ian 4 Zoon 4 n irieksgibouwan, lefabriek), Stoom- Amer. Afkortzaag. haafmachine, Lijm- ondraaibank, Ama nt, 2 P.K., groote i Rib en Plaathout, lahomie-, Teak- partij nieuwe RA- aux, nieuwe Eiken- n, 4-wielige Hand- in combinatie met abrieksschoorsteen. ir, de overige goe- m Verkoopdag van itijds verkrijgbaar. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, MOERCAPELLE, NIEt WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15708 Woensdag 26 November 1924 64* Jaargang ooping ILBOER 1. DE LIEVELING DER GODEN. EGA”, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen M. bititent andsch ntrttwr rivier FEUILLETOI. liedt de verzen- aan te (Wordt vervolgd). niet. rtering, gebrek id, duizeligheid. of ebt afstel 1EMBEK 1924, de? des n.m. te 4 uur Bergambacht, ver- )UDE-PEKELA. 2007 60 Gouda. kwartaal ƒ2.25, j waai van ons in br- R*- (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door 3. P. WESSELINK—VAN ROSSOM. 31 - Makelaars in Ma- IER 1924, des v.m. acht zal verkoopen partij candideert den Kunze. Wat heit protest aan den Volkenbond be- correaporulent van de „Daily Te- in Genève zegt dat men het in den Volkenbond niet waar- DUITSOHLAND. De moordenaar van Erzberger. Naar de Pewter Lloyd uit Belgrailo ver neemt, heeft de politie telegrafisch bericht uit Kjonstantinopel ontvangen, «lat Schulz, <le moordenaar van Erzberger, in Turkije ip aangekomen en onder een aangenomen naam te Konstantinope I vertoeft. Ernst Hildebrand, t De Duitsche draadlooze dienst meldt, «lat de Duitsche schijder professor Ernst Hll- debraml te Berlijn op 91-jarigen leeftijd is gestorven. BINNENLAND. De Kamerverkiezingen. Mr. J. Limburg, dien verschillende afdeelingen van den Vrijninnig D«no- cratischen Bond op de canüidatenlijsl voor de aanstaande Kamerverkiezingen hebben geplaatst, heeft verklaard geen ('undidutuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Het BeaoMiKingabealuit 1924. De heer Ketelaar, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den minister van oinnenlandsche zaken en landbouw ge vraagd 1. Heeft de regeerlng reeds, inge volge de toezegging van den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, overwogen om den datum van 3184 88 eens overwegen, dat niet ten onrechte in de Staatscommissie de vraag aanhan gig is gemaakt of het niet aanbeveling ver diende om geheel het vereenigingswezen aan een nieuwe wettelyke regeling te on derwerpen. De vraag of het onder de gel dende omstandigheden aangaat om de wet op de coöperatieve vereenigingen, zij het aangevuld en gewijzigd, als afzonderlijke wet te handhaven, verkreeg ernstige over weging, te meer, omdat met de thans ge nomen beslissing is vastgelegd, dat het tot een regeling voor alle vereenigingen teza men, niet licht meer zal komen. De motie ven, voor en tegen aangevoerd, verstrekt in een afzonderlijke nota van het bij uit stek daartoe deskundige lid der commissie. Mr. C. P. Zaayer, oud-voorzitter van het Koninklyk Nederlandsch Landbouw-Comi- om coöperatieve vereenigingen, nieuwe wettel yke bepal ingen toen wij er werkelijk mede klaar ren. De schitterende f- ken, toen wij ons maal begonnen met onze bedienden, bestaande uit tiet be- I.oorlijkst kleine legertje van donker- oogige kellnerinnen, dat ik ooit heb Een hatelijk woord kan werken als een spetdeprik in de longen. H. Ibsen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentièn in het Zaterdagnummer 20 1 slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiên de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentién en ingezonden mededeelingen by contract tot »eer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentién kunnen worden ingezonden door tusschenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. „Hij spreekt sledhts zeiden,” ant woordde hij met de hem eigen tegen woordigheid van geest ik noemde het onbeschaamdheid „want zijn woonden zijn parelen van wijsheid, schatten, hem door Horus gegeven, de geleerdste en daarom het kostbaart.” Zij scheen tevreden gesteld, en glim lachte mij lieftallig toe, toen wij allen de trap beklommen maar zij richtte haar woorden niet