in 8 Zoon systeem NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEIJ WERKERS OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. Ro. f5708 Vrijdag 28 November 1824 84»Jaargang Souda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Gouda. skbank II - Gouda DE LIEVELING DER GODEN. dagen. diepen indruk trekking in z(jn departement Vi.itklukn t.' - -Cll— 2770 52 Jood- 72.85. tel Quido Qezelle. FEUILLETOI. (Wordt vervolgd). van ischte kaart- ezing, everd ELERS Kamt van do schuld to geraken waarden die overeeokometi welke Engeland met aangegaan. Nederlandsche 3195 40 GOIWHE COIR INT. Met betrekking tot Troonrede wordt me degedeeld, dat deze uitvoering zal stilstaan bij de nieuwe regeling der sociale verzeke ringen, waarin meer eenheid zal worden gebracht, zoodat de tegenwoordige inge wikkelde berekeningen niet meer noodig ^zullen z(jn. v De regeering is voornemens de ouder domspensioenen op vervroegden leeftyd en ''olgens eenzelfde tarief uit te keeren, ter- O|> met Amerika hand zouden aanra- zijn hoofd is.” toningin, zal zijn (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSEI.INK—VAN ROSSUM. 83 - w\jl eveneens voor de weduwen- en weezen- pensioenen een nieuwe regeling zal worden ingevoerd. Bij dit nieuwe systeem zullen.de reeds verkregen rechten van kracht blijven, ook voor degenen, die geen bijdragen voor het ouderdomspensioen hebben gestort, ter wijl eveikls voor de werkloosheid- en ziek teverzekeringen het beginsel van verplichte verzekering zal worden ingevoerd. Het hui dige systeem der uitkeeringen volgens de Armenwet zal geheel woeden af geschaft. Men schat het aantal personen, dat onder dit nieuwe stelsel uitkeeringen zal ontvan gen, op een millioen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de stortingen voor de ziekteverzekering worden verhoogd en wel voor mannen van 15 op 30 sfi. per week en voor vrouwen van 12 op 20 sh. Het ouderdomspensioen zal waarschijnlijk in gaan op 65-jarigen leeftijd; volgens som mige bladen op 63-jarigen leeftijd. Het zal voor mannen 25 sh. bedragen, voor vrouwen 17 sh. 6 d. De stortingen zullen eveneens worden gewijzigd. De werkgevers zullen wekelijks voor eiken arbeider 2 sh. 6 d. hebben bij te dragen, de mannelijke ar beiders 1 sh. 6 d., de vrouwelijke 1 sh. en de Staat zal voor iederen srbeider, die den tegenwoordigen standaard overschrijdt, een bijslag van 1 sh. betalen. Verder erkent de regeering de noodzake lijkheid van uitkeeringen aan weduwen en aan weezen, die den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt De kosten van deze uitkeeringen aan weduwen en weezen worden geraamd op 20 millioen, de extra kosten ten gevolge van dp«gewijzigde uit keeringen van het ouderdomspensioen op 10 millioen. RUSLAND. De positie van Trotsky. Moer en meer blijkr uit berichten iu verschillende buitenia ndsche bidden uat het verschil van meening tussdien Irolicky eonorzijds en Sta tin, Zinow- jew en Kamenew anderzijds groener en giooter is geworden en dat een cou- Ihct in de leiding der Communistische Partij in Rusland wol niet kan uttblij- veii Men verwijt Trotzky, dat hij door zijn aanval op verschillende gewichti ge partijprincipes de eenheid der par- het bijzonder protesteer^n de vakverbonden tegen den twaalfurigen werkdag in de z.g. Schwerindustrie, waarin de arbeiders onder hooge temperaturen, dampen of chemische invloeden hebben te lyden. Een dergelijk systeem moet op den duur tot ernstige eco nomische storingen leiden, zegt het ma nifest, omdat, de arbeiders in zulke bedrijven niet bereid zullen blijken zich hieraan te blijven blootstellen. In deze bedrijven is de onverwijlde invoe ring van het drieplóegenstelsel beslist nood zakelijk. Overigens dient niet te worden vergeten, dat de Duitsche arbeiders een wettelijk recht op <le invoering van den achturendag hebben. Ook de overeenkomst van Washington heeft aan de Duitfiche ar beiders dit recht toegekend. De Duitsche vakverbonden eischen daarom, dat de Ryksregeering