r nan i Zoon IOP PS TA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 'j'. Ho. 15705 84*Jaargang r zijn geld. [OVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eiu. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen np met irdeelen erstaand zijt ge in vredenll! Gouda* èn prijs Philips Philips nelkglas)! ;en. BERGAMBACHT, BERKEN WOU DE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU W ER KERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOON^' t met de 2982 Dinsdag 25 November 1924 (iMhoonade tot dra braor«krii«): u Egypte. FEUILLETOa. „Je bent 2770 52 (Wordt vervolgd). Uit Peking komt het bericht d»t Twan- Tsji-joei het premierschap van de Chinee- sche republiek heeft aanvaard. Twan Tsji-joei ia de vroegere premier en leider der Anfoe-partijen ia thans, too- als reeds lang verwacht werd, uit den Ghi- nceschen chaos naar boven gekomen als de nieuwe president. Er is een voorloopige re- geering gevormd. Het definitieve kabinet zal eerst worden samengesteld na een be spreking van Twan met de andere leiders. Daarna zal een vergadering worden bijeen geroepen van gedelegeerden uit de provin cies, ten einde de besluiten der voorloopige regeering te ratificeeren. Waarschijnlijk zal Twan’s eerste weik (lOUlSI IIE COURANT maar en zoo de aan- <lat te geven. Zoo zegt b.v. de ,>Evonjiig Stan dard", dat indien er moeilijkheden tusschen Egyptfe en den Soedan zouden ontstaan, het geen met het ÜOK up de hoedanigheid van de bevolkingen der beide landen wel kan wor den voorspeld, eerder Egypte door den Soe dan zal worden veroverd dan omgekeerd. Berichten uit Kartoem in den Soedan mel den, dat alle kringen der bevolking in een vreugdevolle opwinding verkeeren wegem de Britsche nota's aan de Egyptische re geering. Grieken met oude geweren en Soendaneeeen met stokken gewapend pa- troulleeren door de straten van Kartoem met de goed gemeende bedoeling de regee ring te steunen en dfc orde te bewaren. Ten aanzien van de vraag of Egypte een beroep kan doen op den Volkenbond, stelt de Britsche regeering zich op het standpunt dat het bier een zuiver binnenlandsche aan gelegenheid van het Britsche rijk betreft, waarmee de Volkenbond niéts te maken heeft, daar Engeland in 1922, toen Egypte onafhankelijk werd verklaard, uitdrukke lijk vier punten heeft voorbehouden als aangelegenheden, die uitsluitend Groot- Brittannië aangaan, n.1. lo. de Soedan, 2o. de veiligheid der Britsche verbindingswe gen door het Suezkanaal, 3o. de bescher ming van de buitenlandsche belangen en van de minderheden en 4o. de verdediging last dezer commissie te allen tijde worden herroepen, doch slechts door benoeming eener andere commissie. Tenslotte zyn er de overgangsbepalingen, vervat in art. 41. Die moesten er zijn, om dat de eischen, die thans aan de* coöpera tieve vereeniging worden gesteld, wil zij als rechtspersoon worden beschouwd, an- Een rustig leven geniet hij, die de unschen verdraagt en ze missen kan. van Egypte tegen aanvallen van het buiten land. Op 15 Januari 1922 heett de Britsche regeering aan iedere mogendheid, die op eemgerlei wijze by Britsche of Egyptische aangelegenheden geïnteresseerd zou kun nen zyn, een nota gezonden, waarin zy ver klaart, dat Engeland wi Egypte in hun ver houding tegenover alle andere mogendhe den een soort Monroe-politiek zullen vol gen en dat iedere poging van andere mo gendheden om in Bmtsch-Egypt isclie aan gelegenheden tusschenbeide te komen door de Britsche regeering als oen onvriend schappelijke daad zal worden beschouwd. De Egyptische regeering kan niet zelf een beroep doen op den Volkenbond, omdat zy daarvan geen lid is en andere mogend heden kunnen dat met doen, omdat zulk een optreden door Engeland als een on vriendschappelijke daad zou worden opge vat. Geen der mogendheden heeft destijds tegen deze nota der Britsche regeering ge protesteerd. Volgens ontvangen telegrammen heeft in de gisteren gehouden zitting van 't Egypti sche parlement Zagloel pasja de afgevaar digden toegesproken, en hen vermaand het giootste geduld te oefenen en met de groot ste voorzichtigheid te werk te