Blad. •UT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15701 Donderdag 20 November 1024 84« Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen aar zijn geld. nzout OOTSTE igswiardo. J met et"! BERGAMBACHT, BERKENWOUDfi, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIE! 'VERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene SANEN’S Fabrieken MER VEER. telt met de DE LIEVELING DER GODEN. ligste I bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. L FEUILLETON. 70 herhalen (Wordt vervolgd). inderstaand kt zijt ge in tevreden!!! de toe- van wor- haar met oppositiepartij repubhkeüwch- rol zeer bin- KOI IkSIIIE UilKIM. N.V. erioht 1765. In Hongarije hebben de liberaal-burger- lijkeoppositiepartljen en de parlementaire fractie der sociaal-democraten zich veree nigd tot een Democratischon Bond, die zich ten doel stelt tien invloed van de vooruit strevende oppositie in de Nationale Ver gadering te versterken. Tot nu toe stonden de afzonderlijke voor uitstrevende groepen herhaaldelyk vyande- lyk tegenover elkaar. De nieuwe Bond telt 45 le<len. De kern van de vooruitstrevende fracties wordt gevormd door de democraten onder leiding van Vazsonyi, de groep van den afgevaardigde Rassay, de groep-Rup- pdrt en de sociaal-demoCraton. De reactionaire partijen hebben op deze nieuwe partljformatie onmiddellijk geant woord door een concentratie van alle rechts- staande fracties. Deze draagt den Haam van Hongaarsch Nationale Onafhankelijkheids- p art ij. een haafd, en alleszins waarschijnlijk is dat zy ook door de Tweede Kamer handhaafd zal worden. Ongetwijfeld moet het op rekening van de toenemende berteekenis der coöperatie in het maatschappelijk leven worden geschre ven, dat zich bij de herziening der coöpe- Wat de ontwapening in Hongarije be-, treft, heeft de Minister van landsverdedi ging in de Nationale Vergadering vertelaard dat Hongarije voor de controle van den Vol kenbond of van wien dan ook wat betreft zjjn ontwapening niets behoefte te duch ten. Het is, de vertegenwoordigers van de groote mogendheden, die in het land ver toeven, kunnen er zich voortdurend van overtuigen, totaal ontwapend. Niet alleen is het onwaar, dat Hongarije over een vre- deseffectief van 150.000 man beschikt en in geval van oorlog drie millioen menschen in het veld zou kunnen brengen, maar Hon garije heeft zelfs uit zuinigheidsoverwegin- gen niet eens de 35.000 man, die het vol gens het vredesverdrag mag hebben. De sterkte van <le politie is 7000, de grensbe waking 3000 en de rivierpolitie 2000 man minder dan is toegestaan. fiat van den kantonrechter; aan een zeke re repressieve controle van de Kamers van Koophandel, die het Handelsnegister bij houden; aan andere oplossingen geen van alle heeft voldaan. Daarbij moet wor den opgemerkt, dat de achtereenvolgende commissiën, die een onderzoek hebben in gesteld naar de wijziging der coöperatie ve wet, zich in den regel voor het behoud van de waarborgen, die de notarieele acte geeft, hebben uitgesproken. De Minister heeft, juist omdat de coöperatieve vereeni- gingen groote belangen in zich bergen, de zekerheid boven alles verkozen, en slechts dan zal krachtens het nieuwe ontwerp rechtspersoonlijkheid aan een coöperatieve vereeniging toekomen, wanneer haar acte notarieel is verleden en aan een paar ver- e jachten voldoet. ratieve wet zulk een sterke tegenstand wit te tegen het, inmiddels hernieuwde, voor schrift, dat de acte van oprichting der ver- eeniging notarieel moet worden verleden. Volgens het oordeel van verschillende le den der Staatscommissie is thans veel meer dan vroeger uitstekende voorlichting bui ten het notariaat te verkrijgen, terwijl nog bij de nieuwe wettelijke regeling technische hulp by het ontwerpen der acte van op richting veel minder noodig zal zijn dan thans het geval is. Een voornaam bezwaar tegen de notarieele acte werd gezien in de kosten, die daarop drukken, doch die naar het oordeel van anderen veelal overdreven worden voorgesteld. Een ander bezwaar wend daarin aanwezig