meer regelrecht tot mij. In de hal van haar paleis nam zij afscheid van ons, maar niet, voordat zij haar raadgevers, ministers en sla ven zonder eenig voorbehoud ten dien ste van Hugh had gesteld. Een gedeel te van het paleis zou blijkbaar uitslui tend aan ons worden afgestaan. Een schitterende persoon, die ’n staf droeg en een ghrdel aanhad, voorzien van inscripties, leidde ons door verschei den kamers op den drempel van elk vertrek knielde hij plechtig, vlak voor Hugh en heette hem welkom, terwijl hij den grond kuste. Van al de groo te hallen, welke wij doorgingen, was d'ie niet het minst aantrekkelijk, waar in de marmeren vloer ongeveer 6 voet onder den beganen grond was uitge houwen, en het bassin gevuld was met welriekend, zacht dampend water. Het riep het verrukkelijkst visioen van een zwembad tyj mij op, dat mijn opge wonden verbeelding, zich maar kon j voorstellen, en alleen het denken aan mijn waardigheid als eerste raadgever steden, «lat het spoedig hun beurt zou zijn verheugd te worden door het aan schouwen van den Lieveling van Ra, den zoon van Osiris, den gezant den Allerhoogste, liet was voor beiden een vermoeiende dag, die ons eigen land een betrekkelijk scheiden positie innemend, niet woon waren aan de praal en het ge- schitter der hoven en de eerbewijzen en plechtige buigingen van talloos veel schilderachtige lieden. Wat mij betreft, ik vond mijn slempende kloeren heel lustig om mij in te bewegen en mijn gurdel van lamursteen, waar verschil lende teekens op waren aangebracht, t'ni mijn waardigheid aan te geven, heel ongemakkelijk. HOOFDSTUK VIII. De afgezant van Prinses Neit-Akrit. De volgende dag bestaat slechts in mijn herinnering ais een lange en schitterende^ vertooning toegejuktite processie door de stad, kreten van een geestdriftig volk, boodschappers, die in alle richtingen door het land wer den gezonden, om> het groote nieuws te verkondigen aan de bewoners van de meest verwijderde hoeken, met de belofte aan enkele der gewichtigste „Wilt u mijn heer vergezellen onder het nederig dak, dat hij met zijn te genwoordigheid wil vereeren vroeg rij. Nu voelde ik, dat het ongemanierd W. zijn op deze uitnoodiging als ant woord slechts te knikken en toch kon op dat oogenblik mij geen enkel wooid van mijn Egyptische woorden- ojst herinneren. Aangeboren Britsche verlegenheid, als men van aangezicht tot aangezicht wordt geplaatst tegen- °'€r een vreemde taal, had mijn tong geheugen volkomen verlamd, en al- e», wat ik kon doen om den schijn redden, was zwijgen en ietwat on- oeholpen buigen voor de dame.” „Is uw raadgever stom?” vroeg zij ü(,h verwonderd tot Hugh wendende. der góden hield mij terug van de overweldigende verzoeking om op staan den voet in het verleidelijke bassin te springen. Maar nadat de schitterende beambte ons nog eenige keeren had erwelkomd, en ons’ onze slaagkamers nad gewezen, die in elkaar liepen, waarbij hij weer zoo plechtig groette, dat ik bijna in de verzoeking kwam hem uit onze goddelijke tegenwoordig heid te schoppen, werden wij einde lijk overgelaten aan eenige bedienden met donker gelaat, vlak voor het ïie- felijk geurende dampende water I Het vervolg is stilte 1 uitgezonderd het geplas en het gekreun van tevreden heid stilte en oneindige zaligheid 1 Daarna, gekleed in vreemde gewa den die uit den hemel gevallen sche nen te zijn en bij welke het er niet op aan scheen te komen of ze pasten, want voor het' meerendeel bestonden zij uit mantels, werden wij plechtig raai een ander aardsch paradijs ge leid In het midden van een der hal len waar een aantal plechtige perso nen op verschillende fantastische wij zen ons welkom heetten stond een la ge tafel, bedekt met alles, wat neus en verhemelte maar kon streelen, van twee uitgehongerde schepsels, wier laatste maaltijd, ongeveer acht uur ge leden gebruikt, bestond uit een stuk vf«n een rauwen poot van een gier. Groote manden met vruchten en olij ven, brood en koeken van de meest verschillende soort en boven alles imssari» telefoneerde dan ook om verater- kingrtreepen en weldra verschenen gendar men te paard en te voeL Het was ren