rtsjstew WELEN S, LERING, Gouda. NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15704 Maandag 24 November 1924 94*Jaargang 31 Gouda IAAGD. DE LIEVELING OER GODEN. 3157 en FEUILLETON. to (Wordt vervolgd). mg van enschte kaart- kiezing, ;eleverd De gespannen teestand tussohen Engeland an Egypte. Een scherpe nota van Engeland. Scherpe eischen gesteld. De twee- —r „interventie” der Li to maakt n tot een a r h e i d. EID. - proefrit bij 8188 40 nier Gouda. TEL. 350. it Zondagsblad oper geschiedt Ï1 tnDINAS POTTOPKD haotiand or mm De tweede opiumconferentie heeft beslo ten twee commissies te vormen, waarin alle aanwezige staten fitting hebben; de eerste behandelt de beperking der productie van grondstoffen en de fabricatie van verdoo- vende middelen, de tweede neemt algemeen* voorstellen ala de wyiiging der Haagsche Conventie in studie. Bovendien worden v(Jf subcommissie* gevormd, Polen wist gedaan te krijgen, dat in de drie subcommissies voor productiebeperking, verdoovende mid delen, den export van opium en coca- bladen voor export <le produceerende en consumeerende staten gelijkelijk vertegen woordigd zijn, waartegen Engeland aan vankelijk bezwaar had. De delegatie der V. S. vond het werkplan te eng en behield treken, bib» «o >t ag.nUn w.rktn. GIJ? GR1OTTEN. itaven en gesneden. 3- en KNOOPJES- PITTEN, HOEST- NGEDROP en ver- soorten en middelen udheid verkrijgbaar UDA - Tel. 317. GROENE KB” iuda - Tel. 317 8167 U (iOI IM Ili: COURANT. BERGAMBACHT, BERKEN WOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW UK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Daar is in ons denken en spreken Te dikwijls een wonder verschil, Men hoort vaak den mond iets getuigen Waar ’t hart niet mee instemmen wil. M. v. West. de opiumconferenUf. De burgeroorlog in China. mogendheden. Dr. Maix aan het woord. 'De Egyptische regeering is slechte ver antwoordelijk voor de vervolging der schul digen. Snelle en afdoende maatregelen zyn alreeds genomen en er zyn reeds teeltenen, welke wyzen op gunstige resultaten. De re geering belooft, dat de schuldigen niet aan hun gerechte straf zullen ontkomen. |Het opredute leedwezen van de natie leidt haar er toe, aan Z. M.'s regeering alle ver ontschuldigingen aan te bieden en de ge- eischte schanieloosstellingssom van een half millioen te betalen. De Egyptische regeering verklaart xich voorts bereid met alle wettelyke middelen openbare demonstraties, welke tegen de wettelijke orde zouden «ijn, te onderdruk ken. Zy zal daarvoor zoo noodig extrapar lementaire rechten aanvragen. De nota zegt verder, dat de nieuwe rege lingen, voorgesteld in zake het Egyptische leger in den Soedan, een wijziging meebren gen in den status quo, welken de Briteche regeering zegt te willen handhaven. Deze wijzigingen zijn in volstrekte tegenspraak met een grondwetsartikel, waarbij aan den koning het recht van benoeming en ont slag van officieren in den Soedan wordt toegekend. Verder wondt opgemenkt, dat het voor stel in zake de opheffing der beperkingen in zake de bevloeiing van het Gezira-gebied op zyn minst genomen praematuur is, en dat volgens de verklaringen van de Briteche regeering alle kwesties ia zake bevloeiing by onjderlingen overeenkomst zouden moe ten worden opgelost, waarbij de vitale be langen van den Eigyptischen landbouw in het oog moeten worden gehouden. Met betrekking ten slotte tot den eisch in zake de salarissen en pensioenen <ier bui- tenlandsche ambtenaren herinnert de nota de Britsche regeering er aan, dat de positie van ambtenaren bij de wet is geregeld en dat deze regelingen niet gewijzigd kunnen worden zonder tusschenkomst van het Egyptische parlement. De Egyptische regee ring is dus niet in staat aan dezen eisch tegemoet te komen. Met betrekking tot de belangen van vreemdelingen in Egypte heeft de Egypti sche regeering steeds de meest liberale po litiek gevolgd, voofzoover die in overeen stemming kon worden gebracht met den eerbied voor haar eigen onafhankelijkheid, zoodat zy ook dezen eisch niet in overwe ging kan nemen. De nota besluit met opnieuw het ernstig verlangen te kennen te