gaan, daar de kleinste onbezonnenheid op dit oogen- blik de ernstigste gevolgen kan hebben. Daarop las hy de nota van antwoord op het Engelsche ultimatum voor, welke onder het diepste stilzwijgen werd aangehoord. Nadat Zagloel de nota had voorgelezen nam een lid der oppositie het woord, en zeide dat het antwoord een document is, waarin de regeering zich neerlegt by de wonde, die aan het liznid is toegebracht, vol gens z(jn meerling heeft daarbij de eerste minister het in hem gestelde vertrouwen teleurgesteld. Zagloel antwoordde daarop, dat hy zyn plicht heeft gedaan en bereid is zyn plaats af te staan aan ieder, die beter dan hy iri staat is het land uit zyn moeilijke positie te verlossen. Zagloel’» aanhangers juichten hem bij deze woorden levendig toe. In dit bericht wordt niet gesproken van een aftreden van Zagloel pasja, een Reuter- telegram bevestigt evenwel het bericht dat Zivar pasja het premierschap heeft aange nomen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den beeorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentien in het Zaterdagnummer 20 iyslag op den prjja. Liefdadigheida-advertentièn de helft van den prya. INGEZONDEN MEDEDEKLINGENi 1—4 regel» ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer gereduceer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusechenkomat van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten on moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z(jn. lastert van den krankzinnigen ianKer- ville en rijn stokpaardje.” Wij hadden den tempel van Ra nu ver achter ons gelaten en terwijl Hugh sprak, was onze boot een breeder ka naal ingevaren aan beide rijden wer den de huizen nog statiger, nog weel deriger dan te voren. Onder de zui lengang van zware kolommen en in de poorten, zagen wij groepen rijk ge- kleede mensehen, die onze boot met nieuwsgierige blikken nakoken terwijl rij snel voorbij gleed. Klaarblijkel.js bad ’t groote en geheimzinnige nieuws zichsnel door de stad verbreid en zoo wel in de huizen der rijken als der armen, waren zij verlangend den blik te slaan op den afgezant van Ra. Wij gingen een eiland voorbij, dat een markt scheen, want reusachtige stapels granaatappels, meloenen en da dels, waren overal te zien naast ber gen gouden mimosa, sneeuwwitte aca cia’s waarachter vrouwen zaten in lich te gewaden en met gekleurde doeken over bet donkere haar terwijl tus- sihen dezen overvloed van vruchten en bloemen bezige gedaanten heen en weei gingen. Maar bij het zien van de koninklijke booten, werden granaat appelen en dadels, aloe's en palmen vergeten, en een opgewonden menigte snelde naar den waterkant. Daar nam een klein meisje, dat ondernemender was dan de anderen, een ruiker mi mosa en wierp het met verwonderlijke behendigheid uit alle kracht naar onze BtlTk^LANDKCH N1MUW8. DUIT8OHLAND. Een vernietigend oordeel van generaal v. Schoenaich over Ludendorff. Scherpe critiek op Ludendorff’» militair beleid is in den loop der jaren na den oorlog geoefend, ojl door prof. Hans Delbrück eo generaal Hoffmann, «en der onmgkieliyke medewerkers van dun heer Ludendorff. Thana voegt de bekende, tot hot pacifis me bekeerde generaal v. Schoenaich een vernietigend oordeel hieraan toe. En wel in zyn nieuwe studie „Die Front in den Kruien de» letaten Knegsjuhrea”. Na de militair-politieke ontwikkeling van de gebeurtenissen tot het voorjaar 1918 te hebben geschetst, constateert de schryver daarin, dat het na Brest -Litewak voor een ieder duidelijk was, dat Duitschland slechts een overweldigende overwinning wilde be halen. Maar was dat in 1918 nog mogelyk? Zelfs wanneer het gelukte het Engelsehe leger in zee te werpen en Pary» binnen te rukken, had dan de Entente, had Amerika vrede gesloten, zoo als Ludendorff ham dan waarschynlyk geeischt zou hebben? Waar schijnlijk is dit met. De blokkade zou scher per doorgezet zyn en Duitschland zou ein delijk door den honger bedwongen zyn. Maar, wat kon men nog verwachten na de mislukking van Amitas? Het antwoord op die vraag kan na riauwkeung onderzoek slecht» '.uiden: de nederlaag. Generaal v. Schoenaich