avond van 7 Augustus zeer donker was; de bedoelde weg was slecht berydibaar. De wagen met de machine stond, van Gouda komende, links van den weg, het minst slechte ge deelte, dat men dus nog by voorkeur be reed. Op 28 Augustus had getuige Nieuw land gehoord en dezen had verklaard te gen den disselboom te zyn gereden. Getuige D. Licht had 's avonds half elf Nieuwland gevonden liggende op den ZuP der IJsseldyk onder Haastrecht. De man lag onder dén disselboom en klaagde over pyn in den buik. Hy zeide tegen den boom te zyn aangereden. De boom stak een me ter of 3 uit. Met een ander samen heeft getuige Nieuwland op een fiets gezet en naar huis geduwd. Naar beklaagde op een vraag van den president verklaarde, had hy van het on geluk pas na den dood van Nieuwland ge hoord. Getuige N. H. v. Schelven was gepas- eeend op zijn motorfiets, boen twee mannen bezig waren met Nieuwland, die heftig kreunde. De disselboom wees naar het mid den van den weg, toen getuige hem zag. De weg werd druk bereden. Op de andere helft was men bezig met den aanleg van een waterleiding en bovendien had het harl Getuige W. Dogterom verklaarde, dat do knecht van beklaagde 's avonds om 6 uur by hem was geweest om te zeggen, dat zyn wagen dicht by zyn woning stond. Getuige heeft er toen nog op gewezen dat de wa gen gevaarlijk stond en nog gezegd, dat hy wel verlicht mocht worden. Getuige J. Roerbos had den wagen zoo gezet, dat de boom naar het gras wees. Over licht heeft getuige met H. niet ge- spraken. Deze is met een ander samen naar den wagen gaan kyken. Getuige C. Th. van Vliet heeft den wa gen zien staan, hy verklaarde omtrent den toestand van den weg als de andere ge tuige. De boom stak in het verlengde van den wagen rechtuit. Getuige is wagenma ker, had 's morgens den boom gerepareerd en dus, langs komende, speciaal op dien boom gelet. Het O. M. achtte de oorzaak van het on geval te liggen in het niet behoorlijk ver licht zyn van den wagen. Bovendien stonJ de wagen onbeheerd. Voor dat onbeheerd en onverlicht zyn is beklaagde verantwoor- delyk, immers, hy is er zelf nog gaan kij ken. Hy had moeten hegrijpen, dat deze groote machine gevaar voor het verkeer opleverde. Bezwarend is nog, dat beklaag de wist, dat de weg zoo slecht was. Zelfs zonder den langen disselboom was verlich ting van denwagen noodig geweest. Het was 's avonds zeer donker en de weg weid Het wetboek van strafrecht schryft he* hoorlyke verlichting voor. Beklaagde heeft trouwens zelf gezegd: zouden we er geen licht aan moeten hangen? Was het zooveel moeite geweest om voor een lantaarn te zorgen? Er is Hier groote roekeloosheid, nalatigheid en onachtzaamheid geweest, die ernstige gevolgen heeft gehad. Beklaagde moet ernstig worden gestraft- Eisch 4 maanden hechtenisstraf. Beklaagde merkte nog op, dat Nieuwland op een fiets race-model heeft gezeten, met het hoofd naar beneden dus. Uitspraak 25 November. MARKTBERICHTEN. Aardappeimarkt Amsterdam. AMSTERDAM, 19 Nov. FlakkeesCh* eigenheimers f 6, id. pootere f 4.60, Friesöhe borgers f 5.50, Zeeiiwsche bonten f 6.40-6.60, id. blauwe f 5.70 -0.10, id. eigenheimers f 5.80-6-10, id. blauwe eigenheimers f 5-5.25 Drentsóhe eigenheimers f 4—4.50. Aanvoer J ladingen. WOERDEN, 19 Nov. Aanvoer 272 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort 70-73, 2e srt. f 67-69, le art. met I 68-75. Handel matig. GOUDA, 19 November 1924. Ben waarschuwing van de Directie der Lichtfabrieken. De Directie van de Lichtfabrieken ver zoekt ons onder de