haar bij herhaling aange- kondigd voornemen, deze overeenkomst te ratificeeren, thans eens zal uitvoeren. miJTRNLANDSCH WBUWs' DUITSCHLAND. Een pak met 82.000 mark gestolen. Op een Berljjnschen tram heeft een on bekende een pak met 82.000 mark aan bank biljetten gestolen van een bediende van het gemeente-bestuur van Köpenick, die het geld van de bank had gehaald. De dief had vermoedelijk gezien hoe de bediende op de bank het geld had ingepakt. Hij maakte daarop onmiddellijk een pukje van denzelf- den omvang en stopter er wat oude boeken is. Op de tram heeft hij daarop de pakken verwisseld. De bediende had het .pak met geld naa^t zich op de bank gelegd. DENEMARKEN. Geen crisis in Denemarken, M«t 73 «temmen tegen 71 is de motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Daarmede is de regeenng gered. De oppo sitie van rechts had gehoopt het door mid del van een jammerlijke schandaal -affaire ten val te brengen. Benige dagen geleden was er namelyk’ een brochure verschenen tegen Borgbjerg, den minister van sociale werken. Schrijver van die brochure was een journalist, die vroeger medewerker was geweest aan So cial Democraten, waarvan Borgbjerg toen hoofdredacteur was. De brochure-ochryver verwijt den minister in oorlogstijd een van zijn redacteuren toestemming gegeven te hebben tot het overseinen van handelsbe- richten uit New-York aan de Frankf. Ztg. Deze berichten zouden in werkelijkheid ge gevens voor den duikbootoorlog bevat heb ben en van de Duitsche spionnagedienst in Amerika afkomstig geweest zijn. In ver band met de felle anti-Duitschheid van de conservatieven in Denemarken, dit geschriftje natuurlijk een groot en indruk maken. Daarbij kwam nog een tweede schandaal: Borgbjerg zou den schrijver der brochure kort voor deze verscheen, een be en werkgevers in Duitschland. regelen, waartoe de Britsche autoriteiten genoodzaakt zijn door het gevaar, waaraan de Britscheambtenaren blootstaan. In wel ingelichte kringen twijfelt men niet aan het bestaan van een wijdvertakte geheime samenzwering. De moord op den Sirdar wordt beschouwd als een der misdaden van de reeks, die zijn beraamd. De voorzorgs maatregelen zullen voortduren totdat het gevaar is geweken en bepaalde individuen, die der politie bekend zijn, zullen zijn ge arresteerd. Alles wijst er op, dat sedert de vruchte- looze conferentie tusschen MacDonald en Zaghloel pasja te Londen, September j.l., een of ander krachtige poging zal moeten wor den gedaan om aan den onmogelijke toe stand een einde te maken. Daarom kan worden gezegd dat de crisis door den moord op Sir Lee Stack vetleer is verhaast dan veroorzaakt. De reden voor het optreden der Britsche regeering in Egypte wordt ge steund door een aantal aangelegenheden, waarop tot dusver niet veel nadruk is ge legd. Deze omvatten stellige beschuldigin gen omtrent het in gebreke blijven van be taling van cjjnsen; gestadige ondermijning van den arbeid van drie vooraanstaande Britsche ambtenaren de adviseurs voor financieele, juridische aangelegenheden en voor openbare orde wier taak het is de belangen der buitenlandsch^ gemeenten in Egypte te beschermen; het bemoeilijken van den arbeid van Britsche spoorwegamb tenaren, in die mate dat een groot deel van hun arbeid negatief is geworden. Er zijn voorts ernstige geschillen gerezen over de pensioenen van Britsche ambtenaren in Egyptischen regeeringsdienst. Wanneer men deze beschuldigingen te za- men beschouwt met de elf moorden of moordpogingen op Britsche ambtenaren, die sedert 1920 hebben plaats gehad, en met de jongste muiterij in Soedan, welke door propaganda van Egyptenaren werd uitge lokt, zal men begrijpen hoe ongunstig de toestand is geworden. Bovendien heerschte er onzekerheid door hewfeit, dat deze vier punten reeds sedert 1922 hangende waren. De noodzakelijkheid eener regeling met Egypte was dus, zoo zegt men te Londen, zelfs vóór den jongsten moord reeds drin gend geworden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentie in het Zaterdagnummer 20 Inslag op den prijs. Liefdadigheids-adverteatiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels 2.05, elke regel meer 0.50; Op de voorpagina 50 Jiooger. Gewone advertentièn en ingezonden mededeelingen bij contract tot aeer gereduceer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomat van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Het oeefliot tueeohen Eegelaed Egypte* De arrestatie der drie Egyptenaren. Een crisis in het kabinet-Ziwar. De Britsche troonrede. Sociale maatregelen der conservatieve partij. De strijd tusschen arbeiders Te Cairo zijn, zoo luidt een bericht uit Londen, besprekingen gevoerd tusschen lord Allenby en den nieuwen Egyptischen pre mier, Ziwar pasja, betreffende de maat regelen tot bescherming van de buitenland- .sche belangen in Egypte. De onderwerpen, die besproken worden zijn: erkenning door de Egyptische regeering van de bevoegd heden en voorrechten van de financieele en juridische adviseurs en de autonomie van hun bureaux, erkenning van den status en bevoegdheden van den directeur-generaal van de Europeesche afdeeling van het de partement van openbare veiligheid en de belofte om zijn adviezen op te volgen in alle zaken betrekking hebbend op vreemde on derdanen; en herziening op bepaalde pun ten van ce voorwaarden betreffende dienst verband en discipline en van de voorwaar den «voor de buitenlandsche ambtenaren. Naar verluidt hoopt men spoedig tot over eenstemming te komen. Deze hcop kon echter wel eens ijdel zijn, want geheel in tegenstelling met dit be richt is een ander, waarin gezegd wordt, dat de arrestatie van orie vooraanstaande 1 Egyptenaren een crisis in het kabinet Zi- wai heeft veroorzaakt. Drie leden van het nieuwe Egyptische kabinet toch zijn afge treden als protest tegen de arrestatie van eenige vooraanstaande Egyptische persoon lijkheden, op last van de Britsche militaire autoriteiten. Behalve deze drie nationalis ten, wier namen wij gisteren reeds hebben gemeld, en die ’s morgens vroeg uit hun bed werden opgelicht en onder geleide van Britsche militairen met de bajonet op het geweer naar een onbekende plaats werden «eggeveerd, werd gisteravond ook Bara Kat* pa.1 ja gearresteerd, die minister van binnen hu-dsche zaken was in het kabinet van Zaghloel pasja. Merkwaardig is, dat de „Daily Mail” reeds zoo vroeg op deze arrestaties kon zin spelen in verband met een bericht van zyn correspondent te Kaïro, Ward Price, over een vermoedelijke samenzwering der natio nalisten tegen Lord Allenby. In dit bericht wordt gezegd dat Nakr Ashi, die behalve .nder-Secretaris van binnenlandsche zaken ook onder-gouverneur van Kaïro is ge- v eest, van deze positie steeds gebruik heeft gemaakt om het onderzoek naar de daders van politieke aanslagen tegen te werken, terwyl er aan herinnerd wordt, dat Abdel Rahman aanvankelijk wegens medeplichtig heid aan de samenzwering van 1921 ter dood was veroordeeld, doch nadat hij door cic Britsche autoriteiten was begenadigd, door Zaghloel pasja werd vrijgelaten en aangesteld tot leider der nationalistische ar beiderspartij. Volgens een Reuter telegram maken de arrestaties deel uit van de voorzorgsmaat- Drie dingen zijn moeilijk tegen te hou den: Een meisje dat wil trouwen, een peerd dat stormt en een boer die eene vane draagt. rondom de uifei, dronken wijn of knab belden honingkoeken. De draagbaar van den Pharaoh was verdwenen in de lanen ik voor mij was opgelucht door zijn afwezigheid. „De avond is nog jong, oh, mijn ge liefde”, zeide de Koningin, zich tee- der tegen Hugh vleiende. „Isis is nog niet verrezen achter de heuvelen en het uur is nog verre, waarop gij mij moet verlaten om de rechtspraak van Kamt te leiden. Blijf alleen met mij en tracht in die vreemde taal, die Osiris u geleerd heeft, mij in woorden duidelijk te maken, dat gij mij schoon duidelijk vindt.” „Schooner dan allen, mijn koningin zeide Hugh ernstig. „Toch weet gij niet, hoeveel