akelig schouwspel rondom den doodenwagen. Intusachen wem de ge leuter van den dooden wagen, oen Hollander, ingerekend. Op zeker oogenblik klom een auto-gelei- der samen met een politieagent, op den doodonwagen en in dólle vaart ging het naar lust gcnictmUi-kerichof. ENGELAND. De buiteniuuteche reut van den hertog van York De hertog van York, de tweede zoon van den koning van Engeland, en de hertogin van lork, vertrekken 4 December uit En geland voor hun bozouk aan Oost-Afnku. Hun reds zal venuoedeijjk num 4 maanden duren. De pruts van Wales, die omsrUssks 25 Maart- naar Zmd-Alrika vertrekt, zal rei zen op den slagkruiser Rapulae. POLEN. Een l’oolach oud-Minister voor de rechtbank. Groot opzaen verwekte in Warschau liet he<ien genomen besluit van een speciale par lementaire commissie van ondeneoek om «Ie voormalige minister van Financiën, Ku- charski, voor een rechtbank te dagen onder beschuldiging, dat h(j den staat voor een bedrag van rtind 12% millioen francs scha de heeft berokkend. VEKKENIGDE 8TATHN. De intergeallieefde schulden. Uit New-York wordt gemeld dat aldaar weer het gerucht opduikt, dat Frankrijk onderhandel ingen wenscht te openen over de fundee ring van zijn schulden aan de Ver te nigde Staten. ZU1D-AMEKIKA. Weer revolutie in Mexico. In Mexico Is naar gemeld wordt een nieuwe revolutie begonnen. Groote Mexi- caanache troepenmachten rukken noord waarts naar Cihuahua op om de beweging te onderdrukken. D© revolutie is klaarblij kelijk in Amerika voorbereid. Zijn aanhan gers, die zich geeoncertreerd hebben langs «ie rivier Elpaso, wachten op bevel van Huerta om naar het Zuiden op te rukken. li0IIN.Hi: Uil hgg^n buiten ons bestek, maar, mede ter verklaring van den langen duur der werkzaamheden dezer Staatscommissie, ver dient het feit zelf vermelding. Wellicht ook te doen uitkomen, dat-de besturen der die in deze een verbete ring zien, zich afgescheiden van de daar aan toe te kennen merites gelukkig mo gen achten, dat aan de gedachte dezer ééne wet voor alle vereenigingen geen gevolg i« gegeven, omdat dan zeker de arbeid nog ettelijke- jaren zou Hebben geduurd, en het oogenblik, waarop de moeilijkheden van de thans gekiende coöperatieve wet zouden zün opgeheven, nog op lange jna niet in zicht ware geweest! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 3:80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82: Redactie Tel. 545. Zoowel in de nota’s, diie de regeering- lialdwin aan Egypte hoeft gezonden als bij monde der Britsohe pers verdedigt Engeland de houding, die het tegenover Egypte heeft aangenomen. Haar recht om wegens den moord op den sirdar op te treden, zooals zij heeft gedaan, ontleent Groot-Brittannië klaarblijkelijk aan de beperkte onafhanke lijkheid, waarin Egypte zich verheugt. In 1922 toch, toen Egypte zoogenaamd onaf hankelijk werd en er een einde kwam aan het Britsche protectoraat, waren er noch tans een aantal punten, ten aanzien waar van Engeland zich een nader regeling voor behield. Deze hadden onderscheidenlijk be trekking op den Soedan, het kanaal van Suez, de bescherming der belangen van vreemdelingen, de verdediging van Egypte legen buitenlanrlsche aanvallen en het be stuur van den Soedan. Herhaaklelyk (het laatst nog tusschen M.ac Donald en Zagloel pasja) is in de beide jaren, die sinds de er- kennig van de onafhankelijkheid” verlie pen, tusschen Engeland en Egypte over ge noemde kwesties onderhandeld, doch ten gevolge van het feit, dat beide partijen te halsstarrig aan hun standpunt vasthielden bleef een oplossing achterwege. Egypte is het er klaarblijkelijk om te dóen vasten voet te krijgen in den Soedan en eischt dit groote gebied voor zich alleen op; Enge land daarentegen, dat in den Soedan groote belangen heeft en het Egyptische wanbe heer er verving door een geregeld bestuur, zoodat de Soedan er economisch ontegen- zegigëlyk enorm vooruit ging, wil den Soe dan nietopnieuiw uitsluitend aan de Egyp- tenaren prysgeven. Krachtens het verdrag van 1899 berust hpt bestuur van den Soe dan bij een geuverneur-generaal, een door Egypte te benoemen persoon, wiens benoe ming