aandachjt te brengen dat het in den laatsten tyd gebleken is dat electrische soldeerbouten door verschillen de firma's ten veikoop' worden aangeboden, welke op de liohtspanning van 127 Vo! wonden aangestoten, en dat wanneer in de ze soldeerbout na eenigen tyd een fout op treedt, wat niet denkbeeldig is, dit voor den werkman hoogst gevaarlyk kan zyn. Daarom is het aansluiten van deze bou ten op het stadsnet verboden en het ge bruik van electrische soldeerbouten alleen toegestaan, wannéér zy zyn aangesloten op een kleinen transformator die de span ning tot ca 20 Volt reduceert. Het aan schaffen van een dergelyken transforma tor brengt eenige kosten mede. De thans in omloop zynde soldeerbouten zyn echter niet geschikt om op deze transformator te worden aangesloten. Eervol ontslag. By Kon. Besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Dr. J. Hu ges als leeraar aan de R, H. B. S. alhier. Fietsplaatjes. Met dein verkoop van de rywielmerken 1925 zal aan de kantoren der posteryen op 1 Dec. worden begonnen. Opdracht van werk. Het maken van een beton^havenbe schoeiing te Woerden is opgedragen aan de 'N.V. voorheen Zanen en Verstoep al hier. Een bezoek aan de Plateelbakkerij Zuid-Holland. Morgen, Donderdag 20 November, zal «oor een 60-tal leerlingen van de Handel.- Hoogeschool te Rotterdam, vergezeld door Prof. Dr. Sneller en Prof. Druoker, een be zoek worden gebracht aan de Plateelbak- kery „Zuid-Holland". De brandweer gealarmeerd. Gisteravond omstreeks half tien werd de brandweer gealarmeerd voor brand in de Plateelbakkerij Anfiheunis aan de Raam alhier. De motor spuit rukte onmiddellyk uit, de geen dienst te doen en kor terui Het toch dat in de fabriek lijk niet het oog op de vorst bran- dende turven op den grond waren uiitge spreid, welk middel, bedoeld als behoud voor do voortbrengselen van de fabriek, bij de omwonenden nogal onrast veroorzaakte Uit vrees voor brand, b(j het gericht van d die gloeiende turven, was die vrees ker niet ongegrond, had men de politie hiervan in kennis gesteld, die op haar beurt de brandweer opriep. De gloeiende massa is daarop door de brandweerlieden met emmers water gd. iloofd, waardoor erger werd Paard verdronk. Maandag j.l. Is het paard van den land bouwer J. R. uit Zwammeidam aan de Nieuwe Veerstal in het water van den Ijs sel geraakt, onder een boot terechtgek, men en verdronken. Het paard is met be hulp van eenige burgers op den wal kam gebracht en onder politieteericht overge bracht naar de slachtplaats van M. van Vliet aan de Nieuwe Markt, alhier om dooi den heer Overbosch te wotden gekeurd. De plannen voor een nieu- relveer en den sluisingaag, vlak voor do stad zooveel mogelyk achter elkaar en wel zeven of acht naast elkaar, langs de Vem- »tal een ligplaats aangewezen. Het aantal groote schepen bleef evenwel zoodanig toenemen, dat het invaren in dc Mallegatsluis bemoeilykt werd en ze van daaruit, in een onafgebroken ry, tot, zelfs voorby den waterteren kwamen te L'ggen. Ten einde de Mallegatsluis te ontlasten en de schepen zooveel dat mogelyk bleek, door de Gemeentelyke IJsseihavensluis te kunnen schutten en door de binnenstad te leiden, werd ten behoeve van diepgaande schepen veelvuldig gebruik gemaakt van de waterkeersluizen der gemeente om het wa ter kunstmatig, tydelyk, hooger op te voe ren, terwyl om schepen van de grootst mo- gelykg breedte door de „Donkere sluis" en de daarby gelegen kromming te kunnen doen passeeren, dikwyls van die schepen één, soms wel beide