Prijsverlaging WYBERT fvhk LAATSTE BERICHTEN. beurs van Amsterdam. BU1TBNLANP8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. De staking by Hocfa- en UndergrundbiXn geëindigd. Nadat aanvankelijk de stakers bij de boven- en ondergrondsche spoorwegen besloten hadden de staking voort te zetten heeft in een nieuwe vergade ring een groote meerderheid besloten de staking niet voort te zetten. Als ge volg hiervan zou vanmorgen het werk worden hervat. ENGELAND. Een brievendief. Twee jaar na den dood van een poebbe- steller, een zeker'e Thomas Sleator, te Keady in Ierland, zijn in zijn huis niet minder dan 1000 brieven gevonden, die de man in den loop van tien jaren ontvreemd had. Zij wa ren geadresseerd aan inwoners van het plaatsje en bevatten toen zij gepost wer den, gedeeltelijk vry groote geldswaarden. Het is onbegrijpelijk dat de ontdekking niet reeds veel eerder werd gedaan, gegeven het feit dat by het postkantoor vele klach ten binnen kwamen. De man had dertig ja ren dienst. Een nieuwe weg door Londen. Le prins van Wales kheeft gisteren plechtig het herbouwde stuk van Wat- iingstreet geopend. Dit is een der oude wegen, door de Romeinen aangelegd de weg loopt van Dover dwars door Londen tot Chester. Het herstelde ge deelte ligt tussohen Dartfort en dfe stad Rochester ten Zuid-Oosten van Londen en is 11 mijl lang. De nieuwe weg heeft oen breedte van 80 voet. Men heeft er 3 jaar aan gowerkt. Nieuw En gelach luchtschip. Het nieuw te bouwen hngelsehe r'eu- zenluohtschip R 101 zal het grootste luchtschip ter wereld worden. Vermoe delijk zal het in 'den loop van 1926 gereed komen en in 1927 een proef tocht naar Indib maken. De R 101 zal 20 ton goederen of omstreeks honderd passagiers mee kunnen nemen over een afstand van 2500 mijlen met een uur snelheid van 70 mijlen. Het geraamte wordt van zuiver staal geconstrueerd. Er zullen zeven moto ren in worden gebouwd. Het lucht schip wordt 720 voet lang, 140 voet hoog en zal maximaal 130 voet diame ter hebben. De inhoud zal vijf milli- oen kubieke voet 'oedragen. Een draadloos bericht meldt, dat met den bouw in Juli a.s. zal worden be gonnen te Cardington. Sii Samuel Hoare heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de Cardington luchtschip-werf. Later zal daar ook een meer-mast komen o»n hot luchtschip aan te verankeren. De bedoeling is cm» later dit lucht schip te gebruiken voor de verbinding met Indib. Dau zou, bij volle belas ting, in Egypte een tuasehenlanding noodig zijn. FRANKRIJK. Het ciediet voor de overbrenging van Jaurès naar het Phanteo». De Fransohe pers is zeer ontstemd ever het hooge erediet, namelijk 050.000 francs, door de regeeriug aangevraagd voor de plechtige overbrenging van aaurès naar het Panthéon, op Zondag a.s. Opgemerkt wordt, dat de plechtig heid voor Anatole France slechts öO.Uol) francs heeft gehost. De muiister heeft echter verklaard, dat de kosten wat Klim berekend zijn en dat de grootst mogelijke zuinigheid betractit zal wor den om niet liet heele orediet te be hoeven te gebruiken. Een droeve uittocht. Het ondergeschikt personeel van het Russische gezantschap te Parijs is, nu dit gezantschap in handen der bolsje wieken is overgegaan, op niet zeer kiesciio wijze aan de deur gezet. De nuiitre d'hotel, die sedert negentien ja ren in de ambassade werkzaam was en menig luisterrijk feest in vroeger dagen heeft ,,geregiseerd", is met één maand salaris ontslagen de concier ge een huisknecht, een mach.nist, ailen hebben hun congé gekregen. Mme Meurie, die gedurende dertig ja- reu, als chef van het kleine personeel werkzaam was, is met3U0 francs schadevergoeding ontslagen Zij zullen door boisjewieksche die naren worden vervangen. OOSTENRIJK. Amnestie. Legen Kerstmis wordt, naar men ver wacht, amnestie afgekondigd. Zij stuat volgens de bladen in verband met de verkiezing van een nieuwen bondspre sident. YIRKOHIGDE 8TATEN. De immigratie- President Coolidge heeft voorstellen van de Amerikaansche kamer v. koop handel in studio genomen, betreffende een wijziging van de immigratie-wet geving. De Kamer stelt voor om de quota elastisch te maken en den pre sident in staat te stellen oin hen te verhoogen of te verlagen in overeen stemming met de aualiteit en quanti- teit van de behoeften aaft arbeids krachten bij landbouw en industrie. CHINA. Hongersnood en overstroom in gen. In China heersoht hongersnood waar bij nog de anderhalf millioen slachtof fers komen van de jongste overstroo- mingen, waardoor 500 dorpen geheel werden verwoest én" een groot gebied nog steeds onder water staat. De land bouw is er gedurende twee jaar on mogelijk. Tliane wordt voorgesteld een kanaal aan te leggen oi» tijdens het l.oogwaterseisoen de rivieren te ontlas ten. Het kanaal zou 50 mijlen lang, 150 m. breed en 3,6 m. diep worden. BINNENLAND. Het protocol van Genève. In een hoofdartikel over het Proto col van Genève bespreekt de Nieuwe Rotterdamsohe Courant dq houding, welke Nederland tegeno.er het vredes werk van den Voiuenboni moet aan nemen. Het blad zegt One land aad goed doen het proto- kol te teekenen. Zeker, in elk opzicht geacheveerd' is het nnisschien niet maai het protokol .s immers eene eer ste lezing van wijzigingen in 't groud- verdrag, in hetwelk de inhoud van het protokal, ingevolge het eerste artikel ervan, zal ifioeten overgaan. Bezwaar tegen de in uitzicht gestelde llinke ver mindering van wapeningen kan onzer zijds moeilijk bestaan tegen verpl.ch- te vreedzame beslechting van stateu- geschillen in den omvang, dien het protokol kent, evenmin, of het moest zijn tegen de te groote rol, aan deu raad in de reontspraak toegedacht, maar daartegen kunnen wij zelf veei doen door op het voetspoor van Zwit serland op bijzondere rechtspraak- en verzoeningsverdragen aan te sturen. Het blad' herinnert -aan het communi qué, dat de minister van Buit. Zaken ungaf op „den gedenkwaardig en 2deu October", dat moeilijk anders kon v/orden opgevat, dan als een koudwa- terstraal op het „waarlijk ürootsche werk van Genève en handhaaft de n.eeuing, dat de minister geen geluk kig oogenblik had. r-e