nan 4 Zooi Gouda. 3 )OP aise NIEUWS- ENJADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapeun, nheu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ms. NO. 15702 Vrijdag 21 November 1024 64" Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen middel lourant. 1ARKT 31. 4T igste I FEUILLETON. EN Da ■anaaring van Ooatanrij k. DE LIEVELING DER GODEN. ;t de juiste 28'6 80 :oopers van heeft men et het niet, svinst is te r kwartaal 2.90, ranco per post per leer arbeid, k met ft :Jne- BUlTENLANBfiCH NTBUW8. ENGELAND. De Engelacht* liberalen Het bestuur van den Nationaal-Liberalen Bowl heeft besloten tegen Januari een na- 600KCHE MlU1 NT. overleden social istischen leider moet worden beschouwd, stemden zoowel de fascisten al» de aanwezige leden der «oppositie. De Deutsche Allgemetoe Zeitung ver nam voorts nog uit Milaan dat in de Ita- liaansche Kamer geruchten de ronde doen, luidende, dat Giolitti door den koning zou zyn uitgenoodigd de binnenlandache poli tieke crisis op te lossen. Hü zou ais op volger van Museolini in aanmerking ko men. De Italiaansche Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen besloten dat de vermoorde Matteotti door twee zijner par- tygenooten in de Kamer zal mogen wor den opgevolgd .Voor dit ‘besluit, dat als een huldeblijk aan de nagedachtenis van den vindt ge in die èn in een grooten t. Daarom: hief hij de haiukc omhoog een plechtige zegenbede uit s en Drogisten „Het Groene 310$ 50 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82: Redactie Tel. 545. dus; in het eerste geval ging ieder lid ge heel vry uit, want er was geen vereeniging en hy kon dus moeilijk lid zy° geweest; in liet tweede geval echter was ieder lid voor zün vol aandeel in de totale schuld aansprakelyk. Een zoo sterk sprekend ge val doet zich zelden voor, maar de juris prudentie van de coöperatieve wetgeving wijst toch heel wat gevallen aan, waarin de regeling of ook de niet-regeling der aan sprakelijkheid tot ongedachte gevolgen leidde. Teneinde nu voor eens en al een einde aan de/gelijken twijfel te maken, bevat liet nieuwe ontwerp de bepaling in artt. 5 en 17 dat elke aansprakelijkheid bui tengesloten kan zijn. Er behoeft, aldus de memorie van toelichting, geen vrees te bestaan, dat misbruik zal worden ge maakt van deze bevoegdheid; de meestal bestaande behoefte aan crediet waarborgt dit. De Fransch-Duitsche onderhandeling en over een handelsverdrag. Ver klaringen van Dr. Held. De politi eke crisis in Italië. De aanslag op den Sirdar van Egypte. recht meebrengt,' werd van Fransche zijde hierop geantwoord, dat het aan de beide regeeringen staat over een handel sovereen komst te onderhandelen en zulk een over eenkomst te sluiten, waarna beider parle menten de bevoegdheid hebben dit goed te keuren of te verwerpen. De onderhandel ingen zullen thans nu de bestaande moeilijkheden van de baan zijn, op 21 November worden hervat. ne schepsel toe, leiden, zoodat - zou i“' - De nieuwe wet op de coö peratieve vereenigingen. ui. Inderdaad, in dit opzicht is een niet ge ringe verandering, verbetering tevens, aangebracht. Art. 7 van de geldende wet bevat voorschriften omtrent datgene wat de acte van oprichting moet bevatten, op straffe van nietigheid. Niet minder dan een negental zaken, sommige nog van dubbele of driedubbele beteekenis, worden ver nield, en indien aan een dezer eischen niet is voldaan, is de acte van oprichting nie tig, hetgeen daarmede overeenkomt, dat de coöperatieve vereeniging als zoodanig niet bestaat. Het gevaar is vooral groot voor de bestuursleden van een dergelijke ver eeniging, die hebben gehandeld, denkende de vereeniging te verbinden, en die plotse ling zouden kunnen vernemen, middels een rechterlijke uitspraak, dat geen vereeniging bestaat en dat Hus de handteekening, die zy hebben gezet, te hunnen eigen persoon lijken laste, kan komen. De Staatscommis sie heeft dan ook de negen