zwaarden enz. tydelyk afgenomen en aan boord dier schepen ge- heschen moesten worden. Boor het personeel van den dienst is ge durende bovenbedoelde, nu weer afgesloten periode, soms met opoffering van rusttyd, Uverig medegewerkt om aan vie eischen van dat drukke scheepvaartverkeer zooveel mo gelyk tegemoet tê komen. Naar wy vernemen hebben de besprekin gen, die gisterenavond zyn gehouden door eenige ingezetenen over de nieuwe ys- baan, die zou komen aan de Rotterdamsch. dyk op een der uiterwaarden van de ge meente, even voorby den Watertoren, niet tot een resultaat kunnen leiden, daar de door de gemeente gestelde voorwaarden niet konden worden aanvaard, wyl ze te bezwarend werden geacht. Jaarvergadering Afd. Gouda E. H. b. O. De Afd. Gouda van de Vereeniging E. H. b. O. houdt Donderdag 20 November avonds 8 uur de jaarlyksche vergadering in het Gebouw Daniël. De agenda vermeldt oa.: Verslag pen ningmeester. Verkiezing wegens perio diek aftreden van Mevr. Hjorneman en de Heeren T. de Jong en G. J, Natrop. Voorts «gekomen stukken. Druk doorgaand scheepvaartverkeer. Men meldt ons: De zoo langdurige hooge waterstand van de groote rivieren in ons land, was al dien JJW mede oorzaak, dat het water in den Hollandschen IJssel voor deze gemeente by ®j>be niet den gemiddelden laagwaterstand wreiken kon en veelal op 20 k 30 cJM. pl. A P. zjg.n. bleef staan. Daardoor was het ook vrywel onmoge- Mjk, dat de waterstand van de Gouwe met Je van den IJssel by laag water „gelyk" *°n komen. Deze toestand waardoor het schutten Weer tyd vorderde dan gewoonlijk was dien tüd reeds van invloed op het toch 100 drukke doorgaand scheepvaartverkeer f-ver Gouda, zooals dat vooral in het na- Jiar het geval is. Toen evefawel onlangs te Vreeswijk de ene 8CRutsluia tengevolge van den hoo- waterstand - tydelyk voor de schecp- aart gesloten moest worden, en bovendien TV® andere ■«•wtplals slechts de helft n et gewone aantal vaartuigen geschut "|«=ht worden, ontstond a! laar een zooda- 7 opstopping van schepen, dat vele schip- Gouda851 daar weKvoeren- den vaarweg over dekt*^611 ^88e* ale het ware over- wjoT ,met hunne °l> «ohutgelegenFeid w«£htende vaartuigen. anwege den Gemeentelijken Havendienst j rekening houdend met het IJ«- weer opzochten en weldra den Hol- Lezing van den Heer L. van Liempt over: Het hedendaagsche Griekenland. Ln de Réunie sprak gisteravond voor de afdeeling Gouda van de Nederlandsohe Reisvereeniging de heer L. van Liempt, conrector van het Gymnasium hier ter ste- de, naar aanleiding van son studiereis die verleden jaar naar Griekenland maak te. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Zyne Exc. de Buitengewoon Miinister en Gevolmachtigd Gezant van Griekenland, de heer Kapsambelis met zyn dochter, de kan selier van de legatie, de heer H. W. Pieter van Dyke en de pasbenoemde Grieksche Consul'te Rotterdam, de heer Sourlos. 'De voorzitter van de afd. Gouda van de N. R. V., de heer N. Meulman, heette in het Fransch de hooge gasten hartelyk wel kom en wees erop dat Griekenland voor vele Holanders een onbekend en onbegrepen land is, waarover nog veel onjuiste opvat tingen bestaan. Spr. wenschte de heer van Liempt veel succes, niet alleen hier, maar ook elders waar deze zyn causerie over Griekenland zal gaan houden. Daarna zei heer Meulman in onze taal hetzelfde. De heer Van Liempt richtte eenige woor den van dank tot den Gezant voor diens »mst en ving toen zyn lezing aan. In onze West-Europeesche beschavings kring, aldus spr., is