echter de goedkeuring moet wegdra gen van Engeland. Deze gouvemeur-gene- raal was tot dusver de onlangs vermoorde sir Lee Stack en wanneer alles bij het oude was gebleven, zou ook Egypte ditmaal weer den gouvemeur-generaal hebben moeten aanwijzen met goedvinden van Engeland. Dit is na den moord echter niet geschied; zonder Egypte er in te kennen, is van En- De nieuwe wet op de coö peratieve vereenigingen. vu. Stel dat d© omstandigheden, in de over gangsbepaling omschreven, zich voordoen, dan mag worden aangenomen, dat de le den der vereeniging by de oprichting of toetreding hebben gemeend en gewild, dat de vereeniging als rechtspersoon zou op treden. Aan hen wordt dus geen onrecht gedaan. En er is geen redelijk motief om toe te laten, dat degenen, die met de ver- eeniging hebben gehandeld geheel te goe der trouw, de dupe zouden worden van een wettelyk systeem, hetwelk, om ongewensch- t* gevolgen, bij dit ontwerp door een an tler wondt vervangen. Natuurlyk kuprten zich omstandigheden voordoen, welk© het moeilijk maken om te beslissen of eei ver eeniging in het vericeer regelmatig als rechtspersoonlijkheid bezittende coöperatie wend beschouwd en optrad.; doch mag deze moeilijkheid van een enkel geval ertoe lei den om af te laten van een. voorziening, «Me voor het meerendeel der gevallen ge- wensoht is? Hier is de voorgedragen©, uiteraard niet volmaakte voorziening be ter dan een zich onthouilen. Met dit ontwerp, wordt het straks wet, is voldaan aan een behoefte, die geruimen tijd in coöperatieve kringen van uiteenloo- penden aard is gevoeld. De voorbereiding van het nieuwe ontwerp heeft lang geduurd; vragen, die te langen leste aan den Minis ter van Justitie wenden gedaan naar den voortgang van het werk dezer Staatscom missie, getuigden van eenig en begrijpelijk ongeduld. De Staatscommissie, aan welke de herziening der coöperatieve wet was op gedragen, bestond uit een groot aantal per sonen, die zich in drie afdeelingen hebben gesplitst om de onderscheidene bepalingen nauwkeurig na te gaan. De wijzigingen, die wonden aangebracht, schijnen het oorspron kelijk kader van de wet onaangetast te la ten, en by velen zal de vraag rijzen, of deze, in hun oogen wellicht slechts gedeel telijke wijziging, zooveel tijd moest vorde ren. Zij hebben dan te bedenken, dat de taak dezer Staatscommissie niet alleen daarin bestond om wijzigingen aan te brengen, doch om de al dan niet wenscheljjkheid van tal van in den loop der jaren voorgedragen denkbeelden te overwegen; wellicht het in Nederland bestaande te toetsen aan buiten- landsche voorbeelden. Zij hebben bovendien te bedenken, dat deze Staatscommissie, in derdaad bestaande uit vogels van diverse pluimage, ook rekening moest houden met geheel uiteenloopende soorten van coöpera tieve vereenigingen, welker belang alle door deze ééne coöperatieve wiet moet wor den gediend. En tenslotte moeten die critici BELGIE. ‘Weerzinwekkend© tooneelen hebben zich afgespeekl naby Gent bij de begrafenis van Dr. H. Meert. Toen de doodenwagen de grens Le«ieberg- Gent wilde overschrijden, werd zulks door een vijftigtal politieagenten belet. Vandaar botsing tusschen de politieagenten en de deelnemers aan den rouwstoet, «Me met ge weld den doo<le«w.«gen in de richting van Gent wilden voortduwen. De politie werd b(jna overmand, en de politiecommissaris gebood „Revolvers trek ken”. Hij zelf loste revolverschoten in een der autobanden van den doodenwagen en volgens die corr. van «Ie N. R. Crt. stelde de politiecommissaris zich ruw aan tegen over mevr. Meert. De politie kon het niet houden. De co<n- Voor de a.s. ryksdagverkiezingen in Duitachland hebben niet minder dan 26 par tijen en partijtjes hun candidatenlysten bij den „Reichswahlleiter” ingediend. Van deze 26 partijen zjjn er twee geschrapt, omdat zij niet aan de voorgeachreven eischen vol deden, zoodat «Ie Duitsche kiezer een keu.? zal hebben te doen uit 24 verschillende par tijen. De nationaal -socialisten hebben generaal Ludendorff weer aLs eerste op hun lijst ge zet. Voorts ziet men op deze lijst von Grhfe, graaf Reventlow, majoor Henning en