schoo ner ik zal zijn, op den dag, als gij aan mijne zijde zult staan aan den voet van Isis troon in Tanis, als wol ken van wierook om ons heen zullen zweven, ons verbergende voor de ga pende menigte en de hoogepriester zijn hand over ons hoofd opheft om ons den hoogsten zegen te geven.” „Gij zoudt niet schooner kunnen zijn dan gij zijt,” zeide hij met eenig ge mis aan overtuiging, hetgeen de dame blijkbaar opmerkte, want zij zeide een weinig droevig .,Wat zijt gij stil, oh, mijn geliefde! Drukt het noodlot van Kamt misschien reeds zwaar op uw schouders. De Pha raoh is ziek, hij wenscht niets anders dan rust en vrede zijn vijanden zijn trekking in z(jn departement aangeboden hebben. Een poging tut omkooper(j De meerderheid schijnt echter toch niet veel belang gehecht te hebben aan de zoo genaamde onthullingen van den journalist. Ztf z(jn echter wel aanleiding geweest tot een zeer levendig debat in het folketing. ITALIË. Een geheim consistorie over Palestina. Vonnoedelijk zul or binnen veertien dagen te Rome een geheim consistorie plaats hebbeif, waanu de toestand ut Palestina zal worden besproken; voor al in verband met den loenumenden invloed van het Zionisme aldaar. Men schijnt het in Home te betreuren, dat Frankrijk ten gevolge der bekende om- .stiuiuigneden niet meer als algemeen otschermer <u>r christelijke belangen in het Heilige Land optreedt, en men zou ongaarne zieh, uat de heilige plaatsen in ue macht van oen schen staat zouden geraken. Het veriuiut dat Mussolini bereid zou zijn de rol, vroeger door Frank rijk gespoeld, door Italië te laten over- nemen. VERKHNIGDR STATEN. Do Franscho achutd. Naar de New Yorks oh e correapoiv ient van de „Daily Telegraph” somt, heeft Mellon, do minister van financiën en voorzitter van de commissie voor de oorlogsschulden, gisteren verklaard, dat men verwaciit dat de Fransche re geering stappen zal doen om lot een regeling van de schuld aan d^ Ver. slaton, dio 4 milliard dollar bedraagt, te geraken. liet hooft op president Coolidge on minister Hughes een aangetuimeu in druk gemaakt dat deze stap van Fran- srhe zijde waarschijnlijk voor 1 Fobr. zul geschieden,* den datum, waarop het mandaat der commissie afloopt, zoodat jet vraagstuk uor verlenging van dit mandaat dan overwogen zal moeten worden. Naar verluidt is het ministe rie Herriot bezig met het uitwerken yan voorstellen om tot oen fundeering voor- die heeft Hoe zijn houding in de toekomst te genover ons zou zijn, was moeilijk te gissen, hoe zwak e«i ziek hij mocht zijn, het was duidelijk, dat hij voor het oogenblik niet in openlijke vijand schap werksctite te komen met den Lie veling der góden, die ook de afgod van zijn volk was. Hoe het zij, na deze episode beslo ten Hugh en ik zwijgend, dat het 't heat was slechts Engelsch te spreken, wij alleen waren. De schaduwen van den avond be gonnen meer te dalen, toen wij einde- “jk allen van tafel opstonden. Konin gin Maat-kha bracht ons in de tuinen, de gasten volgden of draalden nog De strijd tusschen arbeiders e* werk gevers is in Duitschland weer in vollen gang. Publiceerde eenigen tyd geleden het Rechsverband o» Duitsche Industrie en de vereeniging van Duitsche werkgeversorga nisaties een gemeenschappelijk manifest, gericht tegen de tot dusverre gevolgde be lasting-, verkeers- en sociale politiek van het Rijk en tegen iedere internationale rer gelig van den arbeidstijd, waarin de beide organisaties eischen o.a. de onbeperkte we derinvoering van den arbeidstijd, zooals die vóór den oorlog was, en het achterwege la ten van iedere loonsverhooging, omdat het de werkgeversorganisaties onmogelyk was mede te werken tot verlaging van het prijsniveau, thans publiceeren de groote vakverbonden eveneens een gemeenschap pelijk manifest, waarin zy opkomen tegen den eisch, dat de werktijden van voor den oorlog wederom zullen worden ingevoerd. Ze verlangen een werktijd, die de gezond heid van den arbeider niet benadeelt en een loon, dat den