naast het Joodsche het Grieksche volk wel een van de meest merk waardige en roemzuchtige en de aantrek- kelykheid van het hedendaagsche Grieken land schudlt dan ook voor een groot deel in haar glorieus verleden. Dat verleden na der beschouwende, gaat spr. in groote iy nen de oude geschiedenis door, wijst op het Hellenisme, dat zoo'n machtige invloed op het Christendom, waarvan het Grieksch ook de oudste taal is, gehad heeft en be spreekt in 't kort de wederwaardigheden van het Grieksche ryk in al haar stryd met de Turken, en de onderdrukking die ten slotte de Grieksche vryheidsoorlog tenge volge had, een oorlog die cms den naam van den Engelschman Byron vanzelf op de lippen brengt. Van 1821 af, het jaar waar in de aartsbisschop van Patras de oproer vaan tegen de Turken hief is de politieke geschiedenis van Griekenland zeer interes sant geweett. Spr. staat even stil by enkele zeer belangryke gebeurtenissen, gaat de verschillende vorstenhuizen na om dan uit voeriger te spreken over de verhouding van Constantyn en Venizelos, tynlens en na den oorlog en de uitroeping van de Grieksche republiek. Het tegenwoordige Grieksche volk bevat veel vreemd bloed, vooral Slavisch en Al- baneesch. Dit laatste blykt wel uit het feit dat het Albaneesoh nog veel als omgangs taal gebruikt wordt. Fransche en Italiaan sche invloeden zyn eveneens te bespeuren en zelfs tengevolge van den oorlog Duit sche. Op raszuiverheid is dus wel wat aan te merken. De algemeene karaktertrekken der Grieken besprekende, protesteert spr. tegen de opvatting dat alle Grieken oplich ters en geldkloppers zouden zyn. Men be oordeelt hen teveel naar het volk in de ha vensteden, een maatstaf dde even onjuist is als wanneer men de Hollanders ging be- oordeelen naar de Rotterdamsche bootwei- De Grieken, vooral op het lanxl, zyn beleefd, belangstellend en leiden een ge sprek nog dikwyls in op de wyze en met de formules die Homerus in z'n heldendich ten schreef. Het politieke leven is zeer in tens. Een party stryd is heel anders dan by ona. Men strydt in Griekenland voor een vóórman, die dikwyls in contact staat met de Europeesche mogendheden. Vandaar dat het land altyd een broeinest van buiten landsche politieke intriges geweest is. Vau die felle politieke stryd geeft spr .eenige voorbeelden. De Grieken leven sober, eten zelden visch of vleesch, maar voeden zich veel met ma caroni," oljjf- en ander frugale producten. Zy drinken veel water en goed watc is er een lekkerny zooals by ons een goed wyntje. Er woidt een zeer bescheiden ge bmik gemaakt van een soort anisette, maar dronkenschap komt zeer zelden voor. Zy z\in verder onbezorgd en leven soms erg primitief. Op het platteland worden nog vaak de heirierekleeren door de vrouwen zelf gesponnen en geweven. Een sterke trek van de Grieken is hun geliilcheidsgevoel. Tutoyeeren is erg ge- w'^n behalve in den laatsten tyd in de hooge kringen. Men kan heel best in zyn colbertje op audiëntie by een minister gaan. Het eenigste kleedingstuk waaraan door iedere Griek een uitende zorg besteed wordt rijn z'n schoenen. Vandaar dat schoenpoetsers, met kraatenverkoopers en geldwisselaar» tot de moest karakteristieke straatbevoLkmg beboeren. Schoenpoetsers zyn, d.w.z. zittend in de open lucht geld verdienen is een ideaal ambacht voor ieder Grieksche jongen. De behandeling van de vrouw is nog vry conservatief. Men vraagt ook nooit naar de welstand van iemand's vrouw en wordt ook niet gauw by iemand thuis genoodigd. Op het platteland