voorwaarden der geldende wet, eens nauwkeurig beke ken en is tot het resultaat gekomen, dat niet meer dan drie daarvan behoeven te worden behouden. De acte van oprichting d. w. z. de statuten der vereeniging moeten "haar naam waarin deaanwijzing van haar doel en het woord coöperatief moeten voorkomen xn dien van de ge meente harer vestiging* bevatten. Zij moet bovendien aanduiden het bedrijf, dat door haar zal worden uitgeoefend en de rege ling van de aansprakelijkheid harer leden, waarover straks nader. Alle overige voor schriften als daar zijn een voldoende aan wijzing van naam en woonplaats harer op richters; de regeling van het bestuur en h<$ toezicht op hun handelingen; de tijd, waarvoor de vereeniging is aangegaan; dag van aanvang van het dienstjaar; voor waarden van in- en uittreding der leden en aanwijzing van ejjlers wonende leden zjjn dus vervallen. Hetgeen een groote- vereenvoudiging geeft, tenwijl het de ze kerheid der vereeniging allerminst in ge vaar brengt, omdat de wet, gelijk zy thans L< samengesteld, op andere wijze in de be hoeften daarvoor voorziet. Onder datgene, wat de acte van oprich ting eener coöperatieve vereeniging, blij kens art. 5 van het ontwerp overeen komstig tevoren krachtens art. 7 moet omvatten, behoort de regeling van de aan sprakelijkheid der leden. D. w. z. de aan sprakelijkheid van de leden voor de ver bintenissen, die de vereeniging aangaat, of wel de verklaring, dat zoodanige aan sprakelijkheid geheel is uitgesloten, het geen dan hierop neerkomt, dat de leden zieke Pharaoa in zijn Ru&>ens leunde en met zijn twee kaalhoofdige apen speelde. Toen zag ik voor den twee den keer, dat ik, in dit droomenland, tubfeChen deze lieden, die zoo buiten gewoon onwerkelijk leken, een stuk echt mensdlielijk leven voor mij had. Op het gelaat van den zieke kwam toen hij naar Hugh keek onder zijn zware oogleden een uitdrukking van doodelijken haal en minachting. Schijn baar had hij niet de minste aandacht of belangstelling geschonken aan het geen plaats had, sinds hel eerste oog en blik van verbazing, toen wij op het tooneel verschenen hij scheen geheel verdiept in de moeielijke taak een diamanten ring over den poot van een der kleine apen te schuiven. De uit drukking kwam slechts zeer kort en ik geloof niet, dat iemand anders dan ik ze heeft opgemerkt. Het volgend oogenblik had hij weer hoorbaar gegeeuwd en klonk zijn ge wone sarcastische droge lach, toen het kleine, deelijke beest hem vinnig in de hand beet. Ei volgde een ingewikkelde en plech tige godsdienstoefening, met veel ge zang en slaan op sistrum en trom mels ik kon zien, dat het volk met den zelfden bijgeloovigen eerbied en ontzag keek naar Hugh en mijn nede- rigen persoon, als waarmede de ko ningin onze mystieke verschijning had beschouwd. Ik vroeg mij af, wat erin het hoofd van den hoogepriester om- Overreden worden wij allemaal eens in ons leven. Maar dan moet je maar weer op staan en doen alsof er niets ge beurd was. H. Ibsen. „Sluit je oogen, Girlie, het moet ge beuren,” fluisterde ik. En Hugh sloot zijn oogen en be- h< erschte zich met 'bijna bovenmen- sihelijke inspanning. Ik volgde hem naar het altaar en hield hem liet klei- gereed hel mes te de dood onmiddeilijk intreden. Maar ofschoon hij zoo bleek als de dood was, was de hand van Hugh vast, maar toen het bloed uit de keel van het leeuwtje over zijn hand stroomde wankelde hij en wer den zijn lippen doodsbleek. Gelukkig was ik dicht bij hem en onmerkbaar in staat hem te ondersteunen, terwijl ieder aandachtig stond tq luisteren naai den pleohtigen aanroep of liever de bevelen, welke de hoogepriester nitsprak na de volbrachte offerande. „Volk van Kamt, in den naam van Osiris, beveel ik u zijn Lieveling te eerbiedigen I „In den „naam van Isis, de godin, wiei beeld de nachten van Kamt ver licht en ze boven alles schoon maakt, beveel ik u naar hem op te zien als uw toekomstige