geven om de beste betrekkingen met Groot-Britannië te onder houden, voorzover deze in overeenstemming kunnen worden gebracht met de rechten van Egypte. Daar dit antwoord door Lord Allenby on- 2460 10 en 2e hypotheek, tterdam. De nieuwe wet op de coö peratieve vereenigingen. v. Er is in het nieuwe ontwerp nog een be paling opgenomen, die b.v. voor zuivelcoö- peraties, niet.van belang ontbloot is; die in elk geval de zekerheid dier coöperaties, voorzoover dit nog noodig is, steunt. Art. 12 bepaalt, dat met behoud dei vryheid van uittreding uit de vereeniging, daaraan voor waarden, in overeenstemming met haar doel en strekking kunnen worden verbonden. Slechts een voorwaarde, die verder gaat dan geoorloofd is, wordt in zooverre voor niet-geschreven gehouden. Tot dusver was het aan twijfel onderhevig of in de statu ten eener coöperatieve vereeniging mocht voorkomen een bepaling, die de vrijheid van uittreding der leden bindt. En toch kan dit, vooral wanneer de vereeniging een object heeft, dat eenige financieel® kracht ver- eischt, noodzakelyk zyn. Stel, dat bij een coöperatieve aankoopvereeniging of by een coöperatieve zuivelfabriek, of by een coö peratieve bouwvereeniging, op een gegeven oogenblik der leden uittreedt, dan zou dit tengevolge kunnen 'hebben, dat het ove rige 14 der leden bleef zitten voor finan cieele gevolgen, die zich wellicht niet dade lijk zouden doen gevoelen, maar eerst over een paar jaren en juist dan, wanneer de uit- getredenen van aansprakelijkheid bevrijd zijn. Afgescheiden daarvan kan. het voor het bedrijf zelf een ramp zyn, indien een groot aantal leden tegelijk uittreedt en de fabriek van een aan haar productievermogen be antwoordende hoeveelheid grondstoffen plotseling wordt verstoken. Tot dusverre is de beperking van vrijheid van uittreding, die werd aangelegd, reohtelijk nog niet aan gevochten, maar zij bleef twijfelachtig. De nieuwe wet stelt haar boven twijfel. Alleen is nu aan het oordeel van den rechter over gelaten of de daartoe gestelde voorwaarde verder gaat dan geoorloofd is, dus verder gaat dan doel en strekking van de vereeni ging. Dat oordeel moet men altijd afwach ten, maar in gevallen, die voor zichzelf spre ken, heeft men een dergelyk gevaar uiter aard niet te duchten. Het behoeft na het bovenvermelde eigen lijk geen betoog meer, dat de veranderin gen, in de coöperatieve wet aangebracht, niet alleen van dien aard zijn, dat zij aller- zins aanleiding geven om met ecft geheel nieuwe wet te komen, doch ook, dat zij vol doen aan de eischen door de practijk in den loop der jaren gesteld. Dit ontwerp zal aan de coöperatieve vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard voldoening schenken; bezwaren, die zij tot dusver in de practyk ondervond, opheffen en, voorzoo ver althans voorloopig is uit te maken, er geen nieuwe voor in de plaats steden. De wetgever, aldus de memorie van toeiiciuing, iieeit er naar te streven, eenerzyds, dat de groote belangen, die by een behoorlyke i auctioneering der coöperatieve vereenigin gen op het spel staan, worden beschermd; auderayds, dat haar vrye ontwikkeling en haar vryheid van beweging niet worden be lemmerd. Aan. die eischen de memorie van toelichting vermeent het voldoet de thans geldende wet niet. Zy geeft wel voor schriften, die een behoorlyke lunctionnee- ring van de coöperaties waarborgen, maar de wyze, waarop zy de naleving van die voorschriften tracht te verzekeren, geeft meer dan eens aanleiding tot groote rechts onzekerheid. Het was een onhoudbare toe stand, gelukkig niet door het meerendeel der coöperatieve vereenigingen gevoeld, dat een geringe fout, nog niet eens door het toedoen van de oprichters gemaakt, tot nie tigheid der vereeniging kan leiden en de bestuurders voor gevolgen stellen, die zij nooit hebben voorzien. De ingewikkelde be palingen met betrekking tot toetreding en uittreding van de leden gaven aanleiding tot heel wat moeilijkheden; het register, grondslag van de coöperatieve vereeniging, werd in tal van gevallen niet behoorlijk bij gehouden; verzuimen tegen de coöperatieve wet werden begaan, waartegen