conclusie van hel artikel luidt Juist onze onderteekening van het 1 rotokol van Genève kan de zaak van den Volkenbond wien de minister zoo dikwijls verklaard heelt zeer toegene gen to zijn, in hooge mate bevorde ren, ook al zouden gebeurtenissen in het Britsche Rijs of elders de grond- verdragtrwijzigiiig eeiugszins anders doen loopen, aan men ter vijfde Bonds vergadering verwachtte. Wij hopen, dat de minister er in zat slagen, zijne me deregeerders er toe te brengein, dat het voor der Delegatie spoedig gevolgd wordt door een voor der Regeering. üouwkapitaal. Geen Kykshypotheken. Eenigen tijck geleden riontle de Bond vaib Arbeiderswoningbouw vereeingin- gen ui Nederland tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het ver zoek er toe mede te werken, dat de yp reeds bestaande comiplexen vuïTwo- iliiigwetwondngen rustende hypotheken teSTbehoeve van gemeenten op daar toe strekkend verzoek worden geroy eerd, opdat die complexen daarna met nieuwe hypotheken zouden kunnen woir-j uon beswaard tot het verkrijgen van nieuw bouwkapitaul. Op dit verzoek heeft minister Aal- berse geantwoord, dat de studveooin- niesie uit den Woningraad op het ka pitaal, dat thans voor woningbouw be schikbaar is, zooveel mogelijk ten be hoeve van den vereenigingsbouw den band wenaoht te leggen. Voor den par ticulier zal echter iiypolheek vrijwel niet meer te krijgen zijn, wat natuur lijk moet leiden tot ontreddering van den particulieren bouw en stijging uer hypotheekrente. Ook voor het door de commissie geopperde secundaire plan geldt dit bezwaar. Naar de overtuiging van den Minis ter zal een behoorlijke woning voorzie ning, ook vpor de valide arbeiders, alleen mogelijk zijn door de mede werking van een krachtige particuliere bouwnijverheid, waarom de Minister meent, dat de voorstellen niet zijn te aanvaarden. -k Voor de slachtoffers van Wonosobo. Wij vernemen, dat de Koningin naar aanleiding van de verwoestingen in Wonosobo, aangericht door de jongste aardbeving op Java, een bedrag van f 2000 heeft doen siotrten in het Sane- roe-fonds; dut besterad is tot leniging van den nood, veroorzaakt door der gelijke natuurrampen in de Koloniën. De voorgestelde salarisschalen voor Rijksambtenaren zullen in den Haag eenige huwelijken op hun rekening kiijgen. Zooals bekend is, zal een ge huwd ambtenaar een toeslag krijgen. Naar het Vad. vernam hmben een aantal rijksambtenaren naar aanleiding van deze voorstellen besloten om voor 1 Januari te huwen, ten einde aan- spiaak te maken op den huwelijkstoe slag. Ontwerp-verkiezingsprugram der A.-R. Party. Het Centraal Comité van Anti-revor lutionaire Kiesvereenigingen (geves tigd Dr. Kuyperstraat 5, Den Haag) heeft aan de kiesvereenigingen een ontwerpeiemb|u.sprograni' toegezonden In dit ontwerp begint de qnti-revo- lutionaire partijleiding met het teeke nen van de positie welke de partij baars inziens bij de stembus van 1925 behoort in te nemen, „Zich bij de komende verkiezingen voor de geheel© piolitijeRe adtie uit drukkelijk stellende op haar Beginsel program, ,zal dq Anti-revolutionaire Partij met nadtruk moeten doen blijken van het voornemen om met de ten dienste staande middelen het nationa le bestaan te handhaven en te ver sterken. Het Centraal Comité brengt daarom deze twee punten op den voor grond 1. Voortgaande bezuiniging ia s nijko dienst, oj.puH. net }»coumanisch leven Minne worden ontlast van den oveima- tigen belastingdruk en vrijer kunne ademhalen. 2. Steun aan alles, wat in het vol- kerenverkeer ae heerschappij van net recht kan venzekeren. zoolang mei eene algemeene, die heerschappij be- vestigenae regeling onaer ae votReu is tot stand gekomen, ben oud van on ze nationale weermaont in Nederland eu ui indie en oesiist verzet tegen eenzijdige nationale ontwapening. Voorts staan nog op liet program ae volgende actueele programpunten: „af schaffing van de staatsloterij losma king van den tittanoieelen bond tus sohen den Staat en de ivoi-Kgenoot- schappen, echter niet aan na voorai- gi.ande uitbetaling aan dut rechtheb benden van hetgeen hun reontens toe komt bestrijding van drankmisbruis bevordering van Zondagsrust afsenaf- hng van den vafccinedwang aïsohai- fing van deu stempiichv wijziging van art. 54 Gemeentewet in dien zin, dat benoeming van leden der in dat arti kel genoemde commissie san plaats hebben ook uit ingezetenen, die geen Ut! zijn van uen Gemeenteraad uil- bouw van het instituut der thans be staande z.g. colleges van advies en bet leggen van verband tusschen der- zeuveu- werkzuaimie^en teri voorberei ding van een late*- in het leven te roe pen vertegenwoordiging der maatschap pelijke groepen en belangen bevor dering van bedrijfsorganisatie waartoe tie weg wordt gebaand door een wet- telijken uitbouw van het arbeidscon tract invoering 'der ziektewet-Taima op enkele punten gewijzigd (zonder daarom en dit in ov e r eens temming met Patrimonium en lieV Christelijk Nationaal Vakverbond elke andere oplossing onvoorwaardelijk af te wij zen); herstel va«-het recht der Over heid om den moordenaair aan het le-* ven te straffen wijziging in de uit- voering onzer gehoede onderwijswet- geving en zoo noodiig in die wetgeving zeil, opdat eenemjds meer intkome het ideaal van ,^e vrije school voor heel de natie" en anderzijds meer re kening worde gel»ouden met den gel de lijken nood der openbare kassen; in ludié bestuursdecéntraiisatiegrootere staatkundige zelfstandigheid van Ne- derlandsoh-lndië, enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag Ij9 Nov. Algemeene Beschouwingen Staats- begrooting. De heer VAN GIJN (v.