heer en koning. En in den naam van Ra, het groote en ontzagwekkende mysterie, die elke troon opbouwt, en elk rijk maakt, be veel ik u, trouw te zweren aan hem, aan zijn kinderen en aan zijn kinds kinderen, zoolang de eeuwen voortrol len Daarna en sprak ging. De tien ossen, beladen met sma ragden, duiven en andere schatten, hadden blijkbaar zijn twijfelingen tot zwijgen gebracht, want ap een gege ven oogenblik knielden hij en al zijn priesters aan de voeten van Hugh en kusten telkens den grond voor hem. Daarna brachten twee priesters een hef, klein leeuwtje aan een ketting en zetten het op het altaar, tot mijn ont zetting zag ik hoe de hoogepriester Hugh een grooten, scherpen dolk in de hand gaf. Arme Hugh l Toen hij een jongen was, kon hij.niet zien, dat een tor werd, doodgemaakt en blijk baar behoorde tot de waardigheid vai\ do rol, dien hij zelf had uitgedacht, dat hij dit mooie, kleine schepsel, dat speelsch als een klein poesje, rondom zijn eigen staart liep, op het heilig altaar zou dooden. Ik wag, dat hij zeer bleek was geworden, en dat de zieke jongeling hem met boosaardige en spot tende oogen aankeek, terwijl de hoo gepriester en het ganache volk wacht te. Het was een zeer spannend oogen blik, want ik was door schrik bevan gen bij de gedachte, dat Hugh, die uiterst zwak moest zijn door gebrek aan voedsel en de zenuwspanning der Ihatste uren, smadelijk zou flauw val len aan den voet van den troon van den God, wiens Lieveling hij was. Wal het gevolg zou zijn was vrij dui delijk. Het „uitwerp” proces der twee bedriegelijke boosdoeners zou snel on zeker plaats hebben. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoor code tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën In het Zaterdagniunmer 20 1 jjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel m—r fQ.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. In. Beieren heeft Dr. Helxlt, de Minister President weer eens uiting gegeven aan zün monarchistische gevoelens en heeft thans weer bij de behandeling der begroo- ting van buitenlandsche zaken in den Land dag een warm pleidooi gehouden voor de monarchie, die, naar hij zeide, een betere staatsvorm voor het Duitsche volk is dan de democratische republiek. Hy kwam er openhartig voor uit, dat hy tegen <le repu bliek is, maar hy bestrijdt haar alleen met legitieme en geoorloofde middelen. Zün doel is: een sterk, zelfstandig Beieren met vol doende vrijheid van beweging in een sterk Duitsch Rjy’k. Het Beiersohe gezantschap by het Va tican» was een uitwendig blyk van Beie ren» zelfstandige positie als staat. Ook het Ryk kon, meende hü, niets beters doen dan in alle quaesties betreffende de buitenland sche politiek rekening houden.met de mee- ni ng der landen. Inzake de schuld aan den oorlog ver klaarde dr. Held, dat men meer en meer tot de overtuiging kwam, dat het de groot ste misdaad der geschiedenis was' om op deze leugen het ongehoorde verdrag van Versailles te baseeren.’ De Volkenbondsidee op zichzelf verwierp hü niet, doch hü zou het op het oogenblik een ramp voor het 'Duitsche volk achten, indien Duitschland tot den Volkenbond toe trad. over de verzamelde menigte. „Moge de zegen van 'Ra ot> uw hoof I rusten., „Moge Isiris u genade en wijdheid geven, dn aan uw dochters schoonheid boven al de kinderen der menschee I „En moge bij uw dood Horus voor u pleiten voor den ontzagwekkende» rechterstoel van de twee en veertig rechters I „Terwijl de hand van Anubis uw ziel leidt naar eeuwige rust en vrede!” De blinde priesteressen zwaaiden hun gouden, wierookvaten naar ons toe, en spoedig was Hugh gehuld in een befelijk geurende wolk, waardoor zijn J|.nge gestalte als gezwachteld leek in witte draperieën, terwijl hij van ach ter zwak verlicht werd door de lam pen van het heiligdom, die flikkeren de blauwe stralen rondom zijn hoofd wierpen, die een spookachtige» stra lenkrans schenen te vormen. Na