systeem ian Zoon OP Cnen s I ibrieken I skbank II Gouda Gouda* ITSTE swaarda. OE LIEVELING DER GODEN. BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, MOERCAPELLE, NIEl ■HHI 'VERKERK JUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalvep^Zon- en Feestdagen ■O. I37O7 o festhaven Zon- en Feestdagen tie I ging ge- gfcgaan op FEUILLtTOfl. van schté caart- jzing, sverd bijzonder genot a:n. -»i.. ernyj meest galand an Egypte. rees voor Zaghloel pasja’s invloed srmen. dt ten strengste gekritiseerd. Natuur- der een aef I maar „ver- IR VEER. U 176». - per kwartaal 2.25/ per week 17 cent, met Zondagsblad r week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, rartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 32 Jblad 3.80. aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, - de postkantoren. meaux zijn dagelijks geopend van 1|—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bosorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 Inslag op den prijs. Liefdadigheids-advertcntikn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot seer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertenties kunnen worden ingezonden door tusechesikomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te lijn. set w< lijk zit by de Fnanschen de vrees voor, dat de Engel schen het betreurenswaardige in cident met den sirdar gretig als voorwend sel zullen aangrijpen, om de Britsche con trole niet alleen in den Soedan, maar ook in Egypte te bevestigen en te handhaven. Lntusschen zal de tijd moeten uitwijzen, of Engeland werkelijk met Egypte en den Soedan de bedoeling heeft, die men dit land toeschrijft van zekere zijde: overheersching en controle. Uit onderhandelingen tusschen den als gematigd gekenschetsten premier Ziwar pasja en de Britsche autoriteiten zal wel spoedig blijken, of de beide partijen het eens zullen kunnen wonden of niet. Men mag niet vergeten, dat nog steeds de mo gelijkheid bestaat, dat de Egyptische Ka mer en Senaat, die tot dusver zich trouw aan de zijde van den nationalistischen pre mier Zagloel pasja hebben geschaard, Zi war pasja zoodanig het regeeren bemoeilij ken, dat ook hij zijn politiek van tegemoet komendheid niet zal vermogen uit te voe ren. Ook bestaat de kans, dat het drastisch optreden van Engeland het verzet der na tionalisten en extremisten zal aanwakke ren. En bij de woelingen, die hiervan het gevolg zouden kunnen zijn, is het niet ón mogelijk, dat Zaghloel pasip nog eens een belangrijke rol speelt. Kenners van Egypte achten dit geens zins ónmogelijk. Zij zijn ran meening dat Zaghloel pasja door thans af te treden en het aan de anderen minister over te laten de zaken, door hem verbroddeld, in het reine te brengen, een politiek succes heeft behaald. Men twijfelt er geen oogen- blik aan dat het nieuwe kabinet, hetwelk bestaat uit betere krachten dan het minis terie van Zaghloel pasja, erin zal slagen een modus te vmden, die alle belanghebbenden bevredigen zal, behalve de ultra-nationalis- ten en de Zaghloelisten. Zaghloel pasja is door zijn aftreden ge woon burger gewonden en heeft derhalve alle gelegenheid om te stoken tegen Enge land en zijn zeer grooten persoonlijken in vloed te doen gelden op een deel van het publiek. De wijze, waarop Zaghloel dezen zomer te Londen door zijn landgenooten is ontvangen, men zou kunnen zeggen (ver heerlijkt”, wijst er op dat zijn gedragslijn gevolgd zal worden door een belangrijk deel van het Egyptische volk, zoodat, nu hij is afgetreden en geen officieele verantwoor delijkheid hem meer behoeft te weehhouden, het gevaar dezer actie nog is vergroot. Ge noemde kenners van Egypte zijn van mee ning, dat de aangelegenheid door Zaghloel zelf had moeten worden geregeld en dat de Britsche regeering met het verschuiven der verantwoordelijkheid op Ziwar pasja feite lijk de waarborgen voor de goede trouw der Egyptische natie heeft verminderd. Trouwen is een groot gemak, Zit de speelman nog op 't dak; Maar, beroofd van 't blank vernis Weet gij wat dan trouwen is? Rarnpe en rooi, arebeid en zorgen, 't Oude betalen en ’t nieuwe borgen. Ouido Oezelle. n Drogisten ,Het Groene 3106 