doet ook d« vrouw het zwaarste landwerk. De nationale trotsch der Grieken is zeer groot, iets wat voor het arme Griekenland soms zeer weldadige gevolgen heeft. Alle geëmigreerde Grieken in New-York, Parijs of Londen voelen zich ook één met Run natie. Het is ook wel eigenaardig dat byna alle groote werken particuliere geschenken zyn, zoowel scholen, sportterreinen als oor logsschepen. De Grieksch-orthodoxe kerk vormt ook een zeer innige band tusschen d« Grieken. De heer Van Liempt bespreekt dan nog uitvoerig kerk en taal van het land en geeft zeer interessante byzondenheden over de papalis, ongeletterde priesters, over mon niken en over kloosters, waarby hy eenige wonderverhalen van bijgeloof enz. niet ver geet. Bygeloovig zyn <tó Grieken zeer sterk. Uit den sagentyd heeft men nog overge houden: Garens (vroeger Garon) de voer man van het bootje over de Styx, men kent verder nog het „ibooz® oog" en heeft een geweldige afkeer van het pralende woord. Wat betreft de taal vertelde spr. dat het moderne Grieksch, en voortzetting van het Grieksch van Homerus waarvan het in uit spraak zeer veel versohilt, 'de volkstaal waartegenover de reine taal staat, de klas sieke dus, die alleen in officieele stukken, redevoeringen, boeken en kranten gebezigd wordt. Er is een hevige stryd tusschen de reine taal en de volkatpal, die volgens spr. sl zal eindigen in een mengsel van beide. De relaties tusschen Griekenland en Hol nd zyn ndet erg belangryk. Wy hebben er als Lmportartikelengecondenseerde melk, boter en kaas, wat likeuren (Bols) biscuit (Verkade) en een onbedukiende hoe veelheid sigaren. De Grenksche uitvoerar tikelen zyn: krenten (vooral naar Enge land), wyn, terpentyn, magnesiet en been voor beenderenmeel. Er wonen slechts zeer weinig Hollanders in Griekenland; in Athene eenige families en verder nog en kele technici die in de magnesiet-mynen irkzaam zyn. Ook op het gebied van his torische onderzoekingen bleven wy ver by tere landen achter. In 1903 heeft Pro Votgraff by,Argos opgravingen gedaan met :ces, dioch dat is ook wel onze eenigste prestatie geweest. Nadat na de pauze de heer Van Liempt een fraaie collectie lantaarnplaatjes .had doen projecteeren en daarby het noodige verteld had, verkreeg de Grieksche gezant het woord. Deze zei, in het Fransch, het zeer te betreuren niet i» onze taal te kun nen spreken en bracht uit naam van zijn regeering dank aan den heer Van Liempt. Spr. wydde nog eenige harteiyke woorden aan ons land en noemde het Hol land scht> volk een der meeat begaafde, dat zeer veel aan de wereldbeschaving heeft bygedragen. De heer Meulman dankte nogmaals den gezant voor diens komst en richtte nog eenige hartelyke woorden tot den heer Van Liempt, wien hy veel succes toewenschle by z'n verdere voordrachten over het he dendaagsche Griekenland. 'Goudsche Ziekenkas. De „Goudsche Ziekenkas" houdt een le denvergadering op Dinsdag 2 December des avonds 8 uur in het gebouw Concordia aan de Weethaven. De agenda vermeldt o.m.: Bestuursver kiezing wegens periodiek aftreden van de heeren A. Engelbrecht, E. J. Nykamp, W. Roepers, G. Rietveld en P. Schoonderwoerd. (Allen herkiesbaar, behalve de heer P. Schoonderwoerd, welke zich niet meer her kiesbaar stelt). Commissarisverkiezing we gens periodiek aftreden van de heeren H. Bosman en Joh. de Groot. (Allen herkiee- baar). Spreker de heer Kuyer, Bonds-Secre- taris. Verslag afgevaardigden Bondsverga dering. Voorstel tot wyziging van het Overlydensfondü. Aan de agenda-is