enkele ©ogenblikken van volko men stilte in het uitgestrekte en dicht- bezette gebouw, stond de koningin op en zeide tot Hugh. „Wil mijn heer de woning zijner dienares door zijn tegenwoordigheid vereeren En zij leidde hem naar de draag baar, waarop zij hem uitnoodigde naast baar plaats te nemen. Ik volgde en stond dicht bij Hugh, want hij was er in geslaagd, toen hij vlak lang» mij ging, mij toe te fluisteren (Wordt vervolgd). slechts huh toleggeld of kapitaal hebben te storten, en dat, gaat eventueel de vereeni ging fout, de schuldeischers niet anders vinden dan wat er in de kas der vereeni ging is. De aansprakelükheid der leden heeft in de bijna vüftig jaren, dat de coö peratieve wet thans werkt, tot heel wat stryd aanleiding gegeven. Er zyn voor standers van volledige aansprakelykheid, van totaal geen aangesprakelijkheid en van gemiddelde aansprakèlykheid, indien deze laatste ware te regelen. Het stelsel der geldende wet is aldus, dat de statuten de aansprakelykheid regelen gelyk zy dat wenschen, maar eenige aansprakelükheid moet aan de leden wonden opgelegd. Zwy- gen de statuten over de aansprakelükheid, dan geldt art. 19 van de wet, hetgeen wil zeggen, dat de leden volledig aansprakelyk zyn. Een eigenaardig voorbeeld van het gevaar, dat zoo iets kan opleveren, vorm den de statuten eener verbruiksvereeniging ten plattelande, die werkte met crediet, haar door den notaris verleend, welke no taris in de statuten der vereeniging over de aansprakelykheid zweeg. Als een nota ris onder de nieuwe wet dit zou doen, is hy te straffen met boete van ten hoogste ƒ200, hetgeen wellicht de preventieve wer king uitoefent, dat althans dit zoo belang- ryk punt voortaan afdoende zal zün gere geld. Voorzoover het nog noodig was! De jurisprudentie, d. w. z. het oordeel der rechterlüke macht over de gelden wet, was te langen leste aldus, dat de oprich ters vrü zün by de acte de aansprakelyk heid der leden te beperken zooveel zy wil len, maar die beperking mag niet zoover gaan, dat een lid, dat zyn inleggeld heeft gestort, van alle aansprakelykheid vry is. Al zou die aansprakelykheid by wijze van spreken slephts één cent bedragen, dan is zy voldoende. Maar veel verschil van mee- ning bestond over de vraag, welke gevol gen te hechten zyn aan zulk een ongeoor loofde beperking der aansprakelükheid, zulks juist in verbond met de eischen, aan de aote op straffe van nietigheid gesteld In 1916 en 1917 wezen een viertal kanton rechters te Amsterdam gelijktydig von- nissep, betrekking hebbende op een gefail leerde coöperatieve vischvereeniging. Alle stelden zich op het standpunt, dat de in de statuten voorkomende uitsluiting der aan- prakelykheid ongeoorloofd was, maar twee der kantonrechters gingen zoover, dat zy op grond daarvan de nietigheid der geheele acte van oprichting aannamen en dus uitmaakten, dat de vereeniging wettig nooit had bestaan. Naai- het oordeel van de andere twee kantonrechters was het ge volg van de onwettigheid der bepaling, dat de leden als onbeperkt aansprakelyk moes ten worden beschouwd. Wel een verschil (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- WESSELINK— VAN ROSSUM. 27 - hhefren, die over het land regeer de, toen de heilige rivier van welke uw voorvaderen hebben gesproken, stroomde van het Noorden naar het Zuiden, is teruggekeerd uit de oorden waai Anubis woont, om' opnieuw op den troon van Kamt te zitten. Het is de wil van Osiris, van Ra zelf, u door uu’jn mond overgebracht, dat gij zijn lies eling zult eeren en liefhebben, zoo a*8 gij het hemzelf zoudt doen. Volk van Kamt, aanschouwt uw toekomstige zoning I” D© blinde, priesteressen zetten een soort triomflied in. De menscthen hadden zich voorover geworpen en kusten de granieten vloer *eek naar de plek, waar, te nrid- oen» van rose gekleurde draperie», de Met betrekking tot de onderhand el togen tusschen Duitschland en Frankryk over het