50 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.90, per Franco per poet per kwa r Abonnementen worden dagelijks aangenomen i bij onze agenten en loopers, den boekhandel ej Onze bureaux zijn dagelijl Redactie Tel. 545. "in3 zou beieekeiten en dal de moree- ïe invloed hiervan naar buiten neer bedenkelijk zou zijn. De vrijlating van generaal Nathualua. Generaal von Nathusius is gisteren avond zeven uur te Vorbach in den Elzas aangekomen Het Rijk «gerechtshof te Leipzig zal thans zijnerzijds op grond van de wet van 1919 nopens de bestraffing 1 zoogenaamde „Kriegsverbreoher’ instructie tegen generaal von Nathu- sius openen, ten einde door een open bare behandeling de onschuld van den generaal vast te stellen. BELGIS. De eindelooze taalstrijd. In extremistische Vlaamsche en Waal- sche kringen in België blijft de rumoerige toestand inzake <le taalkwestie voortduren. Terwijl het besluit van Kroonprins Leopold om aan de hoogeschool te Gent de colleges in de geschiedenis der Vlaamsche letteren te gaan volgen, aan Vlaamsche zijde met luide instemming is ontvangen, winden de Walen zich er over op. De Ligue Wal tonne heeft zoowaar een protestmotie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de prins nu ook een college aan de universiteit van Luik in de geschiedenis der Waalsche literatuur diende te gaan volgen! Het wetsontwerp in zake de amnestie aan politieke venoordeeklen, hetwelk eer lang zal worden ingediend, geeft eveneens reeds nu aanleiding tot polemieken over hetgeen er met Borms zal geschieden, den ter dood veroordeelden oud-voorzitter van den Raad van Vlaanderen, die nog altijd in de gevangenis van I-euven zucht. Masson, de minister van justitie, verklaarde niet voornemens te zijn hem in vrijheid te stel len. Nog slechts acht „activisten” bevinden zich op het oogenblik in de gevangenis. Men weet dat Borms bij de verkie zingen boven aan de lijst van de candidaten der Frontpartij staat. ENGELAND. Een idealist. Uit Londen wordt gemeld, dat sedert e«;nige dagen de predikant Gdpsy Smith een „bekeerings"-campagne in de Central Hall Wetrtminster) houdt. Gisteren verzocht hij aan het slot van zijn rede, dat degenen, die zich aangespoord door zjjn woord hadden voorgenomen een beter leven te beginnen, zouden opstaan Binnen enkele oogenblik - ken verhieven zich meer dan duizend man nen en vrouwen van hun zetels en na eeni- ge aarzeling volgden tal van anderen dit voorbeeld. Daarop werden aan de „bekeer den” kaarten uitgereikt, waarop deze hun voornemen met hun handteekening beves tigden, met het gevolg dat alle beschikbare kaarten werden onderteekend. De predikant heeft op die wijze in veer tien dagen tijde 12.000 menschen „bekeerd”. Morgen spreekt hij in de Albert Hall, waar voor thans reeds alle plaatsen zijn bespro ken. peupel zooals de kooplieden en land bouwers minachtend genoemd werden, door de hooger geplaatste lieden werd lot dezen indrukwekkenden dienst niet loegelaten. Zij toonden hun eerbieu echter voor den afgezant der góden door van zichzelf een kleed te maken op de treden van den tempel, de ter rassen en oevers, waar verwacht werd dat de Lieveling der góden en zijn wijze raadgever hun voeten zouden zetten. (Iets dat ik buitengewoon on gemakkelijk vond, vooral als ik op de sierlijke deelen moest treden van dit nieuwe karpet de, donkere oog en, 'die dan naar mij werden opgeheven, halt met ontzag, half nieuwsgierig, wa- I ren zeer geschikt om iemand in de war te brengen.) Edit eerbiedig en aanbiddend! Goe de, oude Hugh Ik wist, dat het hem amuseerde, want ik kon zijn oogen zien fonkelen van pret, maar zijn ernst was onwankelbaar en zijn waardigheid voortreffelijk. Bij deze processie ver scheen de Pharaoh niet misschien gevoelde hij, dat zijn eigen waardig heid daarbij in de schaduw gesteld werd maar koningin Maat-kha ver liet dien ganschen langen dag de zijde van Hugh niet. Ik kon natuurlijk het liefelijk gefluister niet hooren, waar mede zij beproefde de prachtige een tonigheid der feestelijkheden weg te vagen, maar als ik gelegenheid had, Hugh meer nauwkeurig op te nemen, kan ik bij hem niet het geringste tee- Het conflict tusschen