-b.) wees er op, dat de regeering op opmerkingen in het voorloopig verslag niet is inge gaan, zoodat spreker wel genoodzaakt is ip herhaling te treden. Hij deelde in hoofdzaak de beschou wingen over het sluitend maken van het budget iu dé memorie van ant woord. Spr. ging terug lot de niillioé- nennota van luzd en Uilig na hoe het tekort, dat er toen was, gedekt is. bpr. heeft er bezwaar tégen, dat deze dekking voor ioo'n groot deql geschied is door nieuwe belastingen, pit is ech ter spr.'s hooidbezwaar. Hij neemt het den minister niet kwalijk, dat nij pes simist is indien hij sieckits zorgt, dat zijn pessimisme niet in deu kijker loopt en hij daardoor zijn doei voorbij scuiet Spr gelooft trouwens ook niet, dat ae minister te pessimistisch geweest »s. Spr. heeft dan ook een andere reden waarom, hij de politiek van den minis ter niet fraai vindt. Hij maakte van de nieuwe belastingen een siuitposl en daarom lag het voor de hand dat hij meevallers aan d(pn sluitpost ten goe de zou doen, komen. Dit is echter n.et gescniéd, imtegeigeel, ae uoiastiiiigen zijn verhoogd. Dubegiijpeiijk acht spr. het in dit verband', dat de tanefwet er doorgejaagd moest worden. öpreker weet wel, dat de minister zal zeggen: wij zijn er nog niet, wacnt oven, tot er nieuwe bezuinig.ngen ko men. Maar spreker gelooft er niets van Hij sloot zich aan bij hetgeen de heer Marchant gezegd heeft over de bezui nig ingsidonuiiiKsi es. Maar hij geioolt niet, ai gaat men an de goede richting, dat er veel bereikt zal worden, want vooi de massa is nu het groote doel de sluitende begrooting is bereikt. Spr. was al heel tevreden geweest als de minister met een 'budget geko men was met een' tekort van 32 milli oen, maar zonder nieuwe belastingen. Men zou dan niet zoo ingenomen zijn met zijn beleid, maar hij zou meer lof verdiend hebben. Het beste, wat we nu nog verwachten kunnen, is dat ver dere belastingverhoogingen uitblijven. Maar tot verlaging van de lasten, die op productie en kapitaalvorming druk ken tengevolge van de hooge belastin gen, worden weer nieuwe belastingen aangekondigd. De verlaging van de verdedigingsbelasting, de eenige, die kapitaalvorming bevordert, omdat zij d© crisisschuld aflost, zou spr. betreu ren. Spr. betoogde, dat kapitaalvor ming noodzakelijk is, bestreed ten de ze den heer Schaper en waarschuwde ervoor dat men niet verwarren moet de vorming van kapitaal in een be paald© richting en de vorming van ka pitaal in 't algemeen. De heer NOUiNS besprak de poli tieke formatie en wees er' op, dat de rechterzijde nu eenmaal bestaat uit verschillen. Vandaar dat niet iedere groep verwezenlijkt kan zien wat zij in het algemeen, belang wenschelijk groote doozen TMUTTtN mi u acht. Wie daarover echter het minst te klagen hebben rijn de leden der op positie. De hoofdzaak van dit kabtnet, dat nu twee jaar aan bet roer is ge weest, was het herstel van het finan cieel evenwicht. En de nuchtere wer kelijkheid, waarop de heer Wijnkoop rich z.oo gaarne beroept, is dat er nu is een ongeveer sluitende begrooting. De muiister van financiën heelt dat mei medewerking van zijn collega's verkregen. Van verschillende zijden .s erkend, dat dit resultaat bereikt is en wanneer we nu nagaan, dat men in vele andere staten met dit vraagstuk nog leelijk in de maag zit en iedere minister van ünanciin steeds weer ko men moet met voorstéllen tot het slui tend maken der begrooting, dan moet men dezen arbeid, waardeeren. De partijgroepeering verdedigde spr. op grond van de overeenkomst in le vensbeschouwing ter rechterzijde. Men kan de groepeering baseeren op be langen maar cok op dieper liggende gronden. Hei Nederlandsche volk ver kiest de laatste groepeering. Wat be treft de eenheid in de Katholieke par tij wees spr. op do wljz.ig.ng in die partij, daarbij betoogende dat de kie zers volkomen liet recht hebben hun meening in georganiseerd verband te zeggen. De katholieke partij mag niet zijn de partij van een stand noon van de ambtenaren en arbeiders, nooh van de bezitters. Haar eenheid berust op d® Christelijke beginselen, iedere kie zer vindt in deze partij zijn plaats, in een andore partij hoort een katholie ke kiezer niet thuis. De heer VAN VUUREN (r.-k.) spiak zijn verbazing uit over de mededeel zaamheid der Regeering in zake de liquiditeit der Rotterdamsohe Bank. Eenmaal zoo ver gegaan, had de Re- geering zich niet achter liet bankge heim moeten versohuilen. De heer TER HALL (v.-b. kwam op voor de oud-gepensionneerden en her innerde aan zijn vroegere pleidooien daarvoor. De beer VLIEGEN (s.-d.) vroeg in lichtingen over het Kroondomein en zijn opbrengsten. De vergadering werd daarop ver daagd tot heden. GEMENGDE BERICHTEN. Autobus in brand. Gisteravond is op den weg van Rot terdam naar Dordrecht een Fordbus vim de lijn Rotterdam—Zwijndrecht in brand geraakt. De oorzaak was „badk firing" zooals de term luidt. De ont stekende vonk sloeg terug in de car burator druppelende benzine gaf in eens voedsel aan het vuuir en het was wonderlijk te zien hoe snel, de wagen in lichte laaie stond, want in een oogwenk (jeelde het vuur zich mede aen de benzinetank, die ten slotte ont plofte. De chauffeur en de eenige pas sagier wisten zich snel te redden en konden op den eenzamen dijk niet an ders doen dan het schouwspel van het veiwoestende vu up gadeslaan. Aun de bekomen brandwonde»» overleden. Mej. de Vries, dienstbode bij de fa milie H. te Arnemuiden die Maandag j.l. in brand geraakte doordat zij te dicht bij de kachel stond' is hedeu- morgen in het ziekenhuis te Kampen aan de bekomen verwondingen over leden. De bedrogen Nederlanders te Weenen. In Weenen is uitspraak gedaan in l et proces tegen Zettel, die o.a. den Nederlander Th. H. voor groote be- oragen opgelicht heeft. De beklaagde werd veroordeeld tot tien jaar zware kerkerstraf wegens ontrouw, hij werd vrijgesproken van de beschuldiging van bedrog. LUCHTVAART. De verongelukte Portugeesche vlieger. Een wrakhout gevonden en herkend. Gistermorgen te 7 uur is uit het vliegkamp De Mok een groep water vliegtuigen van den Marine Luchtvaart dienst opgestegen ter opsporing van den Portugeesohen vlieger Ca bral, de vlieger die indertijd1 de bekende Ooe- aanvlucht beeft ondernomen. Bij 't departement van Marine kwam heden telegrafisch bericht in, dat door Ket 9 toom-vissoheirsvaartuig O 87 te Ostende is aangebracht ee«i stuk wrak hout dat opgeviseht was ten Zuiden van Beachy-head in1 het Kanaal op 1 gr. 20' O. L. en 50 gr. 37' N. B. op den 18en November omstreeks 8 uur 's morgens. Het wrakhout bleek te zijn 'n stuk van een drijver. Hierop kwam' eed ge tal voor, en bij nader ondersoek aan de Fokker-fabriek bleek dit getal over een te stemmen met een getal dat voorkwam op een der drijvers van den Portugeeschen vlieger Cabral, zioodat thans alle twijfel hieromtrent is opge heven. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 November 1924, Geen spreekuur. ■De wethouder van Omderwys, de heer F. L. J. Lafeber, is verhinderd. a.s. Maandég spreekuur te houden. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat vergunning hebben ver leend aam H. J. Maree, Turfmarkt no. 46 te Gouda en zyne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner smederij door byplaat-^ sing van een autogenisch iaschapparaat, op' het open terrein gelegen achter de weik- plaafs van-het perceel plaatselijk gemerkt Turfmarkt no. 44, kadastraal bekend ge meente Gouda Sectie B no. 2388; en aan A. J. van der Weyden, Graaf Flo- risweg l'l te Gouda, en zijne rechtverkrij genden voor zijn rytuig- en caroeseriefa- briek, en wel door het plaatsen van 3 elec- tromotoren, respectievelijk 2 van 2 en 1 van 5 P.tL, vpor het in werking brengen der verschillende machines, in het perceel plaat selijk gemerkt Nieuwsteeg no. 8, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie C No. 792. Voor beiden behoudAi het recht van be- langthebbende(n) tot hért instellen van be roep binnen 14 dagen by \M. de Koningin ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daaYvan gelijk tijdig kennis aan net gemeentebestuur en (bij deufwaardensexploitaan de(n) ge- ne(m), aan wie de vergunning is verleend, Wijziging algemeene verordening v. Politie (aanvangsuur kaasmarkt). Door een achttal kaashandelaren, maikt- bezoekers der kaasmarkt te Gouda, is tot B. en W. het verzoek gericht het 'aanvangs uur der kaasmarkt, gedurende de winter maanden, op negen uur des voormiddags te willen stellen. Zjj geven daarbij al» hun overtuiging te kennen, dat hiermede zoo wel de belangen van de handelaren als van de landbouwers gediend izullen zyn, temeei daar laatstgenoemden toch meestal niet voor 9 uur ter markt komen en degenen, die in de naaste omgeving wonen, dan nog verschillende 1 werkzaamheden voor de markt kunnen verrichten. Het bezwaar van adressanten bestaat hierin, dat zij thans voor eenige vroeg ter mankt komende, boeren toch aanwezig moe ten zyn, terwijl de maikt zelve er niets vroeger door beëindigd wordt. Bovendien zoude een aanvangsuur van 9 uur naar hun meening nog meer koopens trekken. B. en W. hebben had advies ingewonnen van de Ned. Vereeniging van Kaashande laren,.de afd. Gouda en omstreken van de Htollandsche Maatschappij van Landbouw en den Bond van Kaaaproducenten te Gou da, en uit deze adviezen blykt dat, hoewel in dezen verschil van meening bestaat, de meerderheid geneigd is tot het doen vast- stelien van een later aanvangsuur dan 8 uur des voormiddags. Bovendien ontvingen B. en W. nog een adres van de te Amsterdam gevestigde „Vereeniging van Amsterdamsche tóias- grossiers", in welk adres ook dringend tn overweging wordt gegeven d€ kaasmarkt niet eerder te doen aanvangen dan te 9 uur des morgens. B. en W. stellen thans aan den Raad voor aan het verlangen der verzoekers gevolg te geven en te bepalen dat gedurende de maanden April tot en met October het ver boden zal zyn kaas op de weekmarkt ten verkoop te stellen of te verknopen voor des morgens 8 uur en, gedurende de maan den November tot en met Maart, voor des morgens 9 uur", voorts de politieverorde ning in dien geest te wijzigen. Examen apothekers-assistente. Te Utrecht is geslaagd voor het examen apothekers-assistente Mej. J. G. C. Pieratna alhier, leerling van den heer A. M. Teepe. Verkooping door Notaris J. v. Kranenburg. iBy de hedenmorgen in het hotel Zalm" door den Notaris J". van Kra nenburg gehouden afslag van de Bouw manswoning no. 76, met aanhoorigheden en diverse perceelen wei- en hooiland, boom gaard etc, onder Hekendorp aan den dijk naby de Goejanverwellesluis is behoudens gunning kooper geworden de heer Jacob Potuit te Bergambacht, met 27j860. By de vorige week gehouden veiling werd voor de woning c.a. groot 3.51.43 H.A. ge boden 15000.voor het perceel tuin land en booangaax-d daarnaast groot 30.45 A. 1800.— en voor het perceel-wei- en hooiland groot 3.24.20 H.A. 10.200.-—. I)e reizende natuur-historische tentoon stelling „Natura". Sinds Dinsdagmiddag ligt aan den Kat- tensingel, naby de Kleiwegsbrug een woon schip, dat de collecties van de reizende na tuur-historische tentoonstelling „Natura" bevat. De leiding van d« tentoonstelling berust 'Mj den heer Marius den Outer, re dacteur van het voormalig populair natuur historisch tijdschrift „Natuurvriend". D© tentoonstelling bestaat uit vrij systematisch bijeengebrachte collecties van allerlei natuurobjecten; zoo treffen wij er een goed verzorgde verzameling inlandsche vogels, opgezet door den Zwolschen Pre parateur Willem Engel». De meeste der ten toongestelde vpgels zyn ook in onze om geving in het wild waar te namen. In bet bijzonder willen wy de aandacht vestigen op den Roerdomp, den Fuut, den Bruinen Kiekendief, den Torenvalk, Aalscholver en d« verschillende „biologische" groepen, die echter, uit den aard der zaak, te veel moe ten bevatten om werkelijk natuurlijk te «jn. 