stelt dan echter de vraag waarom Ludendorff niettemin heeft doorgevochten en zelf» nog minister v. Kühlmann heeft laten vallen, omdat deze na het mislukte offensief verklaarde, dat de oorlog door de wapen» alleen niet beëin digd kon worden.D« achr. stelt vast, dat Het conflict tusschon Engeland i Een nieuwe president van China. Het Britsche kabinet heeft gisteren op nieuw breedvoerig de Egyptische kwestie besproken. Men weet dat de Egyptische pre mier de chèque van 5000 pd. ,st een kwar tier voor het eindigen van den gestelden termijn aan lx>rd AJlenby heeft doen toe komen en ook dat Zagloel Pasja daarby mededeelde dat de Egyptische Regeering de overige eischen niet kon inwilligen; voorts dat als eerste maatregelen daarop de douanekantoren te Alexandria zyn bezet. In conservatieve kringen in Engeland is men van meening dat de eischen, welke de Egyptische regeering geweigerd heeft in te willigen, gemakkelyk kunnen worden door gezet op één uitzondering na, n.1. het ver- leenen van uitvoerende macht aan drie Brit sche ambtenaren te Kaïro: den financieel en adviseur, den juridischen adviseur en den directeur-generaal van de openbare veilig heid. De vroegere Egyptische regeermgen Rebben aan deoe ambtenaren de noodigc volmachten verleend, doch de regeering van Zagloel pasja heeft dit steeds achterwege gelaten en het feit dat de Britsche regee ring in dit geval van de Egyptische regee ring afhankelijk is, brengt haar in moeilijk heden. Verscheidene conservatieve bladen achten bet noodig aan hun berichten over den toe stand in Egypte een alarmeerend karakter 50 nt met heele bon. nt met heele bon. it met halve bon. it met heele bon. nt met heele bon. E CADEAULIJST. ïtwe.18.- dere zyn dan tevoren. Coöperatieve ver eenigingen, opgericht vóór de inwerking treding der nieuwe wet, Worden na die in werkingtreding beheerscht door de bepa lingen dier wet. Wat logisch voor zichzelf spreekt. Een vereeniging echter, welker acte van oprichting nietig zou zijn volgens de (oude) wet van 1876, Wordt geacht ook vóór de inwerkingtreding der nieuwe wet een rechtspersoonlijkheid bezittende coöpe ratieve vereeniging te rijn geweest, als haar acte van oprichting maar voldoet aan de daarvoor by de nieuwe wet gestekte eischen, en wanneer zy in het verkeer re gelmatig als rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging werd beschouwd en op trad. Ten aanzien van de aansprakelijkheid der leden voor de verbintenissen der ver eeniging geldt dan hetgeen dienaangaande in de statuten is bepaald. Natuurlijk moet, binnen de daarvoor gestelde termijnen, vol daan worden aan het voorschrift betref fende nederlegging van een letfenlyst en van een exemplaar der statuten ten kan tore van het Hamdelsregister. Er is tegen deze overgangsbepaling, die practisch heel juist is, maar waartegen juridisch nog wat zou zyn aan te voeren, by de schriftely- ke gedachtenwisseling in de Tweede Ka mer eenig bezwaar ingebracht. Maar, aldus de Regeering, dit voorschrift is tegenover de leden eener vereeniging niet onbillijk. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9-r-6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Er was geen tijd oils gesprek voort te zetten, want de boot naderde lang haam een eiland, dat in het midden van den stroom lag Wij zagen temid den van schaduwrijke boechjee van reusactitige fuchsia» en neerhangende clematis het glinsterend verguldsel en de koperen daken van een groot pa leis, dat verborgen lag in een prieel van veel-kleurige bloemen. Gaande- weg naderend, zagen- wij de edele vormen er van rijn muren en kolom men van albast bedekt met arabesken en ornamenten in verschillende tinten \an goud. Het stond vlak bij den wa terkant, boven een reeds marmeren treden een aantal rose flamingo's lie pen daar in statige majesteit op on neer. In de takken der acacia» en pal men krijschton schril verscheiden apen en onder de schaduw van neerhangen de bladeren zagen wij een kudde sneeuwwitje koeien met lange, slanke* horena. Een menigte kleine meisjes in he melsblauwe kleedjes stonden langs de lange trap en toen de boot der konin