geacht, dat meer dan eens zou zjjn gebleken, dat uit de han den van notarissen minder gelukkige sta tuten van de coöperatieve vereenigingen zijn gekomen; statuten /lie hetzy formeele, hetzij materieele fouten inhielden, welke voor de levenskracht eener coöperatieve vereeniging fnuikend kunnen zijn. Waar de Staatscommissie in eigen boezem niet tot overeenstemming kon komen, restte haar niet anders dan aan den Minister de be slissing over te laten, die zrich voor het be houd van het bestaande voorschrift heeft uitgesproken .tenzij gelijk hij aan de Staatscommissie deed weten „alsnog overtuigend kan worden aangetoond, dat de rechtszekerheid door de weglating van dit voranvereischte niet zal worden bedreigd, en ongewenschte praktijken zaakwaar- nemerij door onbevoegde en Onbetrouwbare personen niet zullen worden in de hand gewerkt.” Blijkbaar zyn de leden der com missie, die tegen de notarieele acte gekant waren, er niet in geslaagd dit overtuigend bewijs bij te brengen, want het ontwerp behoudt het voorschrift van notarieel ver lijden. Tegemoetkoming in het kostenbe- zwaar is echter in het ontwerp te vinden; immers, de president der betreffende rechtbank kan op een tot hem gericht ver zoek bepalen, dat de kosten der notarieele acte, waarbij de coöperatie wordt opge richt of haar statuten worden gewijzigd, kosteloos door den aan te wijzen notaris zal worden verleden. Vrijstelling van ze gel- en registratierechten, gelijk oorspron kelijk in de bedoeling lag, is niet gegeven. De memorie van toelichting is zeer uit voerig over het handhaven dezer bepaling. Bij het verslag der Staatscommissie was een afzonderlijke nota gevoegd van wijlen den bekenden Amsterdamschen notaris Oh. Miseroy, die de noodzakelijkheid van de notarieele acte krachtig verdedigde, en die aan de hand van zyn omvangrijke prac- iyk wees op de bezwaren, die zich kunnen voordoen, wanneer het opmaken van acten aan het publiek wordt overgelaten. Die er Wie met de minuten weet te woekeren, vindt voor alles tijd. In Turkije is eveneens een opgericht, die den naam van i progressistische partij heeft aangenomen. De reactionaire oppositiepartij der Hodjas staatbuiten deze nieuwe groep. De Hodjas zijn een ciericale groep, die herstel van het kalifaat en van het godsdienstig onderwijs eiseht. De progressisten willen waken tegen het gevaar eener despotic en meenen dat de vorming van onafhankelijke partijen het beste middel «Laartoe is. Zij elschen recht- streeksche verkiezingen, decentralisatie en sociale maatregelen. Hun aanhangers zijn weinig in getal, maar behooren tot de in- tellectueele elite. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie® in het Zaterdagnummer 20 I ijslag op den prjjs. Liefdadigheide-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot neer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. tocol door den Raad van den Volkenbond op te maken, dat het de politiek der Brit sche regeering is, de beginselen, die aan het protocol ten grondslag liggen, prijs te geven. Het zou een nog groot er dwaling zyn aan te nemen, dat de regeering minuei sympathiek dan een barer voorgangstei staat hetzij tegenover de rechtmatige wen- schen van Frankrijk inzake zijn veilighei't, hetzij tegenover de noodzakelijkheid om de vredesverdragen te handhaven. Het 's evenwei duidelijk, zoo wondt dan verder gezegd, dat hoewel het doel in het alge meen van het protocol den warfnsten steun vindt, sommige der bophlingen er van zeer zorgvuldig moeten worden onderzocht, niet alleen met het oogmerk de belangen van het Britsche Ryk te waarborgen, maar ook van het standpunt der handhaving van een hartelijke verstandhouding tusschc. tannië en de Vereenigtle Staten. De tweede opiumconferentie heeft thans haar bureau samengesteld, waarin ook Ne derland werd gekozen. In de zitting van gisteren hield Bisschep Brent, lid der Ame- rikaansche delegatie, een gloedvolle rede om de conferentie op te wekken de hand aan de ploeg te slaan, om door eensgezinde internationale actie de Chineesche natie, <t.e