'De verschillende vogels zijn goed gepre pareerd. Er is een kleine collectie Succulenten (Cacbeeën en andere vetplanten) uit de" Hortus Botanicus te Groningen), waaron der ons enkele fraaie exemplaren opvielen- Aan den wand hangen overal uitstekend gepraepareerde exotische «n inheemsche erten en kastjes, dae *,g. .Jïiolo- gueke" groepen bevatten. Verder een aan- jal dieren op alcohol waarvan de Vogel- jj^n, Zeepaardje, Kameleon, Eendenmossel, Vluweelen Zeemuis (Aphrodite) het meest vermeldenswaardig zyn. Op alcohol vinden we ook de gedaanteverwisseling van de Geelgerande Watertor en den Stekel baars, wat 'natuurlyk onze schooljongens Wel zal intereaseeren. In een aquaria vinden we uitheem- gehe en inlandsche visschen bijeengebracht, 0ia. de inlandsche Bittervoorn, Modderkrui per, Baars en uitheemsohe sier visschen, bij voorbeeld de Sluierstaart, een veredelde vorm van d® Gewone goudvisch, de Mes- visch, die met behulp van een lange buik vin zoowel voor- als achteruit kan zwem men en enkele andere soorten. Uiterst merkwaardig is de Axolotl, de larve van een Amerikaansche Salamander, die hoogst zeiden tot volledige ontwikkeling komt, maar steeds in het larvaLe stadium blijft. In den laatsten tyd is het gelukt door in spuiting van een 'bepaalde stof de Axolotl tot volledige ontwikkeling te brengen. Het aanwezige exemplaar is een albino, waar van de bloedrijke kieuwen uitstekend te «en zijn. Te betreuren is het, dat de in landsche Zoetwaterfauna niet in grooter aantal exemplaren vertegenwoordigd is. De in de catalogus vermeldde jonge kro kodil is juist gestorven, zoodat de terra- numbevolking thans 'bestaat uit ©en Le guaan (een hagedissoort), eenige Ringslan gen, Salamanders en een klein Schildpadje Aan den wand hangen verder een aan tal gipsmodellen van de meest voorkomen de zeevissohen, gemaakt door Willem En gels en eenige schilderyen en platen van den Texelschen schilder Maurits H. A. Sta ring, die hoewel goed van kleur en teeke- ning uit een kunstoogpunt niet zooveel te beteekenen hebben. Vermelden wy ten slotte de aanwezig heid van een kleine bliblotheek, bestaande uit v.nj. Hollandsche populaire natuurhis torische werken. De tentoonstelling, die in 't voorjaar een tournee door ons land begonnen is, en de noordelijke provinciën reeds bezocht, blijft thans waarschijnlijk tot en met Zondag hier liggen en is geopend van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur. A. S. Ned. Natuor-Hist. Vereeniging. Naar wij in „Natura" lezen houdt de Ne derlandsche Natuurhistorische Vereeniging op 'Zaterdag 13 en Zondag 14 Dec. a.s. haar Vertegenwoordigende Vergadering te Bre da onder leiding van haar Algemeenen Voorzitter Dr. Joh. H. van Burkom, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. De heer Drop over Walther Hathenau. In de negende Zondagimoi'genby eenkomst van het Comité voor Arbeidersontwikkeling alhier, op 23 November *us., zal de heer W. Drop van Amsterdam, een spreekbeurt vervullen over Walther Rathenau. De pianist en fluit-virtuoos P. Edwarts uit Amsterdam, verzorgt het muzikale ge deelte en zal ten gehoore brengen: „(Ja- v ale na 'Rusticana" van P. Mascagni, „Char- das" van Monti, een gedeelte uit „de opera ivlignon" van Ambr. Thomas en „Sonate Jean Jaurès" van Edwarts. .Zoowel de heer Drop als de heer Ed warts traden het vorig seizoen met groot succes voor het Comité op en zyn dus voor het Gjoudsche publiek al goede bekenden. De bijeenkomst wordt wederom belegd in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Ge noegen", Boelekade en is voor een ieder toegankelijk. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 19 Novembér weaden de volgende uitspraken gedaan: Wegens te Zevenhuizen met auto Ven standplaats innemen: W. v. G. te Cappelle 4 subs. 2* d. Wegens niet als getuige verschijnen: J. V. en I. B., beiden te Bleiswyk, ieder 4 subs. 2 d. Wegens fieteen zonder licht: G. N. te Gouda 0.50 subs. 1 d.; P. V. te Moerca- pelie en J. D. H. te Gouda, ieder 2 subs. 1 d. Wegens openbare dronkenschap: J. T. te Gouda 2 subs. 1 d. Wegens overtreding Invaliditeitswet: C. M. K. te Waddinxveen 43 m. 1 subs. 43 m. 1 d. Politie. Op eiken dag desvoormiddags tusschen 1J en '12 uur, zyn aan het bureau van po litie alhier inlichtingen te bekomen, om- bent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen: 1 kindertaschje, 1 ring met 3 sleutels, 2 sleutels, 1 grijze ceintuur, 1 sleuteltje, 1 schop. Voorts zyn te bevragen: lmuts, J. Hejj, Tuinstraat 31; 11 broche, H. Zandvoort, Wydstraat 25; 1 hondje, H. Hoogendoorn, Kuiperstraat 7; 1 muts, N. d. Wolf, Wijdepoort 2; 1 medaillon met 2 portretten, W. v. d. Straaten, Regentes- seplantsoen 25; 1 vulpenhouder, F. Crebas, Dubbele buurt 7; 1 geit, W. Veenstra, Waaiersluis; 1 étui metkammetje, D. Gou- driaan, N. Haven 70; 1 gymnastiekschoen, van Hoorn, melkboer, Stolwykersluis; 1 kinderwantje, Driessen, Heerenstraat 171; l riem, T. de Jbng, W. Tombergstraat 48; 1 paardenbel, L. Mimpe, Raam 302; 1 roo- de ceintuur, A. 'Bezem, Boeohweg 26; 1 tandtaschje met inh., L. v. Maaren, Hee- *«nstraat 25; 1 rozenkrans, J. de Groot, P. Hendrikstraat 77; 1 portemonnaie, P. Prin- A. de Vischmarkt 76; lmedaillonl, H- ftbomhout, Gr. Florisweg 8; 1 gryzen ^Hrtuur, L. v. Eyk, dhr. de Wethstr. 12; 1 hoeveelheid béter, H. Verkade, Bocken- wgstraat 126; 1 gryzen ceintuur, W. C. Seheeren.s, Raam 284; 1 kinderbontje, L. de Speldenmakersteeg 19; 1 sjaal, '•n lange, Gouderak 90b; 1 duimstok, J. dt Boen, Groenendaal 59; 1 voegspijker, S. Nuvelsteyn, Wilhelminastr. 27; 1 hond, J. Vlag, Kuiperatr. 1; 1 kinderportemonnaie, S. de Jong, Raam 32; 2 zakken met brand stof, C. de Gruyl, TMrfmarkt 1132; 1 da messchoen, Meilof, v. Stryenstraat 20; 1 paar wollen kinderschoenen, J. Vos, Wale- steeg 21; 1 koperen dop van auto, de We ger, Bogen 27; 6 hrillendoozen, A. Barend- se, v. Stryenstraat 44; 1 lhondje, P. v. Willigen, Stolwykersluis; 1 nachtjapon, M. Blok, Boomgaardstraat 62; 1 gewicht, P Gravensteyn, v. Beverninghlaan 28; 1 gee- le handwagen, C. H. Kraneveld, Kleiweg; 1 sigarenpijpje, W. Uues, R. v. Catsweg 1176; 1 reiszak, A. Viner, Bloemend aal L 68; 1 kinderhandschoentje, W. I. de Weger, Boelekade 203; 1 paar handschoenen, Prin- senbeig, St Josephstr. 