den bekenden kapitein Röhn. iDe communisten haden Max Hölz als eerste gecandiideenl Hij is echter giste ren in de vergadering van de commissi»? voor de ryksdagverkiezingen geschrapt, omdat hij niet verkiesbaar Is, daar hij in de gevangenis zit. De Dultsch-sociale bekenden anti-semiet et SMEDERIJ te raak treft, de Icgraph” kringen van schjjnlyk acht, «lat eenig lid van den Raad van den Volkenbond een voorstel tot inter ventie in het Egyptische vraagstuk zal doen, aangezien «Ut vraagstuk als een binnenlan«l- sche aangelegenheid wordt beschouwd, wel ke dus niet onder «Ie competentie van den Volkenbond valt. Nog kan worden gemeld dat Neville Hen derson benoemd is tot gezantsehupsraaxl te Kaïre. Henderson heeft verschekiene gewichtige diplomatieke posten bekleed en is tot voor eenige maanden als zaakgelastigde te Kon- rtantinopel werkzaam geweest. Het conflict tusschen Engeland OH Egypte. De a.s. verkiezingen in Duitschland. geusche zyde voorloopig tot opvolger van sir Lee Stack een Britsch gouverneur ge neraal benoemd. Hienbij is het echter niet gebleven: de Egyptische officieren en zui ver Egyptische eenheden ayn eveneens uit den Soedan verwyderd. Vernier blykt uit alles dat Engeland er zooveel mogelyk naar streeft den Soedan geheel aan Egyptischen invloed te onttrek ken. Het is nu de vraag, die «ie toekomst zal beantwoorden, of Engeland door zyn «laad zyn invloed in den Soedan tracht te bevestigen en te handhaven, of dat het be reid is via een tijdelyk Engelsch bewind Soedan na zekeren tyd.atm.de Soedaneezen over te laten, zy het dan dat het voorloopig mamlaaitsgebied van den Volkenbond wordt. Engeland vernedert Egypte echter nog meer door treepen naar dit land te zentien, een intinudafciemwIdel, dat gewapend verzet van Egyptische zijde misschien kan tegenhou- <Len, maar ook zeer goed uitlokken. Er heb ben na het zentien door Engeland van oor logsschepen en troepen nog geen botsingen plaats gehad en zelfs wordt gerept van een zekere ontspanning, die zou zyn ingetreden, maar het is nog niet uit te maken, uitstel van gewapende conflicten ook zal zyn. Een besluit van Koning Foead om het kabinet een maand te verdagen wordt in Engeland zeer juist geacht en men is van meening dat dit een juiste poging is om met het nieuwe kabinet strubbelingen te voorkomen. Het nieuwe kabineit-Ziwar bestaat uit vertegenwoordigers van «len Islam, liet Jo dendom en het Chrirtendom. Ahmed Ziwar- pasja is premier. Tot zyn voornaamste mi nisters behooren Mohamed Sadik Yehya pasja (oorlog), Yoessef Cattaoei pasja (fi nanciën) en Mohamed Sklky pasja (©ere diensten). De tegenwoordige Egyptische gezant te Rome, Ahmed Zoelfikar pasja, zal waarschynlyk buiten!andsche zaken krij gen. lAUe leden van het kabinet, behalve Zi- war pasja en Zoelfikar pasja, hebben nim mer deel eener regeering uitgemaakt. Lel midden van de tafel in beslag ne mend een vreugde, voor de oogen, een genot voor het hart eon reus achtige gebraden gans, met een brui ne. knapperige huid, en met een ver- rukkelijken aromatische geur van heer lijke kruiden. En genoten wij niet van den gans, ondanks het feit dat wij hem moesten snijden met stompe bron zen messen en de stukken met een le pel naar onzen mond moesten bren gen Ik zou niet graag vertellen, hoe- veeler van overbleef op hel oogenblik ^_j. Wa. personen hadden gelukkig bescheiden teruggetrok- bedienden, bestaande uit tiet be- 1 llzu>4 Ir 1 1 oogigo kellnerinnen, dat ik ooit gekend om sauzen en vruditen te ower- 1 iiidigen. Zij waren zeer schilderach tig maar, ik bloos, tërwijl ik het moet zepgen, zeer sehaarsch gekleed met een lederen kraag bezet met turkozen en een donkerblauwe!» doek die rondom de kleine hoofdjes werd vastgehouden door een doffen metalen ring maar ik moet bekennen, «lat dit costuum on ze.eetlust niet in het minst schaad de. Zelfs vond ik, dat het een bij zonderen pikanten smaak aan dien ge braden gans gaf en toen de aardi ge meisjes wijn in onze bekers schon ken uit een groote steenen kruik dacht ik, dat het druivensap nooit zoo heer lijk had gesmaakt.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1