het voornaamste slachtoffer van de opium- slaverny is, daarvan te bevrijden. Brcnt noemde de economische belangen de kern van het opiumvraagstuk. Hij liet zich zeer waardeerend uit over het protocol tot vreedzame beislechting van internationale geschillen en legde tenslotte nadruk op de ethische zjjile van het opiumvraagstuk. Daarna voerde de chef der Duitsche dele gatie, von Eckardt, het woord. Hij onder schreef de toespraak van Brent en spoorde zyn collega’s tot energiek en oprecht han delen aan. uur dien geschoren kruin ik meen .e ual ook begeengheid een groote peelde. Ongetwijfeld was hij er verbijsterd over, hoe wij in het nenste van het heiligdom waren geko men, terwijl onze blanke huid elke gedachte, dat wij inboorlingen van zijn eigen land waren, loochenetrafle. Later Iwam ik er pas achter, hoeveel hij ,an het bestaan wist, van een wereld achter de woestijn en buiten de paor- ten van Kamt voor het oogenblik won bijgeloof het na een korten strijd, en na enkele oog en blikken van uit zeilende spanning zag ik, dat de hoo- ge priester van Ra bereid was, althans uiterlijk den vreemdeling als een ge- zpnl der góden te aanvaarden, zooals hij beweerd had te zijn. Langzaam bet t;ij den dunnen sluier vallen, die wel een zacht geritsel achter ons sloot en een glinsterenden achtergrond vormde vior de lange gestalte van Hugh met ce sohoone vrouw, die aan zijn voe len knielde. Ur-tasen liep naar het midden van den tempel, waar, op een hoog voet- -luk, een reusachtige gong stond hij nam den geweldigen klopper en raak te met sterken arm drie maal het me taal totdat het geluid in oorverdoo- vend geraas, tetvenate onafgebroken donderslagen, door de uitgestrektheid van het gebouw weergalmde. Terw’jl hij sloeg, werden van alle kanten deu ren geopend en gordijnen terzijde ge schoven, stroamen vlart licht ?n de ook op wees, dat gedurende de 44 jaren van het bestaan der coöperatieve wet, van nietigheid van acten van oprichting al zeer weinig gebleken is en dat ondanks den eisch dezer acte de coöperatie zich hier te lande tot grooten bloei heeft kunnen ont wikkelen. De memorie van toelichting er kent, dat er door centrale bureaux coöperatieve bonden model-statu ten den uitgegeven, die smns voortreffelijk zyn. Maar er zyn er ook by, die minder voortreffelijk zyn. En dan, een notarieele acte heeft voordeelen boven een onder- handsehe; zy blijft bewaard en geeft ze kerheid van dagteekening en waarborgt de tfchtiheid van de handteekeningen van de onderteekenaars. Overwogen zyn, opnieuw blijkens de memorie van toelichting, tal van middelen om aan de notarieele acte te ontkomen; zoo heeft men gedacht aan een 2982 50 5 cent met heele bon. 0 cent met heele bon. 6 cent met halve bon. cent met heele bon. 1 cent met heele bon. )NZE CADEAULIJST. Tantwey 18. Dt nieuwe wet op de coö peratieve vereenigingen. H. De cijfers die wy gisteren met betrek king tot de vereenigingen voldoende om coöperatie, een opkomst, thans vooral bied, een aanmerkelijke hoogte heeft be reikt. Aan die toenemende beteekenis van de coöperatieve vereeniging als verschijnsel in het maatschappelijk leven, in het bjjtzonder ten plattenlande, is voor een deel de nood zakelijkheid van wijziging der wet be dan ken. Voor een ander deel aan omstandig heden, die vyftig jaren geleden niet waren te voorzien. Met dat al heeft deze, bij uit stek bevoegde Staatscommissie, dat artikel van de wet, hetwelk betrekking heeft op de omschrijving der coöperatieve vereeni ging, geheel ongewijzigd gelaten. Zoozeer zelfs, dat er uitdrukkingen in voorkomen, die de werkelijkheid niet meer dekken. Art 1 toch van het ontwerp bepaalt: „Onder coöperatieve vereenigingen verstaat de wet vereenigingen van personen, waarbij de in- en uittreding van leden is boegelaten en die bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben, als door middel van gemeenschappelijke uitoefening van hiun nering of hun ambacht, door aanschaffing van hun benoodigdheden of het hun ver strekken van Voorschot of crediet. „Onge twijfeld, er