ernstige straffen waren bedreigd, maar die onge straft werden gelaten. De rechtszekerheid waarop Nederland terecht zoo trotsch is. gedoogt een dergelyken toestand niet, voorat niet, waar het coöpenatiewezen zich, vooral in den landbouw, belangrijk heeft ontwik keld. Het feit, dat tot dusver geen ernstige gevolgen daaruit zyn voortgevloeid, kan slechts tot verontschuldiging, maar niet tot afdoend tegenargunment strekken. Bjj de samensteling van dit ontwerp is er aidus weer de memorie van toelichting, naar gestreefd om aan dien ongezonden toestand een einde te maken door in de eerste plaats een regeling te treffen, waardoor de dik- wyis herhaalde bedreiging met nietigheid kan vervallen en in de tweede plaats inge wikkelde bepalingen zyn vervangen. Daar naast zyn voorgesteld nieuwe voorschriften, waarvan de practyk de wenschelykheid heeft aangetoond. Zoo een is ongetwijfeld ook te vinden in art. 29, krachtens hetwelk het bestuur de vereeniging in en buiten rechten vertegenwoordigt, maar aan de sta tuten bevoegdheid wordt gegeven om te be palen, dat twee of meer leden van het be stuur voor de vereeniging kunnen optreden en teekenen. Heeft mem wel eens bepleit, dat aan 'bezoldigde bestuurders volmacht zou worden gegeven, welke volmacht het ver der bestuur zou dechargeeren, daartoe is men niet overgegaan. blik, beste Mark, denk ik mets anders te doen, dan naar hartelust te geme ten. Ik, als koning, regent van dit land, en jij als mijn raadsman, wijs geer enz. Daarna ik hoop een lan gen tijd in het verschiet, als jij en ik genoeg hebbed van deze plaats en ge reed aijn aan de wereld eenige van deze wondervolle geheimen mede te deelen, dan „Ja? Dan?” zeide ik, want hij zweeg een poos om zijn oogen te laten gaan over de vèr verwijderde pyrami- den. „Oh, nu ja, dan, oude jongen,” zei de hij met aijn groot zelfvertrouwen, „dan zal er iets gebeuren daar ben ik zeker van iets wonderbaars geweldigs ik weet niet wat. Mis schien het opheïïen van deze rotsen, een algemeene chaos om mij door te laten. Wat doei het er toe Is het heden al niet schitterend ge noeg, dat je nu al wilt denken aan do toekomst Hoe kon ik anders dan hem' ‘bewon deren met zijn groot geloof in zichzelf en de geheel© wereld, zijn geestdrift, zijn vertrouwen, groot genoeg om een berg op zij te schuiven, indien hij hem in den weg mocht staan, zijn jonwrik- ba»r voornemen, dat tegelijk aarde en hemel, dampkring, zon en heelal torsdite „In elk geval,” zeide ik lachend, heeft het tegenwoordige voor jou nog een andere bekoring je hebt reeds (Nadruk verboden). Uit het Engelflcih van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P. WESSEL1NK—-VAN ROSGUM. 29 «Wel, over dit prachtige land regee- reD> niet jou als mijn eerste minister” »Ik weet, dat je niet bescheiden tent, mijn waarde,” zei ik lachend ijnaar ik zou wel willen weten, hoe I6 dit lofwaardig plan denkt uit te Wen en of het fonds van bedrog, daaruit je de wonderbare geschiedenis vaU je oorsprong haalde onuitputtelijk J je zult er heel wat van. noo- hebben.” „Nu, was het geen uitnemende ge- «Whte van mij, oude jongen? Het vol gende oogenblik zouden wij ontdekt geworden en je kunt je evenals foorstellen, op welk een snelle wij- - gedwongen geweest zouden zijn H Mhoooe land te verlaten.” een zeer schoon© bruid.” „Ja, zij is schoon,” zeide hij kalm, „maar nu en dan is zij wat onaange naam.” „Een onvervalschte Cleopatra, Gir lie tenminste voor het oog.” „En waarschijnlijk ook van karak ter Bedenk toch eens, Mark I Cleopa tra, heden levend. De Cleopatra, van wie wij allen lazen, op wie wij allen verliefd: werden, toen wij nog in onze jongensjaren waren, werkelijk levend! En de Pharaoh, Kleops 1 Khefrenl Me na zelf I En déze heden, heden nog graftomben bouwende, die de pyrumi- den van Ghizeh evenaren, en sphinxen uithouwend en reusathtige góden, waar naast de figuren te Abu-Simnel niets dan studiewerk is JEn denk eens aan, Girlie, een ech te Pharaoh, die een echte, onverbid delijke vijand is.” Hugh fronste evjen hel voorhoofd, daarna lachte hij. „Ja, hij is geen vriend. Hij was de eenige, die niet in mijn belangwek