handelsvendrag kan wonden gemeld dat de besprekingen zullen vorden voortgezet. In een onderhoud met Seydoux verklaarde, von Hoesch, dat Duitschland er van afzag het sluiten eener handelsovereenkomst afhanke- IÜk te maken van de opheffing van het recht van 26 geheven van den Duitschen invoer, maar later aan het comité voor de ovendrachten de opheffing van dit recht zou vragen, dat onvereenigbaar wordt ge- acht met het plan-Dawes. Daar de regee- ring van Berlyn oordeelt, dat de Rüksdag weigeren zal een handelsovereenkomst te ratlficeeren, die de handhaving van dit De nieuwe Bondskanselier Kaande heeft gisteren in een regeeringsverklaring uit eengezet dat hy de politiek van het kabi net Seipel in zake de toepassing van uiter ste spaarzaamheid zal omzetten. Ramek wees er daarbij op, dat deze politiek Oos- tenryk van den algeheelen ondergang heeft gered en ook heden nog de eenig mogelyke is. De basis der Oostenryksche politiek wordt gevormd door de overeenkomsten met den Volkenbond. De regeering zal deze politiek met onwankelbare consequentie handhaven. 'Die leemten to de verhouding van het rijk tot de verschillende bondsstaten zal de kan selier door besprekingen trachten aan te vullen. Verder wees spreker op de goede betrek kingen van Oostenrük met de buurstaten, speciaal met Duitschland. Verder zeide hy, dat men zal trachten door het sluiten van handelsverdragen de betrekkingen met het buitenland nog te verdiepen. De voornaam ste plicht van de regeering is, door oplos sing van de financieele crisis de volkswel vaart te bevorderen. 'Daarna had het debat over de regeerings verklaring plaats, waarbü ook het woon! werd gevoerd door den gewezen bonxlskan- selier Seipel. Toen deze het spreekgestoe1- te beklom werd hü met luide büvalsbetui- gingen begroet. Seipel zeide to een korte rede, dat hy met de regeeringsverklaring accoord ging. Hjet Britsehe Parlement la gisteren in een buitengewone zitting büeengekomen, ter be spreking van den toestand ontstaan door een moordaanslag op Sir Lee Stack, den sirdar, den opperbevelhebber van het Egyp tische leger en gouvemeur-generaal van Soedan. De sirdar, die met revolverschoten ern stig werd verwond, is aan de bekomen ver wondingen overleden. De Regeering heeft thans de vraag besproken of de Egyptische autoriteiten bü dezen moordaanslag de hand in het spel hebben gehad. In Egypti sche kringen schijnt men geneigd noch Zagloel pasja, noch het Egyptische parle ment voor het gebeurde moreel verantwoor delijk te stellen. Trouwens: de Egyptische premier en andere Egyptische overheden hebben tegenover de Engel sche autoriteiten onmiddellük uiting gegeven aan hun ver ontwaardiging over den aanslag. Zelf» de nationalistische pers keurt "in strenge be woordingen de laffe daad af en Zagloel pas ja zelf heeft te kennen gegeven dat hü rich geen enkele klasse der bevolking kan den ken, uit wier naam de misdadigere hadden kunnen optreden. Het ligt dan ook meent men voor de hand, dat extremisten het complot op touw hebben gezet Engeland, dat de Egyptische autoriteiten moeilijk kan straffen wegen» het gebeurde, omdat dezen met de zaak, naar het zich laat aanzien, niets hebben te maken, zal aandringen op een voorbeeldige bestraffing der schuldigen, zoodra zjj wor den gewonden en heeft een nota gezonden aan de regeering te Kaïro, waarin wordt te kennen gegeven, dat Britsche interven tie niet zal uitblüven indien de Regeering te Kaïro zelf de orde niet weet te hand haven. Vermoedelük zal in deze nota tevens worden geprotesteerd tegen de ophitsende uitlatingen van Zagloel Pasja zelf, die ex cessen ,als waarvan <ie Sirdar het slacht offer werd deden verwachten. In Kaïro heeft inmiddels Koning Foead een proclamatie gericht tot het Egyptische leger, waarin hü den brutalen aanslag op den sirdar betreurt, die uitstekende dien sten aan het leger heeft bewezen.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1