66; 1 taschje met inh., v. Dantzig, Markt 14; 1 rozenkrans, M. Wientjes. L. Tiendeweg 44; 1 gr. hand schoen, W. v. d. Steen, Gouwe 186. Omtrent eenige gevonden rywielbelas- tingplaatjes zyn aan het bureau inlichtin gen te bekomen. „Als de winter komt." Vanaf Vrijdagavond gaat in Thalia- Theater de filan in 8 bedrijven „Als de win ter komt", die volgens de aanJcondiging veel mooier is dan het veelgelezen boek van dien naam van A. S. M. Hutchinson. Voorts Hollandsch Nieuws: de St. Hu- bertusjacht. St. Maarten te Venlo en de wedstrijd Zuid-Nederland'Luxemburg. „De wedloop met de schaduw" Wy herinneren nog even aan de le Abon nementsvoorstelling hedenavond in den Schouwburg, waar „De wedloop met den schaduw" van Wilhelm von Scholtz wordt gegeven door het Schouwtooneel, met Jan Musoh als Dr. Martin en Mevr. van der Horstvan der Lugt Melsert als zijn vrouw. Dit heel eigenaardige tooneelspel is door het Schouwtooneel overal met heel veel succes gegeven. Vertrokkenen uit Gouda. Bij de lange lijst van gevestigden, die wy dezer dagen hebben opgenomen, behoorde nog een groot aantal namen van hen die cnze stad hebben verlaten. Deze lijst heb ben wy door gebrek aan plaatsruimte la ten overstaan, en laten haar thans volgen. Vertrokkeneh: I. D. German uit Gouwe 48 naar Dordrecht, Vrieseplein 4; E. Emons uit Oosthaven 54 naar Amster dam, Tilanastraat 741; M. L. Gerritsen, uit Heerenstraat 72 naar Voorburg, Kon. Wilh. i .qnn 428; H. Loendersloot uit Boelekade 117, naar Voorburg, Kon. Wilh. Laan 428; M. van Driesten uit Turfmarkt 62 naar Lekkerkeric, Lekdijk; C. R. J. Kuipers van Lande uit Bockenbergstraat 99 naar Ame- rongen, p.a. K. G. A. de Ridder; W. Ver waal uit Boomgaardstraat 61 naar Rotter dam, Dortscbe straatweg 407; ~*A. Zaal uit Markt 32 naar den Haag, Galeusstraat 105; J. Knor uit Raam 201 naar Hillegeraberg, Kootschekade 19; H. M. Straver uit Graaf Florisweg 83 naar Reeuwyk; J. Oosterwyk uit Kleiweg 79 naar Reeuwyk, p.a. W. v. Dijk; J. Vermeulen uit Bleekerssingel 10 naar Leeuwarden, Voorstreek C 50; G. van Dijk uit C. Ketelstraat naar Apeldoorn, Nieuwstraat 61; M. de Groot uit Fluw. Sin gel 36 naar Alphen a. d. Rijn, Hoorn 212; J W. Smit uit Lange Tiendeweg 51 naar Veendam, Kerkstraat 16; M. G. J. Nebbe- ling uit N. Markt 11 naar Arnhem, Kla- rendalsche weg; H. Floren uit P. C. Both- straat 6 naar Rotterdam, God. Botersloot 87 B; J. A .Schoonderwoenl uit Tuinstraat 9 naar Gouderak B 167; J. Bres uit IJssel- laan 87 naar Amsterdam, Prinsengracht 75; Fl. Cats uit Fluw. Singel 103 naar Rot terdam, Amannstraat 222; J. van Maurik uit Varkenmarkt 1 naar Boskoop, Boot straat 15; O. Thyen uit Krugerlaan 57 naar Apeldoorn, Nassaulaan 3; G. Mamschot uit Steynkade 32 naar Tilburg, Gasthuisstraat 32; J. Bakker uit Erasmusstraat 1 naar Schoten, Rijksstraatweg 194; A. Jens uit Markt 34 naar Enschedé, G. J. van Heek park „Theehuis"; W. Rykelyfchuizen uit P- C. Bothstraat 11 naar Loon op Zand a a Moer; P. Kalkman uit P. Hendrikstraat 62 paar Gouderak; S. F. Sterk uit Krugerlaan 130 naar Haastrecht, Hoogstraat; A. v. d. Leeg uit Crabethstraat 47 naar Reeuwyk, 's-Graivenbroeksche weg; C. Otten uit Markt 34 naar Tilburg, Piusstraat 9; L. v. d. Wijn gaarden uit Vlamingstraat 41 naar Rotter dam, Bloemfonteinstraat 22b; M. E. Bos man uit Wales teeg 10 naar Oudenbosch, Kericstraat A 271; A. de Jong uit Raam 75 naar 's Hoge, Baldiuisenstraat 59; J. J. Bos man uit Vrouwenvestesteeg 6 naar Bergen op Zopm, Lindeniaan 40; H. H. Bosscher, uit Gouwe 202 naar Giessen Nieuwkerk; C. D. van Duyn uit Peperstraat 132 naar Wil lige Lange rak, Cabauw B 21; J. Th. Hooy- mans uit Goude 6 naar Alphen a. d. Ryn, Steefcterweg 67; J. A. Verwoerdt uit Cra bethstraat 10 naar Stolwyk, Beyerscheweg, p.a. L .v. d. Bas; E. J. H. Gobee, Maikt 9a, naar 's Hage, H. de Grootstraat 81; C. v. d. Berg uit C. Ketelstraat 20 naar Breda, Haagdyk 180; J. M. A. Groenendaal uit Dr. Leijdstraat 3 naar Katwijk, St WUlebror- duscollege; T. Hansma uit woonwagen naar Haarlem, Oudewg 57; P. J. Hewiquez uit Kleiweg 76 naar Amsterdam, Tessel- schade Ziekenhuis; H. v. d. Waal uit Zeu gestraat 3 naar Dordrecht De Genestet- straat 402d; A. Peetere, Kleiweg 59 naar Delft; Oude Langendyk; J. N. Lammere uit Pretoriaplein 28 naar Utrecht, Agnieten- straat 2; S. v. d. Kind uit R. v. Catsweg 194 naar Rotterdam, Albrechtskolk 113a; M. C. van Eijk uit Vrouwensteeg 31 naar Waddinxveen, Dorpstraat 164a; N. Both uit R. v. Catsweg 49 naar 's Hage Bankastraat D. de Jong uit Snoystmat 60 naar Maasland, Weverekade 138; W. H. Riet schoten uit v. B. Y. Park naar Zeist; M. J. Boom uit L. Dwarsstraat 33 naar Maasland, Weverskade 89; A. Schouten uit Boelekade 123 naar Boskoop, Puttekade 58; S. Rys- dam uit Karn. sloot 186 naar Amsterdam Wijtenbachstraat 69a II; J. Schout» uit Dykatraat 3 naar Gouderalt, Veèrstraat; bf Cohen uit Crabethstraat 58 naar Rotter dam, Voorburgstraat 108; A. H. L. Ger- lings, Minderbroeders teeg 8 naar Rotter dam, Mathenesserlaan 297; F. A. Vlaar- dingen uit Oosthaven 10 naar Rotterdam, Stationsweg 4a; A. Malipaard uit Katten- singel 94 naar 's-Gravenhage, L. v. Meer- uervoort 300; M. W. Malipaard uit Weet- haven 71 naar 's Hage, Staten laan 89; J. Valkenburg uit R. v. Catsweg 208 naar Rotterdam, Hooge Boezem 25. AffMMÜL 20 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg, le Abon- nemen t svoorstell ing. 20 Nov., 8 uur. Remonstrantse he Kerk. Dr. L. J. van Hoik over „De wordende God.' 20 Nov. 8 uur. Blauwe Kruis. Ledenverg. E. H. b. O. 21 Nov. Soc. ,d>e Réunie", Cursus Letter kunde, afd. Gouda Volksuniversiteit. 22 Nov. 8 uur. Goudsche H. B. S.-Vereen. Dansavond. 22 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. C. v. A. „Brand in de Jonge Jan". 23 Nov., 1(H4 uur. Zaal Kunstmin. 9e Zon- tlaganorgenb ij eenkomst Comité voor Ar- beide «ontwikkeling. 29 Nov. 6V6 u. Zaal Concordia. Feestavond Goudsche Ziekenkas. M 2 Dec. 8 uur. Zaal Concordia. Ledenverga dering „Goudsche Ziekenkas". De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze wede tot en met Vrij dag 21 November, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). Uil DEN OM'l'KEh ALPHEN a. d. RUN. De Rechtbank te Den Haag heeft uitge sproken het faillissement van L. Verbeek, koornan alhier. Tot curator wend benoxind Mr. H. Jongenburger. BERGAMBACHT. Os. H. W. Bouman zal op 25 November te 7 uur in het Café van dett heer van Soest alhier en op 2 December te 7 uur in het café van den heer T. Brandt te Ammerstol spreken voor het Groene Kruis over Eer ste Hulp bij Ongelukken. CAPELLE A. D. USSEL. In deze gemeente wordt een reinigings dienst ingesteld met autotractie. GOUDERAK. Doofyde Gemeente- en Rijkspolitie al hier is procesverbaal opgemaakt tegen H. B. wegens overtreding der Arbeidswet. Overeenkomstig den wensch