kende afkomst gedoofde.” „Het is mogelijk, dat hij weten schappelijke neigingen heeft, of dat zijn ziekte hem scherpzinniger maakt dan zijn tnedemenschen. Ik zou wel willen weten, wat de hoogepriester van dit alles denkt I” „Het is moeilijk te zeggen. Wij zullen het mettertijd wel vernemen maar in één opzicht heeft hij zijn schepen verbrand op ’t oogen- blik, waarin hij plechtig aan den voet van zijn eigen god heeft verklaard aan die groote schare menschen, dat ik werkelijk de afgezant en de Lieveling der góden was. Hij kan daarop nu met terugkomen, zonder zich zelf tot leugenaar te maken.” „Ik zou wel willen weten, welke zijn positie in het bestuur van dit land is „Ik zou denken, hoofd. Bedenk dat hij feitelijk aan Kjoini|igin Maat-kha verbood te trouwen met een harer on derdanen, en zij was volkomen bereid te gehoorzamen toen ik, de Lieveling van Osiris op het looneel verscheen.” Zijn oog en schitterden om het ver makelijke van den toestand en hij voegde er aan toe. „Wat denk je, dat tante Charlotte er van zou zeggen, beste Mark, als zij je in het nieuwe karakter van een ges storven Egyptenaar weer in het teven zag komen, om he hart van het groote volk van Kamt blij te maken. Hoe voel jo je. Hè?” „Zoowat hetzelfde als jij, Girlie, in je karakter van overweldiger, van het eigendom van een ander. Nu kan je je niet vrij maken van het feit, dat door het spelen van een half goddelijk* rol, je er aan hebt meegeholpen een dame van haar wettige rechten te berooven, en zij, te oordeelen naar de geestdrift van den teoogeprtester, is jong en schoon.” voldoende werd geacht, heeft de Hjooge commissaris aan de Egyptteche regeering doen weten, dat aan de Soendaneesche Re geering instructie i« gelanden: 4o. dat x(j alle Egyptische officieren en zuiver Egyptische legerafdelingen uit den Soedan moet doen verwjjderen, met alle mu taties welke daaruit voortvloeien, en 2o. dat zy de vrijheid heeft het te be vloeien gebied te Geaira uit te breiden van 300.000 zedduns tot onbeperkt aantal naarmate z(j het noodig mochten achten. In verband cmet dit allee is het wel van belang nog een» In herinnering te brengen dat in 1022 toen Engeland de Egyptische onafhankelijkheid proclameerde, er vier re serves zijn gemaakt, waaromtrent men la ter hoopte tot overeenstemming te geraken. Deze punten hadden betrekking op ie. den Soedan, 2e. de veiligheid der verbindingen door het Suezkanaal, 3e. de bescherming der buitenlandsche belangen en vestigingen in Egypte en 4e. de verdediging van Egyp te tegen buitenlandsche aanvallen. De on gelukkige toestand, waarin de Egyptische regeering zich geplaatst zag heeft in rede lijke bespreking dezer punten moeilijk en in sommige opzichten ónmogelijk gemaakt. De ontmoeting, die in het najaar tusechen MacDonald en Zagloel Pasja te Ixmden plaats had, heeft geen goede resultaten op geleverd, zooals bleek uit de mededeeling, door MacDonald op 1 October aan lord Al lenby gericht en waaruit viel op te maken dat Zagloel Pasja aanspraken had gemaakt op den Soedan, die geen Briteche regeering op het oogenblik kan overwegen. Dane hea ding tezamen met de ooveraoenljjke rada- neringen van vooraanstaanden Egyptische politici, heeft voortdurend den indruk ge maakt, dat een verbetering der betrekkin gen tusschen de beide landen niet door be spreking mogelijk was en dat het vaststel len van bepaalde regels en grondslagen door Engeland vroeger of later onvenmUctelil'k zou worden .Deze overtuiging ie versterkt door de buitensporigheid in Cairo en men verwachtte ree<ls dat d« mededeeling, die de Britsche regeering thans door den moord op Lee Stack aan de Egyptische zal richten, een vastberaden en beslist karakter zou dragen. De Britse!ie regeering heeft aan haar voornemen gevolg gegeven en heeft n*ar aanleiding van den moyni op den Sirdar Sir Lee Stack aan de Hegeering te Kaïn) een nota gezonden. In dejje nota, die door de Hooge Commissaris van Egypte, Lord Al lenby, aan Zagloel Pasja is overhandigd, werd binnen 24 uren Antwoord verlangd op de volgende eischen. Een. formeele verontschuldiging, schade vergoeding ten bedrage (van