gin beneden werd vastgelegd, begon nen rij allen oen zachtklinkend wel komstlied te ringen. „Het schijnt, dat wij do gasten zul len zijn van de koninklijke dame,” zeide ik, toen ook onze boot rich naar dien kant wendde. „Ik weel niet, hoe jij je voelt, beste Girlie, maar wat mij betreft ik sta op het punt ineen te zakken als ik binnen het uur geen voedsel krijg.” en Drogisten „Het Groene 3106 50 niet conunissansHen zuilen zyn. Zyn zy er niet, dan is er leitelyk geen controle op het bestuur dan van de algemeene leden vergadering. Het nieuwe ontwerp oordeelt deken toestand terecht niet juist. Zyn er geen commissarissen, hetgeen met het oog op de kosten kan zyn, dan moet jaarlyks de algemeene vergadering een commissie van drie leden benoemen, die geen deel mogen uitmaken van het bestuur, welke commissie de rekening cn verantwoording onderzoekt, en aan welke het bestuur ver plicht is alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Deze commissie is ook be voegd zich op kosten der vereeniging door ten hoogste twee deskundigen te doen by- staan. Deze commissie is iets meer dan een commissie, gelyk elke vereeniging krachtens de wet van 1855 haar kent om de boeken en bescheiden van dep penning meester na te zien. Want, kunnAbestuurs- leden en commissarissen worden ontsla gen, en dient daarna in hun vervanging te worden voorzien, art. 28 zegt, dat ook de kan de (Nadrok verboden). DE LIEVELING DER GODEN. Uil het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 30 En wal nog meer zegt heet Neit- •lüit,” voegde Hugh er pleinaend aan ,ce ,,een naam, die voor jou en mij verbonden aan de liefste herinne ringen onzer ‘kindsheid, aan de dier- “we, oude „Chestnuts” het museum, *8ar de schim der geheimzinnige Ko- ^ngin voor onze opgewonden verbeel- d|n£. placht te dwalen, tot het leven poepen, door het sohilderachtige ver- ,aal ypn mijn vader en bezield door aet flikkerend licht van het groote joutvuur, dat vlamde in de ouderwet- n *laan*- Misschien Mark, is dit •tes toch maar een droom, jij en ik hier niet werkelijk en dadelijk ;i. tenminste ontwaken en zien, dat naast dien haard rit, bezig om bij 1»m gloeiende sintels de reR0^8 te ontcijferen van een pottend artikel, dat de herinnering boot, waar mj recht op den schouder van Hugh neerkwam, ons beiden over- stroomend met een liefelijken geuren den vloed van gouden stol. Een luide kreet van vreugde klonk door de lucht en in een oogenblik waren wij, de boot en de bootslieden bijna slecht te recht gekomen door een waren stort vloed van bloesems lotusbloemen en kamperfoelie, lakken papyrus en ruikers .ris, doordringende tuberozen en takken oranjebloesem zoodat wij heel wat moeite hadden een waardige houding te bewaren, onder dezen aan houdenden stroom. „Dit is tenminste geen droom, Gir lie”, zeide ik, zoodra wij het enthou siaste marktplein achter ons hadden, .geen wonder, dat het niet moeielijk voor je zal zijn, eerbied en gehoor zaamheid van zulk een geestdriftig volk af te dwingen. Zij zien je reeds aan als een van hun góden.” „Zij bekoren mij, Mark. Zij zijn zoo intens schilderachtig. Maar het hindert mij, dat er een ontzettende ader van koelbloedige wreedheid is in hen, die bel volk regeeren.” „Volmaakte monsters, zou ik zeggen als ik denk aan den vreeselijken vloek dien rij over de misdadigers uitspre ken.” „Ik zal tenminste beproeven in dat opzicht beschaving te brengen. Bescha ven I voegde hij er lachend aan toe. „Waarlijk, een vreemd woord, om te bezigen in verband met menschen, Zoodra wij geland waren, trad de koningin op Hugh toe en sprak eenige vriéndelijke woorden van welkom tol hem daarna verwaardigde rij zich eindelijk notitie van mij te nemen. De nieuwe wet op.de coö peratieve vereenigingen. vi. Wy oiiuliigden gisteren met er op te wy- zen dat men wel eens heeiit bepleit, dat aan bezoldigde bestuursleden volmacht zou worden gegeven, welke volmacht het ver dere bestuur zou dechargeeren, men daar- loen evenwel niet is overgegaan. integendeel, artikel 31 vermeldt uit drukkelijk, dat ieder bestuurder tegen over de vereeniging aansprakelyk is wegens