Ei Het protest aan den Volkenbond. De achter de Het éonfiict tusschen Egyjpte en Enge land staat nog in het teeken van groote be langstelling en vanzelf ook de protestnota van Egypte aan het secretariaat van den Volkenbond, die zich evenwel alleen bepaald tot een protest. Daar geen verzoek aan den Bond wordt gedaan om in te grijpen, zal de nota daarom ook alleen gepubliceerd wor den en niet gezonden wonden aan de leden, en de Volkenbond zal zich niet, zooals men wellicht geneigd zal zjjn te denken, met de kwestie inlaten, Tenzij een lid van den Vol kenbond verzoekt in te grijpen. Bijzondere aandacht trekt het dat Enge land zelve, zoo nadrukkelijk mogelijk inter ventie van de hand wijst. De omstandigheid dat Egypte geen lid van den Bond is, wordt van Britsche zijde vooral aangevoerd, om Volkenbondsbemoeiing reeds bij voorbaat af te weren. Dat is echter geen steekhou dend argument, daar één der artikelen van het Volkenbondshandvest nadrukkeljjk be paalt, dat ook het tuaschenbeide komen van den Bond kan worden ingeroepen, wanneer er een geschil rijst tusschen een Bondslid en een staat, die niet tot den Volkenbond is toegetreden. Engeland meent dezen weg niet te moeten bewandelen en beroept zich bij voorkeur op een andere omstandigheid, die haar, naar ztf meent, volkomen het recht geeft haar eigen zaken te beredderen; Groot-Britannië verklaart n.l., dat het ge ilede conflict een binnenlandsche aangele genheid is, waarin de Bond zich niet mag mengen. Deze verklaring zal natuurlijk wel van invloed zijn op de houding van den Volken bond, want eèn e.v. optreden, indruischende tegen de wenschen van Engeland, zou zeer waarschjjnljjk tengevolge hebben, dat het groote Britsche rjjk bij wijze van protest den Bond den rug toekeert en wanneer En geland lid af zou worden, zou de positie van den Volkenbond aanmerkelijk worden verzwakt. Maar een negeeren van het pro test van Egypte kan aan het prestige en de populariteit van den Bond niet ten goede komen. In de Fransche pers toont men bizonder veel begrip te bezitten voor de houding en de positie van Egypte en steekt men over het algemeen niet onder stoelen en banken, dat de krasse wijze, waarop Engeland Egypte heeft aangepakt, weinig sympathiek is. De Fransche bladen laten vooral uitko men, dat het niet aangaat, om, nu Egypte tegemoet is gekomen aan de eischen, die rechtstreeks verband houden met den moord, ook de politieke geschillen, die sinds 1922 nog op een regeling wachten, kunst matig en in het voordeel van Engeland door een toevallig geboden omstandigheid op te lassen. Algemeen wordt dan ook gerept van een aantasting der Egyptische rechten en vooral de reeds door ons vermelde sanctie (het bezetten van de douane te Alexandrië) Hugh scheen er een in te scheppen, opaettelijk mijn 'n gevaar te brengen op de uwvbi plechtige oogenblikken, door oneerbie dige opmerkingen te maken over de oudere waardigheidsbekleeders die er uitzagen als mummies, die uit hun gla zen kisten in het Britsoh museum wa- r®n ontsnapt. In’ den tempel van Osiris, waar Hugh, Tankerville op een gouden troon geheven, ontving hij de eerbe- “S6? vaö «delen des lands, de aard^eidsbekleeders, de- schrijvers bedienden van het hof Het „ge ile toekomst van het liberalisme. Een nationale conventie in zicht. De tugenalw, dien de Ehgelsche libera len bij de jongste, verkiezingen hebben on dervonden schjjnt hen wel krachtig te heb ben wakker geschud. De liberale bladen staan niet alleen dag aan dag vol met be schouwingen van redactie en inzenders over den weg, die bewandeld dient te worden om de Liberale partij haar vroegere glorie te hergeven, doch er wonden ook reeds ste vige stappen gedaan om het doel, dat men zich stelt, te verwezenlijken. Eind Januari zal te Londen gedurende twe© dagen een groote nationale conventie van alle liberale organisaties in den lande bijeenkomen, waaraan niet minder dan 1800 gedelegeer den zullen deelnemen. Deze conventie, die uiteraard een geweldige demonstratie van het Liberalisme zal zijn, zal in de eerste plaats de beteekenis hebben van een coh- stitueerende vergadering, die zich zal be zig houden met de maatregelen, die