toegevoegd een verslag van den secretaris over de 50 jaren van het bestaan der Vereeniging, dat op Zaterdag 29 November feestelyk zal worden her dacht. De secretaris geeft in dit verslag een uiteenzetting van aUee wat de Ver eeniging gedurende de lange reeks van ja ren van haar bestaan heeft kunnen doen, evenzoo van alle bestuursleden die achter eenvolgens aan het hoofd van de Vereeni ging hebben gestaan. Van het bestuur dat thans bestaat uit de heeren: H. v. d. Graaff, Voorzitter, E. J. Nykamp, 2e Voorzitter, W. Roepers, Secretaris, P. Schoonderwoerd, 2e Secreta ris, J. J. Hornes, Penningmeester, A. Ver- bruggen, 2e Penningmeester, E. Engel brecht, C. v. d. Klis, G. Rietveld en Com missarissen: H. Bosman, D. v. d. Tooren, W. de Gruyl, H. L. Luynenburg, Joh. de Groot, hebben de meeste reeds zitting van af 1913 en zelfs daarvoor. In het feest programma voor den avond van 29 Novem ber in Concordia aan de Westhaven zal het openingswoord worden gesproken door den heer P. J. de Vos daarna zullen de afge vaardigden hunne gelukwenschen kunnen aanbieden. Voorts zal de heer H. v. d. Graaf het woord voeren, daarna de heer Roepers, de secretaris-boekhouder van de Ziekenkas, waarna de heer J. D. Gaastra bondsvoor zitter der ziekenkassen een feestrede zal houden. De bekende Goudsche humoristen Willem Sirre en Piet Verkaaik en het Goudsche strijkje onder leiding van den heer Ver stoep zullen het feest opluisteren. Een drijvend museum. ging genomen twee schepen, een woonschuit en een soort torpedojager, die tezamen vormen het Natuurhistorisch Museum: „Naiura". Tal van wonderiyke natuuraf- wykingen moeten daar te zien *yn, vooral op, het gebied van visscben en andere xee- bewoners. Afgod*. 19 Nov., 8 uur. Gebouw Daniel. Cursus E. H. b. O. onder leiding van Dr. Montagne. 19 Nov. 8% uur. Blauwe Kruis, do heer J. van Roesum voor de Evangelische My. 20 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg, le Abon- nementsv oor» telling. 20 Nov., 8 uur. Remonstrantsche Kerk. Ds. L. J. van Holk over „De wordende God.' 21 Nov. 8 uur. Goudsche H. B. S.-Vereen. Dansavond. 21 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. C. v. A. „Brand in de Jonge Jan". De apotheek van den heer F. A. Doe, Westihaven, is deze week tot en met Vry dag 21 November, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nacht» alleen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Ds. O. D. Eerdmans. f Te Bus.vum is, 75 jaar oud, overleden ds. O. D. Eerdmans, em. predikant by de Ge- ref. gemeente te Boskoop. De begrafenis is Vrydag a.8. Burgemeester en Wethouders zullen Maandag 24 November te elf uur 's mor gens aanbesteden ten gemeentehuize, het aanleggen, rioleeren, verharden en aan vullen der wegen ten behoeve van het bouwryp maken van een gedeelte bouwter rein aan de Zuidkade. Belanghebbenden verwyzen wy naar de betreffende adverten tie in dit nummer. GOUDKKAK. Gisterenavond is de veerboot, die met passagiers van Moordrecht overstak naar Gouderak, aangevaren door een motorboot. Door den hevigen schok kantelde de roeiboot en geraakten de zes inzittenden te water, maar het gelukte aan al deze drenkelingen zich aan de motorboot vast te klampen, en allen weiden door het personeel van dio motorboot van een wissen dood gered. Liep alzoo voor alle passagiers dit on geluk nog al vry goed af, de schrik en.het koude bad waren natuurlyk al erg genoeg, verschillenden moesten met schrik ervaren dat hun bagage in de diepte verdwenen war., zoo b.v. twee fietsen, van