tekortkomingen by de vervulling der hem opgedragen taak. Betreft het een aangelegenheid, weike behoort tot den werk kring van meerdere bestuursleden, dan zyn deze allen deswegen hoofdeiyk voor het ge heel aansprakelyk, en slechts hy, die kan bewyzen, dat de tekortkoming aan hem niet te wyten is, gaat vry uit. Met een geld boete van ten hoogste 1000.kunnen ook gestraft worden bestuurders, die niet vol doen aan hun verplichting om de geschrif ten te bewaren, waarby het lidmaatschap der vereeniging wondt aangevraagd en tot het nauwkeurig boekhouden van de toe- en uittreding der leden van de vereeniging; eveneens wanneer zy niet voldoen aan de verplichting om de ledenlyst en de wijzi gingen daarin ten kantore van het handels- register te deponeeren en, binnen een maand nadat de algemeene vergadering gehouden is ,de rekening en verantwoording neer te leggen. Deze verplichting bestaat ook thans reeds; haai- overtreding is evenzeer straf baar, maar of daaraan de hand gehouden wondt, is te betwyfelen. De Centrale Bond van Coöperatieve Verbruiksvereenigingen, die b.v. een onderzoek instelde naar coöpe raties, welke opgeheven waren, meende in dit voorschrift een betrouwbare leidraad te vinden, maar moest tot de ervaring ko men dat het met de naleving van dit voor schrift slecht gesteld was. Wellicht is het wat beter geworden sedert de verplichting van het Kantongerecht naar het Handels- register is overgebracht, maar een opfris- sching kan, ten bate van den regehnatigen gang van zaken by de coöperatieve ver eenigingen, geen kwaad. Vooral in deze tij den, dat ook coöperatieve vereenigingen in de lyst der faillissementen voorkomen, zy het ook voornamelijk verbruiksvereemigin- gen, mag de vraag gesteld worden of, in- dien aan dit voorschrift de hand ware ge houden, niet menig dier faillissementen ware voorkomen! Een wijziging, waarop tenslotte dacht dient gevestigd, is deze, dat er voortaan in elke vereeniging moet zijn een commissie van drie leden ter controle van het bestuur. De bestaande wet laat de sta- tuten eener coöperatie vrij of er al dan zyn, de grondwet v°le hoofdpunten te herzieauDe kwestie der erkenning door liet buitenland is door zyn optredeo opnieuw gerezen, maar men verwacht, dat de mo gendheden zich afzydig zullen houden tot een geregelde regeering w gevonnd. Het optreden van den nieuwen dictator is mogelyk geworden door 't offer, dat do christen-generaal Feng Yu-sjiang heeft ge bracht. Deze heeft, zooals gemeld den ac- t ie ven dienst verlaten on zyn strijdkrach ten overgegeven aan het ministerie van oor log. Als reden voor dezen verrassender, stap gaf hij naar de „Tunes” meldt, aan zijn ondergeschikten op, dat hot met noo dig is, dat hij aanblyft en voor een goede regeering vecht, nu de vrede is herstekl en in Twan een geschikte leider is gevon den. De werkelyke reden van zyn heengaan is echter vermoedelijk, dat de Jangtse-Lei- dters wel geneigd waren tot een vreedzame schikking met Twan, mits deze niet verbon den was met den man, dien zy als den ver rader van Woe Pei-foe beschouwden. En bovendien waren zoowel 'IXvah Tsji-joei als Tsjang Tsodin ontevreden oveV Feng'» op treden tegen de Mandsjoe-dynastie. die zulke stoeien bouwen en tempels beeldhouwen. Maar één ding nioelen rij nog leeren.” „Christendom?” zeide ik, moedig.” „Christendom Neen, oude jon gen, jij en ik rijn niel gwdükt voor zendingswerk. Ik geloof, dat er daar voor iets aan onze opvoeding ontbreekt iets niet in orde is misschien ons gevoel voor humor, maar wij kunnen den weg plaveien voor waardiger rnen- s<ben dan wij zijn, wier gemoed ver heven is boven de bezwaren die, ik moet het bekennen, mijn handen zou den beletten deze heidensche, i prachtige tempels te vernietig en daarmede deze valsoh, maar tooh schilderachtige godheden. Dan, als de ze wereld, geleid door ons, lang ge noeg zal liebben feest gevierd in het si hilderachtige van dit groote, onbe kende land, kunnen de Westersche volkeren hun eindeloos gevecht begin nen over de vraag wie hunner het t best zal ontheiligen.”

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1