het eerst noodig zjjn om het liberalisme te doen herleven. Zij zal een aantal resoluties behandelen,, ontworpen door een commis sie van niet minder dan 33 leden, vertegen woordigers van de voornaamste liberale organisaties in den lande. Deze resoluties spreken uit, dat de terugkeer van Asquith in het Lagerhuis in het belang des land dringend noodaakeljjk is; dat in de toe komst om alle parlementazetels’van betee- kenis moet worden gestreden en <l*t in ieder geval minsten» 500 liberale candida ten moeten worden gesteld; en dat een Il ls1 raai veikiezingsfonds moet worden ge vormd groot 500.000 pond sterling, dat vol gens democratische beginselen moet wor- dlen bijeengebracht. Het spreekt vanzelf, fdat hiermede samenhangt een stelsel ven* organisatie, dat van de liberale organisa ties een goed homogeen stelsel maakt, waarin alle «onderdeelen vlot en in onder ling verband en overleg werken. Het chantage-proces. De Engajpene biauen inlereeseeren zich bijzonder voor het eiuMitageprooes dat te Londen door Charles Robinson wordt gevoerd tegen Midland Bank. Maandag kwam bet reeds tot een groote sensatie, toen het verhoor ze kerheid bracht omtrent enkele bijzon derheden. Ging het aanvankelijk om de kwestie dat Mr Robinson een Oos- tersch vorst die in Londen heeft ver toefd en waarvan in het proces ge sproken wordt als Mr. A. zou hebben afgeperst een cheque van 15000 p. st. men spreekt nu reeds van 2 cheques. Op één punt heeft het verhoor van Maandag wel zekerheid gebracht kor ten tijd nadat Newton, een der bij de ze aaak betrokkenen, mr. A. op de hotelkamer van Mevr. Robinson „ont dekt” had, verdoelen Hobbs, de pro cureur, Newton en de aide de camp van Mr A. 120.000 p. st. onder hun drieén. iioi imiii: mi in\r gen van mijn gewaad en mijn gordel vftQ lazuursteen. Ik verlangde vurig naar een schoon hemd, stijf boord, iets stevigere rondom* mijn lichaam, in plaats van de losse kleeren, die mij altijd in den weg zaten, als ik mijn l.eenen over elkaar wilde slaan. Nu had ik steeds de gewoonte mijn stoel naar achter te schuiven en mijn bee- neu over elkaar te slaan een goede manier van den eilandbewoner en het was mij nog niet duidelijk geworden, dat in een soort Romeinsche toga en vrouwenrokken d<-ze houding verre van elegant was voeg hierbij, dat ik ver geefs tastte naar mijn broekzakken om daar mijn handen in te steken, echte Engelschman die ik was, en bemerkte, dat ik niet alleen geen zakken, ook geenhad I Ik zeide vloekt”, luid en met nadruk. Nauwelijks was dit nuttige en in drukwekkende stuk der Engelsche taal over mijn lippen, of ik bemerkte dat in de groote zaal een doodelijke stil te gevolgd was op het geraas van ge praat en gelaeh, en driehonderd paar ooretz zich inspanden, het vreemde woord, dat ik had uitgesproken, op te vangen, terwijl de scherpe, donkere oogen van den l*haraoh spottend op mij gevestigd waren. Maar er was heel wat meer noodig dan een goed Britsch „vervloekt”, uit gesproken op een ontijdig oogenblik, om Hugh Tankerville's waardigheid en kf.lmte te verstoren. „Gij kent die geheimen vai» de tong niet, waarmede Osiris zijn Lieveling leert spreken,” zeide hij met de groot ste onbeechaiuiidiieid, ,,en mijn raad gever en ik spreken veie woorden, die het aan het volk van Kami niet gege ven is, te verstaan, tenzij de góden het u toestaan Slechts zij die een rechtvaardig leven leiden, een leven zonder schuld, die hun vijanden ver geven en de verdrukten opheHen, kun nen hopen de gesluierde geheimen van iris” tong ie begrijpen.’* Ik beproefde niet te glimlachen. Ik trachtte de waardigheid van Hugh na te doen en slaagde gedeeltelijk maar de gedachte, dat het juiste begrip van een Britschon vloek slechts de beloo- ning van deugd kon zijn dreigde mijn uiterste pogingen uni^rrnstig te blij ven te doen mislukke^ Eerbiedig zwijgen had de vreemde mededeeling begroet, en driehonderd paar oogen staarden met ontzagwek kend bijgeloof naar den verkondiger er van. Sledhts aan het hoofd der ta fel werd eefi zacht en spottend lachje vernomen- Hugh deed, alsof hij het niet bemerkte, keek niet eens naar den machtigen Pharaoh, maar van dat oogenblik af