zyn bezwaren tegen deze om schrijving vernomen. Zy kwamen vooral van den kant dergenen, die deze omschrij ving te ruim oordeelen, zoodat er niet al leen coöperatieve, maar ook andere ver eenigingen onder vallen, en dus de moge lijkheid bestaat in de practijk gebleken dat de bepalingen der wet te eeniger tijd toepasselijk worden geacht op ver eenigingen, die met de coöperatie niets hebben uit te staan. Waar nu by verschil lende leden der Staatscommissie, die dit gevoelen waren toegedaan, bovendien overtuiging bestond, dat het in de komst noodig zal blijken, vooral op fiscaal gebied, uitsluitend voor coöperaties gel dende wetsvoorschriften te maken, is het begrypelyk, dat zy aan een meer beperkte omschrijving, eene, die niet te ruim gesteld is, voorkeur gaven. Inrtusschen, de om schrijving, die op een staat van dienst van halve eeuw mag wijzen, is gehand- het, ge- geiiwoordigers. Hij sloeg geen acht op den priester, maar keek de vrouw strak aan, in zijn oogen die vreemde en Bijna mystieke aantrekkingskracht leggende, die ik zelf zoo dikwijls had gevoeld. Na een poos je hoorden wij iets als een zachten zucht, een smeekend getiuister, de stem eener vrouw, „Wie zijt gij „De dwalende ziel van Khefren, te ruggekomen naar Kamt om zijn eigen dom op te eisciien.” „Khefren „Ver weg, oh koningin achter de vallei des doods, daar, waar de hei lige rivier stroomt, aan welker oevers uw voorouders werden geboren en groot waren, liet Khefren een getuig schrift achter van zijn roem en zijn macht en heden, nadat vijf duizend maal de jaargetijden zijn gekomen en gegaan, zendt Osiris zijn ziel terug in mijn lichaam, opdat ook ik roem en macht moge brengen aan het geliefde land.” „En deze?” vroeg zij, wijzende naar de plek, waar ik, die schik in het ge val had, stond, verbijsterd en nederig afwachtende, welke mijn rol zou zijn in dit wonderlijke drama. .Hij is mijn tweede ik,” zeide Hugh ,.aan mijn zijde geplaatst door Ra zelf, om lief te hebben, raad te geven en te beschermen.” De koningin verhief zich van draagbaar en zette haar kleine, De plannen der Britsche Regeering. Het protocol van Genève. Het nieuwe kabinet in Oostenrijk. Nieuwe partijgroepeering in Hongarije. Een nieuwe oppositiepartij in Turkije. H|et officieele communiqué over den gas teren gehouden Britschen ministerraad, die twee uur duurde en waaraan by na alle le den van het kabinet deelnamen, deelt niets mede over hetgeen gesproken werd. Gezegd wordt alleen dat de grondtoon van de politiek, die Baldwin in de troonrede zal ontwikkelen, zal zyn bezuiniging in het bestuur waardoor in de naaste toekomst een vermindering van de inkomstenbelas ting mogelyk zal worden en waardoor de industrie betere voorwoorden zal krygen, hetgeen, naar de opvatting der conserva tieven, vooral aan de ondernemingslust der kleine ondernemers ten goede zal komen. De regeering is voornemens zich voorloo- pig meer met bestuursmaatregelen dan met wetgevende maatreglen bezig te houden. Natuurlijk zal in de troonrede ook over sociale vraagstukken, als het onderzoek naar de etyging van de prijzen der levens middelen en voorstellen betreffende den woningbouw worden besproken. In het antwoord op de protest-nota’s van Rakowski zal worden verklaard, dat de re geering den brief van Zinovieff als echt beschouwt en dat soortgelijke documenten reeds vroeger uit Rusland naar Engeland zijn gekomen. Verder zal in het antwoord worden gezegd! dat er een einde moet ko men aan deze propaganda, vooral in het Oosten, en dat de regeering tot de over tuiging is gekomen, dat de quaestie der betrekkingen met Rusland dient te worden opgelost, doch dat het voornamelijk van de maatregelen der Sovjetregeering zal af hangen of op den ingeslagen weg kan wor den voortgegaan. iMet betrekking tot het standpunt van de Britsche regeering in zake het protocol van Genève, wordt gezegd, dat het onjuist zou zyn om uit het verzoek der Britsche regee ring tot uitstel der bespreking van het pru- uuisternis binnen latende. De gescho ten priesters en zij met de