een passagier die juist wilde betalen een portemonnaie met 26.een andere vrouw zag haar tasch niet meer terug, en de veerman moest het zonder hoofddeksel stellen. Maar ondanks dit alles, waren allen dankbaar dat alle» nog zoo goed is afgeloopen. Het geval verwekte zooals begrypeiyk is heel wat opschudding in het dorp. Wie dft schuldige 1b aan dit ongeval, zal de po'i- tie onderzoeken. HAASTRECHT. De Rechtbank te Rotterdam heeft ge- eischt tegen J. H., landbouwer te Woddinx- veen aan wiens schuld het te wyten gr it dat B. Nieuwland zoodanig lichame iyk letsel heeft bekomen, dat hy is over leden, 4 maanden hechtenis. Voor de be handeling van deze zaak verwyzen wy naar de rubriek rechtzaken. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland lndi«. DE F VII IN SENGORA AANGEKOMEN. By de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de F VII gistermiddag goed te Sengora is aangekomen. Het toestel blyft aldaar 2 dagen om de kleppen van den motor te schuren. Nu de Nederlandsche vliegers voor de laatste étappe» staan, wordt ill herinnering gebracht dat voor d« vlucht over Straat Malakka van Sengora naar Medan een ma rinevaartuig de vliegers vergezellen zal, teneinde in geval van nood hulp te kun nen verleenen. Verder zal van Sengora uit luitenant van Weerden Poelman vervangen worden door den luitenant der infanterie E. T. Kengen van de luchtvaartafdeeling van het O. I. leger, die beter bekend zynde in onze ko loniën, als tweede bestuurder het toestel naar Medan in Deli en verder Muntok en Buitenzorg zal loodsen. Let a, uebedoeling," dat de F Vil, thans op weg naar Batavia, in Indië blijft. Van der Hoop en zijn reiage- nooten zullen dus eerlang over zee naar Nederland terugkeeren. zija geweest. SiikIh 1 Januari werd er op erodieteu ulgelowt f 5.980.000 en nieuw crodiet verleend" tot een bedrag vun f 1.574.000. Tegenover de daling van de depoeito'» iu de eerste maan den van dil Jaar, is bot bevredigend te totisluliKwottdat dc* laatst vorioo- pen maanden weer een stijging van de depositooijfers 'te zien geven. De heer Bom vroeg, of bij verstrek- king van nieuw crediet ook weer in bet aandeelenliupituul zal mouten wor den deelgenomen. Hierop antwoordde de heer Loeff, dut de coöperatieve gedachte, die vun het 'begin af aan in het mddden-dands- wozen is gelegd, zal worden voortge zet. Derhalve zal men voor erudiet en van f 1000f 5000 een pref. aamieol van f 100 en voor credieten van f 500 10.000 een pref. aandeel van f 250 moeten nemen. Voor hoogere bedragen aal de deelneming telkens worden vast gesteld. (DRAADIjOOZE DIENST.) De Handelsovereenkomsten. BERLIJN, 19 Nov. De Fransche en Britsciie ambasaadours te Berlijn zijn nuai Parijs en Londen vertrokken oui hunne regeeringen te raadplegen iu- zake de onderhandelingen over de lian- d else v ereeukoms ten LONDEN, 19 Nov. De onderhande lingen tussoheu Engeland en Duitsch- land over een handelsverdrag zijn op het doode punt gekomen. De oorzaak hiervan is, dat Duitsohland de intrek king eiseht van de 26 heffing op d«n uitvoer uil Duitsehland, volgens de Reparation Act. 26 mijnwerkers tcedood. BERLIJN, J9 Nov. In de omgeving van de Zevenburgsohe stad Petrozso- wy zijn door een ernstige onitplofling 26 Mijnwerkers gedood, 82 zwaar of licht gewond. De strijd in Marokko. BERLIJN, 19 Nov. Ijjjf' Madrid wordt gemeld dat het geheole gebied aan de l.au-rivier ook Zauen ontruimd is. Alle troepen die zich in dit gebied bevon den hebben zich ingescheept. Naar van andere zijde verluidt is bij de lichting 1921, die zootils bekend geen verlof gekregen hebben, muiterij uitgebroken. Kindermoord. VELP, 19 Nov, Door de gwn.