van vele ouders van leerlingen der Openbare Lagere School, heelt de Ouaercommissie tot den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente het verzoek gericht te willen bevorderen, uat de consulent aan schoolgaande kinderen ge legenheid geeft tot catechisatie. BEKEN DORP. Burgerlijke 8ti*nd. ONIDiEKTROUiWD: Jurtahnés Cornells van den Hoek, 24 j., te iHaastreciit eu llanna van de Griend, 26 j. OViERLEDEN: Willemijntje Verwaal, 8l> j., wed. van Dirk Grootendoret, Bodegra ven. Jannogje Cornelia v. Dam, 3 weken, te Gouda. LANGE RUIGE WEIDE. Burgerlijke Stand. GEBiORENMantyntje, d. v. H. de Hoog en 'i'. van Vuuren. UUDJOtJilUtk a. USSEL. Da Uniecollecte heeft hier in totaal op gebracht 160.28. Wegens vertrek van den heer P. Hon- koop Jz. naar Gouda is een plaats open gevallen in den gemeenteraad. Volgens de betrokken lijst,is voor de verkiezing van een opvolger aan de beurt de heer J. Both ARMENZOHfj. Het werk van het Burg. Armbestuur. Uit de zoo nu en dan gepubliceerde ver slagen van Burg. Armbesturen blykt hoe zeer de arbeid van het Burg. Armbestuur in de latere jaren is veranderd, hoe het zyn eigenlijke taak met meer kan beoefe nen. In het zoo juist verschenen verslag van het B. A. te Nijmegen over 1923 wordt daarop nog eens met nadruk de aandacht gevestigd. Aan deze verandering van den arbeid, zoo «egt dat verslag, heeft het vraagstuk der werkloozemrerzorging wel de meeste schuld. Gedurende de laatste ja ren wordt de oorspronkelijke taak van het burgerlijk armbestuur byna geheel be- heeracht door d« zorgen, welke de crisis- steunregeling meebrengt. Op tyd en werk krachten ,zoo noodzakelijk voor de huis zittende armen, wordt beslag gelegd ten behoeve van hen, die meenen dat behoeftig zyn tengevolge van werkloosheid (soms vqak gewilde), een voorrang en voorrecht geeft boven behoeftig zijn tengevolge van ziekte, ongeluk e. d. En als men dan con stateert, dat met wat wericelyk goeden wil dikwyls slechts oen zeer tydelyke periode van werkloosheid behoeft te bestaan, dan wordt de wensch om zoo spoedig mogelijk tot den ouden toestand weer te komen, des te klemmender. Wat vooral door den thans heerechenden toestand iydt, is het contact het bekend zyn anet de gezinnen. Bestand voorheen een zekere band tusschen de arm- verzorgere (n.l. de leden van het B. A.) en de gesteundem, zulks is nu nagenoeg geheel uitgesloten. Andep werk tengevolge van de crisissteunregeling vergt te veel tijd. Een tweede factor, die er toe meewerkt om het meer intensieve van den arobeirf van het B. A. te verslappen, is het te groo te aantal, dat steun komt vragen. Ook op dit punt bestaan bij aanvragers de meest verwarde begrippen .Een feit is, dat door het vlotte varkenen vmn crimssteun de idee is ontstaan van een zeker recht op steun. In het vorig jaarverslag wees het B. A. reeds er op, dat een gemaJtkelykheid to. vragen valt te cunstateercn, die werkelijk verwondering wekt. De meest eigenaardige gevallen doen zich voor. Men komt het eenvoudig maar eens proboe ren. hen bui tenman, in het bezit van wat land en vee en eaa paar kinderen aan het werk in de stad, komt eens inlichtinge^ over steun vragen. De man, die vroeger het woord armbestuur al iets verachrikkeiyks vond is er in den tegenwoordigen tyd zoo mee vertrouwd geraakt, dat hy, jnet het inner lijk besef, dat het allicht toch niet* ^uit haalt, er maar eens op afstapt. Uit eelt" gezin met werkelyk goetie verdiensten, wordt een zoon, die werkloos is geworden, onmiddellijk door den vader naar het steunbureau gezonden. Als den jongen maar beduid wordt dat, indien noodag, va der zich moet melden, verneemt men van de geheel© geschiedenis niets meer. Dat tegenover deze gemakkelijkheid tot vra gen ook andere gevallen staan, spreekt vanzelf. Toch is het B. A. van oordeel, dat op dit punt zeer veel veranderen moet en dat, alles erop dient gezet, om aan de steeds meer en meer inwortelende gedachte van steunen op overheidszorg en particuliere lieldadigheid, terrein te ontnemen. Met kracht moert dien kant uitgestuurd. Het 'werk der armbesturen moet, wil het beant woorden aan de opgelegde taak, zoo vlug mogelyk weer in de oude banen worden geleid. Is dit het geval, dan zal hun werk nut hebben en zal van opheffing kunnen worden gesproken. Ztooals nu wordt, zelfs met de grootst mogelyke activiteit en con trole soms het tegenovergestelde bereikt. Bij de bemoeiingen met de crisis weik- ioozen werd vaag geen medewerking, doch wel onwelwillende cubet ondervonden. De afgevoardigdfen der vak-centralen traden zeer dikwyls uitsluitend al» partyman op, zonder rekening te houden met de werke lijke arnvenverzorglng. Aan het slot der algemeene beschouwing spreekt het B. A. over de steunverleening zyn oordeel uit: Zy demoraliseert. Het blykt steeds duidelijker. Te veel, maar vooral te lang, wordt ©r nu al gesteund. Velen verleeren het werken, omdat zy, we tend dat een aardig weeksteuntje wordt gegeven, angstvallig uitzien naar voor hen mogelyk wel passenden arbeid. Men heeft door den duur der «teunverleenlng ver leerd,, de tanden eens op elkaar te zetten en de handen uit tien mouw te steken ^n werk aan te pokken waar men in het be gin misschien wait vreemd voorstaat. Steun en we rit verschaffing zyn veler ideaal. Moet het niet telkens worden geconsta teerd, dat men by werk voor 18 en steun van 13 allerhande bezwaren heeft en den steun verkiest, omdat men volgens tleze groep toch niet voor ƒ5 kan gaan werken. Of waar Is het anders aan toe te schrijven, dat in het mooist en best van de dagen al tijd en alleen dezelfden werk vinden en de groep, waarop hier wordt gedoeld, steeds de kantjes er weet af te loopen, tenay de steun wordt ingetrokken of sterk vermin derd. De innerlijke overtuiging van het B. A. In, dat het mes er in dient 'gezet te wor den, wil men ooit van deze fatale geschie denis, die niettemin met de beste bedoelin gen is opgezet, afkomen. MAUia'BLKiiaiLfr. Kaas- en Veemarkt. GOUDA, 20 Nov. 1924. KAAS: Aan gevoerd 129 partijen. Handel matig, le kw. 72—74, 2e kw. 68—71, Zwaardere Ryks- meric 76, met Ryksmerk 7274, J 69 71. BOTER: redelijke aanvoer. Handel flauw. Weiboter 1.16—dJd2Vk. VEEMARKT: Melkvee goede aanvoer. Handel matig, 375425. Vette varkens groote aanvoer. Handel matig, 0.880.40 per half K.G. Magere varkens groote aan voer. Handel matig, 0.300.35 per half KG. Magere biggen redelijke aanvoer. Han del stug. "612 per stuk. lammeren re delijke aanvoer. Handel redelijk 3640 Nuchtere kalveren redelykeaanvoer. Han del redelyk. 