kenteeke- neu van dieren keerden terug, gevolgd cooi de blinde priesteressen, die cp eentonige wijze hawr aanroep 'ot <lc góden zongen. En van alle zijden kwe- n en een menigte lieden binnen, man nen en vrouwen, lang en slank ge bouwd, met donkere, atnandelvormige oegen en warme olijfkleurige tint. Zij marcheerden binnen hij honderden en duizenden, sommigen in prachtige ge waden, anderen met hun leudedoek om hel middel, rijken en arnvent eenvou- digen en machtigen, maar allen ston den stil, toe>n zij Hugh in hei gezicht Kregen aan de voeten van hun god, hoog opgertdit, terwijl hun koningin nederig aan zijne voeten knielde. Toen begon de hoogepriester, die aan de linkerzijde van hot altaar stond omringd door zijn priesters, op luiden en plechtigen toon te spreken. „Oh. volk van Kamt, in het bijzon der gij, inwoners van Men-ne-tar, aan schouw de groote en roemruchtige ge heimen van Ra I Luister I Osiris heeft u het groote voorrecht geschonken het eerst uw oogen te mogen slaan op F cm, die de Lieveling is der góden! De Allerhoogste heeft niet gewild, dat het groote huis van Memanoun-ra, weg gevaagd wordt van het aangezicht der aarde en van den voet van zijn troon heeft Osiris ons zijn geliefde gezonden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ome bureaux züu dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. verschillende coöperatieve hebben vermeld, waren te doen zien, dat de halve euw geleden in op landbouwge- (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P. WESSELINKi—VAN ROSSUM. 26 Eenige minuten toen schenen zij Mij een eeuwigheid toe gingen in deze ademilooze stilte voorbij, terwijl nujn opgewonden verbeelding mij als het ware het kloppen van mijn eigen hart deed booten Hugh wenkte mij nem te volgen, liep de metalen trap- en bleef aan den voet van het «euigdom staan, thug even met de wol- h kön d®11 wazi8eOj sluier, geleek hij ‘Wt het meest indrukwekkende van °eze zeer indrukwekkende plaats. Zijn Kroote lengte, zijn edele, trotsche hou- lag, zijn trekken, vol onverzettelijken H en heerschzuoht, zijn knap hoofd, i er door het lange vasten en het gedwongen ascetisme bijna als een scheen zich hoog te ver- «iïïM^,von di!.land’<tet nog geheel *?®?end voor hem was en over a>x huge, met ontzag vervulde, verte- sandalen geschoeide voeten op den marmeren vloer en ging langzaam en aarzelend naar Hugh. Onloochenbaar was zij buitengewoon schoon, langer dan het gemiddelde, met een vorste lijke houding, prachtige oogen en een volle, weelderige gestalte maar toch, terwijl zij liep, met de gommende plooien van het zwart gewaad strak om haar heen, deed zij mij denken aan de twee wreede bewakers der poorten vah Kamt, daarginds achter de granieten hallen en ik benijdde Hugh zijn geluk niet. Vlak voor ons stond het altaar waarop het lam aan Ra was geofferd ^net zulk verbazingwekkend resultaat en daarop stond de mand, waarmede de koningin had getracht den hoogepriester voor haar wenscheu te winnen. Zij liep vlak langs het al taar, kwam' dicht bij Hugh, knielde aan zijn voeten en naar hem1 opzien de, zeide zij „De wil van Ra zij vervuld aan uw dienares”, en zij voegde er a An toe, terwijl zij zich tot den hoogepriester wendde „Het offer, dat gij voor mij den góden hebt gebracht, heeft mij vrede en geluk gebracht. Beveel den slaven van den tempel, dat zij de os sen brengen, beladen met de gaven, 'welke ik in {mijn dankbaarheid u schenk.” Het was niet mogelijk de gedachten te raden van den ernstigen en geleer den Ur-tase» bij dit korte tooneel. Bij geloof streed hevig met verstand, on- De Regeeringucrisis in Oostenrijk is ge- t emdigd, het kabinet-Ramek is gevormd. Met bondskanselier Ramek hebben in het kabi net zitting genomen: Waber, vice-kanselier; Dr. Ahrer, Financiën; Dr. Schurff, Handel en Verkeer; Mr. Mataja, Buiteulandsche Zaken; Dr. Schneider, Cultur en Onderwijs; Dr. Resch, minister voor Sociale Aangele genheden; Vaugoin, Oorlog; Buchinger, Landbouw. Js 'it et in sn in

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1