een half mil lioen pond, verhindering van politieke de monstraties, alsmede terugtrekking der Egyptische officieren en troepeneenheden uit den Soedan. Bovendien verlangt de nota dat de Soe- daneesche troepen onder controle van de eigenlijke Soedaneesche regeering zullen worden geplaatst en dat de Britsche juri dische en financieele adviseurs der Egyp tische regeering worden, gehandhaafd Ten slotte bevestigt de nota het recht der Brutsclie regeering om de 'belangen der bui tenlanders in Egypte te beschermen en eischt van de Egyptische regeering, dat deze haar tegenstand in dit opaicht opgeeft. Zy eischt dat de opsporing en het onder zoek in zake den moord op den sirdar met de uiterste gestrengheid en zander aanzien des persoons zullen geschieden, en dat de schuldign, wie en wat zü ook zijn, streng zullen worden gestraft zonder te letten op leeftijd Lord Allenby werd bij zijn bezoek aan Zagloel Pasja geëscorteerd door een regi ment cavallerie, het bezoek duurde slechts 6 minuten. De premier Zagloel Pasja begaf zich na de ontvangst van de nota direct naar den Koning, en reeds korten tyd na dit bezoek werd de antwoord-nota aan Lord Alléiby overhandigd. iDe antwoord-nota begint met opnieuw den afschuw uit te spreken van de Egyp tische regeering en het Egyptische volk over den afgrijsel yken moord op generaal Lee Stack. De regeering kan echter, zoo zegt de no ta, in geen enkel opzicht de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor deze vreeselyke misdaad, begaan in omstandigheden welke voorzien noch voorkomen konden worden. De regeering kan niet erkennen, dat deze misdaad een natuurlijk gevolg is van een politieke campagne, want zy is er voortdu rend op uit geweest te betoogen, dat alleen met gebruikmaking van wettelijke en vreed-. zame middelen mocht worden gestreden voor de rechten van het land. De Egypti sche regeering heeft nimmer op eenigerlei wyze in contact gestaan met eenige orga nisatie, welke voor dat doel geweld zou willen gebruiken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looi Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureau* zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda ra omstrek» (behooiwde tot dra braoxakriac) 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda ra <ha boaor||aiag: 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentie in het Zatartagnummer M lyaiag op den pr(js. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pr(js. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENj 1—4 regel* ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot «eer gereduceer- den prijs. Groote letters en randra worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertantiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xjjn. „Het was een moedige z<et, Girlie en jou waardig. Maar ik zou willen weten, waar dit alles toe zal leiden.” „Tot de schitterendste ontdekkingen der oudheid waarvan de wereld nog ooit heeft gedroomd,” antwoordde hij met geestdrift, zijn oogen straalden vap. opgewektheid eni geestdrift. „Ont dekkingen, waarvan mijn beste vader placht te droomen waardoor zijn hart brak als hij er aan dacht, dat ze door andere oogen, andere handen dan de zijne zouden worden gedaan Ik denk dit volk te regeeren, het te bestudee- ren, te kennen, lief te hebben, te over winnen en als wij dan al hun gehei men hebben geleerd, gaan wij terug naar Engeland, en brengen de wereld in stomme verbazing over de schatten, die ik hun verwonderde oogen zal la ten zien.” „Terug gaan naar Engeland, Gir lie zeide ik met een lach „niet waar, dat klinkt praktisch uitvoerbaar, is het niet Je vergeet, dat Hammer smith op aanzienlijken afstand van dit schilderachtige paradijs ligt, dat de laatste omnibus naar de Broadway is vertrokken, en de tramdienst voor het oogenblik is verstoord. Er is slechts één uitgang uit dit feeënland, en dat is die, waardoor misdadigers zonder voedsel en water, in de woestijneen- zaamheid worden geworpenof je moest deze heuvels denken over gaan met een ballon.” „Denken te gaan? Voor het oogen-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1