16—20. Jong vee van 300476. Handel vlug. EIEREN: Weinig aanvoer. Handel rede lijk. Per 100 stuks 16.60—16.50. GRANEN. Vast gestemd. Tarwe 16-/21.50; Rogge 13.60- 14.50; Gerat 14—14.60; id. chev. 16—16; Haver ƒ11.60—14; Erwten 17—22; Brui- neboonen ƒ27—31.60, alles per 100 K.G. Coöp. Ver. „De Boskoepsche Veiling". Rozen: Ophelia 1.60—2.00—2.60; Golden Ophelia 801.80; Sunburst 66; Hadley 1.80-2.48; Pr. de Bulgarie 35; Columbia 1.001.90 2.60; Butterfly 2.60; Mac Keiler 1.90; Kai- serin Aug. Victoria 36—60; Pernet 1-80 2.00; Freiburg 2.60. Ohrysanthemum 20—38; id. (tros) 60—90. vuil Genève aanvaurd, wellicht met et-nige wijzigingen. De dubbele moord te Wychen. ARNHEM, 2d Ati*. Heden stonden voor het gqreaiisnoi le Arnhem terecht van Munster en van uen Broek be schuldigd vau den loibbelen moord te Wijchen gepleegd. Do rechtbank had hen reap, tot levenslang en 7 jaar ge- vungemtistraf veroordeeld. in de zaak vua Van den Broek werd als getuige genoord de electrwien Her men» uit Nijmegen. Van den Broek heeft tegen getuige ge«egü, ik weel nog wel eeu inüruakje te doen. x>it v. d. Broek in Februari 1924. li ij heeft toeu gedoeld op de woning vru de sluchtotiers Willem». Ook heen tn4 met getuige gesproken over eeu inbraak in Neoru-Brabuut. Van den Broek ontkende deze veritlaringML Wel verklaarde hij dat hij getuige een paar adressen gaf om daar in ty breken o.a. uen notaris. Overigens bleef hij oij ue verklaringen voor de rechtbank aige- legd. iv© advocaat-generaal, inr. tinopiu», wenschte de politie geluk met de goe de kijk die zij op de/© zaak heett ge- luiu. apr. achtte ue straf die van uer Broek opgelegd is te laag. Gebleken is dat bekl. reed» weken Vau te voren heeft rondgeloopon met plannen lot inbraak. Bekl. neoft het vuile werk aan v. Munster overgelaten en deze er voor laien op^r«aicu. opr. eiscnic b juur gevuiifconisstrui loet a.tre.» van ue preventieve neouieuu». Air. Boiuxike, ue vc-rueuiger van ue- klaagde, acht een sliui van -è vdtuoende. Bekt. nog eetuuaal genoom goefi v. Munster vua» udoa ue sohu»d. »>u uitspraak is oepuald up lI ciu- vcmber a.s. De inbraak te Kampen. 20 Nov. KecnUxank wees hedeWown* in de zaak tegen de drie Am sterdammers die teiechtatonden wegens in braak gepleegd in het correspondentschap van de Nederi. Bank te Kampen. W. Nadort werdtot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld, de ander« beklaagden, F. Goudsmit en G. v. d. Heyden werden beiden tot zes jaar veroordeeld. De vonnissen zyn allen conform den eisch van liet O. M. De Belgenland aan d<*i grond. HANHWEEKi, cO riov. riet s.s. Bel- toltund vun de rted Star Line dat vau Antwerpen uij een wereldroudreis zou li aken is dezen morgen bij den dikken mhl op de öeholue bij Fort Frederik omhoog gevaren en blijven zutten. Zes ileepbooteti hebben vergeefs getracht het schip vlot te slepen, ilet water is cl», zoodat de boot tot hedenavond moet blijven zitten. (DRAAOI.OOZE DIENST.) Chamberlain naar Rome. LONDEN, 20 Nov. Austen Chamberlain, de Minister van Buitenlandse he Zaken, zal d® voornaamste Britsche gedelegeerde <H> de zitting van den Raad van den Volken bond, die 8 Dec. te Ratne bijeenkomt, zyn. He* protocol van Genève. PARIJS, 20 Nov. Het ministerie van buitenlaiKtech© zaken verklaard dat de l'Tansctie Regeering op het oogettblik optimistisch is ten aanzien van de hou ding van Engeland inzake het protocol van Genève. Op hot Framehe ministe rie van Buitenlandsche Zaken gelooft men dat de Britsche Regeering binnen enkele dagen stappen zal doen die or op zullen wijzen dat zij het Protocol 19 Nov. 29 Nov. Officieel. Londen 11.62% 11.61% Beriyn 9.6926 0.59% Parijs 13.95 18.07% Brussel 12.12< Zwitserland 48.— 48.— Weenen 9.0035 0.0086% Kopenhagen 43.99 43.80 Stockholm 66.90 66.86 Chris txania 36.86 36.86 New-York 2.49 2.48% Niet officieel. Praag 7.46 7.46 Madrid 33.87 33.86 Milaan 10.76 10.78 Beursoverzicht. De omvang der afxaire ter beurze bleef van geringe alnietingen. Lenige fondseiisoorten brachten eenige bewe ging voort. Voor tabukken ontwikkel de zich vooral wat de Sumatra-aandee- len betreft, tlinke vraag en verbeter den die opnieuw in koers, waarbij Se- ueirbuhs aan de spits gingen. Zeer vt>«l ge«temd waren de thee-aundeelen die moerend ©els hooger uigeduan wer den. Oliewaarden gaven eenige handel te zien en konden die zich gemakke lijk handhaven, vooral wut Koninklij ke en Geconsolideerde» aangaat. Op do mijnufdoeiing verkeerden Uedjaug l.ebong in actie, terwijl preferente Guyana het gisteren 'behaalde koers- avans weer grobtendeels moesten af staan. duikerfondseu lagen wat zwak ker in de markt. H. V. A. moesten eenige procenten vun hun koers inboe ten De rubberafdeeling was stil en vertoonde geen groote variatie. Scheepvaartpapieren buiten de be langstelling. Ned. Industrieelen ver waarloosd. Op de Yankeemarkt ging alleen iets om in Wabash en Marine- waarden die weinig veranderd waren. Prolongatie 4% HuiUnlandactM W isaetkocraen. PARIJS, 1 uur, 20 Nov. Italië K260, New-York 1906, Lomden 8820, Madrid 269%, Amsterdam 766%, Zwitserland 368%, Brussel 9175. LONDEN, 2 uur, 20 Nov. New-York 462 9/16, Parys 8886, Brussel 9810, Berlijn 1946, Italië 1860, Amsterdam 1162%, Zwit serland 2898, Madrid 3398. BERLUN, 2 uur, 20 Nov. Amsterdam 16838—16922, Brussel 2019—29, Londen 1989%—49%, Parys 2200—12. NEW-YORK, 10 uur, 20 Nov. Londen 463%, Parijs 524%, Brussel 481, Italië 433, Zwitserland 1928, Amsterdam 4017, Wee nen 14%, diristiania 1361. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige noord westen tot Zuidwesten wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige regen Zelfde temperuur.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2