-politie alhier is aangehouden een vrouw ais verdacht van kindermoord. Het lijkje is door de politie opgegraven en in beslag genomen de verdachte is na verhoor gevankelijk miar Arnhem over gebracht en ter beschikking van do justitie gesteld. Weer obligatie* Lotiaieo en Tijdgeest inbeslagenomen. AMSTERDAM, 19 Nov. Door de Cen tra Ie Recherche zijn nog bij diverse agenten van Lotisioo en Witte Kruis alhier obligaties in beslag genomen op grond van vermoedelijke overtreding van do loterijwet 1905. FINANCIEELS BERICHTEN. Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand. In de gisteren gehouden buitenge* n one vergadering van de Centr. Bank- vereen. voor den middenstand waar t ei-tegenwoordigd wan I 188.500 kapi taal, recht gevend© op het uitbrengen van 143 stemmen, werd door do voor zitter, prol. mr. M. W. F. Treub, een uiteenzetting gegeven dat de bedoeling is het otm». pret. kapitaal te laten ver vallen daarvoor in de plaata komt pret. kapitaal. Deze verwisseling zal geheel vrijwillig moeten zijn. De directeur, de beer Loeit, betoog de, dat het plaatsen van een zoo hoog mogelijk pret. kapitaal juist in het bo iling van gewone aandeelhouders is, wijl toevoeging van bedrijtskapitaal leidt tot vergrooting van de liquiditeit en verhooging van de rentabiliteit. Op een vraag, hoe de zaken thans gaan, antwoordde de directeur, dat er stads de public» tie van het laatste Gisteren hebben in de Katteneingel lig- verslag geen verdere tegenvaller, moer 18 Nov. 19 Nov. Officieel. I<onden *11.54% 11.62% Berlyn 0.5936 0.6926 Pary« 13.10 13.06 Brussel 12.— 12.— Zwitserland 48.02% 48.— Weenen 0.0036% 0.0036% Kopenhugen 43.85 43.90 Stockholm 66.90 66.90 Christ ionia 36.80 36.85 New-York 2.5 9% 2.49 Niet officieel. Praag 7.45 7.43 Madrid 33.96 83.87 Milaan 10.76 10.76 Beursoverzicht. De fondsenmarkt te Amsterdam tuut he den een rustig verloop. Wederom wuren het op Yankeeafdeeling eenige specialiteiten, die wut beweging veroorzaakten. Wabash waarden werden ruim verhandeld en kwa men opnieuw hooger te liggen. Gewonf Steel» en Marinewaarden ontmoetten even eens eenige vraag. Op de- locate markt wa ren het de tabakken, die koopers trokken, zoodat de Sumatrasoorten zich boven de koersen van gisteren konden verheffen. Van de mynwaarden bewogen Redjang Lebongs zich omstreeks de langste koersen van gisteren. Geheet onverwacht ontwik kelde zich handel in Guyan&goud, die hoo ger werden afgedaan. By kalme affaire •varen d' oliewaarden iets hooger, hoewel dc hoogste prUzen niet gehandhaafd bleven. Suikeiwaarden waren niet veel veranderd, doch niet aan den zwakken kant. Rubber- fondsen met onbeteekenende variaties. Scheepvaarten en Ned. lndustricelen groo- tenueeis verwaarloosd. Prolongatie 4\ Vt. Bttitenlsnduche Wisselkoersen. LONDEN, 2 uur, 19 Nov. New-York 463%, Parijs 8835, Brussel 2620, Berlyn 1940, Italië 117'/*, Amsterdam 115214, Ma drid 3890, Zwitserland 2400. PARIJS, 2 uur, 19 Nov. ftalië 8266, New-York 1906, Londe* 8836, Amsterdam 706, Zwitserland 368. Brussel 9185. RADIO-TELEGRAFISCH weerbericht 19 Nov. Hoogste stand 779.9 te4*Valencia. Laagste stand 749.H te Roeet. Verwachting Zwakke tot matige noordwesten tot westen of zuidwesten wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Waar schijnlijk eenige regen. Aanvankelijk zachter.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 6