Duitschen arbeider niet ver beneden den stand van de andere productie landen neerdrukt, maar hem in de gelegen heid stelt in zyn lichamelijke, geestelijke en maatschappelijke behoeften te voorzien. In machtig geworden in net lanu. „be heerscher van Kamt, moest geen vijanden hebben,‘on koningin I Wam zijn regeering moest barmnariig en rtchlvaardig zijn; reclitvaardignexi ont vapent de tuinden van een vijand.” „Maar daar zijn de jaloencnen, de na ijverig en”, voegde zij er met den iietelijksten glimiacn aan toe „zij, die zoo dicht bij den Pnaraoh staan, uat zij met één aanraking der hand gemakKelijk ue aroon ken, die zoo onvast op „Mijn plaats, oh, koi naast den Pharaoh, om zijn kroon te beschermen tegen de hanuen der ja- loerschen en naijverigen.” „Ja 1 ik weet, het, en uw bescher ming is machtig, oh Lieveling der gó den I Maar is het niet goed, dal iemand die na en dierbaar is, dag en nacht tot de góden bidt, opdat hun voortdu rende, zegen op zijn hoofd blijft?” Ik begon mij te verbazen, waarom koilingin Maat-kha plotseling zulk een groote bezorgdheid voor haar zoon toonde, haar lieftallige manieren, haar coquetterie, welke zij kunstig uitoefen de, deed mij vermoeden dat zij een geheim spel speelde. Voor het eerst interesseerde mij de betooverende, exotische koningin zeer. Ik was altijd een scherp opmerker en rustige bestudeerder der menschelii- ke natuur geweest en de weinige oogenblikkeu, waarin Maat-kha de hoofdfiguur geweest was hadden mij zijn anderen. „Ik begrijp u niet.” ,,1» liet niet behoorlijk,” zeide zij snel en levendig, „dat iemand, die be- ludve dat zij familie is van den heili gen Pharaoh, ook jong en rein is een meisje geliefd door Isis dal jonge en nog onschuldige leven wijdt aan den dienst van den Allerhoogste? Haar gebeden zouden, evenals de geur der vlekkelooze lelie ten hemel rijzen, rein en onbezoedeld door gedachten of herinneringen van het verleden. Gij die onder de góden hebt geleefd, weet dut Ra de gezangen en de aanbidding van de maagd bemint Zijn priesteres sen zijn waarlijk bevoorrecht, want zij kunnen hem altijd loven en aanbidden en hij geeft steel» verhooring aan haar gebeden.” „Gij zegt bevoorrecht Oh, Konin gin. hebt gij verg Hen, dat een wreed en goddeloos besluit van dit land de priesteressen van Ra berooM van de kostbaarste gave?” ,,Wat is hel gezicht in vergelijking vau een reine ziel De maagden van Kamt, wedijveren met elkaar om het voorrecht tot de uitverkoren prieste ressen van Ra te behooren, die alleen, onder alle vrouwen, knielen in het binnenst heiligdom van den god. rteus bewezen, daU ondanks de vele duizenden mijlen, uie tusschen haar Lag, ondanks de grenspalen der woes tijn, der wildernissen en van ontoe gankelijke hoogten, dit stralende pro duct eener oude beschaving en haar vVestersche zusters van de twintigste <«euw, hetzelfde vrouwelijke, grillige en onbegrijpelijke hart hadden. Dat zij op ditzelfde oogenblik een spelletje op haar eigen hand speelde, uaar kon niet aan worden getwijfeld; dat er een klein weinig vrouwelijke wreedheid achter de bezorgdheid voor haar zoon verscholen lag was duide lijk zichtbaar in haar amandelvormige oogen, die zich gaandeweg hadden ver- imuwd, totdat ze slechts twee glinste rende spleten waren die mij opnieuw de twee wrefede bewakers van de poorten van Kamt in de gedachten brachten. Dezelfde gedachte vervulde, naar het scheen ook Hugh, want hij zeide met een glimlach „Hebt gij reeds genoeg van uw toe- kemstigen heer, oh, mijne koningin, dul gij uw gedachten geeft aan dage- lijksche en nachtelijke gebeden „Ik?” zeid4 zij verbaasd. „Ik dacht niet aan mijzelf. Het is waar, er is niemand die, nader staat tot den Pharaoh en hem dierbaarder is dan zijn moeder, maar mijn zending is grooter en gewichtiger in het land, dan dat ik mijn dagen en nachten in het gebed zou doorbrengen. Neen I er ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. 0 iet I

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1