had ik een sterk vennoe- den hoe onwetend het volk van Kamt ook mocht «ijn omtrent de wereld daar buiten, dat hun heersoher in elk ge val weinig geloof sloeg aan onzen god- delijkon oorsprong (Wordt vervolgd). ken ontwaren dat antwoord gaf haar vleitaal. Er was een officieele maaltijd, later in den middag, welke door den Pha raoh, cynisch, lijdend en zwijgend ge presideerd werd. Ik keek, zoo dikwijls ik maar kon, onder het eindeloos maal naar hem, en kreeg eenig idee van den aard der ziekte, waaraan hij leed, mij afvragend, wat voor geneesheeren er in dit vreemde land waren om zijn smarten je verzachten en hem verlich ting te geven. Met de grootste min achting deed hij, alsof hij de slaaf- sebe groeten zijner omgeving niet zag, als ieder bij het binnentreden van de feestzaal voor hem neerknielde en den grond kuste. Hij scheen maar voor één ding belangstelling te koesteren in het leven en dat waren zijn twee apen die hem geen oogenblik verlieten en die hem een onuitputtelijk genot sche nen te bezorgen. Mijn nog altijd ge brekkige kennis van de taal hield er mi; van terug een gesprek met mijn buurman aan te knoopen, een pralen de. buitengewoon zware oude man, die naar pomade rook en gevoed werd met een lepel door een jong meisje, die van elk stukje proefde, voordat zij het hem toereikte. Hugh zat aan den an deren kant naast mij in een van de enk«Ie oogenblikken van rust, die zijn belangwekkende verloofde hem schonk, beproefden wij enkele woorden te wia- aelen. Ik had ondertusschen genoeg gekre- IHIITENL^NDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het dreigende conflict in de Roermijnen. In verband met de uitspraak in zake de loonisverhoogin# voor de mijnwerkers wordt gemeld, dat de mijneigenaars deze uitspraak waarschijnlijk zullen afwijzen en opnieuw zullen wijzen op den financieelen toestand van de mijnen, die geen verhooging van <le loonen toelaat. Daardoor zal deze kwestie dan worden onderworpen aan de uitspraak van den minister van Handel. Een schooldirecteur in hechtenis genomen. De Berlijnsche politie heeft giste ren Von Liitzow, de directeur van een school te Zos sen bij Berlijn, in hechtenis genomen. Een onlangs ontslagen onderwijzeres van de school had de aandacht van de justitie ge vestigd op de op de school heerschende wan toestanden. Een onderzoek werd nu ge opend. De justitie, wetende welke waarde men aan de getuigenissen van kimieren ma<g hechten, ging zeer voorzichtig te werk. Vrijwel alle leerlingen van de school en een gixx>t aantal oud-leerlingen, in het geheel ongeveer 250, zijn door den rechter van in structie ondervraagd. De veritlaringen van 60 kinderen bleken bezwarend voor Von Lützow te zijn, doch pas nadat een te Bre- men wonende jonge man onder eede had verklaard, dat Von Lützow zich ook aan een misdrijf tegen de zeden had schuldig gemaakt, werd bevel tot diens arrestatie gegeven. Een geheimzinnige geschiedenis. Te Kaldenkirchen, naastbij ge legen grensstation van Venlo, heeft Zich een geheimzinnig voorval atge- speeld. Op het laatst der vorige week h erden op het postkantoor eerst twee beambten plotseling ziek onder ver schijnselen van hevige duizelingen, met kenmerken van krankzinnigheid. In 2 dagen tijds was het heele personeel, 10 man, door dezelfde ziekteverschijn selen aangetast. Het postkantoor werd ontsmet en ander personeel voor het zieke aangesteld. Twee van de aange taste beambten zijn reeds overleden, terwijl twee andere op het uiterste lig gen. De geneesheeren meenen met 'n soort griep te doen te hebben. Het is tchter opmerkelijk dat in het heele stadje buiten het postkantoor geen en kel geval is vóórgekomen. Het orgaan van Hitler in financieele moeilijkheden. Het orgaan van Hitler de „Völki- sche Kurier” bevindt zich sedert ruimen tijd in financieele moeilijkhe den, zoodat men er thans toe is over een steunactie voor het blad op touw te zetten. In een open brief aan de aanhangers van de nationaal- socialigtische beweging wordt gezegd, dat het verdwijnen van de „Volkische Kurier” het verlies van een der hoofd steunpilaren van de völkische bewe-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1